RAPORT ZE SPOTKANIA ONLINE ALE KINO! „DALIŚMY RADĘ!”

Page 1

RAPORT ZE SPOTKANIA ONLINE ALE KINO! „DALIŚMY RADĘ!” Gert Hermans European Children’s Film Association / Europejskie Stowarzyszenie Filmów dla Dzieci

1


Z pewnością jesteśmy w stanie wskazać kilka przykładów tego, że nieszczęsny 2020 rok mimo wszystko wniósł w nasze życie jakieś pozytywy. Nie ograniczają się one wyłącznie do autorefleksji, argumentu o zwolnieniu zawrotnego tempa życia i zmniejszeniu poziomu szkodliwych emisji, lecz obejmują także poszerzenie naszego codziennego słownictwa. Wszyscy już wiemy, co oznacza termin „pandemia” i co to jest festiwal hybrydowy (a przynajmniej powinniśmy wiedzieć). Ale jakie doświadczenia wiążą się z festiwalami hybrydowymi i jakie wnioski dzięki nim wyciągnęliśmy? Jak bardzo brakowało nam naszych starych, dobrych festiwalowych zwyczajów i siebie nawzajem? Festiwal Ale Kino! szukał odpowiedzi na te pytania 2 grudnia 2020 roku podczas internetowego spotkania festiwalowego pod wymownym i zasłużenie triumfalnym tytułem „Daliśmy radę!”. Rozpoczęcie Festiwalu Ale Kino! (pospołu z Festiwalem Olympia) zawsze zapowiada koniec kolejnego roku festiwalowego, a także sprzyja chęci spojrzenia wstecz i refleksji – co w tym roku było potrzebne jak nigdy. „Sesja festiwalowej terapii grupowej” – tak jedna z uczestniczek opisała nasze spotkanie online. Przede wszystkim była to jednak próba wzajemnego nauczania i zastanowienia się nad przyszłymi edycjami Festiwalu.

Koncepcja: przedstawiciele 13 festiwali (+ kilku na otwartym forum) dostali po 4 minuty na odpowiedź na 3 kluczowe pytania: – Czy możesz opisać format tegorocznej edycji festiwalu? – Jakie były największe sukcesy i wyzwania związane z organizacją wydarzenia w trudnych warunkach 2020 roku? – W jaki sposób to doświadczenie wpłynie na przyszłość festiwali filmowych, w tym również Waszego? Spotkanie „Daliśmy radę!” odbyło się w ramach projektu „Ale Kino! Industry / Education Pro online”. Festiwale zabierały głos w porządku chronologicznym – według dat danego wydarzenia w ciągu roku. W tej relacji najpierw podzielimy się z Wami kilkoma ogólnymi uwagami i wnioskami wyciągniętymi na podstawie wszystkich prezentacji, a następnie przedstawimy krótkie streszczenia poszczególnych wystąpień.

Podczas licznych spotkań na platformie Zoom nauczyliśmy się z pewnością jednej rzeczy: nietrudno dzielić się ze sobą przez Internet mnóstwem informacji (tak też było podczas tego spotkania), natomiast o wiele trudniej jest stworzyć prawdziwą atmosferę wspólnoty, solidarności i przyjaźni. A ona właśnie stanowi jedno z największych osiągnięć Jerzego Moszkowicza, dyrektora Festiwalu Ale Kino! i znakomitego moderatora spotkania „Daliśmy radę!”.

Ale Kino

Daliśmy radę

2


Wnioski ogólne

Jeśli największym wyzwaniem było to, „jak odtworzyć specyficzną atmosferę festiwalu w środowisku online”, to wszystkim festiwalom udało się mu sprostać. Wymieniano wiele propozycji rozwiązań, między innymi: – sesje rozmów z twórcami nagrane wcześniej lub prowadzone online na żywo, transmisje na żywo z paneli i debat, czat na żywo, dodatkowe treści internetowe, wiadomości wideo, recenzje i opinie w mediach społecznościowych itp. pomogły stworzyć poczucie wspólnoty; – transmisja na żywo z ceremonii wręczenia nagród; – ankieta online wśród publiczności na temat różnych elementów festiwalu; – głosowanie online w przypadku nagrody publiczności pomaga poczuć się częścią festiwalu. Dzięki festiwalom online mogą zostać ukazane i wyzwolone bardzo silne tendencje, na przykład: – może się okazać, że stała publiczność festiwalu jest niezwykle zaangażowana, oddana lub lojalna: „Niezależnie od tego, jaki format festiwalu będzie obowiązywał w przyszłości, nigdy nie powinniśmy zaniedbywać naszej lokalnej publiczności”; – gdy działania festiwalowe przenoszą się do mediów społecznościowych, może się okazać, że społeczność online znacznie się rozrośnie i zacznie się mocniej angażować; – dyskusje online i panele młodych widzów były często bardzo ożywione, tak jakby nastolatkowie czuli się swobodniej w swoim naturalnym otoczeniu (dom), a dystans między artystą a publicznością malał.

