Page 24

024

WIADOMOŚCI sport

Do zobaczenia w Londynie! Zakończyła się dwunasta edycja Pucharu Świata siatkarzy. Polacy wystartowali w tej imprezie po raz piąty, ale po raz drugi zajęli drugie miejsce. Triumfowali Rosjanie. W ciągu 15 dni drużyny rozegrały po 11 spotkań każdy z każdym. Trzy najlepsze ekipy zapewniły sobie udział w igrzyskach.

»

Pierwszy turniej odbył się w 1965 r. w Warszawie, a biało-czerwoni zajęli w nim drugie miejsce. W trzech kolejnych nie udało im się już stanąć na podium. Od 1977 r. PŚ organizuje Japonia. Grają w nim przede wszystkim mistrzowie i niektórzy wicemistrzowie kontynentów, Japonia jako gospodarz oraz dwa zespoły dzięki tzw. dzikiej karcie przyznawanej przez Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej (FIVB). To właśnie dzięki niej w Japonii wystąpili także

403_01-31 depesze.indd 24

Polacy, którzy w europejskim czempionacie zajęli trzecie miejsce. Na zakończenie Pucharu Świata polscy siatkarze przegrali w Tokio z Rosjanami 2:3 (23:25, 25:23, 22:25, 25:17, 15:17) i po raz drugi w historii zajęli drugie miejsce w całym turnieju. Dzień wcześniej zapewnili sobie udział w igrzyskach olimpijskich w Londynie. By myśleć o zwycięstwie w całym turnieju, Polacy musieli pokonać Rosjan za trzy punkty (3:0 lub 3:1). Do spotkania podeszli

bardzo skoncentrowani i zapowiadali, że interesuje ich tylko najwyższy stopień podium. Podopieczni Andrei Anastasiego do Japonii polecieli w połowie listopada. W ciągu 15 dni rozegrali 11 spotkań. Odnieśli osiem zwycięstw i ponieśli trzy porażki w tie-breaku – z Brazylią, Iranem i Sborną. Rosjanie, którzy zajęli w turnieju pierwsze miejsce, podobnie jak Polacy, do Kraju Kwitnącej Wiśni przylecieli dzięki tzw. dzikiej karcie przyznawanej przez Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej (FIVB). «