Page 1

ANALITYCY I ZARZĄD nie powinni bujać w obłokach, a jednak...

14

WIEDZA O WŁASNYM PRZEDSIĘBIORSTWIE to największy kapitał

23

EFEKTYWNY CONTROLLING drogą do trafnych decyzji

34

ZARZĄDZAJ MAGAZYNEM wydajnie i nowocześnie

42


SPIS TREŚCI nr 2/2015 (24) 3 / Od redakcji

NOWE ROZWIĄZANIA

4 / Aktualności

38 / Nowe podejście do ekonomii,

6 / Comarch ERP iFaktury24 uznany Turbiną Polskiej Gospodarki w rankingu „Gazety Finansowej”

nowe pokolenie na rynku 42 / Zarządzaj magazynem efektywnie i nowocześnie! Poznaj Comarch WMS 46 / E-pacjent jako element ekosystemu

8

zdalnej opieki medycznej. Profilaktyka na tip top

66 38 RYNEK TEMAT NUMERU 8 / Business Intelligence jutra dostępny już dziś 14 / Analitycy i zarząd nie powinni bujać w obłokach, a jednak… 18 / Sukces w trudnych czasach – czyli o skutecznym i efektywnym zarządzaniu 23 / Wiedza o własnym przedsiębiorstwie to największy kapitał

50 / Produkty Comarch w najdalszych zakątkach świata 54 / Szybkim krokiem po dotacje! 58/ Sukces w zasięgu sieci. O crowdfundingu jako trampolinie biznesu

50

swoich klientów. Business Intelligence w systemach lojalnościowych 31 / Rewolucja Internetu Rzeczy 34 / Efektywny controlling drogą do trafnych decyzji

|

62 / Mobilny biznes, mobilne zagrożenia. Jak można się przed nimi ustrzec? 66 / Jak mówić, by klient chciał słuchać – czyli opowieść o content marketingu 70 / Kolejne zmiany w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów. Czy jest się czego bać?

28 / Świadomie zarządzaj społecznością

2

WIEDZA

NOWOCZESNE ZARZĄDZANIE nr 2/2015 (24)

PO GODZINACH 74 / Bąbelki we włoskim wydaniu

74


NOWOCZESNE ZARZĄDZANIE

Podejmuj decyzje biznesowe na podstawie rzetelnej informacji, nie przypuszczeń!

Magazyn Comarch ERP nr 2/2015 (24) ISSN 2082-1581 Redaktor naczelna: Paulina Pacek Redakcja: Agnieszka Kozłowska Projekt, skład i grafiki: Studio Graficzne Papercut www.papercut.pl Projekt okładki: Tomasz Czaban Wydawca: Comarch SA Al. Jana Pawła II 39a 31-864 Kraków tel.: 12 64 61 000 www.comarch.pl Kontakt dla Czytelników: nz@comarch.pl www.nz.comarch.pl Podyskutuj z nami na www.FB.com/ComarchERP Reklama: nz@comarch.pl Nakład: 1500 egz.

NOWOCZESNE ZARZĄDZANIE jest wydawnictwem bezpłatnym dostępnym w subskrypcji. Artykuły publikowane w niniejszym wydawnictwie mogą być kopiowane i przedrukowywane za wiedzą i zgodą redakcji. Nazwy produktów i firm wymienione w niniejszym wydawnictwie są znakami handlowymi i nazwami towarowymi odpowiednich producentów. Redakcja nie odpowiada za treści zamieszczonych materiałów reklamowych. Redakcja zastrzega sobie prawo do redagowania i skracania tekstów.

Bardzo szybki przyrost danych generowanych przez przedsiębiorstwa i ich otoczenie w połączeniu z rozwojem mobilności i społeczności internetowych stawia przed firmami nowe wyzwania. Coraz większego znaczenia nabiera umiejętność selekcji danych oraz odczytywania wynikających z nich informacji i wyciągania wniosków. Bez wsparcia dedykowanych narzędzi analitycznych przedsiębiorcy są niczym dzieciaki na powyższym obrazku. Jedynie jedno z nich jest w stanie dostrzec całościowy obraz sytuacji, pozostałe – usiłują patrzeć, ale nie widzą… Na stronach najnowszego „Nowoczesnego Zarządzania” radzimy, jak „ustawić się” w tej uprzywilejowanej pozycji, by ważne decyzje podejmować na podstawie rzetelnych informacji, a nie przypuszczeń. Jak podkreśla jeden z naszych rozmówców, Jakub Rutkowski, Dyrektor ds. Operacyjnych K-Consult, to wiedza o przedsiębiorstwie jest jej największym kapitałem. Fakt ten z pewnością wpływa na to, że coraz więcej firm decyduje się na wykorzystanie w swojej działalności platform do integracji, analizy i przetwarzania danych. Wbieżącym numerze o praktycznymwykorzystaniu rozwiązań Business Intelligence opowiadają m.in. Jacek Regiec, prezes zarządu firmy Kantata oraz Maciej Mularski, właściciel i prezes przedsiębiorstwa produkcyjnego Gospodarstwo Ogrodnicze T. Mularski. Z kolei zaproszeni do współpracy eksperci piszą o najciekawszych prognozach i trendach związanych z rynkiem BI. W magazynie także o tym: czy i jak analizować dane w mniejszych firmach oraz jakie nowe perspektywy ich finansowania pojawią się w najbliższym czasie. Zapraszamy do lektury! Redakcja


AKTUALNOŚCI

IDC: Comarch konsekwentnie zwiększa udziały rynkowe i pozostaje największym polskim producentem ERP

LIDER BRANŻY ROLNEJ W POLSCE WDRAŻA COMARCH ERP 2.0 PUH CHEMIROL SP. Z O.O., LIDER BRANŻY ROLNEJ, POSTAWIŁ NA OFERTĘ COMARCH ERP 2.0.

4

Comarch po raz kolejny został polskim liderem rynku aplikacji biznesowych, według najnowszego raportu IDC Poland Enterprise Application Software Market 2015–2019 Forecast and 2014 Vendor Shares. W klasyfikacji generalnej, prezentującej rynek podmiotów dostarczających systemy ERP w Polsce, Comarch utrzymał drugie miejsce. Spośród pięciu największych dostawców obecnych w rankingu, tylko krakowska spółka, jako jedyna firma z polskim kapitałem, zwiększyła swój udział w rynku.

W roku 2014 Comarch był też liderem segmentu Small Business – uzyskując 52,1 proc. udziałów w rynku.

Jak wynika z raportu IDC, dotyczącego polskiego rynku ERP w roku 2014, Comarch utrzymał drugą pozycję, jednocześnie zwiększając udział w rynku do 14,7 proc., co jest niezaprzeczalnym sukcesem firmy. Odnotowano również wzrost przychodu ze sprzedaży do 40,18 mln dolarów, o 18,4 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Comarch pozyskał również największą liczbę nowych klientów wśród producentów ERP.

Firma z powodzeniem kontynuuje swój rozwój technologiczny. W 2014 roku sprzedaż nowoczesnych i zaawansowanych rozwiązań z zakresu chmury danych i mobilności wzrosła o odpowiednio 64 proc. i 33 proc. Wzrasta również popularność sieci społecznościowej Comarch ERP Społeczność, która liczy już ponad 10 tys. użytkowników.

|

– Ten wynik odzwierciedla naszą długoterminową strategię, której celem jest konsekwentny wzrost przychodów ze sprzedaży ERP. W całym 2015 roku planujemy wzrost o około 10 proc., a więc znacznie szybszy niż konkurencja. To powinno pozwolić nam na ponowne zwiększenie udziałów w rynku – mówi Zbigniew Rymarczyk, wiceprezes Comarch SA, dyrektor sektora ERP.

NOWOCZESNE ZARZĄDZANIE nr 2/2015 (24)

Uruchomienie kompletnego systemu zaplanowane jest na styczeń 2017 roku. System usprawni realizację procesów biznesowych we wszystkich działach firmy oraz sprzedaż detaliczną i hurtową w Internecie. Wdrażany system ma również ułatwić pracę stacjonarnych sklepów detalicznych, przedstawicieli handlowych, obsługę magazynu i analizę danych. Dane zostaną zabezpieczone i zarchiwizowane poprzez wykorzystanie Chmury Comarch. – Początkowo rozpatrywaliśmy oferty około 10 dostawców oprogramowania, ale w finale znalazło się już tylko trzech. Comarch wyróżnił się największym doświadczeniem w obszarze odpowiadającym naszym głównym kierunkom działania oraz największą elastycznością w zakresie dostosowania istniejących rozwiązań do naszych potrzeb. Uważamy, że Comarch ERP 2.0 to naprawdę nowoczesne i kompleksowe narzędzie, które zapewni nam przewagę nad konkurencją na kolejne lata – uzasadnia wybór Jarosław Nowicki, Dyrektor Finansowo-Operacyjny PUH Chemirol Sp. z o.o.


AKTUALNOŚCI

Comarch ERP e-Sklep z certyfikatem Trusted Shops

Comarch ERP Altum na egzotycznych terenach Oceanii

Trusted Shops, organizacja zajmująca się oceną e-sklepów pod kątem jakości, przyznała certyfikat platformie e-handlu oferowanej przez Comarch – Comarch ERP e-Sklep. Z rozwiązania korzysta ponad tysiąc sklepów internetowych w Polsce, Niemczech i we Francji.

Produkowany przez krakowski Comarch system klasy ERP, czyli Comarch ERP Altum, podbija najdalsze zakątki świata. Projekt Billabong to przedsięwzięcie przygotowane dla klientów z tak egzotycznych terytoriów jak Nowa Kaledonia oraz Tahiti. Zostanie ono wdrożone w modelu chmury obliczeniowej z Comarch Data Center, znajdującego się w Singapurze.

Z badań wynika, że około 65 proc. Europejczyków kupujących w Internecie jako jedno z głównych kryteriów wyboru danego e-sklepu wskazuje posiadanie wiarygodnego znaku jakości. – Potwierdza się więc przekonanie, że im większe zaufanie, tym większy obrót. Taki efekt osiągają przedsiębiorstwa pracujące z Comarch ERP e-Sklep – mówi Sebastian Ozdoba, Dyrektor Produkcji e-Commerce Comarch ERP.

System Comarch ERP Altum dotarł tam jako pierwszy. Żaden z polskich systemów tej klasy nie pozyskał do tej pory klienta z kraju znajdującego się tak daleko od Polski. – Klient dotarł do Comarch za pośrednictwem Internetu, co świadczy o rosnącej sile marki Comarch na całym świecie oraz o innowacyjności produktu. To ciekawy, międzynarodowy projekt, który pokazuje potencjał naszych rozwiązań do konkurowania w każdym zakątku globalnego rynku i oferowania najwyższej jakości usług nawet na drugim końcu świata – zauważa Arkadiusz Iłgowski, prezes Comarch SAS. Produkt Comarch ERP Altum kontynuuje świetną passę wyników sprzedaży. Ubiegłoroczny sukces, wzrost o 85 proc., może zostać przebity w roku bieżącym: zaledwie po siedmiu miesiącach odnotowano wzrost wysokości 58 proc.

Comarch otwiera „CAL” drzwi do świata nowych technologii ZAKŁAD STOLARKI BUDOWLANEJ „CAL” Z. CYWIŃSKI I WSPÓLNICY SP.J., PRODUKUJĄCY INTELIGENTNE DRZWI DREWNIANE (WYPOSAŻANE W CZYTNIKI LINII PAPILARNYCH), POSTAWIŁ NA WDROŻENIE NOWOCZESNYCH ROZWIĄZAŃ W ZARZĄDZANIU I WYBRAŁ COMARCH ERP XL. Przez ostatnie lata w Zakładzie funkcjonowały trzy niezintegrowane ze sobą rozwiązania informatyczne. Taki model środowiska IT utrudniał zarządzanie i pochłaniał mnóstwo czasu pracowników na synchronizację i aktualizację. Po dokonaniu analizy dostępnych na rynku systemów klasy ERP wybrano system Comarch ERP XL. Dostawcą i wdrożeniowcem była firma SETUP z Suwałk, Partner Comarch ERP. Grzegorz Kosiński, manager ZSB „CAL” odpowiedzialny za zarządzanie logistyką, dostrzega same pozytywy wdrożenia: – Na bazie standardowych narzędzi systemowych można bardzo szybko i skutecznie kojarzyć zamówienia klientów z innymi dokumentami, takimi jak zamówienia na zakup surowców, faktury sprzedaży czy reklamacje zakupowe. Program umożliwia analizy krzyżowe. Budowa kartotek pozwala na wiele możliwości od wysyłania np. ZS (Zamówień Sprzedaży) lub FS (Faktur Sprzedaży) automatem za pomocą e-maila aż po archiwizację różnych informacji, rysunków, załączników.

MAGAZYN COMARCH ERP WWW.NZ.COMARCH.PL

|

5


AKTUALNOŚCI

Comarch ERP iFaktury24 uznany Turbiną Polskiej Gospodarki w rankingu „Gazety Finansowej” Wśród zwycięzców plebiscytu znalazł się system Specjalny dodatek do tygodnika „Gazeta Comarch ERP iFaktury24, otrzymując tytuł najlepszego Finansowa” pt. „Turbiny Polskiej Gospooprogramowania dla MSP. Comarch ERP iFaktury24 to darki” poświęcony został sektorowi małych łatwy w obsłudze program dla małych firm oraz osób i średnich przedsiębiorstw oraz najcieprowadzących własną działalność. Rozwiązanie służy kawszym ofertom dedykowanym dla MSP.  do fakturowania, prowadzenia magazynu oraz uproszczonej księgowości, automatyzując proces prowadzenia KPiR (Księgi Przychodów i Rozchodów). Rozwiązanie umożliwia też prowadzenie sprzedaży towarów w Internecie za pośrednictwem galerii handlowej wszystko.pl lub przez własny sklep internetowy – Comarch ERP e-Sklep. System dostępny jest przez przeglądarkę internetową (w modelu usługowym), dzięki czemu nie wymaga instalowania, a jego aktualizacje wykonują się automatycznie w sposób transparentny dla użytkownika. Z usługi można korzystać na każdym urządzeniu (komputer, telefon, tablet) i w każdym miejscu z dostępem do Internetu. W rozwiązaniu największy nacisk położony został na bezpieczeństwo danych oraz intuicyjność użytkowania. Ponadto Comarch ERP iFaktury24 zawsze gwarantuje zgodność z aktualnymi przepisami prawnymi. Z rozwiązania korzysta już ponad 38 tys. polskich firm.

Mobilność – klucz do sukcesu

ły lekkimi tabletami i smartfonami z aplikacjami, które pozwalają

Wykorzystywanie urządzeń mobilnych w zarządzaniu przed-

ta w kilka sekund. Równie szybko dokumenty trafiają do biur ra-

siębiorstwem nie jest już rzeczą ani nową, ani zaskakującą. Powszechna dostępność smartfonów, tabletów i notebooków, a także szerokie spektrum możliwości ich zastosowania, skłania do czerpania maksymalnych korzyści z dobrodziejstw techniki. Nowocześni przedsiębiorcy, którzy umieją łączyć biznes i trendy technologiczne, wiedzą, że to właśnie w tym połączeniu tkwi sukces – wystarczy tylko dobrze wybrać środki. Możliwość kontroli firmy bez względu na porę czy lokalizację zadowala nie tylko przedsiębiorców, ale też ich klientów, co z kolei przekłada się na dobre wyniki firmy. Rozwiązania mobilne umożliwiają szeroki zakres działań biznesowych, a przy tym obniżają koszty

na szybką i przyjemną obsługę, dostarczając dokument do klienchunkowych. Jedno kliknięcie może sprawić, że wszystkie dane trafią do księgowego. Przedsiębiorca nie traci czasu, a wszystkie formalności załatwione są terminowo. [ Dane zawsze pod ręką ] Szybki wgląd w dokumenty i możliwość bieżącego śledzenia stanu funkcjonowania firmy jest pierwszorzędną wartością, jednak nie mniej ważne jest, by żadne dane nie zostały utracone. Obecnie dostępne rozwiązania gwarantują zachowanie wszystkich danych firmy, dzięki usługom backupu w modelu cloud. Te najbardziej praktyczne i stosunkowo tanie rozwiązania

obsługi przedsiębiorstwa.

oprócz tego, że zapewniają pełne bezpieczeństwo danych, po-

[ Dokument dostarczony w kilka sekund ]

o bezpieczeństwo danych spędzały sen z powiek niejednemu

Wystawienie faktury bezpośrednio u klienta czy też sprawdze-

zania, które mogą przetestować i przekonać się o oferowanym

zwalają na dostęp do nich w dowolnym miejscu i czasie. Obawy przedsiębiorcy. Przechowywanie danych w chmurze to rozwią-

nie stanów magazynowych to wygoda, na jaką jeszcze kilka lat

przez nie wysokim poziomie zabezpieczeń.

temu żaden przedsiębiorca nie mógł sobie pozwolić. Sterty pa-

Agnieszka Drzazga Product Manager, Comarch SA

pierów i długi czas oczekiwania na dokumenty zastąpione zosta-

6

|

NOWOCZESNE ZARZĄDZANIE nr 2/2015 (24)


AKTUALNOŚCI

Comarch dzięki iBard24.pl rzuca rękawicę amerykańskim aplikacjom do backupu danych Rewolucyjne zmiany, które wprowadza Comarch w usłudze iBard24, będą sporym wyzwaniem dla konkurujących z nią produktów. Najważniejszą nowością jest oferowany użytkownikom dodatkowy 1TB darmowej przestrzeni w chmurze. Kolejną przewagą konkurencyjną jest integracja usługi z innymi rozwiązaniami Comarch ERP 2.0. Dzięki temu iBard24 stanie się realnym rywalem dla amerykańskich koncernów.

Comarch od 15 lat inwestuje w rozwiązania w modelu chmury oblicze-

Jak przyznają twórcy rozwiązania Comarch Cloud, backup danych do chmury iBard24 może w pełni konkurować z usługami oferowanymi przez Google czy Microsoft. – W niektórych aspektach może nawet ich wyprzedzać, oferując m.in. integrację usługi z systemami ERP, możliwość backupu plików i baz danych SQL według definiowanego harmonogramu, czy udostępniając użytkownikom powiadomienia o poprawności wykonania backupu – mówi Zbigniew Rymarczyk, wiceprezes Comarch, dyrektor sektora ERP.

niowej, dzięki czemu posiada kompleksową ofertę w tym zakresie. Przychody firmy

ną jest ilość oferowanej powierzchni. Każdy użytkownik iBard24, który korzysta jednocześnie z systemu Comarch ERP, otrzyma za darmo dodatkowy 1TB powierzchni na backup swojej bazy danych. Takiej ilości darmowej powierzchni nie oferuje żadna inna usługa na świecie.

z rozwiązań oferowanych w modelu chmury obliczeniowej wyniosły w 2014 roku

[ iBard24 – co, jak i dlaczego? ]

87 mln zł, co stawia Comarch

iBard24 to popularna usługa do backupu i archiwizacji plików, podostawcę usług w modelu chodzących m.in. z systemów do cloud (wg raportu magazynu zarządzania firmą, archiwum poczty ComputerWorld TOP 200). czy komputerów pracowników. Na Przychody ze sprzedaży iBard24 jest już zarejestrowanych iBard24 wynoszą kilka ponad 80 tys. kont. Wśród klienmln zł, a sprzedaż tego protów są dwa polskie telekomy czy duktu po 7 miesiącach 2015 globalni gracze BP, ArcelorMittal, roku zwiększyła się o 44 proc. Ocean World Lines. Dane prze[ 1TB za darmo, na zawsze ] chowywane są na bezpiecznych serwerach Comarch Data CenWięcej na temat usługi iBard24 Użytkownicy darmowych kont ter, a dostęp do nich możliwy jest http://www.ibard24.pl/ iBard24 otrzymają bezzwrotnie z dowolnego komputera podłą15GB bezpłatnej powierzchni na czonego do Internetu lub urząswoje pliki. Ponadto, wycena kont iBard24 będzie uzadzenia mobilnego (smartfon, tablet). Program umożleżniona od funkcji, z których chce korzystać klient, i od liwia tworzenie i zarządzanie kontami użytkowników liczby użytkowników, a nie jak dotychczas, jedynie od wewnątrz konta głównego, co pozwala usprawnić kopojemności konta. Jednak najbardziej przełomową zmiamunikację i pracę grupową w firmie. jako największego polskiego

MAGAZYN COMARCH ERP WWW.NZ.COMARCH.PL

|

7


TEMAT NUMERU

Business Intelligence jutra dostępny już dziś

8

|

NOWOCZESNE ZARZĄDZANIE nr 2/2015 (24)


TEMAT NUMERU

Rozmiar cyfrowego świata przekroczył wartość 5 zettabajtów, co odpowiada danym zapisanym na 1 250 000 000 000 płyt DVD. Co więcej, ilość danych generowanych przez współczesne przedsiębiorstwa podwaja się każdego roku. Jednocześnie szacuje się, iż zaledwie 0,5 proc. tych danych poddawanych jest analizie. Liczby te doskonale obrazują bolączkę współczesnych przedsiębiorstw, które gromadzą olbrzymie ilości danych, jednocześnie w tak niewielkim stopniu korzystając z możliwości płynących z ich analizy. Niejednokrotnie problemem jest pozyskanie danych z rożnych źródeł (obszarów działalności przedsiębiorstwa), ich ujednolicenie, integracja czy interpretacja. Rozwiązaniem przytoczonych problemów są systemy klasy Business Intelligence (BI).

Systemy Business Intelligence zajmują się, w sporym uproszczeniu, przekształcaniem dużej ilości danych pochodzących z systemów źródłowych przedsiębiorstwa w informację wzbogaconą odpowiednim kontekstem oraz przekształceniem tej informacji w przydatną, praktyczną wiedzę. Narzędzia BI umożliwiają sprawne i szybkie tworzenie raportów, analiz oraz sprawozdań na potrzeby wewnętrzne firmy oraz dla instytucji zewnętrznych. Platforma Business Intelligence wspomaga managerów podmiotów gospodarczych w podejmowaniu kluczowych decyzji, a pozostałym pracownikom daje możliwość podejmowania optymalnych działań.

[ BI także dla MSP ] Jeszcze kilka lat temu na wdrożenie systemu klasy Business Intelligence mogły sobie pozwolić jedynie największe przedsiębiorstwa. Związane to było m.in. z długotrwałym, pracochłonnym i kosztownym procesem wdrożenia, a także ze znacznymi inwestycjami finansowymi w zakup sprzętu czy wymaganych licencji. Obecnie sytuacja wygląda zgoła inaczej. Systemy BI zaczynają odgrywać kluczową rolę także w przedsiębiorstwach należących do sektora MSP. Coraz więcej właścicieli i dyrektorów mniejszych firm zdaje sobie sprawę, że aby efektywnie konkurować z największymi graczami na rynku, muszą skutecznie ana-

Rafał Gilarski

business intelligence consultant, comarch sa

lizować dane zarówno te gromadzone w wyniku prowadzonej działalności, jak i te pochodzące z szeroko pojętego otoczenia firmy. Dla tej grupy klientów powstały nowoczesne i bardziej przyjazne kosztowo modele nabywania produktów: out of the box oraz cloud. W ostatnim czasie możemy także zaobserwować zmianę wymagań klientów systemów BI. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim rozwiązania łatwiejsze w obsłudze dla użytkowników biznesowych. Dlatego wybór odpowiedniego oprogramowania klasy Business Intelligence, spełniającego wszystkie potrzeby danego przedsiębiorstwa, nie jest prostym zadaniem. Aby uniknąć sytuacji, gdy wdrażane oprogramowanie jest przestarzałe i nie spełnia aktualnych wymagań, warto przyjrzeć się trendom panującym na rynku rozwiązań BI jeszcze przed etapem selekcji. Jakie są zatem kierunki rozwoju aplikacji Business Intelligence na najbliższe lata?

