Page 1

cena:

3,50

4(142)2012

sierpień-wrzesień

DWUMIESIĘCZNIK DLA CHORYCH

ISSN 0867-7603

HOSPICJUM to też ŻYCIE

PLN


na dobry początek

temat z okładki

4

Hospicjum to też życie Ewa Stadtmüller

Benedykt XVI

6

Zakochać się w życiu

żyć jak święci

8

Ojciec trędowatych ks. Adam Pastorczyk SCJ

rozmowa „Wstań”

10

Dostrzec Chrystusa w cierpiącym rozmowa z ks. dr. hab. Lucjanem Szczepaniakiem SCJ

13

Budujemy wspólny dom rozmowa z Małgorzatą Czaplą, prezes Zarządu Stowarzyszenia

w zdrowym ciele...

16

Diagnoza: nowotwór lek. med. Katarzyna Dąbek

18

Walka z odleżynami lek. med. Monika Cieplińska-Gostek

... zdrowy duch

20

Czas przejścia Aneta Pisarczyk

22

Zbawiciel a człowiek chory ks. Stanisław Mieszczak SCJ

Duchowy Patronat Misyjny

24

Młodzi sercanie chorym ks. Andrzej Sudoł SCJ

Prawie zawsze wiadomość o ciężkiej, ukrytej chorobie, najczęściej nowotworowej, spada na człowieka jak grom z jasnego nieba. Nie tylko zresztą na chorego, ale i na jego najbliższych. Podejmujemy walkę. I choć ta różnie się kończy, to odejście nie zawsze musi być przegraną. Przecież idąc Pawłową myślą, w dobrych zawodach występujemy, do mety dobiegamy, o wiarę dbamy, więc i na laur zwycięstwa nadziei tracić nie można. Bo dla ludzi wierzących życie tam jest droższe niż to tutaj. Muszę przyznać, że rozmawiając z p. Małgorzatą Czaplą – prezes sosnowieckiego Hospicjum św. Tomasza – wpadłem w osłupienie. Bo „praca” w domowym hospicjum ma nie tyle coś ze strzykawki i żmudnej pielęgnacji chorego, ile pachnie nadzieją na dobrze przygotowane przejście tam. I dla chorego, i dla jego najbliższej rodziny... i dla samych wolontariuszy. Ten numer „Wstań” poświęciliśmy właśnie hospicjum, by przełamywać stereotypy i pokazywać, że krew w żyłach hospicyjnych wolontariuszy krąży z entuzjazmem, że hospicjum „to też życie”. Poświęciliśmy uwagę ks. Lucjanowi Szczepaniakowi – sercańskiemu kapelanowi w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu – który jako ksiądz, a kiedyś lekarz, daje świadectwo o swojej wieloletniej pracy. Polecam również artykuły z działu „w zdrowym ciele...”, które tym razem opisują choroby nowotworowe i wskazują, jak skutecznie opiekować się chorym z odleżynami.

ks. Radosław Warenda SCJ z-ca redaktora naczelnego

Wydawca: Wyższe Seminarium Misyjne Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego (Księża Sercanie), 32-422 Stadniki 81, tel.: 12 271 15 24, fax: 12 271 15 45, e-mail: redakcja@wstan.net. Rok XXIV. Redakcja: ks. Robert Ptak SCJ (red. nacz.), ks. Radosław Warenda SCJ (zastępca red. nacz.), ks. Bartłomiej Król SCJ, kl. Marcin Wójcik SCJ. Współpracownicy: lek. med. Katarzyna Dąbek, Zdzisław Dywicki, Agnieszka Jędrzejowska, Józefa Leśniak, ks. Adam Pastorczyk SCJ, Aneta Szczudło, Zenon Zaremba. Kolportaż: kl. Artur Makara SCJ, kl. Michał Tomaka SCJ. Fotografia na okładce: shutterstock.com Skład i łamanie: Wydawnictwo Księży Sercanów DEHON. Druk: EURODRUK-Kraków Sp. z o.o. Nakład: 7400 egz. Redakcja zastrzega sobie prawo zmiany tytułów i skracania nadsyłanych materiałów. Fotografie bez podpisów są tylko przykładowymi ilustracjami i nie przedstawiają osób, o których mowa w artykule. Publikacja za zezwoleniem władzy kościelnej.


