Lepší bydlení

Page 1

Lepší

bydlení Magazín plný inspirace, rad a tipů

Cover_rf02_R_1.indd 3

18.04.17 14:06


Editorial_rf01 FINAL.indd 2

07.04.17 13:41


Lepší bydlení

už nemusí být jenom sen Lukáš Kopecký, ředitel marketingu Raiffeisen stavební spořitelny O novém bydlení sní snad každý z nás. Také si teď představujete světlý byt nebo prostorný dům s velkou zahradou? Sny se ve skutečnost nemění jen tak a vytvořit si nový domov chce odvahu, čas a hlavně peníze. Většinou nám některá z těchto věcí chybí a úplně nejhorší je, když rovnou všechny tři najednou. Nejsložitější je to ale podle mě s odvahou. Vždyť čas si vždycky nějak uděláme a se sháněním peněz nám pomohou odborníci. Ale probudit v sobě odvahu a chuť něco změnit, s tím nám nepomůže nikdo. Nebo snad ano? Na následujících stránkách jsme pro vás připravili inspirativní čtení o tom, jak si můžete bydlení přizpůsobit podle svého. Třeba právě sháníte své první bydlení a nevíte, jak na to, nebo už dávno bydlíte, ale stále hledáte svůj vlastní styl. Můžete se řídit různými radami a doporučeními, ale to nejdůležitější je, abyste se u sebe doma cítili jednoduše sami sebou. Dále si přečtěte také o tom, na co všechno nezapomenout, když se rozhodnete koupit nebo rekonstruovat váš byt či dům. Vždycky je lepší být připraven, než překvapen. Investice do vašeho bydlení a osobního stylu byste nikdy neměli litovat. Stránku po stránce si dodávejte kousek odvahy a uvidíte, že vaše sny o lepším bydlení se brzy změní ve skutečnost.

Lepší bydlení Editorial_rf01 FINAL.indd 3

3 07.04.17 13:41


OBSAH

4

Lepší bydlení

Obsah_rf01.indd 4

10.04.17 16:21


Obsah

Magazín plný inspirace, rad a tipů pro lepší bydlení

6 Jak hledat a najít vysněné bydlení Poradí vám odborníci, kteří mají hledání bytů na míru v popisu práce 8 Než začnete stavět Časová osa, která vás provede od začátku až do konce stavby 10 Co rozhodně nedělejte 10 základních chyb, kterých byste se měli vyvarovat 12 Felixův plánovač Na vlastní kůži jsme pro vás vyzkoušeli online plánovač budoucího bydlení 14 Galerie proměn interiérů Kuchyň, obývací pokoj, ložnice, koupelna, garsonka a dva dětské pokoje: jeden pro malého kluka a druhý pro velkou slečnu 32 Jak na rodinné finance Rozhovor s odborníkem na rodinné finance, Čeňkem Zábrodským 34 Domácí průšvihy Na co si dát pozor a z jakých katastrof vás vyseká dobré pojištění? 36 Jak šetřit energie V každé domácnosti se najdou slabá místa, kudy utíkají peníze 38 Fakta a mýty o zateplení Informace, které potřebujete znát už před stavbou 40 Vše pro naše mazlíčky Dobré nápady na hezké bydlení pro nejlepší kamarády 42 Venkovská chalupa Další prostor pro vaše sny

Lepší bydlení Obsah_rf01.indd 5

5 07.04.17 16:07


RÁDCE

Novostavba nebo historie?

Jak hledat a najít

vysněné bydlení

Hledání toho pravého bytu nebo domu, lásky na celý život, bývá svízelné. Jak si vybrat nejlepší lokalitu? A není hloupé smlouvat o ceně? Poradíme vám.

„Cenu nemovitosti navyšuje výhled, světlost, terasa, patro, orientace, parkování, sklep, výtah, vzhled domu i očekávaný vývoj lokality.“

Domov pro život Než se pustíte do toho velkého hledání, řekněte si, jaký je váš životní styl a jak si představujete svoji budoucnost. Záleží na vašich zálibách i na tom, jestli plánujete rodinu a kdy. Definujte si kritéria, ale pokud ani po několika měsících neobjevíte vhodnou nemovitost, zauvažujte o jejich úpravě. Také si rozmyslete, na jak dlouho a jak velké bydlení hledáte. Pak své požadavky seřaďte podle priorit. Co je pro vás nejdůležitější a co jste naopak ochotni oželet? Dáte přednost krásnému parku s cyklostezkami hned za domem, nebo byste potřebovali spíš 100 %vybavenost v centru města?

6

Výhody novostaveb jsou nasnadě: snazší možnost reklamací, menší pravděpodobnost skrytých vad a snadnější údržba. Starší byty a domy mají svého ducha, svůj příběh a prvky, které spoustu z nás chytí za srdce, třeba vysoké štukované stropy nebo masivní zdobené dveře. Alespoň dílčí rekostrukce ale zřejmě bude nutná. Rozhodněte se podle toho, co je vaší osobnosti bližší, ale vždy si nechte nemovitost prohlédnout nezávislým odborníkem, který před koupí a převzetím zkontroluje celkový stav budovy, upozorní na možné problémy či skryté vady a potvrdí, že kvalita provedení odpovídá předávací dokumentaci a ceně.

Vhodná lokalita

Nemovitost snáze najdete, když zúžíte výběr lokalit. Kde se vám líbí? Kde se cítíte dobře? Pokud nemáte jednoznačného favorita, je nejlepší v místě strávit delší čas, několik hodin nebo i dní. Projděte si vytipovaná místa, pronajměte si, je-li to možné, ve vybrané lokalitě hotelový pokoj na pár nocí a vyzkoušejte si, jestli vám to zde skutečně vyhovuje. Přímo z domova si prověřte lokalitu na Google Maps, zjistíte tak, jestli náhodou nad střechou nevede dálniční obchvat.

Lepší bydlení

JakVybratDum_rf01_02.indd 6

07.04.17 16:06


Jak číst inzeráty Obezřetnost není nutností, většina prodávajících nemovitost jen popíše, ale nevyzdvihne její výhody ani omezení. Realitní makléři zpravidla popis jen okopírují, případně doprovodí vlastními fotografiemi. Jejich kvalitu nesledujte, po těch na první pohled nezajímavých není taková poptávka, prodávají se za nižší cenu a interiér si stejně upravíte podle sebe. Obvykle nebývá extra důležitá ani metráž – lidé ji zpravidla neumí změřit, nebo do ní započítávají i nosné zdi, příčky, sklep či terasu. Pro příjemný pocit je ale rozhodující výška stropu.

Jak hledat

Pravidelně a podle svých kritérií. Nemusíte zadávat cenu striktně na hranici, na kterou dosáhnete. Odhadem asi 60 % nemovitostí nabízených na internetu je nadhodnoceno, a to třeba až o 30 %, takže hledanou částku můžete navýšit trochu nad své finanční možnosti.

Dobrá cena Většina vyhlédnutých nemovitostí vám bude připadat drahá. Zjistěte si předem cenovou mapu v lokalitě. Cenu ovlivňuje i stav domu, luxusní a rezidenční domy s bohatým zázemím znamenají příplatek k ceně bytu nejméně 20 %. Cena je pouze odrazem nabídky a poptávky a je součástí obrazu nemovitosti. Nestyďte se zformulovat vlastní cenovou nabídku. Nikoliv na základě chyb, které jste našli, ale na základě vašeho průzkumu trhu. Ukažte, že se orientujete!

Neměnné detaily Na prohlídce se nesoustřeďte na nepořádek či nelibou vůni, ale na prostor a detaily, které nezměníte, na lokalitu, výhled, zeleň v okolí, světelnost, velikost oken, patro, výtah, velikost terasy, finanční situaci domu. Komplikovanou dispozici vnímají architekti jako výzvu, nikoliv limit. Pokud vás zaujalo více inzerátů, je dobré makléři zavolat a vyptat se na všechny podrobnosti, třeba si tím ušetříte zbytečnou prohlídku.

Nemovitost navštivte několikrát v různou denní dobu a v různých dnech v týdnu, ať víte, jestli je v lokalitě klid nebo naopak ruch.

Vyplacení peněz

Nikdy neskládejte peníze dříve, než si vyjasníte všechny podmínky a podepíšete smlouvu.

Nákupy za hubičku Levné nemovitosti můžete získat v dražbách. U těchto bytů či domů ale musíte zpravidla slevit ze svých kritérií. Důležité je pravidelně hledat a jet se vždy podívat na prohlídku. Lze zažít situace, kdy se k dražbě přihlásí jen jeden účastník, byť se jedná o výhodnou příležitost, ale i dražby, na kterých potenciální kupci v zápalu boje nesmyslně přihazují a cena roste. Pak je lepší hledat v klidu na klasickém trhu.

Lepší bydlení JakVybratDum_rf01_02.indd 7

7 07.04.17 16:06


RÁDCE

Než začnete stavět: Územní plán

Výběr parcely

Zvážení financí

Ve staré zástavbě se změny většinou nechystají, ale na okrajích obcí může vzniknout cokoliv - obchodní centrum, výrobní hala nebo dalších 50 domků. Územní plán obce vám to prozradí.

