__MAIN_TEXT__

Page 1

Magazyn Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

CZYM ZAJMUJE SIĘ FUNDACJA DAJEMY DZIECIOM SIŁĘ?


Nasza fundacja powstała w 1991 roku. Od tego czasu zrobiliśmy bardzo dużo w zakresie budowania świadomości i wrażliwości na problem przemocy wobec najmłodszych. Nasze początkowe działania związane głównie z pomocą bezpośrednią dzieciom krzywdzonym, z biegiem lat rozszerzyły się o ogólnopolską pomoc telefoniczną, szeroko rozumianą profilaktykę, a także działania lobbingowe – wpływanie na polskie prawo, by jak najlepiej chroniło interes dziecka. Dziś jesteśmy największą w Polsce organizacją zajmującą się problemem krzywdzenia najmłodszych.

Realizując naszą misję: Oferujemy krzywdzonym dzieciom i ich opiekunom pomoc psychologiczną i prawną. Uczymy dzieci, jak mogą uniknąć przemocy i wykorzystywania. Uczymy dorosłych, jak traktować dzieci i co mogą zrobić, żeby nie były krzywdzone. Informujemy dorosłych, jak reagować, gdy podejrzewają, że dziecku dzieje się krzywda.

Dlatego po 25 latach zmieniliśmy nazwę, by bardziej oddać to, czym się zajmujemy – działamy teraz jako Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje). Zgodnie ze swoją misją Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę dąży do tego, by wszystkie dzieci miały bezpieczne dzieciństwo i były traktowane z poszanowaniem ich godności i podmiotowości.

W tym numerze magazynu przedstawiamy Państwu najważniejsze obszary działań naszej organizacji. To jedynie krótkie prezentacje, zaledwie migawki problemów, które rozwiązujemy, i rodzajów działań podejmowanych przez zespoły naszych pracowników, współpracowników i wolontariuszy. Mamy nadzieję, że przybliżą Państwu naszą codzienną pracę.

Chronimy dzieci przed krzywdzeniem i pomagamy tym, które doświadczyły przemocy. Chcemy, by znały swoje prawa, wierzyły w siebie i cieszyły się życiem.

Prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

Wydawca – Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

Publikację wydano dzięki finansowaniu

/ dawniej Fundacja Dzieci Niczyje

The Velux Foundation

ul. Walecznych 59, 03-926 Warszawa, tel. 22 616 02 68, e-mail: biuro@fdds.pl www.fdds.pl Redakcja i korekta – Maciej Czerwiński Projekt graficzny – Plej Skład – Ewa Brejnakowska-Jończyk Copyright © Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę e

2


CZYM ZAJMUJE SIĘ FUNDACJA DAJEMY DZIECIOM SIŁĘ

Pomoc w placówkach

FUNDACJI DAJEMY DZIECIOM SIŁĘ P

omoc dzieciom, które doświadczyły przemocy i zminimalizowanie konsekwencji złych doświadczeń to najważniejsze z zadań, jakie realizujemy w Fundacji. W naszych placówkach staramy się zapewnić skrzywdzonym dzieciom bezpieczeństwo, wspierać je w wychodzeniu z traumy i zapobiegać konsekwencjom tragedii, których doświadczyły. W Centrum Pomocy Dzieciom w Warszawie od wielu lat prowadzimy Przyjazny Pokój Przesłuchań, czyli miejsce, w którym sędzia może przesłuchać dziecko w towarzystwie psychologa i w warunkach, w których czuje się ono bezpieczne. A dzięki temu, że zeznania dziecka są nagrywane, nigdy więcej nie musi ponownie uczestniczyć w tej procedurze. Nasi specjaliści – psycholodzy, pedagodzy, terapeuci, psychiatrzy i prawnicy – każdego dnia podejmują interwencje kryzysowe, udzielają konsultacji, prowadzą spotkania terapeutyczne. Udzielają też wsparcia prawnego i psychologicznego rodzicom naszych podopiecznych, by wiedzieli, jak radzić sobie z trudną sytuacją i jak najlepiej pomóc swoim dzieciom. Jest to szczególnie ważne, gdy w związku ze skrzywdzeniem dziecka uruchomione zostają procedury prawne. Świadomość, że mogą liczyć na czyjeś wsparcie w całym procesie interwencji karnej jest im bardzo potrzebna i daje im siłę.

O DZIECIACH I RODZINACH, KTÓRYM POMAGAMY

O

powiem tu o dzieciach, z którymi spotkaliśmy się w placówkach Fundacji wczoraj, dziś, a spotkamy się też za tydzień i za miesiąc. Opowiem też o rodzicach, którzy pogubili się w swoim rodzicielstwie i życiowych problemach. Opowiem o Marcie, która nienawidzi siebie i swojego ciała. Natce, która straciła zwykłe dzieciństwo, i Janku, który od wielu miesięcy nie wypowiedział ani jednego słowa. Ich historie powiedzą o naszej pracy więcej niż najdłuższe opisy.

Marta przyszła do Centrum około południa. Jak zwykle była sama, schowana przed światem w obszernym, niedbałym ubraniu, ze słuchawkami na uszach, by odciąć się od świata. Jest przekonana, że inni jej nienawidzą i pogardzają nią. Ciało dziewczyny pokryte jest bliznami po wielokrotnych samouszkodzeniach i próbach samobójczych. Marta przez pięć lat była wykorzystywana seksualnie przez trenera. Pięć lat trwała w milczeniu. Przerażona, pełna poczucia winy, że to w niej jest coś obrzydliwego, niezrozumiałego. Dla mnie nie ma ratunku, zawsze będę wstrętna – powiedziała na pierwszym spotkaniu z naszą psycholog. Marta trafiła do centrum dzięki Telefonowi Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111. Konsultantki długo przekonywały dziewczynę, żeby przyszła tu z mamą, że nikt jej w fundacji nie potępi, nie nazwie obrzydliwą dziwką, co wielokrotnie słyszała od swojego oprawcy.

Jolanta Zmarzlik, terapeutka

magazyn Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

3


Przyjazny Pokój Przesłuchań

Kiedyś terapeutka powiedziała Marcie, że ma piękny kolor oczu. Ta natychmiast spuściła nisko głowę i wyszeptała: są obrzydliwe, widziały same obrzydliwe rzeczy. Przed dziewczyną jeszcze długa terapeutyczna droga.

Mam dzisiajmam spotkanie z Natką. Natka ma 6 lat i już nie chce być dzieckiem. Za każdym razem mierzę się z ogromem samotności, smutku i bezradności dziewczynki, której równie samotna i bezradna matka pogrąża się w chorobie alkoholowej. Natka trafiła do fundacyjnej placówki na wniosek Dzielnicowego Zespołu Interdyscyplinarnego, który superwizuję raz w miesiącu. Takie superwizje są ważnym elementem wzmacniania lokalnego systemu ochrony dzieci przed krzywdzeniem.

