Issuu on Google+

E S A O K S N A D

menighedsnetværk

Læs om menighederne og ­fællesskaberne, og se billeder på menigheder.danskoase.dk

1. Aalborg Valgmenighed aavm.dk 2. Josva-Fællesskabet 3. Knud Jeppe Jensen, sognepræst ved Ørum kirke og Ørslevkloster kirke, Højslev 4 . Jonas Serner Pedersen, Hjerm 5. Holstebro Frimenighed holstebrofrimenighed.dk 6. Randers Frimenighed randersfrimenighed.dk 7. Midtjyllands Valgmenighed midtjyllandsvalgmenighed.dk 8. Silkeborg Oasekirke silkeborgoasekirke.dk 9. Aarhus Valgmenighed aarhusvalgmenighed.dk

1. 2.

10. Kernefællesskabet kernefaellesskabet.dk 11. Horsens Valgmenighed horsensvm.dk 12. Odder Frimenighed odderfrimenighed.dk 13. Kernehuset Vejle kernehusetvejle.dk

3.

4.

14. Vejle Frimenighed vejlefrimenighed.dk

6.

15. Klyngefællesskabet Esbjerg

5. 8.

7.

9. 12. 11. 10.

13. 14.

23. 24. 25. 26.

21.

15. 16.

17.

22. 20.

18. 19.

16. Jens Fischer-Nielsen, sognepræst ved Kvaglund kirke, Esbjerg 17. Kolding Valgmenighed kova.dk 18. Oase Sønderjylland oasesønderjylland.dk 19. Stig Christensen, sognepræst ved Sct. Marie Kirke, Sønderborg 20. Fyns Valgmenighed fynsvalgmenighed.dk 21. Fårevejle Frimenighed faarevejle-frimenighed.dk 22. Strandkirkefællesskabet strandkirke.dk 23. Bethlehemsfællesskabet bethlehemskirken.dk 24. Byens Valgmenighed byensvalgmenighed.dk 25. Københavns Frimenighed kbh.fri.dk 26. Nikolaj Hartung Kjærby, sognepræst ved Husum kirke, Brønshøj Agnethe Zimino, pastor emeritus, præstemedlem


Vi arbejder

Et aktivt og ­levende netværk

Institutioner og organisationer med medlemsstatus Samarbejdsbejdspartnere

DanskOase er et levende og aktivt netværk af mennesker og menigheder, hvor vi tænker i helheder og samarbejder om at udleve vores fælles vision.

sammen med...

Børne- og UngdomsOase buo.dk Rudehøj Efterskole rudehoej.dk

Arbejdsgrene med medlemsstatus Bedebrevet info@danskoase.dk Oaselejr Sjælland oaselejrsjaelland.dk lejrleder@oaselejrsjaelland.dk

Partnerskaber

DanskOase samarbejder med en række menigheder, fællesskaber og organisationer og knytter netværk på tværs at vores relationer. Fisken, Esbjerg Bent Skovhus Christensen, sognepræst bskc@km.dk Alpha Danmark alphadanmark.dk Farmen farmen.info Gitte Lykke Consult gittelykke.dk

Partnerne har fokus på afgrænsede arbejdsområder, der er en del af DanskOases vision, og som partnermenigheden brænder særligt for.

I Mesterens Lys imesterenslys.dk

KirkePlanterNet (KPN) kirkeplanternet.dk

Naturlig Menighedsudvikling naturligmenighedsudvikling. dk

Kantoriet kantoriet.dk Kursen kursen.aarhusvalgmenighed.dk Arrow Lederskab arrowlederskab.dk

Youth for Christ yfc.dk

Dette er ikke kun medvirkende til at styrke vores fælles netværk, men det er i høj grad også styrkende for den lokale menighed at kunne give videre på denne måde. Som menighedsnetværk vil jeg derfor gerne opfordre til, at vi alle tænker på, hvilke kompetencer vi kan give videre til vore venner og kolleger, så vi kommer længere ud i vores missionstjeneste.

Himalaya og DK Ministries Hanne og Ole Kirchheiner dk-ministries@mail.tele.dk Shalom shalom.dk Teleios teleios.dk

Præster med observatørstatus

Quo Vadis Fonden quovadisfonden.dk

Observatører er samarbejdsrelationer, som kan deltage i repræsentantskabsmødet med taleret, men ikke har stemmeret.

Internationale samarbejdspartnere

Hans Jakob Krarup post@hansjakob.dk

Svensk Oase oasrorelsen.se

Andreas Østerlund Nielsen andreasn@it.dk

New Wine new-wine.org

Niels Peder Nielsen nielspedernielsen@mail.dk

Derfor glæder det mig, når jeg møder menigheder, der ud over at opbygge og styrke deres egen menighed arbejder med nationale tjenester til opbygning og udbygning af vores netværk.

Norsk Oase oase.no

Karsten Bach Generalsekretær

DanskOases Lederskab: Jesper Fodgaard, formand Niels Peder Nielsen, næstformand Keld Dahlmann Steen Balle Kristensen Rie Skårhøj Martin Drengsgaard Agnethe Zimino Daniel Møller-Kongsgaard (BUO-repræsentant) Jonas Serner-Pedersen (BUO-repræsentant) Merethe Larsen (BUO-repræsentant)


DanskOase 2013