Page 1

Debesys

1

NUMERIS 2 (6) / ŽIEMA 2012 - 2013


2

Nemokamas elektroninis leidinys „Debesys“ Žurnalą leidžia UAB „Imbiero debesys“ ISSN 2029-9699 http://www.cloudsmag.eu https://www.facebook.com/zurnalasdebesys

© Autorinės teisės saugomos Draudžiama kopijuoti ir/ar platinti atskiras grafines ir/ar tekstines leidinio dalis be išankstinio kūrybinės grupės sutikimo. Jei sutikimas gautas, naudojant šioje svetainėje esančią informaciją būtina nurodyti šaltinį. Už reklamos turinį ir kalbą neatsakome.

Žurnalo koordinatorė: Asta Eigėlytė-Gunnarsson, Villa Alps, villa.alps@gmail.com

Dizainas: Asta Eigėlytė-Gunnarsson, Villa Alps Diana Žylienė, celsijusd@gmail.com Vyr. kalbos redaktorė: Jurgita, Duonos ir žaidimų Kalbos redaktorės: Asta, Saulėta virtuvė Indrė, Gėrimų ir patiekalų magija Julė, Kepykla Nr. 5

Foto: Neringa, Neringos blogas

Viršelio foto: Giedrė, g.august photography


3

REDAKCIJOS ŽODIS Brangieji,

Nė nepajutome, kad jau verčiame paskutinio šių metų mėnesio kalendoriaus lapelius. Suvedame įvykių, nutikimų ir patyrimų sąskaitas; kuopiame ir puošiame namus; karštligiškai ieškome Kalėdinių dovanų. Apsikrauname darbais darbeliais, kad tik, neduokdie, nepultų tas žiemos slogutis. Juk jei apsimesime, jog jo nėra, jo ir nebus, tiesa? Bet žinote ką? Emocijų negalima malšinti ir slėpti po sunkiais dėmesio atitraukimo klodais. Jas reikia išgyventi. Lygiai taip reikia išgyventi ir kiekvieną metų laiką – juk kiekvienas iš jų savitai žavus, nėra nė vieno niekam tikusio. Žiemą ilgiau miegame, ilsimės, kaupiame jėgas darbingam pavasariui. Leidžiame laiką su šeima ir prisimename pamirštus darbelius namuose. Daugiau skaitome, daugiau rašome laiškų. Ir taip slenka tingios, bet jaukios žiemos dienos. Kad žiemos dienos nepasirodytų šaltos ir niūrios, nešame jums dubenėlius garuojančių sriubų ir troškinių. Drauge su Jumis, mielieji skaitytojai, ruošiame Kūčių vakarienę, dovanojame pačias nuoširdžiausias rankų darbo Kalėdines dovanas. Siūlome, kaip paruošti nepamirštamą Naujųjų Metų meniu. Kalbiname virtuvės šefą ir keliaujame į Daniją, Estiją, Norvegiją ir Suomiją. Šie metai atnešė tiek daug iššūkių, pokyčių ir džiaugsmų. Pasirenkime sutikti kitus, ir atviromis širdimis priimti visa, ką jie mums siūlys.

Smagaus pasiruošimo šventėms! Linkime visais ateinančiais metais daug džiaugsmingų progų susibėgti kartu ir švęsti!


5

TURINYS 6 12

KAS MES? SKONIŲ KALENDORIUS

14 18 20 26 46 58 60 62

Pasaulinė tango diena Šviesos diena, Šv. Liucija Kūčios Kalėdos - Skanios dovanos Naujieji metai Tarptautinė aštraus maisto diena Duonos diena Kinų Naujieji metai

64

98

SKONIŲ ABĖCĖLĖ Norvegija Ožkų sūris Pistacijos KOKIA ŽIEMA BE...

100 112 126

... džiovintų vaisių ... sriubų ... troškinių

140

KALĖDOS SVEČIUOSE

142 146 150

Danija Estija Suomija

162

PASAKIŠKI SKONIAI POKALBIS

66 76 88

166


6

ASTA, VILLA ALPS Suktis virtuvėje man patinka nuo mažens, tačiau tikra aistra tai virto prieš keletą metų. Sergu lengva kulinarinių knygų ir žurnalų pirkimo bei skaitymo manija. Eksperimentuoju skoniais bei formomis ir visada laukiu svečių prie savo stalo.

ASTA, SAULĖTA VIRTUVĖ

REDAKCIJA

Kadaise prisiekinėjusi, jog „prie puodų tai aš tikrai niekad nestovėsiu“, šiandien štai atvirai prisipažįstu, kad myliu virtuvę, ir ruošiuosi būti ištikima jai visą gyvenimą. Mano tinklaraštis - Saulėta virtuvė - atspindi, kaip aš gyvenu, ką myliu ir apie ką svajoju. O svajoju aš dažnai. Apie purius keksiukus, apie minkštučius pyragus, apie gardžiausius tortus. Ir apie skanų, saldų gyvenimą...

INDRĖ, GĖRIMŲ IR PATIEKALŲ MAGIJA Atradusi laisvę rinktis ką noriu ir kada noriu, greitai pastebėjau, kad gaminimas tai magija! Sūru dera su saldu, o žiupsnis cinamono pagardina kiekvieną pyragą. Todėl ir tinklaraštis vadinasi Gėrimų ir patiekalų magija - nes kasdien tarp šaldytuvo lentynų ir spintelių slepiasi truputis magijos, kurią receptais ir mikliais pirščiukais reikia pažadinti...

JULĖ, KEPYKLA NR. 5 Kur gyvenu? - Tarp prieštarų, tarp skaičiukų ir žodynų, akinių juodais rėmeliais ir bitės įgėlimo, dviračių ir lėktuvų. Bet labiausiai - virtuvėje ar penktoj kepykloj, kur beveik ketverius metus bendraautoriauju rašinėjimais apie maistą, miestą, miegą, matematiką ir kitas esmines gyvenimo M.

JURGITA, DUONOS IR ŽAIDIMŲ Rašau apie duoną ir žaidimus. Apie skonius, spalvas ir svajones. Apie tai, kas mano lėkštėje ne vien perkeltine reikšme. Nes maistas, jo gaminimas ir pateikimas – vienas smagiausių saviraiškos būdų. Ir, be abejo, pats skaniausias.


AUŠRA, VAIKAI IR VANILĖ

7

Būdama gal keturiolikos, tapau atsakinga už mūsų gausios šeimos maitinimą, ir nuo to laiko mano pareigos išliko nepakitusios. Aš visada gaminu daug ir visada gausioms valgytojų kompanijoms. Neperdėdama pasakysiu, kad be jokio vargo galiu sočiai prikimšti pilvukus ir nevalgiems vaikams, ir išrankiems suaugusiems. Virtuvė – tai mano kasdieninis darbas ir poilsis, mano laimė, meilė ir stichija. Gyvenu Amerikos kaime, didžiąją laiko dalį praleidžiu prie puodų ir retkarčiais parašau lietuviškai apie savo virtuvinius kūrinius.

Tikriausiai galėčiau pasakyti, kad myliu gyvenimą. Jo skonių gausybę. Ir skoniais čia vadinu beveik viską – jausmus, emocijas, įvykius, keliones, sutiktus ir pažintus žmones, rytus ir vakarus, naktis ir dienas. Galiausiai – pačius tikriausius skonius, kurie užburia ragaujant naujus patiekalus ar gardžiuojantis rafinuotais gėrimais. Todėl aš mėgstu gaminti. Galbūt taip išreiškiu savo meilę gyvenimui ir tai, ką išgyvenu pati.

DOVILĖ, DR FOOD BLOG Maisto gaminimas – mano didžiausia aistra. Esu apsėsta maisto manijos, man labai patinka jį gaminti, kalbėti apie jį, ragauti, apie jį skaityti. Kiekvieną kartą įžengusi į virtuvę, atidarau stiklainėlį puikiam patiekalui būtiniausio ingrediento – meilės. Neseniai su vyru pradėjome naują gyvenimo etapą svečioje šalyje. Todėl nuo šiol mano atsinaujinusiame tinklaraštyje rasite ir daniškų patiekalų receptų.

EGIDIJA, TINGINIAI IRGI VERDA... Gyvenu, gaminu ir rašau iš Palangos. Mane dažniausiai čia sutiksite didžiausiame turistų susibūrime, dviračių takelyje Palanga – Karklė arba turguje. Esu baisi tinginė. Bet... visas tinginystes išblaško netikėtai cinktelėjusi mintis apie burokėlių traškučius ar agurkų ledus.

GABRIELĖ, GABRIELE PHOTOGRAPHY Apie save rašyti nemoku, todėl ir gera kulinare vadintis galėčiau tiek pat, kiek ir simfoninio orkestro dirigente. Nepaisant to, jaučiu didelį malonumą užfiksuodama tai, ką pagamina mano mama. Dažnai pasvajoju apie profesionalią maisto fotografiją bei gyvenimą Suomijoje kartu su bulterjeru ir šviežiai skintų mėlynių pintinėmis.

PRIE ŠIO NUMERIO PRISIDĖJO

BEATA, BRAŠKĖS SU PIPIRAIS


8

GIEDRĖ, G. AUGUST PHOTOGRAPHY Fotografija yra mano aistra, o receptų ieškojimas, idėjų gaudymas, maisto puošyba ir dekoravimas – naujai atrastas pomėgis. Tinklaraštį sukūriau kaip alternatyvų atsiskaitymo darbą fotografijos kursui. Iki šiol fotografavau viską, dabar gaminu ir fotografuoju saldėsius. Kuriu mielą, jaukią ir saldžią aplinką. Skanaus!

PRIE ŠIO NUMERIO PRISIDĖJO

ILONA, SKANUS GYVENIMAS Mano skanus gyvenimas prasidėjo dar vaikystėje, kai gamino mama, o paauglystėje, kai nebebaisu buvo rankose laikyti peilį ir karštą keptuvę, susidomėjimas tik didėjo. Ir, nors vėliau suktis virtuvėje šiek tiek pabodo, dabar, kai pati esu dviejų vaikų mama, tas noras gyventi skaniai veda iš proto! Gaminu, eksperimentuoju, mėgaujuosi, gyvenu tuo tam, kad mano šeima drąsiai galėtų sakyti: gyvenimas yra skanus!

INDRĖ, KEISTAI PAPRASTA Tinklaraštį Keistai paprasta sukūriau padrąsinta draugės, mačiusios mano entuziazmą kepti, virti, troškinti sveikus, bet kartais keistus kitų skoniui patiekalus, kurti paprastus desertus. Užaugau valgydama naminį maistą, tad kitokio nepripažįstu ir noriai gaminu net būdama pavargusi. Be to, tikiu maisto įtaka sveikatai, išvaizdai, bendrai savijautai. Man maisto gaminimas, naujų receptų išbandymas − savotiškas poilsis su lašeliu saviraiškos, improvizacijos ir kūrybos.

JOLITA, SURFING THE WORLD CUISINE Tinklaraštį pradėjau rašyti tik persikrausčiusi gyventi į Stambulą, nes šviežių daržovių gausa visus metus, nauji patiekalai vis viliojo gaminti ir išbandyti. Vis dėlto aš rašau ne tik apie turkų virtuvę, nes mėgstu įvairų maistą. Tad vieną dieną renkuosi turkiškus, kitą – kiniškus, graikiškus, itališkus, Vidurinių Rytų patiekalus ar grįžtu į lietuviškos virtuvės lobynus.

JULIJA, VILKO ŠAUKŠTAI Potraukis gaminti maistą radosi ne taip jau seniai, tačiau nėriau giliai. Stirtos kulinarinių knygų, nuolat skaitomi tinklaraščiai ir bandymai virtuvėje – tai, kas pasotina ne tik tiesiogine, bet ir perkeltine prasme. Gaminimas, fotografavimas ir dalinimasis patirtimi Vilko šaukštuose pakylėja, džiugina ir skatina tobulėti.


KAROLINA, CITRINOS ŽIEVELĖ

9

Kiekvienas iš mūsų turime susikūrę savo įvaizdį kitų akyse: vienus vadina sportininkais, kitus – moksliukais ar namų šeimininkėmis. O mane visi žino kaip merginą, kuri mėgsta gaminti; merginą, nešančią obuolių pyragus į darbą ir dalinančią sausainius Kalėdų proga.

Nuo pat mažens mėgau skaniai pavalgyti, deja, negaliu pasigirti vaikystėje išsiugdytu pomėgiu sukiotis virtuvėje – mama joje grojo pagrindiniu smuiku. Meilė virtuvei atsirado visai neseniai ir maisto ruošimas tapo mano gyvenimo dalele, kuria džiaugiuosi pati ir džiuginu aplinkinius. Tikiuosi ir Jus suvilioti ir nenuvilti savo gaminamais patiekalais!

REDA, LAISVALAIKIS VIRTUVĖJE Aistra! Taip galėčiau pavadinti meilę maistui, jo ruošimui, fotografavimui, o vėliau ragavimui... Didelis užsidegimas tam, ką darau, kuo užsiimu, suteikia gyvenimui spalvų, tampa savotiška saviraiška ir, be abejonės, įdomesne kasdienybe!

RENATA, VALGOM EUROPĄ Gaminti mėgstu nuo vaikystės. Jau tuomet skaitydavau kulinarines knygas ir net rašiau receptus. Tiesa, nelabai vykusius. Kas gi valgytų aštrų omletą su braškėmis?! Kita mano aistra – kelionės. Kiek daugiau nei prieš metus, sujungus šiuos du pomėgius gimė Valgom Europą. O dabar džiaugiuosi galėdama prisidėti ir prie pirmojo Lietuvoje tinklaraštininkų žurnalo apie maistą.

RŪTA, KAS NUTIKO VIRTUVĖJE? Gyvenu ne tam, kad valgyčiau, o tam, kad valgyčiau skaniai! Mėgstu eksperimentuoti virtuvėje, o kulinarines knygas skaitau kaip romanus. Neatsispiriu pagundai paragauti naujų skonių ir tirpstu iš malonumo jais vaišindama savo šeimą ir draugus. Meilė virtuvei įkvėpė rašyti tinklaraštį, skaičiuojantį jau trečius metus.

PRIE ŠIO NUMERIO PRISIDĖJO

NERINGA, NERINGOS BLOGAS


10

SAULIUS, MANO VIRTUVĖ

PRIE ŠIO NUMERIO PRISIDĖJO

Jei ne manovirtuve.com, mano mityba būtų labai nuobodi – kasdieninę duoną sudaro kiaušiniai, vištiena, daržovės, lęšiai ir duona, o receptų rašymas šią monotoniją gerokai paįvairina. Be abejo, maisto įvairovė – privalumas, bet ne pagrindinis tikslas: svarbiausia, kad galiu gaminti maistą ir dalintis patirtimi su kitais. Stengiuosi rašyti paprastus receptus naudodamas produktus, kurių galima nusipirkti daugelyje parduotuvių, nors retkarčiais įmaišau ir sudėtingesnį receptą mėgstantiems iššūkius. Arčiausiai širdies – prancūzų ir moderni Europos virtuvė.

SKIRMANTĖ, IMPOSSIBLE IS NOTHING Vadovaujuosi moto, jog nieko nėra neįmanomo ir savo virtuvėje kepu pyragus garuose, spaudžiu iš jogurto sūrį, gaminu žemės riešutų chalvą bei ruošiu dar daugiau skanių ir gal kiek neįprastų patiekalų.

VALERIJA, CUKERKA Pasirinkau gyvenime labai rimtą kelią – esu teisininkė, bet kasdien išsiilgstu atradimų, todėl bandau jų ieškoti savo vaikuose, kūrybinėse mintyse ir... virtuvėje. Mėgstu saldžius kokosų sausainius, naminius ledus, vasaros ryto kvapą ir savo vaikų juoką. Gaminu sau, gaminu vyrui ir vaikams, gaminu tam, kad kiekviena diena būtų saldi.

NORITE PRISIDĖTI PRIE ŽURNALO TURINIO? TAVO NUOTRAUKA

Kviečiame maisto tinklaraštininkus prisidėti prie smagaus kūrybinio proceso. Rašykite el.paštu villa.alps@gmail.com


11 Receptas specialiai sukurtas „Kavos bankui“, naudojant vieną iš „Kavos banko“ parduodamų kavos rūšių.

KAVA ĮTRINTA KIAULIENOS IŠPJOVA 3−4 porcijos 2 valg. š. maltos kavos 1 arb. š. maltų kajeno pipirų 1 arb. š. rudojo Demerara cukraus 2 arb. š. druskos 1 valg. š. alyvuogių aliejaus 1 kiaulienos išpjova (600−700 g) Maltą kavą, pipirus, cukrų, druską ir alyvuogių aliejų sumaišykite ir mišiniu įtrinkite mėsą. Įtrintą mėsą palike marinuotis 3−4 valandas arba per naktį. Kepkite orkaitėje ant grotelių 30 minučių, kas 7−8 minutes pavartydami. Iškepusią mėsą užklokite folija ir palikite 10 minučių pailsėti. Receptas ir foto: Skirmantė, Impossible is nothing

25 Lt už 250 g „Brazilija“ Pietų Amerika

„Zimbabwe“ Pietų Afrika

AUKSINĖ KAVOS KOLEKCIJA dovanų pakuotėse

Vertinga ir reta dovana įvairių švenčių proga Dovanojate ne tik kavą, bet ir naują skonį bei nuotaiką!

„Indija“ Azija

Aplankykite mus: www.kavosbankas.lt Facebook’e: Kavos bankas Susisiekite su mumis: info@kavosbankas.lt Ekskavatorininkų g. 1L, Kaunas Telefonas: +370 37 407 534, Faksas: +370 37 407 257

Visos kavos - naujo derliaus, skrudintos pagal specialią technologiją, šviežiai maltos. Auksinės kolekcijos kavų ruošiame tik nedidelį kiekį! Niekur kitur – tik pas mus!


Foto: Asta, Villa Alps


SKONIŲ KALENDORIUS ŽIEMA 12.11 Pasaulinė tango diena 12.13 Šviesos diena, Šv. Liucija 12.24 Kūčios 12.25 Kalėdos 12.31 Naujieji metai 01.27 Tarptautinė aštraus maisto diena 02.05 Duonos diena 02.10 Kinų Naujieji metai


14

angoTangoTangoTangoTan Įžangos tekstas: Asta, Saulėta virtuvė

Receptas: Indrė, Gėrimų ir patiekalų magija

Foto: Mantas Bajalis


12.11 Pasaulinė tango diena

15

I

š pirmo žvilgsnio galima suklysti ir pamanyti, kad tango ir kulinarija yra visiškai nesusiję. Bet į klausimą, kodėl ši diena turėtų būti paminėta kulinariniame žurnale, mes jau esame parengę atsakymą. Jis iš tiesų labai paprastas. Mes manome, kad tango ir kulinariją sieja aistra. Polėkis. Ekspresija. Išraiška. Pamėginkite, neįbėrę kiekvieno po žiupsnį, paruošti savo mėgstamiausią patiekalą. Jis bus ne toks, koks turėtų būti. Nesužavės ir neprivers aikčioti iš nuostabos, nesulauksite smalsių žvilgsnių, prašančių receptų. Nes taip pagaminti moka kiekvienas, o ypatingą skonį galime sukurti tik tada, kai nepamirštame įberti ypatingų prieskonių. Maža to, maisto ruošimas yra lyg šokis. Čia ritmingai kilnojami puodų dangčiai, žvanginami šaukštai ir šakutės, plakama ir maišoma, pjaustoma ir trinama, kepama ir verdama... Ir, nors improvizacijos virtuvėje visuomet yra vertos pagyrų, sumaišyti žingsnelių čia, kaip ir šokyje, nevalia – prisiminkite, ant stalo mes norime patiekti ypatingą patiekalą! Taip, tango ir kulinarija turi labai daug bendra. Todėl bent vieną dieną metuose savoje virtuvėje pamėginkite suktis tango žingsneliu. Nepamirškite aistros, polėkio ir kitų ypatingų prieskonių. Pagaminkite ypatingą užkandį. Ypač gardų ir žavintį išraiškingais skoniais...

ngoTangoTangoTangoTan


12.11 Pasaulinė tango diena

16

ĮDARYTI MAŽI PYRAGĖLIAI (empanados) IR PRIESKONINIŲ ŽOLELIŲ PADAŽAS (chimichurri) 32 empanados, indelis padažo Tešlai: 500 g miltų ½ valg. š. druskos 70 g sviesto 2 dideli kiaušiniai ½ valg. š. acto 95 ml šalto vandens Įdarui: 1 didelis svogūnas 1 morka 1 raudonoji paprika sauja juodųjų alyvuogių aliejus kepimui 150 g maltos jautienos 150 g maltos kiaulienos 2 skiltelės česnako žiupsnis baltųjų pipirų žiupsnis rozmarinų (smulkintų šviežių ar džiovintų) žiupsnis druskos žiupsnis saldžios rūkytos paprikos miltelių Padažui: 50 g plačialapių petražolių 4 skiltelės česnako 3 valg. š. raudonojo vyno acto 100 ml alyvuogių aliejaus žiupsnis druskos 2 mažos aitriosios paprikos ar pagal skonį džiovintų žiupsnis juodųjų pipirų žiupsnis raudonėlių (šviežių arba džiovintų)

Į dubenį suberkite miltus, druską ir sudėkite sviestą. Trinkite tarp pirštų, kol gausite trupinius. Išplakite kiaušinius su actu, tuomet įmaišykite vandenį. Supilkite į miltų ir sviesto masę. Gerai išminkykite tešlą ant miltais pabarstyto stalo. Minkydami ją lankstykite − tešla turi būti gana tampri, bet prie rankų beveik nelipti. Paruoštą tešlą suformuokite į kvadratą, suvyniokite į plėvelę ir padėkite į šaldytuvą bent valandai. Tuo metu paruoškite įdarą. Susmulkinkite svogūną, morką sutarkuokite, papriką supjaustykite kubeliais. Alyvuoges pasmulkinkite. Keptuvėje įkaitinkite aliejų. Sudėkite jautieną ir kiaulieną. Suberkite svogūnus ir smulkindami mentele pakepinkite. Suberkite tarkuotą morką, papriką ir alyvuoges. Įspauskite česnako skilteles. Pagardinkite baltaisiais pipirais, rozmarinais, druska ir paprikos milteliais. Gerai išmaišykite ir leiskite apkepti. Paragaukite, ar netrūksta prieskonių. Nukaiskite įdarą nuo ugnies ir palikite atvėsti. Tešlą išimkite iš šaldytuvo ir padalinkite į 32 dalis (kvadratą padalinkite į 4 dalis, tada kiekvieną dalį dar į 4, o likusias − pusiau). Pasilikite 4 gabalėlius, o likusią tešlą vėl padėkite į šaldytuvą. Suvoliokite iš tešlos rutuliuką ir ant miltais pabarstyto stalo iškočiokite į blynelį (stebėkite, kad tešla nepriliptų prie stalo). Dėkite šaukštą įdaro, gerai užspauskite kraštus. Tešlos jokiu būdu nevartykite – miltuota pusė su miltuota nesukibs! Tuo pačiu būdu paruoškite visus pyragėlius. Paruoštus pyragėlius pašaukite į iki 200°C temperatūros įkaitintą orkaitę ir kepkite 20−25 minutes, kol gražiai parus. Tiekite vienus ar su padažu. Padažui visus ingredientus sudėkite į rankinio smulkintuvo indą ir smulkinkite dideliu greičiu. Paragaukite, ar netrūksta prieskonių. Paruoštą padažą tiekite tą pačią dieną arba užšaldykite. Pyragėlius tiekite vienus ar su padažu.


