Page 1

MAŁY KRAJ NA WIELKIE WAKACJE

2011

KALENDARZ WYDARZEŃ KULTURALNOwww.chorwacja.hr

TURYSTYCZNYCH


SPIS TREŚCI WYBRALIŚMY DLA PAŃSTWA ISTRIA

4. 5 - 15

KVARNER

16 - 29

LIKA - KARLOVAC

30 - 36

DALMACJA - REGION ZADARU

37 - 47

DALMACJA - REGION SZYBENIKA

48 - 54

DALMACJA - REGION SPLITU

55 - 63

DALMACJA - REGION DUBROWNIKA

64 - 72

CHORWACJA CENTRALNA

73 - 94

SLAVONIA

95 - 112

ZAGRZEB

113 - 121

INFORMACJE

122 - 123


Drodzy Goście! Witamy w Chorwacji!   Cieszymy się, że zdecydowali się Państwo odwiedzić nasz kraj i poznać część naszego bogatego dziedzictwa kulturalnego.   W ciągu całego roku w Chorwacji odbywa się wiele różnorodnych imprez kulturalnoturystycznych, uroczystości i festiwali. Niektóre z nich mają długoletnią tradycję i prezentują bogactwo poszczególnych regionów, inne są wynikiem ożywiania zwyczajów i świąt naszych przodków, a jeszcze inne dotrzymują kroku współczesnym wydarzeniom kulturalnym. Wiele z nich obejmuje także warsztaty twórcze, podczas których uczestnicy mogą zdobyć ciekawe doświadczenia, poznać innych ludzi i dobrze się bawić.   Dzięki temu, że Chorwacja należy od dawna do Europy, częste są kontakty i występy gościnne licznych, wybitnych artystów zagranicznych.   Mamy nadzieję, że wesoła i ekscytująca atmosfera każdej z tych imprez, wzbogaci Państwa pobyt w naszym kraju, a gościnność chorwackich gospodarzy sprawi, że będziecie się u nas czuć dobrze i swobodnie. Witamy w Chorwacji! Chorwacka Wspólnota Turystyczna


NOC MUZEÓW 28.1.

Archiwum: Związek Muzeów w Chorwacji

Sto chorwackich muzeów w ponad siedemdziesięciu miastach bierze udział w obchodach Nocy Muzeów, nocy kiedy muzea nie są zamykane po zwykłych godzinach pracy, ale zostają czynne do późnej nocy. W ten sposób muzea, jako część nocnej oferty kulturalnej, dostosowują się do nowych trendów, unowocześniają swoje działanie i popularyzują odwiedziny w muzeach. Wstęp do wszystkich muzeów jest bezpłatny, dzięki czemu wystawy są dostępne dla odwiedzających, jak nigdy dotąd. www.hrmud.hr

4

www.chorwacja.hr

WYBRALIŚMY DLA PAŃSTWA


I S TRIA


MAŁA AKADEMIA RYBACKA SARDELI

ASTROFEST Tičan - Višnjan 21. - 22.06.

Fažana 30.4. - 15.9.

Archiwum: Wspólnota Turystyczna Województwa Istryjskiego

Archiwum: Wspólnota Turystyczna Województwa Istryjskiego

Nie musicie zdawać egzaminu wstępnego jeżeli chcecie zapisać się do Akademii Sardynek (Akademija Srdela) w miejscowości Fažana. Należy mieć dobry apetyt i chęć do nowych doświadczeń kulinarnych. Jadąc Drogą Sardynek (Cesta Sardela), w restauracjach i konobach w Fažanie, odkryjecie ponad sto sposobów przygotowywania tej tłustej ryby. W maju można wziąć udział w Fažańskiej Szkole Solenia Sardeli i nauczyć się wszystkiego o układaniu ryb w puszce, olejach i przyprawach. Posiadając te wiadomości będziesz świetnym gościem, na którymkolwiek święcie Sardeli nad Adriatykiem.

W dniu przesilenia letniego, 21 czerwca, miłośnicy astronomii spotykają się na wzgórzu, w pobliżu słynnego obserwatorium astronomicznego w Višnjanie. Ten właśnie dzień, znany z najkrótszej nocy w roku, z którym związanych jest wiele legend i wierzeń mistycznych, w miejscowości Višnjan obchodzony jest w sposób wyjątkowy. Całonocny program muzyczno-sceniczny rozpoczyna się wraz z zachodem ostatnich promieni słonecznych, a końzy w rytmie hipnotyzującego bicia w bębny, o wschodzie słońca. Astrofest jest jedynym w swoim rodzaju wydarzeniem, które przyciąga uwagę miłośników nieba, gwiazd i duchowej muzyki New Age.

www.istria-fazana.com

6

www.chorwacja.hr

www.istria-visnjan.com

ISTRIA


PULA SUPERIORUM

CASANOVAFEST

Pula 23. - 25.6.

Vrsar 23. - 25.6.

Archiwum: Wspólnota Turystyczna Województwa Istryjskiego

Zdjęcie: Amer Kapetanović

Mieszkańcy Puli są słusznie dumni ze swojej sławnej, rzymskiej przeszłości. Zachowane budowle z tego okresu zachwycają swoją majestatycznością gości ze wszystkich stron świata. Jednak najlepiej odwiedzić Pulę w okresie, kiedy na jej ulicach, na naszych oczach odgrywane są sceny z odległej przeszłości. Ulice Puli na kilka dni zmieniają się w scenę malowniczego teatru rzymskiego - tragedii i komedii antycznych. W tym czasie Arena ponownie przeżywa dni swojej świetności, kiedy wewnątrz jej murów odbywały się walki odważnych gladiatorów. Piękne kobiety noszą antyczne SZATY i fryzury, w każdym zaułku spektakle dźwięku i światła zapierają dech w piersiach, a rzymskie uczty oraz miejscowe specjały istryjskie orzeźwiają podniebienia. W czerwcu wszystkie dorgi prowadzą do Puli.

Wenecki uwodziciel Giacomo Casanova dwa razy w 1743 i 1744 roku odwiedził Vrsar, który już wtedy znany był z dobrego jedzenia, picia i pięknych kobiet: Dobra kobieta poda nam na obiad ryby przygotowane na oleju, który jest tu świetny i zaproponuje nam świetne istryjskie wino...’. Casanovafest, festiwal miłości i erotyki to obchody historycznego połączenia znanego uwodziciela i Vrsaru. Dzięki różnym pokazom artystycznym - filmy erotyczne, koncerty będzie można myśleć o zawsze aktualnych stosunkach miłosnych, które sam Casanova intensywnie przeżywał i opisał w swoich Pamiętnikach. www.casanovafest.com

www.pulasuperiorum.com

ISTRIA

www.chorwacja.hr

7


ŚRÓDZIEMNOMORSKIE SPOTKANIA FOLKLORYSTYCZNE ZLATNA SOPELA

LABIN ART REPUBLIKA Labin 1.7. - 15.8.

Poreč, 26.6. - 2.7.

Archiwum: Wspólnota Turystyczna Województwa Istryjskiego

Archiwum: Wspólnota Turystyczna Województwa Istryjskiego

Na początku lata Poreč gości zespoły folklorystyczne nie tylko ze wszystkich regionów Chorwacji, ale także z innych krajów basenu Morza Śródziemnego i nie tylko. Na głównym placu miejskim - Trg Slobode (Plac Wolności) - odbywa się program, który swoją różnorodnością zachwyca wszystkich odwiedzających. Wesoła atmosfera i tradycyjne melodie wprowadzają widzów w bezgraniczne przestrzenie muzyczne tej części świata.

W okresie od lipca do sierpnia Labin zmienia się w prawdziwą republikę sztuki. Mały teatr, kościół, stary rynek, ulice i schody stają się sceną. Na jej „deskach” występują różne zespoły teatralne i muzycy. Dźwięki klap (tradycyjnych zespołów wokalnych), orkiestr muzyki klasycznej i folklorystycznych, zespołów jazzowych słychać na ulicach Labinu. W sierpniu w czasie Festiwalu Teatru Wizualnego aktorzy zamieniają muzyków. Musisz zobaczyć atmosferę miasta, które teatrowi da nową wizualną tożsamość.

www.musicistra.org

www.istria-rabac.com

8

www.chorwacja.hr

ISTRIA


WIECZORY TRADYCJI RYBACKIEJ

FESTIWAL FILMÓW FABULARNYCH

Rovinj 8.7. i 19.8.

Pula 9. - 23.7.

Zdjęcie: Dalibor Talajić

Archiwum: Wspólnota Turystyczna Województwa Istryjskiego

Mieszkańcy Rovinja dzięki trzem imprezom tematycznym wspominają tradycję swoich przodków. Kiedyś w Rovinju nie było życia bez batany - łodzi, której sława obiegła cały świat. Bataną rybacy o świcie wypływali na otwarte morze i wieczorem wracali z połowem, który był pożywieniem dla ich rodzin. Wieczory Tradycji Rybackiej to impreza, na której wśród dawnych zwyczajów również świętuje się budowę batany, a podczas pokazu jej wodowania całe miasto spotyka się w porcie. Zobacz, jak mieszkańcy tego przepięknego, istryjskiego miasta ożywiają tradycję.

Dzięki projekcjom odbywającym się w zabytkowych obiektach Kaštelu i antycznej Areny, Festiwal Filmu Fabularnego w Puli zaliczany jest do najbardziej atrakcyjnych, międzynarodowych festiwali filmowych organizowanych na otwartym powietrzu. Rzadko bowiem festiwale międzynarodowe mogą się pochwalić taką atmosferą, jaką stwarza projekcja filmów w miejscach o wielowiekowej historii. Kontynuując bogatą, wieloletnią tradycję, również tegoroczny Festiwal zaoferuje miłośnikom dziesiątej muzy różnorodny program przedstawiający nowości krajowe i zagraniczne. Zwracamy uwagę na projekcje odbywające się w twierdzy Kaštel, gdzie, jako uwertura do Festiwalu, zostaną pokazane filmy z Programu Międzynarodowego oraz projekcje z Programu Krajowego, w ramach którego w Arenie zostaną przedstawione filmy współczesnej produkcji chorwackiej. Oczywiście, również w tym roku w Puli przedstawiony zostanie cały szereg atrakcyjnych hitów filmowych.

www.istria-rovinj.com

www.pulafilmfestival.hr

ISTRIA

www.chorwacja.hr

9


FESTIWAL TAŃCA I NIEWERBALNEGO TEATRU

FESTIWAL FILMOWY W MOTOVUNIE Motovun 25. - 29.7.

Svetvinčenat, 22. - 26.7.

Archiwum: Wspólnota Turystyczna Województwa Istryjskiego

Archiwum: Wspólnota Turystyczna Województwa Istryjskiego

Festiwal tańca i niewerbalnego teatru jest jedynym w swoim rodzaju i ulubionym miejscem spotkań fachowców od tańca i miłośników tańca, którzy przyjeżdżają na międzynarodowy festiwal, który prezentuje współczesny taniec, teatr fizyczny, pantomimę, sztukę cyrkową, teatr uliczny, odbywają się też wykłady i warsztaty edukacyjne. Główny program festiwalu to spektakle taneczne i niewerbalne, site specific prace, preformens i ekspozycja instalacji, dodatkowe atrakcje to różne formy procesów edukacyjnych i prezentacyjnych. Programy odbywają się na dużej scenie w Kasztelu Grimani, na scenie Centrum Kultury i na placu oraz w innych specyficznych lokalizacjach w tym romantycznym miasteczku renesansowym w środkowej Istrii.

W ostatnich latach przyjęła się zasada, że każdy szanujący się miłośnik filmu musi pod koniec lipca przyjechać do Motovunu, który w tym czasie zamienia się w chorwacką filmową Mekkę. Malownicze istryjskie miasteczko Motovun, położone na szczycie stromego wzniesienia, jest idyllicznym otoczeniem dla festiwalu, który z uporem pomija coraz częściej podkreślany komercyjny charakter kinematografii i pielęgnuje niezależną produkcję filmową, tj. ten rodzaj twórczości, który akcentuje poziom innowacji wyrazu artystycznego. Latem w Motovunie można zobaczyć profesjonalnie wybrany zestaw filmów z aktualnej produkcji światowej, bez względu na ich gatunek. Pięciodniowy maraton filmowy, z całodziennymi pokazami, które zaspokoją największe apetyty filmowe, bezsprzecznie potwierdza to, że Festiwal Filmowy w Motovunie oferuje doskonałą zabawę nawet w chwilach, kiedy wzrok nie jest skierowany na ekran.

www.svetvincenatfestival.com

www.motovunfilmfestival.com

10

www.chorwacja.hr

ISTRIA


STUDENA CROATIA OPEN Umag 25.7. - 31.7.

LEGENDFEST Pićan 29.7. - 31.7.

Archiwum: Wspólnota Turystyczna Województwa Istryjskiego

Archiwum: Wspólnota Turystyczna Województwa Istryjskiego

Sportowcy światowej sławy, ich zacięte zmagania, morze i jedyna w swoim rodzaju atmosfera Istrii oraz starannie dobrany wieczorny program rozrywkowy - wszystko to czeka na Państwa w Umagu, gdzie odbywa się prestiżowy turniej tenisowy Croatia Open. Najlepsi tenisiści spotykają się pod koniec lipca i dla wszystkich obecnych są gwarancją pierwszorzędnych wrażeń sportowych trwających siedem dni. Umag już kilkakrotnie potwierdził swoje miejsce na arenie międzynarodowej, nie tylko jako kilkukrotny zdobywca nagrody Awards of Excellence za organizację, ale również coraz bardziej imponującą listą zawodników, jak Ivan Ljubičić, Nikolaj Davidenko i Juan Carlos Ferrer. Jednak miasto oferuje o wiele więcej niż tylko sport, bowiem goście oprócz obserwacji popołudniowych meczy, mogą delektować się urokami morza i słońca. Wieczorami, o wesołą atmosferę dbają gwiazdy muzyki występujące na scenie, na placu miejskim.

Średniowieczne uliczki miasteczka Pićan promieniują atmosferą jakby z innego świata, atmosferą, która przypomina bajki i legendy, których nie jest znany ani autor, ani czas powstania. Istria jest pełna takich historii, legend i mitów, które rozgrywają się w malowniczych istryjskich lasach i górach. Legendfest jest okazją do zebrania i opowiedzenia tych wszystkich historii w jednym miejscu. Na Legendfest do Pićanu przyjeżdżają liczne grupy i zespoły teatralne, odkrywające w swoich przedstawieniach świat istryjskich opowieści literackich i ludowych. Podczas Festiwalu całe miasteczko ozdobione jest starymi, istryjskimi tkaninami, a ulicami przechadzają się olbrzymy, wiły, piraci, rusałki i inni bohaterowie bajek. www.legendfest.hr

www.tenistra.com

ISTRIA

www.chorwacja.hr

11


ASTRO PARTY LUNASA

SEPOMAIA VIVA Umag 1.8. - 3.8.

Novigrad 31.7. - 1.8.

Archiwum: Wspólnota Turystyczna Województwa Istryjskiego

Archiwum: Wspólnota Turystyczna Województwa Istryjskiego

Wyobraź sobie dzwonnicę miejską, znikającą na Twoich oczach a w jej miejscu rozpościerające się gwieździste niebo. Mniej więcej tak będzie wyglądała dzwonnica w miejscowości Novigrad, gdy podczas Astro Party Lunasa zostanie przy pomocy projektorów zamieniona w bezkresne gwieździste niebo. Lunas jest dawną nazwą celtycką pierwszego dnia lata, który w kulturze celtyckiej świętowano 1 sierpnia. Przygaszonym światłem w jednym z parków w Novigradzie - 1 sierpnia będzie świętowany tak, jak zrobiliby to dawni Celtowie. Każdy, kto lubi nastrój romantyczny i mistyczny powinien tu być 1 sierpnia.

W pobliżu Umagu archeolodzy odkryli antyczną Sepomaję, z pozostałościami villa rustica z okresu między I i IV w. Sam widok antycznych ruin budzi w każdym respekt wobec bezcennej wartości takiego dziedzictwa kulturowego. Z tego właśnie powodu w Umagu, co roku, organizowana jest Sepomaia Viva - festiwal antyku, podczas którego wszyscy odwiedzający mogą bezpośrednio poczuć ducha minionych czasów. Odwiedzający, ubrani w stroje antyczne, mogą delektować się antycznymi smakami, poznać gladiatorów, legionistów, tańczyć antyczne tańce, spróbować swoich sił w antycznych rzemiosłach i sztukach. Przyjedź w sierpniu do Umagu, a obiecujemy, że w ciągu trzech dni zapomnisz o XXI wieku.

www.istria-novigrad.com

www.istria-umag.com

12

www.chorwacja.hr

ISTRIA


NOC ŚW. WAWRZYŃCA (LOVRE) Rovinj 12.08.

DELFIN POREČA Poreč 3.9.

Zdjęcie: Dalibor Talajić

Archiwum: Wspólnota Turystyczna Województwa Istryjskiego

W nocy 12 sierpnia ślady licznych komet widoczne są na niebie. Ze względu na to, że ten dzień to również święto św. Wawrzyńca (Lovre), utarło się, że są to łzy św. Wawrzyńca (Lovre). Wyjątkowy widok nieba ubarwionego spadającymi gwiazdami obejrzeć można w Rovinju, gdzie gaszone jest oświetlenie miejskie na promenadzie. Również rovinjscy restauratorzy gaszą światła, wprowadzając w ten sposób w swoich lokalach romantyczną atmosferę, która na każdego działa odprężająco.

Dla każdego, kto preferuje zawody sportowe rozgrywane w naturalnych warunkach, to wydarzenie powinno być o wiele większym przeżyciem niż jakiekolwiek zawody pływackie rozgrywane na basenie. W Poreču zawodnicy pływają w morzu i bez względu na temperaturę, prądy morskie czy fale, przyjeżdżają tu po to, by sprawdzić, który z nich jest szybki jak delfin. Delfin Poreča to główne wydarzenie zawodów pływackich w morzu dla pływaków rekreacyjnych, którzy swoje umiejętności sprawdzają w kilku dyscyplinach. Sam maraton pływacki Delfin Poreča odbywa się na dystansie 1500, 3000 i 5000 metrów, rozgrywane są też zawody pływackie w sprincie, turniej profesjonalistów i amatorów w piłce wodnej, regaty żeglarskie oraz mistrzostwa Chorwacji w jet ski. W ten sposób mieszkańcy Poreča świętują swój związek z morzem, źródłem ich życia. Zapraszamy, przyłącz się do nich.

www.istria-rovinj.com

www.poreckidelfin.com

ISTRIA

www.chorwacja.hr

13


GIOSTRA

DNI TRUFLI

Poreč 9. - 11.9.

10.9. - 6.11.

Archiwum: Wspólnota Turystyczna Województwa Istryjskiego

Zdjęcie: Igor Zirojević

Historyczny festiwal Giostra przybliża odwiedzającym dawną historię Poreča. Dokładniej rok 1672, kiedy według zapisów w zbiorach Muzeum Regionalnego Poreča (Zavičajni Muzej Poreštine) i Archiwum Państwowego w Pazinie (Državni Arhiv u Pazinu) na ulicach Poreča odbywało się święto Fiera Franca Triduana. Ówcześni uczestnicy brali udział w zawodach w strzelaniu z kuszy, zawodach tanecznych i grach, a główną atrakcją były wyścigi konne Giostra. Twój pobyt w Poreču może się przerodzić w taką kilkuwiekową podróż.

Żaden smakosz na świecie nie powinien o sobie tak mówić, jeżeli nigdy w życiu nie chciał spróbować trufli - smakołyku Istrii. Trufle, grzyby rosnące pod ziemią, są znakiem firmowym Istrii, a jej mieszkańcy wyrażają im swoją wdzięczność strzegąc miejscowych przepisów kulinarnych. Szansę na poznanie całego bogactwa trufli, przyrządzanych we wszystkich możliwych, wyjątkowo smacznych kombinacjach dają, odbywające się jasienią, Dni Trufli. Przyjedź i oceń sam.

www.giostra.info

14

www.chorwacja.hr

ISTRIA

www.istria-gourmet.com


SUBOTINA PO STAREMU Buzet 11.9.

OL ISTRIA MTB TRUFLE TOUR - PARENZANA CANNONDALE 23. - 25.9.

Archiwum: Wspólnota Turystyczna Województwa Istryjskiego

Archiwum: Wspólnota Turystyczna Województwa Istryjskiego

Wizyta w miasteczku Buzet na początku września umożliwi podróż w czasie - około sto lat w przeszłość. Od dawna w tym właśnie okresie w Buzecie odbywał się festyn zwany Subotina. Z zamiarem ożywienia starych uliczek Buzetu, Subotina w swojej pierwotnej formie organizowana jest do czasów współczesnych i przenosi gości do czasów i w atmosferę, w jakiej żyły i pracowały poprzednie pokolenia. W dniu festynu, ulicami miasta Buzet rozchodzą się zapachy i dźwięki tradycji, a jego mieszkańcy przebierają się w stroje ludowe oraz ubiory miejskie z końca XIX wieku. Jednym słowem - całe Stare Miasto (Stari Grad) zamienia się w muzeum obyczajów, tradycyjnego rzemiosła, zabaw, muzykantów i potraw przygotowanych według starych przepisów.

Parenzana kiedyś była wąskotorową linią kolejową, która na Półwyspie Istryjskim od Poreča do Triestu łączyła 33 miejscowości. Dziś na trasie tej linii odbywa się maraton rowerowy, który ze względu na piękno i przyrodę miejsc, przez które przebiega, wpisany jest w kalendarz Światowej Organizacji Rowerowej w kategorii 1. Ponieważ rowerzyści uczestniczący w tych wyścigach zdobywają punkty w rankingu światowym, przewidywidywany jest wielki odzew wśród najlepszych rowerzystów na świecie, dzięki czemu Parenzana jest ważnym wydarzeniem sportowym, którego miłośnicy sportu, pod żadnym pozorem, nie powinni przepuścić. www.parenzana.com www.istria-bike.com

www.istria-buzet.com

ISTRIA

www.chorwacja.hr

15


K VARNE R


KARNAWAŁ W RIJECE Rijeka 17.1. - 9.3.

ŻABIA NOC Lokve 23. - 24.4.

Zdjęcie: St. Valter

Zdjęcie: Bojan Grgurić

Dzięki tradycji sięgającej dawnych czasów, kiedy to według ludowych podań, tzw. straszne maski (grde maske) w wesołym zgiełku odganiały siły zła, Rijeka stała się głównym centrum karnawałowym w Chorwacji. W tych dniach bramy miasta są zamknięte dla wszystkiego, co poważne, a otwarte dla wszystkiego, co kolorowe, beztroskie i radosne. Tak będzie też w tym roku, po przekazaniu kluczy do miasta, karnawałowe szaleństwo ogarnie wszystkich w mieście. Mnóstwo masek, pod którymi każdy w mig zapomina o smutku, przez całe dnie będzie przynosić wesoły nastrój na ulicach miasta. Punktem kulminacyjnym Karnawału będzie uroczystość jego zakończenia, kiedy przez Rijekę przejdzie wielki, znany na całym świecie Międzynarodowy Orszak Karnawałowy.

Mieszkańcy Gorskiego Kotaru wokół wioski Lokve (Kałuże), położonej na podmokłym terenie, żartobliwie nazwali mieszkańców tej miejscowości Žabari. Kiedyś młodzi ludzie bili się z powodu tego przezwiska, ale z czasem mieszkańcy zaakceptowali żart na swój temat i zmienili go w swój znak firmowy. Zaczęli więc co roku na wiosnę organizować festyny. Obok różnorodnej oferty dań z żab, główną atrakcją wieczoru są zawody w żabich skokach. Właściciele żab przynoszą swoich ulubieńców i ku radości wszystkich zebranych, namawiają je do jak najdłuższego skoku. Żabia Noc to wydarzenie, o którym po prostu się nie zapomina. www.tz-lokve.hr

www.ri-karneval.com.hr

KVARNER

www.chorwacja.hr

17


DNI APOKSYOMENOSA

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MAŁYCH SCEN

Mali Lošinj 24. - 27.04.

Rijeka, 3. - 11.05.

Zdjęcie: Sergio Gobbo

Zdjęcie: Petar Fabijan

Na świecie istnieje zaledwie siedem zachowanych rzeźb starogreckiego atlety Apoksyomenosa, z czego jedna znaleziona została w Chorwacji, w morzu, na głębokości 45 metrów. W 1999 roku, w pobliżu wyspy Lošinj znaleziono brązowy posąg, zaklinowany pomiędzy dwoma skałami morskimi. Atleta, którego wiek oceniany jest na ponad dwa tysiące lat, wydobyty został z morskich głębin i odrestaurowany. Po przywróceniu mu dawnego blasku, pod koniec 2011 roku, Apoksyomenos zostanie na stałe wystawiony w miejscowości Mali Lošinj, w pałacu Kvarner. Z powodu tego znaczącego odkrycia archeologicznego, mieszkańcy Lošinja organizują Dni Apoksjomenosa, w trakcie których odwiedzający mogą zobaczyć różnego rodzaju projekty na temat Apoksyomenosa: wystawy fotograficzne, wystawy ceramiki i biżuterii antycznej, nurkowanie archeologiczne, gastronomia antyczna, fryzury antyczne, zapasy grecko-rzymskie, specjalna oferta hotelowa - łaźnie rzymskie i masaże... i w ten właśnie sposób przekonać się, jak wielkie znaczenie dla chorwackiego dziedzictwa kulturowego ma niniejsze odkrycie.

Festiwal ten jest jednym z ulubionych miejsc spotkań ludzi teatru z Europy, którzy mają niekonwencjonalne podejście do sztuki scenicznej. Już sama jego nazwa jest na arenie międzynarodowej synonimem prowokacji i poszukiwań. Od lat niezależna produkcja teatralna rozwija się coraz bardziej, co rozpoznała publiczność, nie dziwi więc fakt, że właśnie małe, kreatywne teatry tworzą najbardziej poruszające przedstawienia. Do tej pory w Rijece gościły zespoły teatralne nie tylko ze wszystkich krajów sąsiadujących z Chorwacją, ale również z Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Belgii, Niemiec i innych krajów europejskich. Wśród znanych twórców, którzy dotychczas uczestniczyli w Festiwalu, należy wyróżnić primadonnę teatru włoskiego Emmę Dante oraz zdobywcę europejskiej nagrody Nowe Rzeczywistości Teatralne, Alvisa Hermanisa. Wierzymy, że również w tym roku Festiwal mile zaskoczy różnorodnymi przedstawieniami i goszczącymi na nim artystami.

www.tz-malilosinj.hr

18

www.chorwacja.hr

KVARNER

www.theatrefestival-rijeka.hr


HARTERA 7

FIUMANKA

Rijeka 9. - 11.5.

Rijeka 9. - 11.5.

Zdjęcie: Darko Vaupotić

Zdjęcie: Foto Flash

Jeżeli szukasz nowych doświadczeń, przeżyć zacierających granice pomiędzy muzyką a przygodą, to festiwal muzyczny Hartera jest odpowiednim miejscem. Przechadzając się pasażami i halami dawnej fabryki papieru w Rijece, której Festiwal zawdzięcza swoją nazwę, odnajdziesz dokładnie to - muzykę taneczną idealnie wpasowaną w mistyczną atmosferę architektury fabryki, ożywionej kreacjami współczesnych artystów. A wokół uśmiechnięte twarze roztańczonych ludzi. Hartera w nowatorski sposób tworzy swój image wśród europejskich festiwali i z radością wita wszystkie osoby spragnione dobrej zabawy.

