Mini VRV IV S-Series Merkezi Klima Sistemleri

Page 1

Mini

Merkezi Klima Sistemleri

Küçük alanlar da büyük çözüm sa

dece 8 2 cm yükse klikte !

Yeni VRV Seçim programı WebXpress webtools.daikin.eu

Prestijli projelerin tercihi VRV Klima Sistemleri

şimdi evinizde ve iş yerinizde!

En İyi İş Ortağı YEŞİL BİNA DESTEĞİ

ErP 2021 UYUMLU

BIM Application Suite web sitemizi ziyaret ediniz. www. daikin.eu/BIM


Neden Mini VRV IV S serisi ? Konut ve ticari tip uygulamalar için En kompakt VRV Daikin Mini VRV IV S serisi size şimdiye kadarki en kompakt VRV klima çözümünü sunar.Yüksek verimli ve güvenilir Daikin VRV Klima Sistemleri montaj alanının sınırlı olduğu ortamlar için idealdir. Kompakt boyutları ve sessiz çalışması sayesinde neredeyse fark edilmez ve tüm üstün VRV IV teknolojilerine sahiptir.

Yüksek Sezonsal Verimlilik Benzersiz değişken soğutucu akışkan sıcaklığı

Soğutma modunda Kapasite ve Yük

Soğutma ihtiyacı

Sistem kapasitesi

Tasarım noktası

Soğutucu akışkan sıcaklığı

binanın soğutma ihtiyacı

azalır yükselir

Sezonsal verimlilik

Daikin VRV IV Kısmi yük koşullarında enerji tasarrufu için Değişken Soğutucu Akışkan Sıcaklığı kontrolü.sağlar Mümkün olan en yüksek sezonsal verimliliğin elde edilmesi icin ihtiyaç olan kapasite, inverter kompresor frekansının ayarlanmasına ek olarak, soğutucu akışkanın buharlaşma (Te) ve yoğuşma (Tc) sıcaklığının otomatik ayarlanmasıyla kontrol edilir. Buharlaşma sıcaklığı 3 ile 16° arasında değişebilir; bu da piyasadaki en geniş aralığa karşılık gelir.

soğutucu akışkan sıcaklığı

VRF standardı İhtiyaç olan yükün karşılanması yalnızca inverter kompresörün kapasite değişikliğine göre kontrol edilir.

Kapasite ihtiyacı azaldıkça,

Nasıl çalışır?

Soğutucu akışkan sıcaklığı

› %28 sezonsal verimlilik artışı › Dış ortam sıcaklığına otomatik adapte olabilen, pazardaki ilk teknoloji › Değişken Soğutucu Akışkan Sıcaklığı teknolojisi sayesinde soğutma modunda yüksek üfleme sıcaklıkları

yükseldikçe, verimlilik artar

Devrim niteliğinde değişken soğutucu akışkan sıcaklığı teknolojisi (VRT) sayesinde Mini VRV IV S serisi hem inverter kompresör devrini hem de soğutma ve ısıtma modunda soğutucu akışkan sıcaklığını sürekli olarak ayarlayarak bina yükünü daima en yüksek verimlilikle karşılamak üzere gerekli kapasiteyi sağlar!

Dış ortam havası soğudukça,

%28 Sezonsal Verimlilik Artışı

İhtiyaç olan yükün karşılanması için evaporasyon sıcaklığı otomatik olarak ayarlanır.Böylece ihtiyaç olmayan güç tüketiminin önüne geçilir.

Buharlaşma Sıcaklığı (Te)

Sabit Te

Verimlilik yükselir

20°

4 HP Diğer Multi Klima Dış Ünite

4 HP Daikin Mini VRV Dış Ünite(1)

SEER

7,52

8,15

SCOP

3,59

4,63

Değişken Soğutucu Akışkan Sıcaklığıyla Verimlilik

25°

30°

35°

Dış ortam sıcaklığı

Verimlilik karşılaştırması Daikin Mini VRV dış ünitesi, diğer Multi Klima dış ünitesi’ne kıyasla; › %8 daha yüksek sezonsal soğutma verimliliğine › %29 daha yüksek sezonsal ısıtma verimliliğine sahiptir.

