Page 1

Debesys NUMERIS 1 (5) / RUDUO 2012


2

Nemokamas elektroninis leidinys „Debesys“ Žurnalą leidžia UAB „Imbiero debesys“ ISSN 2029-9699 http://www.cloudsmag.eu https://www.facebook.com/zurnalasdebesys

© Autorinės teisės saugomos Draudžiama kopijuoti ir/ar platinti atskiras grafines ir/ar tekstines leidinio dalis be išankstinio kūrybinės grupės sutikimo. Jei sutikimas gautas, naudojant šioje svetainėje esančią informaciją būtina nurodyti šaltinį.

Žurnalo koordinatorė: Asta Eigėlytė-Gunnarsson, villa.alps@gmail.com Viršelio foto: Giedrė, g.august photography Dizainas: Asta Eigėlytė-Gunnarsson, villa.alps@gmail.com Diana Žylienė, celsijusd@gmail.com

Foto: Beata, Braškės su pipirais

Vyr. kalbos redaktorė: Jurgita, Duonos ir žaidimų Kalbos redaktorės (abėcėlės tvarka): Asta, Saulėta virtuvė Indrė, Gėrimų ir patiekalų magija Julė, Kepykla Nr. 5


3

REDAKCIJOS ŽODIS Brangieji,

Už lango tyliai krenta auksiniai lapai. Lėtai ir grakščiai, glostomi vėjo... lyg šoktų. Apsikabinę puodelius šiltos arbatos ir vėsiais vakarais žvelgdami pro langą, pamažu į savo pasaulius įsileidžiame rudenį... Ruduo. Kaip greitai bėga laikas! Lygiai prieš vienerius metus, už langų lygiai taip pat šokant įvairiaspalviams medžių lapams, mes nedrąsiai žengėme didelį žingsnį. Tuomet − būdami paprasti ir nuoširdūs, tačiau nieko nežinodami apie žurnalų leidybą − sudėjome savo širdis ir paviešinome pirmąjį kulinarinio žurnalo numerį. O, kad Jūs žinotumėte, kiek jaudulio ir euforijos mes patyrėme! Mainais į savo pastangas, darbą ir miltuose paskendusias virtuves, gavome didžiausią dovaną − Jūs, mieli skaitytojai, įvertinote ir suteikėte mums drąsos didesniems užmojams. Kiekvienas iš Jūsų mums yra labai svarbus − džiaugiamės Jūsų komentarais, atsiliepimais ir įspūdžiais, kuriais dalinatės. Džiaugiamės, kad įkvepiame Jus gaminti. Didžiuojamės būdami maža dalele Jūsų gyvenimo, neregimai prisidedančia ruošiant vakarienę ar ypatinga proga kepant gardų pyragą. Švęsdami vienerių metų gimtadienį, pasitinkame Jus nauju pavadinimu. Paklausite, kodėl „Debesys“? Nes taip mes jaučiamės, atvėrę virtuvės duris. Truputį magiškai. Lyg debesyse... Jie beribiai ir ten gyvena svajonės. Viena iš mūsų svajonių labai paprasta − trokštame, kad atsivertę žurnalą, išsirinkę mielą širdžiai receptą, pagaminę ir pagaliau jo paragavę, pasijaustumėte... taip, lyg debesyse. Kai pasaulis po Tavo kojomis! O skanių idėjų, kurias kviečiame įgyvendinti savo virtuvėse, Jums paruošėme visą šūsnį. Moliūgai, bulvės, grybai, kriaušės, obuoliai − rudens gėrybėms tikrai neteks liūdėti virtuvės kampelyje! Ir, žinoma, vaišiname labai šokoladiniu gimtadienio tortu. Nebijokite, jis toks didelis, kad tikrai visiems užteks. Truputį liūdime, jog gimtadienis tik vieną kartą metuose, tačiau mums kiekvienas žurnalo numeris yra šventė. Tikimės, jog ir Jums.

Gero ir skanaus rudens derliaus! Džiaukitės gamtos spalvomis!


4

Foto: GabrielÄ—, Gabriele Photography


5

TURINYS 12

KAS MES? SKONIŲ KALENDORIUS

14 22 26 28 30 32

Mokslo ir žinių diena Tarptautinė raštingumo diena Bobų vasara Pasaulinė veganų diena Pasaulinė diabeto diena Tarptautinė studentų diena

34

70

SKONIŲ ABĖCĖLĖ Kriaušės Lęšiai Moliūgai PASAKIŠKI SKONIAI KOKS RUDUO BE...

72 86 94 108

... obuolių ... bulvių ... grybų ... konservuotų gėrybių

116

SEZONINIŲ PRODUKTŲ LENTELĖ

6

36 46 56 66


6

ASTA, VILLA ALPS Suktis virtuvėje man patinka nuo mažens, tačiau tikra aistra tai virto prieš keletą metų. Sergu lengva kulinarinių knygų ir žurnalų pirkimo bei skaitymo manija. Eksperimentuoju skoniais bei formomis ir visada laukiu svečių prie savo stalo. Kulinarinį tinklaraštį rašau nuo 2009 m.

ASTA, SAULĖTA VIRTUVĖ

REDAKCIJA

Kadaise prisiekinėjusi, jog „prie puodų tai aš tikrai niekad nestovėsiu“, šiandien štai atvirai prisipažįstu, kad myliu virtuvę, ir ruošiuosi būti ištikima jai visą gyvenimą. Mano tinklaraštis - Saulėta virtuvė - atspindi, kaip aš gyvenu, ką myliu ir apie ką svajoju. O svajoju aš dažnai. Apie purius keksiukus, apie minkštučius pyragus, apie gardžiausius tortus. Ir apie skanų, saldų gyvenimą...

INDRĖ, GĖRIMŲ IR PATIEKALŲ MAGIJA Atradusi laisvę rinktis ką noriu ir kada noriu, greitai pastebėjau, kad gaminimas tai magija! Sūru dera su saldu, o žiupsnis cinamono pagardina kiekvieną pyragą. Todėl ir tinklaraštis vadinasi Gėrimų ir patiekalų magija - nes kasdien tarp šaldytuvo lentynų ir spintelių slepiasi truputis magijos, kurią receptais ir mikliais pirščiukais reikia pažadinti...

JULĖ, KEPYKLA NR. 5 Kur gyvenu? - Tarp prieštarų, tarp skaičiukų ir žodynų, akinių juodais rėmeliais ir bitės įgėlimo, dviračių ir lėktuvų. Bet labiausiai - virtuvėje ar penktoj kepykloj, kur beveik trejus metus bendraautoriauju rašinėjimais apie maistą, miestą, miegą, matematiką ir kitas esmines gyvenimo M.

JURGITA, DUONOS IR ŽAIDIMŲ Rašau apie duoną ir žaidimus. Apie skonius, spalvas ir svajones. Apie tai, kas mano lėkštėje ne vien perkeltine reikšme. Nes maistas, jo gaminimas ir pateikimas – vienas smagiausių saviraiškos būdų. Ir, be abejo, pats skaniausias.


AUŠRA, VAIKAI IR VANILĖ

7

Būdama gal keturiolikos, tapau atsakinga už mūsų gausios šeimos maitinimą, ir nuo to laiko mano pareigos išliko nepakitusios. Aš visada gaminu daug ir visada gausioms valgytojų kompanijoms. Neperdėdama pasakysiu, kad be jokio vargo galiu sočiai prikimšti pilvukus ir nevalgiems vaikams, ir išrankiems suaugusiems. Virtuvė – tai mano kasdieninis darbas ir poilsis, mano laimė, meilė ir stichija. Gyvenu Amerikos kaime, didžiąją laiko dalį praleidžiu prie puodų ir retkarčiais parašau lietuviškai apie savo virtuvinius kūrinius.

Tikriausiai galėčiau pasakyti, kad myliu gyvenimą. Jo skonių gausybę. Ir skoniais čia vadinu beveik viską – jausmus, emocijas, įvykius, keliones, sutiktus ir pažintus žmones, rytus ir vakarus, naktis ir dienas. Galiausiai – pačius tikriausius skonius, kurie užburia ragaujant naujus patiekalus ar gardžiuojantis rafinuotais gėrimais. Todėl aš mėgstu gaminti. Galbūt taip išreiškiu savo meilę gyvenimui ir tai, ką išgyvenu pati.

DOVILĖ, DR FOOD BLOG Maisto gaminimas – mano didžiausia aistra. Esu apsėsta maisto manijos, man labai patinka jį gaminti, kalbėti apie jį, ragauti, apie jį skaityti. Kiekvieną kartą įžengusi į virtuvę, atidarau stiklainėlį puikiam patiekalui būtiniausio ingrediento – meilės. Neseniai su vyru pradėjome naują gyvenimo etapą svečioje šalyje. Todėl nuo šiol mano atsinaujinusiame tinklaraštyje rasite ir daniškų patiekalų receptų.

EGIDIJA, TINGINIAI IRGI VERDA... Gyvenu, gaminu ir rašau iš Palangos. Mane dažniausiai čia sutiksite didžiausiame turistų susibūrime, dviračių takelyje Palanga – Karklė arba turguje. Esu baisi tinginė. Bet... visas tinginystes išblaško netikėtai cinktelėjusi mintis apie burokėlių traškučius ar agurkų ledus.

GABRIELĖ, GABRIELE PHOTOGRAPHY Apie save rašyti nemoku, todėl ir gera kulinare vadintis galėčiau tiek pat, kiek ir simfoninio orkestro dirigente. Nepaisant to, jaučiu didelį malonumą užfiksuodama tai, ką pagamina mano mama. Dažnai pasvajoju apie profesionalią maisto fotografiją bei gyvenimą Suomijoje kartu su bulterjeru ir šviežiai skintų mėlynių pintinėmis.

PRIE ŠIO NUMERIO PRISIDĖJO

BEATA, BRAŠKĖS SU PIPIRAIS


8

GIEDRĖ, G. AUGUST PHOTOGRAPHY Fotografija yra mano aistra, o receptų ieškojimas, idėjų gaudymas, maisto puošyba ir dekoravimas – naujai atrastas pomėgis. Tinklaraštį sukūriau kaip alternatyvų atsiskaitymo darbą fotografijos kursui. Iki šiol fotografavau viską, dabar gaminu ir fotografuoju saldėsius. Kuriu mielą, jaukią ir saldžią aplinką. Skanaus!

PRIE ŠIO NUMERIO PRISIDĖJO

ILONA, SKANUS GYVENIMAS Mano skanus gyvenimas prasidėjo dar vaikystėje, kai gamino mama, o paauglystėje, kai nebebaisu buvo rankose laikyti peilį ir karštą keptuvę, susidomėjimas tik didėjo. Ir, nors vėliau suktis virtuvėje šiek tiek pabodo, dabar, kai pati esu dviejų vaikų mama, tas noras gyventi skaniai veda iš proto! Gaminu, eksperimentuoju, mėgaujuosi, gyvenu tuo tam, kad mano šeima drąsiai galėtų sakyti: gyvenimas yra skanus!

JOLITA, SURFING THE WORLD CUISINE Tinklaraštį pradėjau rašyti tik persikrausčiusi gyventi į Stambulą, nes šviežių daržovių gausa visus metus, nauji patiekalai vis viliojo gaminti ir išbandyti. Vis dėlto aš rašau ne tik apie turkų virtuvę, nes mėgstu įvairų maistą. Tad vieną dieną renkuosi turkiškus, kitą – kiniškus, graikiškus, itališkus, Vidurinių Rytų patiekalus ar grįžtu į lietuviškos virtuvės lobynus.

JULIJA, VILKO ŠAUKŠTAI Potraukis gaminti maistą radosi ne taip jau seniai, tačiau nėriau giliai. Stirtos kulinarinių knygų, nuolat skaitomi tinklaraščiai ir bandymai virtuvėje – tai, kas pasotina ne tik tiesiogine, bet ir perkeltine prasme. Gaminimas, fotografavimas ir dalinimasis patirtimi „Vilko šaukštuose“ pakylėja, džiugina ir skatina tobulėti.

JURGA, SAVAITGALIO RENDEZ-VOUS Kodėl aš rašau maisto tinklaraštį? Nežinau. Jokia dvasia manęs nenušvietė ir jokia magija nesimėto mano šaldytuve už pelėsinio sūrio (už 49 Lt 99 ct). Man tiesiog tai patinka. Kaip kitiems patinka rinkti pašto ženklus ar smeigtukais smaigstyti peteliškes, taip man patinka gaminti.


MONIKA, COLLECTING BEAUTIFUL OBJECTS

9

Mano galvoje sukasi dainų žodžiai. Mano širdis pilna akvarelės, iliustracijų bei grafikos darbų. Aš mėgstu kurti. Šiuo metu didžiausia mano aistra yra fotografija − aš kolekcionuoju akimirkas.

Nuo pat mažens mėgau skaniai pavalgyti, deja, negaliu pasigirti vaikystėje išsiugdytu pomėgiu sukiotis virtuvėje – mama joje grojo pagrindiniu smuiku. Meilė virtuvei atsirado visai neseniai ir maisto ruošimas tapo mano gyvenimo dalele, kuria džiaugiuosi pati ir džiuginu aplinkinius. Tikiuosi ir Jus suvilioti ir nenuvilti savo gaminamais patiekalais!

PAULIUS, VYRAI VIRTUVĖJE Facebook puslapis Vyrai virtuvėje – tai mano erdvė, kurioje galiu dalintis vyriška patirtimi virtuvėje, neatrastais receptais ar naujomis idėjomis. Mėgstu tiek tradicinį lietuvišką maistą, tiek naujus ir netikėtus atradimus. Čia dalinuosi savo nusisekusiais (ir, pasitaiko, ne visai) eksperimentais, o skaitytojų komentarai, pagyros ar kritika priverčia tobulėti. Virtuvė – tai erdvė, kurioje galiu pasireikšti, tiesiog atsipalaiduoti nuo darbų ir pailsėti.

RENNIE, SEZONINĖ VIRTUVĖ Mėgstu gaminti, valgyti bei savo maistu vaišinti šeimą ir draugus. Šią meilę man įskiepijo abi močiutės ir mama, kurių namai visada kvepėjo naminiu maistu. Sezoninė virtuvė - taip galima būtų apibūdinti mano virtuvę, kuri pavasarį kvepia pienių medumi, vasarą - gardžiomis uogomis, rudenį - įvairiaspalvėmis daržovėmis, o žiemą - kvapniaisiais pyragais. Mano maistas spalvingas ir besikeičiantis kaip kalendoriaus lapeliai, o kartu paprastas, jaukus ir sveikas.