Widok, który każdemu zapiera dech w piersiach, to widok zatoki rijeckiej pełnej białych żagli. Żeglarze ze wszystkich stron świata spotykają się raz w roku na regatach Wielka Fiumanka, odbywających się na trasie Rijeka - Omišalj i z powrotem. Tutaj nawet najlepsi żeglarze dają z siebie wszystko. W tym roku w ramach wielkich regat odbędą się także regaty dziennikarskie pod nazwą Press Fiumanka. Obowiązkowe wydarzenie dla wszystkich miłośników adrenaliny. www.fiumanka.hr

www.hartera.com

KVARNER

www.chorwacja.hr

19


LATO KULTURALNE

LATO W FUŽINE

Malinska Czerwiec - wrzesień

Fužine 11.6. - 17.9.

Zdjęcie: Sanjin Ilić

Zdjęcie: Marinko Jakovljević

Malinska na wyspie Krk oferuje swoim gościom imponujący program kulturalny, który urozmaica wypoczynek. W czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu z klasztoru św. Marii Magdaleny rozbrzmiewają dźwięki instrumentów klasycznych. Niektórzy najbardziej utalentowani chorwaccy muzycy wybierają miejscowość Malinska jako miejsce, gdzie mogą zaprezentować cały swój talent. Również w Galerii św. Mikołaja można podziwiać dzieła licznych, uznanych artystów, takich jak: Sanja Ipšić Randić, Ivan Mareković czy Beti Kranjčević. Nie pozwól, by podczas Twego pobytu w Malinskiej dusza nie posmakowała odrobiny kultury.

Brzegi atrakcyjnego jeziora Bajer są latem miejscem imprez rozrywkowych, takich jak koncerty czy zawody sportowe. Gospodarze z miejscowości Fužine w ten sposób umilają pobyt swoim gościom w tym przepięknym regionie górskim. Kiedy przyjemna temperatura sobotnich wieczorów muska skórę a występy gwiazd muzycznych cieszą ucho, podniebienie może delektować się bogatą ofertą gastronomiczną niezwykłych i tajemniczych potraw z chorwackich gór.

www.tz-malinska.hr

20

www.chorwacja.hr

KVARNER

www.tz-fuzine.hr


LATO NA TRAKTACH LUJZJANY I KAROLINY

LATO W GRADINIE (TWIERDZY)

Delnice 12.6. - 11.9.

Rijeka 15.6. - 15.9.

Zdjęcie: Ninoslav Pleše

Zdjęcie: St. Valter

Niegdyś przez Gorski Kotar przebiegały ważne międzynarodowe szlaki handlowe. Na początku XVII wieku zbudowano Trakt Karolina, łączący miasta Karlovac i Bakar. Jednak ze względu na trudny teren, przez który przebiegała Karolina, na początku XIX wieku zbudowano Luizjanę nazwaną tak na cześć żony Napoleona - Marii Ludwiki (Luizy). Luizjana w tym czasie była jedną z najnowocześniejszych dróg w Europie, na czym korzystali mieszkańcy Gorskiego Kotaru. Dzisiaj te dwa trakty nie mają dawnego, kluczowego znaczenia, ale o ich złotych czasach przypomina organizowana latem impreza. Przez Luizjanę i Karolinę przejeżdżają karawany podróżnych przebranych w kostiumy z tamtych czasów, muzyka dochodzi dosłownie zza każdego zakrętu, a gospodarze wykorzystują okazję i proponują domowe potrawy i ciasta. Przyłącz się też Ty do karawany arystokratów, książąt i ich luksusowych zaprzęgów.

W ciągu trzech miesięcy letnich odwiedzający Rijekę mają okazję uczestniczyć w różnorodnym programie kulturalnym, odbywającym się w twierdzy na Trsacie, zbudowanej do obrony przed Turkami, w miejscu dawnego rzymskiego punktu obserwacyjnego. Wewnątrz jej murów odbywa się program kulturalno-rozrywkowy, w którym goszczą znani aktorzy i gwiazdy estrady chorwackiej. Usiądź wygodnie, wśród przyjemnie chłodnych murów fortyfikacji i spędź miło czas oglądając spektakle i słuchając koncertów. www.ljetonagradini.com

www.lujzijana.com

KVARNER

www.chorwacja.hr

21


LETNIE NOCE W RIJECE

VINODOLSKIE WIECZORY LETNIE

Rijeka 28.6. - 23.7.

Bribir, Grižane, Tribalj i Drivenik Lipiec - sierpień

Zdjęcie: Dražen Šokčević

Zdjęcie: Dino Lovrić

W lecie place, ulice i tarasy w Rijece zmieniają się w scenę teatralną. Popularne miejsca, a także miejsca, o których nawet sami mieszkańcy Rijeki, nie pomyśleliby, że mogą stać się przybytkiem sztuki, na kilka tygodni przejmują we władanie artyści, których występy dostarczają najróżnorodniejszych wrażeń muzycznoscenicznych. Program festiwalu obejmuje przedstawienia dramatów klasycznych, prawykonania nowych sztuk dramatycznych, koncerty muzyki klasycznej, występy teatrów ulicznych oraz koncerty gwiazd estrady. Nieodłączną częścią festiwalu jest próba połączenia architektury przemysłowej i teatru. Dlatego niektóre spektakle wystawiane są w dawnych obiektach przemysłowych.

Goście przebywający latem na Riwierze Vinodolskiej, powinni się przygotować na urlop, który oprócz słońca i morza będzie prawdziwym przeżyciem muzycznym. Latem w zabytkowych obiektach wokół miejscowości Novi Vinodolski, twierdzach książąt Frankopanów Bribir i Drivenik odbywają się różnorodne koncerty poszerzające horyzonty muzyczne. Vinodolskie Wieczory Letnie oferują doskonałe wykonania dzieł muzyki klasycznej, dokładnie takie, na jakie zasługują stare budowle oświetlone blaskiem księżyca. Niektóre wieczory zarezerwowane są dla chorwackiej muzyki etno, która odkrywa korzenie naszej kultury. Jednak nie należy się dziwić, jeżeli przed publiczność, zamiast muzyków wyjdą aktorzy. Od tego roku przygotowywane są liczne niespodzianki teatralne, uzupełniające prawdziwie kulturalny urlop.

www.rijeckeljetnenoci.com

www.tz-vinodol.hr

22

www.chorwacja.hr

KVARNER


MIĘDZYNARODOWY Novi Vinodolski 1. - 2.7.

LIBURNIA JAZZ FESTIVAL Opatija 1. - 3.7.

Zdjęcie: Ivan Balažević

Zdjęcie: David Kurti - Foto Luigi

W niektórych miejscowościach Kvarneru słychać latem gwar orszaków przebierańców. Novi Vinodolski nie jest tu wyjątkiem, w lipcu otwiera bramy miasta dla przebierańców i czasowo przekazuje władzę Karnawałowi Letniemu. Już tradycyjnie w tym okresie nie ma miejsca na poważne miny i zachmurzone twarze, a zaraźliwy śmiech szerzy się w całym mieście. Zapomnij o swoich troskach, ukryj się pod maską i przypomnij sobie, jak piękne jest życie.

Jeżeli jesteś miłośnikiem jazzu, to Opatija latem jest idealnym miejscem dla Ciebie. Jeżeli jazzu nie postrzegasz jako kompleksowej i zamkniętej formy muzycznej, przeznaczonej wyłącznie dla muzyków, a nie dla szerokiej publiczności, to Liburnia Jazz Festival jest skierowana dla Ciebie jeszcze bardziej niż dla zapalonych jazzmanów. Ideą tego festiwalu jest przybliżenie jazzu szerokiej publiczności. Dlatego właśnie w ramach festiwalu można usłyszeć niektórych z najbardziej utalentowanych wirtuozów muzyki jazzowej i aktywnie uczestniczyć w warsztatach, podczas których można się przekonać, że jazz to styl muzyczny otwarty na każdy gust. Przyjedź do Opatiji i zostań częścią międzynarodowej wspólnoty jazzowej.

www.tz-novi-vinodolski.hr

www.liburniajazz.hr

KVARNER

www.chorwacja.hr

23


LATO KULTURALNE W KASTAVIE

KAISERNACHT Opatija 15. - 17.7.

Kastav 1.7. - 26.8.

Zdjęcie: Darko Trbović

Zdjęcie: David Kurti - Foto Luigi

Na wzniesieniu ponad Rijeką położony jest malutki Kastav, miasteczko kultury i oświaty. Latem odbywają się w nim liczne imprezy kulturalne na wysokim poziomie. Odwiedzający Kastav mogą wybierać z szerokiej oferty imprez teatralnych, muzycznych i plastycznych. Liczne spektakle teatralne, koncerty muzyków krajowych i zagranicznych oraz różnorodne wystawy dodają tylko uroku romantycznej atmosferze, którą Lato Kulturalne w Kastavie oczarowuje swoich gości.

Majestatyczna architektura i przepiękne parki adriatyckiego klejnotu przeniosą Cię w inny świat… świat bajek, w którym książęta na białych koniach proszą o rękę księżniczki. To wszystko dlatego, że Opatija jest spadkiem po Monarchii Austro-Węgierskiej, ulubionym miejscem wypoczynku arystokracji. Ten królewski kurort od zawsze przyciągał wielu królów, cesarzy, książąt, hrabiów i baronowe, częstymi gośćmi byli również artyści, którzy przyjeżdżali tutaj w poszukiwaniu weny twórczej. Te wszystkie postaci można ponownie spotkać w lipcu, na ulicach Opatiji. W celu ożywienia tamtej atmosfery, mieszkańcy Opatiji co roku w lipcu przebierają się w kostiumy dworskie i uczestniczą w wydarzeniu, które całe miasto przenosi kilka wieków wstecz.

www.kkl.hr

www.opatija-tourism.hr

24

www.chorwacja.hr

KVARNER


WIECZORY MUZYCZNE W OSORZE Osor 19.7. - 28.8.

RABSKA FJERA Rab 25. - 27.07.

Zdjęcie: OGV

Zdjęcie: Goran Novotny

Jakby podczas spacerów po uliczkach malowniczych miasteczek na wyspach Lošinj i Cres najbardziej naturalną rzeczą na świecie były dźwięki muzyki dochodzące zza zamkniętych okiennic. W miasteczku Osor, gdzie między domami ukryty jest także antyczny teatr, panuje wyjątkowa atmosfera artystyczna. Jeżeli na chwilę zatrzymasz się przed tutejszym renesansowym Kościołem Wniebowzięcia NMP, usłyszysz muzykę, która jakby skomponowana została specjalnie dla tego miejsca i tej chwili. Nie będzie to jednak tylko muzyka wyobraźni, w kościele naprawdę odbywa się koncert, jeden z całej serii letnich koncertów najlepszych instrumentalistów chorwackich uczestniczących w Wieczorach Muzycznych w Osorze.

W dniu trzech świętych, św. Jakuba, św. Antoniego i św. Krzysztofa, Rab przenosi się w odległe średniowiecze. Odbywa się tu Turniej Kuszników z Rabu, w którym rycerze walczą o nagrodę, którą uroczyście wręcza im władca Rabu. Atmosferę całego wydarzenia uświetniają muzycy i chorążowie, a wszyscy uczestnicy, ubrani w kostiumy średniowieczne, mogą się przyłączyć do wielkiego orszaku maszerującego ulicami miasta. Rapska Fjera ożywia wspomnienia o dawnej świetności miasta Rab, z czasów, kiedy cieszyło się wolnością i stanowiło wolną gminę - municypium. www.tzg-rab.hr

www.osorskeveceri.hr

KVARNER

www.chorwacja.hr

25


TARGI W KRKU – LOVREČEVA

WYBORY MISS „RÓŻA VINODOLA”

Krk 08. - 10.08.

13.8. Bribir 18. - 20.8. Novi Vinodolski

Zdjęcie: Ivica Brusić - Brujo

Zdjęcie: Ivan Balažević

Latem, na wyspach adriatyckich, naprawdę niewiele nas może zaskoczyć. Jesteśmy gotowi na wszystko, co tylko podpowie nam wyobraźnia, Jednak rycerze i średniowieczne damy wykraczają poza najśmielsze oczekiwania. Taki właśnie, niecodzienny widok wita Państwa na Krku - rycerze rywalizują w różnych turniejach walk rycerskich, w miejskim porcie odbywa się bitwa morska, piraci poszukują zagubionego skarbu. I nie tylko nie musicie się obawiać, że ktokolwiek z nich zrobi Wam krzywdę, ale możecie się temu wszystkiemu spokojnie przyglądać, delektując się smakołykami miejscowej, oryginalnej kuchni. I to właśnie jest Lovrečeva!

Wśród mieszkańców miejscowości Novi Vinodolski jedna opowieść, dzięki przekazowi ustnemu, zachowała się do naszych czasów. Podczas winobrania, w którym co roku uczestniczyli młodzi ludzie, zwracano szczególną uwagę na to, która dziewczyna jest najbardziej pracowita. Po zakończeniu zbiorów spośród nich wybierano najpiękniejszą i najbardziej pracowitą, którą koronowano wiankiem splecionym z gałązek winorośli. Święto winobrania obchodzono na cześć tej dziewczyny. Mieszkańcy miejscowości Novi Vinodolski postanowili ożywić tę tradycję i we współczesny sposób przypomnieć historię swojego regionu. Podczas uroczystości goście mogą delektować się miejscowymi specjałami, produktami ekologicznymi, wziąć udział w różnego rodzaju konkursach lub słuchać lokalnej muzyki.

www.tz-krk.hr

www.tz-novi-vinodolski.hr

26

www.chorwacja.hr

KVARNER


PIELGRZYMKA W DNIU WNIEBOWZIĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARII PANNY Rijeka, Trsat, 15.08.

FESTIWAL FILMOWY LIBURNIA Ičići 24. - 27.8.

Archiwum: Wspólnota Turystyczna Województwa Primorsko-goranske

Zdjęcie: Dino

Pewnego ranka w 1291 roku drwale z Trsatu zobaczyli w lesie domek, którego wcześniej w tym miejscu nie było. Przestraszeni i zadziwieni powiedzieli o tym proboszczowi Jurjeviciowi, który ich uspokoił, mówiąc, że wie, o co chodzi. Był to domek nazaretański Najświętszej Marii Panny, który aniołowie w obawie przed najeźdźcami tureckimi przenieśli na Trsat, gdzie stał przez pełne trzy lata i siedem miesięcy. Potem jednak nadszedł czas, by domek został przeniesiony dalej, do Loretto. Książę Martin Frankopan, chcąc pocieszyć mieszkańców Trsatu, zbudował w tym samym miejscu klasztor Franciszkanów. Dziś na Trsacie znajduje się Sanktuarium Matki Boskiej, znane z wielu wysłuchanych modlitw i licznych pielgrzymek wiernych, szczególnie w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Usiądź wygodnie i pod gwieździstym niebem nad miejscowością Ičići oglądaj najnowsze produkcje chorwackiego filmu dokumentarnego. Na Festiwalu Filmowym Liburnia, poza kilkoma premierami, wyświetlane są wszystkie chorwackie filmy dokumentalne, nagradzane na krajowych i zagranicznych festiwalach filmowych w poprzednim roku. Dzięki takiemu wyborowi filmów festiwal gwarantuje widzom najlepszy przegląd krajowych filmów dokumentalnych. Po projekcjach podziel się swoimi wrażeniami i wysłuchaj występów wybitnych muzyków, gości festiwalu. www.liburniafilmfestival.com

www.trsat-svetiste.com

KVARNER

www.chorwacja.hr

27


DNI WINA NA WYSPIE KRK

DNI OLIWEK Punat 1. - 10.10.

Vrbnik 26. - 27.8.

Archiwum: Wspólnota Turystyczna Gminy Vrbnik

Zdjęcie: Ernest Bonifačić

Do win, z których jesteśmy dumni, kiedy na świecie przedstawiamy bogatą tradycję chorwackiego winiarstwa, zaliczamy wina z miasteczka Vrbnik na wyspie Krk. Vrbniccy winiarze z wielkim zadowoleniem przyjmują to wyróżnienie. Co roku, w sierpniu, spotykają się tutaj miłośnicy i producenci win oraz osoby, które po prostu lubią delektować się tym wyśmienitym trunkiem. Podczas Vrbnickich Dni Wina goście mogą uczestniczyć w całodziennych prezentacjach i degustacjach, mają możliwość z pierwszej ręki, od producentów kupić ich świetne wino i skosztować innych produktów gastronomicznych z wyspy Krk. Obok przyjemności degustacji, warte obejrzenia są także wystawy, na których mieszkańcy wyspy przedstawiają swoje narzędzia używane w winnicach i sprzęt winiarski, pokazują sposoby wytwarzania wina, których nie znajdziemy w produkcji przemysłowej.

Trudno wyobrazić sobie Adriatyk bez zapachu oliwek i smaku oliwy z oliwek. W kuchni chorwackiej oliwki są wysoko cenione, nie dziwi więc, że w miejscowości Punat na wyspie Krk odbywają się Dni Oliwek, podczas których prezentowane są wszelkie zalety tego leczniczego owocu. Jest to jedyna w swoim rodzaju możliwość udziału w zbiorach oliwek i poczucia choć trochę wyspiarskiej codzienności. Podczas zbioru oliwek gospodarze przy dźwiękach sopili (instrument dęty, podobny do oboju), przygotują i podadzą typowe śniadanie rolnika, a wieczorem na wszystkich czeka wspaniała uczta. Najlepsi kucharze chorwaccy będą rywalizować w przygotowywaniu potraw z oliwek, które będzie można degustować.

www.vrbnik.hr

28

www.chorwacja.hr

KVARNER

www.tzpunat.hr


MARUNADA Lovran 14. - 30.10.

PUCHAR NOWOROCZNY W ŁOWIECTWIE PODWODNYM Mali Lošinj, 29. - 30.12.

Zdjęcie: Ana Slamek

Zdjęcie: Miro Andrić

Kasztany z Lovranu uważane są za jedne z najlepszych na świecie. Jest to gatunek endemiczny, występujący w regionie Kvarneru, który powstał przez skrzyżowanie miejscowego gatunku z kasztanami przywiezionymi przez tutejszych marynarzy z podróży po Dalekim Wschodzie. Mieszkańcy miejscowości Lovran są wyjątkowo dumni ze swoich kasztanów, dlatego zarezerwowali dla nich trzy weekendy października, w trakcie których organizują festyn zwany Marunada; pierwszego weekendu w samym Lovranie, a w kolejnych dwóch w pobliskich wioskach Liganj i Dobreć. Na festynach oferowane są produkty z kasztanów, tradycyjne pieczone maruny (kasztany) i inne potrawy z nich, aż po różnorodne słodycze, ciasta i torty. Jednak nie wszystkie smakołyki przyrządzono z kasztanów, dlatego goście mogą delektować się domowymi nalewkami miodowymi, rakijami na bazie miodu i domowym młodym winem.

Pomnik podwodnego myśliwego na jednym z placów w miejscowości Mali Lošinj, jest dowodem na to, jak ważne miejsce w życiu tutejszych mieszkańców zajmuje ten sport. Dzięki łagodnemu klimatowi śródziemnomorskiemu co roku przed samym Nowym Rokiem organizowane są zawody, dostarczające podwodnym myśliwym niezapomnianych wrażeń. Atrakcyjny Noworoczny Puchar Miast przy każdym nurkowaniu zapiera dech w piersiach i powoduje kibicowanie publiczności. Impreza ta jest okazją, by w towarzystwie wyjątkowo odważnych ludzi i w sportowej atmosferze, świętować sylwestra. www.udica.hr

www.tz-lovran.hr

KVARNER

www.chorwacja.hr

29


LIK A - K ARLOVAC


TARGI ŚREDNIOWIECZNE

LATO KULTURALNE W NOVALJI

Dubovac 16.5. - 3.6.

Novalja czerwiec - wrzesień

Zdjęcie: Igor Čepurkovski

Zdjęcie: Eugen Rebernišak

Na całe dwa tygodnie w roku Dubovac zmienia się w średniowieczne miasteczko, świętując długą i różnorodną historię miasta, które tętniło burzliwym życiem handlowym na długo przed powstaniem Karlovca. Dla przypomnienia dawnych czasów jego mieszkańcy organizują wielki jarmark. Podczas spaceru między kramami można poznać typowo średniowieczne zwyczaje, broń, rzemiosła, zabawy i potrawy. Odwiedzających bawią aktorzy, artyści, muzycy, a kupcy i rzemieślnicy niczym średniowieczni błaźni wabią gości do swoich stoisk, a rycerze w zbrojach i żołnierze z historycznych formacji wojskowych odważnie walczą o uwagę publiczności. Kto wie, może dopisze Ci szczęście, dosiądziesz białego konia i uratujesz swoją wybrankę uwięzioną w wysokiej wieży.

Obchodami dnia swojego miasta, przypadającego na dzień Św. Antoniego - 13 czerwca, mieszkańcy Novalji rozpoczynają długie, ciepłe lato, bogate w różnorodne wydarzenia kulturalno-artystyczne oraz rozrywkowe. Lato Kulturalne w Novaljji to, między innymi, Novaljski Trijatar, który w tym roku ugości liczne przedstawienia sceniczne, koncerty muzyki poważnej w wykonaniu muzyków z Chorwacji i zaproszonych gości, różne wystawy artystyczne, w tym owiec i sera z wyspy Pag, jak również wieczory etno, w ramach których odbędzie się Festival Pisme Nakanat na wyspie Pag. Dzięki takim właśnie wydarzeniom lato w Novalji trwa jeszcze dłużej! www.tz-novalja.hr

www.karlovac-touristinfo.hr

LIKA - KARLOVAC

www.chorwacja.hr

31


FESTIWAL BAJEK W OGULINIE

OGNIE ŚWIĘTOJAŃSKIE Banija i Gaza brzegi rzeki Kupa 23.06.

Ogulin 10. - 12.6.

Zdjęcie: Ankica Puškarić

Zdjęcie: Vedran Skukan

Na samo wspomnienie o Ivanie Brlić Mažuranić dzieciom iskrzą się oczy. Jej nazwisko kojarzy się z niezliczonymi przygodami postaci z chorwackich bajek, zaczarowanym lasem Šuma Striborova, psotnymi Tintilinićami i ciekawym Potjehu poszukującym prawdy. Ivana Brlić Mažuranić jest najbardziej popularną i najczęściej tłumaczoną chorwacką autorką bajek, które zachwycają dzieci, a ich fantazja również dorosłym zapiera dech w piersiach. Mieszkańcy Ogulina, gdzie mieszkała pisarka, co roku na jej cześć organizują Festiwal, który ich miasto zmienia w świat z bajki. Do Ogulina przyjeżdżają zespoły teatralne, pisarze i muzycy, odbywają się przedstawienia, pokazy filmów animowanych oraz warsztaty dziecięce, które dodają ich fantazji skrzydeł. Zapomnij na kilka dni o rzeczywistości i udaj się w miejsce, gdzie towarzyszyć Ci będą wróżki i krasnale, ale także złe czarownice.

W noc świętojańską, na brzegach rzeki Kupa, świętuje się narodziny św. Jana Chrzciciela i odbywa się czarodziejska gra świateł. Mieszkańcy osad Banija i Gaza, każdy na swoim brzegu rzeki, palą ogniska, których światło rozświetla ciemną noc, a wszystkich zgromadzonych napełnia wrażeniem obecności Ducha Świętego. Wszystko to wygląda jak gdyby walczyli o to, czyj ogień będzie bardziej majestatyczny. Okrzyki zachwytu rozlegają się wśród widzów, a płomienie, niesione łagodnym wiatrem, unoszą iskry wysoko w niebo. www.karlovac-touristinfo.hr

www.ogfb.hr

32

www.chorwacja.hr

LIKA - KARLOVAC


KARLSTADT FESTIWAL

LATO W SLUNJU Slunj lipiec - sierpień (weekendy)

Karlovac 23.6. - 4.9.

Archiwum: Wspólnota Turystyczna Województwa Karlovačkiego

Zdjęcie: Ivančica Cindrić

Karlstadt Festiwal to zbiór wszystkich wydarzeń kulturalnych Karlovca odbywających się w czerwcu i lipcu. Ale 13 lipca to wyjątkowa data i dlatego ten dzień jest głównym dniem festiwalu. To dzień, w którym powstał Karlovac. W tym roku mieszkańcy świętować będą 432. rocznicę powstania ich miasta. Przy tej okazji przygotowana zostanie prawdziwa impreza urodzinowa z dużą ilością atrakcji rozrywkowych i kulinarnych. Przyjedź do Karlovca i złóż życzenia miastu leżącemu nad czterema rzekami!

Długie, letnie dni mieszkańcy Slunja spędzają na zabawie. W lipcu i sierpniu odbywa się tutaj szereg imprez o charakterze sportowo-rekreacyjnym. Lato w Slunju zaczyna się od tradycyjnych zabaw na rzece Korana i kontynuowane jest przez kolejne weekendy: od typowych sportów jak piłka nożna, siatkówka plażowa czy kręgle aż do mniej znanych: paintball, podnoszenie ciężarów, czy brdjanijada - popularna olimpiada dawnych sportów. W gąszczu tych wszystkich wydarzeń sportowych,mieszkańcy Slunja nie zapominają o kulturze, przygotowują cały szereg wystaw, wieczorów młodzieżowych zespołów muzycznych, promocji książek oraz plenerów. Baw się na Lecie w Slunju!

www.karlovac-touristinfo.hr

www.tz-slunj.hr

LIKA - KARLOVAC

www.chorwacja.hr

33


DNI USKOKÓW

LATO W KARLOBAGU

Senj 1. - 3.7.

Karlobag 15.7. - 31.8.

Zdjęcie: Dino Lovrić

Archiwum: Wspólnota Turystyczna Gminy Karlobag

Sławną przeszłość Senja, miasta morskiego położonego u stóp zboczy Północnego Velebitu, cechuje odwaga Uskoków. Jego mieszkańcy przypominają sobie o minionych dniach chwały w trakcie Dni Uskoków - trzydniowej manifestacji, która wskrzesza przeszłość. Wtedy właśnie w Senju organizowane są turnieje rycerskie i pochody, a całe miasto oblegane jest dniami i nocami. Po tych wszystkich silnych doznanich, osoby odwiedzające Senj mogą poszukać pokrzepienia w taborach rycerskich, w których przgotowywane są specjały kuchni średniowiecznej lub gdzie mogą oddać się w ręce średniwiecznych błaznów, trefnisiów i renesansowych grajków.

Jeżeli planowaliście spędzić swój wypoczynek letni bezczynnie, w atmosferze absolutnego spokoju, to nawet nie myślcie o Karlobagu, ponieważ jego mieszkańcy przygotowali dla swoich gości aktywne lato, wypełnione różnego rodzaju wydarzeniami i atrakcjami. W Karlobagu możecie nie tylko delektować się autochtonicznymi smakami potraw i napojów; na głównym placu miejskim - starym Baška Placa, przez dwa wieczory w tygodniu możecie wziąć udział w wieczorach tanecznych lub festynie rybackim. Z kolei osoby spragnione poważniejszej rozrywki przyciągną dźwięki muzyki klasycznej dobiegające z kościoła św. Józefa. O wszystko inne zatroszczy się słońce i morze.

www.tz-senj.hr

34

www.chorwacja.hr

www.tz-karlobag.hr

LIKA - KARLOVAC


EKO-ETNO GACKA

MIĘDZYNARODOWY KARNAWAŁ LETNI W SENJU

Otočac 23.7.

Senj, 8. - 13.8.

