__MAIN_TEXT__

Page 1


Otevíráme nové pobočky v ČR a obsazujeme prac. místa. info@hvbreal.cz


úvodník

Je tu nový rok a nový POWERFUL! Možná bychom měli začít nějakým předsevzetím, třeba tím, že si žádné dávat nebudeme. Což ale samo o sobě také zavání předsevzetím. Tak dost filozofování, jdeme na to! Co nás čeká v novém roce? 1. Nějaké to testování První pohled na nové Nike Metcon 3, a kolik jich vlastně je? My Vás tím chaosem provedeme. 2. Zahájení seriálu o suplementaci Začneme pěkně od začátku pod taktovkou Jana Cahy. 3. Bikini fitness – odvrácená strana dnešní krásy Tohle bude hodně kontroverzní téma, (ne) pište nám stížnosti, (ne) bude na ně brán zřetel :). Hlavně si to neberte osobně. 4. Rugby To jsme tu ještě neměli, tak to tu teď máme a vy se podíváte trochu do zákulisí. A samozřejmě mnoho dalšího.

„Pohleďte do zrcadla, tam spatříte svého největšího soupeře.“ TheWodFather Adam Buček Šéfredaktor

POWERFUL

str.

01


OBSAH 04 10 12 16 22 24 26 32 38 40 44 48 52 55 56 59 02

str.

Jak ovládnout švihadlo Funkční trénink

Tabata Funkční trénink 32

Street Workout

24

Funkční trénink

Marek „TATANKA“ Svitek Rozhovor

Vstupenka do světa suplementace Fitness

Odvrácená strana Bikini Fitness Fitness

Filthy Fifty WOD

Michal Mička Osobnosti

Nové Nike Metcon 3 přicházejí! Test Úvod do strongmanské přípravy pro CrossFittery

Funkční trénink

Výběr oblečení z e-shopů Fashion

Rugby Běh

Spánek Zdravý životní styl

Koho a co sledovat na webu Internet

Novoroční detox Zdravá strava

Slovník pojmů Slovník pojmů

POWERFUL

16

48

40


www.kia.com

Jízda ve velkém stylu

Akční model Kia Sportage Style se zvýhodněním až 70 000 Kč Nechte se okouzlit výrazným designem nové Kia Sportage a příjemně překvapit bohatou výbavou včetně navigace, automatické klimatizace, vyhřívaných sedaček a volantu, bezpečnostních systémů, zadních zatmavených skel a dalších chytrých technologií. Navíc jako třešničku na dortu získáte sedmiletou záruku zdarma.

AUTOBOND GROUP a.s. Kolbenova 859/15, Praha 9 - Vysočany, tel: 226 216 621, e-mail: kiapraha@autobond.cz Koterovská 170, Plzeň - Slovany, tel: 371 651 030-1, e-mail: kiaplzen@autobond.cz Studentská 325, Karlovy Vary - Doubí, tel: 355 328 012, e-mail: kiakv@autobond.cz Krmelínská 10, Ostrava - Hrabová, tel: 599 505 401-3, e-mail: kiaostrava@autobond.cz web: http://kia.autobond.cz

Nová Kia Sportage. Kombinovaná spotřeba 4,7–7,6 l/100 km. Emise CO2 124–177 g/km. Vyobrazení vozu je pouze ilustrativní a může obsahovat doplňkovou výbavu. Pro bližší informace navštivte www.kia.com nebo kontaktujte svého prodejce Kia. Cenové zvýhodnění 70 000 Kč se vztahuje na limitovanou edici Style v dieselovém provedení. Nabídka platí do 28. 2. 2017 nebo do vyprodání skladových zásob.


FUNKČNÍ TRÉNINK | JAK OVLÁDNOUT ŠVIHADLO

aneb technika DOUBLE UNDERS Švihadlo: pro děti velmi oblíbené náčiní, pro dospělé spíše naopak. Skákání přes švihadlo však pozitivně působí na kardiovaskulární systém, na svaly celého těla (nohy, core a paže), snižuje riziko zranění kotníku, zlepšuje koordinaci a je 100% přenosné a nenáročné na provozování. Může být ovšem také stresující, a to především ve workoutech, kdy nám jde o čas a my se zasekáváme a nejsme schopni skočit 10 double unders v kuse. A při tréninku býváme občas tak vystresovaní, že švihadlo mrskneme do kouta. Proč se z oblíbené dětské aktivity stal boj o přežití vypsaného workoutu? Jak se s touto situací poprat, aby nám všechny WODy zahrnující DU* přinášely radost?

04

str.

POWERFUL


JAK OVLÁDNOUT ŠVIHADLO | FUNKČNÍ TRÉNINK

POWERFUL

str.

05


FUNKČNÍ TRÉNINK | JAK OVLÁDNOUT ŠVIHADLO

Pohyb vypadá jednoduše, ale spousta věcí se při něm může pokazit. Nejdůležitější je timing a uvolněnost atleta. Což není vždy tak jednoduché, když nám běží čas a my máme na nohách stopy po švihancích. Následující technické tipy vám mohou spoustu věcí usnadnit.

1. Nastavení správné délky švihadla Správná délka švihadla se u začátečníků nastaví tak, že se švihadlo sešlápne uprostřed a jeho ručky se natáhnou do podpaží. U švihadla platí přímá úměra: čím je švihadlo delší, tím je pomalejší. Prostor mezi temenem hlavy a švihadlem by proto neměl být příliš velký. V případě double unders neboli dvojšvihů by tato vzdálenost měla být kolem 15–25 centimetrů. U některých CrossFitterů je možné vidět více než půlmetrové mezery, což způsobuje vyšší výskoky, ztráty sekund či případné zasekávání. Pokud jste již pokročilý/á CrossFitter/ka a naskáčete 50 double unders bez přerušení, a to i po předchozí zátěži ve formě angličáků či běhu, zkuste si švihadlo o několik centimetrů zkrátit tak, aby při skákání mezera mezi temenem hlavy a smyčkou švihadla nebyla větší než 20 centimetrů. Po nastavení by měla zůstat délka švihadla stejná, neměla by se každý trénink měnit.

Pevný core Stejně tak jako při vzpírání i při skákání přes švihadlo je důležité myslet na pevný core. Tělo je vzpřímené, břišní svaly jsou aktivovány, ramena relaxovaná, atlet je uvolněný. Při přeskocích nedochází k předklonu ani záklonu atleta.

2. Paže u těla, kroužení zápěstím Velmi zásadní věcí při skákání double unders je kroužení švihadlem. Toto vychází pouze ze zápěstí, které je na úrovni pánve, lehce před tělem. Při vzpřímeném postoji, aniž bychom se dívali dolů, bychom měli zápěstí periferně vidět. Lokty se drží po celou dobu skákání u těla, mírně stažené vzad. Poměrně značná část především začínajících CrossFitterů není schopna toto postavení paží udržet. Při přeskocích krouží celými pažemi či paže postupně zvedají. Toto může být způsobeno i délkou švihadla – pokud je švihadlo příliš dlouhé, nutí nás zvedat paže do výšky. S udržením správného postavení paží nemají však problém pouze začátečníci. Někteří pokročilí CrossFitteři, aniž by si to uvědomovali, jsou schopni naskákat několik desítek double unders technicky správně, ale poté začínají zvedat paže a zasekávat se. Technika (a také rychlost) kroužení se dá napravit tréninkem. S nápravou techniky je dobré začít na single unders (jednoduché přeskoky) a při skákání se dívat do zrcadla, případně si natočit video.

06

str.

POWERFUL


JAK OVLÁDNOUT ŠVIHADLO | FUNKČNÍ TRÉNINK

2. Timing a rytmus Timing (neboli načasování) je při skákání velmi důležitý a při přechodu ze single unders na double unders může činit velké potíže. Vnímání timingu pro DU se dobře nacvičuje i bez švihadla. Stačí si položit dlaně na vnější stranu stehen a při výskoku si na stehna vždy dvakrát poklepat. CNS tak dostává impulz, jak má timing pro double unders vypadat. Tento cvik je velmi jednoduché zařadit do jakékoli rozcvičky. Jeho jednodušší podoba – bez výskoku – se dá trénovat prakticky kdekoli (například při čekání na zastávce na MHD apod.). Rytmus pro navazování více dvojšvihů za sebou je odlišný od rytmu pro single unders. U single unders je rytmus pravidelný jako hodiny: „tik-tak-tik-tak…“, zatímco u double unders je to: „tiktaktiktak-…“ Střídání rytmu je pro ovládání švihadla velmi důležité.

3. Přeskok K odrazu a doskoku dochází v přední části chodidla, kyčelní, kolenní a hlezenní kloub jsou v mírné flexi. K výskoku využíváme výbušné síly dolních končetin. Při prvních pokusech o double unders bývají výskoky vyšší, u pokročilých atletů se výška výskoku pohybuje do několika centimetrů (2–5 cm). Pří výskoku zůstává tělo v jedné rovině, nedochází k předkopávání či zakopávání. Při skákání přes švihadlo je důležité dělat co nejméně (respektive žádné) zadrhnutí. Jedno zadrhnutí znamená ztrátu několika dvojšvihů (až 5–10). INZERCE

A teď tu vládnu já!

Hyundai Tucson

Vládce mezi českými SUV, Hyundai Tucson vás přesvědčí nejen svým sebevědomým vzhledem. Sílu výkonných a úsporných motorů včetně 2,0 CRDi 186 k a 1,6 Turbo-GDI 177 k suverénně přenese na jakýkoliv povrch inteligentní pohon všech kol. Nejvyšší komfort vám poskytne prémiový interiér i nadstandardní výbava již v základu. Bezpečí a pohodové cestování vám zaručí sestava vyspělých asistenčních systémů v čele s autonomním nouzovým

INZERCE

brzděním AEB.

Hyundai Auto Corson s.r.o. Americká 2754, KLADNO | Hradecká 1105, JIČÍN www.autocorson.hyundai.cz Hyundai Tucson - kombinovaná spotřeba: 4,7-7,6 l/100 km, emise CO2: 119-177 g/km Fotografie je pouze ilustrativní.


FUNKČNÍ TRÉNINK | JAK OVLÁDNOUT ŠVIHADLO

Tréninková doporučení Začátečník:

Střídání rytmu přeskoků švihadla s meziskokem a v tempu (bez meziskoku) Před prvními pokusy o zvládnutí double unders nutné ovládání single unders v rychlém tempu (v tempu double unders) Soustředění se na techniku postoje a kroužení (pro lepší kontrolu správného držení těla a švihadla lze doporučit skákání před zrcadlem) U prvních double unders volit vyšší výskok (více času na protočení švihadla) Použití pomalejších švihadel – korálkových, plastových či těžších švihadel (ne rychlostních)

Mírně pokročilý:

Soustředění se na techniku postoje a kroužení Střídání rytmu: 10× SU* – 1× DU; 5× SU – 1× DU; 2× SU – 1× DU; 1× SU – 1× DU; 2× SU – 2× DU Zařazovat DU do rozcvičení (procvičování 1–3 min)

Středně pokročilý:

Střídání rytmu: 2× SU – 2× DU; 5× SU – 5× DU; 10× SU – 10× DU Navazování DU – pomalejší tempo, vyšší výskoky – aby byl atlet schopný zaskákat 5 setů po 30 DU bez přerušení Stanovování cílů: 30 DU EMOM* × 5 min; 30 DU bez přerušení × 4 sety; 100 DU ve 3 minutách Zařazování DU do rozcvičení

Pokročilý:

Zrychlování tempa: snaha o maximální počet DU v 10 s, 20 s, 30 s, 60 s, 180 s Nižší výskoky, kratší švihadlo (individuální) Střídání tempa: TU* – DU 1000 DU na čas Navazované triple unders

Double unders workout 15 s DU – 15 s odpočinek 30 s DU – 15 s odpočinek 45 s DU – 15 s odpočinek 60 s DU – 15 s odpočinek 45 s DU – 15s odpočinek 30 s DU – 15 s odpočinek 15 s DU – 15 s odpočinek

08

str.

POWERFUL

AUTOR ČLÁNKU Petra Žampová Strong First a OPEX fitness trenérka, ropeskipperka

Foto: Ondřej Balajka


a t a b Ta Tabata

FUNKČNÍ TRÉNINK | TABATA

Vysoce intenzivní metodu tréninku vymyslel v roce 1990 Dr. Izumi Tabata se svým týmem vědců na Národním institutu zdraví v Tokiu. Doktor Tabata ve svém výzkumu rozdělil své atlety do dvou skupin a obě skupiny podrobil šestitýdennímu tréninkovému plánu. Kontrolní skupina trénovala klasický „vytrvalecký“ trénink (vyšší objem a nižší intenzita tréninku) 5× do týdne. Druhá skupina trénovala pouze jednu hodinu týdně, ale šlo o trénink ve velmi vysoké intenzitě (později pojmenovaný po autorovi jako Tabata training). V porovnání času stráveném tréninkem za celých šest týdnů šlo o poměr 1800 minut tréninku kontrolní skupiny versus 120 minut „Tabata skupiny“. Ač čas strávený tréninkem byl několikanásobně nižší než u kontrolní skupiny, výsledky hovořily pro pomyslné vítězství „Tabata skupiny“ – ta zlepšila svou anaerobní úroveň o 28 % a (přestože nešlo o vysoce intenzivní trénink) i svou aerobní úroveň o 14 %. Progres obou skupin ukazuje níže přiložený zjednodušený graf. Tréninkovou skupinu s klasickým přístupem k tréninku reprezentuje graf tvořen bílými body, zatímco „Tabata skupina“ je vyobrazena pomocí červené linky.