SAULIUS, MANO VIRTUVĖ Jei ne manovirtuve.com, mano mityba būtų labai nuobodi – kasdieninę duoną sudaro kiaušiniai, vištiena, daržovės, lęšiai ir duona, o receptų rašymas šią monotoniją gerokai paįvairina. Be abejo, maisto įvairovė – privalumas, bet ne pagrindinis tikslas: svarbiausia, kad galiu gaminti maistą ir dalintis patirtimi su kitais. Stengiuosi rašyti paprastus receptus naudodamas produktus, kurių galima nusipirkti daugelyje parduotuvių, nors retkarčiais įmaišau ir sudėtingesnį receptą mėgstantiems iššūkius. Arčiausiai širdies – prancūzų ir moderni Europos virtuvė.

PRIE ŠIO NUMERIO PRISIDĖJO

NERINGA, NERINGOS BLOGAS


10

SKIRMANTĖ, IMPOSSIBLE IS NOTHING

PRIE ŠIO NUMERIO PRISIDĖJO

Vadovaujuosi moto, jog nieko nėra neįmanomo ir savo virtuvėje kepu pyragus garuose, spaudžiu iš jogurto sūrį, gaminu žemės riešutų chalvą bei ruošiu dar daugiau skanių ir gal kiek neįprastų patiekalų.

VIKTORIJA, RECEPTŲ MEDIS Esu mama, programuotoja, dėstytoja, stalo žaidimų fanė. Mėgstu fotografuoti, suktis virtuvėje ir vaišinti draugus. Tinklaraštį rašau nuo 2009 m., bet neseniai jis patyrė kardinalius pakeitimus. Tikiuosi, dar jaunas receptų medžio daigelis augs stiprus ir padės Jums atrasti naujus skonius ir kvapus savo virtuvėje.

NORITE PRISIDĖTI PRIE ŽURNALO TURINIO? TAVO NUOTRAUKA

Kviečiame maisto tinklaraštininkus prisidėti prie smagaus kūrybinio proceso. Rašykite el.paštu villa.alps@gmail.com

SKANIAUSIA REKLAMA - DEBESYSE! info@cloudsmag.eu


11


12

SKONI킨 KALENDORIUS


13

RUDUO 09.01 Mokslo ir žinių diena 09.08 Tarptautinė raštingumo diena 09.21 Bobų vasara 11.01 Pasaulinė veganų diena 11.14 Pasaulinė diabeto diena 11.17 Tarptautinė studentų diena

Foto: Jurga, Savaitgalio rendez-vous


Receptai ir foto: AuĹĄra, Vaikai ir vanilÄ—

14


09.01 Mokslo ir žinių diena

15

Atgal į mokslus!

P

rasidėjus naujiems mokslo metams, linkime visiems mokiniams, studentams ir jų mokytojams daug akademinės sėkmės ir daug naujo, įdomaus, nepatirto bei smagaus, tvirtų draugysčių, dar daugiau geros nuotaikos ir visapusiškai puikių metų mokantis. Šalia visų linkėjimų rugsėjo 1-osios proga mes taip pat norime užduoti klausimą tiems, kurie dienas leis klasėse arba auditorijose: „Ką jūs valgysite pietums?” Pietūs mokykloje itin svarbūs. Ne mažiau nei laiku išmoktos pamokos, paruošti namų darbai ar ištaisyti kontroliniai darbai. Tikrai nepakaks kažko paskubomis užkąsti, nes, pasibaigus energijos atsargoms, kaipmat ištuštės galva ir kažin, ar pavyks ką nors išmokti, užklups nuovargis, ir ilga diena mokykloje netruks pavirsti į nuobodžią kankynę. Todėl neleiskite alkiui sugadinti Jūsų dienos ir pilnavertiškai papietaukite. Mokiniams ir mokytojams privalu gerai maitintis! Jeigu pietus paprastai valgote mokyklos valgykloje – puiku! Bet jei mieliau nešatės juos iš namų, siūlome keletą paprastų, bet maistingų ir labai skanių idėjų, kurios turėtų patikti tiek pramuštgalviams pradinukams, tiek rimtiems abiturientams ir griežtiems jų mokytojams.


09.01 Mokslo ir žinių diena

17

SUMUŠTINIS SU KIAULIENOS ŠONINE, AVOKADAIS, POMIDORAIS IR ŽALUMYNAIS 1 sumuštinis 2 plonos juostelės parūkytos kiaulienos šoninės 1 avokadas 1 vidutinis pomidoras 2 riekės duonos 1–2 arb. š. majonezo 1 salotos lapas arba saujelė smulkių žalumynų

Kiaulienos šoninę apskrudinkite keptuvėje ant vidutinio karštumo ugnies. Nusausinkite riebalus ant popieriniais rankšluostėliais ištiestos lėkštės. Avokadą supjaustykite storomis riekelėmis, o pomidorą – storais griežinėliais. Duonos riekes apskrudinkite skrudintuve arba karštoje keptuvėje. Ant abiejų riekių užtepkite majonezo. Ant vienos riekės dėkite avokado riekeles, skrudintos šoninės, pomidoro griežinėlius ir, galiausiai, salotos lapą arba smulkius žalumynus. Viską užvožkite antrąja majonezu aptepta duonos rieke. Sumuštinį lengvai paspauskite, susukite į sviestinį popierių arba maistinę plėvelę ir dėkite į pietų krepšelį.

VIŠTIENOS IR KARIO SALOTOS 6 porcijos 600 g keptos vištienos krūtinėlės, be odos ir be kaulų ½ st. skaldytų migdolų 2 salierų lapkočiai ½ st. majonezo 2 valg. š. šviežiai išspaustų citrinos sulčių 2 arb. š. Dižono garstyčių 1 arb. š. kario prieskonių ½ st. razinų 2 valg. š. smulkintų šviežių petražolių druska šviežiai malti juodieji pipirai

Keptuvėje ant vidutinės ugnies pakepinkite migdolus. Vištienos krūtinėlę supjaustykite maždaug 0,5 cm storio griežinėliais arba stambiais kubeliais. Salierų lapkočius supjaustykite įstrižai plonais ilgais griežinėliais. Dideliame dubenyje sumaišykite visus ingredientus. Apibarstykite skrudintais migdolais. Į stalą tiekite su pilnagrūdžių miltų duona.


09.01 Mokslo ir žinių diena

18

KALAKUTIENOS SUKTINUKAS 1 porcija 1 nedidelis agurkas 1 lakštas lavašo duonos 1 valg. š. tepamo sūrio 3–4 ploni griežinėliai keptos kalakutienos 1 saujelė šviežių špinatų

Agurką supjaustykite plonais griežinėliais ir paskleiskite vienu sluoksniu ant popieriniais rankšluostėliais ištiesto paviršiaus. Ant agurkų griežinėlių užtieskite dar vieną popierinį rankšluostėlį ir lengvai paspauskite, kad nusausintumėte didžiąją dalį išsiskyrusių sulčių. Ant vienos lavašo lakšto pusės užtepkite sūrį. Ant sūrio vienu sluoksniu išdėliokite nusausintus agurko griežinėlius, kalakutieną ir špinatų lapus. Pradėdami nuo vieno lavašo lakšto krašto, sumuštinį susukite į ritinėlį, vos paspausdami įdarą. Paruoštą sumuštinį susukite į sviestinį popierių arba maistinę plėvelę ir dėkite į pietų krepšelį.


09.01 Mokslo ir žinių diena

21

AVIŽINIAI BATONĖLIAI SU OBUOLIAIS 24 batonėliai Pagrindui: 175 g sviesto 1/3 st. cukraus 1 ½ st. miltų žiupsnelis malto cinamono žiupsnelis tarkuoto muskato riešuto žiupsnelis druskos

Įdarui: 1 ½ kg kietų obuolių 40 g sviesto ¼ st. rudojo cukraus 1 arb. š. malto cinamono žiupsnelis tarkuoto muskato riešuto Trupiniams batonėliams apibarstyti: 1 ½ st. avižinių dribsnių 1 st. miltų ¾ st. rudojo cukraus ½ arb. š. malto cinamono ¼ arb. š. maistinės sodos žiupsnelis druskos 175 g šalto sviesto

Sviestą išimkite iš šaldytuvo, kad šiek tiek suminkštėtų ir atšiltų iki kambario temperatūros. Orkaitę įkaitinkite iki 190°C temperatūros. Stačiakampę kepimo formą (23x33 cm) išklokite sviestiniu popieriumi. Plaktuvu išsukite sviestą su cukrumi, kol masė taps puri. Dalimis suberkite persijotus miltus, prieskonius ir druską, kaskart vis gerai išmaišydami. Toliau maišykite, kol susiformuos vientisa tešla. Tešlą perkelkite į paruoštą kepimo formą, tolygiai ją paskirstykite ir pirštais suspauskite į vienodo storio sluoksnį, padengiantį visą kepimo formos dugną. Kepkite maždaug 15 minučių, kol tešla paruduos. Traukite iš orkaitės ir palikite, kad atvėstų. Įdarui obuolius nulupkite, išpjaukite sėklalizdžius ir supjaustykite maždaug 1 cm storio riekelėmis. Didelėje keptuvėje ištirpinkite sviestą ir rudąjį cukrų. Suberkite obuolius ir kepkite ant vidutinio karštumo ugnies, kartais pamaišydami, kol obuoliai suminkštės, maždaug 10 minučių. Įmaišykite prieskonius. Toliau kepkite, kol obuoliai lengvai paruduos ir didžioji dalis skysčio išgaruos. Nukelkite nuo ugnies ir palikite, kad atvėstų. Dideliame dubenyje sumaišykite avižinius dribsnius, miltus, rudąjį cukrų, sodą, cinamoną ir druską. Sviestą supjaustykite nedideliais kubeliais ir suberkite į sausąjį mišinį. Sviestą pirštais trinkite kartu su sausais ingredientais, kol gausite vientisą masę, panašią į drėgną smėlį. Atvėsusį obuolių įdarą vienodu sluoksniu paskirstykite ant atvėsusio pyrago pagrindo. Ant įdaro vienodu sluoksniu užbarstykite avižinius trupinius. Kepkite maždaug 45–50 minučių, kol pyrago viršus įgaus sodrią auksinę spalvą. Iškeptą pyragą traukite iš orkaitės ir palikite visiškai atvėsti. Atvėsusį pyragą supjaustykite į 24 vienodo dydžio batonėlius. Juos laikykite sandariame inde kambario temperatūroje (3−4 dienas) arba šaldiklyje (iki 30 dienų).


22


09.08 Tarptautinė raštingumo diena

23

Foto: Giedrė, g. august photography Įžangos tekstas: Asta, Saulėta virtuvė

K

iek daug pradžių buvo Jūsų gyvenime? Kiek daug pirmųjų

kartų, tapusių didelių dalykų ir reikšmingų pokyčių pradžia? Juk viskas turi savo pradžią. Tą pirmą žingsnį, kuris pamažu virsta mūsų gyvenimo keliu. Ir mes, būdami čia ir dabar, šią akimirką būdami tuo, kuo esame, labai dažnai tiesiog imame ir nekaltai pamirštame, kur ir kaip viskas prasidėjo. Kas mus čia atvedė? Kam turėtume padėkoti ir už ką turėtume būti dėkingi? Už namus, šeimą ir aplinkinių meilę. Už savo pasiekimus ir laimėjimus. Už galimybes, kurias šiandien turime, ir už perspektyvas, kurias matome ateityje. Padėkoti tiesiog už tai, kad esame tokie, kokie esame. Nes jei ne tos pradžios, jei ne gąsdinantys pirmieji kartai ir jei ne saldžios bei karčios patirtys, galbūt mūsų čia nebūtų. Šįkart norime prisiminti ir paminėti rugsėjo 8-ąją, Tarptautinę raštingumo dieną. Šiek tiek simboliška yra tai, kad mes ją minime rašydami, o Jūs – šiuo metu skaitydami šį žurnalą. Juk raštingumas – tai gebėjimas ir skaityti, ir rašyti. Ir kiekvienas puikiai suvokiame, kiek daug mums kasdien suteikia šis gebėjimas, kokius kelius jis atveria ir kiek daug leidžia sužinoti. Šiandien prisiminkime, kur buvo ši mūsų pradžia? Padėkokime artimiesiems, kurie pirmieji padėjo išmokti pažinti raides. Tetoms ir dėdėms, kurie dovanodavo nestoras knygeles su daug raidžių ir nedaug paveikslėlių. Mamai, kuri kantriai laukdavo, kol pagaliau gražiai perskaitysime trijų eilučių pasakojimą. Ir mokytojams, kurie nuo pat pirmos klasės mus mokė skaityti ir rašyti, nė akimirkai nenustodami mumyse matyti raštingus ir gabius žmones, net jei diktantai mirgėdavo raudonai nuo begalės klaidų. Galų gale, mintyse pagerbkime tuos didžius žmones, kurie į pasaulį pirmieji atnešė raštingumą. Nes tai buvo tikroji pradžia, suteikusi mums galimybę būti tuo, kuo esame.


24


09.08 Tarptautinė raštingumo diena

25

BANDELĖS RAIDELĖS 16 bandelių 150 ml pieno 60 g kubeliais supjaustyto sviesto 2 valg. š. cukraus 3 valg. š. sausų mielių 2 kiaušiniai 2 valg. š. druskos 550 g miltų 1 kiaušinio trynys aguonos

Puode užvirinkite pieną. Supilkite 4 šaukštus pieno į mažą indelį ir palikite atvėsti. Likusiame piene ištirpinkite sviestą ir cukrų, atvėsinkite. Sausas mieles sumaišykite su atidėtais 4 šaukštais pieno ir palikite 5 minutėms, kad ištirptų. Į didelį dubenį įmuškite ir išplakite kiaušinius, supilkite saldaus pieno mišinį, ištirpintas mieles, suberkite druską. Išmaišykite. Pamažu suberkite miltus ir suformuokite tešlos rutulį. Stalo paviršių pabarstykite miltais ir minkykite tešlą apie 5–7 minutes. Išminkytą tešlą perkelkite į aliejumi išteptą dubenį, jį uždenkite maistine plėvele ir, padėję šiltai, kildinkite 1–1,5 valandos. Praėjus šiam laikui, stalą vėl pabarstykite miltais. Kumščiu trenkite į tešlą, kad išeitų joje susikaupęs oras. Pradėkite formuoti raides. Dėkite jas vieną šalia kitos tiesiai ant sviestu išteptos kepimo skardos. Jei suformavus žodį dar lieka tešlos, pasigaminkite norimos formos bandelių (apvalių, sraigės formos, pailgų, aštuonetukų ir kt.). Paruoštas bandeles palikite 30 minučių pastovėti šiltoje vietoje. Įkaitinkite orkaitę iki 220°C temperatūros. Kiaušinio trynį suplakite su šaukštu vandens. Šiuo mišiniu aptepkite bandeles, apibarstykite aguonomis ir kepkite 15–18 minučių, kol gražiai pagels.


26

P/

Galima į paruoštą likerį įdėti kelis šviežios mėtos lapelius ir palaikyti, kad prisigertų aromato.