Archiwum: Wspólnota Turystyczna Miasta Otočac

Zdjęcie: Dino Lovrić

Dolina rzeki Gacka jest prawdziwym uzdrowiskiem naturalnym. Czyste powietrze górskie, czysta woda i bogactwo roślin leczniczych, które dosłownie można zbierać przy drodze, to wartości pielęgnowane od wieków przez tutejszych mieszkańców. Każda wizyta tutaj jest swego rodzaju nagrodą dla ciała i ducha, a tradycyjny targ w mieście Otočac daje możliwość zabrania czegoś do domu. Według przepisów, które najlepiej znają ludzie mieszkający na tych terenach, przygotowywane są produkty z miodu, roślin leczniczych, różnorodne powidła i rakije, wyroby z wełny i drewna, a jarmark w dolinie rzeki Gacka oferuje wszystko to w jednym miejscu.

Dla mieszkańców Senja letni karnawał jest może nawet najważniejszym wydarzeniem w roku. Atmosfera karnawałowa na wiele tygodni przed samym wydarzeniem widoczna jest w najbardziej skrytych zaułkach miasta. A kiedy już się rozpocznie, radość karnawału trwa przez cały tydzień, bez przerwy - rywalizacja grup przebierańców w zawodach karnawałowych, tzw. moto-alka przebierańców, występy taneczne, uliczne performance, malowanie na asfalcie, itd. Fakt, że odbywa się w środku lata dodaje mu uroku. Poza wszystkimi wydarzeniami dodatkowymi, najważniejszym wydarzeniem karnawału jest orszak karnawałowy, w którym bierze udział nawet trzy tysiące przebierańców.

www.tz-otocac.hr

www.tz-senj.hr

LIKA - KARLOVAC

www.chorwacja.hr

35


JESIEŃ W LICE Gospić 1. - 2.10.

Zdjęcie: Mario Romulić

Piękno wzgórz Liki może spowodować, że zapomnisz skąd idziesz i dokąd, a ich bajeczny wygląd niejednokrotnie przeniesie Cię w inne czasy. Takie same przeżycia gwarantuje Jesień w Lice, odbywająca się w miejscowości Gospić. Jej głównym wydarzeniem jest wystawa, na której odwiedzający mogą zapoznać się z potencjałem małych gospodarstw i tutejszych przedsiębiorców. Na wystawie są również prezentowane niektóre tradycyjne wyroby tego regionu, jak produkty spożywcze, przedmioty użytkowe i ozdobne, które mieszkańcy Liki wykonują od dawien dawna. Wystawę uzupełniają zespoły kulturalno-artystyczne, które swoją muzyką tworzą prawdziwą atmosferę Liki. www.licko-senjska.hr www.lsz-lira.hr

36

www.chorwacja.hr

LIKA - KARLOVAC


DALMAC JA R EGION Z ADARU


DNI KWIATÓW W MIEJSCOWOŚCI SW. FILIP I JAKOV

ŚLADAMI WINNETOU Starigrad - Paklenica 16. - 24.4.

Sv.Filip i Jakov, 22. - 24.4.

Archiwum: Sv.Filip i Jakov

Zdjęcie: Dinko Denona

Od jedenastu lat kwiecień w Sv. Filipie i Jakovie jest pod znakiem kwiatów. Na trzy dni daj się ponieść zapachom pól kwiatowych i delektuj się rozkosznym kolażem kolorów. Weź głęboki oddech i pozwól się ponieść nieskromnemu pięknu przyrody ułożonemu przez człowieka. Festiwal Kwiatów Województwa Zadarskiego pozwala wziąć udział w warsztatach ekologicznych, prezentacjach, spotkaniach, wykładach, konkursach projektantów, wystawach i pokazach mody. Kwiat zawsze był i jest największym darem dla ducha.

Odważny wódz Winnetou jeździł konno w chorwackim PN Paklenica (jak również PN Krka oraz PN Jeziora Plitwickie), niestety tylko w filmie; walory przyrodnicze tych parków wykorzystano na potrzeby filmu, jaki przed ponad czterdziestu laty został nagrany na podstawie słynnej powieści Karola Maya. Dzisiaj, dzięki temu projektowi, możecie zobaczyć miejsca, w których kręcono film, możecie delektować się naturalnymi walorami Chorwacji, spróbować swoich sił w jeździe na koniu lub łucznictwie, a wieczorem usiąść przy obozowym ognisku, kosztować różnych delicji i słuchać muzyki country. I to wszystko na tropie Winnetou!

www.sv-filipjakov.hr

www.rivijera-paklenica.hr

38

www.chorwacja.hr

DALMACJA - REGION ZADARU


POUŤ NA SVÁTEK PANNY MARIE ZE ZEČEVA Nin 5. i 30.5, 5.8.

FESTIWAL POTRAW I NAPOJÓW REGIONALNYCH, PAMIĄTEK AUTOCHTONICZNYCH, ORYGINALNYCH PAMIĄTEK I FOLKLORU Biograd n/m, 3. - 5.6.

Zdjęcie: Marija Dejanović

Archiwum: Wspólnota Turystyczna Miasta Biograd n/m

Dávného roku 1516 se Blahoslavená Panna Marie ukázala pastýřce na ostrůvku Zečevo v samotném srdci Ninského biskupství. Četná svědectví tohoto zjevení přiměla biskupa Jurja Divnića k tomu, aby den zjevení, 5. května, prohlásil svátkem Panny Marie ze Zečeva, který se v okolí od toho dne slaví. Věřící přicházejí z různých krajů a vydávají se na pouť k Blahoslavené Panně Marii kvůli potvrzeným zázrakům, které se udály v průběhu uplynulých pěti set let a 5. srpna se socha Panny Marie převáží loďkami na místo zjevení. Ať se duchovní zkušenost z této pouti stane i součástí Vašeho života!

Stół o długości sześciuset metrów? Brzmi to trochę nieprawdopodobnie, ale w miejscowości Biograd na Moru taki stół naprawdę istnieje. Ustawiany jest już tradycyjnie i trudno nawet wyobrazić sobie wszystko to, co się na nim znajduje: przede wszystkim potrawy i napoje dokąd wzrok sięga i to oryginalne produkty przygotowane przez gastronomów Województwa Zadarskiego specjalnie dla odwiedzających, według oryginalnych przepisów. Następnie pamiątki ze wszystkich regionów Chorwacji, ale również z krajów sąsiednich: Słowenii, Węgier i Włoch. Łącznie aż 232 wystawców przy jednym stole! Widok, którego nie można nie zobaczyć!

www.nin.hr

www.bigradnamoru.hr

DALMACJA - REGION ZADARU

www.chorwacja.hr

39


FESTIWAL MIAST KRÓLEWSKICH

ZADARSKIE LATO TEATRALNE

Biograd 24. - 25.6.

Zadar 30.6. - 4.8.

Archiwum: Wspólnota Turystyczna Miasta Biograd n/m

Zdjęcie: Nenad Marčev

W ubiegłym roku Biograd otrzymał prestiżową nagrodę Srebrny Kwiat Europy, jako jedna z najbardziej atrakcyjnych miejscowości turystycznych na Starym Kontynencie. W eliminacjach do tej nagrody miasto przedstawiło swój festiwal letni, odbywający się na ulicach zabytkowego centrum Biogradu. Festiwal Miast Królewskich to unikatowa prezentacja stałego rozwoju. Na Festiwalu przedstawiane są dawne rzemiosła, produkty ekologiczne i pamiątki, a wystawa kwiatów i architektury krajobrazu upiększają to wydarzenie.

W otoczeniu zabytkowych budowli Zadaru, które swoim pięknem od stuleci zachwycają gości przyjeżdżających nad Adriatyk, organizowany jest program, który wypoczynkowi letniemu nada szczególny charakter kulturalny. Program poświęcony jest szeroko rozumianym utworom scenicznym. Oznacza to, że odwiedzający jednego wieczoru mogą w napięciu oglądać przedstawienie teatralne, a następnego podziwiać spektakl choreograficzny. Zadarskie Lato Teatralne otwarte jest również na muzykę, dlatego z pewnością nadarzy się okazja do wysłuchania doskonałych koncertów w wykonaniu muzyków chorwackich i zagranicznych.

www.biogradnamoru.hr

www.hnk-zadar.hr

40

www.chorwacja.hr

DALMACJA - REGION ZADARU


LATO KULTURALNE NA WYSPIE UGLJAN

WIECZORY MUZYCZNE W KOŚCIELE ŚW. DONATA

Preko, Ugljan, Kali, Kukljica 01.07. - 31.08.

Zadar 7.7. - 10.8.

Zdjęcie: Ante Brižić

Zdjęcie: Vladimir Ivanov

Jeżeli zdecydujesz się na urlop na wyspie Ugljan, to na pewno spędzisz go aktywnie. We wszystkich miejscowościach na wyspie organizowane są różne imprezy, dlatego każdego dnia można odwiedzić jedną z nich. Na zamku Brižićev Dvorac organizowane są wieczory poezji, w miejscowości Ugljan odbywają się regaty żeglarskie, tzw. Čeprdljenska Noć Ribarskih Ferala, defilada statków oraz targi antyków, a wszystkich specjałów rybnych, charakterystycznych dla tego regionu, w tym tzw. brudet, będziesz mógł spróbować w trakcie Nocy Rybackich w Kali. W miejscowości Kukljica odbywa się Fešta Gospe od Sniga (odpust w dniu Matki Boskiej Śnieżnej), kiedy w tradycyjnej procesji uczestniczy około stu statków. Z kolei o festynie w miejscowości Preko - Priješka Legrica usłyszysz dobre opinie już na promie wypływającym z Zadaru. Rozrywki czekające na Ciebie na Ugljanie na pewno nie są przeznaczone dla osób, które szukają spokojnego, wręcz pustelniczego wypoczynku, są rajem dla osób, które chcą poznać kulturę gospodarzy.

Kościół św. Donata jest najbardziej charakterystycznym zabytkiem Zadaru. Ze względu na majestatyczność i doskonałą akustykę, organizowany jest tutaj festiwal muzyki poważnej. W ramach Wieczorów Muzycznych w Kościele św. Donata odbywają się koncerty muzyki średniowiecznej, renesansowej i wczesnobarokowej. W ten sposób słuchacze uwrażliwiani są na wartości tego rodzaju muzyki. Koncerty w sakralnej atmosferze zapewniają słuchaczom również doznania duchowe. Melodie przenikają głęboko do naszej duszy i swoją harmonią otwierają zupełnie inny świat. Zamknij oczy, weź głęboki oddech i poddaj się muzyce oraz jej relaksującej sile. www.donat-festival.com

www.preko.hr www.ugljan.hr www.kali.hr www.kukljica.hr

DALMACJA - REGION ZADARU

www.chorwacja.hr

41


ŠOKOLIJADA W NINIE Nin 17.7.

KALELARGART - FESTIWAL SZTUKI ULICZNEJ Zadar, 27. - 28.7.

Zdjęcie: Marija Dejanović

Archiwum: RMC

Tradycja przygotowywania potrawy mięsnej šokol w rejonie miasta Nin sięga XVII wieku. Do dziś mówi się, że każda rodzina utrzymuje w tajemnicy swój przepis na to smaczne danie z karczku wieprzowego. W każdym domu šokol smakuje inaczej i właśnie dlatego raz w roku organizowany jest konkurs w przygotowywaniu šokola. Przygotowania rozpoczynają się już w styczniu, kiedy uczestnicy zaczynają przygotowywanie mięsa. Same zawody odbywają się w gorącej atmosferze przypominającej największe wydarzenia sportowe, a ich kulminacją jest ogłoszenie Najlepszego Šokolara Roku i degustacja przyrządzonych potraw. Ponieważ przepis na przygotowanie potrawy jest otoczony wielką tajemnicą, Šokolijada jest jedyną okazją skosztowania tej lokalnej potrawy.

Ulice miasta są miejscem nieograniczonej ekspresji. Dlatego miło na nich zobaczyć artystów, szczególnie kiedy chodzi o stare centra miast, jak na przykład zadarska Kalelarga. Niezliczeni akrobaci, żonglerzy, połykacze ognia, magicy, tancerze, artyści, projektanci i graficiarze na trzy dni zmieniają półwysep zadarski w świat na skraju rzeczywistości. Lekkość kultury ulicznej nikogo nie ominie, dlatego doceń ją szczerymi brawami. www.057info.hr

www.nin.hr

42

www.chorwacja.hr

DALMACJA - REGION ZADARU


JAK ŻYLI I PRACOWALI NASI PRZODKOWIE

KARNAWAŁ LETNI NA WYSPIE PAG

Sv. Filip i Jakov 29.7.

Pag 29. - 30.7.

Zdjęcie: Klara Eškinja Glavan

Zdjęcie: Josip Fabijanić

Towarzystwa  kulturalno-artystyczne, działające na terenie miejscowości Sv. Filip i Jakov, poprzez pieśni i tańce prezentują gościom życie i obyczaje mieszkańców tego regionu. Wrażenia na najwyższym poziomie gwarantują występy gminnych Towarzystw Kulturalno-Artystycznych Sv. Roko iz Sv. Filip i Jakov, Sv. Ivan Glavosijeka z Raštane Donjie i Maslina z miejscowości Turanj oraz gospodarzy, męski zespół wokalny - klapa Cantus ze Sv. Filip i Jakov oraz klapa kobiet Karmel z Turnja. Talent młodego pokolenia mieszkańców Sv. Filipa i Jakova zaprezentują członkowie zespołu Đardin, a całe wydarzenie będzie doprawione jedzeniem i specjałami, które kiedyś przyrządzano.

Warto zwrócić uwagę, że Karnawał Letni na wyspie Pag jest najstarszym karnawałem nad Adriatykiem. Już sama tradycja jest gwarancją dla wszystkich odwiedzających, że doświadczą tu czegoś niecodziennego. Karnawał trwa dwa dni, w pierwszym dniu wyrusza orszak karnawałowy, a w niedzielę zostają nagrodzone najlepsze maski. Gorącą atmosferę utrzymują zespoły artystyczno-kulturalne i chóry dziecięce. Goście, którzy zapomną się w wirze Karnawału, mogą przyłączyć się do tradycyjnego tańca Paško Kolo, wykonywanego przy dźwiękach Miejskiej Orkiestry Dętej. Jednak najbardziej atrakcyjną częścią karnawału jest jego zakończenie, palenie mesopusta Marka na centralnym placu miasta, co według wierzeń ludowych przepędza złe siły na cały następny rok.

www.sv-filipjakov.hr

www.pag-tourism.hr

DALMACJA - REGION ZADARU

www.chorwacja.hr

43


LATO KULTURALNE NA PAGU (PAG ART FESTIVAL)

NOC W BIOGRADZIE Biograd 04.08.

Pag, 2. - 14.8.

Zdjęcie: Josip Fabijanić

Archiwum: Wspólnota Turystyczna Miasta Biograd n/m

W sierpniu renesansowe miasteczko Pag jest gospodarzem Festiwalu Muzyki Poważnej pod kierownictwem chorwackiego pianisty światowej sławy Lovro Pogorelicia. Jego zamiarem było stworzenie wydarzenia na jak najwyższym poziomie, które uszlachetniłoby życie mieszkańców i wypoczynek ich gości. Pogorelić powołał do życia festiwal, który na Pag przyciąga doskonałych muzyków. Podobne doświadczenia czekają na odwiedzających również w tym roku. Już teraz zapowiadane są występy Julliard Quartet ze Stanów Zjednoczonych, wiolonczelistki Kajany Pačko, moskiewskiego trio Brahms oraz zespołu Capella Istropolitana.

Festyny letnie w każdej z miejscowości wzdłuż wybrzeża Adriatyku są wydarzeniami, których po prostu nie można opuścić. Atmosfery, jaka na nich panuje nie ma nigdzie na świecie, a potwierdzeniem tego jest Festyn w Biogradzie. Przyjedź do Biogradu i do wczesnych godzin rannych tańcz przy muzyce, wykonywanej przez zespoły kulturalno-artystyczne, tradycyjne zespoły wokalne, zwane klapami oraz grupy muzyczne. Poza tym oferowana będzie cała paleta dań, które przybliżą Ci zapachy i smaki kuchni dalmatyńskiej. Festyn w Biogradzie na pewno będzie miejscem świetnej zabawy i ucztą jednocześnie.

www.pag-tourism.hr

44

www.chorwacja.hr

www.biogradnamoru.hr

DALMACJA - REGION ZADARU


„SALJSKE UŽANCE”

NOC PEŁNI KSIĘŻYCA

Sali, Dugi otok 12. - 14.8.

Zadar 13.8.

Zdjęcie: German Grbin

Archiwum: Wspólnota Turystyczna Miasta Zadar

Kiedy do portu zadarskiego wpłyną statki, na których słychać wesołą wrzawę i głośną muzykę, to niewątpliwy znak, że rozpoczął się, znany nad całym Adriatykiem, festyn Saljska Fešta. Śmiech na ulicach i tzw. ośla muzyka zapraszają wszystkich do uczestniczenia w trzydniowej, beztroskiej zabawie. Już następnego wieczoru zapachy Nocy Rybackiej zaczną pobudzać Twoje podniebienie. Mając do wyboru niezliczoną ilość specjałów, zup rybnych, sardeli i potraw z tuńczyka, nie będziesz wiedział, od czego zacząć. Łagodną atmosferę dalmatyńskiej nocy upiększać będą pieśni wykonywane przez tradycyjne zespoły wokalne, tzw. klapy. Osoby o duszy sportowca, które chciałyby spróbować swych sił w jednym z nietypowych sportów, znajdą coś dla siebie trzeciego dnia, który kończy się popularną imprezą Saljska Noć i występami gwiazd estrady. Festyn kończy się w niedzielę, tradycyjną Gonitwą Osłów, spektakularnym wyścigiem, który zawsze gwarantuje niezapomniane wrażenia.

W noc pełni księżyca, na zadarskiej promenadzie nadmorskiej świętuje się szczęśliwe współistnienie kultury wyspiarzy i mieszkańców lądu. Harmonijne współżycie tych dwóch kultur jest czymś, z czego mieszkańcy regionu zadarskiego są bardzo dumni. Przez całe wieki mieszkańcy miasta i wysp żyli w szczęśliwej symbiozie; i jedni i drudzy żyli z wzajemnego handlu. Obecna uroczystość ma na celu pokazanie wszystkim odwiedzającym, jak się kiedyś żyło. Na promenadzie gasną wszystkie lampy uliczne, a zapalone zostają świece i pochodnie, w świetle księżyca ludzie spotykają się, rozmawiają i delektują smakami lokalnych specjałów oraz świetnych win. Malownicza gra świateł tworzy przy tym niezapomnianą atmosferę. www.tzzadar.hr

www.dugiotok.hr

DALMACJA - REGION ZADARU

www.chorwacja.hr

45


PIELGRZYMKA W DNIU WNIEBOWZIĘCIA NMP

DNI RYCERZY VRANSKIH

Starigrad-Paklenica 15.08.

Vrana 26. - 28.8.

Archiwum: Wspólnota Turystyczna Miasta Zadar

Zdjęcie: Jakov Đinđić

Majestatyczna atmosfera Velebitu i bezpośredni kontakt z przyrodą daje wszystkim pielgrzymom trudne do wyrażenia bogactwo duchowe. W dniu Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny wierni pielgrzymują do małego Kościoła Matki Boskiej - sanktuarium mieszkańców Velebitu i turystów. Kościół znajduje się w bezpiecznej odległości od cywilizacji, na największym płaskowyżu Velebitu o nazwie Veliki Rujan. Po powrocie z pielgrzymki na wiernych czeka odpust, który odbywa się tradycyjnie na promenadzie Starigradu. Jest to idealna okazja, by po przeżyciach duchowych nakarmić ciało doskonałymi potrawami domowymi i tańcem trwającym do wczesnych godzin rannych.

Wydarzenie “DNI RYCERZY VRANSKIH” to spektakl historyczny, który ożywia bogatą i burzliwą historię zaplecza Gminy Pakoštane. Średniowieczne obozy, turnieje rycerskie, dawne rzemiosła, kuchnia średniowieczna, przedstawienia, rycerze, jeźdźcy, sokolnicy, żebracy, żonglerze... pokazują turystom wydarzenia jakie odgrywały sie na tych terenach. www.pakostane.hr

www.rivijera-paklenica.hr

46

www.chorwacja.hr

DALMACJA - REGION ZADARU


ZADAR I MORZE

BIOGRAD BOAT AND CHARTER SHOW

Zadar październik

Biograd 20. - 23.10.

Zdjęcie: Adam Vidas

Archiwum: Wspólnota Turystyczna Miasta Biograd na moru

Jak to jest żyć nad morzem, w cyklach przypływów i odpływów, zależeć od kierunków wiatrów? Być może wydaje się to dziwne, ale ludziom mieszkającym nad morzem nie potrzeba niczego innego. Morze jest ich życiem, ich największą miłością i najlepszym przyjacielem. To wszystko wyraża impreza sławiąca tradycję życia nad morzem. Środki wyrazu to: obraz - wystawy makiet starych statków oraz słowo i muzyka - wieczory poezji i tradycyjnych zespołów wokalnych, tzw. klap. Życie nad morzem wychwala się również poprzez zapach i smak - przygotowywanie specjałów rybnych na głównym placu miejskim oraz prezentacje starych rzemiosł i zapomnianych zawodów - uszczelniania, plecenia sieci, charakterystycznego sposobu zakańczania lin, tzw. pjumbivanja, wytwarzania moździerzy i wiązania węzłów oraz zdobywanie otwartego morza, oczywiście pod warunkiem, że zdecydujesz się uczestniczyć w regatach Zadarska Koka, w których mile widziana jest każda, wystarczająco odważna osoba.

Żeglarskie Targi Jesienne w Biogradzie to miejsce, w którym można znaleźć wiele ważnych informacji związanych z żeglarstwem, nawiązać kontakty biznesowe, ale też się dobrze zabawić. Program Targów został tak przygotowany, by znalazł się czas na pracę i rozrywkę. W ciągu dnia odbywają się spotkania biznesowe i spotkania grup żeglarskich. Jednak kiedy wystawcy zamykają swoje stoiska, w całym mieście rozpoczynają się koncerty i tym podobne wydarzenia, gwarantujące uczestnikom pełny relaks pod koniec pracowitego dnia. www.marinakornati.com

www.tzzadar.hr

DALMACJA - REGION ZADARU

www.chorwacja.hr

47


DALMAC JA REGION SZ YBENIK A


TARGI EKO-ETNO Skradin 01. - 02.05.

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL DZIECIĘCY Szybenik 18.6. - 2.7.

Zdjęcie: Duško Jaramaz

Zdjęcie: Ante Baranić

W miejscu, gdzie rzeka Krka wpada do Adriatyku, leży Skradin, niezwykłe i romantyczne miasteczko dalmatyńskie, którego mieszkańcy są otwarci i gościnni. Można się o tym przekonać, odwiedzając Targi Eko-Etno w Skradinie, na których można dowiedzieć się wszystkiego o kulturze i przeszłości tego regionu. Na targach prezentowane są tradycyjne rzemiosła, produkcja biżuterii i strojów ludowych oraz rękodzieło i żywność ekologiczna.

W czerwcu i lipcu Szybenik staje się miastem dzieci, dziecięcej fantazji i kreatywności. Również w tym roku będzie gospodarzem dla dzieci z całego świata i to po raz 51 z rzędu; swoje ulice ustąpi twórczości dziecięcej i jak co roku, przez ostatnie cztery dziesięciolecia, przypominać będzie wszystkim odwiedzającym o tym, jak drogocennym jest świat dziecięcej zabawy, radości i dobroci. Znakiem firmowym Szybenika, obok bogatej tradycji, są dzieci oraz tradycyjny Międzynarodowy Festiwal Dziecięcy, wyjątkowe wydarzenie kulturalne o charakterze światowym, podczas którego place miejskie stają się miejscem dziecięcej twórczości i rozwoju wszelkich form artystycznych. Festiwal podzielony jest na trzy podstawowe części: przegląd krajowych i zagranicznych zespołów dziecięcych, warsztaty, w których dzieci bezpośrednio włączane są w proces tworzenia i część edukacyjną, w której na sympozjach omawiane są zagadnienia związane m.in. z wychowaniem estetycznym dzieci. Dla tych, którzy nigdy nie zapominają o swojej dziecięcej, rozbawionej stronie osobowości, a jeszcze bardziej dla tych, którzy o niej zupełnie zapomnieli, Szybenik powinien być miejscem, którego w ciągu tych dwóch tygodni nie powinni ominąć.

www.skradin.hr

www.mdf-si.org DALMACJA - REGION SZYBENIKA DALMACIJA - ZADAR

www.chorwacja.hr 49 www.hrvatska.hr 49


JAZZ FESTIVAL

TRADYCYJNE WYŚCIGI NA OSŁACH

Vodice 29. - 30.07.

Tribunj 01.08.

Zdjęcie: Šime Strikoman

Zdjęcie: Šime Strikoman

Vodice słyną z burzliwego życia nocnego. Goście spragnieni świetnej zabawy i rozrywki coraz częściej wybierają właśnie Vodice na miejsce swojego wypoczynku. Jednak miasto oferuje równie interesujące atrakcje gościom preferującym nieco poważniejszą rozrywkę. Jedną z takich imprez jest Jazz Festival w Vodicach, w ramach którego występują wybitni, chorwaccy i zagraniczni, muzycy jazzowi. Pod względem stylistycznym festiwal prezentuje od klasycznych rytmów swingu i dixielandu aż do współczesnych gatunków, jak np. fusion i free jazz. Taka stylistyczna różnorodność oraz wysoki poziom wykonawców stanowią argument dla coraz liczniejszych miłośników jazzu.

Każda, nawet najmniejsza miejscowość w Chorwacji, ma swoje święto, a każde święto jest specyficzne z jakiegoś powodu, z czego słynie każda miejscowość. W przypadku mieszkańców Tribunja i ich gości są to wyścigi osłów, źródło ogólnego śmiechu i radości. Właśnie te zawody pierwszego sierpnia przyciągają tyle ludzi do Tribunja. Na pierwszy rzut oka zadanie nie jest trudne, trzeba tylko na ośle jak najszybciej dotrzeć do celu. Pierwszą przeszkodą jest w ogóle zmuszenie go do poruszenia się, a droga do celu zawsze jest niesłychaną komedią dla zgromadzonej publiczności. www.tz-tribunj.hr

www.vodice.hr

50 www.chorwacja.hr 50 www.hrvatska.hr

DALMACJA - REGION SZYBENIKA DALMACIJA - ZADAR


FESTYN W VODICACH

PRIMOŠTENSKE UŽANCE

Vodice 04.08.

Primošten 5. - 7.8.

Zdjęcie: Šime Strikoman

Zdjęcie: Josip Matošin

Festyn w Vodicach jest jak bita śmietana na torcie. Myślicie, że bawicie się jak nigdy w życiu, ale dopiero kiedy dojdziecie do bitej śmietany wiecie, że prawdziwa zabawa dopiero się zaczyna. Innymi słowy, trudno jest przebić to, co w ciągu miesięcy letnich oferuje życie nocne w Vodicach, ale organizatorom Festynu w Vodicach i to się udaje. Czwarta noc sierpnia to najbardziej szalona noc lata. Muzyka rozbrzmiewa na wszystkich placach i deptakach, piosenka dobiega ze wszystkich kawiarnii, a pokaz sztucznych ogni rozświetla nocne niebo. Niewiele jest wydarzeń, które mogą się z tym równać.

W samym środku letniego sezonu turystycznego, kiedy na plażach jest bardzo dużo plażowiczów a hotele „pękają w szwach”, mieszkańcy miasta Primošten wykorzystują okazję do zaprezentowania swoim gościom w jaki sposób żyli i z czego się utrzymywali ich przodkowie. Cieszący się sławą festyn Primoštenske Užance to tradycyjna fiesta ludowa, której celem jest zachowanie i pielęgnowanie autochtonicznego etno-dziedzictwa Primoštenu. Dzięki temu goście mogą zobaczyć typowo primoštenskie wesele, przyglądać się turniejom w bule, wyścigom osłów, regatom oraz skosztować wszystkich delicji oferowanych na wieczorze rybackim: ryby przyrządzonej według miejscowych przepisów oraz doskonałego wina. Niech Wam szczęście sprzyja żebyście mieli okazję, w tych właśnie dniach, znaleźć się pobliżu miasta Primošten!

www.vodice.hr

www.tz-primosten.hr

DALMACJA - REGION SZYBENIKA DALMACIJA - ZADAR

www.chorwacja.hr 51 www.hrvatska.hr 51


FESTIWAL KULTURY WIEJSKIEJ Knin, Rape 19. - 20.8.