Leidykla „Alma littera“ Pristato dvi naujas knygas: „Gyventi skanu“ Meilė maistui. Štai kas sieja ir vienija 25 šios knygos autorius. Tikram, kokybiškam, namie paruoštam maistui. Valgiui, kuris ruošiamas širdimi. Patiekalams, kurie akies mirksniu gali grąžinti į vaikystės namus prie saldžiais virtiniais nukrauto stalo, mintimis nešti į egzotiškais prieskoniais kvepiančius kraštus ar paprasčiausiai sušildyti sielą. Draugėn subūrėme geriausius (išsibarsčiusius po visą pasaulį) Lietuvos maisto tinklaraštininkus tam, kad padovanotume Jums šią knygą – gundančią, kvepiančią prieskoniais, istorijomis ir kviečiančią dalintis. Šie žmonės savo simpatijas valgiui išpažįsta rašydami kulinarinius dienoraščius ir viešai dalindamiesi savo patirtimi bei išgyvenimais virtuvėje. Tokie skirtingi ir kartu tokie panašūs knygos autoriai džiaugiasi galėdami praverti savo namų duris ir pasidalinti geriausiais, laiko patikrintais ir ne vieną širdį užkariavusiais šeimos receptais. Tai knyga – pasiilgusiems tikro ir nuoširdaus valgio bei draugiško pokalbio prie bendro stalo. Fotografai: Reda Vilūnienė, Jurgita Karalevičiūtė-Vaskel ir Aušra Marcinkevičiūtė

Daiva Trečiokaitė. „Kvepiantys“

Fotografas: Domantas Kvedaras

Kaip tie kepiniai kvepia... Šioje knygoje rasite ir greit pagaminamų saldumynų, ir tokių, kuriuos galėsite valgyti tik po kelių dienų, – nuo paprasčiausių sausainių, spurgučių iki tortų, štrudelių ir meduolinio namuko. O kai širdis apsals, paieškokite receptų sūrių kepinių ar tų, kuriuose gausu prieskonių. Be to, laukiant, kol tešla pakils ar pailsės, kol galėsite iš orkaitės traukti kepinius, jums neteks nuobodžiauti, nes čia gausu istorijų apie produktus, pačius kepinius ir patarimų, kaip ką daryti. Pavyzdžiui, ar žinote, ką reiškia miltų žymėjimas raidėmis ir skaičiais? Ką daryti, kad prie sausainių spaudimo formelių neliptų masė, o razinos neskęstų tešloje? Kodėl plakamus kiaušinius reikia šildyti? Kaip tinkamai kildinti mielinę tešlą? Tad turintieji šią knygą ne tik galės didžiuotis burnoje tirpstančiais kepiniais, bet ir gautomis žiniomis.


18

T

ikriausiai visi esame tai patyrę: rytą, išeidami į mokslus ar darbus, namus paliekame skendėti prietemoje, o vakarą, žengę pirmąjį žingsnį iš biuro ar universiteto, vargiai tematome savo nosies galiuką. Deja, pasitaiko ir tokių dienų, kai saulės, atrodo, nė minutėlės neregime. „Šviesos, šviesos!“, – verkia širdelė. Nors šviesos parduotuvėje ir nenusipirksi, tvirtai žinome, jog pasikviesti ją į svečius galime kiekvienas. Šiemet, kaip ir praėjusiais metais, norime kartu su Jumis švęsti šv. Liucijos – šviesos nešėjos – dieną. Skandinaviškų šventės tradicijų nebūtina aklai perimti, visgi tamsiais žiemos vakarais nepaprastai jauku sėdėti ant sofos susikėlus raštuotomis vilnonėmis kojinėmis apmautas kojas, apsisiausti šiltu pledu, lėtai gurkšnoti garuojančią arbatą žvakių šviesoje ir atsikąsti kambarį nušviečiančio ragaišio su šafranu. Tegul šviesa pripildo ir Jūsų namus!..

PYNĖ SU ŠAFRANU IR KOKOSAIS 2 ilgos pynės Tešlai: 50 g šviežių arba 12 g sausų mielių 100 g sviesto 500 ml riebaus pieno 150 ml cukraus 150 g grietinės 1 g šafrano ½ arb. š. druskos 1 kiaušinis 1/3−1/4 l kvietinių miltų Pertepimui: 100 g sviesto 125 g smulkių kokosų drožlių 80 ml rudojo Demerara cukraus Aptepimui: 1 kiaušinis

Mieles sutrupinkite ir suberkite į dubenį. Puode ištirpinkite sviestą, į jį supilkite pieną ir kaitinkite ant mažos ugnies iki maždaug 37°C temperatūros, kol dar ne per karšta į pieną įkišti pirštą. Nedidelę dalį šilto pieno ir sviesto mišinio užpilkite ant mielių. Įberkite šiek tiek cukraus ir palikite keletui minučių, kol mielės suputos. Suberkite likusį cukrų, druską, šafraną, supilkite pieno ir sviesto mišinį, šiek tiek paplaktą kiaušinį, sudėkite grietinę. Viską gerai išmaišykite. Įberkite 1,2 l miltų ir išminkykite tešlą. Po truputį pilkite likusius miltus ir minkykite, kol tešla nebelips prie rankų. Tešlą dubenyje uždenkite maistine plėvele ir palikite kilti šiltoje vietoje be skersvėjų apie 45 minutes. Ragaišio pertepimui ištirpinkite sviestą ir sumaišykite jį su kokosais ir Demerara cukrumi. Iškilusią tešlą trumpai paminkykite ir padalinkite į dvi dalis. Kiekvieną tešlos dalį iškočiokite į didžiulį stačiakampį. Tešlą plonai aptepkite kokosų pertepimu. Suvyniokite tešlą išilgai ilgojo krašto. Vyniotinį išilgai perpjaukite per pusę. Pjauti pradėkite 1−2 cm nuo krašto ir pjaukite iki galo. Tešlos puses supinkite tarpusavyje, sujunkite pynės galus ir šiek tiek atverskite neperpjautąjį galą, kad atsivertų visi ragaišio sluoksniai. Uždenkite rankšluosčiu ir palikite kilti apie 30 minučių. Orkaitę įkaitinkite iki 180°C temperatūros. Ragaišį aptepkite paplaktu kiaušiniu ir kepkite apatinėje orkaitės dalyje apie 25−30 minučių, kol ragaišis gražiai parus. Ragaišį laikykite duoninėje arba maišelyje ne ilgiau nei 1 savaitę.


12.13 Šviesos diena, Šv. Liucija

Įžangos tekstas: Julė, Kepykla Nr. 5 Receptas ir foto: Asta, Villa Alps


12.24 Kūčios

20

s o i č ū K JŲ O T ITY A K S I A T P E C E R

Foto: Dovilė, DR Food Blog


21 Kartu su mūsų draugais „Kulinarijos studija“ 2012 m. spalio mėn. organizavome Kūčių stalo patiekalo konkursą mūsų skaitytojams Facebook’e. Ačiū visiems, pasidalinusiems receptais, diskutavusiems ir taip anksti pradėjusiems gyventi žiemos švenčių nuotaikomis! Dalinamės konkurso nugalėtojų receptais. Tikimės, kad jie įkvėps ne vieną Jūsų. O mes nugalėtojams linkime pasisemti kulinarinių įkvėpimų „Kulinarijos studijoje“!

----------------------------Jei norite sužinoti apie kitus žurnalo Debesys organizuojamus konkursus ir naujai pasirodžiusius numerius, užsiprenumeruokite žurnalo naujienas http://www.cloudsmag.eu/prenumerata/


22

M

es visi žinome, koks ypatingas ir nepaprastas laikas yra Kūčių vakaras. Kupinas gražiausių minčių, geriausių ketinimų, nuoširdžiausių jausmų... Tai metas, kai norisi ir sau, ir visiems palinkėti labai paprastų, bet nepaprastai didelių dalykų. Šį vakarą pamirškime akimirkai save ir pasistenkime iš naujo pažinti žmones, kurie yra šalia mūsų. Paklauskime, kaip jie gyvena ir kaip jaučiasi. Ne iš mandagumo, o dėl to, kad mums iš tiesų rūpi. Išgirskime jų atsakymus. Apgaubkime švelniu dėmesiu. Apkabinkime tuos, kuriuos mylime. Pasakykime, kad mylime – juk taip dažnai šitai pamirštame. Parodykime, kokie mums svarbūs yra tie, kurie kasdien yra šalia. Pabūkime paprasti, atviri ir nuoširdūs. Šypsokimės ir žiūrėkime į akis. Nebijokime tame žvilgsnyje kažką atrasti ar suprasti, džiaukimes šia galimybe. Dovanokime nesavanaudišką gerumą savo mylimiems žmonėms ir neskaičiuokime, kiek daug jo išdalinome. Jo niekad nebus pernelyg daug. Kūčių vakarą pabūkime geresniais, švelnesniais, nuoširdesniais ir labiau mylinčiais. Nebijokime parodyti jausmų ir nebijokime jų priimti. Kūčių vakarą, sako, vyksta stebuklai... Nelaukime stebuklo, sukurkime jį patys.

1 2

3

ARCHAJIŠKI RECEPTAI, KURIUOSE LAIKOMASI SENŲJŲ TRADICIJŲ IR NAUDOJAMI VIETINIAI PRODUKTAI Inga Strazdaitė. Burokėliai su grybų įdaru

MODERNŪS RECEPTAI, KURIUOSE LAIKOMASI SENŲJŲ TRADICIJŲ IR NAUDOJAMI NE VIEN VIETINIAI PRODUKTAI Asta Naujalienė. Lašišų ir obuolių roželės

NETRADICINIAI RECEPTAI Vita Balkevičienė. Silkių tortas


12.24 Kūčios

23

1

Įžangos tekstas: Asta, Saulėta virtuvė Receptas ir foto: Inga Strazdaitė

BUROKĖLIAI SU GRYBŲ ĮDARU 4 porcijos 4 nedideli burokėliai 1 st. grybų 2 svogūnai 2 valg. š. aliejaus žiupsnelis čiobrelių 1 valg. š. džiūvėsėlių (nebūtini) druskos, cukraus, pipirų, citrinos rūgšties pagal skonį petražolių šakelių patiekalui papuošti

Burokėlius išvirkite, atvėsinkite, nulupkite ir šaukšteliu išskobkite. Iš vandens, citrinos rūgšties, druskos, cukraus ir pipirų išvirkite marinatą, jį ataušinkite ir užpilkite burokėlius. Palaikykite pusvalandį. Jeigu naudojate sūdytus arba šaldytus grybus, juos susmulkinkite, pakepinkite sausoje keptuvėje, kad nugaruotų jų skystis. Svogūnus susmulkinkite, pakepinkite aliejuje ir sumaišykite su nusausintais grybais. Pabarstykite čiobreliais, druska ir pipirais pagal skonį. Jei mišinys kiek per drėgnas nuo aliejaus, galite įberti šiek tiek džiūvėsėlių. Iš marinato išimkite burokėlius, juos nuvarvinkite ir įdarykite paruošta grybų mase. Papuoškite petražolių šakelėmis ir mažais grybukais.


Receptas: Asta Naujalienė Foto: Asta, Villa Alps

24

2

LAŠIŠŲ IR OBUOLIŲ ROŽELĖS 3 - 4 porcijos Suktinukams: 270 g šviežios lašišos filė 2 g citrininių pipirų 3−4 g druskos 1 valg. š. aliejaus 1 obuolys (apie 150 g) Košei: 3−4 bulvės 300 g moliūgo sezamų aliejaus raudonųjų arba juodųjų ikrų mėgstamo padažo

Lašišą supjaustykite kuo plonesnėmis horizontaliomis juostelėmis. Apibarstykite prieskoniais, pasūdykite, apšlakstykite aliejumi ir marinuokite 20−30 minučių. Tuo metu nulupkite bulves ir nuvalykite moliūgą. Supjaustykite, sudėkite į puodą, įpilkite šiek tiek vandens ir pastatykite virti. Iš obuolio išpjaukite sėklalizdžius ir supjaustykite jį kuo plonesnėmis skiltelėmis. Ant marinuotų lašišos juostelių dėkite po obuolio skiltelę ar kelias ir susukite. Suktinuką galite persmeigti mediniu smeigtuku, kad neiširtų. Paruoštus suktinukus sustatykite skardoje ir kepkite iki 170−180°C temperatūros įkaitintoje orkaitėje 10−15 minučių. Sekite kepimo laiką ir suktinukų neperkepkite! Kol žuvis kepa, nupilkite nuo išvirusių daržovių sunką (jos dar gali prireikti, jei košė pasirodys per tiršta). Sutrinkite bulves ir moliūgus į vientisą masę. Pasūdykite, įpilkite šiek tiek sezamų aliejaus ir gerai išmaišykite. Tiekite suktinukus su daržovių koše ir mėgstamu padažu. Puoškite raudonaisiais arba juodaisiais ikrais.


Receptas: Vita Balkevičienė Foto: Egidija, Tinginiai irgi verda...

12.24 Kūčios

25

3 SILKIŲ TORTAS 4 porcijos Pagrindui: 5 riekelės mėgstamos juodos duonos 80 g sviesto Įdarui: 300 g silkės 4 pomidorai 1 geltonoji arba oranžinė paprika ryšulėlis krapų 3 valg. š. konservuotų žirnelių 6 arb. š. želatinos 300 g varškės 500 ml netirštos grietinės druskos, pipirų pagal skonį

Nuo duonos nupjaustykite pluteles. Ištirpinkite sviestą. Supjaustykite duoną kvadratėliais ir užpilkite sviestu. Gerai išmaišykite. Suberkite į maistine plėvele išklotą tortinę, prispauskite ir palaikykite šaldytuve. Pomidorų apačioje įrėžkite negilią kryželio formos įpjovą. Užpilkite juos verdančiu vandeniu ir nuimkite odeles, tuomet supjaustykite kubeliais. Panašaus dydžio kubeliais susmulkinkite ir silkę bei papriką. Į tą patį dubenį sudėkite žirnelius ir kapotus krapus. Išbrinkinkite želatiną vandenyje. Rankiniu plaktuvu sutrinkite grietinę su varške. Masę supilkite į puodą su silke ir daržovėmis. Supilkite ištirpintą želatiną ir pagardinkite druska bei pipirais. Gerai išmaišykite ir supilkite ant duonos pagrindo. Palaikykite šaldytuve, kol sustings.


26

P.

Nepamirškite ant dovanėlių pakuočių užrašyti galiojimo termino ir laikymo sąlygų

Įžangos tekstas: Julė, Kepykla Nr. 5 Foto: Neringa, Neringos blogas


12.25 Kalėdos

27

KALĖDOS

K

Skanios dovanos

ai kuriems dalykams nereikia įžangų – jie aiškūs vien pažvelgus į šiluma, pasitikėjimu ir džiaugsmu žaižaruojančias akis.

Todėl šį sykį nepasakosime Jums apie Kalėdų senį, ant Jūsų stogo palikusį elnių kinkinį; apie lėtai ir ramiai besileidžiančias snaiges; apie didį dovanojimo bei dalinimosi džiaugsmą. Tikimės, jog iš mūsų žurnalo puslapių ši šilta ir jauki dvasia kassyk pasiekia Jūsų rankas, širdis ir akis, ypač šį stebuklų rytą. Būkite laimingi!


28

SPANGUOLIŲ IR MIGDOLŲ FLORENTINAI J

ūs neužtruksite pagaminti, o gavusieji dovanų − suvalgyti šių spanguolėmis ir migdolais pagardintų florentinų. Apie 30 florentinų

4 valg. š. sviesto 150 g cukraus 4 valg. š. miltų 150 ml riebios grietinėlės 100 g migdolų plokštelių 50 g džiovintų spanguolių 50 g razinų po saują anakardžių ir lazdynų riešutų keli lašai migdolų esencijos 100 g juodojo šokolado

Razinas ir spanguoles užpilkite verdančiu vandeniu ir palikite, kad išbrinktų. Nusausinkite. Sviestą ištirpinkite su cukrumi. Sudėkite miltus ir grietinėlę, užvirkite. Į sviesto mišinį sudėkite visus riešutus, spanguoles, razinas, supilkite migdolų esenciją. Išmaišykite. Ant kepimo popieriumi ištiestos skardos dėkite 1 valgomojo šaukšto dydžio tešlos kauburėlius maždaug 1 cm atstumu. Kepkite 180°C temperatūros orkaitėje apie 12−15 minučių. Atvėsinkite. Šokoladą ištirpinkite karšto vandens vonelėje. Aptepkite apatinę florentinų pusę šokoladu. Palikite atvėsti.


12.25 Kalėdos

Receptas ir foto: Beata, Braškės su pipirais


30

Receptas ir foto: Jolita, Surfing the world cuisine


12.25 Kalėdos

31

KARDAMONINIAI SAUSAINIAI Š

ie sausainiai tiesiog kvepia šventėmis. Ir kam gi nepatiktų besimėgaujant įkvėpti, o tada žaismingai nulaižyti „apsnigto“ gardumyno?

30 sausainių 250 g minkšto sviesto 200 g miltelinio cukraus 100 g maltų migdolų 1 arb. š. malto kardamono ½ arb. š. tarkuotos apelsino žievelės ½ arb. š. kepimo miltelių 10 g vanilinio cukraus 350 g miltų

Dideliame dubenyje sumaišykite sviestą ir 100 g miltelinio cukraus iki purios masės. Suberkite maltus migdolus, kardamoną, tarkuotą apelsino žievelę, kepimo miltelius, vanilinį cukrų ir miltus. Gerai išmaišykite ir padėkite sausainių tešlą į šaldytuvą 30 minučių. Įkaitinkite orkaitę iki 200°C temperatūros. Kepimo skardą išklokite kepimo popieriumi. Suformuokite iš tešlos graikinio riešuto dydžio kamuoliukus. Sudėkite juos į kepimo skardą ir šakute šiek tiek suspauskite. Kepkite orkaitėje 12–15 minučių. Atvėsinkite ir gausiai apibarstykite likusiu milteliniu cukrumi.


12.25 Kalėdos

32

SAULĖGRĄŽOS ŠOKOLADE G

ardžiausia kalėdinė dovanėlė, sutikite, dažniausiai būna saldi. O jei dar ji ir šokoladinė... Šokoladas, žinia, puikiai dera su riešutais, o vertingosios saulėgrąžų sėklos ir prabangus juodasis šokoladas – pora neeilinė. Šiam skanėstui atsispirti sunku, o pagaminti jį − visai paprasta!

16 saldėsių 200 g lukštentų saulėgrąžų 1 valg. š. sviesto 200 g kokybiško juodojo šokolado 50 g razinų

Sausoje keptuvėje kepinkite saulėgrąžas, kol jos šiek tiek parus. Karšto vandens vonelėje ištirpinkite šokoladą su sviestu. Atsargiai pamaišykite ir suberkite razinas bei kepintas saulėgrąžas. Viską dar kartą gerai sumaišykite, kad kiekviena sėklytė pasidengtų tirpintu šokoladu. Ant kepimo popieriumi išklotos skardos šaukštu sudėliokite šokoladinius kauburėlius, atvėsinkite ir dėkite į šaldytuvą, kad visai sustingtų. Paruoštus saldėsius supakuokite kaip dovaną.


12.25 Kalėdos Receptas ir foto: Julija, Vilko šaukštai

33


P.

Tamsų cukraus sirupą galite pakeisti skystu medumi. Kad po karamelės gaminimo nereikėtų gramdyti puodo, įpilkite į jį vandens ir virinkite ant mažos ugnies, kol karamelė išsilydys.

Receptas ir foto: Dovilė, DR Food Blog


12.25 Kalėdos

35

ŠOKOLADINĖS KARAMELĖS SU RIEŠUTAIS V

isi prisimename naminės, mamos gamintos, karamelės skonį ir kvapą. Atėjo laikas ir patiems jos pasidaryti! Karamelė − įnoringa ir jai pagaminti prireiks atidumo ir daug daug maišymo. Bet patikėkit ir paragaukit patys − ji to verta.

Apie 20−30 gabalėlių 80 g žemės riešutų 100 g juodojo šokolado 50 g riebios grietinėlės 60 g tamsaus cukraus sirupo 70 g cukraus 75 g sviesto

Sausoje keptuvėje pakepinkite žemės riešutus. Jiems atvėsus, nulupkite odeles. Garų vonelėje ištirpinkite šokoladą. Nedideliame puode sumaišykite grietinėlę, cukraus sirupą, cukrų ir sviestą. Kaitinkite ant mažos ugnies apie 20−30 minučių, kol susidarys tąsi karamelės spalvos masė. Nuolat maišykite, kad ji neprisviltų. Puodą nukelkite nuo ugnies, supilkite šokoladą ir suberkite kepintus riešutus. Gerai išmaišykite. Grąžinkite puodą su karamele ant ugnies ir dar pakaitinkite apie 5 minutes, kol susidarys vientisa masė. Paruoštą karamelę supilkite į kepimo popieriumi išklotą nedidelę skardelę ir leiskite visiškai sustingti. Kai karamelė sukietės, supjaustykite ją norimo dydžio gabalėliais ir supakuokite į kepimo popierių arba plastikinius maišelius. Karameles laikykite sandariame inde ne ilgiau nei 2 savaites.