Įžangos tekstas: Asta, Saulėta virtuvė Receptas ir foto: Julija, Vilko šaukštai


09.21 Bobų vasara

27

V

ieni žmonės myli karščiu alsuojančią vasarą, kiti – stingdančiai baltą žiemą. Tačiau sunku būtų prieštarauti, jog bobų vasara – vienas gražiausių metų laikų. Saulėtos dienos, skruostus vis dar šildantys saulės spinduliai ir margaspalviai lapai, tolygiai nukloję tiek plačias gatves, tiek slapčiausius siaurus takelius. Raudoni, geltoni, rusvi ir žalsvi atspalviai, vis dar dengiantys medžių šakas ir žemę, priverčia laiką akimirkai sustoti. Eidamas keliu, po kojomis lapams šnarant švelnią rudens melodiją, jauti ore sklandančią romantišką nuotaiką, kuri įtraukia ir nepaleidžia. Tai metas, kai norisi svajoti, rašyti dienoraščius ir kurti gražiausius ateities planus. Atsirėmus į tvirtą medžio kamieną skaityti romanus. Tapyti gražiausių spalvų paveikslus ir džiaugtis ilgiausiais pasivaikščiojimais. Atsigulus ant medžių lapais nuklotos žolės, paskutinį kartą prieš vėl atslenkant žiemai, stebėti dangų ir iš debesų dėlioti figūras... Saulėtoms dienoms išlydėti siūlome Jums pasigaminti limoncello likerio. Nestiprus, švelnaus skonio, maloniai saldžiarūgštis citrinų likeris, žaižaruojantis geltona spalva net tada, kai saulę uždengs stori debesys, primins dar visai neseniai buvusią saulėtą ir karštą vasarą. O juk džiugius prisiminimus išsaugoti yra kaip niekad svarbu. Kai būna šalta, jie padeda sulaukti kitos vasaros ir kitų saulėtų dienų...

CITRINŲ LIKERIS (limoncello) Apie 1 l likerio 5 citrinos 500 ml degtinės 1 st. vandens 1 st. cukraus

Citrinas nuplikykite verdančiu vandeniu, kruopščiai nuplaukite. Atsargiai nulupkite tik geltonąją žievelės dalį, kad likeris nebūtų kartus. Citrinų žieveles sudėkite į stiklainį ar kitą indą, užpilkite degtine, sandariai uždarykite ir apie savaitę laikykite kambario temperatūroje. Vandenį ir cukrų supilkite į puodelį ir kaitinkite ant nedidelės ugnies, kol cukrus ištirps. Sirupą atvėsinkite. Į aromatingąją degtinę supilkite visiškai atvėsusį sirupą. Sandariai uždarykite, pakratykite, kad susimaišytų. Palikite stovėti dar kelias dienas. Nukoškite citrinų žieveles ir supilkite likerį į švarų butelį. Likeris skaniausias atšaldytas.


28

T

urime pripažinti, jog pastaraisiais metais vegetarams gyventi darosi vis lengviau. Regisi, kelissyk per metus netoliese atsidaro po naują mėsos patiekalų negaminančią kavinukę, plintant eko madai, lentynose daugėja ir ženklu „tinkama vegetarams” pažymėtų prekių, galiausiai, aplinkiniai taip nebeišpučia akių, išgirdę apie sojų pieną ar avinžirnių maltinukus. Tad ir Jūs veikiausiai žinote, jog „paprastieji” vegetarai nevalgo mėsos bei jūros gėrybių; kai kurie atsisako ir kiaušinių ar pieno. O ar girdėjote, kaip vadiname žmones, atsisakančius visų gyvulinės kilmės produktų? Ogi veganais. Šis terminas buvo apibrėžtas dar 1944 metais siekiant atskirti vegetarinę mitybą, kurioje nėra nei kiaušinių, nei pieno produktų. Painu? Beje, ar žinote, koks bene dažniausiai išgirstamas klausimas, kalbai pakrypus apie mitybos įpročius? „O tai... O tai ką jie išvis valgo?” 68-ajam veganizmo gimtadieniui paminėti ir niūriam rudeniui praskaidrinti atnešame jums tofu – sojų varškės − kepsnelių, pagardintų saulėtų tropikų aromatais.

KEPTA SOJŲ VARŠKĖ (tofu) SU ANANASAIS 2 porcijos 1 pakelis mėgstamos kietos sojų varškės (tofu) (su žalumynais ar paprastos) ¾ st. ananasų sulčių arba sirupo iš skardinės 1 valg. š. citrinos sulčių 1/3 st. sojų padažo 1 valg. š. neutralaus skonio aliejaus ½ arb. š. maltų juodųjų pipirų ¼ arb. š. malto kardamono ¼ arb. š. maltų gvazdikėlių 1 arb. š. maltos saldžiosios paprikos ¼ arb. š. maltos kalendros 1/3 skardinės kokosų pieno 1 arb. š. krakmolo ½ skardinės ananasų žiedų sirupe aliejus kepti

Sojų varškę perpjaukite pusiau (pjaukite kaip biskvitą: blokelio aukštis turėtų sumažėti perpus) ir kiekvieną gabalėlį dar perpjaukite įstrižai taip, kad galiausiai turėtumėte keturis stačiuosius trikampius. Juos padėkite tarp dviejų popieriniu rankšluosčiu užklotų pjaustymo lentelių, o ant viršaus uždėkite sunkią knygą ar puodą. Palikite porai valandų. Taip išspausite perteklinį skystį ir sojų varškė įsigers daugiau marinato. Marinatui sumaišykite ananasų sultis, citrinos sultis, sojų padažą ir prieskonius. Nuspaustus sojų varškės gabalėlius įmerkite į marinatą taip, kad jie būtų apsemti. Palikite pasimarinuoti keletą valandų arba per naktį. Išimkite sojų varškę iš marinato, o šį supilkite į nedidelį prikaistuvį. Ant aukštos ugnies kaitinkite marinatą, kol didžioji jo dalis nugaruos. Krakmolą ištrinkite su šiek tiek ananasų sulčių arba vandens. Į prikaistuvį supilkite kokosų pieną ir maišydami kaitinkite. Sumažinkite kaitrą. Supilkite krakmolo mišinį ir dar pakaitinkite, kol šiek tiek sutirštės. Keptuvėje įkaitinkite šiek tiek aliejaus (keptuvės dugnas turėtų būti juo padengtas, bet įdėta sojų varškė plaukioti neturėtų). Iš abiejų pusių po keletą minučių (kol parus) apkepkite sojų varškę ir ananaso griežinėlius. Patiekite iškart su ryžiais (į juos taip pat galite įmaišyti kokosų pieno), troškintomis ar garuose virtomis daržovėmis, špinatais. Šalia patiekite padažą.


11.01 Pasaulinė veganų diena

Receptas ir foto: Julė, Kepykla Nr. 5


Įžangos tekstas: Julė, Kepykla Nr. 5 Receptas ir foto: Julija, Vilko šaukštai

30


11.14 Pasaulinė diabeto diena

31

K

iekvienam numeriui ruošdami Skonių kalendoriaus skyrelį, bent kelis sykius kryptelime galvas: „Žiūrėk tu man, ir tokia šventė yra... Ir ką jie sau galvojo..?” Patikėkite, jei keletą iš jų paskelbtume žurnale, ne tik mes galvas kraipytume ir liežuviais caksėtume..! Šio rudens švenčių paieškos mums atskleidė, jog lapkričio 14-oji kasmet minima kaip Pasaulinė diabeto diena. Nors statistika sako, kad jos atvejų daugėja visame pasaulyje, norisi tikėti ir laikyti kumščius suspaudus, kad Jums su šia liga susidurti neteks. Kad ir kaip būtų, šiek tiek daugiau apie ją žinoti turbūt ne pro šalį – o būtent toks ir yra šios dienos tikslas. Beje, apie diabetą vertėtų pasiskaitinėti kiek daugiau, juk 2009-2013 metų tema – diabeto švietimas ir prevencija. Nors nesame medikai ir nenorime patarinėti, ką vertėtų valgyti ar ko atsisakyti, mąstydami apie šią ligą, be abejonės, atidedame į šalį saldžiuosius pyragus ir bulvių traškučius. Renkamės kiek daugiau daržovių ar liesos žuvies ir prisimename spintelėje gulinčias pupelių skardines. Bet žinote, ką? Iš tiesų tenorime jums palinkėti: Rūpinkitės savimi ir sveiki išlikite.

FOLIJOJE KEPTA SKUMBRĖ 2 porcijos 1 skumbrė (apie 700 g), su oda ½ citrinos 1 žalia aitrioji paprika keletas šviežių mėtų lapelių 2 valg. š. saulėgrąžų aliejaus jūros druska šviežiai malti juodieji pipirai folija

Įkaitinkite orkaitę iki 180oC temperatūros. Nupjaustykite skumbrės pelekus, žuvį išskroskite ir po tekančiu vandeniu kruopščiai nuplaukite. Dėkite ant pjaustymo lentelės ir aštriu peiliu įpjaukite 45o kampu prie galvos iki stuburkaulio. Nuo galvos iki uodegos pjaukite išilgai stuburo, atskirdami filė nuo kaulų. Taip pat atskirkite filė ir nuo kito žuvies šono. Pašalinkite kaulus arba išilgai filė išpjaukite visą kaulų eilę. Smulkiais griežinėliais supjaustykite aitriąją papriką. Atkirpkite du už filė bent dukart didesnius folijos lakštus, pašlakstykite trupučiu aliejaus. Tieskite ant folijos skumbrės filė, apiberkite kiekvieną aitriąja paprika, mėtų lapeliais, užspauskite šiek tiek citrinos sulčių. Apšlakstykite saulėgrąžų aliejumi. Pagardinkite jūros druska ir šviežiai maltais juodaisiais pipirais. Sulankstykite foliją tarsi vokelį, dėkite ant kepimo skardos. Šaukite į įkaitintą orkaitę ir kepkite 15 minučių. Patiekite su griežinėliu citrinos. Skanu su ryžiais ar šviežiomis virtomis bulvėmis.


32

T

arptautinė studentų diena, minima lapkričio 17 d., negali būti įsivaizduojama be pašėlusių studentiškų linksmybių. O jų tikriausiai kiekvienas iš Jūsų prisimenate visą gausybę. Vakarėliai iki ryto ir į nugarą paskutinę naktį kvėpuojantys egzaminai, pokalbiai su kambariokais iki paryčių ir kasdien kuriami grandioziniai ateities planai... Ir, žinoma, periodiški apsilankymai studentiškoje virtuvėje, kur dvidešimt keturias valandas per parą vyrauja švelnus chaosas, prie kurio vieną dieną imi ir pripranti. Žinia, jog studentų meniu yra keliami specialūs reikalavimai. Pirma, patiekalas turi būti paruošiamas maksimaliai greitai. Antra, patiekalas turi reikalauti minimalių įgūdžių. Trečia, pageidautina, kad jo paruošimui nebūtų reikalinga orkaitė. Ketvirta, niekas pietums nepasiruošęs išleisti pusės stipendijos – patiekalas turi būti nebrangus. Penkta, jis privalo būti sotus, nes nežinia, kiek laiko turės praeiti, kol vėl studentas prisiruoš keliauti į virtuvę. Be to, nepamirškime, jog studentiškiems vakarėliams reikia kaip niekad daug energijos. Mes pasiruošę įveikti šiuos iššūkius ir kartu paminėti Tarptautinę studentų dieną! Siūlome Jums paprastą, greitą, nebrangų patiekalą, kuriam nereikalinga orkaitė. Tiesą sakant, pasiruošti šio patiekalo gaminimui tereikia keliolikos minučių Jūsų laiko, o tiek skirti juk tikrai galėtumėte. Esame tuo tikri, nes žinome dar vieną paslaptį apie studentų gyvenimą – skanaus naminio maisto jie tikrai niekada neatsisako.

STUDENTIŠKAS DARŽOVIŲ TROŠKINYS 4 porcijos 2 morkos 1 didelė raudonoji paprika 1 agurotis arba 2 jaunos cukinijos 2 parūkytos dešrelės 2 skardinės konservuotų pomidorų 2 skiltelės česnako 1 didelis svogūnas 2 arb. š. džiovintų čiobrelių 1 arb. š. cukraus druska šviežiai maltų juodųjų pipirų pagal skonį šlakelis aliejaus

Morkas nuskuskite, nuplaukite ir supjaustykite griežinėliais. Papriką išvalykite ir supjaustykite kubeliais. Agurotį ar cukinijas nuplaukite, išimkite sėklas ir supjaustykite kubeliais. Dešreles ir svogūną supjaustykite kubeliais, o česnaką sutrinkite. Paruošę daržoves, įkaitinkite gilią keptuvę. Aliejuje pakepinkite morkas, svogūną su dešrelėmis, po to sudėkite paprikas, česnaką, agurotį ar cukinijas ir maišydami pakepinkite, kol daržovės ims minkštėti. Supilkite pomidorus su sultimis, įpilkite pusę skardinės vandens, suberkite prieskonius, sumažinkite ugnį, keptuvę uždenkite dangčiu ir troškinkite apie 30–40 minučių retsykiais pamaišydami. Jei skystis nugaruotų pernelyg greitai, įpilkite dar šlakelį vandens. Baigdami troškinti, atidenkite dangtį ir troškinkite, kol dalis skysčio nugaruos ir liks tirštas padažas. Daržovių troškinį galite patiekti su grietine ar jogurtu ir duonos riekele.


11.17 Tarptautinė studentų diena

P/

Jei mėgstate aštresnį maistą, troškinį pagardinkite aitriąja paprika.

Įžangos tekstas: Asta, Saulėta virtuvė Receptas ir foto: Neringa, Neringos blogas


34

SKONIŲ ABĖCĖLĖ

Foto: Viktorija, Receptų medis


35

ABCČ DEĖFG H I J Kriaušės Lęšiai Moliūgai NOPRSŠ TUŪVZŽ


Įžangos tekstas: Julė, Kepykla Nr. 5 Foto: Egidija, Tinginiai irgi verda...


37

KRIAUŠĖS V

aikystėj atrodė, kad karvė − arklio žmona, o obuolys ir kriaušė (lai obuolienė verda iš pavydo!) − bemaž įspūdingiausia gamtos pora. Iš kiekvieno lango sklindantys obuolių pyragų kerai atskleidžia, jog raudonskruosčiai – tikri rudens gėrybių karaliai. Ne veltui jiems skyrėme didelį didelį „Koks ruduo be…” skyrelį – esame tikri, jog ten rasite ir keletą visai netikėtų idėjų! Visgi nepamirškime ir kriaušių. Tikriausiai jau spėjote apsvarstyti kelis puikiai pažįstamus skonių derinius: kriaušių ir pelėsinio sūrio salotas, močiutės bruknių ir kriaušių uogienę, kriaušes užkandukams. Tik tiek? Nejau visą sostą užsigrobęs tik obuolys? Šiek tiek pasirausę savo galvelėse, giliai įkvėpę ir iškvėpę, leidę ateiti įkvėpimui, surinkome saują idėjų, ir buvome maloniai nustebinti! Tikimės, jog Jūsų žvitriose akutėse suspings mažos liepsnelės, ir mūsų siūlomas dienos meniu paskatins ieškoti naujų, negirdėtų neregėtų ir beprotiškai skanių būdų kriaušėms panaudoti. Galų gale, koks gi karalius be jo vertos karalienės..?


