Page 1

06.01 VAIKŲ GYNIMO DIENA 06.02 TĖVO DIENA 2013 VASARA


Įžangos tekstas, receptai ir foto: Kristina ir Laura, Su šaukštu aplink pasaulį Dėkojame mažiesiems modeliams Godai, Urtei, Domui ir Tomui už kantrybę

„Vaikai – gražiausios pasaulio gėlės. Ir niekas taip gražiai nežydi, kaip šypsena vaiko lūpose, niekas taip greit nedžiūsta, kaip vaiko ašaro niekas taip nepasotinama kaip vaiko noras sužinoti, pažinti…“ (A. Baltrūnas)


o

os, as,

Vaikų

06.01 Vaikų gynimo diena

GYNIMO DIENA

V

aikystė – pats gražiausias mūsų visų gyvenimo tarpsnis. Nerūpestingas, žavus, spalvingas, su begale mažų ir didelių atradimų. Kupinas rožinių svajonių ir nuoširdaus tikėjimo, kad kiekviena iš jų gali išsipildyti. Vaikystė – tai metas, kai džiaugtis kiekviena diena atrodo be galo paprasta. Gaila, kad vieną dieną neišvengiamai turime atsisveikinti su tomis nerūpestingomis dienomis – suaugusiųjų pasaulis dažnai pasirodo kur kas painesnis, kupinas daugybės klausimų ir daug sudėtingesnių atsakymų... Ir tik tuomet, kai pradedame kurti savo šeimą, kai ant rankų sūpuojame mažylius, vėl mintimis sugrįžtame į vaikystės dienas... Žiūrėdami į savo vaiko akis akimirksniu suvokiame, jog dėl šito žmogučio šypsenos padarysime viską: nuversime kalnus, perplauksime upes, per naktis statysime princesių pilis ar konstruosime lenktynių trasas. Suvokiame, jog visą gyvenimą šiam mažam žmogučiui būsime ramsčiu, kurio prireiks susidūrus su mažais sunkumais. Petimi išsiverkti, kai kažkas nepasiseks ir atrodys, jog pasaulis griūna. Siena, kuri apgins nuo negandų; tokia tvirta siena, kuri, siekdama savo vaiko laimės, niekada nepaluš, nesugrius ir atlaikys visus įmanomus smūgius. Kiekvienų metų pirmąją vasaros dieną, birželio 1-ąją, minima Tarptautinė vaikų gynimo diena. Vaikų gynimas – tai jų teisių gynimas, ir tikime, jog niekas nepaprieštaraus: viena iš svarbiausių teisių yra teisė į laimingą vaikystę. Teisė į tokią vaikystę, kurią prisiminus net po kelių dešimčių metų veide žydėtų šypsena. Teisė į vaikystę, kurią norėtume perduoti, užtikrinti ir suteikti savo vaikams. Šįkart Jums ir visai Jūsų šeimai pateikiame laimingos vaikystės meniu. Manome, kad šie patiekalai tikrai nudžiugins bet kurį vaiką. Pasikvieskite savo šeimos mažuosius prie kompiuterio ekrano ir verskite puslapius į priekį − įdomu, kas juos sužavės labiausiai? Galbūt Karaliaučiaus kukuliai, kurie yra karališkosios virtuvės palikimas − juk visi žinome, kad vaikai yra truputį karaliai, princai ir princesės. Galbūt spalvingi ir ryškūs desertiniai tropinių vaisių gėrimai? O gal meduolinis keksas, kurio valgymas gali tapti tikra atrakcija? Gaminkite, eksperimentuokite, ragaukite ir sukurkite savo mažiesiems mažą šventę! Tikime, jog jų akys, ragaujant tokius dailius ir skanius gardėsius, tikrai švytės iš džiaugsmo. O tai juk mums, tėvams – pats nuostabiausias dalykas pasaulyje.