WIECZORY DALMATYŃSKIEJ SZANSONY Szybenik, 19. - 20.8.

Zdjęcie: Damir Mijakovac

Zdjęcie: Jozica Krnić

Festiwal ten jest idealnym miejscem dla wszystkich tych, którzy mają dosyć miejskiego stylu życia, lubią naturalne otoczenie i cenią tradycyjną kulturę wiejską. Impreza ma całkowicie otwarty charakter, poświęcona jest życiu bez stresu i sztywnych ram czasowych. Można tu poznać pracę na wsi i wszystko to, czym natura nagradza trud człowieka. Można uczestniczyć w warsztatach i nauczyć się tradycyjnego śpiewu, gry na instrumentach, tańca albo dołączyć do mieszkańców wioski Rape i uczestniczyć w ich codziennych zajęciach. A jeśli wolisz, możesz po prostu odpoczywać pod starymi dębami czy spacerować po rozległych polach pełnych kwiatów. Ważny jest kontakt z przyrodą i spokój duszy.

W żadnym innym miejscu na świecie nie można usłyszeć muzyki, która chociaż częściowo byłaby podobna do chorwackiej pieśni dalmatyńskiej. To właśnie jest jeden z powodów, dla których ceni ją nie tylko wąskie grono muzyków. Melodie Dalmacji są jednym z symboli Adriatyku. Przypominają o uderzających o skały falach, o słońcu, które ogrzewa naszą skórę i cykadach, które niestrudzenie wykonują swoją symfonię. Pieśń dla mieszkańców Dalmacji jest symbolem życia, historii i tradycji. Pieśni wykonywane przez tradycyjne zespoły wokalne, tzw. klapy, są dźwiękiem ich codzienności. Mieszkańcy Dalmacji jednak nie obawiają się ich uwspółcześniać i przystosowywać do nowoczesnej formy popowej. Jak to robią, można usłyszeć na Wieczorach Dalmatyńskiej Szansony, które w Szybeniku po raz pierwszy odbyły się z okazji 700-lecia tutejszej archidiecezji i oficjalnego nadania Szybenikowi praw miejskich.

www.eu-krka-knin.hr

www.sansona-sibenik.hr

52 www.chorwacja.hr 52 www.hrvatska.hr

DALMACJA - REGION SZYBENIKA DALMACIJA - ZADAR


ADRIATIC BOAT SHOW Szybenik 15. - 18.9.

MIĘDZYNARODOWE TARGI ŚREDNIOWIECZNE W SZYBENIKU Szybenik, 16. - 18.9.

Zdjęcie: Ante Baranić

Zdjęcie: Ante Baranić

Tylko na barce można doświadczyć wszystkich uroków, jakie kryje Morze Adriatyckie. Dopiero ona odkrywa jego ukryte zatoki, miejsca do których nie można dojść piechotą ani dostać się żadnym innym środkiem transportu lądowego, dlatego właśnie małe stocznie mają wyjątkowo ważne znaczenie. Wszystko, co ma związek z budową statków i żeglarstwem od niedawna można zobaczyć w jednym miejscu - na szybenickich targach łodzi, przyciągających coraz więcej miłośników żeglugi i nadających nowego rozmachu chorwackiej turystyce żeglarskiej.

Na promenadzie w Szybeniku znowu strzelają armaty i znowu dymi się z ich luf, ale tym razem nie z powodu obrony miasta przed morskim wrogiem, lecz w ramach Targów Średniowiecznych w Szybeniku, którego mieszkańcy na ulicach i placach starej części miasta prezentują swoim gościom tutejsze dziedzictwo kulturowohistoryczne. Targi w wyjątkowy sposób przedstawiają życie, pracę i osiągnięcia gastronomiczne z okresu, kiedy Szybenik był największym miastem chorwackim. Szczególna uwaga poświęcona jest tradycyjnej kulturze Szybenika oraz dawnym rzemiosłom. Liczni aktorzy opowiadają ze sceny historie o średniowiecznym Szybeniku. Tradycyjne zespoły wokalne, tzw. klapy i grupy taneczne ubrane w tradycyjne stroje i kostiumy towarzyszą spacerowiczom. Atmosferę targów ożywiają żonglerzy, klauni, strzelcy i rycerze, którzy przy dźwięku fanfar pokazują swoje umiejętności i odtwarzają atmosferę jarmarku z dawnych czasów.

www.adriaticboatshow.com

www.sibenik.hr

DALMACJA - REGION SZYBENIKA DALMACIJA - ZADAR

www.chorwacja.hr 53 www.hrvatska.hr 53


BIG GAME FISHING

REGATY LATINSKO IDRO

Jezera 18. - 24.9.

Murter 26.9. - 2.10.

Zdjęcie: Mladen Šćerbe

Zdjęcie: Boris Kragić

W Big Game Fishing uczestniczą „duzi chłopcy”, którzy chcą złowić dużą rybę. To już nie jest zabawa, tutaj rzeczy stają się poważne i samo przyglądanie się jest niezapomnianym przeżyciem. Najlepsi wędkarze z całego świata przyjeżdżają do miejscowości Jezera, żeby uczestniczyć w łowieniu sportowym dużych ryb. Impreza trwa przez siedem dni, w trakcie których wszystko (oczywiście) przebiega pod znakiem ryb, a te z nich, które uda się złowić są konsumowane.

Żagiel łaciński - żagiel, jakiego od stuleci używano w rejonie Murteru, do dnia dzisiejszego stanowi symbol jego mieszkańców. Z wdzięczności dla swojego żagla (idra) mieszkańcy Murteru, w dniu Św. Mihovila - patrona miejscowej parafii, organizują regaty tradycyjnych łodzi: leut, gajeta i kaić. Trasa regat przebiega szlakami starych rolników z Murteru, którzy codziennie płynęli do swoich pól na wyspach Kornaty. Widok ponownie rozpostartych żagli na otwartym morzu cieszy serca wszystkich odwiedzających, a samym regatom towarzyszą również innego rodzaju atrakcje, jak warsztaty sprawności morskich, wystawy oraz tradycyjne śniadanie, tzw. marenda z pieczonymi sardynkami.

www.summernet.hr/jezera/

www.latinskoidro.hr

54 www.chorwacja.hr 54 www.hrvatska.hr

DALMACJA - REGION SZYBENIKA DALMACIJA - ZADAR


DALMAC JA R EGION SPLITU


CROATIA BOAT SHOW

PROCESJA ZA KRZYŻEM

Split 12. - 17.4.

Jelsa 21.4.

Zdjęcie: Robert Matić

Zdjęcie: Paulo Bunčuga

Nikt, dla kogo statek jest ulubionym środkiem lokomocji, a żeglowanie namiętnością, nie może opuścić targów Croatia Boat Show. Co roku przyciągają one firmy krajowe i zagraniczne, prezentujące swoje produkty - jednostki pływające wszystkich rodzajów i wielkości oraz wyposażenie, potrzebne w trakcie pobytu na morzu. Na Croatia Boat Show, oprócz wszystkich szczegółów dotyczących jednostek pływających i żeglugi, można zapoznać się z ofertą żeglarsko-turystyczną. Już teraz panuje przekonanie, że jubileuszowe 10. Targi będą najbardziej interesującym wydarzeniem żeglarskim w basenie Morza Śródziemnego.

Jeżeli zdecydujesz się na spędzenie Wielkanocy na wyspie Hvar, to święta te obchodzić będziesz tak, jak obchodzone są tu od pięciu stuleci. Procesja w Wielki Czwartek oraz Droga Krzyżowa w Wielki Piątek, w których co roku uczestniczą wierni z miejscowości położonych w głębi wyspy, odbywa się od 500 lat. Ten zwyczaj religijny o długiej tradycji stanowi niezwykłe doświadczenie duchowe dla każdego, kto się do niego przyłączy. Dlatego nie dziwi fakt, że dobra opinia o procesji, panująca wśród mieszkańców miejscowości: Jelsa, Pitva, Vrisnik, Svirče, Vrbanja i Vrboska, rozniosła się daleko i przyciąga wielu wiernych. Procesje wyruszają ze wszystkich sześciu miejscowości w tym samym czasie i w tym samym kierunku, dlatego nigdy nie spotykają się po drodze. Przyłączając się do jednej z procesji nigdy gołym okiem nie zobaczysz, że jesteś częścią o wiele większej całości, ale poczujesz to w sercu.

www.croatiaboatshow.com

www.tzjelsa.hr

56 www.chorwacja.hr 56 www.hrvatska.hr

DALMACJA - REGION SPLITU DALMACIJA - ZADAR


FESTIWAL WYSPY VIS Vis 23.4.

DNI TEATRU CHORWACKIEGO Hvar 6.5. - 8.5.

Zdjęcie: Fjodor Matoković

Zdjęcie: Ivan Lepen - Lupino

Na wyspie Vis panuje wyjątkowy klimat śródziemnomorski. Ze względu na swoje specyficzne położenie na Adriatyku, wyspa ma interesującą historię i tradycję. Jako jedna z wysp najbardziej oddalonych od lądu, była polem walki w wielu bitwach ze względu na swoje strategiczne położenie. Oprócz bogatej historii, rozwinęła się tu wyjątkowa kultura, która obok dziewiczej przyrody i czystego morza jest prawdziwą przynętą dla współczesnego turysty. Lato Kulturalne na Wyspie Vis łączy w sobie wszystko naraz: muzykę, teatr, historię i architekturę. Imprezy odbywają się w atrakcyjnych miejscach: Kut, Baterija, Kościół św. Mikołaja... Atmosfera wyspiarska i wielowiekowa kultura gwarantuje naprawdę wyjątkowy wypoczynek.

Dla rozwoju literatury chorwackiej ważnym miejscem jest m.in. wyspa Hvar. Co roku odbywają się tu Dni Teatru Chorwackiego, poświęcone wyłącznie chorwackiemu słowu pisanemu. Liczne spektakle wystawiane są na scenie miejscowego starego teatru i w wielu innych miejscach w mieście. Cechą wspólną wszystkich przedstawień jest to, że są one adaptacjami tekstów pisarzy chorwackich. Dni Teatru Chorwackiego mają nie tylko charakter artystyczny, ale ich centralnym wydarzeniem są sesje naukowe poświęcone literaturze chorwackiej. Wyniki debat, w których uczestniczą liczni specjaliści z całego świata, publikowane są w specjalnym almanachu. Słońce i łagodny klimat są dodatkowym bodźcem, by dowiedzieć się czegoś więcej o literaturze narodu, który ma o czym pisać.

www.tz-vis.hr

www.tzhvar.hr

DALMACJA - REGION SPLITU DALMACIJA - ZADAR

www.chorwacja.hr 57 www.hrvatska.hr 57


LATO W HVARZE

LATO KULTURALNE W TROGIRZE

Hvar 15.5. - 15.10.

Trogir 21.6. - 3.9.

Zdjęcie: Marin Kukić

Zdjęcie: Nina Mišić

Miasto Hvar dumne jest ze swojego dziedzictwa artystycznego. Malownicza atmosfera tego miasta o tysiącletniej historii i bogatej kulturze oczarowuje przyjeżdżających tu artystów. Dzięki temu Hvar latem gości wiele zespołów teatralnych, muzyków i grup folklorystycznych z Chorwacji i z zagranicy. Różnorodny program wydarzeń kulturalnych Lata w Hvarze wzbogaca urlop licznym gościom wypoczywającym na słonecznym Hvarze.

Latem na ulicach Trogiru odbywają się liczne imprezy kulturalne. Każdy może tu znaleźć coś dla siebie. Miłośnicy muzyki poważnej mogą słuchać koncertów muzyki klasycznej i kameralnej, oglądać wystawy i przedstawienia teatralne, wystawiane w zabytkowym centrum miasta. Gości, spragnionych rozrywki, przez całe lato zabawiają gwiazdy estrady z Chorwacji i z zagranicy, a wesołą atmosferę uzupełniają ludowe festyny, jak np. Noc Rybacka, w trakcie której przygotowywane są specjały rybne lub Dzień Trogiru.

www.tzhvar.hr

www.tztrogir.hr www.trogir.hr

58 www.chorwacja.hr 58 www.hrvatska.hr

DALMACJA - REGION SPLITU DALMACIJA - ZADAR


LATO KULTURALNOROZRYWKOWE W KAŠTELACH Kaštela, 01.07. - 31.08.

FESTIWAL KLAP DALMATYŃSKICH Omiš 3. - 26. 7.

Zdjęcie: Ana Perdić

Zdjęcie: Vlado Zemunik

Letnia oferta kulturalna miasta Kaštela odpowiada wszystkim gustom. Dla miłośników muzyki poważnej w zamku Vitturi przez całe lato odbywają się koncerty muzyki klasycznej i wystawy; miłośnicy tradycyjnej kultury dalmatyńskiej znajdą coś dla siebie w zabytkowych centrach miast i Wieczorach Pieśni Dalmatyńskiej delektując się pieśniami klap (tradycyjnych zespołów wokalnych), a dla osób spragnionych rozrywki w Kaštelach w lipcu i sierpniu gościć będą największe gwiazdy estrady chorwackiej. Dla każdego coś miłego!

W ciągu ostatnich lat pieśni wykonywane przez tradycyjne zespoły wokalne, tzw. klapy, przeżywają prawdziwy renesans. Dzięki licznym festiwalom pielęgnującym lokalną muzykę dalmatyńską, ich popularność wyszła daleko poza granice Dalmacji. Jedną z imprez, która ma w tym swoją zasługę, jest Festiwal Klap Dalmatyńskich, który od trzydziestu lat pielęgnuje tradycję dźwięków wybrzeża i wysp. W Omišu co roku spotykają się najlepsze zespoły, które w ten sposób nie tylko pielęgnują i promują dalmatyńskie pieśni, ale także je unowocześniają, ponieważ klapy przyciągają coraz więcej młodych, utalentowanych muzyków, którzy wnoszą do nich świeżą, młodzieńczą energię.

www.kastela-info.hr

www.fdk.hr

DALMACJA - REGION SPLITU DALMACIJA - ZADAR

www.chorwacja.hr 59 www.hrvatska.hr 59


LATO KULTURALNE W OMIŠU

SPLICKIE LATO Split 14.07. - 14.08.

Omiš 10.7. - 28.8.

Zdjęcie: Vlado Zemunik

Zdjęcie: Matko Biljko

Latem w Omišu odbywa się wiele imprez kulturalnych, miasto oferuje naprawdę szeroką gamę wydarzeń, od koncertów i recitali organizowanych w miejscowych kościołach i klasztorze franciszkanów, przedstawień na placach miejskich, różnego rodzaju wystaw i wieczorów literackich, aż po festyny ludowe i imprezy typu Wieczory Pirackie, Szalone Skoki, Maraton Pływacki, Karnawał oraz Międzynarodowe Święto Pracy. Jednak najbardziej znanym wydarzeniem jest Festiwal Klap Dalmatyńskich. Ten przegląd tradycyjnych zespołów wokalnych jest ceniony na całym wybrzeżu, a jego zwycięzcy regularnie robią karierę nawet poza granicami Chorwacji. Jeżeli chcesz zobaczyć i usłyszeć najlepsze chorwackie klapy, to festiwal w Omišu jest odpowiednim miejscem.

Latem Split zmienia się w miasto sztuki scenicznej. Tradycyjnie już Splickie Lato koncentruje się przede wszystkim na repertuarze operowym, przedstawiając publiczności najlepsze opery, przygotowane przez starannie wybrane zespoły z całego świata. Sławni soliści wychodzą przed audytorium, natchnieni antyczną atmosferą zabytkowego centrum, a ulice Pałacu Dioklecjana mają idealną akustykę. Obok oper, w trakcie Splickiego Lata odbywają się również liczne spektakle teatralne, baletowe oraz wystawy. W ciągu ostatnich lat organizatorzy zwrócili się też w stronę promocji form sztuki współczesnej, jak: koncerty jazzowe, pokazy filmów, teatr uliczny i performance. Idealny wybór dla wszystkich, którzy tak samo jak morze cenią doskonałą sztukę.

www.tz-omis.hr

www.splitsko-ljeto.hr

60 www.chorwacja.hr 60 www.hrvatska.hr

DALMACJA - REGION SPLITU DALMACIJA - ZADAR


LETNI KARNAWAŁ Makarska 30.7.

TURNIEJ RYCERSKI „SINJSKA ALKA” Sinj 7.8.

Zdjęcie: Joško Lopar

Archiwum: Wspólnota Turystyczna Miasta Sinj

Riwiera Makarska jest częścią wybrzeża chorwackiego, której nie może ominąć nikt, kto naprawdę chce doświadczyć wszystkich jego uroków. Przepiękne plaże i czyste morze to nie wszystko, co mieszkańcy Makarskiej przygotowują dla swoich gości. Spędź wakacje w Makarskiej aktywnie weź udział w programach kulturalnych i baw się na którejś z makarskich fest jak makarski letni karnawał. Jest to z pewnością największa impreza i wydarzenie w naszym mieście, którego tradycja jest bardzo długa. Wszyscy, którzy brali w nim udział byli zachwyceni atmosferą i programem i znowu wracają na karnawał.

Tradycyjny turniej rycerski Sinjska Alka organizowany jest od 1715 roku dla upamiętnienia zwycięstwa mieszkańców regionu zwanego Cetinska Krajina nad wojskiem tureckim. Początkowo w turnieju, który odbywał się co roku z okazji rocznicy zwycięstwa, uczestniczyli rycerze, którzy sami brali udział w bitwie, a później ich potomkowie, a tradycja trwa do dziś. W autentycznych miejscach: stara twierdza Grad, twierdza pomocnicza Kamičak, Alkarski Dvori i Alkarsko Trkalište - rycerze na koniach, tzw. alkari i ich pomocnicy z dumą pielęgnują trzystuletnią tradycję, symbolizującą bohaterstwo i pragnienie wolności. Kulminacyjnym punktem uroczystości jest sławna walka o pierścień, tzw. alkę. Oczywiście rycerze nie walczą ze sobą, ale jadąc na galopującym koniu starają się trafić w środek pierścienia. Zwycięża ten, kto zbierze najwięcej punktów i jemu właśnie przypada cała chwała bohaterskich przodków. Turniej Sinjska Alka przypomina o jednym z najsławniejszych wydarzeń w historii Chorwacji i zajmuje szczególne miejsce w ofercie kulturalnej.

www.makarska-info.hr

www.alka.hr

DALMACJA - REGION SPLITU DALMACIJA - ZADAR

www.chorwacja.hr 61 www.hrvatska.hr 61


ŚWIĘTO WNIEBOWZIĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARII PANNY

BITWA KORSARZY Omiš 18.08.

Sinj, 15.08.

Archiwum: Wspólnota Turystyczna Miasta Sinj

Archiwum: Boris Kragić

W dniu Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny do Sinja przyjeżdżają setki tysięcy wiernych, ponieważ tutaj właśnie znajduje się największe sanktuarium maryjne - Sanktuarium Matki Boskiej Sinjskiej. Sinj jest miejscem pielgrzymek wiernych z całej Dalmacji, którzy idą do miasta, które broniło kraj przed Turkami, tworząc tak historię Chorwacji. Przyłącz się do nich w całonocnym czuwaniu, porannej mszy i procesji ulicami Sinja. Uczestnicz razem z nimi w Mszy Świętej i zabierz ze sobą tutejsze, trzechsetletnie bogactwo duchowe.

Korsarze z Omiša w pewnej chwili byli władcami Adraityku. Ich ataku bała się każda flota. Wyjątkowo „lubili” statki weneckie, którym często stawali na drodze do celów handlowych. Omiš był cierniem w oku dla weneckiej dominacji. Dokumenty wskazują na to, że korsarze z Omiša budowali statki, które do dziś są wyjątkowe w swoim rodzaju. Z nich mieszkańcy Omiša są najbardziej dumni. Poprzez przedstawienie, w którym gościnnie bierze udział zespół Sv. Cecilija „Moreška” z Korčuli i „Uskoci” z Klisu, oddawana jest cześć historii, a wszystkim obecnym zapiera ono dech w piersi.

www.gospa-sinjska.hr

www.tz-omis.hr

62 www.chorwacja.hr 62 www.hrvatska.hr

DALMACJA - REGION SPLITU DALMACIJA - ZADAR


DNI DIOKLECJANA Split 19. - 22.8.

FAROS - MARATON PŁYWACKI Stari Grad 27.8.

Zdjęcie: Ante Verzotti

Archiwum: Wspólnota Turystyczna Miasta Stari Grad

Mimo, że Pałac Dioklecjana to symbol długiej historii Splitu, jego mieszkańcy poprzez to wydarzenie chcą gościom pokazać i podkreślić trwającą 1700 lat historię swojego miasta. Wracają do swojej antycznej historii. Po ulicach dawnego pałacu chodzą ludzie w togach i tunikach, po promenadzie nadmorskiej jedzie orszak starych powozów, które przewożą cesarza Dioklecjana i jego świtę na Perystyl, gdzie cesarz tak, jak w dawnych czasach, zwraca się do mieszkańców miasta. W wąskich uliczkach wyczuć można zapach kuchni śródziemnomorskiej, tak jakby nigdy nie zawitał tu XXI wiek.

Wszyscy pływacy maratończycy na świecie na pewno słyszeli o chorwackim mieście Stari Grad. Odbywający się w tutejszej zatoce i cieszący się światową sławą Faros - maraton pływacki na dystansie szesnastu kilometrów od lat przyciąga najlepszych pływaków świata. Wiele jest powodów, dla których ci świetni sportowcy przyjeżdżają właśnie tutaj: piękno samej trasy, otaczająca miasto przyroda oraz gościnność mieszkańców, którą trudno porównać z czymkolwiek innym. Niewątpliwie jednym z powodów są również kibice, których tłum przygląda się wszystkim zawodnikom i w ten sposób tworzy wspaniałą, sportową atmosferę.

www.visitsplit.com

www.hsdp.hr www.farosmaraton.hr

DALMACJA - REGION SPLITU DALMACIJA - ZADAR

www.chorwacja.hr 63 www.hrvatska.hr 63


DALMAC JA R EGION DUBROWNIK A


OBCHODY DNIA ŚW. BŁAŻEJA (SV. VLAHO) Dubrovnik 03.02.

PRZEGLĄD FOLKLORYSTYCZNY „KSIĘŻYCA NAD NERETVĄ” Metković, 19. - 22.5.

Archiwum: Wspólnota Turystyczna Miasta Dubrovnik

Zdjęcie: Ivica Puljan

Święty Błażej jest patronem Dubrownika. Już ponad tysiąc lat, w dniu świętego Błażeja, jego mieszkańcy przygotowują wielką uroczystość, która odbywa się na wszystkich ulicach miasta. Ku chwale św. Vlaha oraz z okazji Dnia Miasta Dubrownika odbywają się liczne wydarzenia kulturalne, rozrywkowe, muzyczne i sportowe. Miasto jest wtedy specjalnie oświetlone i ustrojone, a spacerują po nim okoliczni mieszkańcy przyciągający uwagę bogactwem oryginalnych strojów ludowych. Bramy miasta są szeroko otwarte i zapraszają wszystkich do udziału w obchodach, które rozpoczynają się noc wcześniej, 2 lutego, w dniu Matki Boskiej Gromnicznej (Gospa Kandelora), kiedy podczas modlitw wypuszczane są białe gołębie, a kontynuowane są rano, uroczystą mszą w Kościele Św. Błażeja. Ulicami przechodzi procesja. Obchody dnia patrona Dubrownika, to dzień który przypomina o tym, że św. Błażej wiecznie czuwa nad jego wolnością, w 2009 roku obchody zostały wpisane do rejestru dziedzictwa niematerialnego UNESCO.

Kiedy księżyc w pełni oświetla deltę rzeki Neretvy, rozgrywającej się pod gołym niebem gry cienia i światła nie można porównać z jakąkolwiek, nawet najwspanialszą scenografią teatralną. Przyroda jak gdyby od niechcenia pokazuje, jak niewiele potrzeba, by uzyskać doskonałą harmonię. Najlepiej wiedzą o tym mieszkańcy tego regionu, którzy to naturalne oświetlenie przyjęli za najważniejszy element Festiwalu, który piękno chorwackiej przyrody ozdabia czarem chorwackiej muzyki. W miejscowości Metković spotykają się zespoły folklorystyczne z całej Chorwacji i z zagranicy, które pieśnią i tańcem nad brzegami ukochanej rzeki Neretvy tworzą odę do księżyca. www.metkovic.hr www.neretva.info

www.dubrovnik.hr

DALMACJA - REGION DUBROWNIKA DALMACIJA - ZADAR

www.chorwacja.hr 65 www.hrvatska.hr 65


TRADYCJA TAŃCÓW RYCERSKICH

LIBERTAS FILM FESTIVAL

Korčula Czerwiec - październik

Dubrovnik 02.06. - 06.07.

Zdjęcie: Sergio Gobbo

Zdjęcie: Ozren Drobnjak

Od czterech wieków mieszkańcy Korčuli pielęgnują tradycję tańców rycerskich. Jednym z nich jest Moreška, taniec bojowy z mieczami, kiedyś powszechny w całym basenie Morza Śródziemnego, do dziś jednak tańczony jest systematycznie tylko w jednym miejscu na świecie - w Korčuli. Dzięki temu jest jej najbardziej rozpoznawalnym symbolem. Wzbogacony średniowieczną atmosferą ulic miasta taniec ten przenosi obecnych w sławne czasy poematów rycerskich. Moreška nie jest jednak jedynym tańcem rycerskim, jaki zachował się na Korčuli. W miejscowościach: Vela Luka, Smokvica, Čari, Pupnat, Žrnovo czy Blato można zobaczyć równie atrakcyjne tańce - Kumpanija i Moštra, które przypominają o tym, że dawno temu ponad wszystko ceniono honor i odwagę.

Oferta kulturalna Dubrownika jest wyjątkowo bogata. Swoje miejsce znalazł w niej film i festiwal Libertas Film Festival, który publiczności dubrownickiej prezentuje najciekawsze niezależne produkcje filmowe. Wszystkie projekcje odbywają się na wolnym powietrzu, a spotkania w przerwach można rozpocząć od rozmowy z jednym z cenionych gości festiwalu i znawców filmu, którzy regularnie przyjeżdżają do Dubrownika. www.libertasfilmfestival.com

www.korcula.net

66 www.chorwacja.hr 66 www.hrvatska.hr

DALMACJA - REGION DUBROWNIKA DALMACIJA - ZADAR


FESTIWAL „MUZYKA I SŁOWO”

LATO W VELA LUKA (LUŠKO LITO)

Konavle 18.6. - 3.7.

Vela Luka 24.06. - 31.08

Archiwum: Wspólnota Turystyczna Miasta Konavle

Archiwum: Wspólnota Turystyczna Gminy Vela Luka

Długa i burzliwa przeszłość pozostawiła na ulicach miast i miasteczek ślady tysięcy legend, znaki, którym potrzebny jest tylko jeden mały bodziec, żeby ożyły i rozpoczęły nowe życie. Tym właśnie zajmuje się Stowarzyszenie Artystyczne Konavle - Art, organizujące festiwal Muzyka i Słowo. Dzięki zlokalizowaniu wydarzeń muzycznych, scenicznych i tanecznych w różnych miejscach rejonu Konavle, jak np. we wsiach: Močići, Čilipi, Molunat, Pridvorje i Gruda, festiwal ten ożywia niektóre z dawno zapomnianych scen i odkrywa nowe, artystyczne przeznaczenie tych miejscowości.