Ale Kino

Daliśmy radę

3


ZWIĘKSZENIE LICZEBNOŚCI PUBLICZNOŚCI FESTIWALOWEJ W wielu przypadkach liczebność publiczności festiwalowej znacznie wzrosła, co potwierdzają badania i statystyki. Często nowi uczestnicy pochodzili z małych miast i wsi lub z regionów, które dotychczas nie były objęte zasięgiem festiwalu („To są widzowie, których chcemy zobaczyć ponownie podczas przyszłych edycji festiwalu”). Trudno będzie odpowiedzieć na potrzeby wszystkich i znaleźć właściwą równowagę, tak aby żadna grupa widzów – zarówno tych dotychczasowych, jak i tych nowych – nie czuła się zaniedbana. RÓŻNICA MIĘDZY SEANSAMI RODZINNYMI A SZKOLNYMI „Zamknięcie kin to była zła wiadomość, ale zamknięcie szkół było jeszcze gorsze”. Wielu uczestników wyrażało wzajemne uznanie i podkreślało silną relację między festiwalami a szkołami: – „Wiele szkół dziękowało nam, że mimo wszystko zorganizowaliśmy dla nich seanse”. – „Nigdy wcześniej nie mieliśmy tak wysokiej frekwencji, jeśli chodzi o szkoły”. „Nareszcie mieliśmy szansę dotrzeć do tych szkół, które geograficznie znajdują się zbyt daleko, by uczestniczyć w festiwalu”. – „Nauczyciele mówią mi, że mają nadzieję, iż w przyszłym roku powtórzymy tę formę, żeby szkoły znów mogły wziąć udział w festiwalu”. – „Wyrażamy nasze wielkie uznanie dla nauczycieli organizujących pokazy mimo zamknięcia szkół, ponieważ seanse w szkołach stanowią istotny element naszego festiwalu”.

ZESPÓŁ CZĘSTO WYCHODZI Z TAKIEGO DOŚWIADCZENIA SILNIEJSZY – „Odkryliśmy w naszym zespole nowe talenty i zbliżyliśmy się do siebie we wspólnym przedsięwzięciu szukania rozwiązań na bieżąco i łączenia sił w walce z tymi samymi trudnościami”. – „Zespół był po prostu fantastyczny, wszyscy wnieśli ogromną ilość pozytywnej energii. Teraz czujemy się bardziej zjednoczeni niż kiedykolwiek. To miłe uczucie towarzyszy nam po dziś dzień”. PRAWIE WSZYSCY PRZEDSTAWICIELE FESTIWALI TWIERDZĄ, ŻE W PRZYSZŁYCH EDYCJACH BĘDĄ WDRAŻAĆ ELEMENTY WYDARZENIA ONLINE Łączenie największych zalet obu rozwiązań jest czymś, co większość festiwali chce kontynuować w przyszłości. „Nawet jeśli fizycznego doświadczania festiwalu nie da się zastąpić, zachowamy część hybrydową w przyszłorocznej edycji”. „W tej edycji wypróbowaliśmy wiele rozwiązań, a niektóre z nich chcemy kontynuować”.

Z drugiej jednak strony: „Możemy dotrzeć do szkół poprzez naszą platformę internetową, ale nie do rodzin ani do branży”.