12.25 Kalėdos

36

VANILĖS ESENCIJA D

ailiame buteliuke padovanota vanilės esencija bus išties naudinga − juk ruošiant įvairius kepinius ir desertus be kvapniosios vanilės niekaip neišsiversi! 200 ml esencijos 3 vanilės ankštys 200 ml degtinės

Vanilės ankštis įpjaukite išilgai. Peiliu iškrapštykite juodas sėklytes. Ankštis ir sėklytes sudėkite į nedidelį buteliuką, supilkite degtinę. Laikykite tamsioje vietoje 2 mėnesius − kuo ilgiau laikysite, tuo aromatas bus stipresnis. Kas porą dienų buteliuką pakratykite. Esenciją naudokite visur, kur prireikia vanilės − kepiniuose, desertuose.


Receptas ir foto: Egidija, Tinginiai irgi verda...

37

VANILÄ–S ESENCIJA


Receptas ir foto: GiedrÄ—, g. august photography

38


12.25 Kalėdos

39

ŠOKOLADINIAI TRIUFELIAI SU RIEŠUTAIS S

aldūs nuo miltelinio cukraus, lengvai karstelėję nuo kakavos miltelių, o kur dar pasislėpusi traški riešutinė širdelė... Nedidukai vieno kąsnelio triufeliai − ar begali būti didesnė pagunda? Apie 30 triufelių 50 g lazdynų riešutų 50 g pistacijų 25 g sviesto 142 ml riebios grietinėlės 200 g juodojo šokolado 3 valg. š. persijotų kakavos miltelių 3 valg. š. persijoto miltelinio cukraus

Lazdynų riešutus paskrudinkite. Atidėkite 15 lazdynų riešutų ir 15 pistacijų. Likusius lazdynų riešutus ir pistacijas susmulkinkite. Garų vonelėje ištirpinkite šokoladą. Atskirame puode ištirpinkite sviestą ir grietinėlę. Mišiniui užvirus, nukelkite nuo ugnies, atsargiai į jį supilkite ištirpintą šokoladą. Plakite masę, kol ji atvės ir sutirštės. Palikite atšalti 1–2 valandoms. Į atskiras lėkšteles suberkite kakavos miltelius, miltelinį cukrų, susmulkintus lazdynų riešutus ir pistacijas. Arbatiniu šaukšteliu pakabinkite šiek tiek šokoladinės masės, į vidurį įsprauskite po lazdyno riešutą arba pistaciją, rankomis suformuokite rutuliuką ir apvoliokite jį kakavoje, milteliniame cukruje arba riešutuose. Procesą kartokite, kol paruošite visus triufelius. Triufelius padėkite šaltai, kad sustingtų. Laikykite šaldytuve, sandarioje dėžutėje apie 2 savaites.


12.25 Kalėdos

40

SPANGUOLIŲ, MEDAUS IR IMBIERO MIŠINYS J

ei mylite, artėjant šventėms kepkite ir dovanokite meduoliukus, marcipaninius pyragus ar gardžius aguonų vyniotinius. Jei mylite dar labiau, patiems brangiausiems, kad būtų sveiki ir nesiskųstų varvančiomis nosimis visą žiemą, pagaminkite ir po eglute paslėpkite po stiklainiuką gardaus ir sveikuoliško spanguolių, medaus ir imbiero mišinio. 350 ml stiklainis 300 g spanguolių 1 citrinos sultys 2 cm dydžio imbiero gabalėlis 5−7 valg. š. natūralaus medaus

Spanguoles sudėkite į kokteilinę ar smulkintuvą ir sutrinkite. Įspauskite citrinos sultis. Imbierą nulupkite ir sutarkuokite smulkia tarka, sudėkite į trintas spanguoles, pagardinkite medumi ir dar kartą viską gerai išmaišykite. Paruoštą mišinį sudėkite į sandarų stiklainėlį. Laikykite šaldytuve ne ilgiau nei 1 mėnesį. Spanguolių mišinį vartokite po 1 valgomąjį šaukštą į dieną organizmo atsparumui didinti.


Receptas ir foto: Neringa, Neringos blogas


42

Receptai ir foto: AuĹĄra, Vaikai ir vanilÄ—


12.31 Naujieji metai

43

Naujieji metai


12.31 Naujieji metai

44

N

aujuosius metus šiemet planuojate sutikti su draugais ir norite surengti šaunų vakarėlį? Puiku! Jūsų šventiniam vakarui mes siūlome užkandžių meniu, kuriame tradiciniai ir daugelio mėgstami skonių deriniai tiekiami mažais, žaismingais kąsneliais. Salotas patiekite nedidukėse stiklinaitėse, krevetes – taurelėse, o kvapnų kiaulienos nugarinės vyniotinį paverskite vieno kąsnio suktinukais. Miniatiūriniai indai ir įrankiai, ryškios patiekalų spalvos, gausūs prieskoniai ir nenuobodūs padažai sukurs iškilmingą, smagią nuotaiką. Jie puikiai tiks vėlyvoms vaišėms, derės prie šventinio klegesio, trankios vakarėlio muzikos ir naujametinės nakties linksmybių. Ir svarbiausia: daugelis siūlomų vaišių gali būti paruoštos iš anksto, tad pobūvio šeimininkai šventinį vakarą galės leisti su svečiais maišydami ir pilstydami linksmus kokteilius užuot triūsę virtuvėje.

Meniu Keptų burokėlių ir ožkų sūrio „Napoleonai” su apelsinų padažu Kiaulienos nugarinės suktinukai su džiovintų vyšnių ir maderos vyno įdaru Užkandis „Kruvinoji Merė” su krevetėmis Greipfrutų, mangų ir gražgarsčių salotos su kaparėliais, alyvuogėmis ir garstyčių padažu Kokteilis „Manhattan” Šokoladinio virtos grietinėlės kremo (panna cotta) tortas


45


46


12.31 Naujieji metai

47

KEPTŲ BUROKĖLIŲ IR OŽKŲ SŪRIO „Napoleonai” SU APELSINŲ PADAŽU 6−8 užkandžiai 6 vidutinio dydžio burokėliai 1 st. ryžių acto 1 st. cukraus 170 g ožkų sūrio 2 arb. š. smulkintų laiškinių česnakų 2 arb. š. smulkintų petražolių lapelių 2 ½ arb. š. smulkintų čiobrelių lapelių 1 arb. š. smulkintų šalavijų lapelių Padažui: ¾ st. apelsinų sulčių ¼ arb. š. tarkuotos apelsino žievelės 1 askaloninis česnakas 3 valg. š. alyvuogių aliejaus 3 valg. š. lazdynų riešutų aliejaus 1 valg. š. baltojo vyno acto 2–3 valg. š. smulkintų pistacijų druska malti baltieji pipirai

Burokėlius kruopščiai nuplaukite, nupjaukite lapus ir neluptus sudėkite į gilų kepimo indą. Į jį pripilkite tiek vandens, kad apsemtų burokėlius maždaug iki ketvirtadalio jų aukščio. Indą uždenkite folija ir kepkite iki 200°C temperatūros įkaitintoje orkaitėje maždaug 50–60 minučių, kol burokėliai taps minkšti ir juos bus lengva persmeigti mediniu iešmeliu. Indą su burokėliais išimkite iš orkaitės ir palikite, kad atvėstų. Atvėsusius burokėlius nulupkite ir supjaustykite skersai maždaug pusės centimetro storio griežinėliais. Metaline apvalia sausainių formele iš burokėlių griežinėlių išpjaukite vienodo dydžio skritulėlius. Nedideliame puode ant vidutinio karštumo ugnies užvirinkite ryžių actą ir cukrų. Į verdantį mišinį meskite po kelis burokėlių skritulėlius ir virkite apie 1 minutę. Burokėlius ištraukite iš sirupo ir dėkite ant popieriniais rankšluostėliais išklotos kepimo skardos, kad nuvarvėtų skysčio perteklius. Dubenėlyje šakute pertrinkite ožkų sūrį, suberkite 2 šaukštelius smulkintų čiobrelių, likusias prieskonines žoleles ir gerai išmaišykite. Ant sauso lygaus paviršiaus patieskite sviestinio popieriaus lakštą. Ant jo dėkite sūrį, uždenkite antru sviestinio popieriaus lakštu. Sūrį suspauskite tarp popieriaus lakštų į maždaug pusės centimetro storio sluoksnį (galite naudotis kočėlu). Įdėkite į šaldytuvą, kol prireiks. Padažui nedideliame prikaistuvyje ant vidutinio karštumo ugnies užvirkite apelsinų sultis. Virkite, kol jų tūris sumažės iki 1/3 stiklinės. Palikite, kad atvėstų. Į atvėsusias sultis suberkite likusius čiobrelius, tarkuotą apelsino žievelę, smulkiai sukapotą askaloninį česnaką, supilkite baltojo vyno actą, alyvuogių bei riešutų aliejų ir viską gerai išplakite šluotele arba šakute. Paskaninkite druska ir maltais baltaisiais pipirais. Ant lėkštės arba padėklo išdėliokite 6–8 burokėlių skritulėlius, tarp jų palikdami maždaug poros centimetrų tarpus. Iš ožkų sūrio ta pačia sausainių formele, kurią naudojote burokėliams, išpjaukite vienodo dydžio skritulėlius. Ant burokėlių dėkite po vieną sūrio skritulėlį, ant jo − po dar vieną burokėlių ir sūrio sluoksnį. Taip sluoksniuokite, kol gausite 5 arba 7 burokėlių ir sūrio sluoksnius. Viršutinis sluoksnis turi būti burokėlių. Ant viršaus užpilkite maždaug 1/2 arbatinio šaukštelio padažo, užbarstykite smulkintų pistacijų. Tiekite tuojau pat.


12.31 Naujieji metai

48

KIAULIENOS NUGARINĖS SUKTINUKAI SU DŽIOVINTŲ VYŠNIŲ IR Maderos VYNO ĮDARU 18−20 užkandžių 1 kiaulienos nugarinė (apie 1,5 kg) 2 arb. š. pankolių sėklų ½ arb. š. juodųjų pipirų grūdelių 1 arb. š. rupios druskos 4−5 askaloniniai česnakai 1 valg. š. alyvuogių aliejaus 1 st. maderos vyno ½ st. džiovintų vyšnių be kauliukų 1 valg. š. cukraus 22 rozmarinų šakelės (3–4 cm ilgio)

Elektriniu prieskonių malūnėliu arba kavamale sumalkite pankolių sėklas, pipirus ir druską. Prieskonių mišiniu įtrinkite kiaulienos nugarinę. Askaloninius česnakus nulupkite, supjaustykite ketvirčiais, suvilgykite aliejumi, paskleiskite gilaus keptuvo dugne, o ant jų uždėkite kiaulienos nugarinę. Kepkite iki 200°C temperatūros įkaitintoje orkaitėje maždaug 25–30 minučių, kol mėsos temperatūra storiausioje kepsnio vietoje pasieks 68°C temperatūrą. Keptuvą su mėsa traukite iš orkaitės, mėsą perkelkite ant folijos lakšto ir palikite, kad atvėstų. Atvėsusią nugarinę susukite į foliją ir įdėkite į šaldytuvą bent 2 valandoms arba nakčiai, kad gerai atšaltų. Į keptuvą, kuriame kepė mėsa ir svogūnai, supilkite vyną, gerai išmaišykite ir perpilkite į vidutinio dydžio puodą. Suberkite džiovintas vyšnias, cukrų, druską ir keletą rozmarinų šakelių. Virkite ant vidutinio karštumo ugnies, kartais pamaišydami, kol masė sutirštės, maždaug 8– 10 minučių. Išgriebkite rozmarinų šakeles. Mišinį susmulkinkite virtuviniu kombainu. Perkelkite į dubenėlį ir neuždengtą dėkite į šaldytuvą, kad atšaltų. Atšalusią nugarinę supjaustykite įstrižai maždaug pusės centimetro storio griežinėliais. Kiekvieną griežinėlį susukite į kūgio formos suktinuką ir persmeikite rozmarino šakele. Į kiekvieną suktinuką dėkite maždaug 1/2 arbatinio šaukštelio vyšnių įdaro. Paruoštus suktinukus išdėliokite ant lėkštės arba padėklo ir tuojau pat neškite į stalą.


49


50


12.31 Naujieji metai

51

UŽKANDIS „KRUVINOJI MERĖ” SU KREVETĖMIS 20–25 užkandžiai 450 g virtų, išvalytų krevečių 3 salierų lapkočiai ½ st. smulkintų svogūnų laiškų ½ st. pomidorų padažo ¼ st. degtinės 2 valg. š. tarkuotų krienų 1 arb. š. Vusterio padažo 1 arb. š. aštriojo pipirų padažo (tabasko padažo) druska malti juodieji pipirai Krevetes supjaustykite į tris dalis. Smulkiai supjaustykite salierų lapkočius. Viską suberkite į dubenį, sudėkite likusius ingredientus ir išmaišykite. Užkandį tiekite mažose taurelėse arba užkandiniuose šaukštuose.


12.31 Naujieji metai

52

GREIPFRUTŲ, MANGŲ IR GRAŽGARSČIŲ SALOTOS SU KAPARĖLIAIS, ALYVUOGĖMIS IR GARSTYČIŲ PADAŽU 8 nedidelės porcijos 1 rausvasis greipfrutas 1 sauja gražgarsčių 1 mangas 1 valg. š. kaparėlių 6 alyvuogės 1 askaloninis česnakas 1 valg. š. Dižono garstyčių 1 citrinos sulčių ¼ st. alyvuogių aliejaus druska malti baltieji pipirai

Greipfrutą nulupkite ir supjaustykite skiltelėmis, pašalindami tarp jų esančią ploną membraną. Kiekvieną skiltelę perpjaukite pusiau. Mangą nulupkite ir supjaustykite kąsnio dydžio kubeliais. Askaloninį česnaką ir alyvuoges smulkiai sukapokite. Į sandariai uždaromą indelį arba nedidelį užsukamą stiklainį suberkite smulkintą askaloninį česnaką, smulkintas alyvuoges, kaparėlius, supilkite citrinų sultis, aliejų, sudėkite garstyčias. Indelį užsukite ir viską gerai suplakite. Paskaninkite druska ir maltais pipirais. Į nedideles stiklinaites arba dubenėlius sluoksniais dėkite greipfruto ir mango gabalėlius, gražgarsčių lapelius. Prieš pat tiekdami į stalą ant salotų užpilkite po arbatinį šaukštelį padažo.


53


54


12.31 Naujieji metai

55

KOKTEILIS „MANHATTAN” 2 kokteiliai 75 ml burbono 15 ml saldaus vermuto keli lašai karčiosios trauktinės ½ st. ledukų 2 desertinės vyšnios Ledukus suberkite į kokteilių plaktuvą. Supilkite burboną ir vermutą, įlašinkite trauktinės. Plaktuvą uždenkite ir gerai viską išplakite. Į taures dėkite po vieną desertinę vyšnią. Užpilkite paruoštu kokteiliu. Tiekite martinio taurėse.


12.31 Naujieji metai

56

12 porcijų Biskvitams: 120 g juodojo šokolado 3 valg. š. kakavos miltelių ½ st. karštos kavos ½ st. karšto vandens 1 st. ir 1 valg. š. miltų 1 arb. š. kepimo miltelių ½ arb. š. maistinės sodos žiupsnelis druskos 1/3 st. aliejaus ½ st. cukraus ½ st. rudojo cukraus 3 kiaušiniai ½ st. grietinės Virtos grietinėlės kremui: ½ st. vandens 5 arb. š. želatinos 200 g juodojo šokolado 150 g pieniško šokolado 2 ½ st. grietinėlės 2 ½ st. pieno ½ st. ir 2 valg. š. cukraus 1 arb. š. vanilės ekstrakto 1 vanilės ankštis Šokoladinei juostai: 100 g juodojo šokolado 50 g juodojo šokolado plytelė

Orkaitę įkaitinkite iki 175°C temperatūros. Dvi apvalias 25 cm skersmens kepimo formas išimamu dugnu patepkite aliejumi. Į formas įklokite iš sviestinio popieriaus iškirptus skritulius. Popierių patepkite aliejumi. Į vidutinio dydžio dubenį suberkite smulkintą šokoladą ir kakavos miltelius. Supilkite karštą kavą, karštą vandenį ir plakite, kol masė taps vientisa. Į kitą vidutinio dydžio dubenį persijokite miltus, kepimo miltelius, sodą ir druską. Elektriniu plaktuvu dideliame dubenyje išplakite aliejų ir abiejų rūšių cukrų. Plakite apie minutę, kol masė taps daugmaž vientisa. Po vieną įmuškite kiaušinius ir kaskart gerai išplakite. Įmaišykite grietinę. Įmaišykite pusę sausų ingredientų mišinio. Supilkite kakavos ir šokolado masę, ir vėl gerai išplakite. Suberkite likusius sausus ingredientus ir atsargiai išmaišykite, kad neliktų sausų miltų. Nepermaišykite! Tešla bus labai skysta. Paruoštą tešlą padalinkite po lygiai į dvi paruoštas kepimo formas. Kepkite maždaug 20 minučių, kol medinį iešmelį, įbestą į biskvito vidurį, ištrauksite sausą. Biskvitus atvėsinkite formose. Peiliu atsargiai atlaisvinkite prie formos prikibusius kraštus, biskvitus atsargiai išimkite iš formų, apverskite, nulupkite sviestinį popierių ir vėl apverskite ant lygaus padėklo arba ant grotelių. Į nedidelį dubenėlį įpilkite 1/2 stiklinės vandens, suberkite želatiną ir gerai išmaišykite. Palikite maždaug 10 minučių, kad išbrinktų. Į didelį metalinį dubenį suberkite susmulkintą abiejų rūšių šokoladą. Į nedidelį puodelį supilkite pieną, grietinėlę, suberkite cukrų. Vanilės ankštį perpjaukite išilgai pusiau, peiliu išskobkite sėklas ir jas sudėkite į puodelį su pieno mišiniu. Įmeskite ir išskobtą ankštį. Mišinį pakaitinkite nuolat maišydami, kol pradės kilti pirmieji burbuliukai. Nukelkite nuo ugnies. Supilkite išbrinkusią želatiną ir gerai išmaišykite, kad ji ištirptų. Karštą mišinį supilkite į dubenį su šokoladu. Plakite, kol šokoladas ištirps. Dubenį su kremo mase įstatykite į kitą didelį dubenį su lediniu vandeniu ir plakite, kol kremas sutirštės. Išimkite iš vandens vonelės. Į torto formą nuimamais kraštais dėkite vieną atvėsusį biskvitą. Ant biskvito užpilkite pusę kremo, paviršių išlyginkite peiliu. Dėkite antrą biskvitą ir vėl kremo sluoksnį. Paviršių išlyginkite peiliu ir įstatykite į šaldytuvą, kad visiškai sustingtų. Sustingusį tortą išimkite iš šaldytuvo, atsargiai nuimkite formos kraštus, ant viršaus užsijokite kakavos miltelių. Ant plačios žemos kepimo skardos patieskite sviestinio popieriaus lakštą. Iš sviestinio popieriaus iškirpkite dvi vienodo pločio juostas − juostų plotis turi būti maždaug 1–2 cm didesnis nei Jūsų torto aukštis, o ilgis − lygiai pusė torto perimetro. Juostas patieskite ant popieriumi išklotos kepimo skardos. Smulkintą šokoladą (100 g) suberkite į vidutinio dydžio dubenį ir pakaitinkite ant garų arba mikrobangų krosnelėje tiek, kad šokoladas vos aptirptų. Dubenį iškart nukelkite nuo garų ir intensyviai maišykite, kol visas šokoladas ištirps. Į ištirpusį šokoladą įmeskite visą šokolado plytelę (nesmulkintą, 50 g) ir intensyviai maišykite, kol ji visa (arba beveik visa) ištirps, o skystas šokoladas bus maždaug kūno temperatūros. Skystą šokoladą lygiu sluoksniu užtepkite ant paruoštų popieriaus juostų padengdami visą juostų paviršių. Kepimo skardą su šokoladinėmis juostomis trumpam (maždaug 30–40 sekundžių) dėkite į šaldiklį, kad šokoladas sustingtų, bet nesukietėtų. Lanksčias šokolado juostas traukite iš šaldiklio ir apsukite aplink tortą, popieriumi į išorę. Apsuktą tortą dėkite į šaldytuvą 15–20 minučių, kad šokoladas visiškai sukietėtų. Šokoladui sukietėjus, atsargiai nulupkite sviestinį popierių. Tortą laikykite šaltai.


ŠOKOLADINIO VIRTOS GRIETINĖLĖS KREMO (panna cotta) TORTAS

57


01.27 Tarptautinė aštraus maisto diena

58

N

eretai sakoma, kad priešingybės traukia – taip, kaip pliusas minusą, o saldi karamelė − sūrios druskos kristalus. Todėl nieko keista, kad žiemą taip norisi aštraus maisto. Štai, pavyzdžiui, anglai tiek aštrumui, tiek karščiui apibūdinti vartoja vieną žodį – hot. Sako, kad aštrus maistas turi net medicininių, virškinimą gerinančių ir mikrobus užmušančių savybių, o tai, sutikite, gana didelis privalumas žiemą! Be abejo, toks maistas mus ir sušildo, tarytum uždega viduje ugnį – ir, žiūrėk, aplink pėdas iš sniego balutės telieka... Perdedame, žinoma, tačiau su peršalimo ligomis susidoroti aštrūs prieskoniai – česnakas, aitriosios paprikos, imbierai – išties padeda. Be abejo, kaip ir visada, nepamirškite saiko: šaukštais valgydami kajeno pipirus galite pakenkti skrandžiams... Kadangi Tarptautinė aštraus maisto diena švenčiama patį šalčiausią metų mėnesį, jai pažymėti suliejome du dalykus: aštrumu alsuojantį prieskonių mišinį ir nuotaiką kassyk pataisantį šokoladą. O kad nebūtų nuobodu, viršų papuošėme dailiu oriniu paviršėliu. Esame visiškai tikri, kad žiemos blogybės ir piktybės tikrai išsigąs šio superherojų derinio!