4

Spotykamy się z Natką od roku, ale dopiero niedawno słyszałam jej śmiech. Prawdziwy beztroski śmiech dziecka wywołała u Natki Zuzia – papuga, która mieszka w naszym centrum i często spełnia ważną terapeutyczną funkcję, przypomina, że istnieje normalny świat. Odprowadzając Natkę do opiekunki, zatrzymałam na moment wzrok na siedzącym na korytarzu Janku. Mam nadzieję, że lekki uśmiech na jego twarzy jest zapowiedzią udanego spotkania terapeutycznego.

Janek głośno krzyczał i wzywał pomocy, kiedy jego ojciec w ataku wściekłości bił matkę tak okrutnie, że pozbawił ją życia. Janek obwinia się, że nie potrafił jej obronić, że nic nie zrobił, żeby zatrzymać oprawcę. Świat nie usłyszał krzyku Janka i chłopiec

uznał, że już nie ma nikomu nic do powiedzenia. Liczę, że przyjdzie taki dzień, w którym Janek zaufa terapeutce i opowie o swoim bólu. Rodzina zastępcza, w której chłopiec został umieszczony, w każdy wtorkowy wieczór uczestniczy u nas w spotkaniach dla rodzin dzieci, które przeżyły głęboką traumę. Uczą się, jak od podstaw odbudowywać dzieciakom bezpieczny świat.

W Centrum już po raz kolejny pojawia się mama Doroty. Przyszła przekonywać psychologów w fundacji, że córka złośliwie i niesprawiedliwie oskarża ojczyma o wykorzystywanie seksualne. Matka wie, że to jest niemożliwe, że zniszczy ich rodzinę, że ona – matka – tego nie przeżyje, że to koniec wszystkiego, że lepiej się zabić, niż w to uwierzyć. Psycholog zaprasza ją do


CZYM ZAJMUJE SIĘ FUNDACJA DAJEMY DZIECIOM SIŁĘ gabinetu i zachęca do wygodnego usadowienia się w fotelu. Kobieta siada na brzeżku. Cała jej postawa, mina wyrażają niechęć, złość do mnie, do Fundacji, do córki. A może do siebie, do męża? Psycholog wie, że aby uratować Dorotę, musi najpierw mocno zaopiekować się jej matką, dać jej siłę do zmierzenia się z jej własnym końcem świata. Dobrze, że w Fundacji może wesprzeć ją również prawnik i psychiatra.

Już po północy do naszej placówki przyszła mama z trojgiem maluchów. Wiktor, Ola i Amelka są brudni, głodni i niewyspani. Mama uciekła z nimi z domu. Nie wie, co będzie dalej i gdzie ma teraz iść. Myślałam o tym, żeby się zabić – mówi szeptem do psycholog, która dyżuruje tej nocy w Centrum. Boi się męża, który może ją znaleźć wszędzie i zro-

Każdego roku:

4000 270

interwencji kryzysowych ratujących zdrowie i życie dzieci;

220

konsultacji psychiatrycznych dla dzieci, młodzieży i rodziców;

150

przesłuchań dzieci w Przyjaznym Pokoju Przesłuchań.

bić z nią i dziećmi wszystko. Wiktor ma 6 lat i nie stracił nadziei. Pociesza matkę i młodsze siostry, że wszystko będzie dobrze, że nie trzeba płakać. Mama nosi w torebce pogiętą ulotkę fundacyjną o „bitych dzieciach, które widzą świat inaczej”. Nie chce, aby

PLACÓWKI, W KTÓRYCH UDZIELAMY POMOCY :

Centrum Pomocy Dzieciom im. I. Kornatowskiej w Warszawie ul. Mazowiecka 12/25, 00-048 Warszawa, tel. 22 826 88 62, e-mail: cpd@fdds.pl

Oddział FDDS w Gdańsku Centrum Interwencji Kryzysowej w Gdańsku Plac Ks. Gustkowicza 13 80-543 Gdańsk tel./faks: 58 511 01 21, 511 01 22 e-mail: cik@fdds.pl

Punkt Interwencji Kryzysowej w Starogardzie Gdańskim ul. Mickiewicza 9 83-200 Starogard Gdański tel.: 58 562 22 26 e-mail: pik@fdds.pl

spotkań diagnostycznych, terapeutycznych i konsultacyjnych z psychologiem/terapeutą) z dziećmi lub rodzicami;

świat jej dzieci był tak szary i smutny, jak ten na ulotce. Zapisała kiedyś na skrawku wolnego miejsca nasz adres i dzięki temu tej nocy trafiła do Centrum. Znajdzie tu fachową pomoc terapeutów, psychiatrów, prawników, dla siebie i dzieci. Dostanie również schronienie, pomoc medyczną i materialną. Matka i dzieci dzisiejszą noc spędzą spokojnie. Najbliższe dni będą kończyły się wieczorami z bajką, kąpielą i kolacją zamiast lęku, wyzwisk, głodu i bólu. Jeszcze nie wiadomo, jak potoczą się losy tej rodziny, czy potrafimy dać mamie tyle siły, żeby mogła zmienić swoje życie i czy ona tę siłę potrafi wziąć.

Chaos, lęk, bezradność, poczucie winy, smutek, złość, utrata nadziei to emocje towarzyszące dzieciom doświadczającym przemocy i wykorzystania seksualnego. Poczucie bezpieczeństwa i zaufania do ludzi zostało zniszczone już na starcie ich życia. Naszym wspólnym obowiązkiem jest danie im szansy na lepsze dzieciństwo, na wyrwanie się z kręgu depresji, rozpaczy i nieufności. Codzienna praca w pomocowych placówkach Fundacji pokazuje, że odzyskiwanie dzieciństwa jest procesem trudnym, czasem bolesnym, ale potrzebnym, wręcz niezbędnym dzieciom i ich rodzinom.

magazyn Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

5


Wymiar sprawiedliwości PRZYJAZNY DZIECIOM

D

ziecko może uczestniczyć w różnego rodzaju procedurach prawnych – karnych i cywilnych. W wielu przypadkach może powodować to u dzieci lęk i niezrozumienie. Dążymy do tego, by instytucje wymiaru sprawiedliwości dostosowały swoje działania do stopnia rozwoju i wieku dzieci, a także by w pełni realizowały ich prawa – uwzględniały dobro dziecka, prawo do informacji, prawo do wypowiedzenia się we własnej sprawie, a także prawo do bezpieczeństwa, w tym do ochrony przed wtórną wiktymizacją. Wspólnie z Ministerstwem Sprawiedliwości certyfikujemy Przyjazne Pokoje Przesłuchań, szkolimy sędziów i biegłych psychologów, promujemy standardy wysłuchiwania dziecka i jego prawnej reprezentacji. Wspieramy dzieci i ich rodziny na wszystkich etapach postępowania sądowego. Dzieci nie mogą same upominać się o swoje prawa. Robimy to w ich imieniu i wiele już udało nam się zmienić.

© Boggy - Fotolia.com, © goldpix - Fotolia.com

CZYM ZAJMUJĄ SIĘ PRAWNICY W FUNDACJI?