(1)Avrupa Komisyonu’nun Avrupa’da enerji verimliliğini arttırma ve karbon emisyonlarını azaltma amacıyla 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren uygulanan ERP LOT21 regülasyonu kapsamında, 12 kW ve üzerindeki ticari klimalar için 2 kademeli olarak eta minimum soğutma verimliliği(ηs,c %) ve eta minimum ısıtma verimliliği(ηs,h %) gereklilikleri belirlenmiştir. Bu değerler cihazların Sezonsal Enerji Verimlilik Oranı (SEER) ve Sezonsal Performans Katsayısından (SCOP) turetilen bir formule dayanmaktadır. › ηs,c %: Lot21 Soğutma Verimliliği

Isıtma: ηs,h % = (SCOP/CC) - Σ F(i)

› ηs,h %: Lot21 Isıtma Verimliliği

Soğutma: ηs,c % = (SEER/CC) - Σ F(i)

› SEER: Sezonsal Enerji Verimlilik Oranı › SCOP: Sezonsal Performans Katsayısı


Mini VRV Sistem çözümü nasıl verimli çalışır? Mini VRV sistemi multi klima sisteminden farklı olan, VRV sistem yapısı sayesinde daha fazla konfor ve daha verimli çalışma sağlar.

Diğer Multi Klima Çözümü

Daikin Mini VRV Sistem Çözümü

1. EEV (Elektronik Genleşme Vanası) dış ünitededir. 2. Dış üniteden her bir iç ünite için ayrı ayrı soğutucu akışkan boru hattı çıkar.

1. EEV (Elektronik Genleşme Vanası) iç ünitededir. Bu nedenle multi sistemleriyle karşılaştırıldığında soğutucu akışkan basınç düşüşü daha az olur. 2. Tek bakır boru hattı sayesinde toplam borulama multi sistemlere göre daha azdır.

Her iç ünite için ayrı soğutucu akışkan boru tesisatı

Ana boru hattı sistemi EEV (Elektrikli genleşme vanası) Bir iç üniteye dahildir. Soğutucu akışkanın hacmini kontrol eder.

İç Ünite İç Ünite İç Ünite

İç Ünite İç Ünite İç Ünite

Her bir iç ünitenin boru tesisatı buraya bağlanır (6 iç ünite toplamda 12 valf demektir)

VRV sistemle, boru tesisatı maliyetini düşürebilir ve çalışmada verimliliği koruyabilirsiniz.

Toplam boru hattı uzunluğu artar.

80 metre!

2m

6m

5m

3m

4m

8m 10m 2m

4m

16m 16m 3m

Yalnızca 33 metre!

5m

2m

5m

3m 2m

2m 2m

2m

4m 2m

5m

VRV sistem, multi klimalara oranla kurulum ve çalıştırma açısından daha verimlidir. 1. Multi klimaların boru tesisat maliyeti daha yüksektir. 2. Multi klimaların çalışmasında verimlilik kaybı yaşanabilir. Paradan tasarruf

Daha uzun boru tesisatı neden verimlilik kaybına yol açar? 1. Soğutucu Akışkan Sıcaklığı Düşüşü Çalışma sırasında sıcaklık ve soğuk akışkan borulardan geçer. Boru yalıtımı sıcaklık kaybını tamamen önleyemez. Boru uzunluğu arttıkça akışkan miktarı da artar. Bu nedenle akışkanın sıcaklık kaybını önlemek için sistem daha çok güç tüketir. 2. Basınç Düşüşü Boru uzunluğu artıkça direnç de artacağı için akışkan basıncı düşer. Bu nedenle iç ünitelere soğutucu akışkanı gönderebilmek için sistem daha çok güç tüketir.