Dejte si načas. Prohlédněte si více míst. Doporučujeme na parcele strávit i několik hodin v kuse – zjistíte, jak se tu cítíte a jak na vás působí genius loci i orientace světových stran. Lokalita je nejdůležitější, tu jedinou už pak nezměníte!

Inženýrské sítě a přístupová cesta

Spočítejte, kolik měsíčně utratíte a kolik vám zbude na splátku hypotéky. Počítejte s tím, že když si ji vezmete, chvíli potrvá, než se nastěhujete do nového. Poplatíte vše? Co neplánované výdaje nebo mateřská?

Přípojka elektřiny, plynu, vody i kanalizace – to vše musí být na parcele už hotové, nebo alespoň musí být možné vše vybudovat. Nutná je i zpevněná přístupová cesta, na které neleží věcné břemeno.

Hypotéka Výběr konkrétního produktu je velká věc. Porovnejte si nabídky bank sami nebo s poradcem a zvažte i ideální délku fixace. Banky většinou operují s pravidlem, že měsíční splátka by neměla přesahovat třetinu příjmů domácnosti. I třetina ale může být hodně, když nastane nečekaná životní událost.

Radonový průzkum Je nutností k získání stavebního povolení. Pokud by byla hladina radonu na vašem pozemku vysoká, musel by projektant navrhnout ochranu domu proti pronikání radioaktivního prvku z podloží.

Zápis do katastru Našli jste parcelu, dostali hypotéku a podepsali kupní smlouvu. Vlastnické právo na vás ale přejde až s vkladem do katastru nemovitostí. Abyste se vyhnuli nepříjemnému čekání na zápis v období, kdy peníze má už prodávající, ale parcela vám formálně ještě nepatří, využijte advokátní úschovy.

8

Lepší bydlení

OsaPostup_rf02 FINAL_R2.indd 8

07.04.17 16:09


cesta k novému domu Stavební povolení Projektová dokumentace Je nejdůležitějším dílkem domovní skládačky a musí ji vypracovat autorizovaný stavební inženýr nebo architekt. Počítejte s tím, že to může trvat i několik měsíců a že kompletní projekt se všemi povinnými úkony představuje asi 5–10 % z celkové ceny stavby.

Stačí vám jen ohlášení, nebo potřebujete stavební povolení? Informujte se přímo na vašem městském úřadě – podmínky se mohou v různých místech mírně lišit. Dostanete zde i seznam institucí, jejichž souhlas budete potřebovat.

První fáze stavby: základy Samotnou výstavbu domu lze rozdělit do tří etap. První fáze zahrnuje stavbu zemních konstrukcí a budování základů včetně základové desky. To trvá obvykle jeden až dva měsíce, ale záleží na velikosti domu, na členitosti terénu, ročním období, počasí i mnoha dalších faktorech.

Druhá fáze: hrubá stavba Druhé fázi náleží zhotovení hrubé stavby, od podkladu podlah až po střechu. Délka opět závisí na náročnosti. Dřevostavba stojí za pár týdnů, zděný dům za několik měsíců.

Třetí fáze: interiér, rozvody Práce se začínají přesouvat dovnitř: zdění příček, zhotovení hrubých instalačních rozvodů vody, kanalizace, plynu a elektřiny a pokračuje se úpravou povrchů stěn a stropů. Nejvíc času, asi 6 měsíců, zaberou dokončovací práce.

Lepší bydlení OsaPostup_rf02 FINAL_R2.indd 9

9 07.04.17 16:10


RÁDCE

S pořizováním a zařizováním nového bydlení máme bohaté zkušenosti, někdy bohužel i ty negativní. Ale vy se jim teď aspoň můžete vyhnout!

Tohle rozhodně nedělejte:

10 chyb při budování nového domova Nulové rezervy

Stěhování punkově

Všechno, co uděláte, bude stát o třetinu více, než je původně v plánu, a trvat o třetinu déle. Ne že bychom vám to přáli, ale takhle to prostě většinou je. Počítejte s časovou i finanční rezervou, pak už můžete být jen mile překvapeni.

Myslíte si, že těch pár věcí z vaší garsonky do nového bytu nějak převezete? Až začnete balit, budete překvapeni, kolik jste toho za pár let života nashromáždili. Stěhování nepodceňujte, hlavně tlačí-li vás čas, a raději si obstarejte nervový čaj, prášky na migrénu i namožené klouby a hlavně prověřenou firmu. A ještě se kvůli zásobování krabicemi včas spřátelte s místním prodejcem zeleniny.

Unáhlenost S životním rozhodnutím si dejte načas. Jestli se vás kdokoliv snaží popohnat k rychlému podpisu kupní smlouvy, je, slovy klasika, cosi shnilého ve státě dánském.

V zajetí trendů Domov je vaše útočiště a pokud toužíte po rustikálním stylu a dekoracích, nenuťte se do strohé moderny jen proto, že je to IN a má to i sousedka.

10

Lepší bydlení

10_Chyb_rf02 FINAL.indd 10

07.04.17 13:36


Nekritizujte „kutila“ Se sousedem na nože Je chybou soustředit se při koupi domu nebo bytu více na stav podlah, než na to, kdo žije kolem vás. Sousedy poznejte dříve, než podepíšete kupní smluvu. Přece na tom nic není, zazvonit, slušně se představit a říci, že uvažujete o koupi vedlejšího bytu. A pak už nechte mluvit sousedy, sami vám napoví hodně o budoucích vztazích!

Sousedovic Bořek říkal, že položit novou dlažbu do chodby je maličkost, tak proč z toho váš partner tak vyšiluje? Nenuťte ho do kutilství, když kutil prostě není. Kvality vaší polovičky jsou jinde a nemusí to umět s nářadím. Radši za tu dlažbu zaplaťte Bořkovi – zachráněné manželství za pár stovek stojí!

Vysoký lesk

Velký dům

Dveře, linka nebo TV sestava ve vysokém lesku je sice vysoce elegantní, ale jen málokdy slučitelná s běžným životem. Zvlášť pokud máte malé děti s věčně upatlanými prstíky! A čím tmavší barva nábytku, tím jsou šmouhy a otisky viditelnější. Chcete otročit, nebo žít v pohodě?

Pokud nemáte hromadu dětí, uvažte, zda opravdu potřebujete dům 7 + 1. Platby jsou vysoké, navíc za pár let v něm můžete zůstat s partnerem sami dva a na tu dálku se ani neuslyšíte.

WC s koupelnou Samostatná toaleta je vždycky lepší a komfortnější řešení. Pokud bydlíte v bytě a máte tedy jen jednu koupelnu pro čtyřčlennou rodinu, zkuste při rekonstrukci najít řešení, kde bude WC soukromou místností. Především v ranní špičce to oceníte!

Dlouhá fixace Ani s velmi nízkým úrokem se nedoporučuje výrazně dlouhá doba fixace. Nevíte, co se stane za 10 nebo 12 let. Například při rozvodu pak vznikají velké komplikace.

Lepší bydlení 10_Chyb_rf02 FINAL.indd 11

11 07.04.17 13:37


RÁDCE

Testujeme:

Felixův plánovač Nástrojů na navrhování interiéru je na internetu hodně. Málokterý je ale uživatelsky příjemný a funguje online bez nutnosti instalace. Jeden takový jsme vyzkoušeli.

A Felixův plánovač jsme si v redakci „proklepli“. Kolegyně si rovnou virtuálně zařídila dům!

12

ť už zařizujete nový byt nebo třeba rekonstruujete kuchyň, je potřeba si ve věcech udělat přehled. Ujasnit si, co má kde být, aby prostor jako celek dobře fungoval a udělat si jasno v plánovaných výdajích (jinak se peníze snadno rozkutálí). Interaktivní Felixův plánovač může používat každý. Funguje online, můžete si v něm navrhnout nový domov, spočítat, kolik všechno bude stát a archivovat si veškeré poznámky, rozpočty i nástěnky s fotkami. Máte tak všechno pohromadě bezpečně uložené na jed-

nom místě, bez popsaných bloků. „S plánovačem se mi pracovalo skvěle. Ovládání je jednoduché a intuitivní, zvládne ho každý. Líbí se mi, že lze provést nákres pro jednotlivé místnosti i vést kalkulaci zařízení s různými variantami,“ vypočítává redaktorka Anna a dodává: „Můžete si i přehledně shromažďovat všechny informace o produktech, jako je cena, fotky či odkazy. A všechno, co vytvoříte, můžete online sdílet i s dalšími lidmi.“ Aplikace je zdarma a najdete ji na stránkách www.felixuv-planovac.cz.

Lepší bydlení

FelixPlanovac_rf01 FINAL.indd 12

07.04.17 13:55


„Pro všechny, kteří si chtějí plánování zjednodušit, připravila Raiffeisen stavební spořitelna praktickou online aplikaci.“

3

GALERIE Ne nadarmo se říká, že jeden obrázek vydá za tisíc slov. A co teprve stovky inspirací, které si můžete nahrát do Galerie a najít si tak svůj styl! Obrázky můžete rozčlenit do složek a také si k nim napsat poznámku.

1

NÁKRES Pomocí modulu Nákres si rozvrhnete vnitřní uspořádání – dispozice i vybavení nábytkem, případně spotřebiči. Ať už jednoho pokoje nebo celého bytu. Pokud je třeba, výsledný návrh si můžete kdykoliv vytisknout.