temat z okładki

Hospicjum to też życie

Ewa Stadtmüller Kraków

To jest czas…

Fot.: Archiwum

4

daliśmy radę. Dziś mogę powiedzieć, że jesteśmy specjalistami w opiece nad naszym dziecCzas na miłość. kiem. Odsysanie, karmienie – tysiące drobnych Póki tu, póki teraz zabiegów – to wszystko staje się takie… zwyjesteśmy jeszcze ze sobą. czajne. Ważne jest to, że zawsze, gdy czujemy Te słowa napisała mama ciężko chorej niepokój związany ze stanem naszego dziecka, Asi. Jej córeczka urodziła się z bardzo możemy o każdej porze dnia i nocy zadzworzadką, nieuleczalną chorobą – cytopatią nić do naszego hospicyjnego lekarza i poprosić mitochondrialną – nie siedzi, nie słyszy, o pomoc. Dzięki hospicjum poznaliśmy ronie mówi… Z otoczeniem porozumiewa dziców innych chorych dzieci – wspaniałych się poprzez mimikę twarzy i wyraz oczu. i życzliwych ludzi, którzy pomimo własnych Ktoś mógłby powiedzieć, że to niewiele, problemów znajdują czas na dobre słowo, rozale dla Renaty i Marka (rodziców Asi) to mowę, uśmiech. To naprawdę pomaga. cała galaktyka doznań. Dom normalności Kiedy ktoś słyszy nazwę hospicjum, a już Proste gesty To, co dziś mogą dać swemu dziecku, to w szczególności hospicjum dla dzieci, nauśmiech, przytulenie, pogłaskanie. Każdy ich tychmiast poważnieje, wyobrażając sobie kugest mówi o miłości, a Asia czuje to i wie, że mulację nieszczęścia, smutku i bezradności. jest kochana, bardzo kochana. Tymczasem hospicjum to też życie, chwila– Każdy dzień spędzony razem to dla nas mi trudne, ale mimo wszystko pełne nadziei. dar – przyznaje pani Renata – choć bywa trud- Chore dzieci nie potrzebują łez, ale uśmiechu. no. Wielu rzeczy trzeba się było nauczyć, ale Pragną, by ktoś zabrał od nich ból i pozwo-

sierpień-wrzesień


temat z okładki lił cieszyć się życiem. Tak jak ich rówieśnicy uwielbiają wesołe zabawy, śmieszne filmy, ciekawe wycieczki. Każde z nich ma swoje ulubione zajęcia: Wiktorek uwielbia gry planszowe, Bartuś mógłby cały dzień bawić się kolejkami, Marysia z upodobaniem słucha bajek, Michaś rysuje. Oczywiście najlepszym miejscem na realizację takich marzeń są własne cztery ściany. – Już sam fakt, że dziecko może przebywać w domu, otoczone czułością najbliższych, daje bardzo wiele – tłumaczy doktor Małgorzata Musiałowicz – prezes fundacji ALMA SPEI prowadzącej domowe hospicjum dla dzieci. – Aby to było możliwe, pomagamy rodzicom wyposażyć mieszkanie w konieczny sprzęt medyczny: specjalne łóżko, koncentrator tlenu, pulsoksymetr, inhalator, ssak. Obsługi tych urządzeń naprawdę można się nauczyć. Co prawda ciężar czuwania nad stanem dziecka przechodzi wtedy na najbliższych, ale rodzice, którzy się na to decydują, nie zostają sami. Hospicyjna załoga – lekarze, pielęgniarki, rehabilitant – czuwają razem z nimi.

