Converse Create Next Zin

Page 1

CIĄGLE KWITNĘ ZAMIAST ZRYWAĆ


“CREATE NEXT” TO GLOBALNA INICJATYWA CONVERSE, KTÓRA ŁĄCZY MŁODYCH LUDZI, MOTYWUJĄC TYCH, KTÓRZY KORZYSTAJĄ Z KREATYWNOŚCI, DO ZMIANY ŚWIATA NA LOKALNYM POZIOMIE. W RAMACH “CREATE NEXT” ODDAJEMY GŁOS ZESPOŁOWI ALL STARS - MŁODYM, KREATYWNYM REPREZENTANTOM GENERACJI Z, ABY MOGLI OPOWIEDZIEĆ O WAŻNYCH DLA SIEBIE SPRAWACH POPRZEZ SZTUKĘ, KTÓRA TOWARZYSZY IM NA CO DZIEŃ.

ALL STA POLSKIE POMOCĄ CZY ZIN WSPIERA I NORIAK POKAZA KAŻDE, N

NAPĘ PRZE DALE INSP MOŻL


ARSI, W CZASIE DEBATY WYBRALI TEMAT PRZEWODNI EJ AKCJI “CREATE NEXT”, O KTÓRYM OPOWIADAJĄ ZA Ą RÓŻNYCH ŚRODKÓW WYRAZU: MURALU, FOTOGRAFII NU, KTÓRY WŁAŚNIE CZYTASZ. W PRACY NAD MATERIAŁAMI ALI ICH MENTORZY - KAROL GRYGORUK, KASIA GOLA KI - KTÓRZY INSPIROWALI NASZ ZESPÓŁ! RAZEM, CHCEMY AĆ I NAUCZYĆ KOLEJNE POKOLENIE KREATYWNYCH, ŻE NAWET NAJMNIEJSZE DZIAŁANIE CZYNI RÓŻNICĘ!

ĘDZANI PRZEZ TYCH, KTÓRZY EŁAMYWALI BARIERY, RUSZAMY EJ TAM, GDZIE PROWADZI NAS PIRACJA I TWORZYMY NOWE LIWOŚCI.


@ROZALIA_CH CREATE NEXT JEST DLA MNIE KREATYWNĄ PRZESTRZENIĄ DO TWORZENIA I DZIELENIA SIĘ SWOIMI DOŚWIADCZENIAMI. DZIAŁAMY ZESPOŁOWO, TWÓRCZO, PORUSZAMY WAŻNE DLA NAS TEMATY I INSPIRUJEMY SIĘ NAWZAJEM.

@MVKOLAJ.A CREATE NEXT JEST DLA MNIE NOWYM SPOJRZENIEM I MOŻLIWOŚCIĄ DO PRZEŁAMYWANIA SWOICH BARIER MENTALNYCH I SPOŁECZNYCH. POMAGA MI TWORZYĆ CORAZ TO NOWSZE POMYSŁY I WYMYŚLAĆ PROJEKTY, KTÓRE MOGĄ INSPIROWAĆ TEŻ INNYCH DO DZIAŁANIA.

@ANYAYA

DLA MNIE CR OZNACZA M DLA MŁODYC KREATYWNI SIEBIE, ROBIĄC I UMIEJĄ. TO P GDZIE MOŻE SIĘ NASZYMI POMYSŁAMI COŚ NA NOW NAPĘDZAĆ P SPOŁECZEŃ DLA NOWEJ KREATYWNY PÓJDĄ JESZ

@ZZZ

PROJEKT CR CONVERSE T NIEZWYKŁ TWORZENIA PROJEKTÓW Z CAŁEGO ŚWI INSPIRUJĄCE O PCHAJĄ MNIE DZIAŁANIA. MA ROZWIJANIA S NA MOICH


ASYNSKA

REATE NEXT MOŻLIWOŚĆ CH LUDZI, BY IE WYRAŻAĆ C TO, CO LUBIĄ PRZESTRZEŃ EMY DZIELIĆ I POGLĄDAMI, I, WYMYŚLAĆ WO I WSPÓLNIE POSTĘP DLA ŃSTWA ORAZ J GENERACJI YCH, KTÓRZY ZCZE DALEJ.

ZIETEK

REATE NEXT TO DLA MNIE ŁA SZANSA A CIEKAWYCH W Z LUDŹMI IATA. POZNAJE OSOBY, KTÓRE DO DALSZEGO AM MOŻLIWOŚĆ SIĘ I SKUPIENIU H PASJACH.

@SAMADHI.VERA CREATE NEXT OTWIERA NAM NOWE MOŻLIWOŚCI WSPÓLNEGO ODKRYWANIA NOWYCH OBSZARÓW NASZEJ WYOBRAŹNI, ODWAŻNYCH INNOWACJI. PROCES DZIAŁANIA, JAK I EFEKTY WSPÓŁPRACY POKAZUJĄ NAM, ZE RAZEM ZMIENIAMY ŚWIAT.


CIĄGLE KWITNĘ, CZYLI C KWITNĘ, CZYLI JESTEM SOBĄ I NIE ZRYWAM, BO MAM JUŻ WSZYS

CIĄGLE KWITNĘ Z

TRAKTUJĘ PRZEDMIOTY Z SZACUNKIEM, ABY USZANOW JUŻ TERAZ MAM WSZYSTKO, CZE


CIĄGLE SIĘ ROZWIJAM. I NIE BOJĘ SIĘ TEGO POKAZAĆ. STKO, ABY MÓC WYRAZIĆ SIEBIE.

ZAMIAST ZRYWAĆ

WAĆ DROGĘ, KTÓRĄ PRZESZŁY, ŻEBY DO MNIE DOTRZEĆ. EGO POTRZEBUJĘ, ABY DZIAŁAĆ.


MAMY JUŻ WSZYSTKO, ŻEBY WYRAŻAĆ SIEBIE KASIA GOLA Mówi się, że w przyrodzie nic nie ginie. W kilkudniowych, kilkumiesięcznych, a czasem kilkuletnich cyklach - natura odradza się sama. Nieustannie zatacza koło. My - ludzie - czasem zapominamy, że jesteśmy jej częścią. Ciągle poszukujemy nowości, zabierając naturze to, co mogłoby się odradzać, a następnie nie wykorzystujemy tego i nie dbamy o to tak, jak powinniśmy. Przez naszą ekspansywność, brak szacunku i lekkomyślność doprowadziliśmy do katastrofy klimatycznej, za którą będziemy musieli wziąć odpowiedzialność, aby przetrwać. To zła nowina, którą każdy już słyszał. Ale mam też dobrą. Dobra jest taka, że nie tylko mamy wystarczająco dużo zasobów, aby ponownie z nich tworzyć i korzystać, przez co minimalizować nasz negatywny wpływ na środowisko.


