Page 16

22. Zygmunt ROZWADOWSKI (1870-1950) POGOŃ ZA KOZAKIEM Olej, tektura, 47 x 50,5 cm, sygn. p.d.: Z. Rozwadowski 1922 20.000,Malarz, pedagog. Studia w krakowskiej SSP (1883-1892) m.in. u J. Matejki pogłębione w Monachium w szkole A. Ażbego. Profesor lwowskiej Szkoły Sztuk Zdobniczych. Artysta bardzo czynny, malował głównie obrazy o tematyce batalistycznej (wojny napoleońskie, powstanie listopadowe, sceny legionowe), obrazy rodzajowe z motywami łowieckimi, zaprzęgi konne, pejzaże, portrty. Współpracował przy realizacji Panoramy Siedmiogrodzkiej z J. Styką, z W. Kossakiem przy Bitwie pod Piramidami. Malarstwo jego cechuje realizm, śmiałe skróty perspektywiczne, ciekawe układy kompozycyjne, znajomość realiów epoki, nastrojowość.

Aukcja 130 - Malarstwo, rysunek, grafika, rzemiosło artystyczne

Kraków, Dom Aukcyjny DESA Pałac Kmitów, ul. Floriańska 13 I p. godz. 16.00