Page 1

STARÁ LÁSKA S MLADÝM SRDCEM

2010

KALENDÁŘ KULTURNÍCH A TURISTICKÝCH www.chorvatsko.hr

UDÁLOSTÍ


OBSAH VYBRANÉ UDÁLOSTI V CHORVATSKU ISTRIE

4. 5. - 15.

KVARNER

16. - 29.

LIKA - KARLOVAC

30. - 36.

DALMÁCIE - ZADAR

37. - 47.

DALMÁCIE - ŠIBENIK

48. - 54.

DALMÁCIE - SPLIT

55. - 63.

DALMÁCIE - DUBROVNÍK

64. - 72.

STŘEDNÍ CHORVATSKO

73. - 94.

SLAVONIE

95. - 112.

MĚSTO ZÁHŘEB

113. - 121.

INFORMACE

122. - 123.


Milí hosté, vítejte v Chorvatsku!   Těší nás, že jste se rozhodli navštívit naši zemi a seznámit se s částí našeho kulturního dědictví.   V průběhu roku se v Chorvatsku koná velký počet kulturních a turistických událostí, slavností a festivalů. Některé z nich jsou založeny na mnohaleté tradici každého kraje, jiné jsou oživením zvyků a oslav našich předků, další sledují i současné kulturní události. Součástí mnohých z nich jsou i kreativní akce, během kterých se můžete seznámit s různými druhy umělecké tvořivosti, poznat lidi a dobře se pobavit.   Vzhledem k tomu, že Chorvatsko je zemí s pestrou minulostí, spolupráce a hostování mnohých zahraničních umělců je samozřejmostí.   Doufáme, že radostná a povzbuzující atmosféra každé akce obohatí váš pobyt v naší zemi a pohostinnost Chorvatů vám zaručí, že se budete cítit příjemně a uvolněně. Vítejte v Chorvatsku! Vaše Chorvatské turistické sdružení


NOC MUZEÍ 29.1.

Archív: Chorvatská muzejní společnost

Čtyřicet pět chorvatských muzeí se zapojilo do manifestace Noci muzeí, kdy jejich brány zůstávají otevřené až do jedné hodiny po půlnoci. Tak se muzea stávají součástí noční kulturní nabídky a přizpůsobují se novým trendům, modernizují svoji činnost a tím přilákají větší počet zákazníků. Vstup do muzeí je zdarma, prohlídky exponátů se tak stávají dostupnější. www.hrmud.hr

4

www.chorvatsko.hr

VYBRANÉ UDÁLOSTI V CHORVATSKU


IS TRIE


MALÁ RYBÁŘSKÁ AKADEMIE SARDELÍ Fažana 1.5. - 15.9.

ASTROFEST Višnjan 21. - 22.6.

Archív: TSŽ Istrijská

Archív: TSO Višnjan

Pro zapsání na Akademii sardelí ve Fažaně nemusíte skládat přijímací zkoušku ale pouze dobrý apetit a touhu po nových gastronomických poznatcích. Na procházce po Cestě sardelí se v restauracích a sklípcích Fažany seznámíte s více než stovkou způsobů, jakými se připravuje tato modrá ryba. Během května se můžete zúčastnit i zvláštní fažanské Školy solení sardelí a naučit se vše o konzervování ryb, olejích a přísadách. Se všemi těmito znalostmi budete vítaným hostem na jakékoliv Srdelijadě podél jadranského pobřeží.

V den letního slunovratu 21. června se zamilovaní scházejí na kopci u světoznámé Višnjanské hvězdárny. K tomuto dni s nejkratší nocí v roce se vážou mnohé pověry a ve Višnjanu se konají různé akce. Například hudebně-scénický program, který začíná se západem slunce a končí s prvními slunečními paprsky za rytmického bubnování. Astrofest je jedinečnou událostí, která přitahuje pozornost milovníků hvězdné oblohy a duchovní hudby New age.

www.istria-fazana.com

6

www.chorvatsko.hr

ISTRIE

www.astrofestival.com


PULA SUPERIORVM Pula 25. - 26.6.

STŘEDOMOŘSKÁ FOLKLORNÍ SETKÁNÍ ZLATNA SOPELA Poreč, 27.6. - 3.7.

Archív: TSM Pula

Archív: TSŽ Istrijská

Obyvatelé Puly jsou právem hrdí na svoji slavnou římskou minulost. Zachovalé antické stavby obdivují návštěvníci z celého světa. Ale nejlépe je navštívit Pulu v době, kdy se v jejích ulicích, před našimi zraky, odehrávají příběhy z  dávné, dávné minulosti. Ulice Puly se na pár dní mění na jeviště římské divadelní scény – centra antických tragédií a komedií. Aréna znovu prožívá své slavné dny, kdy se uvnitř jejích kamenných hradeb odehrávaly souboje statečných gladiátorů. Krásné ženy nosí antický šat a účesy, hra zvuku a světel nám vyráží dech, římské hostiny a istrijské místní speciality vám osvěží chuť. V květnu vedou všechny cesty do Puly.

Poreč je začátkem léta hostitelem folklorních souborů nejen ze všech koutů Chorvatska, ale i z dalších středozemních zemí. Na hlavním porečském náměstí, Náměstí svobody, se odehrává program, který udivuje návštěvníky svou různorodostí. Veselá nálada a melodie, které se vás snaží vtáhnout do nepřehledného melodického prostoru tohoto kouta světa. www.musicistra.org

www.pulasuperiorum.hr

ISTRIE

www.chorvatsko.hr

7


LABIN ART REPUBLIKA

VEČERY RYBÁŘSKÉ TRADICE

Labin 1.7. - 31.8.

Rovinj 9.7., 20. a 27.8.

Archív: TSŽ Istrijská

Archív: TSŽ Istrijská

Od července do srpna se Labin mění na pravou uměleckou republiku. Jeho Malé divadlo, kostel, staré náměstí, ulice a schody přebírají úlohu jeviště. Na jejich „prknech“ vystupují různé divadelní skupiny a hudebníci. Zvuky sborového zpěvu, orchestrů klasické i folklorní hudby a jazz bendů budou odzvánět labinskými uličkami. V srpnu hudebníky v období Festivalu vizuálního divadla smění herci. Nenechte si ujít prostředí města, které divadlu dává zcela novou vizuální identitu.

Rovinjané si třemi tématickými pořady připomínají tradice svých předků. Život v Rovinji si kdysi totiž nedovedli představit bez batany, loďky, jejíž sláva se rozšířila po celém světě. V bataně rybáři vyplouvali na moře a navečer se vraceli s úlovkem, kterým živily své rodiny. Večery rybářské tradice oslavují kromě dávných zvyků i stavbu batany a na podívanou při jejím spouštění do moře přichází do přístavu celé město. Buďte i vy svědky oživování tradice tohoto překrásného istrijského města.

www.istria-rabac.com

www.istria-rovinj.com

8

www.chorvatsko.hr

ISTRIE


FESTIVAL HRANÉHO FILMU

SLAVNOSTI MALVAZIE

Pula 17. - 24.7.

Brtonigla 18.7.

Fotografie: Neven Lazarević

Archív: TSŽ Istrijská

Díky projekcím v prostorách Kaštelu a antické Arény, Festival hraného filmu v  Pule patří mezi světově uznávané filmové festivaly na otevřeném prostranství. Málokterý ze světových festivalů si může dovolit promítání filmů v prostředí, poznamenaném staletými dějinami. I letošní ročník Festivalu, v návaznosti na dlouholetou tradici, nabídne svým návštěvníkům rozmanitý program a velké množství domácích i zahraničních filmových novinek, a to v několika pořadech. Doporučujeme projekce na Kaštelu, kde se budou na úvod Festivalu promítat filmy z Mezinárodního programu, a též projekce Nacionálního programu, v jehož rámci budou v Aréně promítány filmy aktuální chorvatské produkce. I letos Pula uvede větší počet filmových hitů.

Malvazija není víno, které by bylo první asociací na Istrijský poloostrov, ale výborní znalci istrijských vín dobře znají jeho vynikající kvalitu. Z něho se vám zachvějí chuťové buňky a srdce poskočí radostí. Důvodem je zvláštní postup jeho výroby, protože istrijští vinaři obratně kombinují tradiční a moderní způsoby pěstování révy a přípravy vína. Poveselte se při tomto vynikajícím nápoji. www.istria-brtonigla.com

www.pulafilmfestival.hr

ISTRIE

www.chorvatsko.hr

9


MOTOVUN FILM FESTIVAL

ATP STUDENA CROATIA OPEN

Motovun 26. - 30.7.

Umag 26.7. - 1.8.

Archív: Motovun Film Festival s.r.o.

Fotografie: Neven Gerenčir

V posledních letech platí pravidlo: každý milovník filmu musí koncem července navštívit Motovun. V  té době se toto malé istrijské městečko mění v  Mekku chorvatského filmu. Pitoreskní městečko na vrcholu strmého kopce nabízí idylické prostředí Festivalu, který opomíjí stále častěji proklamovaný komerční charakter kinematografie a pěstuje nezávislost filmové produkce. V Motovunu můžete v létě shlédnout filmy různých žánrů, vybrané odbornou porotou z aktuální světové produkce. Pětidenní filmový maratón uspokojí i ty nejnáročnější diváky. Motovunský filmový festival bezesporu nabízí výbornou zábavu i ve chvílích, kdy váš pohled není zaměřený pouze na filmové plátno.

Vrcholoví sportovci a jejich napínavá sportovní klání, mořské pobřeží a nádherná krajina Istrie s vhodně vybraným večerním programem – to všechno vás čeká v Umagu, dějišti prestižního tenisového turnaje Croatia Open. Nejlepší světoví hráči tenisu se koncem července sjíždějí do Umagu a nabízejí návštěvníkům sedm dní prvotřídních sportovních zážitků. Umag se svým turnajem již vícekrát předvedl na mezinárodní scéně nejen jako vícenásobný držitel ocenění Awards of Excellence za organizaci, ale i každým rokem se rozšiřujícím seznamem špičkových hráčů jako jsou Thomas Muster, Marcel Rios nebo Carlos Moya. Ale Umag nenabízí jen sport. Návštěvníci si mohou kromě sledování odpoledních utkání užívat i krásy Středozemí a slunce. Večerní vystoupení pěveckých hvězd na scéně na náměstí dotváří veselou atmosféru.

www.motovunfilmfestival.com

www.croatiaopen.hr

10

www.chorvatsko.hr

ISTRIE


LEGENDFEST Pićan 30.7. - 1.8.

ASTRO PARTY LUNASA Novigrad 1.8.

Fotografie: Mladen Sever

Archív: TSŽ Istrijská

Středověké ulice městečka Pićan dýchají atmosférou z jiného světa, která připomíná pohádky a příběhy od neznámého autora z  neznámé doby. Istrie je plná těchto bájí, legend a mýtů, jejichž děj se odehrává v lesích a kopcích Istrie. Legendfest je příležitostí k tomu, aby se tyto povídky posbíraly a převyprávěly na jednom místě. Na Legendfest do Pićanu přijíždějí početné divadelní soubory, které ve svých představeních odhalují svět literárních a národních dějin Istrie. V průběhu festivalu je celé městečko vyzdobeno starými istrijskými tkaninami a ulicemi se prohánějí obři, čarodějnice, piráti, víly a další pohádkoví hrdinové.

Představte si jak se městská zvonice ztrácí před vašim očima a na jejím místě se rozprostírá hvězdné nebe. Přibližně tak bude vypadat novohradská zvonice, až ji v rámci Astro Party Lunasu projektory promění v nekonečnou hvězdnou oblohu. Lunas je starodávné keltské jméno prvního letního dne, kterým byl v keltské kultuře 1. srpen. Tlumeným osvětlením v  jednom z  novohradských parků bude 1. srpen označen právě tak, jak by to udělali starodávní Keltové. Všichni ti, kteří milují mystiku a romantiku, by neměli tuto událost vynechat. www.istria-novigrad.com

www.valkulture.hr

ISTRIE

www.chorvatsko.hr

11


SEPOMAIA VIVA

NOC SV. VAVŘINCE

Umag 2. - 4.8.

Rovinj 12.8.

Archív: Muzeum města Umagu

Archív: TSŽ Istrijská

Nedaleko Umagu se nachází archeologická lokalita s pozůstatky vila rustika z období mezi 1.- 4. stoletím našeho letopočtu. Už samotný pohled na tyto starodávné antické pozůstatky vzbudí v každém úctu k nevyčíslitelné hodnotě takového kulturního dědictví a na jeho počest se každý rok v  Umagu koná akce Sepomaia viva, festival antiky. V průběhu tohoto festivalu mají všichni návštěvníci možnost s pomocí bezprostřední umělecké tvořivosti pocítit atmosféru dob dávno minulých. Oblečeni do antických oděvů návštěvníci mohou užívat v antickém prostředí, setkat se s gladiátory, legionáři, zatančit si antické tance a vyzkoušet si antická řemesla a umění. Přijeďte v srpnu do Umagu a my vám slibujeme, že na tři dny zcela zapomenete na 21. století.

V noci 12. srpna stopy četných komet zbarvují oblohu. Protože tento den je i svátkem sv. Vavřince, v lidech se zakořenilo nazývat tento jev slzami svatého Vavřince. Zvláštní náladu užívání v obloze obarvené „padajícími hvězdami“ můžete zažít v Rovinji, kde se veřejné osvětlení podél pobřeží zhasíná aby se co nejvíce zvýraznil tento nebeský úkaz. I rovinjští hostinští zhasínají své osvětlení a vytvářejí tak ve svých lokálech romantickou atmosféru, která uvolňuje každého návštěvníka.

www.istria-umag.com

12

www.chorvatsko.hr

ISTRIE

www.istria-rovinj.com


SOCHAŘSKÁ ŠKOLA MONTRAKER Vrsar 30.8. - 11.9.

POREČSKÝ DELFÍN Poreč 4.9.

Archív: TSŽ Istrijská

Fotografie: Igor Zirojević

Na starý kamenolom bývá smutný pohled. Ale představte si, že do jednoho takového kamenolomu přijdou sochaři, kteří mohou volně v jeho kameni vyjádřit svoji kreativitu. Obraz se zcela jistě mění. Právě to se děje v  kamenolomu Montraker ve Vrsaru v období sochařské školy. Kamenolom najednou ožije a z jeho nevyužitého kamene se zrodí sochy. Přesvědčte se o kouzlu toho okamžiku při letošní škole, kterou povede proslavený chorvatský sochař Peruško Bogdanić.

Pro všechny, kteří nají rádi sportovní soutěže v přírodních podmínkách, by tato událost měla představovat větší zážitek, než obyčejné plavecké závody v  bazénu. V  Poreči se plave v  moři a soutěžící, bez ohledu na teplotu, proudění nebo vlny, si sem přijíždějí vyzkoušet, kdo z nich je rychlý jako delfín. Porečský delfín je vrcholná událost plaveckého festivalu a účastní se jí rekreační plavci, kteří měří své schopnosti v několika disciplínách. Samotný maratón Porečský delfín se plave na 1500, 3000 a 5000 metrů, ale jsou zde i plavecké sprinterské závody, profesionální i rekreační turnaj ve vodním pólu, plachetnicová regata a jet-ski mistrovství Chorvatska. Obyvatelé Poreče tímto oslavují svoji spojitost s mořem, pramenem jejich života. Přidejte se k nim i vy.

www.istria-vrsar.com

www.poreckidelfin.com

ISTRIE

www.chorvatsko.hr

13


GIOSTRA

DNY LANÝŽŮ

Poreč 10. - 12.9.

11.9. - 14.11.

Archív: TSŽ Istrijská

Archív: TSŽ Istrijská

Historický festival Giostra návštěvníky tématicky vrací do dávné minulosti Poreče. Přesněji do roku 1672, kdy se podle záznamů archivního materiálu Domovského muzea Poreštine a Státního archivu v Pazinu, na porečských ulicích odehrávala lidová veselice Fiera franca triduana. Její tehdejší účastníci soutěžili ve střelbě samostřílem, různých tancích a lidových hrách a hlavní atrakcí byl koňský závod Giostra. Návštěvou Poreče přetvořte toto mnohostoleté putování ve svou vlastní zkušenost.

Ani jeden labužník na světě by si tak nesměl říkat, pokud nikdy nezatoužil ochutnat lanýže, gurmánský skvost Istrie. Lanýže, houby které rostou pod zemí, jsou ochrannou známkou Istrie a místní obyvatelé jim vyjadřují vděčnost tím, že přísně střeží recepty na jejich přípravu na svém poloostrově. Přesto máte příležitost seznámit se s různými chutěmi lanýžů, a to na Dnech lanýžů, které se konají během podzimu. Přijeďte a ochutnejte sami.

www.giostra.info

14

www.chorvatsko.hr

ISTRIE

www.istria-gourmet.com


SUBOTINA PO STARODÁVNU Buzet 12.9.

ISTRIA MTB TARTUFI TOUR - PARENZANA CANNONDALE 24. - 26.9.

Archív: TSM Buzet

Archív: TSŽ Istrijská

Návštěva městečka Buzet začátkem září vám umožní cestování časem stovky let zpátky. V Buzetu se odedávna začátkem září koná festival Subotina. Za účelem oživení starých městských ulic Buzetu, Subotina se ve své původní podobě slaví dodnes a vrací nás do časů a prostředí, ve kterém žili a pracovali staří Buzeťané. V den jejího konání se ulicemi šíří vůně a zvuky tradice, a obyvatelé Buzetu odívají své původní národní kroje a lidové a městské šaty z konce 19.století. Zkrátka celé staré město se stává muzeem obyčejů a tradičních řemesel, tance, muzikantů a starodávných jídel.

Parenzana kdysi byla úzkokolejná železnice, která vedla hluboko vnitrozemím Istrijského poloostrova od Poreče do Terstu a spojovala 33 istrijských míst. Dnes se na její bývalé trase odvíjí cyklistický závod, který je pro svoji krásu a malebnost zařazen do 1. kategorie kalendáře Světového cyklistického sdružení Vzhledem k tomu, že účast v tomto závodě přináší cyklistům světové body, očekává se veliký ohlas nejlepších světových cyklistů, což Parenzanu činí vrcholnou sportovní událostí, kterou by si milovníci sportu v  žádném případě neměli nechat ujít.

www.istria-buzet.hr

www.parenzana.com www.istria-bike.com

ISTRIE

www.chorvatsko.hr

15


K VARNER


KARNEVAL V RIJECE

APOXIOMENOVY DNY

Rijeka 17.1. - 17.2.

Mali Lošinj 24. - 27.4.

Fotografie: Sergio Gobbo

Fotografie: Sergio Gobbo

Tradicí, jejíž kořeny sahají do dob dávno minulých, je karneval masek, které veselím vyhánějí síly zla. Rijeka se tak stala hlavním karnevalovým městem Chorvatska. V těchto dnech jsou brány města uzavřené všem starostem a smutku a otevírají se radosti a bezstarostnému dovádění. I letos, po předání klíčů od města, karnevalové veselí přiláká všechny návštěvníky města. Nepřehledné množství masek, pod kterými každý zapomene na smutek, bude procházet městem a šířit dobrou náladu. Vyvrcholením Karnevalu bude jeho zakončení, kdy městem projde dlouhý světoznámý Mezinárodní karnevalový průvod.

Na světě se nachází pouze sedm dochovaných soch starořeckého atleta Apoxiomena a jedna z nich byla nalezena právě v Chorvatsku, v mořské hloubce 45 metrů. V roce 1999 byla totiž nedaleko ostrova Lošinj, objevena bronzová socha, zaklíněná mezi dvěma mořskými stěnami. Atlet starý přes dva tisíce let byl vytažen z mořských hlubin a v současné době probíhá jeho restaurace. Poté, co mu bude vrácen někdejší lesk, bude Apoksiomen trvale vystaven v Malém Lošinji, v paláci Kvarner, koncem roku 2010. U příležitosti tohoto významného archeologického objevu, Lošinjané organizují Dny Apoksiomena, během kterých mohou návštěvníci navštívit různé akce na téma Apoksiomn: výstavy fotografií, výstavy keramiky a antických šperků, archeologické potápění, antickou gastronomii, antické účesy, prezentaci řecko-římského zápasu, zvláštní nabídku hotelů – římské koupele a masáže a být tak svědky toho, jakou důležitost měl tento objev pro naše kulturní dědictví.

www.ri-karneval.com.hr

www.tz-malilosinj.hr

KVARNER

www.chorvatsko.hr

17


ŽABÁCKÁ NOC

MEZINÁRODNÍ FESTIVAL MALÝCH SCÉN

Lokve 25. - 26.4.

Rijeka 3. - 11.5.

Fotografie: Bojan Grgurić

Fotografie: Petar Fabijan

Občané okolních vesnic pojmenovali obyvatele malé horské vísky, umístěné na vlhkém území plném kaluží, jen tak z legrace – Žabáci. Kdysi se kvůli tomu mnozí mladíci byli schopni i poprat, ale v  dnešní době jsou nad to povzneseni, dokonce mají žábu ve svém znaku. Každé jaro se zde konají slavnosti nejen žab, ale všech lidí z tohoto kraje. Jsou zde nabízeny různé žabí gastronomické pochoutky a vyvrcholením večera je samozřejmě soutěž v žabím skákání. Majitelé žab přivádějí své miláčky a k všeobecnému veselí diváků, je přemlouvají k co nejdelšímu skoku. Na takový zážitek se nedá zapomenout.

Tento festival je jedním z nejoblíbenějších setkání evropských divadelníků, kteří podporují nekonvenční přístup ke scénickému myšlení. Jeho název je na mezinárodní scéně znakem provokativnosti a vyptávání. Nezávislá divadelní produkce je dlouhodobě na vzestupu, což poznalo i publikum a proto není divu, že některá nejdojemnější představení pocházejí z repertoáru malých divadelních scén. Kromě divadel ze všech sousedních zemí, v  Rijece hostovala i divadla z Velké Británie, Švýcarska, Belgie, Německa a dalších evropských zemí. Mezi nejslavnějšími jmény, která tu dosud vystupovala, je třeba zmínit primadonu italského divadla Emmu Dante a nositele evropského ocenění za nové divadelní reality Alvise Hermanise. Věříme, že i letošní ročník Festivalu nás příjemně překvapí svými hosty a různými vystoupeními.

www.tz-lokve.hr

www.theatrefestival-rijeka.hr

18

www.chorvatsko.hr

KVARNER


HARTERA 6

FIUMANKA

Rijeka 10. - 12.6.

Rijeka 12. - 13.6.

Fotografie: Darko Vaupotić

Fotografie: St. Valter

Pokud hledáte nové zkušenosti a zážitky, které stírají hranice mezi hudbou a dobrodružstvím, pak je hudební festival Hartera to pravé místo pro Vás. Při potulování skrz průchody a haly někdejší továrny na papír ve Rijece, které Festival vděčí za své jméno, najdete právě to – taneční hudbu zasazenou do mystického prostředí tovární architektury osvěžené kreacemi moderních umělců. A všude kolem Vás rozesmáté tváře roztančených lidí. Hartera suveréně buduje svůj image mezi evropskými festivaly a s přátelským pozdravem vítá všechny lidi toužící po dobré zábavě.

Pohled, při kterém se nám zastaví dech, je pohled na rijecký záliv, který brázdí množství bílých plachetnic. Soutěžící ze všech zemí světa se sem jednou ročně sjíždějí na závod plachetnic Velika Fiumanka po trase z Rijeky do Omišlje a zpět. V tomto závodě se i ti nejhouževnatější vydávají ze všech sil. Letos se v rámci velké regaty bude konat i regata pro média pod názvem NCPress Fiumanka. Nezbytná událost pro všechny milovníky sportovního adrenalinu. www.fiumanka.hr

www.hartera.com

KVARNER

www.chorvatsko.hr

19


LÉTO VE FUŽINE

KULTURNÍ LÉTO

Fužine 13.6. - 22.8.

Malinska 15.6. - 30.8.

Fotografie: Marinko Jakovljević

Fotografie: Nediljko Vučetić

Břehy překrásného jezera Bajer se v létě stávají dějištěm zábavných událostí, od koncertů hudby různých žánrů až po sportovní soutěže. Jsou to akce, kterými se místní obyvatelé Fužine snaží obohatit pobyt svých návštěvníků v tomto překrásném horském kraji. Příjemná teplota sobotních večerů hladí vaši pokožku a hudební hvězdy lahodí vašemu sluchu, o vaše chuťové buňky se postará bohatá nabídka pokrmů, neobyčejná a tajuplná jídla chorvatských hor.

Malinska na Krku nabízí svým návštěvníkům impresivní kulturní program, kterým letní dovolenou obohacuje a činí ji tak plnohodnotnou a významnou. Během června, července a srpna se z kláštera sv. Máří Magdaleny ozývají ladné zvuky klasických nástrojů. Několik nejtalentovanějších chorvatských hudebníků volí Malinsku jako místo, na kterém mohou předvést své umění. V  Galerii sv. Mikuláše si můžete prohlédnout díla mnohých uznávaných umělců, jako např. Alexandra Forenbahera, Maura Stipanova nebo Antuna Hallera. Nedovolte, aby vaše dovolená v Malinské skončila aniž by duše byla obohacena alespoň douškem kultury.

www.tz-fuzine.hr

www.tz-malinska.hr

20

www.chorvatsko.hr

KVARNER


LÉTO NA LUJZIANĚ A KAROLINĚ Delnice 19.6. - 18.7.

