Page 93

Bilgi Üniversitesi Matematik Mühendisliği’nde birlikte eğitim gören Sümeyye Ceylan ve Zeynep Handan Aydoğan; yıllar sonra çocuklarla ilgili eğlenceli ama bir o kadar da öğretici çalışmalar yapan Usturlab Çocuk Atölyeleri’nde tekrar buluştu. Geçtiğimiz günlerde Eyüp Belediyesi’nin desteğiyle hayallerinden biri olan Ali Kuşçu Uzay Üssü’nün açılışını da yapan Usturlab yöneticileri Sümeyye Ceylan ve Zeynep Handan Aydoğan ile hem çalışmalarını hem de geleceğe dair projelerini konuştuk. Viyana’da eğitim alan Sümeyye Ceylan, projenin ilk çıkış noktasının bu şehirde geçirdiği yıllar olduğunu ifade ediyor. Zeynep Handan ise; Usturlab’ı kurarken, çocukların heyecanlarını yitirmeden eğitimlerine devam etmelerini ve meraklarını geliştirerek geleceğin mucitleri olmaları için onlara yol göstermeyi amaçladıklarını dile getiriyor. Öncelikle çocuklar için bilim atölyeleri kurmak fikri nasıl oluştu? Viyana’da bir yandan eğitimimi sürdürürken bir yandan da Faruk Ceylan ile evlendim. 2010 yılında bir oğlumuz oldu: Mehmet Selim. O zaman Viyana bana çok başka bir yanını açtı. Çocuk dostu şehir olma yüzünü gördüm. Üniversiteler, sanat galerileri, müzeler, ulaşım sistemi, kreşler… Tüm sosyal sistem onlar için de ayrıca tasarlanmıştı. Bu durumdan çok etkilendim. Oğlum 2 yaşında iken İstanbul’a geri döndüğümüzde ne kadar yoksun bir şehirle karşı karşıya olduğumu fark ettim. ‘Karanlığa küfretmek yerine bir mum yakalım’ diye

Usturlab nedir?

Astronomi ölçümlerinde kullanılan tarihi bir ölçüm cihazıdır. Güneş ay, gezegen ve yıldızların konumlarını belirlemek için kullanılır. Ayrıca yerel saatin ve namaz vakitleri de vaktiyle usturlab kullanılarak hesaplanıyordu.

Usturlab’ı kurmaya karar verdik.

En çok ilgi gören atölyelerinizden biri olan orman kaşifleri hakkında bilgi verir misiniz?

Niçin usturlab ismini seçtiniz? Astronomi merakımız sebebi ile isim annemiz ve her şeyimiz olan illüstratör arkadaşımız Güliz’in de katkısıyla Usturlab’ı seçtik kendimiz tanımlamak için. Karmaşık ve dalgalı bir denizde kaybolmamayı başarmış kadınlar olarak tüm çocuklarımıza da kendi yönlerini kendileri bulabilecekleri ve hayat hikayelerini oluşturmada yardımcı usturlablar sunmak istedik. Atölyeleri, projeleri oluştururken hangi kriterleri göz önünde bulunduruyorsunuz? Faaliyetlerimizi tanımlayan iki söz var. İbn-i Sina ‘nın ‘Bilim ve sanat itibar görmediği toplumları terk eder.’ sözünü ülkemizden yakın tarihinden yaşayarak görmemizden ötürü motive edici bir ifade olarak görüyoruz. W. Durrant’ın ‘Bilim felsefe ile başlar ve sanat ile biter’ sözü ise bir atölyeyi tasarlarken izlediğim yol haritasını tam olarak açıklıyor diyebiliriz. Çocuklarla her bilimsel konuyu felsefi bir sorgulama ile başlatıp deneysel, gözlemsel bir süreçten geçirip bir sanat faaliyeti ile bitiriyoruz. Mümkün olduğunda ceplerinde cevaplanmış sorular ve cevabını kendi arayacakları motivasyonla birlikte yeni sorular ile evlerine gitmelerini sağlamak niyetimiz. Usturlab, 3-18 yaş arası tüm çocuk ve gençlere bilimi sevdirmek amaçlı her bilim dalından atölyeler tasarlayan, hazırlayan ve sunan genç bilim insanlarının bir araya geldiği bir oluşum.

Orman kaşiflerinde 3-6, 7-9, 11-12 yaşlar arasındaki ekoloji ve biyoloji dersini sadece kitaptan ezbere yapmış ve maalesef okula gittiğinde yapacak olan çocuklara ‘yaşayarak öğrenme’ de dediğimiz metot ile uyguluyoruz.

$UDOóNȏ&28175</Ζ)(Country Life 56. Sayı  

Aylık Yaşam Dergisi olarak Göktürk ve Kemerburgaz'da yayın yapan Country Life dergisinin 56. sayısı çıktı.

Country Life 56. Sayı  

Aylık Yaşam Dergisi olarak Göktürk ve Kemerburgaz'da yayın yapan Country Life dergisinin 56. sayısı çıktı.

Advertisement