Kriaušės - pusryčiai

38

BLYNAI SU KRIAUŠĖMIS IR AVIŽINIAIS DRIBSNIAIS lengvai paruošiami pusryčių blynai Jums tikrai patiks: purūs, ne per saldūs, be galo Šieskanūs valgyti ir su vaisiais, ir su karameliniu padažu.

Apie 15 blynų ⅔ st. miltų 1 kiaušinis 150 ml pieno 1 didelė kriaušė 35 g avižinių dribsnių 2 valg. š. cukraus aliejus kepimui

Į dubenį suberkite miltus. Padarykite šulinėlį, į jį įmuškite kiaušinį, supilkite pieną. Kriaušę sutarkuokite ir sudėkite į tą patį dubenį. Suberkite avižinius dribsnius ir cukrų. Gerai išmaišykite ir padėkite šaltai bent 10 minučių, kad avižiniai dribsniai išbrinktų. Keptuvėje įkaitinkite aliejų ir dėkite po šaukštą tešlos. Kepkite, kol gražiai parus, ir iškart tiekite.


Receptas: Indrė, Gėrimų ir patiekalų magija

Foto: Skirmantė, Impossible is Nothing

39

P/

Rinkitės kietesnes kriaušės − jos kepdamos nesutiš ir blynuose liks mažų gabalėlių.


Receptas ir foto: Ilona, Skanus gyvenimas


Kriaušės - pietūs

41

K

riaušės ir gorgoncola dar sykį patvirtina seniai žinomą tiesą, jog priešingybės traukia: kriaušės saldžios, traškios ir gaivios, o gorgoncola − sūri ir tirpstanti burnoje. Šis intensyvių skonių derinys, kad ir puikiai pažįstamas, nepaliauja stebinti. Šiandien siūlome jį išbandyti gurmaniškiems pietums tinkančioje picoje!

PICA SU KRIAUŠĖMIS IR gorgoncola Dvi 24 cm skersmens picos 1 valg. š. medaus ½ arb. š. sausų mielių 100 ml šilto vandens žiupsnelis druskos 350 g miltų 2 valg. š. aliejaus 2 kriaušės ½ arb. š. cukraus 2 arb. š. kedrinių pinijų 200 g gorgoncolos sūrio

Medų ir mieles ištirpinkite šiltame vandenyje. Miltus sumaišykite su druska, aliejumi ir supilkite į juos vandens mišinį. Užminkykite tešlą ir leiskite jai pastovėti šiltai apie 10 minučių. Kriaušę nuplaukite, išimkite sėklas ir supjaustykite vienodomis skiltelėmis. Sūrį susmulkinkite kubeliais. Orkaitę įkaitinkite iki 180°C temperatūros. Tešlą padalinkite į dvi lygias dalis ir iškočiokite apskritimus. Dėkite juos į kepimo popieriumi išklotą skardą. Išdėliokite kriaušes, apibarstykite cukrumi, sūriu ir kedrinėmis pinijomis. Jei norite traškių picos kraštelių, teptuku aptepkite juos aliejumi. Kepkite 15 minučių.


Kriaušės - vakarienė

42

Jei

per nesibaigiančius dienos rūpesčius liekate tuščiu pilvu, tenka atsigriebti vakarienės metu. Mėgstantiems sočius kiaulienos ar kiek lengvesnius kalakutienos kepsnius rekomenduojame išmėginti aromatingą kriaušių pagardą − jį galite pasiruošti kiek anksčiau ir patiekti namiškiams susėdus už stalo.

KRIAUŠIŲ PAGARDAS 1 l pagardo 1 kg kriaušių 2 svogūnai 100 g auksinių razinų 100 ml obuolių sulčių 200 g cukraus 1 arb. š. malto imbiero 2 arb. š. vanilinio cukraus 1 valg. š. juodųjų garstyčių grūdelių 100 ml obuolių acto

Kriaušes ir svogūnus supjaustykite kubeliais. Sudėkite į puodą kartu su razinomis, supilkite sultis, suberkite cukrų. Užvirkite, sumažinkite ugnį iki minimumo ir kartais pamaišydami virkite 40 minučių. Suberkite prieskonius, supilkite actą. Virkite dar 20 minučių, kol masė sutirštės. Valgykite su kepta kiauliena ar kalakutiena.


43

Receptas ir foto: Egidija, Tinginia irgi verda...


P/

Patiekalą galite ruošti tiek visą, tiek kurį nors vieną jo komponentą – pavyzdžiui, išvirti kriaušes ir patiekti jas su blynais ar ledais, paruošti kremą ir valgyti jį su vaisiais ar uogomis. Mūsų recepte kremas užšaldomas, kad išlaikytų norimą deserto formą. Prieš patiekdami kremą, leiskite jam keletą minučių pastovėti, kad nebūtų sušalęs į ledą. Kremo šaldyti nebūtina − galite palikti jį atvėsti šaldytuve ir kabinti šaukštu. Traškučiams gaminti reikės pasiruošti stačiakampio formos trafaretą. Puikiai tiks bet koks storesnis kartonas, pavyzdžiui, nuo picos dėžutės. Receptas ir foto: Saulius, Mano virtuvė


Kriaušės - desertas

KRIAUŠĖS SU VISKIO KREMU 4 porcijos Kriaušėms: 500 ml vandens 100 g cukraus prieskoniai karštam vynui 4 kriaušės Viskio kremui: 250 ml pieno 60 g cukraus 1 arb. š. vanilės ekstrakto 2 tryniai 3 želatinos lakštai 100 ml viskio 200 ml riebios grietinėlės Traškučiams: 2 kiaušinių baltymai 50 g sviesto 50 g cukraus 50 g miltų 2 arb. š. malto imbiero

Kremui sudėkite želatinos lakštus į šaltą vandenį ir palikite pastovėti. Prieš virdami kremą, pasiruoškite koštuvą smulkiu tinkleliu ir dubenį, į kurį supilsite išvirtą kremą. Užvirkite pieną. Į dubenį sudėkite cukrų, vanilę bei trynius ir gerai išsukite. Maišydami plaktuvu, į kiaušinių masę šliūkštelėkite užvirusio pieno ir gerai suplakite, kad kiaušiniai nesuvirtų. Maišydami po truputį supilkite likusį pieną. Supilkite visą masę atgal į puodą ir pastatykite ant nedidelės ugnies. Puodui kaistant, visą laiką maišykite masę mentele ar mediniu šaukštu. Maišyti nebūtina labai greitai, bet svarbu nesustoti, kitaip kiaušiniai gali suvirti ir sušokti į gumulėlius. Virti reikėtų maždaug 2−3 minutes arba tol, kol padažas sutirštės ir, perbraukus pirštu per šaukštą, matysis aiški linija. Sutirštėjusį padažą nedelsdami nukelkite nuo ugnies, perkoškite į paruoštą dubenį ir supilkite viskį. Sudėkite vandenyje išbrinkusią želatiną ir gerai išmaišykite. Leiskite kremui kiek atvėsti ir įdėkite jį į šaldytuvą, kad visiškai atšaltų. Palaukite, kol kremas pradės po truputį stingti. Plakite grietinėlę, kol plaktuvo palikti dryžiai išlaikys formą. Atsargiai įmaišykite išplaktą grietinėlę į kiaušinių kremą. Pasitieskite porą maistinės plėvelės sluoksnių. Sudėkite masę į konditerinį maišelį ir išspauskite kremą ant plėvelės (jei neturite maišelio ar konditerinio švirkšto, galite kremą paprasčiausiai sudėti šaukštu). Atsargiai įvyniokite kremą į plėvelę ir abu galus užriškite mazgu. Padėkite kremą į šaldiklį 30−60 minučių, kad pjaustomas jis išlaikytų formą. Supilkite cukrų bei vandenį į puodą ir sudėkite prieskonius karštam vynui. Kriaušes nulupkite, perpjovę per pusę išskobkite sėklas ir perpjaukite kriaušių puseles dar per pusę. Kriaušes sudėkite į puodą ir užvirkite. Sumažinkite ugnį ir pavirkite 8−10 minučių, nukelkite nuo ugnies ir palikite vaisius sirupe, kad atvėstų. Traškučiams įkaitinkite orkaitę iki 200°C temperatūros. Iš kartono iškirpkite ilgą juostą ir jos viduryje iškirpkite ilgą stačiakampį. Sumaišykite visus traškučiams skirtus ingredientus. Įklokite į kepimo skardą kepimo popierių ir, pasidėję trafaretą, plonu sluoksniu užtepkite tešlą. Kepkite traškučius 2−3 minutes arba kol jų kraštai pradės ruduoti. Išimkite iš orkaitės ir, kol traškučiai vis dar karšti, vyniokite juos ant kočėlo. Jei bedirbant kiti traškučiai atvės tiek, kad nebegalėsite jų vynioti, trumpai juos pašildykite orkaitėje. Supjaustykite kremą gabalėliais ir nuvyniokite plėvelę. Atsargiai įdėkite kremą į traškutį ir padėkite ant lėkštės. Įdėkite kelis kriaušių gabalėlius ir patiekite.

45


Įžangos tekstas: Julė, Kepykla Nr. 5 Foto: Skirmantė, Impossible is nothing


47

LĘŠIAI Net

abiejų rankų pirštų nepakaktų suskaičiuoti, kiek sykių esame girdėję tą „taip norėčiau pasigaminti ką iš lęšių, bet jie tokie... Neįkvepiantys...“ Pašnekovai verčia kaltę ilgam virimo laikui ar pilkšvai jų spalvai, o gal prėskokam skoniui ar su anatomija besisiejančiam pavadinimui. Baisiausia tai, kad visus šiuos argumentus – ir saują kitų! − esame ne sykį murmėję ir patys. Nors teorinės žinios sako, jog lęšiai – itin maistingas produktas, puikiai atstojantis mėsą vegetarams, nosis nevalingai sukasi nuo šių ankštinių prie kažko kito. Bet, žinote, sykį skaitėme, jog tik išėjęs iš savo komforto zonos gali patekti į tą nematomą girią, kur vyksta stebuklai. Todėl giliai įkvepiam, užsimerkiam, ir pradedam domėtis, skaitinėti, bandyti, derinti prieskonius ir sukti galvas. Taip gimsta maži netikėti džiaugsmai. Po kelių eksperimentų atrandame, jog man patinka rausvieji lęšiai, kurie yra greitai paruošiami ir net išvirę lieka akį džiuginančios spalvos, o tau – juodieji lęšiai, urad dal, iš kurių verdi tirštą sviestu ir grietinėle gardintą indišką troškinį. Sužinome, kaip su lęšiais elgiasi graikai. Galiausiai, apsipratę su lęšių įvairove, niurktelime visa galva ir pasiryžtame paruošti dienos meniu su šiomis ankštinėmis daržovėmis. Laikome kumščius, kad lęšiai Jus nustebintų ir paskatintų iš naujo įvertinti, ko gi jie verti kasdienėj virtuvėj!


48

Receptas ir foto: Jolita, Surfing the world cuisine


Lęšiai - pusryčiai

49

RAUDONŲJŲ LĘŠIŲ UŽTEPAS S

umuštiniai su lęšių užtepu – šaunus pasirinkimas pusryčiams. Švelnus ir truputį pikantiškas skonis nuteikia darbingai dienai. Garantuojame, kad sotūs liksite iki pat pietų! 4 porcijos 1 svogūnas 2 česnako skiltelės 1 st. raudonųjų lęšių 3 st. vandens 1 arb. š. druskos 2 valg. š. citrinos sulčių žiupsnelis džiovintų raudonėlių 1 paprika po saujelę petražolių ir mėtų juodieji pipirai alyvuogių aliejus

Nulupkite svogūną ir česnakus, supjaustykite mažais gabalėliais. Nuplaukite raudonuosius lęšius. Puode įkaitinkite kelis šaukštus aliejaus ir kelias minutes apkepinkite svogūną ir česnakus. Sudėkite raudonuosius lęšius ir užpilkite vandeniu. Pagardinkite druska ir pipirais. Virkite apie 30 minučių, kol lęšiai bus visiškai išvirę. Lęšius sudėkite į dubenį ir pagardinkite citrinos sultimis, raudonėliais. Leiskite visiškai atvėsti. Papriką nuplaukite ir nusausinkite servetėle. Dėkite papriką ant viryklės atviros ugnies ir apkepinkite iš visų pusių, kol odelė pajuoduos. Ją nulupkite, papriką nuplaukite po šaltu vandeniu, išimkite sėklas ir supjaustykite mažais gabaliukais. Paprikos gabalėlius įmaišykite į lęšius kartu su smulkintomis petražolėmis ir mėtomis. Gerai išmaišykite. Apšlakstykite alyvuogių aliejumi. Jei norite vientiso užtepo, galite susmulkinti rankiniu smulkintuvu. Valgykite kartu su duona, sūriu ir alyvuogėmis. Puikiai tiks bet kokiam sumuštiniui pagardinti!


Lęšiai - pietūs

50

K

aip vasaros neįsivaizduojame be gaivių salotų, taip ir ruduo − ne ruduo be šildančių tirštų sriubų. Galbūt ne kiekvienas esate išbandęs lapinius burokėlius, galbūt vis dar prisibijote lęšių, tačiau pažadame − šis derinys Jus tikrai nustebins.

LĘŠIŲ IR LAPINIŲ BUROKĖLIŲ SRIUBA 4 porcijos 3 valg. š. alyvuogių aliejaus 1 svogūnas 1 česnako skiltelė 1 morka 1 l sultinio 300 g lapinių burokėlių 150 g žaliųjų lęšių (išmirkytų) 2 valg. š. pomidorų pastos druska pipirai

Lęšius užpilkite vandeniu ir palikite brinkti per naktį arba bent 3 valandas. Puode įkaitinkite aliejų, sudėkite smulkiai supjaustytus svogūną, česnaką, morką, ir kepkite pamaišydami apie 10 minučių. Sudėkite supjaustytus lapinius burokėlius ir dar kelias minutes pakepkite. Tuomet sudėkite pomidorų pastą, lęšius, supilkite sultinį ir užvirkite. Virkite apie 15−20 minučių, kol lęšiai taps minkšti. Pagardinkite druska, pipirais ir patiekite.