ŠOKOLADINIS PYRAGAS SU ORINIU PAVIRŠĖLIU 20−30 gabalėlių 165 g sviesto 200 g juodojo šokolado 5 kiaušiniai 130 g ir 3 šaukštai cukraus 2 šaukštai miltų 1 šaukštas kakavos po žiupsnį ar kelis, jei mėgstate aštriau, maltos uoginės paprikos ir maltos aitriosios paprikos ½ arb. š. cinamono 20−30 lazdynų riešutų branduolių

Sviestą ištirpinkite su šokoladu. Atvėsinkite. 2 kiaušinius ir 3 trynius išplakite su 130 g cukraus iki purumo. Į kiaušinių masę supilkite sviesto ir šokolado mišinį. Išmaišykite. Miltus sumaišykite su prieskoniais ir kakava, suberkite į kiaušinių bei šokolado masę ir išmaišykite. 3 baltymus su 3 šaukštais cukraus išplakite iki standžių putų. 25x25 kepimo formą išklokite kepimo popieriumi. Supilkite paruoštą šokoladinę tešlą, sudėkite riešutus taip, kad pjaustant jų būtų po vieną kiekviename gabalėlyje. Ant viršaus paskleiskite baltymus. Kepkite iki 180°C temperatūros įkaitintoje orkaitėje apie 45−55 minutes.


Įžanga: Julė, Kepykla Nr. 5 Receptas ir foto: Beata, Braškės su pipirais


60

N

uo seno lietuviai vasario 5 dieną kepdavo duoną tikėdami, kad aukojimo apeigose Žemynai ir Žemėpačiui pašventinta duona gelbsti kilus gaisrui, saugo nuo ligų.

Atėjus krikščionybei, šventė buvo sutapatinta su šv. Agotos varduvėmis ir duona imta šventinti bažnyčioje. Iki šiol po nedidelį gabalėlį šventintos šv. Agotos duonelės nešiojasi mūsų močiutės ir seneliai. Atmindami gražią tradiciją, išsikepkite šiandien duonos ir Jūs.

BALTA DUONA SU ŽOLELĖMIS IR ČESNAKU 1 kepalas Duonai: 350 ml vandens 25 g šviežių mielių 1 valg. š. cukraus 1 arb. š. druskos 500 g miltų Įdarui: 75 g sviesto 3−4 skiltelės česnako prieskoninių žolelių: petražolių, rozmarinų, čiobrelių, raudonėlių Aptepimui: 1 kiaušinio trynys 2 valg. š. aliejaus

Į dubenį supilkite šiltą vandenį, jame ištirpinkite mieles su cukrumi ir druska. Palikite šiltai apie 15 minučių. Į kitą dubenį suberkite miltus, padarykite viduryje duobutę ir supilkite mielių mišinį. Užminkykite tešlą. Palikite kilti šiltoje vietoje apie 1 valandą. Sviestą išsukite su smulkintomis žolelėmis ir tarkuotu česnaku. Tešlą padalinkite į 7 kamuolėlius, suplokite juos tarp delnų, dėkite po šaukštą įdaro, užlenkite ir šakute užspauskite kraštus. Sudėkite į aliejumi išteptą kepimo formą ir aptepkite kiaušinio plakiniu. Suformuotai duonai leiskite pailsėti dar 15 minučių. Kepkite iki 180°C temperatūros įkaitintoje orkaitėje 40 minučių.


Receptas ir foto: Ilona, Skanus gyvenimas

02.05 Duonos diena

61


Įžanga: Julė, Kepykla Nr. 5 Receptas ir foto: Jolita, Surfing the world cuisine


02.10 Kinų Naujieji metai

K

ad ir kiek kalbėtume apie Naujųjų metų išvakarių pažadus ar apie paskutinio metų vakaro simboliką, mums ši šventė visų pirma yra džiugus pasibuvimas su draugais. Smagu, tačiau, be abejo, sutiksite, kad metuose esti bent jau sauja svarbesnėmis laikomų švenčių. Štai Kinijoje viskas kitaip! Kinų Naujieji metai – svarbiausia ir ilgiausia šventė, taip pat vadinama Pavasario švente. Ji trunka net porą savaičių. Šia proga visa kvėpuoja naujumu – nauji drabužiai, švarūs namai. Lankomos giminės, o oras prisipildo neregėto džiugesio! Naujųjų metų išvakarių vakarienė – didžiulė visos šeimos šventė. Ir viso žurnalo nepakaktų jos patiekalams aprašyti, tad mes pasirinkome vieną iš svarbiausių šios vakarienės patiekalų – apkeptus virtinukus. Patikėkite – jų paruošimas atrodo sudėtingesnis nei yra iš tikrųjų, o rezultatas..!

KEPTI KINIŠKI VIRTINUKAI (pot stickers) 25 virtinukai Tešlai: 300 g miltų 150 ml vandens 2 valg. š. aliejaus ½ arb. š. druskos Įdarui: 200 g vištienos filė 200 g pekininio kopūsto 2 šakelės svogūnų laiškų 3 valg. š. sojų padažo 1 valg. š. ryžių acto 2 cm dydžio imbiero gabalėlis 1 arb. š. juodųjų pipirų 2−3 valg. š. aliejaus ir vandens kepimui

Į dubenį suberkite miltus, druską, supilkite vandenį ir aliejų. Šaukštu maišykite, kol tešla sulips, tada rankomis minkykite ją apie 5 minutes. Tešlą uždenkite maistine plėvele ir palikite šaldytuve 15 minučių. Tuo metu paruoškite įdarą. Supjaustykite vištieną labai mažais gabaliukais. Taip pat susmulkinkite kopūstą ir svogūnų laiškus. Viską sudėkite į vieną dubenį, užpilkite sojų padažu ir ryžių actu. Smulkiai sutarkuokite imbierą ir įmaišykite į įdarą kartu su juodaisiais pipirais. Tešlą rankomis iškočiokite į virvelę ir supjaustykite ją į nedidelius gabalėlius. Kiekvieną gabalėlį iškočiokite į apskritimą. Dėkite po šaukštelį įdaro į apskritimo vidurį, jį perlenkite per pusę ir užspauskite pusrutulio viršuje. Viršutinį tešlos pusrutulio sluoksnį lankstykite taip, kad suformuotumėte 3−4 klosteles, taip pat sulankstykite ir kitą pusę. Klostės turi gulti į virtinuko centrą. Gausite „senovinės piniginės“ formos virtinuką. Tuo pačiu būdu sulankstykite visus virtinukus. Keptuvėje įkaitinkite kelis šaukštus aliejaus. Sudėkite 10−11 virtinukų ir pakepkite apie 2 minutes ant vidutinio karštumo ugnies, kol virtinukų apačia pradės gražiai rusti. Tada atsargiai, tačiau greitai užpilkite juos stikline vandens ir tuojau pat uždenkite keptuvę dangčiu, sumažinkite ugnį. Laikykite keptuvę uždengtą, kol virs vanduo, apie 4−5 minutes, tada atidenkite ir leiskite likusiam vandeniui išgaruoti. Tuo pačiu būdu paruoškite ir likusius virtinukus. Kiniški virtinukai paprastai valgomi mirkant juos į sojų ir aitriųjų paprikų padažus, pagardinus pjaustytais svogūnų laiškais.

63


64

SKONIŲ ABĖCĖLĖ ABCČDE ĖFGHIJK L M Norvegija

Ožkų sūris Pistacijos RSŠTU ŪVZŽ


65

Foto: GabrielÄ—, Gabriele Photography


Įžangos tekstas: Asta, Saulėta virtuvė Foto: Aidas Jankauskas


67

NORVEGIJA K

ą galėtumėte pasakyti apie Norvegiją? Mes štai išskirtume tris pagrindinius šios šalies bruožus: neapsakomą gamtos grožį, žuvų gausą ir... stingdantį šaltį.

Būtent dėl šio, trečiojo, bruožo norvegų tradicinis maistas yra ir turi būti sotus, maistingas, šildantis: šios šalies gyventojams reikia daug energijos, kuri padėtų ir sušilti, ir įveikti didžiausius sniego kalnus bei šalčio pliūpsnius. Kadangi Lietuvos taip pat dažnai neaplenkia truputį gąsdinantys žiemos šalčiai, siūlome pamėginti į savo meniu įtraukti keletą norvegiškų patiekalų ir gardėsių. Rytą viliojame pradėti su gardžiais, burnoje tirpstančiais grietininiais vafliais. Tokie skanūs ir karališki pusryčiai tiesiog privalo pranašauti puikią dieną, tiesa? Pietums labai tradiciškai kviečiame išsivirti norvegiškos žuvienės, o vakarienei pasimėgauti dubenėliu kjøttkaker. Po šiuo neįprastai skambančiu norvegišku pavadinimu slepiasi sotūs maltinukai su bruknių padažu. Dar vienu neįprastu žodžiu – fattigmann – pavadintą patiekalą raginame paruošti desertui. Pastarasis yra labai panašus į lietuviškus žagarėlius, tačiau, užtikriname, jie panašūs tik iš pirmo žvilgsnio. Sotus ir gardus meniu – toks, kokiu ir turi džiaugtis šaltųjų kraštų gyventojai. Primygtinai rekomenduojame šiais patiekalais pasidžiaugti ir Jus, kai tik užpuls žiemos šalčiai...


Norvegija - pusryčiai

68

GRIETININIAI VAFLIAI N

orvegai, kaip ir lietuviai, pusryčiams kepa širdelių formos vaflius – juk tikrai pamenate čirvinius, iš vaikystės... Vieni populiariausių ir mėgstamiausių vaflių Norvegijoje – grietininiai. Minkšti, sotūs ir itin skanūs! 8 vafliai 400 g grietinės 3 kiaušiniai 4 valg. š. cukraus 2 st. miltų ½ arb. š. kepimo miltelių ½ st. pieno žiupsnelis druskos

Visus ingredientus sumaišykite dideliame dubenyje ir palikite 20 minučių pastovėti. Kepkite įkaitintoje vaflinėje ir nedelsdami patiekite.


69

Receptas ir foto: Renata, Valgom EuropÄ…


Norvegija - pietūs

70

K

ai nuo stogų tįsta varvekliai, kai vakarai ateina taip greitai, kad net nespėji suristi sniego senio, kai grįžti namo šlapiu paltuku ir pirštinaitėmis, nėra nieko geriau už dubenėlį garuojančios sriubos. O jei jau išragavote tuziną įvairiausių sriubų, belieka sriūbtelėti subtilaus ir įdomaus skonio norvegiškos žuvienės. Tradiciškai žuvienė gaminama iš kelių skirtingų rūšių žuvų, daržovių, joje susipina saldūs ir sūrūs skoniai. Šios sriubos, kilusios iš Bergeno miesto, variantų patys norvegai turi labai daug, tad mes siūlome vieną jų imti ir išmėginti patiems.

ŽUVIENĖ 4 porcijos 400 g menkės, lašišos ar kitos mėgstamos šviežios arba šaldytos žuvies filė 1 vidutinė morka 2 salierų stiebai 1 maža saliero šaknis 1 ½ l žuvies sultinio 200 ml grietinės 1 valg. š. miltų 2 valg. š. raudonojo vyno acto (pagal skonį) 2 arb. š. cukraus (pagal skonį) druskos ir juodųjų pipirų pagal skonį

Jei naudojate šaldytą žuvies filė, atšildykite ją. Morką, saliero stiebus ir saliero šaknį susmulkinkite mažais kubeliais. Užvirkite sultinį ir suberkite smulkintas daržoves. Pavirkite 5 minutes. Grietinę sumaišykite su miltais ir mišinį dėkite į sriubą, užvirkite. Suberkite gabalėliais supjaustytą filė ir pavirkite apie 10 minučių. Supilkite actą, suberkite cukrų. Vis paragaukite, kad saldumo ir sūrumo pusiausvyra būtų tinkama. Pagardinkite pipirais ir druska pagal skonį. Patiekite su mėgstama duona. Galite papuošti žalumynais.


71

Receptas ir foto: Julija, Vilko šaukštai


Norvegija - vakarienė

72

JAUTIENOS KUKULIAI (kjøttkaker) M

ėsos kukuliai – vienas būdingiausių patiekalų Norvegijos namų virtuvėje. Dažniausiai kukuliai patiekiami su bulvėmis, žirneliais ir bruknių padažu.

4 porcijos 500 g maltos jautienos 2 valg. š. krakmolo ½ st. vandens ½ arb. š. malto muskato ½ arb. š. malto imbiero druskos, pipirų sviesto kepimui 1 st. jautienos sultinio

Mėsą sumaišykite su visais prieskoniais ir krakmolu. Supilkite vandenį ir išmaišykite. Sudrėkintomis rankomis formuokite mėsos kukulius. Keptuvėje ištirpinkite gabalą sviesto ir jame apkepkite kukulius, kol taps sodrios rusvos spalvos. Užpilkite jautienos sultiniu ir ant nedidelės ugnies troškinkite 15–20 minučių. Jei mėgstate tirštesnį padažą, į sultinį baigdami troškinti įpilkite šlakelyje vandens ištirpintą šaukštą miltų. Maišykite, kol padažas sutirštės. Jei norite sotesnio patiekalo, patiekite kukulius su bruknių padažu, trintais virtais žaliaisiais žirneliais ir virtomis bulvėmis.


73

Receptas ir foto: Renata, Valgom EuropÄ…


Norvegija - desertas

74

F

attigmann – tradiciniai norvegiški kalėdiniai sausainiai. Nors šaltiniai teigia, kad jie į šalį atkeliavo iš Italijos, Norvegijoje kepami jau tiek daug metų, kad tapo tradiciniu kepiniu. Fattigmann, išvertus iš norvegų kalbos, reiškia „vargšas žmogus”. Nėra tiksliai žinoma, kodėl jie taip vadinami − juk šiuose sausainiuose naudojami produktai, kurie seniau būdavo prabanga: daug kiaušinių, grietinėlės ir net konjako.

KALĖDINIAI SAUSAINIAI FATTIGMANN Apie 60−70 sausainių 5 kiaušinių tryniai 5–6 valg. š. cukraus 5 valg. š. grietinėlės 1–1 1/2 valg. š. konjako 1/3 arb. š. malto kardamono 1 kiaušinio baltymas apie 300 g miltų aliejaus kepimui cukraus pudros pabarstymui

Kiaušinių trynius išsukite su cukrumi iki purumo. Įmaišykite grietinėlę, konjaką ir kardamoną. Kitame dubenyje iki standžių putų išplakite kiaušinio baltymą. Atsargiai įmaišykite jį į trynių masę. Suberkite maždaug 200 g miltų ir išmaišykite iki vientisos tešlos. Tešlą uždenkite maistine plėvele ir leiskite pastovėti šaldytuve per naktį. Atvėsusią tešlą iškočiokite kuo ploniau. Vienu metu kočiokite po nedidelį gabaliuką tešlos. Ji bus lipni, todėl naudokite likusius 100 g miltų darbastaliui pabarstyti, tačiau stenkitės berti jų kuo mažiau. Peiliu arba specialiu rantytu fattigmann įrankiu išpjaukite rombo formos sausainius, o jų vidurį truputį įpjaukite. Tuomet vieną rombo galiuką perkiškite per viduryje esančią skylutę − sausainiai turi atrodyti kaip mums įprasti žagarėliai. Paruoštus sausainius kepkite įkaitintame aliejuje, kol pagels. Nepalikite puodo be priežiūros, nes sausainiai labai greitai kepa. Dėl šios priežasties rekomenduojame iškočioti visą tešlą, išpjauti sausainius ir tik tada pradėti kepti. Iškepusius sausainius dėkite nusausinti ant popierinio rankšluosčio. Atvėsinkite ir pabarstykite cukraus pudra.


75

Receptas ir foto: DovilÄ—, DR Food Blog


Įžanga: Julė, Kepykla Nr. 5 Foto: Saulius, Mano virtuvė


77

OŽKŲ SŪRIS N

epaliaujame stebėtis, kiek prasiplėtė mūsų akiratis nuo to laiko, kai ėmėme aktyviai domėtis maistu! Dabar jau actas – ne vien tik aitriai dvokiantis skystis silkei marinuoti, o ir saldus balsamico, nuskaidrinantis net ir vasarinių braškių skonį. Aliejus – ne beskonis gelsvas riebalas, o produktas, kuriam negaila paskirti net ir visos lentynos, kassyk žavintis naujų atsiveriančių aromatų įvairove. Riešutai – ne tik prieš Kalėdas skanauti lazdyno vaisiai: dabar kiekvienam kepiniui renkamės vis kitokius, būtent jo skonį pabrėžiančius, riešutus. O sūris? Mūsų nuomone, tai produktas, be konkurencijos laimintis įvairiausio kategorijoje – na, galbūt dar galįs nusileisti vynui... Vaikystėje sūris asocijavosi su vieno tipo geltonu, mažomis akutėmis išmargintu produktu, kurį dėdavome visur – ir ant picos, ir ruošdami sumuštinius, ir ant užkandžių stalo. Ir atrodė, jog jis niekad nepabosdavo! Bet vos drąsiau pravėrus virtuvės duris, net ėmė svaigti galva. Jų čia... Tiek daug! Tarsi atsivertus nežinomos kalbos žodyną, liežuvis taip ir ima pintis – parmezanas, pekorinas, mocarela... O kur dar tie, kuriems nesukurta lietuviškų atitikmenų – Beaufort, Manchego ar Castelrosso. O šiandien pakalbėsime apie ožkų sūrį. Be abejonės, egzistuoja begalės jo rūšių, būdingų kiekvienam kraštui – jau ir Lietuvoje rasite sūrininkų, auginančių ožkas bei spaudžiančių jų pieno sūrius! Nenorėdami Jūsų gluminti, pasirinkome paprastą ožkų sūrį, kurį rasite bene kiekvienoje parduotuvėje – baltą, minkštoką, nenokintą. Toks sūris pasižymi ypatingu aitroku ožkų pieno skoniu. Nors šis patinka ne visiems, jo intensyvumas suteikia patiekalams dar kruopelę išskirtinumo! Išdrįskite išmėginti – pusryčiams, pietums ar prie taurės vyno – ir mėgaukitės, atrasdami naujų skonių!


Receptas ir foto: Saulius, Mano virtuvÄ—

78


Ožkų sūris - pusryčiai

79

P

atiekalui galite naudoti tiek paprastą, tiek kvapųjį moliūgą (butternut squash).

Parduotuvėse parduodami moliūgai dažnai būna kiek neprinokę, tad patariame nusipirkti moliūgą iš anksto ir palaikyti keletą dienų namie − bus geresnio, stipresnio skonio.

KEPTAS MOLIŪGAS SU OŽKŲ SŪRIU 4 porcijos ½ kvapiojo moliūgo 2 valg. š. alyvuogių aliejaus 150 g ožkų sūrio 1−2 valg. š. kedro riešutų sauja šviežių mėtų lapelių 2 valg. š. tyro alyvuogių aliejaus druska, pipirai

Bulvių skutikliu arba peiliu nupjaustykite moliūgo žievę. Moliūgą perpjaukite per pusę, šaukštu išskobkite sėklas ir supjaustykite 1 cm storio griežinėliais. Įkaitinkite orkaitę iki 200°C temperatūros. Moliūgą sudėkite į kepimo indą, pašlakstykite alyvuogių aliejumi, pabarstykite druska bei pipirais ir kepkite orkaitėje 35−40 minučių. Ar moliūgas iškepęs, galite patikrinti įbedę peilį – smeigdami neturėtumėte jausti didelio pasipriešinimo. Ištraukite kepimo indą iš orkaitės, sudėkite gabalėliais supjaustytą sūrį, užbarstykite kedro riešutus ir kepkite orkaitėje dar 5 minutes, kol riešutai pradės ruduoti. Ištraukite moliūgą iš orkaitės, apibarstykite susmulkintais mėtų lapeliais, pašlakstykite alyvuogių aliejumi ir patiekite.


Receptas ir foto: Karolina, Citrinos ĹžievelÄ—

80


Ožkų sūris - pietūs

81

NESALDUS PYRAGAS SU OŽKŲ SŪRIU IR POMIDORAIS V

isi nesaldūs pyragai yra labai universalūs − pagal savo skonį ir šaldytuvo turinį kaskart improvizuodami galite susikurti naują derinį. Pyrago pagrindą galite pasigaminti iš anksto ir laikyti šaldytuve, kol prireiks.

8 porcijos Pagrindui: 250 g miltų žiupsnelis druskos 100 g sviesto 1/3 puodelio vandens Įdarui: 100 ml pieno 100 ml grietinės 100 g ožkų sūrio 3 kiaušiniai 2 pomidorai 1 arb. š. grūdėtųjų garstyčių šakelė šviežių rozmarinų druska, pipirai

Į dubenį suberkite miltus ir druską. Gabalėliais supjaustykite sviestą ir trinkite tarp pirštų su miltais tol, kol gausite trupinius. Po truputį pilkite šaltą vandenį. Minkykite, kol tešla taps vientisa, suformuokite kamuoliuką ir dėkite jį į šaldytuvą bent 30 minučių. Išklokite tešla kepimo formą ir kepkite ją 180°C temperatūros orkaitėje 10–15 minučių. Kol pagrindas kepa, paruoškite įdarą. Pieną, grietinę, kiaušinius, kapotus rozmarinus, garstyčias, druską ir pipirus išmaišykite. Ant iškepusio pagrindo dėkite pjaustytą ožkų sūrį, supilkite pieno mišinį, ant viršaus sudėkite pjaustytus pomidorus ir kepkite, kol įdaras iškeps, apie 30 minučių. Atvėsinkite, kad įdaras sutvirtėtų, ir patiekite.


82

Receptai ir foto: IndrÄ—, Keistai paprasta


Ožkų sūris - vakarienė

83

SALDŽIOSIOS bulvės SU OŽKŲ SŪRIU IR keptomis vynuogėmis Ž

iemą norime spalvų ne tik už lango, bet ir lėkštėje. Šis lengvas bei spalvingas patiekalas bus puiki vakarienė, nustebins ne tik jus, bet ir svečius, o saldžiosiose bulvėse esantys vitaminai ir itin vertingas ožkų sūris suteiks jėgų.

