Page 1

TESTOVALI  SME Opel Astra Sports Tourer, Ford S-Max, Renault Twingo R.S. Gordini, Suzuki Swift top

t

VW Passat tes 2,0 TDI BlueMotion

Február 2011

0,63�

Český svalovec

FGR Midalu 2,5 V6

Ferrar Natália

Na plný plyn Babincová

BMW 1M Coupé

Ferrari FF Prvá „štvorkolka“ z Maranella

za volantom Hondy Accord

Duel Jozef Golonka vs. Filip Sládečka

Desatoro Lucie Siposovej


Obsah 30 Duel

Jozef Golonka vs. Filip Sládečka

32 Desatoro Lucie Siposovej

38 Moto FGR Midalu 2,5 V6, Ducati + AMG

tak akosi...

Časy sa menia... Ferrari predstavilo svoje prvé „kombi“ s pohonom všetkých štyroch kolies, malý český výrobca pretekárskych motocyklov FGR ukázal svetu sériovú podobu „naháča“ Midalu, s motorom 2,5

4 Radar

V6 a výkonom

Ženevské novinky

240 koní. Oboje doteraz nevídané

8 Na plný plyn

– neslýchané moto-

Najmenšie emko prichádza – BMW 1M Coupé

ristické novinky, aké by sme ešte pred nedávnom ani od jedného z týchto

40 Svetom Elefantentreffen 2011

42 Regióny Aktuality z regiónov Slovenska

46 Predstavujeme 10 Tuning Mercedes-Benz SLS AMG, G-POWER HURRICANE GS, Piecha Design E kabriolet, Prior Design E kupé

12 Predstavujeme NMazda5 1,6 diesel

Volkswagen Jetta

48 Bazár Škoda Felicia

50 4x4 52

Test VW Touareg Hybrid BMW X1 xDrive28i Subaru 2011

špecializovaných výrobcov určite nečakali. Záplava elektrizujúcich noviniek, ktorými nás už čoskoro naživo očarí jarný ženevský autosalón naznačujú, že zlé časy sa už hádam blížia ku koncu. Veľkým prekvapením bolo pre nás aj testovanie prvého hybridného SUV od značky Volkswagen – modelu Touareg Hybrid, ktorý síce nie celkom naplnil naše predstavy o ekonomike jazdy, ale aj tak si nás získal svojou pokrokovou technikou. Množstvo avizovaných nových modelov pre tento rok (či už dvoj- alebo štvorkolesových) v nás vyvoláva príjemné pocity. Je to totiž najlepší dôkaz o tom, že časy sa menia k dobrému a že my, motoristickí novinári, nezostaneme bez práce. Priznávam sa bez mučenia

14 Toptest Volkswagen Passat 2,0 TDI BlueMotion

18 Test 20 22 24 26

Suzuki Swift 1,2 VVT GS Nissan NV200 1,5 dCi Ford S-Max 2,2 TDCi Toyota Corolla 1,6 VVT-i Opel Astra Sports Tourer 1,4 Turbo Alfa Romeo 159 2,0 JTD Renault Twingo R.S. Gordini

28 Za volantom Natália Babincová

54 Predstavujeme Citroën C4

56 Šport Motoristický šport z domova aj zo sveta

60 Show HalóAuto & Auto magazín Awards

62 Predstavujeme Novinky značky FIAT

64 Našimi očami

Komentáre a rady našich redaktorov

– príjemnej práce, ktorá nás stále baví a napĺňa radosťou. A dovolím si pevne a neskromne veriť, že jej plody bavia aj vás, našich čitateľov... Michal BEDNÁR


radar Nový cenový trhák

Nová Celica sa blíži... Tohtoročný medzinárodný autosalón v Ženeve sa stane premiérou novej evolúcie športového konceptu s označením FT-86 II Concept, ktorý bol prvýkrát prezentovaný v roku 2009 v rámci autosalónu Tokyo Motor Show. FT-86 II Concept dá návštevníkom ženevského

autosalónu jasnú predstavu o finálnej podobe budúceho športového vozidla značky Toyota. Toyota má viac ako 50-ročnú históriu vo vývoji čisto športových vozidiel a tento nový koncept stelesňuje znovuzrodenie jej vášne, športovú jazdu bez kompromisov.

Kupé Honda Civic Si Concept a Celkom nové malé mestské päťdverové premiestňovadlo Kia Picanto uvidíme naživo po prvý raz taktiež v Ženeve. Poháňať ho bude jeden z dvoch benzínových motorov s objemom 1,0 a 1,2 litra. Cenovo by to mal byť absolútny trhák na našom trhu.

Ďalšia pekná a lacná limuzína Po úspešnom sedane Cruze prináša Chevrolet menšiu limuzínu s názvom Sonic (u nás Aveo). Jej dĺžka 4 400 mm a prísne športové rysy karosérie určite zaujmú nejedného slovenského záujemcu. Zaujímavá vraj bude určite aj cena.

Nový Civic pre americký trh Kupé Honda Civic Si Concept a sedan Civic Concept poskytujú prvú oficiálnu predstavu o tom, akým smerom sa bude uberať dizajn úplne novej, deviatej generácie pre modelový rok 2012, ktorá príde do predaja v priebehu tohtoročnej jari. Kupé Civic Si Concept je určený výhradne pre americký trh a v Európe sa predávať nebude. Oproti tomu sedan Civic Concept ukazuje štylistický smer modelu, ktorý bude neskôr uvedený do predaja v niektorých európskych krajinách.

Prvá ,,štvorkolka” od Ferrari

Van pre dobroduhov Ako si budúcnosť vozidiel kategórie minivan predstavujú v spoločnosti Kia Motors, prezentuje automobilka najnovšou dizajnovou štúdiou pod názvom KV7. Je koncipovaná ako moderný a aktívny van, ktorý spochybňuje predstavu, že automobily typu van sú určené výhradne na rodinnú prepravu, a odhaľuje svoju víziu o vozidle, určenom na prepravu väčšieho počtu ľudí a ich batožiny. Zároveň slúži ako akési sociálne centrum pre skupiny priateľov so zmyslom pre dobrodružstvo.

6-7

Michal BEDNÁR, foto: archív

Nové Ferrari FF (skratka pre Ferrari Four) vojde do histórie ako prvý model značky so vzpínajúcim sa koníkom z Maranella s pohonom všetkých štyroch kolies. Okrem toho ponúkne motor V12 (6 262 cm³, 660 k pri 8 000 otáčkach za minútu, 0 – 100 km/h za 3,7 sekundy), miesto pre štyroch ľudí a batožinový priestor pre dva golfové bagy (450 až 800 dm³). Po prvý raz ho naživo uvidíme na autosalóne v Ženeve, takže zatiaľ ho možno hodnotiť iba podľa zopár uverejnených fotografií. Musíme sa však fanúšikom značky ospravedlniť, ale nám sa bočný profil tohto auta veľmi nepáči. Pripomína nám neúspešné BMW Z3 kupé, ktoré bolo (podobne ako Ferrari) pokusom o ,,spraktizovanie” nádherného dvojmiestneho roadstera natiahnutím jeho strechy o meter dozadu. Výsledkom nie je ani kupé, ani kombi, ale niečo presne medzi tým.


radar Konkurent pre Tiguana Mazda na jarnom ženevskom autosalóne (3. – 13. marca 2011) odhalí realite blízku štúdiu nového malého SUV s názvom Minagi. Veľkosťou by malo zodpovedať konkurentom VW Tiguan, Ford Kuga, Renault Koleos a spol. V sérii by sa toto pekné SUV malo volať Mazda CX-5 a na trh by malo prísť ešte pred koncom tohto roka. O pohon sa budú starať celkom nové benzínové a naftové motory.

Pre nočných vtákov Hyundai California Design Center a Hyundai Motor America predstavili štúdiu Hyundai Curb. Kompaktný automobil je určený pre generáciu „Y“ žijúcu mestským spôsobom s aktívnym nočným životom. Curb slúži aj ako testovacia platforma pre telematické systémy Hyundai Blue Link - ovládanie dotykovými monitormi.

Pestrá ponuka od Fordu Ford predstavil celú plejádu nových zaujímavých vozidiel. Medzi ne patria napríklad ekologické modely C-Max Hybrid a Focus Electric či štúdia SUV s názvom Vertrek. Zatiaľ čo prvé spomínané vozidlo príde na naše cesty už o dva roky, termín príchodu nového SUV, nástupca modelu Kuga, zatiaľ nepoznáme. Úplne nový model Ford Focus Electric je prvé osobné vozidlo s nulovou spotrebou paliva a dobíjateľným akumulátorom od spoločnosti Ford, a jeden z piatich nových elektrifikovaných modelov, ktoré spoločnosť Ford prinesie do roku 2013 na trhy v Európe a Severnej Amerike.

4-5


Potaliančený Američan Fiat predstavil sedemmiestny 4 890 mm dlhý minivan s názvom Freemont. Vychádza z modelu Dodge Journey a je prvý automobil značky Fiat, ktorý vznikol ako výsledok partnerstva so skupinou Chrysler. Fiat Freemont sa bude vyrábať v továrni Toluca v Mexiku, kde sa už dnes vyrába i Fiat 500 pre americký trh.

Rodina Priusov sa rozrastá Hybridná Toyota Prius tretej generácie dostane dvoch nových členov rodiny. Najskôr pôjde o praktický rodinný minivan Prius V (ako Van) a neskôr aj menší mestský Prius C (ako City). Van je dlhší, širší aj vyšší než bežný Prius, jeho spotreba by mala v priemere byť preto o čosi vyššia (5,6 vs. 3,9 l/100 km). Batožinový priestor má objem 560 litrov, pričom Prius len 445 l. Do predaja sa Van dostane zhruba o rok, od modelu Prius bude drahší asi o 3 000 eur.

Celkom iné kupé Hyundai sa rozhodol zaloviť vo vodách kompaktných kupé typu VW Scirocco. Predstavil zaujímavú alternatívu s názvom Veloster, ktorá poskytuje nečakanú dynamiku pri dĺžke iba 4 220 mm. O pohon sa postará benzínový motor s priamym vstrekovaním paliva a objemom 1,6 litra. Jeho najvyšší výkon 140 koní by mohol poskytnúť minimálne toľko zábavy ako netradičná karoséria so štyrmi dverami, pričom na strane spolujazdca sú dvere otvárajúce sa oproti sebe,.

Globálny krpec Spoločnosť Mitsubishi Motors Corporation (MMC) predstaví vo svetovej premiére na 81. medzinárodnom autosalóne v Ženeve úplne nový koncept MITSUBISHI Global Small, ktorý sa bude vyznačovať atribútmi „kompaktný“, „dostupný“ a „palivovo efektívny“. Jeho výroba je naplánovaná vo výrobnom závode spoločnosti MMC v Thajsku počnúc marcom 2012.

Lexus kúpil Kylie Väčšinou to býva naopak – ľudia si kupujú autá, ale niekedy, pre vylepšenie imidžu, sa to deje aj opačne. Kylie Minogue preto bude podporovať uvedenie nového modelu Lexus CT 200h. Spievajúca superstar sa objaví v najrôznejších médiách v rámci propagácie nového prémiového hatchbacku Lexus s plne hybridným pohonom a značka Lexus – naopak – bude vo Veľkej Británii hlavným sponzorom jej koncertného turné 2011.

Konečne SLK pre chlapov! Sami asi uznáte, že predchádzajúce dve generácie Mercedesu-Benz SLK sa so svojimi nežnými, zaoblenými tvarmi karosérie skôr hodili do ženských ako do mužských rúk. Teraz však prichádza generácia číslo tri, ktorá určite neurobí hanbu ani žiadnemu chlapovi. Dizajn inšpirovaný ikonou SLS AMG a väčším prestížnym modelom SL ukrýva výkonnejšie a pritom úspornejšie motory.


na plný plyn Písmeno M teraz prichádza aj do segmentu BMW radu 1 ako symbol výnimočného výkonu a mimoriadnej jazdnej dynamiky špičkového športového automobilu.

V

BMW radu 1 M Coupé bola technológia vysokovýkonného automobilu skombinovaná s agilitou a ľahkosťou kompaktného modelu s cieľom vytvoriť úplne novú dimenziu radosti zo športovej jazdy. Týmto dvojdverovým modelom BMW GmbH po prvýkrát v tomto segmente realizuje koncepciu pretekársky orientovanej dynamiky, vyvinutej pre každodenné použitie.

Nová dimenzia inšpirácie BMW radu 1 M Coupé stelesňuje neopakovateľný M pocit vo vysokokoncentrovanej forme. Jeho radový 6-valcový motor s prepĺňaním M TwinPower Turbo a priamym vstrekovaním benzínu vyvinie najvyšší výkon 250 kW/340 k s vysokootáčkovou charakteristikou výkonovej krivky, typickou pre automobily BMW M. Pohonná jednotka dosiahne maximálny krútiaci moment 450 Nm už pri 1 500 otáčkach. K dispozícii je až do 4 500 otáčok a s funkciou Overboost sa dá zvýšiť o ďalších 50 Nm pri plnom zrýchlení. Výsledok: BMW radu 1 M Coupé dosahuje takmer také isté parametre ako BMW M3 tretej generácie, pričom po stránke jazdných výkonov nový kompaktný atlét dokonca prekonáva spomínaný model, ktorý bol na trhu ešte pred pár rokmi. Vzrušujúcu transformáciu mimoriadnej sily na dych berúcu jazdnú dynamiku zaručí aj technológia podvozka, odvodená priamo z motoristického športu, pomer hmotnosti a výkonu iba 4,4 kg/k a precízne optimalizované aerodynamické komponenty vrátane vzduchových záclon na prednej časti. BMW radu 1 M Coupé zrýchli z nuly na 100 km/h iba za 4,9 sekundy a tempo 200 km/h dosiahne za 17,3 sekundy. Nekonečnú chuť akcelerovať zastaví elektronický obmedzovač pri tempe 250 km/h zásahom do riadiacej jednotky motora. BMW radu 1 M Coupé je štandardne vybavené variabilnou M uzávierkou diferenciálu. Tá dokáže plynulo variabilne vytvoriť až 100-percentné uzavretie diferenciálu podľa potreby trakcie, aby bola optimálna na každom povrchu. Špičkové hodnoty v rámci svojej výkonovej kategórie dosahuje aj v oblasti efektivity. Jeho spotreba paliva v kombinovanom testovacom cykle podľa EU je 9,6 l/100 km, s emisiami CO2 na úrovni 224 g/km.

8-9


Klasické proporcie kupé Dynamické proporcie, ktorými sa BMW radu 1 Coupé v rámci konkurenčného pohľadu hlási k značke prinášajúcej radosť z jazdy, poskytujú dokonalý základ pre okamžitú fascináciu pri pohľade na jej prvý vysokovýkonný model v kompaktnom segmente. S dĺžkou 4 380 mm a výškou 1 420 mm je BMW radu 1 M Coupé aktuálne najkratším a najnižším modelom z ponuky BMW M GmbH. Je tiež o 55 milimetrov širšie než BMW 135i Coupé: výsledná šírka 1 803 milimetrov zároveň signalizuje široký rozchod prednej aj zadnej nápravy, čo je cenná optimalizácia z hľadiska zvýšenia jazdnej dynamiky. S cieľom optimalizovať aerodynamiku sa vôbec po prvýkrát v sériovo vyrábanom automobile použili takzvané vzduchové záclony. Vstupujúci vzduch sa vedie do dvoch kanálov pomocou otvorov vo vonkajšej časti predného nástavca. Tieto otvory sú skonštruované tak, aby vzduch prúdil vnútri v prednom nástavci smerom k lemom blatníkov, kde vystupuje von cez veľmi úzke otvory vysokou rýchlosťou. Tento vystupujúci vzduch doslova pokryje bočné strany predných kolies ako záclona, čím redukuje aerodynamicky nepriaznivé turbulencie okolo predných kolies. Množstvo kľúčových komponentov bolo pôvodne vytvorených pre BMW M3 a teraz ich tu nájdete v podobe špeciálne upravenej pre potreby tohto kompaktného vysokovýkonného kupé. Proces ladenia podvozka zahŕňal aj tradičné testy na Severnej slučke okruhu Nürburgring. Počas nich sa tiež vzájomne optimalizovala súhra motora, podvozka a karosérie, s cieľom vytvoriť charakteristický súbor vlastností.

Exkluzívna „M“ atmosféra V exkluzívnom interiéri štvormiestneho automobilu vytvárajú výnimočné prostredie prémiového charakteru vysokokvalitné materiály a špecifický M kokpit. Vo svojej štandardnej konfigurácii BMW radu 1 M Coupé predvádza koncepciu harmónie, charakteristickú pre automobily M: schopnosť zvládnuť tak extrémne požiadavky pretekárskej trate, ako aj rozličné nástrahy každodennej premávky. Navyše, dokáže splniť aj individuálne požiadavky v oblasti komfortu, bezpečnosti, informácií a zábavy prostredníctvom modelovo špecifického výberu doplnkov, dostupného pre modelové verzie BMW radu 1 Coupé, vrátane prvkov programu BMW ConnectedDrive, ako Adaptívne predné svetlá, Asistent diaľkových svetiel či parkovacie senzory PDC na zadnej časti vozidla. Okrem plnohodnotného využitia internetu ponúka BMW ConnectedDrive aj prístup k internetovým službám na optimalizáciu navigácie a zábavných funkcií vozidla.

Martin BENKOVIČ, foto: archív


tuning

Body pre stajňu AMG Hneď dva Mercedesy AMG zvíťazili v ôsmom ročníku ankety nemeckého odborného časopisu AB Sportscars, do ktorej sa zapojilo okolo 70-tisíc čitateľov: SLS AMG pritom vybrali ako najlepšie spomedzi jedenástich súťažiacich super športových áut a E 63 AMG určili zasa za víťaza v konkurencii pätnástich limuzín. SLS AMG už získalo vyše dve desiatky ocenení. „Víťazstvo pre SLS AMG a E 63 AMG potvrdzuje obľúbenosť našich športových automobilov u zákazníkov. Obidva modely stelesňujú fascináciu a výkonnosť na najvyššej úrovni,“ uviedol v súvislosti s najnovšími víťazstvami svojich štvorkolesových tátošov za stajňu AMG Christoph Jung.

Kabriolet ušitý Čierna vášeň Komu by sa viac ako kabriolet pozdávalo kupé triedy E, môže siahnuť aj po tomto čiernom krásavcovi, ktorého si zobrala do parády spoločnosť Prior Design. Aj ona zachovala ušľachtilé línie luxusného kupé a vylepšila len predný a zadný nárazník spolu s bočnými prahmi. Vpredu aj vzadu nechýba zopár decentných spojleríkov vyrobených z karbónu, a umelecké dielo je na svete. Teda ešte nie celkom... K dokonalosti mu dopomáhajú nové disky kolies s rozmerom 20 palcov a o 35 mm znížený športový podvozok. Čo sa týka výfuku, zákazník má na výber jednu koncovku umiestnenú naľavo, alebo aj štyri športové koncovky, kompletne vyrobené z ocele. Samozrejme – všetky prvky sa dajú použiť aj pre verziu kabriolet...

10-11


Najrýchlejší

„plyniak“ na svete

Stal sa ním tento nemecký fešák s označením G-POWER HURRICANE GS, postavený na báze BMW M5.

na mieru

Jeho najvyššia rýchlosť je pekných okrúhlych 333 km/h. Motor, spaľujúci skvapalnený plyn LPG, dosahuje najvyšší výkon 660 k/485 kW pri 7 500 otáčok za minútu (+153 k/113 kW oproti sérii) a najvyšší krútiaci moment 650 Nm pri 5 000 otáčkach (+130 Nm oproti sériovej M5). Táto šialená ,,ekologická” mašina dosiahne stovku z nuly za 4,6 sekundy a dvestovku za 11,4 sekundy. Keby ste mali záujem, vedzte, že prerobenie obsahujúce G-POWER Bi-kompresor systém SK II spolu s kitom na spaľovanie skvapalneného plynu vás vyjde na 33 500 eur (bez DPH a montáže). Spoločnosť G-Power je v prvom rade známa svojimi výnimočnými vozidlami s extrémnymi výkonmi, ktoré bežne dosahujú a prekonávajú svetové rýchlostné rekordy. Už menej je známe, že ochrane životného prostredia a našich nerastných zdrojov sa vo firme G-Power venuje rovnakú pozornosť. Najlepším dôkazom je napríklad nedávne porovnanie sériového BMW M6 so spotrebou 18,1 l/100 km s upraveným modelom G-Power M6 Hurricane s výkonom 635 koní, ktorý dosiahol priemernú spotrebu 18,3 l/100 km. To je iba o 1 percento viac, pri zvýšení výkonu o 25percent (podľa nemeckého časopisu AB Sportcars). Ešte ekologickejšie to celé bude po prerobení zo spaľovania benzínu na tekutý zemný plyn. Spolu s prepĺňaním motora V10 dvojicou kompresorov to celé nie je, samozrejme, technicky vôbec jednoduché. Preto sa niet čo čudovať, že spoločnosť G-Power je jediná na svete, ktorá niečo takéto vôbec ponúka.

Extra rýchly roadster Technológia najrýchlejšej limuzíny na svete – M5 Hurricane RR od firmy G-Power (namerali jej 372 km/h). je teraz v ponuke aj pre atraktívny dvojmiestny roadster BMW Z4.

Spoločnosť Piecha Design pripravila pre kabriolet triedy E od značky Mercedes-Benz na mieru ušitý tuningový kit. Všetky dizajnové komponenty podčiarkujú veľmi elegantné línie kabrioletu a vedú ich až k dokonalosti. O poznanie športovejšie vyzerá toto luxusné otvorené auto s novým predným nárazníkom, zadným difúzorom so štvoricou koncoviek výfukov a LED diódami vybavenými bočnými prahovými nadstavcami. Kontakt s asfaltom majú na starosti 19-palcové disky kolies vo viacdielnom dizajne. Vpredu sa točia kolesá s rozmerom 8,5x19 palcov s pneumatikami 235/35R19 a vzadu 9,5x19 palcov ,,pogumované“ pneumatikami s rozmerom 275/30R19.