Trend 1: user experience W najnowszym raporcie firmy analityczno-doradczej Gartner pt. „Magic Quadrant for Business Intelligence and Analytics Platforms” możemy zaobserwować istotne zmiany w rankingu producentów. W czołówce rozwiązań znalazły się przede wszystkim narzędzia przyjazne

MAGAZYN COMARCH ERP WWW.NZ.COMARCH.PL

|

9


TEMAT NUMERU

dla użytkowników końcowych. Obecnie do głównych oczekiwań klientów wobec narzędzi raportowych należą: intuicyjność obsługi, eleganckie formy wizualizacji danych (przedstawienia graficznego), łatwość tworzenia i modyfikacji raportów. Dodatkowo, narzędzie analitycznie nie powinno służyć tylko i wyłącznie do tworzenia raportów, ale ma być centralnym miejscem pracy w firmie, służącym do współdziałania użytkowników, udostępniania raportów, źródłem autentycznej, zaufanej i powtarzalnej informacji. Z punktu widzenia użytkownika biznesowego kluczowa jest możliwość samoobsługowej eksploracji danych, w sposób szybki, przyjemny i wygodny, pomimo tego iż wewnątrz oprogramowania zachodzi wiele skomplikowanych procesów wyliczających różnego typu segmenty, plany, cele ilościowe czy prognozy.

[ Rys. 1 Ewolucja interfejsu użytkownika ]

10

|

NOWOCZESNE ZARZĄDZANIE nr 2/2015 (24)

W odpowiedzi na te oczekiwania powstał Comarch BI Point, czyli najnowsze narzędzie self-service BI skierowane do kadry zarządzającej, analityków, jak i działu controllingu w przedsiębiorstwie. – Celem, jaki postawiliśmy sobie przy jego tworzeniu, było zbudowanie rozwiązania możliwie najbardziej intuicyjnego i przyjaznego użytkownikowi. Comarch BI Point może być wykorzystywany przede wszystkim do tworzenia zaawansowanych merytorycznie i wizualnie kokpitów managerskich (dashboardów) oraz analiz o wysokim stopniu złożoności – mówi Michał Stadnicki, Dyrektor Centrum Konsultingu Comarch Business Intelligence. Comarch BI Point to także centralne repozytorium raportów w firmie: wszystkimi raportami użytkownik może się dzielić ze współpracownikami przy pomocy wygodnego interfejsu udostępniania.


TEMAT NUMERU

Trend 2: BI in-memory W standardowych systemach Business Intelligence dane przechowywane są na dyskach twardych serwera. Przy dokonywaniu na nich jakiejkolwiek operacji potrzebne jest odwołanie do zasobu dyskowego, co zajmuje określoną ilość czasu. Rozwiązania BI in-memory odpowiadają na oczekiwania związane z ograniczeniem kosztów i czasem uzyskania wyniku-raportu. Przechowywanie danych na dysku twardym zostaje zastąpione przez załadowanie ich do szybkiej pamięci operacyjnej komputera. Dzięki temu użytkownik może skrócić czas przekształceń dokonywanych w raporcie nawet kilkudziesięciokrotnie, może efektywniej zarządzać architekturą sprzętową i ograniczać koszty z nią związane. Dzięki zastosowaniu technologii in-memory, zapytanie trafia do źródłowej bazy danych tylko raz, na początku procesu tworzenia raportu. Zmniejsza to bieżące obciążenie serwerów i sieci. Natomiast do korzyści biznesowych wynikających z zastosowania rozwiązań BI in-memory możemy zaliczyć zdolność do podejmowania decyzji w czasie rzeczywistym na podstawie dokładnych i aktualnych informacji na temat procesów biznesowych. Powyższe argumenty sprawiają, że wartość rynku BI in-memory dynamicznie rośnie – w 2015 roku przekroczy kwotę 1,6 mld dolarów.

z wyświetlaniem analiz, raportów czy wykresów. Do tej pory takie rozwiązania nie cieszyły się dużą popularnością, co było spowodowane m.in. małą dynamiką prezentowanych analiz. Obecne narzędzia BI dostępne na urządzeniach mobilnych często oferują te same możliwości co ich desktopowe odpowiedniki: wykorzystanie bogatych grafik, zdjęć, kolorowych wykresów, animacji. Dodatkowo, mobilne rozwiązania BI znakomicie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie praca na komputerze stacjonarnym bądź laptopie jest utrudniona (np. w podróży). Dostęp do aktualnych informacji w każdej chwili poprawia efektywność pracy oraz pozwala lepiej zarządzać firmą. Mając na uwadze powyższe, podczas projektowania aplikacji Comarch BI Point bardzo duży nacisk został położony na wysoką responsywność rozwiązania. Narzędzie doskonale nadaje się do przeglądania i tworzenia raportów na ekranach smartfonów i tabletów, niezależnie od zainstalowanego na nich systemu operacyjnego (iOS, Android, Windows).

W aplikacji Comarch BI Point raporty i dashboardy generowane są w czasie rzeczywistym, dzięki czemu użytkownik otrzymuje wyniki w sposób niemalże natychmiastowy.

Trend 3:

mobilność

Według GUS, liczba aktywnych kart SIM w Polsce w I kwartale 2015 roku przekroczyła 58 mln, natomiast blisko 16 mln użytkowników posiada dostęp do Internetu mobilnego. Dlatego nie powinien dziwić fakt, iż dostarczanie produktów Business Intelligence w wersji mobilnej na smartfony i tablety staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem oferowanym przez producentów. Nowoczesne urządzania mobilne idealnie nadają się do obsługi tzw. „cienkich klientów” (aplikacji, z których możemy korzystać np. poprzez przeglądarkę internetową, bez potrzeby instalowania programu) i bez problemu radzą sobie

[ Rys. 2 Comarch BI Point na ekranach urządzeń mobilnych ]

Trend 4: rozwiązania w chmurze Przez lata polskie firmy podchodziły z dużą dozą ostrożności do rozwiązań chmurowych. Jednak w ostatnim czasie możemy zaobserwować znaczny wzrost zainteresowania modelem cloud computingu, o czym świadczy 64-procen-

MAGAZYN COMARCH ERP WWW.NZ.COMARCH.PL

|

11


TEMAT NUMERU

Definicja problemu

Zbieranie danych

Budowa modeli

Analiza danych

[ Rys. 3 Schemat ogólnego procesu analizy w rozwiązaniu Comarch BI ]

towy wzrost sprzedaży Comarch w tym obszarze. Chmura BI to nic innego jak aplikacje i dane przechowywane na zewnętrznych serwerach, do których możemy mieć dostęp z każdego urządzenia z dostępem do Internetu. Comarch BI Point w chmurze to rozwiązanie zdecydowanie bardziej komfortowe i tańsze w zastosowaniu niż tradycyjne inwestowanie w hardware i software. Więcej na ten temat na s. 14-17.

Trend 5: zaawansowana analityka Coraz więcej klientów poszukuje nie tylko możliwości standardowego raportowania, ale też zaawansowanej analityki opartej na technologii typu Big Data, która umożliwia zdobywanie wiedzy poprzez analizowanie ogromnych, gromadzonych przez lata różnorodnych zbiorów informacji. Coraz częściej również mniejsi klienci pytają o rozwiązania z obszaru predykcji i segmentacji klienta, wspierające lojalność klientów czy sprzedaż wiązaną (ang. cross-selling). Umiejętność wykorzystania narzędzi zaawansowanej analityki pozwala na dynamiczny rozwój z oczywistych powodów: pełniejsza wiedza przekłada się na skuteczniejsze decyzje, na lepsze planowanie działań, analizowanie danych z różnych perspektyw – także z tych, które wcześniej były pomijane. Przykładowo, mogą to być dane demograficzne i behawioralne konsumentów, ich historia zakupowa, preferencje produktowe, reakcje na reklamę itp. Zaawansowana analityka daje także możliwość oszacowania prawdopodobieństwa przyszłych zdarzeń, pozwala na tworzenie różnego typu analiz predykcyjnych m.in. w obszarze sprzedaży czy odejść klientów. Do niewątpliwych zalet wynikających z zastosowania zaawansowanej analityki należą:

12

|

NOWOCZESNE ZARZĄDZANIE nr 2/2015 (24)

»» »» »» »»

»»

odnalezienie idealnych grup klientów dzięki zastosowaniu mechanizmów segmentacji, określenie potencjału zakupowego klientów, odkrywanie preferencji klientów, lepsze planowanie procesu dystrybucji i uzupełniania stanów magazynowych dzięki algorytmom prognozowania przyszłej wartości sprzedaży, skuteczna ocena kampanii marketingowych.

W zależności od rodzaju i złożoności modelowanych danych stosuje się odpowiednio dobrane modele estymacji. Metodyka wypracowana przez Comarch zawiera know-how na temat sposobów i możliwości przygotowania prognoz sprzedażowych, kosztowych, zasobów magazynowych itp. – Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów, proponujemy nie tylko kompleksowe rozwiązanie Comarch BI Point zaimplementowane bezpośrednio u odbiorcy, ale także model usługowy advanced analytics. W zależności od potrzeby biznesowej przedsiębiorcy mogą skorzystać z wiedzy ekspertów Comarch z obszaru data science, dzięki którym znajdą rozwiązania na konkretne potrzeby analityczne – wyjaśnia Michał Stadnicki. Już niedługo systemy klasy Business Intelligence będą pełniły najważniejszą rolę w przedsiębiorstwie. Dlatego tak ważne jest, aby już dziś wybrać optymalne rozwiązanie spełniające wszystkie, nawet te najbardziej wysublimowane potrzeby. Aplikacja Comarch BI Point umożliwia intuicyjną eksplorację danych pochodzących ze wszystkich obszarów przedsiębiorstwa. Narzędzie poza swoimi wbudowanymi funkcjonalnościami jest na tyle elastyczne, że może być dostosowane do oczekiwań najbardziej wymagających klientów. Z jej pomocą istnieje także możliwość analizy danych pochodzących z Internetu Rzeczy (czyt. na s. 31-33).

SPRAWDŹ WIĘCEJ MOŻLIWOŚCI BI >


Okiem Partnera Comarch wdrażającego Comarch ERP XL Business Intelligence (BI). Opowiada Jacek Regiec, Prezes Zarządu Kantata Sp. z o.o. Jednym z elementów rozwoju oraz podnoszenia jakości obsługi i zarządzania w firmie Lechtom było sięgnięcie po nowoczesne technologie IT: w szczególności po system nadzorujący działalność przedsiębiorstwa. Zarząd firmy wybrał system Comarch ERP XL, by zaawansowaną analizę danych przeprowadzać odtąd za pomocą zintegrowanego modułu Business Intelligence.

Wdrożenie tego systemu trwało 10 miesięcy, obejmując swoim zakresem tak newralgiczne obszary działalności przedsiębiorstwa jak: zamówienia (do dostawców, do odbiorców w formie aplikacji stacjonarnej i webowej tzn. Comarch ERP Pulpit Kontrahenta, całą logistykę magazynowo-handlową, księgowość, kadry i płace. Dodatkowo, wdrożono najnowsze rozwiązania mobilne. Urządzenia, dotychczas używane przez przedstawicieli handlowych, były ciężkie i niezbyt wygodne. Zostały one zastąpione lekkimi i eleganckimi smartfonami, pracującymi na systemie operacyjnym Android. Wprowadzenie systemu ERP pokazało zarządowi, jak wiele nowych i ważnych informacji o samej firmie, klientach, produktach, można znaleźć w firmie i jak można je wykorzystać do rozwoju biznesu. Odpowiednio zaplanowany i zainstalowany system ERP skrzętnie je gromadzi, po czym udostępnia do przeprowadzenia wielowymiarowych analiz biznesowych. Gdy ma się już dostęp do tej wiedzy, naturalnym krokiem staje się chęć wykorzystania jej w procesie optymalizacji wydajności całego przedsiębiorstwa.

Przedsiębiorstwo Kantata jako Partner Comarch zajmuje się wdrożeniami Zintegrowanych Systemów Informatycznych od prawie 10 lat. Dostarcza wiedzę i merytorykę w poszczególnych obszarach funkcjonowania przedsiębiorstw i w połączeniu z oprogramowaniem Comarch oddaje swoim klientom rozwiązania problemów z szeroko rozumianego obszaru IT. Zespół firmy składa się z ponad 20 osób, które potrafią poradzić sobie z wyzwaniami i skomplikowanymi problemami biznesowymi – o czym świadczą zrealizowane już projekty i zadowoleni z nich klienci.

Pierwszymi zaawansowanymi analizami, które przeprowadziliśmy po wdrożeniu systemu ERP, były raporty efektów pracy przedstawicieli handlowych i kierowców. Pozwoliły one wychwycić niekorzystne dla przedsiębiorstwa zachowania i praktyki, dzięki czemu wydajność pracy przedstawicieli wzrosła o 15 proc. W następnym etapie zajęliśmy się analizami finansowymi: między innymi zweryfikowaliśmy faktyczną wagę kluczowych klientów i wprowadziliśmy w tej grupie modyfikacje. Okazało się, że lepszymi klientami są dla nas mniejsi, ale płacący terminowo, niż więksi, ale z przeterminowanymi płatnościami. Dzięki subskrypcjom zastosowanym w Comarch ERP XL BI większość analiz przetwarzanych jest w nocy i automatycznie wysyłanych do kierowników i kadry zarządczej – dając im narzędzie do podejmowania decyzji już następnego dnia roboczego. Z kolei dział księgowości, połączony u nas z windykacją, automatycznie dostaje przefiltrowaną już listę dłużników, z którymi należy się skontaktować i podjąć działania usprawniające przepływ gotówki. Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Teraz już wiemy, iż każda informacja może zostać przetworzona i może wnieść wartość do naszych procesów – o ile znajdzie się w naszym systemie. W zakresie zdobywania informacji i ich przetwarzania możemy liczyć na wiedzę Partnera Comarch, firmy Kantata, której pracownicy znają nasze potrzeby i umieją je przenieść na język systemu informatycznego. Wprowadzenie rozwiązań controllingowych pokazało, iż system ERP to w chwili obecnej fundament, który porządkuje wiele rzeczy. Ale sam fakt posiadania olbrzymich baz wiedzy w niewielkim stopniu przekłada się na przewagę rynkową, jeśli nie istnieje sposób na szybkie i precyzyjne znajdowania w nich kluczowej i wiarygodnej wiedzy rynkowej. Tu zastosowanie znajduje Business Intelligence, moduł analityki biznesowej. Dzięki BI zwiększyliśmy obroty, zoptymalizowaliśmy sprzedaż, zmniejszyliśmy stany magazynowe, nie podnosząc zatrudnienia. Rozumiemy, iż człowiek nie jest w stanie zapamiętać wszystkiego – dlatego procesy analityczne po stronie rozwiązań informatycznych mogą uchronić nas od żmudnego przeliczania i wklejania danych do arkuszy kalkulacyjnych. Firma Lechtom Tomasz Sikociński działa w branży chłodnictwa i dystrybucji mrożonek nieprzerwanie od ponad 20 lat. Zaczynała jako niewielkie przedsiębiorstwo, obecnie zaś dysponuje olbrzymim zapleczem chłodniczo-logistycznym. Jest ono niezbędne, by na czas dostarczyć tak wrażliwy na warunki atmosferyczne towar, jakim jest żywność mrożona. Sieć dostaw firmy obejmuje całą południową Polskę. Firma dysponuje flotą pojazdów chłodniczych, zaopatrując w produkty mrożone gastronomię, handel detaliczny, sieci handlowe.

CASE STUDY BUSINESS INTELLIGENCE

Główny problem, z którym musieliśmy sobie poradzić już na etapie analizy przedwdrożeniowej, było płynne przejście na nowy system z rozwiązania opartego jeszcze na technologii DOS. Przy tak dużym przedsięwzięciu i ciągłej pracy przedstawicieli, każdy dzień przestoju powodowałby namacalne straty – na co oczywiście nie można było pozwolić. Duże zaangażowanie ze strony klienta, motywowanie pracowników do szkoleń, testów, zadawania pytań przyniosło wymierny skutek w postaci bezawaryjnego przejścia pomiędzy systemami. Klienci naszego Zleceniodawcy nie odczuli w żaden negatywny sposób, że w tle dzieje się wielka zmiana systemowa – pozytywów za to było wiele.

Okiem Klienta. Opowiada Marcin Gołowkin, z firmy Lechtom Sp. z o.o.


TEMAT NUMERU

ANALITYCY I ZARZĄD nie powinni bujać w obłokach, a jednak… Mniejsze przedsiębiorstwa potrzebują tego samego, co duże, tylko szybciej, taniej i bardziej efektywnie – tak brzmi jedno z prawideł biznesu. Jest ono również prawdziwe w obszarze systemów analitycznych, co można stwierdzić, śledząc popyt na tego typu rozwiązania w obszarze MSP. Wielu właścicieli small businessu chciałoby lepiej zrozumieć swoje firmy i zachodzące w nich procesy, jednak nie mają na to czasu. Wykonują bowiem – prócz typowych działań managerskich – również wiele aktywności pobocznych, które w dużych firmach rozdzielone są na odrębne stanowiska, a nawet działy jak na przykład dział analiz lub dział controllingu. Pomysłem na rozwiązanie tego problemu może być zatrudnienie dodatkowych osób, jednak praktycy dobrze wiedzą, że w większości przypadków jest to po prostu niemożliwe, przede wszystkim ze względu na związane z tym wysokie koszty.

Małgorzata Maciągowska

[ Klasyczne próby analizy danych ] Tworząc analizy samodzielnie, szef niewielkiej firmy traci na nie sporo czasu, a w związku z tym – i sporo pieniędzy. W sytuacji, gdy opóźnia się dostawa, a pod drzwiami czeka klient, trudno znaleźć choćby godzinę na przeanalizowanie procesów czy wyników. Dodatkowo, im więcej raportów przygotowujemy, tym więcej wymagają one zasobów informatycznych – a przez to bardziej

14

|

NOWOCZESNE ZARZĄDZANIE nr 2/2015 (24)

business intelligence consultant, comarch sa


TEMAT NUMERU

obciążają i spowalniają główną, firmową bazę danych, która przecież musi na bieżąco przetwarzać transakcje, zapytania handlowców, dane z produkcji, stany magazynów itp. Specjaliści IT pracujący w małym przedsiębiorstwie często nie posiadają odpowiednich kwalifikacji lub doświadczenia w tworzeniu i zarządzaniu narzędziami klasy Business Intelligence. Stąd też problem analizy danych bez dodatkowego, zewnętrznego wsparcia pozostaje nierozwiązany. Z drugiej strony, idea controllingu, tzn. analizowania i optymalizowania wszystkich procesów zachodzących w przedsiębiorstwie, szturmem zdobywa gabinety prezesów i managerów. Dzięki niej mogą oni na bieżąco monitorować kondycję firmy oraz prognozować (na podstawie danych historycznych), co wydarzy się w przyszłości. W procesie podejmowania decyzji wykorzystują więc już nie tylko intuicję, ale też rzetelną wiedzę o rzeczywistości biznesowej przedsiębiorstwa. Naprzeciw potrzebom tego typu klientów wychodzą producenci oprogramowania Business Intelligence, oferując wygodne i intuicyjne w obsłudze analizy przeprowadzane w chmurze obliczeniowej. Użycie nowoczesnych technologii informatycznych pozwala znacznie skrócić czas trwania tych działań, poprawia ich dokładność, eliminuje przypadkowe błędy wynikające z pośpiechu lub przeoczenia. Aby w ten sposób analizować swoje dane, wystarczy przeglądarka internetowa – resztą zajmują się pro-

fesjonaliści IT po stronie dostawcy takich rozwiązań. Jednym z nich jest Comarch BI Cloud.

[ Nowe narzędzie, nowe możliwości ] – Wykorzystując nasze dwunastoletnie doświadczenie i know-how, postanowiliśmy zbudować zupełnie nowe narzędzie BI przeznaczone dla małych i średnich firm. Tym rozwiązaniem wychodzimy naprzeciw potrzebom firm, które nie posiadają systemów ERP od firmy Comarch, a zależy im na przeprowadzaniu rzetelnych analiz. Stąd też Comarch BI Cloud można zintegrować z dowolnym systemem źródłowym – mówi Michał Stadnicki, Dyrektor Centrum Konsultingu Comarch Business Intelligence. Dostępne w Comarch BI Cloud raporty pozwalają managerom i właścicielom prowadzić codzienne analizy sprzedaży, lepiej zarządzać należnościami czy kontrolować rentowność w wielu różnych ujęciach m.in. działów, regionów, produktów – a to tylko wybrane korzyści. Z analiz BI w Chmurze Comarch można korzystać poprzez nowe, atrakcyjne wizualnie narzędzie raportowe dostępne przez przeglądarkę internetową. Dzięki temu kierownictwo i pracownicy otrzymują możliwość wglądu w wyniki firmy w dowolnej chwili, z dowolnego miejsca i urządzenia m.in. laptopa, tableta, smartfona. Właściciele przedsiębiorstw już nie muszą się martwić, że przeprowadzanie niezbędnych analiz będzie zbyt obciążające dla systemów w biurze – specjaliści robią to w chmurze ob-

liczeniowej. Po skonfigurowaniu częstotliwości aktualizowania danych w Comarch BI Cloud, na bieżąco mamy dostęp do pełnego zestawu analiz biznesowych. – Ogromną zaletą – zwłaszcza na samym początku korzystania z tego narzędzia – są zestawy predefiniowanych raportów stworzonych przez doświadczonych ekspertów oraz na podstawie przeanalizowanych raportów naszych klientów, które pozwoliły na wyłonienie informacji najczęściej poszukiwanych przez właścicieli przedsiębiorstw – dodaje Stadnicki. Dzięki temu kierownicy otrzymują podstawowe informacje praktycznie natychmiast, bez uczenia się obsługi zapytań do firmowej bazy danych czy przygotowywania raportów. Na ich podstawie mogą wyciągać wnioski i rekomendacje działań. Już na początku korzystania z aplikacji można z łatwością tworzyć własne analizy i raporty, a z biegiem czasu coraz bardziej zaawansowane, idealnie dopasowane do potrzeb informacyjno-decyzyjnych oraz do specyfiki organizacyjnej przedsiębiorstwa.

