Page 1

sektor poradnik IT

Rejestracja domeny internetowej

??

poradnik IT dla wszystkich, którzy pragną promować Swoje NGO w internecie

www.sektor3.szczecin.pl | www.wystartuj.org


poradnik IT

1.

Czym jest domena internetowa Wiemy już jak mniej więcej tworzy się stronę internetową, jakie są etapy planowania i dopasowywania grafiki oraz treści. Czas na wybranie adresu, który będzie do niej prowadzić. C z y m j e s t d o m e n a i n te r n e tow a ? Odpowiedź jest bardzo prosta, jest to adres, dzięki któremu po wpisaniu np. do przeglądarki, będziemy mogli przenieść się na wybraną przez nas stronę. Dla przykładu zobaczmy jak wyglądają domeny najpopularniejszych portali: w w w.google.pl, w w w.onet.pl, www.allegro.pl. Doskonale widzimy, że na adres strony składają się trzy elementy:

??

- skrót www, który jest na samym początku - słowo - końcówka czyli (np. .pl, .com lub .eu) Jeżeli chodzi o to jakie są rodzaje domen to jest sporo możliwości, ponieważ wszystko zależy od tego jakiej końcówki będziemy chcieli użyć. Podzielmy je chociaż na te najważniejsze: - ogólnoświatowe (.com, .edu lub .org) - kontynentalne (.eu) - krajowe (.pl, .de) - regionalne (.szczecin.pl, .waw.pl)


poradnik IT

2.

Jak wybrać nazwę domeny Przy wyborze nazwy domeny dla naszego stowarzyszenia, fundacji warto się bardzo dobrze zastanowić. Jest to ważny element, który będzie wpływać na to czy będzie nas łatwo znaleźć w sieci czy też nie. Najczęściej będziemy wybierać domenę, w której będzie dokładną nazwą naszej organizacji. Jednak może warto się zastanowić czy np. nazwa naszego stowarzyszenia, fundacji choć trochę zdradza czym się zajmujemy. Załóżmy, że prowadzimy stowarzyszenie o nazwie Słoneczko, które pomaga chorym dzieciom. Gdybyśmy zakładali stronę internetową, jest dla nas jasne że wybór padnie na domenę o nazwie www.sloneczko.pl.

?? Jednak prawdę mówiąc jest ona zbyt ogólna. Internauta nie będzie wiedzieć czy to chodzi o portal o słońcu jako gwieździe czy też o ośrodku badań nad kosmosem lub o naszym stowarzyszeniu. Oczywiście możemy w tym przypadku dodać końcówkę .org lub .org.pl, które wskazuje na to, że to chodzi o organizację, jednak jest to nadal duża niewiadoma. Należało by się zastanowić np. czy nie warto było by w nazwie domeny umieścić słowa, które kojarzą się z tym czym się zajmujemy. Np. jeżeli pomagamy leczyć dzieci, to wybierzmy na domenę kombinację dwóch słów 'pomoc dzieciom' lub innego, które się z tym kojarzy. Przemyślmy to i wczujmy się w naszego potencjalnego


poradnik IT

odbiorcę. Przy wyborze domeny nie używajmy zbyt długich słów lub więcej niż 3 kombinacji danych słów. Chodzi tutaj o możliwość zapamiętania adresu naszej strony. Jeżeli będzie zbyt skomplikowana to nikt jej nie zapamięta. Trzeba szukać różnych, które będą wskazywać na typ naszych działań. I co najważniejsze przy szukaniu nie bać się wypisywać najróżniejszych połączeń i zestawień. Chcemy jak najlepszej nazwy na naszą domenę, więc musimy mieć w czym wybierać.


poradnik IT

3.

Jaką wybrać końcówkę dla domeny Jeżeli wiemy już jaką chcemy nazwę d o m e ny t o t e r a z p o my ś l my n a d końcówką, czyli inaczej mówiąc rozszerzeniem. Najlepiej jak byśmy wybrali poprostu końcówkę .pl, z prostych powodów jako, że jest ona najpopularniejsza w Polsce. Dla organizacji jest jeszcze specjalna .org. Jest to domena ogólnoświatowa, której można nadać polski akcent przez .org.pl. Z końcówkami trzeba uważać, jest ich bardzo dużo i wybór zbyt egzotycznej może skutkować tym, że ciężko będzie znaleźć naszą organizację w internecie. Ale co zrobić w przypadku, gdy nazwa, którą wybraliśmy jest już zarezerowana? Taki problem można w łatwy sposób

??

rozwiązać. Wystarczy że skupimy się na innych słowach lub wybierzemy inną końcówkę domeny. Postarajmy się znaleźć synonimy do nazwy, którą pragniemy lub odmieńmy ją. Są to proste zabiegi i nie musimy ograniczać się do jednego słowa. W internecie bardzo często zdarza się , że popularne domeny są rejestrowane przez handlarzy domenami. Wykupują je, a potem sprzedają. Nie należy się tym faktem przejmować, tylko postawić na własną kreatywność. Jednak jeżeli będziemy chcieli odkupić taką domenę, to najczęściej po wejściu na nią są dane kontaktowe takiej osoby i wystarczy się z nią porozumieć ile zakupienie jej mogło by kosztować.

poradnik it | Rejestracja domeny dla stowarzyszenia lub fundacji  

poradnik it | Rejestracja domeny dla stowarzyszenia lub fundacji

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you