Reseller Magazine (09/2023)

Page 1

Číslo 9, ročník 21, vyšlo 5. září 2023 ATC SPOLEČNĚ MEGA VÝROČNÍ 25 LET ATC SOUTĚŽ 25 OTÁZEK 3x PC V HODNOTĚ 25 000Kč 250 CEN WWW.ATCOMP.CZ

HP Partnerský katalog

Hlavní benefity:

• ucelený přehled nabídky produktů HP na jednom místě

• zahrnuje portfolio produktů „Computing“ a „Printing“ včetně příslušenství

• obsahuje doporučené ceny s DPH

• přehled aktuálních promoakcí

• dostupné v elektronické i tištěné verzi

Na jednom místě najdete přehled produktů včetně základních parametrů a doporučených cen, akčních nabídek a právě probíhajících promoakcí. Publikace obsahuje produkty, které jsou svou povahou vhodné pro tradiční IT prodejce, a je připravena výhradně pro partnery odebírající prostřednictvím autorizovaných distributorů společnosti HP Inc. V aktuálním vydání naleznete informace o počítačích (stolních PC, noteboocích i profesionálních řešeních), tiskárnách (včetně profesionálních laserových a inkoustových zařízeních), monitorech i dalším příslušenství. Zdůrazněny jsou produkty zařazené do akčních nabídek a nechybí ani přehled aktuálních promoakcí. Kromě představení aktuálních produktů a marketingových akcí katalog dále pomůže s prodejními argumenty oproti nabídce velkých etailových a retailových prodejců (zahrnuté promoakce jsou platné pouze pro prodejce bez statusu retail/e-taill.

Celý katalog se všemi akcemi naleznete pod QR kódem:

Více informací
Aktuální nabídka hardwaru z portfolia počítačů a tiskáren pro období srpen až říjen 2023.

JSME ZPĚT!

Je tady září, léto pozvolna končí, kanceláře pomalu ožívají a začíná podzimní šrumec. Vrací se také Reseller Magazine a máme toho pro vás opět požehnaně, takže se můžete pustit do čtení!

Co vás čeká? Produktové tipy, trendy v oblasti digital signage a rozsáhlý přehled důležitých akvizic a fúzí, které letos proběhly v technologickém segmentu, a zcela výjimečně rozhovory (dobrá, ty samy o sobě tak výjimečné nejsou), přičemž jsou v tomto čísle respondentkami výhradně ženy pracující v IT (a to už je docela výjimečné). A vzhledem k tomu, že jsem oba rozhovory vedla já, jsou zajištěny ženami od začátku do konce. Je to docela smutné, že i v roce 2023 považuji za něco speciálního, když vedu rozhovor se ženami pracujícími v IT… Ale nebudeme tady láteřit nad nedostatkem žen v IT, protože příležitostí je v tomto oboru plno a stačí se nebát a chopit se jich. Následně už jen stačí poskytnout rozhovor Reseller Magazinu a kruh se uzavře. Jestli vás zajímá, jak se k práci v IT dostala trojice ve složení Magdaléna Košková, Nhung Hlochová a Vanda Dolínková, které pracují v ASUSu, nalistujte stranu 10. Následně můžete plynule přejít na rozhovor s Janou Studničkovou z iBusiness Thein, která nám prozradila, proč používat zařízení Apple ve firmě a jak se prosazuje model DaaS (Device as a Service).

Abychom byli kompletní, nechybějí ani články věnované marketingovým tipům – tentokrát jsme se podívali na rebranding a B2B newslettery, aneb pokud nechcete, aby vaše newslettery končily v koši, mrkněte na pár tipů.

A to je vše, doufám, že vás obsah zářijového čísla uspokojí, a pokud vám cokoliv schází nebo byste rádi zveřejnili svůj názor či odborný vhled do jakéhokoliv (relevantního) tématu, dejte mi vědět a něco vymyslíme!

Příjemné čtení a děkujeme za přízeň.

Světová jednička pro flash úložiště

První časopis na trhu soustředěný výhradně na prodejní kanál ICT

Číslo 9/2023, ročník 21. Vychází jednou měsíčně, toto číslo vyšlo 5. září 2023. Korespondenční

adresa: U Michelského mlýna 35, 140 00 Praha 4  www.rmol.cz, www.dcd.cz

Ředitel pro strategii: Karel Rumler, rumler@dcd.cz

Vedoucí vydání: Michala Benešovská, benesovska@dcd.cz (bem)

Redaktor RMOL.cz: František Doupal, doupal@dcd.cz (dof)

Jazyková korektura: Anna Matoušková

Stálí spolupracovníci: Lada Kovářová, Jan Spěváček

Grafika a sazba: Radek Štěpánek, stepanek@dcd.cz

Obchod a inzerce: Lenka Hortvíková, hortvikova@dcd.cz

Marketing: Lucie Kratochvílová, kratochvilova@dcd.cz

Zpravodajství: zpravy@dcd.cz

Promoakce: www.rmol.cz/node/add/promoakce

Kalendář akcí: www.rmol.cz/node/add/akce

Objednávky: marketing@dcd.cz, www.dcd.cz

Registrace: MK ČR E 14482, ISSN 1214–3146 © DCD Publishing, s. r. o.

Redakce si vyhrazuje právo redakční úpravy textů, případně jejich zkrácení.

*Zdroj: 2003-2022 OMDIA data: NAND tržní podíl dodavatelů.

3 Reseller Magazine EDITORIÁL září 2023  | www.rmol.cz
inzerce

ZPRAVODAJSTVÍ

6 Distribuce, krátce z trhu, personálie, produkty

ROZHOVOR

12 Ženy v IT (ASUS): Magdaléna Košková, Vanda Dolínková, Nhung Hlochová

18 iBusiness Thein: Jana Studničková

TRENDY

16 Paměťové moduly CAMM: Budoucnost, nebo slepá vývojová větev?

44 Univerzální a flexibilní novinky od Samsungu

52 Strategická automatizace IT pro finanční instituce

TÉMA ČÍSLA

20 Digital signage současnosti a budoucnosti

26 Trendy v oblasti digital signage

30 Akvizice a fúze v IT v H1 2023

36 Jak na monitory: Klíčové specifikace a tipy pro výběr

40 Byznysové notebooky

ADVERTORIAL

28 ARUBA: Pokročilá bezpečnost pro celý provoz uvnitř sítě

24 Mercusys: Mesh systémy s Wi-Fi 6

48 Asus: Tenký a lehký notebook pro náročné manažery

KOMENTÁŘ

50 Je zákon o kybernetické odolnosti krokem vpřed?

MARKETING

54 Jak posunout B2B mailing na vyšší úroveň

58 Proč a jak na to: Rebranding

SETKÁNÍ

62 Odpoledne s Annex NETem

TÉMA ČÍSLA

4 Reseller Magazine OBSAH září 2023  | www.rmol.cz 54 20 JANA STUDNIČKOVÁ (IBUSINESS THEIN) LIDÉ CHTĚJÍ PRACOVAT S KRÁSNÝMI VĚCMI JAK POSUNOUT B2B MAILING NA VYŠŠÍ ÚROVEŇ DIGITAL SIGNAGE SOUČASNOSTI A BUDOUCNOSTI ROZHOVOR MARKETING
18

Focus Nordic získal produkty OWC

Společnost Focus Nordic začala v ČR a SR distribuovat produkty značky Other World Computing (OWC). V portfoliu výrobce se nacházejí paměťová média, čtečky paměťových karet, rozbočovače, adaptéry a další doplňky včetně softwaru pro profesionály i spotřebitele. Informace o produktech OWC vám poskytne country manager společnosti Focus Nordic Matej Sumka (matej. sumka@focusnordic.cz).

Fujitsu mění strategii – společnost se rozhodla ukončit prodej osobních počítačů a souvisejících produktů v regionu EMEA, kam spadá také Česká republika a Slovensko. Aktivity v oblasti datových center zůstanou zachovány.

Slovenské Arrow posílilo spolupráci s Pure Storage –distributor se stal certifikovaným členem partnerského programu firmy a bude dodávat kompletní portfolio úložných řešení.

GFI LanGuard přichází ve verzi pro MSP – řešení pro poskytovatele řízených služeb nabízí (mimo jiné) skenování sítí v modelu „Pay-Per-Scan“, čímž doplňuje nabídku o cenově výhodnou, a přitom účinnou ochranu před zranitelnostmi.

Arrow a Trellix

Arrow Electronics rozšířil distribuční smlouvu se společností Trellix, která se specializuje na segment XDR (Extended Detection and Response), tedy technologie pro rozšířenou detekci a reakci. Firma vznikla sloučením společností McAfee a FireEye v roce 2022. Trellix nyní propojuje bezpečnostní technologie pro koncové body, spolupráci, data, uživatele, aplikace a infrastrukturu od obou původních značek.

Motorola ThinkPhone získá nové funkce – uživatelé se mohou těšit na integrovanou podporu cloudových služeb Windows 365 a na integraci komunikační služby Push To Talk s funkcí Walkie Talkie do platformy Microsoft Teams.

Útočníci se zaměřují na osobní a výrobní data – v lokálním průzkumu to uvedlo 59 % českých a slovenských partnerů společnosti Acronis.

WD přináší vyšší flexibilitu a škálovatelnost úložišť DC – vylepšená platforma OpenFlex Data24 s novým zařízením RapidFlex Fabric Bridge a dvouportovými SSD Ultrastar NVMe zjednodušuje nasazení NVMe-oF pro disagregovaná úložiště nové generace.

QNAP QuTS hero h5.1.0 s řadou vylepšení – nová verze operačního systému pro QNAP NAS přináší podporu SMB Multichannel, vyšší výkon a vylepšené možnosti ukládání velkých objemů dat a jejich zabezpečení.

ASBIS CZ se stal distributorem produktů

Lexar

Společnost ASBIS CZ se v červenci 2023 stala jediným autorizovaným distributorem produktů značky Lexar na českém trhu. Dohoda umožňuje zákazníkům vybírat ze široké nabídky paměťových řešení (včetně paměťových karet, USB disků, flash disků, SSD apod.) na jednom místě. ASBIS CZ bude nabízet také servis a podporu při výběru a nákupu produktů. Další informace poskytne Eva Čelakovská (celakovska@asbis.cz).

ESET pokračuje v růstu – celkové tržby společnosti loni přesáhly 14 miliard korun a meziročně vzrostly o téměř miliardu korun. Česká pobočka přispěla výnosy ve výši 560,2 milionu korun.

ViewSonic začal nabízet prémiový záruční servis na vybrané monitory – nabídka se vztahuje na čtyři produktové řady a zákazníkům místo záruční opravy slibuje výměnu produktu „kus za kus“.

Firemní data v ohrožení – pouze 36 % zaměstnavatelů podle průzkumu vypracovaného pro společnost Seyfor pravidelně kontroluje nakládání s citlivými údaji.

Penetrační test absolvovala jen každá šestá česká firma – pravidelným bezpečnostním auditem, ať již od vlastního IT oddělení, nebo externě najatých společností, prochází podle průzkumu firmy AppSec pouze 45 % tuzemských podniků.

Dell do ČR přináší inovativní způsob financování –společnost v tuzemsku otevřela pobočku své finanční divize Dell Financial Services.

LAMA Plus distributorem spotřebního

materiálu Canon

Společnost Lama Plus, která se specializuje na distribuci spotřebního materiálu a PC doplňků, se stala oficiálním distributorem spotřebního materiálu značky Canon pro Českou republiku, Polsko a Slovensko. Nová spolupráce zákazníkům přinese vyšší úroveň služeb a řadu dalších výhod.

Význam automatizace a generativní AI ve firemním IT roste – 87 % vedoucích IT pracovníků podle společnosti Salesforce očekává, že v následujících 18 měsících jejich firmy uvolní větší investice do automatizace.

Allegro.cz odstartovalo – online tržiště dle svých slov již od začátku slibovalo 130 milionů nabídek šitých na míru českým zákazníkům.

6 září 2023  | www.rmol.cz Reseller Magazine DISTRIBUCE | KRÁTCE Z TRHU

Cisco představilo nejvýkonnější síťový čip – čtvrtá generace síťových čipů Silicon One zvládá propustnost 51,2 Tbps.

Audit kybernetické bezpečnosti se stále více vyplácí i SMB firmám – podle společnosti GFI Software by mělo jeho výsledkem být vyhodnocení konkrétních rizik a implementace adekvátních opatření.

Školství bylo vloni nejčastějším cílem ransomwaru –podle studie firmy Sophos bylo v roce 2022 napadeno ransomwarem 79 % dotázaných organizací z oblasti vysokého a 80 % dotázaných organizací z oblasti nižšího školství.

ALSO dokončilo fúzi se společností DAQUAS – od 24. července 2023, kdy byla integrace oficiálně dokončena, společnost působí pod názvem ALSO Czech Republic, s. r. o.

AT Computers podporuje udržitelnost IT produktů –distributor začal resellerům nabízet nový unikátní parametr u zboží, a to TCO Certified (jde o označení výrobků, které jsou tzv. globálně společensky odpovědné).

Veeam přináší nové možnosti ochrany a obnovy dat –společnost prostřednictvím rozhraní API integrovala své řešení Veeam Backup for Microsoft 365 s nově spuštěným Microsoft 365 Backup.

T-Mobile obhájil – operátor znovu získal prvenství v nezávislém testu společnosti Ookla za nejlepší mobilní pokrytí a nejrychlejší mobilní síť v ČR.

Rad Hat chrání dodavatelský řetězec softwaru – řešení Red Hat Trusted Software Supply Chain zvyšuje odolnost vůči zranitelnostem v dodavatelském řetězci softwaru a podporuje úspěšné zavádění postupů DevSecOps.

TD SYNNEX získala ocenění Microsoft Partner of the Year – distributor získal při vyhlašování cen 2023 Microsoft Partner of the Year nejvyšší ocenění v kategorii Operational Excellence. Navíc figuroval jako finalista mezi top třemi hodnocenými firmami v kategoriích Indirect Provider of the Year a Device Partner Distributor. Signify rozšiřuje svůj ekosystém o analýzu pracovních prostorů – společnost svůj systém propojeného osvětlení Interact rozšířila o analytickou funkci Interact Space, která v kombinaci se dvěma novými senzory sleduje obsazenost jak v jednotlivých místnostech, tak na celých poschodích. Axis uvedl software pro správu multisite audiosystémů – hybridní cloudová služba AXIS Audio Manager Center umožňuje v jednom centrálním ovládacím panelu nastavovat, kontrolovat, spravovat a aktualizovat všechny přiřazené lokální i vzdálené systémy. Umělá inteligence ovládla mítinky ve firmách – AI je tématem číslo jedna v 96 % mítinků ve firmách. A manažeři firem se domnívají, že právě umělá inteligence posune jejich zaměstnance dál. Tomuto trendu věří podle průzkumu společnosti Capgemini celkem 70 % z nich.

Česko trápí nedostatek IT architektů – na českém trhu jich podle informací českého systémového integrátora Ness Czech chybí několik stovek. Jejich nedostatek přitom zpomaluje a ohrožuje ty nejdůležitější a nejdražší IT projekty.

Generální ředitelkou HP pro ČR, SR a Maďarsko se stala Kateřina Barbier Pozici generální ředitelky společnosti HP pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko od 1. července 2023 zastává Kateřina Barbier, která v této funkci vystřídala Eriku Lindauerovou. Lindauerová postoupila na pozici generální ředitelky pro celý region střední a východní Evropy. Barbier se do HP vrací po působení na pozici generální ředitelky francouzské nadnárodní společnosti Legrand pro Českou republiku a Slovensko. V HP pracovala od roku 2005. Je zkušenou manažerkou, která během své kariéry získávala zkušenosti na různých postech. V HP řídila týmy výpočetní techniky nebo prodej specializovaných produktů.

Viktor Nademlýnský se stal COO společnosti KPCS CZ

Viktor Nademlýnský, dosavadní service delivery director společnosti, byl zároveň jmenován zástupcem CEO Miroslava Knotka. Nademlýnský v KPCS CZ pracuje již více než šest let, během nichž získal kompletní přehled o všech agendách společnosti a prokázal své znalosti a zkušenosti vybudováním perfektně fungujících služeb podpory. Dále stál za implementací ERP nebo za spuštěním nových moderních cloudových služeb. Před nástupem do KPCS CZ v roce 2016 působil na manažerských pozicích v několika českých i zahraničních společnostech. Od roku 2012 v praxi uplatňuje řízení dle mezinárodně uznávaného a rozšířeného standardu pro řízení a správu IT služeb – ITIL.

Jan Urbík se stal obchodním ředitelem společnosti IceWarp Česká společnost IceWarp, tvůrce kancelářské online platformy IceWarp Epos, jmenovala nového obchodního ředitele. Na pozici chief sales officer v červenci 2023 nastoupil Jan Urbík , který v předchozích letech působil v Microsoftu. Cílem nového manažera je udržet prorůstovou strategii pro zahraniční trhy, zejména pak jihovýchodní Asii, Latinskou Ameriku, jižní Afriku a USA. Urbík se pohybuje v IT byznysu již dvě dekády, od roku 2007 působil na různých pozicích ve společnosti Microsoft –nejprve jako marketingový manažer, account manager, Windows category lead, account executive pro italský trh a posledních šest let coby CEE partner sales executive. Zodpovědný byl za veškeré obchody mezi Microsoftem a společností Lenovo ve střední a východní Evropě od České republiky po Kazachstán.

7 září 2023  | www.rmol.cz Reseller Magazine KRÁTCE Z TRHU | PERSONÁLIE

Erik Leo a Marleen Schonewille se stali posilami Zebra systems

Společnost Zebra systems jmenovala Erika Lea country manažerem pro Slovensko. Leo má zkušenosti s prodejem hardwaru a softwaru a intenzivní kontakty se zákazníky. Ve svých předchozích pozicích byl zodpovědný za partnerský prodej a rozvoj trhu bezpečnostních a monitorovacích MSP produktů ve společnosti N-able v regionu DACH, předtím byl manažerem distribučního prodeje ve společnosti GFI Software. V nové pozici se stará o distribuční prodej a rozvoj obchodu všech značek na Slovensku. Marleen Schonewille , office manažerka pro jihovýchodní

Evropu, má zkušenosti s projekty a poradenskou činností. Pracovala ve společnosti ConQuaestor na různých poradenských projektech a v UCPartners na poradenských projektech v oblasti energetiky a utilit. V „Zebře“ je zodpovědná za administrativu a organizaci akcí zaměřených na akvizici nových zákazníků.

Steven Vindevogel vede Panasonic Mobile Solutions

Panasonic Connect Europe jmenoval Stevena Vindevogela ředitelem divize Mobile Solutions Business. Jeho cílem je navázat na výsledky společnosti Panasonic Toughbook jako předního evropského výrobce odolných mobilních počítačů. Vindevogel se zaměří i na další regionální růst podporovaný end-to-end řešeními a důrazem na udržitelnost. Vindevogel ve firmě doposud zastával funkci zástupce ředitele pro tuto divizi v Evropě, kdy vedl vývoj end-to-end řešení a portfolia spravovaných služeb.

Multima má nové členy představenstva Softwarová společnost Multima rozšířila své představenstvo o dva nové členy. Cílem tohoto kroku je podpora nastavené strategie směřující k výraznému růstu díky novým produktům v oblasti umělé inteligence a přesunu aplikací do cloudu. Radek Prokeš je se společností spjatý již více než deset let. Prošel zde řadou různých pozic v oblasti vývoje softwaru. Ve své nové roli je zodpovědný za celou oblast vývoje a také vztah s klíčovým klientem, společností Kooperativa pojišťovna. Dalibor Lukeš do firmy přišel jako zkušený manažer, který působil v nadnárodních společnostech Microsoft, Siemens, SoftwareONE či v technologickém startupu iotor. Jako člen představenstva má na starosti oblasti technologické strategie, marketingu a produktové portfolio.

Hikvision: průmyslový videorekordér

DS-7764NI-M4

Nový 64kanálový průmyslový videorekordér Hikvision je vhodný pro střední a větší kamerové systémy. Dva HDMI výstupy umožňují připojit 8K monitor s podporou rozlišení 7 680 × 4 320 nebo dva 4K monitory pro zobrazení těch nejjemnějších detailů. Rekordér podporuje IP kamery v rozlišení až 32Mpix a je schopný ukládat real-time záznam až na čtyři pevné disky se souhrnnou kapacitou 14 TB. Maximálně bezpečný provoz kamerového systému na vlastní lokální síti pak umožňují dva gigabitové porty. Distribuce ČR a SR: Express Alarm Czech

Sharp/NEC: displeje řady InGlass

Nové dotykové tabule M751 IGB (75") a M861 IGB (86") pro moderní konferenční prostory přinášejí inovativní design a pokrokové dotykové technologie s možností psaní citlivým pasivním perem s minimálním zpožděním nebo psaní prstem. Výsledný dojem pak připomíná klasické psaní na papír. Samozřejmostí je podpora technologie Windows Ink a potlačení nechtěných dotyků dlaní. Použité UHD displeje se chlubí vysokým jasem a antireflexní vrstvou eliminující rušivé odlesky a otisky prstů na dotykovém povrchu. Zařízení jsou připravena na provoz „24/7“ a umožňují osazení výpočetních slot-in modulů pro rozšíření výchozí výbavy.

Distribuce ČR: AT Computers, AV Media, eD system, Exac, Image CZ, Impromat-Computer, SWS, Nowatron Distribuce SR: AT Computers, AP Media, eD system, SWS Distribution

8 září 2023  | www.rmol.cz Reseller Magazine PERSONÁLIE | PRODUKTY
Marleen Schonewille Erik Leo

Lenovo: tablet Tab P12

Lenovo Lenovo Tab P12 je tablet vyšší třídy se systémem Android a 12,7" 3K LCD displejem. Z výbavy můžeme zmínit až 8GB RAM, osmijádrový procesor, výdrž až deset hodin při přehrávání videa (akumulátor má kapacitu 10 200 mAh), čtveřici reproduktorů JBL nebo 13mpx přední kameru. Díky softwaru Lenovo Freestyle může tablet sloužit i jako bezdrátová kreslicí podložka, druhý displej nebo jako externí reproduktor pro počítač s operačním systémem Windows. Zákazníci zdarma získají službu ADP One, která kryje neúmyslné poškození způsobené politím, nárazem nebo pádem.

Distribuce ČR: AT Computers, SWS

Distribuce SR: ASBIS SK, eD system

Dell: monitory Dell 25 Gaming

a Dell 27 Gaming

Monitory Dell 25 Gaming (G2524H) a Dell 27 Gaming (G2724D) cílí na hráče, kteří hledají cenově dostupné řešení. Full HD model G2524H nabízí přetaktovanou obnovovací frekvenci až 280 Hz (nativně 240 Hz) a dobu odezvy šedá-šedá 0,5 ms. QHD varianta G2724D nabízí obnovovací frekvenci 165 Hz, odezvu šedá-šedá 1 ms a technologii VESA DisplayHDR 400. Oba monitory disponují panelem Fast IPS, podporují technologie AMD FreeSync Premium i NVIDIA G-SYNC a mají certifikaci VESA AdaptiveSync pro plynulé hraní bez zasekávání a trhání. Ergonomický stojan obou monitorů je výškově nastavitelný.Distribuce ČR: 100Mega Distributions, AT Computers, SWS, TD Synnex

Distribuce SR: ASBIS SK, eD system, Westech

HP: headset Poly Voyager Surround 80 UC

Sluchátka Poly Voyager Surround 80 UC určená primárně firemním zaměstnancům získala díky svému fungování i v hlučném prostředí certifikaci pro Microsoft Teams Open Office. Headset v provedení bez mikrofonového raménka nabízí bohatý a plný zvuk doplněný o adaptivní ANC i citlivé mikrofony. Mezi výhody patří také elegantní design zaručující vlivem měkkých náušníků a nastavitelného hlavového mostu pohodlí při používání. Výdrž na jedno nabití činí až 21 hodin hovoru. Distribuce ČR a SR: ALSO, Atlantis Telecom, Ingram Micro

Epson: skenery DS-C330, DS-C490, ES-C320W a ES-C380W

Nové stolní skenery firmy Epson vycházejí vstříc potřebám a cílí především na sdílené pracovní prostory nebo menší kanceláře. Zařízení zaujmou jedinečnou páčkou, která mění zakřivenou dráhu papíru na rovnou, což umožňuje skenovat více typů dokumentů. Modely ES-C320W a ES-C380W umožňují bezdrátové skenování. Varianta ES-C380W představuje samostatné řešení, které nevyžaduje PC. Sada Epson Connect umožňuje skenovat do cloudových služeb jako OneDrive, Sharepoint Online nebo Microsoft Teams. Všechny modely disponují technologiemi pro lepší práci s obrazem a textem včetně OCR nebo ochrany dokumentů.

Distribuce ČR: AT Computers, eD system

Distribuce SR: ASBIS SK, eD system

září 2023  | www.rmol.cz

9
Reseller Magazine PRODUKTY

Samsung: monitor ViewFinity S9

Monitor ViewFinity S9 (S90PC) s úhlopříčkou 27" a rozlišením 5K je určený především grafikům a fotografům. Obrazovka nabízí jas 600 cd/m2 a 99% pokrytí barevného prostoru DCI-P3. Již z výroby je obraz kalibrovaný s maximální precizností (s hodnotou Delta E <2), k dispozici je však i možnost přesné uživatelské kalibrace, kterou lze ovládat pomocí smartphonů. K dalším přednostem patří matná povrchová úprava bohatá konektivita zahrnující rozhraní DisplayPort, USB-C i Thunderbolt 4 (s výkonem až 90 W), externí magnetická 4K kamera, reproduktory s technologií Adaptive Sound+ nebo smart TV aplikace a dálkový ovladač.

Distribuce ČR: AT Computers, eD system

Distribuce SR: ASBIS SK

Genesis: herní headset Selen 400 Herní sluchátka Genesis Selen 400 jsou určena pro hráče, kteří si cení „bezdrátové“ nezávislosti (zprostředkované prostřednictvím 2,4GHz přenosu s dosahem kolem 10 metrů), ale někdy využijí také připojení kabelem. Zařízení funguje s počítači, konzolemi PlayStation 4 a Nintendo Switch. Z tohoto důvodu se hráč nemusí omezovat na jedno zařízení. Výrobce vsadil na kvalitní materiály včetně hliníkové konstrukce. Pohodlné používání pak umožňují měkké náušníky, které nevyvolávají pocit tlaku a izolují okolní zvuky, a pružný náhlavní pásek. Ozvučení má na starosti technologie Stereo 2.0 a 50mm měniče. K dispozici je také flexibilní všesměrový mikrofon a tlačítka pro ovládání hlasitosti a přehrávání. Výdrž baterie na jedno nabití činí až 15 hodin.