[ Jak to działa? ] Po zintegrowaniu narzędzia z systemem źródłowym firmy wystarczy wysyłać dane do chmury, gdzie są one przetwarzane, po czym umieszczane na gotowych dashboardach (pulpitach / kokpitach managerskich) i raportach, które są dostępne dla klienta przez przeglądarkę internetową. – Dużą zaletą jest wizualizacja danych w postaci wykresów czy wskaźników, która pozwala na znacznie szybsze rozpoznawanie zależności pomiędzy niektórymi obszarami, na pozór nie związanymi ze sobą. Zaawansowane analizy danych są ułatwione poprzez stoso-

MAGAZYN COMARCH ERP WWW.NZ.COMARCH.PL

|

15


TEMAT NUMERU

wanie filtrów globalnych i interaktywności narzędzia. Dzięki temu nie ma potrzeby tworzenia i otwierania szeregu raportów – skondensowaną informację widać od razu po zalogowaniu do aplikacji, a w razie potrzeby, na tym samym ekranie możemy eksplorować dane – wyjaśnia Michał Stadnicki. Ponadto, intuicyjna w obsłudze konfiguracja narzędzia pozwala dostosować harmonogram ładowania danych tak, by częstotliwość aktualizacji danych przekazywanych do Chmury Comarch odpowiadała indywidualnym potrzebom analitycznym firmy. Dzięki rozwiązaniom, takim jak BI Cloud, osoby decyzyjne zajmują się tylko tym, co jest istotne dla rozwoju przedsiębiorstwa. Nie tracą cennego czasu, dobierając i testując infrastrukturę sprzętową, definiując moduły analityczne czy tworząc od podstaw szereg raportów i pulpitów zarządczych (spowalniających firmową bazę danych) z zakresem informacji wymaganym do podejmowania decyzji. Co więcej, elastyczność narzędzia pozwala na wprowadzanie w raportach czy dashboardach dowolnych zmian, w zależności od potrzeb czy zmian na rynku.

[ Rys. 1 Wystarczy wysyłać dane do chmury, gdzie są one przetwarzane, po czym umieszczane na gotowych dashboardach i raportach, które są dostępne dla klienta przez przeglądarkę internetową. ]

Użytkownik rozwiązań typu BI Cloud otrzymuje

1

4

Dane firmy są bezpieczne w sprawdzonym przez klientów i profesjonalnym Comarch Data Center.

Stały dostęp do danych, na bieżąco aktualizowanych i analizowanych zgodnie z predefiniowanymi raportami lub dashboardami.

3 2

16

|

Nie ma konieczności inwestowania w infrastrukturę IT (serwery, komputery i licencje), płacisz jedynie miesięczny abonament. NOWOCZESNE ZARZĄDZANIE nr 2/2015 (24)

Szybki dostęp do analiz i raportów.

PRZETESTUJ ZA DARMO >


TEMAT NUMERU

Wybrane obszary analityczne Comarch BI Cloud Handel – obejmuje całą sprzedaż firmy, zakupy i zamówienia w zasięgu jednego raportu lub dashboardu. Daje możliwość przeprowadzania analiz z dokładnością do pozycji na fakturze.

Logistyka – pozwala na bieżąco kontrolować gospodarkę magazynową, aktualne i historyczne stany magazynowe, rotację produktów w magazynie, oraz efektywnie organizować procesy łańcucha dostaw. Do wzbogacenia analiz można wykorzystać dane sprzedażowe oraz informacje o zamówieniach.

Płatności – moduł, w którym można śledzić wszystkie dokumenty płatności: rozliczonych, nierozliczonych, aktualnych i historycznych. Dzięki stałej kontroli płatności można poprawić przepływ gotówki w firmie, m.in. porzucając kredytowanie nierentownych klientów. Moduł Płatności wspiera przedstawicieli handlowych w negocjacjach limitów kredytowych czy kontraktów z dostawcami i odbiorcami. Na bieżąco można monitorować wszystkie zrealizowane wpłaty i wypłaty.

Podsumowując, by zrozumieć swój biznes, należy nieustannie analizować i optymalizować wszystkie procesy zachodzące w przedsiębiorstwie. W tym czasochłonnym i skomplikowanym zadaniu managerowie są wspierani przez nowoczesne narzędzia analityczne klasy Business Intelligence. Rozwiązanie Comarch BI Cloud wyróżnia się na rynku łatwością użycia, zestawom predefiniowanych analiz, niskim kosztem czy funkcjami mobilnymi, dzięki czemu jest chętnie wybierane przez przedsiębiorstwa z sektora MSP.

[ Rys. 2 Przykłady dashboardów w Comarch BI Cloud ]

MAGAZYN COMARCH ERP WWW.NZ.COMARCH.PL

|

17


TEMAT NUMERU

Tomasz Malinowski

specjalista ds. marketingu, comarch sa

Polityczna zamieć na salonach europejskiej dyplomacji, związana z kryzysem rosyjskoukraińskim, uderzyła rykoszetem w wielu polskich producentów warzyw i owoców. Rosyjskie embargo postawiło przed firmami wyzwanie utrzymania rentowności produkcji. Zobaczmy, jak w tych trudnych ekonomicznie czasach funkcjonuje przedsiębiorstwo produkcyjne Grupa Producentów Owoców i Warzyw „Gospodarstwo Ogrodnicze T. Mularski” Sp. z o.o., eksportujące ponad 20 tys. ton owoców i warzyw na rynki całej Europy.

SUKCES W TRUDNYCH CZASACH

– czyli o skutecznym i efektywnym zarządzaniu [ Rodzinnie i nowocześnie ] Gospodarstwo Ogrodnicze T. Mularski s.c. zostało założone w 1976 roku przez Tadeusza i Marię Mularskich, w miejscowości Sobienie Biskupie koło Otwocka (woj. mazowieckie). Przedsiębiorstwo rozpoczęło produkcję ogrodniczą na powierzchni 0,5 hektara szklarni i w początkowym okresie obejmowało wyłącznie hodowlę kwiatów. W 1993 roku wydzierżawiono pierwszy duży obiekt szklarniowy o wielkości 6 hektarów, który znajdował się w Borach Malinowskich, w Sarnowie koło Będzina (woj. śląskie). Od tego momentu właściciele datują rozpoczęcie produkcji warzyw na dużą skalę. Obecnie firma prowadzona jest wspólnie z dziećmi założycieli jako Grupa Producentów Owoców i Warzyw „Gospodarstwo Ogrodnicze T. Mularski” Sp. z o.o. Od początku swojej działalności Gospodarstwo koncentruje się na rozwoju, prowadząc intensywną rozbudowę i modernizację obiektów. Dzięki temu dzisiaj firma może pochwalić się 45 hektarami szklarni, liczbą ponad 700 zatrudnionych pracowników, nowoczesnymi systemami sterowania mikroklimatem szklarni, ochroną biologiczną oraz zastosowaniem trzmieli do naturalnego zapylania kwiatów. Gospodarstwo działa w oparciu o normy Międzynarodowej Deklaracji Czystszej Produkcji (ULEP) i systemy jakości bezpieczeństwa żywności HACCP i EUREPGAP. Skuteczny model zarządzania wspomagany wydajnym systemem informatycznym pozwolił utrzymać firmie bardzo dobre wyniki finansowe, pomimo niesprzyjającego kontekstu polityczno-ekonomicznego.

18

|

NOWOCZESNE ZARZĄDZANIE nr 2/2015 (24)


TEMAT NUMERU

[ Zrealizowane cele ] Przez ponad 15 lat Gospodarstwo korzystało z systemu ERP, którego rozwiązania – na skutek rozwoju przedsiębiorstwa oraz pozyskiwania nowych technologii produkcyjnych – stały się jednak niewystarczające i nie pozwalały na odpowiednie zabezpieczenie przyszłości firmy. Wtedy została podjęta decyzja o wdrożeniu nowego systemu do zarządzania. Maciej Mularski, właściciel i prezes spółki, wylicza warunki, które musiały zostać spełnione przez dostawcę nowego oprogramowania: – Przede wszystkim zależało nam, aby autor oprogramowania zagwarantował nam bezpieczeństwo serwisowe w przyszłości, a także aby miał udokumentowane bardzo duże doświadczenie i wysoką liczbę udanych wdrożeń. Chcieliśmy uniknąć zagrożenia, że kiedyś zostaniemy z oprogramowaniem sami, bez fachowego wsparcia. Decyzja o wyborze nowego dostawcy usług ERP była poprzedzona wewnętrzną analizą sytuacji w firmie. Zarząd nie chciał narzucać rozwiązań z góry. Przygotowano więc dokument, w którym każdy z pracowników – zaczynając od osób wykonujących zbiory w szklarni, a kończąc na kadrze kierowniczej – przedstawił swoją wizję na temat zmiany, jakiej oczekuje od nowej platformy ERP w obszarze swojej aktywności. – Zwróciliśmy się do kilku firm z zapytaniem o wdrożenie systemu, który spełniałby wymagania zawarte w przygotowanym dokumencie. Jako jedyny pozytywnie odpowiedział Comarch, proponując jednocześnie wspólną analizę naszej „książki życzeń” – mówi prezes Mularski. Na podstawie przedstawionej przez Gospodarstwo wizji, Comarch przy-

gotował analizę przedwdrożeniową, w której zaproponował rozwiązania najlepiej spełniające wymagania stawiane przez firmę. Realizacji tych potrzeb miała służyć platforma Comarch ERP XL: system z portfolio Comarch przeznaczony do zarządzania przedsiębiorstwami. – Comarch ERP XL to rozbudowany funkcjonalnie system, charakteryzujący się budową modułową, co pozwala na jego konfigurację i dopasowanie do specyfiki każdego przedsiębiorstwa. Jest najczęściej wybieranym systemem klasy ERP w Polsce, obecnie korzysta z niego ponad 5000 przedsiębiorstw z różnych branż – opowiada Paweł Barszcz, Dyrektor Zespołu Wdrożeń Comarch ERP. Eksperci Comarch wyjaśnili wszystkie aspekty analizy, dzięki czemu zarząd Gospodarstwa nabrał przekonania, że oczekiwania zapisane w dokumencie firmowym mogą zostać skutecznie wdrożone. Prezes Mularski ma jasną receptę na to, aby wybór i wdrożenie systemu ERP zakończyło się sukcesem: – Z jednej strony, klient musi wiedzieć, czego oczekuje od systemu i mieć odpowiedni czas na jego wdrożenie. Z drugiej strony, producent rozwiązania musi posiadać umiejętność przetłumaczenia specyficznych procesów biznesowych w firmie na język informatyczny programu. W naszym przypadku udało się spełnić oba te warunki. Niezwykle istotne dla sprawnego przebiegu wdrożenia było również opracowanie przejrzystego modelu komunikacji pomiędzy przedsiębiorstwem i firmą Comarch. Do każdego z obszarów działalności firmy przypisano jednego konsultanta ze strony Gospodarstwa i jednego ze strony Comarch. To znacznie upo-

PAULINA TWARDOKĘS,

specjalista działu sprzedaży

Obsługuję proces sprzedaż oraz całość zamówień. W porównaniu do poprzedniego systemu Comarch ERP XL jest dużo szybszy i łatwiejszy w obsłudze. Chwalę sobie łatwość tworzenia dokumentów – po wprowadzeniu zamówienia system automatycznie tworzy dokument dla kierowcy na wyjazd. Jest to jedno kliknięcie, nie trzeba wypisywać WZ (wydanie zewnętrzne). Comarch ERP XL organizuje całość sprzedaży pomidorów, z całej grupy, ze wszystkich trzech podmiotów – wszystko widzę u siebie na komputerze. Bardzo podoba mi się również fakt, że klient może być opisywany w różnych cechach, może być to uzupełniane tak jak np. indywidualne kody kontrahentów, kody kreskowe. Te dane raz wprowadzone zaciągają się później do wszystkich dokumentów. Bardzo ułatwia to pracę. Plusem jest też na pewno pełna kontrola zamówienia – mogę organizować pracę wszystkich czterech sortowni i wysyłać na nie zlecenie pod otrzymane zamówienie.

rządkowało i uprościło przepływ informacji, usprawniając tym samym cały proces implementacji platformy.

[ Wymierne oszczędności ] Pracownicy Gospodarstwa cenią w systemie Comarch ERP XL łatwość

MAGAZYN COMARCH ERP WWW.NZ.COMARCH.PL

|

19


TEMAT NUMERU

obsługi złożonych procesów, przebiegających w różnych sektorach firmy. Podkreślają fakt, że każdy następny krok w określonym procesie jest kontynuacją poprzedniego, przy zachowaniu pełnej kontroli nad całością. Nie występuje też czasochłonna konieczność dodatkowego lub ponownego wprowadzania danych do już trwającego procesu. Oto kilka liczb, które najlepiej obrazują skalę zmiany, jaką wniósł do przedsiębiorstwa system Comarch ERP XL. Praca na wcześniejszej platformie ERP zajmowała wszystkim pracownikom łącznie 6400 godzin miesięcznie. Wdrożenie nowej platformy skróciło ten czas dokładnie o połowę: do 3200 godzin. Ponadto pracownicy, którzy nie mogli korzystać z wcześniejszego skomplikowanego rozwiązania ERP, w intuicyjnym Comarch ERP XL są w stanie wykonywać całość powierzonych im obowiązków. – Wcześniej pracownik po wykonaniu, przykładowo, zbiorów w szklarni, przychodził z kartką do osoby, która musiała poświęcić sporo czasu na wprowadzenie tych danych

[ Rys. 1 Sortownia pomidorów w Sarnowie w Gospodarstwie Ogrodniczym T. Mularski. ]

do systemu. Teraz całą operację może wykonać sam, automatycznie drukując etykiety i wysyłając potrzebne dane do odpowiednich działów – opisuje prezes Mularski. Oszczędność czasu i środków uzyskana dzięki dedykowanemu interfejsowi do rejestracji produkcji, pracującemu w modelu online, wymiernie przyczynia się do polepszania wyników firmy. Interfejs uwzględnia specyfikę produkcji ogrodniczej, czyli specyficzne cechy produktu jak

ANITA GROMADA,

odmiana, kaliber czy sposób pakowania. System rejestruje przyjęcia na magazyn partii towaru, a następnie drukuje etykiety informacyjne, które następnie są umieszczane na konkretnych paletach.

[ Zarządzanie niezależnie od lokalizacji ] Grupę Producentów Owoców i Warzyw „Gospodarstwo Ogrodnicze T. Mularski” tworzy sześć podmio-

Pomidory zbierane w szklarni trafiają do sortowni. Posiadamy kombajn kierownik sortowni do sortowania, za pomocą którego przeprowadzone jest sortowanie pomidorów według klas jakości, stopnia dojrzałości i przedziałów wielkości zgodnie z obowiązującymi standardami. W każdym opakowaniu produkty są jednolite (tego samego pochodzenia,tej samej odmiany lub typu handlowego, tej samej jakości i wielkości). Jest to ogromna ilość danych i procesów i całość ich, wszystkie wymienione dane i klasyfikacje są organizowane przez system Comarch ERP XL. Z pozycji mojego stanowiska, bezpośrednio przy linii sortowni mam pełen dostęp do platformy i możliwość sprawnego wprowadzania wszystkich danych odnośnie zbioru do systemu, a następnie ich podglądu. Z jednego miejsca widzę całość opisu określonego zbioru.

20

|

NOWOCZESNE ZARZĄDZANIE nr 2/2015 (24)


TEMAT NUMERU

tów, jej obiekty znajdują się w trzech różnych lokalizacjach (woj. mazowieckie, śląskie, lubuskie). Gospodarstwo współpracuje z licznymi odbiorcami, głównie z wielkimi sieciami handlowymi. Przed systemem Comarch ERP XL postawiono zadanie połączenia wszystkich tych elementów w jeden spójnie działający organizm. Comarch sprostał temu wyzwaniu, umożliwiając zarządzanie całością procesów grupy z jednego poziomu, a także dostarczając rozwiązania, które pozwalają na obsługę systemu niezależnie od geograficznej lokalizacji osoby zarządzającej. Do tego celu wystarczy komputer wyposażony w system operacyjny Windows i dostęp do Internetu. Nie są wymagane żadne dodatkowe aplikacje,

moduły ani niestandardowe wersje czy funkcje oprogramowania (np. specyficzne dla magazynu). – Na przykład, podczas ostatniej podróży do Nowego Jorku prezes Mularski miał dostęp do platformy w dokładnie tym samym zakresie, jakby przebywał w siedzibie firmy – tłumaczy Paweł Barszcz.

[ Analizy danych ] Jednym z najważniejszych elementów wdrożenia w Gospodarstwie był szereg funkcjonalności z obszaru Comarch ERP XL Business Intelligence (BI): złożonego narzędzia, służącego do analizy danych i tworzenia na ich podstawie raportów na temat funkcjonowania firmy w każdym z jej obszarów.

MATEUSZ ŻOŁNECZKO,

Konsultant ds. Wdrożeń, Comarch SA

Projekt dla Grupy Producentów Owoców i Warzyw „Gospodarstwo Ogrodnicze T. Mularski” Sp. z o.o. od samego początku wyglądał bardzo ciekawie. Przedsiębiorstwo składa się z sześciu gospodarstw skupionych w ramach jednej Grupy Producentów. Każde gospodarstwo, jak i Grupa posiada swój własny system Comarch ERP XL, z którego dane przechowywane są w oddzielnych bazach danych. Największym wyzwaniem w ramach projektu było zintegrowanie danych pochodzących z tych systemów i umożliwienie swobodnej ich analizy. Zadaniu temu udało się sprostać. W chwili obecnej analiza kluczowych obszarów (takich jak sprzedaż, zakupy, gospodarka magazynowa, transport) na każdym z gospodarstw nie stanowi najmniejszego problemu. Kolejnym kluczowym elementem wdrożenia było stworzenie, dostosowanie funkcjonalności Comarch ERP XL Business Intelligence do specyficznych dla danej branży potrzeb. Prace w tym zakresie trwały już podczas funkcjonowania systemu Comarch ERP XL, co umożliwiło zapoznanie się użytkownikom z możliwościami nowego systemu i określeniu na bieżąco wymagań raportowych. Pod tym względem współpraca z klientem przebiegała bardzo pomyślnie. Kontakt był stały, klient określał swoje potrzeby w miarę poznawania systemu i wspólnie zastanawialiśmy się, jak w najlepszy sposób je zrealizować. Dzięki takiej współpracy powstał produkt w pełni spełniający oczekiwania Grupy Producentów.

DORIAN SERWETA,

kierownik działu transportu i spedycji Dzięki Comarch ERP XL jestem w stanie monitorować całość transportu w intuicyjnie podanej formie. Widzę i mogę łatwo wynaleźć, po numerze ciągnika i naczepy, gdzie pojechało auto, w jakim celu, z jakim produktem i ile pokonało kilometrów. Wcześniejszy system nie dawał nam takiej możliwości. Ogromnym usprawnieniem jest dla mnie cały moduł BI. Dzięki niemu mogę kontrolować ogromne przepływy gotówki. Widzę koszty samochodów, remontów, paliwa, opłat drogowych, serwisu aut i wynagrodzeń kierowców. Dzięki BI odpada konieczność prowadzenia Excela czy korzystania z innych zewnętrznych programów. Dodatkowo wszystko zintegrowane jest z Comarch ERP XL. BI pozwala mi na przykład sortować koszty jednego kilometra w ujęciu miesięcznym.

MAGAZYN COMARCH ERP WWW.NZ.COMARCH.PL

|

21


TEMAT NUMERU

Implementacja tych funkcji składała się z dwóch części. W pierwszej, zainstalowano standardowe rozwiązania z zakresu Comarch ERP XL BI, które pokryły wymagania przedsiębiorstwa w około 80 proc. Funkcjonalności te dały firmie możliwość elastycznej obsługi otrzymanych danych, ich przebudowy i tworzenia danych przekrojowych. Dla pozostałych 20 proc. wymagań stworzono rozwiązanie indywidualne, zawierające m.in. integrację baz danych z różnych firm i producentów, płynny przepływ danych pomiędzy podmiotami, a także typowo branżowe zestawienia działań producenta. Indywidualne rozwiązania zostały uszczegółowione i wyprodukowane dla klienta na etapie wdrożenia. Zawierają one możliwość podziału raportów ogólnych na raporty szczegółowe, odnoszące się do każdego z podmiotów osobno oraz ich wzajemne porównywanie. Wdrożenie w obszarze BI koncentruje się na tworzeniu szczegółowych analiz sprzedaży z danymi odnośnie cen sprzedaży oraz wartości sprzedaży w odniesieniu do każdego towaru i kontrahenta.

działanie przebiega w następujący sposób. Klient Gospodarstwa składa zamówienie poprzez jeden z trzech kanałów (Pulpit Kontrahenta, platformę Comarch EDI lub poprzez kontakt z Działem Handlowym). Po pozytywnej weryfikacji terminu dostawy wymaganego przez klienta zamówienie trafia do realizacji do Działu Handlowego. Następnie system generuje dokumenty wydań, zaś magazyn zajmuje się przygotowaniem wysyłki do klienta (powstaje dokument wysyłki z określeniem trasy, przewoźnika, liczby kilometrów oraz kosztów – są to bardzo istotne informacje z punktu widzenia analiz BI). Ważnym elementem tego etapu jest zarejestrowanie liczby wydanych opakowań zwrotnych, co pozwala w każdym momencie na analizę sald opakowań z poszczególnymi odbiorcami. Po zakończeniu załadunku Dział Transportu przekazuje dodatkowe dokumenty związane z transportem firmie przewozowej, zamyka dokumenty wydań magazynowych i przekazuje je do księgowości w celu przygotowania faktury sprzedaży.

[ Sprzedaż ]

Możliwość obsługi tak złożonych procesów z jednego, dowolnego miejsca pozwala na oszczędność czasu i środków, więc w rezultacie – na odniesienie wymiernych korzyści przez Gospodarstwo.

Comarch ERP XL obsługuje obecnie 10-krotnie więcej procesów w stosunku do wcześniejszego rozwiązania ERP, będąc przy tym programem znacznie prostszym w obsłudze.

[ Co dalej? ] System przyczynił się do usprawnienia funkcjonowania firmy na każdym z jej obszarów: uprościł przepływ informacji, znacząco wspomógł planowanie i zarządzanie całym przedsiębiorstwem. Jednym z kluczowych elementów wdrożenia był moduł sprzedaży wraz z kanałem B2B oraz Pulpitem Kontrahenta. Obecnie jego

22

|

Podstawowa część wdrożenia nowego systemu zarządzania została zakończona. – Jesteśmy w trakcie analizy szczegółów i scenariuszy na przyszłość. Wspólnie z Comarch chcemy rozbudować i rozwinąć istniejące funkcjonalności – podsumowuje prezes Maciej Mularski. Owocem tych działań jest stabilne

NOWOCZESNE ZARZĄDZANIE nr 2/2015 (24)

KAROL OSTAPOWICZ,

specjalista ds. administracyjnych Dla mnie największą zaletą w systemie Comarch ERP XL jest łatwość nadzorowania całej gospodarki magazynowej, czyli głównie przyjęć i wydawania towarów. Raporty generowane przez system sprawiają, że nic się nie ukryje. Np. widzimy, że w systemie coś jest, a fizycznie tego brakuje – system jest w stanie od razu to wyłapać. Platforma daje mi możliwość obsługi magazynów innych podmiotów grupy z jednego miejsca. Największym plusem są dla mnie wspomniane raporty wydania i przyjęcia – bardzo ułatwiają komunikację w firmie. Szef od razu i automatycznie wie wszystko, co dzieje się w magazynie. W prosty sposób mogę również monitorować środki trwałe w przypadku producentów.

przedsiębiorstwo, które w trudnym ekonomicznie czasie może pochwalić się znakomitymi wynikami i z optymizmem planować dalszy rozwój.


TEMAT NUMERU

Wiedza o własnym przedsiębiorstwie to największy kapitał! Zaczęło się od pomysłu dystrybuowania w Polsce sprzętu i akcesoriów fotograficznych od globalnych producentów. Gdy aparaty fotograficzne zaczęły ustępować miejsca urządzeniom mobilnym, firma, o której mowa, rozszerzyła profil swojej działalności, wpisując się w bieżące potrzeby nowoczesnego rynku. Dziś sieć dystrybucji K-Consult obejmuje cały kraj. Firma obsługuje 200 przesyłek dziennie, a produkty docierają do odbiorców w ciągu 24 godzin. W czym przejawia się konkurencyjność przedsiębiorstwa? Opowiada Jakub Rutkowski, Dyrektor ds. Operacyjnych K-Consult.