LÉTO NA HRADIŠTI Rijeka 19.6. - 12.9.

Fotografie: Ninoslav Pleše

Fotografie: St. Valter

Horskou oblastí v minulosti vedly důležité mezinárodní cesty pro karavany. Na počátku 18. století byla dokončena výstavba Karolinské cesty, důležité spojnice mezi Karlovacem a městem Bakrem. Ale z důvodu nevyhovujícího kopcovitého terénu, byla začátkem 19. století zprovozněna nová cesta, zvaná Lujziana, podle jména Napoleonovy manželky Marie Luisy. Lujzijana v  té době byla jednou z  nejmodernějších komunikací v Evropě a přinášela blahobyt obyvatelstvu Gorskog kotara. V současnosti tyto dvě cesty již nemají svůj někdejší význam, ale jejich zlaté časy se připomínají touto letní slavností. Lujzianou a Karolinou v těchto dnech procházejí karavany poutníků oblečených do dobových kostýmů, hudba zní za každou zatáčkou a místní obyvatelé využívají každé příležitosti, aby vám nabídli domácí jídla a koláče. Přidejte se i vy k průvodu šlechticů, knížat a jejich luxusních spřežení.

Po celé tři letní měsíce mají návštěvníci Rijeky příležitost zapojit se do rozmanitého kulturního programu, který se koná na hradišti Trsat. Původní hradby zde sloužily jako obrana proti nájezdům tureckých vojsk a byly postaveny na místě někdejší římské pozorovatelny. Uvnitř hradeb probíhají kulturní a zábavné akce, které hostí mnohé populární osobnosti naší herecké a estrádní scény. Pohodlně se usaďte, osvěžte se od letních veder mezi hradbami a užívejte v představeních a koncertech. www.bascinskiglasi.hr

www.lujzijana.com

KVARNER

www.chorvatsko.hr

21


RIJECKÉ LETNÍ NOCI

LETNÍ KARNEVAL Novi Vinodolski 2. - 3.7.

Rijeka 30.6. - 24.7.

Fotografie: Dražen Šokčević

Archív: TSM Novi Vinodolski

Během letních měsíců se rijecká náměstí, ulice a terasy mění v divadelní scény. Nejnavštěvovanější městské lokality, ale i místa samotným Riječanům neuvěřitelná, že by se mohla stát kolbištěm herců a divadelních rekvizit, se na pár týdnů předávají do rukou umělců nejrůznějších hudebněscénických vyjádření. Program festivalu zahrnuje od provedení klasických dramat, premiér novějších dramatických textů a koncertů klasické hudby až po vystoupení pouličních divadel a koncerty estrádních hvězd. Nezbytnou součástí Festivalu je i propojení průmyslové architektury a divadla, proto se některá představení odehrávají v prostorách někdejších průmyslových budov.

Během letních měsíců některými městy Kvarnerského zálivu procházejí průvody masek. Ani Novi Vinodolski není výjimkou, proto v  červenci otevírá brány maskám a dočasně předává vládu nad městem Letnímu karnevalu. Podle tradice zde není místo pro zachmuřené pohledy a vážný výraz ve tvářích, smích se jako nákaza šíří celým městem. Zapomeňte na své starosti, skryjte se pod masku a myslete na to, jak je život krásný.

www.rijeckeljetnenoci.com

22

www.chorvatsko.hr

KVARNER

www.tz-novi-vinodolski.hr


LIBURNIA JAZZ FESTIVAL

KASTAVSKÉ KULTURNÍ LÉTO

Opatija 2. - 4.7.

Kastav 4.7. - 30.8.

Fotografie: Davor Hrvoj

Fotografie: Vjekoslav Šabarić

Pokud jste milovníkem jazzu, v létě je Opatija to pravé místo pro vás. Pokud na jazz nepohlížíte jako na komplexní a uzavřený styl hudby, který je určen pouze pro hudebníky a ne pro širší publikum, Liburnia jazz festival je určený více vám než zarytým jazzistům. Myšlenka vychází z  představy přiblížit právě jazzovou hudbu širšímu okruhu hudebního publika. Na festivalu můžete užívat v umění některých nejtalentovanějších jazzových umělců a zúčastnit se jazzových akcí kde zjistíte, že jazz je jedním z hudebních stylů, dostupných každému. Přijeďte do Opatije a staňte se součástí mezinárodního jazzového společenství.

Na malém kopci nad Rijekou leží malinké městečko Kastav, městečko kultury a vzdělání. Vzhledem k této tradici, Kastav má v létě bohatý a kvalitní kulturní program. Návštěvníci se zde mohou setkat se širokou nabídkou dramatických, hudebních a výtvarných akcí. Početná představení, koncerty domácích i zahraničních hudebníků a různé výstavy jsou přínosem romantické náladě, kterou Kastavské kulturní léto okouzluje své hosty. www.kkl.hr

www.liburniajazz.hr

KVARNER

www.chorvatsko.hr

23


OSORSKÉ HUDEBNÍ VEČERY

VINODOLSKÉ LETNÍ VEČERY

Osor 12.7. - 22.8.

Bribir, Grižane, Tribalj a Drivenik 14.7. - 23.8.

Fotografie: Bojan Purić

Fotografie: Dino Lovrić

Jako kdyby bylo samozřejmostí, že dokud se procházíte uličkami pitoreskních městeček na ostrovech Lošinj a Cres, můžete slyšet hudbu za zavřenými okenicemi. Městečko Osor, mezi jehož domy se skrývá starodávné antické divadlo, na vás dýchá zvláštní uměleckou atmosférou. Pokud se na chvíli zastavíte před osorským renesančním kostelem Nanebevzetí Panny Marie, uslyšíte hudbu, která jako by byla stvořena pouze pro toto místo a tento okamžik. Ale to se vám nezdá, v kostele určitě probíhá koncert, jeden z celé série letních koncertů našich špičkových instrumentalistů, kteří se účastní hudebních večerů v Osoru.

Letní návštěvníci Vinodolské riviéry by se měli připravit na dovolenou, která jim kromě slunce a blahodárného pobřeží Jadranu, nabídne i pravou hudební zkušenost. V létě se na historických lokalitách v okolí Novog Vinodolskog, jako jsou staré frankopanské hrady Bribir a Drivenik, konají koncerty, které svojí rozmanitostí rozšiřují naše hudební obzory. Právě jak si prostor měsícem ozářených starobylých staveb zasluhuje. Vinodolské letní večery nabízejí špičkové provedení děl klasické hudby. Některé z  večerů jsou věnovány chorvatské lidové hudbě, která odhaluje kořeny naší kultury. Ale nebuďte překvapení, když místo hudebníků před vás předstoupí herci. Od letošního roku místní obyvatelé připravují i mnohá divadelní překvapení, čímž jen doplní vaši opravdovou kulturní dovolenou.

www.osor-festival.hr

www.tz-vinodol.hr

24

www.chorvatsko.hr

KVARNER


KAISERNACHT

RABSKÁ VESELICE

Opatija 16. - 18.7.

Rab 25. - 27.7.

Fotografie: David Kurti - Foto Luigi

Fotografie: Goran Novotny

Architektonické skvosty a nádherné parky perly Jadranu vás mohou zavést do jiného světa, světa pohádek, ve kterém si princové na bílých koních ještě stále namlouvají své princezny. Důvodem je skutečnost, že Opatija je pozůstalostí Rakousko-uherské monarchie a nejoblíbenějším místem pro chvíle odpočinku jejího dvora. Toto královské letovisko odjakživa lákalo mnohé krále, císaře, prince, hrabata a baronky a častými hosty zde byli umělci, vyhledávající inspiraci pro svá díla. Se těmi všemi se lze během měsíce července opět setkat v ulicích Opatije. Neboť Opatijci se, s cílem oživit tuto atmosféru každý rok v červenci převlékají do dvorních kostýmů a účastní se manifestace, která celé město vrací o několik století do minulosti.

Sv. Jakub, sv. Antonín a Sv. Kryštof jsou tři světci, o jejichž svátcích se Rab vrací daleko do svojí středověké minulosti. Dávná rytířská klání můžete vidět na velkolepém Turnaji rabských samostřílců, kde soutěží o cenu, kterou jim již tradičně slavnostně předává rabský kníže. Atmosféru oživují hudebníci a praporečníci a všichni účastníci oblečení do středověkých kostýmů se mohou připojit k  dlouhému průvodu městem. Rabská veselice v místních lidech oživuje vzpomínku na někdejší vzhled jejich města z dob, kdy slavilo svoji svobodu a samostatnost. www.fjera.hr

www.opatija-tourism.hr

KVARNER

www.chorvatsko.hr

25


KRČSKÝ JARMARK – LOVREČEVA Krk 8. - 10.8.

VINODOLSKÁ RŮŽIČKA Grižane 13.8., Bribir 14.8., Novi Vinodolski 19. - 21.8.

Fotografie: Ivica Brusić - Brujo

Archív: TSM Novi Vinodolski

V létě nás na jadranských ostrovech může skutečně jen máloco překvapit. Jsme připraveni na vše, čeho je naše fantazie schopna dosáhnout. Přesto však krčští rytíři a jejich dámy překonávají i ta nejsmělejší očekávání. Právě takováto neobvyklá scéna Vás očekává na Krku – rytíři soutěží v různých rytířských dovednostech, v městském přístavu se odehrává námořní bitva, piráti hledají dávno zapomenutý poklad. A Vy, nejen že se nemusíte bát, že Vám někdo z nich ublíží, nýbrž můžete vše to pozorovat a přitom si vychutnávat pochoutky originální krčské kuchyně. Toto je Lovrečeva!

Jedna z legend se díky vyprávění zachovala mezi obyvateli Novog Vinodolskog dodnes. Totiž během vinobraní, kterého se každý rok účastnili všichni mladí z tohoto kraje, se pečlivě sledovalo, která z dívek je nejpilnější. Po dokončení sklizně zvolili mezi dívkami tu nejkrásnější a nejpilnější, která byla okorunována vinnou révou. Slavnost úspěšného vinobraní byla věnována právě této dívce. Vinodolané se rozhodli obnovit tuto tradici a jedním modernějším způsobem připomenout minulost svého kraje. Na oslavě hosté mohou užívat v  různých ekologických produktech, vinodolských specialitách, různých lidových hrách a tamburašské hudbě.

www.tz-krk.hr

www.tz-novi-vinodolski.hr

26

www.chorvatsko.hr

KVARNER


POUŤ PŘI PŘÍLEŽITOSTI SVÁTKU NANEBEVZETÍ PANNY MARIE Rijeka, Trsat, 15.8.

LIBURNIA FILM FESTIVAL Ičići 27. - 30.8.

Archív: TSŽ Přímořsko-goranská

Fotografie: Dino

Dávného roku 1291, jednoho rána dřevorubci z Trsatu před sebou spatřili lesní domeček, který tam dříve nestál. Vylekaní a udivení, informovali o tom zázraku faráře Jurjeviće, který je uklidnil s tím, že již ví o co se jedná. Byla to totiž nazaretská chaloupka Panny Marie, kterou ze strachu před tureckými dobyvateli přenesli andělé do Trsatu, kde stála celé tři roky a sedm měsíců. Potom nastal čas, aby pokračovala ve své cestě do Lorety, kam původně měla být přenesena. Kněz Martin Frankopan na tomto místě jako útěchu zdejším obyvatelům postavil františkánský klášter. Dnes se v  Trsatu nachází Svatyně Matky boží, známá četnými vyslyšeními a poutěmi spousty věřících, obzvlášť v  den Nanebevzetí Panny Marie.

Udělejte si pohodlí a pod nebem plným hvězd nad Ičići užívejte v promítání chorvatských dokumentárních filmů. Umožňuje vám to program Liburnia Film Festivalu, který kromě několika premiérových projekcí, pravidelně uvádí i všechny naše dokumentární filmy, oceněné na domácích i zahraničních filmových festivalech v uplynulém roce. Tímto způsobem filmový festival zajišťuje svým návštěvníkům nejkvalitnější výběr domácích producentů dokumentárních filmů. Po ukončení projekce se můžete podělit o své dojmy při zábavě a vystoupeních vrcholových hudebních hostů Festivalu. www.liburniafilmfestival.com

www.rijeka-nadbiskupija.com

KVARNER

www.chorvatsko.hr

27


DNY VÍNA NA OSTROVĚ KRK

OLIVOVÉ DNY Punat 10. - 19.10.

Vrbnik 28. - 29.8.

Fotografie: Rino Gropuzzo

Fotografie: Ernest Bonifačić

Mezi vína, na která jsme hrdí, když ve světě představujeme bohatou tradici chorvatského vinařství, řadíme i vína vrbnických vinařů, kteří vítají tuto poctu. Každým rokem v srpnu shromažďují všechny milovníky vína, jak výrobce, tak i ty, co jednoduše rádi užívají v kouzlu každé kapky. Na vrbnických Dnech vína se konají celodenní degustace a prezentace vín, návštěvníci mají příležitost si koupit z první ruky to nejlepší víno od originálních výrobců a ochutnat i různé původní krcké gastronomické speciality. Kromě veselého ochutnávání si na výstavách mohou prohlédnout vinařské a vinohradnické nástroje a zařízení na výrobu vína a zasvětit se do umění přípravy, se kterou se v moderních průmyslových závodech nesetkají.

Jen těžko si umíme představit Jaderské moře bez vůně oliv a chutě olivového oleje. Olivy jsou v naší kuchyni velmi ceněné, tak není divu, že se v Punatu na ostrově Krk konají Olivové dny, na kterých jsou návštěvníkům prezentovány tyto výjimečné léčivé plody. Je to jedinečná příležitost zúčastnit se sběru oliv a zažít kousíček ostrovního každodenního života. Dokud sbíráte, domácí vám při zvucích sopila poslouží sedláckou svačinu. Večer, po celodenní práci vám místní vystrojí bohatou hostinu. Nejlepší kuchaři z celého Chorvatska tu totiž soutěží o ten nejchutnější pokrm z oliv, který i vy budete moci ochutnat.

www.vrbnik.hr

28

www.chorvatsko.hr

KVARNER

www.tzpunat.hr


MARONÁDA Lovran 15. - 31.10.

NOVOROČNÍ POHÁR V PODVODNÍM RYBOLOVU Mali Lošinj, 28. - 30.12.

Fotografie: Ana Slamek

Fotografie: Miro Andrić

Lovransné marony jsou jednou z nejkvalitnějších odrůd jedlých kaštanů na světě. Tento druh se vyskytuje pouze v kvarnerském kraji a vznikl křížením kaštanů z Dálného Východu, které sem přivezli lovranští námořníci, a domácích druhů. Lovraňané jsou na své kaštany právem hrdí, proto jim věnovali tři říjnové víkendy, první v samotném v Lovranu a další dva víkendy v nedalekých vesnicích Lignju a Dobreču se koná slavnost zvaná Maronáda. Tam se nabízejí výrobky z kaštanů, tradiční pečené kaštany a další kaštanové speciality, koláče a dorty. Ale všechny pochoutky neobsahují kaštany, takže si návštěvníci mohou pochutnat i na domácích medových pálenkách i mladém domácím vínu.

Památník podvodnímu rybolovci na jednom z náměstí je důkazem toho, jak si obyvatelé Lošinje považují tohoto sportu. Díky mírnému středomořskému podnebí, mohou místní lidé před koncem roku nabídnout podvodním rybářům nezapomenutelný zážitek ze soutěže těsně před Novým rokem. Tato soutěž se skládá ze dvou pohárů: Novoroční pohár měst a Evropský pohár národů, ale oba poháry jsou stejně atraktivní, protože při každém ponoření se divákům tají dech a nepřestávají fandit. To je příležitost, abyste ve společnosti odvážných lidí ve sportovním prostředí přivítali Nový rok. www.cres-losinj.net/udica

www.tz-lovran.hr

KVARNER

www.chorvatsko.hr

29


LIK A - K ARLOVAC


ŠLECHTICKÉ TRHY

NOVALJSKÉ KULTURNÍ LÉTO

Dubovac 17.5. - 4.6.

Novalja červen - září

Fotografie: Igor Čepurkovski

Fotografie: Eugen Rebernišak

Na celé dva týdny v roce se Dubovac stává středověkým městečkem. Na počest dávné minulosti města, kdy žilo bouřlivým obchodnickým životem ještě před ustanovením města Karlovac, obyvatelé tohoto kraje pořádají veliký trh. Při procházce uličkami tohoto trhu se seznamujete se středověkými obyčeji, řemesly, zbraněmi, hrami a pokrmy. Baví vás kostýmovaní herci a hudebníci, trhovci a řemeslníci jako středověcí šašci vás lákají ke svým stánkům, rytíři v brnění a vojáci z historických formací odvážně bojují o vaši pozornost. Kdo ví, třeba se vám podaří naskočit na bílého koně a vysvobodit svoji dívku, uvězněnou ve vysoké věži.

Oslavami dne svého města na svátek Svatého Antona - 13. června, začínají Novaljané dlouhé teplé léto oplývající rozmanitými kulturně-uměleckými a zábavními akcemi. Novaljské kulturní léto tvoří mezi jiným Novaljski trijatar, který bude tento rok hostitelem řady dramatických představení, koncerty vážné hudby v interpretaci domácích i hostujících hudebníhů, různé výtvarné výstavy, zvláště výstava pažské ovce a pažského sýra a etno večery, v jejichž rámci se bude konat také Festival pisme nakanat ostrova Pagu. Při takových akcích trvá léto v Novalji ještě déle! www.tz-novalja.hr

www.karlovac-touristinfo.hr

LIKA - KARLOVAC

www.chorvatsko.hr

31


OGULINSKÝ FESTIVAL POHÁDEK

SVATOJÁNSKÝ OHEŇ Banija a Gaza - břehy Kupa 23.6.

Ogulin 10. - 14.6.

Fotografie: Ankica Puškarić

Fotografie: Vedran Skukan

Už při vzpomínce na Ivanu Brlić Mažuranić se dětem rozzáří oči. Její jméno jim připomíná nečetná dobrodružství postav chorvatských pohádek, Striborův les, neposedné Tintiliniće a zvědavého Potjehu při hledání pravdy. Ivana Brlić Mažuranić je naše nejznámější a nejpřekládanější autorka pohádek, které vyvolávají nadšení u dětí a dospělým svojí fantazií berou dech. Na památku své krajanky místní obyvatelé každý rok pořádají Festival, který jejich město mění ve svět pohádek. Do Ogulinu přijíždějí divadelní soubory, spisovatelé a hudebníci, pořádají se představení, promítání kreslených filmů a dětské výtvarné koutky, které podporují kreativitu a fantazii dávají křídla. Zapomeňte pár dní na realitu a vydejte se cestou, na které můžete potkat víly, trpaslíky, ale i zlé čarodějnice.

V noci před svátkem oslavujícím narození Svatého Jana Křtitele, se na březích Kupy odehrává kouzelné představení světel. Jako kdyby soutěžily, čí oheň bude velkolepější. Banijci i Gažané, každý na svém břehu, zapalují ohně jejichž záře osvětluje noční oblohu a všechny přítomné naplňují pocitem Boží přítomnosti. Mezi diváky se šíří vzdechy údivu a vlahý vánek zvedá jiskry ohňů vysoko do noci. www.karlovac-touristinfo.hr

www.ogfb.hr

32

www.chorvatsko.hr

LIKA - KARLOVAC


KARLSTADT FESTIVAL

LÉTO VE SLUNJI

Karlovac 23.6. - 6.9.

Slunj červenec - srpen (víkendy)

Archív: TSŽ Karlovacká

Fotografie: Ivančica Cindrić

Karlstadt festival spojuje všechny kulturní události, které se v Karlovci odvíjejí během června a července. Ale 13. červenec je významným datem, právě   tento den je určený jako středový den Festivalu, protože zaznamenává den zrození Karlovce. Letos Karlovčané slaví přesně 431 narozeniny svého města. Při té příležitosti bude připravená pravá narozeninová oslava, doplněná různými zábavnými a gastronomickými programy. Přijďte i vy a popřejte k narozeninám městu, které leží na čtyřech řekách!

Dlouhé letní dny tráví obyvatelé Slunje zábavou. Během července a srpna se ve Slunji koná množství sportovně-rekreačních akcí. Léto ve Slunji zahajují tradiční hry na vodě řeky Korany a pokračuje dalšími víkendy všemi možnými směry, od obvyklých sportů, jako fotbal, plážový volejbal nebo kuželky, až po méně obvyklé jako paintball, vzpírání a populární olympiáda starodávných sportů. Stejně tak se místní věnují i kulturním akcím, jako jsou výstavy, večery pro mladé hudební skupiny, promoce knih a výtvarné kolonie. Užijte si Léto ve Slunji!

www.karlovac-touristinfo.hr

www.tz-slunj.hr

LIKA - KARLOVAC

www.chorvatsko.hr

33


USKOCKÉ DNY

KARLOBAŽSKÉ LÉTO

Senj 9. - 11.7.

Karlobag 20.7. - 20.8.

Fotografie: Dino Lovrić

Archív: TSO Karlobag

Senj, námořní město na úpatí svahů severního Velebitu, má za sebou slavnou minulost poznamenanou chrabrostí uskockých rytířů. Nejslavnější dny své historie si Senjané připomínají během trvání Uskockých dnů – třídenní manifestace oživlé historie. V těchto dnech se v Senji konají rytířské turnaje, průvody, a celé město je ve dne v noci v obležení. Občerstvení od tohoto vzrušení mohou návštěvníci vyhledat v rytířských táborech, kde se připravují středověké speciality, nebo se mohou odevzdat do rukou středověkých šprýmařů, komediantů a renesančních hudebníků.

Pokud jste měli v úmyslu strávit svou letní dovolenou užíváním v absolutním klidu, nic neděláním, pak ani nepomýšlejte na Karlobag, protože Karlobažané pro své hosty připravili aktivní léto nabité událostmi a možnostmi. Kromě toho, že si v Karlobagu můžete vychutnávat autochtonní chutě pokrmů a nápojů, můžete si, na jeho hlavním náměstí - staré Bašské place, dva večery v týdnu užívat na tanečních večerech nebo rybářské slavnosti, zatímco ty, kteří touží po trochu ‘vážnější’ zábavě’, přitáhnou zvuky klasické hudby, které zní z kostela sv. Josipa. O ostatní se už postará slunce a moře.

www.tz-senj.hr

34

www.chorvatsko.hr

www.tz-karlobag.hr

LIKA - KARLOVAC


EKO-ETNO GACKA

MEZINÁRODNÍ LETNÍ KARNEVAL V SENJI

Otočac 24.7.

Senj, 2. - 7.8.

Archív: TSM Otočac

Fotografie: Foto Kabar

Gacká dolina je pravá přírodní léčebna. Čistý horský vzduch, průzračná voda, bohatství léčivých rostlin, které si můžete natrhat přímo u cesty, to jsou hodnoty, o které místní lidé pečují už po staletí. Každá návštěva tohoto kraje je jako balzám na tělo i duši a tradiční trhy v Otočci jsou příležitostí k tomu, abyste si aspoň kousek tohoto bohatství odvezli domů. Podle receptů, které nejlépe znají lidé těchto krajů, se připravují různé výrobky z  medu, léčivých bylin, různé pálenky a marmelády, výrobky ze dřeva a vlny a Gačanské trhy vám všechno nabízejí na jednom místě.

Pro Senjany je karneval nejdůležitější událostí v roce. Karnevalová atmosféra již týdny před jeho začátkem proniká i do nejskrytějších koutků města. A když karnevalové veselí začne, trvá celý týden bez přestávky - karnevalové hry, v nichž soutěží skupiny v maskách, moto-alka v maskách, taneční vystoupení, pouliční představení, malování na asfaltu, atd. Kromě všech doprovodných událostí, definitivním vrcholem festivalu je veliký karnevalový průvod, kterého se zúčastní až tři tisíce masek. www.tz-senj.hr

www.tz-otocac.hr

LIKA - KARLOVAC

www.chorvatsko.hr

35


PODZIM V LICE Gospić 2. - 3.10.

Fotografie: Ivica Šubarić

Krása lických vrchů nás může přinutit k tomu, abychom zapomněli, odkud a kam máme namířeno a svou pohádkovou nádherou nás může zavést do jiných časů. Ale tento zážitek nám může nabídnout i akce Podzim v Lice, která se odvíjí v Gospići. Její hlavní událostí je výstava, na které se mohou návštěvníci přesvědčit o  potenciálu Lických drobných hospodářství a podnikatelů. Ale výstava také nabízí i některé tradiční rysy kraje, jako například různé potravinářské, okrasné a spotřební předměty, které místní vyrábějí už odnepaměti. Výstavu doplňují kulturně-umělecké soubory, které svojí hudbou vytvářejí původní zážitek Liky. www.licko-senjska.hr

36

www.chorvatsko.hr

LIKA - KARLOVAC


D ALM Á C I E - Z ADAR


DNY KVĚTIN

POUŤ NA SVÁTEK PANNY MARIE ZE ZEČEVA

Sv.Filip a Jakub 23. - 25.4.