O miejscowości Vela Luka napisano piosenki i nagrano filmy, a każda z odwiedzających ją osób z łatwością przekona się o tym, jaki był tego powód. Ona po prostu zachwyca swoim dziewiczym duchem Śródziemi nomorza. I jak gdyby już samo to nie było dla gości wystarczającym atutem, pobyt letni w miejscowości Vela Luka wydaje się nieskończoną przygodą bezdrożami wydarzeń kulturalnych. Począwszy od Dnia Świętego Jana i reaktywowanych regat łódek wiosłowych, wydarzenie Luško Lito oferuje około czterdziestu wieczorów o charakterze kulturalnym - tańce ludowe i turnieje rycerskie, wieczory muzyki a cappella wykonywanej przez tradycyjne zespoły wokalne, tzw. klapy, koncerty muzyki klasycznej, festyny rybackie, wystawy, przedstawienia sceniczne oraz koncerty muzyki rozrywkowej. Aktywny wypoczynek w centrum śródziemnomorskiego raju.

www.konavle-art.hr

www.tzvelaluka.hr

DALMACJA - REGION DUBROWNIKA DALMACIJA - ZADAR

www.chorwacja.hr 67 www.hrvatska.hr 67


LATO W STONIE

LATO W CAVTACIE

Ston 23.6. - 19.9.

Cavtat 25.6. - 4.9.

Archiwum: Wspólnota Turystyczna Miasta Ston

Archiwum: Wspólnota Turystyczna Gminy Konavle

W Stonie znajduje się najstarsza diecezja chorwacka. Każda wizyta w tym mieście to bezpośredni kontakt z dawnymi czasami i wydarzeniami. Położony na przepięknym Półwyspie Pelješac, który często stanowił cel ataków, Ston i jego mury obronne noszą świadectwa wielowiekowej walki o zachowanie kultury, czego efekt najlepiej widać w imprezach odbywających się w ramach Lata w Stonie. Latem na ulicach miasta występują tradycyjne zespoły wokalne - klapy, odbywają się koncerty i pokazy mody. Ze względu na tutejszą tradycję hodowli małż i produkcji soli, w restauracjach i gospodach można spróbować egzotycznych potraw chorwackiego Adriatyku.

Delektowanie się w ciszy ukrytych zatoczek, długie spacery nad morzem, namacalna bliskość stuletniej historii - to wszystko składa się na pobyt w spokojnym, niemal medytacyjnym Cavtacie. Jednak w chwili, kiedy poczujecie, że nakarmiliście już swoją duszę introspekcją, czas żeby nakarmić ją rownież kulturą. Możecie wybierać do woli - koncerty muzyki klasycznej lub jazzowej, występy tradycyjnych zespołów wokalnych, tzw. klap lub zespołów folklorystycznych. Pod koniec czerwca w Cavtacie odbywa się również karnawał letni i wtedy do miasta przybywają uliczni artyści, żonglerzy, artyści performance. Długie, ciepłe lato w Cavtacie tradycyjnie już kończą spotkania klap „Na me pogled svoj obrati”, w których biorą udział najlepsze zespoły z całej Chorwacji.

www.ston.hr

www.tzcavtat-konavle.hr

68 www.chorwacja.hr 68 www.hrvatska.hr

DALMACJA - REGION DUBROWNIKA DALMACIJA - ZADAR


LATO KULTURALNE NA WYSPIE LASTOVO

LATO KULTURALNE NA WYSPIE MLJET

Lastovo 1.7. - 31.8.

wyspa Mljet 8.7. - 16.8.

Zdjęcie: Andrija Carli

Zdjęcie: Đelo Jusić jr.

Lastovo to najmłodszy park przyrody w Chorwacji, ciągle jeszcze nieodkryta perła Adriatyku. Poza przepiękną przyrodą i pyszną kuchnią na gości w miesiącach letnich czeka również bogaty program kulturalny i rozrywkowy. W czasie Kulturalnego Lata na wyspie Lastowo prezentowane są różne wystawy, odbywają się koncerty muzyki poważnej, wieczory rybackie i Lastovska noc.

Park narodowy na wyspie Mljet jest powodem, dla którego wyspa ta uważana jest za jedną z najpiękniejszych na Adriatyku. Goście mogą się nie tylko cieszyć widokiem tutejszej przepięknej przyrody, ale także uczestniczyć w Lecie Kulturalnym na Wyspie Mljet. Trwa ono przez około 40 dni, w środku sezonu turystycznego. Gości na nim wielu sławnych muzyków, odbywają się wystawy malarskie, spektakle teatralne i występy folklorystyczne, które nie tylko urozmaicają wypoczynek gości na wyspie, ale także mają aspekt ogólnoludzki. Cały dochód przeznaczony jest dla Fundacji Najświętszej Marii Panny na konserwację klasztoru benedyktynów, zabytku klasy„0”, położonego na Wielkim Jeziorze na wyspie Mljet. Dlatego uczestnicząc w każdej z licznych imprez bezpośrednio pomagasz w zachowaniu chorwackiego dziedzictwa kulturowego.

www.lastovo.hr

www.mklj.net

DALMACJA - REGION DUBROWNIKA DALMACIJA - ZADAR

www.chorwacja.hr 69 www.hrvatska.hr 69


DUBROVAČKE LJETNE IGRE Dubrovnik 10.07. - 25.08.

Zdjęcie: Damil Kalogjera

Dubrownicki Festiwal Letni to najstarszy i najbardziej znany festiwal chorwacki. Już od 1956 roku Festiwal zaczął pracować na swoją popularność i za pośrednictwem prestiżowego zrzeszenia festiwali europejskich stał się jednym z festiwali europejskich. Wyobraź sobie, że delektujesz się najpiękniejszymi dziełami muzyki klasycznej i najlepszymi wykonaniami przedstawień, wygodnie usadowiony pośród murów miejskich. Właśnie to oferuje Dubrownik latem. W ramach Dubrownickiego Festiwalu Letniego klasyczne przedstawienia i spektakle baletowe wystawiane są na ulicach i placach tego dumnego, renesansowo-barokowego miasta. Tylko wielka sztuka może utrzymać w jednym miejscu piękno miasta stworzonego z kamienia i światła. Ta sztuka będzie inspiracją dla licznych aktorów, tancerzy, muzyków i widzów przez całe lato. Dubrownicki Festiwal Letni co roku gości znane nazwiska śmietanki kompozytorów, solistów, orkiestr. Wykonywanie utworów w starych budynkach ze świetną akustyką, jak na przykład atrium Pałacu Rektorów (Knežev dvor), tworzy wyjątkową atmosferę festiwalu. Oczywiście, również w tym roku mury Dubrownika będą rozbrzmiewać dźwiękami swojej długiej historii. Również w tym roku, już po raz 62. Dubrownicki Festiwal 70 www.chorwacja.hr 70 www.hrvatska.hr

Letni, odbywający się od 10 lipca do 25 sierpnia 2011, ponownie przyciągnie do tego pięknego miasta światową elitę artystyczną. Po raz kolejny dubrownickie ulice, place, pałace, wyspy czy twierdze średniowieczne będą równoprawnym i dumnym partnerem dla h artystów. www.dubrovnik-festival.hr

DALMACJA - REGION DUBROWNIKA DALMACIJA - ZADAR


MARATON ŁODZI RZECZNYCH ZWANYCH „LAĐA” Metković, 13.8.

FESTIWAL JULIAN RACHLIN & FRIENDS Dubrovnik 27.8. - 8.9.

Zdjęcie: Ivica Puljan

Zdjęcie: Željko Tutnjević

Łódź rzeczna zwana lađa to jednostka pływająca, która w przeszłości miała kluczowe znaczenie transportowo-ekonomiczne dla mieszkańców tego regionu. Przez całe wieki była ich głównym środkiem transportu, więc współcześni mieszkańcy miejscowości Metković organizują amatorskie wyścigi tradycyjnych lađi. Uczestnicy płyną wzdłuż rzeki Neretva, startują w miejscowości Metković, w okolicach mostu, a meta znajduje się w mieście Ploče, oddalonym o 22,5 km. W zawodach uczestniczy kilka zespołów i około trzystu wioślarzy, którzy dosłownie dają z siebie wszystko. Mimo, że zwycięstwo jest sprawą prestiżu, to jednak nie jest ono najważniejsze. Najważniejsza jest odwaga i chęć pielęgnowania tradycji, przypominania o życiu i wysiłku naszych przodków.

Czy możesz sobie wyobrazić, jaką wielką radość sprawił mieszkańcom Dubrownika światowej sławy skrzypek - Julian Rachlin, kiedy w roku 2000, podczas występów gościnnych na Dubrownickim Festiwalu Letnim wyraził chęć zorganizowania w tym właśnie mieście festiwalu muzyki kameralnej? Nie pozostało to tylko pomysłem. Od tamtego czasu maestro Rachlin sprowadził do Dubrownika wielu przyjaciół - muzyków, w tym najznakomitsze postaci muzyki poważnej: skrzypka Mischę Maiskiego, skrzypaczkę Janine Jansen, pianistę Itamara Golana oraz grającego na rogu Radovana Vlatkovicia. Zachwyceni atmosferą zabytkowego miasta - najpiękniejszej sceny muzycznej, Rachlin i jego przyjaciele co roku występują przed publicznością dubrownicką. W ten sposób festiwal daje gościom nie tylko przyjazną atmosferę, ale także wspaniałe doznania muzyczne, które trudno porównać z jakimikolwiek innymi przeżyciami muzycznymi na świecie.

www.metkovic.hr www.maraton-ladja.hr www.neretva.info

www.rachlinandfriends.com

DALMACJA - REGION DUBROWNIKA DALMACIJA - ZADAR

www.chorwacja.hr 71 www.hrvatska.hr 71


FESTIWAL EPIDAURUS Cavtat 28.8. - 10.9.

Archiwum: Festiwal Epidaurus

We wrześniu muzycy ze wszystkich stron świata przyjeżdżają do miejscowości Cavtat, żeby uczestniczyć w Festiwalu Epidaurus - międzynarodowym festiwalu muzyki i sztuki. Festiwal oferuje różnorodne atrakcje artystyczne: koncerty muzyki klasycznej, jazzowej, warsztaty dla młodych artystów, wystawy, przedstawienia teatralne, wykłady. Poza koncertami już znanych muzyków Epidaurus daje szansę młodym, jeszcze nieznanym muzykom, którzy grają tu swoje pierwsze samodzielne koncerty, a swoje umiejętności doskonalą na kursach, które pod nazwą Scuola Epidaurus prowadzą starsi i bardziej doświadczeni koledzy. Gdy już mocne słońce sierpniowe stanie się bardziej łagodne, Cavtat staje się muzycznym rajem na Ziemi. www.epidaurusfestival.com

72 www.chorwacja.hr 72 www.hrvatska.hr

DALMACJA - REGION DUBROWNIKA DALMACIJA - ZADAR


CH O R WAC J A C E N T R A L NA


MIĘDZYNARODOWY TYDZIEŃ PERKUSISTÓW Bjelovar 10. - 16.1.

VINCEKOVO Szlak Winny w Regionie Međimurje 22.1.

Archiwum: Wspólnota Turystyczna Województwa Bjelovarsko-bilogorske

Zdjęcie: Rudi Grula

Rytm jest podstawą każdego dzieła muzycznego. Dlatego najczęściej wykorzystywaną grupą instrumentów są instrumenty perkusyjne wyznaczające solistom rytm, niekiedy jednak mogą tworzyć utwór samodzielnie. Zespoły perkusyjne są wyjątkowo atrakcyjne i dynamiczne, dlatego nie dziwi fakt, że coraz częściej organizowane są ich przeglądy, na które przychodzi coraz więcej osób. Jedną z takich imprez jest Międzynarodowy Tydzień Perkusistów, który gości największe nazwiska chorwackiej i światowej muzyki perkusyjnej. Za sprawą najlepszych artystów rytmu przeniknij do sedna muzyki - rytmu.

Również mieszkańcy regionu Međimurje mają swoje zwyczaje i ceremonie związane z uprawą winorośli, niektóre z nich pochodzą nawet z czasów przedchrześcijańskich. Jednym z nich jest Vincekovo, święto obchodzone pod koniec stycznia, które w Međimurju określa początek roku winiarskiego. Vincekovo tradycyjnie miało zapewnić dobre zbiory w nadchodzącym roku, a w czasach współczesnych przystosowane zostało dla licznych turystów, miłośników wina i natury. Pokryte śniegiem wzgórza Međimurja tworzą idylliczne tło dla całodziennych spacerów, podczas których na każdym kroku oferowane są wybrane do degustacji wina i tradycyjne potrawy međimurskie, a zabawiają Cię zawsze głośni i weseli miejscowi muzykanci.

www.tzbbz.hr

www.tic-strigova.hr

74 www.chorwacja.hr 74 www.hrvatska.hr

CHORWACJA CENTRALNA DALMACIJA - ZADAR


ROCZNICA POWSTANIA CHŁOPSKIEGO Gornja Stubica 28.1. i 13.2.

„SAMOBORSKI FAŠNIK” (SAMOBORSKI KARNAWAŁ) Samobor, 26.2. - 8.3.

Zdjęcie: Sven Šams

Zdjęcie: Goran Ternjej

W 1573 roku chłopi zamieszkujący region Hrvatsko Zagorje na czele z Matiją Gubcem, powstali przeciwko wyzyskowi panów feudalnych. Wydarzenie to uważane jest za jedno z najważniejszych w historii tego regionu. Dlatego do dziś z tej właśnie okazji odbywa się wiele imprez. Jedna z nich organizowana jest w Muzeum Hrvatskog Zagorja, na zamku rodu Oršić zbudowanym w 1756 roku. Miejsce to, pachnące dawnymi czasami, jest idealne dla inscenizacji sławnej bitwy. Odwiedzający mogą nie tylko zobaczyć oryginalne kostiumy z tamtego okresu, ale także uczestniczyć w warsztatach lub pokazach posługiwania się typową dla tamtych czasów bronią, w tym maczugą czy łukiem i strzałami.

Niewątpliwie najbardziej wyczekiwanym wydarzeniem w Samoborze jest Fašnik, Ostatki, podczas których mieszkańcy Samoboru przeganiają złe moce minionego roku, żegnają się z zimą i otwierają serca dla nadchodzącej wiosny. Od dawnego 1885 roku Samobor jest karnawałową metropolią tej części Chorwacji. Przez około 10 dni na ulicach miasta panuje ogólna radość, pod tysiącami masek kryje się śmiech i radosna pieśń, które w tańcu witają nowe życie. Jednak nie wszystko jest takie proste… niepewność trwa aż do sądu nad Fašnikiem - głównego wydarzenia końca karnawału. Na głównym placu miejskim odbywa się przedstawienie, w którym na Fašnika zarzuca się całą winę za wszystkie nieszczęścia, które miały miejsce w ubiegłym roku. Obarcza się go całym gniewem, smutkiem i nieszczęściami ludzi. Kukła symbolizująca Fašnika jest spektakularnie spalana w tzw. Fašnički Wtorek (ostatni dzień karnawału), dzięki czemu, według dawnych wierzeń, pozbywamy się wszystkich negatywnych wpływów na cały kolejny rok. Po ukaraniu Fašnika zaczyna się ogólna radość, która powinna trwać przez cały następny rok.

www.mhz.hr www.druzba-vitezova.hr

www.samoborski-fasnik.com www.tz-samobor.hr CHORWACJA CENTRALNA DALMACIJA - ZADAR

www.chorwacja.hr 75 www.hrvatska.hr 75


OD KAPTOLU DO KAPTOLU

DZIEŃ CENTRUM ŚWIATA Ludbreg 01.04.

Zagrzeb - Čazma 20.3.

Zdjęcie: Davor Kirin

Zdjęcie: Darko Gorenak

W pierwszą wiosenną niedzielę wyjdź z domu i wesprzyj niestrudzonych biegaczy, którzy uczestniczą w międzynarodowym maratonie łączącym dwie katedry. Biegacze startują sprzed katedry na zagrzebskim Kaptolu i sprawdzają swoje siły na trasie o długości 61 km. Meta, dla najbardziej wytrzymałych z nich, znajduje się przed katedrą w miejscowości Čazma. Ze względu na długość trasy zawody te są wyjątkowo trudne i dlatego kibice mają okazję być świadkami wybitnych osiągnięć sportowych. Dodaj otuchy zawodnikom, a przy tym ciesz się przepięknym krajobrazem na trasie z Zagrzebia do Čazmy.

Kiedy na stole rozłożysz mapę świata, to czy wiesz, które miasto położone jest najbliżej środka świata? Nie, pytanie to nie żart primaaprilisowy! W chorwackim mieście Ludbreg od dawna wierzą, że właśnie stąd rozchodzą się kręgi, na których obwodach znajdują się europejskie metropolie. Według tego samego wierzenia, na przeciwnej stronie kuli ziemskiej znajdują się antypody Ludbrega - wyspa Antipodes na południowym Pacyfiku. Zgodnie z tym wierzeniem na głównym placu miejskim co roku dodawana jest płyta z nazwą jednej ze światowych metropolii. Zwyczaj ten został ustalony na dzień, w którym Ludbreg obchodzi swoje urodziny - Dzień Miasta, kiedy tort urodzinowy dzielony jest między wszystkie osoby, urodzone w tym dniu, a miejscowe wino leje się bezpośrednio z miejskiej fontanny. Każdy, kto uważa się za kosmopolitę, powinien odwiedzić centrum świata.

www.cazma.hr www.tzbbz.hr

www.tz-ludbreg.hr

76 www.chorwacja.hr 76 www.hrvatska.hr

CHORWACJA CENTRALNA DALMACIJA - ZADAR


WĘDKARZE SWOJEMU MIASTU

„TUROPOLJSKO JURJEVO”

Koprivnica 16. - 17.4.

Velika Gorica 23.4.

Archiwum: Mario Borštnar

Zdjęcie: Drago Kolarec

Z wędkarstwem rzecznym związana jest romantyczna atmosfera, a ryba słodkowodna to prawdziwy przysmak. Wielu tutejszych mieszkańców wygodne siedzenie nad brzegiem rzeki i czekanie aż chwyci ta właściwa ryba, uważa za formę relaksu i zabawy. Dlatego potrawy przygotowane z ich połowów mają szczególny smak, a okazją do ich spróbowania jest impreza Wędkarze Swojemu Miastu. W ogromnych kotłach przygotowuje się nawet 600 litrów tradycyjnej potrawy fiš-paprikaš (paprykarz rybny). Najlepsi kucharze konkurują ze sobą o to, czyj fiš-paprikaš będzie najsmaczniejszy, a efektów ich umiejętności może spróbować każdy. Nie jedz jednak tylko tego, co złowili inni, weź wędkę i nad specjalnym basenem złów swoją kolację.

Dzień Św. Jerzego, patrona ogrodników i rolników oraz jeźdźców, według wielu oznacza początek wiosny. 23 kwietnia, na terenie całej kontynentalnej Chorwacji organizowane są uroczystości oparte na dawnych zwyczajach ludowych. Szczególne wrażenie wywierają tradycyjne Ogniska Św. Jerzego - wielkie stosy, których światło przecina nocne niebo nad polanami i wzgórzami. Wokół ognia zbiera się młodzież. Dziewczęta i chłopcy tańczą i śpiewają, a najodważniejsi skaczą przez ogień. Poczuj też radość początku wiosny. www.tzvg.hr

www.koprivnicatourism.com

CHORWACJA CENTRALNA DALMACIJA - ZADAR

www.chorwacja.hr 77 www.hrvatska.hr 77


DNI SAMOBORSKICH KREMÓWEK Samobor Maja

MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ RYCERSKI ŚWIĘTA HELENA Sveti Ivan Zelina, 16. - 17.05.

Zdjęcie: Petra Zrinka, Foto Juranček

Zdjęcie: Mario Dukarić

Samobor znany jest wśród łasuchów ze swoich kremówek (samoborske kremšnite). Są one wyjątkowe, ponieważ serwowane są na ciepło, podczas gdy wszędzie indziej podawane są wyłącznie na zimno. Podczas Dni Kremówek w najbardziej znanych cukierniach serwowane są przede wszystkim kremówki, które według miejscowego zwyczaju otwierają wszystkie drzwi. Mieszkańcy Samoboru twierdzą, że jeżeli masz jakiś problem czy spór, podaruj kremówkę i uwierz, że wszystko się ułoży. Bramy miasta są szeroko otwarte. Przyjedź na kremówki i zabaw się na imprezach kulturalno-rozrywkowych, które odbywać się będą na głównym placu miejskim.

Odważni rycerze walczą o Twoją uwagę. Ich walki są tylko częścią turnieju rycerskiego, nie musisz się obawiać, że ktokolwiek zostanie ranny. Tym niemniej w ten sposób udaje im się przybliżyć atmosferę średniowiecznych turniejów rycerskich. Iskry lecą przy uderzeniach mieczy, a damy, giermkowie i paziowie, wstrzymują oddech przy każdym ciosie. W obozowiskach rycerskich można zobaczyć cały arsenał broni średniowiecznej, kolorowych tarcz i blaszanych zbroi. Jeżeli zgłodniejesz, pokrzepi Cię gorąca kasza przygotowana z zapomnianych zbóż albo gęś na miodzie, przygotowana według średniowiecznych przepisów. Na własne oczy zobaczysz oblężenie miasta, kamienie będą leciały z katapult, a tarany będą próbowały rozbić masywne bramy miejskie. Na Turnieju Rycerskim Świętej Heleny nie musisz być tylko widzem… weź udział w strzelaniu z łuku, spróbuj przejażdżki powozem lub jazdy konnej.

www.samoborske-kremsnite.com www.tz-samobor.hr

www.tz-zelina.hr www.vitezovi-zelingradski.hr

78 www.chorwacja.hr 78 www.hrvatska.hr

CHORWACJA CENTRALNA DALMACIJA - ZADAR


ŚWIĘTO IRYSÓW „PERUNIKA”

URBANOVO - DANI WINA W ŻUPANII ZRINSKIH

Donja Stubica 21.5.

Međimurska vinska cesta, 27.5. - 5.6.

Zdjęcie: Nikola Sinković

Zdjęcie: Denis Perčić

W czasach antycznych Perunika zachwycała swoim pięknem wszystkie narody. Związane z nią mity opowiadali nawet starożytni Grecy, ale na przestrzeni wieków również na ziemiach chorwackich pojawiały się liczne legendy związane z tą postacią. W Chorwacji perunika (irys) jest rośliną narodową, a Święto Irysa, organizowane w Chorwackim Ogrodzie Irysów, świadczy o tym, jak wielką wagę Chorwaci przywiązują do swojego bogactwa przyrodniczego. Naciesz oczy różnymi gatunkami tego przepięknego kwiatu we wszystkich możliwych kolorach, które nam daje i zachwyć się zapachami, którymi nas oczarowuje. Wydarzenie, na którym spotykają się miłośnicy kwiatów, wzbogacą koncerty muzyki klasycznej, romantyczne tańce kwiatowe, tradycyjne potrawy i naturalne soki owocowe.

Urbanovo to tradycyjne wydarzenie międzynarodowe, które promuje picie świetnych win i tradycyjne specjały gastronomiczne Međimurja, a wszystko odbywa się na znanej Međimurskiej Drodze Winnej. Podczas dziesięciodniowego programu odbywają się targi, Festiwal pušipela, Turnieje winne, Dni otwartych piwnic... www.tic-strigova.hr

www.tzdonjastubica.hr

CHORWACJA CENTRALNA DALMACIJA - ZADAR

www.chorwacja.hr 79 www.hrvatska.hr 79


DNI KULTURY MATE LOVRAKA

TEREZIJANA Bjelovar 10.6. - 12.6.

Veliki Grđevac 29.5. - 5.6.

Archiwum: Wspólnota Turystyczna Województwa Bjelovarsko-bilogorske

Archiwum: Wspólnota Turystyczna Województwa Bjelovarsko-bilogorske

Mate Lovrak to ulubiony chorwacki pisarz dziecięcy, na którego opowiadaniach wychowały się całe pokolenia chorwackich czytelników, zasłużył on więc na własną uroczystość. Zdecydowali się na nią mieszkańcy miejscowości Veliki Grđevac organizując w swoim mieście program kulturalny, przeznaczony przede wszystkim dla dzieci, które spotykają się w Centrum Lovraka, urządzonym na podstawie jego utworów. W centrum Kukavica organizowane są zawody sportowe dla dzieci ze szkół podstawowych, uczestnikom akcji Kocham Chorwację przyznawane są nagrody i wyróżnienia, odbywają się też warsztaty kreatywne, na których dzieci wykonują tradycyjne pamiątki i przedmioty inspirowane opowiadaniami Mate Lovraka. Przyjedź i przywieź swoje pociechy, niech poznają utwory ulubionego, chorwackiego autora opowiadań dla dzieci.

Terezijana to kilkudniowe wydarzenie, przypominające wiek XVIII, kiedy ziemie chorwackie należały do monarchii Habsburgów. Za swojego życia cesarzowa Maria Teresa wprowadziła ważne zmiany i reformy. Zniosła procesy czarownic, wprowadziła obowiązek szkolny, a dekretem z 1756 roku założyła miasto Bjelovar. Mieszkańcy Bjelovaru świętują rocznicę tego wydarzenia przez kilka dni, na ulicach odbywają się liczne imprezy muzyczne, teatralne i sportowe. Jednak najbardziej atrakcyjnym wydarzeniem w ramach Terezijany jest widowisko przedstawiające wjazd cesarzowej do miasta, które przybliża historię regionu z czasów, kiedy w Chorwacji panowały największe europejskie rody królewskie. www.tzbbz.hr

www.tzbbz.hr

80 www.chorwacja.hr 80 www.hrvatska.hr

CHORWACJA CENTRALNA DALMACIJA - ZADAR


ŚREDNIOWIECZE W CHORWACKIM ZAGORJU

VINODAR - WYSTAWA WINA

Gornja Stubica 11.6.

Daruvar 13. - 19.6.

Zdjęcie: Miljenko Hegedić

Zdjęcie: Ivica Ives

Účastnit se rytířského turnaje ve středověku bylo otázkou zvláštní cti. Pouze ti nejstatečnější a nejdovednější mohli vystoupit před své soupeře, a jen těm nejsmělejším se dařilo vyjít z těchto turnajů vítězně. Tyto dny jsou samozřejmě dávno zapomenuté, ale stubický Rytířský turnaj jako by probouzel po staletí spící rytířskou čest. Rozuzlení dnešních rytířských soubojů již možná není tak nejisté jako kdysi, ale vzrušení tu zcela jistě nechybí. Navštivte Muzeum selských povstání v Gornji Stubici a naučte se více o hrdinském středověku.

Wydarzenie trwa siedem dni, pierwsza część tygodnia to fachowe wykłady, ocenianie wina, dyskusje na temat uprawy winogron, produkcji i przechowywaniu wina. Na centralnym placu miejskim przez ostatnie trzy dni (piątek, sobota, niedziela) miasto przekształca się w centrum targowe, gdzie oferowane są między innymi specjały kuchni i tradycyjne wyroby rzemieślnicze. Towarzystwa folklorystyczne z całej Chorwacji, piknik lotniczy, muzyka folklorystyczna na żywo, pstrąg pieczony, bezpłatne koncerty znanych muzyków chorwackich - gwarantują rozrywkę w samym centrum miasta.

www.viteski-turnir.com www.mhz.hr

www.daruvar.hr

CHORWACJA CENTRALNA DALMACIJA - ZADAR

www.chorwacja.hr 81 www.hrvatska.hr 81


WIELKIE SPOTKANIE W MIEŚCIE KRIŽEVCI

TURNIEJ RYCERSKI W SISKU

Križevci 17. - 19.6.