Tabata je tedy krátký trénink, při kterém cvičíme pouhých 20 vteřin, ale zato na maximum. Následuje 10 vteřin odpočinku a další pracovní interval. Celkem se takto cvičí 8 setů, celé cvičení tedy zabere 4 minuty. Co je při cvičení tabaty důležitého: • • • • •

Celý pracovní set odcvičte opravdu na maximum. Nesnažte se o žádnou strategii typu „zvolním, abych vydržel/vydržela celých 8 kol“. Cvičte celých 20 vteřin, nepřestávejte v 18, 19, i přesto, že máte pocit, že už nemůžete. Pauza je opravdu jen 10 vteřin. Začněte další set OKAMŽITĚ! Vydržte opravdu celých 8 setů, nevzdávejte se! Vyberte si jeden cvik, se kterým odcvičíte celou tabatu. Pokud chcete odcvičit více cviků, doporučuji schéma: „Tabata cvik 1 – 3 minuty pauza – tabata cvik 2 atd“.

I přesto, že byla Tabata vytvořena původně jako trénink pro vytrvalce, nemusíte zůstávat jen u běhu-cyklistiky-veslování. Pro provedení Tabata tréninku si můžete vybrat prakticky jakýkoli cvik. Ať už jde o cviky s vlastní vahou: dřepy (znáte ze soukromek), kliky, sedlehy, burpees nebo u nás oblíbené Tabata hollow rocks. Případně cviky s přidanou zátěží: dřepy, kettlebell swingy, power cleany… Jen zvláště u cviků s činkou bych apeloval na výběr cviku a VÁHY, u níž dokážete udržet perfektní techniku po celých 8 setů. Vzhledem k vysoké intenzitě je v případě neprecizního provedení cviku vysoká pravděpodobnost zranění. Tabata trénink je ideální v situacích, kdy nemáte čas na svůj standardní trénink. Já osobně jej využívám nejčastěji pro běh v případě, kdy nemám moc času anebo se mi na můj klasický běžecký trénink nechce. U Tabaty vím, že i přesto, že to bude trochu bolet, budu mít s rozehřátím a závěrečným výklusem do 20–25 minut hotovo. Další ideální příležitost je doba, kdy se nemůžete dostat do gymu na svůj oblíbený CrossFit workout (dovolená, služební cesta), Tabatu s vlastní vahou můžete odcvičit klidně v hotelovém pokoji.

AUTOR ČLÁNKU Vašek Maleček Trenér z pražské tělocvičny CrossFit Committed

10

str.

POWERFUL


FUNKČNÍ TRÉNINK | STREET WORKOUT

Street workout

Návrat ke kořenům – kráse a síle

Zadarmo. Ano, takový je street workout. Sport, který začíná dobývat česká města. Železná konstrukce v parku, u školy, na hřišti, ve sportovním komplexu. Cvičení s vlastním tělem. Žádné stroje, klimatizované posilovny a počítání kalorií na chytrých strojích. Ne. Zbytečné rozptylování.

12

str.

POWERFUL


Boj s vlastním tělem. Boj s vlastním tělem. Jen vy a hrazda. Návrat k úplným začátkům, trénink s největším a přitom nejbližším protivníkem. A to s vlastním tělem. Čtyři základní cviky – shyby, kliky, dipy a dřepy. Je to snadné, přitom na konci můžete předvést velké věci. Ne pro jiné, pro sebe. Základy, které můžete rozvinout do desítek a stovek možností, variant. Kalistenika. Forma tréninku skládající se z různých cvičení. Často jde o rytmické pohyby, obvykle bez použití vybavení, přístrojů, činek, závaží. Cvičení určené ke zvýšení tělesné síly, funkčnosti a pružnosti těla. Kalistenika může mít prospěch pro svaly i kardiovaskulární systém, navíc vede ke zlepšení psychomotorické dovednosti, hbitosti a koordinaci. Tolik stručná definice. Už jen podle ní je poznat, že jde o správný krok, který si uvědomuje stále více a více lidí. Svoboda a volnost. Nemusíte platit za členství jako v posilovně. Můžete začít doma nebo venku před barákem. Na sídlišti i na vesnici. Nebo třeba v lese. Je to venku, v přírodě a zadarmo. Navíc můžete začít kdykoli. V posilovně musíte umět nějakou tu techniku, aby třeba bench-press nebo mrtvý tah za něco stály. Když ale cvičíte s vlastní vahou, všechny ty kliky, dřepy, shyby nebo dipy (kliky na bradlech), což je absolutní základ všeho, na nic z toho není potřeba často složitá průprava a stačí to, co už všichni umíme ze školy. Vše jsou základní pohyby, a pokud jste aspoň trochu fyzicky zdatní, nebudete mít problém je správně a v plném rozsahu zvládnout. Nic víc. Slovo kalistenika pochází ze starověkého řeckého slova kallos, což znamená „krása“. A také sthénos, což je zase „síla“. Kdo cvičí, může potvrdit, že hrazdy toto vystihují dokonale. Stačí se podívat na atlety na hřištích. Začít může každý. Nezáleží na věku nebo fyzické zdatnosti. Nezáleží na vaší peněžence, nepotřebujete peníze. Ven můžete jít cvičit zadarmo. Navíc kdykoli, žádné zavírací hodiny. Starověcí Řekové byli slavní a měli vášeň pro sport. Stačí se podívat na sochy a obrazy dávných hrdinů – krásné, svalnaté a hlavně nepřehnané dimenze. Proporce zdraví a stav, kdy tělo je funk­ční, ne jen bublina, která vypadá a zapadá do zrychleného 21. století. Starověcí Sparťané jsou v historii považováni za velké válečníky. Přitom trénovali bez použití závaží, využívali své tělo, cvičili s protivníkem. Ten byl jejich činka. Po pádu starověkých civilizací tento typ tréninku povyužívali ve vojenských táborech na Středním východě. V 19. století pruský vojenský velitel a pedagog Friedrich Ludwig Jahn, otec gymnastiky, přivedl na svět zařízení, které důvěrně známe. Byla to paralelní madla/handbars. Jeho gymnastické prvky – hrazda a bradla – se používají dodnes.

POWERFUL

str.

13


FUNKČNÍ TRÉNINK | STREET WORKOUT

Postupem času byla kalistenika více či méně zapomenuta, a to především kvůli zvýšené popularitě fitness center a posiloven ve druhé polovině 20. století. V Čechách se vytratil zvuk a síla Sokola. Ale svět se točí dál a kalistenika a street workout se vrací do povědomí, ve městech rostou stovky hřišť. I proto je od července v provozu webový server www.streetworkout.cz, který se tímto sportem zabývá. A zdá se, že se chytil. Po pěti měsících měl více než čtvrt milionu zobrazených stránek. Cvičení na ulici nebo v parku. Postupně vznikají kluby, které trénují i začátečníky. Kluby pořádají battly. V roce 2017 se rozjede první ucelený seriál, který navštíví šest českých měst – Czech League Streetworkout.cz. Konstrukce třeba na náměstí, závody, lidé kolem. Show jen s vlastním tělem, silou a vytrvalostí. Každý může začít, každý se může posunout.

začít můžete teď. Lidé v dnešní době žijí jako ve zrychleném filmu. Chtějí výsledky hned, to se týká i cvičení, postavy. Přitom se ochuzují o stav, kterým mohou projít, zažít ho. Co dáte tělu, to vám vrátí. Stačí vám čtyři základní cviky a touha. Jeden život, jedna šance. Proč se o prožitky dělit se stroji. Park, obloha a vy. Kdo zkusí, pozná a nevymění. Ruku na srdce, kdo by tohle nechtěl. Začít můžete teď. AUTOR ČLÁNKU Libor Kalous „Sport jsou emoce, zážitky a adrenalin. Proto žiju workoutem každý den.“

14

Foto: Jiří G. Novák

str.

POWERFUL


Prověřený* a oceněný** český koncept moderních kaváren Nabízíme:

Ozvěte se pokud máte:

jednoduchý a smysluplný podnikatelský koncept

odhodlání se osobně zapojit v provozu kavárny

rozjezd vlastního podnikání i bez předchozí zkušenosti s gastronomií

dobrou znalost prostředí, kde se bude kavárna otevírat schopnost vést a motivovat malý tým lidí

návrh kavárny a podpora při její realizaci vlastní fin. prostředky ve výši nejméně 2 mil. Kč. možnost přizpůsobení konceptu prostoru/příležitosti vlastní výroba produktů - záruka originality a kvality možnost financování části investice centrálou podpůrný tým centrály s velmi osobním přístupem

Upřednostníme zájemce z Prahy, Brna, Českých Budějovic, Olomouce, Karlových Varů

pravidelné vzdělávání ve vlastním školícím centru

*10 let na trhu. Největší původní česká kavárenská síť. ** Společnost CrossCafe original získala v roce 2016 titul Franchisor roku

Více informací na franchising@crosscafe.cz


” a k n a „Tat aneb „Kam se poděli naši bizoni“

Onehdy jsem přemýšlel, kde jsem vlastně Marka viděl poprvé, a bylo to již opravdu hodně dávno na přehlídce bojových umění v Brně Budoshow. Tehdy Marek předváděl hodně dynamickou volnou sestavu ve freestyle karate a mně to přišlo více jako skutečné umění než bojový styl, samozřejmě ve srovnání s naším vystoupením :)). Později jsem o Markovi, chci řici Tatankovi, často v souvislosti s fight scénou slýchal. Není to osoba, co zapadne, právě naopak. Osobně jsem se s ním však setkal až na tréninku v CrossFit Committed (v době, kdy jsem s CrossFitem teprve začínal), a přestože jsem byl oproti Markovi spíše mohutný (čti mědvěd Kodiak), s lehkostí zvládal tahat stejné i větší váhy než já. Zpětně teď musím říci, že tréninky s ním mě rozhodně hodně motivovaly. Již tehdy mluvil o kaskadérství, a jak již ti více zainteresovaní vědí, právě tím nyní tráví většinu času. Více již v rozhovoru.

16

str.

POWERFUL


MAREK „TATANKA“ SVITEK | ROZHOVOR

1. Marku, jak a kdy ses dostal k bojovému umění a jakým odvětvím ses přesně věnoval či stále věnuješ? Ahoj:) No tak k bojovým uměním jsem se dostal jako prcek díky bráchovi, tátovi a hvězdám, jako je Jackie Chan a Bruce Lee. Byl jsem dost hyperaktivka a někdy v šesti letech jsem poprvé chtěl být jako kreslená ninja želva, takže mě rodiče dali na první kroužek karate. Tam jsem vydržel asi rok, ale moc se to pak už neposouvalo, tak mě to přestalo bavit a odešel jsem. Další a hlavní krok nastal asi v 11–12 letech. Starší brácha začal s Taekwondo a já ho chtěl následovat. Náš taťka byl a stále je dobrý kamarád s velkou osobností českého kickboxu Mirkem Sobotkou, a tak mě dal na zkoušku na tréninky k němu. No a tam to všecko začlo. Začal jsem jako prcek s dis­ciplínou pointfighting a později jsme začali s freestyle karate. Tyhle dvě disciplíny byly na začátku několik let mojí doménou. Později jsem se dostal k ostatním disciplínám, jako je lightcontact, pak zlepšoval ruce a zápasil v klasickém boxu, potom jsem se chtěl naučit i něco na zemi, tak jsem se dal na grappling. No pak jsem přešel i do fullcontactu, lowkicku, K-1 a i thai boxu. Závodní kariéru jsem ukončil po patnácti letech soutěžení v roce 2013, a to právě kvůli splněnému snu a naplňující se kariéře kaskadéra. Boj a bojová umění mě ale stále provázejí právě ve filmu, kaskadeřině a v tréninku. V současnosti se snažím o co největší všestranost.

POWERFUL

str.

17


ROZHOVOR | MAREK „TATANKA“ SVITEK

2. Jak jsi získal přezdívku Tatanka? Po taťkovi. Právě můj tehdejší trenér tak začal říkat tátovi, když spolu byli na závodech US Open v Americe roku 1999. Spojitost s filmem Tanec s vlky, indiány, bizony a mým taťkou, který jako celoživotní sportovec a silák toho bizona tělem a silou připomíná. No a ze mě se později stal „Tatanka jr.“, když mi hledali přezdívku kvůli nášivkám na kimona národního týmu před cestou na moje první mistrovství světa. Nějak se to chytlo a dodnes slyším asi častěji svou přezdívku než jméno.

3. Většina by asi tipovala, že CrossFit měl sloužit jako doplňek právě tvé přípravě na zápasy, ale pokud si správně vzpomínám, začal jsi s ním až po „ukončení“ závodní kariéry. Má to nějakou souvislost? Jak jsi na tom vlastně s CrossFitem nyní? Ke CrossFitu mě dovedla moje skvělá kamarádka a top CrossFitterka Kamča Ďuricová. Známe se dlouhá léta z bojových sportů a Kamča už tehdy nějakou dobu CrossFit dělala. Trénovali jsme spolu, pak mě vzala do CrossFit Com­ mitted a bylo to. Po ukončení závodní kariéry v bojových sportech a při plném zaměření na kaskadérství se takováhle komplexní kondiční příprava hodila. Samozřejmě mě to chytlo, dali jsme si i pár týmových závodů pro zábavu, zkusil jsem taky jednotlivce, ale vždy to pro mě byl jen doplňek a zábava. Soutěžení už jsem měl dost z bojových sportů. CrossFitu se věnuji stále, jako jednomu z mnoha prvků mojí fyzické přípravy.