2 porcijos 1 didelė saldžioji bulvė 70 g ožkų sūrio 1 arb. š. malto cinamono ½ arb. š. malto muskato riešuto 2 valg. š. tirpinto medaus 100 g vynuogių be kauliukų 2 arb. š. aliejaus druska, pipirai

Vynuoges nuplaukite, nusausinkite. Į nedidelę kepimo skardelę įtieskite kepimo folijos ar kepimo popieriaus. Suberkite vynuoges, jas apšlakstykite aliejumi, užberkite šiek tiek pipirų ir druskos. Saldžiąją bulvę padalykite per pusę. Puseles įvyniokite į kepimo foliją. Orkaitę įkaitinkite iki 180°C temperatūros. Sudėkite į ją kepimo skardą su vynuogėmis ir įvyniotomis į foliją bulvėmis. Vynuoges kepkite apie 15 minučių, o bulves palikite kepti dar 15−20 minučių. Iškepusias vynuoges ištraukite iš orkaitės ir atidėkite. Iškepusias bulvių puseles išskobkite, išskobtas dalis sudėkite į dubenėlį. Skobdami palikite šiek tiek bulvės minkštimo dugne ir šonuose. Į dubenėlį su bulvių minkštimu suberkite prieskonius. Gerai išmaišykite ir bulvių minkštimą sudėkite atgal į bulvių puseles. Užberkite trupintu ožkų sūriu ir papuoškite keptomis vynuogėmis. Apšlakstykite tirpintu medumi. Patiekite iš karto. Galite valgyti ir visiškai atvėsusias – turėsite kvapnų ir gaivų desertą.


84

Sumuštiniai su ožkų ir juodųjų alyvuogių užtepu

Sumuštiniai su ožkų sūriu, artišokais ir kaparėliais

Sumuštiniai su ožkų sūriu, saulėje džiovintais pomidorais ir bazilikų padažu pesto

Sumuštiniai su ožkų sūriu, grybais ir balzaminiu glaistu


Ožkų sūris - užkandis

Sumuštiniai su ožkų sūriu ir gremolata (itališku pagardu)

85

Receptai ir foto: Saulius, Mano virtuvė


86

O

žkų sūris puikiai dera su česnakais, alyvuogėmis, saulėje džiovintais pomidorais ir grybais, todėl paruošėme Jums kelis sumuštinių receptus su šiais ingredientais. Sumuštiniai − nesudėtingas ir greitai paruošiamas maistas, todėl juos gamindami drąsiai naudokite jau paruoštus, parduotuvėje įsigytus, pagardus ir ingredientus − bazilikų padažą pesto, saulėje džiovintus pomidorus.

SUMUŠTINIAI SU OŽKŲ SŪRIU ... ... IR gremolata (ITALIŠKU PAGARDU)

Sumuštiniams: ožkų sūris batonas Pagardui: sauja petražolių lapų 1 skiltelė česnako 1 citrinos tarkuota žievelė 1 arb. š. alyvuogių aliejaus šviežių prieskoninių žolelių sumuštiniams papuošti (nebūtinos)

Paruoškite itališką pagardą: susmulkinkite petražoles, sugrūskite česnaką ir sumaišykite su tarkuota citrinos žievele bei šlakeliu alyvuogių aliejaus. Supjaustykite batoną riekelėmis ir paskrudinkite orkaitėje ar skrudintuve. Uždėkite po gabalėlį ožkų sūrio, užtepkite pagardo, papuoškite žolelėmis ir patiekite.

... IR JUODŲJŲ ALYVUOGIŲ UŽTEPU Sumuštiniams: ožkų sūris batonas Juodųjų alyvuogių užtepui: 4 valg. š. juodųjų alyvuogių be kauliukų 1 arb. š. marinuotų kaparėlių 2 ančiuvių filė aliejuje 1 skiltelė česnako 2 valg. š. alyvuogių aliejaus šviežių prieskoninių žolelių sumuštiniams papuošti (nebūtinos)

Paruoškite užtepą: sudėkite visus produktus į virtuvinį kombainą ir sumalkite. Nesumalkite pernelyg smulkiai – užtepas turėtų būti rupios konsistencijos, o ne košė. Supjaustykite batoną riekelėmis ir paskrudinkite orkaitėje ar skrudintuve. Uždėkite po gabalėlį ožkų sūrio, užtepkite alyvuogių užtepo, papuoškite žolelėmis ir patiekite.


Ožkų sūris - užkandis

87

... IR SAULĖJE DŽIOVINTAIS POMIDORAIS BEI BAZILIKŲ PADAŽU pesto Sumuštiniams: ožkų sūris batonas saulėje džiovinti pomidorai bazilikų padažas pesto

Įkaitinkite orkaitę iki 200˚C. Supjaustykite batoną riekelėmis. Uždėkite po gabalėlį ožkų sūrio ir po vieną saulėje džiovintą pomidorą (jei pomidorai labai dideli, supjaustykite juos mažesniais gabalėliais). Kepkite orkaitėje, kol batono kraštai pradės skrusti. Išimkite, ant kiekvieno sumuštinio užtepkite po truputėlį bazilikų padažo ir patiekite.

... IR ARTIŠOKAIS BEI KAPARĖLIAIS Sumuštiniams: ožkų sūris batonas

Supjaustykite batoną riekelėmis ir paskrudinkite orkaitėje ar skrudintuve. Uždėkite po gabalėlį ožkų sūrio, marinuotą artišoką bei keletą kaparėlių ir patiekite.

marinuoti artišokai marinuoti kaparėliai

... IR GRYBAIS BEI BALZAMINIU GLAISTU Sumuštiniams: ožkų sūris batonas 100 g pievagrybių ar miško grybų 1 valg. š. alyvuogių aliejaus 1 valg. š. sviesto druska, pipirai 3 valg. š. balzaminio acto

Supjaustykite batoną riekelėmis, paskrudinkite orkaitėje ar skrudintuve ir uždėkite po gabalėlį ožkų sūrio. Jei grybai dideli, supjaustykite juos mažesniais griežinėliais. Nedidelius grybus galite perpjauti per pusę ar jų visai nepjaustyti. Ant vidutinės ugnies įkaitinkite keptuvę ir įpilkite aliejaus. Jei keptuvė maža, kepkite grybus dalimis: sudėjus per daug grybų, išsiskirs vanduo ir jie ne keps, o troškinsis. Kepkite grybus, kol viena pusė apskrus. Apverskite, įmeskite gabalėlį sviesto, pagardinkite druska bei pipirais ir kepkite dar minutę. Grybus nusausinkite popieriniais rankšluosčiais. Puode užvirkite actą ir virkite, kol pusė skysčio nugaruos. Nuimkite nuo ugnies ir atvėsinkite. Sudėkite po keletą grybų ant kiekvieno sumuštinio, užpilkite truputėlį balzaminio glaisto ir patiekite.


Įžangos tekstas: Asta, Saulėta virtuvė Foto: Julija, Vilko šaukštai


89

PISTACIJOS R

iešutai – sveikas, maistingas, vitaminais gausiai praturtintas užkandis. Dažnai mėgstame sukrimsti vieną kitą jų saują tarp pagrindinių valgių, tačiau daug rečiau tuos pačius riešutus sumanome panaudoti valgiams gaminti. Tai būtų išties puiki mintis, nes riešutais paskaninti galite daugelį pagrindinių patiekalų ar desertų. Riešutais pagardinti valgiai yra maistingesni ir sotesni. Be to, riešutai jiems suteikia „cinkelį“, kuris dažnai gali tapti pagrindine patiekalo ašimi, suteikiančia išskirtinumo. Ypač tuo atveju, jei pasirinksite ne tradiciniais tapusius migdolų, lazdynų ar žemės riešutus, o žaismingai žalias pistacijas. Tiesa, jos kasdienėje virtuvėje vis dar naudojamos ypač retai, todėl, paruošę gardumyną su pistacijomis, tikime, maloniai nustebinsite ir artimuosius, ir draugus. Ką gaminti? Idėjų apstu, o šįkart pateikiame visą meniu nuo pusryčių iki vakarienės bei deserto. Pusryčių keksiukai su pistacijomis patiks tiek suaugusiems, tiek mažiesiems, o pistacijų ir sūrio pyragas neabejotinai sužavės visus, kurie paragaus bent mažiausią gabalėlį. Jei trokštate trupučio egzotikos, paruoškite vištienos kepsnelius pistacijų apvalkale su aštriu padažu, o kuskusas su pistacijomis lygiai taip pat maloniai nustebins tiek pateikimu, tiek skoniu. Įsileiskite į savo virtuvę riešutus, atraskite juos iš naujo ir sukurkite neįtikėtinai daug naujų skonių!


Pistacijos - pusryčiai

90

P

istacijos puikiai pagardina kiekvieną kepinį, o nuostabi žalia spalva smagiai nuteikia. Šiuos keksiukus galite kepti ne tik su obuoliais, jiems tiks ir kriaušės, slyvos, avietės ar mėlynės. Lengvi ir kvapnūs keksiukai − gerai dienos pradžiai!

PUSRYČIŲ KEKSIUKAI SU PISTACIJOMIS 12 keksiukų 200 g miltų 50 g avižinių dribsnių 50 g linų sėmenų 50 g pistacijų ½ arb. š. kepimo miltelių 2 kiaušiniai 4 valg. š. rudojo cukraus ½ arb. š. cinamono 150 ml jogurto 6 valg. š. aliejaus 2 obuoliai

Dubenyje sumaišykite išsijotus miltus, avižinius dribsnius, linų sėmenis, smulkintas pistacijas ir kepimo miltelius. Kitame dubenyje plakite kiaušinius su ruduoju cukrumi, kol suputos, tada suberkite cinamoną, supilkite jogurtą ir aliejų. Išplaktų kiaušinių mišinį supilkite į miltų mišinį ir gerai išmaišykite. Obuolius nulupkite ir supjaustykite nedideliais gabalėliais ar šiaudeliais. Įmaišykite į tešlą. Orkaitę įkaitinkite iki 180°C temperatūros ir sukrėskite keksiukų tešlą į formeles. Viršų apibarstykite smulkintomis pistacijomis ir avižiniais dribsniais. Kepkite apie 25 minutes. Keksiukus valgykite šiltus ar atvėsusius su medumi ar uogiene, arbata arba kava.


91

Receptas ir foto: Jolita, Surfing the world cuisine


Pistacijos - pietūs

92

V

ištiena su pistacijomis – išties puikus derinys. Jogurte marinuota vištienos krūtinėlė išlieka sultinga, o riešutinis sūrių pistacijų patalas suteikia subtilaus skonio. Jei norite dar išraiškingesnio skonio, galite dažyti kepsnelius į mėgstamą aštrų padažą. Tokie kepsneliai tinka net šventiniams pietums!

VIŠTIENOS KEPSNELIAI SU PISTACIJOMIS 2 porcijos 75 ml natūralaus jogurto 2 vištienos krūtinėlės 100 g sūdytų lukštentų pistacijų žiupsnelis maltos kalendros žiupsnelis juodųjų pipirų žiupsnelis druskos

Įkaitinkite orkaitę iki 160°C temperatūros. Dubenyje sumaišykite jogurtą ir prieskonius, sudėkite vištienos krūtinėles ir palikite marinuotis apie 30 minučių. Lukštentas pistacijas ne itin smulkiai sukapokite. Vištieną apvoliokite pistacijose, dėkite į kepimo popieriumi išklotą skardą ir pašaukite į orkaitę. Kepkite apie 25 minutes arba kol kepsneliai gražiai apskrus. Galite patiekti su avokadų ir pomidorų padažu (salsa), virtais ryžiais ar kitomis daržovių salotomis.


Receptas ir foto: Julija, Vilko šaukštai

93


Pistacijos - vakarienė

94

AROMATINGI KRUOPAINIAI (kuskusas) SU CUKINIJOMIS, PISTACIJOMIS IR RAZINOMIS Š

is aromatingas patiekalas skanus ir šiltas, ir šaltas. Mes siūlome jį pasigaminti vegetariškai vakarienei arba patiekti kaip puikų garnyrą prie keptos mėsos. 2 vakarienės porcijos arba 4 garnyro porcijos

250 g kruopainių (kuskuso) 50 g razinų 4 kardamonų ankštys 2 gvazdikėliai žiupsnelis aitriosios paprikos miltelių žiupsnelis maltų juodųjų pipirų 200 g porų 200 g cukinijų 2 valg. š. aliejaus 1 cinamono lazdelė 50 g kepintų sūdytų pistacijų sauja šviežių petražolių

Kruopainius paruoškite atsižvelgdami į instrukcijas ant pakelio. Razinas pamerkite į vandenį, kad išbrinktų. Visus prieskonius, išskyrus cinamono lazdelę, sutrinkite į vientisą mišinį. Porus supjaustykite griežinėliais, cukinijas – kubeliais. Įkaitinkite aliejų, jame apkepkite cinamono lazdelę ir prieskonių mišinį, kol ims skleisti aromatą. Sudėkite porus ir cukinijas, ir ant lėtos ugnies kepkite, kol suminkštės. Sumaišykite paruoštus kruopainius, apkeptas daržoves, pistacijas, razinas ir smulkintas petražoles. Patiekalą patiekite šiltą arba šaltą.


Receptas ir foto: RĹŤta, Kas nutiko virtuvÄ—je?


Pistacijos - desertas

96

K

ai kuriose specializuotose parduotuvėse galima nusipirkti jau paruoštos maltų pistacijų masės, įprastai naudojamos gaminant pyragus ar kitus saldumynus. Jei nerasite, pasiruoškite jos patys – tereikia gerai sumalti riešutus su aliejumi. Geriausiai tiks riešutų aliejus, bet jei tokio neturite, naudokite paprastą augalinį aliejų. Pyragą galite papuošti karameliniais pistacijų riešutais. Dirbdami su karamele, būkite labai atsargūs − galite skaudžiai nusideginti!

PISTACIJŲ IR SŪRIO PYRAGAS 8−10 porcijų Pagrindui: 100 g traškių migdolinių sausainių (pvz., amaretti tipo) 50 g sviesto Sūrio pyragui: 300 g pistacijų 80 ml riešutų aliejaus 2 kiaušiniai 100 g cukraus 1 arb. š vanilės ekstrakto 100 ml riebios grietinėlės 100 g maskarponės sūrio Papuošimui: miltelinis cukrus 3 valg. š. cukraus 2 valg. š. vandens keletas pistacijų riešutų

Virtuviniame kombaine sumalkite sausainius. Mikrobangų krosnelėje ar nedideliame prikaistuvyje ant viryklės ištirpinkite sviestą ir įmaišykite į sumaltus sausainius. Sausainius sudėkite į kepimo formą ir suspauskite pirštais, kad gautumėte vienodo storio pagrindą. Padėkite formą į šaldytuvą 30 minučių, kad pagrindas sustingtų. Pistacijas kuo smulkiau sumalkite su aliejumi virtuviniame kombaine. Sumaltą masę pertrinkite per smulkų sietelį. Jei norite, galite sietelyje likusius riešutus dar kartą sumalti su trupučiu aliejaus. Įkaitinkite orkaitę iki 140˚C temperatūros. Išsukite kiaušinius, cukrų ir vanilės ekstraktą. Supilkite grietinėlę, sudėkite maskarponės sūrį bei pistacijų masę ir gerai išmaišykite. Supilkite į kepimo formą ir kepkite 45−60 minučių. Kepimo laikas priklauso nuo formos dydžio: nedidelėje, maždaug 20 cm skersmens formelėje, pyragas keps apie 55−60 minučių, o didesnėje iškeps greičiau. Iškepusio pyrago viršus kiek pakils, o krestelėtas pyragas virpės kaip želė. Pyragą atvėsinkite ir padėkite į šaldytuvą, kad sustingtų. Jei norite, galite pyragą papuošti karameliniais pistacijų riešutais. Ant spintelės priklijuokite keletą plastilino gabaliukų, prie kurių klijuosite dantų krapštukus. Ant dantų krapštukų pasmeikite keletą riešutų. Puode sumaišykite cukrų ir vandenį − naudokite maždaug 3 valgomuosius šaukštus cukraus ir 2 valgomuosius šaukštus vandens. Nemaišydami virkite, kol cukrus paruduos. Nedelsdami nukelkite puodą nuo ugnies, pamirkykite karamelėje riešutus ir klijuokite prie plastilino. Karamelė nutįs ir vėsdama sustings. Į smulkų sietelį įberkite truputį miltelinio cukraus ir apibarstykite pyrago viršų. Supjaustykite pyragą gabalėliais, papuoškite karamelinėmis pistacijomis ir patiekite.


Receptas irPistacijos foto: Saulius, Mano virtuvÄ— - desertas

97


98


99

be ...

KOKIA

ŽIEMA Foto: Neringa, Neringos blogas


100

... džiovintų vaisių

R

egisi, juo toliau, juo mažiau jaučiame metų laikų kaitą vaisių ir daržovių lentynose. Prisipažinkite, ar tikrai nė sykio nesusiviliojote (o paskiau – nenusivylėte) skaisčiai raudonomis braškėmis Naujųjų metų stalui papuošti? Tą svarbų vakarą atrodo, jog bet ką atiduotumėte už galimybę sugrįžti į metą, kai mąstėte, jog tų uogų net nėra kur dėti..! Kad taip prisiskynus ir išlaikius nors mažutę pintinėlę žiemai… Senoliai, norėdami išsaugoti gėrybių perteklių ir pasiruošti atsargų sunkiai žiemai, atrado ne vieną konservavimo būdą. Vaisius ir daržoves šaldė, marinavo, sūdė, virė, rūkė, džiovino… Dabar žinoma, jog vieni ruošimo būdai kiek pranašesni už kitus – bene daugiausia maistinių medžiagų išlieka vaisius ir daržoves šaldant. Kitas puikus būdas – juos džiovinti. Be abejo, mūsuose mažai kas tegalėtų pasigirti džiovintais persikais iš savo sodo, tačiau kas gi nėra tiesęs saujos į džiovintų obuolių dubenį..? Džiovinti vaisiai – puikus vitaminų ir mineralinių medžiagų šaltinis. Be to, jie tokie saldūs ir gardūs, jog gali tapti šaunia alternatyva šokoladukui (ginkdie pastarųjų neteisiame – tik skatiname įvairovę!) Virtuvėje džiovinti vaisiai taip pat nėra reti svečiai – praėjusių metų žiemos numeryje („oC“ Nr. 2, 2011/2012) jau pasakojome, kaip su džiovintais vaisiais paruošti visą dienos meniu. Per metus prisigaudėme naujų patirčių ir idėjų – tikimės, jos įkvėps ir Jus susigrąžinti nors saujelę saulės ant žiemiško stalo.


Įžanga: Julė, Kepykla Nr. 5 Foto: Asta, Villa Alps


102

Receptas ir foto: Jolita, Surfing the world cuisine


Kokia žiema be džiovintų vaisių

103

Avienos IR RYŽIŲ PLOVAS SU džiovintais serbentais IR RAZINOMIS 4 porcijos 300 g avienos be kaulų (filė) 1 svogūnas 2 skiltelės česnako 2−3 valg. š. alyvuogių aliejaus 1 cinamono lazdelė 1 arb. š. maltų kvapiųjų pipirų žiupsnelis smulkintų džiovintų paprikų 50 g džiovintų juodųjų serbentų 50 g razinų 100 g migdolų plokštelių ir kedrinių pinijų mišinio 300 g basmati arba baldo ryžių 500 ml vandens šiek tiek petražolių ir mėtų 150 g natūralaus jogurto 1 granato sėklų druska ir pipirai

Supjaustykite avieną mažais gabalėliais. Nulupkite ir smulkiai supjaustykite svogūną ir česnako skilteles. Puode įkaitinkite alyvuogių aliejų ir sudėkite avieną kartu su svogūnu ir česnakais. Pagardinkite druska ir pipirais. Ant nedidelės ugnies kepkite apie 15 minučių, kol mėsa gražiai apskrus ir bus minkšta. Į puodą su aviena sudėkite perlaužtą cinamono lazdelę, suberkite kvapiuosius pipirus, džiovintas paprikas, džiovintus serbentus ir razinas, 30 gramų riešutų mišinio. Išmaišykite. Ryžius nuplaukite šaltu vandeniu ir supilkite į puodą. Pamaišykite ir pakepinkite 2 minutes, tada supilkite vandenį ir pamaišę uždenkite puodą. Virkite ant vidutinio kaitrumo ugnies apie 15 minučių, tada pamaišykite plovą šakute ir nukelkite nuo ugnies. Užklokite puodą švariu popieriniu rankšluosčiu ir uždenkite dangčiu. Leiskite plovui pastovėti 10 minučių. Įkaitinkite keptuvę ir suberkite likusius riešutus. Paskrudinkite, kol gražiai paruduos. Prieš patiekdami, sudėkite plovą į didelę lėkštę, apibarstykite smulkintomis petražolėmis ir mėtomis, suberkite skurdintus riešutus ir granatų sėklas. Patiekite su natūraliu jogurtu ir šviežių daržovių salotomis.


104

P.

Ĺ iuose receptuose puodelis yra lygus 236 ml

Receptai ir foto: IndrÄ—, Keistai paprasta


Kokia žiema be džiovintų vaisių

MEDUOLINIAI JAVINUKAI Maždaug 4 - 6 porcijos 2/3 puodelio džiovintų datulių 12 migdolų ¼ arb. š. šviežios tarkuoto imbiero šaknies arba džiovinto imbiero miltelių ½ arb. š. malto cinamono 1/8 arb. š. malto muskato riešuto 1/8 arb. š. maltų gvazdikėlių ½ arb. š. meduolių prieskonių mišinio 1 puodelis avižirnių dribsnių truputis druskos

Datules pamerkite šiltame vandenyje 15 minučių. Migdolus pasmulkinkite peiliu. Nuo išmirkusių datulių nupilkite vandenį, sudėkite jas į virtuvinį kombainą, suberkite prieskonius ir sumalkite viską iki tyrelės. Į datulių ir prieskonių masę suberkite smulkintus migdolus ir avižinius dribsnius, druską. Viską gerai išmaišykite. Į 12x15 cm indelį įtieskite kepimo popieriaus lakštą ir sukrėskite datulių ir avižinių dribsnių masę. Šaukštu ar šlapiomis rankomis ją suspauskite, sulyginkite, kad būtų vienodo storio. Padėkite į šaldytuvą pusdieniui. Išėmę iš šaldytuvo, supjaustykite aštriu peiliu. Nesuvalgytus javinukus laikykite šaldytuve.