06.01 Vaikų gynimo diena

KÖNIGSBERGER KLOPSE − KARALIAUČIAUS KUKULIAI 4-6 porcijos Kukuliams: 600 g veršienos 1 sužiedėjusi bandelė ir pienas jai išmirkyti 1 vidutinio dydžio svogūnas 3 aliejuje konservuoti ančiuviai (6 puselės) 1 valg. š. garstyčių 1 kiaušinis ir 1 kiaušinio trynys kelios petražolių šakelės 4 valg. š. aliejaus 2 arb. š. saldžiosios paprikos miltelių druska, juodųjų pipirų grūdeliai gvazdikėliai ir muskato riešutas Padažui: ½ l sultinio (geriausiai virto iš veršienos kaulų) 1 svogūnas 1 lauro lapas 2−3 kvapiųjų pipirų grūdeliai 60 g smulkių kaparėlių 2−3 valg. š. kaparėlių marinato 1−2 valg. š. sviesto 1−2 valg. š. miltų 250 ml grietinėlės 1 valg. š. nutarkuotos citrinų žievelės 2 valg. š. citrinų sulčių 3−4 juodųjų pipirų grūdeliai malto muskato riešuto pagal skonį Patiekimui: virtos bulvės marinuoti burokėliai

Veršieną sumalkite. Bandelę išmirkykite piene ir nuspauskite. Svogūną smulkiai supjaustykite, pakepinkite aliejuje, neleisdami paruduoti, ir atvėsinkite. Ančiuvius susmulkinkite, sumaišykite su garstyčiomis ir kiaušiniais. Petražolių lapelius nuskabykite ir kuo smulkiau supjaustykite (stiebelius pasilikite padažui). Sugrūskite kelis juodųjų pipirų grūdelius, gvazdikėlius ir muskato riešutą. Į sumaltą veršieną sudėkite paruoštus priedus: išmirkytą bandelę, pakepintą svogūną, ančiuvių, garstyčių ir kiaušinių mišinį, petražoles, saldžiąsias paprikas. Pagal skonį įberkite grūstų prieskonių. Pasūdykite ir viską gerai išmaišykite. Rankas patepkite aliejumi ir iš gauto faršo suformuokite maždaug slyvos dydžio kukulius. Dideliame puode ar prikaistuvyje (kuo didesnio skersmens dugnas, tuo geriau) užvirinkite sultinį, įdėkite per pusę perpjautą svogūną, likusius petražolių stiebelius, lauro lapą, kvapiuosius pipirus ir pusę (30 g) kaparėlių. Jeigu reikia, papildomai pasūdykite. Leiskite pavirti apie 10 minučių, tuomet atsargiai sudėkite kukulius, geriausia − viena eile. Maždaug 15 minučių virkite ant kuo mažesnės ugnies, kad sultinys beveik nekunkuliuotų (antraip kukuliai sukietės). Išvirusius kukulius išimkite ir laikykite šiltai, kol pagaminsite padažą. Sultinį, kuriame virė kukuliai, nukoškite, įmaišykite kelis šaukštus kaparėlių marinato. Prikaistuvyje išlydykite sviestą, pakepinkite miltus ir, nuolat maišydami, pilkite sultinį, kol gausite tirštą padažą. Supilkite grietinėlę ir padažą užvirinkite. Sumažinę ugnį, sudėkite citrinų žievelę, supilkite citrinų sultis, pagal skonį pagardinkite muskato riešutu ir grūstais juodaisiais pipirais. Į paruoštą padažą sudėkite veršienos kukulius, likusius (30 g) kaparėlių ir ant mažos ugnies kaitinkite, kol užvirs. Paragaukite, ar netrūksta prieskonių, tuomet patiekalą nukaiskite. Tiekdami kukulius, dosniai užpilkite juos padažu. Kukuliai visuomet valgomi su virtomis bulvėmis ir marinuotais buokėliais. Pagamintus kukulius geriau valgyti iš karto, nes kaparėliai ilgiau pastovėjusiam padažui suteikia rūgštumo.


P.

Nenaudokite šviežių ananasų, nes gėrimai apkars.