Distribuce ČR a SR: AT Computers

QNAP: úložiště TS-855X

NAS QNAP TS-855X přichází se dvanácti pozicemi pro 3,5" pevné disky a dvěma pozicemi pro 2,5" SSD. Díky svému výkonu, konektivitě a komplexním aplikacím pro zálohování, virtualizaci a kybernetickou bezpečnost je vhodný pro malé a střední podniky. Novinka je vybavena osmijádrovým procesorem Intel Atom a podporuje až 128 GB paměti DDR4. NAS nabízí jeden port 10GbE a dva porty 2,5GbE RJ45 (2,5G/1G), které lze propojit pro přenosovou rychlost až 5 Gb/s. Dále nechybí po dvou slotech M.2 PCIe NVMe a PCIe Gen 3 ×4. Výchozí operační systém QTS lze flexibilně přepnout na platformu QuTS hero na bázi ZFS. Distribuce ČR a SR: AT Computers, Kobe

ViewSonic: interaktivní tabule ViewBoard

řady IFP50-5

Inovativní EdTech řada ViewSonic ViewBoard IFP50-5 má za cíl posílit možnosti pedagogů i studentů. Řešení kombinuje interaktivní 4K UHD displeje (55", 65", 75" a 86") se zvýšenou bezpečností, softwarem myViewBoard a nabízí zábavnější a efektivnější výuku i spolupráci. Displeje zaregistrují až 40 dotyků současně a pocitově jsou srovnatelné se psaním na běžný papír. K dalším výhodám patří možnost snadného připojení vlastního počítače, reproduktory se subwooferem, platforma Android 11  nebo zjednodušené funkce pro školní IT správce. Při dokoupení volitelného snímače lze tabuli využít také pro monitoring aktuálních „životních“ podmínek včetně monitorování teploty, vlhkosti a kvality vzduchu v reálném čase. Distribuce ČR a SR: 100Mega Distribution, SWS

10 září 2023  | www.rmol.cz Reseller Magazine PRODUKTY

Průvodce promoakcí prodejce

15.května 2023 – 31. prosince 2023

Vidět znamená věřit DEMO CENY - AŽ 40 % SLEVA

Skvěle všestranný NEC P627UL

Výsledkem inovace vycházející ze skutečných potřeb uživatelů je laserový projektor NEC P627UL, který je tak tichý, že si ho nikdo nevšimne, přesto je jeho obraz se svítivostí 6 200 ANSI lumenů dokonale viditelný v jasně osvětlených prostorách. Nový standard v oblasti tichého provozu, 22 dB v úsporném režimu je tišší než tikot hodinek a nepřekonatelný u žádného jiného instalačního projektoru. Díky zpracování vstupního signálu 4K@30 Hz, rozsáhlým možnostem připojení a podpoře rozlišení WUXGA přináší tento projektor, který je připraven na budoucnost, příjemný zážitek pro oči.

Zcela utěsněná optická jednotka s laserovým zdrojem světla nevyžadují po dobu své dlouhé životnosti min. 20 000 hodin žádnou údržbu.

Jelikož se jedná o bez filtrový laserový projektor, uživatel nebude obtěžován nutností výměny lamp a filtrů. Ve spojení s minimální spot řebou energie pouhých 318 W v běžném režimu garantuje P627UL nízké provozní náklady.

S volitelnou funkcí WiFi a vestavěnou funkcí MultiPresenter se pak můžete těšit na bezdrátové prezentace z vašeho notebooku, tabletu, nebo mobilního telefonu.

DEMO

Je to jednoduché:

•Platnost akce: 15. května 2023 – 31. prosince 2023.

• Snadná objednávka: Otevřeno pro všechny zákazníky našich distributorů. Přihlaste se nebo se zaregistrujte na portálu Sharp/NEC SolutionsPLUS a zadejte svou objednávku.

• Nabídka: Vyberte si laserový projektor a volitelný stropní držák se speciální slevou až 40 % z doporučené prodejní ceny (RRP). Omezeno na jeden kus na zákazníka.

•Snadná administrace: Zvolte si preferovaného distributora při zadávání objednávky.

Sharp/NEC vybaví váš showroom

Využijte naše demo ceny do 31. prosince 2023.

Objednejte si nyní a předveďte mimořádně tichý a oku lahodící laserový projektor NEC P627UL.

Kontaktujte svého distributora: ATComputers, eD System, SWS

www.sharpnecdisplays.eu

*Informace o akční ceně získáte od svého distributora. Platí smluvní podmínky.
Doporučená
prodejce Doporučená
demo vzorku* Úspora
prodejce NEC P627UL 60005762 € 2.795 € 1.677 € 1.118 PJ01UCM Stropní držák 100014003 € 104 € 62 € 42
Model Objednací kód
cena pro
cena
pro

ASUS ŽENY V IT

MICHALA BENEŠOVSKÁ

Tři ženy, které pracují ve společnosti ASUS, nám přiblížily, jak se k práci v IT dostaly, co je náplní jejich práce, co je nejvíce baví, ale i to, jak relaxují. Představujeme vám Magdalénu Koškovou, commercial marketing specialist, Nhung „Růženu“ Hlochovou, head of OPBG marketing, a Vandu Dolínkovou, CZ channel account manager.

Můžete se na úvod představit a uvést, co máte v ASUSu na starosti?

Magdaléna Košková: V ASUSu zajišťuji B2B marketing –značky ASUS Business, ASUS Education, z produktů jsou to Expertbooky, ExpertCenter AiO, desktopy apod. Mojí prací je strategické plánování a rozpočtování tohoto marketingu na CZ/SK trhu, zodpovídám za exekuci a na závěr v marketingu také nikdy nesmí chybět důsledné vyhodnocování, reportování, fakturování a prezentace výsledků.

Nhung Hlochová: Jmenuji se Nhung, ale všichni mi říkají Růžena. Klasické jméno pro vietnamskou ženu! (smích) V ASUSu jsem začínala na pozici marketingového specialisty pro komponentovou divizi a po šesti letech jsem se stala marketingovou manažerkou ve stejné divizi, kde vedu menší tým specialistů.

Vanda Dolínková: V ASUSu pracuji dva a půl roku v consumer týmu na pozici obchodníka. Mou náplní práce je starost o zákazníky spadající především do SMB segmentu, partnery v ASUS partnerském programu a Open Channelu.

Jak jste se dostaly k práci v ASUSu? Je to výsledek dlouhodobého zájmu o IT, nebo si dokážete představit práci v jakémkoliv oboru?

MK: Můj tatínek je „ajťák“, a tak jsem už jako mrňous přesně věděla, které tlačítko na krabičce zmáčknout, aby vyskočil a začal pobíhat po bytě. (smích) Seděla jsem mu na klíně, když hrál hry jako Duke Nukem a Wolfenstein a v počítačích jsme se hrabali společně, takže ze mě pochopitelně vyrostl IT nadšenec a hráč. Jiný obor jsem zkoušela, ale cítila jsem se mezi kolegy jako introvertní podivín. V IT je mi dobře.

NH: Můj vztah s ASUSem má delší historii, protože od malička hraji počítačové hry. V roce 2008 jsem se přidala do dívčího týmu a tehdy nás za ASUS oslovil marketingový manažer, že by nás rád sponzoroval. A tak začalo mé spojení s ASUSem. Po absolvování vysoké školy jsem byla přijata na juniorní pozici, čímž začala má pracovní cesta v této firmě. Co se týká jiného oboru, k ničemu

bych neměla tak blízko. Jediný obor, který bych ještě zvažovala, by bylo módní odvětví.

VD: Přestože jsem na vysoké škole studovala úplně jiný obor, celá má profesní kariéra je již od začátku v IT. První práci v IT jsem získala vlastně náhodou, když jsem se přestěhovala z Moravy do Prahy a rychle jsem potřebovala práci. Hned od začátku jsem věděla, že v tomto odvětví chci zůstat. Jelikož mě práce baví a jde o obor, který se neustále vyvíjí a mění, práci jinde si aktuálně představit nedokážu.

Jaké výzvy jste musely překonat jako ženy v IT? Máte nějaké rady pro další ženy, které chtějí vstoupit do tohoto oboru?

VD: Myslím, že žen v IT přibývá a už se nejedná o čistě mužskou profesi. Během své práce jsem sem tam musela překonat obecné přesvědčení o tom, že ženy přece IT nemohou nikdy rozumět tak dobře jako muži. Mou radou je rozhodně se nebát, dělat to, co člověka baví, a mít trochu ostřejší lokty! (smích)

MK: Určitým stereotypům se jako žena nevyhnete, v první práci se například po podepsání smlouvy radovali, že do gamingového marketingu nastupuje žena, protože „tam kluci mají bordel a potřebují uklidit“. Skutečně jsem pak dva týdny uklízela a organizovala kancelář. Ale kupodivu se mi v IT nestalo, že by se ke mně takto chovali muži, většinou mě „na své místo“ usadila nějaká žena.

Ostatním ženám bych ráda vzkázala, že se IT není třeba bát. I moje sestra, která vždy tvrdila, jaký je na elektroniku antitalent, se po mých radách na telefonu „vykulila“, že to vlastně není tak těžké. Na jedné straně se musí chtít a na straně druhé je třeba vysvětlovat jednoduše bez zkratek a cizích názvů.

NH: Pro mě byl výzvou každý den, kdy jsem se potýkala stále s novými problémy. Do všeho jsem byla „hozena“ a prošla jsem si mnoha zklamáními, kdy jsem zjistila, že se teorie ze školy nedá přenést do praxe. Ale každý nedostatek nebo neúspěch mě jen posiloval. Nejde o to, v jakém jste oboru, ne vždy člověk musí čelit novým

12 září 2023  | www.rmol.cz Reseller Magazine ROZHOVOR

výzvám se zvednutou hlavou, protože z každého neúspěchu se dá poučit a takto se posouvat dále.

Má rada pro ženy: Nebojte se IT odvětví. Ano, pánové mohou být znalejší v technologiích, ale ukažte, že i vy v tom umíte chodit. Vždycky tu bude někdo, kdo ví a zná více, ale to neznamená, že jste v něčem horší. Ve světě přece jen existuje balanc. Nicméně někdy je výhodou neznat vše, a tím dát mužům příjemný podnět k tomu ukázat, co vše znají a je jim blízké.

Jaké to je, pracovat pro společnost jako ASUS? Je váš pracovní kolektiv vstřícný k „ženám v IT“?

MK: ASUS je k ženám velmi vstřícný. Někdy mám pocit, že si v IT žen váží ještě víc než v kterémkoli jiném oboru. S velkou pokorou si cením například toho, že si kolegové v ASUSu rychle všimli mých zkušeností a neváhají jich využívat. Probírají se mnou problémy nebo si přijdou pro radu. Nehrozí, že by se mi někdo jal významně vysvětlovat základy nebo nějak jinak ponižoval moje znalosti. To ve světě není samozřejmostí.

VD: V našem pracovním kolektivu jsem opravdu spokojená a se všemi kolegy se mi pracuje dobře. V mém obchodním týmu jsem jediná žena a nikdy jsem neměla pocit, že bych nezapadávala nebo by se mnou bylo zacházeno jinak. Naopak, pracuje se mi mnohem lépe než v ryze ženském kolektivu.

NH: Jsem šťastná za kolektiv, ve kterém pracuji. Je víceméně stabilní, a když už přijde nějaká změna, tak se přijmou další skvělí lidé. Podle mého názoru mají muži tzv. „ochranářský instinkt“ a myslím si, že pokud se k nim chováte fér, tak se budou fér chovat k vám. Pokud se umí kolektiv respektovat navzájem, neměl by být žádný genderový konflikt.

Co vás na práci v ASUSu nejvíce baví?

MK: Toho je hrozně moc. Zkráceně bych řekla: možnosti a lidi.

NH: Baví mě příležitosti, které firma nabízí. Sice to není služební Mercedes nebo teambuilding na Havaji, ale i ty malé krůčky dokážou motivovat. Velkou sílu ukázala firma při covidové situaci, kdy stabilně držela a nebylo potřeba „zeštíhlovat“ kolektiv, jako tomu bylo v některých firmách. Dále mi dávají relativní volnost v aktivitách, které dělám, a jsou otevřeni zajímavým projektům, a když si je člověk umí obhájit, může si vyzkoušet nové věci. ASUS mi v mé praxi dal mnoho, ale také to stojí hodně úsilí, protože jsme přece jen v korporátu. (smích)

VD: Baví mě nejvíce to, že je práce každý den úplně jiná. Není to stereotyp, kdy sedíte osm hodin za počítačem a děláte ty stejné věci pořád dokola. Každý den řešíte nové výzvy, potkáváte nové lidi a snažíte se být tím nejlepším parťákem pro své zákazníky.

září 2023  | www.rmol.cz

13
Reseller Magazine ROZHOVOR
Vanda Dolínková, Nhung Hlochová, Magdaléna Košková

ASUS je přední technologická společnost, takže určitě máte větší povědomí o trendech a novinkách v oboru. Je momentálně nějaká technologie –hardware, aplikace, gadget – která vás zajímá a fascinuje?

MK: Inovace mi vždycky připomenou, že už nejsem nejmladší. Některé novinky jsou až skoro neuvěřitelné. IT se strašně rychle mění a já jsem čím dál větší konzerva, takže mi u novinek už často uniká smysl. Docela mě ale aktuálně baví nový trend, že si připlatím, chci-li mít výbavu v bílé nebo světle šedé barvě. Dřív měl šedý počítač každý a cool bylo obklopit se černou a dnes je to zase naopak. Člověk tomu ale těžko odolává, takže teď neustále pokukuji po něčem světlém. Z her se aktuálně nejvíc těším na návrat do Vice City v GTA VI.

NH: Největší novinkou je spojení ASUS a Intel, kdy ASUS převzal licenci od Intel NUC řady MiniPC. Je to momentálně žhavá novinka, takže nemohu více prozradit, ale věřím, že vychytá všechny nedostatky a posune tuto produktovou řadu dopředu. Co mě osobně fascinuje, že se ASUS Global pouští do vývoje stále nových produktů a ničeho se nebojí, i když občas něco nevyjde, poučí se z chyb a jede se dál.

VD: ASUS se snaží být stále inovativní a přichází i s věcmi, které u jiných výrobců nenajdete – a to mě

baví. Ať už jsou to vychytávky na našich noteboocích jako NumberPady nebo ScreenPady, nebo naše aktuální novinka handheld ASUS ROG Ally, což je výkonný herní počítač do kapsy. Jako ženě mi samozřejmě také záleží na designu našich zařízení od barev, kvalitních displejů po tenké rámečky až po minimální váhu některých modelů.

Jaký je váš názor na budoucnost IT? Jaké technologie nebo trendy podle vás budou mít největší dopad na oblast IT v následujících letech?

MK: Momentálně si nelze nevšimnout maximální komercializace odvětví. Ve srovnání s devadesátými lety dnes již velmi často nejde o to přinést něco nového a nejlepšího, ale „vydojit“ z projektu co nejvíce peněz (tak trochu na úkor kvality). Naštěstí jsou tu výrobci, jako je ASUS, pro které stále zůstává tím nejdůležitějším posouvat laťku v inovacích a dodat zákazníkovi co nejkvalitnější komponenty a počítače.

NH: Podle mého názoru IT segment byl, je a bude vždy na světovém vrcholu a ruku na srdce, v dnešní době se člověk již pomalu neobejde bez IT. Je všude kolem nás a stále se s technologiemi setkáváme. Tato oblast má tak silné zázemí, že ji nelze ničím pokořit, a IT firmy stále rostou a s nimi samozřejmě i konkurence. Ovšem tomu musí čelit každá firma.

14 září 2023  | www.rmol.cz Reseller Magazine ROZHOVOR
Nhung Hlochová Vanda Dolínková

VD: Myslím, že digitální gramotnost bude v budoucnu nezbytnou nutností pro všechny lidi. Stále více se bude využívat AI, což je technologie, u které si pořád nejsem jistá, zda ji obdivuji, nebo z ní mám strach. Dle mého názoru bude také stále více kladen důraz na virtuální realitu.

Udržet krok s technologiemi znamená se pořád učit. Jaké zdroje využíváte pro vzdělávání? Máte třeba nějaké oblíbené tech weby, influencery, podcasty a podobně, které byste doporučily?

MK: Z YouTube kanálů mi často pomůže NorthridgeFix nebo PC Monkey. Jako zajímavost uvedu také kanál HealthyGamerGG, kde se hráč a psychiatr z Harvardu v jedné osobě vtipně zabývá různými psychologickými problémy a učí gamery, jak pečovat o svoje zdraví.

NH: Vzhledem k enormnímu množství produktů lidská bytost nemůže vědět všechno o všem, ale jak jsem uvedla, pánové umějí vždy poradit, s čímkoliv je třeba. Obzvláště v marketingu, kde je třeba soustředit se na všechny produktové řady a komunikovat je, máme tým produktových manažerů, kteří se věnují jedné až dvěma produktovým řadám, a proto jsou silnou oporou pro náš tým. Jinak k otázce, já osobně se nejvíce z trendů dozvídám od influencerů, se kterými spolupracujeme, kolega na PR zase sleduje každé vydané video, a proto je mým technickým zachráncem a já obstarám zbytek. Člověk není robot, a i ve světě s ChatGPT není nic dokonalé. (smích)

VD: Jelikož se IT i produkty samotné vyvíjejí stále rychleji, je potřeba se neustále vzdělávat. V tomto je nám ASUS jako firma velice nápomocný. Před uveřejněním jakéhokoli nového produktu probíhají interní školení, a i během roku absolvujeme několik online školení. Osobně se také účastním mnoha eventů, kde kromě ASUSu vystavují své

novinky i ostatní výrobci, člověk tak velmi rychle získá představu o tom, kam se IT posouvá.

Jak se vyrovnáváte s náročností své práce? Přece jen práce v IT, jakkoliv je skvělá, je i náročná… Máte nějaké osvědčené metody pro zvládání stresu nebo udržení rovnováhy mezi prací a osobním životem?

MK: Mě práce baví. Důležité je dělat postupně jednu věc za druhou a nesnažit se vše kombinovat dohromady. Nenechat se rozhodit faktem, že je toho hodně. Klíčem k úspěchu je pro mě rodina. Vždy si udělám čas na maminku, tatínka, partnera a sestru se synovci, to mě neustále drží nohama na zemi.

NH: Uf, tak to je zákeřná otázka! Každý z nás je jiný a každý se se stresem vyrovnává po svém. Já konkrétně na to mám svůj tým v práci, kde vím, že se na ně můžu spolehnout, a když už se „poštěkáme“, umíme si to vyříkat. Po několika letech jsem se naučila jednu věc, a tou je nezasekávat se nad minulostí a místo dumání nad tím, co bylo, je třeba hledat nejlepší řešení anebo prostě jít dopředu. Já asi tentokrát nebudu dobrým příkladem, ale vzhledem ke svému dětství ráda relaxuji ve světě počítačových her, kde se ocitám v jiném světě a utíkám od reality.

VD: Člověk by se měl naučit rozdělovat soukromý a pracovní život, i když je to občas opravdu těžké, a ani mně osobně se to vždy nepodaří. Pro mě jsou určitě při zvládání stresu velkým benefitem skvělí kolegové, kteří jsou vždy připraveni ať už pomoci, nebo si mě jen vyslechnout. Další metodou je rozhodně sport, při kterém člověk dokáže spolehlivě vypnout, kamarádi a rodina. Práce v IT je opravdu někdy náročná a stresující, ale kdyby to byla nuda, asi by nás to tolik nebavilo. (smích)

15
Reseller Magazine ROZHOVOR
září 2023  | www.rmol.cz
Magdaléna Košková

PAMĚŤOVÉ MODULY CAMM BUDOUCNOST, NEBO SLEPÁ VÝVOJOVÁ VĚTEV?

Operační paměti typu CAMM nasadil místo modulů SODIMM již vloni ve svých přenosných počítačích Dell. Ačkoliv se tato technologie od té doby příliš nerozšířila, přináší některé zajímavé vlastnosti a parametry. Díky standardizačnímu procesu, který by měl být organizací JEDEC dokončen ještě letos, bychom se snad již brzy mohli těchto pamětí dočkat i v zařízeních dalších výrobců.

Standard SODIMM je již více než 20 let starý a je zřejmé, že výrobci pamětí i koncových zařízení začali stále častěji narážet na jeho limity. Zejména výkonné notebooky a pracovní stanice omezuje rychlost dosahující maximálně 6 400 MT/s, kterou by mělo být možné díky novým modulům překonat.

Moduly CAMM (Compression Attached Memory Module) využívají stejné paměťové čipy (DRAM) jako SODIMM, liší se však sběrnicí pro připojení k základní desce. V tom jsou CAMM moduly výjimečné (a Dell si je chrání několika patenty, které by však dle slov svých mluvčích rád sdílel s dalšími výrobci). Další odlišností CAMM od SODIMM je fyzické provedení, kdy jsou dva (případně i více) moduly nahrazeny jedinou „destičkou“.

Klíčové vlastnosti pamětí CAMM

Technologie CAMM vznikla, aby překonala dříve zmiňované výkonnostní limity pamětí SODIMM a zároveň umožnila redukovat výšku samotných modulů i zkrátit trasy obvodů na plošných spojích potřebných k propojení nezbytných komponent. Zkrácením obvodů lze dosáhnout vyšší energetické efektivity i vyšší rychlosti (zatímco u SODIMM může činit vzdálenost mezi RAM a CPU až 3" palce, v případě CAMM by to nemělo být více než 1,5"). Výsledkem by tak měly být nejen výkonnější, ale zároveň i tenčí notebooky (případně notebooky s větším zbývajícím prostorem využitelným třeba pro akumulátory nebo výbavu na základní desce).

CAMM paměť se vyhýbá omezením daným šířkou pásma SODIMM pomocí přepracovaného konektoru s podporou dvou paměťových kanálů (a komunikací po čtyřech linkách). Výhody jsou patrné u modulů s vyšší kapacitou –i 128GB modul může pracovat s plnou rychlostí (dnes tedy např. 4 800 nebo 5 600 MT/s). DDR5 SODIMM moduly jsou dostupné v provedení s maximální kapacitou 32 GB, pro získání 128 GB RAM by tedy bylo nutné sáhnout po čtyřech kusech pamětí, čímž by však došlo

k omezení výkonu na 3 600/4 000 MT/s (v závislosti na procesorové platformě).

CAMM moduly by měly do budoucna nabídnout také podporu ECC (prozatím chybí). Časem by pak samozřejmě měly přijít rovněž moduly s připravovanými čipy DDR6/LPDDR6.

Zatím to vypadá, že CAMM paměti by měly být ve všech případech nějakým způsobem uživatelsky (ačkoli třeba v servisu) výměnné. Neměly by se tedy stát nedílnou součástí základní desky, i to se však možná do budoucna změní.

Fyzické provedení CAMM modulů CAMM moduly by měly být dostupné v kapacitách 16 GB až 128 GB, na rozdíl od provedení SODIMM se však může jejich velikost v závislosti na kapacitě měnit. Takže pokud jsou např. SODIMM moduly s kapacitou 8 GB a 16 GB rozměrově totožné, u CAMM to může být jinak. Například 128GB modul použitý v noteboocích Dell Precision má rozměry asi 9,8 × 6,8 cm, ale v případě jiných paměťových konfigurací se můžou oba rozměry lišit. Ve výsledku jsou tak CAMM moduly tenčí, ale mohou vyplnit větší plochu. Teoreticky tak může nastat i situace, že notebook s výchozí kapacitou 32 GB nebo 64 GB nepůjde rozšířit na vyšší kapacitu, protože příslušný modul se tam zkrátka nevejde. V řadě případů tak bude pravděpodobně nutné „překopat“ rozložení celých základních desek. Ve výsledku by však měl být finální návrh konstrukčně jednodušší (zejména v případech, kdy jeden CAMM slot nahradí čtyři SODIMM pozice).

Dell zároveň uvádí, že na základní desce bude vždy pouze jeden konektor pro připojení pamětí (u SODIMM to mohou být až čtyři). I to by mohlo komplikovat (a zdražovat) budoucí výměnu standardně osazených pamětí, protože původní modul bude nutné vždy vyjmout a nahradit jej jiným. Na druhou stranu se tak bude nejspíš možné vyhnout složitější (de)montáži, kdy současné

září 2023  | www.rmol.cz

16
Reseller Magazine TRENDY
FRANTIŠEK DOUPAL

notebooky pro SODIMM sloty často využívají prostor po obou stranách základní desky.

Alespoň zpočátku by měly být podle Dellu k dispozici také fyzické hardwarové adaptéry, které umožní do slotů pro CAMM moduly osadit moduly typu SODIMM (logicky je pak nutné počítat s tím, že takové paměti budou limitovány parametry daného modulu).

Prozatím není zcela vyjasněná ani situace okolo chlazení. Některé SODIMM moduly využívají různé formy přídavných pasivních chladičů a je pravděpodobné, že s budoucím nárůstem výkonu CAMM modulů po něčem podobném výrobci rovněž sáhnou. Alespoň ze začátku by však mělo (teoreticky) jít CAMM moduly chladit snadněji než SODIMM.

Standard CAMM v podání organizace JEDEC

Protože Dell si nechce CAMM paměti „sušit“ pouze pro sebe, ale rád by je (i kvůli ziskům z příslušných patentů) prosadil i mezi dalšími výrobci, je nezbytné tento formát standardizovat. Nyní již víme, že standardizační proces nějakou dobu probíhá a výsledné paměti se budou od původních modulů nasazených Dellem v některých ohle-

dech lišit. Pokud vše půjde podle plánu, finální podoba specifikací CAMM 1.0 by měla být schválena do konce letošního roku. Prvních produktů s novou pamětí bychom se pak měli dočkat příští rok.

Jednou z inovací oproti původnímu návrhu by měly být tzv. stohovatelné (podélně rozdělené) konektory. Každému konektoru by pak měl připadnout jeden paměťový kanál. Konstruktérům elektroniky by to mělo poskytnout větší flexibilitu.

CAMM bude také optimalizován pro paměti LPDDR, tedy pájenou verzi, v tomto případě je však půjde osazovat, aniž by je bylo nutné pájet na desku. (DDR i LPDDR budou podporovány ve stejném standardu CAMM a budou používat stejný design konektorů.)

Vzhledem k adopci těchto modulů na trhu, která je prozatím spíše slabší, je to nevalné také s jejich dostupností v obchodech. I v České republice na ně lze narazit (což platí i o nabídkách distributorů), ale jejich ceny se prozatím pohybují opravdu vysoko (přes 10 000 korun bez DPH za 32GB modul).

Na letošním veletrhu COMPUTEX je prezentovala například společnost ADATA.

září 2023  | www.rmol.cz

17
Reseller Magazine TRENDY

JANA STUDNIČKOVÁ (IBUSINESS THEIN)

LIDÉ CHTĚJÍ PRACOVAT S KRÁSNÝMI VĚCMI

Jsou zařízení od Applu vhodná do firemního prostředí? Jaké jsou jejich výhody a proč zvolit model DaaS (Device as a Service), to nám prozradila Jana Studničková, CEO společnosti iBusiness Thein.

Mohla byste nám nejprve představit iBusiness Thein a svou roli? Jaká je vaše vize pro tuto firmu? Společnost iBusiness Thein vznikla jako inovativní projekt pod investiční skupinou Thein Tomáše Budníka, jejíž cílem je zákazníkům na B2B trhu zprostředkovat co nejsnadnější přístup k Apple ekosystému, konkrétně Apple produktům formou služby, tzv. Device as a Service (DaaS), která nabídne více než jen pouhé dodání telefonů či Maců. Zaměřujeme se na veškeré další potřeby spojené s digitální infrastrukturou jako například prodloužení záruky, pojištění, možnost náhradního zařízení v případě poškození či ztráty a po uplynutí tříletého cyklu garantované smazání dat a případnou ekologickou likvidaci zařízení. Komplexní nabídka a přístup iBusiness Thein zajišťují, že firmy získají nejen prvotřídní technologická zařízení, ale také stabilního byznysového partnera pro řešení všech servisních a bezpečnostních aspektů.

V roli CEO společně s dalšími kolegy už nějakou dobu intenzivně pracuji na strategiích, optimalizaci nabídky služeb a celkové prezentaci iBusiness Thein. Vize je jasná – objasnit společnostem výhody světa Apple, a tím zpříjemnit pracovní život co nejvíce lidem. Zároveň se v tomto ohledu chceme stát jedničkou na trhu a také nejlepším společníkem, který umožní českým firmám plně využít potenciál moderních technologií, a tím posunout růst a efektivitu na úplně novou úroveň.

Jaké výhody mají zařízení Apple pro firemní prostředí? Můžete se podrobněji zaměřit na to, jak použití Maců ve firmách zvyšuje efektivitu a zaměstnaneckou spokojenost?