Martin BENKOVIČ, foto: archív

Nárast výkonu síce nie je ktovieaký, ale aj plus 55 koní dokáže potešiť. Napríklad trojlitrový motor modelu BMW Z4 3,0i bude dosahovať najvyšší výkon 286 k/210 kW a krútiaci moment 345 Nm. Dôvodom k radosti z jazdy bude okamžitá odozva motora vylepšeného o tisíckrát overený kompresorový systém G-POWER SK Plus Sporty Drive, ktorý dostanete už od sumy 2 975 eur.


predstavujeme

Ideálny

Aj vás oslovil atraktívny športový minivan Mazda5? Odteraz ho môžete mať aj s úsporným naftovým motorom s objemom 1,6 litra. Otestovať sme ho boli na nádhernom talianskom ostrove Sicília.

rodinný partner P

Mazda5 s novou svetlomodrou metalízou Clear Water Blue na pozadí sopečnej lávy chrlenej sicílskou sopkou Etna. efjNlkdnlqnkqnddnbkjcnôschbiusuendikndrtnrbrthrbrthrdbthhffdxbsrbbxbtersb

V ponuke pribudol aj nový navigačný systém s 5,8-palcovou dotykovou obrazovkou a 4 GB integrovanej pamäte. Jeho mapy pokrývajú až 99 percent Európy.

12-13

rvá generácia päť- až sedemmiestneho japonského minivanu, ktorá sa vyrábala od roku 2005 do vlaňajška, si získala srdcia až 531 000 majiteľov (186 000 len v Európe). Mazda5 druhej generácie – opäť s dvojicou posuvných dverí ovládaných za príplatok aj elektricky, dostala teraz pod prednú kapotu overený osemventilový naftový motor, známy už aj z rôznych modelov Peugeot a Ford. Jeho výroba prebieha v Anglicku, ale celé vozidlo sa kompletizuje v Japonsku. Tam dochádza aj ku „svadbe“ s precíznou šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. Kľúčovými výhodami nového naftového motora, oproti predchádzajúcemu dvojlitrovému naftovému agregátu, je celkové zníženie hmotnosti až o 120 kg a zníženie spotreby o takmer 15 percent (-0,9 l/100 km). To všetko pri zvýšenom výkone (115 k/85 kW pri 3 600 otáčok za minútu, t.j. +5 k oproti bývalému dvojlitru) a zvýšenom krútiacom momente (270 Nm pri 1 750 otáčok, t.j. + 20 Nm). Motor s veľmi nízkym kompresným pomerom 16:1 dostal nový vysokotlakový systém vstrekovania paliva (až 1 600 barov) s piezoelektrickými vstrekovačmi a viacnásobným predvstrekom

(až päť vstreknutí za cyklus). Turbodúchadlo je vybavené variabilnou geometriou lopatiek VGT a nechýba ani oxidačný katalyzátor a bezúdržbový filter pevných častíc. Výsledkom je tichý chod a najmä úsporná prevádzka, dokumentovaná priemernou spotrebou iba 5,2 l/100 km. Vysoká účinnosť motora si vyžiadala premosťovací systém, tzv. Bypass, ktorý zabezpečuje rýchle zohriatie motora. Výborné jazdné vlastnosti má na svedomí športovo ladený podvozok s tlmičmi McPherson vpredu a viacprvkovými závesmi vzadu. Riadenie je veľmi priame a dáva vodičovi dokonalý pocit kontroly nad vozidlom. Ak by mal niekto pochybnosti, či dokáže jedna-šestkový motor poskytnúť dostatočnú dynamiku sedemmiestnemu minivanu, môžeme ho upokojiť. Maximálna rýchlosť Mazdy5 je s ním 180 km/h a zrýchlenie z 0 na 100 km/h zvládne za 13,7 sekundy. Na Slovensku dostanete novú atraktívnu Mazdu5 1,6 diesel s bohatou základnou výbavou za veľmi zaujímavú cenu od 22 090 eur. Vzhľadom na nízke náklady na prevádzku bude určite ideálnym automobilom pre mnohodetné rodiny s nízkym rozpočtom, ktoré chcú vlastniť elegantný a praktický minivan s výbornými jazdnými vlastnosťami a vysokou spoľahlivosťou.

Michal BEDNÁR Foto: archív


www.citroen.sk

Kombinovaná spotreba: 4,0 – 7,0 l/100 km a emisie CO2: 104 – 160 g/km. Obrázok vozidla je ilustračný. 0 % lízing platí pri financovaní cez Citroën Financial Services: pri cene 15 220 € s DPH, RPMN s havarijným poistením od 12,42 %, akontácia od 30,29 %, spracovateľský poplatok 7,2 %, odpredajný poplatok 180 € s DPH, počet splátok 48, nominálna úroková miera 0 %, mesačná splátka s poistením od 199 €, posledná navýšená splátka 3 082,05 € s DPH.

CITROËN DS3 V LIMITOVANEJ EDÍCII PLANE 0 % LÍZING UŽ ZA 199 ¤ MESAČNE Jedinečné, kreatívne, nekompromisne dynamické spojenie luxusu s nádychom skutočných športových emócií. To je nová limitovaná edícia DS3 Plane s výkonným motorom VTi 120 k, 17” diskami z ľahkých zliatin s diamantovaním, športovými sedadlami a doplnkami v interiéri, strechou s motívom Plane a mnohým ďalším…

CRÉATIVE TECHNOLOGIE


Siedma generácia Volkswagen náša nový dizajn a mnoho techn vácií. Sme si istí, že opäť posky žiačik inšpirácie pre konkurenčných v toptest

Vzorový

S

menom Passat sa viaže úspešná story, skladajúca sa z viac ako 15 miliónov predaných vozidiel v 100 krajinách sveta v priebehu šiestich generácií modelu (od roku 1973). Toto tradičné firemné fleetové vozidlo sa zmenilo. Mnohí síce hovoria iba o väčšom facelifte... No my si myslíme, že aj keď na prvý pohľad sa nezmenilo mnoho vecí, to čo je iné, upravilo charakter celého auta veľmi výrazne. Zvonku si všimnete najmä novú, hranatú prednú „tvár“, nie nepodobnú vlajkovej lodi Phaeton. Charakte-

14-15

rizujú ju štyri prísne horizontálne pochrómované linky masky chladiča a hoci náš testovaný exemplár nemal vo svojej výbave špičkové príplatkové bi-xenóny (a teda ani LED diódy pre denné svietenie), vyzeral báječne majestátne. Zadné svetlá sú tiež celkom iné ako doteraz – s filigránskou vnútornou grafikou, podľa ktorej v noci spoznáte Passat VII. generácie na stovky metrov. Ako tradičná limuzína sa aj nový Passat pýši nielen dlhou prednou kapotou, ale aj rovnako dlhým zadným previsom, ktorý ukrýva nadštandardný batožinový

Siedma generácia Volkswagen Passat prináša nový dizajn a mnoho technických inovácií. Sme si istí, že opäť poskytne mnoho inšpirácie pre konkurenčných výrobcov...

priestor. Wolfsburgskej novinke veľmi pristala aj príjemná hnedá metalíza Kaschmir.

S pocitom vyššej kategórie Interiér nového Passatu je skoro taký istý ako v generácii číslo 6. Zachované zostalo množstvo priestoru a odkladacích schránok či cupholerov. Pribudlo napríklad veľmi praktické a jednoduché sklápanie operadiel zadných sedadiel priamo z kufra – s jednoduchým páčkami. Interiér opäť charakterizuje dokonalá ergonómia,

jednoduchý dizajn a umná kombinácia obkladových materiálov. Nesmú tu chýbať perfektne tvarované predné sedadlá, na dlhé cesty poskytujúce dokonalý komfort, ďalej výborne čitateľné prístroje s dostatočne veľkým písmom a do ruky perfektne pasujúci volant s diaľkovým ovládaním autorádia (za príplatok 207 eur). Pribudli tu honosné analógové hodinky, zabudované uprostred prístrojovej dosky, ktoré navodzujú luxusnú atmosféru. Už tradične nachádzame v interiéri aj elegantné kovové intarzie, ktoré k luxusným limu-


Passat prinických inoytne mnoho výrobcov...

VW Passat 2,0 TDI BlueMotion

Objem 1 968 cm³ Výkon 103 kW/140 k pri 4 200 ot.min-1 Krút. moment 320 Nm pri 1 750 ot.min-1 Priem. spotreba 6,4 l/100 km Max. rýchlosť 211 km/h Zrýchlenie 0 – 100 km/h 9,8 s Hmotnosť 1 532 kg Objem bat. priestoru 565 dm3 Cena (základ/test) 21 960/28 981 €

zínam jednoducho patria. Mierne nás sklamal len tvrdý plast na strednej časti prístrojovej dosky. Našťastie je však kvalitne spracovaný, a tak tvorcom toto malé faux pas odpúšťame. Príjemné, neagresívne červené podsvietenie prístrojovej dosky dopĺňalo biele písmo a červené ručičky na hlavných prístrojoch. Všetko tu bolo dokonale čitateľné a prehľadné. Medzi otáčkomerom a tachometrom sme mali umiestnený displej palubného počítača, ktorý sa ovlá-

dal tlačidlami na volante. Ovládanie tempomatu našlo miesto naľavo pod volantom. Jednou z mála vecí, ktoré bolo potrebné vylepšiť, bola páčka ručnej (elektronickej) brzdy, ktorá sa premiestnila spod volantu na tradičnejšie miesto – ku radiacej páke. Vedľa nej našlo miesto aj tlačidlo funkcie Auto Hold, ktorá samočinne zabrzdí a podrží auto pri rozbehu do kopca. Nezmenilo sa (žiaľ) hlúpe a komplikované štartovanie kľúčom zastrčeným do otvoru za volantom. Chcelo by to príplatkový systém KESSY – bezkľúčové odomykanie a štartovanie vozidla (za príplatok 550 eur).

Mnoho lákadiel (ale za príplatok) Veľmi pekne a prehľadne spracovaná prístrojová doska nie je samoúčelná. Za jej plastovým povrchom sa ukrýva také množstvo technologických vychytávok, o akých sa vám v tejto kategórii mohlo donedávna iba snívať. Malou čerešničkou na torte bol napríklad systém pre rozpoznávanie únavy vodiča, ktorý dokáže podľa vášho ovládania volantu odhadnúť, či je únava na kritickej úrovni a pomocou akustických signálov vás upozorní na potrebnú prestávku. Systém bol súčasťou bohatej sériovej výbavy od úrovne Comfortline. Nielen mnohé ženy si určite priobjednajú aj nový parkovací asistent za 514 eur, ktorý dokáže samočinne Passat zaparkovať nielen medzi za sebou stojace vozidlá (postačí vám parkovacie miesto len o 80 cm dlhšie, ako meria Passat), ale dokonca aj medzi vedľa sto-


toptest

efjNlkdnlqnkqnddnbkjcnôschbiusuendikndrtnrbrthrbrthrdbthhffdxbsrbbxbtersb

efjNlkdnlqnkqnddnbkjcnôschbiusuendikndrtnrbrthrbrthrdbthhffdxbsrbbxbtersb

efjNlkdnlqnkqnddnbkjcnôschbiusuendikndrtnrbrthrbrthrdbthhffdxbsrbbxbtersb

efjNlkdnlqnkqnddnbkjcnôschbiusuendikndrtnrbrthrbrthrdbthhffdxbsrbbxbtersb efjNlkdnlqnkqnddnbkjcnôschbiusuendikndrtnrbrthrbrthrdbthhffdxbsrbbxbtersb

efjNlkdnlqnkqnddnbkjcnôschbiusuendikndrtnrbrthrbrthrdbthhffdxbsrbbxbtersb

jace autá. Vy musíte už iba pridávať plyn a pribrzďovať a nový Passat bude krútiť volantom za vás. Sami iste uznáte, že s týmito technologickými „vychytávkami“ nový Passat patrí jednoznačne do vyššej kategórie. Za príplatok sme si užívali aj služby autorádia s meničom na 6 CD diskov (za 404 eur extra) s veľkým dotykovým displejom, ktoré však neobsahovalo navigáciu. Doplnková výbava obsahovala aj automatickú dvojzónovú klimatizáciu Climatronic (457 eur), farebný palubný počítač Premium (196 eur) a Winterpaket (vyhrievané predné sedadlá a ostrekovače čelného skla) za 313 eur. Príplatkovú filozofiu nemeckých výrobcov sme si dovolili na stránkach HalóAuta kritizovať už mnohokrát, nám sú jednoducho sympatickejší „japonci“, u ktorých si priplatíte iba za metalízu. Tí však zase väčšinou neponúkajú mnohé prvky výbavy, ktoré v nemeckých autách dostanete.

Pokrokové technológie Okrem už obligátnej päťhviezdičkovej bezpečnosti ponúka Passat aj niekoľko nových elektronických bezpečnostných prvkov, ktoré ste v ňom doteraz nemohli nájsť. Ako

16-17

príklad spomeňme funkciu núdzovej brzdy, ktorá je súčasťou opčnej automatickej regulácie odstupu ACC za 691 eur (niečo ako systém City Safety vo Volve S60). Funguje celkom samočinne pri mestských rýchlostiach do 30 km/h. Nová je aj dynamická regulácie osvetlenia Dynamic Light Assist, známa z nového Touaregu. V spojení s príplatkovými bi-xenónovými svetlometmi (za 1 350 eur) dovoľuje jazdu s permanentne zapnutými diaľkovými svetlami. Na stretávacie prepne automaticky s pomocou kamery, rozpoznávajúcej vozidlá v protismere a pred sebou. Passat je vo svojej kategórii prvým vozidlom s touto technológiou. Pre modely s klasickými halogénovými svetlometmi je v ponuke „odľahčená“ verzia Light Assist za 132 eur, ktorá rozpoznáva iba vozidlá idúce v protismere. O vyššiu bezpečnosť sa postará aj systém Lane Assist za 497 eur (asistent zachovania jazdného pruhu) a Side Assist (blikaním LED diód vo vonkajších spätných zrkadlách vás upozorní na auto idúce v slepom uhle). Ďalšia technická vychytávka je XDS (elektronická uzávierka diferenciálu), po prvýkrát bola použitá v šestkovom Gol-

fe GTI. No a napokon ešte jedna zaujímavosť – verzia sedan ponúkne aj skutočne netradičné diaľkové otvorenie batožinového priestoru Easy open. Vodičovi s kľúčom vo vrecku (podmienkou je vybavenie auta systémom KESSY) a s plnými rukami tašiek s nákupom postačí len zamávať nohou pod zadným nárazníkom, aby senzor pohybu otvoril veko batožinového priestoru. To tu teda ešte nebolo! :-)

V chráme komfortu Jednou z najvýraznejších zmien nového VW Passatu bola úprava charakteristiky podvozka – ten nový je veľmi komfortný. Filtruje všetky nerovnosti takmer dokonale. Jeho bezpečné, neutrálne jazdné vlastnosti, samozrejme, zostali zachované. Motor 2,0 TDI s technológiou common rail, ktorý sme dostali v úplne surovom stave (s najazdenými iba 9 km), prispieva k pocitu najvyššieho komfortu svojou neskutočnou tichosťou. Už sériovo je naftový motor vybavený technológiou BlueMotion, ktorá obsahuje systém Start/Stop, so spätným získavaním brzdnej energie (rekuperáciou), čo podstatne znižuje spotrebu paliva a emisie CO2. Nám sa s ním podarilo zajaz-

diť v decembrovej zasneženej premávke 5,9 l/100 km. Dojazd 1 100 km teda v praxi nie je žiaden problém. Motor síce reagoval na plyn pomerne zdráhavo, avšak po roztočení turbíny sa osmelil a vystrelil vpred ako raketa. Opäť nás dostalo aj perfektné, veľmi jemné a presné radenie šesťstupňovej manuálnej prevodovky – to vo VW skutočne vedia. Jednotlivé rýchlosti vám tam doslova skáču, ako keby samy. Vynikajúce jazdné zážitky sme mali z auta aj napriek tuhej zime – neviem, či to bolo novými zimnými dunlopmi, alebo výbornou elektronickou trakčnou kontrolou, ale dostali sme sa bez akýchkoľvek problémov aj do skutočne prudkého zasneženého kopca v lese. No a na diaľnici sa Passat ukázal v celej svojej kráse. Jeho tichosť, ladnosť a pohodlie na palube, v spojení s nízkou spotrebou a ľahkosťou ovládania, ho priam predurčuje na rýchle a pohodlné presuny z jednej strany republiky na druhú. Konštatovať, že sa nám v ňom veľmi príjemne a komfortne jazdilo, je iba slabým pomenovaním pre všetky jeho skutočne mnohé talenty a nadania.

Michal BEDNÁR, foto: autor


N A Š TA R T U J T E !

NOVÉ ČÍSLO UŽ V PREDAJI w w w. a u to m a g a z i n . s k 10:51

Page

5 3, 4 a aj po

1

auta notou s hod NNÍK E C Ý NOV _final

_01

1

17.3.2

011

POD LU

ín magaz auto nový 2011

OBALKA

t :Layou

POU

04/

A AUDI

y po obilk Autom

IDELNÁ PRAV ÍLOHA PR

160

LEN ZA STRÁN

1,6 € !

MI

U É PNE LETNmetika

a Príloh

+ koz

04 /2 01

1

CENA

1,6 €

/49

9 Kč Sk/4

CUNA

6

h! rokoc

TESTA ESIAC

M nz CLS des-Be Merce

i Pagan

ra Huay

ren McLa 2C MP4.1

N DS3 CITROË

N RACING

w w w.

au to m

ag az

in .sk

VETRA HYŇA KÁ BO ANDS

NSKÁ SLOVE IÉRA PREM

ine SS Alp

F I Č Í M E N A K VA L I T U A DOBRÚ CENU

Camaro  Ma utbackuareg To baru O d  Su lkswagen e´ ce ia pro_ t 508  Vo K  eo er  Peug utland bishi Ozuki Kizashi Mitsu TESTY: uster  Su D Dacia


Suzuki Swift druhej generácie narástol, opeknel a dospel. Vo svojej triede je opäť na špici. test

Kandidát na titul

Suzuki Swift druhej generácie narástol, opeknel a dospel. Vo svojej triede je opäť na špici.

C

harakterizuje ho pekne zaoblená predná kapota, krátke previsy karosérie a výrazné hlavné svetlomety. Aj zadné svetlá má Swift pekne natiahnuté. Červená metalíza mu pristane, najmä v kombinácii s týmito mnoholúčovými 16-palcovými hliníkovými diskami vyzerá ostro športovo. Samozrejme, že sa podobá na predchádzajúcu generáciu – no a čo? Aj Mini je stále o tom istom, a nikomu to nevadí.

efjNlkdnlqnkqnddnbkjcnôschbiusuendikndrtnrbrthrbrthrdbthhffdxbsrbbxbtersb

Bohatá nádielka priestoru Bezkľúčový vstup a štartovanie

efjNlkdnlqnkqnddnbkjcnôschbiusuendikndrtnrbrthrbrthrdbthhffdxbsrbbxbtersb

Suzuki Swift 1,2 VVT GS

Objem 1 242 cm³ Výkon 69 kW/94 k pri 6 000 ot.min-1 Krút. moment 118 Nm pri 4 800 ot.min-1 Priem. spotreba 5,0 l/100 km Max. rýchlosť 165 km/h Zrýchlenie 0 – 100 km/h 112,3 s Hmotnosť 1 040 kg Objem bat. priestoru 211 dm³ Cena (základ/test) 10 900/11 900 €

efjNlkdnlqnkqnddnbkjcnôschbiusuendikndrtnrbrthrbrthrdbthhffdxbsrbbxbtersb Jednou z mála slabín nového Swifta je pomerne skromný batožinový priestor s vysokou nakladacou hranou. Na druhej strane, je to dobré riešenie pre vysokú tuhosť karosérie...

18-19

tlačidlom – týmito výdobytkami sú už vozidlá Suzuki dobre známe a nikoho neprekvapia. Najmä vpredu poskytuje nový Swift extra porciu priestoru – strop je nečakane vysoký, aj na šírku a smerom dopredu vás po prvom nasadnutí očakáva menší šok. Čelné sklo je potiahnuté výrazne dopredu, dvere sú pekne vyrezané. Vzadu je to už o čosi poslabšie a batožinový priestor je v tejto kategórii skôr podpriemerný. To však nevadí, lebo toto auto je určené predovšetkým do mesta. Na víkendový nákup objem kufra bohato postačuje a, navyše, veľmi ľahko sa dajú sklopiť operadlá zadných sedadiel. Celkom nová prístrojová doska, podobná vlajkovej lodi Kizashi, vyzerá luxusne. Ponúka dokonale prehľadné veľké ovládače a biele písmo na čiernom podklade. Všetko je tu tak, ako má byť. Nečakali sme mäkčený plast na prístrojovej doske (ani sme ho nenašli), ale v tejto kategórii sa vyskytuje iba veľmi zriedkavo. Bohatá výbava obsahovala automatickú klimatizáciu, vyhrievané predné sedadlá (škoda že iba jednostupňovo, chcelo by to aspoň dva, inak skoro hrozí pripálenie vášho cteného pozadia...) Krásny trojramenný volant zne-


sie atribút športový a obsahuje ovládače nielen tempomatu a autorádia, ale aj vášho mobilného telefónu. Zaujali nás aj dva hlavné prístroje, ktoré sú hoci veľmi pekné, trojdimenzionálne, ale zasa nie príliš prehnane vyšperkované. Pôsobia tak nanajvýš luxusným a kvalitným dojmom. Výborné bolo celé spracovanie interiéru a pochvalu vyslovujeme aj za veľké odkladacie schránky v predných dverách.

Fabia RS rozhodne nie je len taká obyčajná „škodovka“. Jej 180-koňový motor z nej robí malý rodinný super športiak.

Malý, ale dravý Nový Suzuki Swift je ľahučké kompaktné vozidlo, ktoré váži iba o máličko vyše jednej tony. Jeho motor s objemom 1,25 litra ho dokáže poriadne rozpáliť. Keď ho „podržíte pod krkom“, pri 3 500 otáčkach za minútu zrazu ožije a ťahá ako zmyslov zbavený. Môže za to technika variabilného ovládania ventilov VVT, no máte pocit, ako keby sa tam niekde ukrývalo aj malé turbodúchadlo. Riadenie má nový Swift veľmi precízne a tuhé (presný opak Škody Fabia). Je to skutočne ohromná zábava jazdiť s týmto autom športovo a rýchlo „rezať“ zákruty. Okrem Mini možno ani nemá vo svojej triede konkurenta. Ako sme však spomínali, toto vydarené autíčko je skôr do mesta. Nielen pre jeho menší batožinový priestor, ale aj manuálnu, iba päťstupňovú prevodovku, ktorá je zodpovedná za to, že na diaľnici motor dosť výrazne počuť. Inak veľmi tichý a živý agregát, by jednoducho potreboval šiesty stupeň. Napriek tomuto malému neduhu bola naša výsledná spotreba po týždni v zimnej mestskej premávke iba 5,4 l/100 km. Super výkon na benzínový motor! Spomenúť musíme aj bohatú bezpečnostnú výbavu, obsahujúcu sériovo až sedem airbagov a vypínateľný systém ESP. Zhrnuté a podčiarknuté – nový Suzuki Swift je vo svojej kategórii jedno z najlepších (ak nie úplne najlepšie) vozidlo súčasnosti. Keby sa ešte trošku popracovalo na jeho cene, bol by to náš jasný kandidát na titul kráľa malých automobilov.