MAMY JUŻ WSZYSTKO, ŻEBY SIĘ ROZWIJAĆ JAKO LUDZKOŚĆ I JEDNOSTKI, A JEDNOCZEŚNIE NAPRAWIAĆ TO, CO ZEPSULIŚMY MY ORAZ POPRZEDNIE POKOLENIA. MAMY JUŻ WSZYSTKO, ABY WYRAŻAĆ SIEBIE!


TO MY JAKO KONSUMENCI DECYDUJEMY CODZIENNYMI WYBORAMI, UWAGĄ, NASZYM PORTFELEM ORAZ POSTAWAMI. POSŁUGUJĄC SIĘ TYM, CO ZOSTAŁO JUŻ STWORZONE, KREATYWNOŚCIĄ, WIEDZĄ NAUKOWĄ, TECHNOLOGIĄ, KRYTYCZNYM MYŚLENIEM, I Z ICH POMOCĄ WYRAŻAJĄC SIEBIE - MOŻEMY WPŁYNĄĆ NA NAJWAŻNIEJSZE ZMIANY SYSTEMOWE. NA NIC SIĘ NIE ZDAJE OGLĄDANIE SIĘ ZA SIEBIE ORAZ NA POPRZEDNIE POKOLENIA. DUŻO JUŻ ZOSTAŁO POWIEDZIANE I NIE CHCĘ BRZMIEĆ CLICHÉ… ALE TO MY JESTEŚMY PRZYSZŁOŚCIĄ I TAM POWINNIŚMY PATRZEĆ.


STOI ZA MNĄ NAUKA. JEŚLI CHCEMY SPOGLĄDAĆ WSTECZ - TO TYLKO PO TO, ŻEBY WYCIĄGAĆ WNIOSKI, WYKORZYSTAĆ I ODNAWIAĆ TO, CO JUŻ ZOSTAŁO STWORZONE. SAMI MUSIMY BYĆ ZMIANĄ, ABY WYMÓC JĄ NA INNYCH. MAMY WSZYSTKO, CZEGO POTRZEBA, ŻEBY BYĆ TYM, CO CHCEMY WIDZIEĆ I ABY PRZYSZŁE POKOLENIA MOGŁY MYŚLEĆ O ROZWOJU ZAMKNIĘTEGO SYSTEMU, A NIE NAPRAWIANIU TEGO, CO ZOSTAŁO ZEPSUTE.

KASIA GOLA ZAŁOŻYCIELKA GEEKGOESCHIC, INDUSTRY ADVISOR WEARFITS - RESEARCHERKA, ANALITYCZNA ORAZ STRATEŻKA UŻYCIA NOWYCH TECHNOLOGII W BIZNESIE I MARKETINGU W BRANŻY MODOWEJ. GLOBALNA AMBASADORKA CONVERSE’A W 2019 ROKU.


KROKÓW POWINNO ZOSTAĆ POWZIĘTYCH WIELE I NA WSZYSTKIE MOŻEMY WPŁYNĄĆ. TEN ZIN, NAPISANY PRZEZ GRUPĘ ALL STARS, JEST MANIFESTEM ZMIAN, KTÓRE CHCEMY WIDZIEĆ. KONCENTRUJE SIĘ NA TYM, JAK MOŻNA WYKORZYSTAĆ TO, CO MAMY, ABY WYRAŻAĆ SIEBIE POPRZEZ MODĘ. PRZECZYTACIE O RECYKLINGU, UPCYKLINGU, SECONDHANDACH I DZIAŁANIU NA RZECZ JUTRA. NIECH TO BĘDZIE WASZA INSPIRACJA MODOWA, ALE I DO TWORZENIA PROJEKTÓW ORAZ STARTUPÓW, KTÓRYMI BĘDZIECIE KREOWAĆ NOWĄ RZECZYWISTOŚĆ.


JUŻ TERAZ MAMY WSZYSTKO, CZEGO POTRZEBUJEMY… TERAZ WYSTARCZY DZIAŁAĆ! KASIA GOLA @GEEKGOESCHIC
TEN ZIN JEST WY PRACY GRUPY PIĘ ALL STARS, KTÓR POPRZEZ SWOJE DZIAŁANIE CHCĄ PRZYSZŁOŚĆ. ZN W NIM NIE TYLKO PRZEMYŚLENIA, A RÓWNIEŻ DOSKO JAK W CODZIENN TWORZYĆ COŚ, W SIEBIE, A JEDNOC ZMIENIAĆ ŚWIAT I CZERPAĆ Z TEGO DO DZIEŁA!


YNIKIEM ĘCIU RZY E Ą ZMIENIAĆ NAJDZIESZ O CIEKAWE ALE ONAŁE RADY NYM ŻYCIU WYRAŻAĆ CZEŚNIE NA LEPSZE O RADOŚĆ.


ROZALIA ROZALIA OZALIA

FOTOGRAFIE @MARY.BOROWIAK

@ROZALIA_

R E T O W Ł Z OŚ IA D P


_CH

RA E T ZŁO WIA DOŚ R A I P LUM

ZŁO TE RA DO D Ś Y W LUM IAD PIA CZ ON RY

J NE Y O D Z A R DC IA W RY A


Lumpeksy to kopalnie oryginalnych, ponadczasowych, świetnych jakościowo ubrań, które tylko czekają, aż jakiś vintage freak zanurkuje w koszu „wszystko za 5 zł” i zeskanuje wzrokiem i dotykiem każdą z tych rzeczy. Chciałabym przekazać moją miłość do lumpeksów dalej, dlatego podzielę się z Tobą wskazówkami, które pozwolą Ci lepiej odnaleźć się w sklepach z odzieżą używaną.

ZANIECZYSZCZENIA WÓD, EMISJA GAZÓW CIEPLARNIA I PRODUKOWANIE DUŻEJ ILO ODPADÓW...

ŹRÓDŁA 1, 2. HTTPS://UNECE.ORG/FILEADMIN/DAM/RCM_WEBSITE/ RFSD_2018_SIDE_EVENT_SUSTAINABLE_FASHION.PDF


... to tylko część grzechów popełnianych przez przemysł tekstylny. Każdego roku na wysypiska trafia aż 85%(1) wszystkich tekstyliów, a ich produkcja odpowiada za 10% emisji dwutlenku węgla(2) przez ludzi. Promowanie ekologicznych rozwiązań pozwala wpłynąć pozytywnie na naszą planetę. Jednym z kroków, które możemy wykonać, jest świadome nabywanie nowych ubrań. Tylko jak to zrobić? Dobrym wyborem są zakupy z drugiej ręki. Sama buszuję po lumpeksach od dziecka. Zaczynałam od urządzania rodzinie pokazów mody po zakupach i wyszukiwania starych, porcelanowych lalek.

ANYCH OŚCI

TERAZ DORADZĘ CI, JAK SZUKAĆ PEREŁEK Z DRUGIEJ RĘKI!


NIE MA SECONDHANDÓW DOBRYCH I ZŁYCH, KLUCZEM DO SUKCESU JEST CZĘSTE ZAGLĄDANIE.