Mac počítače jsou známé svým uživatelsky přívětivým a konzistentním prostředím operačního systému macOS, které umožňuje rychlé osvojení, minimalizuje ztrátu času zdlouhavým učením a poskytuje ucelený balíček výkonu, bezpečnosti, spolehlivosti a kreativních nástrojů. Potřebné dovednosti zaměstnanci získávají rychleji bez zbytečného stresu a velice brzy se vracejí ke své standardní náplni

práce. Bezpečnost a ochrana dat jsou na vysoké úrovni za pomoci šifrování disků a pravidelných aktualizací, což zajišťuje vysokou, a především důvěryhodnou ochranu firemních dat.

Macy se také snadno integrují do smíšených IT prostředí. Tento faktor umožňuje společnostem využívat nejlepších aspektů macOS, ale i jiných platforem. Prostřednictvím podpory nástrojů jako Microsoft Office či cloudových služeb je spolupráce s kolegy s různými druhy zařízení efektivní a plynulá.

V neposlední řadě lze v rámci zaměstnanecké spokojenosti uvést i moderní design, na který jsou vždy pozitivní ohlasy. Lidé zkrátka chtějí pracovat s krásnými věcmi!

Může Apple ekosystém napomáhat rychlejšímu zavádění inovací ve firmách? Jak?

Samozřejmě záleží na konkrétní společnosti a oboru jejího podnikání, nicméně se všeobecně dá říci, že symbióza Apple produktů vytváří stabilní a konzistentní základ umožňující firmám soustředit se čistě jen na inovaci místo zdlouhavého řešení problémů s kompatibilitou nebo s jinou proměnnou.

18 září 2023  | www.rmol.cz Reseller Magazine ROZHOVOR

A také jistě nebude náhoda, že právě inovativní firmy mají možnost Mac as a Choice neboli možnost vybrat si pro práci Mac zavedenou nejčastěji.

Hodí se Apple do jakékoliv firmy? Nenarážíte u klientů na problémy s kompatibilitou – přece jen řada firem používá proprietární software a nástroje, které jsou často určené pro jiné platformy. Určitá omezení samozřejmě jsou, například v oblasti vývoje back-endu. Žádný nástroj ostatně není úplně vždy pro každého. Pravdou ovšem je, že mýty o (ne)vhodnosti Maců do firem daleko přesahují realitu a na nás je to změnit. Pro drtivou většinu běžného užití v kanceláři nejsou bariéry naprosto žádné. Hodně to změnil nástroj M365, který posunul kompatibilitu Maců na zcela novou úroveň. A přitom uživatelé vůbec nepřicházejí o žádnou z výhod klasického Macu – jak hardwaru, tak softwaru.

Velké téma je pro firmy také kybernetická bezpečnost. Jak jsou na tom zařízení od Applu? Obecně se vždy považovala za bezpečnější, má Apple v repertoáru něco navíc pro firemní prostředí?

Apple se hrdě a oprávněně hlásí k tomu, že klade bezpečnost svých produktů na první, druhé i třetí místo. Vysoké normy jsou dobře patrné i v oblasti biometrické autentizace, kde Touch ID a Face ID bezproblémově zajišťují spolehlivé zabezpečení zařízení. Co je přitom výjimečné, je skutečnost, že spousta funkcí je přednastavena již v okamžiku, kdy produkt poprvé vybalíte z krabice. Zařízení od Applu jsou tak rychle připravena na boj s kybernetickými hrozbami jak pro běžného uživatele, tak v pracovním prostředí.

Naší výhodou navíc je, že ve skupině máme společnost Thein Security, která dokáže firemní kyberbezpečnost posunout na nejvyšší možnou úroveň – od úvodních školení zaměstnanců přes zabezpečení koncových stanic a infrastruktury až po nepřetržitý dohled nad firemními systémy.

Mohli bychom se zaměřit na vaše služby DaaS (Device as a Service)? Jaké jsou hlavní výhody této služby oproti tradičnímu nákupu hardwaru, softwaru a služeb? Služba DaaS představuje kompletní péči o koncová zařízení zaměstnanců, jako jsou notebooky, mobilní telefony, tablety a další příslušenství v celém jejich životním cyklu. Zahrnuje zajištění koncových zařízení formou pronájmu a k tomu řadu doplňkových služeb od úvodní instalace zařízení přes device management až po zajištění bezpečnosti a podpory uživatelů zařízení prostřednictvím service desku. Oproti tradičnímu pořizování hardwaru představuje rychlé dodání a celistvou správu přístrojů, čímž šetří firmám čas i finance.

Mimo to zvyšuje efektivitu práce zaměstnanců prostřednictvím moderního a funkčního zařízení, které je správně konfigurované. Problém není ani porucha či krádež, zařízení je promptně nahrazeno, takže nehrozí nekonzistentnost z důvodu absence vhodného přístroje.

Náklady v rámci DaaS jsou rozloženy v čase a odpadá nutnost vysokých CAPEX investic. Jsou perfektně predikovatelné, nehrozí vícenáklady díky kompletnímu pojištění a tomu, že zařízení jsou vždy v záruce. Podpora uživatelů specializovaným týmem je také efektivnější. Pokud firma započte své reálné interní náklady na podporu uživatelů, vychází DaaS výhodněji.

V neposlední řadě správně nastavený DaaS zvyšuje kybernetickou bezpečnost firem díky vyváženě nastavené restriktivní politice, vždy aktualizovanému operačnímu systému a případně i díky využití end-point security nástrojů.

Zaměstnanci také mají možnost pracovat na moderním zařízení, které si navíc po 24 nebo 36 měsících mohou odkoupit. Pokud nastane jakýkoliv problém, dá se obrátit na specializovanou podporu, a celkově se tak zvyšuje spokojenost zaměstnanců, což se firmě bohatě vrátí v jejich loajalitě a efektivitě práce.

Je DaaS v Česku oblíbený model, nebo chtějí zákazníci raději přímo nakupovat nebo využít operativní leasing, což jsou možnosti, které také nabízíte? Služba DaaS je v České republice v počátcích a její využívání je ve srovnání se západními trhy zatím méně frekventované. Podobně jako v případě cloudových služeb jsme u nás i v tomto zkrátka o něco konzervativnější a upřednostňujeme mít vše „vlastní“ a „dělat si to sami“. Firmy už ale začínají postupně chápat, že není nejvýhodnější mít server u sebe ve sklepě, ale je naopak efektivní využívat specializovaných cloudových dodavatelů. Podobným způsobem se bude výrazně měnit přijímání a využití DaaS služeb.

Osobně nevidím důvod, proč ve firemním vybavení topit drahou hotovost, kterou lze v podnikání využít daleko lépe tam, kde vydělá další peníze. A věřím, že na to firmy brzy přijdou stejně, jako se naučily využívat operativního leasingu na auta.

Můžete zmínit nějaké success stories nebo segmenty, typy firem, kde je o vaše služby největší zájem?

Typicky největšími klienty jsou banky a obecně firmy, které mají hodně zaměstnanců a poboček, a v minulých letech ve velkém přešly na iPhony a iPady. Postupně se tak u managementu začínají objevovat i Macy a věříme, že právě tady budou probíhat nejrychlejší změny i na úrovni zaměstnanců.

Pokud má nějaká firma zájem o spolupráci a ráda by přešla na Apple, jaký je postup, jak se s vámi nejlépe spojit?

Ideální cesta vede skrze naše webové stránky (https:// ibusiness.thein.eu), na nichž je dostupný kontaktní formulář. Stačí vyplnit požadované údaje a v krátkosti popsat konkrétní zájem a vlastní potřeby. Na základě takového požadavku následně firmu kontaktuje náš člověk. Nebo mi napsat přes LinkedIn.

19 září 2023  | www.rmol.cz Reseller Magazine ROZHOVOR

FRANTIŠEK DOUPAL

DIGITAL SIGNAGE SOUČASNOSTI A BUDOUCNOSTI

Vyzpovídali jsme výrobce digital signage řešení ohledně dalšího vývoje tohoto atraktivního a neustále se rozrůstajícího segmentu. Díky rychlému rozvoji interaktivity a dalších možností se můžeme v nejbližší době těšit na pohlcující zážitky, které jdou podstatně dále, než je pouhé pasivní sdělování informací. Dalším trendem je také rychlá expanze do oblastí, kde bychom to ještě nedávno nečekali.

Abychom vám přinesli co možná nejlepší a nejaktuálnější informace, oslovili jsme profesionály z pěti globálních společností, které se oblastí digital signage na českém a slovenském trhu dlouhodobě zabývají. Těšit se můžete na informace od zástupců společností BenQ (produktový manažer Vladimír Dzuriček), Epson Europe CZ & SK (business account manager – VP Michael Vlček), LG Electronics (senior KAM ID – team leader Martin Kocur), Philips Professional Display Solutions – PPDS (sales manager CZ&SK Leoš Lemberk) a Sharp/NEC Display Solutions (sales & marketing manager Czech/Slovak Radek Pospíšil).

Nejzajímavější inovace v oblasti hardwaru, softwaru a služeb

Leoš Lemberk ze společnosti Philips Professional Display Solutions (PPDS) téma otevřel zmínkou o novince, která byla poprvé představena na veletrhu ISE 2023 v Barceloně: „Z pohledu PPDS je na prvním místě určitě nová technologie nazvaná barevný E-Paper. Je to zařízení, které nepotřebuje pro zobrazování informací žádné napájení, ale v případě připojení nebo vložení baterií může komunikovat se softwarem, updatovat obsah, jak jsme již zvyklí. Na rozdíl od starší technologie e-ink, využívané např. ve čtečkách elektronických knih, tento panel při 25" velikosti zobrazí 60 tisíc barev. Díky tomu se otevírají nové možnosti digital signage v oblastech, kde dříve zobrazovače nebylo reálné nasadit. Příkladem mohou být místa, do kterých není zavedena síť, a dále retaily a jejich regálové systémy, vývěsky u vchodů, čekárny, WC atd. Za tento inovativní produkt jsme dostali řadu ocenění včetně ISE Awards 23.“

Fakt, že se v oblasti digital signage objevují zajímavé inovace, které mohou pomoci prodejcům zvýšit svou konkurenceschopnost, zaujmout své zákazníky nevšední prezentací produktů a nabídnout jim lepší zážitek, po -

tvrdil Michael Vlček z Epsonu, který dodal, že pro vytváření poutavých vizuálních zážitků v různých prostředích jsou ideální projektory. Tyto projektory nabízejí vysokou svítivost, širokou škálu možností umístění a pokročilé funkce, které zvyšují flexibilitu a spolehlivost. S projektory lze promítat obraz na stěny, podlahy, stropy, výlohy, nebo dokonce na zakřivené povrchy. „Rád bych zmínil ultrakrátký laserový projektor EB-810, který dokáže ze vzdálenosti 32 centimetrů od projekční plochy nasvítit obraz o velikosti 160". Další novinkou v oblasti projektorů pro digital signage je cenově dostupný laserový projektor EB-L265F se snadnou a flexibilní instalací. Lze jej nainstalovat na podlahu, stěnu nebo strop (také na osvětlovací lištu). Přehrávaný obsah lze řídit a vytvářet pomocí mobilní aplikace Epson Creative Projection, která je dostupná zdarma,“ přiblížil nabídku Epsonu Vlček.

„Od technologií v oblasti digital signage se obecně očekává, že navzdory vysokému informačnímu šumu dokáže posloužit jako jasný marketingový a komunikační kanál. Signage v současnosti čelí trendu, kdy je cílovou skupinu čím dál těžší zaujmout, a proto je to výzva pro marketéry i dodavatele řešení,“ uvedl Martin Kocur z LG.

Jednoduché a univerzální provedení vše

usnadní

„Rád bych upozornil na jednoduchá krabicová řešení, v podstatě jde o ‚all-in-box'. V případě BenQ jde například o produkt Signage Xsign a zákazník jeho pořízením získá nejen hardware, ale i software pro tvorbu a správu obsahu. Software si kromě jednoduché tvorby a bezplatného sdílení obsahu v lokální síti poradí také s časovými harmonogramy, díky kterým umožňuje automatizovat přehrávání různého obsahu při různých příležitostech,“ přispěl se svým názorem Vladimír Dzuriček z BenQ.

Na další zajímavý trend upozornil Radek Pospíšil ze společnosti Sharp/NEC Display Solutions: „Zákazníkům

20
Reseller Magazine TÉMA ČÍSLA | DIGITAL SIGNAGE
září 2023  | www.rmol.cz

přinášíme komplexní řešení spočívající v doplnění nabídky Raspberry Pi4 ve variantě BOX, tedy externí krabičce, kterou lze připojit k jakémukoliv displeji/LFD. V praxi to znamená, že zákazník, který hodlá inovovat své stávající řešení na jinou platformu přehrávače, může tuto výměnu učinit bez nutnosti výměny stávajících displejů/LFD.

Toto řešení nabízí daleko větší flexibilitu a svobodu v rozhodování oproti naší konkurenci, kde je signage řešení většinou nutně spojeno i s hardwarem. Při přechodu na jinou platformu tak logicky ušetříme uživatelům nemalé prostředky. Navíc umožňujeme využití stejné platformy i pro projektory nebo dvLED stěny, což nebylo bez této externí verze RPi4 tak snadné. Zákazník tak bude pracovat s hardwarem, který důvěrně zná.“

Kocur poukázal na skutečnost, že velmi zajímavý vývoj se v současnosti odehrává také v oblasti LED technologií. „Je vzrušující sledovat, jak tyto nové technologie pronikají do běžné praxe, a to jak do kanceláří, tak i do domácností. V komerčním využití se tak můžeme setkat s ‚LEDkou', po které lze chodit nebo kterou je možné umístit do výlohy místo vysokosvítivého displeje, čímž lidově řečeno trumfnete sousední obchod, a to hlavně protože takový LED displej může být libovolně veliký. Za povšimnutí určitě stojí i varianty miniLED či microLED displejů, jež posunou vizuální zážitek na novou úroveň.

Krásným příkladem je náš prémiový produkt LG Magnit, kde se vzdálenost bodů zmenšila na 0,78 mm a na zpracování obrazu se využívá procesor Alpha9 známý z našich OLED TV. Barevný kontrast, hloubka a dynamika je u LG Magnit a LG LED Bloc opravdu dechberoucí.

Není proto neočekávané, že se v našem portfoliu objevily i produkty, které jsou alternativou k profesionálním kinoprojektorům. Nerad bych také zapomněl na oblast firemních aplikací, kde se tato progresivní technologie již také prosazuje, a to hlavně proto, že dokáže uspokojit náročné požadavky zákazníků, kteří chtějí větší jednoli-

tou zobrazovací plochu. LED technologie tak rozhodně promluvila i do segmentu nástěnných displejů.“

Hardware a software je nerozlučnou dvojicí Jak uvedl Pospíšil, s efektivním využíváním hardwaru je samozřejmě úzce spojen také software: „V Sharp/NEC neustále rozvíjíme také oblast softwaru a aplikací, ve které se spojujeme s dalšími renomovanými výrobci signage aplikací. Namátkou jmenujme BrightSign, ale jde i o mnoho jiných. Díky technologickým partnerům si může být zákazník jistý, že signage aplikace budou kompatibilní s naším hardwarem. Je tedy pouze na zákazníkovi vybrat si tu správnou aplikaci, která bude vyhovovat jeho potřebám.“

V podobném duchu se vyjádřil také zástupce společnosti LG: „Velmi příjemnou vlastností profi displejů je taktéž široká kompatibilita se softwarem. V případě panelů LG jde o řešení SuperSignCMS, jehož prostřednictvím jsou přístroje snadno ovladatelné a programovatelné z jednoho místa.“

Důraz na interaktivitu rychle roste

Interaktivní řešení jsou stále žádanější, protože umožňují uživatelům nejen získávat informace, ale také se zapojovat do dialogu, spolupráce nebo hry. V tuzemsku zájem o tyto technologie podle Vlčka roste: „Projektor EV-110 umožňuje díky funkci GPI připojení pohybového senzoru, který dynamicky spouští a mění obsah na základě aktivity potenciálních zákazníků. Tento kompaktní laserový projektor lze snadno instalovat a napájet z lišt určených pro osvětlení. Díky elegantnímu tvaru a instalaci mezi světla je projektor pro zákazníky takřka neviditelný.“

Možnosti interaktivních technologií detailněji rozebral Pospíšil: „Díky interaktivním technologiím jsme schopni potenciální zákazníky, které se snažíme oslovit, podstatně více vtáhnout do děje, a zapojit tím jejich představivost. Zmíněné vtažení do děje zaručuje podstatně větší

září 2023  | www.rmol.cz

21
Reseller Magazine TÉMA ČÍSLA | DIGITAL SIGNAGE

efekt přínosu samotného řešení pro jejich tvůrce nebo poskytovatele než pouhé pasivní sledování videa nebo obrázků. Samozřejmě že nejsme limitování pouze interaktivitou, která je přímo propojena s našimi dotykovými displeji. Nabídnout je možné obrovskou škálu řešení, která propojují různé senzory a čidla s interaktivní prezentací. V tomto ohledu je jediným limitem cena řešení. Směle ale mohu říci, že i cenově dostupné signage řešení dokáže být vtipné a efektivní.“

Pospíšil doplnil, že skvělý signage se nutně neomezuje pouze na oční kontakt a zážitek z pasivního sledování. Lze zapojit rovněž i další smysly jako hmat a čich. Teprve poté přichází pravý zážitek s očekávaným „wow efektem“. Jde o samotnou disciplínu, ve které je dobré spolupracovat s profesionály.

Uplatnění můžeme najít celou řadu Oblast interaktivních zařízení se tedy nepochybně rozvíjí velmi dynamicky a poskytuje prostor pro nejrůznější způsoby využití uživatelsky přizpůsobitelnými řešeními pro kiosky počínaje a systémy interaktivní výuky pro vzdělávací segment konče. Poptávku po takových systémech, resp. řešeních registrují i v LG a snaží se na ni adekvátně odpovědět: „Mezi našimi produkty naleznete standardní dotykové monitory různých velikostí, a to včetně těch extrémních jako např. 98". U těchto displejů nabízíme také software Air Class, který umožňuje spolupráci ve skupině. Unikátní jsou v portfoliu LG monitory z rodiny OneQuick (works a flex) určené k všestrannému využití. Základem je all-in-one zařízení, které v sobě sdružuje dotykový monitor, PC a videokonfereční jednotku (kameru a mikrofonové pole). Monitor, resp. zabudované PC běží na Windows se zjednodušeným uživatelským rozhraním.

Produkt má tedy velmi široké využití v oblasti interaktivní spolupráce na dálku,“ uvedl Kocur.

Stále větší poptávka pak podle Leoše Lemberka přichází také od firemních zákazníků: „Firmy začínají vyhle-

dávat interaktivní panely primárně s funkcí whiteboardu, aby mohly lépe a efektivněji pracovat s dokumenty a podklady na firemních poradách a videokonferencích.

A právě po covidu je rostoucí trend komunikace přes videokonference, Teams, Meet a další ve spojení s interaktivitou a kooperací při prezentaci nebo videohovoru. B2B zákazníci ocení přístroje s kapacitním dotykem, skleněným designem a softwarovou výbavou (Android nebo Windows) v základu.“

Lemberk dále pro ilustraci dodal, že PPDS nyní pracuje na několika projektech kombinujících signage řešení se softwarem ArtemisOne pro použití jako požární směrovače: „Využívá se propojení na požární systémy budov, kde mohou displeje hrát velkou roli v krizových situacích a být nápomocny nejen jako reklama, ale i jako bezpečnostní prvek marketů, hotelů nebo třeba škol a jakýchkoli dalších míst, kde se zdržují lidé.“ Zajímavá příležitost se podle Lemberka začíná profilovat také v kancelářích a průmyslových podnicích, kde zaměstnavatelé potřebují informovat zaměstnance např. o bezpečnosti práce (BOZP) nebo jiných personálních novinkách.

Zástupce společnosti Epson věří, že se bude oblast digital signage rozšiřovat směrem k digitalizaci výloh a takzvaným immersive projekcím, projekcím na stěny, podlahu i strop, které vtáhnou zákazníky do děje. Zde se pak otvírá prostor pro inovativní instalace, které budou kombinovat projekci spolu s interaktivním obsahem zaměřeným na konkrétního zákazníka.

Školství a další nové oblasti

V současné době se navíc začínají digital signage technologie prosazovat i v oblastech, kde byly doposud vidět pouze okrajově, podle Kocura z LG jde například o zdravotnictví, klinickou péči, ale třeba i herní průmysl.

Podle Lemberka bychom neměli zapomínat na školství, a to od nejnižších stupňů (školek) až po univerzitní učebny. Tady je poptávka značná, a o čím vyšší stupeň

22 září 2023  | www.rmol.cz Reseller Magazine TÉMA ČÍSLA | DIGITAL SIGNAGE

školství jde, tím vyšší jsou zde požadavky na další funkce a techniku:

„Hodně mě zaujalo nasazení dotykového panelu v jedné školce. V kombinaci s kamerou a potřebným softwarem zde totiž umožňuje rodičům živě sledovat průběh dopolední zábavy nebo spaní jejich ratolestí. To lze samozřejmě využít i k občasné interaktivitě a vazbě dětí na rodiče. Takové použití by mne popravdě snad ani nenapadlo, ale dobře ilustruje široké možnosti dotykových obrazovek s Androidem. Děti se tak občas dostávají dokonce do role vyučujícího, kdy paním učitelkám vypomáhají s obsluhou moderní techniky.“

Budoucnost téměř ve stylu „sci-fi“

„Na dnešním trhu vidím šanci pro návrat atypických řešení, která zde už byla i dříve, ale kvůli vysokým cenám se neujala. Příkladem mohou být nejrůznější externí řešení, totemová LCD, ultraširoké úhly nebo třeba atypické tvary. Při nastavení rozumných cen a dnešní jednodušší správě by již mohl být druhý pokus snad úspěšnější,“ uvedl produktový manažer BenQ, který současně dodal, že prostor vidí také ve snižování spotřeby u cenově dostupných řešení.

Podle Kocura z LG tkví budoucnost v poskytování ucelených efektivních řešení, ale i v řešeních tzv. šitých na míru dané situaci. „Základním kamenem jsou především technologie kvalitních zobrazovačů, např. s atypickými vlastnostmi typu ohebných displejů OLED, tvarovatelných LED stěn či interaktivních LED stěn a monitorů.“

Rostoucí poptávku po zajímavých tvarech a rozměrech (stretch, kulatých či hranatých panelech) potvrdil také Lemberk z PPDS, který zároveň dodal, že ve firmě očekávají růst v retailu, kde byl vývoj zastaven zmíněným covidem. Zde je určitě dost prostoru pro samoobslužné kiosky, směrovače, cenovky nebo e-paper zařízení.

Do diskuze o potenciálním vývoji do budoucna přispěl také Pospíšil: „Již v předchozí odpovědi jsem naznačil, že skvělý signage se nutně neomezuje pouze na oční kontakt a zážitek z pasivního sledování. Lze zapojit i další smysly jako hmat a čich. Teprve poté přichází pravý zážitek s očekávaným ‚wow efektem'. Jde o samotnou disciplínu, ve které je dobré spolupracovat s profesionály.“

Ještě o něco dále se na závěr podíval Michael Vlček: „Stále častěji se budeme setkávat také s digital signage technologiemi využívajících možností virtuální a rozšířené reality, kterou v portfoliu Epsonu reprezentují brýle Moverio.“

23 září 2023  | www.rmol.cz Reseller Magazine TÉMA ČÍSLA | DIGITAL SIGNAGE

MERCUSYS

MESH SYSTÉMY S WI-FI 6

Wi-Fi mesh systémy v posledních letech zažívají obrovský boom, a to zejména ve větších domácnostech. Důvod tohoto rozmachu je jednoduchý. Na trhu se objevují cenově dostupnější řešení, která uživatelům poskytují komfortní internetové připojení v celém požadovaném prostoru.

Přitom není potřeba žádná složitá instalace ani manuální přepínání mezi jednotkami rozmístěnými po domě. Sada spolupracujících jednotek v mesh systému vytváří jednotnou síť, a tak uživatelé nemusejí řešit, ke které se připojí, i když se se zařízením pohybují. Systémy zpravidla podporují pásma 2,4 GHz i 5 GHz, které využívá většina aktuálních mobilů, tabletů i notebooků.

Pokud už vás nebaví běhat po bytě nebo domě a hledat signál s telefonem nebo notebookem v ruce, možná je na čase se poohlédnout po některém z nich. Ani velký počet zařízení v jedné síti nebývá problém. Velkým benefitem je také vysoká přenosová rychlost a u vybraných jednotek i podpora Wi-Fi 6.

Takovým systémem je třeba Mercusys Halo H70X Sada dvou či tří designově líbivých jednotek dokáže spolehlivě pokrýt 350 m², resp. až 550 m², což bohatě stačí na velký byt, rodinný dům i menší firmu. Síť s jedním názvem a heslem eliminuje mrtvé body, záludné rohy, dosáhne třeba i na venkovní terasu a obslouží až 150 zařízení.

Dvoupásmová Wi-Fi 6 zajistí přenos dat o rychlosti až 1 800 Mb/s. Systém je také vybaven třemi gigabitovými

porty, takže jej lze využít i pro rychlé kabelové připojení. Samozřejmostí je podpora obou frekvenčních pásem.

V případě potřeby ještě vyšších rychlostí je ideální volbou Mercusys Halo H80X se dvěma nebo třemi jednotkami dle potřeby pokrytí. Komplexní Wi-Fi 6  systém se postará o to, že každý kout bude pokrytý vysokorychlostním signálem o rychlosti až 3 000 Mb/s (2 400 v pásmu 5 GHz). Zde konkrétně lze rozšířit Wi-Fi signál na plochu až 460 m² nebo 650 m² bez překážek, což znamená, že zvládne větší rodinný dům i s několika patry. Navíc dokáže připojit až 150 zařízení, takže máte otevřené dveře k chytré domácnosti. Rychlost je až 3 Gb/s ve dvou pásmech a každá z jednotek má tři porty pro kabelové připojení.

Mesh systémy disponují rodičovskou ochranou, některé umějí monitorovat čas strávený na internetu či blokovat nežádoucí stránky. Součástí mesh systémů Mercusys je webová aplikace v češtině i slovenštině, jejíž pomocí můžete intuitivně nastavit celou síť a spravovat ji. Příznivá cena pak bezesporu splňuje požadavek cena/výkon.

24 září 2023  | www.rmol.cz Reseller Magazine ADVERTORIAL

PROČ?

• Nepotřebujete žádnou certifikaci

• Návrh řešení připravíme pro vás zdarma

• Zaručíme výhodné podmínky projektů

• Implementaci řešení zajistíme za vás

• Máme plné sklady ihned k dodání

Na správné vlně s Juniper Networks. Stihnete nasednout?
• Rychlá aktivace partnerství
KONTAKTUJTE NÁS: Tomáš Bubeníček tomas.bubenicek@arrow.com David
david.stonis@arrow.com VÍCE NA WEBU: www.arrow.com/globalecs/cz/produkty/juniper-networks/
Stoniš

MICHALA BENEŠOVSKÁ

TRENDY V OBLASTI DIGITAL SIGNAGE

Průzkum provedený společností Technavio naznačuje, že celosvětový trh s produkty digital signage v letošním roce poroste o 33 %. Tento vzestupný trend bude doprovázen příchodem nových a inovativních technologií, které napomohou vylepšit komunikaci, posílit interakci a dále zvyšovat návratnost investic do těchto systémů.

V kontextu těchto inovací se nabízí přehled klíčových trendů v oblasti digital signage, které letošní rok výrazně ovlivňují. Některé z nich se týkají technologií, které se využívají už delší dobu a jejich role se posiluje, zatímco jiné představují zcela nové technologické přístupy, které mají potenciál zásadně vylepšit současná řešení. Pokud hledáte nové příležitosti nebo chcete rozšířit své portfolio i znalosti v oblasti digital signage, pojďte se inspirovat.