Michal BEDNÁR Foto: autor

tickú prevodovku DSG. Buď celkom automaticky, alebo aj manuálne – radením prevodovou pákou, či prípadne krídelkami za volantom. Inú prevodovku ani motor s modelom RS nedostanete.

Ako v športiaku

Z

aujme už na prvý pohľad, napríklad ostrou zelenou „Rally“ metalízou, skombinovanou s bielou strechou (cez leto aj so 17-palcovými bielymi hliníkovými kolesami). Pôsobí vyzývavo a dosť netradične, no nie každého osloví. Spoznáte ju podľa LED diód pre denné svietenie, ktoré sú uložené tam, kde iné autá majú hmlovky. Ich nevýhodou je, že po zapnutí stretávacích svetiel nezhasnú úplne, iba sa zníži ich svietivosť. Neraz mi vodiči predo mnou idúcich vozidiel naznačovali, že ich mám vypnúť, ibaže sa nedalo...

Radosť „tlačiť na pílu“ Malý benzínový motor s objemom iba 1,4 litra dokáže robiť skutočné divy. S pomocou turbodúchadla totiž bez problémov produkuje až 180 koní (132 kW) pri 6 200 otáčkach za minútu, ktoré sa maximálne rýchlo a efektívne prenášajú na predné kolesá cez sedemstupňovú dvojspojkovú automa-

Vpredu vás privítajú veľmi dobré športové sedadlá, s výrazným bočným vedením, najmä bokov, ale aj stehien. Celý interiér aj so stropom má RS-ka komplet čierny, s klasickým použitím strieborných intarzií. Prístrojová doska pôsobí popri niektorých konkurentoch trochu nesúrodým dojmom. Autorádio s navigáciou Amundsen za 600 eur mi celkom „nesadlo“ – jeho dvojité ovládanie cez dotykový displej aj cez tlačidlá nemá logiku. Inak vládne v interiéri klasická prehľadnosť a ergonómia, vlastná vozidlám z „VW Group“. Chválime biele písmo na čiernom podklade prístrojov, automatickú klimatizáciu aj pekne hrubý trojramenný kožený volant s diaľkovým ovládaním rádia. Riadenie však bolo podľa nás príliš jemné, mäkké a málo citlivé. Cena vozidla nie je nízka, ale v porovnaní s priamou konkurenciou (typu Renault Clio RS a Citroën DS3, ktoré sme testovali minule), je celkom atraktívna, najmä vzhľadom na bohatú výbavu a skvelé jazdné vlastnosti auta.

Michal BEDNÁR Foto: autor

Škoda Fabia RS 1,4 TSI DSG

Objem 1 390 cm³ Výkon 132 kW/180 k pri 6 200 ot.min-1 Krút. moment 250 Nm pri 2 000 ot.min-1 Priem. spotreba 6,2 l/100 km Max. rýchlosť 224 km/h Zrýchlenie 0 – 100 km/h 7,3 s Hmotnosť 1 318 kg Objem bat. priestoru 300 dm³ Cena (základ/test) 7 599/20 750 €


test

Minivan roka

Medzinárodný titul Van of the Year 2010 nesie Nissan NV200 – úplne nové, kompaktné dodávkové vozidlo.

Nissan NV200 1,5 dCi

Objem 1 461 cm3 Výkon 63 kW/86 k pri 3 750 ot.min-1 Krút. moment 200 Nm pri 2 000 ot.min-1 Priem. spotreba 5,3 l/100 km Max. rýchlosť 158 km/h Zrýchlenie 0 – 100 km/h v.n. Hmotnosť 1 440 kg Objem bat. priestoru max. 4 200 dm³ Cena (základ/test) 12 936/18 079 €

D

izajnovo zaujímavá rodinná verzia modelu NV200 je jednou z troch rôznych konfigurácií tohto priestranného a pritom kompaktného dodávkového vozidla. NV200 bolo od samého začiatku koncipované ako úžitkové a súčasne aj osobné vozidlo.

Priestranný interiér Za volantom si sedíte pekne vysoko, máte veľmi dobrý výhľad. Iba bočné posuvné dvere dostali od svojich tvorcov príliš malé okienka, deti v strednom rade si výhľad užívať nebudú. Auto bolo koncipované pre mestskú premávku, je preto rozmerovo kompaktné. Veľký nákladný priestor je pre dodávku samozrejmou vlastnosťou (vo verzii van „zhltne“ dve europalety), priestranný interiér osobného modelu Combi ponúka štandardne sedem sedadiel v troch radoch. Sklon každého sedadla je

20-21

možné pre väčšie pohodlie nastavovať a všetkých sedem miest je vybavených trojbodovými bezpečnostnými pásmi. Plasty na prístrojovej nečakajte mäkčené, ale – veď ide vlastne o praktickú dodávku a nie o luxusnú limuzínu. Nissan NV200 napriek svojej výške veľmi dobre sedí na ceste, aj rýchle športové prejazdy zákrut zvláda so stoickým pokojom, bez výrazného náklonu či extrémnym sklonom k nedotáčavosti. Pohon zabezpečuje vznetový motor, používaný aj v modeloch Nissan Note a Micra. Ide o osemventilový motor spoločnosti Renault s označením 1,5 dCi. Má výbornú spotrebu, ktorá nám vyšla mimo mesta na 5,5 l/100 km (v meste cca 6,7 l/100 km). Je však pomerne dosť hlučný. Digitálna šípka v prístrojo-

vej doske vás animuje príliš skoro preradiť na vyšší prevodový stupeň, ale skúste dať do kopca pri 50 km/h najvyšší piaty prevodový stupeň... Celkovo si myslíme, že prevodovka je sprevodovaná dosť na krátko. Pri 115 km/h točí motor už 3 000 otáčok za minútu, čo nie je príliš komfortné na cestovanie po diaľnici. Šestka by sa určite „uživila“.

Bohatá výbava Veľmi príjemne nás prekvapilo, že medzi prvky štandardnej či voliteľnej výbavy, bežnej spravidla pri osobných automobiloch, sa radí bezkľúčové otváranie a štartovanie s inteligentným kľúčom či vypínateľný systém ESP. Veľmi dobrá je zadná farebná kamera, ktorá premieta obraz na displej

vedľa tachometra. Tento kvalitný farebný displej zobrazuje aj ďalšie údaje – stav paliva, digitálny otáčkomer, spotrebu paliva a iné. Iba vonkajší teplomer nám výrazne chýbal, najmä pri teplotách pod nulou. Kúrenie aj ventilácia sú rozvedené na všetky tri rady sedadiel. Rádio hrá, napočudovanie, na túto kategóriu veľmi príjemne, čisto a aj výšky sú veľmi precízne. Volant by však zniesol diaľkové ovládanie autorádia a mohol by sa dať nastavovať nielen výškovo, ale aj do hĺbky. Veľmi nešťastné je (podľa nás) umiestnenie ovládacích tlačidiel palubného počítača a tripmetra – ruku musíte prepchať cez volant – prosíme zmeniť! A pred spolujazdcom je iba otvorená schránka, navyše umiestnená dosť nízko... Celkovo vzaté však Nissan NV200 považujeme za veľmi priateľský minivan s prijateľnou cenou, najmä v pomere k úžitkovým vlastnostiam a pomerne bohatej výbave.

Michal BEDNÁR, foto: autor


30.4. sobota 14.5. sobota 11.6. sobota 25.6. sobota 15.9. štvrtok 1.10. sobota

Báč Piešťany Skalica Rajec Schönfeld Hainburg

Mercedes

Slovak

Ladies Tour 2011 www.golfrevue.sk


test

Pre športových oteckov Ford S-Max po facelifte uspokojí najmä plodných oteckov túžiacich po športovom vozidle, ktorým však realita neumožnila vlastniť druhé vozidla určené len pre ich zábavu.

F

ord S-Max mám nesmierne rád nielen pre jeho atletický dizajn, ale najmä pre jeho výborný podvozok, ktorý naozaj dáva zabudnúť na veľkosť a vysokú hmotnosť tohto sedemmiestneho minivanu. Facelift znamenal pribudnutie LED diód pre denné svietenie a zmenu predných aj zadných združených svetlometov. Najmä zadné svetlá so svietiacimi linkami sú v noci pôsobivé. Športový dojem vytvárajú okrem mohutných lemov blatníkov aj odvetrávacie otvory v blatníkoch za prednými kolesami. Ide však len o lacný trik. Žiaden otvor tu nie je, namiesto neho je v blatníku plný čierny plast.

Ako Focus RS... Jazdnými vlastnosťami, agilitou a komunikatívnym riadením sa veľký a ťažký S-Max bezpochyby blíži ku kompaktnému Fordu Focus. Napriek pomerne tvrdému naladeniu a pneumatikám typu run-flat sa pritom nemožno sťažovať ani na komfort pruženia či odhlučnenie. Testovaný naftový motor 2,2 TDCi s výkonom 175 koní je nesmierne dynamický a jeho záťah je priam neskutočný. Má však „smolu“ – keďže spĺňa iba normu Euro IV, už čoskoro bude nahradený ešte výkonnejším, až 200-koňovým agregátom. Už sa tešíme na jeho test... Nami testovaná verzia si po týždni pestrého jazdenia zapýtala v priemere 7,4 l/100 km, čo je vynikajúca hodnota. Šesťstupňová manuálna prevodovka fungovala precízne, iba na prvom prevodovom stupni sme si museli dávať extra pozor

22-23

pri púšťaní citlivej spojky, aby nám to „neskapalo“.

Honosná atmosféra V interiéri vládla honosná atmosféra, založená na príjemných povrchových materiáloch a dokonalom finiši. Lesklý kov, čierny klavírny lak a mäkký plast dokonale imitujúci kožu – to všetko dokopy vytváralo podmaňujúcu atmosféru. Spolu s príjemným oranžovým podsvietením a bielym písmom na čiernom podklade „fordiaci“ tiež nič nepokazili. Sedí sa tu vyššie, zadné sedadlá sú posuvné s polohovateľnými operadlami. Iba predsunuté predné stĺpiky karosérie vám budú z pozície vodiča mierne prekážať vo výhľade do oblúkov zákrut. Prekvapením bol pre nás netradične veľký farebný displej medzi otáčkomerom a tachometrom, ktorý ukazoval aj trochu zbytočné informácie (napríklad ikonku auta so zapnutými prednými svetlometmi). Ako sa hovorí – menej niekedy býva viac... Výbava Titanium X bola nesmierne bohatá – spomenieme len vyhrievané, ba dokonca aj chladené predné sedadlá (inak veľmi dobre tvarované a správne tuhé), elektricky vyhrievané zadné aj predné okno, systémy ABS, EBD, EBA, ESP, sedem airbagov, tempomat, dvojzónovú klimati-

záciu, parkovací systém vpredu aj vzadu, monitorovanie tlaku v pneumatikách… Spomenúť musíme aj zabudované autorádio značky Sony, ktoré hralo síce pekne a boli k nemu dokonalo tvarovo aj dizajnovo prispôsobené ovládače automatickej klimatizácie, avšak niekoľkokrát prestalo úplne fungovať. Po opätovnom naštartovaní sa však dalo všetko do poriadku.

Priestor ako v autobuse Hoci je S-Max nižší než jeho súrodenec Galaxy, priestorový komfort v prvom a druhom rade je vynikajúci. Druhý rad tvoria tri samostatné sedadlá s možnosťou nastavenia sklonu operadla i pozdĺžneho posunu. Priestorové pomery sa nedajú nazvať inak ako nadštandard. V prvých dvoch radoch je miesta na rozdávanie v akomkoľvek smere. Zadní pasažieri majú na kolená dokonca toľko miesta, že si môžu nohy pohodlne natiahnuť. Objednať si môžete aj tretí rad sedadiel zložený do podlahy batožinového priestoru. Batožinový priestor je dobre tvarovaný, s objemom od

285 litrov pri siedmich sedadlách až po 2 000 litrov pri dvoch sedadlách. Manipulácia so sedadlami si vyžaduje trochu cviku, príjemnou samozrejmosťou je úplne rovná podlaha.

Odporúčanie Športovo založení oteckovia si jazdu s novým S-Maxom skutočne vychutnajú. Problém však môže nastať v zadných dvoch radoch, keďže deti si nemusia športovú jazdu vychutnávať rovnako...

Michal BEDNÁR Foto: autor


Načo Lexus? Táto kacírska myšlienka mi napadla pri testovaní novej Toyoty Corolla 1,6 Valvematic. Jej tichosť, jemnosť a komfort nás jednoducho celkom opantali...

T

Ford S-Max 2,2 TDCi Titanium X Objem 2 179 cm3 Výkon 129 kW/175 k pri 3 500 ot.min-1 Krút. moment 400 Nm pri 1 750 ot.min-1 Priem. spotreba 6,6 l/100 km Max. rýchlosť 212 km/h Zrýchlenie 0 – 100 km/h 9,4 s Hmotnosť 1 734 kg Objem bat. priestoru 285 – 2 000 dm³ Cena (základ/test) 25 220/34 120 €

aká jemnosť a precíznosť ovládania všetkých dôležitých funkcií – s tým sa skutočne stretneme len raz za uhorský rok, väčšinou práve za volantom značky Lexus. Lenže teraz sedíme v Toyote Corola... Tichučký benzínový motor s objemom 1,6 litra je vybavený modernou technikou ovládania ventilov Valvematic a kultúrou chodu nezaostáva za benzínovými šesťvalcami. Jeho najvyšší výkon 132 koní je na daný objem nadpriemerná hodnota, pritom priemerná spotreba nám v náročnej zimnej prevádzke vyšla na iba 6,7 l/100 km. Radosť nám spôsobovala aj práca s precíznou šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. Je ideálny spoločník motora ako v meste, tak aj na diaľnici. Podvozok parádne pohlcuje všetky nerovnosti našich neštandardných ciest a pritom vo vodičovi zanecháva pocit absolútnej kontroly. Výbava Luna obsahovala aj nový kožený volant so splošteným spodkom (s diaľkovým ovládaním autorádia, palubného počítača a tempomatom), koženú hlavicu radiacej páky a až sedem airbagov + systém ESP. Na združenom ukazovateli sa zmenila farba podsvietenia z jantárovej na bielu, zatiaľ čo na prístrojovom paneli a rukovätiach teraz nájdeme rafinovanejšiu povrchovú úpravu vo vysokolesklom striebornom vyhotovení. Rovnaká vysokokvalitná úprava bola použitá aj v priestore stredovej konzoly a okolo dverových spínačov. Doplnená bola aj funkcia diaľkového otvárania batožinového priestoru s ohľadom na vyššie pohodlie majiteľa, ktorý tak môže diaľkovo odomykať batožinový priestor pomocou tlačidla zabudovaného do kľúča od vozidla. Navonok spoznáte vynovený sedan Corolla podľa zopár zmien, uskutočnených nedávno aj na hatchbacku Auris. Predná maska a zadné svetlá dostali nový tvar, inak sa veľa sa toho nezmenilo. Čo však zostalo, robí z tejto 4 540 mm dlhej limuzíny výnimočné komfortné vozidlo pre náročných užívateľov, ktorí si dokážu vychutnať dokonalý komfort za primeranú cenu.

efjNlkdnlqnkqnddnbkjcnôschbiusuendikndrtnrbrthrbrthrdbthhffdxbsrbbxbtersb

Toyota Corolla 1,6i Valvematic

Objem 1 598 cm3 Výkon 97 kW/132 k pri 6 400 ot.min-1 Krút. moment 160 Nm pri 4400 ot.min-1 Priem. spotreba 6,5 l/100 km Max. rýchlosť 200 km/h Zrýchlenie 0 – 100 km/h 10,0 s Hmotnosť 1 305 kg Objem bat. priestoru 450 dm³ Cena (základ/test) 13 490/15 790 €


test

Krajšia

Opel Astra Sports Tourer – nové atraktívne nemecké kombi, budú mnohí porovnávať s jeko najväčším konkurentom Škodou Octavia. My vám povieme, prečo by ste si mali vybrať práve Astru ST.

alternatíva

lé filtrovanie nekvalitných ciest a jemné reakcie motora, v režime Sport zase tvrdý podvozok a okamžité reakcie motora na plyn. Zaujímavé je aj prepnutie neutrálneho bieleho podsvietenia prístrojov na ostré červené v režime Sport.

V príjemnej atmosfére

Jemne alebo športovo?

J efjNlkdnlqnkqnddnbkjcnôschbiusuendikndrtnrbrthrbrthrdbthhffdxbsrbbxbtersb

24-25

ednoznačne preto, lebo je krajšia. Tu sa nehľadelo v prvom rade na praktickosť, ale na dizajn. Zopár známych a rodinných príslušníkov ju dokonca prirovnávalo ku krásnym Avantom od Audi, my si však myslíme, že Astra Sports Tourer má nádherný, samostatný dizajn, nepodobný ničomu inému na súčasnom trhu. Nízka, široká a dlhá karoséria je korunovaná nádhernými prednými aj zadnými svetlometmi s nezameniteľnou vnútornou grafikou. Ak nemáte radi vysoké a úzke minivany, toto atraktívne, stabilne pôsobiace kombi vás určite chytí za srdce.

O Oploch sa hovorí (a vychádza to aj zo štatistík spoľahlivosti) ako o najkvalitnejších nemeckých vozidlách súčasnosti. Na pohon novej Astry si môžete vybrať jeden z ôsmich motorov (po štyri benzínové a naftové), my sme zvolili turbodúchadlom prepĺňanú benzínovú „downsizingovú“ jedna-štvorku, s výkonom až 140 koní a najvyšším krútiacim momentom 200 Nm. A urobili sme veľmi dobre. Motor sa vyznačuje absolútne tichým chodom, citeľnou dynamikou a pritom pomerne slušnou spotrebou (nám vyšla na 7,4 l/100 km). Navyše, nami testovaný exemplár bol vybavený aj systémom FlexRide, ktorý plynulo reguluje prácu tlmičov aj reakciu motora riadenia. V režime Tour poskytuje dokona-

Nádherná prístrojová doska, plynulo prechádzajúca do výplní predných dverí, pôsobí kvalitným a moderným dojmom. V noci zaujme príjemným a netradičným červeným podsvietením v okolí radiacej páky a pod pákami otvárania dverí. Našli sme tu dostatok odkladacích schránok aj držiakov na nápoje. Vynikajúce predné sedadlá s vyťahovacou opierkou na kolená nemajú chybu. Zadné sedadlá sa sklápajú absolútne dokonale jednoducho – potiahnutím za páku v batožinovom priestore. Mierne nám vadilo iba obrovské množstvo drobných tlačidiel na stredovej konzole a potom ešte jedna veľká záhada. S celkovou dĺžkou 467 cm je Astra Sports Tourer presne o 10 cm dlhšia než Škoda Octavia kombi, zároveň je aj širšia, vyššia a má dlhší rázvor. Prečo však má o 105 litrov menší batožinový priestor, to je vo hviezdach. Napriek tomuto malému hendikepu ju však považujeme za favorita medzi kombíkmi nižšej strednej triedy. Už len pre jej krásny dizajn a výborný systém FlexRide...

Michal BEDNÁR, foto: archív

Opel Astra ST 1,4 Turbo Enjoy

Objem 1364 cm³ Výkon 103 kW/140 k pri 4 900 ot.min-1 Krút. moment 200 Nm pri 1 850 ot.min-1 Priem. spotreba 6,1 l/100 km Max. rýchlosť 200 km/h Zrýchlenie 0 – 100 km/h 10,5 s Hmotnosť 1 439 kg Objem bat. priestoru 500 dm³ Cena (základ/test) 14 120/16 910 €


... to najlepšie

VÍNO

REVUE MILOVNÍKOV VÍNA A VÍNNEJ KULTÚRY


test

Opäť na špici Má nádhernú mužnú tvár s nezameniteľným sextetom svetiel. A nová Alfa 159 má aj nové športové srdce, ktoré bije na najvyššie otáčky.

efjNlkdnlqnkqnddnbkjcnôschbiusuendikndrtnrbrthrbrthrdbthhffdxbsrbbxbtersb

N

ielen milovníci vozidiel Alfa Romeo padajú pred týmto umeleckým dielom Giorgetta Giugiara do kolien. Alfe 159 pridali dôstojnú eleganciu, a tak načerpala sily k novému vzostupu. Modernizácia jej pomáha zvádzať vyrovnané duely v strednej triede o priazeň zákazníka s konkurentmi, ako sú Honda Accord, Mazda6, alebo Renault Laguna.

Prvý dojem Originalitu auta potvrdzuje stvárnenie interiéru. Je nápadité a poskytuje posádke nevšednú športovú atmosféru. V kabíne je všetko poruke a prístroje sú tu naklonené k vodičovi. Interiér je, takpovediac, architektonickým dielom – tak sme vnímali volant, prístrojovú dosku a najmä jej stredovú konzolu. Pekne v zástupe sú v strede prístrojovej dosky ukazovateľ stavu paliva, teploty chladenia motory a plniaci tlak turba. Nastupovanie do tohto vozidla je vcelku poho-

26-27

dlné, ale mohlo byť ešte viac, ak by sa dvere otvárali pod väčším uhlom. Nájsť si vhodnú polohu za volantom nebol problém, prestavovať potrebnými smermi možno volant aj sedadlo. Výhľad z vozidla dopredu je bezproblémový, cúvanie uľahčujú rozmerné vonkajšie spätné zrkadlá a najmä parkovací senzor. Na počudovanie – aj vzadu sa sedí pohodlne a ani muži s basketbalovou výškou sa nemuseli krčiť.