Ten sam lumpeks raz może świecić pustkami lub dziurawymi koszulami, a kolejnym razem znajdziesz w nim same perełki. Warszawa, nie Warszawa – wszędzie się da! Liczą się chęci, zapas czasu (wiem, że z tym może być trudno) i dobre nastawienie. Kluczową rolę podczas buszowania po ciucholandach pełni także cierpliwość. Ważne jest, aby przeglądać dokładnie każdą rzecz, wieszak po wieszaku. Nieraz między jednym a drugim zaplącze się jakaś piękność, która tylko czekała, aż wyciągniemy ją z czeluści zacienionego kąta w lumpie. Warto także zaglądać do każdego działu w sklepie – w pidżamach często można znaleźć vintydżowe koszule nocne, które świetnie sprawdzają się jako sukienki, w męskim dziale mają najlepsze bluzy i swetry, w damskim nieraz trafi się coś dla panów, a w dziecięcym swoją garderobę mogą uzupełnić osoby o drobnej posturze.


SZUKAJCIE DUŻO, CZĘSTO WRACAJCIE DO LUMPEKSÓW, GDZIE POPRZEDNIM RAZEM NIC NIE ZNALEŹLIŚCIE I CIESZCIE SIĘ UDANYMI ŁOWAMI! FOTOGRAFIE @MARY.BOROWIAK


Szukaj ubrań z dobrymi składami, z lepszą jakością. Nie dość, że będą służyły dłużej, to Twój komfort noszenia także wejdzie na wyższy poziom. Przy każdej rzeczy szukaj metki ze składem, ucz się, które materiały są dla Ciebie najlepsze. Z czasem zaczniesz rozpoznawać je po dotyku, co jest świetną umiejętnością i bardzo przydaje się podczas lumpeksowych łowów.

DOTYKAJ MATERIAŁY I CZYTAJ METKI Latem najlepiej postawić na len, bawełnę, lyocell lub wiskozę – przepuszczają one powietrze i pozwalają Twojej skórze oddychać. Zimą oczywiście króluje wełna, której w secondhandach jest pod dostatkiem, trzeba tylko dokładnie szukać.


JAKIE MATERIAŁY WYBRAĆ?


JEDWAB – DELIKATNY, WYTRZYMAŁY, SUBTELNY, ODPORNY NA ROZCIĄGANIE I GNIECENIE, WCHŁANIA WILGOĆ, ZATRZYMUJE CIEPŁO. BAWEŁNA – NATURALNA, WYTRZYMAŁA, ODDYCHA, WYDAJNA, WCHŁANIA WILGOĆ, NIE UCZULA, MIŁA W DOTYKU. LEN – PRZEWIEWNY, ANTYALERGICZNY, ANTYBAKTERYJNY, BARDZO TRWAŁY, PRZY PRODUKCJI NIE SZKODZI ŚRODOWISKU.


WISKOZA – PRZEWIEWNA, KOMFORTOWA, DELIKATNA, PRZYJEMNA DLA SKÓRY, WCHŁANIA WILGOĆ, NIE UCZULA. WEŁNA – LECZNICZA, CIEPŁA, WCHŁANIA WILGOĆ, NIE GNIECIE SIĘ, WOLNO SIĘ BRUDZI, ODPORNA NA WYSOKĄ TEMPERATURĘ LYOCELL (TENCEL) – MAŁE ZUŻYCIE WODY PODCZAS PRODUKCJI, ODDYCHAJĄCY, WYTRZYMAŁY, DOBRZE UKŁADA SIĘ NA CIELE, ODPORNY NA ZAGNIECENIA, ELASTYCZNY.


...do lumpeksów trafiają ubrania w lepszym i gorszym stanie. Dziurki i plamy spotyka się często – mając odpowiednie umiejętności, można z nimi walczyć i uratować znalezioną przez siebie perełkę. Tutaj świetną sprawą jest wykorzystywanie materiału z drugiego obiegu i stworzenie z niej czegoś nowego. Warto też korzystać z usług małych zakładów rzemieślniczych takich jak: szewc, kaletnik, czy krawcowa. Często jednak nie zauważamy wady nie do uratowania, nie mamy czasu na naprawę i kupujemy rzecz, która później jedynie zalega w szafie. Kto nie miał takiego faila, niech pierwszy rzuci kamieniem! Dokładniejsze oglądanie tego, co kupujemy, pozwoli nam popełniać tych błędów mniej.

FOTOGRAFIE @MARY.BOROWIAK


Najwygodniejszą opcją jest plecak, do niego zawsze można wrzucić awaryjną torbę w razie, gdyby kupiło się więcej rzeczy. Dodatkowo, z plecakiem dużo łatwiej jest przeglądać ubrania, bo mamy wolne ręce. Zrobisz większe zakupy w lumpie obok? Schowasz je do plecaka i możesz robić tour po kolejnych! Wygoda jest tutaj bardzo ważna i unikamy dzięki niej niepotrzebnych zakłóceń i frustracji.

NOŚ ZE SOBĄ WŁASNĄ TORBĘ, A NAJLEPIEJ PLECAK PLASTIKOWYM SIATOM Z LUMPA MÓWIMY NIE!


NIE WYBIERAJ KONKRETNEGO DNIA, W KTÓRY CHCESZ ZROBIĆ ZAKUPY – BŁĘDNYM PRZEKONANIEM JEST TO, ŻE W CZASIE DOSTAWY ZNAJDZIEMY NAJWIĘCEJ I NAJLEPIEJ.


Często w kolejnych dniach ubrania są dowieszane, także wiele pięknych rzeczy możecie znaleźć również kilka dni po dostawie. Warto też uważać na pułapkę, jaką jest najtańszy dzień i wyprzedaż. Pewnie i wtedy można trafić na świetne zdobycze, trzeba jednak trzymać się rozsądku i nie wykupić połowy sklepu z przekonaniem, że jak kosztuje to grosze, to można. By nie zasypywać się niepotrzebnymi przedmiotami i nie generować kolejnych odpadów – warto zastanowić się, czy na pewno potrzebuję danej rzeczy, czy mam do czego ją założyć i czy w szafie nie mam już czegoś podobnego. Zakupy w lumpeksach to świetna zabawa i przede wszystkim świadomy i mądry wybór, którym przyczyniamy się do pomocy naszej planecie. Mam nadzieję, że wypisane przeze mnie podpowiedzi okazały się przydatne, a cały tekst uświadomił lub przypomniał Ci o tym, że secondhandy to miejsca pełne pięknych i oryginalnych ubrań.

NIE POZOSTAŁO MI NIC, TYLKO ŻYCZYĆ CI UDANYCH ŁOWÓW!


MIKOŁAJ MIKOŁAJ MIKOŁAJ @MVKOLAJ.A


FOTOGRAFIE @MAKARONTYLKOALDENTE

DLACZEGO MŁODE POKOLENIE, MA TAK DUŻE ZNACZENIE DLA NASZEJ PRZYSZŁOŚCI ?? ??? ???? ????? ?????? ???????