Reklamy mimo domov na vzestupu (Digital out of Home)

Reklamní průmysl vstupuje do nové éry a každého z nás denně bombardují tisíce reklamních sdělení. V tomto přeplněném prostředí firmy hledají způsoby, jak být vidět, a právě zde se ukazuje síla digitálních reklam mimo domov neboli DOOH (Digital out of Home).

DOOH reklamy dnes už nejsou jen obrovské digitální billboardy či poutače, ale zahrnují celou škálu technologických řešení – od obrazovek na veřejných prostranstvích a v obchodních centrech až po displeje ve veřejné dopravě a obchodních budovách. Jejich dynamický a interaktivní obsah musí zaujmout pozornost diváků během pouhých několika sekund.

V letošním roce se v DOOH prosazují zejména inovace v podobě automatizovaných reklam, cílených na specifické skupiny zákazníků pro detailní měření ROI reklamních kampaní. Prostor se dostává také technologiím OLED, které nabízejí výrazné výhody oproti tradičním LED a LCD displejům včetně lehkosti, energetické účinnosti a rychlejší odezvy. Roste také obliba průhledných OLED produktů, což je trend, který se bude v oblasti digital signage dostávat stále více do popředí.

Vstup do třetího rozměru: Holografické reklamy

Digital signage se stále více veze na vlně holografických reklam a celkového rozvoje umělé inteligence. Hologramy

jsou stále populárnější a setkat se s nimi můžeme zejména v zábavním průmyslu, ale i v podnikovém prostředí. Tato technologie digitálního zobrazení umožňuje projekci objektů a obrázků v 3D s možností interakce a pohybu. I když tato technologie není nová, předpovídá se její prudký vzestup.

Holografické reklamy skvěle fungují a podněcují zájem spotřebitelů a dokážou okamžitě zaujmout pozornost kolemjdoucích. Tento druh reklamy má potenciál vytvořit virální efekt reklamy.

AI na scénu i na obrazovky

Jak je v poslední době vidět, umělá inteligence (AI) se stává stěžejním tématem mnoha průmyslových odvětví. Digital signage není výjimkou a využívá AI k dosažení nových úrovní interakce a přizpůsobení obsahu.

AI se stává klíčovým nástrojem pro detekci pohybu zákazníků, analýzu dat a optimalizaci obsahu v reálném čase. Toto umožňuje podnikům rychle reagovat na měnící se potřeby zákazníků a zvýšit jejich angažovanost na velmi osobní úrovni.

Při využití strojového učení a zpracování přirozeného jazyka se AI stává silným pomocníkem při tvorbě obsahu pro digital signage. Díky schopnosti analyzovat různé druhy uživatelských dat včetně nákupních preferencí, demografických údajů a interakcí dokáže AI vytvářet personalizovaný a cílený obsah, který lépe rezonuje s cílovou skupinou.

S narůstající potřebou efektivity a šetrnosti ke zdrojům přináší AI také automatizaci opakujících se úkolů, jako jsou úpravy obrázků, textů a videí. Tím uvolňuje tvůrce obsahu k zaměření na kreativní a strategické aspekty práce.

Navíc pomocí pokročilých analytických nástrojů může AI sledovat a měřit efektivitu kampaní, interakci uživatelů s obsahem a identifikovat oblasti, kde je prostor pro zlepšení. Například sledování míry prokliků nebo doby

26
2023
www.rmol.cz Reseller Magazine TÉMA ČÍSLA | DIGITAL SIGNAGE
září
|

prohlížení může přinést cenné poznatky pro optimalizaci jednotlivých vizuálů a celkové účinnosti.

Jasné je, že AI nabude na významu v oblasti digital signage a přinese revoluční změny a nové příležitosti.

QR kódy, stálice v oblasti digital signage

QR kódy rovněž nejsou žádnou novinkou, ale díky tomu, že umožňují rychlý přístup k webovému obsahu prostřednictvím mobilních telefonů, zůstávají nedílnou součástí reklam na veřejných prostranstvích, v maloobchodě i v restauracích. S nárůstem využití QR kódů po pandemii je pravděpodobné, že jejich obliba bude nadále růst.

Navíc sběr dat je v centru zájmu firem a QR kódy jsou právě nástrojem, který dokáže poskytnout cenné informace. Marketéři využívají QR kódy ke sledování výkonnostních metrik, preferencí zákazníků a dalších užitečných údajů. Mohou tak hodnotit výkon marketingových kampaní a na základě získaných poznatků implementovat lepší obchodní rozhodnutí.

Rozpoznávání obličeje jako nový bezpečnostní standard

V reakci na rostoucí výzvy kybernetické bezpečnosti je možné předvídat, že digital signage systémy budou stále více využívat technologii rozpoznávání obličeje. Tyto pokročilé obrazovky by mohly využít kombinaci umělé inteligence a kamer k poskytování přístupu do omezených nebo soukromých prostor, což představuje další krok v oblasti bezpečnosti a personalizace. Tato řešení by se mohla prosazovat více v podnikové sféře a poskytnout nové možnosti zvyšující bezpečnost a efektivitu.

Expanze dotykových řešení

V dnešní digitální době je technologie dotykových obrazovek prakticky na každém kroku – od mobilních telefonů a tabletů po interakce na letištích, ve školách, v nemocnicích, v obchodních centrech i ve firmách. Tato technologie je všudypřítomná a její obliba stále roste.

Lze předpokládat, že digital signage řešení budou ještě intenzivněji využívat pokročilé možnosti dotykových obrazovek. Interaktivní učení, nákupy zboží nebo přístup k personalizovaným informacím se stanou ještě jednoduššími a intuitivnějšími.

Dotykové obrazovky nejenže zefektivní interakci s digitálním obsahem, ale také přináší nový rozměr do způsobu, jakým lidé konzumují obsah. Představují další krok směrem k vytvoření plně interaktivního prostředí, kde je uživatel aktivním účastníkem, nikoli pouhým příjemcem informací. Takový vývoj otevírá nové příležitosti pro účinnou a cílenou komunikaci v oblasti digital signage.

Živé vysílání

Přímé přenosy, integrace se sociálními sítěmi a YouTube se stávají stále významnějším trendem v oblasti digital signage.

Tento přístup skýtá obrovský potenciál pro komerční využití, jako je například zobrazování živých marketin-

gových videí v obchodních prostorech, nebo propojení s firemními sociálními sítěmi pro interaktivní prezentaci aktuálních novinek. Živé přenosy umožňují publiku nejen sledovat obsah, ale také se do něj aktivně zapojit, a tím ho obohatit.

Efektivitu tohoto procesu zajistí různé softwarové nástroje, které usnadní správu a šíření obsahu. Rozvoj technologií umožňujících přímé přenosy na digitálních displejích tak otevře dveře k vytváření interaktivního obsahu v reálném čase, který je schopen okamžitě reagovat na potřeby a preference publika.

Digital signage je příležitost pro všechny

Digital signage je dynamický a atraktivní segment technologického průmyslu, který nepřetržitě nabízí nové příležitosti. Ať už jde o organizace, které hledají inovativní způsoby prezentace svých produktů, zlepšení zákaznické zkušenosti nebo zvýšení konkurenceschopnosti, digital signage nabízí širokou škálu možností.

Nové trendy přinášejí nové příležitosti a potenciální výzvy. I když může být pochopení a efektivní využití digital signage náročné a vyžadovat investici času a zdrojů, výsledky jsou doslova vidět a stojí za to.

Zdroj: https://mvix.com/blog/9-digital-signage-trends-for-2023/, https://blog.viewneo.com/blog/the-top-4-long-term-digital-signage-trends-in-2023/

27 září 2023  | www.rmol.cz Reseller Magazine TÉMA ČÍSLA | DIGITAL SIGNAGE

ARUBA CX 10000 POKROČILÁ BEZPEČNOST PRO CELÝ PROVOZ UVNITŘ SÍTĚ

I zdánlivě dokonalá ochrana firemního perimetru může mít trhlinky. Firewally na vstupu do datacentra pak nemusejí ani zaznamenat škodlivý pohyb uvnitř, v east-west provozu mezi jednotlivými součástmi sítě. Nové switche Aruba CX 10000 umožňují pokročilé bezpečnostní řešení rozprostřít skutečně do všech segmentů sítě a bránit vnitřním útokům.

Síťová řešení datových center se v uplynulé dekádě skokově vyvíjela, a to především v oblasti topologií 25/100/400G leaf-spine, které umožňují řešit objem, a především rychlost nových aplikačních architektur. Související služby však za tímto tempem zaostávají. Centralizovaná bezpečnostní řešení jsou při ochraně aplikačního provozu v rámci datacentra neefektivní a drahá. Problém se ještě více prohlubuje u aplikací založených na mikroslužbách, kde provoz nemusí opustit fyzický server. Tento provoz nemusí být nikdy zkontrolován na firewallu, IPS nebo na jiném bezpečnostním zařízení, což způsobuje problém zranitelnosti vůči vnitřním útokům.

Aruba CX 10000 je nová řada switchů, která pomáhá se s výše nastíněnými problémy vypořádat. Umožňuje nasazení distribuovaného stavového firewallu pro east-

-west provoz, segmentaci s nulovou důvěrou, průběžný sběr informací o síťovém provozu (telemetrie) a v budoucnu služby stavového NAT a šifrování. Řešení poskytuje kombinaci výkonu a automatizace pro distribuci pokročilých síťových a bezpečnostních služeb tam, kde je nepraktické a nákladné odesílat provoz do centrálního bezpečnostního zařízení. Místo toho tyto služby jednoduše aplikuje na okraji přístupové vrstvy sítě služeb, kde běží aplikace.

Některé klíčové funkce: podpora vysoké dostupnosti díky technologii VSX (Virtual Switching Extension), redundantnímu napájení a ventilátorům, automatizace ArubaOS-CX, vestavěné rozhraní REST API a podpora Python skriptů,

28 září 2023  | www.rmol.cz Reseller Magazine ADVERTORIAL

podpora funkcí BGP, OSPF, VRFLite a IPv6, podpora hloubkové segmentace v datovém centru pomocí VXLAN s BGP-EVPN, duální Pensando Data Processing Units (DPU).

Programovatelný procesor pro vyšší výkon Jednu z podstatných předností nových switchů Aruba CX 10000 představují programovatelné procesory Pensando. Jde o jednotku, která byla vyvinuta společností Pensando Systems pro zpracování dat na síťové kartě, která kombinuje funkce tradičních síťových karet, firewallu, load balanceru a dalších síťových prvků s výkonem a funkcionalitou, kterou lze najít v moderních procesorech. Pro moderní aplikace je zásadní, že DPU umožňuje sítím dosáhnout vyššího výkonu, nižší latence a zvyšuje jejich bezpečnost a efektivitu.

Firewall definuje pravidla a sleduje provoz

Hlavní výhodu switche Aruba CX 10000 pak reprezentuje integrovaný stavový firewall. Firewall je součástí operačního systému ArubaOS-CX a umožňuje definovat pravidla pro filtrování a blokování síťového provozu.

Pravidla mohou být definována na základě kritérií, jako jsou zdrojová a cílová IP adresa, porty, protokoly a další atributy. Kromě klasických pravidel pro filtrování provozu lze nastavit pravidla pro detekci a blokování útoků typu DoS (Denial of Service), jako jsou například útoky SYN Flood. Další funkcí firewallu je sledování síťového provozu a generování zpráv o detekovaných událostech, které mohou indikovat útoky nebo jiné anomálie v síti.

Jako vhodný nástroj pro správu switche Aruba CX 10000 je doporučován nástroj Aruba Fabric Composer (AFC). Administrátor zde může konfigurovat veškeré funkce včetně firewallu. AFC funguje jako centrální řídící bod, který umožňuje spravovat jednotlivé prvky sítě bez nutnosti manuální konfigurace jednotlivých zařízení.

Další užitečné informace je možné získat z Aruba Airheads komunity ( https://community.arubanetworks. com/home), případně na YouTube kanálu Airheads Broadcasting Channel ( https://www.youtube.com/c/ ABCNetworking/featured ).

Autorem článku je Václav Hauser, HPE Aruba technical specialist ve společnosti TD SYNNEX Czech, s. r. o.

29
Reseller Magazine ADVERTORIAL
září 2023  | www.rmol.cz

MICHALA BENEŠOVSKÁ

AKVIZICE A FÚZE V IT V H1 2023

Spojování, skupování a vzájemné slučování technologických společností patří k běžné praxi. Mnohamiliardové transakce se odehrávají tak často, že je občas těžké udržet si přehled. Podívejte se na ty nejvýznamnější obchody, akvizice a fúze první poloviny letošního roku.

Rok 2023 je zatím pro technologický sektor, který se po významných propadech pomalu vzpamatovával, dost dynamickým obdobím. Firmy musejí čelit různým výzvám, včetně poklesu domácích a mezinárodních výnosů a zvyšování nákladů. I přes nepříznivé makroekonomické podmínky a geopolitické napětí si však technologické společnosti udržely svůj proaktivní přístup a pokračovaly v implementaci různých opatření na snižování nákladů. Ve stínu regulatorního tlaku a obav z bezpečnosti dat pokračovaly významné M&A aktivity, přičemž se očekává, že jedna z největších technologických dohod v historii bude konečně uzavřena v druhé polovině roku (ano, ta týkající se Microsoftu).

Navzdory mnoha výzvám se první pololetí roku 2023 odehrálo ve znamení opatrného optimismu v technologickém M&A sektoru, který vykazoval nárůst objemu a průměrné velikosti obchodů.

Pojďme se podívat na ty nejvýznamnější akvizice a fúze první poloviny letošního roku.

OpenText koupil Micro Focus za 5,8 miliardy dolarů

Společnost OpenText dokončila akvizici společnosti Micro Focus, dodavatele nástrojů pro modernizaci mainframů a správu aplikačního portfolia. Prvním krokem společnosti OpenText po dokončení transakce bylo nepopulární, ale nevyhnutelné propouštění zaměstnanců. Firma oznámila snížení počtu zaměstnanců o 8 % s cílem dosáhnout ročních úspor nákladů ve výši 400 milionů dolarů, které pomohou financovat nákup za 5,8 milionu dolarů, který poprvé oznámila v srpnu 2022.

Společnost Dell koupila společnost Cloudify Po prodeji svého podílu ve společnosti VMware se Dell vrátil do oblasti cloudového softwaru akvizicí společnosti Cloudify. Tento izraelský startup vyvinul open source platformu pro správu cloudu navrženou tak, aby se dala připojit k jakémukoli cloudu, zařízení nebo automatizačnímu nástroji třetí strany a zefektivnila automatizaci sítě.

Hodnota obchodu by se měla podle odhadů pohybovat okolo 100 milionů dolarů. Transakce umožňuje společ-

nosti Dell podle svého vyjádření pokračovat v inovaci nabídek v oblasti edge computingu.

Společnost Cloudify, která vyvíjí řešení pro orchestraci cloudu, se v roce 2017 oddělila od mateřské společnosti GigaSpaces Technologies a stala se samostatnou společností. Nati Shalom, zakladatel a technický ředitel společnosti Cloudify, byl rovněž spoluzakladatelem společnosti GigaSpaces.

McKinsey kupuje platformu Iguazio pro strojové MLops

McKinsey absorboval Iguazio, společnost zaměřující se na oblasti AI a strojového učení. Díky této akvizici může McKinsey urychlit a rozšiřovat nasazení AI, čímž posiluje hodnotu pro své klienty. Přestože investice do AI dosáhly obrovských čísel, konkrétní návratnost těchto investic zůstává výzvou a na to chce McKinsey reagovat. Spolupráce s Iguazio umožní QuantumBlack, AI divizi McKinsey, poskytnout klientům výkonnější a spolehlivější AI řešení. S plánem na plnou integraci obou týmů se očekává, že nový produkt posílí roli AI v reálném čase a pomůže klientům dosáhnout udržitelného růstu.

HPE a Pachyderm

Společnost Hewlett Packard Enterprise oznámila rozšíření své nabídky v oblasti umělé inteligence v měřítku

1 : 1 akvizicí společnosti Pachyderm, startupu, který dodává software založený na open-source technologii pro automatizaci reprodukovatelných pipeline strojového učení zaměřených na rozsáhlé aplikace AI. Hodnota obchodu ani jeho podmínky nejsou známy.

Reprodukce pipeline strojového učení umožňuje používat stejnou datovou sadu k dosažení výsledků, a zvýšit tak transparentnost, důvěryhodnost a přesnost předpovědí při optimalizaci času a zdrojů. Má zásadní význam pro úspěšné iniciativy v oblasti AI ve velkém měřítku, které představují další krok k využití potenciálu AI.

HPE bude zavádět reprodukovatelné funkce AI společnosti Pachyderm do jedné integrované platformy, aby poskytla pokročilou datově řízenou pipeline, která automaticky zpřesňuje, připravuje, sleduje a spravuje

30 září 2023  | www.rmol.cz Reseller Magazine TÉMA ČÍSLA | AKVIZICE

opakovatelné procesy strojového učení používané v celém vývojovém a tréninkovém prostředí.

IonQ se spojuje s Entangled Networks

Společnost IonQ, která se zabývá kvantovými počítači, oznámila akvizici startupu Entangled Networks. Tento torontský startup pomáhá průmyslovým a akademickým uživatelům vytvářet a optimalizovat řešení s více kvantovými procesory pomocí specializovaných síťových technik. Cena akvizice nebyla zveřejněna.

Tato akvizice je první pro společnost IonQ a přichází krátce poté, co firma podepsala smlouvu v hodnotě 13,4 milionu dolarů na poskytování kvantových řešení pro laboratoře leteckých výzkumů Spojených států. Společnost IonQ se sídlem v Marylandu uvádí, že tato akvizice jí nyní poskytne také styčný bod v Kanadě a že tým Entangled Networks jí pomůže pracovat na kvantových architekturách příští generace.

Thomas Bravo utrácel za

Coupa Software

Investiční skupina Thoma Bravo akvírovala Coupa Software, firmu zaměřenou na software, transakce měla podle odhadů hodnotu 8 miliard dolarů. Transakce zahrnuje významnou menšinovou investici od zcela vlastněné dceřiné společnosti Abu Dhabi Investment Authority (ADIA). S dokončením transakce mají akcionáři Coupa právo obdržet 81 dolarů v hotovosti za každou akcii společné akcie Coupa, kterou vlastnili.

Thomas Bravo vlastní také společnost BottomLine, která se zabývá podnikovými platbami, platformu pro

otevřené finance Solifi, nástroj pro správu dat Talend a řadu společností zabývajících se softwarem pro zabezpečení a správu identit.

ARM předal softwarovou část společnosti Linaro

Výrobce procesorů ARM prodal Forge, svou sadu nástrojů pro vývoj softwaru pro vysoce výkonné výpočty, společnosti Linaro. Forge byl původně součástí společnosti Allinea Software, kterou ARM koupil v roce 2016. Poskytuje nástroje pro ladění a analýzu výkonu napříč různými výpočetními architekturami pro serverové a HPC aplikace. Patří mezi ně hardware s grafickými procesory Intel, AMD a Nvidia, ale právě dostupnost vysoce výkonných nástrojů, jako jsou kompilátory pro 64bitová jádra ARM, byla klíčem k přijetí jader ARM v čipech pro datová centra. Po dokončení akvizice se ARM Forge přejmenuje na Linaro Forge. Společnost Linaro hodlá plně integrovat inženýrské a obchodní týmy Forge a bude poskytovat průběžnou podporu a aktualizace stávajícím zákazníkům Forge. Společnost Linaro byla založena v roce 2010, aby pomohla konsolidovat kódovou základnu související s ARM, usnadnila práci se softwarem ARM a urychlila nasazení technologie ARM.

Accenture koupil společnost Morphus

Akvizicí brazilského poskytovatele kybernetické bezpečnosti Morphus přidala společnost Accenture nové pracoviště, z něhož bude dohlížet na svou nabídku řízených bezpečnostních služeb a pokročilé analytiky. Centrum

31 září 2023  | www.rmol.cz Reseller Magazine TÉMA ČÍSLA | AKVIZICE

kybernetické fúze v brazilském městě Fortaleza dříve patřilo společnosti Morphus Labs. Akvizice společnosti Morphus zvyšuje počet akvizic provedených společností Accenture Security od roku 2015 na šestnáct. Podle tiskové zprávy mezi ně patří nákup společnosti Symantec Cyber Security Services v roce 2020, brazilské společnosti Real Protect v roce 2021 a evropských společností Sentor a Openminded v roce 2021.

Broadcom a VMware: Fúze na spadnutí Společnost Broadcom poprvé zahájila zásnuby se společností VMware v květnu 2022 a akcionáři společnosti VMware s transakcí souhlasili v listopadu, ale zatím však stále není dohoda uzavřena. Nyní si obě společnosti daly formálně další tři měsíce na dokončení akvizice a zástupci Broadcomu tvrdí, že dohoda bude uzavřena do konce fiskálního roku společnosti 30. října 2023. Evropská komise v červenci schválila v souladu s nařízením EU o spojování podniků navrhované převzetí společnosti VMware společností Broadcom, takže by vše mělo brzy proběhnout. Hodnota transakce má být zhruba 61 miliard dolarů.

Vista získala Duck Creek Technologies

Vista Equity Partners akvírovala společnost Duck Creek Technologies, která se zabývá vývojem komplexního řešení pro správu pojistných událostí, jehož cílem je pomoci pojišťovnám řídit celý životní cyklus pojistných událostí. Transakce byla oceněna na přibližně 2,6 miliardy dolarů.

Vista je globální investiční společnost, která k 30. září 2022 spravovala aktiva v hodnotě více než 95 miliard dolarů. Firma investuje výhradně do podnikového softwaru, dat a organizací využívajících technologie v rámci strategií soukromého kapitálu, stálého kapitálu, úvěrů a veřejného kapitálu.

Spojení Quantexa a Aylien

Společnost Quantexa, lídr v oblasti řešení Decision Intelligence (DI) pro veřejný i soukromý sektor, získala společnost Aylien, dublinskou společnost, která se zabývá zpracováním přirozeného jazyka (NLP) a pokročilé umělé inteligence, aby svým zákazníkům umožnila shromažďovat, analyzovat a porozumět nestrukturovaným textovým datům.

Toto spojení, které představuje první akvizici společnosti Quantexa od doby, kdy společnost získala 153 milionů dolarů v rámci svého financování Series D koncem roku 2021 od společnosti Warburg Pincus a skupiny investorů, umožní firmě vstoupit na trh s textovou analytikou, jehož hodnota se pohybuje okolo 11 miliard dolarů. Tento krok urychluje další fázi strategie obchodního růstu společnosti Quantexa, jejímž cílem je poskytovat vyšší hodnotu stávajícím zákazníkům a vytvářet nabídky pro sousední trhy v oblasti rozhodovací inteligence v hodnotě 230 miliard dolarů.

Řešení společnosti Aylien, která byla založena v roce 2012, zahrnují rozhraní API pro zpravodajství pro vytváření inteligentních aplikací s agregovaným vícejazyč-

ným obsahem z více než 80 000 důvěryhodných zdrojů z webu, tradičních médií a licencovaných zpravodajských zdrojů. Aylien také poskytuje aplikaci pro analytiky, která umožňuje proaktivně identifikovat, zkoumat a monitorovat zpravodajská data a vyhodnocovat kritická obchodní rizika a příležitosti. Nabídka společnosti Aylien v oblasti informací o trhu a řízení rizik rozšiřuje portfolio řešení, které může společnost Quantexa nabízet v mnoha odvětvích.

Matrix koupil Security Watchdog

Společnost Capita se dohodla na prodeji své společnosti Security Watchdog, poskytovatele řešení pro prověřování před nástupem do zaměstnání a po něm, společnosti Matrix, která je ve vlastnictví Bridgepoint Development Capital, za cenu 14 milionů liber. Společnost Security Watchdog je britským lídrem v oblasti digitalizovaných inteligentních řešení pro prověřování před nástupem do zaměstnání a po něm, největším dodavatelem prověrek v regionu EMEA a důvěryhodným partnerem klientů po celém světě.

Vykázané tržby a zisk před zdaněním společnosti Security Watchdog za rok do 31. prosince 2022 činily 27,7 milionu liber, resp. 1,5 milionu liber. Vedoucí pracovníci a zaměstnanci společnosti Security Watchdog zůstanou ve svém podniku, který přechází do vlastnictví společnosti Matrix. Společnost Capita již dříve oznámila svůj záměr prodat řadu vedlejších podniků, aby posílila rozvahu a zaměřila se na své dvě klíčové divize.

Společnost Rocket Software si pořídila Key Resources

Společnost Rocket Software, která vyvíjí podnikový software pro některé z největších světových společností, oznámila akvizici společnosti Key Resources, která je již více než 30 let lídrem v oblasti zabezpečení mainframů a identifikace a hodnocení zranitelností. Akvizice posílí schopnosti společnosti Rocket Software v oblasti zabezpečení mainframů a umožní jejím zákazníkům řešit potřeby infrastruktury mainframů. Po připojení společnosti budou mít zákazníci společnosti Rocket Software možnost standardizovat svá preferovaná řešení zabezpečení mainframů.

Akvizicí společnosti přináší Rocket Software další nástroje a služby, které pomohou zákazníkům splnit jejich cíle v oblasti zabezpečení a shody s předpisy, a to i v době, kdy se pracovní zátěže začínají rozšiřovat jak podél lokálního prostředí mainframů, tak i v oblasti veřejného cloudu.

Snowflake přibírá generativní umělou inteligenci společnosti Neeva

Společnost Snowflake koupila startup Neeva, který byl založen za účelem ještě inteligentnějšího vyhledávání ve velkém měřítku. Společnost Neeva vytvořila unikátní a transformativní vyhledávací prostředí, které využívá generativní umělou inteligenci a další inovace, aby uživatelům umožnilo dotazovat se a objevovat data novými

32 září 2023  | www.rmol.cz Reseller Magazine TÉMA ČÍSLA | AKVIZICE

způsoby. Tyto inovace plánuje Snowflake včlenit a využít i ve prospěch svých zákazníků, partnerů a vývojářů. Neeva umožňuje využívat některé z nejmodernějších dostupných vyhledávacích technologií, čímž může Snowflake posunout komunikaci ve svém systému na novou úroveň.

IBM bere na palubu Polar Security

Společnost IBM koupila společnost Polar Security, inovátora v oblasti technologií, které pomáhají firmám zjišťovat, průběžně monitorovat a zabezpečovat data aplikací v cloudu a softwaru jako službě (SaaS) – a řešit rostoucí problém stínových dat. Finanční podmínky nebyly zveřejněny.

Od nástupu Arvinda Krishny do funkce generálního ředitele v dubnu 2020 získala společnost IBM více než 30 společností, které posílily její schopnosti v oblasti hybridního cloudu a umělé inteligence (AI).

Společnost Polar Security byla založena v lednu 2021 a je průkopníkem v oblasti správy postoje k zabezpečení dat (Data Security Posture Management) – nově vznikajícího segmentu kybernetické bezpečnosti, který odhaluje, kde jsou citlivá data uložena, kdo k nim má přístup, jak se používají, a identifikuje zranitelnosti základního postoje k zabezpečení, včetně zásad, konfigurací nebo používání dat. Platforma Polar Security, která se připojí během několika minut, dokáže automaticky vyhledat neznámá a citlivá data v cloudu, včetně strukturovaných a nestrukturovaných aktiv u poskytovatelů cloudových služeb, vlastností SaaS a data laků. Po objevení Polar Security klasifikuje data, mapuje potenciální a skutečný tok těchto dat a identifikuje zranitelná místa, jako jsou chybné konfigurace, nadměrná oprávnění a chování, které porušuje zásady nebo předpisy.