urządzić pracownię plastyczną lub domowe kino, można zaprosić gości lub zamknąć drzwi i odpocząć w ciszy… Z kątów zerkają ulubione zabawki, a książeczki na półce tylko czekają, aby po nie sięgnąć. – Naszym dzieciakom zapewniamy nie tylko opiekę lekarską, pielęgniarską i rehabilitacyjną, ale również wizyty psychologa, pedagoga, wolontariuszy – wylicza doktor Gosia – zależy nam, aby tak jak ich zdrowi rówieśnicy cieszyły się życiem, rozwijały swoje zdolności, poznawały świat i miały przyjaciół. W tym celu organizujemy wspólne spotkania, wycieczki, pielgrzymki. Jeśli ktoś chciałby zobaczyć, jak udała nam się wyprawa do zoo albo spotkanie opłatkowe z bajkowymi jasełkami, zapraszam na naszą stronę internetową – www.almaspei.pl.

Razem do przodu – Takie spotkania są ważne i potrzebne zarówno dla dzieci, jak i dla nas – uśmiecha się mama Karolka, który w szpitalu spędził niemal połowę swego życia. – Czujemy wtedy, że nie jesteśmy sami. Choroba dziecka to trudna rzeczywistość. Nie sposób się z nią pogodzić, ale można ją Ciasto z kredkami – Dom działa terapeutycznie – przeko- oswoić. W domach chorych dzieci życie toczy nuje Grażyna Wójcik-Olszewska – psycholog się jak wszędzie – ktoś biegnie do pracy, ktoś współpracujący z hospicjum. – Dziecko czuje do szkoły, na kuchence gotuje się zupa, w kąsię w nim bezpiecznie. W otoczeniu bliskich cie mruczy kot. Chore dziecko jest częścią tej osób, znanych przedmiotów jest włączone rzeczywistości. Czasu spędzonego razem nie w życie rodzinne. Jest dla wszystkich ważne. da się porównać z żadnym innym. To po proJest ukochanym maluszkiem, a nie przypad- stu, jak napisała pani Renata, czas na miłość: kiem klinicznym. W domu można upiec ciasto, Póki tu, póki teraz jesteśmy jeszcze ze sobą…

JAK MOŻNA POMÓC HOSPICJUM: • przekazując 1% podatku na numer KRS 0000237645, • wrzucając grosik do puszki z napisem ALMA SPEI • lub wpłacając dowolną kwotę na konto: BGŻ S.A. 08 20 30 00 45 11 10 00000 155 07 00, • fundując urodzinki dla jednego z naszych podopiecznych (koszt tortu, prezentu, dekoracji i innych niespodzianek – ok. 250 zł), • otaczając chore dzieci i ich rodziny serdeczną myślą i modlitwą. 4(142)2012

5


ZADZWOŃ I ZAMÓW! (pn.-pt., godz. 8.00-15.30) lub ZAMÓW LISTOWNIE!

WYDAWNICTWO KSIĘŻY SERCANÓW

lub KUP PRZEZ INTERNET!

promocja

poleca:

dla czytelników WSTAŃ

niższa cena

Zamawiając, zaznacz: „prenumeruję WSTAŃ”

Valentino Salvoldi

3590zł

EWANGELIA

6990zł

dla rodziny

Paolo Rodari, włoski dziennikarz gazety „Il Foglio”, na łamach tej książki relacjonuje działalność ojca Gabriele Amortha, znanego na całym świecie watykańskiego egzorcysty. Ta relacja jest uzupełnieniem tego, co już ojciec Amorth powiedział w innych publikacjach o szatanie i egzorcyzmach. Przedstawia on wiele nowych interesujących przypadków egzorcyzmów ze swojej historii i nie tylko.