Ale Kino

Daliśmy radę

4


Inne uwagi

„Największym sukcesem jest to, że festiwal rzeczywiście się odbył”. „Wszyscy uczestnicy festiwalu pozostali zdrowi. To jest największy sukces”. – Pojawiły się pytania o pozycję festiwali filmów dla dzieci w branży filmowej. Jak agenci sprzedaży zareagują w przyszłym roku na to niedawne przesunięcie na rynku? „Powinniśmy stawić czoła platformom streamingowym i zakomunikować im, że festiwale mają swoją, należną im pozycję”. – Mogą również wystąpić problemy ze sponsorami i podmiotami wspierającymi: „Jak przekonać liczne organizacje rządowe, że ich wsparcie jest nadal niezbędne?”. – Każdy festiwal musiał poradzić sobie ze specyficznymi zasadami obowiązującymi w jego własnym regionie lub kraju. Jednym z rozwiązań było znalezienie odpowiednich lokalizacji: „Organizując pokazy w większej liczbie miejsc niż zazwyczaj, zapewniliśmy wystarczająco dużo przestrzeni wszystkim widzom”. – „Nikt nie wydawał się przejmować filmami – jedyne, o czym musieliśmy rozmawiać, to bezpieczeństwo”. – Wszystkim nam brakuje kontaktu z widzami. „Trudno poczuć się jak na festiwalu, jeśli nie widzi się dzieci stojących w kolejce przed salą. Nasza młoda publiczność postrzega kino jako «własną przestrzeń» – «kino jest nasze» – a w tym roku w ogóle tego nie było. Jest wiele rzeczy, które możemy zrobić online, ale nie obejdziemy się bez dzieci w kinie”. „Moje serce jest przy kinach. Jestem głęboko przekonana, że doświadczenia kinowego nie da się zastąpić doświadczeniem online”. „Nie sądzę, żebyśmy kiedykolwiek mieli wrócić do tego, co było kiedyś”.

Ale Kino

Daliśmy radę

5


Prezentacje poszczególnych festiwali

Ale Kino

Daliśmy radę

6


Zlín Film Festival / Festiwal Filmowy w Zlínie Otwarcie festiwalu: 4 września Przedstawicielka: Markéta Pášmová

Festiwal Filmowy w Zlínie (przesunięty z maja na wrzesień) był pierwszym festiwalem, który odbył się w realnej przestrzeni po pierwszej fali pandemii! W przypadku tej skróconej edycji (7 dni zamiast 9) wzięto pod uwagę restrykcyjne środki bezpieczeństwa, takie jak rejestracja wszystkich odwiedzających, zamknięte pokazy szkolne, brak gości międzynarodowych itp. Sukces: Największym osiągnięciem festiwalu była niespodziewanie wysoka liczba uczestników. To dowód na to, że nasz festiwal jest silnie zakorzeniony w sercach lokalnej społeczności, która wyraziła swoją lojalność poprzez obecność i uczestnictwo w wydarzeniu. Wyzwanie: Nasze wydarzenie, jako pierwsze w kalendarzu, nie miało precedensu. Jak zorganizować rejestrację? Jak zagwarantować bezpieczeństwo? Zamiast świętować naszą 60. rocznicę (wielka szkoda), musieliśmy wszystko wymyślić praktycznie od zera. Ta edycja przynosi nowe wyzwania na przyszłość, tak w zakresie logistyki i bezpieczeństwa, jak i technologii.

Ale Kino

Daliśmy radę

7


LUCAS – Internationales Festival für junge Filmfans / LUCAS – Międzynarodowy Festiwal Młodych Miłośników Filmu Otwarcie festiwalu: 24 września Przedstawicielka: Julia Fleissig

Festiwal został zorganizowany jako wydarzenie hybrydowe, ponieważ w niemieckim landzie Hesja szkoły nie mogły uczestniczyć w zajęciach pozaszkolnych. Mimo że LUCAS był w stanie przyjąć ograniczoną liczbę widzów w przestrzeni kinowej, wiele filmów z programu zostało udostępnionych online – szczególnie popularnym formatem okazało się „Kino na życzenie”. W przypadku programów edukacyjnych należało znaleźć sposób pozwalający połączyć seanse kinowe z internetowymi. Sukces: Największym sukcesem jest to, że festiwal mógł rzeczywiście się odbyć i okazał się bardziej dostępny niż kiedykolwiek wcześniej. Dodatkowe programy wymagały wykazania się kreatywnością, jak na przykład projekcja filmu krótkometrażowego dla uczniów podczas lockdownu w Peru. Wyzwanie: Znaleziono sposób na utrzymanie festiwalowej atmosfery dzięki organizacji serii warsztatów, wcześniej nagranym rozmowom z wychowankami festiwalu, internetowym rozmowom z filmowcami itp. Dodatkowymi przeszkodami były: specyficzny czas (jak zwrócić się do szkół bezpośrednio po wakacjach?), brak osobistego kontaktu i przekonanie agentów sprzedaży. Staraliśmy się połączyć największe zalety obu rozwiązań w nadzwyczajnych okolicznościach. W przyszłym roku chcemy zrobić to samo, tym razem już nie w trybie awaryjnym.

Ale Kino

Daliśmy radę

8


Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci / Kids Kino International Film Festival

Poszliśmy w formę hybrydową – filmy konkursowe wyświetlane były równolegle w Warszawie i innych miastach festiwalowych. Mieliśmy taką samą liczbę seansów jak w poprzednich edycjach, z czego 98% odbyło się online. Równolegle z festiwalem zorganizowaliśmy wydarzenie „Kino Dzieci Industry” w formacie online.