Na základě metodiky stanovení priorit založené na rizicích poskytuje Polar Security zprávy o nápravě, které přesně určují nejzávažnější bezpečnostní rizika a porušení předpisů a poskytují analýzu základních příčin a praktická doporučení k jejich odstranění.

IBM plánuje integrovat technologii DSPM společnosti Polar Security do své rodiny produktů pro zabezpečení dat Guardium.

IBM po francouzsku s firmou Agyla

Společnost IBM podepsala v květnu dohodu o akvizici společnosti Agyla SAS, přední francouzské firmy poskytující profesionální cloudové služby, a rozšířila tak lokální odborné znalosti IBM Consulting pro francouzské klienty.

Akvizice společnosti Agyla SAS navázala na další akvizice společnosti IBM Consulting v oblasti hybridního cloudu, včetně společností BoxBoat, Nordcloud, Neudesic, SXiQ a Taos.

S tím, jak organizace modernizují své IT prostředí, hledají důvěryhodného partnera, který jim pomůže na cestě k hybridnímu cloudu, a IBM Consulting má dobrou pozici, aby jim vyšel vstříc.

Společnost Agyla SAS byla založena v roce 2013 a poskytuje inženýrské služby v oblasti cloudových platforem a pomáhá klientům budovat kritickou hybridní cloudovou

infrastrukturu a aplikace. Mezi její klienty patří přední francouzské značky z klíčových odvětví, jako jsou průmysl, maloobchod, bankovnictví a veřejné služby, a její schopnosti v oblasti platformového inženýrství doplňují schopnosti v oblasti modernizace, migrace, DevOps a bezpečnosti.

Evropská společnost nLighten koupila Euclyde Data Centers

Nedávno vzniklá společnost získala Euclyde a převzala šest zařízení v Sophii Antipolis, Lyonu, Štrasburku, Besançonu a Paříži. Tato transakce představuje první expanzi společnosti nLighten mimo Německo. Smyslem akvizice je další krok k vytvoření přední celoevropské platformy pro edge datová centra, jak uvedl Harro Beusker, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti nLighten. Společnost nLighten vlastní I Squared Capital prostřednictvím svého fondu ISQ Global Infrastructure Fund III. Společnost zahájila činnost na začátku tohoto roku, kdy od společnosti Exa Infrastructure (další společnosti I Squared Capital) získala svých deset počátečních datových center v Německu.

Stávající portfolio společnosti nLighten zahrnuje zařízení v Berlíně, Düsseldorfu, Frankfurtu, Hamburku, Hannoveru, Kolíně nad Rýnem, Lipsku, Mnichově, Norimberku a Stuttgartu.

Společnost Euclyde, která zahájila činnost v roce 2004, provozuje ve Francii šest zařízení o celkové rozloze 5 500 m2 v Lyonu, Sophia Antipolis (2) v Antibes, Besanconu u Dijonu, v oblasti Lognes na východě Paříže a ve Štrasburku. Společnost nabízí také prostory v objektu společnosti LuxConnect v lucemburském Bettembourgu.

Společnost nLighten uvedla, že Euclyde má za sebou úspěšné vstupy na nové regionální trhy ve Francii prostřednictvím akrečních transakcí na zelené louce a fúzí a akvizic, které se bude snažit „dále urychlit“.

Silver Lake dává za Qualtrics 12,5 miliardy dolarů

Společnost Qualtrics opět změnila majitele. Společnosti Silver Lake a CPP Investments ji převezmou za 12,5 miliardy dolarů. Znamená to, že společnost zabývající se softwarem pro průzkumy změnila za posledních pět let už podruhé majitele.

Společnosti získají 100 % akcií společnosti Qualtrics v oběhu. To zahrnuje většinový vlastnický podíl společnosti SAP, která Qualtrics koupila v roce 2018 za 8 miliard dolarů.

Transakci, která se uskuteční v hotovosti, schválilo představenstvo společnosti Qualtrics a výbor nezávislých ředitelů společnosti Qualtrics. Společnost SAP transakci schválila také jako hlavní akcionář, takže žádný další souhlas akcionářů není nutný.

Po dokončení transakce se Qualtrics stane soukromou společností a její kmenové akcie již nebudou kótovány na veřejných trzích. Akcionáři, včetně společnosti SAP, obdrží podle podmínek dohody 18,15 dolaru na akcii v hotovosti.

33 září 2023  | www.rmol.cz Reseller Magazine TÉMA ČÍSLA | AKVIZICE

Společnost Qualtrics získává většinu svých tržeb z předplatného a generuje také příjmy z možnosti výzkumu na vyžádání, který mohou stávající zákazníci využít k získání zpětné vazby od „vybrané skupiny respondentů“, a z profesionálních služeb.

Společnost Qualtrics vznikla v roce 2002.

Databricks bere MosaicML za 1,3 miliardy dolarů

Společnost Databricks, která se zabývá daty a umělou inteligencí, uzavřela konečnou dohodu o převzetí společnosti MosaicML, přední platformy pro generativní umělou inteligenci. Společnosti Databricks a MosaicML společně zpřístupní generativní AI každé organizaci a umožní jí vytvářet, vlastnit a zabezpečit generativní modely AI s vlastními daty. Transakce má hodnotu přibližně 1,3 miliardy dolarů včetně retenčních balíčků.

Platforma Databricks Lakehouse v kombinaci s technologií MosaicML nabídne zákazníkům jednoduchý a rychlý způsob, jak si zachovat kontrolu, zabezpečení a vlastnictví nad svými cennými daty bez vysokých nákladů. Podle společnosti MosaicML poskytuje automatická optimalizace trénování modelů dva- až sedmkrát rychlejší trénování ve srovnání se standardními přístupy. V kombinaci s téměř lineárním škálováním zdrojů lze modely s mnoha miliardami parametrů trénovat v řádu hodin, nikoli dnů. S Databricks a MosaicML tak má být trénování a používání LLM daleko dostupnější.

IBM chce Apptio za 4,6 miliardy dolarů Společnost IBM uzavřela dohodu se společností Vista Equity Partners o koupi společnosti Apptio, která působí v oblasti softwaru pro finanční a provozní řízení a optimalizaci IT (FinOps), za 4,6 miliardy dolarů. Akvizice společnosti Apptio urychlí rozvoj schopností IBM v oblasti automatizace IT a umožní vedoucím představitelům podniků dosáhnout vyšší obchodní hodnoty investic do technologií. Apptio spolu se softwarem IBM pro automatizaci IT a jeho platformou watsonx AI pomůže podnikům po celém světě řídit a optimalizovat výdaje na podnikové IT a získat hmatatelnou finanční hodnotu a provozní zlepšení.

Microsoft a Blizzard: Spolu proti všem

A to nejlepší nakonec! Vleklá akvizice, o které se hodně mluví, už je na spadnutí. Nabídka Microsoftu, která činí neuvěřitelných 68,7 miliardy dolarů, překonává i částku 19,7 miliardy dolarů, kterou zaplatil za společnost Nuance Communications v roce 2021, nebo 26,2 miliardy dolarů, které zaplatil za LinkedIn v roce 2018. Jenže tuto akvizici doprovázejí nepříjemné tahanice. V jaké fázi je?

Společnost Activision Blizzard patří mezi největší herní vývojáře, ale když byla transakce poprvé oznámena, zdálo se, že existuje šance, že by se její technologie pro vytváření a oživování virtuálních světů mohla dostat i do podniků. Microsoft tehdy uvedl, že akvizice mu poskytne základy pro budování metaverza. Od té doby

však Microsoft propustil 100 zaměstnanců své divize pro vývoj metaverza a v podstatě ji uzavřel.

Problém je ale v tom, že americký antimonopolní úřad Federal Trade Commission nesouhlasí s navrhovanou transakcí a v prosinci loňského roku podal žalobu na zablokování jejího průběhu s tím, že akvizice by společnosti umožnila potlačit konkurenci v herním průmyslu. Nicméně agentuře se nakonec nepodařilo zajistit soudní příkaz, který by Microsoftu zabránil v uzavření transakce.

Kalifornský soud totiž povolil společnosti Microsoft uzavřít akvizici společnosti Activision Blizzard. Microsoft sice stále čelí probíhajícímu antimonopolnímu řízení federální obchodní komise, ale soudkyně Jacqueline Scott Corleyová si vyslechla argumenty FTC i Microsoftu a rozhodla se zamítnout žádost regulátora o vydání předběžného opatření.

„Akvizice společnosti Activision společností Microsoft byla označena za největší v historii technologií. Zaslouží si to pozornost. Tato kontrola se vyplatila: Microsoft se písemně, veřejně i u soudu zavázal, že udrží hru Call of Duty na PlayStationu po dobu deseti let na stejné úrovni jako Xbox. Se společností Nintendo se dohodl na uvedení hry Call of Duty na Switch. A uzavřel několik dohod, které poprvé přinesou obsah společnosti Activision do několika cloudových herních služeb. Odpovědnost soudního dvora v tomto případě je úzká. Má rozhodnout, zda by bez ohledu na tyto současné okolnosti mělo být spojení zastaveno – možná dokonce ukončeno – až do vyřešení správní žaloby FTC. Z vysvětlených důvodů soudní dvůr konstatuje, že FTC neprokázala pravděpodobnost, že by uspěla se svým tvrzením, že toto konkrétní vertikální spojení v tomto konkrétním odvětví může podstatně omezit hospodářskou soutěž. Záznamy naopak ukazují na větší přístup spotřebitelů ke hře Call of Duty a dalšímu obsahu společnosti Activision. Návrh na vydání předběžného opatření se proto ZAMÍTÁ.“

Regulační orgány v Evropské unii a Jihoafrické republice transakci schválily a Microsoft a Activision se konečně dohodly také s britským úřadem pro hospodářskou soutěž a trhy (CMA), který akvizici v dubnu oficiálně zablokoval.

FTC plánuje svůj další krok, přičemž je zklamaná výsledkem, protože je stále přesvědčena o tom, že fúze představuje jasnou hrozbu pro otevřenou konkurenci v oblasti cloudového hraní, předplatných služeb a konzolí.

34 září 2023  | www.rmol.cz Reseller Magazine TÉMA ČÍSLA | AKVIZICE
P3 Monitor s dokovací stanicí USB-C WQHD | Zakřivení 1500R | VA | USB-C | 100Hz | Napájení 65 W CU34P3CV

JAK NA MONITORY

KLÍČOVÉ SPECIFIKACE A TIPY PRO VÝBĚR

V době digitalizace a neustálého připojení stráví většina z nás značnou část svého pracovního dne před monitorem. Podle některých odhadů může jít i o sedm hodin denně. Jak má vypadat moderní monitor, který naplňuje potřeby dnešních profesionálů?

Výrobci se předhánějí ve vylepšeních a inovacích, aby uspokojili rostoucí poptávku a různorodost požadavků spotřebitelů. Díky tomuto konkurenčnímu prostředí jsou ceny monitorů stále příznivější a na trhu je široké spektrum modelů. To je na jedné straně výhoda, nicméně také výzva nejen pro zákazníky, ale i pro prodejce.

Díky bohaté nabídce existují monitory pro každého –od běžných uživatelů přes hráče po grafiky, tvůrce obsahu, programátory a další profesionály, kteří mají specifické potřeby. K dispozici je bohatá nabídka monitorů s vysokým rozlišením, přesným podáním barev, větší úhlopříčkou a dalšími parametry. Někteří mohou potřebovat monitory s ultrawide formátem, zatímco jiní dávají přednost křivým obrazovkám pro lepší ponoření do své práce. Zkrátka pro každého se najde vhodné řešení.

V tomto tržním prostředí je pro prodejce klíčové umět naslouchat svým zákazníkům. Chápat jejich potřeby, vědět, jaké aplikace a programy používají a jakým způsobem chtějí svůj monitor využívat, může výrazně pomoci při výběru toho nejlepšího modelu. Mít širokou znalost produktů na trhu je sice důležité, ale umět je propojit s konkrétními potřebami zákazníka je zásadní pro úspěšný prodej a oboustrannou spokojenost. V konečném důsledku jde o to najít pro každého zákazníka to nejvhodnější řešení, které vyhovuje jak jeho rozpočtu, tak jeho profesním a osobním potřebám.

Rychlý přehled

Většina dnešních monitorů je na vysoké úrovni. Jak minimální jas, tak kontrast a barevná přesnost za poslední desetiletí významně pokročily. Pro zákazníky je nyní ideální doba k investici, a to i v případě, že se rozhodnou pro levnější modely.

Pokud chcete zákazníkovi rychle poradit, tady je tzv. „zlatá střední cesta“: 24" monitor s rozlišením 1 080p nebo 27" monitor s 1 440p. Panel IPS je většinou nejvhodnější, ale i VA je solidní volbou. To by měl být základ dostačující pro běžné používání.

Pojďme se nyní podívat detailněji na některé parametry, kterým byste měli rozumět, abyste dokázali doporučit vhodný monitor. Je klíčové nejen znát výhody a nevýhody různých typů monitorů, ale také dobře chápat potřeby a preference zákazníka. Pokud jde o prodejce, měli by mít schopnost rychle určit, jaký typ monitoru je pro daného zákazníka nejvhodnější.

TN, IPS, VA, OLED a další Existuje několik základních typů monitorů, které se liší podle použité technologie. Prakticky všechny dnešní monitory se řadí do jedné z těchto skupin. Výrobci monitorů uvádějí typ panelu v technických specifikacích, ale někdy je potřeba trochu pátrat. Má to smysl, protože typ panelu o monitoru prozradí hodně.

In-Plane Switching (IPS)

Tato technologie momentálně dominuje světu počítačových monitorů. Typický IPS monitor je jasný s vynikajícím ostrým obrazem a skvělými pozorovacími úhly. Barevný výkon se pohybuje od akceptovatelného až po opravdu impozantní. Moderní IPS monitory mohou podporovat rychlé odezvy pixelů a vysoké obnovovací frekvence, což je ideální pro hráče. Ale IPS monitory mohou mít slabý kontrast a úrovně černé, což v temnějším prostředí může vést k mlhavějšímu obrazu.

Komu doporučit: Většině uživatelů, kteří hledají všestranný monitor s dobrou barevnou reprodukcí a širokými pozorovacími úhly.

Nejlepší použití: Grafický design, videoeditace, běžné kancelářské práce a hraní her.

Další upozornění: Přestože moderní IPS monitory mohou nabízet vysoké obnovovací frekvence, mohou mít vyšší cenu než TN.

Vertical Alignment (VA)

VA monitory získávají na popularitě. Jsou stejně jasné a barevné jako IPS modely, ale s lepším kontrastním pomě-

36 září 2023  | www.rmol.cz Reseller Magazine TÉMA ČÍSLA | MONITORY

rem a hlubší černou, což zvyšuje celkovou kvalitu obrazu. Avšak pozorovací úhly jsou u VA omezenější, a pokud na něj nekoukáte přímo, kvalita obrazu může klesnout.

Komu doporučit: Zákazníkům, kteří chtějí dobrý kompromis mezi barevnou kvalitou a kontrastem, nebo těm, kteří sledují hodně videí a filmů.

Nejlepší použití: Sledování filmů, hraní her s temnými scénami.

Další upozornění: Pokud zákazník pracuje v týmu a často sdílí svou obrazovku s kolegy, mohl by mít s VA panelem problémy s omezenými pozorovacími úhly.

Twisted Nematic (TN)

TN panely jsou levné na výrobu a mají rychlou odezvu pixelů. TN panely často podporují vysoké obnovovací frekvence, například 144 Hz, 240 Hz, nebo dokonce vyšší. Vysoká obnovovací frekvence umožňuje hladší zobrazení rychlých pohybů, což je zvláště výhodné v rychlých střílečkách nebo závodních hrách. Omezený kontrast a barevný výkon je však činí méně atraktivními, s výjimkou pro některé hardcore hráče.

Komu doporučit: Hardcore hráčům, kteří upřednostňují vysoké obnovovací frekvence a rychlou odezvu, zvláště pokud mají omezený rozpočet.

Nejlepší použití: Esportovní turnaje, rychlé akční hry.

Další upozornění: Pokud zákazník hledá monitor pro grafický design, fotografování nebo jakoukoli jinou práci vyžadující přesnou barevnou reprodukci, TN panely nejsou vhodným řešením.

Organic Light Emitting Diode (OLED)

OLED nabízí nejlepší kontrast a úrovně černé. Většinou předčí jiné typy panelů v barevném výkonu a má skvě -

lou kvalitu pohybu obrazu. Ale OLED panely nejsou tak jasné jako konkurence a mohou trpět trvalým vypalováním obrazu (většinou ale po tisících hodin v provozu).

Komu doporučit: Zákazníkům, kteří chtějí nejlepší kvalitu obrazu a jsou ochotni za to zaplatit.

Nejlepší použití: Profesionální grafický design, sledování filmů v ultravysokém rozlišení, hraní her na vysoké úrovni.

Další upozornění: Pokud zákazník plánuje nechat statický obraz na obrazovce po dlouhou dobu (např. pracovní stanice nebo informační panely), OLED může trpět trvalým vypálením obrazu.

Jaký je tedy nejlepší typ monitoru?

OLED má nejlepší kvalitu obrazu, ale vysoká cena a omezená dostupnost ho činí nevhodným pro všechny. IPS je tak obecně nejlepší volbou pro většinu lidí. VA může být atraktivní pro ty, kteří preferují sledování filmů a TV pořadů.

A co Mini-LED?

Hodně se také mluví o Mini-LED. Jde o novou technologii podsvícení, nikoli panelovou technologii, která využívá mnoho nezávislých LED světelných zón za displejovým panelem k přesnému řízení podsvícení. Můžete najít Mini-LED s IPS i VA monitory. Počet světelných zón Mini-LED je důležitý. Více zón znamená lepší celkový kontrast a méně rozostření.

Velikost úhlopříčky a rozlišení

Nejčastěji se dnes na stolech setkáváme s modely, které mají úhlopříčku 24, 27 nebo 32". Nabízí se úvaha, že čím větší, tím lepší, ale důležité je také, jak obrazovka zapadá do zorného pole uživatele. To znamená, že je

37
Reseller Magazine TÉMA ČÍSLA | MONITORY
září 2023  | www.rmol.cz

důležité, aby byly všechny části obrazovky viditelné bez namáhání očí nebo pohybu hlavou.

Nicméně velikost monitoru je hodně otázkou osobní preference. Někteří lidé upřednostňují velký monitor, který dominuje celému stolu.

Rozlišení monitoru 1 080p neboli Full HD (1 920 × 1 080) patří mezi nejběžnější, nicméně jsou dobře dostupné o monitory nabízející 4K. Pro 24" monitory je Full HD dostatečné, ale na větších obrazovkách začne chybět ostrost.

Ideální pro běžné kancelářské práce a prohlížení webu.

Doporučujte jej zákazníkům s omezeným rozpočtem nebo těm, kteří potřebují jednoduchou pracovní stanici.

Modely o velikosti 27 a 32" lépe vyniknou v rozlišení 1440p (2 560 × 1 440). Většina lidí ocení zvýšenou ostrost, a to i při běžném prohlížení internetu. Je to také dostatečné rozlišení pro hraní her.

Poskytuje jemnější obraz a je ideální pro grafické designéry, programátory a hráče. Zákazníkům, kteří vyžadují větší ostrost a detaily, doporučte tento rozsah.

Pro větší monitory je ideální 4K (3 840 × 2 160). Je to také skvělá volba pro 27" a 32" obrazovky. Zvýšená ostrost není nutností, ale je znatelná, obzvláště pokud uživatel preferuje menší písmo na monitoru. Hry a filmy ve 4K budou naprosto ostré.

Pro náročné uživatele, kteří hledají co nejlepší vizuální zážitek, je 4K ideálním rozlišením. Je vhodné pro profesionální úpravu videa, grafiku, ale také pro

konzumenty multimédií, kteří chtějí naprosto ostrý obraz.

Cena a rozlišení jsou si přímo úměrné – nižší rozlišení obvykle znamená nižší cenu, což je důvod, proč zůstává 1 080p tak oblíbené. V posledních letech se však rozdíl zmenšil a 4K monitory se nyní daří pořídit za cenu okolo 5 000 korun.

A co ultrawide monitory?

Ultrawide monitory s poměrem stran 21 : 9 jsou také poměrně rozšířené. Jsou ideální pro ty, kteří chtějí více prostoru na obrazovce, ale nechtějí se obtěžovat s nastavením více monitorů. Ultrawide monitory jsou skvělé i pro hry a filmy a poskytují pohlcující zážitek. Tyto monitory jsou dostupné v různých cenových hladinách – od entry level 26" s cenou za pár tisíc po prohnutá herní monstra s 49" za desítky tisíc.

Obnovovací frekvence a adaptivní synchronizace

Obnovovací frekvence je parametr monitoru, který udává, kolikrát za sekundu je schopen obnovit obraz na displeji. Běžné monitory nabízejí 60 Hz, ale na trhu jsou také modely s 144 Hz, 240 Hz, 360 Hz, a dokonce se objevují modely s 500 Hz.

60 Hz: Pro běžné uživatele a kancelářské aplikace je 60 Hz zcela dostatečné.

144 Hz a výše: Monitory s vyšší obnovovací frekvencí nabízejí hladší zobrazení pohyblivých obrázků a nižší vstupní zpoždění. Tato obnovovací frekvence

38
Reseller Magazine TÉMA ČÍSLA | MONITORY
září 2023  | www.rmol.cz

se hodí zejména hráčům a profesionálům, kteří pracují s videoobsahem. Přestože vyšší frekvence nad 144 Hz nabízí ještě hladší zobrazení, rozdíl může být pro většinu lidí nepostřehnutelný.

Adaptivní synchronizace

Jde o technologii, která synchronizuje výstup videa z počítače s obnovovací frekvencí monitoru, což zajišťuje hladký obraz bez trhání. Je to klíčová funkce pro hráče, ale často ji najdeme i na levnějších monitorech určených pro kancelářskou práci.

AMD FreeSync a Nvidia G-Sync: Tyto technologie byly vyvinuty pro grafické karty obou firem.

VESA AdaptiveSync: Tento nezávislý standard je podporován firmami AMD, Intel a Nvidia, ale může mít omezenější funkce než proprietární standardy.

Nepodcenit ergonomii

Ergonomie monitorů už není jen módním slovním spojením, ale základním aspektem, který může mít významný dopad na pohodlí, zdraví a celkovou produktivitu uživatele. Zatímco technologie a kvalita obrazu monitoru jsou často v centru pozornosti, právě ergonomie by měla být prioritou pro každého, kdo tráví dlouhé hodiny před monitorem, ať už pracuje, hraje hry, nebo se věnuje jiným aktivitám.

Monitory přicházejí na trh s různými typy stojanů – od jednoduchých pevných plastových základen bez možnosti nastavení až po sofistikovaná ramena umožňující nastavení monitoru v téměř jakémkoliv úhlu a směru.

Monitory s nastavitelnými stojany, které minimálně umožňují změnu výšky a náklonu, jsou rozhodně atraktivnější než statické modely. Zákazníkům umožní najít optimální úhel pohledu pro pohodlnou práci či zábavu. Pokud má monitor sloužit jako druhý displej, je vhodné nabídnout i funkce jako otáčení (pro horizontální úpravu úhlu) a pivot (pro otáčení monitoru o 90 stupňů).

Modely s montážním standardem VESA 100 × 100 mm se také vyplatí. Tato specifikace jim v budoucnosti umožní připevnit monitor na zeď nebo na rameno. Většina dnešních monitorů tuto specifikaci nabízí, avšak některé levnější modely ji mohou postrádat.

Vybavení monitoru vhodným stojanem či montážním systémem může značně zlepšit komfort a flexibilitu uživatele, což je aspekt, který může být v některých případech zajímavým prodejním argumentem.

Další

vychytávky u monitorů

Stále více modelů nabízí širokou škálu doplňkových funkcí, které přidávají hodnotu a zvyšují komfort používání. Mezi tyto funkce patří vestavěné reproduktory, USB-C konektivita a další.

Vestavěné reproduktory mohou být výhodou pro ty, kdo hledají kompaktní a elegantní řešení bez potřeby externích reproduktorů. Jsou skvělé pro kancelářské prostory, kde není mnoho místa, nebo pro ty, kdo nechtějí mít na pracovním stole zbytečný nepořádek. Nicméně

audiofilové a vášniví hráči by mohli preferovat kvalitu zvuku, kterou poskytují externí reproduktory, takže vestavěné reproduktory nejsou vždy optimální volbou pro tyto skupiny.

USB-C konektivita je stále oblíbenější. USB-C umožňuje přenos obrazu, zvuku i dat prostřednictvím jednoho kabelu, což je ideální pro minimalizaci změti kabelů a zjednodušení nastavení. Kromě toho může USB-C také nabíjet další zařízení, což je skvělá funkce pro ty, kdo chtějí nabíjet svůj notebook nebo telefon přes monitor.

Nicméně existuje i několik dalších funkcí, které mohou být atraktivní pro různé skupiny zákazníků. Integrované webové kamery pro videohovory, USB huby pro snadné připojení periferních zařízení nebo vestavěné kalibrační nástroje pro grafiky a designéry.

Pro resellery je důležité porozumět potřebám svých zákazníků a nabídnout jim správnou kombinaci funkcí, které nejlépe vyhovují jejich potřebám. Ať už je to student, který potřebuje základní monitor s dobrým zvukem pro sledování přednášek online, grafik hledající přesné barevné podání, nebo IT profesionál, který potřebuje nadstandardní konektivitu, dnes existuje řešení pro každého.

39 září 2023  | www.rmol.cz Reseller Magazine TÉMA ČÍSLA | MONITORY

FRANTIŠEK DOUPAL

BYZNYSOVÉ NOTEBOOKY

Firemní přenosné počítače jsou specifickou kategorií, která se od zbytku produkce v mnoha ohledech liší. Moderní podnikové prostředí má na IT vysoké požadavky, a výrobci PC se proto musejí snažit, aby jejich přístroje s rostoucími nároky uživatelů udržely krok. Co všechno by tedy měl v roce 2023 splňovat počítač vhodný pro nasazení v byznysu?

Přenosné počítače jsou širokou kategorií a v mnoha ohledech se vzájemně výrazně odlišují. Notebooky můžeme rozdělit do různých kategorií (PC pro běžné spotřebitele, herní modely, ultrakompaktní přístroje, pracovní stanice či právě v tomto textu detailněji popisované byznysové produkty), které toho sice často mnoho sdílí (ostatně, mluvíme přece o mobilních počítačích, že?), ale přesto najdeme řadu vlastností a parametrů, kde naopak narazíme na výrazné rozdíly.

Nároky na (přenosné) firemní počítače Je jasné, že i vlastnosti podnikových notebooků, a potaž mo i na ně kladené nároky se budou s ohledem na cenu i požadované nasazení a využití lišit. Přesto však můžeme vyjmenovat řadu charakteristik, které by měly mít více či méně společné. V první řadě můžeme zmínit adekvátní (spíše než maximální možný) výkon: zde nejvíc ovlivněný zejména pro cesorem, ale i kapacitou a rychlostí RAM nebo typem a velikostí úložiště, méně důležitý bývá u byznysových PC grafický čip, ačkoli i ten může být někdy přínosný.

V případě procesorů trhu nadále dominují čipy s architekturou x86, tedy AMD a Intel. Volba mezi těmito dvěma do davateli není jednoduchá, AMD se po mnoha letech Intelu technologicky vyrovnalo, nebo jej dokonce i před čí, což platí i o vlastnostech vhodných pro nasazení do notebooků. Modelů s nejnovějšími CPU od AMD je však k dostání relativně málo, a proto si vlastně ani nelze moc vybírat. Situace se sice postupně zlepšuje, ale zákazník bude ve výsledku (nucen) volit spíše podle toho, co je zrovna na skladech distributorů a které konfigurace jednotliví výrobci v tuzemsku nabízejí.