Nin 5. a 10.5, 5.8.

Archív: TSO Sv.Filip a Jakub

Fotografie: Marija Dejanović

Již devátým rokem v pořadí je duben ve Sv. Filipu a Jakubu ve znamení květin. Vzdejte se na tyto tři dny opojné vůni květinových polí a užívejte v  rozkošné koláži barev. Zhluboka se nadechněte a dovolte aby vás zanesla neskromná krása přírody v lidském aranžmá. Festival květin zadarské župy vám umožňuje účast v eko-dílnách, na prezentacích, příležitostných poradách a přednáškách, soutěžích aranžérů, výstavách a módních přehlídkách. Květina vždy byla a zůstala pro duši nejmilejším darem!

Dávného roku 1516 se Blahoslavená Panna Marie ukázala pastýřce na ostrůvku Zečevo v samotném srdci Ninského biskupství. Četná svědectví tohoto zjevení přiměla biskupa Jurja Divnića k tomu, aby den zjevení, 5. května, prohlásil svátkem Panny Marie ze Zečeva, který se v okolí od toho dne slaví. Věřící přicházejí z různých krajů a vydávají se na pouť k Blahoslavené Panně Marii kvůli potvrzeným zázrakům, které se udály v průběhu uplynulých pěti set let a 5. srpna se socha Panny Marie převáží loďkami na místo zjevení. Ať se duchovní zkušenost z této pouti stane i součástí Vašeho života!

www.sv-filipjakov.hr

www.nin.hr

38

www.chorvatsko.hr

DALMÁCIE - ZADAR


PO STOPÁCH WINNETOUA

FESTIVAL AUTOCHTONNÍCH POKRMŮ, NÁPOJŮ, AUTOCHTONNÍCH SUVENÝRŮ A FOLKLÓRU

Starigrad-Paklenica 29.5. - 5.6.

Biograd n/m, 4. - 6.6.

Archiv TZO Starigrad

Fotografie: Saša Samac

Statečný náčelník Winnetou projížděl na koni naším národním parkem Paklenicí (jakož i Krkou a Plitvickými jezery), ale jen ve filmu – přírodní krásy těchto parků byly využity pro potřeby filmu, který se před více než čtyřiceti lety natáčel podle slavných románů Karla Maye. Dnes, díky této manifestaci, můžete živě pocítit místa, na kterých se film natáčel, vychutnávat si přírodní krásy Krásné Naší, vyzkoušet si jízdu na koni nebo střelbu z luku a navečer usednout k táborovému ohni, ochutnat různé delikatesy a poslouchat country muziku. A to vše při sledování stop Winnetoua!

Stůl dlouhý šest set metrů? Zní to trochu nereálně, ale v Biogradu na Moru takový stůl skutečně existuje. Prostírá se již tradičně a vše, co se na něm může najít, si lze jen těžko představit: především jídlo a pití všude kam dohlédnete, a to autohtonní pokrmy, připravené podle originálních receptur, které pro své návštěvníky připravují restauratéři Zadarské župy; potom suvenýry sebrané nejen z celého Chorvatska, ale i ze sousedních zemí jako je Slovinsko, Maďarsko a Itálie. Celkem 232 vystavovatelé společně za stejným stolem! Podívaná, kterou musíte vidět!

www.rivijera-paklenica.hr

www.bigradnamoru.hr

DALMÁCIE - ZADAR www.chorvatsko.hr

39


FESTIVAL KRÁLOVSKÝCH MĚST

ZADARSKÉ DIVADELNÍ LÉTO

Biograd 26. - 27.6.

Zadar 29.6. - 4.8.

Archív: TSM Biograd n/m

Fotografie: Željko Karavida

V loňském roce získal Biograd prestižní cenu Stříbrný květ Evropy, a tím se úspěšně představil jako jedna z  nejpřitažlivějších turistických destinací Starého kontinentu. Soutěže o tuto cenu se zúčastnil svým letním festivalem, který se koná v ulicích překrásného biogradského městského jádra. Festival královských měst je totiž jedinečnou prezentací udržování rozvoje. Účastnici představují stará řemesla, ekologické výrobky a suvenýry a celou událost zdobí květinová aranžmá na výstavě květin a úpravě okolí.

V prostředí zadarských historických objektů, které svojí krásou již po staletí udivují návštěvníky jaderského pobřeží, se v  letních měsících odvíjí program, který vaší dovolené dodá zvláštní kulturní nádech. Tento program je věnován obecně scénickým dílům, což znamená, že jeho návštěvníci mohou jeden večer napjatě sledovat děj divadelního dramatu a další den si užívat v tanečních choreografiích. Zadarské divadelní léto je otevřené i hudbě a můžete si být jisti, že budete mít příležitost vychutnat si vrcholné výkony chorvatských a zahraničních hudebníků.

www.biogradnamoru.hr

40

www.chorvatsko.hr

www.hkk-zadar.hr

DALMÁCIE - ZADAR


KULTURNÍ LÉTO OSTROVA UGLJANU

HUDEBNÍ VEČERY VE SV. DONATU

Preko, Ugljan, Kali, Kukljica 1.7. - 31.8.

Zadar 5.7. - 11.8.

Fotografie: Valentin Bakota

Fotografie: Vladimir Ivanov

Rozhodnete-li se strávit dovolenou na ostrově Ugljan, určitě se nebudete nudit. Na všech místech probíhají různé akce a každý den vám umožní navštívit některou z nich. Například v Brižićově paláci se konají večery poezie, v Ugljanu zas závod plachetnic, Čeprdljenská noc rybářských luceren, defilé loděk, trh antikvit a na Kualjských rybářských nocích v Kali budete moct ochutnat různé rybí speciality tohoto kraje. V Kukljici se koná Slavnost Panny Marie Sněžné, na kterou se pravidelně sjíždí až stovka lodí v tradičním procesí a Priješka legrica je slavnost, o které uslyšíte slova chvály již na trajektu ze Zadaru. Zábavná pokušení, do kterých vás uvádí ostrov Ugljan nejsou pro ty, kteří touží po poustevnické dovolené, ale rájem pro ty, co touží poznat kulturu místních obyvatel.

Kostel sv. Donáta je nejznámější zadarský kulturní památník. Jeho velikost a impresivní akustika jsou důvodem, proč je v jeho prostorách pořádán tento festival vážného charakteru. Totiž při Hudebních večerech se v kostele sv. Donáta konají koncerty středověké, renesanční a raně barokní hudby. Tímto způsobem tyto večery senzibilizují své návštěvníky k hodnotám této hudby. Koncerty v takovém sakrálním prostředí nabízejí svým posluchačům i duchovní zkušenost. Melodie pronikají hluboko do nás a svým souladem nás přenášejí do úplně jiného světa. Sklopte oči, hluboce se nadechněte a oddejte se hudbě a jejímu uvolňujícímu účinku. www.donat-festival.com

www.preko.hr www.ugljan.hr www.kali.hr www.kukljica.hr

DALMÁCIE - ZADAR www.chorvatsko.hr

41


NINSKÁ ŠOKOLIJADA

NOC ÚPLŇKU

Nin 18.7.

Zadar 26.7.

Archív: TSM Nin

Archív: TSM Zadar

Tradice přípravy jídla z uzeného masa šokola (podobné uzené šunce, s různými přísadami, ve tvaru rolády) sahá daleko do 17. století. I dnes se tvrdí že každá rodina tají svůj recept na přípravu tohoto chutného jídla z uzené vepřové krkovice. Dům od domu je každý šokol jiný a právě tato tradice je důvodem, že se jednou za rok v Ninu koná akce, jejímž základem je soutěž v přípravě šokola. Přípravy na soutěž trvají už od ledna, kdy soutěžící začínají se zpracováním masa. Samotná soutěž je doprovázena vřelou atmosférou jako při sportovních utkáních a kulminuje vyhlášením Nejlepšího výrobce šokola roku a ochutnávkou připravených pokrmů. Šokolijada je přísně chráněna před okolním světem a pro vás je to jedinečná příležitost ochutnat tuto krajovou specialitu.

Za noci úplňku se na zadarském nábřeží oslavuje šťastné soužití kultur ostrovanů a obyvatel pobřeží. Harmonické soužití těchto dvou kultur je něčím, na co jsou obyvatelé zadarského kraje výjimečně hrdí. Po staletí obyvatelé měst i ostrova žili v šťastné a oboustranné symbióze, jedni i druzí žili ze vzájemného výměnného obchodu. Dnes jsou na tuto slavnost zváni všichni návštěvníci, aby zjistili, jak se kdysi žilo. Na břehu se zhasíná veřejné osvětlení a zapalují se lampiony a svíčky. Za úplňku se lidé setkávají, povídají si a baví se při lákavých chutích místních specialit a kvalitních vín. Malebná hra stínů, která se při tom odvíjí, je nezapomenutelným zážitkem. www.tzzadar.hr

www.nin.hr

42

www.chorvatsko.hr

DALMÁCIE - ZADAR


FESTIVAL POULIČNÍCH UMĚLCŮ „KALELARGART“

LETNÍ KARNEVAL NA PAGU

Zadar, 29. - 31.7.

Pag 30. - 31.7.

Archív: TSM Zadar

Fotografie: Josip Fabijanić

Městské ulice jsou místem volnosti a nespoutaného vyjadřování. Proto je vždy příjemné vidět na nich kreativní umělce, obzvlášť když jde o městská jádra, jako je zadarská Kalelarga. Početní akrobaté, žongléři, polykači ohně, kouzelníci, tanečníci na tyči, performéři, umělci, dizajneři a grafici přetvářejí na tři dny zadarský poloostrov ve svět na hranici reality. Nezatíženost pouliční kultury určitě nikoho nenechá lhostejným, proto ji odměňte upřímným potleskem!

V každém případě musíme připomenout, že letní karneval na ostrově Pag, je nejstarším karnevalem na Jadranu. Již samotná tradice návštěvníkům zaručuje, že zde zažijí něco neobvyklého. Karneval trvá dva dny, první den probíhá slavnostní průvod a v neděli 26. srpna ty nejatraktivnější masky získávají bohaté odměny. O zábavu se postarají různé umělecké soubory a dětské sbory, návštěvníci stržení veselou atmosférou karnevalu se mohou přidat k  tradičnímu Pažskému kolu, lidovému tanci za doprovodu Městské hudby. Ovšem závěr Karnevalu tvoří jeho nejatraktivnější část. Jde o pálení masopustu Marka na hlavním náměstí, čímž se podle pověry vyhánějí zlé síly na celý příští rok.

www.rmc-zadar.com

www.pag-tourism.hr

DALMÁCIE - ZADAR www.chorvatsko.hr

43


LÉTO NA PAGU

BIOGRADSKÁ NOC

Pag 1. - 10.8.

Biograd 4.8.

Fotografie: Josip Fabijanić

Archív: TSM Biograd n/m

Renesanční městečko Pag hostí v srpnu Festival vážné hudby pod dirigentskou taktovkou našeho světoznámého pianisty Lovre Pogorelića. Přál si obohatit život obyvatel města a jeho návštěvníků, a tak vznikl Festival, který přivádí do města vrcholové hudebníky. I letos se budou moct návštěvníci Pagu zaposlouchat do těch nejlepších skladeb světových umělců. Jako hosté jsou pozváni: Julliard Quartet ze Spojených států, violoncellistka Kajana Pačko, moskevské Brahms trio a ansámbl Capella Istropolitana.

Ať se konají kdekoliv, letní slavnosti na jaderském pobřeží jsou událostí, kterou si nesmíte nechat ujít. Atmosféru, která vládne na oslavách nepocítíte nikde jinde na světě a biogradská slavnost jen potvrzuje tuto skutečnost. Přijeďte do Biogradu a tancujte za doprovodu hudby v podání kulturně-uměleckých souborů, sborů a bendů až do svítání. V nabídce je i pestrý výběr jídel, která vám svou chutí a vůní přiblíží dalmatskou kuchyni. Biogradská slavnost vás jistě dokáže uvolnit, nakrmit a poskytne vám bezstarostnou zábavu.

www.pag-tourism.hr

www.biogradnamoru.hr

44

www.chorvatsko.hr

DALMÁCIE - ZADAR


SALJSKÉ SLAVNOSTI

PAKOŠTANSKÉ LETNÍ HRY

Sali, Dugi otok 6. - 8.8.

Pakoštane 7. - 8.8.

Fotografie: German Grbin

Fotografie: Jakov Đinatić

Když saljské lodě doplují do zadarského přístavu za doprovodu veselého hluku oslovské muziky, je to znamení, že začaly Saljské slavnosti, známe po celém Jadranu. Tropíce žerty po zadarských ulicích oslovská muzika zve všechny na třídenní oslavu a volnou zábavu. Už další večer vůně Rybářské noci způsobí muka vašim chuťovým buňkám. Z tolika specialit, brudetu, sardelek a jídel z tuňáka nebudete ani vědět, co dřív ochutnat a mírnou atmosférou dalmatské noci bude krášlit sborová píseň. Sportovně založení návštěvníci, kteří chtějí vyzkoušet i některé nevšední druhy sportů si přijdou na své třetí den Slavností, který končí Saljskou nocí a vystoupením estrádních hvězd. Slavnosti končí v  neděli tradičními oslími závody, které vždy nabízejí nezapomenutelný zážitek.

Pakoštane se otřásají hlasitým povzbuzováním, když nastupují první soutěžící poněkud nedokonalé sportovní postavy, ať už na moři nebo na zemi a začnou starobylé hry. Soutěže, jako například přetahování lanem, oslovské závody, lov sumýšů nebo skákání v pytlích jsou vždycky důvodem bouřlivého smíchu. Obzvlášť zajímavé je to, že soutěžícími jsou většinou turisti, návštěvníci Pakoštane, kteří se rozhodli na vlastní kůži pocítit legendárního dalmatského soutěživého ducha. Samozřejmě, vítězný tým bývá vždy odměněn a o svoji odměnu se nezřídka podělí se všemi kolem. www.pakostane.hr

www.dugiotok.hr

DALMÁCIE - ZADAR www.chorvatsko.hr

45


POUŤ NA SVÁTEK NANEBEVZETÍ PANNY MARIE

JAK ŽILI A PRACOVALI NAŠI PŘEDKOVÉ

Starigrad-Paklenica, 15.8.

Sv. Filip a Jakub 30.8.

Fotografie: Šime Strikoman

Fotografie: Klara Eškinja Glavan

Velkolepé prostředí Velebitu a bezprostřední kontakt s přírodou, nabízí na této pouti všem svým věřícím duchovní bohatství, které se nedá slovy popsat. Na tento slavný den se věřící vydávají na pouť ke kapli Nanebevzetí Panny Marie, posvátnému místu horalů a podvelebitských obyvatel. Kostelík Bohorodice je v dostatečné vzdálenosti od civilizace, umístěný na Velikom Rujanu, nejvýše položené náhorní plošině Velebitu. Po návratu z pouti do Starigradu čeká poutníky slavnost, která se tradičně koná na hlavním nábřeží. Po bohatém duchovním zážitku je to dokonalá příležitost k ochutnávce domácích jídel a k tanci až do ranních hodin.

Kulturně-umělecké soubory, které vystupují v oblasti Svetog Filipa a Jakova, prezentují návštěvníkům život a zvyky lidí filipojakubského kraje písní a tancem. Vrcholný zážitek zaručují vystoupení známějších souborů, jako například Sv. Ivan Glavosijeka z Raštana Donjih a Maslina z Turnja a místní mužský sbor (klapa) Cantus. Talent mladší generace Filipjakovljanů vám představí členové učňovského spolku Đardin. Celý večer bude okořeněn domácí kuchyní. www.sv-filipjakov.hr

www.rivijera-paklenica.hr

46

www.chorvatsko.hr

DALMÁCIE - ZADAR


ZADAR A MOŘE

BIOGRAD BOAT AND CHARTER SHOW

Zadar říjen

Biograd 21. - 24.10.

Fotografie: Filip Brala

Archív: TSM Biograd n/m

Jaký je život u moře, s přílivem a odlivem a závislostí na směru větru? Možná to zní nevděčně, ale lidé žijící u moře nic víc nepotřebují. Moře je jejich život, jejich největší láska a nejlepší přítel. To všechno se nám pokusí představit na této slavnosti, věnované tradici života u moře. Slaví se obrazem – výstavou maket starých lodí, verši a hudbou – básnickými a pěveckými večery. Slaví se vůněmi a chutěmi – přípravou rybích specialit na centrálním náměstí a také ukázkami starých řemesel a zapomenutými dovednostmi – pletení sítí, soukenictví, výroba lan a vázání uzlů a dobývání nových mořských území. I vy to můžete zažít, pokud se zapojíte do regaty Zadarska koka, kde je každý odvážlivec vítán.

Podzimní biogradský nautický trh je místo, kde můžete získat spoustu zajímavých informací spojených s plavbou, uzavřít dobrý a přínosný obchod, ale také se dobře pobavit. Program přehlídky je sestaven tak, abyste měli čas na práci i na zábavu. Přes den je trh určen odborné veřejnosti, ale večer, když vystavovatelé zavřou svoje stánky, na celém prostranství začínají koncerty a další akce, které vás na konci únavného pracovního dne opravdu uvolní. www.marinakornati.com

www.tzzadar.hr

DALMÁCIE - ZADAR www.chorvatsko.hr

47


DA LM Á C I E - Š IB ENIK


EKO-ETNO TRHY

MEZINÁRODNÍ DĚTSKÝ FESTIVAL

Skradin 1. - 2.5.

Šibenik 19.6. - 3.7.

Fotografie: Duško Jaramaz

Fotografie: Ante Baranić

V místech, kde se řeka Krka vlévá do Jaderského moře, leží městečko Skradin. Zvláštní romantické dalmatské městečko, ve kterém žijí otevření a přístupní lidé. O jejich pohostinnosti se můžete přesvědčit sami, pokud navštívíte skradinské eko-etno trhy, na kterých zjistíte všechno, co jste si přáli vědět o dějinách a kultuře tohoto kraje. Na trzích jsou prezentována skradinská tradiční řemesla, výroba šperků a lidových krojů, ruční výrobky a ekologické produkty.

V červnu a červenci se Šibenik stává městem dětí, které oslavuje dětskou představivost a tvořivost. I letos bude hostitelem dětí z celého světa, a to již 50. rok pořadí a své ulice přenechá, stejně jako každoročně už po čtyři desítky let, dětské tvořivosti. Připomene tak svým návštěvníkům, jak důležitý je svět dětských her a dovádění. I přes svoji bohatou minulost má Šibenik ve svém znaku děti, tak jako v současnosti tradiční Mezinárodní dětský festival, jedinečná kulturní slavnost světových měřítek, během které se místní náměstí přenechávají dětské tvořivosti a věnují se rozvoji uměleckých schopností všech dětí. Festival se skládá ze tří základních částí: přehlídky domácích i zahraničních dětských souborů, pracovní části, ve které se děti stávají jeho součástí, třetí část je vzdělávací a týká se problematiky výchovy dětí formou symposií. Pro ty, kteří nikdy nezapomínají na své dětství, a zvlášť pro ty, kteří na dětské hry úplně zapomněli, se v průběhu těchto dvou týdnů Šibenik stává místem, na kterém by nesměli chybět.

www.skradin.hr

www.mdf-si.org

DALMÁCIE - ŠIBENIK www.chorvatsko.hr DALMACIJA - ZADAR www.hrvatska.hr

49 49


JAZZ FESTIVAL Vodice 29. - 30.7.

TRADIČNÍ ZÁVODY OSLŮ Tribunj 1.8.

Fotografie: Šime Strikoman

Fotografie: Šime Strikoman

Vodice jsou široko daleko známé bouřlivým nočním životem. Návštěvníci, kteří touží po nevázané zábavě, stále častěji volí právě Vodice pro svou dovolenou. Ale Vodice nabízejí stejně zajímavé možnosti i hostům, kteří tíhnou k poněkud vážnějšímu programu. Jednou z nich je i vodický Jazz festival, během nějž vystupují eminentní chorvatští a zahraniční jazz hudebníci. Stylově se tento festival táhne od klasických rytmů swingu a dixielandu až po moderní žánry jako je fusion a free jazz. Takováto stylová rozmanitost a potvrzený status interpretů jsou důvodem, proč vodický festival přitahuje stále více vyznavačů jazzu.

Každé místo má svou slavnost hlavně proto, že každá slavnost v sobě skrývá něco specifického, zkrátka něco, čím je to místo zvláštní. Pro obyvatele Tribunje a jejich hosty je to závod oslů, zdroj smíchu a všeobecné zábavy. Právě závod oslů je to, co první den měsíce srpna do Tribunje přitahuje tolik lidí. Na první pohled se zdá, že úkol není těžký, musíte jen přijet první do cíle na oslu, ale na startu je dost těžké ho vůbec přinutit, aby se pohnul. Cesta do cíle se vždycky stává velkolepou podívanou pro všechny návštěvníky. www.tz-tribunj.hr

www.vodice.hr

50 www.chorvatsko.hr DALMÁCIE - ŠIBENIK 50 www.hrvatska.hr DALMACIJA - ZADAR


VODICKÁ SLAVNOST

PRIMOŠTENSKE UŽANCE

Vodice 4.8.

Primošten 7. - 8-8.

Fotografie: Šime Strikoman

Fotografie: Josip Matošin

Vodická slavnost je jako šlehačka na dortu. Zatímco si myslíte, že se bavíte jako nikdy v životě, až když se dostanete ke šlehačce pochopíte, že pravá zábava teprve začíná. Jinými slovy, je těžké překonat to, co nabízí vodický noční život během letních měsíců, ale Vodické slavnosti se to daří. Čtvrtá noc v srpnu je nejbláznivější noc léta. Hudba se rozléhá po všech obchodech a nábřežích, píseň se ozývá ze všech kaváren, ohňostroj září na noční obloze. Není mnoho událostí, které by se s touto mohly měřit.

Uprostřed letní turistické sezóny, kdy jsou pláže přeplněné a hotely obsazené, využívají Primoštenci příležitost, aby svým hostům ukázali, jak žili a co ctili jejich staří. Primoštenske užance, široko daleko známá slavnost, je tradiční lidová slavnost, určená k zachování a udržování autochtonního etno-dědictví Primoštenu. Návštěvníci si tak mohou užívat ve ztvárnění primoštenské svatby, turnajích v koulení, závodech oslů, regatách a konečně, všech slastech, které nabízí rybářský večer; domácích rybách a vynikajícím víně. Ať Vám štěstí pomůže, abyste se v těchto dnech nacházeli právě v okolí Primoštenu!

www.vodice.hr

www.tz-primosten.hr

DALMÁCIE - ŠIBENIK www.chorvatsko.hr DALMACIJA - ZADAR www.hrvatska.hr

51 51


VEČERY DALMATSKÝCH ŠANSONŮ

FESTIVAL RURÁLNÍ KULTURY

Šibenik 20. - 21.8.

Knin, Rape 28. - 29.8.

Fotografie: Jozica Krnić

Fotografie: Damir Mijakovac

Na žádném jiném místě na světě se nesetkáte s hudebním žánrem, podobným našim dalmatským písním. To je jedním z důvodů, proč jsou tolik ceněné a to nejen mezi hudebníky. Melodie Dalmácie jsou jednou z  ochranných známek Jadranu. Připomínají nám mořské vlny rozbíjející se o skálu, slunce, které nás opaluje, cvrčky, kteří neúnavně cvrkají svoji symfonii. Pro Dalmatince je píseň symbolem života, dějin a tradice. Sborová píseň je zvukem jejich každodenního života, ale nebrání jejímu modernějšímu pojetí a přizpůsobení současným hudebním trendům. Jak to dělají, můžete si poslechnout na Večerech dalmatských šansonů, které byly v Šibeniku založené na počest 700. výročí Šibenického biskupství a oficiálního vyhlášení Šibeniku městem.

Tento festival je ideální pro ty, kteří jsou přesyceni městským způsobem života, pro ty co mají rádi přírodu a váží si tradiční venkovské kultury. Festival je zcela otevřeného typu, věnovaný životu bez stresu a krutých časových rozvrhů. Můžete se na něm seznámit se zemědělskýmii pracemi a plody, kterými příroda odměňuje lidské úsilí, můžete si vyzkoušet práci v dílnách a naučit se tradičnímu zpěvu, hraní a tanci, nebo se můžete přidat k sedlákům z Rape a pomoct jim s jejich každodenními vesnickými pracemi. Pokud vám to ale víc vyhovuje, můžete celou dobu odpočívat pod starými duby nebo se procházet po kvetoucích polích. Nejdůležitější je, aby příroda k vám pronikla a uklidnila vaši duši. www.eu-krka-knin.hr

www.sansona-sibenik.hr

52 www.chorvatsko.hr DALMÁCIE - ŠIBENIK 52 www.hrvatska.hr DALMACIJA - ZADAR


ADRIATIC BOAT SHOW

STŘEDOVĚKÝ JARMARK V ŠIBENIKU

Šibenik 16. - 19.9.