Otwarcie festiwalu: 26 września

Sukces: Udało nam się bardzo szybko stworzyć własną platformę, którą od tej pory będziemy wykorzystywać do celów edukacyjnych. Co więcej, odkryliśmy siłę wydarzenia online: nasza publiczność była niezwykle zaangażowana i wybierała zarówno popularne tytuły, jak i bardziej wymagające pozycje. To był potężny sygnał!

Przedstawiciel: Maciej Jakubczyk

Wyzwanie: Czy możemy wymienić choćby jedną rzecz, która nie była wyzwaniem w tym roku? Oto kilka przykładów napotkanych trudności: – Sponsorzy i instytucje wspierające wykazały mniejszą elastyczność w kwestii budżetów. – Zespół nie wiedział, na których elementach skupić swoją energię i kreatywność. – W związku z nieustannie zmieniającymi się przepisami nasza publiczność stała się bardziej ostrożna i mniej skłonna do kupowania biletów na wydarzenia stacjonarne. Ankieta wykazała, że 35–40% naszej publiczności w tej edycji to nowi uczestnicy festiwalu, pochodzący z małych miast i wsi. To są widzowie, których chcemy utrzymać w kolejnych edycjach. W przyszłym roku najważniejsze pytanie będzie brzmiało: Jak połączyć format online z formą stacjonarną?

Ale Kino

Daliśmy radę

9


BUFF Malmö Film Festival / Międzynarodowy Festiwal Filmowy BUFF Malmö Otwarcie festiwalu: 29 września Przedstawicielka: Julia Jarl

Na zaledwie tydzień przed festiwalem musieliśmy podjąć decyzję o przesunięciu terminu, co było jednocześnie bardzo łatwe (ograniczenia nie pozostawiały nam innego wyjścia) i bardzo trudne (wszystkie fundusze zostały już wydane). Zdecydowaliśmy się przełożyć festiwal na koniec września, z wieloma ograniczeniami (np. maks. 50 osób na seans). Poza jury ECFA (które oglądało filmy online) na festiwalu pojawili się także reprezentanci naszego krajowego jury. Sukces: Największym sukcesem były drobne rzeczy, które udało nam się zrealizować. Na przykład: młodym widzom bardzo spodobała się możliwość przeprowadzenia rozmowy z reżyserem Melbourne by Night czy też ceremonia wręczenia nagród z pokazem na żywo, w której uczestniczyło wielu reżyserów, a która odbyła się podczas spotkania i „wspólnej” kolacji na platformie Zoom. To był nasz hybrydowy sposób na okazanie uznania dla filmowych twórców. Szkoły z wielkim entuzjazmem podchodziły do pokazów dla nich organizowanych, choć nie mieliśmy żadnego nadzoru nad tym, jak radzą sobie z materiałem, który im zaproponowaliśmy. Wyzwanie: Największym wyzwaniem była motywacja, żeby zrobić wszystko raz jeszcze we wrześniu, po raz drugi. Dalej, marketing: BUFF jest marką o ugruntowanej pozycji, więc musieliśmy się zastanowić, jak poinformować naszych odbiorców o zmianie terminów. Pod względem komunikacji to było wyzwanie. Podczas pracy nad tym wydarzeniem wiele się nauczyliśmy. Jestem zadowolona ze wszystkich metod, które wypróbowaliśmy, a niektóre z nich chcę znów wykorzystać w kolejnej, „normalnej” edycji.

Ale Kino

Daliśmy radę

10


International Film Festival for Children and Young Audience SCHLINGEL / Międzynarodowy Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży SCHLINGEL Otwarcie festiwalu: 12 października Przedstawiciel: Michael Harbauer

W naszym przypadku festiwal stacjonarny zgromadził 13 000 (!) lokalnych gości. Dzięki dodatkowym miejscom projekcji mogliśmy zapewnić wystarczająco dużo przestrzeni dla wszystkich. Ze sponsorami rozmawialiśmy z dużym wyprzedzeniem. Sukces: Nie spodziewaliśmy się, że ceremonia rozdania nagród online będzie się cieszyła tak dużym zainteresowaniem (do tej pory obejrzało ją ponad 2500 osób). Ostatecznie jurorzy byli jedyną ściśle „wirtualną częścią festiwalu”. Mieliśmy dużo szczęścia, że udało nam się to zrealizować. Wyzwanie: Wydawało się, że nikogo nie obchodzą filmy – jedyne, o czym musieliśmy rozmawiać, to bezpieczeństwo. Równie dobrze moglibyśmy wyświetlać zeszłoroczny program, byle tylko zagwarantować bezpieczeństwo w kinie (co nie było łatwe, bo musieliśmy oddzielać dzieci od dorosłych). Kiedy festiwal się rozpoczął, wszystko się zmieniło! To było emocjonalne zwycięstwo dla nas i dla dzieci. W tej skomplikowanej sytuacji rynkowej pojawiły się nieprzewidziane problemy z platformami streamingowymi. Powinniśmy stawić im czoła i zakomunikować, że my – jako festiwale – również jesteśmy posiadaczami praw do prezentowanych filmów. Niezależnie od tego, jaki będzie w przyszłości format wydarzenia, nigdy nie powinniśmy zaniedbywać naszej lokalnej publiczności.