CZĘSTO MÓWI SIĘ, ŻE MŁODE POKOLENIE NIE MA DOŚWIADCZENIA, WIĘC NIE JEST W STANIE NIC ZROBIĆ W NASZYM SPOŁECZEŃSTWIE. OCZYWIŚCIE NIC BARDZIEJ MYLNEGO! TO PRZECIEŻ MY STANOWIMY FUNDAMENT PRZYSZŁOŚCI, W KTÓREJ BĘDZIE NAM DANE ŻYĆ.

NO WŁAŚNIE, A JAKA B TA PRZYSZŁOŚ BĘDZIE MIEJSCE, W KTÓ BĘDZIEMY ŻYĆ, PRACO ZAKŁADAĆ NASZE ROD ZASTANAWIAŁEŚ SIĘ M JAK BĘDZIE WYGLĄ TO MIEJSCE? NA OB CHWILĘ WSZYSTKO ZM W KIERUNKU WYNISZC GO. MOŻE JES W NASZYM POKOL MOŻE NASTĘPNYM, JE NIE MA TO TAK NAPR WIĘKSZEGO ZNACZ


BĘDZIE ŚĆ? TO TÓRYM OWAĆ, DZINY. MOŻE, ĄDAŁO BECNĄ MIERZA CZENIA SZCZE LENIU, EDNAK AWDĘ ZENIA.

Gdy będziemy już dorośli, a brak odpowiedzialności i szacunku do środowiska, wejdzie nam w nawyk to, czego nauczymy nasze dzieci i przyszłe pokolenia? Tego, w jaki sposób zniszczyć naszą planetę, czy może tego, co zrobić, aby ją ochronić? Wydaje mi się, że to jest retoryczne pytanie. Powiesz może “Okej, w takim razie, co niby ja jeden/na mogę zrobić?”. Odpowiedź jest prosta.

MOŻESZ WSZYSTKO.


JEŚLI KAŻDY MYŚLAŁBY, ŻE JAKO SAMOTNA JEDNOSTKA NIEWIELE ZDZIAŁA, TO W REZULTACIE CAŁE NASZE ŚRODOWISKO JUŻ DAWNO BY SIĘ ROZPADŁO. W PRZESZŁOŚCI DZIEWCZĘTA I CHŁOPCY W NASZYM WIEKU BILI SIĘ O WOLNĄ POLSKĘ. WALCZYLI W POWSTANIACH, W LEGIONACH PIŁSUDSKIEGO, W OBRONIE LWOWA, W POWSTANIU WARSZAWSKIM, CZY POD MONTE CASSINO. CZASY SIĘ ZMIENIŁY, TO FAKT. JEDNAK FAKTEM JEST TEŻ, ŻE RAZEM Z CZASEM, ZMIENIŁY SIĘ PROBLEMY NA TLE SPOŁECZNYM I OGÓLNOŚWIATOWYM. WIĘC TAK JAK ÓWCZESNE MŁODE POKOLENIE, TAK MY TERAZ MUSIMY ZACZĄĆ DZIAŁAĆ I WALCZYĆ O NASZĄ PRZYSZŁOŚĆ.


Może nie zdajesz sobie z tego sprawy, jednak jest wiele rzeczy, które możesz włączyć do swojego życia.

WRÓĆMY JEDNAK DO PYTANIA: “CO JESTEŚ W STANIE ZROBIĆ?”. Przede wszystkim recykling. Nie myśl o tym, jako o obowiązku, a jako czymś, co jest ci w stanie pomóc i spowoduje lepszą przyszłość. Kolejnym aspektem, z którego możesz nie zdawać sobie aż tak sprawy, jest to, że inspirujemy się świadomie i nieświadomie społeczeństwem, czyli sobą nawzajem. Można to wykorzystać do wprowadzania zdrowych nawyków i uświadamiania osób z naszego otoczenia! Dobrym rozwiązaniem, które na szczęście zyskuje coraz większy rozgłos, są secondhandy. Jest to bardzo ekologiczne rozwiązanie, które możemy z łatwością wprowadzić do naszego codziennego życia. Pamiętajmy jednak, że przede wszystkim musimy nauczyć się rozsądnego kupowania.


OSOBIŚCIE ZADAJĘ SOBIE ZAWSZE PYTANIE: “CZY BĘDĘ W STANIE DOPASOWAĆ TO DO RESZTY SWOJEJ GARDEROBY?”, “CZY FAKTYCZNIE TEGO POTRZEBUJĘ, CZY PO PROSTU CHCE TO POSIADAĆ?”.


Ć J

Następną super kreatywną i inspirującą inicjatywą jest przerabianie ubrań, dzięki któremu możemy również dać drugie życie naszej garderobie. Dodatkowo czyni nas to oryginalnymi, a przecież tego w obecnych czasach szuka każdy z nas - naszego własnego, oryginalnego

JA


PRZEZ TO, ŻE MAM TAK DUŻE WZAJEM ODDZIAŁYWANIE N SIEBIE NAWZAJEM CZASEM SAMA RO DAJE O WIELE WIĘ CI SIĘ MOŻE WYDA DLATEGO ROZMAW

DZIĘKI TEMU UŚWIADAMIAMY SIĘ WZAJEMNIE I DAJEMY R SĄ IGNOROWANE, A NIE POWINNY BYĆ. MOŻESZ NAWET P I WYJŚĆ Z INICJATYWĄ PRZEPROWADZENIA LEKCJI NA TEN SUPER POMOCNE.

JEDNAK WIADOMO, ŻE NIE KAŻDY Z NAS PRZEPADA ZA WY I NIE CZUJE SIĘ KOMFORTOWO W CENTRUM UWAGI, DLATE WYKORZYSTAĆ TAK BLISKICH NAM SOCIAL MEDIÓW, KTÓR CO DZIEŃ? WYSTARCZY, ŻE UDOSTĘPNISZ SPRAWDZONE T A NASTĘPNE OGLĄDAJĄCE CIĘ OSOBY, MOGĄ PUŚCIĆ TO

USŁYSZAŁEŚ PEWNIE KIEDYŚ Z UST DOROSŁEGO: “MŁODE JEST W STANIE ZROBIĆ, BO NIE WIEDZĄ, JAK WYGLĄDA PR MAJĄ JESZCZE ŻADNEGO DOŚWIADCZENIA”. JEDYNĄ PRA MAM DOŚWIADCZENIA, JAK WYGLĄDAŁA ICH RZECZYWIST


ROZGŁOS RZECZOM, KTÓRE PÓJŚĆ O KROK DALEJ N TEMAT, CO RÓWNIEŻ JEST

YGŁASZANIEM PRZEMÓW EGO CZEMU BY NIE RYCH UŻYWAMY, NA TREŚCI NA TEN TEMAT, JESZCZE DALEJ.