V souvislosti s procesory můžeme narazit i na další zádrhel, který souvisí s jejich výkonem, respektive TDP. Zejména u počítačů s tenkou konstrukcí jsou totiž vý-

robci často nuceni snižovat TDP na nižší úroveň, než jaké může daný model procesoru dosahovat za optimálních okolností. Tím může docházet k citelnému poklesu procesorového výkonu oproti teoretickému maximu, které může dané CPU nabídnout. Případně je procesor maximální výkon schopný dodávat jen po omezenou dobu. V praxi se tak mohou rozdíly mezi jednotlivými procesorovými řadami do značné míry stírat a výkon identického notebooku s procesorem různé třídy (tedy např. Core i5 a Core i7) může být vyrovnanější, než by se mohlo na první pohled zdát.

na dostatečná. U základních kancelářských činností by mělo stačit i 8 GB, náročnější zákazníci naopak neudělají špatně ani s 32 GB a více.

Kapacita SSD (HDD jsou snad – nejen – v této kategorii notebooků nadobro pryč) nehraje u firemních počítačů většinou příliš roli (počítá se s tím, že většina dat bude ležet na firemním úložišti nebo v cloudu). Pokud se však pořizuje počítač pro náročnější činnosti, vyplatí

40 září 2023  | www.rmol.cz Reseller Magazine TÉMA ČÍSLA | NOTEBOOKY

se pohlídat rychlosti úložiště, které mohou citelně ovlivňovat odezvu systému i aplikací. I zde platí, že stejně jako RAM se i úložiště stávají nedílnou součástí základní desky a jejich následná výměna je obtížná či nemožná. Zapomínat bychom neměli ani na kvalitně zpracované chlazení, které může mít dopad nejen na výkon zařízení (a jeho dostupnost po co nejdelší možnou dobu), ale i na celkovou životnost a také ergonomii práce (nikdo nechce dobrovolně pracovat s rozpáleným notebookem).

Velikost a provedení

Byznysové notebooky se dnes vyrábějí (povětšinou) s úhlopříčkami displejů v rozmezí 13" až 16". Menší modely jsou samozřejmě vhodnější pro časté přenášení, varianty s většími panely si pak budou hovět zejména v kancelářích. Od velikosti displeje se odvíjejí vlastnosti jako ergonomie, výkon, konektorová výbava apod.

V aktuální nabídce není problém vybrat malý a lehký notebook s dlouhou výdrží baterie, ergonomicky perfektně zpracovanou stanici s velkým displejem, pohodlnou klávesnicí s numerickým blokem a širokou nabídkou rozhraní, ani rozumný kompromis „na půli“ cesty, který

svými parametry vyhoví jak občasnému přenášení, tak pohodlné práci v kanceláři bez větších kompromisů v jednom či druhém ohledu.

Vedle notebooků s klasickým provedením jsou k dispozici různé typy konvertibilních zařízení s otočnými displeji či oddělitelnými klávesnicemi. Jejich nabídka sice není tak pestrá jako u standardních přenosných PC, ale rozhodně je z čeho vybírat a např. modely s dotykovými displeji (v kombinaci se stylusem) mohou mít v byznysovém prostředí své opodstatnění.

Přihlédnout musíme také ke zpracování přístrojů. Stále běžnější jsou takové, které splňují nejrůznější normy odolnosti včetně MIL-SPEC apod. Takové přístroje se mohou pochlubit kvalitním zpracováním, které obstojí v náročných podmínkách každodenního shonu. Zejména u zařízení, u kterého se počítá s přenášením, může jít o důležitý benefit.

Displeje

Otázku displejů jsme již částečně zmínili v předchozích odstavcích. Již tedy víme, že v byznysu jsou nejrozšířenější mobilní počítače s úhlopříčkami obrazovky

41
www.rmol.cz Reseller Magazine TÉMA ČÍSLA | NOTEBOOKY
září 2023  |

technologií je IPS, postupně

13" až

však pronikají také OLED obrazovky, a to včetně cenově dostupných produktů. Ve srovnání s IPS panely nabízejí několik výhod (např. nízká odezva, jasné a přesné barvy, skutečně tmavá černá apod.), pro běžné používání (ve firemním sektoru) však nejsou nezbytné. Totéž platí o panelech s mini LED podsvícením, kterými disponují např. MacBooky Pro.

Viditelnější (a praktičtější) přínos může mít přechod k zobrazovačům s poměrem stran typu 16 : 10, kdy panely nejsou tolik široké, ale naopak „něco navíc“ získávají do výšky. Pro práci bývají takovéto displeje obecně užitečnější. Více a více displejů rovněž nabízí vyšší zobrazovací frekvence než nejběžnějších 60 Hz. Typicky jde o 90 Hz a více a výsledkem je plynulejší a méně trhaný

obraz. I v tomto případě platí, že u pracovního nasazení nejde o výraznější benefit, ale pocitově „je fajn to mít“.

Zabezpečení

Zejména (avšak nejen) v byznysovém prostředí je nutné vzít v potaz také zabezpečení samotného přístroje i uložených dat. Naštěstí ani to dnes nebývá problémem a výrobci počítačů i poskytovatelé softwaru nabízejí nejrůznější metody, se kterými mohou podniková IT oddělení dále pracovat v závislosti na svých možnostech a potřebách.

Vedle zabezpečení hesly nebo čipovými kartami se standardem stalo biometrické zabezpečení jako senzor otisku prstu, sken obličeje, nebo dokonce obraz krevního řečiště, ideálně v kombinaci s technologií Windows Hello. Další úroveň zabezpečení poskytují řešení jako

Tipy výrobců na zajímavé počítače z jejich portfolií

42
Reseller Magazine TÉMA ČÍSLA | NOTEBOOKY
září 2023  | www.rmol.cz
16". Nejběžnější zobrazovací sem
Segment Acer ASUS Dell Fujitsu
Inc. Lenovo Microsoft Cenově dostupné modely TravelMate P2 16 Expertbook B1 Latitude 3440 Lifebook A3512 HP
G10 EliteBook
G9 ThinkPad E15 G4 ThinkBook 14 G4 Surface Laptop 5 Modely střední třídy TravelMate Spin P4 Expertbook B5 Latitude 5540 Lifebook E5513 Lifebook U7313 EliteBook
G10 Elite x360 830 G10 ProBook 450 G10 ThinkPad T14s G4 ThinkPad X13 G4 Surface Pro 7+ Surface Pro 9 High-end pro management TravelMate P4 Expertbook B9 Latitude 7440 Ultralight Latitude 9440 Lifebook U9413 Lifebook U9313X HP Dragonfly G4 Elite x360 1040 G10 EliteBook 840 G10 ThinkPad X1 G11 ThinkPad X1 Yoga G8
HP
200
655
650

Microsoft Pluton či Secure-Core PC. Nedílnou součástí jsou také široké možnosti zabezpečení na úrovni BIOSu/ UEFI a pokročilé nástroje pro hromadnou či vzdálenou správu. O bezpečnost našich počítačů se ve stále větší míře starají také nejrůznější nástroje využívající strojové učení a umělou inteligenci.

Z hlediska lokálního soukromí se mohou hodit prvky jako krytka webové kamery nebo speciální funkce zamezující odezíráni informací z displeje neautorizovaným osobám. Některé počítače dokonce umějí uživatele upozornit na situaci, kdy někdo stojí za jeho zády a snaží se sledovat, co se děje na obrazovce.

Dobrým zabezpečením se chlubí také platforma od Applu.

Konektivita a napájení

V oblasti (drátové) konektivity nabírá na významu konektor USB-C, ideálně v kombinaci s podporou rozhraní Thunderbolt 3/4. Výhodou tohoto standardu jsou jeho široké možnosti umožňující přenášet data, ale i obraz a zvuk nebo síťovou konektivitu (Ethernet). Slouží také k napájení. Stále častěji se toto moderní rozhraní stává alternativou dokovacích stanic (např. v kombinaci s patřičně vybaveným monitorem), který zajistí propojení všeho potřebného.

Bezdrátová konektivita standardně zahr nuje Wi-Fi (nejlépe ve variantě 6E a s pod porou všech běžně využívaných režimů a frekvencí, tedy i 6 GHz) a Bluetooth. Narazit můžeme také na NFC a uživate lé, kteří tráví spoustu času na cestách, si mohou dopřát také mobilní konektivitu jako 4G/LTE či modernější 5G.

Nejen na cestách se může hodit kvalitní webkamera v kombinaci s citlivým mikrofonem a čistými a hlasitými reproduktory, u některých modelů pak dokonce doplněná o vyhrazená tlačítka pro rychlou a pohodlnou obsluhu audio- i videohovorů.

Dalším z aspektů používání přenosného počítače je výdrž baterie. Zde stejně jako u dalších vlastností závisí na konkrétním modelu a jeho výbavě, doba práce na jedno nabití se navíc může dramaticky lišit i podle toho, co uživatel na PC aktuálně dělá. V portfoliích výrobců tak můžeme narazit jak na počítače s průměrnou výdrží (cca pět hodit), nadprůměrnou výdrží (cca deset hodin), ale i na opravdové „držáky“ s výdrží atakující 20 hodin. Výhodou mnoha moderních počítačů jsou také zrychlující se a zároveň se i zmenšující napájecí adaptéry, díky rozhraní USB-C navíc často použitelné také pro napájení jiných zařízení včetně mobilních telefonů nebo tabletů.

Doplňkové služby a servisy

Benefitem notebooků pro firemní či korporátní klienty bývá také široká nabídka doplňkových služeb. V závislosti na výrobci a konkrétní produktové řadě můžeme někdy již v základu získat např. prodlouženou záruku nebo servis do druhého dne přímo v sídle zákazníka (či v jiném místě, které si majitel či uživatel PC dohodne). Obchodním cestujícím může přijít vhod možnost využití servisních služeb v zahraničí. V případě potřeby bývá možné dokoupit také různé další rozšiřující servisní služby, které stále častěji řeší i aspekty související s ochranou dat nebo ekologií a udržitelností.

43
Reseller Magazine TÉMA ČÍSLA | NOTEBOOKY
září 2023  | www.rmol.cz

UNIVERZÁLNÍ A FLEXIBILNÍ NOVINKY OD SAMSUNGU

Společnost Samsung v létě představila celou řadu novinek. Kromě nové generace ohebných telefonů Galaxy Z Flip5 a Galaxy Z Fold5, které opět posouvají (nejenom) vlastnosti skládací konstrukce, se svého představení dočkala také nová řada tabletů Galaxy Tab S9. Zájemci o nové tablety se mohou těšit například na pero S Pen s certifikátem odolnosti IP68.

Chytré telefony Galaxy Z Flip5 a Galaxy Z Fold5 vycházejí ze svých předchůdců, které posouvají zejména v oblasti zpracování kloubu (a menší model boduje také podstatně rozměrnějším vnějším displejem). Konstrukci oproti předchozím generacím vylepšuje nově řešený pant Flex Hinge, díky němuž lze obě poloviny přístroje přiklopit skutečně k sobě (dříve byla mezi oběma částmi mezera). Kromě toho by měl být také o něco méně patrný ohyb mezi oběma polovinami panelů a konstrukce by měla být odolnější a trvanlivější. Hlavní displej obou modelů je vybaven vrstvou pro tlumení nárazů a celkově se vyznačuje pevnějším provedením. Nový integrovaný pant využívá konstrukce dvojité kolejničky, která tlumí a rozptyluje nárazy, a kromě toho je k dispozici standard IPX8, rámy typu Armor Aluminum a ochranné sklo Corning Gorilla Glass Victus 2 jak na panelu Flex Window, tak i na zadním krytu.

Galaxy Z Flip5

Galaxy Z Flip5 na první pohled zaujme téměř čtyřikrát větším displejem Flex Window (3,4", Super AMOLED, 60 Hz, 720 × 748) s řadou nových funkcí a možností (sice trochu krkolomně, a ne zcela intuitivně zde lze v případě zájmu spouštět v podstatě všechny aplikace).

Kromě obsluhy aplikací a widgetů a třeba i odpovídání na zprávy pomocí předem připravených frází nebo kompletní QWERTY klávesnice lze displej využít také k fotografování, kdy lze díky režimu FlexCam pořizovat snímky z nejrůznějších úhlů bez ruční manipulace s telefonem. K rychlému a snadnému prohlížení a úpravě snímků pak slouží režim Flex Mode. Z hardwarového hlediska však u samotných snímačů k výraznějším změnám nedošlo –dvojici vnějších snímačů s rozlišením 12 megapixelů doplňuje selfie senzor uvnitř telefonu s rozlišením 10 mpx.

Vnější obrazovka zůstala (vyjma již zmiňovaných konstrukčních změn) takřka stejná, zákazníci se tak mohou těšit na 6,7" Dynamic AMOLED 2X panel

s rozlišením 2 640 × 1 080 s adaptivní frekvencí 1 až 120 Hz. Vylepšení se dočkal tedy hlavně jas, který se může vyšplhat až na 1 750 nitů. Výpočetní i grafický výkon telefonu dodává platforma Snapdragon 8 Gen 2 Mobile for Galaxy doplněná o 8 GB RAM a až 512GB úložiště. Zákazníci dále mohou počítat se systémem Android 13 a prostředím One UI 5.1.1, 5G, LTE, Wi-Fi 6E či Bluetooth 5.3. Baterie má kapacitu 3 700 mAh a podporuje maximálně 25W nabíjení kabelem nebo 15W bezdrátové.

Galaxy Z Fold5  Řada Z Fold je rovněž rozevírací, v tomto případě však výrobce volí jiný přístup. Na rozdíl od stylově zaměřené rodiny Flip jde v tomto případě o větší a těžší manažerské přístroje, které bychom mohli označit za nástupce pracovních zařízení typu Nokia Communicator apod. Mezi hlavní devízy Galaxy Z Fold5 patří velký vnitřní displej s úhlopříčkou 7,6", jasem až 1 750 nitů, rozlišením 2 176 × 1 812 a frekvencí až 120 Hz. Pokud si to však situace žádá, lze telefon ovládat také prostřednictvím vnějšího displeje s úhlopříčkou 6,2".

Telefon využívá platformu Snapdragon 8 Gen 2 Mobile for Galaxy doplněnou o vyspělý chladicí systém s inteligentní distribucí tepla. Za výkonem a funkční výbavou nijak nezaostává ani výdrž baterie s kapacitou 4 400 mAh. To vše navzdory dalšímu mezigeneračnímu zmenšení rozměrů a hmotnosti.

Modely Galaxy Z Fold patří k pracovním nástrojům pro každý den. Vylepšená lišta (taskbar) umožňuje rychle přepínat mezi často používanými aplikacemi. Nyní se na ní zobrazí až čtyři nedávno používané programy.

Nově funguje i přesouvání souborů obouruč mezi dvěma aplikacemi. Díky vyskakovacím oknům lze zase nechat aplikaci běžet na pozadí a používat ji pouze v případě potřeby. Svým displejem, čipsetem i baterií však telefon osloví také hráče a další náročné uživatele.

44 září 2023  | www.rmol.cz Reseller Magazine TRENDY
FRANTIŠEK DOUPAL

Telefon dále disponuje např. pěticí fotoaparátů, platformou Samsung Knox s funkcí Samsung Knox Vault, boční čtečkou otisků prstů, širokou nabídkou komunikačních funkcí nebo podporou eSIM.

Ve třetí generaci Z Foldu z roku 2021 Samsung představil speciální edici pera S Pen (Fold), kterou vývojáři v současné podobě doladili pro opravdu rychlé a snadné pořizování poznámek a zápisků. Nová tenčí a kompaktnější verze pera nyní usnadňuje pořizování poznámek a zápisků, navíc se lépe vejde do kapsy.

Tablety řady Galaxy Tab S9

Společnost Samsung představila novou řadu tabletů Galaxy Tab S9. Všechny tři modely (Galaxy Tab S9, S9+ a S9 Ultra) letos disponují displejem Dynamic AMOLED

2X a procesorem Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy. Součástí základního balení je i dotykové pero S Pen s certifikátem odolnosti IP68, kterým se navíc mohou pochlubit i samotné tablety.

Tablety řady Galaxy Tab S9 jsou štíhlejší než jejich předchůdci, na jejich výbavě se to však nijak (negativně) neprojevilo. Srdcem všech modelů je Snapdragon

8 Gen 2 Mobile Platform for Galaxy, který pohání i nejnovější generaci chytrých telefonů značky Samsung. Při dlouhém streamování, hraní nebo stříhání videa vůbec poprvé u tabletů Galaxy pomáhá zvýšit výkon i vyspělá výparníková komora. Nová řada má ze všech dosavadních tabletů od Samsungu nejvyšší tepelnou účinnost, zmíněná výparníková komora má speciální konstrukci, která si poradí i s vysokou zátěží při hraní a dalších náročných činnostech. Teplo se nyní rozptyluje dvěma směry, a systém si proto udrží vysoký výkon po delší dobu.

Novinky jsou lehké a štíhlé, model Tab S9 Ultra má tloušťku 5,5 mm, ale certifikát IP68 zároveň svědčí i o vysoké odolnosti. Tablety bez problémů zvládají i drsnější pobyt v terénu, proti šrámům je chrání konstrukce z pevného hliníku Armor Aluminum, což platí i o odolném zadním krytu.

Důraz na obrazové vlastnosti i ozvučení Model Galaxy Tab S9 Ultra přichází se špičkovým displejem Dynamic AMOLED 2X s úhlopříčkou 14,6". Další dva modely nabízejí 11" Dynamic AMOLED 2X (Galaxy Tab S9) a 12,4" Dynamic AMOLED 2X (Galaxy Tab S9+), v obou případech s frekvencí 60~120 Hz. Všechny modely nové řady nabízejí i technologii HDR10+, která optimalizuje obraz záběr po záběru a scénu po scéně a neustále upravuje jas a barevné podání. Dynamická obnovovací frekvence se automaticky mění v rozsahu 60 až 120 Hz, čímž je zajištěno plynulé zobrazení i úspora energie. Technologie Eye Comfort pak snižuje zátěž pro oči omezením modrého světla víc než o 70 %. Poměr stran je 16 : 10. Zejména venku přijde vhod i technologie Vision Booster schopná automaticky detekovat výrazně jasné okolní prostředí a posílit barvy i jas displeje.

Ozvučení je zajištěno čtveřicí reproduktorů, které jsou nyní o 20 % větších než u předchozí generace. Reproduktory vyladila firma AKG a samozřejmostí je podpora Dolby Atmos.

Výkon, úložiště a další výbava

Již jsme si řekli, že výkon tabletům propůjčuje čipová sada Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy, kterou v závislosti na konkrétním modelu doplňuje až 16 GB RAM

září 2023  | www.rmol.cz

45
Reseller Magazine TRENDY

a úložiště s kapacitou až 1 TB. V případě potřeby lze sáhnout i po paměťové kartě microSD.

Tablety disponují rovněž pokročilou sestavou fotoaparátů. Základní model nabízí 13 mpx zadní fotoaparát a 12 mpx přední snímač. Model Tab S9+ zaujme dvojicí zadních fotoaparátů v kombinaci 13mpx běžného a 8mpx ultraširokoúhlého a 12mpx čelního senzoru.

Nejvyšší řada pak vzadu nabízí 13mpx běžný a 8mpx ultraširokoúhlý fotoaparát a vepředu 12mpx klasický a současně i 12mpx širokoúhlý snímač.

Bezpečnost má na starosti mimo jiné platforma Samsung Knox v kombinaci se čtečkou otisků prstů v displeji.

Široké jsou také komunikační možnosti. Vedle

USB-C mohou uživatelé počítat také s Wi-Fi 6E, Wi-Fi

Direct a Bluetooth 5.3 a u vybraných konfigurací také s 5G či LTE.

Energii tabletům propůjčují akumulátory s kapacitou 8 400 mAh v případě základního modelu, 10 090 mAh u modelu „Plus“ a 11 200 mAh u modelu „Ultra“.

Stylus pro každého a klávesnice pro práci v terénu

V základním balení každého z modelů řady Galaxy Tab S9 se nachází dotykové pero Galaxy S Pen. Díky němu lze na tablet psát podobně jako tužkou na papír. Tablety Galaxy Tab S9 i pero S Pen se v nové generaci pyšní certifikátem IP68, což znamená odolnost proti vlhkosti a prachu – uživatelé mají díky tomu možnost používat tablet v zásadě kdekoli, aniž by si o něj museli dělat obavy. Perem lze psát i do vyhledávacích okének, do prohlížečů a internetových obchodů s aplikacemi, a díky nové konstrukci dobíjecí kolébky do ní lze pero vložit libovolnou stranou. Uživatelé si navíc můžou pořídit vylepšenou verzi pera S Pen Creator Edition se zdrsněným povrchem pro pohodlnější držení s možností naklopení do výraznějšího úhlu. K dispozici jsou také dva druhy hrotů, tvrdý pro kreslení a měkčí pro psaní.

Při cestování nebo práci v terénu přijde vhod ochranný kryt s klávesnicí a touchpadem a režim DeX Mode – dohromady dokážou změnit tablet v regulérní, ale pořád snadno přenosný počítač. Klávesnici lze nastavit v různých úhlech a je podsvícená. V režimu DeX Mode se na displeji zobrazí kurzor, okna lze zvětšovat či zmenšovat a libovolně posouvat, díky funkci SecondScreen lze na displeji tabletu zobrazit plochu z počítače nebo ji rozšířit a použít tablet jako druhý monitor.

Bohatá softwarová výbava

Softwarová výbava nových tabletů je postavena na Androidu 13 s příslibem dlouhodobé funkční i bezpečnostní podpory. Samsung své tablety již tradičně doplňuje o mnoho různých chytrých a praktických softwarových nástrojů a doplňků. Zmínit můžeme např. funkci Multi Window umožňující současně zobrazit až tři aplikace v jednotlivých, úhledně uspořádaných oknech. V režimu Pop-Up View se zase aplikace zobrazí jako plovoucí okna, pod nimiž je stále vidět standardní pracovní plocha. Aplikace GoodNotes umožňuje originální způsob psaní poznámek a deníkových zápisků, na Androidu vůbec poprvé a výlučně pro uživatele tabletů Galaxy. Poznámky vytvořené v GoodNotes na libovolné platformě lze snadno sdílet a společně editovat s dalšími lidmi. Profesionální program pro střih videa LumaFusion usnadňuje kromě úpravy obrazových záznamů i jejich sdílení. Fotografie a videa pořízená pomocí telefonů Galaxy lze snadno sdílet pomocí funkce Quick Share.

46 září 2023  | www.rmol.cz Reseller Magazine TRENDY
Model Barva Úložiště Cena Galaxy Z Flip5 šedá, zelená fialová, béžová, grafitová 8+256 GB 28 499 8+512 GB 30 999 Kč Galaxy Z Fold5 šedá, černá, modrá, béžová 12+256 GB 44 999 Kč 12+512 GB 47 999 Kč 12+1 TB 53 999 Kč Model Barva Úložiště Wi-Fi verze 5G verze Galaxy Tab S9 béžová, grafitová 8+256 GB 21 499 Kč 24 999 Kč 12+256 GB 23 999 Kč 27 499 Kč Galaxy Tab S9+ grafitová 12+512 GB 29 499 Kč 32 999 Kč Galaxy Tab S9 Ultra grafitová 12+512 GB 34 499 Kč 37 999 Kč 16 GB + 1 TB 41 499 Kč 44 999 Kč

ASUS EXPERTBOOK B9 OLED (B9403)

TENKÝ A LEHKÝ NOTEBOOK PRO NÁROČNÉ MANAŽERY

Prémiový notebook ASUS ExpertBook B9 OLED zaujme řadou unikátních vlastností. Kromě tenké, lehké a současně i odolné konstrukce, která využívá mimo jiné magnézium a lithium, můžeme zmínit 11hodinovou výdrž baterie, širokou konektivitu nebo spolehlivé zabezpečení. Samostatnou kapitolou je 14" OLED displej s tenkými rámečky.

Elegantní ASUS ExpertBook B9 OLED nedělá navzdory kompaktním rozměrům a hmotnosti 990 gramů žádné ústupky ve výkonu ani ve výbavě. Zařízení, které patří mezi nejlehčí notebooky ve své třídě, je připraveno pro bezproblémovou práci na cestách a uspokojí i potřeby vedoucích manažerů a dalších náročných zaměstnanců. Počítač splňuje nejpřísnější testy kvality společnosti ASUS i americký armádní standard odolnosti MIL-STD-810H, a je tak dobře připravený na nástrahy každodenního používání a na časté přenášení. Výjimečné vlastnosti v oblasti výkonu, efektivity i konektivity potvrzuje také certifikace Intel Evo.

Výkon i zabezpečení na jedničku

Notebooky řady ASUS ExpertBook B9 OLED jsou dostupné s výkonnými procesory Intel Core i5 a i7 ve 13. generaci. Výbavu dotváří integrovaný grafický čip Intel Iris Xe, až 64 GB operační paměti LPDDR5x nebo až

2TB PCIe 4.0 SSD. Stabilní výkon po dlouhou dobu může notebook podávat díky inteligentnímu systému chlazení se dvěma ventilátory, který oproti předchozí generaci snižuje teploty až o 27 %, redukuje vznikající hluk až o 32 %, a navíc omezuje spotřebu.

Uživatelé se mohou spolehnout také na špičkové hardwarové zabezpečení operačního systému Windows

11 Pro, aplikací i veškerých uložených dat a identit skládající se z několika vrstev ochrany. Kromě platformy Intel vPro a modulu TPM 2.0 (obojí je na objednávku) je standardně k dispozici NFC čip, infračervená kamera s podporou funkce ASUS Adaptive Lock a krytkou objektivu, snímač otisku prstu nebo široké možnosti (vzdálené) správy na podnikové úrovni. V případě potřeby fyzického zabezpečení lze využít slot pro zámek Kensington Nano Security.

Pro intuitivní a rychlou správu notebooků řady ASUS ExportBook poslouží nástroje ASUS Control Center

48 září 2023  | www.rmol.cz Reseller Magazine ADVERTORIAL

a ASUS Business Manager, které pomohou se zjednodušením rutinních úkolů. Pracovníci IT tak mohou spravovat firemní PC vzdáleně a šetřit čas a peníze.

Komfort na každý den Nároční zákazníci se mohou těšit na 14" OLED displej s lesklou povrchovou úpravou, rozlišením 2 880 × 1 800 (16 : 10) a certifikátem Pantone Validated potvrzujícím přesnou reprodukci barev. Panel dále zaujme jasem 400 nitů, 100% pokrytím barevných prostorů sRGB a DCI-P3, funkcemi redukujícími modré světlo a poměrem displeje k víku přístroje 90 %.

Ovládání usnadňuje podsvícená chiclet klávesnice odolná proti polití a touchpad, jehož plocha je o 26,8 % větší než dříve, a poskytuje tak extra prostor pro pohodlnou navigaci. Touchpad podporuje také funkci NumberPad pro rychlé zadávání číslic.

Používání přístroje zpříjemňují i další doplňky a funkce. Kvalitní a ničím nerušené videokonference zajistí kombinace vylepšené webové kamery AiSense, reproduktorů Dolby Atmos a mikrofonních polí využívajících umělou inteligenci a strojové učení. Výsledkem součinnosti těchto prvků je nejen oboustranně čistý a jasně srozumitelný zvuk, ale také ostrý obraz s minimem šumu. Webová kamera navíc analyzuje okolní prostředí a aplikuje barevné tóny, aby uživatel vypadal co nejlépe, a díky funkci automatického orámování udržuje jeho tvář během videohovorů uprostřed scény.

Ani tenký profil počítače není žádnou překážkou k nasazení nejmodernější konektivity. Vedle standardního portu USB-A 3.2 Gen 2 se na bocích přístroje nachází také dvojice konektorů USB-C/Thunderbolt 4 s podporou přenosu dat rychlostí až 40 Gb/s a technologií Power Delivery 3.0 (pro dobíjení přístroje pomocí dodávaného kompaktního adaptéru) či rozhraní HDMI 2.1. ExpertBook B9 OLED umožňuje připojit až tři externí monitory s rozlišením 4K. K dispozici je také kombinovaný 3,5mm jack konektor a port micro HDMI umožňující (prostřednictvím redukce) připojení k lokální síti (Ethernet).