Ale Kino

Daliśmy radę

11


Discovery – Scotland’s Int’l Film Festival for Young Audiences / Discovery – Szkocki Międzynarodowy Festiwal Filmów dla Młodych Widzów Otwarcie festiwalu: 19 października Przedstawiciel: Mike Tait

Ze względu na okres wakacyjny już w czerwcu musieliśmy podjąć decyzję, co z naszej perspektywy wydawało się bardzo wczesnym terminem. Ostatecznie 95% programu festiwalu zostało zrealizowane w Internecie. Poza tym mieliśmy 6 pokazów dla rodzin, z zaledwie 20 osobami w 200-osobowej sali kinowej. Sukces: Nasz największy sukces polegał na tym, że udało nam się bez żadnego wcześniejszego doświadczenia stworzyć platformę, za pośrednictwem której każdy mógł się zaangażować. Wyzwanie: Trudno poczuć się jak na festiwalu, jeśli nie widzi się dzieci stojących w kolejce przed salą. Nasza młoda publiczność postrzega kino jako „własną przestrzeń”, a w tym roku w ogóle tego nie było. Nasz zespół młodych programerów nie miał tego poczucia, że „kino jest nasze”. Nie wiemy, jak filmy zostały odebrane – nie mieliśmy szansy się tego dowiedzieć. Co więcej, 80% naszego budżetu pochodzi ze sprzedaży biletów. To skłanianie się ku opcji „równie dobrze w przyszłym roku festiwal też może odbyć się online” bardzo mnie niepokoi. Jest wiele rzeczy, które możemy zrobić online, ale bez dzieci w kinie się nie obejdziemy.

Ale Kino

Daliśmy radę

12


Kristiansand Int’l Children’s Film Festival / Międzynarodowy Festiwal Filmów dla Dzieci Kristiansand Otwarcie festiwalu: 26 października Przedstawicielka: Stina Ask Mikkelsen

Byliśmy w pełni przygotowani do kwietniowej edycji, ale na dzień przed lockdownem postanowiliśmy przełożyć festiwal na jesień. Wtedy pojawiły się nowe problemy: kino było wynajęte do grudnia, jeden ze sponsorów się wycofał, niektóre wydarzenia musiały zostać bardziej rozłożone w czasie itd. Wszystko to zmusiło nas do dalszego rozwijania naszej platformy internetowej. Sukces: Nigdy w imprezie nie uczestniczyło tak wiele szkół jak w tym roku. Pojawiła się nowa publiczność, która nigdy wcześniej nie odwiedziła festiwalu ze względu na ograniczenia geograficzne. Szkoły rezerwowały filmy każdego dnia i zorganizowały sobie w zasadzie własny szkolny festiwal – z popcornem i wszystkimi innymi atrakcjami. Nagrane wcześniej rozmowy przeniosły doświadczenia filmowe do klas, a do szkół przyjechały „warsztaty w trasie” – nigdy nie zorganizowaliśmy tylu warsztatów, ile w tym roku. Wyzwanie: Największe wyzwanie zawiera się w naszym sukcesie: te wszystkie szkoły zwracają się do mnie, mówiąc, że liczą na powtórzenie tej formuły w przyszłym roku, żeby mogły znowu uczestniczyć w festiwalu. Dla mnie stoi to w sprzeczności z ideą naszego festiwalu. Możemy dotrzeć do szkół poprzez naszą platformę internetową, ale nie do rodzin ani do branży. Powinniśmy o tym pamiętać przy kolejnych edycjach.