MAGAZYN COMARCH ERP WWW.NZ.COMARCH.PL

|

23


TEMAT NUMERU

Reprezentują Państwo w Polsce, na wyłączność, producentów rozpoznawalnych światowych marek takich jak Case Logic, Thule, Sigma, Hahnel, Cellular Line, Unitra. Może Pan opowiedzieć coś więcej o działalności firmy? Jakub Rutkowski: K-Consult Sp. z o.o. wraz z podmiotem powiązanym Sidonius Sp. z o.o. to przedsiębiorstwa dystrybucyjne, działające w branży elektroniki użytkowej. Głównym przedmiotem działalności handlowej spółek są akcesoria do większości urządzeń elektronicznych dostępnych na rynku konsumenckim. Od wielu lat jesteśmy uznawani za największych, niezależnych dostawców do głównych sieci handlowych w Polsce, jak również do klientów indywidualnych. Jednocześnie zwiększamy oferowany asortyment poprzez wprowadzenie marek własnych. Oferujemy usługi konsultingowo-doradcze w zakresie marketingu i reprezentacji handlowej, a także obsługę logistyczną ze szczególną koncentracją na drobnicowych operatorach e-handlu, w ramach działalności własnego magazynu wysokiego składowania. Które momenty w działalności firmy uznaje Pan za kluczowe dla jej rozwoju? JR: W 2005 roku K-Consult pozyskała do wyłącznej reprezentacji na polskim rynku markę Samsung w kategorii fotograficznych aparatów cyfrowych. Efektem

RAFAŁ MROWICKI, Mobile Department Manager

jakościowej koncentracji na dystrybucji był znaczny wzrost udziałów rynkowych firmy Samsung w kategorii aparatów kompaktowych – w ciągu 2 lat wzrosły one z 0,2 do 13 proc. Okoliczności te stały się również katalizatorem rozwoju i tak dynamicznie wzrastającej spółki. Kilka lat później, kolejnym punktem zwrotnym w działalności K-Consult była popularyzacja mobilnych urządzeń komunikacyjnych, która w naturalny sposób spowodowała spadek potencjału rynku sprzętu i akcesoriów fotograficznych. Ponieważ kategoria ta stanowiła ówcześnie około 90 proc. struktury sprzedaży spółki, podjęliśmy aktywne działania zmierzające do zajęcia silnej pozycji jako dostawcy w nowej wzrastającej kategorii. A co przysparzało najwięcej trudności w rozwoju biznesu? JR: Dużym wyzwaniem dla dynamicznie rozwijających się firm często staje się wewnętrzna struktura organizacyjna. Tak było również w naszym przypadku. Wielość inicjatyw, które skutkowały sukcesami rynkowymi, niosła ze sobą potrzebę powiększania zespołu i rozbudowy infrastruktury (w tym informatycznej). Tempo to nie zawsze pozwalało na maksymalizację spójności z istniejącymi systemami, co po pewnym czasie doprowadziło do obniżenia wydajności działania. Późniejsze ustrukturyzowanie i osiągnięcie optymalnego poziomu organizacji było bardzo wymagającym zadaniem: zajęło nam około dwa lata.

Wprowadzone rozwiązanie znacząco ułatwiło zarządzenie produktami oraz ich rotacją na każdym etapie cyklu życia produktu. Zintegrowany dostęp do informacji daje możliwość szybszej analizy danych sprzedażowych, jak i odsprzedażowych naszych klientów. Pozwala to znaleźć najlepiej rotujące produkty, które z dużym prawdopodobieństwem również u nich będą się dobrze odsprzedawały. To idealnie wsparcie działalności naszych klientów. Inną zaletą zintegrowanego systemu jest możliwość precyzyjnego planowania dostaw, przez co ilość gotówki zamrożonej w towarze jest minimalna. Pozwala to nam na szybkie działanie w przypadku produktów będących w fazie schyłkowej, gdzie duże stany magazynowe mogłyby być obciążeniem. System Comarch ułatwia zarządzanie i planowanie w dłuższej perspektywie nie tylko w wymiarze obrotowym, ale także marżowym czy magazynowym, dając pełen obraz sytuacji niezbędny w zarządzaniu daną kategorią.

24

|

NOWOCZESNE ZARZĄDZANIE nr 2/2015 (24)


TEMAT NUMERU

Jak zmieniała się firma wraz z postępem technologicznym i transformacją informatyki biznesowej? Jakie konkretne wyzwania przed nią stanęły w tym procesie? JR: Za kluczowe przyjęliśmy dwa aspekty. Pierwszy to możliwość zarządzania bardzo dużą ilością danych liczbowych z opcją wnioskowania analitycznego przy użyciu narzędzia Business Intelligence. Drugi to możliwość sprawnej systemowej integracji z przestrzenią handlu elektronicznego, który w XXI wieku nabrał szczególnej wagi w większości rodzajów działalności gospodarczej, szczególnie tych opartych na dystrybucji. Podążając za postępem technologicznym, poszukiwaliśmy systemu optymalnego pod względem spełnienia między innymi tych dwóch oczekiwań. Na czym polega rola narzędzi Business Intelligence w Państwa przypadku? JR: Specyfiką naszej działalności jest wielka ilość danych zaangażowanych w proces komercyjny. W ofercie posiadamy kilka tysięcy indeksów produktowych i kontrahentów. Ceny zależą od wielu zmiennych, a marże liczymy na kilku poziomach procesu. Możliwość sprawnego analizowania różnych kombinacji danych stała się dla nas warunkiem koniecznym dla planowania strategicznego oraz sprawozdawczości zarządczej i operacyjnej. Z raportów Business Intelligence każdego dnia korzystają osoby zaangażowane w poszczególne procesy wewnętrzne. Księga raportów to obecnie kilkaset widoków, z których wybrane wysyłane są do odbiorców w postaci automatycznych subskrypcji. Wierzymy, że w dzisiejszych czasach wiedza to największy kapitał. Tym bardziej szczegółowa wiedza o własnym przedsiębiorstwie. Aktualnie nie wyobrażam sobie już funkcjonowania naszej firmy bez dostępu do wydajnej hurtowni danych. I tu ścieżki Państwa firmy zbiegły się z firmą Comarch? JR: Zgadza się. Wspomniana funkcjonalność hurtowni danych miała dla nas kluczowe znaczenie. By nie mnożyć użytkownikom środowisk pracy, istotne było również, aby działała ona w tym samym systemie, w którym odbywają się bieżące operacje. System Comarch ERP Altum, na który się zdecydowaliśmy, łączy w sobie wielość funkcjonalności, cechując się przy tym przyjaznym dla użytkownika in-

MICHAŁ ŁUSZCZYŃSKI,

Kierownik magazynu/Koordynator dostaw

Moduł Business Intelligence w systemie ERP podnosi wydajność pracy pod względem szybkości i efektywności wykonywanych zadań czy projektów. Dzieje się tak dzięki szerokiemu dostępowi do informacji z różnych działów operacyjnych firmy z wykorzystaniem inteligentnego systemu raportowania. Użytkownik ma możliwość precyzyjnego definiowania listy pól w wybranym raporcie przy jednoczesnej łatwej i intuicyjnej obsłudze systemu. Moduł Business Intelligence gwarantuje efektywne zarządzanie Magazynem Wysokiego Składowania (WMS) lub systemem magazynowania półkowego Antresola, wykorzystującym lokalizowanie jednostek towarowych. Zapewnia również poczucie pełnej kontroli nad łańcuchem dostaw. Business Intelligence jest „spoiwem”, bez którego nie wyobrażam sobie nowoczesnego systemu ERP i skutecznego zarządzania nowoczesną firmą.

terfejsem. Duże znaczenie miała dla nas łatwość integracji z innymi produktami Comarch takimi jak e-Sklep lub Pulpit Kontrahenta – w oparciu o który działa nasza hurtownia akcesoriów. Ponadto możliwość łatwej elektronicznej wymiany danych z kontrahentami [EDI - przyp. red.] zaczyna stawać się standardem w handlu w naszej skali działalności. W wyniku analizy, z uwzględnieniem potencjału rozwojowego i geograficznej bliskości firmy Comarch, wybraliśmy oprogramowanie właśnie tej firmy: uznaliśmy je za optymalne. Handel elektroniczny wymaga dopracowanego modelu wymiany danych. Jak radzicie sobie z tym Państwo na co dzień? JR: Wymiana informacji ma dla nas bardzo duże znaczenie. Wykorzystujemy jej zalety na kilku płaszczyznach. W kontaktach z kluczowymi partnerami uprościliśmy proMAGAZYN COMARCH ERP WWW.NZ.COMARCH.PL

|

25


TEMAT NUMERU

ANNA PATALAN, Księgowa

W codziennej pracy korzystam z modułu księgowego, a rozwiązanie BI wykorzystuję do sporządzania wszelkiego rodzaju sprawozdań dla odbiorców wewnętrznych. W porównaniu do systemu poprzedniego, obsługa systemu nowego jest bardziej intuicyjna, a co za tym idzie – łatwiejsza, mimo że oprogramowanie zapewnia znacznie większy zakres możliwości. Dzięki wprowadzonemu rozwiązaniu jestem w stanie między innymi prezentować koszty według nadanych im wymiarów analitycznych oraz zestawiać dane zgodnie z indywidualnymi potrzebami raportowymi odbiorców wewnętrznych. BI jest narzędziem wykorzystywanym z powodzeniem w controllingu księgowym, ponieważ pozwala szybko weryfikować różnorodne dane.

26

|

NOWOCZESNE ZARZĄDZANIE nr 2/2015 (24)

ces wymiany dokumentów dzięki korzystaniu z elektronicznej wymiany danych (EDI, Electronic Data Interchange) za pośrednictwem Elektronicznego Centrum Obsługi Dokumentów [ECOD - przyp. red.] Comarch. Udostępniamy również naszym kontrahentom dane handlowe w postaci cenników, parametrów produktów (opisów, atrybutów, zdjęć) oraz stanów magazynowych. Bardzo ułatwia to administrację procesem sprzedaży, a jednocześnie podnosi naszą pozycję konkurencyjną względem dostawców, którzy takich rozwiązań nie oferują. Na bieżąco również korzystamy z narzędzi do bezpośredniego handlu elektronicznego w postaci Pulpitu Kontrahenta. Wewnętrznie natomiast komunikujemy się z naszymi służbami handlowymi za pośrednictwem zawartej w Comarch ERP Altum platformy CRM oraz dodatkowego zintegrowanego narzędzia do ofertowania, przygotowanego na nasze zamówienie przez partnera wdrożeniowego Comarch – Pomorską Grupę Informatyczną.


TEMAT NUMERU Niedawno rozszerzyli Państwo użytkowany system Comarch ERP Altum o nową funkcjonalność: wielofirmowość?

łowo. Planujemy rozszerzać ten kierunek działalności w obszarze współpracy z właścicielami sklepów internetowych oraz rozważanej sprzedaży usług logistycznych z naszego magazynu wysokiego składowania (także działającego na oprogramowaniu Comarch).

JR: W ramach rozwoju działalności Zarząd K-Consult Sp. z o.o. powołał w listopadzie 2010 roku równoległy podmiot – Sidonius Sp. z o.o. Oba podmioJakie są plany/strategie na kolejne lata? ty tworzą grupę Sidonius Holdings. K-Consult zajJR: Po trwającej dwa lata muje się szeroko rozureorganizacji planujemy mianą dystrybucją do dalej podążać ścieżką staWdrożenie systemu Comarch ERP Altum kanałów Retail. Sidonius bilnego wzrostu. Naszym zostało zakończone sukcesem i stanoprowadzi działalność hurcelem do 2017 roku jest wiło ważny etap w długofalowym planie tową online pod marką zajęcie pozycji lidera na polrozwoju naszego przedsiębiorstwa. RoziRotor za pośrednictwem skim rynku w kategorii jawiązania teleinformatyczne całościowo Comarch Pulpit Kontrakościowych akcesoriów do wspierające proces handlowy to nie tylko henta. Obie Spółki dziaurządzeń mobilnych. Firma narzędzia ułatwiające pracę, ale również łają w branży akcesoriów od lat zajmuje wysoką pokwestia strategicznego podejścia do bizdo elektroniki użytkowej. zycję w kategorii jakościonesu. Bez tego firma nie mogłaby dalej się W pierwotnej architekwych akcesoriów fotograrozwijać, a jej codzienne funkcjonowanie turze każda ze Spółek ficznych, z czego jesteśmy wiązałoby się z ogromnym nakładem posiadała swoją odrębbardzo dumni. Nie jest to pracy. Jednym z naszych priorytetów jest ną bazę danych i silnik jednak grupa rozwojowa, jak najsprawniejsza obsługa klientów poERP. Charakter działalgdyż sporą część udziału przez optymalizację naszych procesów ności tych podmiotów rynkowego amatorskiej fowewnętrznych. Uzyskujemy ten efekt powiązanych wymagał tografii przejęła kategoria dzięki sprawnemu systemowi IT, który integracji dwóch odrębsmartfonów. Między innyłączy obszary związane z księgowością, nych baz danych, pomimi stąd nasza koncentracja magazynem oraz coraz popularniejszym mo że część produktów na tym segmencie. Jednoe-handlem. Jesteśmy bardzo zadowolew ofercie Spółek była cześnie jesteśmy aktywni ni ze współpracy z firmą Comarch oraz identyczna. Dzięki nowej w rozwijającym się segmenz wdrożonego narzędzia, które spełnia funkcji wielofirmowości cie urządzeń i akcesoriów nasze oczekiwania i pomaga realizować w Comarch ERP Altum do „inteligentnego zarzązałożone cele biznesowe. dowolna liczba podmiodzania przestrzenią”, tj. dotów może pracować na mami, biurami. Planujemy Jakub Rutkowski tej samej bazie danych także poszerzyć rynki zbytu Dyrektor ds. Operacyjnych K-Consult (w której mamy kilka tyo zagranicę, posiadamy bosięcy indeksów). Znacząwiem w swojej ofercie kilka co ułatwia to procesy zamarek własnych o bardzo równo wewnętrzne, jak i współpracę z zewnętrznymi korzystnym stosunku jakości do ceny. Jesteśmy świadomi kontrahentami. Na przykład: niedawno nawiązaliśmy zmieniających się trendów na rynkach dystrybucyjnych kooperację z niezależną firmą, która będzie prowadziła i związanej z tym rosnącej roli handlu elektronicznego. Dladziałalność detaliczną e-handlu (notabene na platformie tego też zdecydowaliśmy się zainwestować w wyposażenie e-Sklep Comarch), bazując w pełni na naszej bazie daSpółek w nowoczesny system informatyczny, który umożnych. W myśl idei wielofirmowości to po prostu kolejny liwi nam realizowanie celów w zgodzie z tą tendencją. podmiot, mimo że zupełnie niezwiązany z nami kapita-

MAGAZYN COMARCH ERP WWW.NZ.COMARCH.PL

|

27


TEMAT NUMERU

Świadomie zarządzaj społecznością swoich klientów

Małgorzata Maciągowska

business intelligence consultant, comarch sa

Business Intelligence w systemach lojalnościowych

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak wiele informacji o kliencie można uzyskać z obserwowania jego zakupów czy zachowań w sklepie. Na szczęście systemy informatyczne wspierające programy lojalnościowe pozwalają na odkrycie wielu cennych informacji.

[ Aby klient został z nami na dłużej ] Fakt, iż statystyczny Jan Nowak zdecydował się na założenie konta lojalnościowego w naszej firmie, nie oznacza jeszcze, że udało się pozyskać klienta lojalnego już na zawsze. Dopiero teraz można zadbać o dostosowanie oferty stricte pod jego potrzeby, by mógł poczuć się doceniony i został z nami na dłużej. Jak to osiągnąć? Zbierając o nim możliwie jak najwięcej informacji. Wdrożenie systemu lojalnościowego pozwala przeprowadzić kilka ważnych działań biznesowych, m.in.: • • • •

przeprowadzanie analizy potrzeb klienta, segmentacja klientów, przeprowadzanie analiz koszykowych, porównywanie wyników osiąganych przez poszczególne oddziały czy regiony sprzedaży, • śledzenie trendów w sprzedaży, • monitorowanie wyników kampanii reklamowych, w tym ROI kampanii. 28

|

NOWOCZESNE ZARZĄDZANIE nr 2/2015 (24)

[ Analizy klienta, oddziału, trendów sprzedażowych] Gromadzenie danych o konkretnym konsumencie, z dokładnością do pojedynczej transakcji, pozwala określić, jaki typ klienta korzysta z naszych usług, dopasować do niego indywidualną ofertę, a także, w szerszej perspektywie, umieścić go w odpowiednim segmencie sprzedażowym. Dzięki systemom IT wspierającym programy lojalnościowe można dodatkowo znaleźć odpowiedzi na pytania takie jak: • Kto jest moim typowym klientem? • Który z moich produktów obecnie sprzedaje się najlepiej? • Które produkty sprzedawane są razem / w pakiecie? • Do kogo powinna być skierowana najbliższa kampania? • Które produkty sprzedają się częściej w lokalizacji A niż w lokalizacji B i dlaczego? Porównywanie punktów sprzedażowych w sieci handlowej informuje, które oddziały generują zyski, a które straty. Na podstawie przeprowadzonych analiz można podjąć decyzję o rozwijaniu bądź zamknięciu konkretnego punktu. Czasami, by poprawić efektywność, wystarczy kilka działań opartych na danych liczbowych, jak np. wiedza o tym, które produkty są sprzedawane razem.


TEMAT NUMERU

Zindywidualizowana oferta dla klienta to obecnie standard, nie tylko w obszarze produktów premium. Personalizacja oferty jest możliwa dzięki m.in. systemom lojalnościowym, które pomagają prowadzić programy bonusowe, ale także gromadzić wiedzę o zachowaniach nabywców oraz konsumentów.

Mając dostęp do takich informacji, można świadomie realizować działania marketingowe czy merchandising i poprawiać wyniki oddziału. Prowadzenie analiz koszykowych, czyli przeglądu zakupów naszych klientów, może korzystnie wpłynąć na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Wiedza o produktach sprzedawanych łącznie, jak np. piwo i chipsy czy mleko, masło i chleb, pozwala maksymalizować zysk poprzez up- i cross-selling oferty. Przede wszystkim umożliwia śledzenie trendów w sprzedawanych produktach, a w konsekwencji lepszą gospodarkę magazynową i lepsze, oparte na wiedzy, zarządzanie dostawami z dokładnością do konkretnego punktu sprzedaży. Zaawansowane analizy pozwalają wyszukiwać różnice oraz podobieństwa między klientami na podstawie kryterium położenia geograficznego. Dzięki temu nie tylko można zdecydowanie zwiększyć skuteczność kampanii reklamowych, kierując je w odpowiednie miejsca, ale także ograniczyć do minimum liczbę dostaw produktów, które nie mają potencjału sprzedaży w danej lokalizacji. Ogromna konkurencja na rynku sprawia, że walka o klienta toczy się 24 godziny na dobę. Stąd tak bardzo przydatne okazują się tzw. analizy odejść. Pozwalają one zidentyfikować klientów, którzy mogą w najbliższym czasie przestać

korzystać z usług przedsiębiorstwa. Dzięki szerokiej wiedzy o zachowaniach nabywców i konsumentów, segmencie, do którego należy konkretny klient, oraz kampaniach, które odnoszą sukces w jego obszarze geograficznym, można podjąć działania, które zapobiegną odejściom.

[ Segmentacja klientów – „cherry pickers” i inni ] Podział wszystkich klientów na charakterystyczne segmenty pozwala na identyfikację zachowań rynkowych poszczególnych grup, reakcji na globalne trendy oraz kampanie reklamowe. Systemy informatyczne powiązane z segmentacją czy analizą koszykową klienta oparte są na zaawansowanych metodach analitycznych. Dzięki temu możliwe jest posiadanie w systemie podziałów klientów na grupy, odrębne pod względem kilku kryteriów. Typy możliwej segmentacji to np.: • • • • •

segmentacja geograficzna, segmenty behawioralne, odejścia, segmenty aktywności, segmenty stylu życia,

Analizy pod kątem lokalizacji pozwalają na podział klientów ze względu na kontynent, kraj, województwo, miasto, a nawet odległość miejsca zamieszkania od punktu MAGAZYN COMARCH ERP WWW.NZ.COMARCH.PL

|

29


TEMAT NUMERU

sprzedaży. Z kolei segmenty oparte na kryteriach socjo-demograficznych dostarczają informacji o płci, wieku, stanie cywilnym, wielkości rodziny, zawodu, dochodów czy posiadania auta. Idąc jeszcze głębiej, analizy behawioralne pozwolą zidentyfikować, czy konkretny klient jest nowy, aktywny, bezczynny, czy może należy do grona „cherry pickers” – osób, które korzystają z oferty przedsiębiorstwa tylko w czasie promocji czy przecen. Analizy zachowań klientów pozwalają także rozpoznać, czy klient zmienił tylko segment i nadal korzysta z naszych usług, czy też definitywnie wybrał usługi konkurencji.

Segmenty oparte na aktywności możemy wyróżnić na podstawie liczby i częstości podejmowanych działań skierowanych do konkretnego segmentu, punktów w programie lojalnościowym, liczby punktów wymienianych na nagrody, kontaktowania się z call center, aktywności w aplikacji mobilnej firmy czy w mediach społecznościowych. Podział klientów ze względu na produkty, które kupują, również jest możliwy i ułatwia tworzenie przekazu kierowanego do klienta oraz planowanie kampanii reklamowych. Wiedzę o konsumencie można czerpać z podziału ze względu na styl życia. Nietrudno domyślić się, iż inne produkty kupuje osoba posiadająca dużą rodzinę, a inne – zapracowany singiel. Niemniej, aby zidentyfikować takich klientów, a potem ich policzyć, potrzeba zaawansowanego systemu analitycznego.

[ Czerpanie informacji z wielu źródeł ]

entów m e l e h c ny cych ą j a Do waż r e i IT wsp i z d ę z r na owe i c ś o n l a loj analizy n.: i . m ą ż e nal • ZAAWANSOWANE ALGORYTMY ANALITYCZNE, pozwalające np. na segmentowanie konsumentów • WYDAJNOŚĆ, która umożliwia bieżące analizowanie dużych zbiorów danych • INTUICYJNY EKRAN UŻYTKOWNIKA, który pozwala na korzystanie z narzędzia samodzielnie przez użytkownika biznesowego • INTEGRACJA DANYCH Z WIELU ŹRÓDEŁ, dzięki której można uzyskać znacznie szerszy zakres informacji o kliencie • NOWOCZESNE METODY KOMUNIKACJI Z KLIENTEM, pozwalające na indywidualne dobieranie treści wysyłanych ofert 30

|

NOWOCZESNE ZARZĄDZANIE nr 2/2015 (24)

Systemy BI wspierające systemy lojalnościowe pozwalają przeprowadzać analizy danych pochodzących z wielu źródeł. Jednym z nich są media społecznościowe, obecnie najszybsze źródło opinii o produktach czy kampaniach reklamowych. Stąd też systemy lojalnościowe powinny gromadzić dane także z tego źródła. Co więcej, istnieją osobne systemy pozwalające gromadzić dane na temat firmy z portali społecznościowych czy forów tematycznych, takie jak Comarch Social BI. W momencie integracji takiego narzędzia z systemem lojalnościowym otrzymujemy potężną dawkę informacji o konkretnych klientach, a także np. ogólny odzew społeczności na najnowszą kampanię reklamową. Istotnym źródłem informacji są także systemy ERP, które dostarczają m.in. danych z obszaru sprzedaży i kosztów. Z punktu widzenia analityka BI, główną zaletą integracji jest zestawienie danych z tych systemów, np. opinii o kampanii reklamowej, z wynikami sprzedażowymi oraz poniesionymi kosztami. Podsumowując, zaawansowane analizy danych pochodzących z systemów lojalnościowych pozwalają lepiej poznać klienta oraz bardziej indywidualnie dobierać dla niego ofertę. Zgromadzone dane mogą posłużyć także porównywaniu wyników poszczególnych punktów sprzedaży, a nawet poszczególnych pracowników.