Receptas ir foto: SkirmantÄ—, Impossible is nothing


Receptas ir foto: SkirmantÄ—, Impossible is nothing


Lęšiai - vakarienė

53

GRAIKIŠKAI PARUOŠTI LĘŠIAI SU RYŽIAIS M

ujaddara – graikiškai paruošti lęšiai su ryžiais – sotus ir gardus patiekalas vėstančioms dienoms. Tik keli paprasti ingredientai, ir ant Jūsų stalo jau garuoja pietų saulės įkvėptas gardėsis. Pasiruošę keliauti?

4 porcijos 200 g žaliųjų lęšių 1 l vandens 100 g ryžių 100 ml alyvuogių aliejaus 4 svogūnai 2 valg. š. citrinos sulčių druska ir pipirai

Lęšius užpilkite vandeniu, užvirkite ir pavirkite 5 minutes ant didelės ugnies. Tuomet vandenį nupilkite, užpilkite švariu verdančiu vandeniu. Uždengę puodą, pavirkite dar 10 minučių. Sudėkite ryžius, pagardinkite druska ir pipirais, ir ant silpnos ugnies virkite 20−25 minutes, kol ryžiai taps minkšti. Kol verda lęšiai su ryžiais, smulkiai supjaustytus svogūnus kepkite įkaitintame aliejuje ant silpnos ugnies, vis pamaišydami, apie 8−10 minučių. Sumaišykite su lęšiais ir patiekite patiekalą karštą kartu su alyvuogėmis.


Receptas ir foto: Jolita, Surfing the world cuisine

54


Lęšiai - desertas

55

SAUSAINIAI SU LĘŠIAIS IR GRAIKINIAIS RIEŠUTAIS N

ors lęšius nėra įprasta naudoti ruošiant desertus, pamėginkite išsikepti sausainių su jais. Lęšiai kepiniams suteikia minkštumo, o cinamonas ir džiovinti vaisiai bei graikiniai riešutai − gardumo. Apie 20 sausainių ½ st. žaliųjų lęšių 100 g sviesto 200 g rudojo cukraus 1 kiaušinis 1 arb. š. kepimo miltelių 1 arb. š. cinamono 2 st. miltų 50 g džiovintų spanguolių 50 g razinų 80 g graikinių riešutų 80 g šokolado

Lęšius nuplaukite ir supilkite į puodą. Užpilkite 2 stiklinėmis vandens ir virkite apie 30 minučių, kol suminkštės. Nupilkite likusį vandenį, o lęšius atvėsinkite. Susmulkinkite smulkintuvu iki vientisos masės. Kambario temperatūros sviestą sumaišykite su cukrumi, įmuškite kiaušinį ir vėl gerai išmaišykite. Supilkite lęšių tyrę, suberkite cinamoną, kepimo miltelius ir miltus. Gerai išmaišykite. Galiausiai sudėkite džiovintas razinas, spanguoles ir 50 g smulkintų graikinių riešutų. Išmaišykite. Įkaitinkite orkaitę iki 170oC temperatūros. Kepimo skardą išklokite kepimo popieriumi. Šaukštu kabinkite ir dėkite į skardą tešlos gabalėlius. Kepkite orkaitėje apie 25−30 minučių. Leiskite atvėsti. Šokoladą ištirpinkite vandens vonelėje. Su šakute apšlakstykite sausainius šokoladu ir apibarstykite likusiais 30 g smulkintų graikinių riešutų.


Įžangos tekstas: Asta, Saulėta virtuvė Foto: Jurgita, Duonos ir žaidimų


57

MOLIŪGAI R

uduo įslenka ne tik į kalendoriaus lapelius, bet ir į mūsų gyvenimus. Kai jis įsisuka tarp turgaus prekystalių, vaikščioti tarp jų tampa tikras malonumas. Nors kiekvieną vasarą sunku atsisveikinti su stalais, nukrautais šviežiomis uogomis, rudenį mūsų akis ir pilvus ima džiuginti ne mažiau puikūs vaisiai ir daržovės. Viena iš jų – moliūgai. Ši didžiulė, į akis tiesiog negalinti nepakliūti daržovė neabejotinai gali vadintis vienu iš lietuviško rudens simbolių. Todėl užsukus į turgų būtų tiesiog neatleistina nenusipirkti gabalo šviežio, geltonais atspalviais žaižaruojančio, moliūgo. Lygiai taip pat ir mes, ruošdami žurnalo rudens numerį, tiesiog negalime į meniu neįtraukti šios karališkos daržovės, kadaise padėjusios Pelenei sėkmingai pasiekti puotą. Negalime pažadėti, kad ir Jūsų moliūgas virs prabangia karieta, tačiau šiek tiek magijos pažadame. Nes mes tikime, jog virtuvėje visuomet sklando žiupsnelis magijos. Ji slepiasi spintelėse, puoduose ir šaukštuose, dailiuose stiklainėliuose ir šaldytuvo lentynose. Ji gimsta Jūsų rankose. Kai ruošiate bandeles su moliūgais pusryčiams, kai kepate moliūgų apkepą, kai gaminate sūrio pyragą su moliūgais desertui, nuo kurio apsąla širdis... Įtraukite į savo rudens meniu moliūgus, jei dar nespėjote to padaryti. Gaminkite, ragaukite ir vaišinkite. Tegul didelis ir dailus moliūgas ir į Jūsų namus atneša stebuklo nuojautą.


Receptas ir foto: Jurgita, Duonos ir 탑aidim킬

58


Moliūgai - pusryčiai

59

A

tėjus rudeniui, vasariškai gaivius ir lengvus pusryčius pamažu keičiame sotesniais, tačiau ne mažiau gardžiais. Tikriausiai ruduo yra pats puikiausias metas, kada dar saulėtais rytais į orkaitę galima pašauti skardą, pilną dailių bandelių. Jei šios bandelės su moliūgais – labai rekomenduojame! – namai akimirksniu pakvips rudens jaukumu. Švelniai pikantiško skonio bandelės su moliūgais ir feta yra minkštos ir sočios. Idealiai tiks vėlyviems Jūsų šeimos pusryčiams ar gardžiam užkandžiui.

BANDELĖS SU MOLIŪGAIS IR FETA Apie 18 bandelių 200 g moliūgo 2 valg. š. aliejaus 2 st. miltų ¼ arb. š. druskos ¼ arb. š. šviežiai maltų juodųjų pipirų ½ arb. š. maistinės sodos 120 g šalto sviesto 125 g fetos sūrio 10 g laiškinių česnakų ¼ st. natūralaus jogurto

Moliūgą nulupkite, supjaustykite plonomis riekelėmis. Sudėkite į kepimo formą, apšlakstykite aliejumi, uždenkite folijos lakštu ir pašaukite į iki 150oC temperatūros įkaitintą orkaitę. Kepkite 15−20 minučių, kol suminkštės. Tuomet sutrinkite šakute ir palikite atvėsti. Į dubenį suberkite miltus, druską, pipirus ir sodą. Sudėkite kubeliais supjaustytą šaltą sviestą. Miltus su sviestu trinkite pirštais tol, kol gausite trupinius. Įmaišykite susmulkintus laiškinius česnakus ir sutrupintą fetos sūrį. Atskirame puodelyje sumaišykite sutrintus moliūgus ir jogurtą. Supilkite į miltų ir sviesto masę. Iš pradžių mediniu šaukštu išmaišykite, vėliau rankomis greitai suminkykite tešlą. Išverskite ją ant miltais lengvai pabarstyto stalo, dar kelis kartus paminkykite, suformuokite kamuolį ir jį prispauskite prie stalo, suformuodami maždaug 3 cm storio apskritimą. Naudodami apvalią sausainių formelę arba nedidelio skersmens stiklinę išspauskite bandeles. Sudėkite jas ant kepimo popieriumi išklotos skardos ir pašaukite į iki 180oC temperatūros įkaitintą orkaitę. Kepkite maždaug 20 minučių, kol bandelės dailiai pagels. Valgykite šiltas arba atvėsusias, nesuvalgytas laikykite sandariame inde.


Moliūgai - pietūs

60

KEPTA DORADA SU moliūgais, pupelėmis IR GRYBŲ PADAŽU 4 porcijos Padažui: 200 g pievagrybių ½ valg. š. sviesto 1 valg. š. aliejaus 300 ml vandens 1 valg. š. medaus 1 valg. š. sojų padažo 100 g sviesto Garnyrui: 200 g įvairių grybų ½ valg. š. sviesto 1 valg. š. aliejaus druska, pipirai ½ gerai prinokusio nedidelio moliūgo 200 g pupelių 4 doradų filė (apie 200 g kiekviena) druska, pipirai aliejus kepimui Susmulkinkite pievagrybius. Ant vidutinės ugnies įkaitinkite keptuvę, įpilkite aliejaus

ir įdėkite pusę šaukšto sviesto. Sudėkite pievagrybius ir kepkite 15−20 minučių, kol grybai gerai apskrus. Sudėkite medų, supilkite sojų padažą bei vandenį, sumažinkite ugnį ir virkite 20 minučių. Išvirusį sultinį perkoškite per sietelį. Paspauskite grybus šaukštu, kad išspaustumėte kuo daugiau skysčio. Sietelyje likusių grybų recepte nebeprireiks. Sudėkite į puodą 100 g sviesto ir kaitinkite ant vidutinės ugnies, kol sviestas pradės ruduoti ir pakvips riešutais. Nedelsdami nukelkite nuo ugnies ir nupilkite sviestą, kad rudos nuosėdos liktų puode. Supilkite į sviestą grybų sultinį, elektriniu plaktuvu gerai sumaišykite ir laikykite šiltai. Ilgiau pastovėję, sviestas ir sultinys padaže atsiskirs, todėl prieš patiekdami galite dar kartą sumaišyti plaktuvu. Moliūgą nulupkite, šaukštu išskobkite sėklas ir supjaustykite nedideliais kubeliais. Užvirkite puodą pasūdyto vandens, sumeskite moliūgą ir virkite 3 minutes. Išvirusį moliūgą išgriebkite ir sumeskite į šaltą vandenį, kad atvėstų. Atvėsusį moliūgą nukoškite ir sudėkite į dubenėlį. Pupeles išaižykite, suberkite į verdantį sūdytą vandenį ir virkite 3 minutes. Išvirusias išgriebkite ir sumeskite į šaltą vandenį, kad atvėstų. Pirštais nuimkite nuo pupelių kietą odelę ir sumaišykite su moliūgu. Ant didelės ugnies įkaitinkite keptuvę ir įpilkite aliejaus. Suberkite grybus ir kepkite 1 minutę, kol grybai kiek apskrus. Įdėkite pusę šaukšto sviesto, pabarstykite druska bei pipirais ir kepkite dar 1 minutę. Nukelkite nuo ugnies ir laikykite šiltai. Ant vidutinės ugnies įkaitinkite keptuvę ir įpilkite aliejaus. Pabarstykite doradų filė druska bei pipirais ir dėkite į keptuvę odele žemyn. Paspauskite žuvį mentele, kad filė neišsiriestų, ir kepkite 3−5 minutes, kol odelė apskrus. Apverskite ir kepkite kitą žuvies pusę 1 minutę, kol iškeps. Sudėkite moliūgą ir pupeles į verdantį vandenį ir pašildykite pusę minutės. Sudėkite moliūgą, pupeles ir keptus grybus į lėkštę, padėkite keptą žuvį, į nedidelį indelį įpilkite padažo ir patiekite.


patiekalui iš pradžių reikės paruošti Šir iam atskirus komponentus: išvirti pupeles moliūgą, iškepti grybus, pagaminti

grybų padažą ir viską tik paskutiniu momentu paversti vienu gardžiu patiekalu. Nenustebkite, jei kiekvienas komponentas atrodys kiek neįprasto skonio – patiekalas atsiskleis tik tada, kai viskas bus paserviruota vienoje lėkštėje.

Receptas ir foto: Saulius, Mano virtuvė


P/

Receptas ir foto: Beata, Braškės su pipirais

Vietoje kepto moliūgo minkštimo galima naudoti virtą, tik nepamirškite jo gerai nuspausti, kad liktų kuo mažiau drėgmės.


Moliūgai - vakarienė

63

MOLIŪGŲ PYRAGAS (tart) V

akarienei siūlome išsikepti puikų pyragą su moliūgais. Trapus tešlos pagrindas ir minkštas moliūginis, gausiai prieskoniais pagardintas įdaras – ar jau užuodžiate švelnų, šiek tiek maloniai salstelėjusį aromatą..? 250 g šaldytos sluoksniuotos bemielės tešlos 1 svogūnas 1 morka 1 valg. š. sviesto 1 valg. š. miltų ⅔ st. pieno 500 ml kepto moliūgo minkštimo 2 kiaušiniai 50 g tarkuoto fermentinio sūrio krapai, petražolės žiupsnis tarkuoto muskato riešuto druska, pipirai aliejus kepimui

Atšildykite tešlą. Svogūną smulkiai sukapokite, morką sutarkuokite. Keptuvėje įkaitinkite aliejų ir kepkite svogūną su morka, kol jie suminkštės. Sviestą ištirpinkite prikaistuvyje, suberkite miltus, išmaišykite ir supilkite pieną. Smulkiai sukapokite po kelias krapų ir petražolių šakeles. Kepto moliūgo minkštimą sumaišykite su svogūnais, morkomis, sūriu, kiaušiniais ir sviesto, miltų bei pieno mišiniu. Pagardinkite druska, pipirais, muskato riešutu. Kepimo formos dugną ir sieneles išklokite kepimo popieriumi. Ant jo sudėkite tešlą suformuodami kraštelius ir palikdami kelias tešlos juosteles papuošimui. Supilkite įdarą, ant viršaus sudėkite tešlos juosteles. Kepkite iki 180°C temperatūros įkaitintoje orkaitėje apie 45−55 minutes.


Moliūgai - desertas

64

Ar

žinote, kad moliūgų kubelius drąsiai galite berti ne tik į troškinį, o iš moliūgų tyrės kepti ne vien nesaldžius trapios tešlos pyragėlius? Ar žinote, kad moliūgai – tiesiog idealus pasirinkimas, kai svarstote, kokiu gi saldžiu malonumu šį savaitgalį nudžiuginti savo šeimą? Taip, moliūgai puikiai tinka desertams. Pyragams, keksams, keksiukams, sausainiams ir... net beveik tortams! Būtent puikaus skonio moliūginį kreminio sūrio pyragą, kuris nė iš tolo nenusileistų bet kuriam tortui, siūlome Jums išsikepti kuo greičiau – kol dar aplink gausu gardžiųjų moliūgų.