Bezdrátovou konektivitu v terénu zajistí technologie Wi-Fi 6E (802.11ax) a Bluetooth 5.3.

Byznys notebook s nízkou uhlíkovou stopou Kromě řady výše zmiňovaných předností se ASUS ExpertBook B9 OLED chlubí také velmi šetrným přístupem k životnímu prostředí. Standard ENERGY STAR v energetické účinnosti překonává o 44 % a snižuje nároky na materiál díky použití PIR (postindustriálně recyklovaného) kovu až ze 70 %. Patentovaný výrobní proces (Thixomolding) dále přináší nejen zvýšenou tuhost konstrukce, ale také snižuje materiálový odpad o 29 % a čas výroby až o 75 %. Obaly navíc využívají ekologicky šetrný recyklovaný papír s certifikátem FSC Mix.

září 2023  | www.rmol.cz

49
Reseller Magazine ADVERTORIAL

JE ZÁKON O KYBERNETICKÉ ODOLNOSTI KROKEM VPŘED?

Evropská komise předložila 15. září 2022 návrh nového zákona nazvaného „Akt o kybernetické odolnosti“. Tento právní předpis prosazuje plošný evropský přístup ke kybernetické bezpečnosti a týká se konkrétně výrobců hardwaru a softwaru, neboť právě ti nesou největší odpovědnost za vývoj (bezpečnějších) technologických prostředků.

Evropská unie má v souvislosti s tímto zákonem o kybernetické bezpečnosti velké ambice. Věří například, že se zavedením jasnějších pravidel pro výrobce technologií podaří snížit počet kybernetických útoků, a tím i celkové náklady na kyberkriminalitu o 290 miliard eur ročně. Nakolik jsou však tyto ambice reálné?

Posílení technologických produktů i znalostí uživatelů Osnova návrhu zákona spočívá v identifikaci hlavních překážek v oblasti kybernetické bezpečnosti. Prvním zjištěným strukturálním problémem je obecně nízká úroveň zabezpečení technologií, protože každý čtvrtý ICT produkt na trhu má „nízký“ nebo „velmi nízký“ stupeň zabezpečení. Někteří výrobci dokonce někdy zabezpečení záměrně omezují, aby své produkty uvedli na trh rychleji. Pokud je úvodní nízká úroveň zabezpečení později opravena prostřednictvím aktualizací, dochází k nim obvykle až ve chvíli, kdy je jejich zranitelnost odhalena. I když to představuje nákladnou investici, faktor bezpečnosti by měl být součástí výrobku již od fáze návrhu a společnosti by měly být podporovány v tom, aby své produkty chránily co nejlépe.

Druhým zjištěným strukturálním problémem je nedostatek znalostí o odpovědném zacházení s ICT produkty. Sedm z deseti evropských uživatelů přiznává, že si dostatečně neuvědomuje rizika spojená s kybernetickými útoky. Kromě toho koncoví uživatelé při nákupu výrobků nepovažují bezpečnost za hlavní kritérium, protože jednoduše předpokládají, že produkt byl již jako bezpečný navržen. Tento nedostatek ale může mít i opačný účinek a může vyvolat obezřetnost kupujících, a tím přispět ke zpomalení zavádění inovativních technologií. Výrobci jsou proto odpovědní za to, že uživatelům poskytnou nezbytné informace o úrovni bezpečnosti svých výrobků.

Složitá jurisdikce

Každý, kdo by se začetl do kodexu evropského práva, by objevil nejméně 33 právních předpisů týkajících se oblasti kybernetické bezpečnosti (a čtyři další, které se teprve připravují) a položil by si otázku, nikoli bez lítosti ke studentům evropského práva: „Proč bychom tedy potřebovali v této věci další zákon?“

Odpověď je jednoduchá: nový zákon o kybernetické odolnosti navazuje na zákon předchozí, který vstoupil v platnost v roce 2019 a který byl prvním pokusem o zavedení pravidel určených k regulaci celého evropského trhu s informačními a komunikačními technologiemi. Cílem tohoto nového zákona je proto zaplnit mezery v tom předchozím a stanovit přísná pravidla, která budou dodržována všemi subjekty v Evropské unii. Ta doufá, že se jí podaří vyřešit roztříštěnost trhu, kde má každá země svá vlastní – často příliš vágní – pravidla v oblasti kybernetické bezpečnosti a kde se produkty nedostatečně kontrolují.

Odpovědnost výrobců

Podle zákona o kybernetické odolnosti jsou za kybernetickou bezpečnost svých produktů, tedy hardwaru i softwaru, odpovědní především výrobci. Podle oficiálního znění se zákon vztahuje na výrobce „jakéhokoli produktu, jehož zamýšlené použití vyžaduje přímé nebo nepřímé digitální nebo fyzické připojení k zařízení nebo síti“.

Konkrétně se tato odpovědnost týká tří povinností. Za prvé, produkty se musejí vyvíjet, navrhovat a vyrábět v souladu s dlouhým seznamem „základních bezpečnostních pravidel“ pro ochranu před neoprávněným přístupem, bezpečného ukládání citlivých dat a poskytování aktualizací. Kromě toho musejí být výrobci schopni poskytnout uživatelům dostatečnou dokumentaci týkající se bezpečné instalace a používání jejich produktů.

Třetí, ale nikoli poslední povinností je testování. S ohledem na transparentnosti vůči svým zákazníkům budou

50
Reseller Magazine KOMENTÁŘ
září 2023  | www.rmol.cz
CHESTER WISNIEWSKI

muset výrobci pověřit třetí strany prováděním bezpečnostních testů a nově budou povinni hlásit zranitelnosti objevené ve výrobku po jeho uvedení na trh. V případech, kdy tato povinnost nebude dodržována, se uplatní příslušné sankce. Výrobky, které nesplní bezpečnostní požadavky, budou stahovány z trhu a výrobci, kteří nechtějí zlepšit úroveň bezpečnosti svých produktů, mohou být rovněž vystaveni vysokým finančním sankcím.

Účinek GDPR

Je namístě vyjádřit určité výhrady i k účinnosti dalších částí návrhu zákona o kybernetické bezpečnosti. Například povinnost upozornit uživatele na rizika spojená s nedostatečným zabezpečením může mít smíšené dopady a vyvolává „GDPR efekt“, před kterým je třeba mít se na pozoru. Toto nařízení, které vstoupilo v platnost před více než pěti lety, se v mnoha podnicích stále neuplatňuje správně. Dnes lidi obtěžují zejména všechna oznámení o cookies, kterými musejí procházet při každé

návštěvě webových stránek. Přestože Evropská unie chce uživatele povzbudit k rozumnému využívání technologií a dat, neustálé varování před nebezpečím je může stejně dobře zmást, nebo dokonce způsobit jejich lhostejnost.

Zákon o kybernetické odolnosti má před sebou ještě dlouhou cestu, než bude plně přijat, protože se zdá být příliš ambiciózní. Výrobci navíc nebudou mít jinou možnost než zásadně investovat do bezpečnosti svých produktů, aby splňovaly nové požadavky. Je nepochybné, že se nátlakové skupiny budou snažit vyjednávat o určitých úpravách.

I když se cíle Evropské unie zdají být dosažitelné, je jisté, že si budeme muset počkat několik let, než se ukáže, zda tento zákon skutečně může přinést v oblasti kybernetické bezpečnosti významné změny.

51
Reseller Magazine KOMENTÁŘ
září 2023  | www.rmol.cz
Autor pracuje jako technický ředitel pro aplikovaný výzkum ve společnosti Sophos.

STRATEGICKÁ AUTOMATIZACE IT PRO FINANČNÍ INSTITUCE

Jak mohou organizace poskytující finanční služby zajistit hladký přechod na komplexní automatizaci s vyváženým zaměřením na lidi, procesy a technologie?

Dnešní instituce poskytující finanční služby (FSI) čelí řadě složitých výzev. Nejenže jsou pod tlakem snižování nákladů a zachování odolnosti v nejistém ekonomickém prostředí, ale musejí také podporovat růst v neustále narušovaném odvětví.

Mít v této době robustní IT strategii je pro všechny FSI nejvyšší prioritou. Je to nutnost pro zefektivnění procesů a agilní inovace v hybridních cloudových prostředích při současném zachování souladu s předpisy. A automatizace IT je základní součástí tohoto konceptu. S tím, jak se organizace přizpůsobují, aby udržely krok s tempem digitálních změn, jejich IT prostředí nabývají na složitosti. Týmy IT mají za úkol udržovat a spravovat systémy, jejichž součástí je starší infrastruktura, cloudové služby a vše mezi tím, což vyžaduje velké množství času, finančních prostředků a dalších zdrojů. Navíc manuální konfigurace systémů a záplatování softwaru pro zajištění konzistence a kybernetické odolnosti otevírá větší prostor pro lidské chyby a zpoždění při zmírňování rizik.

Díky automatizaci IT mohou organizace snadněji udržovat bezproblémový provoz a zdokonalovat opatření pro zajištění shody s předpisy. Zároveň mohou snížit zátěž opakujících se manuálních úkolů pro týmy IT a umožnit jim soustředit se na kreativnější práci s vyšší „přidanou hodnotou“, a to včetně usnadnění modernizace a poskytování lepších digitálních služeb zákazníkům.

Potřeba zajistit co nejefektivnější automatizaci IT vede FSI ke strategickému přístupu. Namísto zavádění malých automatizovaných oblastí, které mohou přinášet další komplikace a bránit interoperabilitě, se mohou zaměřit na odbourávání izolovaných oblastí a zavádět komplexní automatizaci zahrnující různé oblasti organizace.

Stejně jako u každé rozsáhlé transformace znamená přechod na komplexní automatizaci pečlivé zvážení všech aspektů, od stávajících technologií a procesů až po firemní kulturu. Zde je několik klíčových úvah pro zajištění hladkého přechodu a co nejlepšího využití investic.

1. Lidé na prvním místě: získání souhlasu a přizpůsobení organizace Efektivní strategie komplexní automatizace by měla vždy začínat u lidí. Řízení změn je nezbytné pro zajištění toho, aby se zaměstnanci cítili zapojeni a spokojeni v každé fázi. Je důležité, aby lidé pochopili, že automatizace je nástroj, nad kterým mají kontrolu a který mohou využít k vyšší produktivitě a dosahování lepších výsledků. Podpora otevřené kultury by měla být pro vedoucí pracovníky od samého počátku hlavní prioritou. Její velkou součástí je důraz na sdílení znalostí a informací napříč různými odděleními. Stanovení výstupních ukazatelů na počátku a definování realistických průběžných cílů je důležité pro měření úspěšnosti a následné oceňování dosažených výsledků. Jasné podávání zpráv a měření pomáhá zvyšovat povědomí o přínosech automatizace u managementu společnosti, a vytvářet tak velmi důležitou podporu. Klíčové je také najít způsoby, jak automatizaci uvést do života. Společná práce na identifikaci úspěšných automatizačních projektů a jejich ocenění na celopodnikové úrovni s využitím interních platforem pro sdílení pomáhá zvýšit míru přijetí a vnáší do automatizačních postupů konzistenci.

2. Zavedení struktur pro řízení komplexní transformace

To zahrnuje stanovení jasných vlastníků a odpovědností v předstihu, stejně jako určení „obhájců“ automatizace v každém oddělení IT a zajištění jejich propojení. Například když společnost Discover poskytující finanční služby zavedla automatizaci v rámci celé organizace, zřídila pravidelné schůzky celého týmu vedoucích pracovníků, na kterých se prezentoval dosavadní průběh a úspěchy. Dalším dobrým způsobem, jak zajistit, aby týmy zůstaly ve spojení a motivované, je dohodnout si každý týden nebo měsíc vyhrazený „den automatizace“. V rámci tohoto dne má IT oddělení vyhrazený čas na to, aby pomohlo ostatním týmům překonat jejich problémy s využitím automatizace. Například ti, kteří jsou

52
Reseller Magazine TRENDY
září 2023  | www.rmol.cz

zodpovědní za automatizaci infrastruktury, se mohou při zavádění přístupu infrastructure-as-code hodně naučit od vývojářů aplikací.

3. Volba jednotného a sjednocujícího řešení podnikové automatizace

Místo snahy o propojení různých automatizovaných ostrovů mohou podniky zvolit jedinou škálovatelnou platformu, která pomůže IT týmům snadno implementovat, sdílet a spravovat automatizaci v různých úsecích organizace. Nasazení integrované platformy s podporou životního cyklu pomůže zkrátit čas, který týmy IT věnují správě a údržbě. Mezitím se pro automatizaci již provozovanou v produkčních prostředích doporučuje zajistit technickou podporu, přičemž funkce jako certifikovaný a podporovaný obsah, hostovaná správa a přístup k profesionálním službám poskytují organizacím na jejich cestě k automatizaci potřebnou podporu. Zásadním hlediskem je také zabezpečení, na které by se mělo pohlížet jako na klíčovou součást zavádění automatizace, nikoliv jako na překážku. Aby bylo možné provozovat důvěryhodnou automatizaci, mělo by mít každé řešení implementováno zabezpečení již v rané fázi zavádění, a to s využitím přístupů policy-as-code a DevSecOps. Kromě toho, že by platforma měla být sama o sobě bezpečná, měla by mít schopnost automatizovat a integrovat různá bezpečnostní řešení v rámci celé organizace. To pomáhá zefektivnit proces vyšetřování a reakce na hrozby koordinovaným a jednotným způsobem.

4. Dostatek času na lidskou kreativitu Součástí strategické automatizace je i plánování, jak naložit s uvolněným časem. Finanční instituce mohou IT specialistům umožnit, aby se soustředili na to, v čem jsou nejlepší – tedy kreativní práci s „přidanou hodnotou“, jako je modernizace IT a inovace s cílem poskytovat lepší služby zákazníkům. Vzhledem k tomu, že se po mnoha útvarech a odděleních požaduje, aby šetřily náklady a zároveň podporovaly růst podniku, může IT poskytnout skutečnou inovaci a podporu tam, kde je to nejvíce potřeba.

5. Spojení automatizace s umělou inteligencí

Automatizace IT má zásadní význam pro to, aby finanční instituce mohly dostát souladu s přísnými a neustále se měnícími regulačními podmínkami. Jedním z příkladů je tzv. zpětné vykazování technologií. Vezmeme-li v úvahu AI, po vytvoření modelu je třeba sledovat jeho zkreslení a odchylky, aby bylo možné rozhodnout, zda a kdy je třeba jej dále ladit nebo znovu vytrénovat. Toto porozumění je stále důležitější ve světle navrhovaného nařízení EU o umělé inteligenci, jehož cílem je posílit pravidla týkající se kvality dat, transparentnosti, lidského dohledu a odpovědnosti. Automatizace může tento proces zjednodušit a zajistit konzistentní a průběžné sledování. Stejně jako novější modely umělé inteligence to pomáhá finančním institucím podávat zprávy o plnění stávajících

předpisů, jako jsou SOX, PCI-DSS, FIPS a CIS. Například OpenSCAP (Security Content Automation Profile) dokáže zjistit, zda jsou porušena kritická systémová nastavení –zjistí, zda byl vypnut SELinux a zda konfigurace Boot Loader zahrnuje porty USB – nebo zda jsou síťové služby nakonfigurovány tak, aby umožňovaly nezabezpečené kryptografické algoritmy.

Rozšíření automatizace v rámci celého

podniku

Finanční instituce již udělaly velký pokrok v zavádění automatizace IT. Nyní by prioritou měl být další krok v podobě řízeného a informovaného rozšiřování automatizace v rámci celého podniku. Pro dosažení úspěchu je nutné vytvořit strategii s vyváženým zohledněním lidí, procesů a technologií. Zavedením flexibilního a na bezpečnost zaměřeného základu spolu se správným řízením zaměstnanců v průběhu změn budou organizace schopny nasadit automatizaci, která zlepší spolupráci a podpoří inovace. S tímto přístupem budou mít lepší pozici pro zvládnutí současného bouřlivého ekonomického prostředí a zároveň budou moci pokračovat v růstu, který je pro podnikání zásadní.

Autor pracuje jako hlavní technolog pro FSI v regionu EMEA ve společnosti Red Hat.

53 září 2023  | www.rmol.cz Reseller Magazine TRENDY

JAK POSUNOUT B2B MAILING NA VYŠŠÍ ÚROVEŇ

B2B vyžaduje specifické nástroje pro budování a udržování vztahů s obchodními partnery. Jedním z nejúčinnějších je pravidelný newsletter, který by měl být součástí vaší marketingové strategie. Aby B2B newsletter plnil svůj účel, musí splňovat jistá kritéria. Jak na to?

Newslettery jsou v B2B klíčovým nástrojem, který umožňuje firmám efektivně komunikovat s obchodními partnery, posilovat značku, generovat leady a poskytovat hodnotu příjemcům. V B2B, kde obchodní transakce obvykle trvají delší dobu a zahrnují vyšší finanční objemy než v B2C, jsou zásadní dlouhodobé vztahy. Newslettery poskytují platformu pro pravidelnou, hodnotnou komunikaci, která může tyto vztahy prohlubovat.

V náročném a konkurenčním prostředí B2B je nutné, aby se vaše značka a produkty odlišovaly od konkurence. Newslettery umožňují prezentovat jedinečnost vaší značky a sdílet informace o nových produktech, službách nebo vylepšeních, čímž pomáhají udržet a zvyšovat povědomí o vaší značce.

Newslettery jsou také efektivním nástrojem pro generování a udržování leadů. Newslettery mohou přilákat nové potenciální zákazníky a udržovat zájem stávajících.

Konečně, B2B newslettery mohou sloužit jako platforma pro sdílení odborných znalostí a poskytování hodnoty zákazníkům. To nejen posiluje vaši pozici v oboru, ale také pomáhá budovat důvěru a loajalitu u vašich zákazníků.

Strategie úspěšných newsletterů

Chcete-li transformovat své B2B newslettery z „běžných“, čili těch, které obvykle skončí nekompromisně v koši či budou označeny jako spam, budete muset revidovat svou strategii. Podíváme se na několik oblastí, kde byste měli zapracovat, abyste pozvedli úroveň svých newsletterů.

Začíná to znalostí publika

Porozumění tomu, kdo čte vaše newslettery, je klíčem k dodání obsahu, který vaši zákazníci chtějí vidět. Newslettery mohou sloužit jako skvělý nástroj pro dosažení a zapojení různých skupin zákazníků. Každá skupina má své specifické potřeby a očekávání, která je nutné vzít v úvahu.

Obecně lze odběratele B2B newletterů zařadit do jedné ze tří kategorií:

Věrní zákazníci: Tito zákazníci se o vaši značku aktivně zajímají a pravděpodobně již mají pozitivní zkušenosti s vašimi produkty nebo službami. Při komunikaci s touto skupinou je důležité udržovat frekvenci newsletterů na přijatelné úrovni, abyste se udrželi v povědomí příjemců, ale zbytečně je nezahlcovali. Zkuste posílat newsletter jednou týdně nebo jednou za dva týdny s důležitými aktualizacemi, novými produkty nebo speciálními nabídkami. Také se ujistěte, že vždy přidáváte hodnotu pro zákazníka, například poskytnutím užitečných tipů a triků, nebo přístupu k exkluzivním zdrojům.

Pasivní zákazníci: Získat tyto zákazníky může být obtížnější, protože jde většinou o ty, kteří provedli jednorázový nákup a nemají zatím zájem o další spolupráci. Ale s tím správným přístupem se mohou stát důležitou součástí vašeho zákaznického portfolia. Můžete je nalákat nabídkou slev, které jim umožní objevit další z vašich produktů nebo služeb, nebo informacemi, které jsou přímo relevantní pro jejich předchozí nákupy. Například můžete poskytnout tipy pro využití produktu, který si u vás zakoupili, nebo nabídnout doplňkové produkty se slevou.

Potenciální zákazníci: Oslovit a zaujmout potenciální zákazníky aneb udělat ten správný dojem je v B2B obzvláště důležité. Je zapotřebí, aby lidé pochopili hodnotu, kterou jim vaše značka může přinést.

Zkuste je oslovit příběhy o tom, jak vaše produkty nebo služby pomáhají ostatním zákazníkům, představte případové studie nebo recenze. Můžete také využít slevové kódy nebo speciální nabídky, aby byli motivováni k prvnímu nákupu.

Chcete-li efektivně oslovit všechny tyto skupiny zákazníků prostřednictvím newsletteru, je důležité dodržovat následující zásady:

54
Reseller Magazine MARKETING
září 2023  | www.rmol.cz

Srozumitelný obsah

Bez ohledu na to, koho oslovujete, obsah vašeho newsletteru musí být jasný a snadno pochopitelný. Jazyk by měl být srozumitelný a vysvětlovat hodnotu, kterou jim vaše značka může přinést.

Přizpůsobení komunikace

Každá skupina zákazníků má své specifické potřeby a očekávání. Proto je důležité přizpůsobit komunikaci každé skupině. Věrní zákazníci budou pravděpodobně otevření častější komunikaci, zatímco pasivní zákazníci mohou preferovat méně frekventované, ale více cílené zprávy.

Hodnota pro zákazníka

Každý newsletter by měl zákazníkovi něco přinést – ať už je to informace, sleva, nebo jen inspirace. Poskytnutí hodnoty pro zákazníka je klíčem k udržení jejich zájmu a vytvoření dlouhodobého vztahu.

Hlas značky

Tone of voice neboli hlas značky by měl být konzistentní ve všech komunikačních kanálech, včetně newsletteru. Měl by odrážet osobnost a hodnoty vaší společnosti, což pomůže vytvořit silnější spojení se zákazníky.

Vynikající zákaznický servis

Bez ohledu na to, kdo je vaším cílovým publikem, by měl newsletter sloužit jako nástroj pro poskytování vynikajícího zákaznického servisu. To zahrnuje rychlé a efektivní

reakce na dotazy a stížnosti, poskytování užitečných informací a udržování otevřené a transparentní komunikace.

Správné načasovaní

Kdy posíláte svůj newsletter, může být stejně důležité jako to, co obsahuje. E-mail odeslaný ve špatnou dobu může příjemce přehlédnout, nebo dokonce úplně ignorovat.

Chcete-li tomuto nežádoucímu scénáři předejít, zvažte nejlepší den a čas pro odeslání newsletteru. Ačkoli to není dogma, v marketingu platí, že největší pravděpodobnost přečtení B2B newsletterů je v úterý, středu a čtvrtek.

Co se týče času, B2B newslettery jsou obecně otevírány během pracovních hodin. Experti se shodují, že nejlepší čas pro odeslání B2B newsletterů je v deset hodin dopoledne a dvě hodiny odpoledne.

Jen pro připomenutí – odesílání newsletterů o víkendech a svátcích nemusí být vždy ideální strategií. Lidé během těchto dnů často chtějí odpočiněk od práce a mohou preferovat méně „obchodní“ interakce.

Respektování osobního času zákazníků by pro vás mělo být samozřejmostí.

Pamatujte, že správné načasování může značně zvýšit šance, že si váš newsletter zákazníci nejen prohlédnou, ale také hlavně přečtou.

Ten prokletý obsah Úspěch newsletterů závisí na obsahu, který v nich prezentujete. Spousta firem však často bojuje s tím, že jim chybí obsah a nemají co do newletterů zařadit. Ale

září 2023  | www.rmol.cz

55
Reseller Magazine MARKETING

v každé firmě se pořád něco děje a možná ani nevíte, co všechno by mohlo vzbudit zájem vašich čtenářů. Tady je několik tipů pro inspiraci: Souhrn nedávných blogových příspěvků nebo videí: Poskytujte pravidelný přehled zajímavého obsahu ze svého blogu nebo kanálu, který by mohl být pro vaše zákazníky užitečný.

Pozvánka na nadcházející webináře: Webináře jsou skvělý způsob, jak sdílet hlubší znalosti o specifických tématech. Sdělte zákazníkům, co se mohou naučit, a podněcujte jejich zájem.

Odkaz na poslední webinář dostupný kdykoliv: Umožněte zákazníkům, aby se vrátili k obsahu, který jim mohl uniknout, a nabídněte jim možnost učit se podle svého vlastního časového plánu.

Nové pracovní příležitosti ve vaší firmě: Podněcujte zájem potenciálních kandidátů tím, že jim poskytnete informace o nových pracovních příležitostech.

Nové případové studie: Případové studie dokládají vaše úspěchy. Sdílejte je se svými čtenáři.

Nové produkty a služby: Máte v portfoliu produktové novinky? Zavedli jste nové služby nebo rozšířili ty stávající? Dejte lidem vědět!

Nové osvědčené postupy: Sdílejte tipy a triky, jak nejlépe využít vaše produkty nebo služby, a poskytněte zákazníkům návod, jak z nich získat maximum.

Novinky z oboru: Poskytujte pravidelné aktualizace o dění ve vašem odvětví. Ukážete, že jdete s dobou a zákazníkům pomůžete udržet krok s nejnovějšími trendy.

Zatímco výše uvedené tipy se zaměřují na to, co by měl obsahovat úspěšný B2B newsletter, je také důležité pochopit, čemu se vyhnout. Zde je několik doporučení:

Agresivní prodej: V B2B světě musíte předpokládat, že většina vašeho publika bude tvořena odborníky z průmyslu, kteří nejsou snadno ovlivnitelní profláknutými prodejními technikami. Vyhněte se v newsletteru klasickým marketingovým řečem a přímým prodejním taktikám. Cílem není rychle prodávat, ale poskytnout užitečné informace a vzdělat vaše publikum.

Přetížení informacemi: Kvalita je důležitější než kvantita. Newslettery nabité informacemi mohou být pro čtenáře příliš zatěžující a mohou způsobit, že je ignorují nebo je smažou. Místo toho se zaměřte na poskytování jasných, stručných a hodnotných informací.

Neosobní přístup: I když jde o B2B komunikaci, je důležité brát v potaz, že na druhé straně jsou stále lidé. Příliš korporátní nebo neosobní tón může vaše zprávy připravit o jejich sílu. Snažte se udržet konverzační tón, který odráží vaši značku a buduje vztah s vaším publikem.

Ignorování feedbacku: Nezapomínejte na to, že newsletter je komunikační kanál a měl by být obousměrný. Ignorování feedbacku od zákazníků a nevyslechnutí jejich názorů je velkou chybou, která se vám může vymstít.

Nepravidelnost: Pokud se rozhodnete zasílat newslettery, důležitá je pravidelnost. Náhodné nebo nepravidelné zasílání může působit neprofesionálně a může znamenat, že vaši čtenáři ztratí zájem.

Je také dokázáno, že nejlepší B2B newslettery dávají přednost vzdělávání zákazníků před prodejními konverzemi. Toto vzdělávání zahrnuje veškeré informace, dovednosti nebo schopnosti, které by zákazník potřeboval, aby se stal informovaným kupcem.

Vzdělávání zákazníků nedává prostor okatému marketingu, ale může se stát formou měkkého prodeje, který vyzývá k prozkoumání produktu prostřednictvím vzdělávání, recenzí třetích stran, bezplatných zkušebních verzí, ukázek, případových studií a tak dále.

Musí to vypadat dobře

Pokud si dáte práci s tvorbou kvalitního obsahu, design by měl tento obsah podporovat a doplňovat. Design B2B newsletteru je kritickým faktorem jeho úspěchu. Aby byl newsletter efektivní, musí být vizuálně atraktivní a korespondovat se značkou vaší firmy. Současně musí být design přizpůsobený tak, aby maximalizoval uživatelskou interakci a podporoval konverzi.

Vaše značka by měla být ve vašem newsletteru jasně viditelná.