Gamindami arbūzų gėrimą, naudokite kuo kokybiškesnį kokosų pieną. Labai svarbu, kad kokosų pieno sudėtyje nebūtų emulgatorių, tirštiklių ir kitokių priedų, nes jie gali sutraukti gėrimą. Lietuvos prekybos centruose kokosų pienas be priedų dažniausiai parduodamas TetraPak pakuotėse.


06.01 Vaikų gynimo diena

ANANASŲ GĖRIMAS SU SALDINTU SUTIRŠTINTU PIENU 6 porcijos 300 g konservuotų ananasų su sirupu 1 nedidelė skardinė konservuotų mangų su sirupu 1 skardinė saldinto sutirštinto pieno 1−1½ l virinto ir atšaldyto vandens cukraus pagal skonį (nebūtinas)

Konservuotus ananasus ir mangus kuo smulkiau supjaustykite, bet nesutrinkite į tyrę. Sumaišykite su likusiais sirupais ir sutirštintu pienu. Nuolat ragaudami, po truputį pilkite vandenį. Jeigu supilsite 1,5 l vandens, gėrimui gali trūkti saldumo − įberkite kelis šaukštus cukraus. Gėrimą atšaldykite, išmaišykite ir supilstykite į stiklines (nepamirškite šaukštelių vaisiams). Jeigu trūksta laiko gėrimui atšaldyti, jį galima tiekti ir iš karto, bet tuomet į stiklines reikėtų įdėti ledukų. Tokiu atveju gamindami gėrimą pilkite mažiau vandens.

ARBŪZŲ GĖRIMAS SU KOKOSŲ PIENU 12 porcijų ½ vidutinio dydžio saldaus arbūzo ½ citrinos sulčių ½ st. kokosų drožlių 1 st. kokosų pieno be priedų (ieškokite TetraPak pakuotėse) ½ l vandens arba ananasų sulčių cukraus pagal skonį 300 g konservuotų ananasų su sirupu (nebūtinai)

Išskobkite arbūzo minkštimą, išrinkite sėklas ir jį smulkiai supjaustykite, bet nesutrinkite į tyrę. Jeigu norite, pridėkite susmulkintų konservuotų ananasų. Įspauskite citrinos, įmaišykite kokosų drožles ir supilkite geros kokybės kokosų pieną. Viską išmaišykite ir po truputį supilkite vandenį (arba ananasų sultis). Paragaukite, ar netrūksta cukraus, jeigu reikia, pasaldinkite. Prieš tiekdami, gėrimą atšaldykite. Galite tiekti iš karto, bet būtinai pasiūlykite ledukų.


06.01 Vaikų gynimo diena

Belgijoje ir Nyderlanduose populiarus saldėsis paprastai patiekiamas su sviestu ir arbata, tačiau per karalienės gimtadienį viskas pasikeičia. Tą dieną kekso riekelės perveriamos, rišamos ant ilgo siūlo ir sukabinamos taip, kad pyragas būtų maždaug akių aukštyje. Tuomet tie, kurie nori jo paragauti (ir laimėti varžybas!), turi suvalgyti savo porciją neliesdami kekso rankomis. Užduotį galima pasunkinti valgytojams užrišus akis. Šis žaidimas, be abejo, labiausiai patiks vaikams, ir visai nesvarbu, kurioje šalyje jie gyvena.

MEDUOLINIS KEKSAS − ONTBIJTKOEK 4-6 porcijos 1 st. ruginių miltų 1 st. kvietinių miltų ½ st. muskovado (muscovado) cukraus 1/3 st. tamsios melasos (cukranendrių sirupo) 1 st. pieno 1 valg. š. kepimo miltelių 1 arb. š. druskos 1 valg. š. cinamono ½ arb. š. grūstų kardamonų sėklų ½ arb. š. imbiero miltelių ¼ arb. š. grūstų gvazdikėlių ¼ arb. š. malto muskato aliejus arba sviestas kepimo formai ištepti Patiekimui: sviestas

Persijotus abiejų rūšių miltus ir kepimo miltelius sumaišykite su druska, prieskoniais ir cukrumi. Tuomet supilkite melasą ir pieną. Dar kartą gerai išmaišykite. Supilkite į kepimo popieriumi išklotą, aliejumi arba sviestu išteptą pailgą kepimo formą. Kepkite iki 160°C temperatūros įkaitintoje orkaitėje maždaug 1 valandą arba kol į kekso vidurį įsmeigtas ir ištrauktas pagaliukas liks švarus. Prieš valgydami leiskite keksui visiškai atvėsti. Tradiciškai šis keksas valgomas pusryčiams, užtepus riekeles sviestu.