E POKOLENIE, NIC NIE RAWDZIWE ŻYCIE I NIE AWDĄ JEST TO, ŻE NIE TOŚĆ. JEDNAK WIEM,

JAK WYGLĄDA MOJA I W JAKIM KIERUNKU ZMIERZA. TO MY BUDUJEMY NASZĄ PRZYSZŁOŚĆ, W KTÓREJ NAM BĘDZIE DANE ŻYĆ. TO W NASZYCH RĘKACH LEŻY NASZA PRZYSZŁOŚĆ I TO OD NAS ZALEŻY, CZY ZECHCEMY RUSZYĆ DO PRZODU, CZY CIĄGLE SIĘ COFAĆ.

MY MNE NA M, OZMOWA ĘCEJ, NIŻ AWAĆ. WIAJMY!


TWORZĘ Z TEGO, C TWORZĘ Z TEGO, C TWORZĘ Z TEGO, C

W

@SAMADH


CO JUŻ ISTNIEJE CO JUŻ ISTNIEJE CO JUŻ ISTNIEJE

WERONIKA WERONIKA

HI.VERA


CORAZ CZĘSTSZYM ZJAWISKIEM JEST NADAWANIE STARYM RZECZOM ORAZ MATERIAŁOM, CZY NAWET ŚMIECIOM DRUGIEGO ŻYCIA. TEŻ TO ROBIĘ!


UPCYCLING UPCYCLING UPCYCLING UPCYCLING REALIZUJĄC SWOJE PROJEKTY ARTYSTYCZNE, UŻYWAM CZĘSTO ODPADÓW – POTENCJALNYCH ŚMIECI, W TEN SPOSÓB NADAJĄC IM NOWE ZNACZENIE. JAK TO ROBIĘ?


PO PIERWSZE WIERZĘ, ŻE INWESTUJĄC W NATURĘ, INWESTUJEMY W NASZĄ PRZYSZŁOŚĆ. DLATEGO TEŻ CORAZ WIĘCEJ LUDZI, W TYM JA, ZACZYNA TWORZYĆ ORAZ KUPOWAĆ ŚWIADOMIE UWZGLĘDNIAJĄC NIEROZŁĄCZNĄ RELACJĘ CZŁOWIEK-OBIEKT-ŚRODOWISKO. CORAZ WIĘCEJ MÓWI SIĘ O ZASADZIE 3R - REDUCE, REUSE, RECYCLE, CO MOŻNA DOSTRZEC WŚRÓD MŁODSZYCH POKOLEŃ. JAKO PROJEKTANTKA UWAŻAM, ŻE JEST TO DOBRA STRATEGIA PROJEKTOWANIA PRODUKTU, PONIEWAŻ DZIAŁA WIELOPŁASZCZYZNOWO.


– MATERIAŁ!

MOJA RADA - ZARÓWNO PROJEKTUJĄC, JAK I KUPUJĄC, ZASTANAWIAJMY SIĘ, CO MOŻEMY ZROBIĆ, ŻEBY NASZYMI DZIAŁANIAMI WSPIERAĆ NATURĘ LUB POZOSTAWAĆ NEUTRALNYM KLIMATYCZNIE. UWAŻAM, ŻE WIEDZA NA TEMAT MATERIAŁÓW, MOŻLIWOŚCI PRZETWARZANIA ICH, WYTRZYMAŁOŚCI ORAZ PRAKTYCZNOŚCI W UŻYTKOWANIU JEST KLUCZOWA! PROJEKTUJĄC, STARAM SIĘ PAMIĘTAĆ, ŻE FUNKCJONALNOŚĆ I WYGODA MUSZĄ SIĘ ŁĄCZYĆ Z NEUTRALNYM STOSUNKIEM OBIEKTU DO ŚRODOWISKA.


Inaczej nadawanie obiektom drugiego życia może się wiązać z niepotrzebną nadprodukcją. Stawiam sobie jasne warunki - zaprojektowany wyrób powinien zużywać jak najmniej energii oraz nie emitować szkodliwych dla otoczenia substancji, oraz nie wytwarzać hałasu. Projektując produkt, staram się robić to w sposób ponadczasowy, czyli pracować nad tym by wyrób cechował się doskonałością realizacji projektowej, na którą składa się niezawodność i trwałość.

Produkty codziennego i regularnego użytku prawie zawsze są zapakowane w plastik. Tworząc materiał “nieśmiertelności” plastik - uwikłaliśmy się jako społeczeństwo w toksyczną relację, która na pierwszy rzut oka przypomniała spełnienie marzeń pod względem wygody i łatwości produkcji. Jednak problem pojawił się na etapie destrukcji. Otaczający nas z każdej strony plastik jest często problematyczny pod względem recyklingu i upcyklingu.

Z TĄ MYŚ PROJEKT ŻE KAŻDY SIĘ DO ZA PLANETY LUB WIĘK Z ZEBRAN I ŚMIETN STWORZ PRZEWIJ OTWARC USZKODZ SŁOMKI, Z TWORZ


ŚLĄ STWORZYŁAM T, KTÓRY UŚWIADAMIA, Y Z NAS PRZYCZYNIA ANIECZYSZCZANIA Y W MNIEJSZYM KSZYM STOPNIU. NYCH ODPADÓW Z ULICY NIKÓW ORAZ MAGAZYNÓW ZYŁAM SERIĘ KOSTIUMÓW. JAŁY SIĘ BUTELKI, CIA OD PUSZEK, FOLIÓWKI, ZONE FELGI Z ULICY, ODPADY BUDOWLANE ZYW SZTUCZNYCH. TWORZENIE UBRAŃ ZE ŚMIECI BYŁO WYZWANIEM, PONIEWAŻ FOLIE I PLASTIK RÓŻNEGO RODZAJU TO TRUDNY PRZY PRACY MATERIAŁ – ZWŁASZCZA JEŚLI CHODZI O KOSTIUMY, KTÓRE MUSZĄ ZNOSIĆ GWAŁTOWNE RUCHY I NAPIĘCIA MATERIAŁU.


Z czasem zaczęłam zauważać, że dobór odpowiednich materiałów i połączenie ich w wytrzymałą, porządną całość jest nie lada wyzwaniem. Kostiumy są metaforą życia w plastiku oraz opowieścią o niewygodnej relacji z plastikiem, w którą się uwikłaliśmy niczym w pajęczynę. 13 sylwetek kostiumów odnosi się do rocznego cyklu 13 księżyców - kalendarza natury. Od nowiu do pełni. Nasza relacja z naturą jest w tym momencie historii kluczowa dla przyszłości ludzi na całym świecie.ŻEJ NA PLASTI

SPOJRZAŁAM DŁU Obecnie z plastikowych odpadów tworzę biżuterię, w której łączę naturalne materiały kamień, srebro, drewno z materiałami z odzysku. Dzięki temu biżuteria jest bardziej wytrzymała i ma ponadczasowy charakter. Mając świadomość, że wiele śmieci nie nadaje się po trafieniu na wysypisko do odzysku, warto pomyśleć, czy możemy dać potencjalnemu odpadowi drugie życie, tym samym tworząc coś kreatywnego, co wesprze przy okazji środowisko. Mam na to kilka sprawdzonych rozwiązań! Najlepszym sposobem, jaki dotąd odkryłam na recykling foliówek i innego rodzaju plastikowych siatek i folii jest sprasowanie ich razem w jeden materiał. Pod wpływem gorącej temperatury siatki delikatnie się rozpuszczają, łącząc się w całość, a po zastygnięciu materiał twardnieje i staje się bardziej wytrzymały. Idąc tą drogą, zaczęłam eksperymentować z plastikowymi butelkami. Okazał się to strzał w dziesiątkę!