Šibenik 17. - 19.9.

Fotografie: Ante Baranić

Fotografie: Ante Baranić

Zažít všechny krásy, které skrývá Jaderské moře je možné pouze s pomocí bárky. Jedině ta odhaluje jeho skryté zátoky, místa, na která není možné dostat se pěšky nebo nějakým pevninským dopravním prostředkem, a proto má stavění malých lodí mimořádnou důležitost. Vše, co se týká stavění lodí a nautiky, můžete od nedávna najít na jednom místě – šibenickém veletrhu plavidel, který přitahuje stále více milovníků plavby a dává nový rozlet našemu nautickému turizmu.

Na šibenickém nábřeží jsou zase slyšet rány ze slavných děl, znovu z nich stoupá dým. Tentokrát se však město nebrání před nepřítelem, útočícím z  moře, rány z  děl zaduněly na počest Středověkého jarmarku v Šibeniku. Obyvatelé Šibeniku tady svým hostům předvádějí kulturní a historické dědictví v ulicích svého města. Svým programem tento jarmark představuje život, práci a gastronomické umění z dob, kdy byl Šibenik největším chorvatským městem. Zvláštní pozornost je zaměřena na šibenickou kulturu a starodávná řemesla. Domácí a zahraniční herci ve svých scénových výstupech vyprávějí příběhy o středověkém Šibeniku. Sbory a taneční soubory písní a tancem doprovázejí místní v  tradičních krojích a oděvech, žongléři, klauni, šašci, střelci a rytíři oživují atmosféru trhů těch dob.

www.adriaticboatshow.com

www.sibenik.hr

DALMÁCIE - ŠIBENIK www.chorvatsko.hr DALMACIJA - ZADAR www.hrvatska.hr

53 53


BIG GAME FISHING

REGATA LATINSKO IDRO

Jezera 19.9.

Murter 26.9.

Fotografie: Mladen Šćerbe

Fotografie: Boris Kragić

Na Big Game Fishing přijíždějí ‘velcí kluci’ lovit velké ryby. To už není hra, tady věci nabývají na vážnosti a zkušenost pozorovat se stává nezapomenutelnou. Nejlepší rybáři světa se shromažďují v Jezerech, aby změřili své síly ve sportovním rybolovu velkých ryb. Lov trvá jeden týden, během kterého se vše odehrává ve znamení ryb, a to, co se uloví, se také sní.

Latinská plachta (‘idro’), plachta, která se v murterském kraji používala po staletí, je ještě dnes ochrannou známkou Murteranů. Vděčni svému ‘idru’ (plachtě), organizují Murterané v den sv. Mihovila, patrona murterské župy, regatu tradičních lodí leutů, gajet a kaićů. Trasa regaty sleduje rolnické cesty starých Murteranů, kteří každý den jezdili na své zámořské pozemky na Kornatech. Pogled na znovu rozvinuté plachty (‘idra’) na mořské hladině rozveselí srdce všech návštěvníků, a samotnou regatu doprovázejí různé akce jako dílny námořnických dovedností, přednášky, výstavy a tradiční občerswtvení v podobě pečených sardelí.

www.summernet.hr/jezera

www.latinskoidro.hr

54 www.chorvatsko.hr DALMÁCIE - ŠIBENIK 54 www.hrvatska.hr DALMACIJA - ZADAR


DALM Á C I E - S P L I T


CROATIA BOAT SHOW

VELIKONOČNÍ PROCESÍ „ZA KŘÍŽEM“

Split 28.3. - 5.4.

Jelsa 1.4.

Fotografie: Ante Verzotti

Fotografie: Paulo Bunčuga

Pro všechny ty, pro které jsou lodě oblíbeným dopravním prostředkem a plavba lodí pravou slastí, Croatia Boat Show je událostí, kterou si nemůžete nechat ujít. Každým rokem láká všechny domácí a zahraniční firmy a stavitele lodí, kteří zde vystavují svoje výrobky – plavidla všech druhů a velikostí, a také vybavení pro pobyt na moři. Ale na Trhu kromě toho, že získáte přehled o všech detailech, týkajících se plavidel a plavby, se můžete seznámit i s aranžmá a nabídkami nauticko-turistického druhu. Věříme, že bude nejzajímavější nautickou událostí Středomoří.

Pokud se rozhodnete strávit Velikonoce na ostrově Hvar, můžete je oslavit způsobem, který má tradici celých pět století. Právě procesí na Velký čtvrtek a pátek Za Křížem, na které se každoročně vydávají obyvatelé vnitřní části ostrova, se koná už 500 let. Tento zvyk naplní každého, kdo se přidá k věřícím, nepopsatelným duchovním prožitkem. Není divu, že se dobrá pověst procesí obyvatel Jelse, Pitava, Vrisnika, Svirča, Vrbanja a Vrboske rozšířila i do vzdálenějších míst a přitahuje další věřící. Průvody vycházejí současně ze všech šesti ostrovních obcí a jdou stejným směrem tak, aby se nikde nepotkaly. Pokud se k  jednomu z průvodů přidáte, ani na chvíli si neuvědomíte, že jste součástí početnějšího celku, ale pocítíte to ve svých srdcích.

www.croatiaboatshow.com

www.tzjelsa.hr

56 www.chorvatsko.hr DALMÁCIE - SPLIT 56 www.hrvatska.hr DALMACIJA - ZADAR


HVARSKÉ LETNÍ POŘADY

DNY HVARSKÉHO DIVADLA

Hvar květen - říjen

Hvar 1. - 3.5.

Fotografie: Boris Kragić

Fotografie: Ivan Lepen - Lupino

Město Hvar je hrdé na své umělecké dědictví. Malebné prostředí tohoto ostrovního města s tisíciletými dějinami a bohatou kulturou nabízí zvláštní kouzlo, kterému se všichni umělci s radostí poddávají. To je důvodem, proč je Hvar v letních měsících hostitelem mnohých divadelních souborů, hudebníků a folklorních skupin z Chorvatska i ze zahraničí. Pestrý kulturní program Hvarských letních pořadů obohacuje mnohým návštěvníkům Hvaru dny, strávené pod jasnou oblohou slunečného ostrova.

Chorvatská literatura našla jedno ze svých útočišť i na ostrově Hvar. Přímo ve městě Hvar se každý rok konají Dny hvarského divadla, které jsou výlučně věnovány našemu psanému jazyku. Na několik dní se Hvar mění na „prkna, která znamenají svět“. Na scéně starého hvarského divadla a mnohých jiných lokalitách města jsou uváděna četná představení a všechna mají jedno společné: jsou to adaptace textů chorvatských literátů. Kromě toho Dny hvarského divadla mají i vědomostní charakter, protože právě shromáždění k problematice témat v naší literatuře je hlavní událostí. Závěry z tohoto shromáždění jsou později publikovány ve zvlášť zpracovaném sborníku a rozprav se zúčastňují i mnozí odborníci z celého světa. Slunce a mírné klima, to jsou jen dodatečné podněty, které vám umožní získat víc informací o literatuře národa, který má o čem psát.

www.tzhvar.hr

www.tzhvar.hr

DALMÁCIE - SPLIT www.chorvatsko.hr DALMACIJA - ZADAR www.hrvatska.hr

57 57


MAKARSKÉ KULTURNÍ LÉTO

TROGIRSKÉ KULTURNÍ LÉTO

Makarska červen - září

Trogir 21.6. - 31.8.

Fotografie: Željko Fistanić

Fotografie: Sergio Gobbo

Makarská riviéra je částí našeho pobřeží, kterou nemůže vynechat nikdo, kdo chce zažít jeho kouzlo. Nejsou to jen překrásné pláže a čisté moře, co místní obyvatelé připravují pro své hosty. Dovolenou v Makarské využijte aktivně a obohaťte ji kulturními pořady. Seznamte se například se sborovým zpěvem na Festivalu pěveckých souborů s  mandolínami a kytarami a a užívejte v divadelních představeních a výstavách. Pokud vás přesto více přitahuje sportovní napětí, povzbuzujte své favority na různých sportovních turnajích jako např. plaveckém maratonu nebo zábavném utkání Tlustí - hubení. A když konečně uspokojíte svoje kulturní a sportovní potřeby, uvolněte se a bavte se na některé z makarských veselic, jako například Rybářské noci, Nocích Kalelargy nebo na makarském letním karnevalu.

Během celého léta se ulice Trogiru otřásají množstvím kulturních událostí. Každý z návštěvníků Trogiru si tady může vybrat něco pro sebe. Milovníci klasického umění mohou užívat v koncertech hudby klasických a komorních souborů, výstavách v prostorech Moderní galerie a divadelních představeních ve starém městském jádru. Pro hosty, kteří preferují zábavu, jsou připraveny hudební pořady s  množstvím populárních osobností z  Chorvatska i zahraničí, a Rybářské noci, kdy se v  ulicích Trogiru připravují rybí speciality, jsou pravou veselou oslavou Dne Trogiru. www.tztrogir.hr

www.makarska-info.hr

58 www.chorvatsko.hr DALMÁCIE - SPLIT 58 www.hrvatska.hr DALMACIJA - ZADAR


KULTURNÍ LÉTO NA OSTROVĚ VIS

KAŠTELANSKÉ KULTURNĚ-ZÁBAVNÉ LÉTO

Vis 21.6. - 12.9.

Kaštela, 1.7. - 31.8.

Fotografie: Damil Kalogjera

Fotografie: Mario Alajbeg

Ostrov Vis dýchá zvláštním středozemním ovzduším. Kvůli své specifické poloze v Jaderském moři, má tento ostrov zajímavé dějiny i tradici. Jako jeden z nejvzdálenějších ostrovů Jadranu, Vis byl v  minulosti dějištěm mnoha známých bitev. Dobrá strategická poloha z  něho udělala zajímavé místo pro mnohé válečné konflikty. S   bohatou minulostí se zde rozvinula i jedinečná kultura, která spolu s netknutou přírodou a čistým mořem je pravou výzvou pro současného turistu. Viské kulturní léto je spojením všeho toho: hudby, divadla, dějin i architektury. Koná se v atraktivních prostorech: Kut, Baterija, kostel sv. Mikuláše… Prostředí ostrova je protkané staletou kulturou a nabízí opravdu jedinečnou dovolenou.

Svojí letní nabídkou je město Kaštely otevřené každému kulturnímu vkusu. Pro milovníky vážné hudby se v paláci Vitturi celé léto pořádají koncerty klasické hudby a výstavy; ti, kteří mají rádi tradiční dalmatskou kulturu svoje místo najdou ve staroměstských jádrech a na Večerech dalmatské písně užívajíc tak ve sborovém zpěvu a pro ty nenasytné zábavy Kaštely během července a srpna budou hostit nejznámější hvězdy chorvatské estrády. Opravdu pro každého něco! www.kastela-info.hr

www.tz-vis.hr

DALMÁCIE - SPLIT www.chorvatsko.hr DALMACIJA - ZADAR www.hrvatska.hr

59 59


FESTIVAL DALMATSKÝCH SBORŮ

SPLITSKÉ LÉTO Split 14.7. - 14.8.

Omiš, 2. - 31.7.

Fotografie: Vlado Zemunik

Fotografie: Ante Verzotti

Sborová píseň zažila v posledních letech pravou malou renesanci. Díky mnohým festivalům, které šíří původní dalmatskou hudbu, se její popularita dokázala rozšířit daleko za dalmatské hranice. Jedna z akcí, která se o to zasloužila je i omišský Festival dalmatských pěveckých sborů, který už tři desetiletí šíří tradiční zvuk našeho pobřeží i ostrovů. Do  Omiše se každý rok sjíždějí nejlepší sbory, aby zachovaly a propagovaly dalmatské melodie, ale také proto, aby je zmodernizovaly,  protože sborové písně přitahují stále více mladých nadaných hudebníků, kteří do nich vkládají svěží, mladistvou energii.

Split se v létě mění na město scénického umění. Splitské léto se již tradičně nejvíce koncentruje na operní produkce a prezentuje tak splitskému publiku mimořádná operní díla v provedení vybraných divadelních scén z celého světa. Slavní operní pěvci vystupují na scénu inspirováni antickým prostředím starého splitského jádra a ulice Diokleciánova paláce tvoří dokonalou zvukovou kulisu. Splitské léto nabízí svým návštěvníkům vedle opery i četná dramatická představení, balety a výstavy. V posledních letech jeho organizátoři zařadili do programu i další formy současného umění, jako jsou jazz-koncerty, filmové projekce a pouliční divadlo a performance. Ideální volba pro ty, kteří si chtějí užít současně moře i vrcholného umění.

www.fdk.hr

www.splitsko-ljeto.hr

60 www.chorvatsko.hr DALMÁCIE - SPLIT 60 www.hrvatska.hr DALMACIJA - ZADAR


OMIŠSKÉ KULTURNÍ LÉTO

SINJSKÁ ALKA Sinj 8.8.

Omiš 25.7. - 22.8.

Fotografie: Vlado Zemunik

Fotografie: Sergio Gobbo

V létě se v Omiši koná velký počet kulturních akcí. Od pořadů vážnějšího rázu, jako například koncerty a recitály v  omišských kostelech a františkánském klášteře, dramatických představení na městských náměstích, různých výstav a literaturních večerů až po lidové veselice a zábavné pořady typu Pirátské večery, Bláznivé skoky, plavecký maratón, karneval a Mezinárodní svátek práce. Omiš svým letním návštěvníkům nabízí opravdu spoustu zajímavých událostí. Ale nejvýznamnější mezi nimi je Festival pěveckých sborů. Omišská přehlídka sborů je ceněná po celém jaderském pobřeží a její vítězové obvykle dosáhnou vrcholné kariéry i mimo hranice Chorvatska. Pokud si přejete vidět a slyšet samotnou elitu sborové hudby, omišský festival je tou správnou příležitostí.

Jako tradiční bohatýrská soutěž sinjskih alkarů je Sinjská alka živým památníkem, kterým sinjané již od roku 1715 zachovávají vzpomínku na vítězství lidu z Cetinského kraje nad tureckými vojsky. Sinjané na počest této hrdinské události ze svých dějin vymysleli hru, při které každoročně na výročí vítězství soutěžili bohatýři, kteří se i sami zúčastnili bitvy. Později se Alky účastnili jejich potomci a hrdinní následníci a slavnost se tak zachovala až dodnes. Na autentických lokalitách – starověká sinjská tvrz Grad, pomocná pevnost Kamičak, Alkarské dvory a Alkarské závodiště – četní alkaři a alkarští mladíci hrdě dodržují třistaletou tradici, která symbolizuje hrdinství a touhu po svobodě.Vyvrcholením této třídenní soutěže je známá rytířská bitva o alku. Samozřejmě, že si dnes rytíři nevyřizují účty mezi sebou, ale při rychlé jízdě na koni se snaží kopím zasáhnout střed alky. Kdo nasbírá nejvyšší počet bodů, stává se vítězem a připadne mu všechna pocta hrdinných předků. Jako připomínka jednoho z nejslavnějších okamžiků chorvatských dějin, Sinjska alka má i zvláštní místo v naší kulturní nabídce.

www.tz-omis.hr

www.alka.hr

DALMÁCIE - SPLIT www.chorvatsko.hr DALMACIJA - ZADAR www.hrvatska.hr

61 61


POUŤ NA SVÁTEK NANEBEVZETÍ PANNY MARIE

PIRÁTSKÁ BITVA Omiš 18.8.

Sinj, 15.8.

Archív: TSM Sinj

Archív: TSŽ Splitsko-dalmatská

Statisíce věřících se každoročně scházejí na svátek Nanebevzetí Panny Marie v Sinji, kde se nachází největší mariánská svatyně Panny Marie Sinjské. Tato svatyně se stala centrem všech věřících z Dalmácie, kteří dlouhé hodiny putují ze svých domovů do Sinje, města, které se zapsalo do dějin obranou proti tureckým vojskům. Přidejte se k nim i vy v celonočním bdění, ranní mši a velkolepém procesí ulicemi Sinje. Poslechněte si s nimi slova mše svaté a odneste si duchovní bohatství, které zde odpočívá již tři století.

Omišští piráti v jedné části svých dějin ovládali Jaderské moře. Jejich útoků se obávala každá flotila. Obzvlášť měli „v oblibě“ benátské lodě, kterým často křížili cestu k jejich obchodním cílovým místům. Jediný Omiš byl trnem v oku světové dominaci Benátek. Staré dokumenty dokazují, že omišští piráti stavěli lodě, které jsou dodnes výjimečné v  lodním stavitelství. Na ně jsou Omišané obzvláště hrdí. Tímto představením, ve kterém hostuje korčulanský spolek Sv.Cecílie „Moreška“ a kliští „Uskoci“ vzdávají hold svým dějinám a všem přítomným vyráží dech.

www.gospa-sinjska.htnet.hr

www.tz-omis.hr

62 www.chorvatsko.hr DALMÁCIE - SPLIT 62 www.hrvatska.hr DALMACIJA - ZADAR


DESET DNÍ DIOKLECIÁNA

FAROS – PLAVECKÝ MARATÓN

Split 20. - 30.8.

Stari Grad 28.8.

Fotografie: Ante Verzotti

Archív: TSM Stari Grad

I když je sám Diokleciánův palác důkazem velkolepých splitských dějin, Splitčané těmito přepychovými slavnostmi chtějí svým hostům ještě výrazněji poukázat na 1700 let svého města a na deset dní se vracejí do své antické minulosti. Ulicemi bývalého paláce se procházejí lidé v tógách a tunikách, po nábřeží projíždí průvod starodávných povozů, které císaře Diokleciána a jeho suitu převážejí na Peristyl, kde se císař stejně jako kdysi obrací obyvatelstvu. Úzkými průchody se šíří omamná vůně středozemní kuchyně, jako byste nikdy nevkročili do 21. století.

Všem světovým plaveckým maratóncům je zcela jistě známý náš Stari Grad. Faros - plavecký maratón měřící šestnáct kilometrů, který koná se v starigradském zálivu, má světovou reputaci a dlouhé roky přitahuje nejlepší plavce z celého světa. Je víc důvodů, proč tito vrcholoví sportovci přijíždějí do Starého Gradu: kvůli kráse trasy a nádherné přírodě co obklopuje město a lásce místních obyvatel, jejichž pohostinnost se nedá k ničemu přirovnat. Ale jedním z důvodů je i vřelé povzbuzování fanoušků, kteří se vždy sejdou v hojném počtu a vytvoří tak velkolepou sportovní atmosféru.

www.visitsplit.com

www.hsdp.hr

DALMÁCIE - SPLIT www.chorvatsko.hr DALMACIJA - ZADAR www.hrvatska.hr

63 63


DALMÁCIE DUB ROVNÍK


SVÁTEK SV. BLAŽEJE

PŘEHLÍDKA FOLKLORU „NA NERETVU PADÁ MĚSÍČNÍ SVIT“

Dubrovnik 3.2.

Metković, 13. - 16.5.

Fotografie: Sergio Gobbo

Fotografie: Ivica Puljan

Dubrovčané již více než tisíc let slaví svátek svého patrona sv. Blažeje, kdy otevírají brány svého města. Na počest svatého Vlaha a Dne města Dubrovníku se konají četné kulturní, zábavní, hudební a sportovní akce. Město je zvláštně slavnostně osvětleno a ozdobeno, a navštěvují ho okolní obyvatelé, kteří přitahují pozornost bohatstvím originálních národních krojů. Let bílých holubic zvedá naše pohledy k nebeským výšinám a připomíná nám hodnoty svobody. Na samotný svátek se v kostele sv. Blažeje koná slavnostní mše, po níž procesí věřících vychází do ulic starého města. Svátek sv. Blažeje je mostem, po kterém přecházíme staletí slavných dubrovnických dějin.

Když měsíční svit ozáří deltu řeky Neretvy, hra stínů a světla, která se odvíjí pod jasnou oblohou, se nedá srovnat s nejpřekvapivější divadelní scénografií. Jako kdyby si příroda pohrávala s našimi city ukazujíc nám, jak málo je potřeba k dokonalé pohodě a harmonii. Nejlépe to vědí obyvatelé tohoto kraje, kteří toto přírodní osvětlení přijali za výchozí bod Festivalu, který krásu chorvatské přírody přikrašluje krásou chorvatské hudby. Do  Metkoviće se sjíždějí folklorní soubory z celého Chorvatska i ze zahraničí a písní a tancem skládají ódu měsíci nad milovanou Neretvou. www.metkovic.hr www.neretva.info

www.tzdubrovnik.hr

DALMÁCIE - DUBROVNÍK www.chorvatsko.hr 65 DALMACIJA - ZADAR www.hrvatska.hr 65


FESTIVAL „HUDBA A SLOVO“ Konavle 19.6. - 9.7.

LUŠKO LITO Vela Luka 24.6. - 31.8.

Archív: TSO Vela Luka

Archív: TSO Vela Luka

Dlouhá a bouřlivá minulost na ulicích měst a městeček zanechává stopy tisíců příběhů, stopy, které potřebují jen jeden malý podnět, aby ožily a započaly své nové životy. Právě to dělá Umělecký spolek Konavle - Art se svým festivalem Hudba a slovo. Umístěním hudebních, scénických a tanečních představení na různá místa v okolí Konavle jako jsou vesničky Močići, Čilipi, Molunat, Pridvorje a Gruda, oživuje tento festival některá dávno zapomenutá jeviště a objevuje nové určení těchto lokalit pro umělecké účely.

Vela Luka byla opěvována v písních a byly o ní natočeny filmy, a každý, kdo ji navštíví, se snadno přesvědčí, proč tomu tak je. Vela Luka na nás jednoduše udělá dojem svým neposkvrněným duchem Mediteránu. A jako by to již samo o sobě nebylo dost, letní pobyt ve Vele Luce jejím hostům připadá jako nekonečné dobrodružství v labyrintu kulturních událostí. Počínaje svátkem Svatého Ivana a obnovenou regatou člunů s vesly nám Luško lito nabízí dokonce čtyřicet večerů kulturních programů - velolučské tance a rytířské hry, pěvecké večery, koncerty klasické hudby, rybářské slavnosti, výstavy, dramatická představení a koncerty zábavní hudby. Aktivní dovolená uprostřed středomořského ráje.

www.konavle-art.hr

www.tzvelaluka.hr

66 www.chorvatsko.hr DALMÁCIE - DUBROVNÍK 66 www.hrvatska.hr DALMACIJA - ZADAR


CAVTATSKÉ LÉTO

FESTIVAL RYTÍŘSKÝCH TANCŮ

Cavtat 26.6. - 5.9.

Korčula 1.7.

Archív: TSO Konavle

Fotografie: Sergio Gobbo

Odpočinek v klidu skrytých zátok, dlouhé procházky kolem moře, prožitek stoleté historie – to všechno dělá pobyt v Cavtatu klidným, téměř meditačním. Ale v okamžiku, kdy ucítíte, že jste nasytili svůj duh introspekcí, je čas, abyste ho nasytili také kulturou. Klidně si můžete vybrat - koncert klasické nebo jazzové hudby, píseň klap nebo tanec folklórních skupin. Koncem června se v Cavtatu koná také letní karneval, kdy do města přijíždějí pouliční baviči, žongléři a herci, a dlouhé teplé léto v Cavtatu již tradičně končí setkáním klap Na me pogled svoj obrati ,na kterém vystupují nejlepší klapy z celého Chorvatska.

Obyvatelé Korčuly již čtyři století dodržují tradici rytířských tanců. Jedním z nich je i Moreška, bojový tanec s  meči, který byl kdysi obvyklý po celém Středozemí, ale dnes je zachován a pravidelně se koná na jediném místě na světě – v městě Korčule. Z tohoto důvodu se Moreška stala ve světě nejznámějším symbolem Korčuly. Obohacený středověkým vzhledem korčulankých ulic vás tento tanec vrací do slavných dob epických rytířských příběhů. Moreška není jediným rytířským tancem, jehož tradice se zachovala na ostrově. V dalších místech Korčuly: Vela Luce, Smokvici nebo Blatu se můžete zúčastnit stejně atraktivních tanců – Kumpanije a Moštry, tanců, které nám připomínají, že kdysi dávno čest a odvaha byly vlastnostmi, které se cenily nade vše.

www.tzcavtat-konavle.hr

www.korcula.net

DALMÁCIE - DUBROVNÍK www.chorvatsko.hr 67 DALMACIJA - ZADAR www.hrvatska.hr 67


LIBERTAS FILM FESTIVAL

MLJETSKÉ KULTURNÍ LÉTO

Dubrovnik 2. - 6.7.

Ostrov Mljet 10.7. - 16.8.

Fotografie: Željko Tutnjević

Fotografie: Đelo Jusić ml.