TEMAT NUMERU

RE WO LU CJA

Internet Rzeczy (IoT) rewolucjonizuje nasz świat. Firma analityczno-doradcza Gartner szacuje, że do końca bieżącego roku do sieci zostanie podłączonych 5 mld urządzeń, a wartość usług związanych z Internetem Rzeczy wyniesie blisko 70 mld dolarów. Comarch odpowiada na ten trend, produkując w Krakowie urządzenia Comarch beacon. W jaki sposób wykorzystać potencjał Internetu Rzeczy w Twojej firmie? Jakie korzyści przynosi analiza danych pochodzących z Internetu Rzeczy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w niniejszym artykule.

Internetu Rzeczy MAGAZYN COMARCH ERP WWW.NZ.COMARCH.PL

|

31


TEMAT NUMERU

Rafał Gilarski

Dzięki tym rozwiązaniom nasz sklep staje się „inteligentny”: jesteśmy w stanie jeszcze lepiej poznać potrzeby klientów, co z kolei przekłada się m.in. na wysoce precyzyjny i tańszy marketing.

[ Data mining a rozmiar buta ] business intelligence consultant, comarch sa

Zacznijmy od stosunkowo przewrotnego stwierdzenia, iż w Internecie Rzeczy wcale nie chodzi ani o Internet, ani o rzeczy. Chodzi natomiast o dane, które uzyskujemy z urządzeń, oraz o to, w jaki sposób możemy te dane wykorzystać, aby zwiększyć efektywność biznesu. Do tej pory w systemach analitycznych klasy Business Intelligence wykorzystywane były standardowe zestawy danych pochodzących z rozwiązań klasy ERP, CRM, systemów lojalnościowych czy mediów społecznościowych. Dzięki rewolucji, jaką jest Internet Rzeczy, i urządzeniom takim jak Comarch beacon, jesteśmy w stanie tworzyć analizy kolejnej generacji, wykorzystując nowe dane takie jak: »» »» »» »» »»

32

Ile czasu klient spędził w sklepie? Czym klient był najbardziej zainteresowany? Co przyciągnęło klienta w pierwszej kolejności? Jak długo użytkownik przebywał w zasięgu beacona? Po jakiej trasie poruszał się użytkownik? Jakie było jego położenie (np. klienta w sklepie, pracownika w magazynie itp.)? |

Gwałtowny rozwój Internetu Rzeczy wiąże się z olbrzymim przyrostem danych. Samo gromadzenie dużych ilości danych nie przekłada się, niestety, bezpośrednio na wymierne korzyści biznesowe dla firmy. Dopiero odpowiednia ich analiza, stworzenie modeli analitycznych rekomendacji, pozwala na zamianę surowych danych w użyteczną wiedzę. Zbieranie, przetwarzanie i racjonalne wykorzystanie sygnałów pochodzących z Internetu Rzeczy i beaconów jest możliwe dzięki technikom eksploracji danych (ang. data mining), które można zdefiniować jako automatyczny proces odkrywania powiązań, wzorców i trendów poprzez analizę dużej ilości danych. W ramach eksploracji danych wykorzystywane są różnego rodzaju metody matematyczne i statystyczne, które pozwalają odkryć prawidłowości niewidoczne przy wykorzystaniu innych narzędzi. Pochodząca z beaconów wiedza o ścieżce ruchu klienta, o dokonanych przez niego transakcjach (pochodząca z systemu ERP), o jego profilu i segmencie konsumenckim (pochodząca z systemu lojalnościowego), po przeprowadzeniu analiz przez system BI, może zaowocować rekomendacją następnej oferty (ang. next best offer), która powinna być zakomu-

NOWOCZESNE ZARZĄDZANIE nr 2/2015 (24)

nikowana temu konkretnemu klientowi. Posłużmy się przykładem kobiety, wchodzącej do sklepu obuwniczego, w którym zostały rozmieszczone urządzenia Comarch beacon. System na podstawie danych historycznych oraz sygnałów pochodzących z beaconów jest w stanie przygotować spersonalizowaną ofertę z upustem 30 proc. na zakup np. ostatnio oglądanych lub najczęściej kupowanej marki sandałów i wysłać tę ofertę albo bezpośrednio do klientki na telefon, albo do sklepu na urządzenie mobilne sprzedawcy. Na podstawie historii zakupów danej osoby sprzedawca może uzyskać informację o rozmiarze buta, wieku, częstotliwości zakupów, średniej wartości koszyka itp. Wartościowe dane można też pozyskać, analizując cały segment podobnych klientów – i na podstawie dokonywanych przez nich transakcji zasugerować produkt danej klientce. Tego typu zindywidualizowane promocje mają dużo większą szansę powodzenia niż rozsyłanie identycznej, masowej reklamy do tysięcy klientów. Dodatkowo, są tańsze w ostatecznym rozrachunku. Innym przykładem wykorzystania sygnałów pochodzących z Internetu Rzeczy jest możliwość tworzenia tzw. map ciepła, które pokazują, ile osób z zainstalowaną w telefonie dedykowaną aplikacją mobilną znajdowało się przy urządzeniach Comarch beacon w określonym czasie. Dzięki takim statystykom pozyskujemy specy-

ficzne informacje np. które miejsca w sklepie są najchętniej odwiedzane przez klientów, przy których


TEMAT NUMERU

półkach klienci spędzają najwięcej czasu itd. Na ich podstawie możemy wyciągać ciekawe wnioski biznesowe, np. dotyczące przeorganizowania ekspozycji w sklepie (ang. merchandising). Wykorzystując dane pochodzące z beaconów, możemy wyliczać współczynniki konwersji, które pokazują, jaka część klientów odwiedzających sklep dokonała zakupu, a jaka z niego zrezygnowała. Pozwala to analizować atrakcyjność produktów, ceny oraz skuteczność działań promocyjnych.

[ Rys. 2 Analiza promocji ]

ofert rzeczywiście zakończyło się sukcesem poprzez dokonanie zakupu – wszystko to z dodatkową informacją o osiągniętym obrocie oraz wysokości marży w danym sklepie. Dzięki takiej analizie możemy skutecznie zaplanować akcje promocyjne dla pozostałych sklepów w naszej sieci. Podsumowując, urządzenia Comarch beacon to źródło niedostępnych wcześniej danych biznesowych. Kluczo[ Rys. 1 Przykładowa mapa ciepła ]

[ Akcje promocyjne ] Wzrost współczynnika konwersji o 1 proc. może zaowocować nawet kilkunastoprocentowym wzrostem obrotów – dlatego są to dane, które warto analizować,

wym elementem jest możliwość analizy zebranych w ten sposób informacji i wykorzystanie ich do polepszenia procesów handlowych, marketingowych, serwisowych. Do niewątpliwych korzyści wynikających z rozwiązania należą przede wszystkim: lepsze zrozumienie klientów, przygotowanie oferty dopasowanej do indywidualnych potrzeb, możliwość skutecznej analizy danych w wielu niedostępnych do tej pory przekrojach.

niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności. System Business Intelligence w połączeniu z Internetem Rzeczy to bardzo skuteczne narzędzie do prowadzenia tego typu analiz w przełożeniu na sprzedaż produktów. Przykładowo: chcąc sprawdzić, jaka wysokość rabatu na zakup koszulek będzie najbardziej efektywna dla naszej sieci sklepów odzieżowych, wystarczy uruchomić pilotażową promocję w 3 różnych sklepach, wysyłając klientom ofertę z różnym poziomem rabatu (np. 50, 25, 10 proc.). Wykorzystując narzędzie analityczne, możemy łatwo przeanalizować, ile ofert zostało wysłanych, ile osób wyświetliło ofertę na ekranie telefonu i ile z tych

Więcej informacji na temat zaawansowanej analityki znajdziesz na stronie: www.bi.comarch.pl. Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu na adres mailowy business.intelligence@comarch.pl lub numer telefonu +48 12 681 43 00 wew. 1.

MAGAZYN COMARCH ERP WWW.NZ.COMARCH.PL

|

33


TEMAT NUMERU

Efektywny controlling drogą do trafnych decyzji MONITUJ

Agnieszka Mrozowska

business intelligence consultant, comarch sa

DZIAŁAJ

ZAPOBIEGAJ

ZARABIAJ

Bardzo często dobra kondycja finansowa przedsiębiorstwa – postrzegana jako dodatni lub zadowalający wynik finansowy – blokuje procesy efektywnego zarządzania w ujęciu długofalowym. Pierwsze niepokojące sygnały najczęściej są lekceważone, gdy np. wzrost przychodów nie jest współmierny do wzrostu wyniku finansowego. Pojedyncze zdarzenia o charakterze negatywnym usypiają czujność, a trend spadkowy pogłębia się na skutek braku działań w obszarach zagrożonych. Nawet jeśli zostanie przeprowadzona analiza wrażliwości, czyli zwymiarowanie wpływu kluczowych czynników na wynik przedsiębiorstwa, to prognozowany niekorzystny wynik finansowy jest traktowany jako wariant pesymistyczny i zostaje on pominięty podczas planowania działań naprawczych.

W trakcie prowadzenia działalności gospodarczej, mimo

tuacja to dobry moment na zmiany. To również sygnał

przepływu informacji między pracownikami, może przyjść moment, gdy podjęte działania nie dają pozytywnych rezultatów lub efekty finansowe są niższe od zakładanych. Najczęściej – niestety, już po fakcie – kadra zarządza-

i alert stymulujący do dalszego działania.

jąca orientuje się wtedy, że nie otrzymała na czas pełnej i wiarygodnej informacji. Wówczas, z powodu braku czasu na uzyskanie szczegółowej informacji controllingowej, często proponowane są szybkie cięcia, które mogą spowodować pogłębienie kryzysu. Niezadowalająca sy-

Wprowadzanie zmian w zakresie i częstotliwości korzystania w przedsiębiorstwie z narzędzi controllingowych zazwyczaj wiąże się z oporem zespołu. Najczęściej wynika on z obaw przed ujawnieniem informacji o brakach i błędach, słabych stronach działów i wydziałów. Niestety,

34

|

NOWOCZESNE ZARZĄDZANIE nr 2/2015 (24)

[ Dlaczego warto zdobyć się na odwagę? ]


TEMAT NUMERU

stagnacja i powielanie dotychczasowego postępowania mogą jedynie pogłębić negatywne skutki sytuacji. Podjęcie kroków porządkujących dane w firmie pozwala na aktualizację kalkulacji, pozyskanie wiedzy o rentowności produktów i usług w ujęciu wielowymiarowym i wielopoziomowym, a w efekcie końcowym – na podjęcie trafnych, naprawczych decyzji biznesowych. Kolejne działania, np. alokacja przychodów i kosztów, budżetowanie, analiza zasobów na magazynach, mogą szybko i sprawnie wspomóc proces optymalizacji zapasów, a co za tym idzie: doprecyzować plan przepływów pieniężnych w firmie. Badanie korelacji i trendów działań marketingowych pozwala optymalizować koszty uzyskania przychodów. Alokacja przychodów i kosztów umożliwia urealnienie wiedzy o rentownych obszarach przedsiębiorstwa oraz określenie celów strategicznych i operacyjnych. W budowaniu rozwiązania controllingowego warto posiłkować się doradztwem zespołów konsultingowych. W pierwszej kolejności pozwoli to pozyskać obiektywną informację o firmie. Działania podjęte w kolejnych krokach pozwolą zdiagnozować wiele zagadnień wymagających zmian czy usprawnień. Przeprowadzenie analizy kondycji finansowej przedsiębiorstwa, procesów produkcyjnych oraz procesów zarządczych pozwoli wypracować optymalne raporty i alerty, które będą pełnić rolę syste-

WA Ż N E Czas i trud poświęcone na zbudowanie rozwiązań controllingowych, dopasowanych do potrzeb przedsiębiorstwa, pozwolą pozyskać wiedzę, która w ujęciu długofalowym przełoży się na wymierne korzyści. Osoby odpowiedzialne za projekt wdrożeniowy muszą wykazać się determinacją w dążeniu do wyznaczonych celów.

[ Jaką wiedzę można zyskać, wykorzystując zasoby informacyjne? ] Wiele przedsiębiorstw w trakcie prowadzenia działalności rozwija się, tworzy nowe filie, przebranżawia się i rozrasta. W trakcie realizowanych działań biznesowych wdrażane są różne systemy wspomagające proces zarządzania i ewidencji zdarzeń gospodarczych – na czele z ogólnofirmowym procesem budżetowania, który stanowi podstawę racjonalnego zarządzania zasobami, systemu wczesnego ostrzegania, systemu oceny wyników przedsiębiorstwa. W celu wykorzystania informacji i poddania ich analizie controllingowej konieczne jest gromadzenie danych. Obecnie służą do tego hurtownie danych, które są niezbędnym składnikiem systemu informacyjnego w przedsiębiorstwie (Rys. 1). Na podstawie danych po-

mu wczesnego ostrzegania.

wstają różnorodne analizy i raporty, wykorzystywane na bieżąco, po czym są one gromadzone i bezpiecznie przechowywane do późniejszego wykorzystania. Dane scala-

[ Rys. 1. Przykładowa architektura systemu ERP w firmie. Źródło: opracowanie Comarch SA ]

ne są zazwyczaj z wielu źródeł: systemów produkcyjnych, plików arkuszy kalkulacyjnych, plików płaskich itp.

ŹRÓDŁO DANYCH

HURTOWNIA DANYCH

Sprzedaż Magazyny Logistyka Inne

Księgowość Wyniki Operacyjne

DOSTĘP DO DANYCH

Należności Zamówienia Produkcja Inne

ERP XL

Dane dodatkowe

Pliki XLS

Pliki płaskie

Dashboardy Raporty Ad-Hoc ETL

Hurtownia danych

In-Memory BUDŻETOWANIE

Meta – Dane, Słowniki Biznesowe

MAGAZYN COMARCH ERP WWW.NZ.COMARCH.PL

|

35


TEMAT NUMERU

Kiedy dane zostaną już przeanalizowane i uporządkowane w raportach lub dashboardach (kokpitach), możliwe będzie efektywne, wieloobszarowe pozyskiwanie infor-

Wymienione powyżej informacje sprawnie wspierają proces podejmowania decyzji w firmie w zakresie m.in. optymalizacji zapasów, zapotrzebowania na mate-

macji przez managerów. Rozwiązania controllingowe pozwalają w prosty i szybki sposób przygotować zestawie-

riały, kosztów wytworzenia.

nia potrzebne podczas np.: kontroli z urzędu skarbowego, krzyżowych,

Inną korzyścią jest rozszerzenie wiedzy o rentownych

»» »» »»

realizacji obowiązku sprawozdawczego wobec GUS, konsolidacji sprawozdań finansowych.

obszarach przedsiębiorstwa, co w porównaniu z danymi historycznymi, pozwala sprawnie tworzyć prognozy w oparciu o uzyskane wyniki.

Po wdrożeniu rozwiązania controllingowego wszystkie

Badanie alokacji kosztów pozwala również uporządko-

obszary przedsiębiorstwa są dostępne do celów: oceny, kontroli, zarządzania. Możliwa jest:

wać rozmieszczenie kosztów (np. amortyzacji maszyn i urządzeń), co nierzadko stymuluje zmiany dotyczące przypisania wskazanych środków trwałych konkretnym

»»

»» »»

»»

analiza odchyleń budżetowych (controlling bez procesu budżetowania nie może być nazwany efektywnym), weryfikacja obciążenia produkcyjnego w czasie, badanie odchyleń od technologii w stosunku do realizacji poszczególnych etapów procesów produkcyjnych, analiza odchyleń zużycia materiałów bezpośrednich i pomocniczych w wybranych projektach,

»»

analiza efektywności podjętych działań marketingowych,

»»

weryfikacja harmonogramów prac działów badań i rozwoju,

»»

analiza kosztów działów pomocniczych oraz generowanych przez nie narzutów na poszczególne obszary przedsiębiorstwa, jak również na wskazane uprzednio grupy produktowe.

grupom produktowym. Podjęte działania umożliwiają pełne zobrazowanie rzeczywistej marży wypracowanej w poszczególnych grupach produktowych. Obecnie systemy informatyczne pozwalają również na weryfikację faktycznej ilości dokumentów tworzonych przez wskazanych użytkowników. W prosty sposób można dokonać weryfikacji faktycznego obciążenia wybranych działów administracyjnych, co często jest jedną z kluczowych danych motywujących do zmian. Badanie rzetelności dostawców i odbiorców wpływa bezpośrednio na eliminację niepożądanych relacji biznesowych, optymalizację kredytów kupieckich. Bez elastycznych narzędzi do przetwarzania danych analiza terminowości dostaw, rozliczeń według wybranych kategorii jest bardzo pracochłonna. Analiza zużycia materiałów w korelacji z zamówieniami sprzedaży pozwala na pozyskanie wytycznych dla tworzenia norm i zasad w przedsiębiorstwie. Dodatkowo, przeprowadzanie audytów wewnętrznych w przedsiębiorstwie może odbyć się już z poziomu działów controllingowych. Pozwala to zachować powtarzalną jakość analizy, budując zaufanie do uzyskanych wyników.

[ Jak skutecznie usprawnić przepływ informacji? ] Wiele audytów prowadzonych w firmie często skutkuje

[ Rys. 2. Przykładowa wizualizacja danych w narzędziu Comarch ERP Mobile Kierownik Sprzedaży ]

36

|

NOWOCZESNE ZARZĄDZANIE nr 2/2015 (24)

działaniami zapobiegawczo-korygującymi, które zalecają usprawnienie przepływu informacji. Dzięki zastosowaniu narzędzi do codziennego monitoringu wyników przedsiębiorstwa, realizacji planów sprzedaży czy


TEMAT NUMERU

poziomu kosztów, dostęp do informacji jest szybki i łatwy poprzez wykorzystanie pulpitów managera – gdzie scalone i odpowiednio przetworzone dane są przeka-

[ Czy wiedza to zarządzanie? ]

zywane kadrze zarządzającej w przystępnej wizualnie formie (Rys. 2). Podobnie możliwość dostępu do informacji przez Internet pozwala pozyskać dane w każdej chwili i w dowolnym miejscu. Zastosowanie funkcji mo-

dania korelacji pozwalają sugerować właściwe decyzje już na poziomie samej analizy danych. Usprawnienie procesu decyzyjnego to nie tylko zaoszczędzony czas. To również sprawne pozyskanie wiedzy o kierunku skutecznego działania oraz o dalszych niezbędnych krokach. Warto podkreślić, że w natłoku informacji odciążenie kadry od

bilnych przynosi wymierne korzyści chociażby podczas delegacji zagranicznych, gdy różnica czasu często uniemożliwia pozyskanie informacji bezpośrednio. Funkcje dostępne w systemie controllingowym pozwalają automatycznie agregować dane, tworzyć raporty-szablony, pozwalają na szybki i łatwy dostęp do aktualnych danych o bieżących wynikach finansowych. WA Ż N E Aby skutecznie i efektywnie zarządzać przedsiębiorstwem, niezbędne są narzędzia, które na czas dostarczają informacje umożliwiające podjęcie

Elastyczne narzędzia controllingowe i automatyzacja ba-

żmudnego procesu zbierania i analizy danych oraz weryfikacji ich poprawności w znaczący sposób oszczędza zasoby energii i chęci do podejmowania zmian, działań, stymulowania zespołu do osiągania wyższych wyników i realizacji założonych celów. Podsumowując, wiarygodna informacja biznesowa jest integralnym elementem procesu podejmowania trafnych decyzji, a controlling – w rozumieniu procesów, systemów i ludzi – to skuteczny gwarant jej pozyskania.

trafnej decyzji biznesowej.

EFEKTYWNY CONTROLLING – NAJLEPSZE PRAKTYKI Planowanie I Narzędzia I Organizacja I Praktyki 21 października 2015 Centrum Konferencyjne Comarch sesje plenarne + praktyczne warsztaty wdrażania narzędzi controllingowych

www.konferencja.controlling2015.comarch.pl SZKOLENIA

MAGAZYN COMARCH ERP WWW.NZ.COMARCH.PL

|

37


NOWE ROZWIĄZANIA

Jedyną stałą rzeczą jest zmiana. Świat zmienia się pod względem ekonomicznym, społecznym, kulturowym. Jedynie firmy elastyczne, szybko przystosowujące się do zmian i nowych trendów, mają szansę skutecznie walczyć o coraz bardziej wymagających, zabieganych, zapracowanych klientów.

Nowe podejście do ekonomii, nowe   pokolenie na rynku – jak współczesne przeobrażenia wpływają na narzędzia dla biznesu? Paweł Dobrzyniecki [ Tzw. ekonomia uwagi i jej konsekwencje ] Każdy z nas jest codziennie zasypywany różnego rodzaju przekazami marketingowymi. Firmy w dobie nadprodukcji dążą do zwrócenia na siebie uwagi klientów, dyrektor handlowy, comarch sa

Daniel Kaczmarczyk

kierownik ds. kluczowych klientów, comarch sa

38

|

a tym samym pozyskania nowych konsumentów. Świat powoli zapomina już o okresie, w którym dominowała masowa produkcja materialna, a ekonomia uczyła tylko o popycie, podaży, pieniądzach, cenach, inwestowaniu i oszczędnościach. Obecnie te pojęcia nie są już w stanie całkowicie opisać naszej rzeczywistości. Jesteśmy świadkami powstania „nowej ekonomii” – następuje jej dematerializacja. W dobie kultury dystrakcji, chaosu informacyjnego i szumu przekazów marketingowych, tylko stając się dobrze widzialnym i budząc zainteresowanie innych ludzi, jesteśmy w stanie urzeczywistniać nasze cele i zamiary, również biznesowe. Jako że uwagę klientów i konsumentów starają się zdobyć wszyscy, staje się ona coraz bardziej deficytowa – a co za tym idzie, również bardziej wartościowa.

NOWOCZESNE ZARZĄDZANIE nr 2/2015 (24)


NOWE ROZWIĄZANIA

komórkowe, wraz z możliwością przesyłania wiadomości SMS, wynaleziono Skype’a (przez co spopularyzowano wideorozmowy), ogromną popularność zdobyły portale społecznościowe. Generacja Z była świadkiem tej rewolucji, co więcej – brała aktywny udział w powstawaniu i testowaniu nowych rozwiązań. Dlatego właśnie współcześni konsumenci mają bardzo wysokie oczekiwania wobec innowacyjności i użyteczności nowych technologii czy rozwiązań elektronicznych i informatycznych. Priorytetem jest szybkość dotarcia do pożądanej informacji, wygoda i możliwość działania online.