18

str.

POWERFUL


MAREK „TATANKA“ SVITEK | ROZHOVOR

4. Teď to hlavní: Řekni nám něco o tvém působení kaskadéra. Co vůbec člověka vede k této profesi dělat nebezpečné kusy za hvězdy, které následně sklízejí ovace. Na začátku je potřeba asi říct, že povolání kaskadéra není jen zaskakování při nebezpečných kouscích za hvězdy, jak jsi psal (tzv. stunt double). Kaskadéři obecně dělají všechny méně i více nebezpečné věci a akce, které při filmu jsou potřeba před kamerou anebo vyžadují nějakou fyzickou schopnost či dovednost. Většinou jsou to tedy různé formy boje, šermu, střelby, jízdy na koních, motorkách, v autech a pak až ty nebezpečnější věci při jízdě na čemkoli nebo věci ve výškách, na lankách, akrobatic-

ké prvky, výbuchy, hoření atp. No a vedlo mě k tomu to stejné co k bojovým uměním. Jak už jsem říkal, chtěl jsem už jako malý být ninja želva nebo někdo jako Jackie Chan nebo Bruce Lee. V průběhu mojí sportovní bojové kariéry jsem se pak shodou náhod a okolností dostal do jednoho menšího českého týmu kaskadérů, kde jsem pár let občas něco málo odtočil a snažil se sbírat zkušenosti, ale moc toho nebylo. Pak jsem se konečně dozvěděl o největším a nejúspěšnějším českém kaskadérském týmu Filmka, napsal mail šefovi týmu a pak dlouho čekal na odpověď. Potom přišla odpověď s možností přijít na trénink, kam jsem s nadšením přišel. Od té doby jsem součástí týmu Filmka pod vedením Láďi a Robina Lahody, založeného panem Tomsou. Filmka a česká kaskadérská scéna má více než padesátiletou historii a sahá do všemožných celosvětových velkofilmů, na což můžeme být hrdi.

POWERFUL

str.

19


ROZHOVOR | MAREK „TATANKA“ SVITEK

5. Na jakých filmech jsi pracoval či pracuješ? Z těch známějších to je například film Assassins Creed, který teď přišel do kin, upíří Underworld 5 Blood Wars, nová verze Tarzana - Legend of Tarzan nebo pak Anthropoid či Snowpiercer. Poslední projekt teď před Vánoci jsme skoro celý rok dělali na seriálu Britannia.

6. Zažil jsi nějaké život ohrožující scény či sis řekl, tak do tohohle nejdu, to je prostě přes čáru? Nebezpečné scény jsou samozřejmě součástí kaskadérského povolání. Kaskadér tam ale není od toho, aby riskoval. Pokud už dojde opravdu na ty nebezpečnější scény, je to o precizní přípravě a kvalitní spolupráci celého týmu. Není to vždy jen o tom jednom daném člověku, který ten kaskadérský prvek provádí, ale i o lidech v jeho týmu. Koordinátor, který zná scénu a všechno předem promyslí a připraví, riggeři, již za vás často mají na lankách ve velkých výškach zodpovědnost, a další kaskadéři, kteří vám pomáhají při zabezpečení dané akce atp. Zatím jsem se proto do situace, kdy bych odmítl, nedostal.

7. Kam se chceš dále profesně posunout a existují nějaké „mety“ pro kaskadéry? Do kolika se dá vůbec taková profese dělat a co dělají kaskadéři na stará kolena? Já bych si toho ještě rád co nejvíc sám jako kaskadér odtočil. Věřím, že ta aktivní kaskadérská činnost se dá naplno provozovat do věku kolem padesáti let a mně je třicet. I když samozřejmě existují výjimky. V pozdějším věku je pak určitě několik dalších

20

str.

POWERFUL

možností, kam pokračovat. Stunt rigging, kde jde o zabezpečení nebezpečných akcí např. pomocí speciálních lanek, pádových brzd, pístů atp. Anebo pak samotný koordinátor kaskadérů, což je vlastně šéf kaskadérů na daném projektu. Je to styčná osoba mezi kaskadéry a ostatními departementy, režisérem, produkcí atp. Danou akci přímo vymýšlí, jak to bude vypadat a jak to co nejbezpečněji provést. No a je ve filmovém světě i pár výjimečných případů, kdy se právě ze zmíněných koordinátorů stali později třeba i režiséři druhých štábů anebo z kaskadérů se stali známí herci.


MAREK „TATANKA“ SVITEK | ROZHOVOR

8. Jak a kde teď vlastně trénuješ? Jak na roli, tak řekněme pro běžný život? Jak jsem už řekl, snažím se trénovat co nejrůznoroději. Často zařazuju obecnou kondiční přípravu, nejčastěji právě v podobě CrossFitu. Občas si jdu „zabouchat“, asi jakoukoli formou bojového umění, co se zrovna namane a s kým zrovna můžu trénovat. K tomu se snažím občas zajít zaskákat na gymnastiku, na trampolíny, zalézt na stěnu. Tenhle rok jsem se konečně dostal občas na koně. Když je teplo, tak si jdu zajezdit na kole, zaběhat, skočit z letadla s padákem nebo se potápět, zajezdit na motocross, když je zima, tak se snažím se dostat na snowboard nebo snowscoot. Mám rád nové výzvy a zkoušení nových věcí.

9. Sdělil bys rád něco závěrem? Určitě chci poděkovat za rozhovor, popřát všem skvělý rok 2017, a ať se nám všem daří víc užívat přítomný okamžik a snažíme se kolem sebe rozdávat co nejvíc dobra.

AUTOR ČLÁNKU Adam Buček Šéfredaktor magazínu a celoživotní atlet Foto: Lukáš Zrůst Foceno v JonasGym

INZERCE

( inzerce ) www.deltacvs.cz

info@deltacvs.cz


SUPLEMENTACE

FITNESS | VSTUPENKA DO SVĚTA SUPLEMENTACE

Vstupenka do světa Doplňky stravy se staly v posledních několika letech nedílnou součástí sportovních příprav a jídelníčků sportovců ve všech různých odvětvích, a to od kondičního pojetí sportu až po ten profesionální. Suplementy jednoduše do sportovní výživy patří. S bohatostí trhu se však pojí nešvar, který je logicky nabídkou tažen.

Proteinové přípravky Pokud si dokážeme představit, že se náš jídelníček může bez suplementů obejít, tak bez tohoto nikoli. Vyšší než běžný příjem bílkovin je v silových sportech nutností, a to nejen kvůli opravě a budování svalové hmoty, ale také kvůli sekreci hormonů, trávicích šťáv a enzymů. Hrazení vyšších požadavků organismu z běžných potravin je velmi nesnadné, ne-li nemožné. Bílkovinné (proteinové) přípravky mají výhradní postavení v dodávce stavebních kamenů pro naše svaly, to nám tedy v jídelníčku bez problému zabezpečí požadované 2 g bílkovin na 1 kg tělesné hmotnosti. Jejich výběr není snadný, nejčastěji by se však měl řídit zdrojem a rychlostí strávení bílkoviny. A to od těch nejrychlejších syrovátkových hydrolyzátů nebo izolátů vhodných po výkonu až po ty nejpomaleji stravitelné kaseinové nebo „vícesložkové“ přípravky vhodné k příjmu před spaním. Druhým pohledem pak může být množství bílkoviny na 100 g přípravku, které by se mělo v ideálním případě pohybovat mezi 75–85 % bílkovin v sušině.

Gainery

Popravdě si myslím, že gainerům odzvonilo. Přeci jen, názory na jednoduchý cukr v jídelníčku i po výkonu se velmi změnily a jedinými gainery, jež se dají ve výživě uplatnit, jsou komplexní gainery, které by měly obsahovat zdroj pomalu i rychle vstřebatelných bílkovin, ale také komplexních sacharidů a minimum cukrů. Cílem užití těchto gainerů je navýšení energetického příjmu. Pokud byste ale snad uvažovali o konzumaci gainerů po

22

str.

POWERFUL

Tímto nešvarem je nejasnost použití a širokost sortimentu, která znesnadňuje výběr, jak je to jen možné. V tomto článku se budeme věnovat rozdělení a roztřídění suplementů do základních kategorií, včetně jejich ideálního použití. Vybral jsem pro vás ty kategorie, které ve sportovní výživě mají svůj opravdový smysl.

výkonu, vybírejte ty, kde převažuje syrovátkový protein, dextróza, minimum maltodextrinu a do 10 g fruktózy na 100 g. Obsah bílkovin by měl být mezi 20–40 %.

Aminokyseliny

Pokud nám bílkoviny dodávaly stavební kameny, tak aminokyseliny jsou přímo „zdrojem“ regenerace a fyziologických dějů vedoucích ke zlepšení výkonu. V této kategorii sportovní výživy najdeme nejrůznorodější skupinu a zacílení látek. Nejznámější budou „ochranáři“ svalové hmoty – větvené aminokyseliny BCAA (valin, leucin, izoleucin), které zároveň působí anabolicky i katabolicky, ale také imunitu podporující glutamin, látky podporující produkci růstového hormonu a prokrvení arginin nebo ornitin nebo například beta-alanin, jenž může napomoci snížit zakyselení svalové hmoty.

Kreatiny

Pokud bychom měli vybrat specifickou látku spadající mezi doplňky stravy, která bude ovlivňovat váš výkon, povýkonovou regeneraci nebo silové schopnosti nejvíce, tak to bude kreatin a jemu podobné látky a jeho deriváty. V silových sportech není nad něj. Při výkonu totiž využíváte jako primární energetický zdroj právě kreatin a ten musíte zregenerovat. Jako dostatečně efektivní verze se jeví klasický kreatin monohydrát, jenž nejen podpoří vaši sílu, ale také regeneraci, sníží „kyselost“ svalové tkáně nebo oddálí konec výkonu.


VSTUPENKA DO SVĚTA SUPLEMENTACE | FITNESS

Spalovače tuku

Látky lipotropní nebo thermogenní se stávají „hitem“ zejména v období plavek, to ale neznamená, že bychom měli pokrývat svoje tělo tukovými záhyby v době, kdy zrovna břišní svaly neukazujeme. Tato velmi široká kategorie má mnoho neznámých, existuje však skupinka tzv. thermogenních spalovačů, jež pracuje efektivně s využitím viscerálního tuku. Mezi tyto látky se řadí synefrin, efedrin, kofein, salicin, kapsaicin, zázvor nebo extrakt z bílé vrby. Nejenže tyto látky podporují spalování tuku, ale také mají stimulační schopnost.

Stimulanty

Chvíle, kdy potřebujete nakopnout (a není jich málo), jsou bohužel nedílnou součástí dnešního uspěchaného života. Máte opět možnost sáhnout do říše doplňků stravy a akutně řešit svoji potřebu po větší dodávce energie. Látky jako kofein, inosin nebo taurin pracují s centrální nervovou soustavou a zabezpečují navýšení intenzity vaší práce nebo výkonu.

Kloubní výživa

Kvalita pohybového aparátu je to nejdůležitější, co byste měli ve své výživě sledovat. Pokud nebudete mít kvalitní a dostatečně funkční pohybový aparát, nebudete schopni vykonat pohyb v intenzitě a kvalitě, kterou byste od svého těla požadovali. Přirozená degradace kloubních chrupavek věkem a zatížením vyšším než fyziologickým je fakt, se kterým se nutně musíte vyrovnávat nejen v silových sportech. Sulfáty jako glukosamin nebo chondroitin ve spojení s MSM tento problém řeší, a to dokonce trvale a s klinicky doloženou funkčností.

Vitaminy a minerální látky

Nestává se pravidlem, že bychom sledovali ty nejdůležitější složky výživy. Právě to jsou vitaminy a minerální látky, jejichž potřeba roste právě v zimních obdobích nejen z důvodu vyššího výskytu chřipek. Vybírejte minerální látky v chelátových vazbách, vitaminy jako estery nebo ve formách organických. To vám zajistí maximální biologickou hodnotu a využitelnost produktu, který kupujete. Vidíte, že další kategorii zde nemáme. Možná se ptáte proč, vždyť já užívám to, to a to… Ano, bezesporu. Doplňků stravy je mnoho, mnoho z nich plní spíše funkci placeba, a tak je potřeba, abyste se měli na pozoru před poctivostí výrobců. Kategorie anabolizéry, předtréninkovky či proteinové tyčinky jsou přinejmenším sporné, a tak myslete i vy na to, abyste budovali svoje tělo i jídelníček od základů a právě tím základem může být sestavení suplementačního plánu z opravdu funkčních produktů. Pokud bych tedy mohl přidat jednu radu na závěr. Vyberte si kvalitní syrovátkový protein, k tomu jeden micelární kasein, po výkonu využívejte BCAA, kreatin a dextrózu. Před výkonem pak BCAA, beta-alanin a kofein se synefrinem. Ráno po probuzení nastartujte svoje tělo kloubní výživou, směsí vstřebatelných vitaminů a minerálních látek. V případě tohoto postupu máte takřka vystaráno a nemusíte se bát, že by vaše tělo strádalo.

AUTOR ČLÁNKU Mgr. Jan Caha Majitel vzdělávacího zařízení Fitness Institut, šéfredaktorem Aktin.cz, sportovní dietolog a odborný poradce výrobců suplementů na českém i zahraničním trhu

POWERFUL

str.

23


á n e c á Odvr a s tra n i n i k bi s s e n fit

I

FITNESS | ODVRÁCENÁ STRANA BIKINI FITNESS

24

str.