DOKUMENTY Během akce „nové bydlení“ se nashromáždí spousta kalkulací, cenových nabídek od firem i faktur a účtenek. Tady je můžete uchovávat všechny pohromadě a najdete je i po letech. I kdyby vám odešel starý počítač!

2

5

KALKULÁTOR Ať už rekonstruujete nebo zařizujete nový byt, chcete mít všechny náklady pod kontrolou. Díky modulu Kalkulátor si vše jednoduše spočítáte a budete si moci také zpětně zkontrolovat, zda jste rozpočet dodrželi.

4

POZNÁMKY Všechno, co se nevešlo jinam a je to důležité: otevírací doby, telefony, odkazy. Ale třeba i vaše první dojmy z právě vznikajícího nového domova. Kdykoliv si pak na cokoliv vzpomenete, víte přesně, kam sáhnout.

Lepší bydlení FelixPlanovac_rf01 FINAL.indd 13

13 07.04.17 13:55


GALERIE PROMĚN

Kuchyň

pro celý den

Lucie v kuchyni ráda vaří, ale i hodně pracuje. Tráví zde dost času, a tak se rozhodla, že ji bude mít takovou, o jaké dlouho snila.

Nová kuchyň hned

Spočítejte si měsíční splátku – vzorová kalkulace výhodného úvěru na tuto proměnu na další straně.

14

Lepší bydlení

Kuchyn_rf01 edit_AUT_R FINAL_kR3.indd 14

07.04.17 13:56


M

Na pracovní desce stálo trvale několik spotřebičů. Na očích byly také koše na tříděný odpad i pračka s myčkou.

ožná si řeknete, že kuchyň paní Lucie v sídlištním 3 + 1 byla dobrá. Ještě mohla pár let sloužit. Lucie ví ale svoje. „Co chvíli jsem otírala prach ze spotřebičů na pracovní desce. Když jsem chtěla nahřát pečivo, musela jsem napřed z trouby vytáhnout plechy, protože ani pro ty nebylo jinde místo. Pohled na volně stojící odpadkový koš mě štval stejně jako na pračku, která se nevejde do koupelny,“ zasvěcuje nás do atmosféry kuchyně. Ta nekorespondovala ani se sousedním obývákem, který je v provensálském stylu. Lucie tráví v kuchyni mnoho hodin denně nejen vařením, ale taky proto, že tu má u okna pracovní kout, odkud řídí svoji firmu. „Řešila jsem, kam s papíry a šanony, k tiskárně nezbylo než se shýbat, protože stála na podlaze,“ vzpomíná. Roky snila o kuchyňce malebné tak, jako bývaly ty u našich babiček.

Dříve

Kuchyň nevyužívala celý prostor, ačkoliv v části s linkou působila zaplněně. Pracovní kout byl podivně osamělý.

Souhrou okolností se seznámila s majitelkou obchodu s nábytkem a doplňky v anglickém a francouzském stylu. „Leeda mi pomohla, protože má vytříbené oko a cit pro interiéry v podobném duchu,“ říká. Slovo dalo slovo a Lucie měla navrženou kuchyň, jaká se v paneláku hned tak nevidí. Je v ní víc úložných prostor i pracovních ploch, a přesto má takřka až letní vzdušnost. Sestává z několika částí, ale zásluhou kombinování bílé barvy s odstíny dřeva působí kompaktně i odlehčeně. Lucie

Nyní ZDÁNLIVÉ MALIČKOSTI Spodní lištu u pračky lze jednoduše uvolnit, stejně jako se dá třeba v zájmu úklidu lehce vyjmout celý příborník ze šuplíku.

Prostor kuchyně se rovnovážně a důmyslně zaplnil linkou na míru, a tak výrazně přibylo pracovních, odkládacích i úložných ploch.

Lepší bydlení Kuchyn_rf01 edit_AUT_R FINAL_kR3.indd 15

15 07.04.17 13:56


GALERIE PROMĚN

Podtrženo, sečteno

Zde šetříme váš čas – stačí minuta a víte o této proměně vše podstatné...

PROSTOR

ŘEŠENÍ

Kuchyň výrazně obdélníkového půdorysu, která má v prostoru u vstupních dveří výklenek. Na opačné straně místnosti je dvoudílné okno.

Na míru vznikla stylová linka ze dřeva s nápaditými prostory k ukládání, která spotřebiče chytře skrývá. Zvětšily se pracovní plochy, je tu nové osvětlení, podlaha i několik doplňků.

PROBLÉM Styl dvacet let staré kuchyně už majitelku netěšil. Omezovala ji také komfortem – úložné plochy nebyly důmyslně řešené. Pracovní plocha nedostačovala, v prostoru volně stály drobné i velké spotřebiče a odpadkový koš.

Kolik to stálo

Stavební práce a obklady ............... 45 000 Kč Elektropráce ........................................ 20 000 Kč Linka, prac. deska a montáž.........190 000 Kč Výmalba ...................................................5 000 Kč Doplňky ................................................ 90 380 Kč CELKEM....................................350 380 Kč

měla představu police, která by vedla po celé stěně, jenomže ta by prostor spíše sevřela. „Raději tedy zvolila několik menších polic. Aby linka nepůsobila jako těžký monolit, není až úplně k podlaze. Právě odstup od ní přispívá k vzdušnosti – výjimkou je pouze skříňka kryjící myčku s pračkou,“ vysvětluje designérka Leeda. A upozorní nás na lištu mezi podlahou a skříňkou, která se dá snadno odstranit, aby byl v případě potřeby přístup ke spotřebičům. Atypická linka má díky důmyslnému návrhu vymazlené detaily. Za roletku může Lucie skrýt trojici spotřebičů, které využívá nejčastěji, pod troubou je zásuvka na plechy, pracovní deska z lamina má okraj z propracované lišty... Fungování kuchyně navíc vylepšuje řada pomocníků: zapuštěná mikrovlnka, pomalé dojezdy šuplíků. „Nechci kuchyň jako skanzen, jsme ve městě na sídlišti, tak proč se vzdávat vymožeností,“ říká spokojená majitelka.

Pohled z obývacího pokoje Styl obýváku a kuchyně coby propojeného prostoru se konečně sjednotil. Teď máte pocit, jako byste se ocitli na slunném francouzském venkově. Postaral se o to bílý nábytek ze smrkového masivu i pestré detaily, jako jsou dlaždičky nad pracovní deskou.

Pohled od pracovního stolu Pracovních i odkládacích ploch přibylo a tak se Lucii rychleji a snadněji vaří. Při rekonstrukci nezapomněla ani na zdánlivé detaily, jako jsou kulaté elektrické zásuvky a vypínače z porcelánu. Právě takové maličkosti výsledný dojem podtrhnou.

16

Lepší bydlení

Kuchyn_rf01 edit_AUT_R FINAL_kR3.indd 16

07.04.17 13:57


Pohled od dveří Kuchyň zalitá světlem je teď skutečným srdcem bytu. Lucie ráda vaří a tak se tu potřebovala cítit příjemně. Doplňky a dekorace jsou mixem nových kousků a těch původních, které si majitelka pečlivě hýčká.

S naší REKOpůjčkou si můžete vylepšit své bydlení s úrokem již od 4,59 % ročně. Více informací a podrobné propočty najdete na www.rsts.cz. Reprezentativní příklad úvěru na poslední straně.

Výše úvěru ..........................350 000 Kč Úroková sazba............................4,59 % Délka splácení ............................. 7,5 let _____________________________ Měsíční splátka ...................... 4 800 Kč

Lepší bydlení Kuchyn_rf01 edit_AUT_R FINAL_kR3.indd 17

17 07.04.17 13:57


GALERIE PROMĚN

Obývák

V MODRÉ Paní Petra si nevěděla rady s obývacím pokojem. Designérka Denisa dokázala, že proměna může být bleskurychlá a bez masivních zásahů.

Obývací pokoj v odstínech modré, bílé, přírodního dřeva a materiálů, jako je proutí, len a juta, láká k odpočinku.

Dříve

V pokoji byly tři historické kusy nábytku, ale nevhodně rozmístěné. Navíc ani barevnost pokoje neodpovídala naturelu manželů.

Nyní

Systematicky rozložené velké kusy nábytku lépe využívají potenciál místnosti a celý obývák působí příjemně vyváženě.

18

Lepší bydlení

Obyvak_rf01FINAL_R.indd 18

07.04.17 13:58


M

anželé Petra a Jiří, kteří bydlí v Plzni v činžovním domě, jsou se svým bydlením spokojeni a mají, jak se říká ‚zařízeno‘. Jediným prostorem, se kterým si stále nevěděli rady, byl obývací pokoj. „Jako svatební dar jsme dostali tři starodávné kousky nábytku, které manžel zrenovoval, ale neradi bychom měli v tomto historickém duchu celý pokoj. Naopak, líbí se nám odlehčený styl, studené barvy a vzdušné prostory,“ říká Petra. Ty tři kousky by ale ráda v pokoji zachovala, a proto si vybrala designérku Denisu, která má k historickým věcem srdečný vztah. Největší výzvou proměny bylo odlehčení místnosti. I když jsou starožitné kusy krásné, působily příliš těžkopádně. „Oddělila jsem je od sebe a zapracovala do celého pokoje tak, aby fungovaly víc solitérně,“ říká Denisa. Dalším Petřiným přáním bylo ponechání tapety s květinovým béžovohnědým vzorem. Aby místnost nepůsobila moc rustikálně, rozhodla se Denisa natřít zeď barevnými poli v chladném odstínu azurové barvy. „Lze tak střídat pohled na uklidňující jednolitou barevnou plochu a tapetu s opakujícím se rastrem,“ podotýká designérka. Podobně působí i závěsy s vtipnými motivy, které jako by vypadly z biologické encyklopedie.

