Magazyn Day&Night | Grudzień 2016 | nr 91 | Na okładce Celina Małek

Page 30

dobry na wszystko

Należy jednak pamiętać, że nie ma takiego systemu, który działałby na wszystkie problemy jednocześnie. Doktor EWA MIKUŁA - specjalista dermatolog, przybliżyła nam nieco historię i zastosowanie laseroterapii.

Pierwszy w historii laser został zbudowany w 1957 roku, a niedługo po nim, w 1960 roku, zastosowano w dermatologii laser rubinowy. Laser generuje lub wzmacnia promieniowanie elektromagnetyczne. W nowoczesnej dermatologii wykorzystuje się wiele różnych typów laserów, które są uzupełnieniem konwencjonalnej terapii. Są to urządzenia niezastąpione przy usuwaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych, brodawek, prosaków, niektórych znamion, włókniaków, kępek żółtych, w usuwaniu przebarwień, nadmiernego owłosienia i poszerzonych naczyń. W medycynie estetycznej wykorzystuje się je do tzw. fotoodmładzania skóry – wspomina pani doktor.

Fot. P. Dubiel

PROMOCJA

laser

NOWOCZESNE SYSTEMY LASEROWE OGRANICZAJĄ CZAS GOJENIA DO DUŻO KRÓTSZEGO NIŻ NP. W PRZYPADKU KRIOTERAPII ORAZ POZWALAJĄ, PRZY UMIEJĘTNYM UŻYWANIU TYCH URZĄDZEŃ, NA OSIĄGNIĘCIE EFEKTÓW KOSMETYCZNO-ESTETYCZNYCH, NIEMOŻLIWYCH DO UZYSKANIA INNYMI METODAMI.

Czy laser to panaceum na wszystkie przypadki chorobowe? Chociaż istnieje wiele różnych typów laserów, to nie ma lasera uniwersalnego – odpowiada doktor Ewa. Lekarz posługujący się laserem musi bardzo starannie dobierać urządzenie i określone parametry do odpowiednich wskazań. W ostatnim czasie dużo słyszymy o laserach frakcyjnych.

Do czego służą i kiedy możemy korzystać z tego zabiegu? W tym przypadku dochodzi do wytworzenia mikroskopijnych uszkodzeń termicznych w skórze, co prowadzi do powstawania miejscowej martwicy skóry i denaturacji kolagenu. Te punktowe obszary otoczone są nieuszkodzoną tkanką, co pozwala na szybkie wygojenie skóry i uruchomienie naturalnych procesów regeneracyjnych. Laser frakcyjny wykorzystuje się w leczeniu blizn atroficznych, przerosłych, potrądzikowych, do leczenia rozstępów, wiotkiej skóry brzucha i przebarwień oraz fotostarzenia się skóry. To ostatnie wskazanie obejmuje likwidację powierzchownych zmarszczek, usunięcie poszerzonych porów i nierówności na skórze, likwidację przebarwień. Okres jesienno-zimowy to najlepszy czas na wykorzystanie możliwości laseroterapii - odpowiada pani doktor Ewa Mikuła.

Zebrała JOLANTA CZUMA

Gabinet Dermatologii i Medycyny Estetycznej - Ewa Mikuła ul. Zygmuntowska 12/3 35-030 Rzeszów, tel.: 600 829 186 www.dermatolog-mikula.pl