06.02 Tėvo diena

Tėvodiena

Įžangos tekstas, receptai ir jų foto: Aušra, Vaikai ir vanilė Foto (kairėje): Laura, Su šaukštu aplink pasaulį

M

ano uošvis, Mr. Milano, mėgsta ruošti didelius pobūvius, kuriems vaišes paprastai pradeda gaminti iki jų likus porai savaičių. Jis daug keliauja, yra aplankęs daugybę pasaulio kraštų ir savo kelionėse visada siekia susipažinti su to krašto geriausiais restoranais. Mr. Milano virtuvėje yra visi įmanomi virtuviniai prietaisai ir įrankiai, aukščiausios klasės puodai, keptuvės ir technika. Jo namuose maisto ruošimas – labai rimtas užsiėmimas. Mėsą, dešras ir sūrius mano uošvis visada perka tik iš pažįstamo italo kaimynystėje esančioje Salumeria, nes tik ten galima gauti „tinkamų“ provolone ir soppresatta, o ir bandelės sumuštiniams ten skaniausios. Picą, Mr. Milano nuomone, galima valgyti tik kai ji iškepta jo mėgstamoje picerijoje „Gallery“, kur geriausia ne tik pica, bet ir pepsikola, ir kur kepėjai pažįstami dar nuo tų laikų, kai jie visi dar lakstė su sauskelnėmis. Mr. Milano visada turi tvirtą nuomonę apie maistą ir niekada nebijo jos garsiai išreikšti; jis turi išlavintą skonį, mėgsta gerai paruoštą jautienos kepsnį ir pripažįsta vienintelį vyną – Kalifornijos Zinfandel. Tėvo dienos proga savo uošviui aš mielai paruoščiau vakarienę. Tai būtų rimtas išbandymas, bet aš juos mėgstu. Tikrai nesiimčiau gaminti kažko labai įmantraus. Pasirinkčiau įprastą meniu: didkepsnį su salotomis bei greitas sūrio bandeles − karštas, tiesiai iš orkaitės − ir nenurungiamą desertą. Pasistengčiau neperkepti jautienos… ir kad citrininio pyrago įdaras nebūtų per rūgštus. O visa kita − labai paprasta. Nesitikiu, kad vakarienė išvengtų kritikos, bet aš manau, jog ši būtų švelni ir išsakyta su šypsena − taip, kaip tik Mr. Milano temoka. Sveikinu visus tėčius, senelius ir uošvius su Tėvo diena!


06.02 Tėvo diena

PORTERHOUSE DIDKEPSNIS SU MAITRE D’HOTEL SVIESTU 2 porcijos 2 kepsniai su T formos kaulais (porterhouse kepsniai), maždaug po 400−450 g 100 g sviesto 2 arb. š. šviežiai išspaustų citrinų sulčių 2 arb. š. šviežių petražolių lapelių 1 arb. š. šviežių čiobrelių lapelių 2 valg. š. aliejaus rupi druska malti juodieji pipirai