Kolik to stálo

PROSTOR

Textil včetně koberců ......................29 445 Kč Osvětlení..............................................16 698 Kč Doplňky .................................................9 281 Kč CELKEM.................................... 54 424 Kč

Obývací pokoj mladých manželů v činžovním domě nedaleko centra města. Pokoj má dobrou dispozici, je prosvětlený a rozměrově velkorysý.

Velký efekt dělá modrá barva - místnost teď působí mladistvě i s historickým nábytkem.

PROBLÉM

ŘEŠENÍ

Místnost nepůsobila jako obývací pokoj pro mladé lidi. Bylo nutné ji oživit a omladit. Majitelka však zároveň chtěla zachovat tři historické kousky nábytku a tapetu s jednobarevným květinovým vzorem.

Designérka vyváženě začlenila jednotlivé kusy nábytku do celé místnosti. Jako osvěžující prvek zvolila modrou barvu v chladném odstínu, použila ji hlavně na zdi a na doplňcích. Další nové doplňky jsou pak v odlehčenějším stylu.

S naší REKOpůjčkou si můžete vylepšit své bydlení s úrokem již od 4,59 % ročně. Více informací a podrobné propočty najdete na www.rsts.cz. Reprezentativní příklad úvěru na poslední straně.

Výše úvěru .............................50 000 Kč Úroková sazba............................4,59 % Doba splácení .............................4 roky ------------------------------------------------Měsíční splátka ...................... 1 200 Kč

Lepší bydlení Obyvak_rf01FINAL_R.indd 19

19 07.04.17 13:58


GALERIE PROMĚN

Ložnice

mých snů

Helena z Berouna snila o nové ložnici už dlouho. Chtěla mít doma vlastní oázu klidu, kde všechny starosti světa zůstanou za dveřmi. Svůj sen si splnila.

K

dyž se architektka Helena zamyslela, jak by nová ložnice ve starším domě s výhledem na Berounku měla vypadat, naskočila jí jasná představa téměř hned: už dlouho toužila po designové kolekci nábytku od českého výrobce. A protože sny se mají plnit, Helena si raději počkala, až bude na tuto investici vhodný čas, než aby zařizovala ložnici plnou kompromisů, která by sloužila dočasně. „Proměnu navíc zdržela ještě jedna krásná událost – narození našeho chlapečka,“ usmívá se Helena. Delší čas ale pracoval v prospěch výsledku celé akce. „Měli jsme tak možnost vyzkoušet například tři různá místa pro postel a ujasnit si, co nám vyhovuje,“ říkají manželé. Helena měla někde v podvědomí proměnu

20

PROSTOR

ŘEŠENÍ

Pokoj téměř čtvercového půdorysu ve starším rodinném domě. Na podlaze leží starodávná smrková prkna, stropy jsou vyšší a okna špaletová.

Podlaha prošla renovací, její dřevo v kombinaci s bílou výmalbou, tapetou s přírodním vzorem a perleťovým závěsem vytváří stylové pozadí designové kolekci ložnicového nábytku. Je tu i nové osvětlení.

PROBLÉM Pokoj fungoval jako ložnice, pracovna, ale i jako odkladiště starého nábytku. Na zašlé podlaze ještě krátce před proměnou ležely matrace místo postelí. Jejich budoucí poloha byla ale nevyjasněná, chyběly úložné prostory a Helena si zde nemohla splnit své interiérové představy.

Kolik to stálo

Nábytek ..............................................85 000 Kč Renovace podlahy..........................10 000 Kč Doplňky .............................................19 600 Kč Matrace a rošty ................................14 900 Kč Tapety a výmalba ............................. 5 500Kč CELKEM................................ 135 000 Kč

Lepší bydlení

Loznice_rf01_R FINAL_kR3.indd 20

07.04.17 14:00


Dříve

Ložnice působila přeplněně a chaoticky. Světlo od pracovních stolů doléhalo do spací zóny a nevytvářelo zde příjemnou atmosféru.

Nyní

Ložnice má klidovou část, ale je zde i zákoutí k případné práci. Díky novému úložnému nábytku tu vládne pořádek, přehlednost a pocit volnosti.

3 body k úspěchu

BARVY

MATERIÁLY

UKLÁDÁNÍ

Prim hrají čisté a světlé barvy, bílá s odstíny dřeva a až zlatavě působící perleť na závěsu.

V ložnici teď dominují přírodní materiály, jako je dřevo, proutí a textilie. Dobře působí organicky oblé tvary.

Rozměrná komoda s plnými dvířky spolehlivě ukryje všechny věci, které nemají být vidět.

i během pobytu v hořovické porodnici, neboť pokoje tam mají dekorované tapetami z kolekce její oblíbené značky, na které si už také dávno dělala zálusk. Ale až tam, když je viděla v reálném interiéru, si ujasnila, že tapeta s motivem rostlin bude skutečně ta pravá. V ložnici ji uklidňovala a působila na ni dobře. V mezičase manželé nechali zrenovovat původní podlahu z bytelných a kvalitních, ale už dost zašlých prken. „Původně jsme chtěli položit podlahu novou, ale kolega architekt mi při jedné návštěvě tak nadšeně doporučoval, ať smrková prkna zbrousíme a zaspárujeme a že tím pádem nebude potřeba ani koberec, že jsme to udělali. Podlaha z roku 1934 teď opravdu vypadá senzačně!“ pochvaluje si Helena. Ložnice Heleny a jejího manžela je teď jejich soukromou oázou, ve které si snadno dobijí baterie po náročném dni.

Výše úvěru .........................130 000 Kč Úroková sazba...........................4,59 % Doba splácení ................................7 let _____________________________ Měsíční splátka .....................1 900 Kč

S naší REKOpůjčkou si můžete vylepšit své bydlení s úrokem již od 4,59 % ročně. Více informací a podrobné propočty najdete na www.rsts.cz. Reprezentativní příklad úvěru na poslední straně.

Lepší bydlení Loznice_rf01_R FINAL_kR3.indd 21

21 07.04.17 14:00


GALERIE PROMĚN

Svěží KOUPELNA

Tereza už nevěřila, že v jejich domku dojde i na obnovu staré koupelny. Po narození syna ale věci nabraly rychlý spád a padlo velké rozhodnutí.

K

Dříve

Koupelna působila nepřehledným a těsným dojmem kvůli odhalenému bojleru a pračce, ale i kvůli způsobu instalace obkladů. Byla zde smaltovaná vana a chyběly odkládací plochy.

NYNÍ

DŘÍVE

22

dyž se Tereza stala matkou, zjistila, že praktická a bezúdržbová koupelna je jako výhra v loterii. Jde to i bez ní, ale s ní je život jednodušší. Bylo třeba hlavně víc odkládacích ploch a úložného prostoru. Tereza přesvědčila partnera, že funkční koupelna je nutnost. „Dům už prošel rekonstrukcí, a tak rodina nechtěla větší stavební úpravy, které by žádaly přemístění bojleru,“ vysvětluje designérka Lenka, kterou si Tereza přizvala. Dodává, že stavebně dizpoziční změny se tak omezily jen na vytvoření samostatného odpadu pro pračku a zrušení výčnělku u stěny s radiátorem. To zároveň ušetřilo dost peněz, protože nebylo nutné bourat. Bylo ale nutné vyřešit logické navázání na další místnost. „Protože dveře z koupelny vedou přímo do obývacího pokoje, šedý obklad jsme s Terezou vybíraly v nejsvětlejším odstínu,“ ukazuje Lenka.

„Obklady jsme vybrali v nejsvětlejším odstínu, vypadají úžasně elegantně. Na vanové baterii je skvělé, že se dá sklopit, takže ani Josefovi s jeho výškou nepřekáží při sprchování.“

Lepší bydlení

Koupelna_rf01_edit_R FINAL_kR3.indd 22

07.04.17 14:02


Nová koupelna

Spočítejte si měsíční splátku – vzorová kalkulace výhodného úvěru na tuto proměnu na další straně.

Nyní

Koupelna působí vzdušně, čistě a přehledně. Je to díky velkému formátu obkladů, jejich elegantnímu odstínu ve stylu cementové stěrky, ale i kompaktním tvarům všech doplňků.

Lepší bydlení Koupelna_rf01_edit_R FINAL_kR3.indd 23

23 07.04.17 14:03


GALERIE PROMĚN

4 BODY K ÚSPĚCHU

Rychlá rekapitulace základních kroků z této proměny

1 BARVY

3 OBKLADY

Malé koupelně sluší světlé odstíny a hladké plochy s minimem spár, které ji opticky zvětší. Styl betonové stěrky se neokouká, ale chce osvěžení, které jsme navodili obklady zajímavých vzorů na stěně s umyvadlem.