Veľká dáma s malým kufrom Základný objem batožinového priestoru, ktorého veko sa otvára tlačidlom na diaľkovom ovládaní, mi pripadal na dané rozmery auta (4 660 x 1 828 x 1 417 mm) trochu malý, má len 405 litrov. V prípade potreby ho však možno sklopením delených opierok zadných sedadiel zväčšiť až na 1 245 litrov. Výbava bola zato veľmi bohatá – nechýbal multifunkčný displej, hifi značky Bose a nový sofistiko-

efjNlkdnlqnkqnddnbkjcnôschbiusuendikndrtnrbrthrbrthrdbthhffdxbsrbbxbtersb

vaný systém hands-free s technológiou bluetooth. V Alfe je vodič stále športovým samovládcom za volantom. Demokracia vládne aj čo sa komfortu týka. Vpredu aj vzadu sa sedí komótne, na kožou čalúnených sedadlách. Nechýbajú ani v prvky aktívnej aj pasívnej bezpečnosti či elektronický systém kontroly stability. Okrem predných, bočných a okenných airbagov je 159-tka vybavená inovatívnymi kolennými airbagmi vodiča a za príplatok aj spolujazdca. Pre najmenších cestujúcich sú k dispozícii tri zadné úchytky sedačky Isofix.

efjNlkdnlqnkqnddnbkjcnôschbiusuendikndrtnrbrthrbrthrdbthhffdxbsrbbxbtersb


Prednosť má nafta Vznetové motory, nielen pre ich nízku spotrebu, patria medzi obľúbené pohonné jednotky najmä vodičov v Európe. Badať čoraz väčší dopyt po moderných dieselových agregátoch, lebo poskytujú porovnateľnú dynamiku ako zážihové motory. Presvedčili sme sa o tom aj pri novom vznetovom agregáte 2,0 JTD. Prestaňme sa teda zaoberať pre alfistov nepodstatnými vecami, ako sú miesto v kabíne vzadu či objem batožinového priestoru. Pre ctiteľov značky sú oveľa dôležitejšie (okrem dizajnu) predovšetkým temperament pod kapotou. Motor 2,0 JTD 170 k je prirodzeným pokračovateľom známej jednotky 1,9 JTDM tak z pohľadu výkonov (so zvýšeným krútiacim momentom aj výkonom), ako aj emisiami. Vyhovuje norme Euro 5, emisie v kombinovanom cykle dosahujú iba 142 g/km. Dvojlitrový diesel s kultivovaným chodom s výkonom 125 kW/170 k pri 4 000 otáčkach za minútu a krútiacim momentom 360 Nm pri 1 750 otáčkach si síce vyžaduje častejšie preraďovanie rýchlostných stupňov, ale pri porovnávaní jazdných vlastností s konkurenciou obstojí statočne. Príkladná je aj jeho spotreba: v priemere sme spotrebovali 6,4 litra nafty na 100 km, čo je síce o liter viac, než udáva výrobca, ale jazdili sme prevažne v mestskej premávke, kde výrobca udáva normovanú spotrebu 7,0 l/100 km. Tak si vyberte. Na cestách plných zákrut sme pri dynamickom štýle jazdy museli často meniť prevodové stupne. Pri rýchlom výjazde zo zákruty s pridaním plynu je citeľná snaha hnacích síl vrátiť predné kolesá čo najskôr do polohy pre priamy smer jazdy.

Ďalší výnimočný

Z Twinga prvej generácie tvorcovia „dvojky“ použili iba tieto rúčky dverí.

Twingo R.S. Gordini – ďalšia štvormiestna „motokára“ značky Renault, určená pre skutočných fanúšikov ostrej jazdy.

M

oje prvé dojmy, odhliadnuc od chlapčenského nadšenia z veselého a športovo „našminkovaného“ exteriéru, neboli príliš optimistické. Kožené poťahy bez vyhrievania (v zime ráno úplná katastrofa...), príliš vysoko uchytené sedadlá s krátkymi sedákmi, „zamrznutá“ kovová hlavica radiacej páky bez schémy radenia, veľký volant ako keby z autobusu – takto som si teda najlepšie Twingo všetkých čias nepredstavoval... Naštartovanie, odpich a prvé zákruty ma však dokonale presvedčili o opaku. Jazdu s Twingom R.S. Gordini by som asi najľahšie dokázal popísať ako legálne preteky so štvormiestnou motokárou vo verejnej premávke. Krátko sprevodovaná päťstupňová prevodovka (na diaľnici si zúfalo pýtala šestku), dunivý športový výfuk, točivý benzínový motor a tuhý podvozok s kolesami až v úplných rohoch krátkej karosérie – toto všetko dokopy dokázalo pri jazde vyvolať úsmev na mojej tvári. Benzín sa mi zo 40-litrovej nádrže povážlivo míňal, priemerná spotreba sa bude určite od deklarovenej výrazne odlišovať. Na palubný počítač, žiaľ, výrobca zabudol, rovnako ako na teplomer chladiacej kvapaliny.

Oplatí sa?

Otáčkomer na „antén-

Tvrdý „motokárový“ podvozok ke“ dopĺňal digitálny nazvaný Cup, ktorý stojí vo tachometer, ukrytý pod luxusným, kožou verzii R.S., z ktorej verzia potiahnutím krytom. Gordini vychádza, navyše 550 eur (spolu so 17-palcovými diskami kolies), dostanete v Gordini sériovo. To isté platí aj o automatickej klimatizácii a metalíze, za ktoré vo verzii R.S. zaplatíte 350 eur, resp. 310 eur navyše. Trochu sa tým síce relativizuje cenová výhoda „bežného“ Twinga RS, ktoré stojí o necelé dve tisícky eur menej (13 490 eur) ako verzia Gordini, ale myslíme si aj tak, že menej niekedy býva viac. Konkrétne kožené poťahy by sme si určite dokázali odpustiť. Chválime prekvapivo veľký interiér s posuvnými zadnými sedadlami, ktoré v celkom zadnej polohe pohodlne odvezú dvojicu urastených Slovákov, pričom batožinový priestor je ešte stále použiteľný. Napriek zopár výčitkám si myslíme, že toto hlučné, tvrdé, rýchle, agilné a sexi miniautíčko si svojich zopár fanúšikov nájde aj u nás.

Michal BEDNÁR foto: autor

Štefan ROSIVAL Foto: autor

Alfa Romeo 159 2,0 JTD Distinctive Objem 1 956 cm3 Výkon 125 kW (170 k) pri 4 000 ot.min-1 Krút. moment 360 Nm pri 1 750 ot.min-1 Priem. spotreba 5,4 l/100 km Max. rýchlosť 218 km/h Zrýchlenie 0 – 100 km/h 8,8 s Hmotnosť 1 490 kg Objem bat. priestoru 405 dm3 Cena (základ/test) 28 750/31 650 €

Renault Twingo R.S. Gordini

Objem 1 598 cm3 Výkon 98 kW/133 k pri 6 750 ot.min-1 Krút. moment 160 Nm pri 4 400 ot.min-1 Priem. spotreba 6,7 l/100 km Max. rýchlosť 201 km/h Zrýchlenie 0 – 100 km/h 8,7 s Hmotnosť 1 094 kg Objem bat. priestoru 165 – 285 dm³ Cena (základ/test) 6 690/15 390 €


za volantom

Čierna puma

Detstvo Veľmi pekné obdobie. S rodičmi máme k sebe stále veľmi blízko a možno je to aj tým, že som jedináčik. Puberta v študentských časoch ma trochu preplieskala, snáď ako každého v tom veku. Mladosť bola búrlivá, ale nikdy som neprekročila isté hranice. Za to vďačím maminej prísnej výchove. S komunikáciou som nikdy nemala problém, rada som sa porozprávala aj s neznámymi ľuďmi. Dodnes mi ostalo, že mám rada spoločnosť. Keďže som bola doma sama, rada som sa obklopo-

28-29

vala inými deťmi. Nahradzovali mi súrodencov.

Sen o herectve Nemala som presne vytýčený cieľ, čo by som chcela robiť. Mala som totiž viac záujmov a v každom som si vedela predstaviť samu seba. Najviac ma ale bavilo rozveseľovať iných. Nejaký čas som koketovala s herectvom. Počas strednej školy som chodila do amatérskeho divadla. Mám na to veľmi pekné spomienky. Neskôr ma rodičia odhovorili, nerobilo to dobrú krv v škole. Učitelia neboli ešte takí

chápaví voči umeniu. Mojou výhodou ale bolo, že som vždy mala hlavu na jazyky. Takže po zavesení herectva na klinec som mala jasno v tom, že mojou ďalšou vášňou budú cudzie jazyky. K tomu som neskôr pridala marketing, a aj tak som skončila v médiách.

Konkurz do Markízy Pred siedmimi rokmi som sa prihlásila na konkurz moderátorky a redaktorky do Markízy. Prešla som cez niekoľko kôl až pred brány finále, ale nevyšlo to. Neodradilo ma to, ale naopak naštar-

tovalo! Dostala som sa k jednej agentúre – vzťahy s verejnosťou, kde som bola v kontakte s novinármi. Neskôr som sa prihlásila do TA3. Práve hľadali redaktora na zahraničné spravodajstvo. A to bola moja prvá štartovacia dráha. Po roku mi zavolali z Markízy, aby som prišla pracovať na post redaktorky zahraničného spravodajstva a moderátorky ranných správ. Tak to bola pre mňa taká malá satisfakcia. Po nevydarenom konkurze som si totiž povedala: „ak ma vyhodili dverami, prídem oknom a napokon vy budete volať mne


Redaktorka zahraničného spravodajstva televízie Markíza Natália Babincová pre čitateľov HalóAuta otestovala vynovenú Hondu Accord.

a nie ja vám!“ Bol to veľmi príjemný pocit.

Moje prvé auto V osemnástich mi vodičák zasponzorovali rodičia. Desať rokov som nešoférovala. Za volantom som sedela iba v prípadoch, keď bolo treba z večierka odviezť spoločensky unavených kamarátov. Mať vlastné autíčko, taký svoj vlastný priestor, bol jeden z mojich snov. Splnila som si ho v tridsiatke a kúpila moje prvé autíčko Suzuki Swift. Odvtedy jazdím pravidelne. A takou čerešničkou na torte bola automatická prevodovka, ktorú som vždy chcela mať vo svojom aute. Dáva mi totiž väčšiu istotu než manuál, ale je to individuálne. Ja som si na automatiku zvykla v Anglicku, kde som robila aupair.

Jazdenie v Paríži V Paríži sa mi páči takzvané „zipsové jazdenie“. Ide to tam automaticky – na rozdiel od našich vodičov, ktorí sa to ešte stále učia. Vodiči sú tam tolerantnejší a nelepia sa tak na seba. Sú ohľaduplní

a rešpektujú sa navzájom. Trúbením nedávajú najavo, že sa im niečo nepáči, ale upozorňujú sa navzájom. Niekto môže mať otvorený kufor alebo nesvieti, tak si zatrúbia. Nevníma sa to ako útok nervózneho vodiča.

Grécke rely Grécke jazdenie je rýchle a nie podľa môjho vkusu. Niekomu to môže vyhovovať, ale mne určite nie. Lepenie áut a neustále trúbenie. Je to výraz ich temperamentu podobne ako u Talianov.

Najhorší zážitok Pamätám si to veľmi presne. Bol to deň, keď som si išla vyzdvihnúť auto do neďalekého Komárna. Keď sme sa s rodičmi vracali domov do Nových Zámkov, na prvom kruhovom objazde v smere do mesta som namiesto brzdy na automate šliapla na plyn. Točili sme sa neustále dokola okolo kruhového objazdu. Bála som sa, aby sme nevyleteli do protismeru, ale nakoniec som odbočila správne podľa pôvodného plánu. Vtedy som pocítila silu tohto na pohľad

malého auta a musím povedať, že otec bol na mňa hrdý, že som volant v panike nepustila. Na tieto prvé sekundy nebezpečenstva asi nikdy nezabudnem.

Relax po práci Vystresovaná si po práci sadnem do auta a vtedy si uvedomím, že toto je môj vesmír a priestor, ktorý patrí len mne. Akokoľvek som unavená, viem, že za volantom sa najlepšie zrelaxujem. Zapnem si hudbu alebo niekedy som rada len v tichu a počúvam zvuk motora.

Skvelý zážitok s Hondou Accord Tourer 2,2 i-DTEC Prvý môj dojem bol WOW! Taká puma, ktorá ťa pohľadom zhypnotizuje a pred ktorou má každý rešpekt. Nádherný tmavý dizajn sa výborne hodí k manažérovi alebo k suverénnej žene, ktorá vie, čo od života chce. Myslím si však, že je to aj rodinné auto, pretože vo vnútri je priestranné. Kožené sedadlá vpredu aj vzadu sú pohodlné. Kufor je tiež veľký a priestranný a, navyše, sa riadi elektronicky. Oko pritiahne aj elegantná prístrojová doska, na ktorej je všetko logicky rozmiestnené. Vodič ľahko nájde funkciu, ktorú potrebuje, a môže sa sústrediť na cestu. Výborná pomôcka je tempomat, ktorý by som tiež raz chcela mať vo svojom aute. Výrazne uľahčuje šoférovanie, pretože neustále spomaľovanie a zrýchľovanie nie je vôbec ekonomické a odpútava koncentráciu. Tempomat na dlhých cestách je absolútna jednotka. Okrem priestranného kufra je v aute veľa úložného priestoru, rôznych priečinkov a praktických doplnkov. Ako sú napríklad držiaky na nápoje či výstupný konektor na iPod. Myslím si, že to, čo určite ocenia spolujazdci, je presvetlená panoramatická strecha. Počas testovacej jazdy som si všimla, ako auto výborne zvláda nerovnosti na kopcovitom teréne a na rozbitých cestách. Pedále sú veľmi pružné, netreba vyvíjať veľký tlak, aby auto zrýchlilo alebo zabrzdilo. Na záver by som jednoducho povedala, že jazda v Honde Accord Tourer bola skvelým zážitkom.

Alena CHORVÁTOVÁ Foto: autorka


duel Hodnotenie Jozefa Golonku dizajn, servoriadenie, sedemročná záruka menšie zadné okno, slabší výhľad dozadu

&

Na ľade ako doma P

án Golonka, ste gentleman za volantom, nakoľko už z diaľky pribrzďujete pred prechodom pre chodcov. Vždy sa tak ohľaduplne správate na cestách? Samozrejme – bontón musí byť. Niektorí mi všeličo ukazujú, keď idem podľa predpisov, ale aj tak budem tolerantný voči chodcom. Veď som jeden z nich. Všetci sa niekam ponáhľajú a nemajú čas dodržiavať dopravné predpisy. A potom sú z toho mnohé príbehy so smutným koncom.

Ste príkladným vodičom, s policajtmi vychádzate veľmi dobre? Je to tak. Kto dodržiava predpisy, nemusí sa báť policajtov. Čo sa týka rýchlej jazdy, tak ja už mám divoké roky za sebou. Neparkujem tam, kde sa nemá, ale len na vyhradených parkoviskách. Treba si uvedomiť, že auto je nielen pôžitok, ale aj zbraň. Veľa mladých ľudí zaplatilo životom vysokú daň za rýchlosť, stále si to však mnohí neuvedomujú a robia tie isté chy-

30-31

by. Vysoké pokuty za rýchlosť sú na mieste. Ja by som dal mladým ľuďom vodičské oprávnenie len na skúšobnú dobu a trestal by som ich omnoho prísnejšie než starších a skúsenejších vodičov.

Platili ste aj vy pokutu za rýchlosť? Áno. Ťažké srdce mám na policajtov z Prievidze, kde som bol na liečení. Mal som návštevu a išli sme sa pozrieť do skanzenu. Cez dedinu som išiel rýchlosťou 61 km/h. Hneď za mnou vyleteli policajti a pokutovali ma za prekročenie rýchlosti. Nebolo tam živej duše a naozaj si myslím, že mi to mohli odpustiť. Jednoducho smola, ale pokutu som svedomito zaplatil. V mladosti ste určite zažili rôzne príhody nielen na ľade, ale aj za volantom...? Boli sme trošku divokí. Mali sme starú trojdverovú Octaviu a do tej sa zmestilo aj sedem ľudí. Prehrali sme veľmi dôležitý zápas, išlo o majstrovský titul. Chýbal nám

(Slovanu) vtedy jeden bod, keď sme prehrali so Spartou. Žiaľ sme išli zapiť do Devína, kde sme sa stretli aj s Jožom Adamcom. Vtedy neboli až také prísne predpisy a toľko radarov a my sme si trošku vypili a sadli za volant. Nakoniec si to odniesol chladič a výfuk. To je už minulosť a takéto veci už určite robiť nebudem. Čo si myslíte o ženách – vodičkách, ktorých je na cestách stále viac? Na túto otázku by sa dalo dlho odpovedať. Mám úctu pred dámami a rešpektujem ich aj v cestnej premávke, ale prekvapuje ma arogancia niektorých žien, ktorá stúpa s veľkosťou áut, ktoré dostávajú od svojich frajerov či otcov. Zažil som dámu, ktorá telefonovala na dvoch mobiloch súčasne a volant mala pustený. To som videl na vlastné oči a mal som doslova zimomriavky. To bolo naozaj nebezpečné! Jožko, máte starší model Kia Sportage a našich čitateľov by

určite zaujímalo, ako sa vám páčil nový model tejto značky s dvojlitrovým dieselovým motorom? Je to jedno z najkrajších áut v tejto triede. Oranžová metalíza je veľmi pekná a dobre viditeľná na ceste. Exteriér s interiérom je dokonale zladený. Sportage pôsobí mohutnejším dojmom a vo vnútri ponúka obrovský priestor. Môj päťročný Sportage má najazdených cca 130 000 km bez vážnejších porúch. Testovaný model je krajší, dizajnovo fajnovejší a vo vnútri lepšie odhlučnený. Moje servoriadenie je tuhšie a nereaguje tak dobre ako tu. Prístrojová doska je tu veľmi atraktívna. Spätné zrkadlá sú veľké, ale zadné okno je na môj vkus príliš malé, čo spôsobuje horší výhľad smerom dozadu. Automatická prevodovka mi v aute vyhovuje, aj keď si myslím, že manuál preraďuje o čosi rýchlejšie. V teréne sa auto veľmi dobre správa – aj vzhľadom na pohon všetkých štyroch kolies. Myslím si, že nový Sportage je


veľkým pokrokom v napredovaní tejto značky, čo dokazuje aj použitie lepších a kvalitnejších materiálov než v predchádzajúcich modeloch. Päťročný vývoj smerom dopredu je skutočne cítiť. Vysoko oceňujem aj sedemročnú záruku.

ktorých som získal titul majster Slovenska triedy A. Titul juniorský majster Slovenska do vrchu som získal na Octavii. Minulý rok som na okruhoch vyhral s Alfou majstrovstvá Slovenska a Zónu Strednej Európy.

***** Filip, ako ste sa dostali k pretekaniu? Cez otca, ktorý už nepreteká, ale profesionálne sa venuje mne a bratovi. V roku 2006 som začal ako šestnásťročný jazdiť na Fabii preteky do vrchu. V roku 2007 som už prvýkrát odštartoval na okruhovej Cene Slovenska v Piešťanoch. Nasledujúca sezóna v roku 2008 nebola dobrá – dvakrát sa mi pokazilo auto a tretíkrát som ho rozbil na „totálku“. Technická porucha na pravom prednom kolese v ľavej zákrute spôsobila, že ma to buchlo do betónovej steny. Akurát na piešťanskej Cene Slovenska, kde neboli žiadne únikové zóny... A fabrická Octavia v silnej verzii, ktorú sme kúpili v polovici roka 2007, v špecifikácii Kit Car, bola „v keli“. Na konci sezóny sme potom kúpili dve Alfy Romeo zo seriálu WTCC, s dvojlitrovým motorom s výkonom 280 koní. S nimi som jazdil len okruhy, na

Láka vás viac pretekanie do vrchu, alebo na okruhoch? Jednoznačne mám radšej okruhy. Síce ako mladý jazdec mám ešte málo skúseností, ale čím viac jazdím, tým ich naberám viac a viac.

& Známy hokejista Jozef „Žiletka“ Golonka si „zabruslil“, spolu s mladým pretekárom Filipom Sládečkom, na novej Kia Sportage s dvojlitrovým naftovým motorom.

Ako sa fyzicky pripravujete na sezónu? Futbalom, hokejom a v posilňovni. Aj fyzioterapeuti pripravujú pretekárov či už masážami, elektroliečbou a inými procedúrami. Momentálne mám nejaké menšie problémy s kolenami, ale verím, že sa dám rýchlo do poriadku. Ako sa vám testoval nový model Kia Sportage 2,0 CRDi? Oranžová metalíza pekne ladí s interiérom. Exteriér je nadčasový, podvozok je veľmi dobrý, možno trošku tvrdší po jamách. Akcelerácia a brzdy sú na jednotku. Moderný dizajn má aj prístrojová doska, ktorá je pekne podsvietená. Je tu celý rad moderných prvkov

– od dvojzónovej klimatizácie, parkovacej kamery, navigácie so sedempalcovým displejom, iPod vstupom, až po panoramatickú strechu. Vyhrievanie sedadiel je veľmi príjemný doplnok, hlavne v zimnom období. Plasty sú mäkčené a kvalitne vypracované. Vzadu je množstvo úložného priestoru, dokonca aj dlhé predmety sa dajú v pohode prepraviť a pohodlne uložiť cez stredovú opierku. Kufor má pár vylepšení, ako je prikrytie roletky bližšie k sedadlám. Vzadu je dosť miesta aj do šírky. Sedenie je príjemné, s dobrým bočným vedením. Sportage mal automatickú prevodovku, ktorú mám rád a je vhodná do mesta. Necítil som žiadne mykanie, len plynulé a jemné preraďovanie. Naftový dvojliter je veľmi dobre odhlučnený. Drifty na snehu sme robili bez najmenšieho problému, auto bolo dobre ovládateľné aj pri skúšaní uzávierky diferenciálu a po vypnutí stabilizačných systémov. Toto krásne „slovenské“ SUV je výborným spoločníkom na rodinné dovolenky hlavne v zime, kde ukáže svoje prednosti vzhľadom na pohon všetkých štyroch kolies.

Alena CHORVÁTOVÁ Foto: autorka

Hodnotenie Filipa Sládečka dizajn exteriéru aj interiéru, veľký vnútorný priestor, jazdné vlastnosti slabšie osvetlenie tlačidiel ovládačov klimatizácie a kúrenia


vašimi očami

Desatoro

Mladá talentovaná herečka si vyskúšala zimnú jazdu, ale aj „šmyky“ na novom Mitsubishi ASX.