POWERFUL

Foto: Ladislav Česnek

I Přemýšleli jste někdy na tím, jak se za posledního půl století změnil ideál ženské krásy? V 50. letech je považována za ideálně krásnou žena disponující plnými, oblými tvary. Ikonou této doby byla všem jistě dobře známá Marylin Monroe. Od té chvíle však dostává trend vzezření ženského těla stále štíhlejší, někdy až nezdravě vypadající podobu. Na přelomu 80. a 90. let se ideálem ženské krásy stává enormně hubená modelka kráčející po přehlídkovém mole. Často až s podivem, že se na svých štíhlých nohou vůbec udrží. Jak je zobrazován ideál ženské krásy v jedenadvacátém století? Kostnaté modelky – ve spojení s nezdravě vypadajícím vzhledem – se „těší‘‘ nepříliš kladnému ohlasu dnešní společnosti. Fitness, zdravé stravování, zpevňování postavy, zachování štíhlosti, avšak lehká vyrýsovanost svalů, bujné poprsí, kulaté pozadí, to všechno jsou faktory dominující dnešnímu trendu. V současné chvíli najdeme na instagramu přes sto milionů postů označených hashtagem fitness. Což dle mého názoru mluví samo za sebe. Tím se konečně dostávám k podstatě svého článku – fenoménu bikini fitness. Zástupy dívek ve třpytivých plavkách, s dokonalým make-upem a oslňujícím úsměvem stojící pod světly reflektorů a snažící se ze všech všech sil prodat porotcům, na čem celou sezonu tvrdě pracovaly, tedy své dokonale vypracované tělo. Sociální sítě se stovkami příspěvků z průběhu příprav samotných závodnic a všemožných soutěží, často doplněné o motivační popisky, ve kterých téměř všechny slečny tvrdí jedno – jsou šťastné, jdou si za svým cílem a závodění je to, co jejich životy naplňuje. Sečteno podtrženo toto všechno evokuje v divákovi pocit, že bikini fitness je ideálním sportem pro rovnováhu zdraví a mysli. Vždyť ta dívka z pódia vypadá přece úžasně. Štíhlá, lehce vyrýsovaná, snědá a usměvavá. Její profil na facebooku nebo instagramu je plný fotek „zdravého“ jídla a tréninkových videí. Nemůže tomu tedy být jinak. Nebo snad ano?


ODVRÁCENÁ STRANA BIKINI FITNESS | FITNESS

Realita není vždy taková, jak by se na první pohled mohlo zdát. Možná tím někoho z vás zklamu, ale celé bikini fitness šílenství je bohužel jen jedna velká přetvářka. Problém tkví v tom, že se dívky nechávají strnout závodní lavinou. Ženou se slepě za svým cílem a samy sebe v podstatě přesvědčí o tom, že je to tak správně, že jsou skutečně šťastné a našly svůj životní směr. Je však pouhou otázkou času, kdy časovaná bomba exploduje. Dnes si plně uvědomuji, že ani já jsem nebyla jiná. Typů závodních diet je mnoho. Všechny mají jednoho společného jmenovatele, jímž je opravdu velký kalorický deficit. Tři až pět měsíců se strava skládá jen z několika druhů potravin. Ve stručnosti jsou jimi zejména kuřecí nebo krůtí prsa, vaječné bílky, zelenina a rýže či brambory v omezeném množství. Ovoce a zdravé tuky nemají v jídelníčku nijak velké zastoupení nebo spíš vůbec žádné. Energetického příjmu mnoho není a ani jeho doplnění ve formě refeed day nebo cheatday situaci nezachrání. Tyto dny mají dle mého názoru význam spíše z psychického hlediska – těšíte se, že se konečně najíte. Na druhou stranu energetického výdeje je víc než dost. Těžké silové tréninky, kardio tréninky, dvoufázové tréninky, další kardio tréninky a zase tréninky. Času na odpočinek není mnoho, v průměru asi jeden den v týdnu, pokud se hodně zadaří, občas i dva. Většina z vás už jistě tuší, kam směřuji. Závodní příprava má se zdravým životním stylem asi tolik společného jako McDonald. Nedostatečný příjem energie doplněný o enormní energetický výdej mají negativní dopady na zdraví závodnic. Únavu a vyčerpání není třeba zmiňovat. V důsledku nedostatečného množství tělesného tuku je narušena hormonální rovnováha, což se u žen projevuje nejčastěji ztrátou menstruace. Dále se objevují zažívací potíže, nespavost, problémy s pamětí atd. Rozhozené hormony v neposlední řadě také velice úzce souvisí s psychikou, která dle mého názoru dostává závoděním zabrat ze všeho nejvíc. Většina negativních dopadů na zdravotní stav se dá při troše štěstí vyřešit bez větších následků. Koneckonců lidské tělo vydrží opravdu hodně.

Bikini fitness nemají jasně dané parametry, dle kterých by porota rozhodovala o vítězce. Nehledě na to, že porotci coby lidský faktor hodnotící, která z dívek je tou nejlepší, se budou samozřejmě v názoru lišit člověk od člověka. Každý máme jiný vkus a dnes bývají dívky téměř všechny natolik dobře připravené, že vyhrát by mohla opravdu každá a záleží jen na subjektivních preferencích porotců. Jaká je tedy příčina toho, že každou sezonu stále přibývá nemalé množství nových závodnic? Touha přiblížit se dnešnímu ideálu ženské krásy? Stát na pódiu s medailí na krku, pohárem v ruce a šesti kostkami na břiše? Z vlastní zkušenosti vím jedno – nic z toho vás šťastnější neudělá a na konci zjistíte, že cesta na pódium byla mnohem snazší, než je cesta z něj. AUTOR ČLÁNKU Andrea Horňáková trenérka a studentka VŠ, bývalá závodnice v bikini fitness Absolutní juniorská mistryně bikini fitness České republiky v roce 2015 3. místo Mistrovství světa juniorů kategore bikini fitness v roce 2015 3. místo Mistrovství České republiky žen kategorie bikini fitness v roce 2016

Napravování psychického stavu a odstraňování „zvyků“, které si s sebou dívky nesou jak z období přípravy, tak offseason, už je poněkud běh na dlouhou trať a troufám si říci, že ne vždy se to úplně podaří. Jedním z největších problémů vůbec se stává záchvatové přejídání. V podstatě dlouhodobě hladovíte, často s kalorickým příjmem někde pod hranicí bazálního metabolismu. Zhruba za nějaké tři týdny přijde očekávaný cheatday, kdy se do sebe snažíte nacpat vše, co vám přijde pod ruku, protože víte, že od zítřka na vás opět čeká jen kuřecí a salát. Tenhle styl všechno, nebo nic poté často zůstává dívkám i mimo přípravu a velice těžko se ho zbavují. Pokud tedy sní něco, co není na seznamu clean food, mozek jako by dostal impuls, že teď přišel ten moment, kdy se musí přecpat k prasknutí (a to opravdu nemluvím o tabulce čokolády, možná pokud by měla 10 kg). Dalším problémem, které s sebou závodění přináší, je nespokojenost se sebou samým, přesněji řečeno s vlastním tělem. Závodní forma se rozhodně nedá udržet dlouhodobě. Už jen vzhledem k výše zmiňovaným dietám, je to nemožné. V období po závodech tedy logicky nějaká ta kila navíc přiberete. Tělo se snaží vrátit zpět k normálu. Jenže vaše představa o normálu je už posunutá úplně jinde než u většiny běžné populace. Při pohledu do zrcadla tak budete stále nespokojeny i přesto, že v danou chvíli by dalo mnoho slečen nevím co za to, aby vypadaly aspoň z poloviny jako vy v offseason. Ocitáte se někde uprostřed, mezi posedlostí jídlem a vlastním tělem. A kvůli čemu?

POWERFUL

str.

25


WOD

WOD | FILTHY FIFTY

Filthy Fifty

V tomto čísle jsme si na tebe přichystali trošku delší „vytrvalostní“ workout. Nebudou v něm nijak těžké váhy, ani složité cviky, ale bude jich hodně a opakování ještě víc. Workout Of the Day pro toto číslo se jmenuje „Filthy Fifty“. Dobrá zpráva je, že pojedeme jen jedno kolo na čas. Horší zpráva, že to kolo obsahuje 10 cviků. A těch 50 opakování od každého cviku – asi nemá ani smysl zmiňovat, že po Murphovi, který jsme cvičili v jednom z předchozích čísel, pro tebe 50 opáček nemůže být žádná dřina:) Tak se na to vrhneme, ne? Neřekl bych, že se na daný WOD musíš nějak dlouho rozcvičovat, stačí, když si chvíli zavesluješ, aby ses zahřál, a zkus pár opakování od každého cviku, aby ses dostal do rytmu. Tak 3-2-1 – JDEME NA TO!

1

for time 50 Box jumps 50 Jumping pull ups 50 Kettlebell swings 50 Walking lunges 50 Knees to Elbows 50 Push press 50 Back extensions 50 Burpees 50 Wall balls 50 Double unders

Box Jumps První cvik na rozehřátí. Nic těžkého, jen snožmo vyskoč na box a nahoře se nezapomeň narovnat do ukázkového stoje, ať je to krásné REP. Snaž se co nejvíc využít boky, pomoct si švihem rukou a dopadnout do co nejméně pokrčených kolen, ať ušetříš nohy na další cviky. 50 opakování bude nejlepší vyskočit nahoru snožmo a zpět dolů sejít. Snaž se udržet celou dobu strojové tempo a odskákat je v kuse. Jsem na začátku.

26

str.

POWERFUL


FILTHY FIFTY JOSH | WOD

2

3

Jumping pull ups

Jumping pull ups: Po posledním výskoku na bedně rovnou zůstaň (předpokládám, že sis ji položil přímo pod hrazdu). Chytni se hrazdy, pokrč kolena tak, abys byl úplně vyvěšen, ruce natažené. Vyskoč a zároveň se přitáhni bradou nad hrazdu. První opakování hotové.

Walking lunges

Kettlebell swings

Swingy popisoval podrobně v jednom z minulých čísel Radar Vrátný. Stoupni si na šířku ramen, udrž rovná záda, jemně pokrč kolena a předkloň se tak, abys měl ramena před kettlebellem. Z této pozice se prudce narovnej, propni kolena, otevři boky a zatni zadek. V okamžiku, kdy začne koule padat dolů, ji nebrzdi, ale jen následuj.

4

Udrž rovné tělo a vykroč dopředu tak, aby se ti koleno zadní nohy vždy dotklo země. Koleno přední nohy by nemělo předbíhat před špičku, ideálně udrž v předním koleni 90 stupňů. V trupu se nepředkláněj, ani nezakláněj.

POWERFUL

str.

27


WOD | FILTHY JOSH FIFTY

5

Knees to elbows

Teď to přijde, dle mého nejtěžší část workoutu. K2E jsou poměrně náročný gymnastický cvik a 50 opakování je hodně. Není tedy od věci celý počet opakování už od začátku rozkouskovat do několika setů. Vyskoč na hrazdu s úchopem o trošku širším, než je šířka ramen. Snaž se použít pro provedení pohybu švih vycházející z ramen (takzvaný gymnastický kip). V okamžiku, kdy ti jde tělo za hrazdu, se rukama snaž stáhnout hrazdu dolů tak, abys byl tělem co nejvodorovněji se zemí, a zároveň pokrč kolena a vyšvihni je k loktům. Ano, každé opakování končí dotykem kolen na lokty, ani centimetr pod anebo nad.

6

Push press Tentokrát pouze s prázdnou činkou, proto se jde přes tento pohyb prokousat relativně rychle. Začni s činkou položenou na ramenou, lokty před činkou, postoj na úroveň kyčlí. Stáhni břicho a zadek. Proveď takzvaný „dip“ – pokrč trochu kolena, aniž by ses předkláněl, tělo zůstává stále rovně. Z dipu prudce vystřel vzhůru, klidně až na špičky. Tvým cílem je nadhodit tělem činku co nejvíce vzhůru a až pak dotlačit rukama do konečné pozice – činka nad rameny v propnutých rukou, tělo narovnané, zpevněné.

7

Bancksions exte Cvik trošku odpočinkový pro naše ruce i nohy, zato cílený na střed těla. Lehni si na zem na břicho, ruce za záda. Ideálně pod břicho vlož abmatku, kterou běžně používáme pro sit-ups. Tvým cílem je nadzvednout hrudník nahoru, jak vysoko jen můžeš, aniž bys odlepil nohy od země.

28

str.

POWERFUL


+420 722 221 211


WOD | FILTHY JOSH FIFTY

8

9

Burpees

Tak tenhle cvik asi znáš:) Pleskni sebou o zem, ruce použij jen na zmírnění dopadu, ne že provedeš striktní klik. Následně se rukama odraž od země a přistaň do co nejvíce natažených nohou (jako bys chtěl vytvořit svým tělem stříšku). Poté se jen narovnej, lehce povyskoč a tleskni nad hlavou. Už pomalu finišujeme, tak se snaž všech padesát odjet v kuse strojovým tempem. Pozitivně se motivuj, hecuj se, vždyť už je za chvíli konec.

10

Wall balls

Wall balls: Cvik, který spousta lidí nenávidí (aspoň ti, kteří neměří dva metry). Cvik je v podstatě kombinací čelního dřepu s medicinbalem a push pressem. Drž medicinbal na úrovni hlavy, proveď předpisový dřep a v okamžiku, kdy si stoupáš, použij boky stejným způsobem, jako před chvílí u push pressu, a vyhoď medicinbal na terč. V okamžiku, když padá, jej čapni, absorbuj jeho energii tím, že s ním okamžitě půjdeš do dřepu, a opět jej vyhoď vzhůru. Nenech se nikdy padajícím medicinbalem předklonit.