Sisak 19.06.

Zdjęcie: Zdenko Balog

Zdjęcie: Željko Rakarić

W 1242 roku król Bela IV wraz ze swoim wojskiem schronił się przed najazdem tatarskim w murach miasta położonego na zboczach Kalnika. Zamiar Tatarów wtargnięcia do miasta i pokonania wojsk królewskich udaremnili miejscowi chłopi, którzy odważnych żołnierzy żywili domowymi śliwkami. Owoce dodały im sił do odparcia ataku. Za to wszystkim chłopom, którzy mu pomagali, Bela IV nadał tytuły szlacheckie. Taka decyzja rozgniewała mieszkańców miasta Križevci, ich złość trwała całe lata, aż do przypadkowego ślubu młodzieńca z Kalnika z dziewczyną z miasta Križevci. Ich wesele było kluczowym momentem pojednania. Obecnie na pamiątkę tego wydarzenia mieszkańcy miasta Križevci wystawiają spektakl, w trakcie którego klucze do miasta zostają przekazane w ręce sędziego i rozpoczynają się trzy dni świętowania.

Mieszkańcy Siska często upamiętniają wydarzenia, które miały miejsce w długiej historii miasta sięgającej IV wieku p.n.e., kiedy tereny te zamieszkiwały plemiona celtycko-iliryjskie. Turniej rycerski odbywający się pod zabytkową twierdzą to obchody jednego, ale kluczowego wydarzenia dla miasta Sisak, kiedy odważni rycerze w 1593 roku powstrzymali potężne wojsko tureckie w najeździe na zachód. Współcześni rycerze na oczach publiczności walczą o przychylność swoich panien, a mury twierdzy tworzą autentyczny klimat średniowieczny. Wewnątrz twierdzy odwiedzających zabawiają śpiewacy wykonujący utwory muzyki renesansowej, a najmłodsi rycerze mogą uczestniczyć w turnieju dla dzieci. Zapomnij o czasach współczesnych i wejdź do świata, w którym największymi wartościami były odwaga i honor.

www.krizevci.net

82 www.chorwacja.hr 82 www.hrvatska.hr

www.sisakturist.com

CHORWACJA CENTRALNA DALMACIJA - ZADAR


PICOKIJADA

DNI EUROPEJSKIEJ WSI BOCIANÓW

Đurđevac 24. - 26.6.

Čigoć 26.06.

Zdjęcie: Siniša Milašinović

Zdjęcie: Edvard Bogović

Gdy wojsko tureckie pod wodzą Ulamabega nie zdobyło jednym atakiem twierdzy w Đurđevcu, wódz zdecydował się zmienić swój plan strategiczny i rozpoczął oblężenie miasta, chcąc głodem zmusić jego mieszkańców do poddania się. Kiedy wewnątrz murów obronnych do jedzenia nie zostało nic oprócz jednego koguta, Đurđevczanie uknuli desperacki plan. Swój ostatni „kęs” wystrzelili z armaty, w stronę tureckiego wojska. Ulama-beg uznał, iż jest to dowód, że mieszkańcy mają wielkie zapasy jedzenia i zdecydował się wycofać. Wycofując się rzucił na Đurđevczan klątwę i nazwał Picokami (Kurczakami). W jedynym w swoim rodzaju przedstawieniu scenicznym na wolnym powietrzu mieszkańcy miasta inscenizują tę legendę w autentycznej scenerii. Uczestniczą w nim setki statystów, amatorów, jeźdźców i zawodowych aktorów. Spektakl ten otrzymał status obiektu kultury niematerialnej Chorwacji.

Może trudno w to uwierzyć, ale w wiosce Krapje jest więcej ptaków niż ludzi, mieszka tu 120 osób i około 200 bocianów, które uważane są za stałych mieszkańców. Ze względu na ich harmonijne współżycie, Čigoć został uznany za pierwszą europejską wioskę bocianów. Z tego powodu organizowana jest tu impreza, w ramach której odwiedzający mogą popłynąć statkiem turystycznym lub pojechać zaprzęgiem konnym, wziąć udział w jeździe na rowerach czy udać się na wycieczkę objazdową na Lonjsko Polje. Osoby, które nie są spragnione aż takich wrażeń, mogą skorzystać z bogatej oferty koncertowej lub gastronomicznej lokalnych potraw tego regionu. Zżyj się z wioską, którą bociany wybrały na swój dom. www.pp-lonjsko-polje.hr

www.tz-djurdjevac.hr

CHORWACJA CENTRALNA DALMACIJA - ZADAR

www.chorwacja.hr 83 www.hrvatska.hr 83


LATO W MIEŚCIE RODU ZRINSKICH

LATO W MARIJI BISTRICY Marija Bistrica 25.6. - 5.8.

Čakovec 25.6. - 2.8.

Zdjęcie: Rudi Grula

Archiwum: Wspólnota Turystyczna Miasta Marija Bistrica

Mieszkańcy Čakovca są wdzięczni rodowi Zrinskich, którego panowanie cechował intensywny rozwój ekonomiczny i kulturalny. Dlatego na ich cześć w mieście organizowany jest letni program kulturalny. Obok przedstawień, koncertów i wystaw, które można zobaczyć latem w Čakovcu, najbardziej atrakcyjnym wydarzeniem jest zmiana warty, tzw. Zrinska Garda, która odbywa się w każdą sobotę w miejscu zwanym „przed orłem”, czyli pod pomnikiem Nikoli Zrinskiego. Lato Kulturalne w Čakovcu kończy się w dniu święta Matki Boskiej Anielskiej (2.08.), zwanego Porcjunkula. Tego dnia wszyscy mieszkańcy spotykają się na koncertach, pokazach dawnych rzemiosł, warsztatach plastycznych, uczestniczą w zawodach w strzelaniu z kuszy i w zawodach jeździeckich.

Tradycja ta związana jest z samym Dniem Matki Boskiej Bistrickiej, kiedy odbywają się koncerty birstickich towarzystw kulturalnych i kościelnych, kolonia rzeźbiarska, różne spektakle sceniczne, otwarcia wystaw, dni targowe i prezentacje dawnych zwyczajów “Śladami dawnych zwyczajów”, wieczór rozrywkowy “Noc Bistricka” oraz znane procesje nocne ze świecami. Odbywają się spotkania Towarzystw Kulturalnych, spotkania miłośników gór oraz wycieczki górskie, spotkania i zawody różnych towarzystw sportowych, biciklijada, ćwiczenia straży pożarnej, warsztaty dla dzieci i teatr dla dzieci oraz wieczory rozrywkowe. www.info-marija-bistrica.hr

www.tourism-cakovec.hr

84 www.chorwacja.hr 84 www.hrvatska.hr

CHORWACJA CENTRALNA DALMACIJA - ZADAR


MOTYWY PODRAVSKIE Koprivnica 1. - 3.7.

MIĘDZYNARODOWY SPŁYW MURSKICH ŁODZI Sv. Martin na Muri 7. - 9.7.

Zdjęcie: Marijan Sušenj

Zdjęcie: Rudi Grula

Chorwackie malarstwo naiwne przedstawia motywy życia na wsi w harmonii z przyrodą i jej wszystkimi urokami. Tak właśnie wygląda życie w położonych nad rzeką Dravą wsiach, na rozległych łąkach, w lasach i na polach uprawnych. Dlatego miasto Koprivnica w pierwszy weekend lipca zmienia się w ogromną wystawę sztuki naiwnej. Około stu cenionych malarzy na wolnym powietrzu wystawia swoje obrazy i maluje nowe, oddając w ten sposób hołd bogactwu i osiągnięciom artystycznym szkoły malarskiej Hlebinska Slikarska Škola.

Na początku lipca około pięćdziesięciu drewnianych tradycyjnych łodzi wyrusza od Bad Radkersburg w Austrii i płynie przez Słowenię do miejscowości Sveti Martin na Muri. To trzydniowe ekologiczne, rekreacyjne i turystyczne wydarzenie jest prawdziwą atrakcją dla wszystkich, którzy lubią trochę adrenaliny, zachowaną przyrodę i tradycyjną kulturę. Obok wielu programów rozrywkowych można zobaczyć Murę na jedyny w swoim rodzaju sposób, jako coś co kształtuje i tworzy bujne życie rzadkich lub wymarłych gatunków flory i fauny. www.svetimartin.hr

www.koprivnicatourism.com

CHORWACJA CENTRALNA DALMACIJA - ZADAR

www.chorwacja.hr 85 www.hrvatska.hr 85


PRZYPOWIEŚCI POD LIPĄ

LATO U PRACZŁOWIEKA Z KRAPINY

Čazma/Miklouš 8. - 10.7.

Krapina, 7.8. - 28.8. (w każdą niedzielę)

Zdjęcie: Davor Kirin, Franjo Jagatić

Zdjęcie: Željko Kovačić, Jakov Radovčić

W lipcu mieszkańcy Miklouša i okolicznych wiosek przypominają swoje stare zwyczaje i tradycje kulturowe. Wyciągają starannie przechowywane dawne przedmioty i ubrania, a domy i ulice zdobią tradycyjnymi ozdobami. Jednym słowem wioska z radością czeka na gości, którzy przyjeżdżają na całodniową zabawę. Mężczyźni pokazują, w jaki sposób należy posługiwać się dawnymi narzędziami, a kobiety oferują słone i słodkie wypieki, w tym tzw. gibanice. Wszyscy w uroczystym pochodzie udają się pod stuletnią lipę, gdzie senior wioski czyta żartobliwą przypowieść. Poprzez dawne wspomnienia komentuje wszystkie, aktualne problemy. Równocześnie w tradycyjny sposób pokazuje, jak dawniej ludzie radzili sobie ze swoimi problemami. Przypowieść zawsze kończy się wezwaniem do młodych, żeby się bawili i pieśnią i tańcem przeganiali smutne myśli. Wesoły nastrój przenosi się na wszystkich uczestników uroczystości.

Jednym z największych symboli Krapiny jest krapiński praczłowiek, duma miasta oraz niewątpliwy dowód jego długiej i bogatej historii. Dlatego wizyta w Krapinie to nie tylko klasyczna wizyta w jednym z miast, to wizyta w miejscu słynnego znaleziska archeologicznego, w jednej z kolebek ludzkości na tych terenach. W sierpniu odbywają się obchody tego odkrycia, na ulicach miasta odbywają się różnorodne imprezy pod wspólną nazwą Lato u Praczłowieka z Krapiny. Dla wszystkich chętnych, którzy chcieliby w tych dniach odwiedzić Krapinę, z Zagrzebia organizowany jest przewóz popularnym „cugiem”. Po przyjeździe do Krapiny zapewnione jest zwiedzanie miasta z przewodnikiem, wejście na Trški Vrh lub wycieczka na pobliskie wzgórze Strahinjčica. Przez pięć niedziel sierpniowych na Hušnjakovie organizowane są imprezy tematyczne: Niedziela „Purgerska”, „Negda i Denes” (Dawniej i Dziś), Niedziela Praczłowieka z Krapiny, Etno Niedziela oraz Niedziela Festiwalowa.

www.tzbbz.hr www.cazma.hr

86 www.chorwacja.hr 86 www.hrvatska.hr

www.tzg-krapina.hr

CHORWACJA CENTRALNA DALMACIJA - ZADAR


DNI SZLACHTY

„ŠPANCIRFEST” FESTIWAL MIASTA

Gornja Rijeka 13. - 14.8.

Varaždin 19. - 28.8.

Archiwum: Stowarzyszenie Szlachcice spod Kalnika

Zdjęcie: Siniša Sović

Z pojęciem szlachty, kiedyś najwyższej warstwy społecznej, związane było dobre wychowanie i dobry smak. Życie szlachty z miejscowości Gornja Rijeka dodatkowo charakteryzowała wzniosłość, a ich reputacji towarzyszyła wrażliwość na piękno i sprawiedliwość. Przekonaj się o tym sam, odwiedź miasto Gornja Rijeka, położone na zboczach góry Kalnik, promieniujące dziś arystokratycznym blaskiem. Przy dźwiękach walca eleganckie suknie delikatnie szeleszczą na balu arystokracji. Młodzi chłopcy i dziewczęta przyciągają wzrok swoją elegancją podczas odbywających się na dworze wyborów najpiękniejszego szlachcica i najpiękniejszej szlachcianki regionu. Poczuj czar dawnych dworów, wyprostuj się i przekonaj, jak to było w czasach, kiedy błękitna krew otwierała wszystkie drzwi.

Z roku na rok jest coraz więcej osób, które chcą przyłączyć się do mieszkańców miasta Varaždin w ich uroczystych obchodach tradycyjnego sposobu spędzania czasu wolnego - spacerowania ulicami miasta zwanego tutaj španciranje. Na około 10 dni w roku Varaždin zmienia się w malowniczy plac zabaw, miasto śmiechu i radości. Na ulice wychodzą liczni wykonawcy, muzycy i artyści zabawiający publiczność, a całe miasto jest jedną wielką sceną, na której prezentowane są chorwackie tradycje. Na straganach kupić można wiele typowych produktów rzemieślniczych, artefakty uznawanych artystów, potrawy i napoje, przygotowane według tradycyjnych przepisów oraz różnego rodzaju pamiątki. Na Špancirfest można się bardzo łatwo zgubić. Spacerując wśród bezkresnego morza fantazji uwagę co chwilę przykuwa coraz to inne wydarzenie, przy czym nawet nie czujesz, jak szybko mija czas. Można dosłownie cały dzień spacerować i pod wieczór zdziwić się, że jest już tak późno i przyszedł czas odpoczynku.

www.plemenitasi.hr

www.spancirfest.com

CHORWACJA CENTRALNA DALMACIJA - ZADAR

www.chorwacja.hr 87 www.hrvatska.hr 87


CO JEDLI NASI PRZODKOWIE

FESTIWAL RENESANSU

Vrbovec 26.8. - 28.8.

Koprivnica 3. - 5.9.

Zdjęcie: Dražen Breitenfeld

Zdjęcie: Marijan Sušenj

Kontynentalna część Chorwacji znana jest ze świetnej kuchni. Każde miasteczko ma swoje oryginalne, tradycyjne przepisy i specyficzne sposoby przyrządzania poszczególnych potraw. Mieszkańcy Vrbovca swoją kuchnię prezentują pod koniec sierpnia, w ramach imprezy Co Jedli Nasi Przodkowie. Całe miasto w tych dniach pachnie potrawami przygotowywanymi według dawnych przepisów, przyrządzanymi z miłością, a wszystko po to, by na zawsze zostały w pamięci osób odwiedzających miasto. Co więcej, sami mieszkańcy Vrbovca konkurują ze sobą w przygotowywaniu tradycyjnych potraw, a całe wydarzenie uzupełniają zawody sportowe i program muzyczny.

We wrześniu na murach obronnych starej części miasta Koprivnica odbywa się prawdziwy spektakl historyczny. Rycerze pod namiotami ostrzą swoje miecze, by w pojedynku zdobyć rękę swojej wybranki, sokoły myśliwskie krążą w powietrzu i wykonują polecenia swoich właścicieli, a kupcy i rzemieślnicy, krzycząc na cały głos, przyciągają kupujących do swoich straganów, zapełnionych wyrobami rękodzielniczymi i produktami typowymi dla dawnych czasów. Ulicami rozchodzi się zapach potraw charakterystycznych dla okresu renesansu oraz egzotycznych produktów spożywczych, które kiedyś używano. Podczas Festiwalu Renesansu obowiązuje tylko jedna zasada: nic nie może przypominać o tym, że tak naprawdę mamy XXI wiek.

www.vrbovec.hr

88 www.chorwacja.hr 88 www.hrvatska.hr

www.koprivnicatourism.com

CHORWACJA CENTRALNA DALMACIJA - ZADAR


CELTYCKA NOC

TYDZIEŃ KULTURY KAJKAVSKIEJ

Sisak 04.09.

Krapina 4. - 11.9.

Zdjęcie: Igor Palotay

Zdjęcie: Željko Frankol

Kiedy wrześniowy księżyc wejdzie w nów i nad miastem zapadnie noc, niewtajemniczony gość odwiedzający Sisak, z powodu mnóstwa nieznanych mu wydarzeń, mógłby pomyśleć, że przeniósł się o wiele wieków w przeszłość. W czasy, kiedy tratwy pływały po rzece Kupa, a ulicami miasta chodzili rycerze i nimfy. Nie bój się, to tylko przedstawienie. Mieszkańcy Siska tym jednogodzinnym występem, którego sceną jest rzeka Kupa, przypominają o tym, jak kiedyś wyglądało ich miasto. Po rzece płynie orszak składający się z pięciu tratw, dwudziestu typowych dla tutejszego regionu łódek i około trzystu pochodni. Na tych pływających konstrukcjach, na oczach widzów, przedstawiane są sceny z życia Celtów i Rzymian. Wszystkie konstrukcje ozdabiane są pochodniami i innymi rekwizytami, a z brzegów rzeki Kupa, gdzie kiedyś mieszkali Celtowie, głos płynący z głośnika opisuje przedstawiane sceny.

Przez siedem dni osoby odwiedzające miasto Krapina mogą przekonać się o tym, że kultura kajkavska ciągle żyje i rozkwita. Przekonają się o tym wszyscy, którzy odwiedzą wystawy „Kaj u Riječi, Slici, Pjesmi i Plesu” i „Kaj Najmlajši je Najslajši”. Wystawy są przykładem, jak ważnym elementem chorwackiej kultury pisanej jest tzw. kajkavština - język poezji i niezliczonych opowiadań. W tych dniach Krapina będzie także gospodarzem targów „Gde se još to Kupiti More”, których uroczystą atmosferę wzbogaci koncert pt. „20 Novih Kajkavskih Popevki”. To tylko mała część programu, który odbędzie się na Placu Ljudevita Gaja, w Galerii Miasta Krapina, w Muzeum Ewolucji Hušnjakovo i w sali festiwalowej. Poza tym już sam spacer ulicami miasta otuli Cię atmosferą słynnej gościnności zagorskiej. www.tzg-krapina.hr

www.sisakturist.com

CHORWACJA CENTRALNA DALMACIJA - ZADAR

www.chorwacja.hr 89 www.hrvatska.hr 89


JESIEŃ W VOLODERZE Popovača 11. - 12.09.

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL KORONKI Lepoglava 22. - 25.9.

Zdjęcie: Zdenko Cvetko

Zdjęcie: B. Težak

Kiedy w winnicach zrywa się pierwsze kiście winogron, oznacza to początek Jesieni w Voloderze. Co roku od ponad 41 lat mieszkańcy województwa sisačko-moslavačkiego obchodzą początek winobrania w swoim regionie. Tak będzie też w tym roku. Oprócz targów wina i moszczu, na których wystąpią liczne zespoły folklorystyczne z całej Chorwacji, organizowane będą wystawy obrazów, sprzętu winiarskiego i narzędzi sadowniczych, rękodzieła, strojów ludowych oraz tradycyjnych zawodów. W godzinach wieczornych odbędą się przygotowane z myślą o młodzieży występy piosenkarzy, a na zakończenie całej imprezy - fajerwerki. Wszystkim prawdziwym miłośnikom wina polecamy, by w połowie września odwiedzili Voloder i uczestniczyli w wydarzeniu gwarantującym niezwykle przyjemne doznania dla podniebienia.

Wśród Chorwatów panuje przekonanie, że koronkę na te tereny przynieśli ze sobą paulini, zwani białymi braćmi. Poznawszy jej piękno mieszkańcy wsi przyjęli ją jako swoją tradycję, którą pielęgnują do dziś. Szczególnym uznaniem koronka cieszy się wśród mieszkańców miasta Lepoglava, znanych z tradycji koronkarstwa. Z tej właśnie okazji we wrześniu organizują Międzynarodowy Festiwal Koronki, na którym promują ją jako swoje bogactwo etnograficzne, które zostało wpisane na na listę niematerialnego dziedzictwa światowego. Na festiwalu można zobaczyć także koronki z innych krajów europejskich, jak Węgry, Słowenia, Belgia, Estonia, Hispania, ale i tak najbardziej atrakcyjne dla odwiedzających są prace wykonane w chorwackich ośrodkach koronkarstwa, wśród których znajdują się: Leoglava, Pag, Sv. Marija i Hvar.

www.popovaca.hr

90 www.chorwacja.hr 90 www.hrvatska.hr

www.lepoglava-info.hr

CHORWACJA CENTRALNA DALMACIJA - ZADAR


VARAŽDIŃSKIE WIECZORY BAROKOWE Varaždin 23.9. - 3.10.

DNI BANA JELAČICIA Zaprešić 2. - 17.10.

Zdjęcie: Helena Huet

Zdjęcie: Dražen Breitenfeld

Koncerty Varaždińskich Wieczorów Barokowych przenoszą nas o kilka wieków w przeszłość, w czasy, kiedy muzyka była sztuką o wysokim stopniu estetyki. Wiele koncertów, na których renomowane zespoły krajowe i zagraniczne przedstawiają wszystkie współczesne interpretacje dzieł barokowych, tworzy romantyczną atmosferę barokowego miasta. Z muzykologicznego punktu widzenia wieczory mają wyjątkowo poważny charakter, ponieważ w programie niejednokrotnie znajdują się dopiero co odkryte dzieła lub utwory, których jeszcze nie wykonywano, a które swój prawdziwy blask pokazują dopiero teraz. Na Varaždińskich Wieczorach Barokowych prezentowane są także współczesne interpretacje klasyków, świadczące o profesjonalnym podejściu do muzyki barokowej. Niech struny skrzypiec i wiolonczeli zadźwięczą również w Twojej wyobraźni i zabiorą w długą podróż muzyczną.

Josip Jelačić to ban Chorwacji, którego imię symbolizuje dążenie narodu chorwackiego do wolności i niezależności. W 1859 roku, po burzliwym życiu, spędzonym na walce o narodowe interesy Chorwatów, Jelačić został pochowany w kaplicy św. Józefa w miejscowości Zaprešić. Z tego powodu w Dniu Miasta, jego mieszkańcy przypominają również życie i dorobek tego chorwackiego bohatera narodowego. W ramach wydarzenia, na którym w maju uroczyście obchodzona jest rocznica jego śmierci, a w październiku rocznica urodzin, organizowany jest Bal Jelačicia, odbywa się szereg wydarzeń kulturalnych, sportowych i rozrywkowych obok tradycyjnych targów gospodarczych. Odwiedzający mogą również zwiedzić pałac Nowe Dwory Jelačicia, jako przykład zachowanego dziedzictwa kulturowo-historycznego. www.zapresic.hr

www.vbv.hr

CHORWACJA CENTRALNA DALMACIJA - ZADAR

www.chorwacja.hr 91 www.hrvatska.hr 91


KESTENIJADA

ASSITEJ

Hrvatska Kostajnica 08. - 10.10.

Čakovec 10. - 14.10.

Zdjęcie: Antun Pavičić

Zdjęcie: Mario Jakšić

Nie ma dań z kasztanów, których nie można skosztować na Kestenijadzie w miejscowości Hrvatska Kostajnica. Oprócz delektowania się potrawami przygotowanymi z pieczonych i gotowanych kasztanów i ciastami z purée kasztanowego, wszyscy mogą uczestniczyć w zbieraniu kasztanów. To okazja do spaceru po lasach kasztanowych, przy dźwiękach pieśni i w miłej atmosferze.

Raz w roku Čakovec gości aktorów teatralnych, którzy swoje życie poświęcili najwdzięczniejszej, ale równocześnie najbardziej wymagającej publiczności - dzieciom. Oglądając spektakle w wykonaniu najbardziej utalentowanych chorwackich aktorów dziecięca publiczność po prostu zapomina o wszystkim, co zaprząta ich głowy. Przez pięć dni poświęconych wyłącznie dzieciom w Čakovcu panuje wyjątkowo wesoła atmosfera, wypełniona dziecięcym śmiechem i zabawą oraz pozytywnym nastawieniem, które często przenosi się także na dorosłych. Przyprowadź swoją pociechę, niech uczestniczy w wydarzeniu teatralnym i bawi się z innymi dziećmi.

www.hrvatska-kostajnica.hr

www.assitej.hr www.czk-cakovec.hr

92 www.chorwacja.hr 92 www.hrvatska.hr

CHORWACJA CENTRALNA DALMACIJA - ZADAR


GRZYBOBRANIE W STUBAKACH

ŚWIĘTO WINA „MARTINJE” W WOJEWÓDZTWIE ZAGRZEBSKIM

Stubičke Toplice 15.10.

Dugo Selo, Samobor, Sv. Ivan Zelina, V. Gorica, Jastrebarsko, 11.11.

Zdjęcie: Zrinka Košić

Zdjęcie: Nada Kozić

Prawdziwi grzybiarze nie mogą pozwolić sobie na opuszczenie tradycyjnego spotkania chorwackich grzybiarzy, zwanego Gljivarenje v Stubakima. Organizatorzy zapewniają pobyt na świeżym powietrzu, przy muzyce i piosenkach, w swobodnej atmosferze. Wycieczkowicze na miejsce Pili, przyjeżdżają specjalnym pociągiem turystycznym i w wesołych nastrojach udają się na grzybobranie. Wyniki całodziennego grzybobrania zostają ocenione pod wieczór, a całą imprezę kończy fachowy wykład Mladena Strižaka i wesoła zabawa z degustacją kociołka z grzybami.

W listopadzie, w dniu św. Marcina, moszcz zmienia się w wino. Popularne Martinje, święto wina, to zwyczaj głęboko zakorzeniony w tradycji północno-zachodnich rejonów Chorwacji i dlatego do dziś obchodzone jest w uroczysty sposób. W województwie zagrzebskim Martinje obchodzone jest w wielu miastach i miasteczkach. Wśród nich swoją tradycją i bogatym programem wyróżnia się Dugo Selo, którego patronem jest święty Marcin oraz miasta: Samobor, Sveti Ivan Zelina, Velika Gorica i Jastrebarsko.

www.stubicketoplice.hr

www.tz-samobor.hr www.tzvg.hr www.dugoselo.hr www.tz-zelina.hr www.tzgj.hr

CHORWACJA CENTRALNA DALMACIJA - ZADAR

www.chorwacja.hr 93 www.hrvatska.hr 93


DNI GÓRNIKÓW W MIEŚCIE IVANEC

OPOWIEŚĆ WIGILIJNA W ČAZMIE

Ivanec 2. - 4.12.

Grabovnica, 19.12.2011. - 15.1.2012.

Zdjęcie: Branko Težak

Archiwum: Wspólnota Turystyczna Województwa Bjelovarsko-bilogorske

Program Dni Górników w Mieście Ivanec pokazuje, jak ważne jest podtrzymywanie pamięci o tradycyjnym życiu społecznym i kulturalnym, a także edukacja młodych osób o tutejszym dziedzictwie kulturalnohistorycznym. W tym kontekście wszyscy odwiedzający mają wyjątkową okazję zobaczyć wystawę dawnych narzędzi górniczych i przekonać się, jak ciężkie było życie naszych przodków. Wystawę uzupełnią prace dzieci na temat górnictwa i rzeźby o tematyce górniczej. Najbardziej atrakcyjną częścią uroczystości jest pochód historycznej formacji górników zwanej Ivanečka Rudarska Četa, odpowiedzialnej za przywitanie gości i dbanie o to, żeby wszyscy dobrze się czuli.