MOLIŪGINIS KREMINIO SŪRIO PYRAGAS SU žaliųjų citrinų želė 12 porcijų Moliūgų tyrei: 500 g moliūgo (rūšis nesvarbi) 30 g sviesto

Moliūgą nulupkite ir supjaustykite kubeliais. Puode storu dugnu ištirpinkite sviestą, suberkite moliūgo kubelius, uždenkite dangčiu ir kaitinkite ant mažos ar vidutinės ugnies apie 20 minučių arba kol moliūgas suminkštės. Retkarčiais pamaišykite. Nuimkite dangtį ir pakaitinkite dar keletą minučių, kol išgaruos visas vanduo. Palikite šiek tiek atvėsti ir sutrinkite.

Želė: 2 želatinos lapeliai 25 ml vandens 2 valg. š. cukraus 4 žaliosios citrinos

Orkaitę įkaitinkite iki 170°C temperatūros. Sausainius sutrupinkite virtuviniu kombainu. Užpilkite ištirpintą sviestą ir gerai išmaišykite. Trupinius supilkite į 22 cm skersmens kepimo formą nuimamais kraštais, kurios dugną ištieskite kepimo popieriumi. Stikline ar puodeliu iš tešlos suformuokite pyrago dugną ir šonus (apie 3 cm aukščio). Kepkite 12–15 minučių, kol sausainiai gražiai parus.

Pyragui: 250 g sausainių 85 g sviesto 250 g kreminio sūrio 150 g maskarponės sūrio 3 kiaušiniai ir 2 kiaušinių tryniai 1 vanilės ankštis 100 ml smulkaus cukraus

Sumaišykite sūrius, kiaušinius ir trynius, cukrų, moliūgų tyrę bei iškrapštytą vanilės ankšties minkštimą į vientisą masę. Supilkite ją į pyrago formą ir kepkite apie 40 minučių. Patikrinkite, ar pyragas jau pakankamai sustingęs (pats vidurys turėtų būti tirštai skystas). Jei reikia, kepkite pyragą šiek tiek ilgiau. Palikite visiškai atvėsti. Vėsdamas jis truputį sukris. Pyragui atvėsus, palaikykite jį keletą valandų šaldytuve. Želatinos lapelius pamerkite į šaltą vandenį. Išspauskite žaliųjų citrinų sultis. Puode ant mažos ugnies ištirpinkite cukrų su vandeniu. Supilkite žaliųjų citrinų sultis ir palaukite, kol skystis pradės burbuliuoti, bet neužvirinkite. Nugręžkite želatinos lapelius ir ištirpinkite juos šiltose sultyse. Palikite atvėsti. Supilkite ant pyrago ir palikite porai valandų šaldytuve sustingti.

Vanilės ankščių, reikalingų šiam pyragui, galite įsigyti UAB „Delona“ parduotuvėse Vilniuje arba užsisakyti internetu www.delona.lt


65

P/

Moliūgus galite keisti įvairių vaisių ar morkų tyrėmis. Žaliųjų citrinų želė galite keisti citrinų, apelsinų, juodųjų serbentų ar net šeivamedžių želė. Svarbiausia, kad ji būtų rūgštoka. Pabandykite pyrago dugną pasigaminti iš imbierinių arba šokoladinių sausainių.

Receptas ir foto: Asta, Villa Alps


Receptas ir foto: Asta, Villa Alps


67

PASAKIŠKI SKONIAI

Krokodilas EDUARDAS USPENSKIS

GENA IR JO DRAUGAI


68

1

−G

aila gaila, kad gimtadienis vienas per metus, − dainuoja krokodilas Gena. Ir mes jam pritariame iš visos širdies − juk tikrai gaila, nes skanaus torto norisi žymiai dažniau nei kartą metuose! Labai gerai yra bent tai, jog geraširdis Gena ir jo pūkuotas didžiaausis draugas Kūlverstukas turi daug draugų − vadinasi, gimtadienio tortas turi būti neįtikėtinai didelis − kad nė vienas neliktų nepasmaguriavęs. Mes irgi šiandien švenčiame gimtadienį. Ir nors mums ne tiek daug metų kaip Genai, nors užpūsime tik vieną ant torto įsmeigtą žvakutę, mūsų torto taip pat turi būti daug. Nes Jūs, mieli skaitytojai, esate mūsų draugai, ir mes norime Jus visus pavaišinti burnoje tirpstančiu skanumynu − šokoladiniu tortu!


69

Šokoladinis tortas

Trijų stiklinių biskvitui (22 cm): 3 kiaušiniai cukraus iki kiaušinių lygio miltų iki kiaušinių lygio minus 1 valg. š. 1 valg. š. kakavos ½ arb. š. kepimo miltelių Šokoladiniam kremui: 150 g juodojo šokolado (70 proc.) 250 g sviesto 350 ml cukraus pudros

Orkaitę įkaitinkite iki 180°C temperatūros.

Sustatykite tris vienodas stiklines vieną šalia kitos. Į vieną stiklinę įmuškite kiaušinius. Į antrą stiklinę pilkite cukraus iki kiaušinių lygio pirmoje stiklinėje. Į trečią stiklinę pilkite miltus iki kiaušinių ir cukraus lygio. Sumažinkite miltų kiekį 2 valgomaisiais šaukštais ir vietoj pašalintų miltų pripilkite kakavos miltelių iki kiaušinių ir cukraus lygio. Cukrų ir kiaušinius supilkite į dubenį ir plakite, kol kiaušinio masė ims balti ir bus tiršta. Įpilkite trečios stiklinės turinį ir kepimo miltelius. Gerai išmaišykite. Tešlą supilkite į aliejumi pateptą kepimo formą nuimamais kraštais. Kepkite 30 minučių. Patikrinkite, ar biskvitas iškepė, išimkite iš orkaitės ir palikite pastovėti 10 minučių. Išimkite iš formos ir palikite atvėsti iki kambario temperatūros. Kremui atšildykite sviestą iki kambario temperatūros. Virš garų ištirpinkite šokoladą ir palikite šiek tiek atvėsti. Išsukite sviestą mediniu šaukštu. Berkite persijotą cukraus pudrą ir gerai išsukite. Supilkite šokoladą ir vėl gerai išsukite. Šio kremo užteks pertepti du horizontaliai perpjautus biskvitus, juos sujungti ir aptepti šonus bei viršų. Tortui kepėme biskvitus 3 skirtingo dydžio kepimo formose nuimamais kraštais, bet jei turite tik vieną formą, tortui išsikepkite 5−6 biskvitus ir išsipjaukite iš jų mažesnio diametro apskritimus. Biskvitus pertepkite rūgščia uogiene (abrikosų, spanguolių, juodųjų serbentų ar kt.) ir aptepkite šokoladiniu sviestiniu kremu, kurio teks pasidaryti pusantros porcijos. Dekoruokite šokolado tabletėmis, pabarstukais arba uogomis.


70

Foto: Monika PudlovskytÄ—, Collecting beautiful objects


71

be ...

KOKS

RUDUO


72

... obuolių

B

ūna rudenį toks metas, kai dar visai neseniai skaisčiai žaliavusios pievos nusidažo rausvaskruosčiais obuoliais. Sėdėdamas virtuvėje prie atviro lango ir lėtai gurkšnodamas šviežių mėtų arbatą, gali išgirsti jų lietų. Visiškai sunokę, jie atitrūksta nuo medžių šakų ir krenta žemyn į žolės patalus. Bumbt. Bumbt. Bumbt. Vaikščiodamas po tokias pievas nejučia prisirenki pilną glėbį puikiausių rudens vaisių ir mintyse jau imi įsivaizduoti, kaip gardžiai kvepės namai, į orkaitę pašovus obuolių pyragą, pagardintą dosniu žiupsniu cinamono. Be tų pyragų, kaip ir be obuolių, nei vienas negalėtume įsivaizduoti savo darganoto rudens dienų. Bet jei atsitiko taip, kad iškepus keturioliktą pyragą šį rudenį daugiau nebeįsivaizduojate, ką veikti su tais vis dar pievą kas rytą nuklojančiais obuoliais, neskubėkite visų išdalinti kaimynams. Ar kada pagalvojote, kad iš obuolių galima išvirti gardžią sriubą? Paruošti lengvas salotas vakarienei? Arba troškintus su raudonaisiais kopūstais statyti ant pietums padengto stalo? Ir tai – dar ne viskas. Tai tik pradžia ilgo ir nesibaigiančio fantazijų kelio, kuriame gali gimti pačios netikėčiausios idėjos, patys gardžiausi skoniai. Nors obuolių pyragų išsižadėti jokiu būdu negalima, pabandykime kartais pažvelgti į obuolius šiek tiek kitu kampu. Ir staiga vaisiai, be kurių neįsivaizduojame savo rudens, atsiskleis dar neatrastais skoniais.


Įžangos tekstas: Asta, Saulėta virtuvė Foto: Beata, Braškės su pipirais


74

Receptas ir foto: Julija, Vilko šaukštai


Koks ruduo be obuolių

75

P/

Nors minkštas, švelnus ir subtilaus skonio kamambero sūris įprastai dažniau yra patiekiamas su kriaušėmis, šįkart jam į kompaniją kviečiamės obuolį ir gražgarstes. Pagal skonį šioms salotoms galite rinktis ir rūgštesnius, ir saldesnius obuolius, derinti skirtingas salotų rūšis.

OBUOLIŲ IR kamambero SŪRIO SALOTOS 1 porcija ½ obuolio 50 g kamambero sūrio 100 g gražgarsčių lapų žiupsnelis įvairių sėklų mišinio Užpilui: 2 arb. š. medaus ½ citrinos 1 arb. š. Dižono garstyčių 2 valg. š. ypač tyro alyvuogių aliejaus žiupsnelis jūros druskos šviežiai malti juodieji pipirai Česnakiniams skrebučiams: nedidelis prancūziškas batonas 1 valg. š. kambario temperatūros sviesto 1 skiltelė česnako kelios šakelės šviežių krapų jūros druska šviežiai malti juodieji pipirai

Įkaitinkite orkaitę iki 180oC temperatūros. Batoną supjaustykite riekelėmis. Susmulkinkite česnako skiltelę ir sumaišykite su sviestu, druska ir pipirais pagal skonį. Plonu sluoksniu užtepkite prieskoninio sviesto ant batono riekelių ir surikiuokite jas kepimo skardoje. Įkaitintoje orkaitėje kepkite 10 minučių arba kol batonas taps traškus. Iškepusias riekeles pabarstykite nesmulkintais krapais. Į dubenėlį išspauskite citrinos sultis, sudėkite medų, garstyčias, supilkite alyvuogių aliejų, pagardinkite druska ir šviežiai maltais juodaisiais pipirais. Viską gerai išmaišykite. Nuplaukite ir nusausinkite gražgarsčių lapus, sudėkite į lėkštę. Obuolį supjaustykite lazdelėmis ir pašlakstykite citrinos sultimis, kad nepajuostų. Kamambero sūrį padalinkite trikampėliais. Sudėkite juos ir obuolius ant salotų lapų, pabarstykite sėklomis ir apliekite užpilu. Patiekite su česnakinio batono riekelėmis.


Receptas ir foto: Asta, SaulÄ—ta virtuvÄ—


Koks ruduo be obuolių

77

TRINTA VAISIŲ SRIUBA SU OBUOLIAIS Apie 4 porcijos 2 didelės bulvės 2 nedideli svogūnai 2 obuoliai 1 bananas 1 nektarinas 1 apelsino sultys 125 g natūralaus jogurto 1 valg. š. švelnaus sojų padažo 1 arb. š. druskos 1 arb. š. juodųjų pipirų ½ arb. š. česnakinės druskos

Bulves nuskuskite ir išvirkite pasūdytame vandenyje. Svogūnus supjaustykite nedideliais kubeliais ir pakepinkite keptuvėje įkaitintame šlakelyje aliejaus. Kai svogūnai suminkštės, į keptuvę suberkite nuluptus ir kubeliais supjaustytus obuolius, riekelėmis supjaustytą bananą ir susmulkintą nektariną. Užpilkite puse puodelio vandens ir palikite troškintis, kol vaisiai suminkštės. Bulvėms išvirus, nupilkite vandenį, palikdami tik apie 1–1½ puodelio. Į puodą su bulvėmis sudėkite troškintus vaisius, supilkite apelsino sultis, natūralų jogurtą, sojų padažą ir pagardinkite prieskoniais. Maisto smulkintuvu sutrinkite viską iki vientisos masės. Jei manote, kad sriuba per tiršta, įpilkite šiek tiek vandens ir gerai išmaišykite. Prieš patiekdami, pakaitinkite dar kelias minutes.


Koks ruduo be obuolių

78

RAUDONIEJI KOPŪSTAI SU OBUOLIAIS 4 porcijos 1 svogūnas 2 rūgštūs obuoliai 1 kg raudonųjų kopūstų alyvuogių aliejus 2 valg. š. rudojo cukraus druska, juodieji pipirai 250 ml obuolių sulčių apie 250 ml vandens 1 valg. š. sviesto saujelė petražolių

Svogūną ir obuolius nulupkite ir supjaustykite gabaliukais. Raudonąjį kopūstą susmulkinkite. Gilioje keptuvėje įkaitinkite 4−5 šaukštus alyvuogių aliejaus. Sudėkite svogūnus ir, uždengę keptuvę dangčiu, kepkite apie 4−5 minutes, kol suminkštės. Į keptuvę sudėkite supjaustytus obuolius, raudonąjį kopūstą, suberkite rudąjį cukrų, pagal skonį pagardinkite druska ir juodaisiais pipirais. Supilkite obuolių sultis ir gerai viską išmaišykite. Troškinkite ant nedidelės ugnies apie 1 valandą. Nepamirškite retkarčiais pamaišyti. Kai kopūstai išsausės, įpilkite šiek tiek vandens ir išmaišykite. Baigdami troškinti, įmaišykite sviestą ir apibarstykite smulkintomis petražolėmis. Išmaišykite ir skanaukite!