Double unders Švihadlo, na každý výskok nech dvakrát lanko podtočit pod nohama. 50 opáček máš hotovo do minuty. Ovšem pokud máš problém chytit rytmus a DU jsou pro tebe boj, pak pánbůh s tebou.

AUTOR ČLÁNKU Vašek Maleček Trenér z pražské tělocvičny CrossFit Committed Foto: Lukáš Zrůst

30

str.

POWERFUL


OSOBNOSTI | MICHAL MIČKA

Michal Mička

Michal je na naší CrossFitové scéně již nějakou dobu, ale teprve co začal působit v CrossFit Iron Land, jsem měl možnost jej konečně také poznat osobněji a musím konstatovat, že pod drsnou tváří se skrývá velmi milá osoba. Je tedy na čase, abyste ji poznali i vy.

32

str.

POWERFUL


MICHAL MIČKA | OSOBNOSTI

1. Michale, začneme téměř klasicky: Kdy-kde-jak SES dostal ke CrossFitu a hlavně proč jsi u něj zůstal? Ahoj všem čtenářům časopisu Poweful a hlavně CrossFitterům... začal jsem s CF v Havířově jako doplněk cvičení, hlavně zvýšení fyzičky k MMA, které jsem v té době dělal. A jelikož jsem původem vzpěrač a CF je z většiny poskládán z prvků vzpírání a cvičení, které mi bylo blízké, tak mě začalo bavit víc a víc a nakonec jsem u něj zůstal a miluji ho. Je to v podstatě můj život, trénuji sebe a i lidi kolem, takže splněný sen, práce je mým koníčkem :-)

POWERFUL

str.

33


OSOBNOSTI | MICHAL MIČKA

2. Současně s CrossFitem se věnuješ také závodně olympijskému vzpírání. Trénuješ sám, nebo pod nějakým klubem? A co bys doporučil začátečníkům? Ano, vzpírání dělám od svých 12–13 let, měl jsem trenéra v mládeži a pak trenéra v reprezentaci, a i když si myslíte, že děláte všechno dobře, tak vždycky potřebujete někoho, kdo se na vás dívá a opravuje chyby. Každý je pořád dělá, i profesionálové. Závodím pod klubem vzpírání Baník Havířov. Začátečníkům bych doporučil, aby nepodceňovali právě tuto fázi v CF, jelikož tady zvedají váhu, je to dynamické a náchylné ke zranění, takže bych doporučoval trenéra, který hned na začátku objasní techniku u malých vah a teprve pak se bude pomaličku přidávat. Nikam nespěchat a vzpírat od samého začátku hlavně technicky správně. Pak to bude všechno hned lehčí…

3. Blíží se The Open (vstupní brána ke The CrossFit Games). Jaké jsou tvé cíle na tento rok a myslíš, že máme teď u nás (myšleno i Slovensko) někoho, kdo má šanci se konečně probojovat alespoň na The Regionals. Na Open 2017 se připravuji nejlépe, co jsem se kdy připravoval. Mam tréninkový plán poskládaný odborníky, kteří mají ve svém repertoáru jména známých CF atletů, a cítím se mnohem lépe, než když jsem dosud skládal trénink sám a vymýšlel si to pro sebe. Tak uvidíme, určitě bych chtěl mít nejlepší výsledek ve své dosavadní „kariéře“. A co si myslím o našich atletech? Myslím, že by pár lidí na to mělo, ale komu nejvíc fandím, je Slovák Ľudovít Czókoly, už dvakrát měl hodně blízko a přál bych mu se probojovat (spolu se mnou, haha :-D) na The Regionals.

34

str.

POWERFUL


4. Jak vypadá tvůj tréninkový den? Kolik tréninků absolvuješ za den? Připravuješ se momentálně kromě The Open ještě na jiné závody? Jak jsem již zmiňoval výše, připravuju a soustředím se hlavně na The Open. Mam 5 tréninkových dnů rozdělených do 2 fází (ráno a večer).

5. Jaké jsou tvé další cíle ať již závodní, či trenérské? Tak zatím se nejvíc soustředím na kariéru závodníka, ale k tomu patří i to, že se vzdělávám v oblasti tréninku lidí a hlavně beru ze svých vlastních zkušeností, takže bych do budoucna chtěl předávat tyto poznatky a zkušenosti dalším... baví mě, když se lidi pod mým vedením učí a jde jim to. Mám z toho radost.

6. Kde se teď více pohybuješ? Praha, nebo Havířov? Můžeš nějak porovnat atlety v těchto regionech? Je tam nějaký rozdíl, byť třeba jen mentální? Je to tak 50/50 ale doma je doma, každý to zná, ačkoli se jakože stěhuje za lepším, ale domov – i když je nic moc – je vždycky domov. Já to tu mám rád (Havířov). V Praze je to taky fajn, ale jde to tam na můj vkus nějak moc rychle. Ale taky jsem tam poznal spoustu skvělých lidí a sparing parťáky, se kterými si rozumím – teda aspoň myslím, ze mi rozumí :-D


OSOBNOSTI | MICHAL MIČKA

7. Co považuješ za svůj dosavadní největší úspěch – sportovní, pracovní, životní? Životní úspěch je všechno, co jsem si vypotil, vybudoval, vypracoval a já nevím, co ještě. Je to moje rodina, děti a žena, je to práce trenéra, je to pozice atleta, kamarádi. Ale můžu říct, ze mi CF opravdu změnil život k lepšímu. Jsem rád, že jsem se k tomu rozhodl. Ničeho nelituji.

8. Kdybys mohl vybrat jednu superschopnost, jakou by sis zvolil a proč? Mám na výběr? Haha, jestli se bavíme třeba o avangerech a podobně, tak podle mě je nejlepší Hulk. Jednou jsem se synem Alexem absolvoval komiksový maraton a usoudil jsem, ze by Hulk rozmetal i nesmrtelného Supermana, haha.

9. Nejde si nevšimnout tvých tetování. Mají pro tebe nějaký hlubší význam? Plánuješ další rozšíření? Tetování mám rád, rád se nechávám tetovat, baví mě ta bolest. Teda jak kde. Tetování má význam, který mu dáte vy. Hodně lidí si tak obhajuje svoje kérky, které v podstatě ani význam nemají, ale před společností si ho udělají. Mám tetování, které má jasný význam, třeba datum narození mých dětí nebo portréty. Ale většina kérek jsou jen obrázky, které se mi líbily, a nemají v podstatě žádný význam... jenom to proste dobře vypadá na kůži. Ale jestli chcete, tak klidně každé tetování význam bude mít :-D Plánuju ještě právě druhý rukáv poskládaný z portrétů mé rodiny – žena, starší a mladší syn. Tak uvidíme...

AUTOR ČLÁNKU Adam Buček Šéfredaktor magazínu a celoživotní atlet Foto: Štefan Drgoň

36

str.

POWERFUL


MICHAL MIČKA | OSOBNOSTI Foto: Martina Boulová

INZERCE

F Y Z I O P R O V A S Nabízíme fyzioterapeutické, masérské a regeneraèní služby jak pro jednotlivce, tak pro firmy (dojedeme za Vámi na pracovištì i domù)

info@fyzioprovas.cz

606 385 805 (Petra Balounová)


TEST | NOVÉ NIKE METCON 3 PŘICHÁZEJÍ!

Nove

Nike Metcon 3 prichazeji!

Internet, hlavně instagram, je již téměř přeplněn fotkami novinky z dílny Nike. Nástupce Nike Metcon 2 je totiž velmi očekávaná bota řekněme „polovinou“ CrossFitové komunity. Toto vše si Nike dobře uvědomuje, a proto nepřichází jen s jedním modelem, ale hned se třemi, které nepozorný jedinec může snadno zaměnit.

Uvítejte ve svém gymu (řazeno od nejlevnějšího modelu): 1. Nike Metcon 3 Repper (dále jen Repper) – zatím oficiálně nepotvrzená varianta 2. Nike Metcon 3 (dále jen Klasik) 3. Nike Metcon 3 Flyknit (dále jen Flyknit) Všechny tři boty určitou měrou vycházejí z verze Metcon 2, ale Repper je taková řekněme odlehčená verze původní dvojky. Měkčí bota určená spíše pro kruhové tréninky apod. Bota samotná nebyla zatím plnohodnotně testována. A jelikož zatím nejsou uvolněny oficiální informace ani bota samotná, vyhnu se dalším spekulacím. Nyní přeskočíme k verzi nejvyšší – Flyknit. Jak už název

38

str.

POWERFUL

napovídá, bota je sestavena technologií flyknit, tedy šitá jedním velmi odolným vláknem. Bota je tudíž pevná (údajně více než verze Klasik) a zároveň podstatně ušetřila na gramáži. Více botu rozebereme v samostatné recenzi.


NOVÉ NIKE METCON 3 PŘICHÁZEJÍ! | TEST

Metcon 3 Repper (neoficiální foto)

Nike Metcon 3, mnou pracovně nazvaná Klasik, je jako jediná přímým nástupcem bot Metcon 2. Právě tento model jsem měl již před Vánoci možnost začít testovat jako jeden z prvních ve střední Evropě. Na první pohled si všimnete dvou věcí – přepracované podrážky, hexagon je nahrazen trojcípími hvězdami a paty – je na ni přidána plastová část, která má zvyšovat stabilitu právě v této oblasti (plus stylový nápis Metcon přes patu). Podrážka je z mého pohledu lepší, lépe přilne k podlaze, tedy palec nahoru. Pata je opravdu o něco stabilnější a tvrdší, tedy opět plusové body. Ale… Největší změna z mého pohledu je předělávka šířky boty, ač se to na první pohled nezdá, Metcon 3 je lehce užší než předchůdce a celkově se tak změnil tvar boty (více viz foto vložky obou bot). Většina čtenářů teď zřejmě plesá radostí, přeci jen stížnosti většiny byly právě na větší šíři boty, já jsem naopak lehce zklamán, bota mi teď ani zdaleka tak dobře nepadne jako předtím. Metcon 2 jsem nemusel ani zavazovat a noha se ani nehnula, s Metconem 3 na to mohu zapomenout. Pata už mi v botě bohužel tak dobře nesedí jako u předchozího modelu. Další stížnost na Metcony byla hlavně na jejich váhu a tuhost. Nike to vyřešil trochu šalamounsky a obě oblasti lehce upravil k lepší spokojenosti, chcete-li ale přesto více běhavou měkčí lehčí botu, pořiďte si Metcon 3 Flyknit.

Metcon 3 DSX Flyknit

Ti pozornější si určitě všimnou změny materiálu u tkaniček – jsou nyní mnohem jemnější a lépe drží u sebe, nerozvazují se tak jako u předchozích modelů, nejsou ovšem zase tak odolné. Pro podrobnější rozbor si budete muset počkat do dalšího čísla, kde se snad již utkají s Reebok Nano 7. V současné době je nemám ještě dostatečně otestované, a tedy si nějaké poznatky zatím nechám pro sebe. Pokud se ovšem nemůžete rozhodnout, zdali si Metcon 3 již pořídit, doporučím botu vyzkoušet, ať nejste nepříjemně překvapeni, hlavně pokud máte širokou nohu a dvojky vám v tomto vyhovovaly. Pokud jste Nike lover, tak si je stejně pořídíte, ať napíšu cokoli a já vám to ani nemám za zlé, bota je skutečně opět vizuálně velmi povedená a barevných variant je také dosti a to ani nemluvím o možnosti zvolit si Metcon 3 ID a botu si perzonalizovat.

AUTOR ČLÁNKU Adam Buček Šéfredaktor magazínu a celoživotní atlet

POWERFUL

str.

39


FUNKČNÍ TRÉNINK | ÚVOD DO STRONGMANSKÉ PŘÍPRAVY PRO CROSSFITERY

Úvod do strongmanské přípravy pro CrossFittery Již jsme toto téma lehce naťukli v zářijovém čísle loňského roku, ještě s ním ale rozhodně nejsem hotov. Se specializovanými tréninky strongmanských disciplín v CrossFitu jsem se poprvé osobně setkal zhruba dva roky zpátky v Belgii v CrossFit Liege a od té doby čekám, kdy se objeví i v našich českých boxech. Hle, je to tady, první testovací lekce zahájil Joey Scafidi v CrossFit Committed po absolvování semináře Strongfit s Julie­ nem Pineauem (stojí za přípravou atletů z CrossFit Invictus), pro úplnost existuje i specializovaný kurz od CrossFit Inc., jestli má někdo vlastní zkušenost, nechť se mi ozve.

40

str.

POWERFUL


ÚVOD DO STRONGMANSKÉ PŘÍPRAVY PRO CROSSFITERY | FUNKČNÍ TRÉNINK

POWERFUL

str.

41


FUNKČNÍ TRÉNINK | ÚVOD DO STRONGMANSKÉ PŘÍPRAVY PRO CROSSFITERY

42

str.

POWERFUL

od věci se na některé partie zaměřit „speciálně“. Pak už vás nebude šokovat fotka Riche Froninga, jak provádí biceps curl s EZ činkou. Určité svaly by prostě zasloužily trochu extra pozornosti, tak aby nebyly rozvíjeny jen jednostrannými pohyby, ale rozvíjely se ve všech směrech. Nemusíme chodit daleko, jen uvažte, že většinu cviků provádíte nadhmatem. Základní přínos jsem rozdělil do tří bodů.