Wszystkie opowieści wigilijne są romantyczne i pouczające, szczególnie dla gości rodziny Salaj w miejscowości Grabovnica. Rodzina Salaj w okresie bożonarodzeniowym przygotowuje specjały dla miłośników prawdziwej świątecznej atmosfery. Na ich podwórzu świecą wtedy setki tysięcy lampek, które tworzą idylliczną atmosferę. Bożonarodzeniowe jasełka oraz dekoracje - różnego rodzaju lampki i ozdoby, w nocy tworzą niezapomniane wrażenie głębokiego snu i przebudzenia w świecie bajek, świecie prawdziwej chorwackiej opowieści wigilijnej.

www.ivanec-turizam.hr

94 www.chorwacja.hr 94 www.hrvatska.hr

www.tzbbz.hr www.cazma.hr www.salaj.net

CHORWACJA CENTRALNA DALMACIJA - ZADAR


S L AVONIA


ŠOKAČKO SIJELO

FESTIWAL ROCKOWEGO FILMU DOKUMENTALNEGO „DORF”

Županja 25.2. - 8.3.

Vinkovci, 4. - 7.3.

Zdjęcie: Franjo Andrašević

Archiwum: Wspólnota Turystyczna Województwa Vukovarsko-Srijemskiego

Cały wysiłek i trud mieszkańców miasta Županja w zachowaniu bezcennego dziedzictwa kulturowego doskonale widać podczas uroczystości, kultywującej bogate tradycje Slavonii. Ulicami miasta przejeżdżają, jak gdyby wypożyczone z muzeum, bogato zdobione dorożki i konie, którymi powożą dorożkarze, ubrani w najpiękniejsze stroje ludowe. Orszak karnawałowy jest zawsze atrakcyjnym wydarzeniem dla gości z każdego zakątka świata. Dodatkowymi atrakcjami są palenie rakiji i tzw. slavońskie świniobicie. Tegoroczne uroczystości uzupełnią występy gościnne zespołów folklorystycznych z pozostałych regionów Chorwacji i z zagranicy.

Jeśli dokumentaliści muzyczni łączą obraz i dźwięk w idealną formę, to DORF łączy miłośników filmu i muzyki w najlepszy sposób. W inspirującym otoczeniu miasta Vinkovci jest to świetna rozrywka przy niekonwencjonalnym Festiwalu Rockowego Filmu Dokumentalnego, gdzie prezentowane są filmy chorwackie i zagraniczne. Różne filmy o idolach muzycznych zrobią wrażenie nie tylko na miłośnikach filmu dokumentalnego, ale również na laikach, którzy będą w tym roku mogli uczestniczyć w licznych warsztatach, wystawach, promocjach książek i oczywiście koncertach. www.dorf-vk.com

www.tz-zupanja.hr

96 www.chorwacja.hr 96 www.hrvatska.hr

SLAVONIA DALMACIJA - ZADAR


W ŚWIECIE BAJEK IVANY BRLIĆ MAŽURANIĆ

SZLAKIEM OFICERÓW Z TRENKOVA Kutjevo maj

Slavonski Brod, 18. - 24.4.

Zdjęcie: Josip Perčević

Zdjęcie: Zlatko Burivoda

Ivana Brlić Mažuranić, chorwacka autorka najpiękniejszych bajek dla dzieci, część swojego życia spędziła w miejscowości Slavonski Brod. Co roku mieszkańcy miasta organizują uroczyste obchody jej urodzin i oddają się swawolnej fantazji. Przez siedem dni, tyle trwa całe wydarzenie, miasto jest miejscem spotkań dzieci oraz programów literackich, teatralnych i artystycznych, a także warsztatów fotograficznych. Spotkania rozpoczynają się od przedstawienia na Placu Ivany przed domem, w którym sławna pisarka mieszkała. Kończą się oddaniem burmistrzowi kluczy do miasta i uroczystym spektaklem w Szkole Podstawowej im. Ivany Brlić Mažuranić, która w całej Chorwacji znana jest jako kolorowa szkoła, ponieważ na zewnątrz i wewnątrz budynku namalowane są postaci z bajek jej patronki.

Mieszkańcy miasta Kutjevo nie przepuszczają okazji do zabawy w towarzystwie swoich gości. Służą temu również obchody przypominające wizytę cesarzowej Marii Teresy, która w mieście przebywała w 1741 roku. Mieszkańcy Kutjeva nie zapomnieli o zaszczycie, jaki ich spotkał i do tej pory uroczyście obchodzą to wydarzenie, organizując wielkie przedstawienie, które przenosi widzów trzy wieki w przeszłość. Przez miasto przechodzi uroczysty pochód w strojach historycznych, orkiestry dęte i różne zespoły, a przed zamkiem w Kutjevie odbywa się spektakl, przybliżający minione czasy. www.tz-kutjevo.com

www.slavonski-brod.hr

SLAVONIA DALMACIJA - ZADAR

www.chorwacja.hr 97 www.hrvatska.hr 97


COROCZNA WIOSENNA WIZYTA KRÓLOWEJ LJELJE Gorjani, 23.05.

CHORWACKI FESTIWAL FILMÓW JEDNOMINUTOWYCH Požega, 28. - 29.5.

Archiwum: Wspólnota Turystyczna Województwa Osječko-Baranjskiego

Zdjęcie: D. Mirković

W miejscowości Gorjani obyczaj Ljelje pielęgnowany jest od początków ubiegłego stulecia i związany jest z Zielonymi świątkami. Grupa dziewcząt wiejskich przebranych w stroje królów i królowych gromadzi się na mszy świętej, a po jej odprawieniu, przed kościołem dziewczęta tańczą kolo przy dźwiękach tambur. Następnie, spod kościoła, udają się do wsi i odwiedzają gospodarstwa swoich współmieszkańców, którzy zgodzili się je przyjąć. Ljelje po wsi szerzą dobrą atmosferę, śmiech i pieśń. Z reguły towarzyszy im jeden grajek - gajdaš oraz dwóch żebraków. Porównując zdjęcia współczesnych ljelje z tymi, jakie organizowano na początku XX wieku, można zauważyć, że ich obecna wersja nie różni się znacznie od tych, jakie organizowano dawniej.

Szczególnym wyzwaniem dla filmowców są filmy jednominutowe. Ta forma wymaga wielu przygotowań w fazie pomysłu i realizacji. W ciągu zaledwie jednej minuty film musi zawrzeć wszystkie wymagane elementy: wątek, kulminacja i zakończenie. Filmy jednominutowe często przyciągają amatorów filmu, którzy nie mają możliwości realizacji wielkich projektów, co niekoniecznie oznacza, że nie mają potrzebnych kwalifikacji. Na Festiwalu Filmów Jednominutowych można zobaczyć filmy różnych gatunków, o różnej tematyce i przekazie, które łączy jedynie czas ich trwania. W ciągu ostatnich kilku lat festiwal cieszy się coraz większym uznaniem na świecie. www.crominute.hr

www.tzosbarzup.hr

98 www.chorwacja.hr 98 www.hrvatska.hr

SLAVONIA DALMACIJA - ZADAR


TANIEC „KOLO” W SLAVONSKIM BRODZIE

WIOSNA W ORAHOVICY

Slavonski Brod 28.5. - 12.6.

Orahovica 30.5. - 5.6.

Zdjęcie: Darko Janković

Zdjęcie: Kristijan Toplak

Slavonski Brod słynie ze swoich imprez poświęconych tradycyjnym zwyczajom, wśród których najbardziej znane jest Brodskie Kolo. Kiedyś, w dniu św. Stefana, mieszkańcy miasta gromadzili się na głównym placu i tańczyli wielkie Brodskie Kolo, które często tworzyły setki połączonych rąk młodych mężczyzn i dziewcząt. Miasto do dziś żyje dla kola, ale współczesny program jest nieco inny. Obecnie goście mogą obejrzeć różne wystawy etnograficzne i plastyczne, zobaczyć przeglądy sztuki dziecięcej, wystawy ciast, przeglądy końskich zaprzęgów, zawody konne w skokach przez przeszkody oraz w powożeniu parokonnym. W całym mieście słychać muzykę, wykonywaną na przeglądach zespołów muzycznych i folklorystycznych. Jednak największą uwagę przyciąga wybór najpiękniejszej Chorwatki w stroju ludowym. Zabaw się, podaj rękę, chwyć się mocno i nie pozwól, by Brodskie Kolo pękło.

Podczas kilkudniowej imprezy Wiosna w Orahovicy miasto otwiera swoje bramy dla gości z całego świata. Jest to oficjalne otwarcie letniego sezonu turystycznego w Orahovicy. Program jest różnorodny i każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Miłośników sportu na pewno ucieszą zawody sportowe w piłce halowej i turniej w bule. Z kolei osoby spragnione wydarzeń kulturalnych, znajdą dla siebie odpowiednie przedstawienie teatralne, a publiczność muzyczna może uczestniczyć w występach zespołów folklorystycznych oraz koncertach chorwackich gwiazd muzyki pop i rock. www.orahovica.hr

www.brodsko-kolo.com

SLAVONIA DALMACIJA - ZADAR

www.chorwacja.hr 99 www.hrvatska.hr 99


GRAND PRIX KUTJEVO

BARANJSKI BEĆARAC

Kutjevo czerwiec

Draž 05. - 06.06.

Zdjęcie: Zlatko Burivoda

Zdjęcie: Antonio Sobol

Grand Prix Kutjevo to międzynarodowe zawody konne w skokach przez przeszkody. Dzięki wieloletniej tradycji hodowli koni rasowych i doskonałym jeźdźcom są bardzo popularną i chętnie odwiedzaną imprezą. O tutejszych zawodach jeźdźcy z Austrii, Węgier, Niemiec, Słowacji i Słowenii mówią, że bardzo je lubią i zawsze chętnie w nich uczestniczą. Właśnie dlatego wszyscy oni, jak i zawodnicy krajowi, próbują zdobyć sympatię jury i publiczności, a tym samym udowodnić, że to właśnie ich zdolności jeździeckie i skoki przez przeszkody zasługują na najwyższą ocenę. Ze względu na grację ruchów i harmonię między koniem a jeźdźcem zawody graniczą ze sztuką, a samo Grand Prix jest idealną okazją, by się samemu o tym przekonać!

Mieszkańcy regionu Baranja słyną z tego, że na każdym ze spotkań panuje radość. Nie ma uroczystości, na której będziesz się nudzić. Dowodem na to jest chociażby Baranjski Bećarac w miejscowości Draž. Obok występów licznych zespołów folklorystycznych, tradycyjnych zespołów tańczących kolo oraz bogatej oferty gastronomicznej, w Dražu można wybierać najpiękniejszą dziewczynę i synową, uczestniczyć w pokazach ciekawej odzieży roboczej, wystawach rękodzieła, starych mebli oraz narzędzi i zagadkowych przedmiotów ze skrzyni babci. Baranjski Bećarac to strzał w dziesiątkę dla osób, które interesuje tradycja regionu Baranja i wesoła zabawa! www.draz.hr

www.tz-kutjevo.com

100 www.chorwacja.hr 100 www.hrvatska.hr

SLAVONIA DALMACIJA - ZADAR


LATO KULTURALNE W SLATINIE

LATO W PAKRACU Pakrac 14.6. - 1.7.

Slatina 5.6. - 28.8. (w każdą niedzielę)

Zdjęcie: Robert Turkalj

Archiwum: Wspólnota Turystyczna Miasta Pakrac

Gości, którzy latem przyjadą do Slatiny, przyjemnie zaskoczy różnorodność wydarzeń kulturalnych, które zmienią ją w prawdziwy skarbiec kultury. Na ulicach i w parkach odbywać się będą programy, które nadają miastu zupełnie nowy wygląd, a w uczestnikach wzbudzą nowe podejście do kultury i sztuki. Klucz do sukcesu leży w różnorodności. W Slatinie można w tych dniach znaleźć dowolną formę wypowiedzi kulturalnej - przedstawienia teatralne, koncerty, pokazy filmów, wystawy, prezentacje dawnego rzemiosła i specjały kulinarne, przez to wszystko poprowadzi Cię przewodnik kulturalno-turystyczny.

Mieszkańcy miasta Pakrac upamiętniają swoją średniowieczną spuściznę multimedialnym, pod względem treści i charakteru, wydarzeniem Lato w Pakracu. Odwiedzający mogą uczestniczyć w przedstawieniach teatralnych i różnego rodzaju koncertach, oglądać wiele imprez sportowych: zawody rowerowe, turniej w piłce halowej, maraton w kolarstwie górskim czy akademia sportów walki. Wszystkie wydarzenia pozostają pod znakiem średniowiecza, kiedy w Pakracu żyli templariusze i joannici, a miasto odgrywało ważną rolę ekonomiczną ze względu na swoją mennicę, która w tamtych czasach była pierwszą i jedyną w całej Chorwacji.

www.slatina.hr

www.pakrac.hr www.tz-pakrac.hr

SLAVONIA DALMACIJA - ZADAR

www.chorwacja.hr 101 www.hrvatska.hr 101


PIEŚNI REGIONÓW PODRAVINA I PODRAVLJE

HAFTY Z ĐAKOVA Đakovo 18.6. - 3.7.

Pitomača, 17. - 18.6.

Zdjęcie: Kristijan Toplak

Zdjęcie: Željko Brzica

Przepiękne krajobrazy regionu Podravina i miłość, jaką tutejsi ludzie okazują swojej ziemi, często opisywane są w wierszach poetów znad rzeki Dravy. Pochodzący z tych terenów autorzy stworzyli piękne chorwackie melodie ludowe. Festiwal muzyczny jest więc okazją poznania bogatego dziedzictwa muzycznego i poetyckiego Podraviny. W ciągu dwóch czerwcowych wieczorów na scenie w miejscowości Pitomača występują największe talenty muzyczne regionu. Pierwszego wieczoru można posłuchać występów mniej znanych wykonawców, a drugiego, zgodnie z przyjętym programem, gości zabawiają zespoły i soliści, którzy zrobili już karierę.

Latem Đakovo przypomina swoją długą i bogatą tradycję. Trzy różne formy tradycji kulturalnej regionu Slavonii zostały połączone w wyjątkowych uroczystościach lipcowych: folklor, odwiedzający mogą wziąć udział w licznych programach muzycznych, gastronomia, tu przoduje sławny fiš-paprikaš, čobanac i đakovački kulen oraz tradycja hodowli koni, które prezentowane są podczas zawodów konnych, organizowanych na miejscowym hipodromie. Również w tym roku wszyscy miłośnicy kultury regionów Slavonii i Baranji mogą nacieszyć swoje oczy widokiem tysięcy strojów ludowych, posłuchać muzyki, zobaczyć tańce i zwyczaje, z których region jest tak bardzo dumny. Wszyscy oni uczestniczyć będą w uroczystym, kolorowym i wesołym pochodzie.

www.pitomacafestival.hr

www.tz-djakovo.hr

102 www.chorwacja.hr 102 www.hrvatska.hr

SLAVONIA DALMACIJA - ZADAR


LATO W VALPOVIE

LETNIE NOCE W OSIJEKU

Valpovo 19. - 25.6.

Osijek, 25.06. 30.07. i 27.08.

Zdjęcie: Predrag Matijanić

Archiwum: Wspólnota Turystyczna Miasta Osijek

Latem cała Slavonia dosłownie tryska radością i niezliczoną ilością uroczystości. W ostatnim tygodniu czerwca nawet miasto Valpovo nie stanowi wyjątku. Mianowicie Valpovo, w ciągu siedmiu czerwcowych dni, już od 42 lat pod rząd, przedstawia odwiedzającym różne amatorskie stowarzyszenia artystyczne. Jednak slawońska uroczystość nie byłaby kompletna, gdyby mieszkańcy Valpova nie zadbali o bogatą ofertę tradycyjnych potraw i napoi. Wszystko razem stanowi gwarancję świetnego nastroju dla tych, którzy w tych dniach przyjadą do Valpova, by się dobrze bawić i poznać tutejsze, bogate tradycje.

Miesiące letnie w Osijeku kończą się zabawą dla wszystkich grup wiekowych i zaspokoją wszystkie gusty. W całym mieście odbywają się liczne przedstawienia sceniczne czy muzyczne dla dzieci i dorosłych. W restauracjach przygotowywane są znane potrawy regionalne, a szczególną atrakcją w tych dniach jest spacer po nabrzeżu Dravy. Odwiedź Osijek i sam się przekonaj o gościnności Slavonii, o której tyle się mówi! www.tzosijek.hr

www.valpovo.hr www.tz-valpovo.com

SLAVONIA DALMACIJA - ZADAR

www.chorwacja.hr 103 www.hrvatska.hr 103


LATO KULTURALNE W OSIJEKU

ŻNIWA I DOŻYNKI W PRZESZŁOŚCI

Osijek 29.06. - 21.07.

Županja Lipca

Zdjęcie: Marin Franov

Zdjęcie: Zvonimir Tanocki

Twierdza w Osijeku, niegdyś scena burzliwych wydarzeń historycznych, latem zmienia się w scenę programów artystycznych najwyższej klasy. Lato Kulturalne w Osijeku organizowane jest na ulicach i placach miasta. Barokowy klimat nadaje jeszcze piękniejszy charakter licznym przedstawieniom teatralnym, występom artystycznym, wystawom, koncertom, wieczorom literackim i filmowym. Oczywiście, szczególny nacisk kładziony jest na występy miejscowych artystów, ale zapowiedziani są również goście ze wszystkich części Chorwacji i z zagranicy.

Prace związane ze żniwami tak mocno zakorzeniły się w życiu społecznym i kulturalnym mieszkańców Slavonii, że z czasem stały się nie tylko koniecznością egzystencjalną, ale także symbolem pracowitości mieszkańców tego regionu. Dlatego właśnie zawsze dużą atrakcją jest uczestnictwo w wydarzeniach, które oprócz ciężkiej pracy promują piękno zwyczajów dożynkowych. Goście, którzy w lipcu przyjadą do miasta Županja, mogą nacieszyć swoje oczy strojami ludowymi, przeznaczonymi wyłącznie do tego rodzaju prac i delektować się potrawami i napojami, charakterystycznymi dla tej pory roku. Obok zwyczajów, które towarzyszą samym żniwom, na uroczystości przedstawine są wyroby rękodzielnicze, w tym tzw. bošnjačke šlinge i graištanske tikvice, a odwiedzający mają możliwość przejażdżki wozem konnym. Przyjedź do miejscowości Županja i pozwól, by ogarnął Cię duch tych pracowitych ludzi.

http://ljetokulture.osijek.hr/

www.tz-zupanja.hr

104 www.chorwacja.hr 104 www.hrvatska.hr

SLAVONIA DALMACIJA - ZADAR


FIŠIJADA

MIHOLJAČKO SIJELO

Slavonski Brod 1.7.

Donji Miholjac 09. - 12.07.

Zdjęcia: Danko Dorić

Zdjęcie: Melia Vidaković

Fiš, pikantna zupa rybna, jest jednym z firmowych znaków kuchni slawońskiej. To jedna z tych potraw, której w trakcie wizyty w Slawonii po prostu musicie spróbować. Jeżeli akurat na początku lipca droga doprowadzi Was do miasta Slavonski Brod, nie będziecie mogli uniknąć zapachów szerzących się nad brzegiem rzeki Sawy. I uwierzcie, nie będziecie mogli im się oprzeć, ponieważ wyborni mistrzowie potrawy fiš spotykają się tutaj, aby udowodnić, czyj przepis jest lepszy. Fišijada w Slavonskim Brodzie skupia okło 150 uczestników, a na ich zawodach kulinarnych odbywających się w przyjacielskiej atmosferze, oczywiście najwięcej zyskują odwiedzający. Atmosferę dodatkowo poprawia slawońskie wino oraz wesołe melodiea wykonywane na tamburach.

W miejscowości Donji Miholjac odbywa się tradycyjny przegląd slavońskiego folkloru, trwający cztery dni. Na ulicach miasta spotykają się nie tylko zespoły kulturno-artystyczne ze Slavonii, ale także z pozostałych regionów Chorwacji. Jest to rzadka okazja, by w jednym miejscu zobaczyć tak dużą liczbę różnych zespołów folklorystycznych. Pochód i występy zespołów kulturalno-artystycznych przyciągają radością, pieśnią i tańcem, wystawy obrazów i wystawy etnograficzne przedstawiają piękno dawnych czasów, a unoszące się w powietrzu zapachy zapraszają do degustacji specjałów gastronomicznych Slavonii. www.tz-donjimiholjac.hr

www.tzgsb.hr

SLAVONIA DALMACIJA - ZADAR

www.chorwacja.hr 105 www.hrvatska.hr 105


LATO KULTURALNE W MIEŚCIE POŽEGA

ROKOVO Virovitica 5. - 16. 8.

Požega 15.07. - 15.08.

Zdjęcie: D. Mirković

Zdjęcie: Boris Kozjak

Stari Grad jest ulubionym miejscem spacerów mieszkańców Požegi, szczególnie w lipcu i sierpniu, kiedy odbywają się liczne imprezy, jak koncerty i przedstawienia teatralne. Podczas spaceru można posłuchać przyjemnych dźwięków muzyki klasycznej, uczestniczyć w koncertach chorwackich gwiazd muzyki pop, obejrzeć jedną z wystaw, czy przedstawienie teatralne. Kulminacją Lata Kulturalnego w Mieście Požega jest Festiwal Chorwackiej Literatury Współczesnej, na którym około dziesięciu znanych literatów chorwackich prezentuje swoje dzieła i tworzy almanach utworów, w czym uczestniczy również publiczność.

Święty Roch jest patronem miasta Virovitica. Dlatego nie powinien dziwić fakt, że mieszkańcy zdecydowali się 16 sierpnia, w dniu św. Rocha, obchodzić dzień swojego miasta, który jest centralnym punktem kilkudniowych uroczystości nazywanych Rokovo. Sami mieszkańcy mówią o Rokovo, że rośnie z roku na rok. Kiedyś miało charakter skromnych targów, a obecnie jest uroczystością, przez duże „U”. Przez trzy dni cała Virovitica świętuje i bawi się, a program kulturalny i trzymające w napięciu zawody sportowe są tego uzasadnieniem. Rokovo w wyjątkowo atrakcyjny sposób łączy stare z nowym. Poznaj tradycyjne bogactwo Viroviticy i zabaw się na występach gwiazd estrady.

www.pozega-tz.hr

106 www.chorwacja.hr 106 www.hrvatska.hr

www.virovitica.hr

SLAVONIA DALMACIJA - ZADAR


PIELGRZYMKA W DNIU WNIEBOWZIĘCIA NMP

FESTIWAL FILMOWY W VUKOVARZE

Aljmaš 14. - 15.08.

Vukovar 25. - 29.8.

Zdjęcie: Antonio Sobol

Archiwum: Festiwal Filmowy w Vukovarze

W dniu Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny tysiące wiernych pielgrzymuje do Sanktuarium Maryjnego Aljmaš, najbardziej znanego sanktuarium maryjnego w województwie osječko-barańskim. W ostatnich latach sanktuarium przeżywa jeden z najwspanialszych okresów w swojej czterechsetletniej historii. Nowy Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny (Pohođenja Marijina) z rzeźbą Matki Boskiej zbudowany został w tym samym miejscu, w którym kiedyś stał stary. Według wielu wiernych jest jeszcze bardziej majestatyczny od swojego poprzednika. Dlatego nie przepuść przeżycia duchowego, którego nie da się opisać, a które daje sanktuarium w miejscowości Aljmaš.

Rzeka filmów ponownie nadchodzi! Dunaj symbolicznie łączy wszystkie kraje, przez które przepływa lub na które ma wpływ. W ten sposób Vukovar Film Festiwal staje się prezentacją jednej z najlepiej rozwijających się kinematografii na świecie – filmów krajów naddunajskich. Filmy wyświetlane na tzw. dunavskom šlepu czy w sali domu noblisty Ružićki, gościnność gospodarzy w duchu przyjemnej atmosfery i przy specjałach lokalnych, to zaproszenie do przyjemnego pobytu i zobaczenia tego „czegoś” co mają Vukovar i Dunaj, a czego nie da się opisać słowami. Można to tylko przeżyć! www.vukovarfilmfestival.com

www.svetiste-aljmas.hr

SLAVONIA DALMACIJA - ZADAR

www.chorwacja.hr 107 www.hrvatska.hr 107


MIĘDZYNARODOWA NOC NIETOPERZY

OLIMPIADA DAWNYCH SPORTÓW

Papuk 27.8.

Brođanci 30.08.

Zdjęcie: Vlatka Dumbović

Zdjęcie: Marin Janković

Nietoperze, ssaki, które krążą nad naszymi głowami po nocnym niebie w poszukiwaniu pożywienia, są głównymi bohaterami wielu horrorów. Nietoperze odgrywają również ważną rolę ekologiczną, ponieważ są najlepszym wskaźnikiem czystości środowiska. To, że w Chorwacji występuje 35 gatunków nietoperzy z 45 występujących na terenie całej Europy, jest dowodem na to, że chorwackie powietrze należy do najczystszych w Europie. Szczególnie dużo nietoperzy zamieszkuje Park Przyrody Papuk, w którym odbywa się Międzynarodowa Noc Nietoperzy. Odwiedź Papuk, przekonaj się o jego pięknie i posłuchaj wykładów znanych chorwackich specjalistów na temat intrygującego królestwa nietoperzy.

W jakich sportach nasi przodkowie sprawdzali swoją siłę i sprawność? Takimi informacjami nie zajmuje się historia pisana, a ich opisów nie można znaleźć w żadnych książkach historycznych. Żeby się czegoś o nich dowiedzieć, trzeba będzie posłuchać opowieści dziadków i babć albo odwiedzić Olimpiadę Dawnych Sportów. W miejscowości Brođanci odbywają się zawody w różnych dawnych sportach, które kiedyś były rozrywką dla pasterzy, czy rolników w chwilach odpoczynku oraz dzieci podczas zabawy. Są to sporty, którymi kiedyś młodzi mężczyźni próbowali zachwycić swoje wybranki albo rywalizowali z przeciwnikami z sąsiedniej wioski. Dzisiaj dyscypliny sportowe, jak przeciąganie liny, pchnięcie kamieniem, rzut podkową czy bieg w workach, nie mają charakteru poważnych zawodów, ale gwarantują doskonałą zabawę ich uczestnikom i kibicom.

www.pp-papuk.hr

www.tzobizovac.hr

108 www.chorwacja.hr 108 www.hrvatska.hr

SLAVONIA DALMACIJA - ZADAR


JESIEŃ W REGIONIE BARANJA

FESTIWAL „ZŁOTE STRUNY SLAVONII”

Beli Manastir wrzesień

Požega 1. - 4.9.

Zdjęcie: Ivica Bela

Zdjęcie: Foto Knajs

Jesienią region Baranja jest pełen jesiennych kolorów. W którąkolwiek stronę odwrócisz wzrok, mieszają się odcienie czerwieni, żółci i brązu. To czas, kiedy z tutejszych kominów rozchodzą się zapachy kuchni domowej, palona jest rakija i przygotowywane są przetwory na zimę. Jednak całą paletę tradycyjnych potraw baranjskich można w tych dniach znaleźć tylko w jednym miejscu - w miejscowości Beli Manastir. Wybierając garnek, z którego będziesz jadł, odwiedź jedno ze stoisk, na których gospodarze przedstawiają stare rzemiosła i zawody. O miłą atmosferę zadbają liczne zespoły folklorystyczne, wykonujące autentyczne pieśni z Baranji.