Velkoformátové obklady zahrnují několik motivů, jejichž rozmístění a navazování je vhodné vyzkoušet dopředu nanečisto. Josef, manuálně zdatný přítel Terezy, k tomu využil prostornou terasu.

2 ÚLOŽNÉ PROSTORY

Mohou být za pevnou zástěnou, za roletou, dřevěnými žaluziemi nebo za závěsem. V těsnější koupelně působí nejvzdušněji závěs. Je nejpraktičtější, co se týče instalace i údržby.

V malé koupelně je volte obezřetně, ať prostor nestísníte. Právě proto jsme vybrali zrcadlo bez skříňky a skříňku pod umyvadlem jsme doplnili sestavou polic na stěně u dveří.

4 BOJLER A PRAČKA

Pohled z vany Nástěnné police mají voděodolnou povrchovou úpravu. Poskytují spoustu úložného prostoru, ale působí lehce a vzdušně, což je přesně to, co malá koupelna potřebuje. O barvy v interiéru se postará samotný obsah polic.

„Dobře ladí s ostatními doplňky z nerezu a s bílou barvou v koupelně, ale i s šedým potahem pohovky v sousedním pokoji,“ vysvětluje designérka. Aby v koupelně nevládla nuda, zvolila pro stěnu s umyvadlem obklady s kombinací pestrých vzorů, připomínající původní dlažbu ve starých domech. „Co se týká nábytku a sanity, je vhodné i pro menší koupelnu zvolit umyvadlo s úložnou skříňkou a pohodlnou vanu,“ radí Lenka a dodává, že v nabídce dnešního trhu už si vybere i náročný zákazník. Myslela i na detaily, jako jsou stylové vodovodní baterie, závěsné háčky nebo držáky na pohárky.

ELEGANTNÍ DETAILY Jednotný styl sérií značkového koupelnového vybavení je daný tím, že autorem je obvykle jeden designér. Ten věnuje pozornost čistotě tvarů rozměrnějšího vybavení, jako je vana nebo umyvadlo, ale i detailům, jako jsou nerezové háčky či policové konzole.

24

Lepší bydlení

Koupelna_rf01_edit_R FINAL_kR3.indd 24

07.04.17 14:03


STRUČNĚ A RYCHLE

Zde šetříme váš čas – během minuty víte o proměně vše důležité...

PROSTOR

NEJLEPŠÍ NÁPAD

Malá koupelna s minioknem, musí zde bohužel stát pračka a je v ní umístěný taky bojler na ohřev vody.

Využití celé stěny u dveří k instalaci polic, které při pohledu ze sousední místnosti nejsou vidět. Koupelna nepůsobí stísněným dojmem ani při pohledu zevnitř, police jsou totiž bílé, stejně jako stěna.

PROBLÉM Koupelna stylem i barvami navozovala atmosféru 80. let, kdy prošla rekonstrukcí. Působila nepřehledně a stísněně, bylo v ní minimum odkládacích i úložných ploch. Stará smaltovaná vana i baterie nesly stopy používání.

ŘEŠENÍ V koupelně jsou obklady, které prostor opticky zvětšují a dávají mu styl. Je zde moderní vybavení: velká vana, umyvadlo s úložným prostorem, nové baterie, police. Pračku a bojler zakrývá závěs.

Kolik to stálo

Obklady ................................................. 40 000 Kč Sanita ..................................................... 50 000 Kč Ostatní doplňky.................................. 12 680 Kč CELKEM ...................................102 680 Kč

Výše úvěru ..........................100 000 Kč Úroková sazba............................4,59 % Doba splácení ................................. 8 let _____________________________ Měsíční splátka ....................... 1300 Kč

S naší REKOpůjčkou si můžete vylepšit své bydlení s úrokem již od 4,59 % ročně. Více informací a podrobné propočty najdete na www.rsts.cz. Reprezentativní příklad úvěru na poslední straně.

Lepší bydlení Koupelna_rf01_edit_R FINAL_kR3.indd 25

25 07.04.17 16:50


GALERIE PROMĚN

Garsonka pro život Jak dostat do jedné místnosti kuchyň, obývák, místo na jídlo i práci a ještě ložnici? Monice se její velké přání splnilo týden před porodem.

Z

malé přestavby kuchyně se postupně stala rekonstrukce celého bytu. Designér Ondra, kterého si majitelé přizvali, vytvořil v nevelké místnosti logické zóny a prosvětlil ji bílou a šedou barvou v kombinaci se světlým dřevem. Majitelce Monice pomohl v realizaci návrhů její bratr Milan, který tady s pauzami kutil tři měsíce. Jako šikovný svářeč si poradil se stavební přípravou, která souvisela s novými rozvody i s výrobou a instalací nábytku. „Boural, vrtal, skládal kuchyň... vylaďoval, kam dát šuplík a kam ho nedat,“ říká Monika. „Jako největší problém se ukázala stěna za linkou. Je z betonu a navíc křivá, u stropu s odchylkou 7 cm od podlahy,“ doplňuje Milan. „Nejsem zedník, tak jsem jako podklad pod kachličky použil sádrokarton.“ Pod kuchyň zatékalo, takže podlaha pod ní byla shnilá, a musel ji vyrovnat. Řemeslník doporučil vinylovou podlahu, která má dobré vlastnosti a snese vodu. Pokládka byla díky lamelám s click systémem hračka. Střízlivou dominantu pokoje tvoří vyšší pult, který navrhl designér. Podnož svařil Milan a odvezl do lakovny na práškování – povrch musí něco vydržet, hlavně opěrka na nohy. Monika si přála v obýváku knížky. Aby prostor nezmenšili knihovnou, volili police s konzolemi, umístěné do výšky. Pohovka je rozkládací, aby tu mohly přespat návštěvy.

Pohled od dveří do kuchyně Dříve stůl překážel v přístupu k oknu i k zásuvkám linky a nad pracovní deskou strašil bojler. Z pohovky byl výhled přímo na kuchyňské skříňky a místnost působila roztříštěně a chaoticky – kvůli starému nábytku v několika různých stylech i materiálech i kvůli nepromyšlené koncepci.

26

Lepší bydlení

Garsonky_rf01_edit_AUT_R FINAL_kR_1.indd 26

07.04.17 16:50


Podtrženo, sečteno

Zde šetříme váš čas – stačí minuta a víte o této proměně vše podstatné...

PROSTOR Místnost s plochou 15 m² v činžáku na pražském Žižkově sousedí s předsíní, koupelnou a ložnicí. Okno má do dvora.

PROBLÉM Nevelký prostor měl sloužit zároveň jako kuchyň, jídelna a obývací pokoj. Monika si nevěděla rady, jak ho logicky a hlavně prakticky uspořádat. Navíc nebylo jasné, jak řešit umístění nového kotle.

ŘEŠENÍ Kotel je nyní v koupelně. Odkouření vedené přes kuchyň vyžadovalo odborně provrtat z kuchyně otvor v 35 cm tlusté stěně. Designér Ondra vybral novou linku a podlahu. Pokoj rozdělil dlouhým vyšším pultem, vybral rozkládací pohovku, police na knihy, doplňky. Okna i dveře dostaly nový nátěr.

Kolik to stálo

Kuchyňská linka se spotřebiči ..........87 757 Kč Stavební úpravy (bez topení) ............. 3 967 Kč Podlaha .................................................... 16 000Kč Nábytek ....................................................15 710 Kč Osvětlení a doplňky ............................... 8 882 Kč CELKEM..................................... 132 316 Kč

Dříve

Umístění a výběr nábytku postrádalo koncepci a svěží jednotný styl. Stůl překážel před linkou, bojler zase v rohu kuchyně.

Nyní

Předělení pokoje jídelním/ pracovním pultem sem vneslo řád. Přibylo místo před kuchyňskou linkou, u stolu i na knížky.

S naší REKOpůjčkou si můžete vylepšit své bydlení s úrokem již od 4,59 % ročně. Více informací a podrobné propočty najdete na www.rsts.cz. Reprezentativní příklad úvěru na poslední straně.

Výše úvěru .........130 000 Kč Úroková sazba............4,59 % Délka splácení .................6 let _______________________ Měsíční splátka ...... 2 100 Kč

Lepší bydlení Garsonky_rf01_edit_AUT_R FINAL_kR_1.indd 27

27 07.04.17 14:04


GALERIE PROMĚN

Designérka Kristýna navrhla pro čtyřletého Olivera pokoj, který ho bude bavit i jako velkého školáka. A pak se zase snadno změní...

D

esignérka se při proměně dětského pokoje pro čtyřletého Olivera rozhodla vsadit na nábytek vyráběný na míru. Rodina žije v Ostravě, městě designu, kde se v různých obchodech dají pořídit pěkné dětské vychytávky a stylový nábytek na míru. Její představa o vybavení nábytkem a celkovém stylu byla už od samého začátku jasná. „Oliver je ještě malý, ale brzy vyroste a myslím, že nasměrování k námořnickému stylu se mu může líbit třeba i po celý život, je totiž dost přizpůsobivý a zároveň neutrální,“ vysvětluje Kristýna. „Zadání od Oliverových rodičů bylo docela svobodné, ale musela jsem dodržet požadavek na druhé lůžko pro případnou návštěvu – v domě totiž žádná jiná možnost přespání není.“ Vyřešila to dalším lůžkem, které lze vysunout zpod postele, Oliverovi tak zůstane prostor na hraní. Velký pracovní stůl pod oknem má prostor k ukládání, takže zbytek pokoje zůstal volný. Stěny natřené magnetickou a tabulovou barvou jsou Oliverovi k dispozici. Řekněte sami, nechtěli byste tu taky bydlet?