L

2L

Daha iyi bir sistem


Geniş Dış Ünite Kapasite Aralığı Mini VRV sistemi geniş dış ünite kapasite aralığı sayesinde 26 adede kadar iç üniteye bağlanabilir (12 HP). Böylece binanın dışardan görünümüne etki etmez. Multi Klima Çözümü

Mini VRV Sistemi Çözümü

Mini VRV Sistemi Kapasite (HP) 12 10 8

YAKIND A! 6 HP

6 5

Mini VRV 12HP (33,5 kW)’ye kadar tek bir sistem ile geniş alanlarda çözüm sağlar. 6 farklı kapasite ile 100 m2’den 400 m2’ye kadar tüm alanlar için çözüm sunar. Daha tasarruflu çalışan sisteminiz, aynı zamanda daha konforlu hissettirir.

4

100

110

120

125

180 225

Alan büyüklüğü (m2)

270

10/12 HP

8 HP

4/5/6 HP

4/5/6 HP

Esnek İç Ünite Sayısı ve Tipi Mini VRV sistemi geniş dış ünite kapasite aralığı sayesinde maksimum 26 adet VRV iç ünitesine bağlanabilir (12 HP). Multi klimalarda ise maksimum 6 adet iç ünite bağlanabilir. Zemin Kat

4

1

25 m2

40 m2

5

3

Birinci Kat

6 20 m2

8

2

50 m2 7

25 m2

70 m2

Yüksek kapasiteli iç ünitenizi 2 küçük kapasiteye bölerek konforunuzu artırabilirsiniz.

Daha fazla iç ünite ekleyebilirsiniz.

VRV iç ünitelerini bağlayın…

… veya şık iç üniteler (Split ve Sky Air) FCAG-B

FXFQ-B

FXZQ-A

BPMKS967A2

FTXJ-MW/MS - Daikin Emura FBA-A

FXSQ-A FXAQ-A

FVXG-K - Nexura

BPMKS967A2

BPMKS967A branşman sağlayıcı (BPMKS ünitesi) Split ve Sky Air iç ünitelerini VRV dış ünitelerine bağlamak için gereklidir. Branşman sağlayıcı

BPMKS967A2

Bağlanabilir iç üniteler İç üniteler için maksimum bağlantı kapasitesi Maks. bağlantı kombinasyonu Boyutlar Yükseklik x Genişlik x Derinlik Ağırlık

mm kg

BPMKS967A3

1~2

1~3

14,2 71+71

20,8 60+71+71 180x294x350

7

8

* VRV iç üniteler ve şık iç üniteler kombine edilemezler. * Şık iç ünitelerin bağlanması için bir branşman sağlayıcı kutu (BPMKS) ünitesi gereklidir. * Gerçekte bağlanabilir iç ünite sayısı, iç ünite tipine (VRV DX iç ünite, şık iç ünite vb.) ve sistemin bağlantı oranı kısıtlamasına (%50 ≤ CR ≤ %130) bağlıdır.

BPMKS967A2


Yerden Tasarruf Sağlayan Tasarım ve Yüksek Borulama Metrajı ile Montaj Esnekliği Diğer Multi Klima Çözümü

Daikin Mini VRV Sistem Çözümü 1

3

Maksimum borulama uzunluğu 300 m

Maksimum borulama uzunluğu 80 m 2

Maksimum toplam borulama uzunluğu

300 m İç ünite - İç ünite kot farkı

15 m İç ve dış ünite arasındaki maksimum kot farkı Dış ünite iç ünitenin üzerinde / (iç ünite dış ünitenin üzerinde)

RXYSCQ4-5-6TV1 30/(30)m RXYSQ4-5-6TV9 50/(40)m RXYSQ4-5-6TY9 RXYSQ8-10-12TY150/(40)m

1

1

Daha az yer kaplayan VRV sistem çözümü ile müşteriniz ve çalışanlarınızın için işletmenizdeki daha fazla alan yaratın. Böylece işletmenizin kazanımlarını artırın.