Lucie Siposovej

1

Aká vodička je Lucia Siposová? Jazdiť ma baví, ale nie som šofér na dlhé trate. Mám rada mestské živé a akčné šoférovanie. Pri dlhších cestách sa radšej premiestňujem vlakom. Je to väčší relax a k tomu čítanie knihy. Auto je pre mňa dobrý kamoš, na ktorého sa môžem kedykoľvek spoľahnúť a pomôže mi urýchliť veci, keď to potrebujem.

2 3

Vaša najvyššia pokuta? Odtiahnutie do Čierneho lesa, platila som tuším 3 100 korún. Ako reagujete, keď vás zastavia policajti? Ako kedy. Zjednávam, to je jasné. Na mojich malých fiatkách to s rýchlosťou nepreháňam, tak tie pokuty neboli až také vysoké, ale poviem pravdu, že nejaké boli. Väčšinou mi nasadzujú „papučky.“ Aj za telefonovanie som dvakrát platila, keďže moje auto je taká pojazdná kancelária. Našťastie, už mám zabudovaný bluetooth.

4

Je auto pre vás nutnosťou? V New Yorku som takmer 4 roky fungovala bez auta a nebolo to vôbec zlé. Naopak. Jazdila som na bicykli za každého počasia. Takže nie je to nutnosť, ale v Bratislave si život bez auta neviem predstaviť. Stihnem ďaleko viac vecí a mám komfort.

5 6

8

Ste poriadkumilovná? Prioritou pre mňa je, aby mi auto slúžilo a nie ja jemu, ale viem, o čom je umyváreň a sem tam ju navštívim. Nie som vyslovene bordelárka. Máte nejaké vysnívané auto? Mám.

20-21

7

Na akom type auta jazdíte? Jazdím na benzínovom Fiate 500 kabrio 1,2. Predtým som mala žltý Fiat Seicento Sporting. Mám rada malé autá. Odzrkadľuje to moju osobnosť, som skoro celá ako fiatka!

10

Čo vás najviac odrádza na vašich cestách? Moja netrpezlivosť neznáša kolóny a dlhé trasy. Ešte v noci zvládnem šoférovať, lebo mám taký adrenalín, že nič nevidím, ale cez deň...Svetlo, nuda, diaľnica a ja za chvíľu spím. Viem, čo je mikrospánok, tak už nechcem riskovať. Aj preto mám radšej krátke vzdialenosti prepravy autom.

9

Ako relaxujete za volantom?

Auto je miesto kde nesledujem len bežnú premávku, ale aj počúvam hudbu a rádio. Ako sa Vám jazdilo na novom crossoveri Mitsubihi ASX s benzínovou jednotkou 1,6 vo výbave Intense? Tyrkysovo modrá farba je farba komunikácie a mne sa s týmto autom veľmi dobre komunikovalo. Aj keď mám rada malé autá, tak s týmto tátošom sympatizujem. Vo vnútri ma na prvý pohľad zaujal pekný, veľký a praktický interiér. Dobré sedenie na kožených sedadlách mi dodávalo pohodu. Páčila sa mi zadná lakťová opierka

s otvorom na lyže a s držiakmi na nápoje. Na môj vkus boli na prístrojovej doske okrem drobných strieborných doplnkov použité príliš tmavé farby, inak vcelku nič viac nerušilo. Audiosústava bola fajn. Po dlhšom čase som manuálne prehadzovala rýchlosti, pretože jazdím na automate. Automat je bezpochyby pohodlnejší a mne viac vyhovuje. Motor v aute bol tichý a pritom živý. Mitsubishi ASX by som odporučila rodinkám, ktoré rady lyžujú alebo chodia na chalupy. Ja osobne by som volila asi silnejší dieselový motor.

Alena CHORVÁTOVÁ Foto: autorka


moto

Česká spoločnosť FGR, známa pretekárskymi okruhovými m klami Moto GP kategórie 125, vila svetu nový muscle bike ( motorku) – FGR Midalu. S mot 2,5 V6 ide o najvýkonnejší sé motocykel na svete!

Český

Česká spoločnosť FGR, známa svojimi pretekárskymi okruhovými motocyklami Moto GP kategórie 125 cm3, predstavila svetu nový muscle bike (svalnatú motorku) – FGR Midalu. S motorom 2,5 V6 ide o najvýkonnejší sériový motocykel na svete!

svalovec Z

Česka sme väčšinou zvyknutí na správy o nových modeloch značky Škoda, avšak tentoraz nás naši západní bratia prekvapili niečím celkom iným. V polovici januára totiž svetu predviedli naozaj „nadupaný“ naked-bike FGR Midalu 2500 V6, ktorý dostal ako pohonný agregát celkom nový, vo vlastnej réžii vyvinutý 2,5-litrový šesťvalec s najvyšším výkonom 240 koní a krútiacim momentom viac ako 200 Nm. Keďže nádrž a kapotáž sú zhotovené z karbónových vlákien, celková hmotnosť je iba 270 kilogramov.

38-39

V prepočte to znamená pomer výkonu a hmotnosti neskutočných 889 koní na tonu, čo je dokonca lepší pomer, než má slávne Bugatti Veyron! Nečudo teda, že výrobca smelo vyhlásil, že ide o najvýkonnejší sériovo vyrábaný motocykel na svete.

S pomocou vlády Motocykel vznikol po šiestich rokoch tvrdej práce a vývoja. Ide o skutočne luxusnú mašinu, vybavenú len tými najfajnovejšími komponentmi a inovatívnymi riešeniami. Podobný projekt by bol

nemysliteľný bez finančnej podpory, ktorú v tomto prípade poskytlo Ministerstvo priemyslu a obchodu ČR v roku 2005. Vývoj motora 2,5 V6 sa tak mohol začať, pričom je nutné ešte pripomenúť, že ide o jeden z najvyšších zdvihových objemov motora pre motocykle vôbec. Hotový agregát predstavili verejnosti v januári roku 2008. Krstným otcom sa stal Richard Pešek, vtedajší starosta „rodného“ mesta spoločnosti FGR – Ústí nad Orlicí. V tom istom roku, keďže české ministerstvo MPO poskytlo aj druhú časť grantu, sa začala

druhá časť projektu. Bola vyhlásená súťaž pre technických dizajnérov, na ktorú sa prihlásilo 40 záujemcov. Z najlepších jedenástich vybrali napokon dvoch – Ladislava Škodu a Stanislava Hanuša. Druhý menovaný sa nakoniec stal celkovým víťazom súťaže a autorom výsledného dizajnu motocykla. Charakteristickými črtami je najmä šestica koncoviek výfukov, ako aj rúrkový rám a mohutná kyvná zadná vidlica, podobná pretekárskym motocyklom FGR 125 GP. Veľmi zaujímavo je vyriešená tiež samonosná karbónová nádrž, ktorá zároveň nesie aj sedadlo.

Silvestrovská oslava Celý projekt bol napokon dokončený presne na Silvestra (kon-


Unikátna kooperácia

a svojimi motocy, predsta(svalnatú torom ériový

Vo svete motorizmu vznikol veľmi zaujímavý tandem. Známy taliansky výrobca exkluzívnych športových motocyklov Ducati sa spojil s ďalším veľmi dobre známym nemeckým výrobcom exkluzívnych športových automobilov AMG a dohodli sa na vzájomnej spolupráci

krétne 31. 12. 2010 o 13.30 hod.) a predstavenie verejnosti prebehlo o dva týždne neskôr – 14. januára 2011 v kultúrnom dome v Ústí nad Orlicí, teda presne tri roky po predvedení motora FGR 2500 V6. Krstným otcom nového motocykla sa tentoraz stal Karel Abrahám, tohtoročný jazdec Moto GP. V roku 2011 čaká na novú supermašinu testovanie a výroba prvej malej série v počte šesť kusov. Predaj by sa mal začať na budúci rok. Spoločnosť FGR sa svoje nové dielo rozhodla osláviť aj vlastným kalendárom. A musíme skonštatovať, že v českej firme zvládli výber modeliek na jednotku. Ak ich chcete mať doma, môžete si kalendár objednať na stránke www. motofgr.com.

P

odpis zmluvy sa udial na známej Los Angeles Auto Show. V budúcnosti sa tak môžeme tešiť na ich spoločné marketingové aktivity, o spoločných výrobkoch sme zatiaľ neboli informovaní. Ako prvý viditeľný výsledok spolupráce bolo ohlásené sponzorstvo Ducati MotoGP tímu v sezóne 2011 značkou AMG. Okrem toho na podujatiach automobilky AMG (známej najmä super športiakom Mercedes-Benz SLS AMG) si klienti budú môcť zajazdiť aj na strojoch značky Ducati. Rovnaký postup bude aplikovaný aj v opačnom prípade. Obe značky totiž spájajú rovnaké hodnoty – láska k okruhovým pretekom, vysoký výkon, plus exkluzivita ako hlavné posolstvo. Kooperácia by mala byť dlhodobá.

Dohodu podpísali Gabriele del Torchio (prezident a CEO Ducati Motor Holding S.p.A) a Ola Källenius (CEO Mercedes-AMG GmbH).

Martin BENKOVIČ, foto: archív


svetom

Elefant

Už po tretí raz sa v posledný januárový víkend vydávame na tradičný zimný motorkársky zraz do Nemecka. Ten sa koná v Bavorskom lese, 400 km od Bratislavy. Lepšie počasie sme si ani nemohli priať – je úplne jasno a sucho, ale aj riadna zima.

je diagnóza

Tohtoročná slovenská účasť bola pravdepodobne rekordná, bolo nás do 15. V jednej stope sme však prišli len štyria.

N

ebudem preháňať, ak poviem, že po celý čas sme nevideli ani mráčik. Aj preto cesta ubiehala nadmieru rýchlo – tento rok ideme po diaľnici a na veľkých strojoch (naposledy sme šli na skútroch a maloobjemových motorkách po okresných cestách, cesta nám pre snehovú kalamitu trvala neuveriteľných 17 hodín). Okolo tretej už vysmiati parkujeme motorky pred areálom a rozbíjame tábor. Susedíme s Poliakmi, nie práve abstinujúcimi, a tak ochutnávame vodku, v ktorej sú rozpustené karamelové krovky. Bola výborná a hriala neskutočne dlho.

Ako v tábore Kdesi som počul, že na Elefantentreffen to vyzerá ako v utečeneckom tábore. A nie je to ďaleko od pravdy – všetci títo ľudia utiekli z reality do úplne iného sveta, do lesa mimo civilizácie, kde sa zabávajú bez výdobytkov modernej techniky, iba pri ohni a stane, kde sa úplne prirodzene stráca-

40-41

jú rozdiely medzi skútristami a majiteľmi najväčších krížnikov ciest. Zima, ktorá často dosahuje dvojciferné mínusové hodnoty, je silným „filtrom“, sem jednoducho prídu iba tí, ktorí vedia, o čo ide. Veľká časť návštevníkov sú skalní fanúšikovia, partie, ktoré rok čo rok táboria na rovnakom mieste.

Tekuté svetre Znie to neuveriteľne, ale je len malá pravdepodobnosť, že na tomto zraze bude človeku zima. Celý areál je kopcovitý (povrchová baňa), čiže zahreje už samotná prechádzka. Človek k tomu musí pri každom rozhovore takmer kričať, lebo okolité jazdiace motorky, ohňostroje a petardy sú jednoducho hlučné. Nuž, a nemalým teplom prispievajú aj „tekuté svetre“, alebo, ako sme alkohol nazvali my, „beletria“. Nejeden z nás v sobotu prečítal viacero zaujímavých „kníh“, podaktorí chodili s dvoma knihami v rukách a čítali ich striedavo...

Všetci sú na jednej lodi Stroje, ktoré tu možno vidieť, sú často až gýčové. Od 20-ročného 50-kubíkového skútra, ktorý sem prišiel po vlastnej osi trebárs z Talianska, až po úplne voňavé novinky, ktoré majú nalietaných len zopár stoviek kilometrov. A rovnako rozdielni sú aj ich majitelia, ale tu platí železné nepísané pravidlo, že sme si všetci rovní, sme na jednej lodi a treba si pomáhať. Súdržnosť je najočividnejšia napríklad pri rannom štartovaní motoriek, kedy po silných nočných mrazoch chytí len máloktorá. Štartkáble kolujú od stroja k stroju, naštartované stroje sa presúvajú k tým zamrznutým a nikomu nemizne úsmev z tváre. Danke schön, grazie, gracias, thank you... Tento rok sa zúčastnilo veľa Poliakov, Angličanov, ale boli aj Rusi, Španieli, Švédi... Najpočetnejšou národnosťou okrem domácich Nemcov sú už tradične Česi, ktorí to sem majú doslova na skok.

Dovi o rok! Na Elefant sa však nechodí iba za


Nielen stroje, ale aj spolujazdci bývajú originálni - po poslednej jazde v sajdkáre toto prasiatko čakali už iba ražeň a ohník.“ Stany tu stoja niekedy na neuveriteľných miestach. Žiaden z nich nemá luxus roviny, tá tu proste neexistuje, všetko je vo svahu.“

zábavou, ale aj za spomienkami. Vždy v sobotu večer prebehne sviečkový sprievod, na ktorom vyhlásia mená motorkárov, ktorí nás opustili v predošlom roku. My sme nahlásili našich troch kamarátov – Mikla, Lureho a Zlobu, a aj sme si poplakali. Chlapi, držte sa tam hore a dávajte na nás pozor! Záverom mi nenapadá nič iné, len „dovi o rok“! Áno, pôjdem tam znova, vyventilovať sa a stretnúť sa s podobne postihnutými kamarátmi. Elefant je diagnóza. (16-minútové video zachytávajúce atmosféru tohto zrazu nájdete na www.vimeo.com/19469113)

Peter „Herghott“ FISCHER Foto: autor

Elefantentreffen (stretnutie slonov) je zimný motorkársky zraz s 55ročnou tradíciou. Názov vychádza z prezývky strojov Zündapp KS601 so sajdkárami, ktorých sa na prvom stretnutí zišlo dvadsať. O rok neskôr ich bolo 44, potom prišli aj iné modely a značky, čím počet návštevníkov prudko stúpal – napríklad na piatom ročníku sa zišla tisícka motorkárov. Pôvodné miesto stretnutia takýmto návalom už nestačilo, a tak sa priebežne menilo, až v roku 1972 prišiel rekord v návštevnosti, kedy sa zišlo 15 000 mrazu odolných motorkárov. Po niekoľkých menších prestávkach spôsobených organizačnými nezhodami a protestmi ochranárov sa miestom konania napevno stal areál Loh pri dedinke Solla v Bavorskom lese. Odvtedy sa počet účastníkov pohybuje okolo piatich tisícok. Počasie raz praje viac, inokedy menej – napríklad v roku 1999 neprišli takmer žiadni Taliani, pretože Alpy boli kompletne pod ľadom a snehom.


Y Y n Y n ó n i ó i reg ó i g g e e r r test

Ružový darček pre Miss Francúzska automobilka Renault a Miss Sixty – medzinárodná módna značka skupiny Sixty, sa spojili, aby vytvorili ružovučké Twingo Miss Sixty, najočarujúcejšiu zo všetkých limitovaných edícii Twinga.

Pri príležitosti uvedenia Twinga Miss Sixty na Slovensku sa spoločnosť RENAULT Slovensko rozhodla podporiť launch tohto auta a zapožičať ho najkrajšej slovenskej študentke, ktorou sa stala 21-ročná žilinčanka Patrícia Hejčíková.

Zemiaková medaila pre Kiu Na Slovensku sa v minulom roku predalo 4 267 osobných automobilov značky Kia, čo predstavuje trhový podiel 6,66 % a štvrtú priečku v rebríčku predajnosti osobných automobilov.

Najobľúbenejším modelom sa stal zástupca

slovenskej produkcie Kia Motors, model Kia Cee´d, ktorý si vo všetkých karosárskych verziách zakúpilo 2 026 nových zákazníkov. Tento počet zabezpečil modelu Kia Cee´d bronzovú pozíciu medzi najpredávanejšími modelmi v slovenskom rebríčku predajnosti. Nasleduje ďalší zástupca žilinskej prevádzky, nováčik na

moto trhu SUV modelov a aktuálne Auto Roka 2011 na Slovensku - Kia Sportage. Len niekoľko mesiacov od svojho uvedenia na trh na jeseň 2010 si ju zakúpilo 677 zákazníkov a v mesiaci decembri sa Kia Sportage stala dokonca šiestym najúspešnejším vozidlom v celkovom rebríčku predajnosti modelov na Slovensku.

Zmena vo vedení V skupine Auto Palace Group, patriacej do nadnárodného holandského holdingu AutoBinck Holding N.V., sa k 1. januáru 2011 uskutočnila zmena v top manažmente. Zodpovednosť za operatívne riadenie celej skupiny APG prevzal po Ing. Jindřichovi Nevrlovi, ktorý stál pri samotnom zrode skupiny, Ing. Richard Kopečný. Ten začínal v APG ako marketingový a obchodný riaditeľ Mazdy.

42-43


moto

Fabia pre milovníkov rally Škoda rozširuje modelový rad Fabia o nový model Monte Carlo, ktorý bude štandardne vybavený športovým podvozkom. Akčný model prichádza pri príležitosti výročia 110 rokov motoršportu. Prináša dynamický vzhľad s čiernymi doplnkami a interiérom modelu RS. Čierny lak dostali aj 16 palcové hliníkové disky kolies Comer.

Študenti STU a členovia Stuba Green Team spolu s elektrickou formulou.

Hyundai podporil elektrickú formulu Keď spoločnosť predáva a servisuje autá, nie je to vždy len o predaji a servise áut.

Nová perspektíva v Komárne Autorizovaný predajca a servis vozidiel značky Toyota, spoločnosť TARGET KOMÁRNO, s.r.o. dňa 18.1.2011 slávnostne otvorila nové priestory dealerstva Toyota na Mederčskej ulici v Komárne.

Zákazníci tejto japonskej automobilovej značky tak môžu oceniť jedno z najväčších a najmodernejších predajných a servisných centier Toyota na Slovensku, ktoré spĺňa najnáročnejšie kritériá súčasného automobilového trhu.

Presvedčili sa o tom aj zákazníci značky Hyundai, ktorí v čase od júla do decembra tohto roku navštívili ktorýkoľvek autorizovaný servis Hyundai na Slovensku. Za každého zákazníka, ktorý prišiel na servisnú prehliadku, spoločnosť Hyundai pripísala čiastku v hodnote 5€ na účet projektu Elektrická formula. Zákazník tak odchádzal zo servisu nielen so skontrolovaným autom po servisnej prehliadke, ale aj s vedomím, že sa stal jedným z darcov, ktorí prispeli študentom Slovenskej technickej univerzity v Bratislave na projekt elektrická formula.

Zľava - Juraj Čabrák, manažér oddelenia servisných a popredajných služieb spoločnosti Hyundai, Silvia Schmidtmayerová, PR manažér Hyundai, František Palčák, prodekan pre vedu, výskum a zahraničné vzťahy, STU, Pavol Kintler, vedúci Stuba Green Team.

Hokej pred operou

Š

koda Auto Slovensko, generálny sponzor MS v ľadovom hokeji IIHF 2011, priniesla ľadový zážitok priamo na bratislavské Hlavné námestie. Návštevníci si tu od 15. januára mohli vychutnať bezplatné klzisko a bohatý program, či dokonca vyhrať automobil Šoda na víkend, alebo aj vstupenky na MS v ľadovom hokeji.

moto

Mestské klzisko ofociálne otvorili predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo, primátor mesta Bratislavy Milan Ftáčnik, konateľ spoločnosti ŠAS Robert Baumgartner a generálny riaditeľ OV MS 2011 Igor Nemeček.


predstavujeme

Sympatický

Celkom nový Volkswagen Jetta síce vychádza z techniky kráľa kompaktov – VW Golf, ale rozmermi aj dizajnom sa blíži skôr k väčšiemu Passatu.

mexičan V

olkswagen ráta s tým, že v Amerike bude o novú Jettu veľký záujem, preto aj výroba novinky prebieha v Mexiku (Puebla). V Amerike bola táto sympatická limuzína predstavená dokonca ešte skôr než v Európe, už na jeseň minulého roka. V našich zemepisných šírkach si však Jetta určite tiež nájde dostatok záujemcov, keďže ide o vážneho konkurenta pre nový VW Passat – a za podstatne menej peňazí. Slovenský importér hovorí o cene blízkej k VW Golf, my odhadujeme základnú cenu od 14 tisíc eur).

Dizajn `a la Audi Oproti rovnomennej predchodkyni sa mierne zmenili proporcie a celkový športový dojem posúva Jettu smerom k modelom Audi. Predný previs sa skrátil o 30 mm, celková dĺžka narástla o 90 mm

46-47

(na 4 644 mm), rázvor sa zväčšil o 73 mm (na 2 651 mm) a zadný previs sa zmenšil o 20 mm. Jetta sa bude vyrábať iba v jedinej karosárskej verzii – ako limuzína, ale verziu kombi prakticky ani netreba. Batožinový priestor má totiž objem až 510 litrov, takže vašu batožinu „zhltne“ jedna radosť. Aj prístrojová doska sa od VW Golf mierne odlišuje, nehovoriac o omnoho väčšom mieste pre nohy zadných pasažierov. Pre športovo sa zvažujúcu strechu však budú mať mierne menej priestoru nad hlavami. Pri pohľade na klinovitú karosériu sa nám veľmi pozdávala najmä zadná časť novej Jetty vytvorená v štýle Audi A6, predok zase nesie typický súčasný VW dizajn `a la Passat a Phaeton, vytvorený slávnym dizajnérom Walterom de Silva.

Aj základ postačí Na dynamickej prezentácii v oko-

lí nádherného juhofrancúzskeho Nice boli predstavené tri motory – benzínový 1,2 TSI (77 kW/105 k pri 5 000 otáčkach za minútu, 175 Nm pri 1 500 otáčkach) a dva naftové: 1,6 TDI (77 kW/105k pri 4 400 otáčkach za minútu 250 Nm pri 1 500 otáčkach) a 2,0 TDI (103 kW/140 k pri 4 200 otáčkach, 320 Nm pri 1 750 otáčkach). Spotreba benzínového motora je s príplatkovou technológiou BlueMotion iba 5,3 l/100 km a bez nej 5,7 l/100 km. Naftový motor 1,6 TDI si s modrou technológiou v priemere zapýta 4,2 a bez nej 4,5 l/100

efjNlkdnlqnkqnddnbkjcnôschbiusuendikndrtnrbrthrbrthrdbthhffdxbsrbbxbtersb

efjNlkdnlqnkqnddnbkjcnôschbiusuendikndrtnrbrthrbrthrdbthhffdxbsrbbxbtersb

km. Väčší motor 2,0 TDI je aj bez BlueMotion technológie schopný v priemere jazdiť za 4,8 l/100 km. Neskôr pribudnú ďalšie pohonné alternatívy s výkonom až do 200 koní. Nám sa páčil najmä základný benzínový motor 1,2 TSI so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. Na diaľnici chýbal motoru 1,6 TDI šiesty prevodový stupeň a celkovo sa nám zdala byť prevodovka príliš ťažko sprevodovaná. Potešili nás komfortné a stabilné jazdné vlastnosti. Zadná náprava je totiž moderná viacprvková, zatiaľ čo Američania, zvyknutí jazdiť pomalšie, dostali iba jednoduché „háčko“. Začiatok predaja novej Jetty sa u nás začne už v marci.