79

Receptas ir foto: Jolita, Surfing the world cuisine


80

Receptas ir foto: GiedrÄ—, g. august photography


Koks ruduo be obuolių

81

OBUOLIŲ PYRAGAS 23 cm skersmens pyragas 2 ½ st. miltų 2 valg. š. cukraus 1 st. kubeliais supjaustyto sviesto ¼−½ st. šalto vandens 5 nulupti ir supjaustyti obuoliai ½ st. cukraus 1 valg. š. cinamono ¼ st. krakmolo 1 lengvai plaktas kiaušinis pyragui aptepti

Dubenyje sumaišykite miltus, cukrų ir kubeliais pjaustytą šaltą sviestą. Rankomis sumaišykite ir tarp pirštų masę trupinkite tol, kol neliks sausų miltų ir gausite birią masę. Įpilkite ¼ stiklinės šalto vandens ir maišykite, kol ims formuotis tešla. Jei tešla per sausa, įpilkite dar vandens, tačiau daugiau nei ½ stiklinės vandens neprireiks. Išminkykite vientisą tešlą. Trečdalį tešlos suvyniokite į maistinę plėvelę ir atšaldykite − ji bus naudojama pyrago viršui. Ant miltais pabarstyto paviršiaus iškočiokite likusią tešlos dalį iki 1 cm storio. Taip pat atkreipkite dėmesį, jog iškočiotas tešlos lakštas turėtų būti 5–7 cm platesnis nei pyrago kepimo formos pagrindas. Užvynioję ant volelio perkelkite iškočiotą tešlą į pyrago kepimo formą, gražiai ir tolygiai išklokite jos dugną ir sieneles. Pirštais suformuokite banguotą pyrago kraštą. Abi tešlos dalis laikykite šaltai 1 valandą. Įkaitinkite orkaitę iki 200°C temperatūros. Ant popieriaus lapo nusipieškite ir išsikirpkite medžio formą (trafaretas kitame puslapyje). Trečdalį likusios tešlos iškočiokite ant miltais pabarstyto paviršiaus, ant viršaus padėkite iškirptą iš popieriaus formą ir išpjaukite nereikalingas tešlos dalis taip, kad Jums liktų tik medžio formos tešla. Atšaldykite. Dubenyje sumaišykite cukrų, cinamoną ir krakmolą, sudėkite supjaustytus obuolius ir viską gerai išmaišykite. Sudėkite obuolių masę į tešla išklotą pyrago formą, kraštus aptepkite išplaktu kiaušiniu. Uždėkite medžio formos tešlos lakštą ant obuolių įdaro, pirštais suspauskite viršaus ir pagrindo kraštus ir aptepkite išplaktu kiaušiniu. Kepkite 45–55 minutes arba kol pyragas gražiai pagels, o obuoliai suminkštės.


82

Piešinys: Giedrė, g. august photography Grafinis dizainas: Diana Žylienė


Koks ruduo be obuolių

83

TRAFARETAS Atsispausdinkite ir išsididinkite iki reikiamo dydžio, tada išsikirpkite ir galėsite pasigaminti obuolių pyragą, kuris visiems paliks įspūdį.


Koks ruduo be obuolių

84

VARŠKĖS PYRAGAS SU OBUOLIAIS IR MORENGU 26 cm skersmens pyragas Tešlai: 300 g miltų 10 g kepimo miltelių 150 g varškės 75 g pieno 75 g augalinio aliejaus 80 g cukraus žiupsnelis druskos 40 g vanilinio cukraus Įdarui: 3 kiaušiniai 3 kiaušinių tryniai 200 g cukraus 40 g vanilinio cukraus 750 g varškės 50 g krakmolo 50 g tirpinto sviesto 500 g obuolių Morengui: 3 baltymai 100 g cukraus

Dubenyje sumaišykite visus tešlai skirtus produktus iki vientisos masės. Paruošta tešla išklokite riebalais išteptos 26 cm skersmens kepimo formos dugną ir sieneles. Įdarui stambiai sutarkuokite nuluptus obuolius. Kiaušinius išplakite su cukrumi, vaniliniu cukrumi, įmaišykite varškę, krakmolą ir tirpintą sviestą. Sumaišykite su obuoliais ir supilkite ant paruoštos tešlos. Kepkite iki 180°C temperatūros įkaitintoje orkaitėje apie 40 minučių. Baltymus plakite, kol suputos. Palaipsniui berdami cukrų, plakite toliau, kol išplaksite iki standžių putų. Ištraukite pyragą iš orkaitės, atsargiai paskleiskite baltymus ir kepkite įkaitintoje orkaitėje dar 15 minučių. Pyragą patiekite atvėsusį.


Receptas ir foto: Ilona, Skanus gyvenimas


86

... bulvių

S

večiai, kolegos ar bičiuliai iš užsienių mūsų vis pasiteirauja: „Tai sakyki, kokia gi ta lietuviška virtuvė?” Nusišypsome ir tariame: „O jums popsinį variantą ar tikrą?” Kaip pokalbis vystosi toliau, daugiausia priklauso nuo nuoširdaus interesantų domėjimosi nacionalinėmis virtuvėmis, pažiūrų pločio ir pomėgių. Drąsiausieji išbando lietuviškų patiekalų restoranų vėdarus (arba, jų žodžiais tariant, „bulvių dešras”) ar bulvinius blynus su spirgučių padažu; likusiems gi vien pagalvojus apie rausvą sriubą kyla lengva baimė. Kitą dieną, svečiams aplankius vieną ar kitą restoraną, girdime: „Ei, tai jūs visgi valgot tik mėsą su bulvėmis?” Vėlgi atlaidžiai šypsomės. „Kartais...” Kad ir kaip būtų, bent po saują šaunių būdų paruošti bulves žinome kiekvienas. Tiesą sakant, dauguma mūsų kaipmat sugalvotų net ne saują, o gerą bulviamaišį idėjų! Tolėliau – keletas mūsų pasvarstymų bulvių tema. Žinoma, studentiškai keptų bulvių nenurungs niekas, bet tikimės, jog ir Jūs čia rasite kažin ką netikėta!


Įžangos tekstas: Julė, Kepykla Nr. 5 Foto: Neringa, Neringos blogas


88

P/

Jei bulvės nėra krakmolingos, į tarkius įberkite šaukštą bulvių krakmolo. Vietoj mažų blynelių galite kepti vieną didelį blyną.

Receptas ir foto: Neringa, Neringos blogas


Koks ruduo be bulvių

89

BULVINIAI BLYNELIAI su mėsos PADAŽU 3−4 porcijos Bulviniams blyneliams: 8−10 didesnių krakmolingų bulvių 1 svogūnas 2 kiaušiniai druska, šviežiai malti juodieji pipirai aliejus blyneliams kepti Mėsos padažui: 1 jauna cukinija 1 raudonoji paprika 1 didelis svogūnas 200 g maltos kiaulienos (faršo) 2 skiltelės česnako ½ arb. š. džiovintų čiobrelių ½ arb. š. džiovintų raudonėlių ½ arb. š. džiovintų bazilikų ¾ st. pomidorų padažo druska, šviežiai malti juodieji pipirai šlakelis aliejaus

Pirmiausia paruoškite padažą. Cukiniją, papriką, svogūną supjaustykite kubeliais. Keptuvėje įkaitinkite aliejaus, pakepinkite svogūną, po to sudėkite faršą, cukiniją, papriką, įspauskite česnako skilteles, suberkite prieskonius, pasūdykite, paskaninkite pipirais ir viską gerai apkepinkite. Galiausiai supilkite pomidorų padažą, įpilkite ½ stiklinės vandens ir patroškinkite apie 15 minučių, kol nugaruos vanduo, ant vidutinės ugnies. Baigdami ruošti troškinį, pagaminkite blynelius. Bulves sutarkuokite plonais šiaudeliais arba smulkia tarka. Ta pačia tarka sutarkuokite svogūną. Įmuškite kiaušinius, įberkite druskos, pipirų, viską gerai išmaišykite. Keptuvėje įkaitinkite aliejaus, dėkite po šaukštą tarkių ir kepkite iš abiejų pusių blynelius, kol gražiai apskrus. Iškeptus blynelius nusausinkite ant popierinio rankšluosčio ir patiekite su mėsos padažu.


Koks ruduo be bulvių

90

DARŽOVĖMIS IR kalakutiena ĮDARYTOS BULVĖS 2 porcijos kelios didelės bulvės alyvuogių aliejus druska 1 kalakutienos filė 1 skiltelė česnako keli pomidorai 1 paprika 1 cukinija 1 svogūnas mėgstami prieskoniai druskos ir pipirų pagal skonį saujelė šviežių baziliko lapelių

Gerai nuplautas bulves subadykite šakute, aptepkite alyvuogių aliejumi, apibarstykite druska ir kitais prieskoniais. Orkaitėje kepkite jas apie 50 minučių atsižvelgdami į bulvių dydį. Kol bulvės kepa, pasiruoškite įdarą. Kalakutienos filė supjaustykite mažais gabaliukais, įtrinkite česnaku, prieskoniais, druska, pipirais ir apkepkite gerai įkaitintoje keptuvėje. Susmulkinkite visas daržoves, nedideliais kiekiais apkepkite keptuvėje. Geriausia būtų apkepti kepsninėje, tuomet daržovių skonis taptų dar ryškesnis. Sumaišykite daržoves su kalakutiena ir smulkintais bazilikų lapeliais. Iškepusias bulves ištraukite iš orkaitės ir šiek tiek atvėsinkite. Bulvės viršuje išpjaukite trikampio formos dalelę, išskobkite viduje esančią bulvės masę palikdami plonas sieneles, kad tilptų kuo daugiau įdaro. Prikimškite bulves. Jei jos kiek per daug atšalo, kelioms minutėms dėkite į orkaitę. Patiekite iškart.


Receptas ir foto: Paulius, Vyrai virtuvÄ—je


P/

Krapus galite pakeisti rozmarinu. Galite naudoti juodąsias garstyčias arba abiejų rūšių garstyčias. Majonezą galite pakeisti grietine.

Receptas ir foto: Asta, Villa Alps


Koks ruduo be bulvių

93

ŠILTOS BULVIŲ salotos SU ŠONINE, POMIDORAIS IR krapų bei garstyčių padažu 2−4 porcijos 500 g bulvių 200 g šoninės 250 g pomidorų 4 arb. š. geltonųjų garstyčių grūdelių 1 valg. š. rapsų aliejaus 2 valg. š. obuolių (sidro) acto 3 valg. š. majonezo 2 valg. š. smulkintų krapų viršūnėlių druskos ir pipirų pagal skonį

Bulves nulupkite ir išvirkite sūdytame vandenyje. Gana stambiai supjaustykite. Šoninę susmulkinkite ir pakepinkite keptuvėje, kol apskrus. Išimkite iš keptuvės ir laikykite šiltai. Keptuvę išvalykite popieriniu rankšluosčiu, įpilkite aliejaus ir, kai jis įkais, suberkite garstyčių grūdelius. Keptuvę uždenkite ir laukite, kol garstyčių grūdeliai ims spragsėti. Užpilkite pusę acto ir pakepinkite dar minutėlę. Majonezą sumaišykite su likusiu actu, krapais ir garstyčių grūdeliais. Lėkštėje sudėliokite bulves, apiberkite supjaustytais pomidorais, šonine ir apipilkite padažu.

Garstyčių grūdelių, reikalingų šioms salotoms, galite įsigyti UAB „Delona“ parduotuvėse Vilniuje arba užsisakyti internetu www.delona.lt


94

... grybų

N

ors „Grybų karą” atmintinai padeklamuoti tikriausiai daugelis galėjome jau pirmosiose mokyklos klasėse, tiesa ta, kad mūsų virtuvėse grybai ir karas yra nutolę per šviesmečius. Kai vieną saulėtą rudens savaitgalį visa Jūsų šeima čiumpa į rankas pintines ir iškeliauja į miško gilumas, nė iš tolio nekvepia jokiais karais. Klegesys, šurmulys, žvitrios akys – nes juk daili grybo kepuraitė gali kyšoti iš po bet kurios samanos – ir vieningas miško „šukavimas“ suartina. O kai pasiekiate bendrą tikslą ir pripildote pintines, kupinos pasitenkinimo šypsenos reiškia ne ką kitą, o mažą pergalę. Ir šventinius pietus, kurie kvepės šviežiais miško grybais. Nors grybų paieškos reikalauja atidumo (šiukštu nerinkite visų grybų iš eilės – tikrai ne visi jie yra valgomi), ant stalo garuojantys pietūs verti ir tos popietės, kurią galbūt praleidote studijuodami grybų vadovėlį ar klausydami patyrusios močiutės pasakojimų. O kaip surinktus grybus paruošti? Kuo nudžiuginti šeimą? Šviežius grybus troškinkite su grietinėle ir bulvėmis, iškepkite trapios tešlos pyragėlių su grybų įdaru, išvirkite puodą grybienės ar tiesiog pusryčių skrebutį pagardinkite grybų užtepu. Kad ir ką pasirinktumėte, tikime, kad rezultatai bus gardūs. Ir kaip niekad kvepiantys mišku rudenį...


Įžangos tekstas: Asta, Saulėta virtuvė Foto: Beata, Braškės su pipirais


Koks ruduo be grybų

96

UŽTEPAS DUONAI SU VOVERAITĖMIS 300 ml užtepo 100 g paruoštų (nuvalytų ir apvirtų) voveraičių truputis sviesto po kelias krapų ir petražolių šakeles 5−8 švieži bazilikų lapeliai 2−3 svogūnų laiškai 1 nedidelė česnako skiltelė žiupsnis druskos šviežiai malti juodieji pipirai 200 g varškės, kreminio sūrio arba lydyto sūrelio

Keptuvėje ištirpintame svieste 5 minutes apkepkite voveraites. Pagardinkite druska ir šviežiai maltais juodaisiais pipirais. Grybus, žoleles ir česnako skiltelę sudėkite į maisto smulkintuvą ir susmulkinkite. Sumaišykite su varške, kreminiu sūriu arba lydytu sūreliu, patikrinkite − galbūt trūksta prieskonių − ir sudėkite į sandarų indelį. Nesuvalgytą užtepą laikykite šaldytuve savaitę. Skanaukite su skrudinta duona.


97

Receptas ir foto: Jurgita, Duonos ir 탑aidim킬


Receptas ir foto: DovilÄ—, DR Food Blog


Koks ruduo be grybų

99

SKREBUČIAI SU GRYBAIS IR RŪGŠTYNĖMIS 5−6 skrebučiai 5−6 riekelės baltos duonos 400 g pievagrybių ar kitokių grybų sauja rūgštynių druska pipirai petražolės alyvuogių aliejus

Duoną paskrudinkite orkaitėje arba skrudintuvėje, palikite atvėsti. Grybus nuplaukite, sudėkite į maisto smulkintuvą kartu su petražolėmis ir susmulkinkite. Gautą tyrę pakepinkite keptuvėje su trupučiu alyvuogių aliejaus. Paskaninkite druska ir pipirais. Skrebučius apšlakstykite alyvuogių aliejumi, uždėkite suplėšytų rūgštynių lapų ir paskirstykite paruoštą grybų masę. Pabarstykite petražolių lapeliais ir patiekite.


Koks ruduo be grybų

100

MIŠKO GRYBŲ SRIUBA 6 porcijos 300 g paruoštų (nuvalytų ir apvirtų) miško grybų gabalėlis sviesto 1 valg. š. alyvuogių aliejaus 1 česnako skiltelė ryšelis šviežių krapų 1 čiobrelio šakelė (reikės tik lapelių) 4 svogūnų laiškai šviežiai malti juodieji pipirai 2 l daržovių sultinio 4 nedidelės bulvės

Giliame puode nesvylančiu dugnu įkaitintuose riebaluose 10 minučių pakepkite lengvai pasmulkintus grybus. Įdėkite išspaustą česnako skiltelę ir pakepkite dar 1 minutę. Sudėkite susmulkintus krapus, svogūnų laiškus, čiobrelio lapelius, pagardinkite pipirais ir pakepinkite 2−3 minutes. Užpilkite sultiniu. Kai užvirs, sudėkite kubeliais supjaustytas bulves, puodą pridenkite dangčiu ir virkite apie 20 minučių. Patiekite karštą su grietine.