MĖTINIAI KAKAVINIAI BATONĖLIAI Maždaug 4 - 6 porcijos ¼ puodelio džiovintų datulių ¼ puodelio džiovintų abrikosų 12 lazdynų riešutų 1 ½ puodelio graikinių riešutų 1 arb. š. vanilės ekstrakto 5 valg. š. kakavos miltelių ½ arb. š. pipirmėčių arba mėtų ekstrakto truputis druskos

Datules ir abrikosus pamerkite šiltame vandenyje 15 minučių. Lazdynų riešutus susmulkinkite peiliu iki norimo dydžio gabalėlių. Nupilkite vandenį nuo datulių ir abrikosų, į juos sudėkite graikinius riešutus, suberkite kakavos miltelius, druską, įpilkite vanilės ir pipirmėčių arba mėtų ekstrakto. Viską sumalkite virtuviniu kombainu iki lipnios tešlos. Sudėkite smulkintus lazdynų riešutus. Išmaišykite. Norimo dydžio indą išklokite kepimo popieriumi ar kepimo folija ir sukrėskite tešlą. Rankomis ar šaukštu ją tolygiai paskirstykite inde. Dėkite į šaldymo kamerą 3−4 valandoms. Išėmę iš kameros, supjaustykite aštriu peiliu. Patiekite iš karto. Nesuvalgytus batonėlius laikykite šaldymo kameroje.

CITRININIAI KOKOSINIAI JAVINUKAI Maždaug 2 - 3 porcijos 4−5 valg. š. kokosų aliejaus ½ puodelio avižinių dribsnių ½ puodelio nesaldintų kokosų drožlių 2−3 valg. š. skysto medaus 2 arb. š. citrinos sulčių 1 arb. š. tarkuotos citrinos žievelės 1 arb. š. vanilės ekstrakto ¼ arb. š. tarkuotos imbiero šaknies

Ištirpinkite kokosų aliejų ir į jį sudėkite visus ingredientus. Gerai išmaišykite šaukštu ar tiesiog rankomis, kad visi ingredientai tolygiai pasiskirstytų. Pasiruoškite nedidelį indelį ir į jį sudėkite tešlą. Rankomis ar šaukštu ją suspauskite, kad gerai suliptų. Dėkite į šaldymo kamerą kelioms valandoms. Išėmę iš kameros, supjaustykite aštriu peiliu ir patiekite iš karto. Nesuvalgytus batonėlius laikykite šaldymo kameroje.

105


Kokia žiema be džiovintų vaisių

106

ŠTRUDELIS SU OBUOLIAIS, RAZINOMIS IR CUKATOMIS 8 porcijos Tešlai: 125 g miltų 1/3 arb. š. druskos 1 valg. š. aliejaus 100 ml vandens

Miltus persijokite ant stalo, suberkite druską, padarykite duobutę ir į ją supilkite alyvuogių aliejų bei vandenį. Pradėkite minkyti tešlą. Iš pradžių atrodys, kad ji visai netinkama dirbti, labai lips prie rankų, tačiau toliau minkant tešla taps vientisa ir glotni. Papildomai gali prireikti vos kelių šaukštelių miltų. Tešlai įgavus reikiamą tekstūrą (glotnumą, vientisumą), lengvai patepkite ją aliejumi, paguldykite į dubenėlį, uždenkite maistine plėvele ir palikite 30 minučių.

Įdarui: 6 vidutinio dydžio obuoliai 50 g razinų 50 g cukatų 2 riekelės vakarykščio batono 2 valg. š. cukrus 1 valg. š. malto cinamono 1 valg. š. sviesto

Obuolius nuplaukite, nulupkite, išimkite sėklas ir supjaustykite nedideliais, maždaug 1−1,5 cm dydžio, kubeliais. Razinas užpilkite verdančiu vandeniu ir palikite 10 minučių. Tuomet vandenį nupilkite, razinas nusausinkite.

50 g sviesto

Praėjus pusvalandžiui, išimkite tešlą iš dubenėlio. Pasiruoškite švarų virtuvinį rankšluostį, patieskite jį ant darbinio paviršiaus, užberkite maždaug 1 valgomąjį šaukštą miltų ir paskirstykite po visą rankšluostį. Ant rankšluosčio sudėkite tešlą ir kočiokite tol, kol ji taps pakankamai plona ir nebebus įmanoma toliau kočioti.

Patiekimui: miltelinis cukrus, ledai ir/arba plakta grietinėlė

Batono riekeles sudėkite į smulkintuvą ir sutrupinkite. Keptuvėje išlydykite 1 valgomąjį šaukštą sviesto ir jame maždaug 3 minutes apkepkite trupinukus. Obuolių skilteles, razinas, cukatas ir trupinius sumaišykite viename dubenyje.

Tolimesnis darbas bus atliekamas rankomis. Rankų pirštais, delnais arba atvirkštine plaštakos puse lengvai tempkite tešlą į šonus. Jei tešla buvo taisyklingai užminkyta, tai padarysite labai lengvai. Tempkite tol, kol per tešlą galėsite pamatyti savo virtuvinio rankšluosčio ornamentą. Ji turi būti labai plona, bet nesuplyšusi. Tokiu būdu tempdami tešlą, suformuokite ant rankšluosčio stačiakampį. Jei liko storų tešlos kraštų, juos nupjaukite peiliu arba nukirpkite žirklėmis. Ant vieno tešlos krašto sudėkite paruoštą įdarą, tolygiai paskirstykite cukrų ir cinamoną. Pakeldami rankšluostį, pradėkite vynioti tešlą. Neskubėkite, lengvai ir atsargiai formuokite vyniotinį, nes tešla labai plona. Kadangi tešla buvo kočiojama ir formuojama ant rankšluosčio, ji lengvai suksis į vyniotinį ir neprilips prie darbinio paviršiaus. Suformavę vyniotinį, šoninius jo galus stipriai susukite ir prispauskite. Viršų patepkite 1/3 ištirpinto sviesto ir dėkite kepti į orkaitę, įkaitintą iki 195°C temperatūros. Štrudelį kepkite 40 minučių. Kas 15 minučių jį patepkite dalimi ištirpinto sviesto, kad viršus gražiai apskrustų, bet neliktų sausas ir perdžiūvęs. Štrudelį patiekite šiltą, apibarstytą milteliniu cukrumi, su ledais arba grietinėle.


Receptas ir foto: Valerija, Cukerka

P.

Į įdarą galite pridėti ir kitų mėgstamų džiovintų vaisių. Teigiama, kad tešla pakankamai ištempta, jei per ją galima skaityti laikraštį. Jeigu tešlą kočiosite ir tempsite ant stalo, gražiai susukti vyniotino nepavyks − būtinai naudokite rankšluostį. Recepte pateikiamų ingredientų ir iš jų pagamintos tešlos pakanka vienam vidutinio dydžio virtuviniam rankšluosčiui padengti.

107


108

Receptas ir foto: Ilona, Skanus gyvenimas


Kokia žiema be džiovintų vaisių

109

ŠOKOLADINIAI BATONĖLIAI SU DŽIOVINTAIS VAISIAIS 6 porcijos 75 g sviesto 130 g cukraus 75 g medaus 6 vnt. trapių sausainių 1 valg. š. džiovintų vyšnių 1 valg. š. džiovintų ananasų 1 valg. š. saulėgrąžų 1 valg. š. lazdynų riešutų 3 valg. š. grietinėlės 200 g juodojo šokolado 50 g sviesto

Keptuvėje ištirpinkite sviestą, cukrų ir medų. Maišydami suberkite smulkintus riešutus ir vaisius. Dar kartą gerai išmaišykite. Kepkite, kol masė pradės tirštėti, ir supilkite grietinėlę. Ant kiekvieno sausainio šaukštu užtepkite riešutų, vaisių ir karamelės masės. Garų vonelėje ištirpinkite sviestą su šokoladu ir aptepkite batonėlius. Atvėsinkite ir skanaukite.


Kokia žiema be džiovintų vaisių

110

B

ara Brith – tai tradicinis Velso pyragas su džiovintais vaisiais. Prieš kepant, vaisiai išmirkomi stiprioje arbatoje, o pyrago tešla gardinama cinamonu ir kitais „žieminiais“ prieskoniais. Taigi receptas tiesiog sutvertas išbandyti žiemą! Pyragas skanus tiek šiltas su stikline pieno, tiek šaltas – pateptas sviestu, su riekele sūrio. Į jį galima dėti įvairius džiovintus vaisius, taip pat eksperimentuoti su arbatos skoniais, todėl kaskart iškeptas pyragas bus kiek kitoks.

BARA BRITH 1 pailgas kepaliukas 80 g džiovintų slyvų 80 g džiovintų abrikosų 60 g razinų 1 valg. š. apelsinų žievelių cukatų (ar gabalėlio apelsino žievelės) 350 ml stiprios arbatos 450 g miltų (tinka ir I-os rūšies miltai) 50 g rudojo cukraus 1 arb. š. druskos 1 arb. š. cinamono 2 ½ arb. š. sausų mielių 50 g tirpinto sviesto šiek tiek pieno tešlai užmaišyti (jei prireiktų)

Džiovintus vaisius susmulkinkite. Užpilkite juos ir cukatas karšta arbata ir palikite keletui valandų ar per naktį, kad išmirktų. Dubenyje sumaišykite miltus, cukrų, druską, prieskonius, mieles. Supilkite džiovintus vaisius su visu skysčiu ir tirpintą sviestą. Maišykite plaktuvu su antgaliu tešlai, kol gausite vientisą tešlą. Jei tešla atrodys sausoka, įpilkite šiek tiek pieno. Suminkę tešlą, leiskite pastovėti šiltoje vietoje apie valandą, kol jos padvigubės. Sviestu patepkite pailgą keksų kepimo formą. Iš pakilusios tešlos suformuokite kepaliuką ir, įdėję į kepimo formą, kepkite iki 200°C temperatūros įkaitintoje orkaitėje apie 40 minučių.


111

Receptas ir foto: RĹŤta, Kas nutiko virtuvÄ—je?


112

... sriubų

L

abai šaltais, tamsiais ir baltais žiemos vakarais, kai už lango vėl krenta snaigės, o pačiam norisi susisupti į šiltą pledą ir įsitaisyti prie šildytuvo, tenka sukti galvą, kaip čia išsisukus nuo šitaip viliojančio tingaus žiemos miego. Išeitys gali būti kelios. Pavyzdžiui, lėktuvo bilietai į šiltuosius kraštus. Tiesa, tam reikia ir daug laiko, ir nemažai pinigų, ir dar, pageidautina, kelionės draugo, o suderinti visus tris gali būti sudėtinga. Dar galima tikėtis, kad naujas paltas bus bent šiek tiek šiltesnis už anuos, kabančius spintoje. Bet esame dideli ir protingi, todėl suprantame, kad nuo tokių šalčių gabalėlis šiek tiek storesnės medžiagos neišgelbės. Gal didžiausias puodelis kvapniausios arbatos galėtų sugrąžinti gyvenimą į įprastas vėžes? O gal... kokia žiema be sriubos? Šiltos, gardžios, sočios... Apkabinus dubenėlį, maloniai šildantį rankas, sušalęs pasaulis pagaliau ima atgauti savo spalvas. Atraskite sau pačią gardžiausią – gal tai bus šiek tiek egzotiška moliūgų sriuba su krevetėmis, o gal soti žuvienė ar tradiciniai barščiai – ir parodykite atkeliaujantiems žiemos šalčiams, kad Jūs jų nebijote. Juk apsiginklavus sriubos šaukštu galima įveikti net pačią žvarbiausią žiemą, tiesa?


Įžangos tekstas: Asta, Saulėta virtuvė Foto: Jurgita, Duonos ir žaidimų


P.

114

Pagal skonį galite įberti ir kitų prieskoninių žolelių, pvz., raudonėlių, rozmarinų lapelių. Žiemą gaminant barščius išties sudėtinga rasti skanių pomidorų − juos galite pakeisti savo sultyse konservuotais pomidorais. Pamėginkite barščius gaminti tiksliai laikydamiesi eiliškumo: kai kiekvienas ingredientas gaminamas jam skirtą laiką, sriuba tampa itin aromatinga ir gardi. Skaniausi barščiai būna antrą dieną, tad palikite juos nakčiai šaldytuve.

Receptas ir foto: Valerija, Cukerka


Kokia žiema be sriubų

115

U

krainietiškų barščių gaminimo receptų galite rasti daugiau nei šimtą. Kiekviena šeimininkė turi savo slaptąjį ingredientą, per daugelį metų išgautą, išpuoselėtą barščių gaminimo būdą. Galbūt ir Jums savo ypatingosios sriubos gaminimo paslaptis kadaise atskleidė prosenelė? Černigovo barščiai, teigiama, buvo garsiosios balerinos Annos Pavlovos mėgstamiausias patiekalas. Ir, nors mums geriau žinomas šios garsios balerinos vardu pavadintas tortas, visgi šaltą žiemos popietę niekas nesušildys geriau nei lėkštė gardžių, sočių barščių su antiena.

ČERNIGOVO BARŠČIAI 10−12 porcijų 4 šviežios ančiukų kulšelės 2 dideli svogūnai 6 didelės bulvės 2 vidutinio dydžio morkos 2 virti burokėliai ½ kopūsto galvos 3 česnakų skiltelės ½ aitriosios paprikos 1 pomidoras 3 valg. š. alyvuogių aliejaus prieskoniai: druska, pipirų žirneliai, švieži laurų lapai, salieras, poras, petražolės, krapai, čiobreliai patiekti: grietinė, krapai arba petražolės, česnako skiltelė

Išvirkite antienos sultinį. Būtinai nuimkite nuo ančiukų kulšelių odą, antraip sultinys išvirs labai riebus. Į didelį puodą įpilkite maždaug 3−4 litrus vandens, sudėkite nuplautas ančiukų kulšeles be odos, svogūną, prieskonių ryšulėlį: salierą, porą, laurų lapus, petražoles, krapus ir čiobrelius. Kai vanduo užvirs, kruopščiai nuimkite nuo paviršiaus susidariusias riebalų nuosėdas. Palikite virti, kol kulšelės išvirs. Kai jų mėsą bus galima lengvai atskirti nuo kaulų, sultinys paruoštas. Išimkite kulšeles ir palikite atvėsti. Prieskonių ryšulėlį ir svogūną taip pat išimkite. Sultinį perkoškite per sietelį ir supilkite atgal į puodą. Kol sultinys verda, nuskuskite bulves ir morkas. Stambia tarka sutarkuokite virtus burokėlius ir morkas. Šiaudeliais supjaustykite kopūstą. Sultiniui baigiant virti, paruoškite daržovių troškinį. Gilioje keptuvėje įkaitinkite 3 valgomuosius šaukštus alyvuogių aliejaus ir suberkite smulkiai supjaustytus svogūnus. Leiskite jiems šiek tiek pakepti, bet neperkepkite, svogūnai turi tapti skaidrūs, bet ne paruduoti. Į keptuvę sudėkite tarkuotas morkas ir smulkiai supjaustytas česnako skilteles. Kepkite dar apie 4−6 minutes. Nuolat prižiūrėkite daržoves, kad nei svogūnai, nei česnakai nepridegtų, kitaip barščiai įgaus nemalonų prieskonį. Įdėkite aitriąją papriką. Paskutinius sudėkite burokėlius. Įpilkite 3 samčius antienos sultinio ir palikite daržoves troškintis apie 10 minučių. Praėjus numatytam laikui, įdėkite pertrintą pomidorą be odelės, paskaninkite druska, pipirais ir palikite dar kelioms minutėms. Į paruoštą sultinį sudėkite nuplautas, nuskustas ir kubeliais supjaustytas bulves ir palikite virti apie 10 minučių. Sudėkite šiaudeliais supjaustytą kopūstą, o dar po kelių minučių supilkite daržovių troškinį. Virkite, kol bulvės suminkštės. Pagal skonį pagardinkite druska ir pipirais. Į paruoštus barščius sudėkite nuo kaulų atskirtą ir padalintą į juosteles ančiukų mėsą. Barščius patiekite su grietine, krapais ar petražolėmis ir česnako skiltele.


Kokia žiema be sriubų

116

SRIUBA SU DŽIOVINTAIS BARAVYKAIS IR GRIKIAIS 4−6 porcijos 2 vidutinės bulvės 2 l sultinio 4 valg. š. grikių 2 saujos džiovintų baravykų 3 salierų stiebai 1 didelis svogūnas 2 laurų lapai 2 valg. š. aliejaus druska, juodieji pipirai

Bulves nuskuskite, supjaustykite kubeliais. Sudėkite į sultinį. Ten pat suberkite ir grikius. Užvirkite. Džiovintus baravykus užpilkite puodeliu verdančio vandens ir palaikykite 10–15 minučių, kol išbrinks. Salierus, nuspaustus džiovintus grybus ir svogūną susmulkinkite, pakepkite aliejuje. Keptuvės turinį sudėkite į puodą su bulvėmis ir grikiais, ten pat galite supilti nuo grybų mirkymo likusį skystį. Virkite apie 30 minučių. Į dubenėlius išpilstytą sriubą papuoškite salierų lapeliais.


117

Receptas ir foto: Egidija, Tinginiai irgi verda...


Kokia žiema be sriubų

118

KREMINĖ KUKURŪZŲ SRIUBA SU VIŠTIENA 4−6 porcijos 1 valg. š. sviesto 1 valg. š. alyvuogių aliejaus ½ poro ½ saliero gumbo 3 skiltelės česnako 500 g kukurūzų (šviežių, šaldytų ar marinuotų) 1 didelė bulvė 1 l vištienos sultinio 180 ml grietinėlės ½ arb. š. ciberžolės 500 g vištienos filė ½ arb. š. maltos kalendros 1 arb. š. maltos paprikos 1 arb. š. maltų kmynų druska, šviežiai malti juodieji pipirai ½ ryšelio petražolių sriubai papuošti šlakelis aliejaus kepimui

Puode įkaitinkite sviestą su alyvuogių aliejumi, sudėkite smulkintą porą, salierą ir kepkite ant vidutinio kaitrumo ugnies apie 5 minutes. Baigdami kepti, suberkite 2 smulkintas česnako skilteles. Į puodą suberkite kukurūzus, smulkintą bulvę, užpilkite sultiniu ir virkite apie 40 minučių. Išvirusią sriubą sutrinkite, perkoškite per sietelį, įberkite ciberžolės ir supilkite grietinėlę. Jei reikia, pagardinkite druska ir pipirais. Dar kartą užvirkite ir patiekite su keptos vištienos juostelėmis. Kol sriuba verda, paruoškite vištieną. Filė supjaustykite juostelėmis, sudėkite į dubenį, suberkite kalendrą, papriką, kmynus, druską, pipirus, įspauskite skiltelę česnako, gerai išmaišykite ir palikite marinuotis apie 30 minučių. Keptuvėje įkaitinkite šiek tiek aliejaus ir vištieną iškepkite. Patiekite sriubą su kapotomis petražolėmis ir duonos skrebučiais, įtrintais česnaku.


119

Receptas ir foto: Neringa, Neringos blogas


120

Receptas ir foto: Karolina, Citrinos ĹžievelÄ—


Kokia žiema be sriubų

121

INDIŠKA LĘŠIŲ SRIUBA 6 porcijos 3 vidutinės bulvės 3 morkos 3 pomidorai 1 svogūnas 4 skiltelės česnako 200 g raudonųjų lęšių 1 valg. š. prieskonių mišinio garam masala 1 valg. š. kario miltelių 1 arb. š. maltų aitriųjų paprikų 1,5 l daržovių sultinio druska aliejus kepimui svogūnų traškučių sriubai patiekti (nebūtini)

Supjaustykite daržoves. Puode nesvylančiu dugnu įkaitinkite aliejų, sudėkite svogūną, česnaką ir visus prieskonius. Kai svogūnas parus, sudėkite bulves, morkas, lęšius, supilkite daržovių sultinį, užvirkite ir virkite 30 minučių, kol lęšiai šiek tiek suvirs. Paragaukite ir, jei reikia, papildomai paskaninkite druska ir prieskoniais. Baigdami virti, sudėkite pomidorus ir pavirkite dar 10 minučių. Sriuba paruošta, kai lęšiai bus išvirę. Patiekite su svogūnų traškučiais arba be jų.


122

Receptas ir foto: Renata, Valgom EuropÄ…


Kokia žiema be sriubų

123

ŽIEMINĖ DARŽOVIŲ SRIUBA MINESTRONE 4 porcijos 2 valg. š. alyvuogių aliejaus 100 g šoninės 1 svogūnas 1 skiltelė česnako 1 morka 1 saliero stiebkotis 1 l daržovių sultinio ¼ nedidelio kopūsto ½ pakelio smulkių makaronų ½ mažos skardinės (200 g) konservuotų pomidorų 1 maža skardinė (400 g) konservuotų pupelių 1 maža skardinė (400 g) konservuotų avinžirnių žiupsnelis druskos ir pipirų 1 arb. š. džiovintų raudonėlių

Keptuvėje pašildytame alyvuogių aliejuje pakepinkite šoninę, smulkintą svogūną ir česnakus, kol suminkštės. Sudėkite nedideliais gabalėliais pjaustytą morką, smulkiai supjaustytą salierą ir pakepinkite dar kelias minutes. Visą keptuvės turinį sukrėskite į puodą. Užpilkite daržovių sultiniu, pagardinkite druska, pipirais ir raudonėliais. Ant nedidelės ugnies virkite 20 minučių. Sudėkite smulkintą kopūstą, makaronus ir konservuotus pomidorus. Virkite dar 5 minutes. Galiausiai sudėkite konservuotas pupeles ir avinžirnius, ir dar kelias minutes pavirkite. Paragaukite ir, jei reikia, pagardinkite prieskoniais.