[ Systemy ERP a trendy rynkowe ] Pojawienie się nowego typu odbiorcy spowodowało zmiany na rynku nowych technologii, w tym również w segmencie oprogramowania do zarządzania przedsiębiorstwami. Dla użytkowników biznesowych liczy się łatwy dostęp do informacji, zwłaszcza rozbudowana analityka w systemach klasy ERP, szybkie przesyłanie czy współdzielenie danych oraz oczywiście bezpieczeństwo tych danych. Inne wyzwanie stojące przed producentami systemów ERP to ich dostępność z każdego miejsca na ziemi, możliwość obsługi z poziomu nieodłącznych już użytkownikom urządzeń mobilnych. Tylko nadążając za przyzwyczajeniami współczesnych konsumentów, firmy są w stanie utrzymać swą konkurencyjność. Firma Comarch rozumie te potrzeby, ulepszając produkowane systemy

[ C jak connected ] Zmiany w dzisiejszych czasach nie ograniczają się jedynie do zjawisk ekonomicznych – to również wielkie przemiany społeczne. Na rynku pojawia się kolejne pokolenie osób, które można opisać terminem „Generacja Z” lub „Pokolenie Z” – dorastające w świecie nowoczesnych technologii, mające wysoką zdolność funkcjonowania w wirtualnym świecie Internetu, elektronicznych mediów, portali społecznościowych, nastawione na rywalizację. Pokolenie Z często jest również nazywane „Pokoleniem C” – od angielskiego connected (podłączony do sieci). Od 1995 roku1 przez świat przetacza się fala rewolucji technologicznej, którą można śmiało porównać z drugą rewolucją przemysłową z połowy XIX i początków XX wieku. W latach 90. do powszechnego użytku weszły telefony

1

Od 1995 roku mówimy o Pokoleniu Z

ERP zgodnie z kierunkiem zmian zachodzących na rynku. Doskonałym przykładem wpisywania się w pojęcie „ekonomii uwagi” jest Comarch beacon, który w bezpośredni sposób wpisuje się w nową erę tzw. Internetu Rzeczy. Te małe urządzenia mają olbrzymią szansę zmienić sposób, w jaki firmy, organizacje, administracje, szpitale, lotniska i inne, komunikują się ze swoimi klientami. Beacony zainstalowane w różnych miejscach wewnątrz pomieszczeń oraz mię-

NA RYNKU POJAWIA SIĘ „POKOLENIE Z”– DORASTAJĄCE W ŚWIECIE NOWOCZESNYCH TECHNOLOGII, MAJĄCE WYSOKĄ ZDOLNOŚĆ FUNKCJONOWANIA W WIRTUALNYM ŚWIECIE INTERNETU. MAGAZYN COMARCH ERP WWW.NZ.COMARCH.PL

|

39


NOWE ROZWIĄZANIA

dzy budynkami mogą dostarczać spersonalizowane wiadomości, które są bardziej skuteczne w przyciąganiu uwagi przebywających tam klientów lub konsumentów. Więcej o ich działaniu poczytasz w numerach magazynu Nowoczesne Zarządzanie 2/2014 i 1/2015 dostępnych na stronie www.nz.comarch.pl. Innym przejawem podążania za przyzwyczajeniami odbiorców jest stworzona przez Comarch platforma wymiany wiedzy i pomysłów dotyczących produktów ERP o nazwie Comarch ERP Społeczność. Jest to portal, który skupia użytkowników, projektantów i pomysłodawców programów do zarządzania firmą. Inspiracją do jego powstania był ogólny boom związany z mediami społecznościowymi. Dyskusja wokół produktów, możliwość zadawania pytań projektantom, inżynierom, klientom i uzyskiwania merytorycznych odpowiedzi stawiają Comarch ERP Społeczność na wysokim miejscu wśród źródeł szybkiej i rzetelnej informacji o systemach Comarch ERP.

[ Firma zawsze „w kieszeni” ] Jeszcze kilka lat temu nie do pomyślenia było, aby w swoim urządzeniu mobilnym wystawiać dokumenty dostępne później w systemie na komputerze lub mieć wgląd w firmowy magazyn i produkty. Dzisiaj mobilność jest już standardem, a ponad 40 proc. Polaków2 posiada urządzenia typu smartfon. Byłoby czymś nienaturalnym, gdyby Comarch nie widział potencjału w rynku mobile. Dzięki rozwiązaniom takim jak Comarch ERP Mobilny Sprzedawca pracownicy w terenie mają dostęp do najświeższych danych, na bieżąco monitorują korespondencję i synchronizują swoje działania z systemem do zarządzania w firmie. Stają się bardziej efektywni, gdyż nie muszą pojawiać się w centrali, aby dostarczyć zamówienia, faktury i inne dokumenty. Z kolei właściciele i managerowie firm w każdej chwili mogą kontrolować stan przedsiębiorstwa.

[ Bez instalacji na swoim komputerze – za to z backupem danych ] Coraz częściej słyszy się o „usługach w chmurze”. Są to rozwiązania, które pozwalają na korzystanie z aplikacji/

www.goldmanrecruitment.pl

2

http://www.tnsglobal.pl/coslychac/2014/02/04/mamy-coraz-wiecej-smart-

fonow-i-jestesmy-tego-coraz-bardziej-swiadomi/ 3

40

|

NOWOCZESNE ZARZĄDZANIE nr 2/2015 (24)

http://www.infomonitor.pl/download/e-commerce-w-polsce-2014.pdf


NOWE ROZWIĄZANIA

systemów bez instalowania ich na komputerze użytkownika. Dzięki temu usługa staje się globalna, a ograniczenie co do wykonywania pracy jedynie w biurze przechodzi do lamusa. Tu ponownie Comarch wychodzi naprzeciw trendom - praktycznie wszystkie programy

[ Zamienić system na lepszy model ]

w ofercie Comarch są dostępne w wersji stacjonarnej, jak i właśnie w chmurze. Mało tego, dostępna jest także hybryda, czyli mieszanie usług i programów stacjonarnych z chmurą. Chmura to także możliwość przecho-

rów. System ten – choć dojrzały i funkcjonalny – niestety nie obroni się przed gwałtownymi zmianami na ryn-

wywania swoich danych w bezpiecznym miejscu, jak i wykonywanie kopii bezpieczeństwa iBard24 to usługa w portfolio Comarch, która pozwala wykonać backup danych oraz pozwala współdzielić np. pliki firmowe.

a klienci z nią pracujący nie mają możliwości, aby korzystać z nowych internetowych rozwiązań, dostępnych w portfolio Comarch ERP 2.0. Takie firmy oczywiście nie zostają bez wsparcia, gdyż każdy klient może zmigrować do nowoczesnego systemu Comarch na specjalnych warunkach i mieć dostęp do narzędzi, które obecnie są już standardem.

[ E-commerce pod strzechy i #wszystkowjednymmiejscu ]

Comarch ERP to nie tylko współczesne narzędzia i nowe systemy, ale też nasz „stary, dobry” program Comarch ERP Klasyka, który w dalszym ciągu gości na ekranach wielu kompute-

ku. Platforma technologiczna, na bazie której powstała i funkcjonuje Comarch ERP Klasyka, jest ograniczona,

Standardem stała się sprzedaż w Internecie3. Okazuje się, że prawie połowa internautów w Polsce robi zakupy w sieci. Comarch oferuje klientom i użytkownikom swoich systemów ERP (Comarch ERP iFaktury24, Comarch ERP Optima, Comarch ERP XL, Comarch ERP Altum, Comarch Semiramis) swój autorski sklep internetowy Comarch ERP e-Sklep. Zmieniając oprogramowanie na takie o szerszym zakresie funkcjonalnym (np. z Comarch ERP iFaktury24 na Comarch ERP Optima), nie musimy zmieniać sklepu. Jest to wygodne dla klientów i świetnie wpisuje się w trend „wszystko w jednym miejscu”. Klient dzięki naturalnemu powiązaniu aplikacji nie musi dopisywać żadnych „przejściówek”, eksportować plików i sztucznie łączyć aplikacji. Program robi to za niego.

Pobierz podanik na www.ZmienKlasyke.comarch.pl Poradnik o tym, jak zmienić Comarch ERP Klasyka na „lep-

[ Analityka kluczem do sukcesu ]

szy model”, zgodny z najnowszymi trendami i oczekiwaniami użytkownika, jest dostępny do pobrania na stronie www.ZmienKlasyke.comarch.pl

Jednym z kluczowych czynników przy podejmowaniu ważnych decyzji w firmie jest dostęp do informacji i danych

Wyścig technologiczny trwa w najlepsze i tylko firmy, któ-

na temat kondycji przedsiębiorstwa. Efektywna analityka przestaje być ograniczona jedynie do standardowych tabel i wykresów, przez co powstaje coraz większy popyt na zaawansowane oprogramowanie analityczne typu Business Intelligence. Dzięki informacjom pochodzącym z takich analiz firmy są w stanie szybciej i efektywniej reagować na zmiany, wychwycić słabe punkty w przedsiębiorstwie, optymalizować poszczególne obszary działalności. Więcej o trendzie BI poczytasz w temacie numeru, na s. 8-37. 3

rych oferta wykracza ponad standard, utrzymują swoją przewagę. Klienci coraz częściej wypatrują ciekawostek i nowinek, więc w ich oczach stagnacja oznacza regres – „kto nie idzie do przodu, ten się cofa”, jak mówi polskie przysłowie. Na szczęście dla klientów i partnerów, Comarch odważnie wchodzi w nowe rejony technologiczne, wyznaczając nowoczesne standardy działania, na bieżąco monitorując i odzwierciedlając w produkowanych rozwiązaniach potrzeby, przyzwyczajenia i styl życia współczesnych nabywców i użytkowników.

http://www.infomonitor.pl/download/e-commerce-w-polsce-2014.pdf

MAGAZYN COMARCH ERP WWW.NZ.COMARCH.PL

|

41


NOWE ROZWIĄZANIA

ZARZĄDZAJ MAGAZYNEM

Joanna Bałut

efektywnie i nowocześnie! Poznaj Comarch WMS Warehouse Management System (WMS) to kompleksowe rozwiązania do koordynowania prac magazynowych. Prace te mają duże znaczenie przede wszystkim dla operatorów (usługodawców) logistycznych, obsługujących w swoich magazynach i terminalach codziennie ogromną liczbę zróżnicowanych przesyłek, pochodzących od wielu nadawców i kierowanych do wielu odbiorców.

product manager, comarch sa

Zarządzanie magazynem wysokiego składowania to szereg czynności, które należy zrealizować w ściśle określonej kolejności. Powinny wynikać z algorytmów, które odpowiadają za kompleksowe zarządzanie i koordynowanie prac na magazynie. Wykorzystanie rozwiązań informatycznych wspierających oraz automatyzujących procesy realizowane w obrębie magazynu wpływają na eliminację błędów, optymalizację wykorzystania przestrzeni magazynowej, oszczędność czasu i kosztów.

PODSTAWOWE FUNKCJE, JAKIE POWINIEN SPEŁNIAĆ SYSTEM WMS, TO: bezbłędna lokalizacja towarów w magazynie, kontrola przebiegu obrotu magazynowego, obsługa jednostek logistycznych, sprawna lokalizacja każdej partii towaru i każdej pojedynczej przesyłki, automatyzacja operacji, optymalizacja czasu pracy, kontrola ilościowa i asortymentowa przyjmowanego do magazynu towaru. Wszystkie funkcje zostały wbudowane w system do zarządzania magazynem Comarch WMS.

42

|

NOWOCZESNE ZARZĄDZANIE nr 2/2015 (24)


NOWE ROZWIĄZANIA

COMARCH WMS TO… W skład Comarch WMS wchodzą dwa rozwiązania: Comarch WMS Zarządzanie oraz Comarch WMS Magazynier, które wspólnie umożliwiają kompleksową obsługę magazynu wysokiego składowania. Comarch WMS umożliwia budowanie struktury magazynowej, wykorzystywanie algorytmów z rządzania, przydzielanie dyspozycji pracownikom, monitorowanie stanu i czasu ich realizacji, jak również przypisywanie jednostek logistycznych. To także wsparcie podczas przyjmowania i lokalizacji towarów w magazynie oraz ich wydawania i inwentaryzowania. Pierwsza z aplikacji, Comarch WMS Zarządzanie, to narzędzie przeznaczone do zarządzania logistyką magazynową firmy. Pozwala zarządzać zarówno samym magazynem, jak i pracującymi w nim magazynierami odpowiedzialnymi za realizację poszczególnych procesów. Aplikacja umożliwia: tworzenie struktury magazynu: strefy i położenia, definiowanie zakresu, wymiarów, parametrów, prezentowanie stanów towarów na położeniach, monitorowanie pracy magazynierów: przypisywanie dyspozycji magazynowych, weryfikowanie aktualnego obciążenia, monitorowanie postępu realizacji, ranking pracowników, obsługę nośników, np. palet, automatyzację i optymalizację pracy, definiowanie normatywów towarów, wydruki etykiet.

Ponadto, co z pewnością jest bardzo istotne z perspektywy przedsiębiorcy i managera, Comarch WMS Zarządzanie to aplikacja webowa, do której można zalogować się na dowolnym urządzeniu. Dzięki zastosowaniu technik Responsive Web Design podczas tworzenia aplikacji, jej strony automatycznie dostosowują się do rozmiaru ekranu. Można z powodzeniem użytkować ją na tablecie, smartfonie, laptopie czy komputerze PC. Comarch WMS Magazynier to z kolei aplikacja umożliwiająca przyjmowanie, wydawanie, przesuwanie oraz inwentaryzowanie towarów. Magazynier może realizować dyspozycje magazynowe: przyjęcia, wydania, przesunięcia, które zostały mu przydzielone przez kierownika w Comarch WMS Zarządzanie, jak również dodawać nowe dokumenty magazynowe bezpośrednio z poziomu urządzenia-kolektora danych. Magazynier ma także możliwość zinwentaryzowania magazynu. Używając Comarch WMS Magazynier, można szybko przygotować towary do przyjęcia i wydania poprzez: stały dostęp do informacji o kontrahentach i towarach (kartoteki kontrahentów i towarowe), łatwe filtrowanie listy towarów według kryterium użytkownika (kod EAN, nazwa, cecha, położenie, nośnik), możliwość weryfikacji towaru na podstawie kodu EAN, obsługę nośników, monitorowanie postępu realizacji, realizowanie jednej dyspozycji przez wielu operatorów.

MAGAZYN COMARCH ERP WWW.NZ.COMARCH.PL

|

43


NOWE ROZWIĄZANIA

ZARZĄDZANIE MAGAZYNEM W PRAKTYCE: [ Zacznij od zbudowania struktury magazynowej ] Kierownik magazynu, tworząc w aplikacji magazyn wysokiego składowania, w pierwszej kolejności powinien zbudować strukturę magazynową odzwierciedlającą stan faktyczny budynku z uwzględnieniem jego wymiarów, obszarów, stref oraz rozmieszczenia. W tym celu kierownik powinien skorzystać z elastycznego narzędzia, które umożliwi stworzenie struktury magazynowej z dowolnie zdefiniowanych, nazwanych oraz sparametryzowanych obiektów. Narzędziem, które to umożliwia, jest Comarch WMS Zarządzanie. Można w nim podzielić magazyn na dowolne obiekty (przykładowo na strefy, rzędy, regały, półki), określić ich wymiary, nadać priorytety składowania/ wydawania, jak również wskazać dozwolone/zabronione towary do składowania w danej lokalizacji.

[ Rys. 1 Przykładowy podział magazynu w aplikacji Comarch WMS Zarządzanie ]

[ Zarządzanie pracownikami magazynu – przypisz dyspozycje magazynowe ] Aby móc dobrze zarządzać pracownikami, należy wiedzieć, jakie efekty w pracy osiągają. Kierownik magazynu czy brygadzista, oprócz możliwości budowania struktury magazynowej, powinni móc w szybki sposób zweryfikować poziom pracy danego magazyniera.

ZBUDUJ STRUKTURĘ MAGAZYNOWĄ W COMARCH WMS ZARZĄDZANIE

W 5 KROKACH:

1

Zdefiniuj obiekty, które będą wykorzystane w strukturze.

2

Przeciągając wybrane obiekty, zbuduj strukturę magazynu.

3

Ustaw odpowiednie algorytmy zarządzania.

4

Upewnij się, że wskazałeś poprawny zakres dla obiektów.

5

Wygeneruj i wydrukuj strukturę magazynową. 44

|

[ Rys. 2 Ranking pracowników w Comarch WMS Zarządzanie ]

W aplikacji Comarch WMS Zarządzanie, kierownik odpowiedzialny za pracowników magazynu ma stały dostęp do listy pracowników, która prezentowana jest w formie rankingu pracowniczego. Dzięki temu może na bieżąco weryfikować liczbę zrealizowanych przez pracowników dyspozycji magazynowych oraz średni czas ich realizacji. Ponadto, kierownik ma podgląd na aktualne obciążenie pracą poszczególnych magazynierów, co odgrywa bardzo istotną rolę przy przypisywaniu kolejnych dyspozycji do realizowania. Zanim przydzieli on kolejne dyspozycje i/lub pozycje do realizacji, może zweryfikować aktualne obciążenie magazynierów i racjonalnie zaplanować kolejne zadania do wykonania. Następnie przydzielone do danego operatora dyspozycje magazynowe realizowane są w aplikacji Comarch WMS Magazynier. Dodatkowo kierownik


NOWE ROZWIĄZANIA

1 Jednostka logistyczna

2

Towar

3 Cecha towaru

4 Data ważności

5 Atrybut

6 Ilość

7 Położenie

8 Wydruk etykiety

Domyślna Ilość 1

[ Rys. 3 Przykładowy proces realizacji dyspozycji magazynowej z możliwością usunięcia danego kroku lub ustawienia wartości domyślnej ]

magazynu czy brygadzista mogą daną dyspozycję magazynową (jak również poszczególne jej pozycje) przypisać do jednostki logistycznej np. palety, podając unikalny kod EAN. To nie wszystko, jeśli chodzi o możliwości zarządzania. Przełożony może zarządzać uprawnieniami pracowników wprost w interfejsie Comarch WMS Zarządzanie, jak również może filtrować po dowolnym obiekcie, w tym także po magazynierze. Wówczas może dokładnie zweryfikować, które dyspozycje pracownik zrealizował.

[ Okiem magazyniera ] Struktura magazynowa – zbudowana, dyspozycje magazynowe – przypisane, zatem czas najwyższy zobaczyć, jak powyższe ustawienia oraz dyspozycje mają wpływ na pracę magazynierów, którzy na co dzień korzystają z aplikacji Comarch WMS Magazynier, uruchamianej na kolektorze danych. Aplikacja umożliwia szybkie przygotowanie towarów do wysyłki, przyjęcie towarów od dostawców, jak również przeprowadzenie procesu inwentaryzacji. Dyspozycje mogą być przydzielone w aplikacji webowej Comarch WMS Zarządzanie oraz mogą być tworzone bezpośrednio z poziomu kolektora danych przez magazynierów. Realizując dyspozycje magazynowe, magazynier może sortować po-

zycje, wybierając odpowiedni filtr: kod EAN, nazwa, cecha, położenie, nośnik – co usprawnia realizację dyspozycji nawet z bardzo dużą liczbą pozycji. Oprócz tradycyjnego skanowania kodów danego towaru magazynier może zeskanować kod EAN jednostki logistycznej i szybko przyjąć lub przesunąć cały nośnik np. całą paletę, do której wcześniej kierownik magazynu w Comarch WMS Zarządzanie przypisał dyspozycję magazynową. W każdym kroku realizacji zaplanowanego procesu na magazynie za pośrednictwem kolektora przekazywany jest jasny komunikat, co operator powinien zrobić. Dzięki takiemu podejściu mniej doświadczony pracownik może szybko wdrożyć się i poprawnie realizować swoje zadania. Kończąc realizację danej dyspozycji, magazynier otrzymuje informację o efekcie wykonanego zadania, a dodatkowo na liście dyspozycji na bieżąco może zweryfikować, w jakim stopniu zrealizowana jest dana dyspozycja (widoczny jest procent postępu). Dzięki temu pracownik na bieżąco może weryfikować stan swojej pracy, a w sytuacji kiedy zadania przydzielone do niego zrealizował już w całości, może szybko sprawdzić, jakie inne nieprzydzielone dyspozycje oczekują na realizację.

[ Proces magazynowy dostosowany do potrzeb użytkownika ] Rozwiązanie wykorzystywane w magazynie, prócz szerokiego wachlarza możliwości, z których pracownicy działu logistycznego korzystają, powinno być także dostosowane do rzeczywistych potrzeb i wymagań użytkowników. Magazynier powinien realizować procesy magazynowe w jasno zdefiniowanych krokach, bez konieczności wykonywania zbędnych czynności. Dzięki takiemu podejściu Comarch WMS można dostosować bezpośrednio do potrzeb klienta, umożliwiając: skonfigurowanie kroków realizacji dyspozycji, wyłączenie zbędnych procesów, zmianę kolejności realizacji kroków, zmianę treści komunikatu, uproszczony interfejs z dużymi przyciskami. Aby odpowiednio organizować, zarządzać i realizować zadania, niezbędny jest wyspecjalizowany system usprawniający i kontrolujący wszystkie procesy magazynowe.

POZNAJ COMARCH WMS >

MAGAZYN COMARCH ERP WWW.NZ.COMARCH.PL

|

45


NOWE ROZWIĄZANIA

E-pacjent

jako element ekosystemu zdalnej opieki medycznej. Profilaktyka na tip top Anna Samson-Zoń

specjalistka ds. marketingu, comarch sa

Z

Platforma Zdalnej Opieki Medycznej Comarch e-Care powstała z myślą o pacjentach, którzy nie chcą być biernymi odbiorcami świadczeń medycznych, lecz chcą aktywnie uczestniczyć w procesie diagnozy lub leczenia. Rosnąca świadomość pacjentów oraz nacisk na profilaktykę i zapobieganie chorobom prowadzą do zasadniczej zmiany postrzegania roli współczesnej medycyny. Nowe standardy w opiece zdrowotnej wytyczą te podmioty medyczne, które wyjdą naprzeciw oczekiwaniom (e-) pacjentów.

dalna opieka medyczna i zastosowanie nowoczesnych technologii w medycynie doprowadziły do zmian w relacji pacjent – lekarz. Współcześni pacjenci nie chcą być biernymi odbiorcami świadczeń, lecz aktywnymi uczestnikami procesu diagnozy lub leczenia. Nieograniczony dostęp do internetu oraz sprawne korzystanie z urządzeń cyfrowych (tabletów, smartfonów, inteligentnych opasek) wpływają pozytywnie na świadomość pacjentów. Osoby szukające porady medycznej doskonale wiedzą, czego oczekują od lekarza, i mają wysoko postawione wymagania względem systemu opieki zdrowotnej. W obecnych czasach pacjent nie tylko chce posiadać wiedzę niezbędną

46

|

NOWOCZESNE ZARZĄDZANIE nr 2/2015 (24)


NOWE ROZWIĄZANIA

cze większa z uwagi na stałą tendencję wzrostową przypadków nadwagi i otyłości2. Dlatego tak ważnym ele-

do zrozumienia zdiagnozowanej choroby, ale również chce osobiście i na bieżąco kontrolować stan swojego zdrowia. Proces ten jest wyraźnie widoczny w starzejących się społeczeństwach, które przywiązują wielką wagę do profilaktyki i zapobiegania chorobom, w szczególności tym o podłożu cywilizacyjnym i genetycznym.