Ale Kino

Daliśmy radę

13


International Film Festival for Young Audiences Filem’On / Międzynarodowy Festiwal Filmów dla Młodych Widzów Filem’On Otwarcie festiwalu: 28 października Przedstawicielka: Hilde Steenssens

Musieliśmy dwukrotnie przechodzić z wersji stacjonarnej na internetową, najpierw dla publiczności w Brukseli, a następnie dla całego kraju. Ponieważ do końca żywiliśmy naiwnie nadzieję, że festiwal w tradycyjnej formie dojdzie do skutku, nie mieliśmy zbyt dobrze opracowanego planu B. Sukces: Odkryliśmy w naszym zespole nowe talenty i zbliżyliśmy się do siebie we wspólnym przedsięwzięciu szukania rozwiązań na bieżąco i łączenia sił w walce z tymi samymi trudnościami. Dzięki spotkaniom na platformie Zoom przeprowadziliśmy rozmowy z każdym z reżyserów, a dyskusje były tym razem o wiele bardziej ożywione, jakby nastolatkowie czuli się swobodniej w swoim naturalnym otoczeniu (dom). Brak dystansu między reżyserami a publicznością zaowocował ciekawszymi d yskusjami. Szkoły bardzo entuzjastycznie odniosły się do koncepcji festiwalu online. Dotarliśmy do większej liczby szkół niż kiedykolwiek wcześniej, szczególnie w kontekście zasięgu geograficznego. Wyzwanie: Praca z zewnętrzną platformą VOD, która nie była zintegrowana z naszą stroną internetową, utrudniała dotarcie do odbiorców. Kolejnym wyzwaniem było przekonanie wielu organizacji rządowych, że ich wsparcie jest nadal przydatne i potrzebne. Być może będziemy przygotowywać kolejną edycję hybrydową, ale miejmy nadzieję, że z dużą liczbą elementów organizowanych w przestrzeni fizycznej. Moje serce jest przy kinach. Jestem głęboko przekonana, że doświadczenia kinowego nie da się zastąpić doświadczeniem online.

Ale Kino

Daliśmy radę

14


International Film Festival for Children and Youth JUNIORFEST / Międzynarodowy Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży JUNIORFEST

Już przed kryzysem związanym z pandemią planowaliśmy, że Juniorfest częściowo odbędzie się online. Miał to być naturalny kolejny krok w ewolucji festiwalu. Ponieważ kina były zamknięte, zorganizowaliśmy tylko kilka seansów i stacjonarnych warsztatów, a nasze główne działania odbywały się w Studiu Filmowym Juniorfest: 7 dni transmisji na żywo z warsztatami, grami, krótkimi wywiadami z aktorami i reżyserami, rozmowami na żywo z dziećmi itp. Było mnóstwo interakcji, atmosfera niemal dorównywała wydarzeniu na żywo.

Otwarcie festiwalu: 6 listopada

Sukces: Wiele rzeczy przygotowaliśmy z wyprzedzeniem: dubbingi, materiały dydaktyczne itp. Nawiązaliśmy współpracę z czeską telewizją publiczną w związku z nowym czeskim filmem The Hungry Bear Tales. Ponadto dotarliśmy do dzieci nie tylko w naszym regionie, ale i całym kraju.

Przedstawicielka: Judita Soukupovà

Niektóre z tych nowych doświadczeń wykorzystamy w następnej edycji.

Ale Kino

Daliśmy radę

15


Festival Int’l del Cinema Giovane „Castellinaria” / Międzynarodowy Festiwal Kina Młodego Widza „Castellinaria” Otwarcie festiwalu: 11 listopada Przedstawicielka: Cristiana Giaccardi

Podjęliśmy wczesną decyzję o umieszczeniu programu szkolnego w Internecie, a seansów rodzinnych w kinach i daliśmy szkołom dodatkowy czas na zorganizowanie pokazów w klasach. Na tydzień przed festiwalem rząd zdecydował, że maksymalna liczba widzów w każdym kinie może wynosić 5 osób na seans! Program „Castellinaria w trasie” został przesunięty na sezon wiosenny. Sukces: Dotarliśmy do wielu szkół położonych daleko od naszego miasta, które nigdy wcześniej nie uczestniczyły w festiwalu. Mieliśmy sporo relacji w mediach, często z pozytywnymi recenzjami. Co więcej, doskonalenie naszych umiejętności w zakresie mediów cyfrowych zaowocowało lepszą komunikacją (i większą liczbą obserwujących). Zespół był po prostu fantastyczny, wszyscy wnieśli ogromną ilość pozytywnej energii. Teraz czujemy się bardziej zjednoczeni niż kiedykolwiek. To miłe uczucie towarzyszy nam po dziś dzień. Wyzwanie: W naszym wielojęzycznym kraju trudno było nam zaoferować filmy dla najmłodszych widzów online z odpowiednim podkładem głosowym. Nie sądzę, żebyśmy kiedykolwiek mieli wrócić do tego, co było kiedyś. Nowe pomysły, które się sprawdziły, zostaną wykorzystane w przyszłych edycjach.