Przesłuchanie dziecka to sztuka 6

Pokój działu prawnego jest niewielki. Znajduje się dokładnie na wprost pokoju przesłuchań, w którym co dzień pojawiają się sędziowie, prokuratorzy, adwokaci, radcowie prawni oraz biegli psychologowie. Przez uchylone drzwi widać przede wszystkim małych lub większych świadków – dzieci, które zaraz złożą zeznania. Widać też ich rodziców. I jedni, i drudzy są przerażeni, bo nie wiedzą, co się zaraz wydarzy. To miejsce jest nieprzypadkowe. Nasi prawnicy wspierają rodziców, których dzieci są krzywdzone. Opowiadają o prawach i obowiązkach, czasem reprezentują ich przed sądem. Zaangażowanie w konkretne sprawy sądowe związane z krzywdzeniem dzieci pozwala nam na bieżąco przyglądać się i analizować praktykę działania organów wymiaru sprawiedliwości. A jeśli jakaś praktyka może być dla dziecka niebezpieczna lub krzywdząca, badamy skalę problemu i podejmujemy działania, aby ją zmienić. Liczne obserwacje nieprawidłowości w przesłuchaniach dzieci w Polsce skłoniły nas do walki o ochronę


CZYM ZAJMUJE SIĘ FUNDACJA DAJEMY DZIECIOM SIŁĘ dzieci w trakcie procesu karnego. Apelowaliśmy do różnych instytucji, zgłaszaliśmy postulaty na posiedzeniach komisji sejmowych i przekonywaliśmy posłów do fundacyjnych rozwiązań. Wydeptaliśmy wiele ścieżek i udało się. Wprowadzone zostały ważne zmiany w za-

kresie przesłuchań dzieci. Teraz zajmujemy się kolejnymi ważnymi kwestiami, czyli np. właściwą reprezentacją dziecka w postępowaniu karnym. Poza zmianami legislacyjnymi ważne są dla nas również działania edukacyjne. W ramach projektu Wymiar sprawiedliwości przyjazny dziecku powstają broszury, ulotki, plakaty, prowadzone są kampanie społeczne. Wspólnie z ekspertami zewnętrznymi wypracowujemy standardy, które pomogą profesjonalistom prowadzić postępowania z udziałem dzieci. Dzięki temu więcej sędziów, prokuratorów, radców prawnych i adwokatów dowie się, jak chronić dzieci i jednocześnie realizować cele postępowań, w których biorą udział. Dużym wsparciem są dla nas wolontariusze z programu Opiekun dziecka-ofiary przestępstwa. Po odpowiednim przeszkoleniu pomagają rodzicom na rozprawach, towarzyszą klientom podczas przesłuchań i udzielają im ważnych informacji w sprawach urzędowych. Może wśród tych wolontariuszy znajdzie się ktoś, kto ochronę praw dziecka uzna za swoją misję. Pokój działu prawnego jest mały, ale mieści w sobie wielką pasję pomagania, zaangażowanie w ludzkie sprawy i nieustępliwość w ochronie praw dziecka. I ludzi, którzy uczynili z tego swój sposób na życie.

KONTAKT Centrum Pomocy Dzieciom

tekst: Olga Trocha – radca prawny

im. I. Kornatowskiej w Warszawie

ul. Mazowiecka 12 lok. 25, 03-932 Warszawa tel.: (22) 616 03 14

Każdego roku:

500

e-mail: cpd@fdds.pl Telefoniczne dyżury prawników

osobistych konsultacji prawnych udzielanych rodzicom/opiekunom prawnym oraz profesjonalistom;

tel: 22 826 80 72:

500

profesjonalistów z całej Polski uczestniczących w ogólnopolskiej konferencji „Pomoc dzieciom – ofiarom przestępstw”;

Środa 12-14

200

profesjonalistów przeszkolonych w zakresie udziału dziecka w procedurze karnej.

Program Opiekun dziecka-ofiary przestępstwa:

Wtorek 10-12 Piątek 12-14 e-mail: opiekun@fdds.pl

magazyn Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

7


Telefony Zaufania: dla dzieci I W SPRAWACH DZIECI

F

undacja prowadzi ogólnopolski, bezpłatny, anonimowy Telefon dla Dzieci i Młodzieży 116 111. Został uruchomiony w 2008 roku zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej, by w każdym kraju UE pod tym numerem działały telefony zaufania dla dzieci. Przez 7 dni w tygodniu od 12.00 do 22.00 przy 6–8 stanowiskach dyżuruje zespół kilkudziesięciu konsultantów. Dzieci i młodzież dzwonią, ale mogą także wysłać anonimowe pytania przez stronę 116111.pl. Dorosłym, którzy martwią się, że z dzieckiem dzieje się coś złego, udostępniamy numer 800 100 100. Od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00–18.00 dzwonią pod ten numer rodzice, nauczyciele i inne osoby, które troszczą się o bezpieczeństwo dziecka. Partnerem technologicznym obu linii jest Orange Polska.

JAK POMAGAMY DZIECIOM

Z

araz po wejściu do biura słyszę dobiegający z pokoju po lewej monotonny dźwięk klawiatury. Zespół pomocy online odpisuje na wiadomości przesłane przez dzieci, dla których rozmowa jest za trudna. Wiadomości jest tak dużo, że od samego rana do późnych godzin nocnych odpisujemy, wspieramy, edukujemy i zachęcamy do ponownego kontaktu. W pokoju po prawej stażyści uczestniczą w superwizji – konsultują przypadki z telefonu i dzielą się doświadczeniem. Dzięki temu każdego dnia uczą się więcej o dzieciach i o tym, jak do nich dotrzeć i im pomóc. Dochodzi 11.30, w biurze zaczynają pojawiać się konsultanci, by przygotować się do dyżuru. Z telefonów dobiegać będzie dziecięca rozpacz, złość, gniew, samotność czy zwątpienie. Wielu rozmówcom będzie towarzyszył strach, części z nich – utrata wiary w świat dorosłych. Dla nich 116 111 jest często ostatnią szansą na pomoc.

8

Dziś pierwsza dzwoni do nas 15-letnia Basia, która nie radzi sobie z fizyką. Im więcej się uczy, tym gorsze ma oceny. Stres i strach są ostatnio tak silne, że Basia przed lekcjami wymiotuje w szkolnej toalecie. Następnie dzwoni Marek. Pyta, jak rzucić palenie. Okazuje się, że problemem nie jest nałóg, a namawiający do palenia koledzy. Chłopiec chce się z nimi dalej przyjaźnić, ale boi się, że zostanie przez nich odtrącony. Dzwoni również Daria, 17-latka, która się okalecza. To nie jej pierwszy telefon do nas – dzwoni regularnie od trzech tygodni. Dzisiaj ma gorszy dzień. Pokazała samookaleczenia swojej przyjaciółce i teraz bardzo żałuje. Przyjaciółka rozpłakała się i powiedziała, że muszą poszukać pomocy. Ale Daria boi się, że nikt jej nie pomoże, mówi, że potrafi tylko ranić. Siebie i innych. Nawet teraz myśli o tym, by sięgnąć po żyletkę. Po dzisiejszej rozmowie Daria czuje ulgę, rozumie, że potrzebuje pomocy i że na nią zasługuje. Decyduje się powiedzieć o samookaleczeniach swojej matce chrzestnej. Daria po raz pierwszy zadzwoniła do nas, kiedy miała jeszcze siłę do pracy z konsultantką. Tej siły nie ma Artur. Choć rozmowa trwała ponad 20 minut, chłopak powiedział niewiele. Płakał i milczał,