2

Mini VRV sistem çözümü, 300 m toplam borulama uzunluğu ile montaj esnekliği sağlar. Böylece diğer Multi klima çözümüne kıyasla hem iç ünite hem de dış ünite kurulumu için kolaylık sağlar.

3

Geniş kapasite aralığı ile konut ve ticari projelerin tüm ihtiyaçlarını karşılayan Mini VRV sistem çözümü yerden ve bakır borudan büyük miktarda tasarruf sağlar. Dış üniteler, binanın dış tasarımını korumak için gizlenebilir, dış üniteler çatıya monte edilebilir.

Ofisler ve bankalar için VRV

Perakende mağazaları için VRV

Konut kullanımı için VRV

İş yerinde verimlilik

Perakende maliyetlerini azaltma

Ev gibisi yok

Restaurantlar için VRV

Butik oteller için VRV

İş yerinde verimlilik

Düşük işletme gideri, maksimum konfor


Mini VRV IV S serisi teknolojileri

Soğutucu akışkan soğutmalı inverter güç kontrol kartı

Süper aero ızgara Spiral şeklindeki ızgara, türbülansı en düşük seviyeye indirmek ve ses seviyesini düşürmek için hava akış yönünde hizalanmıştır.

› Dış ortam sıcaklığından

etkilenmediği için, güvenilir soğutma › Kontrol kartı kutusunun küçük olması sayesinde dış ünite eşanjörü boyunca daha sorunsuz bir hava akışı sağlar ve ısı transferi verimliliğini %5 oranında artırır.

Dönen plaka rotora sabitlenmiştir Rotor

Gelişmiş fan kanatları Eski

Yeni

Hava akışları çarpışır ve kayıp gerçekleşir

Kompresör

Ayrı

Çarpışma

Swing tipi > yağ ayırıcı yoktur Dönen plaka rotora sabitlendiğinden: › Daha düşük çalışma sesi seviyesi › Daha uzun kompresör ömrü › Yüksek ve alçak basınç tarafı arasında soğutucu akışkan kaçağı gerçekleşmediğinden daha yüksek verimlilik

Hava akışları, V formlu kanat etrafında yumuşatılır ve hava debisi kayıpları azaltılır

E-Pass eşanjör Eşanjörün yol düzeninin optimize edilmesi, aşırı ısınan gaz bölümünden sıfırın altında soğutulan sıvı bölümüne ısı transferini önler, böylece eşanjör daha etkin şekilde kullanılır.

Standart ısı eşanjörü

İçeri 85 °C

İçeri 85°C

43°C

55°C 27°C

55°C

27°C

60°C 55°C

50°C

I-demand işlevi Maksimum güç tüketimini sınırlandırır. Yeni geliştirilen akım sensörü, gerçek güç sarfiyatı ile teorik güç sarfiyatı arasındaki farkı en aza indirir.

e-Pass ısı eşanjörü

Dışarı 45°C

Dışarı 45°C Güç tüketimi Ön tanımlı sınır

Süre


Mini VRV IV S serisi En kompakt VRV

Kompa kt Mini VRV sa

dece 82 yüksek cm likte !

22

Kontrol sistemleri

İç üniteler VRV tipi iç üniteler Şık iç üniteler (ör. Daikin Emura)

Hava perdesi VRV (CYV) için Biddle Hava perdesi

Havalandırma Isı geri kazanımlı havalandırma (ALB/VAM/VKM) AHU bağlantı kiti

YAKIND A! 6 HP

RXYSCQ4,5,6 TV1

RXYSQ4,5,6 TV9/TY9

RXYSQ8,10,12TY1

› Soğutucu sızdırmazlık kontrolü › Gece sessiz modu

VRV IV standartları: Değişken soğutucu akışkan sıcaklığı VRV'nizi en yüksek sezonsal verimlilik ve konfor için özelleştirin