Přístav pro

NÁMOŘNÍKA 28

Poměrně velký pokoj pro čtyřletého Olivera byl zastavěný kvalitním nábytkem, určeným však spíš pro prababičku. Dětské koberečky toho moc nezachránily.

Lepší bydlení

DetskyPokoj_rf01_edit_RFINAL_R3.indd 28

07.04.17 13:39


Pohled ke dveřím

Dříve

Spousta úložných prostor a potřeba lůžka pro návštěvu, to vše pokoj zahlcovalo.

Nyní

Nová vestavěná skříň uvolnila prostor v místnosti a moderní nábytek na míru pokoj vyladil přesně pro Olivera.

Oliver má v pokoji všechno, co dítě v jeho věku potřebuje: volný prostor pro hru, tabulovou plochu na kreslení a útočiště ve tvaru domečku pro líná odpoledne s knížkami a hrami. Námořnický styl je vtipný, ale není infantilní a Olivera může bavit, i když vyroste. Základem barevné palety této místnosti je světlé dřevo, bílá barva a modré a žluté doplňky.

Stručně a rychle

Zde šetříme váš čas – stačí minuta a víte o této proměně vše podstatné…

PROSTOR Pokoj v rodinném domě má atypický tvar a rozměry 21 m2, okna vedou na slunnou terasu, takže pokoj by mohl působit prostorně a být stále plný světla.

PROBLÉM Dětský pokoj byl provizorně zařízený několika typy rustikálního nábytku, který není pro malé dítě stylově úplně ideální. Okna byla zakrytá těžkými závěsy a ani šedá výmalba sem nic nápaditého nevnášela.

ŘEŠENÍ Pomocí sádrokartonové příčky vznikla vestavěná skříň, která určila pokoji novou dispozici. Rustikální nábytek je nahrazený na míru vyrobeným zařízením ze světle natřené dubové dýhy.

Kolik to stálo

Nábytek na míru ................................ 126 464 Kč Tapeta ......................................................... 1 285 Kč Výmalba ..................................................... 2 733 Kč Osvětlení.................................................... 4 560 Kč Židle ............................................................ 2 453 Kč Doplňky ..................................................... 6 378 Kč CELKEM..................................... 143 873 Kč

Výše úvěru ..........................140 000 Kč Úroková sazba............................4,59 % Doba splácení ................................. 6 let _____________________________ Měsíční splátka ...................... 2 300 Kč

S naší REKOpůjčkou si můžete vylepšit své bydlení s úrokem již od 4,59 % ročně. Více informací a podrobné propočty najdete na www.rsts.cz. Reprezentativní příklad úvěru na poslední straně.

Lepší bydlení DetskyPokoj_rf01_edit_RFINAL_R3.indd 29

29 07.04.17 16:51


GALERIE PROMĚN

slečnu

Pokoj pro

Maminka Lucie si s pokojem pro dceru nevěděla rady. „Nechtělo se mi Stele vnucovat svůj vkus, a tak jsem oslovila designérku,“ říká.

Pohled od stolu Barevný tón udává výrazná tapeta, té se přizpůsobil i výběr ostatních doplňků a dekorací. Vestavěná skříň skýtá dost místa a její praktické uspořádání pomáhá udržovat pořádek.

30

Lepší bydlení

DetskyPokoj_rf01_edit_RFINAL_R3.indd 30

07.04.17 13:40


S

Stručně a rychle

e svým mužem vstupovala Lucie do manželství ve dvaceti letech bez peněz, ale byli plní plánů a energie. „Neměnila bych. Náš první byt jsme získali tak, že jsme si na vlastní náklady zrekonstruovali jednotku třetí kategorie s kamny na uhlí v pokoji a vanou v kuchyni. Byl z toho pak výstavní byt a my ho vyměnili za větší. Ten jsme taky zrekonstruovali a vyměnili.“ Až se takhle dopracovali k domku ve Středních Čechách. „Zařízení jsme sbírali po příbuzných a bazarech. Úplně nové matrace jsme si pořídili po 10 letech manželství, opravdickou kuchyňskou linku až téměř po 15 letech. Nicméně stále milujeme staré věci, žije se nám v nich dobře a spokojeně. Návštěvy nezouváme, máme psy, děti můžou po celém domě jezdit na tříkolce i koloběžce,“ líčí Lucie. Jejich čtrnáctiletá dcera Stela má ale vkus jiný.

Zde šetříme váš čas – stačí minuta a víte o této proměně vše podstatné…

PROSTOR Bonusem čtvercové místnosti s plochou 3 × 3 m je francouzské okno do zahrady. Bylo tu místo pro dvě vestavěné skříně – podél jedné stěny a vedle postele.

PROBLÉM

Dříve

Nábytek byl logicky uspořádaný, pro dospívající dívku se ale nehodil. Nebylo dost místa na věci, oblečení, práci ani odpočinek.

„Snad proto, že vyrostla mezi těmi krámy, toužila po krásném novém pokoji. Původně tu měla vestavěné police, v nichž zbudovala pokojíčky pro barbíny, čímž je naprosto znehodnotila. Většina rodičů by z toho byla na mrtvici, ale my jsme byli rádi, že má naše dcera fantazii. Po pár letech ale Stela z panenek vyrostla, takže putovaly pryč, jenže ohyzdné police zůstaly... a já oslovila designérku, aby společně se Stelou vymysely pokoj pro slečnu. Už jsem jí nechtěla vnucovat svůj vkus,“ uzavírá Lucie.

Policové skříně už nesplňovaly to, co od nich Stela očekávala. Potřebovala víc větších šuplíků a další místo na oblečení, které měla v knihovně v předsíni. Vše působilo opotřebovaně a staře.

ŘEŠENÍ Designérka navrhla velkou skříň s policemi a zásuvkami a menší šatní skříň s prádelníkem. Stůl navázala na policovou skříň, posteli přidala opěradla. Vybrala barevnost pro mladou slečnu.

Kolik to stálo

Nábytek .............................................. 79 958 Kč Osvětlení...............................................7 377 Kč Textil .......................................................6 658 Kč Doplňky ............................................. 11 633 Kč CELKEM................................. 105 626 Kč

Nyní

Nábytek zůstal na stejných místech, ale nové skříně, postel i stůl jsou teď díky větším rozměrům mnohem užitečnější.

Pohled od postele Úložnou stěnu na míru vyrobil truhlář podle návrhu designérky, stejně jako pracovní stůl. Stela si vybrala kombinaci jemných pastelových barev, kterou už doplnila jen neutrálními tóny. Zatímco její rodiče si libují v přemíře drobností, knih a dalších věcí a zejména v bohémském stylu, který míchá zdánlivě nesourodé kusy nábytku, Stela má ráda jednoduchost. „Možná by to byl dobrý návod pro rodiče - chcete z dítěte vychovat zorganizovaného člověka? Tak sami žijte jako bohém,“ směje se Lucie.

Výše úvěru ..........................100 000 Kč Úroková sazba............................4,59 % Doba splácení .............................4 roky _____________________________ Měsíční splátka ...................... 2 300 Kč

S naší REKOpůjčkou si můžete vylepšit své bydlení s úrokem již od 4,59 % ročně. Více informací a podrobné propočty najdete na www.rsts.cz. Reprezentativní příklad úvěru na poslední straně.

Lepší bydlení DetskyPokoj_rf01_edit_RFINAL_R3.indd 31

31 07.04.17 16:51


ROZHOVOR

K lepšímu bydlení jednoduše

JAK NA FINANCE? Jak si sestavit rozpočet a proč to vůbec dělat? Je v pořádku vzít si půjčku? A co byste neměli podcenit v oblasti rodinných financí? Odpovídá Čeněk Zábrodský, oblastní ředitel Raiffeisen stavební spořitelny.

Jsou nějaká základní pravidla, jak zacházet s penězi, bez ohledu na současnou ekonomickou situaci? Pravidla pro dobré hospodaření jsou jednoduchá. Stanovte si své priority, plány a sny a podle toho seškrtejte všechny zbytné potřeby. Pokud vám to pomůže, odkládejte si peníze do prasátka nebo je posílejte na účet stavebního spoření – budete si tak vytvářet sumu peněz, kterou použijete až v případě potřeby. Peníze z peněženky nebo běžného účtu zmizí rychle, ale ze správného spořicího nástroje ne. Rozumná je také občasná konzultace s finančním poradcem, hlavně pokud se chystáte vzít si úvěr. V takovém případě je každá rada dobrá. Zkušený poradce vám může dát nejrůznější tipy a upozorní vás na možná rizika.