Kepsnius nusausinkite, pabarstykite druska, dėkite ant kepimo grotelių ir palikite neuždengtus šaltai 12–24 valandas. Nedideliame dubenėlyje sumaišykite kambario temperatūros sviestą, citrinų sultis, smulkiai sukapotas petražoles, čiobrelius, įberkite druskos, maltų pipirų ir vėl gerai išmaišykite. Sviestą su žolelėmis iškrėskite ant sviestinio popieriaus lakšto, šaukštu suformuokite cilindro formos ritinėlį. Jį įsukite į popierių, stipriai užsukite ir užtvirtinkite galus. Dėkite į šaldytuvą 3–6 valandoms, kad sukietėtų. Prieš kepdami kepsnius, sviestą maždaug 1 valandai palikite kambario temperatūroje, kad atšiltų. Abi kepsnio puses apibarstykite maltais juodaisiais pipirais. Didelėje keptuvėje storu dugnu įkaitinkite 1 valgomąjį šaukštą aliejaus. Į keptuvę dėkite vieną kepsnį. Kepkite ant vidutinės ar stiprios ugnies maždaug 3–4 minutes, kol viena kepsnio pusė gražiai apskrus. Apverskite kepsnį ir kepkite, kol apskrus kita pusė, dar maždaug 3–4 minutes. Apskrudintą kepsnį perkelkite ant kepimo skardos. Sausu rankšluostėliu iššluostykite keptuvę ir iškepkite antrąjį kepsnį, jį perkelkite ant skardos ir palikite maždaug 10–15 minučių, kad atvėstų. Orkaitę nustatykite viršutinio kaitinimo (broil) režimu arba įkaitinkite iki aukščiausios galimos temperatūros. Orkaitės skardą įdėkite maždaug 20 cm atstumu nuo viršutinio kaitinimo elemento. Atvėsusius kepsnius įpjaukite statmenai kaului 2,5–3 cm storio griežinėliais. Ant kepsnių dėkite po griežinėlį maitre d‘hotel sviesto ir pašaukite į įkaitintą orkaitę. Kepkite labai trumpai, tik tol, kol ištirps sviestas. Kepsnius traukite iš orkaitės ir iškart patiekite.


06.02 Tėvo diena

CEZARIO SALOTOS 2 porcijos 1 kiaušinis 2 valg. š. citrinų sulčių 5 valg. š. alyvuogių aliejaus 1 česnako skiltelė 2 ančiuvių filė 100 g vytinto kumpio pancetta 2 storos riekės baltos duonos su pluta 1 nedidelė romaninių salotų (Romaine) gūžė ¼ st. tarkuoto parmezano druska malti juodieji pipirai

Paruoškite padažą: kiaušinį dėkite į vidutinio dydžio puodą su šaltu vandeniu ir užkaiskite ant karštos ugnies. Kai vanduo užvirs, sumažinkite ugnį ir virkite 2 minutes. Puodą nukelkite nuo ugnies, nupilkite karštą vandenį, į puodą su kiaušiniu pripilkite šalto vandens ir palikite 2–3 minutėms, kad kiaušinis atvėstų. Atvėsusį kiaušinį nulupkite, atsargiai išimkite trynį. Kiaušinio trynį, citrinų sultis, alyvuogių aliejų, smulkiai sukapotą česnaką ir smulkiai supjaustytus ančiuvius sudėkite į nedidelį elektrinį maišiklį arba vidutinio dydžio dubenėlį. Viską išsukite (arba išplakite šluotele) iki vientisos masės. Įberkite druskos, maltų pipirų, ir vėl gerai išmaišykite. Palikite kambario temperatūroje, kol prireiks. Vytintą kumpį supjaustykite 0,5 cm kubeliais. Keptuvėje ant vidutinio karštumo ugnies pakepinkite kumpio gabalėlius, kol jie apskrus ir taps traškūs, tuomet perkelkite ant popieriniais rankšluostėliais išklotos lėkštės. Keptuvėje susikaupusius riebalus supilkite į karščiui atsparų dubenėlį – jų prireiks skrudinant duoną. Keptuvę iššluostykite sausu rankšluostėliu. Duonos riekes supjaustykite (arba susmulkinkite rankomis) kąsnio dydžio gabalėliais. Į keptuvę, kurioje kepė kumpis, įpilkite 2–3 valgomuosius šaukštus kumpio taukų. Keptuvę dėkite ant vidutinio karštumo ugnies. Keptuvei įkaitus, į ją suberkite duonos gabalėlius ir kepkite, kartkartėmis pamaišydami, kol jie apskrus iš visų pusių. Keptuvę nukelkite nuo ugnies, duonos gabalėlius perkelkite ant popieriniais rankšluostėliais išklotos lėkštės. Salotos gūžę išskirstykite atskirais lapais, juos nuplaukite lediniu vandeniu ir nusausinkite virtuviniu rankšluosčiu. Salotų lapus suplėšykite kąsnio dydžio gabalėliais ir sudėkite į dubenį. Į dubenį su salotomis suberkite apskrudintą duoną, kumpį, viską apšlakstykite padažu, užbarstykite parmezano sūrio ir atsargiai išmaišykite. Tiekite tuojau pat.