POJRZAŁAM DŁ

UŻEJ NA PLASTIK

Przy upcyklingowaniu butelek, ważne jest, żeby wiedzieć, co chcemy zrobić, aby wyciąć odpowiednie kształty - plastik deformuje się pod wpływem temperatury! Po wycięciu kształtów chwytamy pęsetą wycięty fragment i trzymamy nad ogniem świeczki ostrożnie i delikatnie modelując kształt i tym samym utwardzając plastik. Należy uważać, żeby nie przypalić plastiku, który będzie opadać pod wpływem wysokiej temperatury. Po podgrzaniu elementy nabiorą bardziej organicznych kształtów, przypominających nieodkryte przedtem gatunki morskiej flory.


WYCINAJĄC BUTELKĘ PAMIĘTAJCIE, ABY ZOSTAWIĆ JAK NAJMN ODPADÓW I RESZTEK. ROBIĄC OTWORY W PLASTIKOWYCH ELEMENTACH, ZWRÓĆ UWAGĘ, ŻEBY NIE BYŁY ONE ZA BLISKO KRAW PONIEWAŻ JEST SZAN ŻE WTEDY ELEMENT ODPADNIE PODCZAS UŻYTKOWANIA.


Ę,

NIEJ .

ĆCIE Y WĘDZI, NSA,

Innym ciekawym sposobem jest tworzenie abstrakcyjnych obrazów z kolorowych siatek, a następnie zgrzewanie ich. Czasem śmieję się, że to nowa forma tworzenia tybetańskich mandali. Dla tych, którzy nie wiedzą - mnisi w Tybecie tworzą mandale z piasku, a następnie po skończeniu niszczą je. Jest to rytualny motyw przemijania życia i śmierci. Umiejętność doceniania chwili i próba medytacji prowadzącej do transformacji duchowej.


NIKT NIE JEST IDEALNY! Tworząc biżuterię z materiałów z recyklingu, często nie możemy spełnić wszystkich wymogów jednocześnie, ale świadomość tego nie zwalnia nas od poszukiwania idealnego rozwiązania projektowego w najmniejszym stopniu szkodzącego środowisku. To samo dotyczy naszych świadomych wyborów podczas zakupów i podejmowania decyzji konsumenckich. Inwestując w zrównoważony design i dbając o to, co już posiadamy, inwestujemy w naszą przyszłość.ANYA ANYA ANYA

@ANYAYASYNSK

SZANU SZANU SZANU SZANU


KA

UJ UJ UJ UJ

I I I I

SPRAW, SPRAW, SPRAW, SPRAW,

BY BY BY BY

TRWAŁO TRWAŁO TRWAŁO TRWAŁO


DBASZ O SWOJE UBRANIA? JEŚLI NIE, TO CZAS


OKOŁO 80% KUPOWANEJ ODZIEŻY TRAFIA NA WYSYPISKA ŚMIECI, ZAJMUJĄC MIEJSCE, ZANIECZYSZCZAJĄC POBLISKIE WODY I GLEBY (1) SZANUJĄC TO, CO JUŻ POSIADASZ, MOŻESZ PRZYCZYNIĆ SIĘ DO POPRAWY TEJ SYTUACJI! PODPOWIEM CI JAK!


UBRANIA NIE ZNIKAJĄ OKOŁO POŁOWA Z WYRZUCANYCH OBECNIE UBRAŃ JEST SYNTETYCZNA, A ZATEM TAKA, KTÓRA NIE ULEGA BIODEGRADACJI. OZNACZA TO, ŻE ICH ROZKŁAD MOŻE ZAJĄĆ SETKI LAT, DO TEGO PRODUKUJĄC MIKROPLASTIK I NANOPLASTIK W TRAKCIE! DRUGA POŁOWA JEST BIODEGRADOWALNA (MATERIAŁY NATURALNEGO POCHODZENIA TAKIE JAK BAWEŁNA, LEN, WEŁNA ITD.), ALE POZOSTAJE PROBLEMATYCZNA, PONIEWAŻ PODCZAS ROZKŁADU UWALNIANE SĄ GAZY CIEPLARNIANE PRZYCZYNIAJĄCE SIĘ DO PROBLEMU ZMIAN KLIMATYCZNYCH. (2) CHOĆ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA JUŻ WYPRODUKOWANE PRZEDMIOTY I UBRANIA NIE LEŻY TYLKO NA KONSUMENTACH, WARTO ROBIĆ WSZYSTKO, CO W NASZEJ MOCY, ABY WSPIERAĆ GOSPODARKĘ O OBIEGU ZAMKNIĘTYM. JUŻ TERAZ MAMY NAJWIĘKSZĄ KONTROLĘ NAD TYM, CO STANIE SIĘ Z RZECZĄ PO JEJ ZAKUPIE.


UBRANIA MAJĄ WARTOŚĆ DAWNIEJ ODZIEŻ NIE BYŁA UWAŻANA ZA COŚ, CO MOŻNA UBRAĆ PARĘ RAZY I WYRZUCIĆ (MOŻESZ ZAPYTAĆ DZIADKÓW I RODZICÓW, JAK WYGLĄDAŁ ZAKUP ODZIEŻY W TAMTYCH CZASACH I JAK INACZEJ JEST DZISIAJ). OBECNIE ODZIEŻ NIE JEST JUŻ KUPOWANA SEZONOWO, ALE CO MIESIĄC, A NAWET CZASAMI CO TYDZIEŃ. ZWIĘKSZA TO POSTRZEGANIE UBRAŃ, JAKO PRODUKTÓW NISKIEJ WARTOŚCI I TYM SAMYM ZWIĘKSZA ICH KONSUMPCJĘ. GOSPODARKA O OBIEGU ZAMKNIĘTYM (CIRCULAR ECONOMY) STARA SIĘ ROZWIĄZAĆ TEN PROBLEM I UTRZYMAĆ ZASOBY W OBIEGU TAK DŁUGO, JAK TO MOŻLIWE. PO ZAKOŃCZENIU ICH UŻYTKOWANIA PRÓBUJE PRZETWORZYĆ JE NA INNE TOWARY I ZMINIMALIZOWAĆ ILOŚĆ ODPADÓW. W GOSPODARCE O OBIEGU ZAMKNIĘTYM BARDZO WAŻNE JEST ZACHOWANIE WARTOŚCI PRODUKTU. ABY ROZWIĄZAĆ PROBLEMY ZWIĄZANE Z PRZEMYSŁEM TEKSTYLNYM I MODOWYM, MUSIMY WRÓCIĆ DO WARTOŚCIOWANIA ODZIEŻY. (3)