32

tedy řešit vše na poslední chvíli a se 100% financováním. Také je dobré zvážit více nabídek na trhu, prokonzultovat je s odborníkem a nesáhnout hned po první možnosti. Jak správně vybrat hypotéku? Jen podle nejnižšího úroku? Nejnižší úroková sazba by neměla hrát rozhodující roli. Záleží také na dalších podmínkách a parametrech daného úvěrového produktu. Doporučuji zvážení všech faktorů, podmínek a sazebníku za všechny poskytované služby a podívat se na danou nabídku vcelku, ne jen na první lákavý údaj.

Na co v oblasti finančních produktů lidé doplácejí nejčastěji? V Česku je bohužel stále nízká finanční gramotnost. Lidé si půjčují za nevýhodných podmínek a na věci, které vlastně ani nepotřebují. Často také uvěří klamavé reklamě, která se zprvu tváří velmi výhodně, ale realita je následně úplně jiná. Vždyť nejrůznější letáky, které slibují peníze „snadno a rychle,“ se objevují téměř na každém rohu. Nejhorší situace nastává v momentě, kdy se lidé dostanou do problémů se splácením, a začnou to řešit tak, že splácí starý úvěr novým.

Tušíte, jak se bude situace na trhu hypoték vyvíjet v příštích letech? Je teď vhodná doba na koupi nemovitosti? V současné době jsou úrokové sazby na historických minimech, což je velmi pozitivní například pro mladé lidi, kteří si budují rodinu a potřebují se přestěhovat do většího. Ve velkém se realizují také výstavby nových bytů a zajímavou se stává možnost pořízení nemovitosti jako investice na pronájem.

V jakém okamžiku je v pořádku vzít si úvěr? Tehdy, když se na něj připravujete dopředu, máte vytvořený nějaký základ a tím si pak dofinancujete danou potřebu. Neměli byste

V čem má typická česká domácnost nejčastěji problémy, co by mohla zlepšovat? Stále u nás není trendem ani pravidlem vytvářet si dostatečné úspory. Přitom pokud se

Lepší bydlení

Rozhovor_rf01_R FINAL_R.indd 32

07.04.17 16:10


chystáme zakládat rodinu nebo se blížíme do důchodového věku, peníze navíc by se nám určitě velmi hodily. Lidé by proto měli začít více myslet na svoji budoucnost a také se na ni lépe připravovat – mít přehled o svých penězích, pravidelně si odkládat určitou sumu peněz, nerozhazovat za zbytečnosti. A pokud se rozhodnou vzít si úvěr, poradit se nejdříve s finančním poradcem. Ten jim pomůže s vhodným výběrem a také s nastavením finančního plánu.

„Peníze z peněženky nebo účtu zmizí rychle, ale ze správného spořicího nástroje ne.“ Kdy a jak by se měly děti začít seznamovat s penězi? Měly by dostávat kapesné? Finanční gramotnost začíná od malička, kdy se každý učí od svých rodičů, jak s penězi zacházet. Toto by si měl uvědomit každý z rodičů a jít dobrý příkladem. Je rozumné vést svoje děti k šetrnosti a vysvětlovat jim hodnotu peněz. Jednou z cest, jak je to naučit, může být kapesné přiměřené věku dítěte, na kterém se naučí základy a osvojí si, co má jakou hodnotu.

ONLINE

Porovnáním měsíčních příjmů a výdajů v naší kalkulačce na www.rsts.cz zjistíte, kolik můžete měsíčně uspořit nebo investovat.

Lepší bydlení Rozhovor_rf01_R FINAL_R.indd 33

33 07.04.17 16:52


RÁDCE

6 34

domácích průšvihů

Lepší bydlení

pojisteni_rf02 FINAL.indd 34

07.04.17 16:11


Nejvíc škod napáchá voda - skoro polovinu ze všech hlášených událostí. Ať už je to prasklé potrubí nebo soused, který vás vytopil. Překvapivě často lidé řeší poškození majetku způsobené krupobitím. To vám snadno zničí třeba skleník.

Původcem katastrofy můžete být i vy nebo vaše děti. Proto je dobré pojištění odpovědnosti za škody.

Častým důvodem sporů s pojišťovnami je to, zda se pojištění proti povodni vztahuje i na vystoupení vody z kanalizačního potrubí. Čtěte proto vždy pozorně smlouvy!

Nejvíce se podle průzkumů lidé obávají požáru, i když statisticky jich je nejméně. Pro klidné spaní i bezproblémové vyřízení škodní události ale doporučujeme detektory kouře a pořízení hasicího přístroje.

Téměř třetina Čechů mu sela řešit nějakou formuvloupání. Nejčastěji se zloději do domu dostáva jí oknem a balkonovými dveřmi. Pozor, tipy hled na sociálních sítích! ají Hlídejte si své soukromí.

Lepší bydlení pojisteni_rf02 FINAL.indd 35

35 07.04.17 14:46


RÁDCE

Jak šetřit energie

Někdy stačí málo a rozdíl se na vašem účtu pozitivně projeví. Hlavně ve vícečlenné rodině.

Výměna oken a dveří Nová okna a fasáda mohou dohromady ročně ušetřit i 20 tisíc korun, záleží na velikosti domu. Okna dobře vybírejte – nejlépe izolují ta s trojskly a co nejnižší hodnotou součinitele prostupu tepla. Ta se u moderních oken pohybuje okolo 0,7–0,9. Drahocenné teplo utíká i nedostatečně těsnícími dveřmi ven nebo do sklepa, a také garážovými vraty. Zvažte jejich výměnu za nové, nebo je alespoň pořádně utěsněte.

C ou Nové W nou náderžkkanalizací. peníz u 9–12 lit s úsphtor tékat ad d é p o d lk o e e do na v

c litrů chují í Nene duáln C spla ích je to 6 W í š r ento jš T ě . v Sta lé o d a n o ina m dy, u nné r rů vo 3 litry né čtyřčle a í t ěr ! hnu splác í prům řeby vody ušetř t o m p é s t í sys ročn 40 % ně až

Zateplení Snížit úniky tepla můžete zaizolováním obvodových stěn. To je třeba pečlivě spočítat a navrhnout, ale obecně platí, že tak lze ušetřit asi 30–45 % z celkových nákladů na topení. Samozřejmě, že to něco stojí, ale součástí zateplení je i nová fasáda, která zvýší hodnotu vašeho domu či bytu.

Nový kotel a topení Až 20 % nákladů na energie můžete ušetřit instalací nového topného systému. Ten má větší účinnost spalování, snáze se ovládá a udržuje. Nový kotel je navíc bezpečný, což se o 30 let starých modelech, které už dávno přesluhují, říct nedá. A víte, že staré neekologické kotle musí lidé vyměnit nejpozději do roku 2022?

36

Lepší bydlení

TipyNaUsporu_rf01 FINAL_R_1.indd 36

07.04.17 16:13


Staré spotřebiče vyměňte za nové s nižší spotřebou Moderní myčky i pračky jsou daleko energeticky efektivnější a mají spotřebu vody nižší až o 50 %. Myčky navíc spotřebují sedminu vody oproti mytí nádobí pod tekoucí vodou a kromě toho šetří váš čas.

pračku, ou n l p e t Per yčku prádlo/ m ou n l p e vé my j t ně špina ploty že na mé

na to, ním te ta. Sníže A myslete %. ižší teplo n í č ba o 25 a e st tř e spo nádobí sn h, le c k á in °C d na 40 ětších ro z 60 °C ně ve v v la h t á zn astaví. Rozdíl je yčka nez račka a m p se e d k

Zkontrolujte smlouvy Jednou za rok si projděte všechny smlouvy, včetně těch na dodávku energií. Ověřte si, jestli vám stále vyhovují poskytované služby. Porovnejte je s aktuální nabídkou na trhu. Platíte jen za to, co skutečně využíváte?

Vyměňte žárovky LED žárovky spotřebovávají až o 80 % energie méně než ty klasické a vydrží až 18 × déle. Vyšší pořizovací cenu brzy vyrovnají nízké náklady na provoz. Na zahradu a na terasu si zase můžete pořídit praktické solární osvětlení.

Snižte teplotu

Standby krade elektřinu

Pouhým snížením o jeden stupeň uspoříte 6 % nákladů na vytápění. V obytné zóně mějte příjemných 20–21 °C, v ložnici postačí 18 °C. V kuchyni při vaření rychle přitopí i sporák.

Vypínejte spotřebiče úplně. Používání standby režimu u televize, DVD a další techniky má na svědomí asi 11 % z celkové spotřeby elektřiny, což je průměrně asi 1 250 korun ročně!

Lepší bydlení TipyNaUsporu_rf01 FINAL_R_1.indd 37

37 07.04.17 16:13


RÁDCE

Fakta a mýty

o zateplení

A

V zateplování fasád jsou Češi rekordmani. Bohužel ale rádi šetří na úkor kvality. Když už se rozhodnete k tak velkému kroku, přizvěte si odborníky.

si nejčastějším mýtem českého národa kutilského je, že zateplování není potřeba nijak speciálně počítat – prostě se nakoupí polystyren „desítka“ a strýček melouchář vám po sobotách práci udělá. A desetitisíce za energetické hodnocení a práci profesionální firmy jsou ušetřeny! Ale není tomu tak: když už se jednou rozhodnete dům zateplit, měli byste najít ten nejlepší způsob přímo pro váš

dům. Projektant ho navrhne tak, aby nevznikaly tepelné mosty, vlhko a plíseň a hlavně tak, aby mělo zateplení i ekonomickou návratnost – aby zkrátka opravdu fungovalo. Polystyren navíc není jediný materiál, který lze použít. Odborníci detailně znají vlastnosti jednotlivých izolačních i fasádních materiálů, jejich klady i zápory i jejich ceny. Vše navíc mohou nakoupit přímo od výrobců za velkoobchodní ceny a když se trefíte do

Tepelné mosty Tepelnými mosty nejen že utíkají z domu peníze, ale také zde dochází ke srážení par a vzniku plísní. Rizikové je hlavně nadpraží a ostění oken, rohy místností, střešní trámy i kovové prvky ve zdivu. Odborníci si s mosty ale umí poradit.