Lucyna Kicińska koordynatorka Programu Pomocy Telefonicznej

wielokrotnie powtarzał, że jest beznadziejny, że jemu i innym będzie lżej, kiedy zniknie. Mówił, że dla niego nie ma ratunku, że nikt nie jest w stanie mu pomóc, a on nie ma już siły. Artur rozłączył się mimo wysiłków ze strony konsultantki. Szybka decyzja – interweniujemy. W głowie pozostaje nam jednak wiele pytań. Dlaczego Artur nie zadzwonił do nas wcześniej? Może to przez zajęte linie? A może przez dorosłych, którzy nie zadbali o jego bezpieczeństwo? Nie zapewniali, że bez względu na to, czego dotyczył będzie jego problem, może zawsze na nich liczyć? A może bagatelizowali jego problemy lub zupełnie nie zdawali sobie z nich sprawy? Chwila oddechu i konsultantka rozmawiająca z Arturem odbiera kolejne połączenie. Dzwoni Iza, później Marek, Zosia, Beata, Kasia, Jola, Norbert…

Setki tysięcy rozmów z konsultantami 116 111 pokazują, że najważniejsza dla bezpieczeństwa dzieci jest troska ze strony dorosłych. Codzienne rozmowy, docenianie i wspieranie potrafi uchronić dzieci przed


CZYM ZAJMUJE SIĘ FUNDACJA DAJEMY DZIECIOM SIŁĘ zagrożeniami lub umożliwia udzielenie natychmiastowej pomocy, jeśli dzieci już ich doświadczyły. Niestety, uwagę wielu dorosłych pochłaniają własne problemy. Często nie wiedzą, jak rozpoznawać zagrożenia, na jakie sytuacje uczulać dzieci. W sytuacji zagrożenia, nie wiedzą, jak zareagować. Dla rodziców, nauczycieli i innych profesjonalistów zaniepokojonych bezpieczeństwem dzieci Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę prowadzi Telefon 800 100 100. Informujemy, edukujemy, wspieramy i podpowiadamy rozwiązania prawne pomagające zapewnić najmłodszym bezpieczne dzieciństwo. Pani Maryla rozmawiała dziś z nami o interwencji w sprawie ucznia ze swojej klasy – 8-letniego Bartka. Wczoraj zauważyła sińce na ramionach chłopca. Wyrzuca sobie, że nic nie zrobiła. Całą noc nie spała, myśląc o tym, czy chłopiec znów został pobity. Dziś zabrała chłopca do szkolnej higienistki – okazało się, że chłopiec ma całe posiniaczone plecy. Powiedział, że to ojciec. Pani Maryla była zdeterminowana, żeby zapewnić Bartkowi bezpieczeństwo. W 800 100 100 rozmawiała z prawnikiem i psychologiem. Rozmawialiśmy również z mamą nastolatki, która wysłała swoje nagie zdjęcia chłopakowi poznanemu w internecie. Pani Wioletta dowiedziała się o tym,

ponieważ córka zostawiła włączony komputer. Była bardzo wzburzona, pytała, jak powinna zareagować. Zachęcona przez konsultantkę opowiadała o tym, jak oddaliły się od siebie z córką, że nie spędzają ze sobą czasu i nie rozmawiają o ważnych sprawach. Na koniec rozmowy obiecała, że spokojnie porozmawia z córką o internetowych zagrożeniach i umówi się na spotkanie w naszej poradni Dziecko w sieci.

Każdego roku:

140 000

odebranych połączeń od dzieci i młodzieży;

13 500

odebranych połączeń od dorosłych;

8000 120

Właśnie kończy się pierwszy dyżur. Od 30 minut kolejni konsultanci uczestniczą w spotkaniu wprowadzającym. Kilka chwil przed pełną godziną wchodzą do pokoju rozmów. Bezszelestnie zmieniają się przy stanowiskach 116 111, 800 100 100 i czatu. Wymieniają pozdrowienia, uśmiechy i życzenia spokojnego dyżuru. Ten, który kończymy, do takich nie należał. Po dyżurze czasem trudno poradzić sobie z ogromem emocji, dlatego każdy kończy się wspólnym spotkaniem. Opowiadamy wtedy o przeprowadzonych rozmowach, dzielimy się wątpliwościami, udzielamy sobie wsparcia i dzielimy się doświadczeniem… by dawać dzieciom siłę.

konsultacji online dla dzieci (pomoc online i czat), a ponad 200 dla dorosłych; interwencji podejmowanych w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia.

KONTAKT Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111, Pomoc online: www.116111.pl/napisz Czat: www.116111.pl/czat

Telefon dla Rodziców i Nauczycieli w Sprawie Bezpieczeństwa Dzieci: 800 100 100 e-mail: pomoc@800100100.pl

magazyn Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

9


Wspieranie

DOBREGO RODZICIELSTWA

C

Justyna Wichot, psycholog

CENTRUM DZIECKA I RODZINY IM. ALINY MARGOLIS-EDELMAN Poniedziałek, godzina 10.00. Na korytarzu słychać tupot małych stópek i głośniejsze rozmowy rodziców przygotowujących się do zajęć z cyklu Aktywny Poniedziałek. Prawie dwie godziny, podczas których prowadzące nauczą rodziców, jak bawić się z dziećmi bez kupowania drogich zabawek. Może dziś przygotują koncert na instrumentach zrobionych z butelek wypełnionych fasolą i kolorowym makaronem, a może wyścig aut zrobionych z pudeł (nie zapominamy o włączonych światłach!)?

10

hoć trudno w to uwierzyć, dzieci są najczęściej krzywdzone przez rodziców. Nie dlatego, że rodzice ich nie kochają, ale ponieważ nie wiedzą, że można je wychowywać bez przemocy. Często nikt nie nauczył ich, jak zajmować sie małym człowiekiem, jak z nim rozmawiać, bawić się i jak radzić sobie z własnymi emocjami, kiedy maluch dokazuje czy grymasi. Aby najlepiej chronić dzieci przed krzywdzeniem, trzeba zacząć od profilaktyki. Uświadomić dorosłym, że krzyk czy bicie nie wychowuje, ale niszczy psychikę i kaleczy dziecko. Dlatego stworzyliśmy miejsce, gdzie każdy rodzic uzyska wsparcie i wiedzę o wychowywaniu bez przemocy. Taki jest cel Centrum Dziecka i Rodziny. Tutaj rodzice i opiekunowie dzieci w wieku do 6 lat mogą skorzystać z bezpłatnych konsultacji psychologicznych, psychiatrycznych i prawnych, oraz warsztatów umiejętności rodzicielskich. Działają tu grupy wsparcia oraz organizowane są spotkania edukacyjne. Centrum to także miejsce, gdzie szkolimy profesjonalistów – lekarzy, nauczycieli – pracujących na co dzień z rodzinami.