Michal BEDNÁR Foto: autor a archív


www.citroen.sk

Kombinovaná spotreba: 4,0 – 7,0 l/100 km a emisie CO2: 104 – 160 g/km. Obrázok vozidla je ilustračný. * 0 % lízing platí pri financovaní cez Citroen Financial Services: 15 220 € s DPH, RPMN s havarijným poistením od 12,42 %, akontácia od 30,29 %, spracovateľský poplatok 7,2 %, odpredajný poplatok 180 € s DPH, počet splátok 48, nominálna úroková miera 0 %, mesačná splátka s poistením od 199 €, posledná navýšená splátka 3 082,05 € s DPH.

CITROËN DS3 V LIMITOVANEJ EDÍCII PLANE 0 % LÍZING UŽ ZA 199 ¤ MESAČNE Jedinečné, kreatívne, nekompromisne dynamické spojenie luxusu s nádychom skutočných športových emócií. To je nová limitovaná edícia DS3 Plane s výkonným motorom VTi 120 k, 17” diskami z ľahkých zliatin s diamantovaním, športovými sedadlami a doplnkami v interiéri, strechou s motívom Plane a mnohým ďalším.

CRÉATIVE TECHNOLOGIE


bazár

Stará dobrá Felda Škoda Felicia bola predstavená ako úplne nový model škodovky v roku 1995. Nebola to však celkom pravda. Felicia bol iba väčší facelift zastaraného Favorita, ktorý vznikal ešte v podmienkach socializmu.

V

každom prípade bola prvou škodovkou, ktorá sa dokázala postaviť konkurencii, čiže týmto modelom sa Škoda Mladá Boleslav priblížila vývojového trendu svetových automobilov.

Karoséria Obrovský klad staručkého Favorita, a tým pádom i Felicie, bol priestor. Toľko miesta na hlavy a nohy pasažierov v takom krátkom automobile ani dnes tak ľahko nenájdete. Ani s batožinami to nebolo také zlé. Horšie to už bolo s tuhosťou karosérie. Felicia patrila do kategórie plecháčov, čiže všeličo tam klepalo a búchalo.

48-49

Ešte horšie to bolo s koróziou. Výrobca ponúkal záruku na šesť rokov. Staršie ročníky sú už riadne skorodované. Predovšetkým zadné dvere hnili priamo expresne. Výrobca ich naplnil konzervačným roztokom, ktorý v lete veselo vytekal cez otvory. Nepomohlo to... Naozaj, veľmi slabá ochrana voči korózii je veľmi slabé miesto tohto modelu.

Motory Felicia dostala síce pekne vybavenú kabínu, žiaľ, s motormi to bolo inak. „Varilo sa“ z toho, čo bolo. Takže staručký motor po miernych vylepšeniach drnčal a hrkotal aj vo Felicii. Mierny pre-

lom nastal v roku 1997, kedy staré motory 1,3 l dostali viacbodové vstrekovanie paliva. Motorom to veľmi pomohlo, či už z hľadiska kultúry chodu, tak i pohľadu výkonu. Žiaľ, tieto motory nikdy nedosiahli kvality motorov VW, a to benzínovej 1,6 l a dieselovej 1,9. Benzínový motor 1,6 z Golfa II bol veľmi výkonný a tichý, pričom mal spotrebu paliva len o niečo vyššiu než slabší motor 1,3. Tento motor zásadne odporúčame. Dieselový motor 1,9 s atmosférickým plnením nebol zlý. Lenže konštruktérov Favorita ani vo sne nenapadlo, že raz v ich výrobku bude klepať kapitalistický a veľmi ťažký diesel. Napriek zosilňovaniu karosérie sa tento motor do auta priamo nehodil.

Bezpečnosť Favorit sa vyvíjal v čase, keď vrcholom bezpečnosti boli opierky hlavy a bezpečnostné pásy. Chudera „Felda“, ako ju láskavo nazývali Česi, zdedila z bezpečnosti pramálo. Posledné akčné modely boli vybavené airbagmi, ABS, ale

pre väčšinu modelov bolo ABS iba snom a na airbagy ani nebolo miesto.

Komfort Felda nepatrila ku komfortným vozidlám ani ako nová. Oproti súčasným vozidlám má smiešne krátke operadlá sedadiel, do ktorých sa väčšina populácie nezmestí. Krátke operadlá predných sedadiel končia niekde pod lopatkami, nastaviteľný volant vo Felicii ani nespomínajte. Posledný model (po roku 1998) dostal vo verzii GLX čosi ako nastaviteľné sedadlo vodiča, proste dal sa meniť sklon sedáku. Model GLX po facelifte dostal centrálne uzamykanie a elektrické ovládanie zrkadiel spolu s ich vyhrievaním. V špeciálnych modeloch nájdete aj airbagy a elektrické ovládanie okien. Lenže servoriadenie sa kombinovalo až na výnimky vždy s motormi 1,6 l a 1,9 D. Aj nové modely boli hlučné, staré motory s veľkou vôľou vás pekne potrápia. Felicia mala aj luxusný model. Vo výbave Laurin a Klement ste


fxbfsrdzjrzjmtjnndtjdtzjtntzntmfzhgrievané predné sklo. Je to báječná vec.

Škoda Felícia 1,3 l

Objem 1 283 cm3 Výkon 40/4 kW pri 500 ot.min-1 Krút. moment 99 Nm pri 5 500 ot.min-1 Priem. spotreba 6,4 l/100 km Max. rýchlosť 151 km/h Zrýchlenie 0 – 100 km/h 15,5 s Pohotovostná hmotnosť 1 560 kg dĺžka/šírka/výška 3 883/1 635/1 415

fxbfsrdzjrzjmtjnndtjdtzjtntzntmfzhgrievané predné sklo. Je to báječná vec.

dostali kožené čalúnenie, centrálne uzamykanie dverí, ovládanie zrkadiel v elektrike a mnoho iných vecí. Lenže bez serva a s kľučkami na oknách.... Slabinou Felicie bolo vetranie. Preto skoro každá má otváraciu strechu, obyčajne dodatočne montovanú. Pozor na tesnosť takejto strechy.

Čo vybrať? Ponuka Felicií je stále ešte bohatá, ale musíme si uvedomiť, že každá z nich je už úžasne technicky zastaraná a skrz naskrz hrdzavá. Najstaršie modely dostanete za pár eur, možno vás odvezú z bazára domov, viacej nečakajte. Opačnou kategóriou sú posledné akciové modely, ktoré, ak sú garážované, vyzerajú a jazdia stále dobre. Lenže ich majitelia pýtajú za ne nekresťanské peniaze (asi 2-tisíc eur). Aj takáto krásavica vám však v bežnej prevádzke nevydrží viacej ako jednu odjazdenú zimu. A potom spoznáte zmysel slova hrdza. Kto potrebuje veľmi priestranné auto (Kombi), nie je veľmi náročný a čosi si vie opraviť aj sám doma, tomu takéto posledné modely ešte rok-dva

poslúžia. Treba mať na pamäti, že hodnota týchto áut dosť klesá. V každom prípade sa orientujte na posledné modely po roku 1998. Pôvodné motory 1,3 l už budú veľmi hlučné, orientujte sa radšej na modely 1,6 l. Predovšetkým ide o kvalitný motor VW, ktorý je známy svojou životnosťou. Po druhé, tieto modely boli vybavované servoriadením. Model 1,3 nájdete iba výnimočne so servom. A točiť volantom na Felicii je riadna lopota, slabšie ženy to nech radšej ani neskúšajú. Medzi modelmi kombi a krátkou Feliciou nie sú cenové rozdiely, berte radšej väčšie auto. Motor 1,9 D je horšia voľba o ako motor 1,3. Je to vlastne najhoršia voľba vo Felicii. Tento motor vo VW Golf II vydržal aj vojnu, lenže slabučká predná časť nebola na tento hrkotavý motor stavaná. Nakoniec, atmosférický diesel nevynikal úspornosťou a preto sa ich ani veľa nepredalo. V každom prípade ťažký motor sa podpísal na stave prednej nápravy, ktorá bude celkom opotrebovaná.

Anton DOKTOROV Foto: archív


4x4

Vyskúšali sme si trochu iné Vitajte SUV s pohonom 4x4 – hypermoderný a super luxusný N hybridný Volkswagen Touareg. Vyskúšali sme si trochu iné SUV s pohonom 4x4 – hypermoderný a super luxusný hybridný Volkswagen Touareg.

v budúcnosti ový Touareg druhej generácie s motorom 3,0 V6 TDI sme vám už predstavili minulý rok v našom TOP teste. Novinku – hybridnú verziu – sme mali možnosť vyskúšať až teraz. Momentálne veľmi moderná teplá hnedá metalíza náramne pristala aj testovanému Hybridu. V kombinácii s 19-palcovými hliníkovými diskami kolies Everest (za 970 eur) a dvoma výraznými koncovkami výfukov skutočne nemôžeme voči dizajnu SUV z Devínskej Novej Vsi vôbec nič namietať.

Výkon na prvom mieste Hoci v prípade hybridných vozidiel by (podľa nás) malo v prvom rade ísť o znižovanie spotreby a o nízke emisie CO2, pri testovanom Volkswagene sme tento pocit celkom nemali (podobne ako pri teste hybridného BMW X6). Ako

hlavný pohonný agregát totiž vo VW Touareg Hybrid slúži výkonný šesťvalcový benzínový motor s priamym vstrekovaním paliva a prepĺňaním kompresorom s maximálnym výkonom 333 koní (245 kW). Pri rozbiehaní mu dopomáha elektromotor s výkonom 46 koní, celkový výkon systému je tak až 380 koní (279 kW) a 580 Nm. Existuje síce možnosť zvoliť si aj čisto elektrický pohon, ale príliš rýchlo a ani príliš ďaleko sa s ním nedostanete. Benzínový motor sa pripne okamžite, už pri jemnom šliapnutí na plynový pedál. Motor V6 TSI spolupracoval s vynikajúcou, až osemstupňovou automatickou prevodovkou Tiptronic, ktorá patrí v novom Touaregu k štandardnej výbave. Jej siedmy a ôsmy prevodový stupeň sú vytvorené

ako úsporný rýchlobeh. Ôsmy prevodový stupeň redukuje počet otáčok o 34 percent v porovnaní s šiestym prevodovým stupňom.

Zdolá každý terén

V novom Touaregu je štandardom pohon všetkých kolies 4MOTION. S balíkom Terrain Tech (na želanie) a elektronicky riadeným stálym pohonom všetkých kolies 4XMOTION sa dostanete ešte o niečo ďalej. Je totiž vybavený aj uzávierkou diferenciálu pre zadnú nápravu, medzinápravovým diferenciálom s elektricky riadenou

lamelovou uzávierkou a terénnou redukciou. Nový Touareg zvládne, ako správne terénne vozidlo, stúpanie až do 45 stupňov (zodpovedá to 100-percentnému prekonaniu stúpania) alebo prejazd rieky, ktorý sa nachádza pol metra pod vodou (maximálne 580 milimetrov). Asistent pre rozjazd do kopca podporuje vodiča pri rozjazde a státí v kopci. Touareg prekoná

VW Touareg Hybrid

Objem 2 995 cm³ Výkon 245 kW/333 k pri 5 500 ot.min-1 Krút. moment 440 Nm pri 3 000 ot.min-1 Výkon (ele. motor) 34,3 kW/46 k Priem. spotreba 8,2 l/100 km Max. rýchlosť 240 km/h Zrýchlenie 0 – 100 km/h 6,5 s Hmotnosť 2 315 kgg Objem bat. priestoru 493 dm³ Cena (základ/test) 44 100/86 032 €

efjNlkdnlqnkqnddnbkjcnôschbiusuendikndrtnrbrthrbrthrdbthhffdxbsrbbxbtersb

50-51


extrémny sklon terénu až do 30 stupňov bez toho, aby sa previsy karosérie dotkli zeme, alebo predná časť vozidla narazila do terénu pri jazde do kopca.

Bude vás rozmaznávať Interiér modelu Touareg Hybrid sa prezentuje vkusom. Zaujala nás hnedá prístrojová doska, dokonale ladiaca s lakom karosérie. Prístroje s nádherným trojdimenzionálnym stvárnením dopĺňal veľký farebný LCD displej medzi nimi. Ďalší veľký displej okrem rádia, navigácie a údajov palubného počítača, ukazoval aj toky energií hybridného systému a údaje o terénnom nastavení. Umožňoval aj nastavenie a prípadné

vypnutie asistenčných systémov. Hrubý stredový tunel skrášľovali dekoratívne drevené prvky v dizajne orechové drevo – koreň, pokračujúce aj na prístrojovej doske a dverách. Lemy prístrojov a dekoratívne prvky v ušľachtilej striebornej farbe a kožená radiaca páka s hliníkovým dekorom perfektne ladili. V interiéri VW Touareg Hybrid sme boli rozmaznávaní aj masívnymi koženými poťahmi Nappa a komfortnými, až 12-smerovo elektricky nastaviteľnými prednými sedadlami. Boli, samozrejme, vyhrievané, rovnako ako kožený multifunkčný volant, taktiež s elektrickým nastavovaním. Rovnaký pohon dostali aj diaľkovo ovládané zadné, piate

dvere. Nikel-metalhydridové akumulátory sa ukrývajú v batožinovom priestore, pre rezervu tak už nezostalo miesto. Spomenúť musíme aj výbornú audioaparatúru značky Dynaudio (za 1477 eur), ktorá obsahuje digitálny 12kanálový zosilňovač s desiatimi reproduktormi s výkonom 620 W a rádionavigačný systém RNS 850 (za 2 107 eur) s osempalcovou dotykovou obrazovkou a 60 GB harddiskom.

Plavba po cestách Maximálny komfort pruženia priniesol adaptívny pneumatický podvozok (za 3 880 eur) s možnosťou športovej alebo komfortnej voľby. Touareg s ním doslova plával aj po tých najhorších cestách. Umožňuje aj zmenu svetlej výšky (sériovo 202 mm) pre potreby jazdy v teréne, alebo aj zníženie o 25 mm pre ľahšie nakladanie ťažkej

batožiny. Poskytuje možnosť zvoliť si jeden zo štyroch stupňov, takže Touareg sa s ním môže zdvihnúť až o 140 milimetrov, čím sa dá dosiahnuť svetlá výška až 300 milimetrov – pre extrémne terénne situácie. V teréne, ale aj pri parkovaní v meste, sa náramne hodí aj kamerový systém Area View (za 984 eur), ktorý s pomocou štyroch kamier dokonale mapuje bezprostredné okolie vozidla. Mimoriadna bezpečnostná výbava obsahovala aj príplatkový balík Assistent (za 2 871 eur extra). Ten ponúkal aj adaptívny tempomat s asistentom zachovania jazdného pruhu, asistenta zmeny jazdného pruhu a tzv. Pre-crash systém, ktorý upozorní na hroziace nebezpečenstvo, ba dokonca aj sám zabrzdí pred prekážkou, aby zmiernil následky nárazu.

Dobrá voľba? Hybridným Touaregom sme boli nadšení, jediným sklamaním bola pre nás priemerná spotreba. Akosi sme sa nevedeli „spratať“ pod 12 l/100 km. Spoločne s vysokou cenou by sme preto ako rozumnejšie videli spojenie s motorom 3,0 V6 TDI, ktorého spotreba v praktickej prevádzke nám vyšla na 8,5 l/100 km, pričom jeho cena sa začína už od sumy 44 100 eur. Hybridný Touareg teda asi prenecháme „pokrokovým“ Američanom, ktorí si na takéto „ekologické“ vozidlá potrpia a cítia sa v nich byť mimoriadne „in“.

Michal BEDNÁR foto: autor efjNlkdnlqnkqnddnbkjcnôschbiusuendikndrtnrbrthrbrthrdbthhffdxbsrbbxbtersb

Masívna, kvalitná prístrojová doska s hrubým stredovým tunelom dokonale dopĺňa komfortný a vysoký posed.


4x4

Štyri

BMW X1 je líder prémiového kompaktného segmentu. Teraz prináša novú aplikáciu technológie BMW TwinPower Turbo, po prvý raz v štvorvalcovom benzínovom motore.

namiesto šiestich B

MW po prvýkrát aplikuje v modeli X1 xDrive28i prepĺňanie TwinPower Turbos turbodúchadlom typu twinscroll spolu s priamym vstrekovaním benzínu HPI (High Precision Injection), variabilným časovaním nasávacích aj výfukových ventilov Double-VANOS a plynulo variabilným zdvihom ventilov VALVETRONIC. Nová pohonná jednotka je prvá z novej generácie dvojlitrových štvorvalcových motorov BMW. Maximálny výkon 180 kW/245 k znamená nárast oproti predošlému modelu so šesťvalcovým atmosférickým motorom, zároveň sa však znížila spotreba paliva aj emisie. Nové BMW X1 xDrive28i zrýchli z pokoja na tempo 100 km/h iba za 6,1 sekundy (s automatickou prevodovkou za 6,5 sekundy), čo oproti atmosférickému predchodcovi znamená zlepšenie o 0,7 sekundy (automat:

52-53

0,3 sekundy). Zároveň sa znížila kombinovaná spotreba v kombinovanej prevádzke podľa testovacieho cyklu EÚ o 16 percent – na 7,9 l/100 km. Maximálna rýchlosť nového BMW X1 xDrive28i je 240 km/h.

Automaticky ako manuálne Nové BMW X1 xDrive28i je štandardne vybavené šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. Jeho

efjNlkdnlqnkqnddnbkjcnôschbiusuendikndrtnrbrthrbrthrdbthhffdxbsrbbxbtersb

sériovo dodávaný balík prvkov BMW EfficientDynamics okrem iného obsahuje systém Brake Energy Regeneration, indikátor optimálneho radenia, funkciu Auto Start-Stop či aktivovanie pomocných jednotiek motora iba v prípade potreby. Doplnkovo je možné automobil vybaviť osemstupňovou automatickou prevodovkou. Štandardnou výbavou nového


Legenda v dnešnej

realite

D BMW X1 xDrive28i je pohon všetkých štyroch kolies BMW xDrive s plynulo variabilným prerozdeľovaním pohonnej sily medzi prednú a zadnú nápravu, v spolupráci s Dynamickou kontrolou stability DSC.

Ľahší, ale výkonnejší Nový štvorvalcový motor má zdvihový objem 1997 cm3. Jeho kľuková skriňa má celohliníkovú konštrukciu. Vzhľadom na to, že agregát je v porovnaní s podobne výkonnými šesťvalcami kompaktnejší a ľahší, menej hmotnostne zaťažuje prednú nápravu, čím sa zlepšuje vyváženie a agilita vozidla. Nový štvorvalec disponuje aj vyšším krútiacim momentom než jeho atmosférický predchodca v modeli BMW X1 xDrive28i. Maximum 350 Nm je k dispozícii už od 1 250 otáčok za minútu, čo znamená výborný ťah motora už v nízkych pracovných pásmach.

isponujú ním všetky modely značky (s výnimkou najmenšieho Justy), pričom pohon 4x4 majú už v základnej verzii vybavenia bez akéhokoľvek príplatku k obstarávacej cene. Skúsenosti z takmer štyroch desaťročí využívania symetricky uloženého pohonného reťazca, obsahujúceho plochý motor typu boxer, prevodovku a hnacie mechanizmy v osi vozidla, umožnili vyladiť jazdné schopnosti modelov Subaru k dokonalosti. Subaru Impreza, ktoré si pripísalo majstrovské tituly v rely, využíva symetrický pohon všetkých kolies už od verzie so základnou benzínovou motorizáciou 1,5 R (79 kW/107 k). Ďalšiu verziu s pohonom 4x4 predstavuje zážihový dvojliter (110 kW/150 k). Úsporným, ale dynamickým variantom je dieselový plochý štvorvalec typu boxer v dvoch výkonových verziách 80 kW/109 k a 110 kW/150 k. Aktívnej bezpečnosti pohonu 4x4 sekunduje už pri dvojlitrových motorizáciách štandardne i elektronický stabilizačný systém VDC. Ďalším vozidlom, jazdiacim výlučne s pohonom všetkých kolies, je crossover Impreza XV (jeho test sme priniesli v minulom čísle). Model s modifikovaným podvozkom, chránený v teréne plastovým brnením na nárazníkoch, blatníkoch a podbehoch, využíva motorizáciu 2,0D. Absolútnou novinkou v portfóliu modelov Subaru s pohonom 4x4 je WRX STI. Nástupca Imprezy WRX STI sa transformoval na samostatný modelový rad. Najvýkonnejšie Subaru nižšej strednej triedy (221 kW/300 k) sa totiž odlišuje nielen technikou vo forme sofistikovaného zavesenia kolies, zníženého podvozku či stredového diferenciálu s charakteristikou nastaviteľnou vodičom, ale aj opticky – má totiž karosériu typu sedan.