[ Znaczenie profilaktyki zawału serca ] Podstawowa diagnostyka kardiologiczna w profilaktyce chorób serca jest niezwykle istotna w sytuacji, gdy każdego roku w Polsce zawał serca dotyka około 100 tys. osób. Dla blisko 40 tys. Polaków incydenty te kończą się śmiercią1. Wbrew panującym powszechnie przekonaniom, zawałem serca zagrożeni są nie tylko seniorzy. Ryzyko wystąpienia ataku serca wzrasta również u osób w wieku produkcyjnym, szczególnie tych które prowadzą stresujący tryb życia, mają podwyższone ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu, a także nadużywają alkoholu czy papierosów. Badania potwierdzają, że liczba osób zagrożonych w przyszłości zawałem będzie jesz-

1

mentem profilaktyki zawału serca jest badanie elektrokardiograficzne. Typowe zmiany w zapisie EKG pozwalają postawić pewne rozpoznanie nawet u około 80 proc. chorych. Z kolei nieprawidłowości i zaburzenia, których nie widać w standardowym EKG, można wykryć w badaniu metodą Holtera.

Zobacz, jakie to proste:

Pojawiasz się w Centrum Medycznym, otrzymujesz aparat rejestrujący i rozpoczynasz korzystanie z usług.

[ Profesjonalna opieka kardiologiczna bez wychodzenia z domu ] E-pacjenci nie chcą spędzać czasu w szpitalach, dlatego chętnie korzystają z nowoczesnych technologii medycznych, które pozwalają na wykonywanie badań w domu. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, zaprojektowano kompleksową platformę Zdalnej Opieki Medycznej Comarch e-Care, która umożliwia monitorowanie pacjenta poza środowiskiem szpitalnym. Rozwiązanie e-Care pozwala na rejestrowanie i przetwarzanie danych z niewielkich i przenośnych urządzeń pomiarowych PMA (Personal Medical Assistant – osobisty opiekun medyczny), które mierzą określone parametry zdrowotne pacjentów, np. kardiologiczne. Comarch PMA może pracować zarówno w trybie holtera (rejestracja danych), jak i pełnego monitoringu, dzięki czemu pozwala wykryć w czasie rzeczywistym wiele nieprawidłowości w tym: tachykardię i bradykardię, migotanie i trzepo-

Prowadzisz normalny tryb życia. W zależności od potrzeb i zaleceń aparat masz podpięty cały czas, lub tylko w określonych sytuacjach (np. podczas wysiłku).

Dane z rejestratora są na bieżąco analizowane przez nasz personel medyczny. Po zakończeniu usługi otrzymujesz komplet dokumentów i wskazań do dalszego postępowania.

tanie przedsionków, bezdech czy nieskuteczną stymulację rozrusznika. Informacje o wszelkich zaburzeniach są automatycznie przesyłane do Centrum Zdalnej Opieki Medycznej e-Care, gdzie są analizowane przez wykwalifikowany zespół ratowników medycznych, czuwający nad stanem

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-krwionosny/przezyl-zawal-ale-umarl-bo-sie-nie-leczyl-przyczyny-wysokiej-smierteln_40804.html

http://www.kardiolo.pl/80_proc_zgonow_z_powodu_zawalu_serca_mozna_zapobiec.htm 2

https://portal.abczdrowie.pl/na-co-umieramy

MAGAZYN COMARCH ERP WWW.NZ.COMARCH.PL

|

47


NOWE ROZWIĄZANIA

zdrowia i bezpieczeństwem monitorowanych pacjentów przez całą dobę. Urządzenie wyposażone jest także w funkcje lokalizacyjne (zintegrowany GPS), podające bieżącą lokalizację pacjenta. W nagłych wypadkach ratownicy z Centrum e-Care kontaktują pacjenta z lekarzem prowadzącym lub pogotowiem ratunkowym w celu udzielenia natychmiastowej pomocy.

lekarską i zaleceniami dotyczącymi dalszej diagnostyki czy zmiany trybu życia.

pacjent otrzymał wyniki badań wraz ze zdalną konsultacją

www.healthcare.comarch.pl

Akcja badań kardiologicznych Health Ahead przeprowadzona przez zespół iMed24 została oceniona niezwykle pozytywnie. 98 proc. uczestników zadeklarowało ponowną chęć skorzystania z usługi holtera PMA wraz z monitoringiem. Podobny odsetek badanych poleciłby w przyszłości usłu[ Diagnostyka w terenie ] gi Comarch e-Care znajomym oraz rodzinie. Zdecydowana większość osób wzięła udział w badaniach z powodów profiRozwiązania platformy Comarch e-Care są z powodzeniem laktycznych – zaznacza Agnieszka Krauz, Kierownik Działu stosowane przez krakowskie Sprzedaży iMed24. – WyróżniCentrum Medyczne iMed24, kiem oferowanej przez nas usługi które wykorzystuje technologię jest stała opieka personelu meComarch Healthcare m.in. poddycznego nad pacjentem. Zwiękczas profilaktycznych badań tesza to znacznie poczucie komfortu Współcześni pacjenci lemedycznych realizowanych dla i bezpieczeństwa osób monitoronie chcą być biernymi pracowników zewnętrznych firm wanych. W razie nagłego zdarzenia i instytucji. W maju i w czerwcu pacjent zawsze może skorzystać od­biorcami świadczeń, bieżącego roku personel mez funkcji przycisku alarmowego lecz aktywnymi dyczny iMed24 już po raz drugi wbudowanego w Comarch PMA. uczestnikami procesu przeprowadził przesiewową diaW odpowiedzi ratownicy medyczni gnostykę kardiologiczną wśród Centrum Zdalnej Opieki Medyczdiagnozy lub leczenia. zainteresowanych pracowninej e-Care natychmiast kontaktują ków jednego z banków w rasię z pacjentem, a w razie konieczmach korporacyjnego programu ności podejmą stosowne działania. Health Ahead. W akcję badań kardiologicznych zaangażowani byli [ Nowa wizja ochrony zdrowia ] ratownicy medyczni, lekarze specjalizacji internistycznej i kardiologicznej oraz technicy medyczni. W ciągu miesiąPrzykład akcji badań kardiologicznych przeprowadzonych ca personel medyczny CM iMed24 przeprowadził badania przez CM iMed24 pokazuje, że nowoczesne rozwiązania tedla 85 pracowników jednego z banków w 10 oddziałach lemedyczne pozwalają na wykonanie przesiewowych badań i placówkach w całej Polsce. diagnostycznych na skalę znacznie szerszą niż dotąd. Platforma Comarch e-Care znajduje zastosowanie wszędzie tam, Pakiet badań diagnostycznych oferowanych w ramach progdzie konieczna jest stała opieka medyczna nad osobami gramu Health Ahead obejmował między innymi: indywichorymi i przewlekle chorymi, a także służy profilaktyce osób dualny wywiad medyczny (w kierunku zaburzeń i obciążeń zdrowych, monitorujących swoją kondycję. Rozwiązania kardiologicznych), pomiar ciśnienia, masy ciała oraz wzroComarch Healthcare wdrażane są między innymi w kardiostu, EKG spoczynkowe, a także założenie na 24 godziny logii, ginekologii i położnictwie, geriatrii, pulmonologii, diabeComarch PMA, pełniącego funkcję rejestratora EKG typu tologii oraz medycynie sportowej. Zamierzeniem twórców teleHolter. Po upływie 24 godzin i zdjęciu rejestratora EKG e-Care jest budowa ekosystemu nowoczesnej opieki meprzeprowadzana była analiza zebranych danych oraz wskaźdycznej, wcielającego w życie kompleksową wizję ochrony ników SCORE (Systematic COronary Risk Evaluation, skala zdrowia, zbudowanej wokół pacjenta i skupionej na jego bezoceny ryzyka sercowo-naczyniowego) i BMI (Body Mass pieczeństwie i potrzebach. Więcej informacji na: Index – wskaźnik masy ciała). Po zakończonym badaniu

48

|

NOWOCZESNE ZARZĄDZANIE nr 2/2015 (24)


NOWE ROZWIĄZANIA

SZKOLENIA

Autoryzowane szkolenia Microsoft

Autoryzowani trenerzy Microsoft

Achievement MICROSOFT ® CERTIFICATE OF

This certificate accredits that

Wpisz swoje nazwisko ... albo przyjdź na szkolenia

R Ó Z

has successfully completed the following Microsoft Official Course:

- Administering Windows Server 2012 (MS-20411) - Designing and Implementing a Server Infrastructure (MS-20413) - Implementing an Advanced Server Infrastructure (MS-20414) oraz wiele innych.

W

Twój Certyfikowany Trener

www.szkolenia.comarch.pl Tel.: +48 12 687 78 11 szkolenia@comarch.pl

Microsoft Certified Trainer

MAGAZYN COMARCH ERP WWW.NZ.COMARCH.PL

|

49


RYNEK

Produkty Comarch w najdalszych zakątkach świata

Paweł Kozyra

prawnik nowych technologii, comarch sa

50

|

Czy wiesz, że latając amerykańskimi lub brazylijskimi liniami lotniczymi, podróżując samochodem po Europie i tankując na stacjach benzynowych, albo robiąc zakupy w międzynarodowych sieciach handlowych, korzystasz z rozwiązań wdrożonych przez polską firmę Comarch?

P

onad 50 proc. przychodów ze sprzedaży Grupy Kapitałowej Comarch pochodzi z rynków zagranicznych. Krakowski producent oprogramowania od lat podbija najdalsze zakątki świata. W minionych latach w skład grupy kapitałowej Comarch weszły: niemiecki producent oprogramowania SoftM Software und Beratung AG, polska spółka medyczna ESAProjekt i szwajcarski podmiot A-MEA Informatik AG. Ostatnio firma umocniła swoją pozycję w segmencie platform lojalnościowych i zarządzania relacjami z klientami (CRM) w Ameryce Północnej, przejmując spółkę Thanks Again

NOWOCZESNE ZARZĄDZANIE nr 2/2015 (24)


RYNEK

[ Globalne marki konsumenckie ]

LLC, operatora platformy programów lojalnościowych. Jednak, jak słusznie zwrócił uwagę profesor Janusz Filipiak, założyciel i prezes Comarch, głównym motorem rozwoju spółki pozostają nie akwizycje, lecz rozwój organiczny. W ostatnim czasie spółki zależne powstały we Włoszech i Malezji, a firma nie zamierza na tym poprzestać. Comarch pozyskał też pierwszych klientów w Kanadzie i Brazylii oraz jest w trakcie procesu wdrażania nowych struktur w Singapurze, Emiratach Arabskich, Chile i Turcji.

Siłę napędową najnowszej fali rozwoju firmy stanowią rozwiązania Business Intelligence, ERP 2.0, Internetu Rzeczy, grywalizacji oraz zdalnego monitoringu zdrowia pacjentów. W Sektorze Usług, w ramach którego realizowane są głównie projekty dla dużych przedsiębiorstw, Comarch wdraża oraz integruje nowoczesne rozwiązania informatyczne do obsługi programów lojalnościowych, zarządzania kampaniami marketingowymi, zarządzania motywacją pracowników, elektronicznej wymiany danych i informacji biznesowych, zarządzania dokumentami i ich przepływem w firmie oraz zarządzania procesami sprzedaży przy pomocy systemów wsparcia i aplikacji mobilnych. W ofercie znajduje się również kompleksowy zakres usług zarządzania infrastrukturą IT przedsiębiorstw. Sektor Usług zatrudnia obecnie blisko 1000 pracowników i realizuje ponad 150 projektów na 5 kontynentach, w 41 krajach, począwszy od Polski, poprzez wszystkie kraje europejskie, kraje arabskie, Malezję i Filipiny, aż po USA, Kanadę, Dominikanę, Brazylię i Chile. Wśród obsługiwanych klientów znajdują się m.in. BP Global, Carlsberg, Heathrow Airport, Heineken, JetBlue Airways, Metro Group, OMV, Diageo (właściciel takich marek jak Johnnie Walker, Smirnoff i Baileys), Red Bull, czy Tesco.

[ Nowe otwarcie w świecie bankowości, finansów i ubezpieczeń ] Jak zauważa Tomasz Marszał, Chief Strategy Officer Sektor Finanse, Bankowość, Ubezpieczenia (FBU), obecna strategia Sektora uległa znacznej zmianie. – Zamiast koncentrować się

na dużej liczbie produktów, skupiamy się na regionach – wyjaśnia Marszał. Europa, obie Ameryki, Azja, Bliski Wschód… wizja ekspansji jest szeroka. To tam mają trafiać produkty uznane za strategiczne: Corporate Banking (system obsługi transakcji bankowych), Commision & Incentive (program do zarządzania siecią sprzedaży i prowizjami), Wealth Management (platforma zarządzania majątkiem), Loan Origination (rozwiązanie obsługujące procesy kredytowe) oraz Insurance Agent Essentials (uniwersalne narzędzie pracy dla pracowników branży ubezpieczeń). Jak podkreśla Andrzej Przewięźlikowski, wiceprezes Comarch i szef Sektora FBU: – Rozszerzamy sieć sprzedaży w Belgii, zdobywamy klientów we Włoszech i w Hiszpanii, szykujemy desant na Austrię i Wyspy Brytyjskie. Spośród już zrealizowanych, tegorocznych założeń, najnowszym sukcesem jest wdrożenie systemu automatyzacji zarządzania procesem kredytowym w banku ING Belgium przy użyciu systemu Comarch Loan Origination. Współpraca z ING Belgium stanowi kolejny etap rozwoju Comarch w krajach Beneluksu, gdzie stale rosnąca rzesza klientów wywodzi się głównie z sektorów bankowego i ubezpieczeniowego.

[ Telco: to tu zaczęła się ekspansja Comarch ] Europa, Ameryka Łacińska, Bliski Wschód, Japonia i region Azji Południowo-Wschodniej to główne rynki, na których obecny jest Sektor Telekomunikacji. W ostatnim czasie „Telco” (jak wewnętrznie nazywany jest sektor)

MAGAZYN COMARCH ERP WWW.NZ.COMARCH.PL

|

51


RYNEK

powiększyło swoje struktury o oddziały w Londynie, Madrycie, Mediolanie, Dubaju, Santiago de Chile, São Paulo, Istambule i Kuala Lumpur. Wywarło to duży wpływ na rozwój firmy, biorąc pod uwagę fakt, że od lat do największych klientów firmy Comarch należą m.in. Orange, T-Mobile, Telefónica, Vodafone, KPN czy Polkomtel – firmy działające międzynarodowo. Pod koniec 2014 roku rozpoczęły się prace dla belgijskiego operatora BASE Company, w ramach projektu „Next Generation Performance Management”, który pozwala dostawcy lepiej korelować zdarzenia sieciowe, co jest istotnym elementem w dostarczeniu pełnego widoku wydajności sieci telekomunikacyjnej.

[ Zdalna opieka medyczna dla starzejącego się społeczeństwa Europy ] Działania zagraniczne Sektora Comarch Healthcare nakierowane są na poszukiwania silnych i rozpoznawalnych partnerów lokalnych, działających w sektorze medycznym. Skuteczność takiej strategii potwierdziła współpraca z włoską spółką MedicAir, obecnie największym partnerem zagranicznym Comarch w tym obszarze. MedicAir jest liderem w dziedzinie Home Care we Włoszech. Comarch we współpracy z MedicAir wdraża platformę telemedyczną Comarch e-Care, składającą się z urządzenia do zdalnej opieki medycznej w domach (Comarch HMA, Home Medical Assistant), przenośnych rejestratorów EKG (Comarch PMA, Personal Medical Assistant) oraz oprogramowania zarządzającego platformą (Comarch e-Care). Klientami docelowymi są placówki medyczne, chcące prowadzić zdalną terapię pacjentów w miejscach ich zamieszkania, dzięki czemu pacjenci mogą czuć się komfortowo, mając możliwość kontynuacji leczenia w przyjaznym i bezpiecznym środowisku domowym. Dzięki temu placówki medyczne mogą zredukować koszty swojej działalności i optymalnie wykorzystać posiadane zasoby ludzkie.

[ ERP 2.0 autorstwa Comarch podbija Francję ] Według najnowszego raportu IDC1 Comarch konsekwentnie zwiększa udziały rynkowe i pozostaje największym polskim producentem ERP. Nie spoczywając na laurach, swoją ofertę ERP 2.0 kieruje do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw na rynkach niemiecko- i francuskojęzycznych. Comarch, jako

jeden z nielicznych dostawców, spełnia warunki stawiane przez każdego z klientów w zakresie pełnej palety systemów do zarządzania, wspierających funkcjonowanie firm (ERP, Retail, BI, e-commerce, systemy mobilne itd.), która dostępna jest w chmurze prywatnej lub publicznej. Głównym systemem oferowanym we Francji jest Comarch ERP Altum (pod nazwą Comarch ERP Standard) oraz Comarch Retail wraz ze wszystkimi aplikacjami współpracującymi. Od maja 2015 roku na rynku francuskim dostępne są również Comarch ERP iFaktury24 (pod nazwą Comarch ERP iFactures24) z możliwością uruchomienia Comarch ERP e-Sklep. Oferowany jest również iBard24 (backup danych) oraz „usługa Wszystko” do kompleksowej obsługi urządzeń Comarch beacon. We Francji, w obszarze systemów ERP, Comarch współpracuje z wieloma znanymi markami, pochodzącymi głównie z branży mody: Printemps, Clarks, Nereides. Jak przyznaje Arkadiusz Iłgowski, prezes Comarch SAS we Francji, odpowiedzialny za rozwiązania ERP na rynku francuskim, rezultaty są widoczne gołym okiem: – Zanotowaliśmy wzrost sprzedaży sięgający aż 50 proc. Rokowania na rok bieżący wskazują podobną dynamikę wzrostu.

[ Comarch na niemieckojęzycznym DACH-u ] W Niemczech, Austrii i Szwajcarii (region DACH) Comarch posiada rozbudowane struktury lokalne (w sumie 14 oddziałów), a rozwiązania oferowane są zarówno w modelu stacjonarnym (instalacja u klienta), jak i w modelu chmury obliczeniowej z Comarch Data Center w Dreźnie i Frankfurcie. Wokół flagowego produktu, Comarch ERP Enterprise, został także stworzony wachlarz produktów obsługujących procesy poza klasycznym ERP, tworzących w pełni zintegrowaną ofertę. Użytkownicy mogą nie tylko rozwinąć swój biznes o nowe kanały sprzedaży (dzięki MCS, Comarch Webshop (e-sklep), POS i beacony), ale również usprawnić i zautomatyzować procesy wewnątrz firmy. Tutaj z pomocą przychodzą takie produkty jak: BI (Business Intelligence, analityka biznesowa), ECM (Enterprise Content Management, systemy zarządzania dokumentami), EDI (Electronic Data Interchange, elektroniczna wymiana dokumentów), SFA (Sales Force Automation, systemy i aplikacje wsparcia sprzedaży) czy iBard24. 1

52

|

NOWOCZESNE ZARZĄDZANIE nr 2/2015 (24)

raport IDC Poland Enterprise Application Software Market 2015–2019 Fo­recast

and 2014 Vendor Shares


RYNEK

– Jeszcze w tym roku na rynkach niemieckojęzycznych zadebiutuje dostępny w chmurze system iFaktury24 z możliwością zintegrowania sklepu internetowego – mówi Philipp Erdkönig, dyrektor Centrum Rozwoju Biznesu ERP na rynek DACH w Comarch. Rozwój firmy w tym regionie trwa już 16 lat. W tym czasie, w wyniku ekspansji wśród klientów firmy Comarch z segmentu ERP znalazły się m.in. Blizzard, SONAX, Victorinox, KiK, Die Bringmeister von Kaiser’s, Tengelmann, Schirmer Kaffee, Conditorei Coppenrath & Wiese, Tchibo, Falke, Bernbacher, Adelholzener, Blume2000.

[ Na krańcach świata ] Obecność firmy w praktycznie każdym rejonie świata i zróżnicowanie kulturowe klientów sprawiają, że Comarch żartobliwie porównywany jest do globalnego biura podróży. Każdego roku pracownicy krakowskiej spółki biorą udział w kilku tysiącach delegacji. Nierzadko wybierają się także w dalsze rejony globu: do Stanów Zjednoczonych, Kanady, Brazylii, Chile

lub Tajlandii, by wspierać rozwój struktur lokalnych firmy oraz pozyskiwać nowych klientów. Strategia ta przynosiła i będzie przynosić znakomite efekty, ponieważ jest zgodna z ogólnymi trendami ekonomicznymi: globalizacją kapitału i zasobów IT, mobilnością klientów, wykorzystywaniem wiedzy i narzędzi analitycznych w podejmowaniu decyzji biznesowych.

[ Comarch Technologies ] Elektronika produkowana w Comarch Internet Rzeczy Lab pojawia się na całym świecie wraz z komplementarnymi rozwiązaniami innych sektorów. Beacony wspierają już pierwsze wdrożenia smart city i smart transportation w Kanadzie, smart retail w Niemczech czy smart logistic w Wielkiej Brytanii. Ponadto, tokeny służące do zabezpieczania transakcji finansowych są używane przez ponad milion klientów znanych na świecie banków. Comarch Technologies współpracuje również ściśle z międzynarodowymi organizacjami standaryzacyjnymi, m.in. w obszarze connected cars czy ładowania bezprzewodowego.

MAGAZYN COMARCH ERP WWW.NZ.COMARCH.PL

|

53


Joanna Dominiak

Nowe technologie, wzory przemysłowe, patenty – nowa perspektywa finansowania unijnego tym razem stawia na rozwój działalności badawczo-rozwojowej firm, której celem ma być zwiększenie efektywności i konkurencyjności zarówno polskich firm, jak i unijnej gospodarki. Zgodnie z teorią ewolucji, nie siła ani inteligencja odgrywają największą rolę w przetrwaniu, ale umiejętność szybkiego dostosowania się do zmian i nowych warunków. Przenosząc to stwierdzenie na grunt biznesu: przetrwać mogą tylko te przedsiębiorstwa, które w zmieniających się warunkach rynkowych okażą się innowacyjne i będą potrafiły elastycznie dostosowywać swoje procesy, produkty i usługi do zmiennych oczekiwań klientów. Ścieżkę innowacji wytyczać mają natomiast szeroko pojęte zmiany w sferze badawczo-rozwojowej, które niekoniecznie muszą oznaczać rewolucję w dotychczasowej działalności. Często mogą to być mniejsze, acz konsekwentnie wdrażane aktualizacje procesów zachodzących w firmach (innowacja procesowa, produktowa, usługowa itd.).

[ Ważna rola sfery badawczej ] Komisja Europejska jest świadoma, że pozycja Europy na rynku światowym uzależniona jest od budowanej przewagi

54

|

NOWOCZESNE ZARZĄDZANIE nr 2/2015 (24)

kierownik ds. finansowania, comarch sa

technologicznej, do której klucz stanowi tworzenie innowacyjnych rozwiązań. Za ich powstawanie odpowiadać mają nie tylko jednostki badawcze – jak miało to miejsce dotąd – ale przede wszystkim sfera biznesu, jako najbardziej świadoma trendów rynkowych i możliwości przeniesienia nowych technologii na rynek konsumencki. Nacisk na sferę badawczo-rozwojową (B+R) w tej perspektywie to także wynik niekorzystnych statystyk nakładów w tym obszarze w skali polskiego PKB, który kształtuje się na poziomie zaledwie 0,9 proc., podczas gdy średnia krajów UE to znacznie ponad 2 proc. Celem założeń nowych programów krajowych na lata 2014-20 jest zatem podniesienie tych parametrów do poziomu zbliżonego do krajów europejskich, tj. 1,7 proc. A jako że największy potencjał rozwojowy tkwi w firmach MSP, wytwarzających ponad 70 proc. PKB, to do nich właśnie skierowane są rozwiązania nowej perspektywy – a przede wszystkim Program Operacyjny Inteligentny Rozwój.


