Page 1

2013 PROJE ÖZETLERİ SODES İşitme Engelliler İletişim Merkezi Eğlence Terapisi Dünyayı Renklendiriyoruz Avrupa Gönüllü Hizmeti Toplum Hizmetleri


Hakkımızda Her Şey Bir Gülücük İçin Derneği (HŞBGİD) kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. 2006 yılında Adana’da kurulan derneğimiz, İl Dernekler Müdürlüğünde kayıtlıdır. HŞBGİD, toplumun bütün üyelerinin, özellikle dezavantajlı bireylerin, yaşam kalitesini arttırmak amacıyla kurulmuştur. Dezavantajlı çocuklar ve gençler, hayatta başarıyı yakalamak için bir şansı fazlasıyla hak etmektedir. Bizler HŞBGİD olarak, Adana SODES İşitme Engelliler İletişim Merkezimizde, işitme engelli gençleri toplumla bütünleştirerek ve etkili eğitim yöntemleri ile onların yeteneklerini geliştirerek işitme engelliler toplumunu güçlendirmeyi hedefliyoruz. Gönüllülük faaliyetlerimiz, sıradan insanlara sıra dışı şeyler yapma fırsatı sağlıyor. SODES İşitme Engelliler İletişim Merkezi: HŞBGİD olarak, T.C. Kalkınma Bakanlığı SODES Programı ile işbirliği içerisinde, 2012 yılının Nisan ayından bu yana işitme engelli gençlere ve çocuklara hizmet vermeye devam eden İşitme Engelliler İletişim Merkezini (İEİM) açtık. Merkezimiz işitme engellileri topluma dâhil etme, yaşam kalitelerinin artması için onlara akademik ve mesleki eğitimler verme ve işitme engelliler için en uygun alanlarda iş bulma konularındaki çalışmalarına devam etmektedir. HŞBGİD, olumsuz yaşam şartlarından dolayı bütün yaz tatillerini evlerinde geçirmek zorunda olan işitme engelli çocuklar için düzenli yaz kampları düzenlemektedir. Eğlence Terapisi Programı: 2001 yılından bu yana 250 genç gönüllüyü etkileyen Eğlence Terapisi programımız, Türkiye’nin dört bir köşesindeki hastanelerde yatılı kalan yaklaşık 15.000 çocuğa umut saçtı ve saçmaya devam ediyor. Müzik ve sanat terapilerinin yanı sıra, sponsorlarımızdan temin ettiğimiz hediyeleri özel günlerde hastanedeki çocuklara ve ailelerine temin ediyoruz. Projemiz Türkiye’de farklı şehirlerde üniversite öğrencileri tarafından yapılmayı devam etmektedir. “Coloring the World” Wall Mural Project has created over 55 child-friendly children’s hospital wards to- date in 20 cities in Turkey. “Dünyayı Renklendiriyoruz” Hastane Duvarlarını Boyama Projesi: Derneğimizin 2007 yılından bu yana düzenlediği “Dünyayı Renklendiriyoruz” çocuk dostu hastane servisleri programı, hastanelerde yatılı kalan çocukların burada geçireceği süreyi daha az stresli hale getirebilmek için tasarlanmıştır. Gönüllü ressamlarımızın katkılarıyla, bugüne kadar 21 farklı şehirdeki 55 hastanenin çocuk bölümlerinde ve 10 farklı okulda duvar boyama projesi gerçekleştirilmiştir. Toplum Hizmetleri: Engellilik ve diğer zorluklarla savaşan dezavantajlı insanların yaşam kalitelerini arttırmak için toplum yararına hizmetler sunuyoruz. Avrupa Gönüllü Hizmeti: HŞBGİD olarak T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı ile işbirliği içerisinde, Avrupalı gönüllülerin 2 farklı özel eğitim merkezinde gönüllülük tecrübeleri kazanmalarına imkân sunmaya devam etmekteyiz.


Bunları biliyor musunuz?