KAŻDY Z NAS PRAWDOPODOBNIE POSIADA UBRANIA, KTÓRE PRZESZŁY DO ​​NAS Z POKOLENIA NA POKOLENIE. STARE SUKIENKI, KOSZULE, KURTKI… NASI RODZICE, DZIADKOWIE WIEDZIELI, JAK WIELE WYSIŁKU WYMAGA TWORZENIE UBRAŃ, A ICH ZAKUP – PIENIĘDZY. TE ELEMENTY GARDEROBY BYŁY CENIONE W OCZACH NASZYCH RODZIN, NA TYLE, ABY DBAĆ O ICH PRAWIDŁOWE PRZECHOWYWANIE I REGULARNE NAPRAWIANIE. DZIŚ, TO NIE JEST POPULARNA WIEDZA! ABY TO ZMIENIĆ, MUSIMY ZACZĄĆ OD PROSTEGO DOCENIENIA I USZANOWANIA TEGO, ILE ZASOBÓW ZARÓWNO LUDZKICH, JAK I ŚRODOWISKOWYCH WŁOŻONO W WYRÓB ODZIEŻY. MUSIMY ZACZĄĆ TRAKTOWAĆ ODZIEŻ JAKO INWESTYCJE – COŚ, CO BĘDZIEMY MIELI PRZEZ DŁUŻSZY CZAS, O CO BĘDZIEMY DBAĆ. ZAKUP TO TEŻ W JAKIMŚ SENSIE ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TO, ŻEBY PRODUKT NIE WRÓCIŁ DO NATURY W NISZCZĄCY SPOSÓB.


JAK DBAĆ O UBRANIA? Już teraz, my sami możemy wdrożyć elementy circularity w życiu odzieży! Kupujmy tylko wtedy, gdy tego potrzebujemy, kupujmy z drugiej ręki, sprzedawajmy, upcyklingujmy, recyklingujmy! W szczególności upcyklingując przedmiot, przedłużamy jego życie, nadając mu całkowicie niepowtarzalny i nowy wygląd, a tym samym zwiększamy jego wartość. Osobiście uwielbiam, gdy w sklepie z używanymi rzeczami znajduję ubranie, które zostało w jakiś sposób zmodyfikowane. Inny szew, dodatkowa ozdoba lub nie do końca dopasowany guzik. Pokazuje mi to, że poprzedni właściciel troszczył się o to ubranie, uczynił go swoim, dbał o nie. Taka historia bardzo mnie ekscytuje, sprawia, że ​​jestem jeszcze ciekawsza tego ubrania i znacznie bardziej je doceniam. Jeśli kupujemy nowe ubranie, pamiętajmy, że istnieją również sposoby na przedłużenie życia odzieży poprzez świadome dbanie o nią przez cały okres jej użytkowania. Obejmuje to między innymi pranie, przechowywanie i naprawę. Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić i które z pewnością mogą przedłużyć życie ubrań.


ZWRÓĆ UWAGĘ NA TO, CO I JAK WKŁADASZ DO PRALKI

CZYTAJ METKI

Metka na ubraniach może nam podpowiedzieć, jak należy dbać o ubranie. Często zawiera szczegółowe instrukcje dotyczące ogólnej pielęgnacji i przechowywania (w jakiej temperaturze prać, czy należy prać ręcznie itd.). Metka poinformuje nas również, z jakiego materiału ubranie jest wykonane, a to odgrywa również dużą rolę w pielęgnacji, jak i w oddziaływaniu ubrania na środowisko. Włókna syntetyczne, takie jak poliester, uwalniają do wody mikroplastiki, które nie są wyłapywane przez nasze filtry do pralek. Stwarza to duże zagrożenie dla środowiska, dlatego staraj się unikać kupowania tego rodzaju materiałów. Jeśli masz je już w swojej szafie (co jest bardzo prawdopodobne, ponieważ włókna syntetyczne i ich mieszanki z włóknami naturalnymi są jednymi z najbardziej popularnych obecnie materiałów do robienia odzieży), staraj się je nosić i prać rzadziej, żeby nie uwalniać mikroplastiku. Możesz też kupić specjalne kulki do prania, torby i filtry, które wyłapują mikroplastik, jednak mogą być one trudne do znalezienia. Koniecznie porozglądaj się za nimi w Internecie!(6)

Bardzo dobrze sortowanie od według koloru (ciemne i jasn pomóc ubrani w zachowaniu kolorów na dł metę. Podobn nie mieszaj od zrobionej z ba różnych mater na przykład d i bawełnianyc koszulek - to m bardzo zniszc

Kolejna mała wskazówka do przygotowani prania: odwró naszych ubrań lewą stronę pr włożeniem ich pralki może za że tkanina zew z nadrukami i innymi detala oraz guziki i za nie będą podd oddziaływaniu szorstkości pr

UNIKAJ SUSZAREK MASZYNOWYCH

POZNAJ PODS

Suszenie ubrań na wieszaku to najlepszy sposób, aby utrzymać je w świeżości i przedłużyć ich żywotność – nie wspominając już o zmniejszeniu śladu węglowego. Pamiętaj, jeśli suszysz na słońcu, powieś delikatną i kolorową odzież na lewą stronę, aby uniknąć jej wybielania.(5)

Do naprawy odzieży n szycia. Nauka podsta dostępnych online. N pomaga być kreatywn do impulsywnych zak w zakresie niewielkich


ami amki dawane u ralki.

Temperatura wody jest bardzo ważna. Pranie w ciepłej wodzie nie tylko zużywa dużo energii na podgrzanie jej, ale też nadmiernie obciąża tkaniny i może przedwcześnie postarzyć ubrania. Może również powodować kurczenie się odzieży, a tym samym skrócić jej żywotność. Ustawiając temperaturę na niższą, oszczędzasz energię (i pieniądze też)!(7,4)

PIERZ RZADZIEJ

dotycząca ia do ócenie ń na przed h do apewnić, wnętrzna

PIERZ W CHŁODNIEJSZYCH

TEMPERATURACH

e znane dzieży u ne) może iom u łuższą nie, dzieży ardzo eriałów, dżinsów ch może je czyć!(4)

To, jak często i niepotrzebnie pierzemy nasze ubrania, jest główną przyczyną szybkiego tracenia przez nie jakości. Podczas gdy bieliznę i skarpetki należy prać po każdym użyciu, rzeczy typu płaszcze, czy swetry tylko raz na jakiś czas. Jeśli przewietrzysz je przed użyciem, będziesz mógł je nosić częściej. W zimie to samo dotyczy dodatkowych elementów garderoby (ponieważ na ogół mniej się pocimy). W przypadku przedmiotów takich, jak dżinsy możesz powiesić je w łazience, biorąc prysznic, a wilgotna para zapewni im świeżość. Innym sposobem jest włożenie ich do zamrażarki na kilka dni, aby pozbyć się wszystkich bakterii.(4)