VRV configurator Basitleştirilmiş devreye alma, yapılandırma ve özelleştirme yazılımı

› Düşük çalışma sesi işlevi › Şık iç ünitelere (Daikin Emura, Nexura) bağlanabilir › Tam inverter kompresörler › Soğutucu akışkan soğutmalı inverter güç kontrol kartı (RXYSQ4,5,6TY9/8TY1 modellerinde mevcut değildir) › Değişken manyetik kutuplu fırçasız DC kompresör › Sinüs dalgalı DC inverter › DC fan motoru › E-pass dış ünite eşanjörü › I demand işlevi › Manüel talep işlevi


VRV IV S serisi kompakt ısı pompası RXYSCQ-TV1 Dış ünite RXYSCQ Kapasite aralığı HP Soğutma kapasitesi 35°C KT kW Isıtma kapasitesi Maks. 6°C YT kW ηs,c % ηs,h % SEER SCOP Bağlanabilir maksimum VRV iç ünite sayısı İç endeks bağlantısı Min. Nom. Maks. YükseklikxGenişlikxDerinlik mm Boyutlar Birim Ağırlık Birim kg Ses gücü seviyesi Soğutma Nom. dBA Ses basıncı seviyesi Soğutma Nom. dBA Çalışma sıcaklık aralığı Soğutma Min.~Maks. °C KT Isıtma Min.~Maks. °C YT Soğutucu akışkan Tipi/GWP kg/TCO2Eq Şarj Boru bağlantıları Sıvı DÇ mm Gaz DÇ mm Toplam boru Sistem Gerçek m uzunluğu Güç beslemesi Faz/Frekans/Gerilim Hz/V Akım - 50 Hz Maksimum sigorta amperi (MFA) A

4TV1 4 12,1 14,2 322,8 182,3 8,1 4,6 8 50,0 130,0

68,0 51,0

5TV1 5 14,0 16,0 303,4 185,1 7,7 4,7 10 62,5 162,5 823x940x460 94 69,0 52,0 -5,0~46,0 -20,0~15,5 R-410A/2.087,5 3,7/7,7 952 15,9 300

6TV1 6 15,5 15,5 281,3 186 7,1 4,7 13 75

YAKIND A! 6 HP

823mm

195

70 53

RXYSCQ-TV1

ErP 2021 UYUMLU

LOT 21 - Kademe 2 ile şimdiden uyumludur

1~/50/220-240 32

Gerçek hayat uygulamalarında kullanılan iç ünitelerle yayınlanan veriler

Bağlanabilir şık ünite sayısı için satış temsilcisine başvurunuz. SEER/SCOP sezonsal verimlilik değerleri Ecodesign ENER LOT21 direktifi EN14825 standardına göre ölçülmüştür. Ölçüm koşulları için VRV 2019 Kataloğu’na bakınız.

VRV IV S serisi ısı pompası RXYSQ-TV9 / TY9 / TY1 Dış ünite RXYSQ Kapasite aralığı HP Soğutma kapasitesi 35°C KT kW Isıtma kapasitesi Maks. 6°C YT kW ηs,c % ηs,h % SEER SCOP Bağlanabilir maksimum VRV iç ünite sayısı İç endeks bağlantısı Min. Nom. Maks. YükseklikxGenişlikxDerinlik mm Boyutlar Birim Ağırlık Birim kg Ses gücü seviyesi Soğutma Nom. dBA Ses basıncı seviyesi Soğutma Nom. dBA Çalışma sıcaklık Soğutma Min.~Maks. °C KT aralığı Isıtma Min.~Maks. °C YT Soğutucu akışkan Tipi/GWP kg/TCO2Eq Şarj Boru bağlantıları Sıvı DÇ mm Gaz DÇ mm Toplam boru Sistem Gerçek m uzunluğu Güç beslemesi Faz/Frekans/Gerilim Hz/V Akım - 50 Hz Maksimum sigorta amperi (MFA) A