06.02 Tėvo diena

GREITOS BANDELĖS SU ČEDERIO SŪRIU 6 porcijos 70 g sviesto 1¾ st. miltų 1 valg. š. kepimo miltelių žiupsnelis druskos 1 st. stambiai sutarkuoto čederio sūrio 1 st. kefyro 1 kiaušinis 1 arb. š. vandens

Sviestą atšaldykite ir supjaustykite gabalėliais. Miltus, kepimo miltelius ir druską persijokite į dubenį ir įdėkite į šaldiklį 25–40 minučių, kad gerai atšaltų. Į atšalusį miltų mišinį sudėkite sviestą ir sūrį. Viską trinkite pirštais, kol masė taps daugmaž vientisa ir nebeliks didelių sviesto gabalėlių. Stenkitės dirbti sparčiai, kad masė nuo rankų kuo mažiau sušiltų. Supilkite kefyrą ir viską atsargai maišykite mentele, kol neliks sausų miltų ir susiformuos drėgna, lipni tešla. Stenkitės sumaišyti tešlą kuo mažiau sukdami mentelę, geriausia – ne daugiau 12 apsukimų. Tešlą iškrėskite ant pamiltuoto paviršiaus, suformuokite 3 cm storio stačiakampį. Jį supjaustykite į 12 vienodo dydžio stačiakampių bandelių (arba apvalia 5–6 cm skersmens sausainių formele išspauskite apvalias bandeles). Bandeles perkelkite ant sviestiniu popieriumi arba silikonine plėvele išklotos skardos ir dėkite į šaldytuvą, kad atšaltų, 10–15 minučių. Kol bandelės šąla, įkaitinkite orkaitę iki 200°C temperatūros. Kiaušinį išplakite su vandeniu. Atšalusias bandeles traukite iš šaldytuvo. Bandelių viršų aptepkite kiaušinio plakiniu. Kepkite maždaug 20 minučių, kol bandelių viršus paruduos. Traukite iš orkaitės ir dar karštas patiekite.


CITRININIS PYRAGAS SU MIGDOLINIU ORINUKU


06.02 Tėvo diena

6 porcijos Tešlai: 90 g sviesto 50 g cukraus žiupsnelis druskos 1 vanilės ankštis 1 kiaušinis 20 g migdolų miltų 160 g miltų Įdarui: 2 kiaušiniai 4 kiaušinių tryniai 150 g cukraus 125 ml šviežiai išspaustų citrinų sulčių 1 citrinos žievelė 85 g sviesto Orinukui: 4 kiaušinių baltymai 1 st. cukraus ¼ arb. š. vyno akmens (kalio hidrotartralo) miltelių 2 valg. š. migdolų likerio