STAWOWE TECHNIKI NAPRAWY

nie trzeba mieć zaawansowanych umiejętności szycia, ani nawet maszyny do awowych napraw za pomocą igły i nici jest naprawdę prosta, a wiele tutoriali jest Naprawianie przedmiotu przed wyrzuceniem nie tylko oszczędza pieniądze, ale także nym i pozwala zobaczyć stare przedmioty w nowy sposób, co zmniejsza skłonność kupów. Ponadto większość lokalnych pralni chemicznych ma usługi naprawcze h modyfikacji, takich jak obszywanie lub łatanie, w stosunkowo rozsądnych cenach.(5)


ŻRÓDLA: 1. HTTPS://WWW.ROADRUNNERWM. COM/BLOG/TEXTILE-WASTEENVIRONMENTAL-CRISIS 2. ALLWOOD, J. M., LAURSEN, S. E., DE RODRIGUEZ, C. M., & BOCKEN, N. M. (2015). WELL DRESSED?: THE PRESENT AND FUTURE SUSTAINABILITY OF CLOTHING AND TEXTILES IN THE UNITED KINGDOM. JOURNAL OF THE HOME ECONOMICS INSTITUTE OF AUSTRALIA, 22(1), 42. 3. SHIRVANIMOGHADDAM, K., MOTAMED, B., RAMAKRISHNA, S., & NAEBE, M. (2020). DEATH BY WASTE: FASHION AND TEXTILE CIRCULAR ECONOMY CASE. SCIENCE OF THE TOTAL ENVIRONMENT, 718, 137317. 4. HTTPS://WWW. CONSCIOUSLIFEANDSTYLE.COM/ SUSTAINABLE-CLOTHING-CARE/ 5. HTTPS://GOODONYOU.ECO/ CARING-FOR-YOUR-CLOTHES/ 6. HTTPS://WWW.NYTIMES.COM/ WIRECUTTER/BLOG/REDUCELAUNDRY-MICROFIBER-POLLUTION/ 7. HTTPS://WWW.THEGUARDIAN. COM/SUSTAINABLE-LAUNDRYHABITS/2019/APR/04/LONGERLASTING-CLOTHES-ECO-FRIENDLYTIPSUPCYKLING! UPCYKLING! UPCYKLING! UPCYKLING! PRZEZ PRZEZ PRZEZ PRZEZ SIEBIE SIEBIE SIEBIE SIEBIE YRAŹ YRAŹ YRAŹ YRAŹ

RECYCLING, ZERO WASTE ORAZ RATOWANIE NASZEJ PLANETY to teraz popularne i ważne tematy. Wielu osobom kojarzą się one z przykrym obowiązkiem i ciągłym myśleniem o tym, co trzeba zrobić. Chciałabym przekonać was do zajawki na recycling. Pokaże wam jak czerpać inspiracje i cieszyć się tworzeniem wyjątkowych przedmiotów.


ZUZANNA ZUZANNA ZUZANNA

@ZZZIETEK


ZAJAWKA WIĘKSZOŚĆ Z NAS SŁYSZĄC SŁOWO RECYKLING, MYŚLI O SEGREGACJI ODPADÓW. JEDNAK MAŁO KTO MYŚLI O TYM, JAK WIELE MOŻLIWOŚCI NIESIE ZA SOBĄ IDEA ICH PRZETWARZANIA. OD PLASTIKOWYCH BUTELEK KOSMETYKÓW Z RECYCLINGU PO TORBY Z ODRZUTÓW SKÓRZANYCH Z FABRYK TAPICERSKICH. MOŻLIWOŚCI SĄ NIESKOŃCZONE. ARTYŚCI I NAUKOWCY ŁĄCZĄ SIŁY, OPRACOWUJĄC BIODEGRADOWALNE TWORZYWA MAJĄCE ZASTĄPIĆ PLASTIK. DOBRĄ WIADOMOŚCIĄ JEST TO, ŻE CORAZ WIĘCEJ DUŻYCH MAREK DECYDUJE SIĘ NA ODNAWIALNE MATERIAŁY, W KTÓRYCH JESZCZE NIEDAWNO WIDZIAŁY TYLKO ŚMIECI.


UPCYCLING UPCYCLING UPCYCLING UPCYCLING

Wiadomo, że kupowanie z drugiej ręki jest bardziej ekologiczne, jednak nie musimy poprzestać na przeglądaniu ciuchów w lumpeksach. Jeszcze ciekawszą według mnie ideą jest upcycling, czyli nadawanie starym materiałom nowej formy. Na przykład ze starego obrusu możemy zrobić sukienkę albo materiał ze znoszonych jeansów przerobić na super torebkę. Oczywiście niektóre z tych działań wymagają maszyny i zdolności krawieckich, ale czasami wystarczy gorący klej oraz nożyczki.


Z CZEGO KOR PRZERABIANIE CZĘŚCI GARDEROBY TO ŚWIETNY SPOSÓB NA CUSTOMIZOWANIE NASZEGO STYLU. WIELE DA SIĘ ZROBIĆ, NIE UŻYWAJĄC NAWET MASZYNY. FAJNĄ ZABAWĄ JEST UŻYWANIE FARB DO TKANIN. NUDNY, STARY T-SHIRT DOSTAJE DRUGIE ŻYCIE, A SZARE SPODNIE KOLORU. PRZYDATNE MOGĄ SIĘ TEŻ OKAZAĆ MATERIAŁY DO NAPRASOWANIA. CYRKONIE, ŁATKI, WSTĄŻKI, A NAWET SPECJALNY PAPIER, KTÓRY PO ZADRUKOWANIU MOŻNA UMIEŚCIĆ NA TKANINIE.


POLECAM WPISAĆ W YOUTUBE „THRIFT FLIP”ZNAJDZIECIE TAM DUŻO INSPIRACJI I SZTUCZEK. W POSZUKIWANIU CIEKAWYCH ROZWIĄZAŃ WARTO SKORZYSTAĆ Z PINTERESTA. WYSTARCZY DODAĆ KILKA ZDJĘĆ DO TABLICY, A ALGORYTMY ROBIĄ CAŁĄ ROBOTĘ ZA NAS, PODSUWAJĄC NOWE PROPOZYCJE. TYLKO WYOBRAŹNIA MOŻE NAS OGRANICZYĆ. RECYCLING I UPCYCLING MOGĄ BYĆ ŚWIETNĄ ZABAWĄ, JEŚLI PODEJDZIEMY DO NIEGO W ODPOWIEDNI SPOSÓB. POTRZEBA NAM KREATYWNOŚCI I DYSTANSU. WARTO PRZEJRZEĆ STARE UBRANIA, WYBRAĆ SIĘ DO LUMPEKSU ALBO NA PCHLI TARG. DZIĘKI KREATYWNEMU MYŚLENIU ZAWSZE POWSTAJE COŚ NIEZWYKŁEGO. ZŁAP ZAJAWKĘ!

GDZIE SZUKAĆ INSPIRACJI?

RZYSTAĆ?

Millions discover their favorite reads on issuu every month.

Give your content the digital home it deserves. Get it to any device in seconds.