101

Receptas ir foto: Jurgita, Duonos ir 탑aidim킬


Receptas ir foto: Asta, SaulÄ—ta virtuvÄ—


Koks ruduo be grybų

103

TRAPIOS TEŠLOS PYRAGĖLIAI SU voveraitėmis, ŠONINE IR ŠPINATAIS Apie 20 pyragėlių Tešlai: 180 g sviesto 2 valg. š. aliejaus 6 valg. š. vandens 2 arb. š. druskos 2 valg. š. cukraus 300 g miltų Įdarui: 355 g voveraičių (ar kitų grybų) 180 g karštai rūkytos kiaulienos šoninės 75 g šviežių špinatų 2 nedideli svogūnai 1 nedidelis poras 165 g fermentinio sūrio 3 kiaušiniai 180 g pieno pora saujų krapų 1 arb. š. juodųjų pipirų 1 arb. š. druskos 1 ½ arb. š. česnakinės druskos

Paruoškite tešlą. Į dubenį sudėkite sviestą, aliejų, vandenį, druską ir cukrų. Kaitinkite dubenį orkaitėje arba mikrobangų krosnelėje, kol viskas ištirps ir masė ims burbuliuoti. Greitai suberkite miltus ir išmaišykite. Paruošta tešla išklokite nedidelius kepimo indelius (pavyzdžiui, galite naudoti keksiukų kepimo formą). Paruoškite įdarą. Keptuvėje ištirpinkite gabalėlį sviesto. Apkepkite smulkintus svogūnus ir porus, kol suminkštės. Tuomet suberkite voveraites ir pakepinkite dar 3−5 minutes, kol suminkštės. Sudėkite špinatus, kubeliais supjaustytą šoninę, išmaišykite ir dar porą minučių pakaitinkite. Nuimkite nuo ugnies. Kitame dubenyje išplakite kiaušinius su pienu ir prieskoniais. Įmaišykite smulkintus krapus ir 100 g tarkuoto fermentinio sūrio. Galiausiai į plakinį įmaišykite šiek tiek atvėsintas daržoves. Paruoštą mišinį pilkite į tešlos krepšelius. Viršų apibarstykite tarkuotu fermentiniu sūriu. Kepkite iki 180oC temperatūros įkaitintoje orkaitėje apie 30 minučių, kol įdaras sutvirtės, o paviršius gražiai apskrus.


Koks ruduo be grybų

104

DAUGIARYŽIS SU VOVERAITĖMIS 3−4 porcijos aliejus kepimui 1 svogūnas 3 skiltelės česnako 250 g apvaliagrūdžių ryžių 500 ml sultinio (geriau grybų ar daržovių) 100 ml baltojo vyno 50 g kietojo sūrio druska pipirai 2 valg. š. sviesto ½ l voveraičių (apie 300 g) 50 ml grietinėlės krapai svogūno laiškai

Pašildykite sultinį. Keptuvėje įkaitinkite šlakelį aliejaus. Sukapokite svogūnus ir suberkite kepti. Kai jie pagels – įspauskite dvi skilteles česnako. Svogūnams suminkštėjus, suberkite ryžius ir leiskite šiek tiek apkepti. Sumažinkite ugnį. Į keptuvę pilkite po samtį sultinio ir kaitinkite ant mažos ugnies, kol susigers. Kartokite, kol ryžiai bus beveik išvirę. Supilkite vyną ir leiskite jam susigerti. Sutarkuokite sūrį ir jį suberkite į ryžius. Išmaišykite, paragaukite ir, jei reikia, pagardinkit druska ir pipirais. Uždenkite ir nukelkite nuo ugnies. Kitoje keptuvėje įkaitinkite šiek tiek aliejaus ir sviesto. Suberkite grybus ir įspauskite vieną skiltelę česnako. Apkepkite grybus nuolat maišydami. Supilkite grietinėlę, pagardinkite druska ir pipirais. Kraukite ryžius į lėkštes, ant jų paskirstykite voveraites su padažu, pabarstykite krapais ir svogūnų laiškais.


P/

Daugiaryžį galite paruošti tik su sūriu, su skirtingais vynais, tirštą it košę ar skystoką kaip sriuba.

Receptas: Indrė, Gėrimų ir patiekalų magija

Foto: Skirmantė, Impossible is nothing


Receptas ir foto: Paulius, Vyrai virtuvÄ—je

106


Koks ruduo be grybų

107

VIŠTIENOS PYRAGAS SU voveraitėmis IR DARŽOVĖMIS 1 pyragas 1 l voveraičių 300 g vištienos filė 5 vidutinės morkos 1 st. gliaudytų žirnių 1 svogūno galva česnako skiltelė 1 nedidelis poras petražolės 500 g bemielės sluoksniuotos tešlos sezamų sėklos papuošimui

Pasūdykite voveraites ir trumpai apvirkite. Vištienos filė supjaustykite gabaliukais, apiberkite prieskoniais, įtrinkite česnaku. Palikite kiek pasimarinuoti ir apkepinkite keptuvėje. Smulkiai supjaustytas morkas su smulkintais svogūnais pakepinkite, kol pasidengs auksine spalva, tuomet suberkite žirnius. Kepdami pagardinkite druska ir pipirais. Bemiele sluoksniuota tešla išklokite kepimo dubenėlį, susluoksniuokite morkas, žirnius, vištieną, voveraites ir dar sykį morkas su žirniais. Gražiai tešla užklokite pyragą, likusius tešlos kraštus apipjaukite, o pyragą patepkite kiaušinio plakiniu ir apibarstykite sezamų sėklomis. Kepkite iki 180°C temperatūros įkaitintoje orkaitėje apie 40 minučių.


108

... konservuotų gėrybių

K

iekvieną vasarą bandome sugauti nors saujelę saulės spindulių ir įmaišyti ją į stiklainėlius drauge su avietėmis, braškėmis ar juodaisiais serbentais tam, kad rudenį, pakėlę juos prieš šviesą, sakytume: šauni buvo vasara... Kabiname uogienes mažyčiu raštuotu šaukšteliu, užsimerkiame, ir prieš akis iškyla šokinėjimai per bangas, iškylos prie ežerų, ilgi pasivaikščiojimai vakarėjančiomis alėjomis, ir sulaukti pavasario tampa vos truputį lengviau. O jei nebuvote labai stropūs ir mieliau šokote festivaliuose nei kaupėte gėrybes žiemai – ne bėda. Rudenį stalai taip pat lūžta nuo įvairiausių gėrybių. Tiesa, visų vaivorykštės spalvų uogų gal ir nerasime − jos užleidžia kelią įvairiausioms daržovėms, kurių žiemą ak, kaip trūksta! Manėte, jog konservavimo darbai jau baigėsi? Anaiptol! Išsijuosę dorosime morkas, česnakus, džiovinsime kriaušes ir konservuosime saldžiuosius pipirus... Tikras rudeniškų atspalvių orkestras! Linkime, jog ir ruduo Jums būtų toks, kurį verta prisiminti atsukus dar vieną konservuotų morkų ar saldžios obuolienės stiklainį. Patikėkite – tai tikrai įmanoma!


Įžangos tekstas: Julė, Kepykla Nr. 5 Foto: Giedrė, g. august photography


Receptas ir foto: DovilÄ—, DR Food Blog


Koks ruduo be konservuotų gėrybių

111

KONSERVUOTI ČESNAKAI 500 ml stiklainis 5 česnako galvutės 240 ml baltojo vyno acto 240 ml vandens 4 arb. š. cukraus 4 arb. š. druskos 20 spalvotų pipirų žirnelių 1 arb. š. kalendros sėklų 3−4 šakelės šviežių čiobrelių 2 lauro lapai

Visus ingredientus, išskyrus česnakus, sudėkite į puodą ir užvirkite. Ugnį sumažinkite ir pavirkite apie 5 minutes, tada sudėkite nuluptas česnako skilteles. Dar kartą užvirkite, puodą uždenkite ir nukelkite nuo ugnies. Palikite 12 valandų pastovėti kambario temperatūroje. Skystį su česnakais dar sykį užvirinkite ir supilkite į švarų stiklainį. Palaukite, kol atvės, ir užsukite. Česnakai bus tinkami valgyti po 5 dienų. Konservuotus česnakus galite laikyti šaldytuve apie 1 metus.


Koks ruduo be konservuotų gėrybių

112

KONSERVUOTOS morkos IR PAPRIKOS SU kardamonais 0,5 l stiklainis 1 vidutinio dydžio morka 1 raudona saldžioji paprika Marinatui: 100 ml vandens 100 ml baltojo vyno acto 6 kardamonų ankštys 1 arb. š. druskos 1 valg. š. cukraus 1 cm dydžio imbiero šaknis

Nuplaukite daržoves. Morką nuskuskite ir supjaustykite griežinėliais. Papriką perpjaukite pusiau, pašalinkite sėklas ir susmulkinkite lazdelėmis. Imbierą nulupkite ir supjaustykite plonais griežinėliais. Morkas ir paprikas sudėkite į sterilų stiklainį sluoksniais paspausdami. Į nedidelį puodą supilkite vandenį, vyno actą, suberkite kardamonus, druską, cukrų ir imbierą. Viską išmaišykite. Pakaitinkite, kol užvirs, ir, sumažinę ugnį, leiskite kvapams susimaišyti. Po kelių minučių supilkite marinatą ant daržovių į stiklainį (palikite bent centimetrą iki stiklainio viršaus). Jei pageidaujate, galite sudėti imbierus ir kardamonus (bus aštriau ir kvapniau). Užsukite stiklainį, pavartykite, kad oro burbuliukai sukiltų į paviršių. Kai atvės, stiklainį su gėrybėmis laikykite šaldytuve.


Receptas ir foto: Julija, Vilko šaukštai


Receptas ir foto: JulÄ—, Kepykla Nr. 5


Koks ruduo be konservuotų gėrybių

115

OBUOLIŲ MARMELADAS Apie 2−2,5 l marmelado 5 kg obuolių 500 g cukraus (arba daugiau − pagal skonį ir obuolių rūšį)

Obuolius nulupkite ir išimkite sėklalizdžius. Supjaustykite nedideliais gabalėliais. Užpilkite obuolius cukrumi ir palikite pernakt, kad išsiskirtų sultys. Kitą dieną obuolius gerai nuspauskite. Sultis supilkite į didelį puodą, tinkamą kaitinti orkaitėje, ir virkite ant vidutinės arba aukštos ugnies, kol jų teliks apie trečdalį pradinio tūrio. Tada supilkite obuolių gabalėlius. Uždenkite puodą dangčiu ir pašaukite į iki 180oC temperatūros įkaitintą orkaitę. Kartkartėmis pamaišydami mediniu šauktu kaitinkite orkaitėje tol, kol obuolių gabalėliai suteš, o pats marmeladas įgaus tamsėlesnę spalvą − priklausomai nuo obuolių rūšies, tai gali trukti valandą, dvi ar tris. Supilstykite į sterilizuotus stiklainius, užsukite ir leiskite atvėsti.


116

LIETUVOJE UŽAUGINTŲ MAISTO PRODUKTŲ SEZONINĖ LENTELĖ ● - patys šviežiausi ○ - laukia aruoduose Sode Obuoliai Kriaušės Slyvos Avietės (rudeninės) Svarainiai Vynuogės Aronijų uogos Dumplainiai Šilauogės Darže Bulvės Morkos Ridikėliai (vėlyvieji) Žieminiai ridikai (juodieji) Pomidorai Agurkai Paprikos Saldieji kukurūzai Baklažanai Špinatai Salierai (lapkotiniai) Salierai (šakniniai) Pankoliai (šakniniai) Burokėliai Cikorijos (salotinės trūkažolės) Cukinijos Moliūgai

Rugsėjis ●

Spalis ●

Lapkritis ○

● ● ●

● ● ● ● Rugsėjis ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●

● ● ● ● ● ○ Spalis ● ● ● ● ○ ○ ● ○ ● ● ● ○ ● ● ●

○ Lapkritis ○ ○ ○

○ ○ ○ ● ○ ○


117 Patisonai Aguročiai Porai Kopūstai Kaliaropės Brokoliai Žiediniai kopūstai Briuselio kopūstai Raudongūžiai kopūstai Kininiai kopūstai (Pekino) Česnakai Svogūnai Griežčiai Ropės Pastarnokai Petražolės (šakninės) Gelteklės Topinambai (žieminės bulvės) Krienai Miške Bruknės Gervuogės Spanguolės Erškėtuogės Šaltalankiai Šermukšniai Putinų uogos Lazdynų riešutai Rudeniniai grybai (baravykai, kazlėkai, rudmėsės, raudonviršiai, šilbaravykiai, žaliuokės) Mėsa ir paukštiena Aviena Žąsys Antys

● ● ● ●

● ● ● ● ● ● ○ ● ● ● ○ ○ ● ● ● ● ●

○ ○ ● ○ ○ ○

● Spalis

● Lapkritis

● ●

● ● ● ○ ●

● ● ● ○ ●

Rugsėjis ●

Spalis ●

Lapkritis

● ●

● ●

Rugsėjis ● ● ● ●

● ○ ● ○ ○ ● ● ● ● ● ●

● ● Lentelę sudarė: Rennie, Sezoninė virtuvė


118

ŽURNALE NAUDOJAMI MATŲ VIENETAI valg. š. - valgomasis šaukštas arb. š. - arbatinis šaukštelis st. - stiklinė (250 ml) ml - mililitrai l - litrai g - gramai kg - kilogramai

Foto: Jurga, Savaitgalio rendez-vous


119

Skanaus! KITO NUMERIO LAUKITE GRUODŽIO MĖNESĮ!

© Autorinės teisės saugomos Draudžiama kopijuoti ir/ar platinti atskiras grafines ir/ar tekstines leidinio dalis be išankstinio kūrybinės grupės sutikimo. Jei sutikimas gautas, naudojant šioje svetainėje esančią informaciją būtina nurodyti šaltinį.


120

Debesys

http://www.cloudsmag.eu https://www.facebook.com/zurnalasdebesys

Debesys Nr. 1 (5) Ruduo 2012  

Nemokamas elektroninis Lietuvos maisto tinklaraštininkų žurnalas

Debesys Nr. 1 (5) Ruduo 2012  

Nemokamas elektroninis Lietuvos maisto tinklaraštininkų žurnalas

Advertisement