Důležité je si také uvědomit, že spousta cviků v CrossFitu s osou zatěžuje celé tělo (pokud hodně zobecním, pravou i levou stranu těla – děleno horizontálně), to je na jednu stranu dobře, na druhou to nerespektuje vaše disbalance, silná strana přebírá zátěž i za tu slabší. Proto je důležité zařazovat také cviky, jež rozvíjejí obě poloviny nezávisle. Dále si uvědomte, kolik cviků je prováděno s činkou před hlavou (naprostá většina), například přední delt dostává zabrat, ale co zadní část? Cvičení by přeci mělo kompletně respektovat vaše svalové disbalance.

Reálná aplikace v životě

Kromě zmíněných partií hraje velkou roli intenzita cvičení, CrossFitteři jsou povětšinou zvyklí vše cvičit při vysoké intenzitě, ale právě změna na pomalejší intenzitu, v jaké cvičí právě strongmani, vám dovolí navýšit objem (váhu), a zatížit tak tělo odlišným způsobem. Ano, trénink pak netrvá stanovenou hodinu, ale spíše déle (1,5–2 h), vliv na rozvoj síly je ovšem značný.

(NE)Jednostranné zatížení

Intenzita

Proč bychom ovšem měli tento druh cvičení do svého tréninku zařadit? Teď možná otevřu Pandořinu skřínku, ale co už: Některé svalové skupiny bohužel nejsou v CrossFitu dostatečně zastoupeny. To není jen můj názor, ale pokud se problematikou zabýváte více, určitě se mnou musíte souhlasit. Jak je to možné? Je to přeci „whole body“ cvičení a ještě k tomu funkční. Nenechte se mýlit, to, že se trénink neustále mění a obsahuje cviky, které zapojují velké svalové partie, neznamená, že není

V neposlední řadě pokud nás má CrossFit připravit na překážky v běžném životě, často narazíte na to, že takové překážky nepřipomínají činky z gymu, a nedá se tedy na ně aplikovat olympijský zdvih. Spíše narazíte na kámen nepravidelného tvaru, jejž když potřebujete přemístit, více využijete znalost přemístění Atlasova kamene a to je další věc, kterou si můžete ze strongmanského tréninku odnést.


1

2

3

4

5

Jaké cviky zařadit? Níže máte příklad pěti cviků a jejich vyobrazení, článek, který se bude věnovat správnému provedení, bude zařazen v následujícím čísle. 1. Yoke carry 2. Farmers walk 3.Sled pull and Sled drag 4. Atlas stones 5. Log lift

AUTOR ČLÁNKU Adam Buček Šéfredaktor magazínu a celoživotní atlet

Foto: Lukáš Zrůst Valerie Mirić Anchors Aweigh Photography

POWERFUL

str.

43


FASHION | VÝBĚR OBLEČENÍ Z E-SHOPŮ

0,-

79

NIKE DRI-BLEND BURN ATHLETE TRAINING T-SHIRT ČERNÉ

NIKE DRY TRAINING TANK ŠEDÉ

z

p.c ho

ts tes

fit

-

, 0 9

7

ts

s

te fit

cz

p. ho

NIKE POWER LEGEND TRAINING TIGHT TMAVĚ ŠEDÉ

,0 9 7

1.590,-

.cz hop

sts fitte

fittestshop .c

z

NIKE DRY TRAINING SHORT ČERVENÉ

NIKE PRO HYPERWARM TRAINING TIGHTS

,0 9 3.4 .cz hop

sts fitte

790

fitt es

tsh

44

str.

POWERFUL

,-

op. c

z

NIKE METCON 3 TRAINING SHOES – ČERNÉ


VÝBĚR OBLEČENÍ Z E-SHOPŮ | FASHION

POWERFUL

str.

45


FASHION | VÝBĚR OBLEČENÍ Z E-SHOPŮ

2,-

.39

2

z

p.c sho

NIKE DRY TRAINING HOODIE ČERNÁ

NIKE PRO CLASSIC SKEW BRA ČERNÁ

1.0

fitt e

90

sts

ho p.c

z

,-

st

e fitt

,0 9

1.4

z

.c op

sh est

fitt

,2 5 9

p.cz tsho

s fitte

NIKE DRIPRO HYPERCOOL TIGHT ČERNO-RŮŽOVÉ

NIKE DRY TRAINING SHORT ŠEDÉ

3.490,fittestsho p

.cz

NIKE METCON 3 TRAINING SHOES ČERNOBÍLÉ

NIKE METCON 3 TRAINING SHOES RŮŽOVO-ČERNÉ

3.49 fitte st

0,-

shop

46

str.

POWERFUL

.cz


VÝBĚR OBLEČENÍ Z E-SHOPŮ | FASHION

POWERFUL

str.

47


BĚH | RUGBY

RUGBY RUGBY O rugby se říká, že je to hra chuligánů hraná gentlemany. To vám jistě potvrdí především všichni hráči, ale také fanoušci tohoto krásného kontaktního sportu. Rugby jako sport se začalo vyvíjet na počátku 19. století v Anglii, odkud se rozšířilo téměř do celého světa. Název rugby vznikl podle názvu města, kde v roce 1823 vzal hráč fotbalu William Webb Ellis míč do ruky a běžel s ním k brance soupeře. Šišatý míč, který dnes všichni dobře znají, se objevil později v roce 1851.

Většina z nás, kteří rugby znají, si jistě nenechali ujít loňské mistrovství světa v Anglii, které bylo opravdu velkolepé. Víte ale, že rugby má více variant? Rugby, jak ho zná většina z nás, se nazývá Rugby Union nebo také patnáctkové rugby nebo u nás jen ragby. Dále jste si mohli všimnout, že na olympijských hrách v Riu bylo nově zařazeno Rugby 7s neboli sedmičkové rugby, které vychází právě z unionu. Na světě se ale také hraje Rugby League, kterému se budeme věnovat v tomto článku. Rugby League (třináctkové rugby, třinácky, league nebo v Austrálii footy) vzniklo v roce 1895 opět v Anglii ve městě Hud­dersfield. Tehdy došlo k oddělení několika týmů ze severu Anglie od tehdejší Rugby Football Union. Tyto týmy založily novou asociaci, která nesla název Northern Rugby Football Union (později přejmenované na Rugby Football League). Hlavním důvodem neshod a rozdělení asociací bylo, že rugby bylo hráno především na prestižních školách, které vylučovaly profesionalismus, tedy hraní za úplatu, ale vlivem popularizace si tento sport našel cestu i mezi nižší vrstvy. To vedlo k tomu, že dělníci a horníci ze severu se dožadovali, aby byli za čas strávený

48

str.

POWERFUL

hraním placeni. Mělo to kompenzovat případná zranění a také čas, kdy kvůli hraní rugby nemohli být v práci. Zjednodušeně řečeno, chtěli sport profesionalizovat. Nově vzniklá asociace začala hned měnit pravidla, a tím vytvořila nové, rychlejší a pro diváka atraktivnější rugby. Rugby League se tedy hraje ve třinácti hráčích na každé straně. Zápas trvá 80 minut hrubého času a je rozdělen na dva poločasy, mezi kterými je 10–20 minut pauza. Hraje se na obdélníkových hřištích podobných rozměrů, jako jsou ty fotbalové. Branky ve tvaru písmene „H“ jsou od sebe vzdáleny 100 metrů a za nimi se nachází na obou stranách další 6–12 metrů hluboké brankoviště. Šířka hřiště je pak mezi 58–68 metry. Postranní a koncové čáry jsou už součástí autu, tedy pokud se jich míč nebo hráč s míčem dotknou, jsou mimo hru. Nejčastějším a nejvíce ceněným způsobem získání bodů je položení (try). Jde o kontrolované položení míče na zem v soupeřově brankovišti nebo na brankovou čáru (try line). Položení je oceněno 4 body a možností kopu na bránu (konverze), za které může pokládající tým dostat další 2 body. Tento kop se provádí


RUGBY | BĚH

POWERFUL

str.

49


BĚH | RUGBY

z libovolné vzdálenosti kolmo na místo položení a za úspěšné je považováno, pokud míč přeletí břevno brány. Pokud tým získá výhodu penalty, je jednou z možností jejího využití kop na bránu. Pokud je kop úspěšný, získá kopající tým dva body. Poslední možností zisku bodu je kop s odrazem ze hry (drop goal). Pokud hráč během hry prokopne po odrazu od země míč brankou, je jeho tým odměněn jedním bodem. V rugby league je dovoleno přihrávat pouze směrem dozadu a paralelně s brankovou čárou. Míč si přihrávají hráči jednoho týmu s cílem dostat se do soupeřova brankoviště. Při přihrávce směrem dopředu (tzv. „předhozu“) ztrácí tým, který přihrávku dopředu provedl, míč a doposud bránící tým znovu zahajuje hru mlýnem. Mlýn slouží k rozehrání míče po předhozu, vypadnutí míče, nebo pokud se míč ocitne v autu. Šest hráčů roje z každého týmu se zaváže do sebe, takže pilíři a mlynář vytvoří první řadu mlýnů, za ně se naváže druhá řada a mlýn sváže vazač. Tým, který se nedopustil chyby, má výhodu rozehrání do mlýnu. To probíhá tak, že mlýnová spojka prohodí míč mezi nohama svých spoluhráčů a sama nebo za asistence vazače uvede míč do hry. Kvůli zrychlení hry se postupem času odstoupilo od přetlačování v mlýnech a dnes je většina mlýnů rozehrávána pouze rychlým prohozením míče. Skládání je způsob, jakým se bránící tým snaží útočícímu týmu zamezit v bodování či získání území. Skládat je dovoleno od ramen dolů, a to pouze hráče nesoucího míč. Po dokončení skládky musí bránící tým ustoupit 10 metrů s výjimkou dvou markerů, kteří můžou zůstat u skládky. Skládaný hráč pak uvede míč do hry rozehráním tzv. play-the-ball. Útočící tým má, pokud nedojde k porušení pravidel, 6 pokusů na útok. Hráči útočícího týmu mohou být 5× složeni, aniž by ztratili míč, ale po šestém složení předají míč bránícímu týmu a role se mění. Ve hře se pak útočící tým po páté skládce často rozhodne pro kop, aby získal co nejvíce metrů a ztížil soupeři pozici. Stejně jako RU má i RL své mistrovství světa, které se bude konat v říjnu 2017. Mezi další velmi sledované události pak patří také turnaj 4 nations, který letos vyhráli hráči Austrálie a posunuli se tak na 1. místo světového žebříčku, kde po čtyřech letech vystřídali Nový Zéland. Za nejlepší soutěž na světě se považuje NRL, která vznikla v Austrálii. Momentálně hraje soutěž 16 týmů. 15 je z Austrálie a 1 z Nového Zélandu. V Evropě je nejpopulárnější soutěž Super League, která se hraje v Anglii. Hraje ji 12 týmů, z nichž 11 je z Anglie, především ze severu, a doplňuje je jeden tým z Francie. Hráči Nového Zélandu a jejich HAKA.

50

str.

POWERFUL

V České republice se RL začalo hrát v roce 2006 díky Milanu Mrtýnkovi, který položil základ České asociaci Rugby League. Několik let byly v ČR pouze 4 týmy, ale v roce 2011 se podařilo založit dalších 6 nových týmů, které vytvořily druhou divizi. Dnes je v ČR stále 10 týmů, z nichž 7 hraje v 1. divizi a zbytek ve 2. divizi, která se hraje turnajově. 1. divize se hraje na dvě kola a následně zkrácená verze playoff, které je zakončeno grand finále. Letos se do něj probojovaly týmy RLC Dragons Krupka a RLC Slavia Hradec Králové. Ze zisku prvního titulu v historii se letos radovali hráči Dragons, kteří ve velmi napínavém utkání porazili hráče Slavie 20:18 Česká republika má samozřejmě i svůj národní tým, který se pravidelně účastní Evropského šampionátu skupiny C, kde se nám ale moc nedaří. Letošní rok jsme za soupeře dostali Ukrajinu a bohužel oba zápasy ve skupině prohráli. Nicméně se nám letos podařilo porazit výběr Norska, také vojenský tým z Kanady, kteří k nám letos přijeli na přátelská utkání, což já osobně beru za velký úspěch. Momentálně se ČR drží na 24. místě ze 40 bodovaných týmů. RL je v České republice čistě amatérský sport a tomu také odpovídá příprava týmů. Většina z nás má trénink 2–3× týdně na hřišti, kde se po většinu času trénuje technika, základy hry a taktika. Technikou myslím hlavně skládky, jež tvoří velkou část hry, a správná technika skládání pomáhá hráčům efektivně zastavovat soupeře, a brzdit tak jeho hru. Dalším důležitým základem hry jsou také nahrávky, které – jak už bylo napsáno výše – mohou směřovat pouze dozadu. Jediná možnost, jak poslat míč dopředu, je pouze kopem. Na hřišti se ještě trénuje fyzička, která většinou odpovídá intervalovým běhům či sprintům. U hráčů RL je samozřejmě důležitá i vytrvalost, ale největší důraz je kladen právě na krátké a rychlé sprinty, jichž je ve hře většina. Každý z hráčů je pak zodpovědný za silovou přípravu, která je rovněž nedílnou součástí tréninku. Ve hře dochází k mnoha nárazům a tělo potřebuje být „osvalené“, aby bylo co nejvíce chráněné. Já osobně se snažím cvičit každé ráno a nejvíce mi vyhovuje CrossFit. Je to ta správná kombinace silového tréninku a zároveň výbušnosti s vytrvalostí. CrossFit se ještě v jedné věci podobá Rugby League, a tím je komunita. V RL si na hřišti se soupe-


RUGBY | BĚH

řem nic nedarujeme a většinou to dost bolí, ale na konci zápasu jsme zpravidla opět přátelé a atmosféra, kterou zápasy RL mají, se nedá jen tak popsat. Já to podobné našel v CrossFitu, k němuž mě přivedl kamarád na Novém Zélandu, kde jsem rok hrál v Aucklandu za jeden z nejstarších týmů RL. Bohužel hrát na Novém Zélandu je, jako kdyby se nějaký ostrovan rozhodl hrát u nás hokej. Hra je úplně jiná, než na co jste zvyklí, a navíc o dost rychlejší. Ale zkušenost k nezaplacení. Já osobně se připravuji v CrossFit Committed, kam jsem měl v úmyslu chodit jen 3 měsíce, abych se dal dohromady po zlomenině lýtkové kosti, a už tam jsem přes rok.