Ale Kino

Daliśmy radę

16


Oulu International Children’s and Youth Film Festival / Międzynarodowy Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży Oulu Otwarcie festiwalu: 16 listopada Przedstawiciel: Mika Anttolainen

Nie organizowaliśmy żadnych pokazów w multipleksach, tylko w centrum kultury, gdzie mamy swoją siedzibę. Na festiwalu zabrakło gości, z wyjątkiem jednego lokalnego reżysera, jury dziecięce i młodzieżowe oglądało filmy podczas prywatnych pokazów, a jury ECFA oglądało filmy konkursowe online. Sukces: Wszyscy uczestnicy festiwalu pozostali zdrowi. To jest największy sukces. Przypuszczam, że festiwale będą nadal organizować programy online, ale myślę, że sytuacja może być nieco inna w przypadku filmów fabularnych niż przy innych formatach.

Ale Kino

Daliśmy radę

17


Olympia International Film Festival for Children and Young People / Międzynarodowy Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży Olympia Otwarcie festiwalu: 28 listopada Przedstawiciel: Pantelis Panteloglou

Festiwal mógłbym praktycznie zorganizować w kapciach, bo rzadko kiedy musiałem w ogóle wychodzić z domu, żeby coś załatwić. To była decyzja podejmowana stopniowo, krok po kroku: lokalne wydarzenie, częściowo online, bez międzynarodowych gości. Początkowo planowaliśmy stacjonarne pokazy w szkołach, ale ponieważ ogłoszono kolejny lockdown i godzinę policyjną, trzymaliśmy się programu online. Sukces: Platforma online okazała się ogromnym sukcesem – użytkownicy utworzyli łącznie 24 000 kont i dokonali 31 000 rezerwacji. Jury obradowało przez Internet (nawet międzynarodowe jury młodzieżowe), a poziom dyskusji wśród młodych ludzi był niesamowity. Pokazy były (jak zawsze) darmowe. Statystyki dowodzą, że spora część widzów online uczestniczyła w festiwalu po raz pierwszy. Wyzwanie: Można przetrwać tylko wtedy, gdy jest się gotowym porzucić rzeczy, które robiło się przez 25 lat. A to nie jest proste. W przyszłym roku musimy znaleźć odpowiedź na potrzeby wszystkich, tak by żadna publiczność nie czuła się zaniedbana – ani ta dotychczasowa, ani ta nowa, do której docieramy teraz, w innych częściach kraju. Nasz festiwal w założeniu jest wydarzeniem w przestrzeni kinowej, więc na wstępie jest to idea sprzeczna.

Ale Kino

Daliśmy radę

18


Międzynarodowy Festwial Filmów Młodego Widza Ale Kino! / International Young Audience Film Festival Ale Kino! Otwarcie festiwalu: 29 listopada Przedstawicielka: Marta Jodko

Byliśmy przygotowani na hybrydową edycję festiwalu, ale potem ogłoszono lockdown i musieliśmy przenieść cały festiwal (wszystkie projekcje, warsztaty, część branżową itd.) do Internetu. Zbudowaliśmy nową stronę internetową, zaimplementowaliśmy player i nieco okroiliśmy program. Sukces: Na platformie staraliśmy się odtworzyć atmosferę za pomocą przekazów wideo i wywiadów, widzowie mogli głosować w przypadku nagrody publiczności – ogromna liczba głosowań pomogła im poczuć się częścią festiwalu. Stworzyliśmy więcej materiałów edukacyjnych i więcej treści na stronie internetowej; społeczność festiwalowa przeniosła się do mediów społecznościowych, gdzie ludzie dzielili się zdjęciami, recenzjami, opiniami itp. Nawet nasze gadżety można było kupić w Internecie, a publiczność mogła dzielić się z nami swoimi opiniami na temat tego, które elementy się sprawdziły, a które nie. Wyzwanie: Trudno było wdrożyć wszystkie nowe technologie, na przykład podkładanie głosu, tłumaczenie wywiadów wideo, geoblokowanie itp. Już zamknięcie kin było złą wiadomością, ale zamknięcie szkół okazało się o wiele gorsze. Chylimy czoła przed nauczycielami, którzy mimo wszystko zorganizowali pokazy (znaleźli sposób, aby uczniowie mogli oglądać filmy razem w swoich domach), ponieważ pokazy szkolne są istotną częścią naszego festiwalu. Nawet jeśli fizycznego doświadczenia nie da się zastąpić, utrzymamy w ramach festiwalu sekcję hybrydową dla tych, do których nie sposób dotrzeć ze względu choćby na ograniczenia lokalizacyjne.