Początek tygodnia to również popołudniowe spotkania z cyklu Ważne tematy dla mamy i taty poświęcone konkretnym tematom, które bardzo interesują rodziców najmłodszych dzieci. Wśród nich zawsze znajdzie się czas na rozmowę na temat budowania u dziecka poczucia własnej wartości, pochwał, rozmowy z dziećmi na trudne tematy, emocji, porad co zamiast klapsa czy jak stawiać granice.

roku życia ich dziecka. Grupa i prowadzące warsztat to także ważne źródło wsparcia. Zajęciom towarzyszy kamera – krótkie sceny nagrywane podczas zajęć są potem pokazywane mamom, ułatwiając zobrazowanie ważnych elementów budowania bezpiecznej więzi między mamą a dzieckiem. Na początku bywa stresująco, ale niepewność co do tej metody szybko znika, gdy mamy przekonują się, jak bardzo jest pomocna.

We wtorek korytarz ponownie wypełniony jest żywym gaworzeniem maluchów. Tym razem towarzyszą mamom podczas warsztatu umiejętności rodzicielskich Być mamą. Kobiety z wprawą parkują wózki, zasiadają na wygodnych fotelach i rozpoczynają dyskusję na temat wspierania rozwoju małego dziecka. Opowiadają też o wsparciu, jakie otrzymały w czasie pierwszego

Środa to dzień grupy dla ojców. Panowie spotykają się kilka razy w miesiącu, by porozmawiać o swoim ojcostwie. Przyznają, że jest im to bardzo potrzebne, bo niewiele mają okazji do porównywania swoich doświadczeń rodzicielskich, podzielenia się wątpliwościami, sposobami na radzenie sobie z wyzwaniami związanymi z rolą taty i godzenia tej


CZYM ZAJMUJE SIĘ FUNDACJA DAJEMY DZIECIOM SIŁĘ

© ldprod - Fotolia.com

A już w czwartek zaprosimy naszych partnerów z różnych instytucji na kolejne interdyscyplinarne szkolenie. Tym razem tematem będzie żywienie małych dzieci – czyli co i ile małe dzieci powinny jeść i jak mogą pracować z rodzicami, aby zwracali uwagę na przyjazną atmosferę i unikanie przemocy przy stole. Pozwoli to w przyszłości uniknąć zaburzeń dziecka w odżywianiu.

roli z innymi zadaniami. Maciek i Krzysiek, trenerzy Centrum prowadzili już niejedną taką grupę i wiedzą, jak rozwinąć pierwsze nieśmiałe rozmowy. W tym samym czasie w innej sali terapeutki Marlena i Asia prowadzą grupę dla mam, które zmagają się z depresją. Pomagają im radzić sobie z chorobą i wspierają, aby miały siłę zadbać najpierw o siebie, a następnie o relację z własnymi dziećmi.

Centrum Dziecka i Rodziny to również miejsce spotkań dla profesjonalistów pracujących z rodzicami oraz małymi dziećmi. Co miesiąc w środę rano przyjeżdża tu kilkudziesięciu specjalistów z ośrodków pomocy społecznej, poradni zdrowia, żłobków i innych instytucji, by w towarzystwie terapeuty i prawnika zastanowić się, jak skutecznie wspierać rodziny z małymi dziećmi i zapobiegać krzywdzeniu.

Każdego roku:

70 000 1000

egzemplarzy materiałów edukacyjnych rozdystrybuowanych wśród rodziców i profesjonalistów; konsultacji psychologicznych dla rodziców i dzieci;

KONTAKT

Centrum Dziecka i Rodziny

im. Aliny Margolis-Edelman

uczestników ogólnopolskiej konferencji Ostrożnie – dziecko! Profilaktyka krzywdzenia małych dzieci;

ul. Walecznych 59, 03-926 Warszawa

tel.: (22) 672 65 86

spotkań edukacyjnych i warsztatów umiejętności rodzicielskich.

e-mail: dobryrodzic@fdds.pl

500

profesjonalistów przeszkolonych podczas 30 szkoleń i seminariów;

450 60

W piątek na umówioną godzinę przychodzi pani Matylda ze swoim 3-letnim synkiem na terapię indywidualną. Krzysiem zajmie się Karolina – stażystka z programu stażowego. Gdyby nie propozycja opieki nad Krzysiem, pani Matylda nie miałaby jak skorzystać ze wsparcia. Samotnie wychowuje synka, a jej rodzice mieszkają poza Warszawą. Pani Matylda korzysta również z programu Wolontariusz w Rodzinie. Raz w tygodniu wolontariuszka Ania przychodzi do jej domu, by podzielić się swoim doświadczeniem mamy dwójki dzieci. Na koniec wspólnego dnia idą do parku na spacer. Krzyś może wyszaleć się na placu zabaw, a pani Matylda i Ania mogą porozmawiać na temat wspólnego zainteresowania – książek. Na piątku tydzień pracy w Centrum się nie kończy. Sobota i niedziela to warsztat Wsparcie na starcie, tym razem dla obojga rodziców z dziećmi do 1. roku życia. I znowu gwar i wesołe zamieszanie… Do zobaczenia w poniedziałek!

magazyn Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

11


Bezpieczeństwo

DZIECI W INTERNECIE

I

ntensywny rozwój internetu, obok wielu korzyści, przynosi też zagrożenia, na które szczególnie narażeni są najmłodsi użytkownicy nowych technologii. Dlatego od kilkunastu lat bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie jest przedmiotem różnych działań realizowanych przez naszą fundację. Prowadzimy badania, spotykamy się z dziećmi i młodzieżą, analizujemy najnowsze trendy i na tej podstawie planujemy oraz realizujemy działania profilaktyczne i pomocowe. Koncentrujemy się na problematyce szkodliwych treści, przemocy rówieśniczej w sieci, uwodzeniu dzieci i młodzieży online, nadużywaniu internetu oraz zagrożeniach prywatności. Nasze działania kierujemy do młodych internautów, ich rodziców oraz profesjonalistów pracujących z dziećmi. Organizujemy kampanie społeczne, opracowujemy programy edukacyjne, prowadzimy szkolenia i konferencje oraz udzielamy bezpośredniej pomocy ofiarom krzywdzenia w internecie i ich rodzinom. Nasze działania są doceniane w Polsce oraz stawiane za wzór w krajach, które – podobnie jak my – realizują europejski program Safer Internet.

DZIAŁANIA NA RZECZ BEZPIECZEŃSTWA DZIECI I MŁODZIEŻY W INTERNECIE. W 2003 roku do naszej placówki trafiły pierwsze wykorzystywane seksualnie dzieci, w przypadku których do poznania sprawcy doszło za pośrednictwem internetu. Postanowiliśmy wtedy przyjrzeć się temu zjawisku. Przebadaliśmy ponad 10 000 dzieci i stwierdziliśmy, że większość z nich nie zna zasad bezpieczeństwa w sieci. Okazało się również, że wiele dzieci jest gotowych spotkać się z osobą poznaną online. Uznaliśmy, że trzeba nagłośnić ten 12

Łukasz Wojtasik koordynator programu Dziecko w Sieci

problem. W ekspresowym tempie przygotowaliśmy reklamy, przedstawiające rozmowę na czacie małej dziewczynki, Ani, i mężczyzny podającego się za 12-letniego Wojtka, puentowane hasłem: Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie. Kampania, która nazwaliśmy Dziecko w sieci, odniosła ogromny sukces – była szeroko prezentowania i komentowana w mediach. Dotarła do ponad 70% Polaków i rozpoczęła w naszym kraju dyskusję na temat bezpieczeństwa dzieci w internecie. Zdobyła też rozgłos za granicą – jej tłumaczone wersje były prezentowane w 10 krajach europejskich. W 2004 roku nawiązaliśmy współpracę z Naukową i Akademicką Siecią Komputerową oraz Fundacją Orange i przystąpiliśmy do europejskiego programu Safer Internet. W pierwszych latach projektu zorganizowaliśmy duże konferencje dla profesjonalistów oraz pikniki edukacyjne dla dzieci w całej Polsce, aby je ostrzegać i ochraniać przed zbytnią naiwnością


CZYM ZAJMUJE SIĘ FUNDACJA DAJEMY DZIECIOM SIŁĘ w stosunku do osób poznanych online. Przesłaliśmy też materiały edukacyjne do wszystkich szkół podstawowych i gimnazjalnych w kraju.