Kulturní nabídka Dubrovníku je výjimečně široká, takže v si v ní našlo místo i filmové umění pod názvem Libertas film festival, festival, který dubrovnickému publiku a jeho hostům představuje některé z  nejzajímavějších filmových zpracování nezávislé produkce. Prostřednictvím programu dlouhometrážních hraných, dokumentárních a krátkých filmů, festival předává poselství o svobodě, poselství které pro univerzálnost zmíněných programů je určeno všem lidem, bez ohledu na to, v jaké části světa žijí. Pocit lidskosti při sledování filmů umocňuje atmosféra dubrovnických hradeb, vzhledem k  tomu, že všechny filmové projekce se uskutečňují na otevřeném prostranství. V  přestávkách mezi projekcí můžete podebatovat s  některým z  filmových hostů, filmových odborníků, kteří pravidelně využívají pozvání do Dubrovníku.

Národní park na ostrově Mljet je důvodem, proč je tento ostrov jedním z nejkrásnějších na Jadranu. Kromě v  přírodních krásách jeho návštěvníci mohou užívat i v Mljetském kulturním létě, které trvá 40 dní. Uprostřed turistické sezony tato akce díky hostování slavných hudebníků, výstavám akademických umělců, divadelním představením a folklórním vystoupením návštěvníkům obohacuje pobyt na ostrově, ale také úspěšně působí i na humanitární plán. Veškeré zisky z programu jdou na podporu údržby starodávného benediktinského kláštera Sv. Marie, památníku nulté kategorie, který se nachází na Velkém jezeře na ostrově Mljet. Proto návštěvou některé z  akcí přímo pomáháte ochraně našeho kulturního dědictví. www.mklj.net www.mljet.hr

www.libertasfilmfestival.com

68 www.chorvatsko.hr DALMÁCIE - DUBROVNÍK 68 www.hrvatska.hr DALMACIJA - ZADAR


DUBROVNICKÉ LETNÍ HRY Dubrovnik 10.7. - 25.8.

Fotografie: Damil Kalogjera

Dubrovnické letní hry jsou nejstarším a nejdůstojnějším chorvatským festivalem. Hry budují svoje charisma od roku 1956 a prostřednictvím prestižní asociace evropských festivalů se stávají součástí evropských integrací. Představte si, že užíváte v nejlepších dílech klasické hudby a vrcholných dramatických provedeních příjemně usazeni mezi pradávnými městskými hradbami. Právě to v létě Dubrovník poskytuje. V  rámci Dubrovnických letních her se klasická dramatická tvorba a balety uvádějí na ulicích a náměstích tohoto hrdého renesančně-barokního města. Pouze vrcholné umění dokáže udržet pohromadě takovou krásu města, vybudovaného z kamene a světla. A v  tomto umění budou četní herci, tanečníci nebo hudebníci inspirovat sebe i diváky během celého léta. Dubrovnické letní hry každým rokem hostí známá jména světové elity skladatelů, sólistů a orchestrů a interpretací ve staroměstských objektech výjimečné akustiky, jako je na příklad atrium Knížecího paláce, dodávají těmto hrám zvláštní kouzlo. Samozřejmě že i letos budou dubrovnické hradby odzvánět zvuky svých dlouhých a zajímavých dějin. I letos, 61 v pořadí Dubrovnické letní hry, které se budou konat od 10. července do 25. srpna 2010 v jednom z nejkrásnějších měst na světě znovu shro-

máždí samotnou elitu světového umění. Neopakovatelná krása dubrovnických ulic, náměstí, parků, paláců, ostrovů a středověkých tvrzí se znovu stane hrdým a rovnoprávným spoluautorem největších světových umělců. www.dubrovnik-festival.hr

DALMÁCIE - DUBROVNÍK www.chorvatsko.hr 69 DALMACIJA - ZADAR www.hrvatska.hr 69


STONSKÉ LÉTO Ston 18.7. - 29.8.

FESTIVAL „LASTOVO OSTROV HUDBY“ Lastovo 7. - 8.8.

Archív: TSM Ston

Archív: Festival „Lastovo - ostrov hudby“

Stonské biskupství je nejstarší chorvatské biskupství. Z toho důvodu každá návštěva města Stonu představuje přímý kontakt s  prastarými časy a událostmi. Ston leží na překrásném poloostrově Pelješci, který měli často na mušce dobyvatelé. Toto město poznamenaly stoleté bitvy za zachování místní kultury a výsledky tohoto boje jsou nejlépe vidět v době pořádání Stonského léta. Během letních měsíců na stonských ulicích vystupují sbory, konají se koncerty a módní revue. S ohledem na tradici pěstování ústřic a výroby soli je to i zvláštní příležitost k návštěvě stonských restaurací a sklípků. Tam můžete ochutnat exotická jídla chorvatského Jadranu.

Festival, který před několika lety začal jako skromný jazzový festival, vyrostl za krátký čas do festivalu mnohem širšího stylového obsahu a značně větší kapacity. Dnes je lastovský festival událost, kterou toužebně očekávají mladí z celé střední Dalmácie jako hudební událost sezóny. Dosud na Lastovu vystupovali hudebníci rozmanitých směrů - od blus po představitele world hudby z Chorvatska i ze zahraničí, a přivítala je armáda mladých, kteří čtyři dny kempovali po korunami olivovníků. Neboť lastovský festival je současně jak místo pro zábavu, tak i místo pro odpočinek. www.lastovo-festival.com

www.ston.hr

70 www.chorvatsko.hr DALMÁCIE - DUBROVNÍK 70 www.hrvatska.hr DALMACIJA - ZADAR


LODNÍ MARATON

EPIDAURUS FESTIVAL

Metković 14.8.

Cavtat 29.8. - 21.9.

Fotografie: Ivica Puljan

Archív: Epidaurus festival

Neretvanská loď je plavidlem, které mělo v historii klíčovou dopravně-ekonomickou úlohu pro obyvatele tohoto kraje. Po staletí bylo hlavním dopravním prostředkem, a proto se každoročně koná amatérský závod těchto tradičních plavidel. Účastníci závodí ve svých lodích po řece Neretvě a to od startovního místa u mostu v Metkovići do 22,5 km vzdáleného cíle v Ploče. Závodů se účastní několik týmů a 300 veslařů v plném nasazení. I když je to věc prestiže, v tomto závodě nejde jen o vítězství. Nejdůležitější je odvaha a touha udržet tradici, připomínání života a práce našich předků.

Hudebníci ze všech koutů světa se během září shromažďují v Cavtatu, aby se zúčastnili Festivalu Epidaurus - mezinárodního festivalu hudby a umění. Festival nabízí rozmanité umělecké akce: koncerty klasické hudby, jazzu, kurzy pro mladé umělce, výstavy, divadelní představení, přednášky. Ale kromě koncertů renomovaných hudebníků Epidaurus dává příležitost i mladým, ještě neafirmovaným hudebníkům, kteří zde mají své první samostatné koncerty a svá umění si zdokonalují v kurzech, které pod názvem Scuola Epidaurus pořádají starší a zkušenější kolegové. Když horké srpnové slunce trochu ustoupí, Cavtat se mění v hudební ráj na zemi.

www.maraton-ladja.hr www.neretva.info

www.epidaurusfestival.com

DALMÁCIE - DUBROVNÍK www.chorvatsko.hr 71 DALMACIJA - ZADAR www.hrvatska.hr 71


FESTIVAL JULIAN RACHLIN & FRIENDS Dubrovnik 1. - 15.9.

Fotografie: Željko Tutnjević

Dokážete si představit, jak velkou čest obyvatelům Dubrovníku prokázal jeden ze světoznámých houslistů Julian Rachlin, když u příležitosti svého hostování na Dubrovnických letních hrách r. 2000 předložil svůj nápad, že by se právě v jejich městě mohl konat festival komorní hudby? A nezůstalo jen u nápadu. Od té doby mistr Rachlin přivedl do Dubrovníku své přátele hudebníky, některá z nejznámějších jmen klasické hudby vůbec, jako jsou violoncellista Mischa Maiski nebo houslistka Janina Jansen, klavírista Itamar Golan, hornista Radovan Vlatković. Nadšeni prostředím historického městského jádra, nejkrásnější hudební scény, Rachlin a jeho přátelé vystupují každoročně před dubrovnickým publikem a vytvořili tak festival, který spolu s přátelskou atmosférou nabízí hostům špičkový hudební zážitek, který se může jen těžko srovnat s jakoukoli jinou hudební událostí na světě. www.rachlinandfriends.com

72 www.chorvatsko.hr DALMÁCIE - DUBROVNÍK 72 www.hrvatska.hr DALMACIJA - ZADAR


S TŘEDNĺ C HORVATS KO


MEZINÁRODNÍ TÝDEN BICÍCH NÁSTROJŮ Bjelovar 14. - 16.1.

VINCEKOVO Međimurská vinná cesta 16.1.

Fotografie: Foto video Pal

Fotografie: Rudi Grula

Rytmus je základem každého hudebního díla. V souladu s  tím jsou bicí nejčastěji používány jako soubor nástrojů, které sólistům udržují rytmický doprovod, ale někdy jsou využívány tak, že tvoří samostatnou část díla. Soubory hráčů na bicí jsou výjimečně atraktivní a dynamické, proto se nesmíme divit, že jejich přehlídky se stávají stále obvyklejší a navštěvovanější. Jednou z těchto přehlídek je i bjelovarský Mezinárodní týden bicích nástrojů, který hostí nejznámější jména světové bicí hudby z Chorvatska i zahraničí. S pomocí vrcholových uměleckých rytmů, pronikněte i vy sami do samotné podstaty hudby – rytmu.

I obyvatelé Međimurje mají své zvyky a obřady, které se vztahují k úrodě vinné révy a některé z nich sahají až do dávných předkřesťanských dob. Jednou z tradicí je i Vincekovo, která se koná koncem ledna, v ročním období co v Međimurju označuje začátek vinohradnického roku. Národ tradičně slaví Vincekovo  ve víře, že se tímto způsobem zajistí dobrá úrodnost vinné révy v nastávajícím roce. Ale dnes se tato oslava přizpůsobila početným návštěvníkům, milovníkům vína a přírody. Sněhem pokryté međimurské kopce vytvářejí idylickou atmosféru pro celodenní procházku, během které vám ze všech stran budou nabízet vybraná vína na ochutnávku, tradiční međimurská jídla a budou vás bavit hlasití a veselí místní muzikanti.

www.tzbbz.hr

www.tzm.hr www.tic-strigova.hr

74 www.chorvatsko.hr STŘEDNÍ CHORVATSKO 74 www.hrvatska.hr DALMACIJA - ZADAR


VÝROČÍ SELSKÉ VZPOURY

SAMOBORSKÝ MASOPUST

Gornja Stubica 31.1.

Samobor 5. - 17.2.

Fotografie: Mladen Kukas

Fotografie: Goran Ternjej

Dávného roku 1573 se sedláci Chorvatského záhoří v čele s  hrdinskou postavou Matije Gupce vzbouřili proti šlechtickému útlaku. Vzhledem k tomu, že kvůli svému významu zůstává v  paměti jako jedna z  nejdůležitějších událostí v  dějinách tohoto kraje, dodnes se připomíná různými prezentacemi. Jedna z  nich je umístěna v Muzeu Hrvatskog zagorja, které využívá prostorů zámku Oršićevih, postaveném v roce 1756. Jako prostor, který dýchá starodávností, je ideálním místem pro inscenaci slavné bitvy. Návštěvníci zde mohou vidět původní kostýmy, dílny a herny a zúčastnit se prezentací zacházení s různými typy zbraní, charakteristickými pro tu dobu, jako například , kyj, luk a střely.

Nejočekávanější událostí v Samoboru je tamější masopust, pestrý karneval, jehož prostřednictvím Samoborčané vyhánějí zlé síly z minulého roku, loučí se s zimou a otevírají svá srdce přicházejícímu jaru. Samobor je od dávného roku 1885 karnevalovou metropolí této části Chorvatska. Těchto 10 dní vládne jeho ulicím bezstarostné veselí, pod tisíci masek se skrývá smích a radostná píseň, a tancem vítají nový život. Ústřední událostí karnevalu je ale odsouzení Masopusta. Na hlavním náměstí se odehrává představení, ve kterém je souzen Masopust, viník všeho špatného v  minulém roce. Na něm se vybíjí všechen hněv, smutek a neštěstí lidí. Figura Masopustu se demonstrativně spaluje na masopustní úterý a tím se podle pověry zbavujeme všech negativních vlivů v  následujícím roce. Když je Masopust potrestán, začíná všeobecné veselí, které by mělo poznamenat celý rok.

www.mhz.hr

www.samoborski-fasnik.com

STŘEDNÍ CHORVATSKO www.chorvatsko.hr 75 DALMACIJA - ZADAR www.hrvatska.hr 75


OD KAPITOLU KE KAPITOLU

RYBÁŘI SVÉMU MĚSTU

Záhřeb - Čazma 21.3.

Koprivnica 27. - 28.3.

Fotografie: Davor Kirin

Archív: ŠRK Koprivnica

První jarní neděli vyjděte ven na slunce a povzbuďte neúnavné běžce, kteří svým během spojují dvě katedrály. Startem před katedrálou na záhřebském Kapitolu, účastníci tohoto mezinárodního atletického maratónu zkoušejí svoji vytrvalost na trati dlouhé 61 kilometrů. Pro ty nejvytrvalejší závodníky se nachází cílová rovinka před katedrálou v Čazmě. Vzhledem ke své délce je tento závod mimořádně náročný, takže pro diváky představuje jedinečnou příležitost k tomu, aby se stali svědky vynikajících výkonů vrcholových sportovců. Povzbuzujte závodníky a užívejte si nádherné krajiny, která lemuje trať od Záhřebu do Čazmy.

Sladkovodní ryba je skutečným gurmánským zážitkem, a k říčnímu lovu ryb patří i romantické prostředí. Pohodlně sedět na břehu řeky a čekat, až se ta správná ryba zakousne, to je ten pravý zážitek a způsob odpočinku pro mnohé obyvatele Koprivnicko-križevacké župy. Proto jsou pokrmy, připravené z jejich úlovků obzvlášť chutné a příležitost ochutnat nejlepší z nejlepších vám nabízí akce Rybáři svému městu. Skoro 600 litrů tradičního rybího paprikáše se vaří v  ohromných hrncích. Nejšikovnější kuchaři soutěží, čí rybí paprikáš bude nejchutnější a výsledky jejich kuchařského umění můžete ochutnat i vy. Ale nejezte jen to, co ulovili jiní, vezměte si udici a ve speciálním bazénu si ulovte svoji večeři.

www.cazma.hr www.tzbbz.hr

www.koprivnicatourism.com

76 www.chorvatsko.hr STŘEDNÍ CHORVATSKO 76 www.hrvatska.hr DALMACIJA - ZADAR


DEN STŘEDU ZEMĚ

SLAVNOST SVATÉHO JIŘÍ V TUROPOLJE

Ludbreg 1.4.

Velika Gorica 25.4.

Fotografie: Darko Gorenak

Fotografie: Drago Kolarec

Když na stole otevřete zeměpisnou mapu světa, co myslíte, které město leží nejblíže jeho středu? Ne, to není aprílový žert! V Ludbregu už odedávna věří, že právě z  tohoto chorvatského města jsou opsané starobylé zemské kružnice, na jejichž obvodu leží všechny větší evropské metropole. Také podle této pověry na protější straně zeměkoule leží ludbrežský antipól – jižní tichomořský pól Antipodes, pozůstatek starobylé Antipodraviny. V souladu s touto pověrou, obyvatelé Ludbregu každý rok přidají na hlavním náměstí jednu destičku s  jménem jednoho světového města. Tento zvyk se vžil na den, kdy se slaví Ludbregovy narozeniny. Během oslav Dne města se rozkrojí narozeninový dort a rozdělí se mezi návštěvníky, narozenými právě v tento den a domácí podravské víno teče přímo z městské kašny. Všichni, kdo se považují za kosmopolity, si nesmí nechat ujít návštěvu „středu země“.

Den svatého Jiří, patrona země, osení, zeleně a dobytka podle mnohých znamená pravý začátek jara. 26. duben je proto v kontinentální části Chorvatska zasvěcen dávným národním zvykům. Zvlášť atraktivní jsou tradiční ohně svatého Jiří, veliké hranice, jejichž světlo se dotýká noční oblohy nad loukami a kopci. Kolem ohně se schází mládež. Dívky a chlapci tancují a zpívají příležitostné písně a nejodvážnější z nich přeskakují ohně. Pociťte i vy radost ze začátku jara. www.tzvg.hr

www.tz-ludbreg.hr

STŘEDNÍ CHORVATSKO www.chorvatsko.hr 77 DALMACIJA - ZADAR www.hrvatska.hr 77


DNY SAMOBORSKÝCH KRÉMOVÝCH ŘEZŮ Samobor 7. - 9.5.

SLAVNOST KOSATCŮ Donja Stubica 15.5.

Fotografie: Petra Zrinka, Foto Juranček

Fotografie: Nikola Sinković

Kromě Masopustu je Samobor známý i mezi labužníky, a to svými domácími kremšnitami, chutnými řezy s krémovou náplní. Samoborské kremšnity jsou zvláštní i tím, že se konzumují teplé i když všude jinde jsou podávány pouze jako chlazený zákusek. V  rámci oslav Dne kremšnit se v nejznámějších samoborských cukrárnách bude podávat tento zákusek, který podle tamního zvyku otvírá všechny dveře. Obzvlášť máte-li s někým nějaký problém nebo nedorozumění darujte krémové řezy, říkají Samoborci a věřte, že vám bude všechno odpuštěno. Brány Samoboru vám budou otevřeny dokořán, přijďte ochutnat kremšnity a pobavte se na kulturně zábavných akcích, které se uskuteční na hlavním náměstí.

Kosatec svojí krásou vzrušoval již národy dávné antiky. Mýty spojené s ním vyprávěli i staří Řekové, ale v našich zemích se k jeho původu vázaly v průběhu staletí mnohé legendy. V Chorvatsku je kosatec (iris) přijatý jako národní květina a Slavnost kosatců, která se koná v Chorvatské zahradě kosatců je příkladem toho, jak si vážíme svého přírodního bohatství. Dopřejte si pohled na různé druhy těchto překrásných květin ve všech možných barvách a samozřejmě i  okouzlujících vůní. Tuto zábavnou slavnost, na které se scházejí všichni milovníci květin, obohatí i koncerty klasické hudby, romantické květinové tance, tradiční pokrmy a přírodní ovocné šťávy. www.tzdonjastubica.hr

www.samoborske-kremsnite.com

78 www.chorvatsko.hr STŘEDNÍ CHORVATSKO 78 www.hrvatska.hr DALMACIJA - ZADAR


MEZINÁRODNÍ RYTÍŘSKÝ TURNAJ „SVATÁ HELENA“

DNY PROUTÍ A RYB Kotoriba 23.5.

Sveti Ivan Zelina, 16. - 17.5.

Fotografie: Mario Dukarić

Fotografie: Rudi Grula

Stateční rytíři bojují o vaši pozornost. Jejich souboj je pouze součástí rytířských her, tak se nemusíte bát, že by někdo z nich byl zraněn. Přesto ale i tímto způsobem dokážou dokreslit atmosféru středověkých rytířských turnajů. Jiskry létají pod ranami mečů a dámám, vlajkonošům a pážatům se tají dech při každém úderu meče. V rytířských táborech si můžete prohlédnout celý arzenál středověkých zbraní, barevných štítů a plechových brnění. Pokud dostanete hlad, posílí vás horká obilná kaše nebo podle středověkých receptů připravená husa na medu. Před vašimi zraky se bude odehrávat obsazení města. Kamení bude lítat z katapultů a beranidla se pokusí prorazit nedobytnou městskou bránu. Ale na Rytířském turnaji Svaté Heleny nemusíte být jenom divákem, přidejte se i vy k rytířským hrám. Vyzkoušejte si lukostřelbu, projeďte se kočárem nebo osedlejte koně.

Jednou akcí oslavují Međimurci z Kotoriby hned dvě tradice. Oslavou Dne proutí představují návštěvníkům Kotoriby starý zvyk pletení proutěných košů. Košíkářství, kromě toho že je užitečné, je i atraktivním uměním pletení spotřebních předmětů z proutí. Je zajímavé, že se i hosté mohou zapojit do pletení v košíkářských dílnách. Ale obyvatelé Kotoriby se jednou rozhodli poukázat i na potřebu ochrany našich řek a sladkovodních druhů ryb, a tak se stal Den proutí i Dnem ryby v  Kotoribě. Proto tuto akci doplňuje i bohatá nabídka říčních ryb, a to všechno za zvuku tónů folkloru a populární hudby. www.kotoriba.hr

www.tz-zelina.hr www.vitezovi-zelingradski.hr

STŘEDNÍ CHORVATSKO www.chorvatsko.hr 79 DALMACIJA - ZADAR www.hrvatska.hr 79


LOVRAKOVY DNY KULTURY

KRIŽEVACKÉ VELKÉ BOJIŠTĚ

Veliki Grđevac 29.5. - 6.6.

Križevci 4. - 6.6.

Fotografie: Dragutin Olvitz

Fotografie: Sergio Gobbo

Jako oblíbený chorvatský dětský spisovatel, s jehož povídkami odrůstaly generace a generace chorvatských nejmenších čtenářů, Mate Lovrak si zasloužil svoji slavnost. Tento dárek mu věnovali obyvatelé Velikého Grđevce, kteří na jeho počest připravili kulturní program ve svém městě. Tato slavnost je věnována hlavně dětem, a tak se Veliký Grđevac na několik dní stává městem dětí, které se scházejí v Lovrakově centru, koncipovaném podle spisovatelových děl. V centru Kukavica se konají různé sportovní akce dětí základních škol, udělování cen a diplomů žákům základních škol za účast v  akci Miluji Chorvatsko, a také kreativní dílny ve výrobě tradičních suvenýrů a předmětů inspirovaných Lovrakovými povídkami. Přijeďte a přiveďte své děti, aby se seznámily s povídkami oblíbeného chorvatského autora knih pro děti.

Dávného roku 1242 se před nájezdem tatarských dobyvatel král Béla IV. uchýlil se svým vojskem pod ochranu kalnických hradeb, města nacházejícího se na svazích Kalniku. Snahu tatarských vojsk o proniknutí do pevnosti a porážku královského vojska překazili kalničtí sedláci, kteří odvážné vojáky krmili domácími švestkami. Posilňující ovoce dodalo královským vojákům sílu aby vydržely do konce a odrazili tatarský útok. Proto král Bela IV. všem sedlákům, kteří vojákům pomáhali, udělil šlechtický titul. Tento tah rozlítil všechny prosté križevacké občany, jejichž zloba trvala dlouhé roky, až do náhodné svatby jednoho kalnického sedláka a križevacké dívky. Jejich svatba byla začátkem usmíření. Od té doby obyvatelé Križevců předvádějí scénickou ukázku této události, kdy klíče od města předávají do rukou obecního soudce a tím začíná třídenní slavnost.

www.tzbbz.hr

www.krizevci.net

80 www.chorvatsko.hr STŘEDNÍ CHORVATSKO 80 www.hrvatska.hr DALMACIJA - ZADAR


TEREZIÁNA

RYTÍŘSKÝ TURNAJ

Bjelovar 11. - 13.6.

Gornja Stubica 12.6.

Fotografie: Franjo Jagatić

Archiv Muzea Chorvatského záhoří

Tereziána je vícedenní kulturní pořad, který demonstruje dávné časy 18. století, kdy chorvatským územím vládla Habsburská monarchie. Habsburská císařovna Marie Terezie během svého života provedla mnohé významné změny a reformy. Zastavila hon na čarodějnice, zavedla povinnou školní docházku a dekretem z roku 1756 založila město Bjelovar. Obyvatelé Bjelovaru dnes slaví den svého založení vícedenními oslavami, kterých se účastní velký počet hudebních, divadelních a sportovních hostů. Nejatraktivnější podívanou Tereziány je ukázka příchodu císařovny do města. Tato činohra představuje dějiny tohoto kraje v  období, kdy Chorvatsku vládly největší královské evropské rodiny.

Účastnit se rytířského turnaje ve středověku bylo otázkou zvláštní cti. Pouze ti nejstatečnější a nejdovednější mohli vystoupit před své soupeře, a jen těm nejsmělejším se dařilo vyjít z těchto turnajů vítězně. Tyto dny jsou samozřejmě dávno zapomenuté, ale stubický Rytířský turnaj jako by probouzel po staletí spící rytířskou čest. Rozuzlení dnešních rytířských soubojů již možná není tak nejisté jako kdysi, ale vzrušení tu zcela jistě nechybí. Navštivte Muzeum selských povstání v Gornji Stubici a naučte se více o hrdinském středověku. www.viteski-turnir.com www.mhz.hr

www.tzbbz.hr

STŘEDNÍ CHORVATSKO www.chorvatsko.hr 81 DALMACIJA - ZADAR www.hrvatska.hr 81


SISACKÝ RYTÍŘSKÝ TURNAJ Sisak 19.6.