38

správného období mimo sezónu, tak i s velkými slevami. Dalším oblíbeným mýtem je, že když zateplíte silnější vrstvou, nedoplatíte se. Není to pravda – největší položkou rozpočtu jsou náklady na odstranění původních vrstev, pak lešení, další materiály jako lepidlo, perlinka a nakonec finální úprava. Zkrátka věci, které se musí tak jako tak udělat. Samotný izolační materiál už nehraje takovou roli a zateplení poloviční tloušťkou polystyrenu neznamená, že poloviční budou i vaše výdaje! K výrazné úspoře za vytápění ale dochází s každým dalším centimetrem izolace. Pokud řešíte dilema zateplovat svépomocí či s firmou a cítíte se na velké sousto, nikdo vám nebrání, jen je opravdu potřeba si vše dobře promyslet a spočítat. Jestliže je ale vaším hlavním argumentem cena, pak vězte, že na řádně provedené zateplení obálky domu lze čerpat státní dotaci.

Lepší bydlení

Zateplení_rf01 FINAL_R2.indd 38

07.04.17 16:14


Nejčastější chyby 1 MATERIÁL Složky zateplovacích systémů musí tvořit jednolitý celek a být ve vzájemné souhře – ideální je certifikovaný zateplovací systém. Vzít si od každého to nejlevnější se nevyplatí. 2 NEODBORNOST Nemáme nic proti strýčkovi meloucháři, jistě je to dobrý zedník, ale navrhnout správně zateplení obálky domu vyžaduje vysokou odbornost a zkušenost.

O státní dotaci v rámci programu Nová zelená úsporám lze stále žádat a dobrou zprávou je, že celý proces se podstatně zjednodušil. Výše dotace se odvíjí od dosažených energetických úspor a ve výsledku vám může uhradit až polovinu celkových výdajů.

3 KONTROLA Nelitujte výdajů za nezávislý stavební dozor – může vám ušetřit spoustu peněz a hlavně nervů při reklamaci špatně odvedeného zateplení.

Úspora

Nemá smysl kupovat tenčí vrstvu izolantu, abyste ušetřili - samotný izolační materiál tvoří jen asi desetinu celkových nákladů na fasádu.

Lepší bydlení Zateplení_rf01 FINAL_R2.indd 39

39 07.04.17 16:14


INSPIRACE

Vše pro naše

Klubíčka kočky milují, ale kdo je má pořád zaplétat? Vyrobte jim radši vlastní — z polystyrenové koule, na kterou pomocí lepidla nalepíte provázky, vlnu nebo stuhy. Kousek stuhy nechte volný na hraní.

MAZLÍČKY K hraní stačí psům zauzlované námořnické lano. A kdyby náhodou vonělo po rybách právě vyložených v přístavu, bylo by to už úplně dokonalé!

PELÍŠEK

Co dělají vaši domácí mazlíčci, když se ochladí? Ti naši vyběhnou ven a za chvilku už pokukují po dveřích, aby mohli zase zpátky. Jasně, vědí totiž, kde je jim nejlíp!

M

azlíčci jsou jako děti: neustále vyžadují vaši pozornost, dokážou vás pořádně naštvat, když něco rozbijí nebo zničí, ale stačí jeden smutný pohled nebo přitulení a vaše srdce jihne. Všechny starosti vám svou bezpodmínečnou láskou vynahradí. A když vám není nejlíp, jsou tu jen pro vás. Co se jim odvděčit třeba novým pelíškem nebo prolézačkou? A vůbec přitom není potřeba utrácet tisíce - můžete zrecyklovat staré svetry, molitanové matrace nebo třeba retro kufr, se kterým už určitě nikdo na cesty nevyrazí. Stačí jen trochu času, materiál běžně dostupný v hobbymarketech a můžete popustit uzdu

40

Potřebujete molitan, dva staré svetry, tavnou pistoli, jehlu, nit, nůžky a řezák. Kočky mají rády stísněný prostor, takže ocení, když jim pelíšek vytvoříte přímo na míru. Molitanový pruh vysoký asi 20 cm a dlouhý na míru kočky — tento má vnitřní průměr 26 cm — oblečte do části svetru a zašijte. Rantl pelíšku postavte na další molitan a obkreslete vnitřní průměr. Vystřihněte kolečko, opět povlečte do svetru a zašijte. Dno pak naražte do molitanového kruhu a tavnou pistolí přilepte.

své kreativitě. „Pelíšky, škrabadla a prolézačky pro kočky nejsou většinou moc pěkné – třeba klasická věž pro kočky bývá vyloženě ošklivá,“ říká s povzdechem designérka Denisa a dodává: „Přitom to jde i jinak, funkčně a elegantně. Stačí jen starší vysoká skříňka, dřevěná spárovka a přímočará pilka. Berte i pelíšek pro vaše zvíře jako důležitou součást interiéru, která by měla s ostatním vybavením domova aspoň trochu korespondovat.“ Geniálním řešením je třeba kočičí záchod zabudovaný do dřevěné skříňky. V předsíni tak neruší ošklivá plastová krabice. Na internetu najdete spoustu inspirace, stačí jen do vyhledávače zadat „design pet bed.“

Svět bydlení

Zvirata_rf01 FINAL_R.indd 40

07.04.17 16:15


REGÁL PRO KOČKY Takhle vypadá domeček z kočičích snů! Korpus je z dřevotřísky, police smrkové, natřené akrylovou barvou. Domek nemusí mít záda, ale pak je dobré stěnu za regálem vymalovat omyvatelnou barvou, protože kočky ji určitě budou špinit. V nejvyšší polici je matice a hák, na kterém visí lano na šplhání. To je pomocí otvorů spuštěné až na dno.

Jako výtvarná galerie může vypadat spížka se zvířecími lahůdkami. Na víčka nalepte vteřinovým lepidlem plastové figurky pejsků a koček a přetřete nebo přestříkejte je barvou.

Společné bydlení má své výhody i nevýhody. Pro lidi i pro zvířata je důležité, aby měli prostor pro chvíle, kdy chtějí být sami.

Svět bydlení Zvirata_rf01 FINAL_R.indd 41

41 07.04.17 16:15


INSPIRACE

Vaše cesta

z města Chalupa, to je útočiště a místo věčných prázdnin. Tady je všechno povoleno.

Děti jdou na chalupě spát ušmudlané, ale šťastné, s pusou mastnou od buřtů a vůní kouře ve vlasech. A vy se tu můžete vyřádit, co se týká zařizování – do vašeho moderního, stoprocentně funkčního bytu se kolovrátek ani stará kredenc po babičce nehodí, ale na chalupu? Tam sedne jako ulitá. Jestli je ve vás kus romantika a navíc potřebujete mít kde vydechnout, když už je na vás všeho moc, je čas sednout do auta a vyjet za město...

42

Lepší bydlení

ChalupaZahrada_rf01FINAL_R3.indd 42

07.04.17 14:06


Krásně upravená zahrada bude vaší oblíbenou dovolenkovou destinací pro každý den.

REPREZENTATIVNÍ PŘÍKLAD ÚVĚRU REKOPŮJČKA s pojištěním úvěru od pojišťovny Uniqa ve výši 300 000 Kč na 216 měsíců při zůstatku na účtu stavebního spoření 2 646 Kč. Fáze překlenovací úvěr: úroková sazba 4,59 % p.a. a 127 měsíčních splátek PU 1 150 Kč a 127 měsíčních vkladů 900 Kč. Fáze úvěr ze stavebního spoření: úroková sazba 3,1 % p.a. a 89 měsíčních splátek SU 2 550 Kč. Úhrady: za uzavření smlouvy o stavebním spoření 3 000 Kč, za uzavření smlouvy o úvěru 3 000 Kč, za vedení účtu stavebního spoření 80 Kč/čtvrtletí, za vedení úvěrového účtu 90 Kč/čtvrtletí, za výpis z účtu stavebního spoření 21 Kč/rok, za výpis z úvěrového účtu 21 Kč/rok. Celkem zaplatíte 493 175,85 Kč, RPSN 5,97 % p.a. Tento materiál není veřejným příslibem ani závaznou obchodní nabídkou. Změna parametrů a úrokových sazeb vyhrazena, aktuální hodnoty vždy najdete na www.rsts.cz.

ChalupaZahrada_rf01FINAL_R3.indd 43

07.04.17 14:06


Více praktických informací a inspirací najdete na www.svet-bydleni.cz.

Cover_rf02_R_1.indd 2

18.04.17 14:07