Szybko okazało się, że wraz z rozwojem internetu i coraz większą dostępnością nowych technologii dla dzieci repertuar zagrożeń stale się powiększa. Poza uwodzeniem dzieci w internecie, za kolejny istotny problem uznaliśmy kontakt dzieci ze szkodliwymi treściami, jak pornografia czy brutalna przemoc. Poświęciliśmy temu zjawisku kampanię Internet to okno na świat. Cały świat. W 2007 roku przeprowadziliśmy pierwsze w Polsce badania zjawiska przemocy rówieśniczej i nagłośniliśmy ten problem w ogólnopolskiej kampanii Stop Cyberprzemocy. Zajęliśmy się też kwestią nadużywania internetu przez młodzież (kampania W którym świecie żyjesz), zagrożeniami prywatności w sieci (kampania Pomyśl, zanim wrzucisz) oraz przesyłania nagich zdjęć w sieci (kampania Myślę, więc nie ślę). W ostatnich latach zaobserwowaliśmy kolejny problem. Z przeprowadzonych przez nas w badań wynika, że rodzice udostęp-niają tablety i smartfony ponad 40% dzieci rocznych i dwuletnich oraz ponad 60% dzieci przed ukończeniem 6-tego roku życia. Walkę z tym szkodliwym trendem rozpoczęliśmy przez nagłośnienie problemu w kampanii Mama, tata, tablet i popularnym w sieci filmie Homo Tabletis.

KOMPLEKSOWO, CZYLI JAK? Skuteczne przeciwdziałanie zagrożeniom internetowym dla dzieci wymaga kompleksowych działań, dlatego spotykamy się z dziećmi i młodzieżą,

© ldprod - Fotolia.com

CYBERPRZEMOC I INNE ZAGROŻENIA…

badamy i analizujemy nowe trendy. Zdiagnozowane na tej podstawie problemy nagłaśniamy w toku kampanii społecznych. Następnie opracowujemy propozycje edukacyjne dla dzieci i młodzieży oraz promujemy je w szkołach i wśród rodziców. Ważnym elementem naszych działań jest podnoszenie kompetencji profesjonalistów, które realizujemy m.in. w ramach corocznej konferencji Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie. Kluczowym elementem naszych działań jest pomoc ofiarom przemocy w sieci. Świadczymy ją w ramach działania telefonu zaufania 116 111. Za jego pośrednictwem najczęściej zgłaszają się do nas ofiary cyberprzemocy.

KONTAKT

Niedawno uruchomiliśmy w naszym warszawskim ośrodku przy ulicy Walecznych poradnię Dziecko w Sieci. Nasi terapeuci zajmują się tam głównie problemem uzależnienia od sieci. Promujemy też w szkołach w całej Polsce procedury reagowania na uwodzenie w sieci, cyberprzemoc i inne zagrożenia.

Każdego roku:

1 200 000 27 000 195 000 10 000

Biuro Fundacji FDDS

ul. Katowicka 31, 03-932 Warszawa

tel./faks: (22) 616 02 68,

+48 (22) 616 03 14

e-mail: dws@fdds.pl

4300

odwiedzin serwisu Sieciaki.pl; uczestników kursów e-learningowych; odwiedzin serwisu Necio.pl; pobrań przeglądarki bezpiecznych stron internetowych dla dzieci BeSt; profesjonalistów uczestniczących w konferencjach i szkoleniach.

magazyn Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

13


BEZPIECZNA

P

placówka

rogram Chronimy Dzieci realizowany jest po to, aby zapewnić wszystkim dzieciom bezpieczne i przyjazne środowisko w szkołach, przedszkolach i innych instytucjach działających na rzecz najmłodszych. Wspólnie z wybranymi jednostkami opracowaliśmy zbiór zasad, jakie powinny spełniać placówki tego typu, by zapewnić dzieciom ochronę przed przemocą i niezbędną pomoc, gdy dziecko jest krzywdzone. Podejmowanie działań profilaktycznych oraz reagowanie, gdy istnieje podejrzenie, że dziecku dzieje się krzywda to jeden z najważniejszych wymogów, jakie spełniać powinny placówki dla dzieci. Bardzo istotny jest również staranny dobór pracowników i szkolenie ich, by potrafili rozpoznać i wiedzieli, jak reagować, gdy bezpieczeństwo dziecka jest zagrożone. Naszym zadaniem jest sprawdzanie egzekwowania ustalonych zasad, certyfikowanie placówek, które je spełniają, oraz zapewnienie im oferty edukacyjnej stale podwyższającej kompetencje pracowników w zakresie rozpoznawania zagrożeń i ochrony dzieci przed krzywdzeniem. Już ponad 2 600 placówek z całej Polski przystąpiło do programu!

OCHRONA DZIECI PRZED KRZYWDZENIEM W PLACÓWKACH OŚWIATOWYCH I OPIEKUŃCZYCH Mariola jest szkolnym pedagogiem z długim stażem zawodowym. W ubiegłym miesiącu prowadziła zajęcia w jednej z klas czwartych. Podczas zajęć Radek

14

– zawsze chętny do zabawy – tym razem był wyraźnie smutny i wycofany. Na próby zachęcenia do wspólnej zabawy, a także pytania Marioli, dlaczego jest smutny, reagował milczącym zwieszeniem głowy. Po zajęciach pedagog zdecydowała się porozmawiać o tym z wychowawczynią klasy. Postanowiły obserwować dalsze zachowanie chłopca. Przez kolejne tygodnie zachowanie Radka nie uległo poprawie – w dalszym ciągu był smutny i dodatkowo wyglądał na zaspanego. Na wniosek pedagoga, dyrektor szkoły wezwał rodziców chłopca na rozmowę. Po kilku próbach zaproszenia rodziców do szkoły, stawiła się matka. W trakcie rozmowy przyznała, że w jej rodzinie od pewnego czasu źle się dzieje – niedawno mąż stracił pracę, coraz częściej zagląda do kieliszka, a gdy popije, trudno mu nad sobą zapanować. Mama Radka przyznała, że mężowi zdarza się „przyłożyć” chłopcu, gdy ten jest nieposłuszny. Po rozmowie mama Radka zobowiązała się wpłynąć na zachowanie męża, a dyrekcja szkoły ustaliła, że jeśli sytuacja się powtórzy lub zaostrzy, sprawa zostanie przekazana dalej.

