Page 1

WASP 3D

WASP 3D

Realtime 3D Yayın Grafik ve CG Playout Sistemi Wasp 3D geniş kullanım alanıyla bir ulusal TV kanalının tüm KJ ihtiyaçları dışında sanal stüdyo ihtiyaçlarına da cevap verebilmektedir. Genişlemeye müsait yapısıyla rejiler için düşük maliyetli çözümler sunmaktadır. Sting encapsulater Server'a bağlanacak olan Sting Client sayısı genişlemeye oldukça uygun bir yapı sunmaktadır.

Farklı kaynaklardan gelebilecek data bilgileri otomatik olarak sisteme girilebileceği gibi Data Buzz ile farklı departmanlar data girişlerini kendileri gerçekleştirebilirler (Haber, spor, magazin departmanları gibi).

Rakipleriyle karşılaştırıldığında fiyat avantajının yanısıra texture mapte 4 layer desteklemesi ve phong render yapabiliyor olması bu sistemi tercih edilir hale getirmektedir. Sistem 2 kanal SDI giriş ve bir kanal SDI çıkışa sahip olmasının yanısıra, analog prewiew çıkışına da sahiptir.

WASP 3D WASP 3D

W

www.computorium.com


AVANTAJLARI KULLANIM ALANLARI

Rakipleriyle karşılaştırıldığında fiyat avantajının yanı sıra, texture mapte 4 layer desteklemesi ve phong render yapabiliyor olması, bu sistemi tercih edilir hale getirmektedir. Wasp 3D bir realtime grafik cihazının olması yanında bir çok özelliği de beraberinde getirmektedir. Onu 3D objeleri oluşturmak için kullanımının yanında bir CG playout olarak da kullanabilirsiniz. Database destekli borsa, döviz ve birçok haber bilgisinin yanında tam bir channel branding sistemini tarif etmektedir. Wasp 3D geniş kullanım alanıyla bir ulusal Tv kanalının tüm Kj ihtiyaçları dışında sanal stüdyo ihtiyaçlarına da cevap verebilmektedir. Genişlemeye müsait yapısıyla reji ler için düşük maliyetli çözümler sunmaktadır. Sting encapsulater Server’a bağlanacak olan Sting Client sayısı genişlemeye oldukça uygun bir yapı sunmaktadır. Farklı kaynaklardan gelebilecek data bilgileri otomatik olarak sisteme girilebileceği gibi, Data Buzz ile farklı departmanlar data girişlerini kendileri gerçekleştirebilirler. (Haber, Spor, Magazin departmanları gibi ). Rakipleriyle karşılaştırıldığında fiyat avntajının yanısıra texture map’te 4 layer desteklemesi ve phong render yapabiliyor olması bu sistemi tercih edilir hale getirmektedir. Sistem 2 kanal SDI giriş ve bir kanal SDI çıkışa sahip olmasının yanısıra analog prewiew de bulundurmaktadır.

ÖNEMLİ ÖZELLİKLERİ

Wasp 3D’nin akışı dört temel üzerinde oturmaktadır:

1- Drone Designer

Drone Designer 3D içerikli objeleri oluşturma programıdır. Drone Designer güçlü özellikleriyle grafik artistlerinin 3D animasyonları canlandırmalarına imkan verir. Comb Builder ve kullanıcı arayüzleri için data girişleri oluşturulmasına ve template dosyalarının hazırlanmasına imkan verir. Wasp 3D Gerçek zamanlı Phong gölgelendirme yapabilmektedir.

Basit resimler için phong opsiyonunu kullanarak gerçek görünümüne daha yakın kaliteyi sunabilmektedir. Wasp aynı zamanda Gouraud ve Flat gölgelemeyi de destekler.

Basit şekiller ve geliştirilmiş objeler

Şekiller Adobe Photoshop ta dizayn edilerek 3D Wasp’a import edilebilir. İmport edilen bu şekil üzerinde animasyon uygulanabilir. Objeler aynı zamanda direct X formatlı dosyalardan ve 3ds MAX veya Maya gibi program çıkışlarından import edebilir.

Karakter efektleriyle 3D yazılar oluşturma

Objeler, yazılar veya karakterler anime edilebilirler. Text objeler saat objeleri, kronometreler ve tarihzaman formatları olarak ayarlanabilirler. Objelere çok katmanlı texturemaps ekleme özelliği Her bir materyale birden çok texture maps eklenebilme özelliği bulunmaktadır. Texture Maps basit resimler, Dds maps’ler video dosyaları, canlı ve kromakey görüntüler olabilir.

Objeler üzerinde resim tabanlı geçiş efektleri

Image FX texture kullanarak objeler üzerinde transation ve efektler oluşturulabilir. Key Frame tabanlı efektler oluşturulabilir.

Live video veya disk video ile kromakey oluşturmak Yeşil veya mavi renkli arka zemin kullanarak çok basit ve temiz şekilde kroma key oluşturabilirsiniz.

2- Comb Builder

Comb Builder kullanıcıların, Drone Designer da hazırladığı grafiklere kolay kullanımlı data girişi için kullanılır. Data girişleri için formlara kolay bir şekilde tag eklemek için kontroller konulabilir. C#Net ve VB.NET developer ları complex data girişleri için Comb Builder aryüzünden yararlanabilirler.

Stüdyo çözümü

Wasp 3D Studio, Drone Designer ı içerir.WASP 3D studio güçlü realtime grafikleri oluşturmada oldukça iyi performans gösterir. O çok güçlü bir karakter Jeneratörü olmasının yanında Video tabanlı çalışan bir video compositor ve canlı video girişiyle birlikte kromakey yapmak için oldukça uygundur. Ayrıca bir virtual set olarak kullanılmasının yanında tam bir 3D paketidir. Wasp akışı özellikle broadcast akış ve uygulamaları için oluşturulmuştur. Wasp 3D haber grafikleri ve haber alt yazı geçişlerinde, canlı video uygulamalarında, borsa ve para durumu alt bant geçişlerinde, virtual set oluşumunda, hava durumu grafiklerinde, seçim grafikleri oluşturmada oldukça başarılıdır.

3- Hive Manager

İçerik yönetimi Program ve playlist yönetim işlemleri Çoklu data girişleri için kullanıcı arayüzleri

4- Sting On Air

Playout kullanıcı tarafından kontrolü sağlar

0212.320 88 20

Piyalepaşa Bulvarı, Memorial Center A Blok K:10 34384 Okmeydanı - İSTANBUL © COMPUTORIUM 2006

WASP3D  

Realtime 3D Yayın Grafik ve CG Playout Sistemi

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you