Jeżeli chcesz poznać prawdziwą muzykę slavońską, to ten festiwal jest Twoim celem. Złote Struny Slavonii to festiwal pielęgnujący wyłącznie tradycję muzyki bezkresnych równin, dźwięku tambury i miłosnych wersów o rodzinie, ukochanej osobie i ojczyźnie. Program festiwalu zapewnia niezapomnianą podróż przez tradycję muzyczną Slavonii i daje możliwość poznania muzyki nowoczesnej, piosenek z pierwszych miejsc radiowych list przebojów. Złote Struny Slavonii to udane połączenie wydarzenia tradycyjnego i estradowego, gwarantujące rozrywkę wszystkim odwiedzającym.

www.tzbaranje.hr

www.pozeskifestival.hr

SLAVONIA DALMACIJA - ZADAR

www.chorwacja.hr 109 www.hrvatska.hr 109


JEDWAB SZELEŚCI, ŚCIEG SIĘ DZIERGA

WINOBRANIE W ILOKU Ilok 9. - 11.9.

Podvinje 3.9.

Zdjęcie: Josip Perčević

Archiwum: Sergio Gobbo

Jedwab w miejscowości Podvinje w XIX wieku przeżywał swoje złote lata. Na pamiątkę ówczesnego zwyczaju tkania jedwabiu, z którym mieszkańcy Podvinja są związani do dziś, odbywa się impreza, podczas której odwiedzający mogą zobaczyć, w jaki sposób kiedyś postępowano z jedwabiem. Kobiety ubrane w jedwabne sukienki, z chustkami na głowie, dosłownie oślepiają swoim pięknem, a kto się nie przyłączy do tańca kolo, do którego przyjmowani się wszyscy, przepuści wyjątkową okazję doświadczenia prawdziwej radości tutejszych mieszkańców. Poza jedwabiem uroczystość poświęcona jest również innym zwyczajom, które upiększają życie mieszkańców Podvinja. Z wielkiego kotła bez przerwy leje się dopiero co palona rakija šljivovica, dla łasuchów robione są domowe powidła według dawnych przepisów. Mieszkańcy Podvinja naprawdę wiedzą, jak połączyć zabawę i zdrowie.

W najbardziej na wschód wysuniętej części Chorwacji - w mieście Ilok, od 1962 roku tradycyjnie odbywa się winobranie, tradycja powstała od dawnego srijemskiego zwyczaju spotkań ludzi na początku winobrania w celu pilnowania winnic, przygotowania do pracy i obchodzenia dobrych zbiorów. Na wydarzenie można dojechać również z wycieczką o nazwie „Traminac Express“ i bawić się na imprezach rozrywkowych w dzień i wieczorem. Odbywają się imprezy na winnicach, fachowe i rozrywkowe warsztaty oraz promocje, wystawy, wydarzenia sportowe oraz koncerty folklorystyczne, a wszystko to przy dobrym jedzeniu i winie. Impreza odbywa się w zabytkowym centrum - twierdzy. www.turizamilok.hr

www.tzgsb.hr

110 www.chorwacja.hr 110 www.hrvatska.hr

SLAVONIA DALMACIJA - ZADAR


JESIEŃ W VINKOVCACH Vinkovci 17. - 19.9.

POWRÓT DO DAWNYCH CZASÓW Otrovanec 25.9.

Zdjęcie: Darko Puharić

Zdjęcie: Kristijan Toplak

Mieszkańcy miasta Vinkovci mówią: Niemożliwe, żeby ten, kto raz doświadczy atmosfery Jesieni w Vinkovcach, nigdy tutaj nie wrócił! Naprawdę, trudno jest się oprzeć czarom, które w ciągu tych dziesięciu jesiennych dni przygotowują niestrudzeni gospodarze, zaskakując nimi ze wszystkich stron. Całe miasto razem z gośćmi żyje w tym czasie pieśnią i tańcem. Jesień w Vinkovcach to przegląd folklorystyczny, który nie tylko pielęgnuje tradycję slavońską, ale także zwyczaje wszystkich regionów Chorwacji. W ten sposób świętuje porę roku, kiedy przyroda nagradza całoroczną pracę człowieka. Im głośniejsza pieśń i śmiech, tym większa jest wdzięczność tutejszych mieszkańców za dobre zbiory. Dlatego przyłącz się do nich i poznaj atmosferę dawnych czasów w teraźniejszości.

Powrót do Dawnych Czasów jest prezentacją dawnych rzemiosł i zawodów, ale mieszkańcy regionu Podravina pokazują je w bardzo nowoczesny sposób. Impreza kulturalna, poprzez którą pielęgnują swoje tradycje, bardziej przypomina interaktywne muzeum na wolnym powietrzu. Na oczach odwiedzających opowiadane są dawne historie, w których sami mogą aktywnie uczestniczyć. Każdy może spróbować, jak kiedyś robiło się ciasto na chleb, rozpalało ogień w piecu chlebowym i rozdrabniało pestki dyni. Podravscy malarze naiwni malują na szkle pejzaże regionalne, dorożkarze krążą i zapraszają na przejażdżkę, a dźwięki tambury i cymbałów tylko czekają, żeby porwać do tańca kolo. Oprócz tego są tu liczni wytwórcy miodu, kowale i garncarze. Żeby nie ujawnić wszystkiego, co w gminie Pitomača czeka na gości, zapraszamy, przyjedź i przekonaj się sam.

www.vk-jeseni.hr

www.pitomaca.hr

SLAVONIA DALMACIJA - ZADAR

www.chorwacja.hr 111 www.hrvatska.hr 111


WIECZORY MUZYCZNE ROMBERGA Belišće 05., 12., 19. i 26.11., 03.12.

Zdjęcie: Darko Jančikić

Sigmund Romberg to jeden z ważniejszych kompozytorów początku XX wieku. W Ameryce komponował liczne operetki i muzykę filmową, niektóre z jego utworów, jak muzyka do filmu Mayflower, zdobyły światową popularność. Jednym z jego współpracowników był również George Gershwin. Ponieważ część swojego dzieciństwa Romberg spędził w miejscowości Belišće, jej mieszkańcy dziś z przyjemnością wspominają swojego najsłynniejszego współmieszkańca. Sam przekonaj się o tym, jak to robią i przyjedź na Wieczory Muzyczne Romberga, które poświęcone są promocji teatrów amatorskich. www.belisce.net

112 www.chorwacja.hr 112 www.hrvatska.hr

SLAVONIA DALMACIJA - ZADAR


SREDIŠNJ A HRVATSK A Z AGRZEB


PUCHAR ŚWIATA FIS AUDI „VIP SNOW QUEEN TROPHY” Zagrzeb, 4.1. i 6.1.

ZAGRZEBSKI WEHIKUŁ CZASU Zagrzeb 23.4. - 24.9.

Zdjęcie: Studio Hrg

Zdjęcie: Ivan Vinković

Narciarze Pucharu świata często wspominają zagrzebskie zawody jako najprzyjemniejsze, po części z powodu jakości stoków na górze Sljeme, a po części z powodu niezapomnianej atmosfery. Przez te kilka dni Zagrzeb żyje narciarstwem. Kilkudniowa impreza, która odbywa się na Placu bana Jelačicia i w kilku punktach Sljeme, czyni Puchar Świata w Narciarstwie ekscytującym i rozrywkowym. Jednak cała uwaga zwrócona jest na zawody kobiet i mężczyzn, gdzie prowadzone są prawdziwe bitwy w serdecznym i sportowym duchu.

Gdy tylko kwietniowe słońce przedrze się przez pozostałości zimowych chmur, na zagrzebskich ulicach zaczyna się szereg imprez, które do ponownego jesiennego ochłodzenia, przenoszą nas w preszĨośé. Na ulicach Gornjego Gradu spotkać będzie można osoby, z których Zagrzeb słynie - śpiewaków dawnych pieśni, bohemę, kumy z miejscowości Šestine, a z pawilonu na Zrinjevcu ponownie będzie słychać dźwięki walca i tanga. Zupełnie jak na starych filmach i sentymentalnych fotografiach!

www.vipsnowqueentrophy.com

www.zagreb-touristinfo.hr myspace.com/zagrebackivremeplov

114 www.chorwacja.hr 114 www.hrvatska.hr

ZAGRZEB DALMACIJA - ZADAR


FESTIWAL ŚW. MARKA

TAJEMNICE GRIČU

Zagrzeb 25.4. - 20.5.

Zagrzeb Maj - czerwiec, sierpień - wrzesień

Zdjęcie: Luka Gusić

Zdjęcie: Nina Đurđević

Gornji Grad, najstarsza dzielnica Zagrzebia, to polityczne oraz administracyjne centrum Chorwacji, a nowszy Donji Grad to szersze centrum stolicy Chorwacji; oba bogate są w zabytki, pulsuje tu też życie kulturalne. Wiele miejsc sprawia wrażenie, jak gdyby budowane były z myślą o tym, że prezentowana będzie tu sztuka na najwyższym poziomie, w szczególności muzyka. Dlatego organizatorzy Festiwalu św. Marka zdecydowali się włączyć do programu sale koncertowe i obiekty sakralne i w ten sposób mieszkańcom Zagrzebia oraz ich gościom zaproponować kilka dni muzykowania. W tym roku zapowiedzieli się soliści krajowi i zagraniczni oraz zespoły, których występy zaprą dech w piersiach.

Oferta turystyczna Zagrzebia wzbogacona została o ciekawą wycieczkę nocną po Gornjim Gradzie. Zwiedzanie Gornjego Gradu w późnych godzinach nocnych jest dla osób, które chcą poznać historyczną i tajemniczą stronę stolicy Chorwacji. Zwiedzający aktywnie biorą udział w różnych inscenizowanych wydarzeniach z historii Zagrzebia, niektóre z nich mogą być straszne a niektóre niezwykle przyjemne. Zwiedzanie oparte jest o fakty historyczne, po części z powieści Maiji Jurić Zagorki oraz o znane legendy miasta, jest szczególne ze względu na wieczorową porę oraz przebranych przewodników i postaci, które w malowniczy i interaktywny sposób prezentują wydarzenia z historii Zagrzebia.

www.festivalsvmarka.hr

www.katapult.hr www.zagreb-touristinfo.hr

ZAGRZEB DALMACIJA - ZADAR

www.chorwacja.hr 115 www.hrvatska.hr 115


FESTWAL FILMU ŻYDOWSKIEGO

LATO NA STROSSIE Zagrzeb 25.5. - 5.9.

Zagrzeb 22. - 28.5.

Fotografia: archiwum JFF

Zdjęcie: Proglas

Zagrzeb jest gospodarzem jedynego w swoim rodzaju festiwalu filmowego na świecie, jedynego który w swoim bogatym programie filmowym, muzycznym i dzięki wielu spotkaniom ze światowej sławy reżyserami, producentami i aktorami promuje kulturę żydowską i dialog między narodami. Festiwal odbywa się w kinie „Europa“, jednym z najpiękniejszych i najstarszych kin artystycznych na tych terenach. Miłośnicy filmów żydowskich i kultury przez cały dzień mogą oglądać bezpłatne projekcje najlepszych dział filmowych, a wieczorem słuchać muzyki. Czeka na nas około 40 filmów w kategoriach filmu krótkometrażowego, dokumentalnego i fabularnego o wysokiej wartości artystycznej. Wszystkie spektakle dostosowane są dla gości z zagranicy dzięki tłumaczeniom na język angielski. Honorowym przewodniczącym Festiwalu Filmu Żydowskiego jest Pan Branko Lustig, producent, który otrzymał dwa Oscary za filmy „Lista Schindlera“ i „Gladiator“.

W jednym z najbardziej romantycznych miejsc na Gornjim Gradzie - Promenadzie Strossmayera - odbywa się wydarzenie w ramach, którego codziennie odwiedzający mogą brać udział w bezpłatnych koncertach muzyki etno, jazz, soul i innych, jest też kolonia plastyków i inne atrakcje. W ramach Lata na Strossie organizowane są również tradycyjne imprezy jak na przykład obchody półrocza z pokazem ogni sztucznych, Wybory najpiękniejszego psa kundla, pokazy mody uczniów z zagrzebskich szkół wzornictwa. www.ljetonastrosu.com

www.jff-zagreb.hr

116 www.chorwacja.hr 116 www.hrvatska.hr

ZAGRZEB DALMACIJA - ZADAR


FLORAART

CEST IS D’BEST

Zagrzeb 31.5. - 5.6.

Zagrzeb 2. - 12.6.

Archiwum: Floraart

Zdjęcie: Proglas

Wzdłuż południowego brzegu rzeki Savy położona jest dzielnica, którą mieszkańcy Zagrzebia nazywają Nowym Zagrzebiem (Novi Zagreb). Osiedla Nowego Zagrzebia są przetkane oazami zieleni. Jedną z nich jest Bundek, jezioro, wokół którego znajdują się ścieżki spacerowe i plac zabaw dla dzieci. Ze względu na swoje piękno Bundek jest idealnym miejscem organizacji międzynarodowej wystawy ogrodniczej FloraArt, wystawy kwiatów, na której zobaczyć można niezliczone kombinacje kolorów i poczuć zapachy różnorodnych oraz ciekawych kwiatów ozdobnych.

W centrum miasta nie mametra kwadratowego powierzchni, którego nie mogliby zająć uliczni artyści, weseli i wspaniali ludzie, wykorzystujący każdą okazję, by rozweselić przechodniów, którzy pośpiesznie załatwiają swoje sprawy. Zatrzymaj się i pozwól, by dowcipny klaun rozbawił Cię do łez, wynagrodź śmiechem pracę człowieka, który swoje życie poświęcił przekazywaniu dobrych wibracji. Albo zamknij oczy i wsłuchaj się w muzykę ulicznych artystów, pozwól, by akrobata przekonał Cię, że ciało ludzkie jest bardziej gibkie niż myślałeś. Niech żonglerzy i połykacze ognia zahipnotyzują Cię swoimi spektaklami ulicznymi, niech mimowie i czarodzieje poszerzają granice fantazji i niech nie będzie Ci ciężko wynagrodzić ich szczerymi oklaskami i drobnymi monetami, wrzuconymi do kapelusza. Wszyscy oni są tutaj w czasie Cest is d’best, festiwalu, który na 10 dni zmienia ulice centrum Zagrzebia w pogodny świat cyrku i teatrów ulicznych. Przez cały rok miasto nie jest tak kolorowe i pogodne jak wtedy, kiedy po jego ulicach przechadzają się klauni i artyści uliczni, którzy, uwierzcie, na festiwal przyjeżdżają z najbardziej odległych części świata.

www.floraart.net

www.cestisdbest.com

ZAGRZEB DALMACIJA - ZADAR

www.chorwacja.hr 117 www.hrvatska.hr 117


EUROKAZ FESTIWAL

T-MOBILE INMUSIC FESTIVAL

Zagrzeb 15. - 25.06.

Zagrzeb 20. - 22.6.

Zdjęcie: Aglae Bory

Archiwum: T-Mobile INmusic Festival

Zespoły teatralne ze wszystkich stron świata od lat uczestniczą w zagrzebskim festiwalu teatrów, popularnym Eurokazie. Goście przyjeżdżający do Zagrzebia mogą poznać aktualne tendencje w sztuce teatralnej. Wspaniała produkcja, doskonałe wykonanie i międzynarodowa współpraca to tylko niektóre z czynników, które z festiwalu stworzyły znaczące wydarzenie o charakterze międzynarodowym. Nie zastanawiaj się zbyt długo nad tym, które z przedstawień wybrać, bo na każde chętnych jest więcej niż biletów.

Wyspa chorwackiej młodzieży na zagrzebskim jeziorze Jarun w ciągu ostatnich kilku lat uzasadniła swoją nazwę. Przez trzy czerwcowe dni spływa tutaj tĨum młodych ludzi, spragnionych dobrej zabawy i dobrej muzyki, a to właśnie oferuje im T-Mobile InMusic Festival. Mianowicie, w ciągu minionych pięciu lat wydarzenie na Jarunie dostało się na listę kluczowych europejskich festiwali letnich, tak dzięki liście zaproszonych gości, na której znajdują się liczne, renomowane nazwiska z globalnej sceny muzycznej, jak i doskonałej atmosferze.

www.eurokaz.hr

118 www.chorwacja.hr 118 www.hrvatska.hr

www.inmusicfestival.com

ZAGRZEB DALMACIJA - ZADAR


ZAGRZEBSKIE WIECZORY LETNIE

MIĘDZYNARODOWY PRZEGLĄD FOLKLORU

Zagrzeb 1. - 30.7.

Zagrzeb 20. - 24.7.

Archiwum: Dyrekcja Koncertowa Zagrzeb

Zdjęcie: Davor Šiftar

Od muzyki klasycznej przez jazz do folkloru - miłośnicy muzyki poważnej w lecie znajdą coś dla siebie. Z każdego zaułka Gornjego i Donjego Gradu dochodzą romantyczne dźwięki. Wieczory w swojej dwudziestopięcioletniej tradycji dumne są nie tylko z występów znanych muzyków, ale również z przedstawiania młodych, zawsze entuzjastycznych artystów, którzy swoją świeżością wzbogacają program.

Zagrzeb też ma swój przegląd folkloru, kultury tradycyjnej, której wartości są w Chorwacji wyjątkowo cenione i przekazywane z pokolenia na pokolenie. Zagrzebski przegląd folkloru zainspirowany został podobnym wydarzeniem, odbywającym się w latach 30. ubiegłego wieku i z niego czerpał tematy. Na przeglądzie można poznać tradycje związane z określonymi datami, zwyczaje typu wesela, karnawał, uroczystości dożynkowe czy tradycje charakterystyczne wyłącznie dla poszczególnych regionów Chorwacji. W ten sposób osoby odwiedzające Zagrzeb mają szansę zobaczyć i poznać wiele cennych zwyczajów, typowych dla innych regionów Chorwacji.

www.kdz.hr

www.msf.hr

ZAGRZEB DALMACIJA - ZADAR

www.chorwacja.hr 119 www.hrvatska.hr 119


I.A.A.F. - MIĘDZYNARODOWY MEETING LEKKOATLETYCZNY Zagreb,13.9.

ŚREDNIOWIECZNE DNI NA MEDVEDNICY P.P. Medvednica 24. - 25.9.

Archiwum: Wspólnota Turystyczna Miasta Zagrzeb

Archivum: JUPP Medvednica

Do Zagrzebia w tym roku zawitają liczni lekkoatleci - zdobywcy medali olimpijskich, mistrzowie świata i rekordziści. Zagrzebski Meeiting ma ponad 50 letnią historię i wysokie miejsce w świecie lekkoatletyki. To są tylko dodatkowe powody, dla których miłośnicy zawodów sportowych nie powinni o nim zapomnieć. Pozostałe powody obronią sportowcy swoim duchem i umiejętnościami.

Życie górników niejednokrotnie jest metaforą ciężkiego życia, wypełnionego pracą i wyrzeczeniami. Dlatego wizyta w starych kopalniach to nie tylko zwiedzanie ich mrocznych głębin. To coś o wiele bardziej poważnego, to oddanie czci ludziom, których praca i wysiłek uważane są za najcięższy i największy trud człowieka. W średniowieczu, na górze Medvednica, na wysokości 830 m n.p.m., górnicy wydobywali rudę cynku i ołowiu. Pozostałości kopalni przetrwały do dziś, zostały odpowiednio zagospodarowane i zamienione w atrakcję turystyczną. Odwiedź starą kopalnię i przypomnij sobie, jak się kiedyś żyło, a później delektuj się przyrodą Medvednicy i specjałami schroniska Grafičar.

www.zagreb-meeting.com

www.pp-medvednica.hr

120 www.chorwacja.hr 120 www.hrvatska.hr

ZAGRZEB DALMACIJA - ZADAR


ZAGRZEBSKI FESTIWAL FILMOWY

ADWENT W SERCU ZAGRZEBIA

Zagrzeb 16. - 22.10.

Zagreb 27.11. - 18.12.

Archivum: Zagrzebski Festiwal Filmowy

Archiwum: KDZ

Zagrzebski Festiwal Filmowy to miejsce, w którym spotykają się nie tylko miłośnicy filmu, ale także osoby, którym jego program otwiera nowe horyzonty sztuki filmowej. Prezentowane są tu filmy niekoniecznie komercyjne, a raczej artystyczne. Wszystkie filmy wyświetlane na Zagrzebskim Festiwalu Filmowym później stają się hitami, nawet wśród poważnej publiczności filmowej. Niejednokrotnie nie wchodzą one do regularnej dystrybucji, więc całe wydarzenie jest też wyjątkową okazją, by je w ogóle zobaczyć. Obok pokazów filmowych odbywają się również świetne koncerty, dzięki czemu festiwal w Zagrzebiu nie tylko poszerza wiedzę o filmie, ale także gwarantuje doskonałą zabawę.

Adwent w sercu Zagrzebia to tradycyjne wydarzenie przedświąteczne odbywające się na centralnym placu miasta, bogaty program muzyczny i artystyczny stwarza przawdziwą atmosferę Adwentu i Świąt Bożego Narodzenia. Zainteresowani mieszkańcy i goście naszego miasta w czasie trwania wydarzenia mogą brać udział w licznych programach towarzystw artystyczno-kulturalnych, chórów dziecięcych, zespołów tanecznych, iluzjonistów oraz zespołów wokalnych i instrumentalnych, a wszystko to pod przewodnictwem Świętego Mikołaja dla szczęścia najmłodszych. www.adventzagreb.com

www.zagrebfilmfestival.com

ZAGRZEB DALMACIJA - ZADAR

www.chorwacja.hr 121 www.hrvatska.hr 121


ZAGRANICZNE PRZEDSTAWICIELSTWA I PLACÓWKI CHORWACKIEJ WSPÓLNOTY TURYSTYCZNEJ Kroatische Zentrale für Tourismus, 1010 Wien, Am Hof 13, Österreich, tel.: +43 1 585 38 84 fax: +43 1 585 38 84 20 e-mail: office@kroatien.at Kroatische Zentrale für Tourismus, 60313 Frankfurt/M, Hochstrasse 43, Deutschland tel.: +49 69 23 85 350 fax: +49 69 23 85 35 20 e-mail: info@visitkroatien.de Kroatische Zentrale für Tourismus, 80469 München, Rumfordstrasse 7, Deutschland tel.: +49 89 22 33 44 fax: +49 89 22 33 77 e-mail: kroatien-tourismus@t-online.de Ente Nazionale Croato per il Turismo, 20122 Milano, Piazzetta Pattari 1/3, Italia tel.: +39 02 86 45 44 97 fax: +39 02 86 45 45 74 e-mail: info@enteturismocroato.it Ente Nazionale Croato per il Turismo, 00186 Roma, Via dell’ Oca 48, Italia tel.: +39 06 32 11 0396 fax: +39 06 32 11 1462 e-mail: officeroma@enteturismocroato.it Chorvatské turistické sdružení, 110 00 Praha 1, Krakovská 25, Česká Republika tel.: +420 2 2221 1812 fax: +420 2 2221 0793 e-mail: infohtz@iol.cz, info@htz.cz Chorvátske turistické združenie, 821 09 Bratislava, Trenčianska 5, Slovenská Republika, tel.: +421 2 55 562 054, +421 2 55 415 415 fax: +421 2 55 422 619 e-mail: infohtz@chello.sk

122 www.chorwacja.hr 122 www.hrvatska.hr

Horvát Idegenforgalmi Közösség, 1054 Budapest, Akademia u. 1, Magyarország tel.: +36 1 267 55 88 fax: +36 1 267 55 99 e-mail: info@htz.hu

Office National Croate du Tourisme, 1000 Bruxelles, Vieille Halle aux Blés 38, Belgique tel.: +32 2 55 018 88 fax: +32 2 51 381 60 e-mail: info-croatia@scarlet.be

Office National Croate de Tourisme, 75116 Paris, 48, avenue Victor Hugo, France tel.: +33 1 45 00 99 55, +33 1 45 00 99 57 fax: +33 1 45 00 99 56 e-mail: infos.croatie@wanadoo.fr

Хорватское туристическое сообщество, 123610 Moscow, Krasnopresnenskaya nab. 12, office 1502, Russia tel.: +7 495 258 15 07 fax: +7 495 258 15 07 e-mail: HTZ@wtt.ru

Croatian National Tourist Office, London W6 9ER, 2 Lanchesters, 162-164 Fulham Palace Road, United Kingdom tel.: +44 208 563 79 79 fax: +44 208 563 26 16 e-mail: info@croatia-london.co.uk Croatian National Tourist Office, New York 10118, 350 Fifth Avenue, Suite 4003, U.S.A. tel.: +1 212 279 8672 fax: + 1 212 279 8683 e-mail: cntony@earthlink.net Narodowy Ośrodek Informacji Turystycznej Republiki Chorwacji, 00-675 Warszawa, IPC Business Center, ul. Koszykowa 54, Polska tel.: +48 22 828 51 93 fax: +48 22 828 51 90 e-mail: info@chorwacja.home.pl Kroatiska turistbyrån, 11135 Stockholm, Kungsgatan 24, Sverige tel.: +46 8 53 482 080 fax: +46 8 20 24 60 e-mail: croinfo@telia.com Kroatisch Nationaal Bureau voor Toerisme, 1081 GG Amsterdam, Nijenburg 2F, Nederland tel.: +31 20 661 64 22 fax: +31 20 661 64 27 e-mail: kroatie-info@planet.nl

INFORMACJE DALMACIJA - ZADAR

Hrvaška turistična skupnost, 1000 Ljubljana, Gosposvetska 2, Slovenija tel.: 386 1 23 07 400 fax: 386 1 23 07 404 e-mail: hrinfo@siol.net Kroatische Zentrale für Tourismus, 8004 Zürich, Badenerstr. 332, Switzerland tel.: +41 43 336 2030 fax: +41 43 336 2039, e-mail: info@kroatien-tourismus.ch Oficina de Turismo de Croacia, 28001 Madrid, Calle Claudio Coello 22, esc.B,1°C, España tel.: +3491 781 5514 fax: +3491 431 8443 e-mail: info@visitacroacia.es Kroatiens Turistkontor, Bjørnholms Allé 20; 8260 Viby J; Danmark tel.: +45 70 266 860 fax: +45 70 239 500 e-mail: info@altomkroatien.dk クロアチア政府観光局 Ark Hills Executive Tower N613, Akasaka 1-14-5, Minato-ku, Tokyo 107-0052 tel.: +81 03 6234 0711 fax: +81 03 6234 0712 e-mail: info@visitcroatia.jp


WYDAWCA: Chorwacka Wspólnota Turystyczna Z RAMIENIA WYDAWCY: mr. sc. Niko Bulić, dyrektor REDAKTORZY: Milo Sršen, Mihaela Kadija KONSULTACJE PROJEKTU: Stipe Maleš, Slavija Jačan-Obratov KONCEPCJA I TEKST: K&K Promotion TŁUMACZENIE: Abis KOREKTA: Artur Jan Bukowski i Urszula Dzierżawska-Bukowska ZDJĘCIA: Dziękujemy wszystkim instytucjom kulturalnym i turystycznym oraz Chorwackiej Wspólnocie Turystycznej za udostępnienie materiałów fotograficznych. DESIGN I PRZYGOTOWANIE GRAFICZNE: K&K Promotion DRUK: Tiskara Velika Gorica ROK: 2011. Wydawca nie gwarantuje, że zamieszczone informacje są w pełni aktualne oraz nie ponosi odpowiedzialności w przypadku, gdy okażą się one niedokładne lub ulegną zmianie. Niniejsza broszura jest bezpłatna.

INFORMACJE

www.chorwacja.hr

123


GRATIS

Chorwacka Wsp贸lnota Turystyczna Iblerov trg 10/4, 10000 Zagreb Chorwacja tel.: +385 1 4699 333 fax: +385 1 4557 827 e-mail: info@htz.hr www.chorwacja.hr

Kalendarz wydarzeń kulturalnoturystycznych 2011  

2011 WYDARZEŃ KULTURALNO- TURYSTYCZNYCH MAŁY KRA J NA WIELKIE WAKAC JE www.chorwacja.hr ISTRIA 5 - 15 KVARNER 16 - 29 LIKA - KARLOVAC 30 - 3...

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you