Více informací o Rugby League v Čechách můžete najít na FB stránkách České asociace nebo na Rugbyleague.cz

Foto: Hynek Haruda

AUTOR ČLÁNKU Jaroslav Bžoch Kapitán týmu RLC DRAGONS KRUPKA, hráč reprezentace a také prezident České Asociace Rugby League

INZERCE

TOMMI - holding,

HAVARIJNÍ POHOTOVOST NONSTOP

®

spol. s.r.o.

Správa údržba nemovitostí držitel certifikátu ČSN EN ISO 9001:2001

Praha 4 +420 602 299 898 Praha 9, Praha 10, Brandýs n. L. +420 603 417 679


ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL | SPÁNEK

opomíjený klíč k tréninkovému progresu a vysněné postavě

Už jste jistě četli nespočet článků o tréninku a výživě. Pravděpodobně jste však zmateni více, než když jste nevěděli v podstatě nic, je to tak? Informací je v dnešní době tolik, že je velice těžké rozlišit, co je správně a co nikoli. Dnes od těchto témat ustoupíme a budeme se věnovat jinému, rozhodně však neméně důležitému. Takovému, kterému bohužel nevěnuje většina z vás dostatečnou pozornost. Je to proces, o kterém se nedočtete v žádném kulturistickém a pravděpodobně ani žádném jiném časopisu. Je to SPÁNEK!

52

str.

POWERFUL


SPÁNEK | ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL

Je až neuvěřitelné, kolik lidí, cvičenců nevyjímaje, má problém s usnutím, během noci se v pravidelných intervalech probouzí nebo trpí nějakou spánkovou poruchu. Důležitou otázkou také je, zda se vám ZDAJÍ SNY. Pokud ne, máte špatný spánek! V tomto článku nebudeme zacházet do detailů o spánkových procesech a hormonálních dis­ regulacích způsobeným nedostatečným nebo nekvalitním spánkem. Cílem je pouze poukázat na jeho nesmírnou důležitost. Ať každý cvičenec chce, nebo ne, spánek se přímo podílí na ztrátě tuku, nabírání svalové hmoty a regeneraci po tréninkové zátěži. Hodně zjednodušeně řečeno. Jak řekl jeden můj kolega, lidské tělo je jako baterie, která se přes den neustále vybíjí. Vybíjíme ji fyzickou aktivitou, psychickou aktivitou a nadměrným stresem, se kterým se potýká každý z nás dnes a denně. Hektický životní styl nynější doby to vlastně ani jinak neumožňuje… Tělesná baterie by se měla nabíjet přes noc, a to díky spánku! Pokud se tak nestane a spánek je nedostatečný nebo nekvalitní, nedojde k adekvátnímu obnovení hormonálních systémů a tělo se postupem času stále více vyčerpává. Přidejme k tomu neustávající tvrdé tréninky, neupadající hladinu psychického stresu a máme

zde jasný výsledek: stagnace na poli tréninku a rekompozice postavy. Stagnaci pravděpodobně začnete dávat na vrub lehkým tréninkům, přitvrdíte tedy. Dietu nastavíte ještě přísněji než předtím. A výsledek? Nabírání tuku a horší výkony v posilovně. Zdůrazňuji, že se zde bavíme o naturálně cvičících jedincích! Dobrý spánek se nedá ničí nahradit. Trénink může být perfektně nastavený, periodizovaný a odcvičen s maximálním úsilím. Strava čistá jako křišťál, avšak bez kvalitního spánku nelze z dlouhodobého hlediska dosahovat požadovaných výsledků. Krátkodobě se bez kvalitního spánku dá dosáhnout dobrých výsledků, jednoho dne ale zjistíte, že už takto dále nemůžete…. Během spánku totiž probíhají životně důležité procesy – regenerace nejen fyzická, ale hlavně psychická (vyspíte se dobře = máte dobrý a úspěšný den, energie z vás přímo čiší X během noci se probouzíte a ráno jste nevyspalí = mrzutost, výkyvy energie a nálady, den nestojí za nic), oprava tkání a buněk (spánek nás tedy ovlivňuje i na buněčné úrovni), regulace hormonů a tělesná detoxikace. Dobře, řeknete si… „Teď mi ale sakra řekni, co je to vlastně kvalitní spánek a jak má vypadat?!“

Znaky kvalitního spánku: 1/ Do postele ulehneš před jedenáctou hodinou a usneš během pěti minut. 2/ Prospíš celou noc. Bez probuzení a nutnosti dojít si na záchod. Měchýř to zvládne, pokud je spánek dostatečně hluboký.

3/ Vzbudíš se sám od sebe mezi šestou a osmou hodinou ranní, cítíš se odpočatý, ve formě a schopný výkonu.

POWERFUL

str.

53


Nenašli jste se mezi těmito znaky? Že ani v jednom? Nevadí, dám zde pár jednoduchých tipů, jak zlepšit kvalitu a hloubku vašeho spánku! před spaním 2–4 g hořčíku! Záleží i na formě a kvalitě magnezia. Magnezium z lékárny bohužel svou 1/ Užívej úlohu opravdu nesplní (forma oxid – pro tělo nevyužitelná). Vyzkoušejte magnezium ve formě bisglycenátu.

2/ Jdi spát před jedenáctou hodinou! Spánek před půlnocí je důležitý pro regeneraci nadledvin a synaptických vezikul, tím pádem i pro psychickou a fyzickou výkonnost.

3/ Po osmé hodině večer žádná televize a počítač! Je nutné vyhnout se elektromagnetickému záření. Toto

dělá klientům největší problémy, ale ti, kteří chtějí problém opravdu vyřešit, to zvládnou bez větších obtíží. Místo počítače si čtěte, vzdělávejte se, zkuste trávit více času se svými nejbližšími.

4/ Spi v chladné a zcela zatemněné místnosti! Pokud na tebe jde světlo, snižuje se produkce spánkového hormonu, melatoninu.

5/ Dej si před spaním sacharidové jídlo! Bububu, toto je strašák pro většinu lidí, hlavně žen. Nebojte se, opravdu se vám to NEULOŽÍ do tuků. Naopak, sacharidy pomohou k vyplavení serotoninu (uvolňující účinek), zvedá se také produkce melatoninu a spánek se prohlubuje. TIP: jáhlová kaše s medem a lesním ovocem.

6/ EXTRA TIP PRO OPTIMÁLNÍ SPÁNEK: Užívej před spaním 4–8 g Inositolu v kombinaci se zmiňovaným magneziem! Jde v pravdě o kouzelnou formuli!

Pokud vás tento článek zaujal a rozhodnete se zlepšit kvalitu spánku, dejte mi zpětnou vazbu, jestli u vás došlo ke zlepšení.

AUTOR ČLÁNKU Dominik Kodras

Majitel Performance Power Center České Budějovice. Zakladatel Optimal Nutrition CZ info@ptimalnutrition.cz

INZERCE

Knihárna Beta-servis Bedřich Uzel, Libeř 164, 252 41 Dolní Břežany řežany Již 25 let se snažíme zpracovavat rychle a kvalitně veškeré typy vazeb a plnit tak i ty nejnáročnější požadavky našich zákazníků. Preferujeme moderní výkonné stroje a nové technologie.

Provádíme tyto práce: -

Vazba V1 Vazba V2, lepení V2 s chlopní Vazba V4 šití klasickou nití, V4 s chlopní Vazba V8a, V8b, V8c VazbaTwin (kalendáře, bloky) Perforace, bigování, děrování Falcování do formátu B1

Moderní doba si žádá prvotřídní kvalitu, proto používáme me špičkové stroje: Stahl | Theisen & Bonitz | Horizon | Guk | Kolbus | Freccia | Aster |Adast Hohner Müller | M Martini Ad t | H h | Müll ti i aj.j Rádi Vám poskytneme bližší informace na adrese: Libeř 164, 252 41, Dolní Břežany Mobil: 724 934 272, Tel.: 241 941 053, E-mail: beta.servis@seznam.cz www.kniharna-betaservis.cz

*** Tešíme se na brzkou spolupráci s Vámi ***

Proč právě my?

Nabízíme širokou škálu vazeb Používáme stroje nejlepší kvality To vše za nejlepší ceny


Koho a co sledovat na webu... www.czechfitnesscouple.com Zuzana a její přítel mají blog plný receptů a příběhů ze života CrossFiťáků/mediků/fitnessáků/běžců a určitě bych mohla vyjmenovávat dál. Ano, tohle všechno Zuzka zvládá a ještě ke všemu stíhá psát zábavný blog, fotit super fotky, sbírat followery jak na běžícím páse a rozdávat pozitivní energii a motivaci z Brna až do Prahy.

www.boxrox.com BOXROX – vše o tréninku, stravě, závodech, top atletech, kondiční i silové přípravě. Příjemné čtení ve vlaku, u snídaně anebo prostě jen tak. Ale nebojte, lepší než Powerful to není! :)

www.paleonick.com Nick je spojován s CrossFitem a paleo stravou, co já si pamatuji. Ale jeho recepty jsou i přesto stále originální. Na své si přijdou jak (CrossFitovou komunitou tolik milovaní) vegetariáni, tak samozřejmě i bezlepkáři! A pokud jste momentálně obojí, stejně jako já, a občas vám dochází inspirace, tak neváhejte a sledujte!

... na Instagramu? ... na YouTube? @beingbrigid

Julie Foucher – Pursuing Health

Paleo, CrossFit, recepty, čerstvé potraviny, pozitivní myšlení a důraz na zdravý životní styl. Přesně tohle potřebujete vidět a připomínat si každý den.

Joulie Foucher a její „Pursuing Health Channel“. Vše podstatné o zdraví a především o prevenci s předními americkými odborníky, CrossFittery, ale také obyčejnými lidmi, kteří sdílejí své příběhy.

@laurhorvat Laura Horvath, mladičká maďarská atletka, která se dostala na Regionals 2016 a umístila se na sedmém místě. Nenech si ujít její přípravu na Open 2017 (a podle mého názoru pravděpodobně i na Games).

@toughmentally Mental Toughness. Další důležitá věc, kterou je třeba si připomínat, když už scrollujeme Instagram Xkrát denně.

Brute Strength Najdete zde videa věnovaná mobilitě, ale také dalším diskutovaným tématům, jakými jsou pití kávy při/před/během tréninku, užívání kreatinu a dalších výživových doplňků.

Brooke Ence Brooke jako jedna z mála atletek využila své popularity a oblíbenosti a začala natáčet vlastní Vlogy. Je to zábava, odreagování a často se přistihnete, jak moc jí závidíte její život. I když ne každý den je jako na Youtube a ne všichni vypadáme jako na fotkách na našich Instagramech, tak to mějte na paměti, až se pustíte do sledování všeho doporučeného :)

POWERFUL

str.

55


ZDRAVÁ STRAVA | NOVOROČNÍ DETOX

Novoroční detox Všichni to známe. Každé Vánoce si říkáme, že toho nebudeme tolik nakupovat, nebudeme tolik péct, nebudeme tolik jíst a stejně nás to dožene. Sladkosti a alkohol se nabízejí ze všech stran. Střídá se jeden vánoční večírek za druhým. A na návštěvě u babičky přeci nemůžete odmítnout její skvělé cukroví, chlebíčky a vaječňák. Věřte, že tohle žádné novoroční předsevzetí nezachrání.

56

str.

POWERFUL

Bohužel ani zdravější varianta cukroví není stoprocentní zárukou. Platí zde mylné pravidlo: „Když je to zdravé, mohu toho sníst, kolik chci.“ Dochází tak k přejídání a zbytečnému hromadění energie. To k svátkům prostě patří. Je ale důležité vědět, kdy přestat. Silvestrovská párty je za námi, zbytky jsou dojedené, vaječňák dopit. Je tedy nejvyšší čas na novoroční detox.

Detoxikaci organismu v pravém smyslu slova mají na starost především játra a ledviny. Nemůžete si tedy myslet, že nějaká zázračná šťáva nebo bylinný čaj detoxikují váš organismus. Detoxikace dosáhneme tak, že se postaráme, aby byl náš organismus zdravý. On si pak s toxiny poradí sám.

1. Jezte vyváženou stravu.

2. Omezte příjem cukru.

Je pravda, že tuto větu slýcháme poměrně často a každý si ji vykládá po svém. Současná západní strava je bohatá na sacharidy především z obilovin a rafinovaného cukru, což našemu organismu neprospívá. Ačkoli se zdá, že nižší příjem sacharidů je pro játra vhodnější, nemohu doporučit ani extrémní nízkosacharidové diety typu ketóza. Ta má sice velice dobré výsledky, ale z dlouhodobého hlediska se zdá být podle studií na myších pro játra stresující. Osobně doporučuji snížit příjem sacharidů tak, aby poměr základních živin byl v rovnováze (sacharidy, bílkoviny, tuky v poměru 40:30:30).