124

Receptas: Indrė, Gėrimų ir patiekalų magija

Foto: Mantas Bajalis


Kokia žiema be sriubų

125

MOLIŪGŲ SRIUBA SU KREVETĖMIS 2 porcijos 2 svogūnai ¼ vidutinio moliūgo 2 morkos 200 ml daržovių sultinio žiupsnelis saldžiosios rūkytos paprikos miltelių 2 apelsinų sultys ir žievelės 100 g šviežių ar konservuotų krevečių 2 skiltelės česnako 1 valg. š. sviesto šiek tiek citrinos sulčių aliejus kepimui druska pipirai

Susmulkinkite svogūną. Moliūgą supjaustykite maždaug 2x2 cm dydžio kubeliais. Morkas sutarkuokite. Puode nesvylančiu dugnu įkaitinkite aliejų. Suberkite svogūnus ir apkepkite ant mažos ugnies, kol taps beveik skaidrūs. Suberkite morkas, išmaišykite ir kepkite dar kelias minutes. Suberkite moliūgo kubelius, gerai išmaišykite ir kepkite uždengę dangčiu 2−3 minutes. Supilkite sultinį (jis turėtų vos apsemti daržoves) ir virkite, kol moliūgas suminkštės. Pagardinkite sriubą rūkytos paprikos milteliais. Nutarkuokite apelsinų žieveles ir suberkite į sriubą, supilkite išspaustas sultis. Pavirkite dar kelias minutes. Išmaišykite, paragaukite, pagardinkite druska ir pipirais. Kol ruošite sriubą, kitoje keptuvėje įkaitinkite sviestą, sudėkite krevetes. Jas greitai pavartykite, kad vos apkeptų. Įspauskite česnako skilteles. Nukaiskite ir pašlakstykite citrinos sultimis. Sriubą tiekite į lėkštes nedelsdami, papuoškite keptomis krevetėmis.


126

... troškinių J

ei žiema tokia kaip atvirutėse – nėra ko liūdėti! Pusnyse besivartantys vaikai, suritinta senių besmegenių šeimyna, ilgi vakarai prie židinio, apsikabinus karšto vyno taurę (ar bokalą). Vaiskus dangus, įraudę skruostai, baltos Kalėdos ir mėgstamiausios švenčių dainos. Bet visgi paminėjus žiemą ne vieną nupurto drebuliukas. Liūdna, tačiau per saują pastarųjų metų matėme visko! Teko ir autis botus per lietų sliūkinant pirkti eglutės, ir pasimėtyti gniūžtėmis Velykų rytą. Kaipgi neliūdėsi, kai, spalio mėnesį iškritus pirmajam sniegui, nejučia kilo mintis: „Na ką, štai ir mūsų pusė metų žiemos...“ Todėl jau iš anksto ruošiame amuniciją žiemos šalčiams ir liūdesiukams įveikti. Mezgame – ar turguje iš močiučių perkame – šilčiausias pirštines, garderobą pildome ilgomis kojinėmis ir kepurėmis, kurias galima iki nosies užsitraukti. Virtuvės spintelėse pritupdome konservuotų pupelių ir daržovių ir paskiriame visą atskirą stalčių – ar bent jo kampą – šildantiems prieskoniams. Ir kai norisi šilto, raminančio, nesudėtingo, bet sotaus ir beprotiškai skanaus maisto, gaminame troškinius. Pietums, vakarienei, ar bet kada, įžengus pro jaukių namų duris, dubenėlis minkštučių daržovių ar mėsytės tirštuose padažuose kaipmat atgaivins sielą ir sušildys rankas.


Įžangos tekstas: Julė, Kepykla Nr. 5 Foto: Neringa, Neringos blogas


Kokia žiema be troškinių

128

AŠTRUS VIŠTIENOS TROŠKINYS 4 porcijos 1 svogūnas 1 paprika 400 g vištienos filė (gali būti naudojami keptos ar virtos vištos likučiai) žiupsnis malto kmyninio kumino žiupsnis kajeno pipirų žiupsnis džiovintų raudonėlių vandens (arba vištienos sultinio) 100 ml grietinėlės 1 nedidelė skardinė baltųjų pupelių druska ir pipirai sauja tarkuoto kietojo sūrio aliejus kepimui

Smulkiai sukapokite svogūną, supjaustykite kubeliais papriką, vištieną supjaustykite nemažais gabalėliais ir apibarstykite druska bei pipirais. Viską apkepkite įkaitintame aliejuje. Į puodą sudėkite daržoves ir vištieną. Suberkite prieskonius, įpilkite vandens, supilkite grietinėlę. Troškinkite apie 10−15 minučių. Pupeles nukoškite ir sudėkite į troškinį. Įberkite druskos ir pipirų pagal skonį. Patiekite dubenėliuose, ant viršaus užbėrę šiek tiek sūrio.


Receptas ir foto: Beata, BraĹĄkÄ—s su pipirais

129


Kokia žiema be troškinių

130

ŽIEMOS DARŽOVIŲ TROŠKINYS SU PERLINĖMIS KRUOPOMIS 4 porcijos 1 st. perlinių kruopų 4 valg. š. aliejaus arba sviesto 1 vidutinio dydžio svogūnas 1 česnako skiltelė 4 morkos 2 pastarnokai 1 saliero gumbas 2 valg. š. pomidorų pastos 1 arb. š. džiovintų čiobrelių 2 laurų lapai 1,5−2 l daržovių sultinio 4 vidutinio dydžio bulvės maltų juodųjų pipirų, druskos pagal skonį

Perlines kruopas pamerkite nakčiai. Apvirkite pasūdytame vandenyje. Svogūną ir česnaką smulkiai supjaustykite ir apkepkite įkaitintame aliejuje, kol ims minkštėti. Sudėkite vienodo dydžio kubeliais supjaustytas morkas, pastarnokus, salierą ir kelias minutes maišydami pakepinkite. Sudėkite apvirtas perlines kruopas, pomidorų pastą, suberkite čiobrelius, įdėkite laurų lapus, užpilkite verdančiu sultiniu ir 10 minučių pavirkite. Sudėkite kubeliais pjaustytas bulves, įberkite druskos ir troškinkite, kol daržovės suminkštės, o troškinys sutirštės. Pagardinkite juodaisiais pipirais.


Receptas ir foto: SkirmantÄ—, Impossible is nothing

131


132

Receptas ir foto: Asta, Villa Alps


Kokia žiema be troškinių

133

AVINŽIRNIŲ, LĘŠIŲ IR bolivinių balandų TROŠKINYS (karis) SU POMIDORAIS IR ŠPINATAIS 4 - 6 porcijos 2 valg. š. rapsų aliejaus 2 dideli svogūnai 6 skiltelės česnako 2 valg. š. tarkuoto imbiero 1 arb. š. kario 1 arb. š. maltos kalendros kelios šakelės šviežių kalendrų 1 arb. š. ciberžolės 1 arb. š. malto kmyninio kumino 1 arb. š. geltonųjų garstyčių grūdelių žiupsnis aitriųjų paprikų dribsnių žiupsnis druskos 400 ml (neriebaus) kokosų pieno sauja raudonųjų lęšių sauja raudonųjų bolivinių balandų (kynvos) 2 skardinės avinžirnių (apie 800 g) 3−4 dideli pomidorai arba maždaug 25 vyšniniai pomidorai 120 g šviežių mažų špinatų lapų

Svogūnus ir česnakus susmulkinkite. Puode storu dugnu įkaitinkite aliejų ir pakepkite svogūnus, kol jie suminkštės. Suberkite česnakus, imbierą ir visus prieskonius. Pakepinkite apie 30 sekundžių, kad prieskoniai paskleistų aromatą. Supilkite kokosų pieną ir suberkite lęšius bei bolivines balandas. Puodą uždenkite dangčiu ir palikite kaisti ant mažos ugnies apie 10 minučių. Suberkite avinžirnius ir pakaitinkite dar kelias minutes. Tuo metu supjaustykite pomidorus į aštuonias skilteles ir padalinkite jas per pusę. Vyšninius pomidorus pakanka perpjauti per pusę. Išjunkite ugnį ir į karį įmaišykite pomidorus ir špinatus. Patiekite su virtomis smulkintomis bulvėmis, kruopainiais (kuskusu) ar ryžiais. Į karį papildomai galite įmaišyti skardinę smulkintų pomidorų, smulkintos apkepintos vištienos ar šviežios mėsos dešrelių, moliūgų ar saldžiųjų bulvių kubelių.


Kokia žiema be troškinių

134

K

azanas – platus ketaus katilas maistui gaminti. Pradėdami gaminti jame maistą, kazaną įkaitinkite, kad jame tolygiai pasiskirstytų karštis. Gaminimo kazane ypatybė – karštis tolygiai paskirstomas maistui gaminantis ir labai ilgai išlaikomas. Atkreipkite dėmesį, kad pati mėsa prieskoniais negardinama. Svogūnai plove išsitroškina ir palieka tik savo prieskonį, todėl juos galima dėti į plovą net ir tuo atveju, jei plovą valgys tie, kurie svogūnų nemėgsta. Plovo prieskonių mišinys gali būti labai įvairus. Į jį dar galite įdėti malto kardamono, raugerškio uogų, ciberžolės, nuo kurios plovas įgaus geltoną atspalvį ir naujo skonio (ciberžolės nepadauginkite, kad plovas netaptų kartokas).

PLOVAS, PARUOŠTAS KAZANE 10 -12 porcijų

Ryžius perplaukite 5−6 kartus.

2 st. ilgagrūdžių ryžių 500 g avienos (arba kiaulienos, jautienos) 500 g svogūnų 300 g morkų 5 valg. š. alyvuogių aliejaus 1 didelis česnakas

Mėsą supjaustykite nedideliais gabaliukais, svogūnus – skiltelėmis (vieną svogūną perpjaukite tik į keturias dalis), morkas – šiaudeliais.

Prieskoniai: druska, pipirai, zira (azijiniai kmynai), malti kmynai, malta paprika

Įpilkite į kazaną tiek vandens, kad jis apsemtų mėsos ir daržovių troškinį. Pasūdykite, suberkite visus prieskonius ir troškinkite apie 15−20 minučių, kol išgaruos pusė vandens.

Kazane įkaitinkite alyvuogių aliejų, sudėkite vieną svogūną, supjaustytą į keturias dalis. Svogūnui patamsėjus, jį išimkite ir sudėkite mėsą. Ją apkepkite, kol gražiai apskrus iš visų pusių. Į kazaną suberkite supjaustytas morkas, svogūnus ir viską kartu pakepkite dar 5−10 minučių.

Sumažinkite ugnį, troškinį tolygiai paskirstykite kazane ir suberkite ryžius. Į vidurį įdėkite visą (neišdalintą skiltelėmis) česnaką, nuo kurio nulupkite tik odelės viršutinį sluoksnį. Ant ryžių labai atsargiai, stengdamiesi nesugriauti jų sluoksnio, supilkite vandenį − jo įpilkite 1,5−2 cm virš ryžių sluoksnio. Padidinkite ugnį ir, neuždengę indo dangčiu, išgarinkite visą vandenį. Sumažinkite ugnį, plovą keliose vietose pradurkite medine mentele, uždenkite dangčiu ir pabaikite virti. Paragaukite ryžių – jeigu jie kietoki, galite įpilti dar šiek tiek karšto vandens. Plovas patiekiamas karštas ant didelės lėkštės, į jo vidurį įsmeigiama česnako galvutė, kuri gaminant tampa minkšta ir gali būti labai skaniu plovo pagardu. Būtina užbarstyti daug prieskoninių žolelių: krapų, petražolių, kalendrų. Pašildytas plovas skanus ir kitą dieną.


Receptas ir foto: Valerija, Cukerka

135


136

Receptas ir foto: Julija, Vilko šaukštai


Kokia žiema be troškinių

137

VIŠTIENOS, POMIDORŲ IR KOKOSŲ PIENO TROŠKINYS (karis) 3 porcijos 3 valg. š. saulėgrąžų aliejaus 300 g vištienos filė 1 vidutinis svogūnais 2 skiltelės česnako ½ raudonos aitriosios paprikos 3 valg. š. švelnios kario pastos 400 g konservuotų nesmulkintų pomidorų be odelių 200 ml kokosų pieno 100 ml vištienos sultinio druskos pagal skonį saujelė šviežių petražolių

Vištieną supjaustykite nedideliais gabalėliais. Keptuvėje įkaitinkite pusę aliejaus, suberkite vištieną ir apkepinkite. Svogūnus, česnakus ir aitriąją papriką susmulkinkite. Puode storu dugnu įkaitinkite aliejų ir pakepkite svogūnus, česnakus ir aitriąją papriką, kol suminkštės. Sudėkite kario pastą ir dar pakepinkite apie 1 minutę. Supilkite konservuotus pomidorus, kokosų pieną ir sultinį. Ant nedidelės ugnies virkite apie 10 minučių. Sudėkite kepintą vištieną, įberkite druskos pagal skonį ir pakaitinkite dar keletą minučių. Sudėkite į dubenėlius ir apibarstykite smulkintomis petražolėmis. Tiekite su virtais ar kepintais ryžiais.


Kokia žiema be troškinių

138

TURKIŠKAS PUPELIŲ TROŠKINYS 6 porcijos 2 st. džiovintų baltųjų pupelių 300 g jautienos filė 1 svogūnas 3 skiltelės česnako 2 morkos 2 paprikos 2 laurų lapai 1 arb. š. džiovintų čiobrelių 1 arb. š. smulkintų džiovintų paprikų 2 valg. š. pomidorų pastos apie 2 l vandens saujelė petražolių alyvuogių aliejus druska, juodieji pipirai

Pupeles užpilkite virintu vandeniu ir palikite mirkti per naktį arba mažiausiai 5 valandas. Tada pakeiskite vandenį ir virkite 50 minučių, kol pupelės suminkštės. Nupilkite likusį vandenį. Supjaustykite jautieną mažais gabalėliais. Nulupkite ir susmulkinkite svogūną ir česnako skilteles. Dideliame puode įkaitinkite alyvuogių aliejų ir sudėkite jautienos gabaliukus, svogūną ir česnakus. Maišydami kepkite apie 10 minučių. Nulupkite ir supjaustykite morkas bei paprikas. Sudėkite daržoves į puodą, pagardinkite druska ir pipirais, lauro lapais, čiobreliais ir smulkintomis džiovintomis paprikomis. Pamaišykite ir pakepinkite apie 5 minutes. Supilkite virtas pupeles, pomidorų pastą ir vandenį. Išmaišykite ir, kai užvirs, sumažinkite ugnį. Retkarčiais pamaišydami, leiskite troškintis apie 40−50 minučių, kol jautienos gabalėliai bus minkšti, o troškinys tirštas. Galiausiai apibarstykite smulkintomis petražolėmis. Patiekite pupelių troškinį su virtais ryžiais ar šviežia duona. Galite jį apšlakstyti citrinos sultimis ar pabarstyti trupintu fetos sūriu.


Receptas ir foto: Jolita, Surfing the world cuisine

139


Foto: Jurgita, Duonos ir 탑aidim킬


141

Kalėdos svečiuose

Kuo kvepia Kalėdos Danijos, Estijos ir Suomijos maisto tinklaraštininkų namuose?


142

Danija GLÆDELIG JUL! (lietuvių k. LINKSMŲ ŠV. KALĖDŲ!)


143

THE FOOD CLUB http://www.thefoodclub.dk

Aš myliu maistą! Mėgstu ne tik valgyti − esu įgijusi sveikatos ir mitybos bakalauro kvalifikacinį laipsnį, tad labai domiuosi sveika mityba. Mano tinklaraštis The Food Club – tai asmeninė erdvė, kurioje dalinuosi išmėgintais receptais ir nuotraukomis, rašau apie maistą, sveikatą bei aplankytus restoranus ar perskaitytas knygas. Siekiu, kad tinklaraštis spinduliuotų mano aistrą šviežiam maistui ir geram skoniui, ir nepamirštu nei kūrybiškumo, nei linksmybių. Šiuo metu rašau savo pirmąją receptų knygą, kurioje bus gausu gardžiausių salotų receptų. Ji danų kalba pasirodys jau 2013-ųjų gegužę. Kalėdos – mano mėgstamiausia šventė: dievinu tą ypatingą nuotaiką, papuošimus, dovanas ir, aišku, gardų maistą. Kalėdos man ypač svarbios dar ir dėl to, jog mano mama gimė per Kūčias, o aš gimtadienį švenčiu gruodžio 26-ąją dieną. Tad šventiniu laikotarpiu mes minime tiek Kalėdas, tiek ir gimtadienius! Ditte Ingemann Thuesen


144

DaniĹĄkos spurgos ĂŚbleskiver


145

Š

ios apvalios daniškos spurgos yra lengvos ir purios. Danijoje per Kalėdas jas valgome apibarstę milteliniu cukrumi, su uogienėmis ir karštu vynu. Spurgos kepamos specialioje keptuvėje, kuri ir suteikia ypatingą formą. Seniau į spurgų tešlą dėta obuolių gabalėlių, tai rodo ir pavadinimas æbleskiver – obuolių griežinėliai. Ilgainiui ši tradicija nyko, o dabar obuolių į kepinukus retai tededama. Aš mėgstu obuolius spurgose, tad mano variantas artimas tradiciniam. Mūsų giminėje pagal šį receptą gaminama jau ilgus metus – mes itin mėgstame spurgas per gruodžio šventes!

Apie 30 spurgų Obuolius supjaustykite mažais gabalėliais. 340 g miltų žiupsnis druskos 1 valg. š. cukraus ½ arb. š. kepimo miltelių 1 arb. š. kardamono 400 ml pasukų 3 kiaušiniai 65 g sviesto 2 obuoliai

Dideliame dubenyje sumaišykite miltus, druską, cukrų, kepimo miltelius ir kardamoną. Kitame inde lengvai paplakite kiaušinių trynius, pasukas ir supilkite į miltų mišinį. Išmaišykite, kol masė sušoks į gabalėlius (ji nebus vientisa!). Kitame švariame inde išplakite baltymus iki tvirtų putų. Atsargiai įmaišykite juos į tešlą. Smulkiai supjaustykite obuolius. Į kiekvieną kepimo formos įdubą įdėkite po pusę arbatinio šaukštelio sviesto ir kaitinkite ant vidutinės ugnies, kol sviestas ims burbuliuoti. Į kiekvieną formelę dėkite po valgomąjį šaukštą tešlos ir kepkite apie 2−3 minutes, kol spurgos apačia bus ruda ir traški. Į kiekvienos spurgos vidurį įdėkite po gabalėlį obuolio ir uždenkite dar vienu valgomuoju šaukštu tešlos. Apverskite spurgas ir kepkite dar 3 minutes, kol kita pusė taip pat taps ruda ir traški. Patiekite su uogiene, užbarstykite milteliniu cukrumi.


146

Estija HÄID JÕULE! (lietuvių k. LINKSMŲ ŠV. KALĖDŲ!)


147

Visas mano tinklaraščio pavadinimas yra Tassike elu topelt koorega (arba, lietuviškai tariant, „Puodelis gyvenimo su grietinėle“). Esu laisvai samdoma maisto fotografė iš Estijos, dirbu su įvairiais estiškais žurnalais ir receptų knygų leidyklomis. Kalėdos man reiškia šeimą, artimus draugus ir tai, kas svarbiausia – šiek tiek poilsio, puikią kompaniją, įdomius pašnekesius, maisto gaminimą bei dalinimąsi juo. Man Kalėdų karštinė visada prasideda jau lapkričio viduryje − būtent tada aš pradedu galvoti, kaip puošiu namus ir ką dovanosiu artimiesiems. Labai mėgstu asmeniškas rankų darbo dovanas, tad dažniausiai ir pati dovanas bent iš dalies darau savo rankomis arba ruošiu virtuvėje! Sveiki atvykę į mano virtuvę per šias Kalėdas! Marju Randmer

TASSIKE

http://www.tassike.ee


148

Sudytu grybu mišraine


149

P.

Grietinę galima keisti tirštu natūraliu jogurtu.

Apie 10-15 porcijų Grybus nusunkite ir sudėkite į dubenį. Užpilkite šaltu vandeniu ir leiskite pastovėti 5−10 minučių – taip jie taps 300 g sūdytų grybų mažiau sūrūs. 100 g rūkytos jautienos 2 rūgštūs marinuoti agurkai Smulkiai sukapokite grybus, jautieną, agurkus (ar (ar rūgštūs obuoliai) obuolius), svogūną ir petražoles. Sumaišykite visus 1 raudonasis svogūnas produktus dideliame dubenyje, sudėkite grietinę ir sauja petražolių juoduosius pipirus. 4 valg. š. grietinės šviežiai maltų juodųjų pipirų Patiekite kaip užkandį: arba kaip salotas, arba užtepę ant ruginės duonos. Patiekti: ruginės duonos (nebūtina)


150

Suomija HYVÄÄ JOULUA! (lietuvių k. LINKSMŲ ŠV. KALĖDŲ!)


151 Sninga, sninga, sninga! Suomijoje žiemos šventės sutampa su bene šalčiausiu ir tamsiausiu metų laiku. Be to, nėra ir jokių sezoninių produktų... Be abejonės, šiandien parduotuvėse galime nusipirkti įvairiausių atvežtinių gėrybių, tačiau tradiciniai suomiški Kalėdų patiekalai gaminami iš džiovintų, sūdytų ar kitaip ilgai šaltai žiemai paruoštų produktų.

