Page 1

Jaroslav Jankovský 369601

Porota

Jury – Porota

Téma K napsání mé práce jsem si vybral téma porota a k němu tento obrázek. Důvodem k výběru zrovna tohoto tématu je potřeba inspirace k sepsání seminární práce do předmětu angličtina, se kterou se mi nedaří moc pohnout. Pevně doufám, že mi technika inspirace z obrázku s tímto problémem pomůže. Porota Pro některé nuda, pro některé zábava. To je povinnost počestných občanů sedět v porotě. Je dost těžké udržet pozornost, když se vás snaží obhájce unudit k smrti svým dlouhým proslovem. Někteří si tento úmorný čas krátí bavením se se sousedem, jiní se snaží pohledem z okna na chvíli odvést myšlenky někam daleko, kde není ten vražedný monotónní hlas. Avšak najdou se i tací, kteří celou dobu dokáží pozornost udržet a pečlivě hltat každé slovo, které v soudní síni padne. Je až neuvěřitelné, že to dokáží tak dlouho, aniž by se z toho zbláznili, nebo už se stalo?


Naši předkové v porotách jistě litovali, že nemají prostředky k zabavení se, jaké máme dnes my. Jak by jim toto utrpení mohl zpříjemnit třeba takový iPod nebo i tetris na mobilním telefonu? Jediná možnost přežití bylo odvádět myšlenky jinam, vést debatu s ostatními, který kriketový tým letos vyhraje finále, jestli má pravdu evoluční teorie nebo bible či zda lze objet svět za 80 dní. Proces se zdá nekonečný, když kormidlo převzal rozohněný žalobce. Obviňuje obžalovaného ze všech existujících i neexistujících zločinů a apeluje na porotu, aby ho poslala rovnou na popraviště. To už se porotci probouzejí a začínají dávat pozor. Skutečně, když se použije úderný argument, všechny to probere a začnou pečlivě naslouchat. Díky tomu, že porotce oslovil tak dynamicky se mu podařilo je ovlivnit lépe, než nudná zdlouhavá obhajoba. Výtečník na lavici obžalovaných to má asi spočítané. Poslední slova krátké agresivní žaloby a zdá se, že je rozhodnuto. Porotci se pomalu zvedají k závěrečnému projednávání a shodují se na trestu nejvyšším. Chudák odsouzený pachatel již na krku téměr cítí oprátku a porotci jsou šťastní, že můžou konečně jít zapít celý proces do nejbližší krčmy.

Závěr Určitě jsem se dnes velmi inspiroval pro vypracování seminární práce. Hlavně zaměření na téma nuda v porotě a činnosti, jak se jí bránit a hlavně následný vliv na rozhodování. Dále také ovlivnitelnost porotců ze strany obhajoby i žaloby jako riziko pro spravedlnost.

Porota - ukol KPI  

Úkol do KPI

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you