MLYNÁŘSKÉ DNY MEZINÁRODNÍ SJEZD MURSKÝCH LODÍ Sv. Martin na Muri, 25. - 27.6.

Fotografie: Željko Rakarić

Fotografie: Rudi Grula

Obyvatelé Sisaku si často připomínají události svých dějin, které sahají až do 4. století před naším letopočtem, kdy v tomto kraji žily keltsko-ilyrské kmeny. Ale tento rytířský turnaj pod starou sisackou pevností se koná na počest pouze jediné, ale klíčové historické události Sisaku. Na počest statečných sisackých hrdinů, kteří zastavili přemocné turecké vojsko v  jeho pochodu na západ. Dnešní rytíři před očima publika bojují o náklonnost svých dívek a zdi pevnosti jim k tomu dotvářejí středověké prostředí. Uvnitř pevnosti návštěvníky baví zpěváci renesanční hudby a pro nejmladší válečníky se pořádá i dětský turnaj. Zapomeňte i vy na vymoženosti moderní doby a přidejte se k  nám ve světě, ve kterém hrdinství a čest byly těmi nejcennějšími hodnotami.

Kdysi byly mlýny na řekách častým jevem. Chleba, který lidé jedli, se dostával na stůl právě díky těmto mlýnům a šikovným mlynářům. Dnes je tomu jinak, mlýnů je o hodně méně a pouze nám připomínají staré časy, kdy člověk žil ve větším souladu s přírodou. Na řece Muře, nejsevernějším bodu „Krásné naše“, stojí mlýn, známý jako unikátní dílo tradičního stavařského dědictví, který je i hlavním centrem mlynářské naučné stezky, nápaditě upravené pěšiny vedoucí lesem, co ho obklopuje. Během Mlynářských dní je procházka po této stezce zvláštním zážitkem, protože na každém úseku na vás čekají nová překvapení, ukázky starých řemesel, tradiční architektury. A abyste nevyhladověli, nabízí se vám různé međimurské speciality. Mlynářské dny jsou ideální volbou pro všechny milovníky přírody. Ve stejné době se pro ty, kteří mají rádi trochu adrenalinu, zachovalou přírodu a tradiční kulturu, koná Sjezd murských lodí. Třídenní manifestace, při níž se padesátka dřevěných tradičních člunů vydává z Bad Radgersburga v Rakousku a přes Slovinsko pluje do Svetog Martina na Muri.

www.sisakturist.com

www.tzm.hr www.eol.hr

82 www.chorvatsko.hr STŘEDNÍ CHORVATSKO 82 www.hrvatska.hr DALMACIJA - ZADAR


PICOKIJADA

DEN EVROPSKÉ VSI ČÁPU

Đurđevac 25. - 27.6.

Čigoć 26.6.

Fotografie: Siniša Milašinović

Fotografie: Edvard Bogović

Po neúspěchu vojsk Ulám-bega, který chtěl jediným nájezdem dobýt pevnost Đurđevac, se tento vojevůdce rozhodl provést strategický plán trpělivého obléhání města, kterým chtěl obyvatele města nechat vyhladovět a tím je donutit, aby se vzdali. Ve chvílích, kdy už v pevnosti nezbylo žádné jídlo, až na jednoho kohouta, Đurđevčané kují zoufalý plán. Svoje poslední sousto vystřelují z děla na turecké vojsko. Ulám-beg se nechal obelstít a v domnění, že mají velké zásoby jídla, když si mohou dovolit vystřelovat kohouty, stáhl své vojsko. Během ústupu na Đurđevčany uvalil kletbu a nazval je „picoki“. Jedinečnou podívanou slibuje scénické ztvárnění této legendy, které se odehrává pod širým nebem koncem června na autentickém místě kde se legenda opravdu odehrála a zahrnuje stovky statistů, kulturních amatérů, jezdců na koních i profesionálních herců. Tato manifestace získala status nehmotného kulturního majetku Chorvatska.

Není lehké tomu uvěřit, ale v malé vesničce
 Čigoć žije víc ptáků než lidí. V Čigoći
 totiž žije kolem 120 místních obyvatel a ještě dvě stovky čápů, kteří patří ke stálým obyvatelům vesničky. Vzhledem k jejich příkladnému soužití, Čigoć byla vyhlášena první evropskou vsí čápů. Na počest této události se koná akce, v průběhu které se mohou návštěvníci projet na turistické lodi nebo koňským spřežením, zúčastnit se závodu na kolech nebo navštívit Lonjské pole. Pro ty, kterým nevyhovuje tolik aktivit, jsou tady koncerty a gastronomická nabídka krajových specialit. Sžijte se i vy s vesničkou, kterou si vybrali čápi za svůj domov.
 www.pp-lonjsko-polje.hr

www.tz-djurdjevac.hr

STŘEDNÍ CHORVATSKO www.chorvatsko.hr 83 DALMACIJA - ZADAR www.hrvatska.hr 83


LÉTO VE MĚSTĚ ZRINSKÝCH

PODRAVSKÉ MOTIVY

Čakovec 1.7. - 5.8.

Koprivnica 2. - 4.7.

Fotografie: Rudi Grula

Archív: TSM Koprivnica

Obyvatelé Čakovce jsou vděční rodině Zrinských za jejichž vlády došlo v tomto kraji k prudkému ekonomickému a kulturnímu růstu. Proto se v  Čakovci koná letní kulturní program na počest rodiny Zrinských. Kromě představení, koncertů a výstav, které zde můžete v  létě navštívit, nejlákavější událostí je výměna stráží Zrinské gardy, která se koná každou sobotu před orlem – památníkem Nikoly Zrinského. Celé kulturní léto vrcholí na svátek Panny Marie Andělské, hlavního čakoveckého posvícení, kdy se lid shromáždí a baví na koncertech, ukázkách starých řemesel, výtvarných koloniích a soutěžích ve střelbě nebo jízdě na koni.

Naivní malířství je původní chorvatský styl, který zvýrazňuje motivy vesnického života v souladu s přírodou a všemi jejími krásami. Je to život podravských vesnic, prostranných polí, lesů a orné půdy. To je hlavní důvod, že se během prvního víkendu v  měsíci červenci Koprivnica mění v ohromnou výstavní plochu, věnovanou výhradně naivnímu umění. Stovka vynikajících malířů pod jasným podravským nebem vystavuje a na místě maluje své obrazy, oslavující nádheru a umělecké úspěchy Hlebinské malířské školy. www.koprivnicatourism.com

www.tourism-cakovec.hr

84 www.chorvatsko.hr STŘEDNÍ CHORVATSKO 84 www.hrvatska.hr DALMACIJA - ZADAR


PŘIKÁZÁNÍ POD LIPOU

DOŽÍNKY – ŽŇOVÉ SLAVNOSTI

Čazma/Miklouš 9. - 11.7.

Daruvar 24.7.

Fotografie: Franjo Jagatić

Fotografie: TSM Daruvar

Červenec je měsícem, kdy obyvatelé Miklouše a okolních vesnic oslavují své staré zvyky a kulturní tradici. Vybírají své pečlivě chráněné staré předměty a oblečení, zdobí domy a ulice tradičními ozdobami a ve vesnici vesele vítají hosty, kteří sem přijíždějí na celodenní setkání. Muži předvádějí, jak se zachází se starým nářadím, ženy nabízejí různé rolády a další sladké a slané pečivo. Slavnostním průvodem všichni společně odcházejí k stoleté lípě, kde vesnický stařešina předčítá žertovné přikázání. S různými připomínkami přikázání komentuje všechny aktuální problémy, ale tradičním způsobem, který ukazuje, jak kdysi lidé přistupovali k problémům, které je trápily. Přikázání vždy končí výzvou mladým, aby byli veselí a písní a tancem odháněli chmurné myšlenky. Tato nálada se jako nákaza přenáší na ostatní návštěvníky slavností.

Setkat se na jednom místě s představiteli všech dvacetiosmi besed české menšiny v Chorvatsku a být svědky toho, čeho všeho česká menšina dosáhla v Chorvatsku – k něčemu takovému je jen jedna příležitost: daruvarská manifestace Dožínky, nejstarší, největší a nejmasovější manifestace české menšiny u nás. Touto manifestací se již od roku 1925 oslavuje úspěšná sklizeň a shromažďuje se zde více než tisíc účastníků, kteří se zapojují do průvodu alegorických vozů. Zvláště atraktivní částí manifestace je starý český trh, kde se ukazují stará zapomenutá řemesla a gastronomické, etnografické a kulturní bohatství Čechů, kteří svou tradici starostlivě udržují i v migraci. www.tzbbz.hr www.tz-daruvar.hr www.savez-ceha.hr

www.tzbbz.hr www.cazma.hr

STŘEDNÍ CHORVATSKO www.chorvatsko.hr 85 DALMACIJA - ZADAR www.hrvatska.hr 85


LÉTO U KRAPINSKÉHO PRAČLOVĚKA Krapina, 1. - 29.8. (každá neděle)

ŠLECHTICKÉ DNY Gornja Rijeka 13. - 15.8.

Fotografie: Sergio Gobbo

Fotografie: Antun Premelč

Jeden z nejvýraznějších symbolů Krapiny je určitě krapinský pračlověk, pýcha a důkaz krapinské dávné a bohaté minulosti. Návštěva Krapiny proto není jen obyčejnou návštěvou jednoho města, ale i návštěva slavného archeologického naleziště, jedné z  kolébek lidstva v  těchto prostorech. Na znamení této městské pamětihodnosti se v průběhu srpna konají v krapinských ulicích různé programy, spojené pod názvem Léto u krapinského pračlověka. Pro všechny návštěvníky této události je v rámci Léta organizován převoz populárním vláčkemcugem ze Záhřebu. Když dorazí do Krapiny, hosté si mohou prohlédnout město s průvodcem, zúčastnit se posvícení na Trškom vrhu, nebo podniknout výlet na nedaleký kopec Strahinjčica. Během pěti srpnových neděl jsou na Hušnjakovu také pořádány různé tématické programy: Purgerská něděle, Kdysi a dnes, Neděle krapinského pračlověka, Etno neděle, Festivalové neděle.

S pojmem šlechta, kdysi nejvyšší společenskou vrstvou, byla odjakživa spojena uhlazenost, noblesa a jemný vkus. Život šlechty z Horní Rijeky zdobila vznešenost a jejich důstojnost doprovázel cit pro krásu a pravdu. Přesvědčte se o tom sami při návštěvě místa Gornja Rijeka na svazích Kalnika, které i dnes září šlechtickým leskem. Rozkošné dvorní róby vlají při tónech valčíku na plese šlechticů, chlapci a dívky přitahují pohledy v soutěži o eleganci, protože se v gornorijeckém paláci volí nejhezčí šlechtic a šlechtična tohoto kraje. Pociťte kouzlo někdejších paláců, vzpřimte se a vžijte se do doby, kdy modrá krev otevírala všechny dveře. www.tz-koprivnicko-krizevacka.hr

www.krapina.hr

86 www.chorvatsko.hr STŘEDNÍ CHORVATSKO 86 www.hrvatska.hr DALMACIJA - ZADAR


POUŤ KE DNI NANEBEVZETÍ PANNY MARIE

ŠPACÍRFEST Varaždin 20. - 29.8.

Marija Bistrica, 15.8.

Fotografie: Sergio Gobbo

Fotografie: Siniša Sović

Pouť do Marije Bistrice je velkolepý církevní zážitek. Svatyně Marija Bistrica je naše nejznámější mariánské poutní místo. Přes 500 tisíc věřících se každoročně účastní 50 stálých poutí, které trvají od Bílé neděle, začátkem dubna až do dne díkuvzdání koncem října. Jedna z těchto poutí je pořádána ke Dni Nanebevzetí, a účast na ní je cenným svědectvím, jak chorvatské záhoří ctí náboženské svátky.

Každoročně přibývá návštěvníků, kteří se touží připojit k obyvatelům Varaždinu v oslavách jak by se dalo říct, pro nás tradičního způsobu trávení volného času – ležérního korzování městskými ulicemi nebo, jak tomu říkají Varaždinci, špacírování. Na 10 dní se každoročně mění Varaždin na město smíchu a radosti. Do ulic města vycházejí mnozí umělci, hudebníci, divadelníci, herci a baviči a celé město slouží jako veřejný prostor pro ukázky chorvatské tradice. Stánky jsou plné výrobků tradičních řemesel, výtvorů různých umělců, jídla a pití, připraveného podle tradičních zvyků a různých suvenýrů. Během Špacírfestu se můžete ve Varaždinu snadno ztratit. Proplouvajíce nepřehledným množstvím představ necítíte, jak čas rychle ubíhá. Můžete se celé dny jen procházet a na konci dne se zeptat, proč je noc a proč už nastal čas odpočinku.

www.svetiste-mbb.hr

www.spancirfest.com www.tourism-varazdin.com

STŘEDNÍ CHORVATSKO www.chorvatsko.hr 87 DALMACIJA - ZADAR www.hrvatska.hr 87


CO JEDLI NAŠI PŘEDKOVÉ Vrbovec 27. - 29.8.

KELTSKÁ NOC Sisak 4.9.

Fotografie: Dražen Breitenfeld

Fotografie: Igor Palotay

Kontinentální část Chorvatska je známa bohatstvím svojí kuchyně, každé městečko má své tradiční recepty a zvláštní způsoby přípravy jídel. Obyvatelé Vrbovce prezentují svoji tradiční gastronomickou nabídku koncem srpna v rámci akce Co jedli naši předkové. Celé město v  těch dnech voní starodávnými pokrmy, které se připravují s  láskou, aby na jejich chuť návštěvníci nikdy nezapomněli. Vrbovčané dokonce mezi sebou soutěží v  přípravě tradičních jídel a celou tuto hostinu doprovází i sportovní soutěže a hudební program.

Když je zářijový měsíc v novu a noc padne na město Sisak, nezasvěcený   návštěvník by si mohl myslet, že se vrátil o mnoho století do minulosti. Do daleké minulosti, kdy vory pluly řekou Kupou a ulicemi Sisaku se procházeli rytíři a víly. Ale nezalekněte se, to je pouze představení. Obyvatelé Sisaku si tímto jednohodinovým představením, které se odehrává na řece Kupě připomínají, jak vypadalo jejich město v dávných dobách. Kupou pluje pět spojených vorů, dvacet člunů a 300 pochodní. Na plavidlech se před zraky návštěvníků odehrávají ukázky ze života Keltů a Římanů. Všechna plavidla jsou bohatě vyzdobena pochodněmi a různými ozdobami a diváky bude provázet hlas z  rozhlasu, umístěného na břehu Kupy, na kterém kdysi žili Keltové.

www.vrbovec.hr

www.sisakturist.com

88 www.chorvatsko.hr STŘEDNÍ CHORVATSKO 88 www.hrvatska.hr DALMACIJA - ZADAR


RENESANČNÍ FESTIVAL

TÝDEN KAJKAVSKÉ KULTURY

Koprivnica 4. - 6.9.

Krapina 5. - 12.9.

Archív: TSM Koprivnica

Fotografie: Željko Frankol

Na hradbách starého kopřivnického města se v září odehrává pravá historická podívaná. V  rytířských stanech si hrdinové brousí své meče, aby si v souboji zasloužili ruku své dívky, lovečtí sokoli krouží vzduchem plníce příkazy svých pánů a trhovci i řemeslníci z plných plic zvou kupce, aby přišli k jejich stánkům, plným různých rukodělných výrobků, typických pro dávnou minulost. Ulicemi se šíří přitažlivé vůně renesanční kuchyně a exotických přísad, které se kdysi používaly. Jediné pravidlo, které platí na Renesančním festivalu je povinnost, že nic nesmí připomínat 21. století.

Během těchto sedmi dní se mohou návštěvníci Krapiny přesvědčit, nakolik je kajkavská kultura i dnes živá a aktuální. To mohou zjistit všichni ti, kdo navštíví výstavu Co slovem, obrazem, písní a tancem a Co nejmladší to nejsladší. Tyto výstavy jsou zářným příkladem, že je kajkavština významnou součástí chorvatského písemnictví, jazykem obrazného básnictví a mnohých poučných příběhů. Krapina bude v těchto dnech pořádat i trh „Gde se još to kupiti more“ („Kde se dá ještě něco koupit“) a slavnostní atmosféru svou melodií obohatí koncert 20 nových kajkavských nápěvů. To je jenom jedna malá část programu, který se uskuteční na náměstí Ljudevita Gaje, v  Galerii města Krapiny, v  Muzeu evoluce Hušnjakovo a ve festivalové dvoraně. Ale už při procházce městskými ulicemi na vás dýchne atmosféra známé zagorské pohostinnosti.

www.koprivnicatourism.com

www.kajkavske-popevke.hr

STŘEDNÍ CHORVATSKO www.chorvatsko.hr 89 DALMACIJA - ZADAR www.hrvatska.hr 89


VOLODERSKÉ PODZIMY

MEZINÁRODNÍ FESTIVAL KRAJKY

Popovača 11. - 12.9.

Lepoglava 16. - 19.9.

Fotografie: Zdenko Cvetko

Fotografie: B. Težak

Když se utrhnou první trsy hroznů na voloderských vinicích, je to znamením, že začínají Voloderské podzimy. Obyvatelé Sisačsko-moslavacké župy tímto způsobem již 41 let zahajují vinobraní ve svém kraji. I tento rok spolu s bohatou přehlídkou vín a moštů, na této akci vystoupí i mnohé folklorní soubory z celého Chorvatska, budou pořádány výstavy obrazů, vinohradnického a sadařského nářadí a různé rukodělné výrobky, lidové kroje a tradiční řemesla. Ve večerních hodinách bude program přizpůsoben mladšímu publiku prostřednictvím vystoupení mnohých estrádních zpěváků a celou akci zakončí velký ohňostroj. Všem opravdovým milovníkům vína vřele doporučujeme, aby v půlce září navštívili Voloder a zúčastnili se této oslavy.

Podle podání již před několika stoletími pavláni - bílí bratři, přinesli do chorvatských krajů krajku. Když se selské obyvatelstvo přesvědčilo o její kráse, přijalo krajku jako svoji tradici, kterou pěstuje dodnes. Obzvlášť obyvatelé města Lepoglave jsou pověstní svojí tradicí výroby krajek. Proto v září pořádají Mezinárodní festival krajky, kde se pyšní svým uměním jako etnografickým pokladem i když se na festivalu mohou vidět i krásná krajková díla z různých evropských zemí, návštěvníkům se vždy nejvíc líbí domácí práce z  chorvatských krajkářských středisek, kterými jsou kromě Lepoglavy ještě Pag, Sv. Marija a Hvar. www.lepoglava-info.hr

www.popovaca.hr

90 www.chorvatsko.hr STŘEDNÍ CHORVATSKO 90 www.hrvatska.hr DALMACIJA - ZADAR


VARAŽDINSKÉ BAROKNÍ VEČERY

JELAČIĆOVY DNY Zaprešić 3. - 17.10.

Varaždin 24.9. - 4.10.

Fotografie: Helena Huet

Fotografie: Dražen Breitenfeld

Koncerty na Varaždinských barokních večerech vás vrátí o několik století zpět do minulosti, do doby, kdy byla hudba velmi estetizovaným uměním. Na mnohých koncertech nám renomované chorvatské a zahraniční soubory představí své současné interpretace barokních hudebních děl a vytvoří tak romantickou atmosféru barokního města. Večery mají z hudebního hlediska i krajně vážný charakter, protože se v jejich programu často nacházejí teprve odkrytá díla nebo díla, která se ještě neprováděla a svůj pravý lesk odhalila až dnes. Představujíce tato díla stejně jako i moderní interpretace již známých děl, Barokní večery postihují záviděníhodné výsledky v  profesionálním přístupu barokní hudbě. Ať struny houslí a violoncell zazní i ve vašich představách a odvedou vás na tuto dlouhou hudební cestu.

Josip Jelačić byl chorvatský bán, jehož jméno symbolizuje touhu chorvatského lidu po samostatnosti a nezávislosti na cizích dobyvatelích. Po bouřlivém životě, provedeném v neúnavném boji za chorvatské národní zájmy byl v roce 1859 pohřben v kapli Sv. Josefa v Zaprešići. Z tohoto důvodu oslavují místní obyvatelé v Den svého města i život a dílo tohoto velikána našich dějin. Během akce, kterou se v  květnu zaznamenává výročí smrti a v říjnu výročí narození bána Josipa Jelačiće se koná Jelačić ples, turnaj v  překážkovém jezdectví Pohár bána Jelačiće a hospodářský trh. Návštěvníci mohou navštívit i Nové dvory Jelačićovy, jako hodnotnou ukázku zachování kulturně-historického dědictví. www.zapresic.hr

www.vbv.hr

STŘEDNÍ CHORVATSKO www.chorvatsko.hr 91 DALMACIJA - ZADAR www.hrvatska.hr 91


KAŠTANIÁDA Hrvatska Kostajnica 8. - 10.10.

HOUBAŘSKÁ SLAVNOST VE STUBAKÁCH Stubičke Toplice, 16.10.

Fotografie: Antun Pavičić

Fotografie: Zrinka Košić

Neexistuje kaštanové jídlo, které byste nenašli na kostajnické kaštaniádě. Ale kromě toho, že můžete ochutnat různá jídla z pečených a vařených kaštanů, pamlsky z chutného kaštanového pyré, všichni návštěvníci jsou zváni na sběr kaštanů. To je příležitost k  procházce kaštanovými lesy při družení a za doprovodu písniček a všeho, co podporuje dobrou náladu.

Nyní již tradiční houbařská sešlost „Gljivarijada u Stubakima“, na které se scházejí houbaři z celého Chorvatska, je příjemným zpestřením i pro její návštěvníky. Mohou zde pobývat na čerstvém vzduchu, je pro ně připravena zábava v přírodě a uvolněné družení při zpěvu. Výletníci sem přijíždějí zvláštním turistickým vlakem a ve veselé náladě odcházejí na houby. Výsledky celodenního snažení se hodnotí večer a akce končí odbornou přednáškou Mladena Strižaka a veselou zábavou s ochutnávkou houbového kotlíku.

www.hrvatska-kostajnica.hr

www.stubicketoplice.hr

92 www.chorvatsko.hr STŘEDNÍ CHORVATSKO 92 www.hrvatska.hr DALMACIJA - ZADAR


ASSITEJ

MARTINSKÁ SLAVNOST V ZÁHŘEBSKÉ ŽUPĚ

Čakovec 18. - 23.10.

Dugo Selo, Samobor, Sv. Ivan Zelina, V. Gorica, Jastrebarsko, 11.11.

Fotografie: Mario Jakšić

Fotografie: Nada Kozić

Jednou ročně hostí Čakovec divadelní umělce, kteří svůj profesionální život věnovali těm nejvděčnějším, ale také nejnáročnějším divákům – dětem. Při sledování představení v provedení našich nejnadanějších dětských herců, děti aspoň na chvíli zapomenou, co všechno se jim honí v jejich hlavičkách. Právě proto během těchto pěti dnů určených výlučně jim, vládne v  Čakovci pouze veselá nálada plná dětského smíchu a hravosti, která nezřídka nakazí i dospělé. Přiveďte svého potomka, aby si i on vychutnal tento vrcholný divadelní zážitek spolu s dětmi z Međimurja.

V listopadu, na Den sv. Martina, se mošt mění na víno. Martinovo jako svátek vína má tradici hluboko zakořeněnou v severozápadních krajích Chorvatska, a tak i dnes má své pokračování. V Záhřebské župě se Martinje slaví v mnoha městech i místech. Mezi nejznámější patří se svým bohatým programem Dugo Selo, jehož patronem je svatý Martin, dále Samobor, Sveti Ivan Zelina, Velika Gorica a Jastrebarsko.

www.assitej.hr

www.tz-samobor.hr www.tzvg.hr www.dugoselo.hr www.tz-zelina.hr www.tzgj.hr

STŘEDNÍ CHORVATSKO www.chorvatsko.hr 93 DALMACIJA - ZADAR www.hrvatska.hr 93


IVANECKÉ HORNICKÉ DNY

VÁNOČNÍ PŘÍBĚH V ČAZMĚ

Ivanec 4. - 5.12.

Grabovnica 19.12. - 6.1.

Archív: XMEDIA s.r.o.

Fotografie: Davor Kirin

Hornické dny v Ivanci poukazují na důležitost konání vzpomínkových akcí, které připomínají tradiční způsob společenského a kulturního života. Stejně tak se zaměřují na zájem mladých generací o kulturněhistorické dědictví Ivanců. Návštěvníci mají jedinečnou příležitost prohlédnout si na výstavě starodávné hornické předměty a tak se přesvědčit, jak těžký život měli naši předkové. Výstavu doplní i dětské práce na téma hornictví a hornické sochy. Ale nejdůležitější součástí akce je nástup historické formace Ivanecké hornické čety, která je pověřená vítáním návštěvníků a dbá na to, aby se všichni cítili dobře.