Katarzyna Seidel koordynator programu Chronimy Dzieci

Przez kolejne kilka dni Radek przychodził do szkoły, lecz jego zachowanie nie uległo poprawie. Po weekendzie chłopiec nie pojawił się w szkole, a gdy wrócił po kilkudniowej nieobecności, na twarzy miał ślady pobicia. Zaniepokojony całą sytuacją dyrektor zadzwonił do Fundacji z prośbą o pomoc w poinformowaniu odpowiednich organów.

Przedszkole nr 2 od lat cieszyło się dobrą opinią. Wielu rodziców potwierdzało dobre relacje panujące między rodzicami, nauczycielami i dziećmi. Niedawno, na wniosek rodziców, przedszkole rozszerzyło ofertę o dodatkowe zajęcia karate. Wybrany trener sztuk walki – pan Andrzej – był utytułowanym mistrzem, posiadającym wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi oraz dobrym znajomym jednego z ojców dzieci. Właśnie wrócił z zagranicy, gdzie pracował przez ostatnie lata.


CZYM ZAJMUJE SIĘ FUNDACJA DAJEMY DZIECIOM SIŁĘ

© LuckyImages - Fotolia.com

Dyrektorka przedszkola zaprosiła pana Andrzeja na podpisanie umowy oraz załatwienie formalności, wynikających z realizacji programu Chronimy Dzieci i wdrożonych w przedszkolu standardów ochrony dzieci przed krzywdzeniem – to jest pozyskanie oświadczenia o niekaralności, ze szczególnym uwzględnieniem niekaralności za przestępstwa z użyciem przemocy na szkodę osób małoletnich oraz przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności. Zdziwiony pan Andrzej przyznał, że nie spodziewał się aż takich formalności i że nie ma przy sobie dowodu osobistego, którego numer miał podać w składanym oświadczeniu. Obiecał, że dostarczy oświadczenie przy najbliższej okazji. Dyrektorka przedszkola zgodziła się, zaznaczyła jednak, że bez tego dokumentu nie podpisze z nim

W placówce, która spełnia standardy ochrony dzieci:

nie pracują osoby mogące zagrażać bezpieczeństwu dziecka;

wszyscy pracownicy wiedzą, jak rozpoznawać symptomy krzywdzenia dziecka oraz jak podejmować interwencję w przypadkach podejrzenia, że dziecko jest ofiarą przemocy w szkole lub w rodzinie;

wszystkie dzieci informowane są, jak unikać zagrożeń w kontaktach z dorosłymi, rówieśnikami w realnym świecie i w internecie;

wszystkie dzieci mają stały dostęp do informacji, gdzie szukać pomocy w trudnych sytuacjach życiowych;

rodzice dowiadują się, jak wychowywać dziecko bez przemocy i uczyć je zasad bezpieczeństwa.

umowy o współpracy ani nie zezwoli na prowadzenie przez niego zajęć dla dzieci. W kolejnym tygodniu miały odbyć się pierwsze zajęcia, jednak pan Andrzej nie pojawił się w przedszkolu w umówionym terminie. Kilka dni później w lokalnej gazecie ukazał się artykuł informujący o zatrzymaniu przez policję poszukiwanego Andrzeja W. – trenera sztuk walki – podejrzewanego o przestępstwa seksualne wobec osób małoletnich. Prasa donosiła także, że Andrzej W. był już wcześniej karany za przestępstwa z art. 200 k.k. wyrokiem trzech lat pozbawienia wolności.

KONTAKT Biuro Fundacji FDDS ul. Katowicka 31, 03-932 Warszawa tel./faks: (22) 616 02 68, (22) 616 03 14 e-mail: chronimydzieci@fdds.pl

magazyn Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

15


Ochrona dzieci

W OŚRODKACH DLA UCHODŹCÓW

P

rogram Dzieci Uchodźców powstał, aby zapobiegać i przeciwdziałać krzywdzeniu dzieci uchodźców, których rodziny starają się o objęcie ochroną międzynarodową w Polsce.  W tym celu opracowaliśmy dla ośrodków dla cudzoziemców standardy ochrony najmłodszych przed krzywdzeniem. W ramach kompleksowej oferty prowadzimy warsztaty dla personelu ośrodków, dotyczące ochrony dzieci oraz pomocy dzieciom w sytuacjach zagrożenia. Na spotkaniach edukujemy też mamy, aby mogły zwiększyć swoje kompetencje wychowawcze i zapoznać się z metodami wychowania bez przemocy. Dzieci i młodzież uczymy unikania zagrażających sytuacji oraz szukania wsparcia i pomocy. Prowadzimy też bezpłatną pomoc psychologiczną dla dzieci uchodźców dotkniętych krzywdzeniem oraz ich rodziców.

DZIECI UCHODŹCÓW W POLSCE

W

yobraźcie sobie, że wasz dom został zniszczony podczas jednego z nalotów. Każdy kolejny dzień przynosi wiadomość o śmierci kogoś bliskiego: rodziny, przyjaciół, sąsiadów. Zaczyna brakować leków, wody i żywności. Do waszego domu wpadają bojówki, wyprowadzają wszystkich mężczyzn i biją do nieprzytomności tylko dlatego, że są z innej niż rządzący grupy etnicznej lub wyznają inną religię. Pewnego dnia dochodzicie do wniosku, że już nie możecie tak dłużej żyć. Zostawiacie swój rodzinny kraj, swoje miasto, swoją ulicę, swój dom i wyjeżdżacie z nadzieją na lepsze jutro dla was samych i waszych dzieci w obcym, ale bezpiecznym kraju. Tym krajem dla wielu jest Polska.

16

Cudzoziemcy, którzy ubiegają się w Polsce o azyl mają możliwość zamieszkania w jednym z ośrodków pobytowych na czas trwania procedury rozpatrywania ich wniosku. Państwo polskie zapewnia im minimum egzystencji – dach nad głową i trzy posiłki dziennie. Szybko okazuje się, że to nie wystarcza. Ośrodek to życie w izolacji, w zawieszeniu i niepewności. Traumy wojenne, trudności adaptacyjne, brak poczucia wpływu na własne życie, ograniczona przestrzeń, dysfunkcje związane z niewywiązywania się z kulturowo przypisanej roli matki czy ojca prowadzą do frustracji i stresu, co z kolei przekłada się na konflikty wewnątrz ośrodka i stosowanie przemocy fizycznej i psychicznej względem dzieci. Sytuacja dzieci jest trudniejsza niż ich rodziców. To nie one podjęły decyzję o zostawieniu swoich kolegów ze szkoły i podwórka, ale ich rodzice. Ale podczas gdy rodzice czekają w zawieszeniu na decyzję dotyczącą ich „być albo nie być”, dzieci wkrótce

Beata Wojtkowska koordynatorka Programu Dzieci Uchodźców

po przyjeździe muszą odnaleźć się w polskiej szkole i wśród rówieśników, których języka ani zwyczajów nie znają i nie rozumieją. W taką sytuację wkraczamy my. Każdy nasz wyjazd do ośrodków na warsztaty i spotkania edukacyjne z mamami, ojcami, dziećmi czy młodzieżą to wyzwanie intelektualne, emocjonalne i organizacyjne.