Permanentné štvorkolky Plnohodnotné vozidlo segmentu SUV je dnes ťažko predstaviteľné bez pohonu všetkých kolies, hoci sa predávajú i „mestské“ verzie s pohonom len prednej nápravy. Podobnú konfiguráciu však využívajú mnohé modely 4x4, dostupné na slovenskom trhu: za štandardných jazdných podmienok je poháňaná

Zimné obdobie, namrznuté a zasnežené cesty dokonale preveria trakciu každého automobilu. Subaru má na zníženú adhéziu vozovky recept vo forme symetrického pohonu všetkých kolies.

predná náprava, ku ktorej sa v prípade preklzu či pri novších systémoch po vyhodnotení elektronickej riadiacej jednotky pripája zadná náprava. Subaru Forester je (na rozdiel od konkurencie) permanentná štvorkolka , takže pohon všetkých kolies pôsobí pri zmene adhéznych podmienok proaktívne a pomáha vodičovi riešiť problematickú situáciu. Výhodou je aj presne predvídateľná reakcia systému pohonu. Subaru Forester je s pohonom 4x4 k dispozícii vo všetkých verziách s motorizáciami 2,0D a 2,0. Subaru Legacy jazdí s pohonom 4x4 už od roku 1989. Množstvo extrémnych testov, ale i skúsenosti z reálnej premávky od takmer štyroch miliónov majiteľov na celom svete umožnili vyladiť jazdné vlastnosti i pohon 4x4 na špičku segmentu. Legacy 4x4 sa predáva v karosárskych verziách Sedan a Touring Wagon s motorizáciami 2,0i a 2,0D s rovnakým výkonom 110 kW/150 k. Na výber je šesťstupňová manuálna prevodovka alebo bezstupňová automatická prevodovka Lineartronic. Súrodenec s príbuzným rodokmeňom, avšak dnes už dizajnovo i rozmerovo podstatne odlišný, je Subaru Outback. Momentálne najväčší model v ponuke značky je pre svoju zvýšenú svetlú výšku i ochranné prvky karosérie vhodný i na prepravu do cieľov, ležiacich mimo spevnených ciest. To by bolo bez permanentného pohonu 4x4 pomerne komplikované. Outback sa ponúka v dieselovej verzii 2,0D, zážihové motory reprezentujú štvorvalcové a šesťvalcové alternatívy 2,5i a 3,6 R. Všetky motory sú po konštrukčnej stránke – rovnako ako ostatné spomínané modely – typu boxer s protiľahlými piestami. Outback sa dodáva so šesťstupňovou manuálnou alebo bezstupňovou automatickou CVT prevodovkou Lineartronic.

Martin BENKOVIČ, foto: archív


predstavujeme

Š

Francúz s nemeckým

prízvukom

Citro¨ en C4 - francúzska extravagancia je fuč, nastupuje robustnosť a`la VW Golf.

54-55

arm nie je všetko – to už vedia aj Francúzi. Čoraz viac sa do ich reči dostáva aj prízvuk z pravej strany Rýna - susedného Nemecka. Na novom hatchbacku so staronovým menom Citroën C4 už nenájdete športovo pôsobiace, opticky ľahké partie (platilo to najmä o trojdverovej verzii), ale skôr zaoblené, viac masívne a robustné tvary karosérie. Síce nenápadného dizajnu, ale zato s príjemným tvarovaním a správnou kombináciou oblosti a hrán. Zdá sa nám, že snaha o víťazstvo nad svojim úhlavným nepriateľom číslo 1 (už spomínaným VW Golf), jeho vlastnými zbraňami, by mohla francúzskej značke tentokrát skutočne vyjsť...

S najväčším kufrom svojej triedy Rovnako robustný a vysokokvalitný pocit získate aj po nasadnutí za volant novinky. Extra mäkké plasty kam len oko dovidí a ruka dosiahne, fajnové detaily ako v limuzínach vyššej kategórie. Do prístrojovky zasadené analógo-


vé inštrumenty pôsobia, napriek vysokému podielu digitálnych displejov, veľmi prehľadne a na pohľad atraktívne. Navigácia sa (konečne) dá ovládať jednoducho a intuitívne. Extravagantný volant s pevným stredom sa vytratil kamsi do nenávratna... Škoda len, že aj ten nový – tradičný, je ešte stále obsypaný príliš veľkým počtom tlačidiel. Francúzske charakterové vlastnosti si v zásade zachovali iba sedadlá, ktoré sú oproti nemeckej konkurencii ešte stále pomerne mäkké a komfortné. A ovládacie koliesko vyhrievania sedadiel sa ešte stále nachádza na okraji predných sedadiel. Tradične silnou stránkou automobilov francúzskej značky je komfortný podvozok, ktorý dokáže vyhladiť (takmer) všetky nerovnosti vozovky. Nová C4-ka sa môže dokonca pochváliť aj najväčším batožinovým priestorom vo svojej kategórii. S celkovou dĺžkou 4,33 metra sa tento urastený junák dopracoval ku 408 litrovému kufru (VW Golf 350 litrov), navyše s veľmi dobre využiteľným tvarovaním, bez zbytočných zákutí.

Široká paleta motorov pre každého Začnime s benzínovými. Nový Citroën C4 si budete môcť vybrať s jedným z trojice agregátov pracujúcich na zážihovom princípe - C4 VTi 95 (1397 cm3, 70 kW/95 k, 135 Nm), C4 VTi 120 (1598 cm3, 88 kW/120 k, 160 Nm) a C4 THP 155 (1598 cm3, 115 kW/156 k, 240 Nm). Ich priemerná spotreba sa pohybuje od 6,2 do 6,4 l/100 km. Naftové motory budú v ponuke takisto tri – C4 HDi 90 FAP (1560 cm³, 68 kW/92 k, 230 Nm), C4 HDi 110 FAP (1560 cm3, 82 kW/112 k, 270 Nm) a C4 HDi 150 FAP (1997 cm³, 110 kW/150k, 340 Nm). Priemerná spotreba naftiakov sa pohybuje od skutočne miniatúrnych 4,2 l/100 km, až po rovných 5,0 l/100 km. Takáto fantasticky nízka spotreba bola dosiahnutá aj vďaka zachovaniu veľmi nízkej pohotovostnej hmotnosti už od 1200 kg. V ponuke však bude ešte ekologickejší variant, nazvaný e-HDI, ktorý vďaka systému Start/Stop a pneumatikám s nízkym valivým odporom bude schopný ušetriť

ešte ďalších 15 percent. Do servisu bude potrebné zájsť s vznetovými agregátmi iba raz za dva roky, alebo po ubehnutí 20 000 km (u benzínových motorov po ubehnutí 30 000 km). Filter pevných častíc FAP je potrebné vymeniť raz za 180 000 km.

Bezpečnosť na jedničku (s piatimi hviezdičkami) Citroën C4 sa môže pochváliť aj viacerými prvenstvami v oblasti aktívnej aj pasívnej bezpečnosti – za príplatok ho dostanete s asistenčným systémom kontroly mŕtveho uhla, sledovaním prekročenia čiary na vozovke bez použitia smerového blikača, či programovateľným tempomatom (vodič si môže do pamäte uložiť až päť rýchlostí a vyvolavať ich v závislosti od prostredia, v ktorom sa práve nachádza). Aj preto získala nová C4-ka, podľa testovania EuroNCAP, celkové ohodnotenie piatimi hviezdičkami. V oblasti asistenčných systémov získala novinka dokonca skóre 97 percent, čo ju radí na prvé miesto medzi

kompaktnými automobilmi. To znamená maximálnu spokojnosť pre všetkých, čoraz náročnejších klientov. Nový hatchback Citroën C4 dostal do vienka vyvážené jazdné vlastnosti, ktorým výrazne pomáhajú viaceré sériovo dodávané asistenčné systémy, ako napríklad elektronická distribúcia brzdnej sily, asistent pri núdzovom brzdení, či inteligentná kontrola trakcie, spojená s ESP. Bezpečné jazdné vlastnosti dopĺňa aj šesť sériovo montovaných airbagov (vodiča, spolujazdca, bočné a okenné).

S novými prednosťami Ak je Vám teda prednejšia kvalita spracovania, jednoduchá ovládateľnosť a presné medzery medzi plechmi a plastmi, než extravaganntné formy a netradičné technické riešenia, s novým hatchbackom C4 od značky Citroën budete určite spokojní. Na Slovensku ho dostanete za uvádzacie ceny od 12 740 eur, na výber máte z troch stupňov výbav nazvaných Attraction, Seduction a Exclusive.

Michal Bednár Foto: archív


šport

Toyota

pre Le Mans 2011 Toyota Motorsport GmbH (TMG) zverejnila podrobné informácie o motore vlastnej konštrukcie, ktorý bude nasadený v pretekárskom špeciáli LMP1 tímu Rebellion Racing pre preteky série Le Mans 2011.

Motor Toyota RV8KLM bude mať zdvihový objem 3 400 cm3, usporiadanie valcov V8 v pravom uhle, rozvodový mechanizmus DOHC a 4 ventily na valec, mazanie so suchou kľukovou skriňou a hmotnosť cca 120 kg. Označenie motora je odvodené od Racing V8 (vidlicový osemvalec), a tak sa v názve objavuje predpona RV8, ktorá sa pri pretekárskych motoroch Toyota používa už niekoľko rokov. Súčasný motor Toyota pre pretekársku sériu Formula Nippon má špecifikáciu K a bol upravený spoločnosťou TMG pre preteky Le

Mans, a tak sa na konci označenia RV8KLM objavuje ešte skratka LM. V rámci úprav vyplývajúcich zo špeciálnych nárokov vytrvalostných pretekov a povinného použitia reštriktorov nasávania v pretekoch Le Mans upravila TMG kompresný pomer a zvýšila účinnosť motora, ktorý teraz ponúka vyše 500 koní pri zachovaní vysokej spoľahlivosti. Vývoj sa začal na počiatku roku 2010 a v júni nadväzovali skúšky na najrôznejších dynamometroch TMG, ktoré vyvrcholili v októbri skúšobnou jazdou na pretekárskom okruhu v britskom Snettertone. Prvá plnohodnotná skúška motora RV8KLM na pretekárskej trati sa uskutočnila v španielskom Monteblancu, kde vozidlo s týmto pohonom prešlo počas dvoch dní vyše 750 km a následne ďalších viac než 1 100 km počas dvojdennej skúšky v portugalskom

Konôpka víťazne v Dubaji

Úvod sezóny 2011 sa slovenskému automobilovému pretekárovi a úradujúcemu majstrovi Slovenska a Zóny Strednej Európy Mirovi Konôpkovi skutočne vydaril.

56-57

Na známych 24-hodinových pretekoch v Dubaji získal pohár pre víťaza pretekov v triede SP2. Miro Konôpka sa na týchto pretekoch predstavil po šiesty raz, pričom rozšíril svoju zbierku trofejí z tohto podujatia o ďalší cenný kúsok. Odštartoval v maďarskom tíme Bovi Motorsport v ich vozidle Silversting Brokernet ako člen posádky Kalman Bódis (HUN) – Wofgang Kauffman (GER) – István Rácz (HUN) – Jaap van Lagen (NED) – Miro Konôpka (SVK). Spoločne prišli do cieľa náročných

pretekov na dubajskom Autodróme na 1. mieste v triede SP2. V celkovom poradí sa v silnej konkurencii dokázali dostať medzi najlepších a napokon z toho bolo solídne 10. miesto. Konôpkovi sa darilo aj koncom roka 2010, kedy vyhral preteky 200 kôl Dakaru 2010. Po šesťhodinovej dráme prešiel v nedeľu 12.decembra 2010 ako prvý na svojom Porsche 996 GT3 RSR, cieľom v exotických pretekoch na senegalskom okruhu Baobabs.


Návrat tímu Castrol Honda Tím Castrol Honda sa vracia do svetového šampionátu superbikov. Sponzorom tímu Honda na nadchádzajúcu sezónu 2011 je svetový výrobca mazív.

Hviezdami nového tímu sú jazdci Jonathan Rea a Ruben Xaus, ktorí sa predstavili v kampani propagujúcej stroj Honda CBR1000RR Fireblade. Za vedenie tímu je zodpovedná holandská spoločnosť Ten Kate Racing, ktorá zaisťuje aktivity značky Honda vo svetovom pohári superbikov už od roku 2004. Spolupráca spoločnosti Castrol so značkou Honda v oblasti motocyklového športu siaha až k prvej účasti japonského výrobcu v pretekoch Isle of Man TT v roku 1959. V roku

2009 obe firmy oslávili 50 rokov vzájomnej spolupráce v oblasti motoristického športu. Pre dvadsaťtriročného Jonathana Reu bude nová sezóna, ktorá začína 27. februára v austrálskom Phillip Islande, už treťou sezónou vo svetovom šampionáte superbikov. Tento jazdec pôvodom zo Severného Írska skončil v roku 2009 celkovo na piatom mieste. Ruben Xaus svetový šampionát superbikov po prvýkrát dokončil v roku 1998 a do roku 2003 sa prepracoval až na celkové druhé miesto. Potom na dva roky odišiel do MotoGP. Tento 32-ročný katalánsky jazdec vo svojej kariére 11-krát zvíťazil a 35-krát sa umiestnil na stupňoch víťazov.

Pojazdné laboratórium

Porsche predstavilo model 918 RSR – „ekologické“ pretekárske okruhové vozidlo s vysokovýkonným hybridným pohonom Made in Stuttgart.

V interiéri „pojazdného laboratória“ vládne prísna pretekárska atmosféra, doplnená luxusom vo forme hnedej kože na škrupinovom sedadle a zásobníkom zotrvačnej energie na mieste spolujazdca.

Nové dvojmiestne športové kupé je mixom minuloročných dvoch „eko“ noviniek značky Porsche – technológie okruhového špeciálu 911 GT3 R Hybrid s dizajnom štúdie 918 Spyder. Aj pri tomto najnovšom počine nemeckého výrobcu sa tvorcovia riadili heslom Form follows Function (tvar nasleduje funkčnosť) a preto nie sú muskulózne blatníky, dynamické nasávacie otvory a kopulovitý kokpit vôbec samoúčelné. Nový farebný tón Liquid Metal Chromblau podčiarkuje skulptúru foriem karosérie, zatiaľ čo pre Porsche Hybrid typická oranžová na brzdových čeľustiach a pásoch na karosérii sa stará o neprehliadnuteľné akcenty. Aj vo vnútri monokoku zhotoveného zo super ľahkého karbónu dominuje pretekárska atmosféra. Motor V8, umiestnený pred zadnou nápravou, je ďalším vývojovým krokom priamovstrekového pretekárskeho motora úspešného modelu RS Spyder a v novinke ponúka najvyšší výkon 563 koní pri 10 300 otáčkach za minútu. Elektromotory v predných kolesách poskytujú navyše po 75 kW extra, čo dokopy vychádza na veľmi slušný celkový výkon 767 koní. Pri brzdení sa uvoľnená energia uchováva v optimalizovanom zásobníku zotrvačnej energie. Jeho rotor sa dokáže otáčať rýchlosťou až 36 000 otáčok za minúu, pričom uchováva rotačnú energiu vytvorenú pri brzdení. Vtedy pracujú oba predné elektromotory ako generátory.


šport

Škoda dostala kríííídla Po vlaňajšom víťazstve v seriáli IRC urobila Škoda vo svete rely ďalší rozhodujúci krok smerom vpred. Vďaka partnerstvu so špičkovým partnerom Red Bull a spojením s privátnym tímom BRR vznikol nový tím Red Bull Škoda.

Renault v F1 Renault ohlásil vytvorenie divízie Renault Sport F1, športového oddelenia, ktoré bude zodpovedné za zapojenie Renaultu do závodov Formuly 1 ako dodávateľa motorov a technológií pre sezónu 2011.

Renault Sport F1 bude dodávateľom pre tri tímy – Lotus Renault GP, Red Bull Racing Renault a Malaysia Racing Team, čo zodpovedá štvrtine celého štartovného poľa. Popri dodávaní motorov povedie Renault Sport F1 aj pokročilý výskum v spoluprá-

ci so svojimi partnermi, ako aj vývojové programy v oblastiach, ako sú prevodové ústrojenstvá a systémy rekuperácie kinetickej energie (KERS). Táto nová divízia bude technologickou odpoveďou na výzvu, ktorou sú regulácie a obmedzenia v oblasti motorov, ktoré stanovila F1. Bude laboratóriom na vyvíjanie technológií, ktoré budú prijateľnejšie pre životné prostredie a budú aplikovateľné v spaľovacích a elektrických motoroch, ako aj v produkčných vozidlách.

Slovenská rely sezóna 2011

Sezóna slovenskej rely 2011 bude pozostávať zo siedmich podujatí, ktoré sa – podobne ako vlani – budú líšiť svojím charakterom a budú do hodnotenia šampionátu započítané odlišným spôsobom. Štyri podujatia budú jednodňové a budú zaradené do majstrovstiev Slovenska a Slovenského rally pohára. Ide o Rally Prešov, druhým bude novinka nášho tohoročného kalendára – Rally Tríbeč (s centrom v Topoľčanoch), tretím Rally Lubeník a štvrtou Rally Bratislava. Ďalšie tri podujatia budú zaradené aj do šampionátov susedných štátov a budú koncipované ako dvojetapové. Na týchto súťažiach sa do hodnotenia Majstrovstiev Slovenska 2011 budú započítavať výsledky oboch súťažných dní samostatne. Sezóna rely začne podobne ako v uplynulých rokoch v maďarskom Egri, kde budú posádky súťažiť o body do majstrovstiev Slovenska

58-59


Posádky novej formácie tvoria fínski víťazi IRC Juho Hänninen s Mikko Markkulom, ktorého doplní nádejný nemecký Hermann Gassner jr. so spolujazdkyňou Katharinou Wüstenhagen. Obaja sa predstavia v roku 2011 v šampionáte S-WRC. Tím Red Bull Škoda vznikol spojením továrenského tímu Škoda Motorsport, privátneho tímu Baumschlager Rally Racing (BRR) a silného partnera Red Bull. Michal Hrabánek, šéf tímu Škoda Motorsport, povedal: „Sme radi, že môžeme prispieť k ďalšiemu rozvoju projektu Fabia Super 2000 spoločne s firmou Red Bull a tímom BRR. Red Bull predstavuje jedného z najsilnejších možných partnerov v súčasnom športovom svete. Zázemie tímu BRR pod taktovkou deväťnásobného majstra Rakúska v rely a nášho vôbec prvého zákazníka vozidla Fabia Super 2000 Raimunda Baumschlagera je pre nás zárukou profesionálneho prístupu na najvyššej úrovni.“

Kalendár MSR v rely 2011: 01. – 03.04 Štart Autó Rally Eger 29. – 30.04 Rally Prešov 20. – 21.05 Rally Tríbeč 08. – 09.07 Rally Lubeník 05. – 07.08 Rajd Rzeszowski 16. – 17.09 Rally Bratislava 14. – 16.10 Rally Košice Kalendár SRP v rely 2011: 29. – 30.04 Rally Prešov 20. – 21.05 Rally Tríbeč 08. – 09.07 Rally Lubeník 16. – 17.09 Rally Bratislava 14.– 16.10 Rally Košice

Kríže majte v teple U

rčite to poznáte – vystupujete z príjemne vykúreného auta v podzemnej garáži. V aute máte kabát, veď vybehnete len na chvíľu... Takýmto správaním si vplyvom prudkých teplotných zmien koledujete o chorobu! Raz-dva vám „ofúkne“ kríže, krk. A s prechladnutia môže byť aj zápal močových ciest. Zistíte to bez návštevy lekára ak vyskúšate domáci URINFEKT TEST. Už v priebehu niekoľkých minút sa z okamžitej analýzy vzorky moču dozviete ako na tom ste. TEST funguje na princípe odhalenia enzýmu katalázy. Jeho prítomnosť, znamená, že sa v moči nachádzajú biele krvinky alebo baktérie, ktoré signalizujú infekciu.

Zelená starostlivosť C hceme, aby vaša pokožka dostala tú najlepšiu starostlivosť. Spojili sme preto hydratačnú silu olív a posilňujúci výťažok z bambusových lístkov. Nový vyživujúci krém na ruky a nechty s výťažkami z olív a bambusu zanecháva ruky hydratované a zjemnené. Zloženie je obohatené o vitamín E, UV filtre a zložky spevňujúce nechty.

Raňajkové menu s chuťou brusníc B eBe Dobré ráno s brusnicami obsahujú kúsky brusníc, 41,9 % celozrnných cereálií a sacharidy, ktoré sa vďaka unikátnej receptúre a spôsobu pečenia pozvoľna uvoľňujú a pomaly vstrebávajú po dobu štyroch hodín. Sú obohatené o nerafino-

vaný trstinový cukor, zdrojom železa, horčíka, vlákniny a rovnako je pre ne charakteristický vysoký obsah vitamínov B1 a E.

Jar s F&F Blue

bude v znamení Woodstocku J

a majstrovstiev Maďarska. Druhým zahraničným podujatím bude v auguste poľský Rajd Rzeszowski. Výsledky tejto súťaže sa budú započítavať do FIA CEZ Trophy 2011 a zároveň do poľského a slovenského šampionátu. Podobné zaradenie bude mať aj tretie z dvojdňových podujatí – domáca Rally Košice. Navyše jej súčasťou bude aj Slovenský rally pohár. Znamená to, že pre hodnotenie slovenského šampionátu budú mať posádky možnosť získať body v priebehu desiatich samostatných súťažných dní. Slovenský rally pohár bude rovnako ako vlani súčasťou tých podujatí šampionátu, ktoré sa budú konať na území Slovenska.

ar sa zamilovala, do kvetov, slnka, pocitu slobody... a presne taká bude i jarná móda. Sedemdesiate roky sa nám túto jar vracajú tým najpríjemnejším spôsobom. Široké džínsy, kvetované maxišaty, vyšívané bolerká, farebné blúzky, košele či hodvábne tuniky. Áno, deti kvetov ... s dôrazom na detail, pohodlie a kvalitné materiály. Woodstock dostal túto jar nové meno - F&F Blue.

Martin BENKOVIČ, foto: archív

Pripravila: Oľga Antošíková, foto archív


show

N

aše pozvanie na príjemný večer do hotela Crowne Plaza v Bratislave prijali zástupcovia všetkých značiek automobilov, dovážaných na Slovensko, ako aj zástupcovia Cechu predajcov a autoservisov SR. Celú túto motoristickú slávnosť šarmantne moderovala Marianna Ďurianová. Svojím umením ho všetkým zúčastneným spríjemnilo aj trio mladých atraktívnych huslistiek s názvom G-STRINGS a neopakovateľným spevom nás nadchla nadaná mladá speváčka Kristína. Riaditeľ vydavateľského domu Ivan Mičko sa poďakoval všetkým spolupracovníkom, ktorí vytvárajú zaujímavý obsah mesačníkov HalóAuto, Auto magazín a Profi auto, ale aj našich ďalších časopisov – Golf, Woman magazín, Atrium a Víno.