SISKOT KOKKAA

htt://siskotkokkaa.blogspot.com

Suomių Kalėdų stalo pagrindą sudaro šakninės daržovės, džiovinti vaisiai, uogienės ir marmeladai, riešutai, grybai, sūris, sūdyta žuvis, įvairios kruopos ir miltai. Mes itin mylime tradicijas. Be to, pastaruoju metu ypač išaugo dėmesys ir vietiniams bei sezoniniams produktams, todėl nenuostabu, jog nebrangios, švarios ir gardžios šakninės daržovės bei kruopos kulinarijos pasaulyje išgyvena tikrą atgimimą! Tradiciniai nesaldūs užkandžiai dažniausiai gaminami naudojant sluoksniuotą tešlą. Žinoma, nepamirštame ir saldumynų. Tokie klasikiniai gaminiai kaip joulutorttu – žvaigždės formos mielinės tešlos pyragėliai su džiovintų slyvų uogiene – ruošiami kiekvienuose namuose! Tačiau nesaldūs sluoksniuotos tešlos pyragėliai yra ne mažiau populiarūs – per ilgąsias šventes juos skanaujame tarp valgymų. Linksmų švenčių! Nelle


„S 152

iūlau dvi sūrių pyragėlių variacijas (tradiciškai įdaromų malta kiauliena, svogūnais ir r yž ia is ): m ėsi š k ą – s u š a l ta i r ūky tos elnienos, rūkytų šakninių daržovių, džiovintų grybų i r m i ež i ų į d a r u , i r v e g e ta r i š k ą , ku r e l n i e n a p a ke i č i a m a st i p r a u s s ko n i o s ū r i u ( ož k ų i r / a r p a rm eza n o t i p o ) . R ū k y t i b u r o kėliai ir morkos s u t e i k i a y p a t i n g o s a l d u m o i r d ū m o s ko n i o, puikiai derančio su miežiais ir elniena ar sūriu. Pyragėlius puoškite sluoksniuota tešla, riešutais a r s ė k l o m i s . Pa t i e k i te s u ka r šta i s g ė r i m a i s – ži n o m a , s m ag i a u s i a b ū t ų pyr a gėlius skanauti p rie ž id in io a r l a u žo . . .


153


154

Rukytu šakniniu daržoviu ir elnienos pyrageliai 1 kg sluoksniuotos tešlos kiaušinio trynys pyragėliams aptepti riešutai, sėklos ar tešlos gabalėliai pyragėliams papuošti

Miežines kruopas suberkite į verdantį pasūdytą vandenį. Virkite apie 10 minučių, kol kruopos visai išvirs − virimo laikas priklauso nuo kruopų stambumo. Išjunkite kaitrą ir leiskite miežiams mirkti 5 minutes. Nukoškite ir leiskite atvėsti. Nulupkite daržoves ir supjaustykite 1−1,5 cm dydžio griežinėliais.

Pagrindinis įdaras: 130 ml miežinių kruopų 3−4 morkos 2 vidutiniai burokai 100 ml džiovintų voveraičių 3 valg. š. citrininių čiobrelių druska pipirai

Daržoves rūkykite specialiuose daržovių rūkymo maišeliuose arba eksperimentuokite su folija (jos naudokite bent tris sluoksnius) ir medžio drožlėmis. Atsižvelkite į gamintojo instrukcijas! Gaminimo principas yra toks: orkaitę smarkiai įkaitinkite. Maišelį su daržovėmis dėkite pjuvenomis žemyn ant įkaitusios žemiausios skardos. Kepkite 10 minučių, kol ims rūkti dūmai. Sumažinkite temperatūrą iki 200˚C ir kepkite daržoves dar 20 minučių. Išimkite maišelį ir leiskite atvėsti 10 minučių.

Pasirinktinai: Mėsiškam įdarui: gabalėlis sviesto 1 raudonasis svogūnas 1 askaloninis česnakas 2 skiltelės česnako 1 kiaušinis 150 g šaltai rūkytos elnienos petražolių (nebūtinos) Vegetariškam įdarui: 100 ml kepintų riešutų (karijų arba lazdynų) 150−200 g stipraus skonio sūrio (ožkų ar kietojo) 2−3 arb. š. džiovintų arba 2−3 valg. š. šviežių rozmarinų 1 kiaušinis

Daržoves supjaustykite nedideliais kubeliais ir sumaišykite su kitais pagrindinio įdaro ingredientais. Mėsiškam įdarui smulkiai sukapokite svogūnus, česnaką, elnieną ir petražoles. Keptuvėje ištirpdykite sviestą ir keletą minučių pakepinkite svogūnus (neleiskite jiems paruduoti!) Įmaišykite visus ingredientus į pagrindinį įdarą. Vegetariškam įdarui orkaitėje pakepinkite riešutus. Leiskite jiems atvėsti ir stambiai sukapokite. Įmaišykite nedideliais gabalėliais susmulkintą ožkų sūrį arba tarkuotą kietąjį sūrį. Smulkiai sukapokite rozmarinus. Įmaišykite visus ingredientus į pagrindinį įdarą. Paragaukite įdaro ir pagardinkite jį druska ir pipirais. Orkaitę įkaitinkite iki 225˚C temperatūros. Iškočiokite sluoksniuotą tešlą ir supjaustykite ją naudodami formeles ar tiesiog kvadratėliais. Į kiekvieną pyragėlį įdėkite po valgomąjį šaukštą įdaro. Vandeniu sudrėkintu pirštu aptepkite tešlos kraštus. Perlenkite tešlą įstrižai, kad uždengtumėte įdarą ir gautumėte trikampio formos pyragėlius. Gerai užspauskite. Aptepkite pyragėlius kiaušinio tryniu. Papuoškite riešutais, sėklomis ar tešlos gabalėliais ir kepkite 10−15 minučių, kol pyragėliai pakils ir taps aukso spalvos. Atvėsinkite ir patiekite su karštais gėrimais.


155

P.

Svarbu, kad orkaitė būtų gerai įkaitusi – kitaip tešla gali tinkamai nepakilti ir būti kieta. Tepant pyragėlius tryniu, svarbu, kad jo nepatektų ant šoninių kraštinių – kiaušinis suklijuos sluoksnius ir tešla tinkamai nepakils.


156

TASTE THIS http://tastethiseetu.blogspot.com

Taste This – tinklaraštis visiems pojūčiams. Kadangi esu aistringa ir veikli maisto mylėtoja, savo rašiniuose iš daugelio pusių nagrinėju įvairius su maistu susijusius dalykus. Rašydama mėginu įtraukti skaitytoją į savo „kasdienę prabangą” – kulinarinius potyrius, kurie kyla kaskart, kai tik sustoju ir iki galo mėgaujuosi epikūriškais malonumais... Apie maistą mąstau, kalbu ir rašau lyg apie didžiąją gyvenimo meilę. Tiesą sakant, mūsų santykiams jau dešimt metų, ir jie nė neketina nutrūkti! Norėčiau, kad Taste This priverstų Jus nusišypsoti, pamąstyti ir galiausiai alkti ypatingų skonių. Skanaus! Edith


157

Munajuusto


158

Sallatti


159

K

alėdos – pakvaišęs mėgavimosi, persisotinimo ir bendravimo su šeima laikotarpis. O man Kalėdos reiškia maisto gaminimą… Visu etatu! Artėjant šiai žiemos šventei, svarbiausias dalykas mano dienotvarkėje – pamaloninti šeimos narius pačiais gardžiausiais patiekalais. Gamindama maistą, esu ypač užsispyrusi ir griežtai laikausi vienos taisyklės: kiekvieną patiekalą ruošiu nuo A iki Z. Suomijoje retas kuris tebeužsiima maisto gaminimu „nuo nulio“. Tiesa, Kalėdų patiekalai, kaip ir praeityje, vis dar gaminami kartu su šeima, tačiau vis dažniau Kalėdų vakarienės atkeliauja iš prekybos centrų. Dėl šios priežasties manau, jog mano pareiga – puoselėti suomiškas Kalėdų tradicijas ir savo pavyzdžiu skatinti kitus. Nors kiekvienais metais šeimoje sutariame nepersistengti gamindami Kalėdų patiekalus, šventė lieka švente. Suomijoje Kalėdoms ruošiama begalė gardumynų, o kiekviena šeima iš jų stalui pasirenka labiausiai mėgstamus. Mūsų šeimoje nemažai patiekalų gaminami jau daugelį metų, tačiau apie keletą iš jų aš imu svajoti dar likus kelioms savaitėms iki šventės. Šįsyk su Jumis dalinuosi dviem mėgstamiausiais receptais: sallatti ir munajuusto. Abu patiekalai žinomi visoje Suomijoje, tačiau kiekvienoje šalies vietoje jie ruošiami šiek tiek kitaip. Šie du receptai atspindi mano mamos gimtinės – pietvakarių Suomijos – virtuvę. Abu patiekalai nesudėtingi ir stebinančiai gardūs. Kalėdų stalas be šių gardumynų – kaip žiema be sniego! Hyvää Joulua!


160

Sallatti

Munajuusto

5 vidutiniai burokėliai 3 vidutinės morkos ½ raudonojo svogūno 2 arb. š. druskos

3 l pieno 1 l rūgpienio 3 kiaušiniai 1 arb. š. druskos 1 arb. š. cukraus

Kremui: 100 ml grietinėlės 2 arb. š. obuolių acto 1 arb. š. cukraus ½ arb. š. druskos Burokėlius ir morkas nenulupę išvirkite (nepervirkite). Nukoškite, leiskite atvėsti ir nulupkite. Pasilikite šaukštą burokėlių sulčių padažui nudažyti. Smulkiai sukapokite svogūną, atvėsusius burokėlius ir morkas. Sumaišykite, pagardinkite druska. Paruoškite kremą. Grietinėlę išplakite ir pagardinkite actu, druska ir cukrumi. Supilkite šaukštą burokėlių sulčių, kad kremas įgautų žavią rausvą spalvą. Įpylus acto, grietinėlės kremas šiek tiek sukietės – taip ir turi būti. Sallatti galima paruoši iš vakaro ir laikyti šaldytuve keletą dienų.

Puode užvirkite pieną ir jį nukaiskite. Dubenyje sumaišykite kiaušinius ir rūgpienį. Supilkite mišinį į šiltą pieną. Dar sykį trumpam užvirkite. Atidėkite ir leiskite mišiniui vėsti maždaug 45 minutes – masė sušoks į gabaliukus, panašius į varškę. Išgrėbkite varškės gabalėlius kiaurasamčiu ir supilkite į marle išklotą sietą. Spustelėkite varškės sūrio masę, kad išspaustumėte skysčio perteklių. Apibarstykite druska. Ant viršaus padėkite kokį nors sunkų daiktą ir palikite šaldytuve pernakt. Apverskite sūrį, nuimkite marlę ir papuoškite (pavyzdžiui, bruknėmis).


Linksmų Šv. Kalėdų!


Įžangos tekstas: Julė, Kepykla Nr. 5

Receptas ir foto: Egidija, Tinginiai irgi verda...


163

PASAKIŠKI SKONIAI

Joniukas Grytutė BROLIAI GRIMAI

IR


164

V

aikystėje, net jei buvote paklusnūs ir giliai į galvą įsidėjote pamokymus, jog iš nepažįstamųjų saldainių imti nevalia, klausant vienos pasakos ausys tįso ir akys žibėjo labiau nei turėtų. Juk meduolių sienos, saldainių langinės ir šokoladiniais žirneliais grįstas takas suviliotų kiekvieną mažąjį smagurį! Kaip žinote, Joniukas ir Grytutė parodė žmogėdrai raganai, iš kur kojos dygsta. Bet Jums nesiūlysime užsiimti tokiais pavojingais žygiais ir pyrago trupiniais žymėti nueito kelio – verčiau suvyniokite vaisių duonos gabalėlius į sviestinį popierių ir kramsnokite ją per kavos pertraukėles, užtepkite sviestu pusryčiams ar dalykitės prie Kalėdų stalo... Šiai vaisių duonai galima naudoti įvairiausius džiovintus vaisius ir riešutus. Šį kartą pasirinkome džiovintas slyvas su šokoladu, džiovintas figas, razinas, lazdynų riešutus, imbiero cukatas, moliūgų sėklas, saulėgrąžas. Galite įberti ir susmulkintų griliažinių saldainių – jie čia puikiai tinka!


165

Vaisių duona 20 gabaliukų

100 g miltų ½ arb. š. kepimo miltelių 150 g cukraus ½ arb. š. druskos 500 g įvairių džiovintų vaisių ir riešutų 2 arb. š. cinamono 1 arb. š. malto kardamono 1 arb. š. malto imbiero 1 arb. š. maltų gvazdikėlių 2 arb. š. vanilinio cukraus 4 kiaušiniai

Miltus sumaišykite su kepimo milteliais, cukrumi ir druska. Džiovintus vaisius susmulkinkite nykščio nago dydžio gabaliukais. Vaisius ir riešutus suberkite į miltus, išmaišykite. Suberkite prieskonius. Kiaušinius išplakite iki standžių putų. Sudėkite į puodą su miltais, išmaišykite. Pailgą kepimo formą ištepkite sviestu, į dugną įklokite kepimo popieriaus. Įkaitinkite orkaitę iki 150°C temperatūros. Sudėkite tešlą į kepimo formą, išlyginkite paviršių. Kepkite apie 60 minučių. Ar pyragas iškepė, patikrinkite mediniu pagaliuku. Jei pyrago paviršius ima greitai ruduoti, pridenkite jį aliuminio folija. Iškepusią vaisių duoną iš kepimo formos išimkite tik visai atšalusią. Suvyniokite į aliuminio foliją ir prieš ragaudami palaikykite tamsioje sausoje vietoje, kad geriau atsiskleistų skonis, sustiprėtų prieskonių aromatas. Kambario temperatūroje vaisių duoną galima laikyti iki 2 savaičių, šaldytuve – iki 2 mėnesių.


166 Kalbino ir fotografavo: Reda, Laisvalaikis virtuvėje

VIRTUVĖS ŠEFAS TOMAS MOCKŪNAS RESTORANO „KETURI VĖJAI“ VIRTUVĖS ŠEFAS

Pokalbis


167

K

ai Tomą sutikau pirmą kartą, pagalvojau: „Nejau jis − prabangaus restorano virtuvės šefas?!” Pasirodo, taip, tai tikra tiesa! Kodėl gi man kilo toks klausimas? Virtuvės šefus dažnai esame įpratę matyti drūtus, iš stuomens ir iš liemens. O šis nė iš tolo nepriminė „standartinio“ šefo: neaukštas, smulkaus sudėjimo ir iš pirmo žvilgsnio pamanytumėte, jog labai jaunas. Žinoma, jis toks ir yra, tačiau pirmą sykį pažvelgusi ėmiau svarstyti, ar jam yra bent dvidešimt... Na, tai tik mano pirmi įspūdžiai susipažinus su be galo šiltu, ramaus būdo, išmintingu, įspūdingos fantazijos savo srities profesionalu ir, žinoma, neeilinio gerumo žmogumi! Taigi siūlau ir Jums bent šiek tiek pažinti žmogų, kuris pelnytai vadinamas virtuvės šefu. Kokio amžiaus pradėjote gaminti? Kada supratote, kad norite tuo užsiimti ateityje? Kada pradėjau gaminti, tiksliai nežinau, nes, kiek atsimenu save, šventėms gamindavau maistą kartu su močiute ar mama. Būdamas paauglys pradėjau eksperimentuoti virtuvėje. Aišku, ne visi eksperimentai būdavo vykę. Kai iškilo klausimas, kokią profesiją pasirinkti, svarsčiau įvairius variantus. Tuomet mama ir sako: „Tau gerai sekasi virtuvėje“. Ilgai nesvarstęs, stojau mokytis virtuvės meno. Dabar sunkiai įsivaizduočiau savo gyvenimą be virtuvės. Kokį sudėtingiausią patiekalą Jums teko gaminti? Gaminti teko įvairaus sudėtingumo patiekalus. Vieni pavykdavo iškart, kitus reikėdavo gaminti kelis kartus, kol pasiekdavau reikiamą rezultatą. Sudėtingiausi patiekalai yra tie, kuriuos gaminu savo mylimiems žmonėms, nes būtent tada net ir paprastą patiekalą paruošti tampa labai sudėtinga. Kokį maistą gaminate sau ir šeimai namuose? Namie gaminu labai retai, kaip visada juokauju, tik per labai dideles šventes. Iš tiesų dažniausiai gaminu įdomiai. Su draugais kartu gamtoje gaminame įprastus mėsainius arba namie jiems ruošiu ko gero mažiausius cepelinus, kokius jie yra matę. Ko visada galima rasti Jūsų namų šaldytuve ir spintelėse? Mano namų virtuvėje visada rasite daug įdomių

prieskonių. Kadangi esu „vilkas“, rasite ir geros mėsos gabalėlį, ir, aišku, mamos priruoštų žiemai sodo gėrybių. Jūsų mėgstamiausias maisto produktas? Vieno mėgstamiausio maisto produkto neturiu, valgau labai įvairų maistą. Be proto patinka stiprus šviežių rozmarinų ar bazilikų kvapas, patinka, kai valgant burnoje išlieka švelnus čiobrelių aromatas. Gal galėtumėte pasidalinti kokiu nors profesionalo patarimu namų virėjams? Sunku ką ir patarti. Ko gero, būsiu banalus ir pakartosiu daugybę kartų skambėjusią frazę: svarbiausia − aukštos kokybės produktai, kuo šviežesni prieskoniniai augalai. Jei jie iš savo sodo, išvis super! Ir, aišku, būtina gaminti su meile. Kur semiatės įkvėpimo? Kartais įkvėpimą randu kelyje, važiuodamas, tiesiog pamatęs rudens spalvas. Kartais idėją randu draugų mintyse. Svarbu, jog tai, ką darau, teikia didžiulį malonumą, todėl dažniausiai fantazuoju. Kokį patiekalą šiltai prisimenate iš savo vaikystės? Šilčiausias patiekalas iš mano vaikystės − džiovintais baravykais įdarytos ausytės, kurių visada randu parvažiavęs pas mamą per šv. Kalėdas. Koks Jūsų kredo virtuvėje? Dėmesys, sutelktas į mažiausias smulkmenas.

Tomo receptas kitame puslapyje


168

ANČIŲ KULŠELĖS SU BULVĖMIS, KARAMELIZUOTAIS OBUOLIAIS IR VYNO BEI BRUKNIŲ PADAŽU 2 porcijos Ančių kulšelėms: 400 g ančių kulšelių (2 kulšelės) 4−6 švieži špinatų lapai 20 g baltojo pelėsinio sūrio 6 g šviežių aitriųjų paprikų 28 g Parmos kumpio juostelių

Nuo kulšelių nuimkite odą, išimkite kaulus, palikdami tik vidinį kaulą. Jį apipjaukite taip, kad mėsa laikytųsi tik iš vienos vidinės pusės. Kaulą švariai nuskuskite. Marinatui į dubenį suberkite čiobrelių lapelius, smulkiai sukapotus česnakus, supilkite alyvuogių aliejų, sudėkite medų, įberkite pipirų ir druskos pagal skonį. Viską gerai išmaišykite. Įtrinkite kulšeles marinatu. Palikite pasimarinuoti ne mažiau kaip 1 valandai.

Marinatui: 10 g šviežių čiobrelių 10 g česnakų 6 g alyvuogių aliejaus 10 g natūralaus medaus druskos, pipirų pagal skonį

Kulšeles šiek tiek pamuškite mėsos muštuku, dėkite špinatų lapus, ant jų sudėkite pelėsinį sūrį ir uždėkite aitriosios paprikos juostelę be sėklyčių. Susukite kuo standžiau įdaru į vidų. Suktinukus įsukite į Parmos kumpio juosteles.

Bulvių garnyrui: 0,32 kg bulvių vanduo alyvuogių aliejus čiobreliai, rozmarinai 6 g česnakų druska, pipirai

Bulves nuskuskite, nuplaukite, supjaustykite 1 cm storio griežinėliais. Sudėkite juos į kepimo indą. Į indą įpilkite tiek vandens, kad ne visiškai apsemtų bulves ir įpilkite aliejaus, kad jas apsemtų iki viršaus. Suberkite čiobrelius, rozmarinus (su koteliais), česnaką. Įberkite šiek tiek druskos (paragaukite, ar vanduo sūrus), pipirų. Kepkite iki 180˚C temperatūros įkaitintoje orkaitėje apie 30 minučių, kol bulvės taps minkštos.

Karamelizuotų obuolių garnyrui: 2 obuoliai cukrus Bruknių ir vyno padažui: 20 g cukraus 40 g vyno 10 g bulvių krakmolo 20 g bruknių Burokėlių traškučiams: 1 burokėlis miltai druska

Paruoštus suktinukus apkepkite keptuvėje iš abiejų pusių. Iki 180˚C temperatūros įkaitintoje orkaitėje kepkite dar 10–15 minučių.

Nulupkite obuolius ir supjaustykite maždaug 2 cm kubeliais. Įberkite į keptuvę cukraus tiek, kad padengtų jos dugną. Ant silpnos ugnies kaitinkite cukrų, kol įgaus auksinę spalvą. Sudėkite obuolių kubelius, atsargiai maišydami apvoliokite juos karameliniu cukrumi. Padažui cukrų tirpinkite puode ant silpnos ugnies, kol įgaus auksinę spalvą. Atsargiai supilkite vyną ir palikite virti, kol cukrus visiškai ištirps. Krakmolą ištirpinkite šaltame vandenyje. Maišydami supilkite jį į verdantį vyną ir kaitinkite, kol masė taps grietinės tirštumo. Suberkite bruknes ir dar kartelį užvirinkite. Burokėlį nulupkite ir supjaustykite specialiu peiliu grotelėmis (galima supjaustyti ir bulvių skustuku plonomis juostelėmis). Burokėlio griežinėlius gausiai apvoliokite miltuose ir kepkite iki 180˚C temperatūros įkaitintuose riebaluose, kol taps traškūs. Paskaninkite druska.


170 ŽURNALE NAUDOJAMI MATŲ VIENETAI

Foto: Gabrielė, Gabriele Photography

valg. š. - valgomasis šaukštas arb. š. - arbatinis šaukštelis st. - stiklinė (250 ml) ml - mililitrai l - litrai g - gramai kg - kilogramai


171

Skanaus! KITO NUMERIO LAUKITE VASARIO MĖNESĮ!

© Autorinės teisės saugomos Draudžiama kopijuoti ir/ar platinti atskiras grafines ir/ar tekstines leidinio dalis be išankstinio kūrybinės grupės sutikimo. Jei sutikimas gautas, naudojant šioje svetainėje esančią informaciją būtina nurodyti šaltinį.


172

Debesys

http://www.cloudsmag.eu https://www.facebook.com/zurnalasdebesys

Debesys Nr. 2 (6) Žiema 2012-2013  

Nemokamas ketvirtinis elektroninis Lietuvos maisto tinklaraštininkų žurnalas

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you