Większość spotkań prowadzi międzykulturowy zespół składający się z co najmniej czterech osób dwie są trenerami, jedna mentorem/ tłumaczem, a do zadań pozostałej lub pozostałych należy zabawa z dziećmi, których mamy uczestniczą w spotkaniu.


CZYM ZAJMUJE SIĘ FUNDACJA DAJEMY DZIECIOM SIŁĘ W przełamaniu pierwszych lodów pomaga poczęstunek, który ze sobą przywozimy.

Na spotkaniach z rodzicami szybko okazuje się, że mimo różnic kulturowych każda mama i każdy tata chcieliby, żeby ich dziecko wyrosło na dorosłego, który jest szanowany i szanuje innych. Wspólnie zastanawiamy się, jak to osiągnąć, z czego wynikają ich problemy z dziećmi i jakie pozytywne metody wychowawcze należy stosować.

KONTAKT Biuro Fundacji FDDS ul. Katowicka 31, 03-932 Warszawa tel./faks: (22) 616 02 68, (22) 616 03 14

© Lydia Geissler - Fotolia.com

Spotkania często kończą się indywidualnymi konsultacjami psychologicznymi. Wszystko, co przywozi się do ośrodka jest potrzebne: kredki i kolorowanki dla dzieci, maszyna do szycia dla mamy, która jest krawcową, a musiała swoją maszynę zostawić podczas ucieczki do Polski. Najbardziej pożądana – i cenniejsza niż rzeczy materialne – jest jednak zwykła ludzka życzliwość i trochę wrażliwości na potrzeby osób poszukujących w Polsce bezpieczeństwa i normalności, których nie znalazły w swoim kraju.

100 40

dyżurów telefonicznych pełnionych przez specjalistę ds. ochrony przed krzywdzeniem oraz prawnika dla pracowników ośrodków dla cudzoziemców; warsztatów z zakresu ochrony dzieci przed krzywdzeniem przeprowadzanych dla: rodziców, dzieci uchodźców, pracowników ośrodka i przedstawicieli organizacji pozarządowych (ponad 400 osób).

e-mail: beata.wojtkowska@fdds.pl

magazyn Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

17


Inne programy

FUNDACJI DAJEMY DZIECIOM SIŁĘ PRZECIWDZIAŁANIE KOMERCYJNEMU WYKORZYSTYWANIU DZIECI Celem tego programu jest zapobieganie problemowi komercyjnego wykorzystywania dzieci (m.in. w prostytucji, pornografii, seksturystyce, handlu ludźmi i do żebrania) przez działania profilaktyczne, zwiększanie świadomości i wiedzy zarówno profesjonalistów, jak i społeczeństwa, a także identyfikację ofiar i pomoc dla nich. W ramach programu prowadzone są kampanie społeczne i szkolenia dla profesjonalistów. We współpracy z branżą turystyczną w hotelach wprowadzany jest Kodeks Postępowania na rzecz ochrony dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym w turystyce.

KONTAKT Biuro FDDS tel./faks: (22) 616 16 02 68, (22) 616 03 14 e-mail: kodeks@fdds.pl

18

© Halfpoint - Fotolia.com

ul. Katowicka 31, 03-932 Warszawa


CZYM ZAJMUJE SIĘ FUNDACJA DAJEMY DZIECIOM SIŁĘ

KRAJOWE PARTNERSTWO NA RZECZ OCHRONY DZIECI PRZED PRZEMOCĄ

DZIECIŃSTWO BEZ KRZYWDZENIA W EUROPIE ŚRODKOWOWSCHODNIEJ

WARSZAWSKA SIEĆ POMOCY DZIECIOM

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę jest inicjatorem i koordynatorem nieformalnej koalicji organizacji i instytucji działających na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem. Jej celem jest zintegrowanie aktywności organizacji i instytucji działających na rzecz pomocy dzieciom krzywdzonym i ich rodzinom oraz zapobiegania problemowi złego traktowania dzieci. Zakłada też wymianę doświadczeń i lobbing na rzecz poprawy systemu ochrony dzieci w Polsce. Początkowo do KP przystąpiły 24 organizacje, jednak w trakcie realizacji projektu ta liczba stale się zwiększa.

Koordynowany przez Fundację program realizowany jest od 2005 roku w Polsce, Bułgarii, Mołdawii oraz na Litwie, Łotwie i Ukrainie. Ma na celu wymianę dobrych praktyk oraz promowanie efektywnych narzędzi i rozwiązań w obszarze ochrony dzieci przed krzywdzeniem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. W ramach programu organizowane są szkolenia i konferencje dla profesjonalistów na poziomie lokalnym i międzynarodowym, kampania medialne skierowane do rodziców, dzieci i młodzieży oraz ogółu społeczeństwa, oraz cykliczne badania postaw społecznych wobec problemu krzywdzenia dzieci. Od 2014 roku program koncentruje się na profilaktyce wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży.

KONTAKT

KONTAKT

KONTAKT

Biuro FDDS

Biuro FDDS

Biuro FDDS

ul. Katowicka 31

ul. Katowicka 31, 03-932 Warszawa

ul. Mazowiecka 12 lok. 25,

03-932 Warszawa

tel./faks: +48 (22) 616 16 02 68,

00-048 Warszawa

tel./fax (22) 616 02 68, 616 03 14

(22) 616 03 14

tel./faks: (22) 826 88 62, (22) 826 14 34

e-mail: krajowepartnerstwo@fdds.pl

e-mail: europawschodnia@fdds.pl

e-mail: cpd@fdds.pl

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę od 2010 roku pełni rolę koordynatora Warszawskiej Sieci Pomocy Dzieciom – 27 zlokalizowanych we wszystkich dzielnicach Warszawy placówek, które świadczą pomoc psychologiczną w przypadkach wykorzystywania seksualnego dziecka. Sieć powstała, aby rozszerzyć dostęp do diagnozy i interwencji w przypadkach podejrzenia wykorzystywania seksualnego oraz pomocy psychologicznej dla dzieci-ofiar przemocy seksualnej. W ramach programu prowadzone są szkolenia dla psychologów i pedagogów z placówek Sieci oraz spotkania superwizyjne z ich udziałem.

magazyn Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

19


© Tatyana Gladskih - Fotolia.com

© JPagetRFphotos - Fotolia.com

Nasi podopieczni mają za sobą doświadczenia przemocy i wykorzystywania seksualnego. Pomóż nam stworzyć dla nich pierwsze w Polsce specjalistyczne Centrum Pomocy Dzieciom. Dajmy im siłę i szansę na szczęśliwe życie.

Zbuduj z nami Centrum Pomocy Dzieciom! Numer konta: 49 1240 6074 1111 0010 6793 8419 Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę ul. Walecznych 59, 03-926 Warszawa więcej na: fdds.pl/razem

Profile for Dajemy Dzieciom Siłę

Magazyn nr 8  

Magazyn Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje)

Magazyn nr 8  

Magazyn Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje)

Advertisement