Bugüne Kadar Gerçekleştirdiklerimiz:

• İşitme engelli çocukların birçoğu düzgün bir şekilde okuma – yazma öğrenemeden eğitim hayatlarını tamamlıyor. Bazıları liseye devam ederken, birçoğu ortaokuldan sonra eğitim hayatlarını noktalamak zorunda kalıyor. Bu durum onların zihinsel olarak “yavaş” öğreniyor olmasından değil, öğretmenlerinin işaret dili bilmemesi ve bundan dolayı işitme engelli öğrencilerin öğretmenlerini anlayamamasından kaynaklanıyor.

• Merkezimizde bugüne kadar avukatlar, öğretmenler, hastane personelleri, işitme engelli çocukların ebeveynleri ve üniversite öğrencileri de olmak üzere 200’ün üzerinde kişi Türk İşaret Dili kurslarını tamamladı. Türkiye’de çok az sayıda Türk İşaret Dili (TİD) tercümanı bulunmaktadır. TİD tercümanları ve işitme engelli öğretmenler yetiştirerek, gelecekteki genişlemenin ve işitme engelli vatandaşların yaşam kalitesinin artmasının temellerini bugünden atıyoruz.

• Birçok işitme engelli insan iş bulamıyor. Bu onların gerekli becerilere ve iş kabiliyetlerine sahip olmamalarından kaynaklanmıyor. Dünyanın birçok farklı ülkesindeki işitme engelliler doktor, avukat, mikrobiyolog, siyaset adamı ve pilot olabiliyor.

• Çalışmalarımızın ilk senesinde işitme engelliler için “Temel Bilgisayar Becerileri, Grafik Tasarımı, Yelkencilik, Sanat ve Türkçe Dilbilgisi (okuma – yazma)” kursları düzenledik. Kurslarda Türk İşaret Dili (TİD) tercümanları olduğu için öğrenciler öğrenme güçlüğü yaşamadılar.

• İşitme engelli birisi hastaneye gittiği zaman düzgün bir şekilde iletişim kuramıyor ve hastanelerde hali hazırda bir işaret dili tercümanı mevcut değil. Bunun sonucunda da birçok işitme engelliye yanlış teşhis konuluyor ve bu da yanlış ilaç kullanımına yol açıyor. Ciddi hastalıklardan bazılarında ise, iletişim eksikliğinden dolayı durum işitme engelli hastanın kaybıyla sonuçlanabiliyor..

• Farklı yaş gruplarından işitme engelli insanlar için sosyal ve ekonomik hayatın kapılarını onlara açan Türkçe Dilbilgisi (okuma – yazma) kursları düzenliyoruz. Kursiyerlerimizden bazıları derslere katılabilmek için Adananın çevre köylerinden merkezimize geliyor.


2014 Yılında İşitme Engelliler İçin Açılacak Yeni Kurslar • HŞBGİD, 2014 yılında işitme engellilere 3 yeni kurs açılması için T.C Kalkınma Bakanlığı SODES Programı tarafından destekleniyor: Pasta Şefi, Otel Servisleri ve 2. Seviye Grafik Tasarımı kursları Mart ayında başlayacak. • İşitme engellilerin yapacak oldukları orijinal ürünleri pazarlaması hedefiyle, işitme engelliler için “Biçki Dikiş Kursu” açıyoruz. • Türkiye İşitme Engelliler Federasyonu ile işbirliği içerisinde, işitme engelli öğrencilerin hem İşaret Dili Öğretmeni hem de diğer akademik alanlarda işitme engellilere öğretmenlik yapabilmeleri için profesyonel bir Öğretmen Geliştirme Programı düzenleyeceğiz. • 3. Geleneksel Yaz Kampı • İşitme Engelliler İletişim Merkezi Genişleme Projesi: Hali hazırdaki merkezimizin çatı katını işitme engellilerin çok amaçlı bir merkez olarak kullanabilmeleri için düzenliyoruz. Yerel sponsorlarımız suni çim, masa ve sandalye, lavabo gibi farklı bağışlarda bulundular. Çatı katı, duyan ve işitme engelli toplumun bir araya gelerek işaret dili pratiği yapabileceği ve işitme engellilerin farklı etkinlikler için kullanabileceği bir yer olacak. 2. Geleneksel İşitme Engelli Çocuklar Yaz Kampı Her Şey Bir Gülücük İçin Derneği, Türkiye’de kendi alanında bir ilk olan işitme engelli çocuklar için yaz kampı etkinliğinin ikincisini geçtiğimiz yaz aylarında yaptığı 6 hafta süren etkinliklerle tamamladı. Kamp etkinlikleri çerçevesinde çocuklar “akademik (okuma-yazma) ve yaratıcı etkinlikler” dersleri gördüler ve haftalık gezilerle tatilin tadını çıkardılar. Çocukların kamp çalışmaları dâhilinde yaptığı resimleri sergilemek amacıyla Adana Optimum bir sanat sergisi açtı. İşitme engelli gençlere ise, yaz aylarının sonunda 10 günlük bir pandomim kursu düzenlendi. Kurslara katılan katılımcılar, kursta öğrendiklerini eğitim sonunda okul arkadaşlarının izleyebilmesi için bir tiyatro çalışması haline getirdi. 3. Yaz Kampımızın katılımcı öğrenci sayısını arttırmayı umut ediyoruz.