Kambario temperatūros sviestą, cukrų ir druską išsukite iki vientisos masės. Sudėkite išskobtas vanilės sėklas ir sukite, kol masė taps puri. Įmaišykite kiaušinį. Suberkite migdolų miltus, miltus ir sukite, kol susiformuos tešla. Tešlą rankomis suspauskite į rutulį, jį šiek tiek suplokite, įsukite į maistinę plėvelę ir dėkite į šaldytuvą 2–3 valandoms. Atšalusią tešlą iškočiokite tarp dviejų sviestinio popieriaus lakštų į 3–4 mm storio skritulį. Iškočiotą tešlą su popieriumi dėkite ant kepimo skardos ir įkiškite porai minučių į šaldiklį, kad sukietėtų. Nulupkite sviestinį popierių. Tešlos skritulį įtieskite į apvalią 23–25 cm skersmens 2,5–3 cm aukščio kepimo formą (arba į kelias mažesnes apvalias formeles) išimamu dugnu. Nupjaustykite per formos viršų išlindusius tešlos kraštus. Dėkite į šaldytuvą 30–60 minučių. Kol tešla šąla, įkaitinkite orkaitę iki 160°C temperatūros. Į formą ant tešlos sluoksnio įtieskite sviestinio popieriaus lakštą, iki viršaus priberkite sausų pupelių arba žirnių ir pašaukite į įkaitintą orkaitę. Kepkite maždaug 15–20 minučių, kol tešlos krašteliai lengvai paruduos. Atsargiai išimkite popierių su pupelėmis ir dar kepkite maždaug 8–10 minučių, kol kepinys paruduos. Ištraukite iš orkaitės ir palikite kambario temperatūroje, kad visiškai atvėstų. Karščiui atspariame dubenyje išplakite kiaušinius, kiaušinių trynius ir cukrų iki vientisos masės. Supilkite citrinų sultis, suberkite smulkiai sutarkuotą citrinų žievelę ir gerai viską išmaišykite. Dubenį dėkite ant puodo su verdančiu vandeniu. Vandens puode turi būti tiek, kad dubens dugnas jo nesiektų. Nuolat maišydami kaitinkite, kol sutirštės, maždaug 5–7 minutes. Dubenį nukelkite nuo puodo. Po truputį dėkite kambario temperatūros sviestą, kaskart gerai išmaišydami. Įdaro paviršių uždenkite maistine plėvele ir palikite, kad atvėstų. Karščiui atspariame dubenyje šluotele sumaišykite baltymus ir cukrų. Dubenį su baltymais dėkite ant puodo su verdančiu vandeniu. Vandens puode turi būti tiek, kad dubens dugnas jo nesiektų. Kaitinkite, nuolat plakdami šluotele, kol cukrus ištirps ir baltymų temperatūra pasieks 60°C, maždaug 3–5 minutes. Dubenį nukelkite nuo puodo. Plakite elektriniu plakikliu, kol masė sutirštės, maždaug 1 minutę. Suberkite vyno akmens miltelius ir dar plakite maždaug 3 minutes, kol baltymai taps standūs ir išlaikys formą. Supilkite likerį ir gerai išmaišykite. Atvėsusį pyrago pagrindą atsargiai išimkite iš kepimo formos ir perkelkite ant lėkštės arba padėklo. Ant pyrago dugno tolygiai paskirstykite citrininį įdarą, išlyginkite paviršių. Ant įdaro šaukštu arba ledų kaušeliu dėkite baltymų masę. Išlyginkite paviršių arba šaukštu suformuokite smailias viršūnėles. Orinuko paviršių apskrudinkite virtuviniu deglu ir tuojau pat patiekite.


Nemokamas elektroninis leidinys „Debesys“ Žurnalą leidžia UAB „Imbiero debesys“ ISSN 2029-9699 http://www.cloudsmag.eu https://www.facebook.com/zurnalasdebesys

© Autorinės teisės saugomos Draudžiama kopijuoti ir/ar platinti atskiras grafines ir/ ar tekstines leidinio dalis be išankstinio kūrybinės grupės sutikimo. Jei sutikimas gautas, naudojant šioje svetainėje esančią informaciją būtina nurodyti šaltinį. Dizainas: Asta Eigėlytė-Gunnarsson, Villa Alps Vyr. kalbos redaktorė: Jurgita, Duonos ir žaidimų Kalbos redaktorės: Asta, Saulėta virtuvė Indrė, Gėrimų ir patiekalų magija Julė, Kepykla Nr. 5

Debesys Vasara 2013 (ištrauka)  

Nemokamas ketvirtinis elektroninis Lietuvos maisto tinklaraštininkų žurnalas

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you