Motoristická

Autoopravár roka 2010 a Autoservis roka 2010 Túto súťaž organizuje mesačník Auto magazín spolu s prílohou Profi Auto, a o trochu neskôr aj s magazínom HalóAuto, už 13 rokov. Dôvodov je niekoľko, no hlavný je ten, že vzťah predajcu automobilov k jeho majiteľom sa predajom auta iba začína. Od kvality popredajných služieb závisí spokojnosť klienta, životnosť automobilov, ale aj bezpečnosť jeho prevádzky. Aj preto je dlhoročným patrónom tejto súťaže spoločnosť Allianz – Slovenská poisťovňa. Titul Autoopravár roka 2010 odborná porota udelila automechnikovi Milanovi Kuľbákovi zo spoločnosti PK AUTO z Prešova za kvalitu, tvorivosť a vzorný prístup k zákazníkom. Titul Autoservis roka 2010 získal Autorizovaný predaj a servis značky Mercedes-Benz, ktorý sídli na Tuhovskej 5 v Bratislave, za vynikajúce výsledky pri poskytovaní servisných služieb.

Zlatí partneri Náš vydavateľský dom po prvý raz udelil aj ocenenia Zlatý partner za rok 2010. Toto prestížne ocenenie získali dve importérske

60-61

efjNlkdnlqnkqnddnbkjcnôschbiusuendikndrtnrbrthrbrthrdbthhffdxbsrbbxbtersb

efjNlkdnlqnkqnddnbkjcnôschbiusuendikndrtnrbrthrbrthrdbthhffdxbsrbbxbtersb

efjNlkdnlqnkqnddnbkjcnôschbiusuendikndrtnrbrthrbrthrdbthhffdxbsrbbxbtersb

efjNlkdnlqnkqnddnbkjcnôschbiusuendikndrtnrbrthrbrthrdbthhffdxbsrbbxbtersb


slávnosť

spoločnosti – Citroën Slovakia a Fiat SR. Spomedzi mediálnych agentúr ocenenie získali spoločnosti OMD Slovakia a Unimedia. Vyvrcholením večera bolo vyhlásenie výsledkov ankety, v ktorej si čitatelia Auto magazínu v siedmich kategóriách vybrali nové automobily podľa svojho gusta. Medzi kandidátov boli zaradené novinky, ktoré prišli na slovenský trh po 1. júli 2010. Výsledky ankety sú nasledovné:

Magazín HalóAuto v spolupráci s mesačníkom Auto magazín a jeho pravidelnou prílohou Profi Auto vyhlasovali víťazov ankety Autoopravár roka a Autoservis roka 2010. Ocenení boli aj zlatí partneri nášho vydavateľského domu a najúspešnejšie nové modely automobilov v celkovo siedmich kategóriách.

efjNlkdnlqnkqnddnbkjcnôschbiusuendikndrtnrbrthrbrthrdbthhffdxbsrbbxbtersb

Malé automobily: 1. Audi A1 2. Suzuki Swift 3. SEAT Ibiza ST Limuzíny: 1. Jaguar XJ 2. Audi A7 3. Saab 9-5 Športové automobily + kabriolety: 1. Mercedes-Benz SLS AMG 2. Audi R8 Roadster 1. Renault Mégane RS SUV: 1. Kia Sportage 2. Mitsubishi ASX 3. Mini Countryman

efjNlkdnlqnkqnddnbkjcnôschbiusuendikndrtnrbrthrbrthrdbthhffdxbsrbbxbtersb efjNlkdnlqnkqnddnbkjcnôschbiusuendikndrtnrbrthrbrthrdbthhffdxbsrbbxbtersb

Ekologické automobily + progresívna technológia: 1. VW Touareg Hybrid 2. BMW 7ActiveHybrid 3. Honda CR-Z Rodinné automobily (van + kombi): 1. BMW 5 Touring 2. VW Sharan 3. Volvo V60 Kompaktné automobily: 1. Citroën C4 2. Opel Astra 3. Alfa Romeo Giulietta

efjNlkdnlqnkqnddnbkjcnôschbiusuendikndrtnrbrthrbrthrdbthhffdxbsrbbxbtersb

efjNlkdnlqnkqnddnbkjcnôschbiusuendikndrtnrbrthrbrthrdbthhffdxbsrbbxbtersb

Všetkým víťazom blahoželáme a zúčastneným ďakujeme za ich podporu!

Martin BENKOVIČ Foto: Miroslav TULEJA, Peter MIHÁLIK


ekológia

Šetrite

s eco:Drive T

echnológia eco:Drive je súčasťou environmentálnej stratégie talianskej automobilky. Aktuálne je aplikácia kompatibilná s informačným systémom vozidiel Fiat 500, 500C, Grande Punto, Punto Evo, Bravo, Croma, Qubo, New Dobló a úžitkovými vozidlami Fiat Professional Grande Punto Van, Punto Evo Van, Fiorino, Dobló a Ducato. Fiat pomocou eco:Drive otvoril novú dimenziu šetrnej a uvedomelej jazdy. Učí vodičov nespoliehať sa iba na technológie, ale vziať zodpovednosť za spotrebu paliva a šetrné správanie sa k životnému prostrediu na seba. Výsledky štúdie o používaní softvéru eco:Drive, ktoré zverejnil Fiat, sú veľavravné. Vyplýva z nich, že pri rešpektovaní určitých zásad možno znížiť spotrebu až o 16 percent, a to len na základe štýlu jazdy a správania vodiča. Fiat potvrdil zmysel tohto inovatívneho softvéru ako užitočného doplnku technológií použitých na vozidle samotnom (napr. Start&Stop, ktorý skupina Fiat ponúka vo väčšine svojich modeloch). Nesmiernou výhodou eco:Drive je, samozrej-

62-63

me, tiež to, že na rozdiel od technologických riešení ide o bezplatnú a ihneď použiteľnú pomôcku, dostupnú na oficiálnej internetovej stránke: www.fiat.de/ecodrive, na http://www.fiat.com/ecodrive/ en/default.htm, alebo www.fiat. com/ecoDrive.

Obrovské úspory Fiat pre čo najväčšiu objektivitu štúdie o eco:Drive použil hodnotenie 428 000 jázd, uskutočnených 5 700 vodičmi z Nemecka, Veľkej Británie, Talianska, Francúzska a Španielska počas 150 dní. Denne prešli priemerne okolo desať kilometrov, čo je najčastejšia vzdialenosť pri ceste do práce a z práce. Podľa odporúčaní eco: Drive optimalizovali svoju jazdu veľmi rýchlo. Ukázalo sa, že najjednoduchšou zmenou pre vodiča bolo správne a včas radiť rýchlostné stupne a brzdiť v dostatočnom predstihu. Od októbra 2008, kedy bola táto aplikácia predstavená, bola stiahnutá približne 150 000-krát a bežne ju používa takmer 50 000 mo-t oristov. Je to pozoruhodný úspech, nielen čo sa popularity týka, ale

predovšetkým vo vzťahu k životnému prostrediu. Iba komunita eco: Ville, v ktorej sa sústreďujú vodiči používajúci eco:Drive, ušetrila celkovo takmer 3 000 ton CO2.

Zaujímavé výsledky Priemerné zníženie spotreby u všetkých zúčastnených vodičov predstavuje 6 percent a najlepší eco:vodiči (10 % sledovaných) dosiahli zníženie spotreby paliva dokonca až o 16 percent. Zmienená priemerná 6-percentná úspora paliva znamená tiež úsporu CO2 vo výške približne 1 088 kg pri priemernej životnosti vozidla 7,5 roka. A čo sa týka najlepších eco: vodičov, ktorí znížili spotrebu o 16 percent, každý z nich by takto znížil dopad na životné prostredie približne o 2 895 kg CO2 počas doby priemernej životnosti vozidla a ušetril približne 1 575 eur za tankovanie paliva. Ak by všetci vodiči Európskej únie dosahovali iba priemerné zlepšenie, ročne by sa do ovzdušia uvoľnilo približne o 34 miliónov ton CO2 menej. Tí úspešnejší by vyprodukovali dokonca menej o 90 miliónov ton CO2 ročne!

Značka Fiat prináša novú aplikáciu nazvanú eco:Drive. Naučí vás jazdiť ohľaduplnejšie voči životnému prostrediu aj voči vlastnej peňaženke.

Individuálne rady a pokyny Jedným zo záverov štúdie je, že optimálne zníženie spotreby možno dosiahnuť iba individuálnymi, vodičovi na mieru prispôsobenými pokynmi a radami. Samozrejme, záleží na tom, či sa jazdí v meste alebo mimo mesta, s malým vozidlom alebo dodávkou. Prekvapivé bolo aj zistenie, že „eco:driving“ nie je synonymom pre stratu času. Naopak! Zvládli sme svoj každodenný dojazd do práce za kratší čas. Za mesiac sme tak strávili v aute až o takmer štyri hodiny menej. Keďže sme zastavovali menej, zvýšila sa aj naša priemerná rýchlosť. Ďalšou pozitívnou zmenou bolo, že sme jazdili výrazne menej agresívne, a tým pádom bezpečnejšie. Pred jazdou sme si naplánovali trasu. A podľa pokynov eco:Drive sme skontrolovali tlak v pneumatikách


na aute, lebo nízky zvyšuje valivý odpor, a tým aj spotrebu. Palubný počítač sme nastavili na funkciu „okamžitá spotreba“ Vtedy vidno, ako napríklad pri akcelerácii rapídne stúpa. Dôležité je, aby vodič predvídal brzdenie, udržiaval pravidelnú priemernú rýchlosť, korektne radil prevodové stupne a rovnomerne zrýchľoval. Treba si zafixovať, že za zníženú spotrebu možno dosiahnuť včasným radením (podiel 31 %), jemným zrýchľovaním (29 %), včasným brzdením (25 %) a rovnomernou rýchlosťou (15 %).

Ako funguje eco:Drive Ako užívatelia sme sa presvedčili, že systém eco:Drive je schopný ponúknuť autentické údaje o štýle jazdy a dať nám tipy na zlepšenie. Počas riadenia sme sa oň nemuseli vôbec starať, stačilo ho iba zapnúť a softvér si sám nahrával všetky potrebné údaje. Pomocou USB vstupu systému Blue&Me zaznamenáva eco:Drive štýl jazdy na USB flash disk. Vo chvíli, keď je disk pripojený k domácemu počítaču, v ktorom je nainštalovaný bezplatný program

eco:Drive, vyhodnotí sa spotreba a emisie každej jazdy (vrátane objemu oxidu uhličitého, ktorý počas jazdy automobil vypustil do vzduchu). Systém eco:Drive, navyše, dokázal zanalyzovať spôsob našej jazdy. Na základe analýzy navrhol efektívnejšie riadenie pre zníženie emisií oxidu uhličitého a úsporu paliva. Jedinou podmienkou, ktorú musí záujemca pre funkčné využívanie služby splniť je, aby jeho automobil Fiat disponoval multimediálnym systémom radu Blue&Me s rozhraním USB. Potom už len stačí pripojiť

prenosný USB kľúč, na ktorý sa budú ukladať dáta s informáciami o priebehu jazdy z riadiacej jednotky vozidla. Po následnom pripojení USB kľúča s uloženými dátami k ľubovoľnému počítaču s vopred nainštalovanou aplikáciou eco:Drive si vodič môže v prehľadnom a intuitívnom prostredí zhodnotiť priebeh svojej jazdy za dané obdobie prostredníctvom sumarizovaných hodnôt spotreby pohonných hmôt a produkcie emisií CO2. Program pritom upozorní na konkrétne situácie, kedy by napríklad zvolením iného prevodového stupňa či znížením rýchlosti bolo možné dosiahnuť hospodárnejšiu jazdu.

Štefan ROSIVAL Foto: autor a archív

EcoIndex Fiat 500 C Eco Index 73 (max. 100) Počet jázd 31 Vzdialenosť 306 km Priemerná spotr. 6,5 l/100 km Spotreba benzínu 20,1 l Emisie CO2 47 kg Úspora benzínu 0,9 l Úspora emisií CO2 2 kg


našimi očami

A

Hlavou či srdcom? Priemerná spotreba, praktickosť, veľkosť batožinového priestoru. To sú tri vlastnosti, o ktoré sa ženy najviac zaujímajú, keď si vyberajú auto.

Pre mužov je dôležitý výkon, výbava a dojem, ktorý ich auto urobí na okolie. Kým ženám stačia malé benzínové Fabie s nižším objemom, muži volia vozidlá so vznetovými motormi a zodpovedajúcou výbavou. Jednoducho by sa dalo povedať, že ženy si vyberajú auto hlavou, muži srdcom. Pri návšteve showroomu sa žena dlho medzi vozidlami prechádza, starostlivo ich porovnáva a nechá si od predajcu všetko podrobne vysvetliť. V duchu skúša s autom zaparkovať v úzkych mestských uličkách a nakoniec si vyberie auto, ktoré

stojí presne toľko, koľko si naň dopredu určila. Muž si pred návštevou predajcu hľadá na internete modely, ktoré sa mu páčia, pravidelne sleduje televízne programy o autách a necháva sa unášať predstavou, že by také auto vlastnil. V showroome potom muži často minú omnoho viac, než mali pôvodne v úmysle. Nové auto totiž pre nich predstavuje splnený sen, zatiaľ čo pre ženu skôr praktického pomocníka. Medzi najobľúbenejšie ženské autá patria škodovky. Ženy však nie sú len strohé racionalistky. Chcú také auto, ktoré bude zodpovedať ich vkusu. Preto volia často aj dizajnovo veľmi odvážne Renaulty a Peugeoty. Veď obe automobilky sú z kolísky módy.

k ma pamäť neklame – veď vodičský preukaz mám vyše 50 rokov – tak pravidlá cestnej premávky taxatívne prikazujú: „Mimo obce sa na pozemných komunikáciách s dvoma alebo viacerými pruhmi, vyznačenými na vozovke v jednom smere jazdy, jazdí v pravom jazdnom pruhu. V ostatných pruhoch sa smie jazdiť, ak je to nutné na obchádzanie, predchádzanie, otáčanie alebo odbočovanie.“

Aká je prax?

ŠR

Štefan ROSIVAL

Po 60. rokoch od zavedenia karosérie s deformačnými zónami si v Mercedesoch tento rok pripomíname tiež štvrťstoročie uvedenia automatického samosvorného diferenciálu (ASD), regulácie preklzávania hnacích kolies (ASR) a automaticky spínajúceho pohonu všetkých kolies 4MATIC. Všetky tri nové systémy, určené na zlepšenie dynamiky a zároveň aktívnej bezpečnosti jazdy, predviedli začiatkom februára 1986 na testovacej dráhe vo

fínskom Rovaniemi. Uplatneniu uvedených troch elektronických systémov na zlepšenie aktívnej bezpečnosti a zvýšenie dynamiky jazdy predchádzalo zavedenie antiblokovacieho systému ABS. Ten v roku 1978 oslávil svoju svetovú premiéru v limuzíne Mercedes-Benz triedy S (modelový rad W 116). Neskôr k nim pribudol aj revolučný elektronický stabilizačný program ESP (v oku 1995), asistent brzdenia Brake Assist BAS (v roku 1996) a elektrohydraulický brzdový systém Sensotronic Brake Control SBC (v roku 2001).

efjNlkdnlqnkqnddnbkjcnôschbiusuendikndrtnrbrthrbrthrdbthhffdxbsrbbxbtersb

64-65

sme k zaujímavým číslam, ktoré si žiadajú aj adekvátnu reakciu zo strany tých, čo sa majú starať o bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky. Vedome či nevedomky si tak vodiči robia z trojprúdovej cesty dvojprúdovú, čím ostatných obmedzujú. Navyše, je to aj priestupok proti pravidlám cestnej premávky. Bolo by zaujímavé pozrieť sa do policajných štatistík, koľkých za to pokutovali – ale ani represia tu nestíha postihovať arogantných vodičov.

Zažil to hádam každý, kto jazdí na trojpruhovej diaľnici z Bratislavy do Trnavy a späť. Kým pravý pruh je takmer vždy prázdny, stredný je bezkonkurenčne plný áut. Keby sme to sledovali kontinuálne aspoň hodinu, prišli by

Pionier bezpečnosti

Popri 125-ročnej histórii automobilu, ktorú začali predchodcovia súčasných tvorcov Mercedesov, majú dnes vozidlá s hviezdou v znaku tie najmodernejšie elektronické bezpečnostné systémy.

?

Keď po diaľnici, tak v strednom pruhu

Martin BENKOVIČ, foto: archív


Pomôcky: alas, Ínia, Kozar, roto, takaru

skyprilo pôdu okolo rastlín

zaèiatok tajnièky

urèite

sibírsky ve¾tok

ióny, po anglicky

EÈV Košíc

2. èas tajnièky Ernest (dom.)

obidva

EÈV Nitry

znaèka cínu

hrubo

nervová porucha

EÈV Rumunska pevná látka

japonská zberaèka perál

Local Internet registry (skr.)

srbský nár. park kód Antarktídy

tropická rastlina predložka

predmet na písanie

tam znaèka hliníka

nový spôsob, novinka zakalenie

Lettre Ordinaire (skr.)

spä

vzdychal dravý vták

dar Bohu

domácke meno Adama

tekutý kyslý prípravok v kuchyni

3. èas tajnièky

privíta

dovnútra ovèiareò (kniž.) ultra-violet (skr.) odbojník (kniž.)

zakrièalo tenká doska

okrúhla

krúti obojživelník hnací stroj

diabol

cie¾ (kniž.)

mesto na Cypre

kypril pôdu pluhom

nula

ukazovacie zámeno

atóm, po nemecky

ináè

znaèka strešných okien

znaèka šport. obleèenia budova olympijský rekord (skr.) obloženie

no

kreslený komický seriál

zliatina medi a zinku

typická pre osu

dotknutie ukazovacie zámeno kód Vatikánu výsledok sèítania

patriaci Otovi Albert (dom.) dravý vták

znaèka kozmetiky

sála, po èesky duté teleso

na toto miesto pokrýva tyèinka na farbenie perí existujem

patriaci Emke vpíjal

Kukluxklan (skr.) kotlinky v oblasti veèného ¾adu

Irena (dom.) èeský súhlas upravené moridlom

príhoda

neodborník

Správne znenie tajničky krížovky z novembrového čísla časopisu HalóAuto znie: „Nové žuvacie ovocné cukríky“. Zo správnych odpovedí sme vyžrebovali týchto troch výhercov: Miroslav Surovček, Liptovský Peter, Irena Trajlínková, Rohožník a Jozef Vojtuš, Čadca.

Z

našej

decht (hovor.)

súhrn EÈV Malaciek

koniec tajnièky

Blahoželáme! Svoje odpovede nám môžete aj naďalej posielať poštou, faxom alebo e-mailom. Všetky potrebné údaje nájdete v tiráži na strane 66.

e-mailovej

Dobrý deň, ďakujem za perfektné decembrové číslo HalóAuta, kde som našiel skutočne veľa zaujímavého čítania a kopec atraktívnych áut (aj ,,babeniek” :-). Mrzí ma len to, že ďalšie číslo vyjde až v polovici februára. Prečo vlastne robíte také dlhé prestávky? To potrebujete naraz toľko dovolenky? Váš čitateľ Július S. z Čierneho Brodu Milý Julo, v prvom rade vďaka za Ttvoju pochvalu. K tvojej otázke ohľadom mesačnej prestávky – nie, určite nepotrebujeme takú dlhú dovolenku. Veľmi dobre sme si všetci oddýchli aj počas vianočných sviatkov. Dôvody sú jednoduchého, ale zároveň aj náročného, ako sa hovorí – finančného charakteru. V januári nie je totiž vôbec ľahké „nazbierať“ toľko inzercie, koľko je potrebné na vydanie časopisu (to isté platí aj o letnom dvojčísle). Dúfame však, že

Všetko záleží na tom, z akej perspektívy sa človek díva na veci. Napríklad: Žena vraví priateľke: -Minulú noc sme mali sex. A ty? Priateľka: -Áno, tiež. -Bolo to dobré? -Nie, bola to katastrofa. Manžel prišiel domov, zhltol večeru, vyskočil na mňa, skončil za štyri minúty, odgúľal sa a zaspal. A ty, ako? -Ooo, to bolo úžasné! Keď sme prišli večer domov, manžel ma zobral von na romantickú večeru. Potom sme šli na dlhú, vyše hodinovú prechádzku. Keď sme prišli domov, všade po dome pozapaľoval sviečky a potom sme mali asi hodinovú predohru. No a ten sex potom, trvalo to asi hodinu. Po skončení sme sa ešte dlhé hodiny rozprávali. Bolo to ako v rozprávke! Medzitým sa v susednej miestnosti rozprávajú ich manželia. *****

Travel News Online patriaci Teovi

èas vozidla odlieva, po anglicky

ve¾ký africký hrabavý cicavec

šklbal (nár.)

Cha cha cha

-Vrzol si si minulú noc? -Áno. Keď som prišiel domov, večera bola na stole. Najedli sme sa, prefikli sa a už sme spali. Bolo to perfektné! A čo ty? -Aj ja, ale bolo to strašné. Elektráreň nám odpojila elektrinu, lebo som nezaplatil účet – tak sme museli ísť jesť von. A ona si objednala tak príšerne drahé jedlo, že mi už nezostalo na taxík na cestu späť. Tak sme šli domov peši vyše hodinu. A pretože sme boli bez elektriny, musel som všade pozapaľovať sviečky, aby som vôbec niečo videl. Taký som bol najedovaný, že sa mi hodinu nemohol postaviť a asi ďalšiu hodinu som sa nemohol urobiť. Keď to konečne prišlo, bol som tak mimo, že som nemohol zaspať a moja žena len kvákala a kvákala! šéfa záchranného zboru, ako je možné, že všetci cigáni v baraku „zarevali“ a bieli prežili. Šéf záchranného zboru im to vysvetlil: Keby ste všetci chodili do práce ako tí „bieli“, tak sa by vám tiež nič nestalo!

@

schránky

napriek dlhšiemu čakaniu nájdeš pochopenie a vopred ďakujeme za Tvoju dôveru. Veď aj desať vydaní do roka Ťa určite dokáže potešiť, či nie? :-) redakcia

Milá redakcia, Vveľmi ma potešil plagát nádhernej sexice s celoročným kalendárom v HalóAute číslo 12/2010. Nemohli by ste dávať viac takýchto sexi kočiek? Ďakujem vopred! Váš čitateľ Imro, Lakšárska Nová Ves Ahoj Imro, nezabúdaj, že sme v prvom rade časopis o autách a motocykloch. Veríme však, že Ťa poteší „sexica“ aj v tomto vydaní. Plagát s pekným dievčaťom sa budeme snažiť, samozrejme, uverejňovať aj naďalej v každom vydaní. redakcia

HaloAuto02/11  
HaloAuto02/11  

HaloAuto magazin

Advertisement