4TV9 4 12,10 14,2 278,9 171,6 7,0 4,4 8 50,0

5TV9 5 14,00 16,0 270,1 182,9 6,8 4,6 10 62,5

130,0

162,5

6TV9 6 15,50 18,0 278,0 192,8 7,0 4,9 13 70,0

4TY9 4 12,10 14,2 269,2 154,4 6,8 3,9 8 50,0

5TY9 5 14,00 16,0 260,5 164,5 6,6 4,2 10 62,5

6TY9 6 15,50 18,0 268,3 174,1 6,8 4,4 13 70,0

182,0 130,0 1.345x900x320 104 69,0 70,0 68,0 51,0 50,0 -5,0~46,0

162,5

182,0

69,0

70,0

8TY1 8 22,4 25,0 247,3 165,8

10TY1 10 28,0 31,5 247,4 162,4 6,3

4,2 17 100,0

4,1 21 125,0

12TY1 12 33,5 37,5 256,5 169,6 6,5 4,3 26 150,0

-

68,0 50,0

260,0 325,0 390,0 1.430x940x320 1.615x940x460 144 175 180 73,0 74,0 76,0 55,0 57,0 -5,0~52,0

51,0 -20,0~15,5 R-410A/2.087,5

3,6/7,5 15,9

19,1

RXYSQ8-12TY1

5,5/11,5 7,0/14,6 952 15,9

19,1

22,2

8,0/16,7 127 25,4

300 1N~/50/220-240 32

16

3N~/50/380-415 25

32

Bağlanabilir şık ünite sayısı için satış temsilcisine başvurunuz. SEER/SCOP sezonsal verimlilik değerleri Ecodesign ENER LOT21 direktifi EN14825 standardına göre ölçülmüştür. Ölçüm koşulları için VRV 2019 Kataloğu’na bakınız.

Bu yayın yalnızca bilgilendirme amaçlı olarak hazırlanmıştır ve Daikin A.Ş.’yi bağlayıcı bir teklif niteliği taşımamaktadır. Daikin A.Ş. bu yayının içeriğini sahip olduğu tüm bilgiler ışığında titizlikle derlemiştir. Ancak, kitapçığın içeriği ve bu kitapçıkta adı geçen ürün ve hizmetlerin eksiksizliği, doğruluğu, güvenirliği veya belirli bir amaca uygunluğuna ilişkin doğrudan veya dolaylı olarak hiçbir garanti verilmez. Özellikler önceden bildirimde bulunulmaksızın değiştirilebilir. Daikin A.Ş. bu yayının kullanımıyla ve/veya yorumlanmasıyla bağlantılı olarak en geniş anlamda hiçbir doğrudan veya dolaylı hasar veya zarardan dolayı sorumluluk kabul etmeyecektir. Tüm içeriğin telif hakkı Daikin A.Ş.’ye aittir.

DAIKIN A.Ş. / TÜRKİYE

Genel Müdürlük Daikin Plaza Gülsuyu Mah. Fevzi Çakmak Cad. Burçak Sk. No:20 34848 Maltepe/İSTANBUL Tel: (0216) 453 27 00 Faks: (0216) 671 06 00

RXYSQ4-6TV(Y)9

Yetkili Satıcı

Daikin Europe N.V şirketi Sıvı Soğutma Grubu Paketleri (LCP), Klima santralleri (AHU), Fan coil cihazları (FCU) ve değişken soğutucu akışkanlı sistemler (VRF) için Eurovent Sertifikasyon Programına dahildir. Sertifikaların devam eden geçerliliklerini online olarak www.eurovent-certification.com veya www.certiflash.com adresinden kontrol edebilirsiniz.

www.daikin.com.tr • 444 999 0

ErP 2021 UYUMLU

LOT 21 - Kademe 2 ile şimdiden uyumludur Gerçek hayat uygulamalarında kullanılan iç ünitelerle yayınlanan veriler