Tady několik základních bodů, které byste měli brát v potaz v případě designu newsletteru:

Použijte šablony: Pokud nemáte zkušenosti s grafickým designem, můžete využít předem připravených šablon, které vám ušetří čas a zároveň zajistí vizuální konzistenci.

Pokročilé techniky: Využijte technologie pro A/B testování různých designových prvků, sledování klikatelnosti nebo heat map pro pochopení, jak uživatelé interagují s vaším newsletterem. Toto vám pomůže při dalším vylepšování designu a obsahu.

Obrandujte záhlaví a zápatí: Záhlaví a zápatí by měly obsahovat vaše logo, kontaktní informace a odkazy na sociální média. Tento konzistentní vizuální prvek pomůže zákazníkům okamžitě identifikovat odesílatele a zvýší důvěru v obsah.

Použijte čisté a ostré obrázky: Grafika by měla sloužit jako vizuální doplněk textu a pomáhat v nasměrování pozornosti čtenářů na klíčové informace.

Konzistentní typografie: Používání jednoho druhu písma zvyšuje srozumitelnost a čitelnost newsletteru.

Předmět: Musíte vytvořit předmět e-mailu, který láká ke kliknutí, ale zároveň věrně reprezentuje obsah newsletteru. Tímto způsobem můžeme podnítit více otevření a zároveň nastavit správná očekávání (vyhněte se prosím clickbaitům).

Zřetelná CTA: Call to action tlačítko by mělo být snadno identifikovatelné a výzva k akci by měla být jasná.

Responzivní design: Newsletter by měl být optimalizován pro různé velikosti obrazovky, aby byl snadno čitelný na jakémkoliv zařízení. Myslete na to, že všichni si dnes otevírají e-maily i na svých telefonech.

56 září 2023  | www.rmol.cz Reseller Magazine MARKETING

Hlavně měřte Správný obsah a skvělý design musíte doplnit měřením a monitorováním, protože jedině tak budete mít data o tom, jak si vedete, a když budete mít data, můžete vylepšovat. Firmy, které získávají z newsletterů nejvíce, jsou zkrátka ty, které svou strategii B2B newsletterů navrhují na základě dat. To v praxi znamená použití klíčových ukazatelů výkonnosti (KPI) k měření úspěšnosti každého e-mailu a využití získaných poznatků k vylepšení budoucích e-mailů.

Běžné KPI pro newslettery zahrnují míru otevření emailů, míru prokliků e-mailů, míru konverzí z leadů na klienty, míru konverzí prodeje, růst příjmů a marži zisku na e-mail.

Nejlepší KPI se měří na měsíční, čtvrtletní a roční bázi, protože úspěch newsletteru závisí na roční době a současných ekonomických podmínkách.

K optimalizaci výkonu svého newsletteru využijte informace, které získáte, a vytvářejte tak své budoucí newslettery atraktivnější, cílenější a zajímavější. Nezapomeňte, že cílem je dlouhodobě udržet pozornost příjemce tedy potenciálního zákazníka, nikoli okamžitý zisk.

Pozor na legislativu

Závěrem je třeba se ujistit, že vaše praktiky e-mailového marketingu jsou v souladu se zákony a regulacemi platnými v České republice a Evropské unii, zejména s nařízením GDPR (General Data Protection Regulation).

V souladu s těmito pravidly byste měli dodržovat následující:

Vždy zahrnujte možnost „odhlásit se“ v každém newsletteru a respektujte tyto požadavky.

Buďte transparentní ohledně toho, kdo je odesílatelem e-mailu, nesnažte se napodobit jinou firmu (její vizuál, styl komunikace).

Neposílejte e-maily lidem, kteří nesouhlasili s připojením k vašemu mailing listu. Souhlas musí být v souladu s nařízením GDPR dobře informovaný, specifický, svobodný a jednoznačný.

Zachovejte soukromí svého klienta a nezahrnujte ostatní klienty do CC svých newsletterů.

Ujistěte se, že jakékoli osobní údaje, které shromažďujete a uchováváte, jsou spravovány a chráněny v souladu s nařízením GDPR. To zahrnuje informování zákazníků o tom, jak a proč jsou jejich údaje shromažďovány a zpracovávány.

Dodržování těchto zásad je nezbytné pro etický a legální provoz vašeho e-mailového marketingu. Nejenže dodržování těchto zákonů a regulací chrání vaše klienty, ale také posiluje důvěryhodnost a reputaci vaší značky. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o tom, jak tyto zákony a nařízení aplikovat na vaše e-mailové kampaně, je vhodné se poradit s právním poradcem.

A tečka

Správně provedený B2B newsletter může velice pozitivně ovlivnit vaše podnikání, nicméně tvorba účinného newsletteru a jeho úspěšné zavedení do provozu je časově náročný proces, který vyžaduje trpělivost a důkladné testování. Je také zapotřebí neustále sledovat a optimalizovat výkonnost newsletterů, abyste je mohli průběžně zlepšovat.

Zásadní je poskytnout skutečnou hodnotu zákazníkům, což znamená zaměřit se na vzdělávání a budování dlouhodobých vztahů.

57
Reseller Magazine MARKETING
září 2023  | www.rmol.cz

PROČ A JAK NA TO REBRANDING

MICHALA BENEŠOVSKÁ

Při zahajování nového podnikání je nutné uspořádat si priority a tvorba značky jde často stranou. Nicméně jak mnoho majitelů firem časem zjistí, nedostatečný branding může ohrozit jejich snahy o úspěšný rozvoj podnikání. Stává se to vlastně docela běžně. Tato situace může vyžadovat proměnu značky – tzv. rebranding. Ale jak se do takového procesu pustit?

Rebranding je vrstevnatý proces, který vyžaduje důkladné strategické plánování a exekuci. Nejde totiž jen o změnu loga nebo barev, ale o hlubší proměnu, která ovlivňuje všechny aspekty podnikání a způsob, jakým komunikujete se svými zákazníky a trhem.

Správně provedený rebranding může mít pozitivní dopad na vaše podnikání, včetně zvýšení povědomí o značce, zlepšení vztahu se zákazníky, a dokonce i nárůst prodeje a tržeb. Pokud se však pustíte do procesu rebrandingu bez pečlivého plánování a pochopení, může to vést ke zmatku, ztrátě důvěry a snížení hodnoty značky.

Rebranding je složitý a nese s sebou určitá rizika a nemalé náklady, ale na druhou stranu může také přinést novou energii a směr vašemu podnikání. Je však důležité, aby se rebranding shodoval s vaší celkovou obchodní a marketingovou strategií.

Nezbytný rebranding

Rebranding je nezbytnou součástí životního cyklu mnoha firem. Firma se (v ideálním případě) neustále vyvíjí a musí ve všech ohledech držet krok se svým růstem, měnit se s trhem a trendy. Jak poznáte, že je ten pravý čas pro rebranding? Udělejte si rychlý audit:

Jsou vaše logo a firemní identita aktuální?

Nezasekli jste se před dvaceti lety?

Odráží vaše značka hodnoty a produkty, které nabízíte?

Chystáte expanzi? Je název vaší firmy vhodný a dává smysl i na cizojazyčném trhu?

Je vaše značka výrazná a rozpoznatelná?

Pokud chcete vyniknout a udržet se na trhu, změna nebo refresh značny je pro vás nevyhnutelný.

Zaběhnuté firmy často pochopitelně lpí na neatraktivním (ale tradičním) logu a identitě – ale pozor, překvapivě i mladé firmy často podceňují význam brandingu a při vytváření své značky se spoléhají na generické šablony. Tento přístup ale může vaše podnikání dost ovlivnit, protože vede k tomu, že se vaše značka ztrácí v záplavě podobně znějících názvů a téměř identických log.

Strategie rebrandingu přitom často chybí v podnikatelských plánech, a to z mnoha důvodů – na prvním místě jsou samozřejmě finance. Mnoho podniků však šetří na vytváření původní značky a později musí provést rebranding, aby mohlo pokračovat v růstu a vývoji. Dobře provedený rebranding může vašemu podnikání umožnit odlišit se od konkurence a vyprávět silnější příběh značky. Dobrým příkladem úspěšného rebrandingu je například společnost Google, která začínala pod názvem Backrub (dokážete si představit, že bychom místo googlení „backrubovali“?). Je běžné, že firmy rychle přerostou svůj původní název, změní svou strategii a vyhledají nový, jedinečný název, který jim pomůže expandovat, odlišit se a získat podíl na trhu. Proto je důležité pravidelně revidovat značku a ujistit se, že odpovídá vaší současné vizi a cílům.

Nebojte se jít s dobou aneb proč rebrandovat

Pokud je vaše firma na trhu již delší dobu, může být vaše značka svazována estetikou minulých dekád, což jí bere dynamiku a činí ji zastaralou. Vedení si totiž často myslí, že „tradiční“ značka musí zůstat uvězněná v čase, jinak ji zákazníci nepoznají. A to je nejčastější případ, se kterým se na našem trhu setkáváme. Lpět na logu vytvořeném na koleni v báječných a neopakovatelných 90. letech je přitom dost riskantní a je zapotřebí počítat s tím, že se vyvíjejí i zákazníci a o slovo se hlásí generace, která má jiný pohled a vnímání. Například barvy a fonty, které kdysi byly tak trendy, teď možná vypadají jako levný výprodejový leták. Možná vaše logo, které kdysi odráželo vaši podnikatelskou vizi, začíná působit nevkusně. Retro je sice „in“ a móda 90. let je hodně v kurzu, ale v oblasti firemní identity a brandu to rozhodně neplatí. Zaseknout se několik dekád zpět zkrátka není retro.

Modernizace značky je klíčem k tomu, aby vaše firma nejen přežila, ale také se rozvíjela a rostla. Pokud také berete vážně sociální sítě, uvědomte si, že soutěžíte se značkami, které svůj vizuál vyladily do posledního pixelu. Pokud vaše značka už neodpovídá tomu, jak

58 září 2023  | www.rmol.cz Reseller Magazine MARKETING

se prezentujete světu, je čas na změnu – je potřeba kompletně změnit její vzhled a vytvořit novou, svěží identitu značky.

A neberte to jako prohru nebo neúspěch, rebranding je důležitý, a i ty nejúspěšnější firmy rebrandují (některé docela často), zejména pokud se snižuje jejich viditelnost a jejich cílová skupina dává přednost konkurenci. Chytré firmy rebrandují, protože vědí, že dobrý design může značku povýšit na lepší úroveň. Nebojte se změn, jsou to právě ony, které nás posunují vpřed. Mimochodem rebranding je běžnou praxí také v případě, že bojujete s pošramocenou pověstí, i to se stává. Například Uber se také uchýlil k rebrandingu, když čelil vlně negativní publicity ohledně svého řízení podnikání.

Při rebrandingu za účelem řešení krize ve vztazích s veřejností je ale třeba, jak se říká, vzít to hezky od podlahy. Což se mimochodem Uberu podařilo. Rebranding může pomoci zákazníkům vidět vás v novém světle a obnovit loajalitu k značce. V tomto případě nemusí být povědomí o značce na ústupu, ale rebranding může přeměnit negativní povědomí o ní na neutrální nebo pozitivní (v ideálním případě).

Další důvody k rebrandingu:

Fúze a akvizice. Když se dvě firmy spojí, stojí před rozhodnutím: zachovat značky samostatné, nebo je spojit? Pokud se rozhodnou pro spojení, můžou

působit pod stávající identitou nebo vytvořit zcela novou, sjednocenou značku, která vybuduje důvěru, rozvíjí povědomí a eliminuje zmatek. Někdy může být dostačující pouze částečný rebranding.

Přepozicování na trhu. Pokud měníte své podnikání tak, že se orientujete na jiný segment trhu – změnili jste například cenovou strategii, kvalitu produktů, nabídku nebo cílovou skupinu – pak je třeba zvážit rebranding pro získání většího podílu na trhu. Přepozicování na trhu je běžným důvodem pro rebranding, protože vaše staré marketingové materiály a vizuální design se mohou stát neefektivními.

Nové trhy nebo lokalizace. Rozšiřujete-li se na nové geografické trhy, zvláště pokud jde o mezinárodní expanzi, musíte zvážit, zda je vaše značka pro tyto nové trhy vhodná. Možná budete muset vytvořit nový název a logo pro prodej svých produktů či služeb na nových trzích.

Nová mise nebo vize vašeho podnikání. Pokud se změnilo vaše poslání, vize nebo hodnoty, je nutné přehodnotit a upravit svůj branding.

Jak začít s rebrandingem

Předtím než se pustíte do celého procesu, je nezbytné, abyste měli jasně definované poslání, vizi a hodnoty své společnosti. Zamyslete se a zhodnoťte, co dělá vaši společnost výjimečnou.

září 2023  | www.rmol.cz

59
Reseller Magazine MARKETING

Proč vaše společnost existuje a jaké hodnoty jsou pro ni klíčové?

Jaký je hlas vaší značky?

Tyto poznatky tvoří pevný základ, na kterém můžete stavět svou identitu. Počítejte s tím, že se neobejdete bez kompletní strategie. Situace je jednodušší, pokud se rozhodnete začít od nuly, ale mnoho společností samozřejmě tu možnost nemá. Pokud provádíte částečný rebranding, musíte při tvorbě strategie značky zohlednit stávající prvky. Chcete rebranding, který se organicky spojuje s tím, co již existuje, takže se ujistěte, že všechny nové změny vaší značky jsou konzistentní s prvky značky, které si ponecháváte. Myslete na to, že je zapotřebí zůstat konzistentní. Značky, které takové jsou, se dají snadno rozpoznat, což pomáhá zvyšovat celkovou hodnotu společnosti, posiluje pozici na trhu, přitahuje kvalitnější zákazníky s vyšší mírou loajality a zvyšuje vnímanou hodnotu produktů nebo služeb... Naproti tomu nekonzistentní chování rychle vede ke zmatení a nedůvěře.

Než se pustíte do rebrandingu, udělejte si také průzkum: podívejte se, co dělá vaše konkurence; určete, jak se odlišujete a co skutečně nabízíte; prozkoumejte aktuální trendy, mějte přehled o tom, co je právě „in“, a ujistěte se, že budete následovat trend, který dává smysl pro vaši společnost; vaše nová image musí být svěží a relevantní, ale pozor na krátkodobé výstřelky a trendy, které rychle zapadnou.

Když se rebranding nedaří, můžete rychle ztratit podíl na trhu. Zvažte proto testování dílčích prvků rebrandin-

gu na své zákaznické základně a cílovém publiku prostřednictvím focus skupin, čímž můžete získat cennou zpětnou vazbu.

Týmová spolupráce je důležitá

Vaše značka patří mezi nejdůležitější aktiva vaší společnosti, ale stejně tak důležití jsou lidé, kteří každodenně pomáhají vašemu podnikání růst. Vaše rebrandingová strategie by proto tyto lidi měla rozhodně zahrnovat. Pracujte s názory z celé své společnosti: některé z nejlepších nápadů a nejcennější zpětná vazba často přichází zevnitř.

Je mnohem snazší sjednotit firmu rebrandingem, který byl skutečným „týmovým úsilím“. Dejte svým zaměstnancům slovo. Oni jsou přece jen tvářemi a hlasem, které prezentují vaši značku vašim zákazníkům.

Změna je náročný proces

Když se pustíte do rebrandingu, budete se často potýkat s pochybami a bude vás lákat zachovat staré, osvědčené prvky značky – logo, barevnou paletu, styl komunikace.

Ale jak jsme si už řekli – tak jako se neustále měníme my, mění se značky. A někdy je potřeba udělat větší krok kupředu.

Začněte sebereflexí. Co z vaší stávající značky je tak silné, že by mělo přežít? Co by mělo být upraveno, vylepšeno? A co už je jednoduše přežité a je čas to zahodit?

Pojďme se tedy podívat na některé klíčové prvky každé firemní identity.

Logo společnosti: Logo je ta nejviditelnější část vaší značky, její tvář, která bude první, co vaši zákazníci

60
Reseller Magazine MARKETING
září 2023  | www.rmol.cz

uvidí a co si nejvíc zapamatují. A co dělá skvělé logo? Jednoduchost, jedinečnost, snadná rozpoznatelnost a univerzálnost. Logo by mělo ztělesňovat vaši značku, mělo by být na první pohled rozpoznatelné a schopné vyjádřit vaše hodnoty a vizi ve všech kontextech a formátech. A nezapomeňte, logo má být i nadčasové. Vaše značka se může měnit a vyvíjet, ale základ by měl zůstat stále stejný. Nejlepší zpráva? Skvělé logo nemusí stát majlant. Existuje mnoho skvělých designérů a agentur, které vám mohou vytvořit úchvatné logo za rozumnou cenu. Věděli jste, že logo Applu se od roku 1976 změnilo čtyřikrát? Microsoft změnil za celou svou existenci korporátní logo pětkrát. Web: Webové stránky vaší firmy jsou často první zastávkou potenciálních zákazníků, kteří se chtějí dozvědět více o tom, co nabízíte. Představte si webové stránky své firmy jako digitální vchodové dveře. Jsou často prvním kontaktním bodem pro potenciální zákazníky a slouží jako výkladní skříň, kde chtějí omrknout, co jste zač a co nabízíte. A ačkoli je rozhodování lidí o nákupu ovlivněno mnoha různými faktory, existuje jedna společná hnací síla, která se týká téměř každého nákupu: důvěryhodnost. Spotřebitelé přitom posuzují důvěryhodnost a spolehlivost vaší firmy podle toho, co vidí. Silný, moderní design webových stránek – to jsou nezbytnosti pro budování reputace, pro vaše finanční výsledky a koneckonců i pro vaši budoucnost. Dobré webové stránky nejsou jen o krásných obrázcích a chytlavých sloganech. Musí být funkční, uživatelsky přívětivé, a především musí reflektovat vaši značku a to, za čím stojíte. Měly by vzbuzovat důvěru a přesvědčit zákazníky, že jste tou správnou volbou. Nemoderní, pomalý a nezabezpečený web, který se ještě ke všemu špatně zobrazuje na mobilu vás odsuzuje k neúspěchu. První dojem vážně dělá divy.

E-maily/newslettery: Když už jsme u toho prvního dojmu, v digitální éře je tento první dojem často formován prostřednictvím e-mailu. A jaký je ten první e-mail, který obdrží nový zákazník nebo potenciální klient? Je to často uvítací e-mail. Pamatujte, že vaše newslettery a jakákoliv komunikace by měla odcházet z e-mailové adresy, která je doménou vaší firmy – pomáhá to nastavit správná očekávání. Ale celkový design e-mailu a jeho obsah jsou ještě důležitější. Uvítací e-mail vytváří tón pro budoucí komunikaci, motivuje lidi k podrobnějšímu zkoumání produktů a služeb vaší firmy a poskytuje užitečné informace. Je to jakýsi předvoj vaší značky, který dorazí přímo do schránky vašeho zákazníka. A věřte tomu, že lidé si toho všímají. Víte, že uvítací e-maily mají nejvyšší míru otevření ze všech propagačních e-mailů? Design e-mailu přitom není jen o tom, jak vypadá. Je to o tom, jak se zákazník cítí, když ho otevřete, o tom, jak ho přivítá a čím ho zaujme. Záleží na tom, jak dobře reflektuje značku a hodnoty vaší firmy. Pokud tedy přepracováváte značku, musíte zvážit, jak budou tyto

změny ovlivňovat všechny aspekty komunikace s vašimi zákazníky, a to včetně e-mailů.

Komunikace: Rebranding není jen o změně loga nebo barvy písma na vašem webu. Je to také o přepracování vaší marketingové strategie tak, aby odpovídala novému obrazu a hodnotám vaší značky. Je důležité se zamyslet nad tím, jak se vaše značka objevuje ve všech kanálech komunikace s vašimi zákazníky – sociální média, e-mailový marketing, tiskové materiály a další. Musíte přezkoumat své stávající strategie a zjistit, zda stále odpovídají tomu, co vaše značka nyní představuje. Zamyslete se nad tím, jaké jsou cíle vašeho marketingu. Měly by se odrážet vaše značkové hodnoty a poslání. Chtějí vaši zákazníci slyšet příběh? Chtějí se cítit spojeni s vaší značkou? Nebo hledají prostě nejlepší produkt za nejlepší cenu? Vaše marketingové strategie by měly být stejně promyšlené a koordinované jako design vašeho loga nebo výběr barev. Měly by být konzistentní, autentické a odrážet to, kdo jste.

Velký krok

Rebranding je složitá a dlouhotrvající záležitost. Bez pečlivě promyšlené strategie, dobře řízeného procesu a silné strategie pokrývající všechny marketingové kanály může rebranding rychle nabrat zcela jiný směr a negativně ovlivnit vaši tržní pozici a podnikání.

Nastavte si lhůty a minimalizujte riziko zabřednutí do neproduktivních úvah a problémů díky dobře promyšlenému projektovému plánu. Dokonce i ten nejúžasnější rebranding je zbytečný, pokud ho nikdy skutečně nespustíte. Ujistěte se, že máte vše dobře naplánované a víte, proč to děláte. Jasná vize, pečlivý plán a odhodlání jsou nejdůležitější předpoklady pro úspěšný rebranding.

61 září 2023  | www.rmol.cz Reseller Magazine MARKETING

ODPOLEDNE S ANNEX NETEM

Společnost Annex NET pozvala své obchodní partnery do příjemného prostředí golfového Bistra Green. Spolu s technologickými dodavateli zde přítomným naservírovala nejenom dobré jídlo a pití, ale zejména pestrý mix novinek z oblastí bezpečnosti, infrastruktury a sítí.

Po registraci účastníků s možností lehkého občerstvení se slova ujal Ondřej Vlach ze společnosti Sophos. První část prezentace byla věnována představení aktuálního portfolia produktů a služeb a obchodní a partnerské strategie společnosti. Ve druhém bloku své prezentace se Vlach zaměřil na velmi aktuální téma „Bezpečnost jako služba“ (neboli Sophos MDR – Managed Detection and Response), což by měla být (nejenom) pro MSP partnery stále důležitější součást jejich nabídky. Ještě před přestávkou pak Aleš Kotmel z Annex NETu partnery detailně seznámil s novinkami platformy Sophos Firewall v19.5.

Po přestávce přišla na řadu prezentace Patrika Sychry z Annex NETu o inteligentních Wi-Fi sítích LANCOM

ARC 2.0. Nedílnou součástí firemních IT infrastruktur se stále intenzivněji stává i monitoring a log management. A právě touto disciplínou se (mimo jiné) zabývá firma i-Vertix, jejíž novinky přiletěl do Prahy představit Paolo Ferrari.

O aktualitách, které pro své partnery připravuje společnost Annex NET, pak v závěrečné prezentaci mluvil Milan Stehlík.

Následně již nic nebránilo zahájení neformální části odpoledne, kterou mohli partneři u dobrého jídla a pití využít k osobním konzultacím a diskuzi nad IT i „non-IT“ tématy. -dof-

září 2023  | www.rmol.cz

62
Reseller Magazine SETKÁNÍ
63 září 2023  | www.rmol.cz Reseller Magazine SETKÁNÍ

VRÁTÍME VÁM AŽ 1 800 KČ*

Nakupte dnes a ušetřete díky tisku bez inkoustových kazet

Tiskněte tisíce stran bez nutnosti vyměňovat inkoustové kazety. Užijte si tisk bez potíží díky našim tiskárnám EcoTank s mimořádně velkou kapacitou a nádržkami s možností doplňování inkoustu.

*Nabídka platí pro nákupy uskutečněné v období od 1. 9. 2023 do 31. 12. 2023. Vracené částky z nákupu se liší podle modelu. Více informací a úplné znění podmínek naleznete na webových stránkách www.epson.cz/cashback

JUST FILL AND CHILL

Articles inside

TRENDY V OBLASTI DIGITAL SIGNAGE article cover image

TRENDY V OBLASTI DIGITAL SIGNAGE

6min
pages 26-27
PERSONÁLIE article cover image

PERSONÁLIE

4min
pages 7-8
PRODUKTOVÉ ZPRAVODAJSTVÍ article cover image

PRODUKTOVÉ ZPRAVODAJSTVÍ

6min
pages 8-10
STRUČNĚ Z TRHU article cover image

STRUČNĚ Z TRHU

4min
pages 6-7
DISTRIBUČNÍ ZPRAVODAJSTVÍ article cover image

DISTRIBUČNÍ ZPRAVODAJSTVÍ

2min
page 6
PROČ A JAK NA TO: REBRANDING article cover image

PROČ A JAK NA TO: REBRANDING

11min
pages 58-61
ARUBA CX 10000: POKROČILÁ BEZPEČNOST PRO CELÝ PROVOZ UVNITŘ SÍTĚ article cover image

ARUBA CX 10000: POKROČILÁ BEZPEČNOST PRO CELÝ PROVOZ UVNITŘ SÍTĚ

3min
pages 28-29
JANA STUDNIČKOVÁ (IBUSINESS THEIN): LIDÉ CHTĚJÍ PRACOVAT S KRÁSNÝMI VĚCMI article cover image

JANA STUDNIČKOVÁ (IBUSINESS THEIN): LIDÉ CHTĚJÍ PRACOVAT S KRÁSNÝMI VĚCMI

7min
pages 18-19
PAMĚŤOVÉ MODULY CAMM: BUDOUCNOST, NEBO SLEPÁ VÝVOJOVÁ VĚTEV? article cover image

PAMĚŤOVÉ MODULY CAMM: BUDOUCNOST, NEBO SLEPÁ VÝVOJOVÁ VĚTEV?

5min
pages 16-17
BYZNYSOVÉ NOTEBOOKY article cover image

BYZNYSOVÉ NOTEBOOKY

9min
pages 40-43
AKVIZICE A FÚZE V IT V H1 2023 article cover image

AKVIZICE A FÚZE V IT V H1 2023

16min
pages 30-34
ODPOLEDNE S ANNEX NETEM article cover image

ODPOLEDNE S ANNEX NETEM

2min
pages 62-63
JAK POSUNOUT B2B MAILING NA VYŠŠÍ ÚROVEŇ article cover image

JAK POSUNOUT B2B MAILING NA VYŠŠÍ ÚROVEŇ

10min
pages 54-61
STRATEGICKÁ AUTOMATIZACE IT PRO FINANČNÍ INSTITUCE article cover image

STRATEGICKÁ AUTOMATIZACE IT PRO FINANČNÍ INSTITUCE

6min
pages 52-53
JE ZÁKON O KYBERNETICKÉ ODOLNOSTI KROKEM VPŘED? article cover image

JE ZÁKON O KYBERNETICKÉ ODOLNOSTI KROKEM VPŘED?

4min
pages 50-52
TENKÝ A LEHKÝ NOTEBOOK PRO NÁROČNÉ MANAŽERY article cover image

TENKÝ A LEHKÝ NOTEBOOK PRO NÁROČNÉ MANAŽERY

4min
pages 48-49
UNIVERZÁLNÍ A FLEXIBILNÍ NOVINKY OD SAMSUNGU article cover image

UNIVERZÁLNÍ A FLEXIBILNÍ NOVINKY OD SAMSUNGU

9min
pages 44-46
JAK NA MONITORY: KLÍČOVÉ SPECIFIKACE A TIPY PRO VÝBĚR article cover image

JAK NA MONITORY: KLÍČOVÉ SPECIFIKACE A TIPY PRO VÝBĚR

10min
pages 36-39
MERCUSYS: MESH SYSTÉMY S WI-FI 6 article cover image

MERCUSYS: MESH SYSTÉMY S WI-FI 6

2min
page 24
DIGITAL SIGNAGE SOUČASNOSTI A BUDOUCNOSTI article cover image

DIGITAL SIGNAGE SOUČASNOSTI A BUDOUCNOSTI

11min
pages 20-24
ASUS: ŽENY V IT article cover image

ASUS: ŽENY V IT

11min
pages 12-15