Avrupa Gönüllü Hizmeti 2013 yılında İspanya, Almanya, Polonya ve Fransa’dan gelen 5 ayrı gönüllüye ev sahipliği yaptık. Gönüllülerimiz Adana’daki iki ayrı özel eğitim merkezinde yapılan çalışmalara büyük katkılarda bulundular.

Fransız gönüllümüz Isabel

Alman gönüllümüz Lisa

Toplum Hizmetleri 2013 yılında, Sevgi Evleri’nde yaşayan kimsesiz çocuklar için eğlence günleri düzenledik. Türk ve Suriyeli fakir ailelere yiyecek dağıtımında bulunduk. 23 Nisan ve Yılbaşında oyuncak kampanyaları düzenleyerek, topladığımız oyuncakları hastanelerdeki lösemili çocuklara ulaştırdık! Fotoğraf: Aysu, Sevgi Evleri’ndeki evlerden biri için bağış karşılığı verilen bir elektrik süpürgesinin mutluluğunu yaşarken.

İspanyol gönüllümüz Patricia

Polonyalı gönüllümüz Lydia


Eğlence Terapisi Balcalı Hastanesi’nde düzenlediğimiz 13 yıllık Eğlence Terapilerinden sonra, şimdi de Adana Yeni Numune Hastanesi’nde yatan lösemili çocuklar için yeni bir Eğlence Terapisi Programı başlattık. Birçok gönüllü düzenli olarak bu programlara katılıyor ve diğer insanlara neşe verme tecrübesinin meyvelerini günlük hayatlarında fazlasıyla topluyorlar.

Gönüllülüğün Güzelliği İnsanların kabuklarını kırarak, gönüllülüğe bir adım atmalarında onlara ilham veren 24 sayfalık bir dergi yayınladık.


Dünyayı Renklendiriyoruz Dünyayı Renklendiriyoruz Duvar Boyama Projesi, bugüne kadar Türkiye’nin dört bir yanında 21 farklı şehirdeki 55 hastanenin çocuk bölümlerinde çocuk dostu hastane ortamları yaratmayı başardı. Bu program, çocukların hastanede kalacakları süreyi daha az stresli hale getirmek ve çocuklar ve aileleri için daha çocuk dostu bir hastane ortamı oluşturmak için tasarlandı. 2013 yılında 3 farklı şehirde 5 hastanenin çocuk bölümlerini boyadık.

Gelir – Gider Durumu


Ana Sponsorlarımız

Project Sponsors:

Ayni Yardım Sponsorlarımız

Bağışlarınız için: HER ŞEY BİR GÜLÜCÜK İÇİN DERNEĞİ Türkiye İş Bankası (Adana Branch / Şube 6016) TL Account (Hesap) No: 0289773 IBAN No. TR36 0006 4000 0016 0160 2897 73 TC Ziraat Bankası (458 Şube / Baraj Yolu) TL Account (Hesap) No: 46698525 – 5001 TL IBAN NO: TR88 0001 0004 5846 6985 2550 01

Her Şey Bir Gülücük İçin Derneği  

2013 Proje Özetleri

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you