Ale Kino

Daliśmy radę

19


Otwarte forum dla innych festiwali

Ale Kino


Cinemira – Budapest International Children’s Film Festival / Miedzynarodowy Festiwal Filmów dla Dzieci w Budapeszcie – Cinemira Wrzesień–październik

Pod koniec września odbyło się lokalne forum z pitchingami dla profesjonalistów, w formie fizycznego wydarzenia. Okazało się ono wielkim sukcesem – zarówno sponsorzy, jak i uczestnicy byli zadowoleni. Festiwal również odbył się w przestrzeni kinowej – w październiku, na 2 tygodnie przed narodowym lockdownem – a wywiady i panele były transmitowane na żywo. Mieliśmy w pewnym sensie szczęście, bo wstrzeliliśmy się w dobry moment, ale w międzyczasie wypróbowaliśmy również nowe formaty online dla szkół i przedszkoli poza centrum miasta.

Przedstawicielka: Nora Lakos

Ale Kino

Daliśmy radę

21


Doxs! Festival Listopad Listopad

Przedstawicielka: Przedstawicielka: Tanja Tanja Tlatlik Tlatlik

Zaledwie na 2 dni przed rozpoczęciem festiwalu wszystkie kina zostały zamknięte. Doxs! ma długą tradycję interakcji z publicznością na żywo, którą teraz trzeba było przenieść do środowiska online. Opinie szkół były często bardzo pozytywne: nawet podczas wideokonferencji udało nam się nawiązać prawdziwy kontakt z uczniami. Każda wideokonferencja była inna, ale za każdym razem czułam się jak przy odpalaniu kolejnej rakiety, z masą nowych przeszkód do pokonania. To wszystko było jak planowanie kilku festiwali w tym samym czasie.

Ale Kino

Daliśmy radę

22


KUKI – The International Short Film Festival for Children & Youth Berlin / KUKI – Międzynarodowy Festival Krótkich Filmów dla Dzieci i Młodzieży Listopad

Mamy malutki zespół i bardzo skromny budżet; 80% naszego budżetu pochodzi ze sprzedaży biletów. Już we wczesnej fazie zdecydowaliśmy się na formę online i zadbaliśmy o to, by festiwal prezentował się tak fajnie, jak to tylko możliwe: dzieci powinny czuć się mile widziane i reprezentowane na naszym wydarzeniu. Wynajęliśmy małe kino, sfilmowaliśmy moderatorów i dotarliśmy do kilku szkół z dalekich obrzeży Berlina, które zazwyczaj nie mogą uczestniczyć fizycznie w naszym festiwalu. Po tej wymagającej edycji to wielka ulga móc dzielić się tymi doświadczeniami. Ta sesja jest jak festiwalowa terapia grupowa.

Przedstawicielka: Monica Koshka-Stein

Ale Kino

Daliśmy radę

23


Wnioski Margret Albers (przewodniczącej European Children’s Film Association / Europejskiego Stowarzyszenia Filmów dla Dzieci)

Spośród wszystkich opcji, które organizatorzy mieli do wyboru, żaden festiwal nie zdecydował się na odwołanie imprezy. Tytuł dzisiejszego spotkania doskonale podsumowuje ten rok: „Daliśmy radę!”. To spotkanie było wspaniałym dowodem pomysłowości, odwagi i wytrwałości, jakimi wykazali się organizatorzy europejskich festiwali filmowych! Oto kilka niezwykłych osiągnięć: – odkrywanie nowych przestrzeni: wejście z festiwalami do szkół, eksplorowanie nowych miejsc, odkrywanie nowych możliwości online itd.; – przezwyciężenie strachu przed Internetem: sceptycyzm i strach zamieniły się w silną wiarę w ogromną moc festiwali; – znalezienie równowagi między technologią analogową a cyfrową; – rozwój nowych kompetencji, często dzięki ogromnie oddanym ekipom i zespołom festiwalowym; – świadomość, że fizycznego doświadczenia nie da się zastąpić.

Ale Kino

Daliśmy radę

24


Mowa końcowa Jerzego Moszkowicza (dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!)

Głównym przesłaniem Jerzego Moszkowicza – przed zaproszeniem wszystkich na „Najkrótszą imprezę w historii Ale Kino!” – było wyjście ponad poziom czystego profesjonalizmu: „Nawet jeśli czasy są trudne, w tej branży jesteśmy razem jako przyjaciele i współpracownicy. To spotkanie było nie tylko kontynuacją współpracy zawodowej, ale także wymianą osobistych uczuć – jak to się robi wśród prawdziwych przyjaciół”.

Ale Kino

Daliśmy radę

25