Christa MEVES ABC BABCI I DZIADKA format: 125x200 mm, ilość stron: 148, oprawa miękka

Christa Meves, przeżywająca wiele chwil w otoczeniu swych wnuków, przedstawia nam w tej książce, jak ważne dla psychicznego rozwoju dzieci są trwałe kontakty z dziadkami. Mogą one nawiązać się zarówno wówczas, gdy dziadkowie i wnuki mieszkają blisko, jak i wtedy, gdy są oddaleni o wiele kilometrów. Oczywiście babcie i dziadkowie niechcący mogą popełniać błędy. Christa Meves omawia je i przedstawia wiele porad, jak przezwyciężyć te trudne sytuacje w kręgu rodziny.

ks. Józef LACH SCJ CZAS ORĘDOWNIKÓW format: 125x195 mm, ilość stron: 576, oprawa miękka „Czas orędowników” to powieść, którą czyta się ją jednym tchem, niecierpliwie czekając na dalsze losy bohaterki – Heleny, 35-letniej wdowy z pięcioma synami, borykającej się z wieloma problemami, szczególnie z uprzedzeniami teściowej i krewnych zmarłego męża, tragicznymi wypadkami 00 prześladującymi jej rodzinę, a także z… nową miłością. To zł ten rodzaj powieści, która budzi w sercu czytelnika nadzieję 00 na lepsze jutro oraz wiarę w sens własnego życia.

39 30zł

EwangeliɈ Ewangeli angeliɈ liiɈ

format: 125x195 mm, ilość stron: 272, oprawa miękka

ks. Valentino SALVOLDI EWANGELIA DLA RODZINY format: 215x255 mm, ilość stron: 196, oprawa twarda (album)

wɒ ͷɦ. ÄʅkDszɈ

49 zł 00

ks. Gabriele AMORTH Paolo RODARI OSTATNI EGZORCYSTA Moja walka z szatanem

2600 zł 00 15 zł

EwangeliɈ

20 zł 00

wɒ ͷɦ. MarkɈ

EwangeliɈ

wɒ ͷɦ. MDtʑuszɈ

EwangeliɈ

w ͷɦ. JanɈ wɒ

Książka została napisana z zamiarem zaproszenia rodzin do wspólnego czytania jej, strona po stronie, czynienia ze słowa Bożego modlitwy. Wszyscy razem, pięć minut dziennie, w Roku Wiary (2012/2013), w którym Kościół wzywa chrześcijan do karmienia się słowem Boga i do wydobywania z niego siły do wiary, a poprzez wiarę – do ufności, a poprzez nadzieję – do miłowania.

ks. Zygmunt PODLEJSKI PROROK Z DALEKIEGO KRAJU format: 125x200 mm, ilość stron: 204, oprawa miękka

1500 zł

Kościół jest kolebką proroków, a oni w każdym czasie korygowali jego myślenie i działanie. Kościół i świat reformują się nieustannie właśnie dzięki nim. Prorocy są głosem Boga. Wśród proroków XX wieku gigantem był i jest prorok z dalekiego kraju: Karol Wojtyła z Wadowic – papież Jan Paweł II. Ksiądz Podlejski ukazuje jego rolę i znaczenie dla Kościoła i świata.

ks. Joseph SAGAHUTU NADZIEJA WBREW NADZIEI Dramatyczne świadectwo ocalenia format: 130x205 mm, ilość stron: 233, oprawa twarda Książka ta to świadectwo o jednej z największych tragedii, które wstrząsnęły kontynentem afrykańskim w ostatnich dwudziestu latach, konfliktu na tle etnicznym w regionie Wielkich Jezior. Autorem tego przejmującego świadectwa jest ruandyjski ksiądz, Joseph Sagahutu, uciekinier przed reżimem Armii Patriotycznej Ruandy gen. Paula Kagame, jedyny ocalały z rzezi w Kalimie (Kongo) 2 marca 1997 roku.

Do zamówionych książek doliczamy koszt wysyłki.

Joseph sagahutu

nadzieja

wbrew w

3000 zł 00 20zł

nadziei IA

LEN

CA OO

TW

DEC

ŚWIA NE YCZ MAT DRA


WSTA Ń sierpień-wrzesień 2012  

Dwumiesięcznik dla chorych

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you