Všechny vánoční příběhy jsou romantické a poučné, obzvlášť když jste na návštěvě rodiny Salaj v Grabovici. Právě rodina Salaj připravuje o vánočních svátcích zvláštní pochoutku pro všechny milovníky té správné sváteční atmosféry. V té době se okolí jejich domu rozzáří stovkami různobarevných žároviček, které vytvářejí nádhernou světelnou atmosféru a idylu pro každého návštěvníka. Betlém spolu výzdobou celého okolí domu různými ozdobami a barevnými žárovkami vám v noci poskytnou nezapomenutelný zážitek hlubokého snu a probuzení ve světě pohádek, světě pravého chorvatského vánočního příběhu.

www.ivanec-turizam.hr

www.tzbbz.hr www.cazma.hr www.salaj.net

94 www.chorvatsko.hr STŘEDNÍ CHORVATSKO 94 www.hrvatska.hr DALMACIJA - ZADAR


S L AVON IE


ŠOKAČKE PŘÁSTKY Županja 12. - 23.2.

FESTIVAL DOKUMENTÁRNÍHO ROCK FILMU DORF Vinkovci, 4. - 7.3.

Fotografie: Franjo Andrašević

Archív: TSŽ Vukovarsko-srijemská

Veškeré úsilí obyvatel Županje na ochranu cenného kulturního dědictví Šokců vychází najevo během této slavnosti, založené na bohaté slavonské tradici. Ulicemi města projíždějí nádherně zdobená spřežení a koně, která řídí hrdí kočí, oblečení do těch nejkrásnějších slavonských krojů. Masopustní průvod, atraktivní pro návštěvníky ze všech možných míst doprovázejí odpovídající zvyklosti – pálení rakije a slavonská zabíjačka. I letos tuto akci doplní hostující folklorní soubory z dalších míst Chorvatska a zahraničí.

Pokud hudební dokumentární filmy spojují obraz a zvuk v ideální formě, tehdy DORF spojuje milovníky filmu a hudby definitivně nejlepším způsobem. V  inspiračním okolí města Vinkovců užívejte v  nekonvenčním Festivalu dokumentárního rock filmu z  Chorvatska a jiných zemí. Žánry různorodého filmového příběhu o hudebních idolech vyvolají silný dojem nejen u milovníků dokumentárních filmů, ale i u laiků, kteří budou moci i letos užívat v četných tvorbách, výstavách, promocích knih a samozřejmě i koncertech.

www.tz-zupanja.hr

www.dorf-vk.com

96 www.chorvatsko.hr SLAVONIE 96 www.hrvatska.hr DALMACIJA - ZADAR


VE SVĚTĚ POHÁDEK IVANY BRLIĆ MAŽURANIĆ

PO CESTÁCH TRENKOVÝCH PANDURU

Slavonski Brod, 12. - 18.4.

Kutjevo, květen

Fotografie: Josip Perčević

Fotografie: Zlatko Burivoda

Ivana Brlić Mažuranić, chorvatská spisovatelka, autorka některých z nejhezčích pohádek pro děti, prožila část svého života ve Slavonském Brodu. Proto jeho obyvatelé každý rok slaví její narozeniny a oddávají se hravému snění. Po celý týden trvání oslav se město stává dějištěm dětských setkání a událostí literárních, divadelních, malířských a fotografických. Toto dětské shromáždění začíná představením, které se odehrává na Ivanině náměstí a to před domem, kde spisovatelka žila. Oslava končí vrácením klíčů od města starostovi a slavnostním představením v Základní škole Ivany Brlić Mažuranić, škole, která je ve velké části Chorvatska známa jako barevná škola, protože je z venkovní strany i uvnitř pomalována obrázky z Ivaniných pohádek.

Obyvatelé Kutjeva si nenechávají ujít žádnou příležitost pro zábavu se svými hosty. V tom duchu slaví i návštěvu Marie Terezie, která v  Kutjevu pobývala v dávném  roce 1741. Místní obyvatelé nezapomněli na čest, kterou jim prokázala a připomínají si ji pořádáním velkolepého představení, které nás vrací tři století do minulosti. Městem prochází slavnostní průvod historických formací, dechové hudby a různých spolků a před Palácem Kutjevo se připravuje divadelní představení, které nám přiblíží, jak to vypadalo v dobách Marie Terezie. www.tz-kutjevo.com

www.slavonski-brod.hr

SLAVONIE www.chorvatsko.hr DALMACIJA - ZADAR www.hrvatska.hr

97 97


FESTIVAL HERCŮ Vukovar 15. - 24.5.

ROČNÍ JARNÍ OBCHŮZKA KRÁLOVNY NEBOLI LJELJE Gorjani, 23.5.

Fotografie: Dražen Bota

Archív: TSŽ Osječko-baranjská

Herce stále tolik obdivujeme; někdy nás rozesmějí, někdy rozpláčou a někdy nás jednoduše nechávají bez dechu. Ale kromě závěrečného potlesku málokdy bývají patřičně odměněni za svůj výkon. Naštěstí tuto skutečnost mění Festival herců. Celý týden se v jednotlivých částech Vukovarsko – srijemské župy konají představení, která jsou svým způsobem zaznamenána jako zvláštní herecká představení uplynulého roku. Celý kraj ovládá umělecká nálada, publikum netrpělivě očekává vystoupení herců na scénu a ještě veseleji je vyprovází po skončení představení. Potlesk je nekonečný. Umělecký zápal a bohémský duch zastavuje čas a rozptyluje všední život návštěvníků. A jako epilog, herci odměňují herce. Festival končí udílením cen, které vyhlašuje tříčlenná porota sestavená z herců.

Zvyk ljelja, který se Gorjanech dodržuje na svátek Duhova, se datuje již od počátku minulého století. Družina selských dívek oděných do kostýmů králů a královen se shromažďuje na svaté mši, po které před kostelem tancují kolo za doprovodu tamburašů. Z kostelního dvora se pak vydávají na obchůzku po vsi a navštěvují domovy sousedů, kteří si přáli, aby je navštívili. Ljelje po vsi šíří dobrou náladu, smích a písně. Obvykle je doprovází jeden hudebník – dudák a dva mužští žebráci. Při srovnání dnešních ljelj na fotografiích s těmi z počátku 20. století si lze všimnout, že dnešní forma tohoto zvyku se příliš neliší od jeho začátků. www.tzosbarzup.hr

www.hddu.hr

98 www.chorvatsko.hr SLAVONIE 98 www.hrvatska.hr DALMACIJA - ZADAR


CHORVATSKÝ FESTIVAL JEDNOMINUTOVÝCH FILMŮ

BRODSKÉ KOLO Slavonski Brod 29.5. - 13.6.

Požega, 29. - 30.5.

Fotografie: D. Mirković

Fotografie: Darko Janković

Mezi filmaři má zvláštní význam formát jednominutového filmu. Tento formát vyžaduje značné přizpůsobení představě a realizaci nápadů. Do jedné minuty filmu se musí vejít všechny zadané prvky příběhu: zápletka, vyvrcholení a rozuzlení. Jednominutové filmy také často přitahují filmové amatéry, kteří nemají možnost uskutečnit velké projekty, což neznamená, že nemají potřebnou kvalitu. Sbírku filmů všech žánrů, tématik a odkazů, které spojuje jednominutové trvání, můžete vidět na Festivalu jednominutových filmů v Požeze, festivalu kterému v  posledních letech významně stoupá vážnost i ve světě.

Slavonski Brod je proslulý svými tradičními akcemi, nejznámější z nich je Brodské kolo. Kdysi se při příležitosti oslavy Dne sv. Štěpána obyvatelé Brodu scházeli na hlavním náměstí a tancovali velké Brodské kolo, tanec, při kterém se často drželi za ruce stovky nádherně „vyparáděných“ šokačkýh chlapců a děvčat. I dnes celé město žije tímto tancem, pouze program, který se při příležitosti tohoto zvyku koná, je trochu jiný. Hosté dnes mohou navštívit různé etnografické a výtvarné výstavy, shlédnout dětská vystoupení, výstavu koláčů, přehlídku koňských spřežení, překážkové dostihy a dvojspřeží. Po celém městě je slyšet hudba z přehlídek písní a folklórních souborů a největší pozornost pravidelně přitahuje volba nejkrásnější Chorvatky v  národním kroji. Uvolněte se, natáhněte ruku, pevně se držte a nedovolte, aby se Brodské kolo přerušilo.

www.crominute.hr

www.brodsko-kolo.com www.fa-broda.hr

SLAVONIE www.chorvatsko.hr DALMACIJA - ZADAR www.hrvatska.hr

99 99


ORAHOVACKÉ JARO Orahovica 31.5. - 6.6.

GRAND PRIX KUTJEVO Kutjevo červen

Fotografie: Vladimir Grgurić

Fotografie: Zlatko Burivoda

Vícedenní akcí Orahovacké jaro město otevírá své brány návštěvníkům z celého světa. Tato událost znamená služební začátek letní turistické sezony v Orahovici. Program této akce je různorodý a obsahuje pro každého něco. Milovníky sportu určitě pobaví sportovní soutěže v  malém fotbalu nebo třeba turnaj v  petangu, zatímco návštěvníci, kteří touží po kulturním programu najdou klid při sledování některého z  divadelních představení. Hudební publikum může užívat ve vystoupeních folklórních skupin a koncertech domácích popových a rockových hvězd.

Grand Prix Kutjevo je mezinárodní překážkový dostih. Víceletá tradice chovu čistokrevných koní a vrcholoví žokejové dělají tento dostih populárním a výjimečně navštíveným. O tomto dostihu mluví žokejové z Rakouska, Maďarska, Slovenska, Slovinska a Německa jako o velmi atraktivním a vždycky ho rádi navštěvují. Právě proto spolu s domácími soutěžícími se i oni pokoušejí získat sympatie poroty i publika, aby právě jejich umění překážkové jízdy na koni získalo nejvyšší ocenění. Pro soulad koně s jezdcem a gracióznosti pohybu tento dostih v mnohém hraničí s uměním a Grand Prix v Kutjevu je ideální příležitostí k tomu, abyste se o tom sami přesvědčili!

www.orahovica.hr

www.tz-kutjevo.com

100 www.chorvatsko.hr SLAVONIE 100 www.hrvatska.hr DALMACIJA - ZADAR


BARANJSKI BEĆARAC

PAKRACKÉ LÉTO Pakrac 15.6. - 1.7.

Draž 5. - 6.6.

Fotografie: Antonio Sobol

Archív: TSM Pakraca

Obyvatelé Baranje jsou proslulí tím, že každé jejich shromáždění doprovází všeobecné veselí a neexistuje oslava, na které byste se mohli nudit. Důkazem toho je i Baranjski Bećarac v Dražu. Při vystoupení mnohých folklórních souborů, národním kole a bohaté hostině jídla a pití si můžete zvolit nejkrásnější dívku, můžete se zúčastnit i přehlídky zajímavého pracovního oblečení, výstavy ručních prací, starého nábytku, nástrojů a záhadných předmětů z babiččiny truhly. Pravá trefa, pokud vás zajímá tradice baranjského kraje. Ale samozřejmě i veselá zábava!

Svoji středověkou pozůstalost slaví obyvatelé Pakrace multimediálním obsahem i charakterem akcí Pakracké léto. Kromě divadelních představení a koncertů různých žánrů, návštěvníci mohou sledovat i mnohé sportovní soutěže, jako jsou jízdy na kole, turnaj v malé kopané, maratón na horských kolech nebo semináře bojových umění. Všechny tyto události jsou ve znamení středověku, období kdy v Pakraci pobývali templáři a Janovci a toto město hrálo důležitou ekonomickou roli kvůli své mincovně, v té době první a jediné v celém Chorvatsku.

www.draz.hr

www.pakrac.hr www.tz-pakrac.hr

SLAVONIE DALMACIJA - ZADAR

www.chorvatsko.hr 101 www.hrvatska.hr 101


PÍSNĚ PODRAVINE A PODRAVLJA

ĐAKOVAČKÉ VÝŠIVKY

Pitomača 18. - 19.6.

Đakovo, 21.6. - 5.7.

Fotografie: Gordana Jakupec

Fotografie: Saša Pjanić

Překrásná podravská krajina a láska tamních lidí ke své zemi jsou častým námětem veršů podravských básníků. Stejně tak některé z našich nejkrásnějších lidových melodií nám zanechali právě podravští autoři. Tento hudební festival právě proto představuje příležitost seznámit se s  bohatým hudebním a poetickým dědictvím podravského kraje. Dva červnové večery na scéně v Pitomači vystupují největší hudební talenty tohoto kraje. První večer můžete užívat ve skladbách méně známých interpretů, a druhý večer baví hosty mnohé hudební skupiny a sólisté, kteří mají za sebou záviděníhodnou kariéru.

Đakovo v létě slaví svoji dlouhou a bohatou tradici. Sjednocené v ojedinělé srpnové události, v  Đakovu se představují tři formy kulturní tradice Slavonie: folklor, ve kterém návštěvníci mohou užívat ve spoustě hudebních programů, gastronomie, která je známá svými specialitami, jako je rybí paprikáš, čobanac a đakovský kulen, a tradice chovu koní, krása kterých je prezentována během dostihů na djakovském hipodromu. I letos mohou všichni obdivovatelé kulturního dědictví Slavonie a Baranje vidět tisícovky národních krojů, užívat v hudbě, tanci a zvycích, na které je tento kraj obzvlášť hrdý. Všichni se pak mohou zúčastnit pestrého a veselého slavnostního průvodu.

www.pitomaca.hr

www.tz-djakovo.hr

102 www.chorvatsko.hr SLAVONIE 102 www.hrvatska.hr DALMACIJA - ZADAR


OSJECKÉ LETNÍ NOCI

VALPOVACKÉ LÉTO

Osijek 25.6., 30.7. a 27.8.

Valpovo 28.6. - 4.7.

Archív: TSM Osijek

Fotografie: Predrag Matijanić

Letní měsíce v Osijeku končí veselicemi pro každý věk a vkus. V  celém městě se koná řada představení, jak scénických tak hudebních, určených pro zábavu dětí i dospělých. V  pohostinských objektech se připravují dalekoznámá slavonská jídla a obzvláštním zážitkem v  těchto dnech je procházka po břehu řeky Dravy. Navštivte Osijek a přesvědčte se sami o slavonské pohostinnosti, o které se tolik vypráví!

V létě celá Slavonie prožívá veselí a slavnosti. Poslední týden měsíce června ani Valpovo není výjimkou. Ve Valpovu se během sedmi červnových dní už 42 let představují návštěvníkům různé amatérské umělecké spolky. Tak se v tomto jubilejním roce na ulicích uskuteční přehlídky folkloru, koňských spřežení, pěveckých sborů a zpěváků amatérů. Ale slavonské oslavy by nebyly kompletní, kdyby se místní obyvatelé nepostarali i o bohatou nabídku tradičních jídel a nápojů. To všechno zaručuje euforickou náladu všem návštěvníkům, kteří se v  těchto dnech přijedou do Valpova pobavit a užívat v bohaté valpovské tradici.

www.tzosijek.hr

www.valpovo.hr www.tz-valpovo.com

SLAVONIE DALMACIJA - ZADAR

www.chorvatsko.hr 103 www.hrvatska.hr 103


OSJECKÉ KULTURNÍ LÉTO Osijek 29.6. - 21.7.

FIŠIJADA Slavonski Brod 2.7.

Fotografie: Marin Franov

Fotografie: Danko Dorić

Osijecká pevnost Tvrđa, kdysi scéna bouřlivých historických událostí, se v létě mění na scénu špičkových uměleckých programů. Osijecké kulturní léto se odehrává právě na jejích náměstích a ulicích. Její barokní prostředí zdobí mnohá divadelní představení, umělecké performance, výstavy, koncerty a literární a filmové večery. Zvláštní důraz je kladen na představení domácích osijeckých umělců. Ale ohlášená jsou i vystoupení hostů ze všech krajů Chorvatska a ze zahraničí.

Fiš, pikantní rybí polévka, je jednou z ochranných gastronomických známek Slavonie. Jedno z těch jídel, která při příležitosti návštěvy Slavonie prostě musíte ochutnat. Pokud Vás cesta zavede do Slavonského Brodu zrovna začátkem července, nebudete se moci vyhnout vůním, které se šíří na březích řeky Sávy. A věřte, že jim nebudete moci ani odolat, protože špičkoví mistři fiše se scházejí, aby na místě činu dokázali, čí recept fiše je lepší. Na brodské Fišijadě se sejde až stovka soutěžících, a jejich přátelské kulinářské střetnutí je samozřejmě nejvíce ku prospěchu návštěvníkům. Atmosféru ještě dodatečně vylepšuje slavonské víno a veselé písně tamburašů.

http://ljetokulture.osijek.hr/

www.tzgsb.hr

104 www.chorvatsko.hr SLAVONIE 104 www.hrvatska.hr DALMACIJA - ZADAR


ŽNĚ A MLÁCENÍ OBILÍ V MINULOSTI

MIHOLJAČKO SIJELO Donji Miholjac 9. - 12.7.

Županja 3.7.

Fotografie: Zvonimir Tanocki

Fotografie: Melia Vidaković

Práce spojené se sklizní úrody se zapsaly do společenského, ale i kulturního života Slavonců takovým způsobem, že se časem staly nejen existenční potřebou, ale i symbolem pracovitosti lidí tohoto kraje. Proto je vždy zajímavé účastnit se akcí, které kromě těžké práce představují i krásu obžínkových zvyků. Tak například návštěvníci Županje mohou v červenci užívat v krojích, určených pouze pro tento druh práce, ale také v jídle a pití, charakteristickém pouze pro toto roční období. Spolu se zvyky, které doprovázejí samotnou sklizeň, probíhají i výstavy rukodělných prací a návštěvníky pobaví i jízda v povozech. Navštivte Županju a dovolte, aby do vás pronikl duch těchto pracovitých lidí.

Donji Miholjac se na čtyři dny stává dějištěm tradiční přehlídky slavonského folkloru. Na ulicích Miholjce se scházejí kulturně-umělecké soubory nejen ze Slavonie, ale i z ostatních krajů Chorvatska. Při této příležitosti se na jednom místě schází velký počet různorodých folklorních souborů. Průvod a vystoupení kulturně-uměleckých souborů vás lákají veselím, písní a tancem, výstavy obrazů a etno-výstavy představují krásy někdejšího každodenního života a vůně ve vzduchu vás přilákají na ochutnávku známých gastronomických specialit Slavonie. www.tz-donjimiholjac.hr

www.tz-zupanja.hr

SLAVONIE DALMACIJA - ZADAR

www.chorvatsko.hr 105 www.hrvatska.hr 105


KULTURNÍ LÉTO POŽEGA Požega 15.7. - 15.8.

ROKOVO Virovitica 31.7. - 23.8.

Fotografie: D. Mirković

Fotografie: Ivan Šemper

Promenáda Stari grad je oblíbené procházkové místo obyvatel Požegy. Hlavně během července a srpna, kdy pěší zóny nabízejí spoustu kulturních událostí, například koncerty a divadelní představení. Během procházky můžete užívat v tónech klasické hudby, účastnit se koncertů domácích popových interpretů, navštívit nějakou výstavu nebo shlédnout divadelní představení. Vrcholem Požežského kulturního léta je Festival současné chorvatské literární tvorby, na kterém desítka významných chorvatských autorů prezentuje svoji tvorbu a zpracovává sbírku děl, na níž se podílí i publikum.

Svatý Prokop je patronem města Virovitice. Proto není divu, že se obyvatelé Virovitice rozhodli právě 16. srpna, na den sv. Prokopa, slavit den svého města jako hlavní událost v rámci vícedenní akce Rokovo. Samotní Virovitičané tvrdí, že obliba Rokova roste z  roku na rok. Kdysi tato akce byla pouze skromným trhem, ale dnes se svým programem stala velkolepou oslavou. V  těch dnech žije celá Virovitica všeobecným veselím a kulturní program a sportovní soutěže její atmosféru obohacují v plném rozsahu. Rokovo atraktivním způsobem spojuje staré a nové. Seznamte se s  virovitickým tradičním bohatstvím a zároveň se pobavte při vystoupeních estrádních hvězd.

www.pozega-tz.hr

www.virovitica.hr

106 www.chorvatsko.hr SLAVONIE 106 www.hrvatska.hr DALMACIJA - ZADAR


SLATINSKÉ KULTURNÍ LÉTO

POUŤ KE DNI NANEBEVZETÍ PANNY MARIE

Slatina 5. - 30.8.

Aljmaš, 14. - 15.8.

Fotografie: Željko Juras

Fotografie: Antonio Sobol

Letní návštěvníky města Slatina příjemně překvapí různé kulturní události, které během léta změní Slatinu v pravou pokladnici kultury. Na ulicích i v parcích budou probíhat programy, které dají městu novou tvář a všem přítomným poskytnou nový pohled na kulturu a umění. Klíč k tomuto úspěchu je v  různorodosti, přesněji řečeno ve  Slatině můžete v  těchto dnech najít jakýkoli druh kulturního projevu, který vám vyhovuje – divadelní představení, hudební koncerty, promítání filmů, výstavy, ukázky starých řemesel, kulinářské speciality, a všemi těmito akcemi vás bude provázet právě vydaný kulturně-turistický průvodce.

Tisíce a tisíce věřících v tento sváteční den se vydává na pouť ke svatyni Aljmaš, nejznámějšímu mariánskému poutnímu místu Osjecko-baranjské župy. V  posledních letech zažívá jedno z nejsvětlejších období ve své čtyři století dlouhé historii. Právě nový kostel Navštívení Mariina se sochou Bohorodice je postaven na stejném místě, na kterém kdysi stával starý kostel a mnozí věřící se shodují, že nový kostel je krásnější, než byl ten původní. Proto si nenechte ujít tento nepopsatelný duchovní zážitek, který vám nabízí uvedené posvátné místo. www.svetiste-aljmas.hr

www.slatina.hr

SLAVONIE DALMACIJA - ZADAR

www.chorvatsko.hr 107 www.hrvatska.hr 107


VUKOVAR FILM FESTIVAL

MEZINÁRODNÍ NOC NETOPÝRŮ

Vukovar 25. - 29.8.

Papuk 28.8.

Archív: Vukovar film festival

Fotografie: Vlatka Dumbović

Proud filmů znovu přichází! Řeka Dunaj symbolicky spojuje všechny země, kterými protéká nebo které ovlivňuje svojí blízkostí. Tak se i Vukovar film festival stává vlivnou recenzí jedné z nejvitálnějších světových kinematografií – filmů podunajských zemí. Projekce filmů na říčním břehu na dunajském vlečném člunu nebo ve dvoraně domu nobelovce Růžičky, pohostinnost pořadatele v duchu příjemné atmosféry a původních gurmánských specialit, zvou ke družení a vyjadřují, jak Vukovar i Dunaj mají to „něco“, co se nedá popsat slovy, ale může pouze zažít.

Netopýři, savci, kteří krouží nočním nebem nad našimi hlavami a shánějí potravu, jsou hlavním námětem mnoha hororových povídek. Ale netopýři mají i významnou ekologickou úlohu, jsou totiž nejlepším ukazatelem čistoty ovzduší. Vzhledem k tomu, že v  Chorvatsku sídlí 35 z celkově 45 druhů, které jsou známy na území Evropy, netopýři dokazují, že chorvatský vzduch ještě stále patří mezi nejčistější v Evropě. Zvlášť velký počet netopýrů sídlí v  Chráněné krajinné oblasti Papuk, ve které se slaví i Mezinárodní noc netopýrů. Navštivte Papuk, přesvědčte se o jeho kráse a poslechněte si některou z přednášek našich uznávaných odborníků na téma zvířecí království netopýrů.

www.vukovarfilmfestival.com

www.pp-papuk.hr

108 www.chorvatsko.hr SLAVONIE 108 www.hrvatska.hr DALMACIJA - ZADAR


NÁVŠTĚVA STARÝCH ČASŮ

DNY HEDVÁBÍ A VÝŠIVKY

Otrovanec 29.8.

Podvinje 29.8.

Fotografie: Josip Mikolčić

Fotografie: Josip Perčević

I když oslavují staré zvyky a řemesla, Podravci to prostřednictvím této akce slaví moderním způsobem. Totiž akce Návštěva starých časů, kterou tamní obyvatelé soustavně pěstují své podravské tradice, spíš připomíná interaktivní muzeum pod širým nebem. Před zraky návštěvníků se odehrávají staré příběhy, na kterých se mohou oni sami podílet. Každý si může vyzkoušet, jak se v dávných dobách míchalo chlebové těsto, jak se zapalovaly pece nebo drtila tykvová jádra. Podravští naivní malíři přímo na místě malují na sklo krajinomalby svého kraje, fiakry vás zvou na projížďku a zvuky tamburín a cimbálů čekají na vaše zapojení do úchvatného kola. Můžete vidět i medaře, kováře, hrnčíře – ale abychom vám neprozradili všechno, co vás v  Pitomači čeká, přijeďte a uvidíte sami.

