Page 9

není vše, v každém tomto celku je ukryta řada specifických oblastí. Víte, že chorvatský kras zdomácněl jako celosvětový pojem pro prostor, kterému vládne kamen? Nebo že Chorvatsko nazývají „zemí tisíce ostrovů“? Víte, že Chorvatsko je pitnou vodou jednou z nejbohatších zemí v Evropě? Ten druh rozmanitosti se možná nejlépe odráží v přírodním bohatství, které vytváří dokonce osm zcela autonomních národních parků. Jsou to Kornaty, Risnjak, Krka, Paklenica, Brijuny, Severni Velebit, Plitvická jezera a Mljet. Plitvická jezera jsou na seznamu světového přírodního dědictví UNESCO. Národním parkům se přidružují i chráněné krajinné oblasti Kopački rit, Medvednica, Lonjsko polje, Velebit, Biokovo, Telašćica,Učka, Papuk, Vranské jezero, Žumberak - Samoborské vrchy a Lastovské souostroví.

Že splet chorvatských rozmanitostí může být umělecky velmi podnětný, o tom svědčí mistrovská díla lidských rukou. Seznam světového kulturního dědictví UNESCO poukazuje na jedinečné a univerzální hodnoty starého města Dubrovníku, Diokleciánova paláce ve Splitu, katedrály sv. Jakuba v Šibeniku, středověkého městského jádra Trogiru, komplexu Eufrasievy baziliky v Poreči a Starigradského pole na Hvaru.

9

Chorvatskou bohatou rozmanitost mnozí tuší, vedeni svým vytříbeným vkusem a to když sedí za stolem, který nabízí jídla, co mají v názvu jednotlivé chorvatské kraje: pažský sýr, slavonský kulen, drnišský pršut, istrijská polévka, creské jehněčí, goranský žaludek, kvarnerské krevety, zagorské štrukle, stonské ústřice, komiška pogača, međimurská gibanica... Chutě těchto jídel jsou rozdílné, ale s jasnou spojitostí – jsou chorvatské a vynikající. Milovníci vína ať pokračují ve výčtu sami.

http://business.croatia.hr/Documents/837/Rodinne-a-male-hotely  

http://business.croatia.hr/Documents/837/Rodinne-a-male-hotely.pdf

http://business.croatia.hr/Documents/837/Rodinne-a-male-hotely  

http://business.croatia.hr/Documents/837/Rodinne-a-male-hotely.pdf

Advertisement