Právě cukru máme během svátků nadbytek, a tak je dobré snížit jeho příjem na minimum. Škodlivost cukru je dobře známá, tak se tu nebudu rozepisovat. Snad bych jen upozornila, že nebezpečí cukru spočívá hlavně v jeho návykovosti. První dny detoxikace vás pravděpodobně budou provázet silné chutě na sladké. Ty budou slábnout, až zmizí úplně. Pokud to vydržíte aspoň měsíc, zjistíte, že se bez cukru klidně obejdete. Během detoxu si dávejte především pozor na slazené nápoje, ale také třeba na sušené ovoce, které je velmi často doslazované. Naopak cukru v čerstvém ovoci a zelenině se bát nemusíte. Klidně si ke snídani udělejte ovocný salát.


NOVOROČNÍ DETOX | ZDRAVÁ STRAVA

3. Jezte zdravé tuky a zvyšte příjem omega-3. Tuky jsou jednou ze tří hlavních složek potravy. Různé druhy tuků mají prokazatelně různé účinky na zdraví jater a metabolické funkce.  1. Živočišné tuky Tučná masa, sádlo, máslo, ale i vejce byla považována za jedny z nejrizikovějších potravin vůbec. Lékaři věřili, že když z našich jídelníčků tyto potraviny vynecháme, předejdeme nejen onemocněním jater. To ale z dlouhodobého hlediska moc nepomohlo. Zásadní problém s živočišnými tuky není v nasycených mastných kyselinách, ale v tom, že zvířata už dávno nepocházejí z volných chovů. Naopak nemají vůbec žádný pohyb a jsou krmena nevhodnou stravou plnou hormonů a antibiotik. Všechny tyto škodliviny se pak usazují právě v tucích. Jestliže máte přístup k trávou krmenému dobytku z volných chovů, pak si můžete klidně s čistým svědomím každý den například ke snídani připravovat vejce se slaninou. V opačném případě bych vám doporučila jíst maso pouze libové. Naopak ryby vám doporučuji jíst co nejtučnější. Rybí tuk je skvělým zdrojem omega-3 a vitaminu D.  2. Rostlinné tuky Rostlinné tuky jsou takové, které vám leckterý výživový poradce či lékař rád doporučí. Ale ani s rostlinnými tuky to není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Pro začátek bych je rozdělila do dvou hlavních skupin. a) rafinované Rafinované tuky, ať už jde o margaríny, oleje nebo ztužené tuky, jsou v našich kuchyních používané nejčastěji. Jejich používáním si bohužel zaděláváme na pořádné zdravotní problémy, a proto bychom je měli z našich jídelníčků úplně odstranit. b) nerafinované Nerafinované tuky jsou takové, které jsou z přírodních zdrojů a je v nich zachované co největší množství živin. Patří sem všechny „extra panenské“, za studena lisované oleje, oříšky, avokádo, kokos atd. V této skupině si už musíme dávat pozor pouze na množství omega-6. Lidské tělo by totiž mělo přijímat nenasycené mastné kyseliny omega-3 a omega-6 v poměru 1:1. Většina olejů a oříšků má výrazně vyšší podíl omega-6, a proto bychom je měli jíst jen v omezeném množství. Na každodenní konzumaci je ideální lněný olej (do salátů), olivový olej (do salátů a na vaření), kokosový olej (na smažení a pečení), sušený kokos (jako dezert či svačinka) a avokádo (do salátů a dipů /pomazánek).

4. Hlídejte si množství cholinu. Cholin je bioaktivní látka, která je částečně v těle tvořena a částečně přijímána v potravě. Jednou z jeho mnoha funkcí je ochrana jater před toxiny. Většina detoxikačních diet je bohužel postavena na bezmasé stravě, která je na cholin chudá. Nejvíce ho totiž obsahují vnitřnosti, vaječné žloutky a maso. Najdete ho i v zelenině, ale to byste jí museli jíst hromady, abyste dosáhli potřebného množství. Nutriční potřeba cholinu závisí na genetice, pohlaví, věku a dalších faktorech. Průměrná výše byla stanovena u dospělých žen na 425 mg / den, u mužů na 550 mg / den. Takovou dávku naleznete v 170 g jater nebo 1,5 kg květáku nebo 140 g droždí nebo ve 4 vejcích. Pokud chcete opravdu ozdravit organismus a nakopnout se do nového roku, stačí jíst zdravou vyváženou stravu plnou ovoce a zeleniny spolu s kvalitním masem a zdravými tuky. Omezit na minimum kouření a alkohol a sportovat ideálně pětkrát týdně a vydržet to aspoň měsíc.

Nevěřte čajům, šťávám a pilulkám. Zkuste to přirozeně pohybem a zdravou stravou.

AUTOR ČLÁNKU Jana Puchýřová Trenérka a majitelka karlovarské tělocvičny Life Pro Gym

POWERFUL

str.

57


drogerie Široká nabídka pracích prostředků Mladoboleslavská 843 Praha 9 – Kbely

Přímý dovoz z německa

Otevírací doba: Po – Pá 8.00 – 18.00 | So 8.00 – 12.00


Slovník pojmů Affiliate

Tělocvična, jež je oficiálně „spojena“ se značkou CrossFit.

Air Squat

dřep bez zátěže

AMRAP

As Many Reps/ Rounds as Possible – na dané cvičení je určen specifický čas a cílem je dosáhnout v daném čase co největšího počtu opakování cviku.

Back Squat

zadní dřep

Bar

osa

BCAA

aminokyseliny s rozvětveným řetězcem

Bench-press

tlak s činkou prováděný při pozici v lehu lavičce

Box

licencovaná tělocvična pro cvičení CrossFitu

Box Jump

výskok oběma nohama na bednu

Box Squat

dřep s dosedem na lavičku

Burpee

angličák

Clean

přemístění (v CrossFitové terminologii si styl provedení můžete vybrat, zatímco ve vzpěračské terminologii se termín clean váže pouze k přemístění do dřepu)

Clean & Jerk

nadhoz (přemístění s výrazem)

Deadlift

mrtvý tah

Double Under (DU)

Dvojpřeskok přes švihadlo, švihadlo obkrouží atleta 2× během jednoho výskoku.

Drop

rozdíl mezi patou a špičkou u boty

EMOM

Every minute, on the Minute – na cvičení je určena vždy minuta, po jejím vyčerpání se přechází na další cvičení. Čas, který z minuty zbude, je určen pro odpočinek.

Farmes Walk

farmářská chůze se závažím v obou rukou

Floor-press

tlak s činkou prováděný při pozici v lehu na zemi

For Time

Trénink, u něhož je cílem stihnout předepsané cviky v co nejkratším čase.

Front Squat

přední dřep

Strogman

osoba soutěžící v silové atletice

Handstand Push-up

klik ve stojce

Sumo Deadlift

mrtvý tah stylem sumo

Hook Grip

palcový úchop, označován též jako zámkový úchop

Sumo Deadlift High Pull

shyby s využitím švihu

široký postoj jako u sumo-deadliftu, dynamický výtah s činkou až do úrovně ramen

Jerk

výraz

Kipping Pull-up

Thruster

Atlet ve visu na hrazdě zvedne kolena a dotkne se jimi svých loktů.

přední dřep se silovým výrazem spojený v jeden pohyb

Knees to Elbows

Toes to Bar

Atlet ve visu na hrazdě zvedne nohy k hrazdě a špičkami obou nohou zároveň se dotkne hrazdy.

Triple Under

Trojskok přes švihadlo, švihadlo obkrouží atleta 3× během jednoho výskoku.

Walking lunge

výpady s pohybem vpřed

Wall Ball

přední dřep s míčem a následně silový press s hodem míčem na cíl

WOD

Workout of the Day – cvičení určené na daný den

Zercher Squat

druh čelního dřepu s činkou mezi bicepsem a předloktím, ruce buď spojené, nebo zaťaté v pěst

Zero-drop

nulový rozdíl mezi patou a špičkou boty

Log Lift

tlak „klády“ nad hlavu

Lunges

výpady

Metcon

Metabolic Conditioning. Rychlé cvičení za krátkou časovou periodu.

Mixed Grip

střídavý úchop – jedna ruka nadhmatem, jedna podhmatem

Muscle Clean

přemístění silou

Muscle Snatch

silový trh (trh bez hlubokého dřepu, zaměřen na tahovou část)

Muscle Up (MU)

vzpor na kruzích

NOREP

nezapočítaný pokus o opakování cviku

Olympic Bar

olympijská osa (muži 20 kg, ženy 15 kg)

Pistol

Dřep na jedné noze, druhá je natažená vpřed, přičemž se nesmí dotknout země.

Power Clean

přemístění do polodřepu (přemístění bez hlubokého dřepu)

Power Snatch

trh do polodřepu

Powerlifter

osoba soutěžící v silovém trojboji

Pull-up

shyb

Push-press

silový výraz

Push-up

klik

REP

opakování cviku

Ring Dip

stejný cvik jako kliky na bradlech, ale prováděný na kruzích

Rope Climb

šplh po laně

Sit-up

sed-leh

Snatch

trh

Squat

dřep

Squat Clean

přemístění do dřepu

POWERFUL

str.

59


m mene a k m ý tlasov a s y k Hrát

3 etcon M e k i N 7.0 vs o n a kN Reebo POWERFUL magazín dvouměsíčník (vychází 6× ročně) číslo 8, ročník III Výtisk je zdarma Registrace MK ČR E 22080 Vydavatel Double partners s.r.o. U Továren 256/14, Hostivař Praha 10, 102 00 IČ: 037 20 284 DIČ: CZ03720284 Marketing, inzerce David Helebrant inzerce@powerful.cz

Expo y l a v S er z Nab t r o p Re

Redakce Powerful magazínu Adam Buček – šéfredaktor adam@powerful.cz Grafická úprava Media Studio s.r.o. Tisk Tiskárna Garmond spol. s r.o. Dostupnost Zdarma po celé ČR. Předplatné Distrubuci předplatného na území ČR zajišťuje společnost SEND Předplatné spol. s r.o. Distrubuci předplatného na území SR zajišťuje společnost MAGNET PRESS, SLOVAKIA s. r. o. Redakce neodpovídá za obsah příspěvků od externích dodavatelů, za názory čtenářů ani za faktický a jazykový obsah inzerce. Vydavatel neodpovídá za znění článků od jednotlivých autorů ani za jejich názory.

natch S a n Jak


NepřehlédNutelNá ŠKODA Fabia Combi měsíčně již od 3 899 Kč*

Kombinovaná spotřeba a emise CO2 vozů Fabia Combi: 3,6–4,8 l/100 km, 94–110 g/km

Připravte se na dlouhé cesty. Atraktivní, prostorná a bezpečná Fabia Combi teď může být Vaše s pětiletou zárukou a řadou dalších výhod. Odhalte přednosti vozu ŠKODA Fabia Combi přímo u nás.

Zvýhodnění 20 000 Kč*

* Při financování se ŠKODA Financial Services.

mojefabiacombi.cz

/skodacz

/skodacz

/skodacz

/skodacr

ŠKODA usnadňuje život svým zákazníkům každý den. Bezklíčový systém KESSY usnadňuje odemykání i startování.

Radarový systém Front Assist s funkcí nouzové brzdy Vás bude jistit.

Praktický síťový program se postará, aby Vaše zavazadla i náklad necestovaly po voze.

Soustřeďte se na řízení. O automatické stírání a svícení se za Vás postará Rain-Light Assist.

Váš autorizovaný prodejce vozů ŠKODA: AUTO STYL Jeremiášova 3 155 00 Praha 5 Tel.: 235 518 829 www.auto-styl.cz Vzorový příklad úvěru na vůz ŠKODA Fabia Combi 1,0 MPI Active 55 kW v ceně 267 900 Kč (cena s financováním VWFS 247 900 Kč včetně Mobility Plus): splátka předem 73 620 Kč (29,70 %), výše úvěru 174 280 Kč, poplatky za uzavření a vedení smlouvy 0 Kč, celkové platby za úvěr 220 159 Kč, celkové platby za úvěr vč. pojištění 239 527 Kč, RPSN vč. pojištění 16,62 %, délka úvěru 36 měsíců, poslední nerovnoměrná splátka 99 160 Kč, měsíční splátka úvěru 3 361 Kč, měsíční splátka úvěru vč. pojištění 3 899 Kč, úroková sazba p. a. 10,939 %. ŠKODA Pojištění Standard obsahuje povinné ručení a havarijní pojištění (5% spoluúčast) s uznáním bonusů za bezeškodní průběh dosavadních pojištění (60 měsíců) a pojištění skla (limit plnění 10 000 Kč). Další parametry klienta jsou věk 50 let a běžné použití vozu. Tato indikativní nabídka není nabídkou ve smyslu § 1732 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, a jejím přijetím nevzniká mezi společností ŠkoFIN s.r.o. a druhou stranou závazkový vztah. Vyobrazení vozu je pouze ilustrativní.


Profile for Media Studio s.r.o.

POWERFUL magazín leden - únor 2017  

CrossFit, Fitness, Fight, Funkční trénink, Běh

POWERFUL magazín leden - únor 2017  

CrossFit, Fitness, Fight, Funkční trénink, Běh

Advertisement