Výroba hedvábí v Podvinju v  19. století prožívala své zlaté časy. Na památku tehdejšího obyčeje tkaní hedvábí, který je spojený s Podvinjany dodnes, se koná slavnost, na které mohou návštěvníci zjistit, jak se v  minulosti s hedvábím nakládalo. Dívky, oblečené do hedvábných šatů s šátky na hlavě oslepují svojí krásou a ten, kdo se nezapojí do kola, které vesele tancují všichni Podvinjané, vynechal tak jedinečnou příležitost pocítit upřímnou radost lidí   tohoto kraje. Ale kromě hedvábí je tato akce věnována i dalším zvykům, které zkrášlují život Podvinjanů. Z velkého kotle se nepřetržitě stáčí čerstvě vypálená rakija slivovice a pro ty, kteří by si chtěli trochu osladit život, se vaří i domácí povidla podle starých receptů. Podvinjané opravdu vědí, jak spojit zábavu se zdravím.

www.pitomaca.hr

www.tzgsb.hr

SLAVONIE DALMACIJA - ZADAR

www.chorvatsko.hr 109 www.hrvatska.hr 109


OLYMPIÁDA STARODÁVNÝCH SPORTŮ Brođanci 30.8.

PODZIM V BARANJI Beli Manastir září

Fotografie: Marin Janković

Fotografie: Ivica Bela

V jakých sportech měřili své síly a schopnosti naši předkové? O tom se psané dějiny nezmiňují. Jejich popis nenajdete v žádné dějepisné knize. Abyste o těchto sportech zjistili víc, budete si muset poslechnout vyprávění svých dědečků a babiček nebo navštívit Olympiádu starodávných sportů. V Brođancích se konají soutěže v různých starodávných sportech, kterými se bavili pastýři při hlídání stád, rolníci při odpočinku i hrající si děti. Jedná se o sporty, kterými se kdysi mladíci pokoušeli okouzlit své dívky nebo soutěžili s mladíky ze sousední vesnice. Dnes tyto sportovní disciplíny, jako je přetahování provazem, házení kamenem z ramene, házení podkovou nebo běh v  pytlích již nemají původní důležitý soutěžní charakter, ale zajišťují perfektní zábavu soutěžícím i fanouškům.

Baranja je na podzim protkaná pestrobarevnou koláží podzimních plodů. Kamkoliv se podíváte, všude spatříte odstíny červené, žluté a hnědé barvy. V této době se z baranjských komínů line opojná vůně domácí kuchyně, pálí se rakija a připravují zásoby na zimu. Všechnu rozkoš tradičních baranjských pokrmů lze v  těchto dnech najít na jednom místě – v  Belom Manastiru. A dokud si vybíráte, z kterého hrnce dřív ochutnat, navštivte některý ze stánků, ve kterých místní představují starodávné živnosti a řemesla. Pohodovou atmosféru doplní folklorní soubory provedením autentických baranjských písní. www.tzbaranje.hr

www.tzobizovac.hr

110 www.chorvatsko.hr SLAVONIE 110 www.hrvatska.hr DALMACIJA - ZADAR


FESTIVAL „ZLATÉ STRUNY SLAVONIE“

VINKOVACKÉ PODZIMY

Požega 3. - 6.9.

Vinkovci 17. - 19.9.

Fotografie: Foto Knajs

Fotografie: Darko Puharić

Pokud si přejete poznat pravou slavonskou hudbu, tento festival je k tomu příležitostí. Totiž Zlaté struny Slavonie je festival, který pěstuje výlučně hudbu nepřehledných rovin, zvuk tamburín a milostné verše o rodině, milovaných lidech a vlasti. Program Festivalu vám dopřeje nezapomenutelné putování dlouhou hudební tradicí Slavonie, ale také příležitost seznámit se s moderní hudbou, písněmi, které jsou stále na vrchu rozhlasových hudebních hitparád. Zlaté struny Slavonie jsou úspěšným propojením tradičních a estrádních vystoupení a tím zajišťují zábavu pro každého návštěvníka.

Vinkovčané často říkají: Kdo jednou zažil náladu Vinkovackých podzimů, musí se sem vrátit! A opravdu, není snadné odolat všem svodům, které nám Vinkovčané po celých 10 dní nabízejí ze všech stran. Celé město spolu se svými návštěvníky žije hudbou a tancem. Vinkovacké podzimy jsou přehlídkou folkloru, který nepředstavuje pouze slavonskou tradici, ale i zvyky všech krajů Chorvatska, aby tím poctily roční období, kdy nás příroda odměňuje za celoroční práci. Čím je zpěv hlasitější a smích hlučnější, tím je vděčnost Vinkovčanů za dobrou úrodu větší. Přidejte se i vy a zažijete atmosféru dob dávno minulých v současnosti.

www.pozeskifestival.hr

www.vk-jeseni.hr

SLAVONIE DALMACIJA - ZADAR

www.chorvatsko.hr 111 www.hrvatska.hr 111


ROMBERGOVY HUDEBNÍ VEČERY Belišće 5., 12., 19. a 26.11., 3.12.

Fotografie: Darko Jančikić

Sigmund Romberg je jedním z nejvýznamnějších skladatelů z počátku 20. století. Během svého pobytu v Americe složil mnohé operety a hudbu k filmům, které se těší světové oblibě, jako například film Bílý šeřík. Mezi jeho hudební spolupracovníky patří i George Gershwin. Ale část svého dětství strávil Romberg v  Belišći, a tak si Belišćané i dnes rádi vzpomenou na svého nejznámějšího krajana. Jakým způsobem to dělají, o tom se přesvědčte sami návštěvou Rombergových hudebních večerů, věnovaných představování amatérského divadla. www.belisce.net

112 www.chorvatsko.hr SLAVONIE 112 www.hrvatska.hr DALMACIJA - ZADAR


M Ě STO Z ÁHŘEB


AUDI FIS SVĚTOVÝ POHÁR “VIP SNOW QUEEN TROPHY” Záhřeb, 3. a 6.1.

FESTIVAL SV. MARKA Záhřeb 15.4. - 8.5.

Archív: Chorvatský lyžařský svaz

Fotografie: Luka Gusić

Lyžařky a lyžaři Světového poháru často uvádějí právě záhřebské závody jako neoblíbenější, zčásti pro kvalitu sljemenských sjezdovek a částečně kvůli nezapomenutelné atmosféře. Těch pár dnů totiž celý Záhřeb žije lyžováním. Několikadenní zábavné události, které se odvíjejí na Náměstí bána Jelačiće a na několika bodech Záhřebské hory činí Světový lyžařský pohár vzrušujícím a zábavným. Přesto je všechna pozornost obrácena k závodům, jak mužským, tak ženským, na kterých dochází k  pravým bitvám odvahy a sportovního ducha.

Záhřebské Horní město, jeho staroměstské jádro a politické a administrativní centrum Chorvatska, jako i dolní město, které představuje širší centrum Záhřebu, oplývají mnohostoletými lokalitami, jejichž tepna pulzuje kulturním životem. Je zde mnoho míst, která jakoby byla předurčena k tomu, aby se v nich realizovalo umění nejvyšších kvalit, hlavně hudební. Na základě toho se organizátoři festivalu sv. Marka rozhodli všechny tyto koncertní, ale i církevní prostory využít, aby obyvatelům Záhřebu a jeho návštěvníkům nabídli několik dní mistrovského muzicírování. I pro letošní rok ohlašují vystoupení domácích i zahraničních sólistů a souborů, z jejichž provedení se vám zatají dech.

www.vipsnowqueentrophy.com

www.festivalsvmarka.hr

114 www.chorvatsko.hr MĚSTO ZÁHŘEB 114 www.hrvatska.hr DALMACIJA - ZADAR


ZÁHŘEBSKĚ KALENDÁRIUM

TÝDEN MODERNÍHO TANCE

Záhřeb 17.4. - 25.9.

Záhřeb 24.5. - 2.6.

Archív: TSM Záhřeb

Archív: Festival Týden moderního tance

Jakmile dubnové slunce prosvitne mezi zbylými zimními oblaky, v záhřebských ulicích začíná řada událostí, které nás až do opětovného podzimního ochlazení vracejí do minulosti města. V uličkách Horního města budete potkávat postavy, kterými je Záhřeb známý – zpěváky staroměstských písní, bohémy, šestinské kmotřičky a ze zrinjevackého pavilónu se budou znovu šířit zvuky valčíku a tanga. Stejně jako ve starých filmech a na sentimentálních fotografiích.

Festival moderního tance je jedním z těch, u kterého nikdy nevíte, čím novým by vás mohl překvapit. Protože takový je moderní tanec, umělecký projev zcela otevřený kreativitě a výrazu inovace. Tanec je umění, které nesleduje trendy, umělci tančí vždycky tak, jak prožívají hudbu, na kterou tančí. Proto je tento festival příležitostí, abyste zcela otevřeli svoji duši všem možným překvapením, která ukrývají svobodné umělecké vyjádření a neomezené schopnosti lidského těla. Ale jedno je jisté: obsahem není faktor překvapení, ale forma, jakou se obsah předvádí, protože Dny moderního tance vždy hostí vynikající umělce. Proto pokud máte rádi tanec a soulad pohybu těla, program Festivalu je tím, co by vám nemělo uniknout.

www.zagreb-touristinfo.hr

www.danceweekfestival.com

MĚSTO ZÁHŘEB DALMACIJA - ZADAR

www.chorvatsko.hr 115 www.hrvatska.hr 115


FLORAART

CEST IS D’BEST

Záhřeb 26. - 31.5.

Záhřeb 3. - 13.6.

Archív: Floraart

Archív: Cest is d’best

Podél jižního břehu řeky Sávy leží část města, kterou obyvatelé Záhřebu nazývají Novým Záhřebem. Části Nového Záhřebu jsou protkané oázami zeleně. Jedna z těchto oáz je i jezero Bundek, kolem kterého vedou různé pěšiny a je zde zvlášť upravené dětské hřiště. Díky své kráse je Bundek dokonalou lokalitou pro pořádání mezinárodní zahradnické výstavy FloraArt, výstavy květin, na které se to hemží barvami a ve vzduchu jsou cítit vůně různých zajímavých druhů květin.

V centru města není ani kousek volného místa, které by nemohlo posloužit pouličním bavičům, veselým a krásným lidem, kteří využívají každé příležitosti, aby rozptýlili všednost kolemjdoucích, kteří ve spěchu plní své denní povinnosti. Zastavte se i vy, dovolte klaunovi, aby vás rozesmál až k  slzám, odměňte smíchem práci člověka, který svůj život věnoval šíření pozitivních vibrací. Nebo jen zavřete oči a zaposlouchejte se do hudby pouličních muzikantů nebo dovolte akrobatovi aby vás přesvědčil, jak je lidské tělo mnohem pružnější než jste si mysleli. Ať vás žongléři a polykači ohně hypnotizují svým pouličním vystoupením, ať vám mimové a iluzionisté rozšíří hranice představivosti. Snad pro vás pak nebude těžké odměnit je potleskem a trochou peněz, vhozených do klobouku. Protože všichni jsou tady kvůli Cest is d´best, festivalu, který celých 10 dní mění ulice v  centru Záhřebu na veselý svět cirkusu a pouličního divadla. Nikdy není město barevnější a veselejší, než když se tady procházejí klauni a baviči. Věřte nám, že se na tento festival sjíždějí z celého světa.

www.floraart.net

www.cestisdbest.com

116 www.chorvatsko.hr MĚSTO ZÁHŘEB 116 www.hrvatska.hr DALMACIJA - ZADAR


ROKAJFEST

EUROKAZ – MEZINÁRODNÍ FESTIVAL NOVÉHO DIVADLA

Záhřeb 4. - 6.6.

Záhřeb, 15. - 25.6.

Archív: Rokajfest

Archív: Eurokaz

Záhřebské jezero Jarun je hostitelem další velké hudební události - Rokajfestu. Základní myšlenkou Rokajfestu je promoce urbánní a rockové hudby. Úspěšnost realizace této myšlenky dokazuje Rokajfest každý rok stále větším větším počtem návštěvníků. Navzdory impozantnímu seznamu dosavadních zahraničních hostů klade Rokajfest důraz na interprety z Chorvatska a regionu. Nezapomenutelná vystoupení tak dosud na Rokajfestu uskutečnily skupiny jako záhřebští punk-rockeři Hladno pivo, vinkovacké Majke, opora domácího garážového rocku, nebo riječská, vždy umělecky extravagantní skupina Let 3.

Divadla ze všech částí světa se již léta podílejí na záhřebském festivalu divadel – populárním Eurokazu. Návštěvníkům umožňuje náhled do recentního dění v současné divadelní tvorbě. Nádherná produkce, vrcholné provedení a mezinárodní spolupráce jsou pouze některé z činitelů, které tento festival učinili událostí mezinárodního významu. Ale moc dlouho si nevybírejte, které z  představení chcete navštívit, protože čas na výběr není. Na všechna představení programu Eurokaz se pravidelně shánějí lístky navíc. www.eurokaz.hr

www.rokajfest.com

MĚSTO ZÁHŘEB DALMACIJA - ZADAR

www.chorvatsko.hr 117 www.hrvatska.hr 117


T-MOBILE INMUSIC FESTIVAL

ZÁHŘEBSKÉ LETNÍ VEČERY

Záhřeb 22. - 23.6.

Záhřeb 2. - 31.7.

Archív: T-Mobile InMusic festival

Archív: Koncertní ředitelství Záhřeb

Ostrov chorvatské mládeže na záhřebském jezeře Jarun v posledních pár letech dostál svému jménu. Během dvou červnových dnů se na něj slévá armáda mladých, toužících po dobré zábavě a kvalitní hudbě, a to je právě to, co jim nabízí T-Mobile InMusic Festival. Jarunský festival se totiž v uplynulých pěti letech probil na seznam klíčových evropských letních festivalů, a to jak díky seznamu hostování, na kterém se nacházejí mnohá renomovaná jména globální hudební scény, tak i díky vynikající atmosféře.

Od klasické hudby přes jazz až po folklor – milovníci vážných žánrů si v létě přijdou na své. Při procházce ulicemi Horního města se za každým rohem ozývají zvuky romantiky. Večery se ve své čtvrt století dlouhé tradici pyšní nejen nástupy afirmovaných hudebníků, ale i představováním mladých, vždy nadšených hudebníků, kteří svojí svěžestí přispívají k aktuálnosti programu. www.kdz.hr

www.inmusicfestival.com

118 www.chorvatsko.hr MĚSTO ZÁHŘEB 118 www.hrvatska.hr DALMACIJA - ZADAR


MEZINÁRODNÍ PŘEHLÍDKA FOLKLORU Záhřeb 21. - 25.7.

PIF- MEZINÁRODNÍ FESTIVAL LOUTKOVÝCH DIVADEL Záhřeb, 29.8. - 5.9.

Fotografie: Vido Bagur

Fotografie: Ivan Špoljarec

I Záhřeb má svojí přehlídku folkloru, tradiční kultury, která je v Chorvatsku velmi ceněná, generace si ji vzájemně předávají. Záhřebská přehlídka folkloru je inspirovaná podobnými přehlídkami třicátých let minulého století. Přesněji, na ní se můžete seznámit s  jednotlivými tradicemi, spojenými s určitými událostmi a zvyky, jako jsou svatby, masopust, obžínky a dožínky a tradice vztahující se  pouze k některému z krajů Chorvatska. Návštěvníci Záhřebu mají příležitost vidět a získat vědomosti o mnohých cenných zvycích ostatních krajů Chorvatska.

Možná je pravda, že loutky nejvíc nadchnou děti, ale program tohoto festivalu s úspěchem předvádí, že loutky mohou pobavit i dospělé. I když je určen těm nejmladším, krása loutek i umění loutkářských mistrů, kteří hostují na PIF-u mohou přitahovat pozornost každého, kdo dokáže ocenit umění. Na PIF-u se můžete přesvědčit o tom, že je to stejné na všech kontinentech, protože jejich pozvání má ohlas u všech významných loutkových divadel na celém světě. www.mcuk.hr

www.msf.hr

MĚSTO ZÁHŘEB DALMACIJA - ZADAR

www.chorvatsko.hr 119 www.hrvatska.hr 119


I.A.A.F. – MEZINÁRODNÍ ATLETICKÝ MÍTINK Záhřeb, 1.9.

STŘEDOVĚKÉ DNY NA MEDVEDNICI P.P. Medvednica 26.9.

Archív: TSM Záhřeb

Archív: JUPP Medvednica

Do Záhřebu i letos přijedou četní vrcholoví atleti, kteří získali olympijské medaile, světoví prváci a překonavatelé rekordů. Záhřebský mítink má tradici delší než půl století a vysokou úroveň v atletickém světě. To jsou pouze dodatečné důvody, pro které by ho milovníci sportovních soutěží nesměli vynechat. Ostatní zdůvodní samotní sportovci svým duchem a uměním.

Život horníků se často uvádí jako přirovnání k těžkému životu, plnému namáhavé práce a odříkání. Proto návštěva starým rudným dolům znamená mnohem víc než jen vstup do tmavé hloubky. Znamená vzdání holdu lidem, jejichž práce a námaha patří mezi největší lidská úsilí. Ve středověku na Medvednici, v 830 metrech nadmořské výšky, horníci těžili olovně-zinkovou rudu. Zbytky tohoto rudného dolu byly zachovány dodnes, upraveny a přetvořeny na atraktivní turistickou lokalitu. Navštivte starý důl, pociťte, jak se žilo v dávných časech a potom se uvolněte a užívejte v přírodní kráse Medvednice a kuchyni horské chaty Grafičar.

www.zagrebhanzek.com

www.pp-medvednica.hr

120 www.chorvatsko.hr MĚSTO ZÁHŘEB 120 www.hrvatska.hr DALMACIJA - ZADAR


ZAGREB FILM FESTIVAL Záhřeb 17. - 23.10.

Archív: Zagreb film festival

Zagreb Film Festival je místem, na kterém se scházejí nejen milovníci filmů, ale i mnozí další hosté, kterým program festivalu úspěšně otvírá nové obzory na poli filmového umění. Na programu festivalu můžete najít filmy, které nejsou jen komerčního rázu, ale inklinují k umělecké tvorbě. Filmy uvedené na Zagreb Film Festivalu pravidelně později zažijí bohatým festivalovým životem a stanou se hity mezi vážným filmovým publikem. Vzhledem k  tomu, že se nezřídka jedná o filmy, které nejsou pravidelně distribuovány, tento festival je i jedinečnou příležitostí k zhlédnutí těchto filmů. Projekce filmů jsou doprovázeny i výbornými koncerty, takže kromě rozšíření filmového fundusu tento festival zaručuje i vynikající zábavu. www.zagrebfilmfestival.com

MĚSTO ZÁHŘEB DALMACIJA - ZADAR

www.chorvatsko.hr 121 www.hrvatska.hr 121


ZASTUPITELSTVÍ A POBOČKY TURISTICKÉHO SDRUŽENÍ V ZAHRANIČÍ Kroatische Zentrale für Tourismus, 1010 Wien, Am Hof 13, Österreich tel.: +43 1 585 38 84 fax: +43 1 585 38 84 20 e-mail: office@kroatien.at Kroatische Zentrale für Tourismus, 60313 Frankfurt, Hochstraße 43, Deutschland tel.: +49 69 23 85 350 fax: +49 69 23 85 35 20 e-mail: info@visitkroatien.de Kroatische Zentrale für Tourismus, 80469 München, Rumfordstrasse 7, Deutschland tel.: +49 89 22 33 44 fax: +49 89 22 33 77 e-mail: kroatien-tourismus@t-online.de

Horvát Idegenforgalmi Közösség, Budapest, 1054 Akadémia u. 1. Magyarország tel.: +36 1 267 55 88 fax: +36 1 267 55 88 e-mail: info@htz.hu

Office National Croate du Tourisme, 1000 Bruxelles, Vieille Halle aux Blés 38, Belgique, tel.: +32 2 55 018 88 fax: +32 2 51 381 60 e-mail: info-croatia@scarlet.be

Office National Croate de Tourisme, 75116 Paris, 48, avenue Victor Hugo, France tel.: +33 1 45 00 99 55, +33 1 45 00 99 57 fax: +33 1 45 00 99 56 e-mail: infos.croatie@wanadoo.fr

Хорватское туристическое сообщество, 123610 Moscow, Krasnopresnenskaya nab. 12, office 1502, Russia tel.: +7 495 258 15 07 fax: +7 495 258 15 07 e-mail: HTZ@wtt.ru

Croatian National Tourist Office, London W6 9ER, 2 Lanchesters, 162164 Fulham Palace Road, United Kingdom tel.: +44 208 563 79 79 fax: +44 208 563 26 16 Ente Nazionale Croato per il Turismo, e-mail: info@croatia-london.co.uk 20122 Milano, Croatian National Tourist Office, Piazzetta Pattari 1/3, Italia New York 10118, 350 Fifth Avenue, tel.: +39 02 86 45 44 97 Suite 4003, U.S.A. fax: +39 02 86 45 45 74 tel.: +1 212 279 8672 e-mail: info@enteturismocroato.it fax: + 1 212 279 8683 e-mail: cntony@earthlink.net Ente Nazionale Croato per il Turismo, 00186 Roma, Narodowy Ośrodek Informacji Via dell’ Oca 48, Italia Turystycznej Republiki Chorwacji, tel.: +39 06 32 11 0396 00-675 Warszawa, fax: +39 06 32 11 1462 IPC Business Center, e-mail: ul. Koszykowa 54, Polska officeroma@enteturismocroato.it tel.: +48 22 828 51 93 Chorvatské turistcké sdružení, 110 00 Praha 1, Krakovská 25, Česká republika tel.: +420 2 2221 1812 fax: +420 2 2221 0793 e-mail: infohtz@iol.cz info@htz.cz Chorvátske turistické združenie, 821 09 Bratislava, Trenčianska 5, Slovenská republika tel.: +421 2 55 562 054, +421 2 55 415 415 fax: +421 2 55 422 619 e-mail: infohtz@chello.sk

fax: +48 22 828 51 90 e-mail: info@chorwacja.home.pl Kroatiska turistbyrån, 11135 Stockholm, Kungsgatan 24, Sverige, tel.: +46 8 53 482 080 fax: +46 8 20 24 60 e-mail: croinfo@telia.com Kroatisch Nationaal Bureau Voor Toerisme, 1081 GG Amsterdam, Nijenburg 2F, Netherlands tel.: +31 20 661 64 22 fax: +31 20 661 64 27 e-mail: kroatie-info@planet.nl

122 www.chorvatsko.hr INFORMACE 122 www.hrvatska.hr DALMACIJA - ZADAR

Hrvaška turistična skupnost, 1000 Ljubljana, Gosposvetska 2, Slovenija tel.:+ 386 1 23 07 400 fax:+386 1 23 07 404 e-mail: hrinfo@siol.net Kroatische Zentrale für Tourismus, 8004 Zürich, Badenerstr. 332, Switzerland tel.: +41 43 336 2030 fax: +41 43 336 2039, e-mail: info@kroatien-tourismus.ch Oficina de Turismo de Croacia, 28001 MADRID, Calle Claudio Coello 22, esc.B,1°C, Espana tel.: +3491 781 5514 fax: +3491 431 8443 e-mail: info@visitacroacia.es Dánsko, 3460 Birkerod Aktivity vybavuje agentura VAGABOND Bregenrodvej 132 tel.: +45 70 266 860 fax: + 45 48 131 507 e-mail: info@altomkroatien.dk クロアチア政府観光局

Ark Hills Executive Tower N613, Akasaka 1-14-5, Minato-ku, Tokyo 107-0052, Japan tel.: +81 (0)3 6234 0711 fax: + 81 (0)3 6234 0712 e-mail: info@visitcroatia.jp


VYDAVATEL: Chorvatské turistické sdružení ZA VYDAVATELE: mr. sc. Niko Bulić, ředitel REDAKTOŘI: Milo Sršen, Mihaela Kadija PORADCE PROJEKTU: Stipe Maleš, Slavija Jačan - Obratov KONCEPT A TEXT: K&K Promotion PŘEKLAD: Helena Jajac LEKTOR - KOREKTOR: Helena Jajac FOTOGRAFIE: Děkujeme všem kulturním a turistickým institucím a úřadům HTZ za spolupráci a zpřístupnění fotografického materiálu. NÁVRH A GRAFICKÁ ÚPRAVA: K&K Promotion TISK: Zrinski d.d. ROK: 2010. Vydavatel nezaručuje absolutní přesnost výše uvedených informací a nenese odpovědnost v případě eventuální nepřesnosti nebo změny těchto informací. Tato publikace je distribuována zdarma.

INFORMACE

www.chorvatsko.hr

123


GRATIS

Chorvatské turistické sdružení Iblerov trg 10/4, 10000 Zagreb Chorvatsko tel.: +385 1 4699 333 fax: +385 1 4557 827 e-mail: info@htz.hr www.chorvatsko.hr

http://business.croatia.hr/Documents/874/Kalendar-kulturnich-a-turistickych-udalosti-2010  

http://business.croatia.hr/Documents/874/Kalendar-kulturnich-a-turistickych-udalosti-2010.pdf

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you