RYNEK

[ Nie taki POIR straszny… ] Mimo że z założenia to MSP są głównym adresatem Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, firmy te obawiają się, że nacisk na sferę B+R będzie czynnikiem dla nich niekorzystnym – wszak przewiduje on finansowanie tylko dużych przedsięwzięć, zarezerwowanych wyłącznie dla wielkich, konkurencyjnych firm. Tymczasem POIR, jako następca Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG) z poprzedniej perspektywy, nadal będzie finansować inwestycje służące podniesieniu innowacyjności i prowadzące do rozwoju firmy, m.in. linie technologiczne, specjalistyczny sprzęt i maszyny, wyposażenie hal produkcyjnych itp. Nie będzie to zatem rewolucja, a raczej ewoluowanie warunków finansowania inwestycji, których cel nadrzędny to innowacja osiągnięta dzięki działalności B+R. Zakupione w projekcie maszyny, technologie, budynki, stanowić mają jedynie narzędzia do jej efektywnej komercjalizacji i wprowadzenia na rynek konsumencki. Ewolucja ta ma też na celu zbliżenie do siebie dwóch światów: sfery nauki i biznesu, których połączenie w batalii o unijne granty jest nieuniknione.

[ Nowe narzędzia, nowe zasady ] Działaniem w ramach POIR, które w największym stopniu zbliżone będzie do jednego z najbardziej popularnych działań poprzedniej perspektywy, a więc Działania 1.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, będzie Działanie 1.1.1 POIR, zwane „szybką ścieżką”. W dużej mierze odzwierciedla ono warunki poprzednie-

go Działania, wprowadzając jednocześnie kilka istotnych zmian na lepsze m.in. skrócony czas oceny wniosków czy możliwość naboru ciągłego. Koordynacja Działania powierzona została Narodowemu Centrum Badań i Rozwoju (NCBIR), które w nowej perspektywie finansowej, obok Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, pełnić będzie rolę instytucji pośredniczącej w dystrybuowaniu środków, organizującej nabory wniosków, jak również oceniającej złożone projekty firm. Działanie 1.1.1 nazwane zostało „szybką ścieżką” nie bez kozery. NCBIR, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wnioskodawców, skróciło bowiem znacząco okres oceny wniosków do maksymalnego wymiaru 60 dni, liczonych od końca miesiąca kalendarzowego, w którym wniosek został złożony. Zmianie uległ także sposób prowadzonego naboru – zrezygnowano bowiem z wcześniejszej praktyki trybu konkursowego na rzecz naboru ciągłego.

[ Więcej środków na innowacje ] W ramach POIR polscy przedsiębiorcy mogą się ubiegać o rekordową kwotę budżetu: ponad 15 mld euro, z czego ponad 2 mld euro trafić ma do firm w Działaniu 1.1.1 w ramach „szybkiej ścieżki” na rozwój działalności z wykorzystaniem prac B+R. Działanie skierowane jest przede wszystkim do firm MSP, ale przewidywane są także transze środków dla odrębnych konkursów dla dużych firm oraz start-upów. W ramach naborów, na dofinansowanie mają szanse inwestycje zakładające realizację badań przemysłowych lub prac rozwojowych, prowadzących do rozwoju firmy oraz wzmocnienia jej konkurencyjności.

MAGAZYN COMARCH ERP WWW.NZ.COMARCH.PL

|

55


RYNEK

Warunkiem otrzymania finansowania jest przejście projektu przez dwustopniową ocenę. W pierwszym etapie weryfikowane będą wyłącznie warunki techniczne projektu, natomiast w drugim etapie ocenie poddawany będzie wymiar biznesowy, dotyczący możliwości komercjalizacji proponowanych rozwiązań. W przypadku Działania 1.1.1 skierowanego głównie do firm MSP, minimalna wartość projektów do finansowania to 2 mln zł przewidywanych kosztów, natomiast maksymalna wartość może wynieść 20 mln euro. ŚRODKI POZYSKANE W RAMACH OTRZYMANEJ DOTACJI PRZEZNACZYĆ MOŻNA PRZEDE WSZYSTKIM NA

Wyposażenie niezbędne do prowadzonej działalności firmy, w tym np. urządzenia, aparaturę sprzętową

Wartości niematerialne i prawne niezbędne do przeprowadzenia inwestycji badawczej

Amortyzację budynków, w których realizowany będzie projekt

|

Ideą Działania 1.1.1 jest wsparcie prac B+R polskich firm zarówno w wymiarze naukowym, jak i uprzemysłowienia (komercjalizacji) wyników prowadzonych badań. Przyszli beneficjenci są bowiem zobowiązani do zapewnienia efektywnego wdrożenia wyników prowadzonych prac badawczych w ramach swojej działalności, bądź też poprzez udzielenie licencji innym podmiotom poprzez sprzedaż wyników badań. W ramach zaplanowanej działalności B+R szczególnie strategiczna jest współpraca biznesu z uczelnią wyższą, jednostką badawczo-rozwojową, instytutem badawczym itp., które to instytucje mają zapewnić wysoką jakość merytoryczną prowadzonych badań, których efektem powinna być: nowa technologia, wzór przemysłowy, patent technologiczny, mające szanse na szersze wdrożenie na rynku konsumenckim. Tylko takie projekty, pozwalające z jednej strony wprowadzić wysoką innowacyjność, a z drugiej osiągnąć wskaźniki ekonomiczne projektu i opłacalność biznesową, mogą stanąć w szranki batalii o unijne granty. Poza innowacyjnością w ujęciu skali rynku tak krajowego, jak i globalnego, szczególnie ważne będzie wpisanie się zakresu projektu w obszar „Inteligentnych specjalizacji”, czyli najbardziej strategicznych dla rozwoju polskiej gospodarki wyspecjalizowanych obszarów sklasyfikowanych na liście 18 specjalizacji Ministerstwa Gospodarki. O tzw. inteligentnych specjalizacjach pisaliśmy w poprzednim numerze Nowoczesnego Zarządzania – numer 1/2015 dostępny na stronie www.nz.comarch.pl

Wynagrodzenia pracowników związanych z realizacją projektu B+R

56

[ Ważne wsparcie nauki ]

NOWOCZESNE ZARZĄDZANIE nr 2/2015 (24)

[ Nabór dla MSP wystartował! ] Pierwszy nabór wniosków dla przedsiębiorców sektora MSP w „szybkiej ścieżce” Działania 1.1.1 ruszył 7 maja br. i w ramach naboru ciągłego potrwa do końca roku 2015. W tym roku planowane jest też równoległe uruchomienie naboru dla firm dużych, które wnioski będą mogły składać w czwartym kwartale br. Zakładając zatem tak znaczące ułatwienia i korzystne zmiany, wbrew początkowym obawom MSP, Działanie 1.1.1 ma szanse powtórzyć popularność swego poprzednika z POIG, i w nowej perspektywie stać się jednym z najbardziej popularnych źródeł finansowania innowacji polskiej przedsiębiorczości.


RYNEK


RYNEK

SUKCES W ZASIĘGU SIECI O crowdfundingu jako trampolinie biznesu

Piotr Sarota

ceo i public relations consultant, sarota pr 58

|

NOWOCZESNE ZARZĄDZANIE nr 2/2015 (24)

Platformy finansowania społecznościowego pozwalają w kilka miesięcy stworzyć marki, których standardowa ewolucja trwałaby kilka albo i kilkanaście lat. Dostępne z poziomu niemal każdego smartfonu, tabletu czy komputera, stanowią barometr potrzeb nowoczesnego konsumenta. To świetne narzędzie do promocji biznesu: dotarcia do nastawionych entuzjastycznie klientów, chętnych do zakupu w przedsprzedaży. Również twórcy polskich startupów przekonali się, że crowdfunding, oparty na globalnym dostępie do internetu, znacznie skrócił drogę do międzynarodowego sukcesu i współpracy z dużymi graczami.


RYNEK

[ Trudne początki? Pomyśl raz jeszcze ] Dobry pomysł, zaangażowany zespół i skuteczne działania promocyjne, w tym public relations, to przepis na udany start w biznesie. Co jednak robić, gdy w początkowej fazie środki na rozwój firmy są ograniczone? Na samym początku, bez środków choćby na profesjonalną wizualizację lub prototyp swojego pomysłu, trudno nakłonić inwestorów do wsparcia. A wtedy nawet najbardziej innowacyjny wynalazek, który ma potencjał, by zmienić losy świata, może trafić do zakurzonej szuflady historii. Na szczęście mamy Internet oraz inne zaawansowane technologie – urządzenia mobilne, cloud – które umożliwiły powstanie serwisów crowdfundingowych (największym z nich jest Kickstarter), znacznie skracających drogę do znalezienia finansowania. Świadczą o tym sukcesy w zebraniu funduszy na takie produkty jak Pebble (smartwatch współpracujący ze smartfonami) czy Pono (odtwarzacz plików muzycznych bardzo wysokiej jakości). Także wśród polskich firm nie brakuje podobnych przykładów – międzynarodowy sukces odniosły m.in. Woolet i RoboCORE. Jak Polacy tego dokonali?

Crowdfunding jest alternatywą dla finansowania w modelu opartym o inwestorów indywidualnych (aniołowie biznesu) lub instytucjonalnych (fundusze private equity oraz venture capital). Może w pełni zastąpić tradycyjne wsparcie finansowe lub uzupełnić wysiłki zmierzające do zebrania kapitału na realizację pomysłu. Jest też sposobem na wypromowanie swojej idei i dotarcie do pierwszych odbiorców. To także doskonałe narzędzie do testowania koncepcji, zbierania opinii o produkcie i jego doskonalenia. Co również istotne, portale takie jak Kickstarter są niewyczerpalnym źródłem inspiracji. Obserwując, co chwyta za serce społeczności crowdfundingowe, możemy sami wpaść na ciekawe pomysły. [ Szczekający portfel w każdej galerii handlowej ] Woolet to niezwykle cienki, inteligentny portfel, który trudno zgubić. W jego wnętrzu ukryto najnowszy moduł

Bluetooth 4.0, którego sygnał jest odbierany na smartfonie lub tablecie właściciela Wooleta. Dedykowana aplikacja włączy się, gdy właściciel oddali się od portfela na odległość 6-25 metrów. Oprócz powiadamiania głosowego, aplikacja pozwala zlokalizować zgubę oraz posiada funkcję wywoływania dźwiękiem.

[ Rys. 1 Woolet – inteligentny portfel pomysłu trzech Polaków. Kampania w serwisie Kickstarter pomogła firmie nawiązać współpracę m.in. z marką Gino Rossi SA. Źródło: Sarota PR ]

Twórcy Wooleta potrzebowali 15 tys. dolarów na realizację swojego pomysłu. Zdecydowali się postawić na crowdfunding. Portfel stał się hitem Kickstartera i zebrał ponad 330 tys. dolarów (czyli ponad 1 mln złotych). Projekt wsparło ponad 2600 osób. Wynik ten jest drugim w historii polskich projektów na Kickstarterze. Kampania niemal od podstaw zbudowała silną świadomość marki zarówno wśród potencjalnych użytkowników końcowych, jak i partnerów biznesowych. W efekcie twórcy Wooleta rozpoczęli współpracę z firmami Gino Rossi i HG Intelligence. Zgodnie z porozumieniem Woolet.co dostarczył autorską technologię umożliwiającą komunikowanie się portfeli i innych akcesoriów ze sklepową siecią urządzeń typu beacon i platformą omnichannel do analizy danych. Sukces Wooleta pokazuje, że dzięki kampanii crowdfundingowej opisywanej w międzynarodowej prasie, projekt może zyskać rozgłos wystarczający, by produktem zaczęli interesować się poważni partnerzy biznesowi i inwestorzy. Dotarcie do najbardziej otwartych na innowacje odbiorców na całym świecie pozwoliło zyskać grono wiernych ambasadorów marki. Stworzyli oni swoistą trampolinę wiarygodności, która umożliwiła dotarcie do odbiorcy biznesowego.

MAGAZYN COMARCH ERP WWW.NZ.COMARCH.PL

|

59


RYNEK

[ Roboty zmienią Twoje życie i świat ] Podobną taktykę zastosowali przedsiębiorcy z firmy Husarion, tworząc RoboCORE, czyli serce robotów mające zrewolucjonizować rynek robotyki konsumenckiej. RoboCORE to bogata w funkcje platforma pozwalająca entuzjastom i firmom tworzyć zarówno proste, jak i profesjonalne roboty bez specjalistycznej wiedzy i dużych nakładów finansowych. Dzięki temu rozwiązaniu stworzenie prostego robota zajmuje osobom z podstawową wiedzą programistyczną od kilkudziesięciu minut do kilku godzin. Do budowy prostych robotów można wykorzystać nieużywane, kurzące się w szufladach smartfony i tablety, by następnie za pomocą Wi-Fi lub sieci komórkowej (3G, LTE) połączyć gotową konstrukcję z aplikacją w chmurze. RoboCORE ma sprawić, że dla wielu potencjalnych idei biznesowych znikną bariery wejścia, a nowopowstałe firmy będą tworzyć roboty wykonujące określone czynności, które z różnych powodów sprawiają ludziom kłopot. Główny kierunek prezentacji projektu w mediach polegał na ukazaniu go jako niezwykle przydatny gadżet dla hobbystów, mogących dzięki niemu tworzyć trudne (do tej pory) do zaprojektowania i wykonania konstrukcje. Globalny rynek odebrał polski pomysł bardzo pozytywnie. Kampania na Kickstarterze odbiła się szerokim echem w mediach w Polsce i na całym świecie. O polskiej innowacji mówiono m.in. w TVN24 oraz serwisach Reutersa. Twórcy uzbierali ponad 50 tys. dolarów na produkcję pierwszej partii swoich sterowników, a wcześniej kwotą 700 tys. złotych

[ Rys. 2 Ralph - prosty robot telepresence zbudowany przy wykorzystaniu modułu RoboCORE. Dzięki współpracy z European Robotics Association moduły te mogą niedługo trafić do wielu uczelni w całej Europie. Źródło: SAROTA PR ]

60

|

NOWOCZESNE ZARZĄDZANIE nr 2/2015 (24)

wsparł ich Fundusz Zalążkowy Krakowskiego Parku Technologicznego. W trakcie kampanii crowdfundingowej z twórcami firmy Husarion skontaktowali się przedstawiciele świata nauki i biznesu, m.in. European Robotics Association z siedzibą w Brukseli oraz przedsiębiorstwa zainteresowane wdrożeniem modułów RoboCORE w swoich rozwiązaniach. Nic w tym dziwnego. Rynek robotyki konsumenckiej ma przed sobą szerokie perspektywy rozwoju. W raporcie Business Insider Intelligence czytamy, że do końca 2019 roku jego wartość może przekroczyć 1,5 mld dolarów. Analitycy przewidują ponadto, że rynek ten będzie rozwijać się w tempie 17 proc. rocznie, czyli siedem razy szybciej niż rynek robotów przemysłowych. Twórcy RoboCORE wierzą, że współczesna robotyka konsumencka do złudzenia przypomina przemysł komputerowy pod koniec lat 1970. Wtedy niewiele osób doceniało potencjał młodych pasjonatów elektroniki, takich jak Bill Gates czy Steve Jobs – teraz podobnie jest z twórcami robotów. Autorzy RoboCORE uważają, że świat znajduje się w przededniu kolejnej rewolucji technologicznej, a ich pomysł ma szansę zmienić dotychczasowe podejście do robotyki: z ekskluzywnego na masowe. Kickstarter umożliwił tym odważnym i kreatywnym przedsiębiorcom z Krakowa wypłynięcie na globalne wody biznesu.

[ Czego uczą nas te historie? ] Polski rynek start-upów ma bardzo duży potencjał. Woolet i RoboCORE to zaledwie dwa przykłady produktów, którym udało się w szybki sposób wypromować za pośrednictwem crowdfundingu. Warto więc śledzić popularne projekty na Kickstarterze i innych portalach, by czerpać inspiracje od najlepszych. Jeśli wierzymy, że nasz pomysł ma szansę spodobać się szerszej grupie indywidualnych odbiorców, zbiórka społecznościowa poprzez taki portal będzie świetnym sposobem na zdobycie środków na jego realizację. To również doskonała okazja do przeprowadzenia kampanii PR, która pozwoli dotrzeć do potencjalnych klientów na całym świecie. SAROTA PR to mający siedzibę w Krakowie zespół doświadczonych specjalistów z dziedziny public relations dla branży nowych technologii. Wśród klientów agencji znajdują się międzynarodowe koncerny IT, producenci oprogramowania i elektroniki użytkowej oraz start-upy. SAROTA PR realizuje projekty PR na rynku polskim, czeskim, słowackim oraz w skali globalnej. Zespół prowadził działania komunikacyjne dla czterech z sukcesem sfinansowanych polskich kampanii crowdfundingowych: Sherlybox, RoboCORE, Woolet oraz Swimmo.


RYNEK

Controlling i ZarZądZanie to fachowy magazyn kierowany do profesjonalistów rachunkowości zarządczej, controllingu, analizy finansowej i sprawozdawczości zewnętrznej.

Czasopismo dedykowane: n

członkom zarządów i rad nadzorczych,

Czasopismo pokazuje praktyczne doświadczenia polskich i zagranicznych przedsiębiorstw. oferowana profesjonalna baza wiedzy praktycznych narzędzi sprawi, że:

n

dyrektorom finansowym,

n podejmiesz najlepsze decyzje biznesowe,

n

głównym księgowym,

n staniesz się pełnoprawnym partnerem dla zarządu

n

analitykom finansowym,

n

controllerom finansowym,

n

doradcom biznesowym i konsultantom z firm doradczych,

n

przedsiębiorcom.

i kadry menedżerskiej,

n prawidłowo ocenisz zyskowność przedsięwzięć podejmowanych w twojej organizacji,

n zbudujesz efektywny system informacji zarządczej, n właściwie ulokujesz zasoby przedsiębiorstwa, a także zoptymalizujesz nieefektywne procesy.

MAGAZYN COMARCH ERP WWW.NZ.COMARCH.PL

|

61


WIEDZA

Arkadiusz Krawczyk

country manager, intel security poland

Mobilny biznes, mobilne zagrożenia. Jak można się przed nimi ustrzec? Życie w ciągłym ruchu i potrzeba nieustającego dostępu do informacji sprawiają, że dzisiejszy biznes coraz częściej przenosi się w wymiar mobilny. To z kolei wiąże się z korzystaniem z przenośnych urządzeń – zwłaszcza smartfonów i tabletów. Czy te zmiany oznaczają pełne bezpieczeństwo realizowanych operacji? Niestety, nie. Pocieszający jednak jest fakt, że przed mobilnymi zagrożeniami można się ustrzec. 62

|

P

oranek biznesmena początku XXI wieku: jedną z pierwszych czynności, którą wykonuje po otwarciu oczu, jest sięgnięcie ręką po smartfon leżący na szafce przy łóżku i sprawdzenie nowych wiadomości e-mail, wieści ze świata, notowań giełdowych, kont na portalach społecznościowych. Później śniadanie i tu na scenę wkracza tablet – załatwienie najpilniejszych spraw i prostych decyzji, szybka wizyta w wirtualnym oddziale banku. Po wyjściu z domu przedsiębiorca/ manager często spędza cały dzień, przemieszczając się z jednego miejsca do drugiego – wizyty u kontrahentów, w oddziałach swojej firmy, w magazynach – rzadko znajdując chwilę na to, aby usiąść przy biurku. Oczywiście, cały czas jest on w kontakcie ze świa-

NOWOCZESNE ZARZĄDZANIE nr 2/2015 (24)

tem i korzysta z różnych systemów przedsiębiorstwa oraz danych na temat klientów, umów z nimi zawartych itd. Do wszelkich niezbędnych informacji dociera natychmiast dzięki dostępowi do internetu w urządzeniach mobilnych, które ma ze sobą i które są doskonałym wsparciem dzisiejszego biznesu. Podobny scenariusz to już nie tylko domena szefów firm. Właściwie każdy pracownik, dowolnego szczebla, który wykonuje swoje obowiązki poza biurem, używa rozwiązań mobilnych do komunikacji ze światem i z pozostałą częścią firmy. Coraz częściej są to jego własne urządzenia, ponieważ model BYOD (Bring Your Own Device) jest wygodny i dla pra-


WIEDZA

cowników, i dla pracodawców. Jednak w tej sielankowej rzeczywistości należy pamiętać o zagrożeniach. Czy chcemy, czy nie, my wszyscy i nasze urządzenia możemy stać się celem cyberprzestępców.

[ W cyberświecie wielkość nie ma znaczenia ]

1

Przyzwyczailiśmy się myśleć, że hakerzy-złodzieje są zainteresowani tylko danymi globalnych korporacji, gromadzonymi na komputerach stacjonarnych w biurach znajdujących się w wieżowcach sięgających nieba. Wiemy doskonale, że sprzęt w siedzibie firmy to skarbnica poufnych informacji czy dostępów do wrażliwych systemów. Mamy świadomość konieczności zabezpieczenia tych urządzeń i danych, aby nie dostały się w niepowołane ręce. Czym jednak obecnie różni się smartfon czy tablet od komputera PC? Dzisiejsze urządzenia mobilne stanowią w wielu aspektach alternatywę dla komputerów stacjonarnych. Przelewy bankowe, poczta elektroniczna, dostęp do systemów, dokumentów, umów – jak wiemy z przedstawionego wcześniej poranka managera, smartfon daje nam możliwość dotarcia do wszystkich tych danych, przez co staje się pożądanym celem dla cyberprzestępców.

[ Kierunki ataków i działania obronne ]

do danych zgromadzonych na naszych urządzeniach mobilnych. Po pierwsze: aplikacje. Razem z niewinnie wyglądającą aplikacją lub grą możemy zainstalować na naszym urządzeniu złośliwe oprogramowanie. Jak może zagrozić nam „dziurawa” lub pobrana z niezaufanego źródła aplikacja? Może chociażby zainstalować na naszym smartfonie wirusa, który zablokuje całkowicie telefon i zażąda okupu za jego odblokowanie. Inny wirus może dać cyberprzestępcy zdalny dostęp do naszego urządzenia, jeszcze inny może zbierać z niego różne dane. Innym zagrożeniem jest wymaganie dostępu do danych osobistych właściciela urządzenia, których instalowane aplikacje tak naprawdę nie potrzebują. Lepiej jest unikać udzielenia pozwolenia na korzystanie przez aplikację z internetu, książki telefonicznej z kontaktami, kont skonfigurowanych na urządzeniu, ID abonenta, SMS-ów czy dokładnej lokalizacji. Jeśli użytkownik zauważy, że oprogramowanie mobilne żąda zbyt wiele, powinien zrezygnować z instalacji lub ograniczyć informacje, którymi się dzieli. Warto również czytać w internecie recenzje aplikacji, które zamierzamy zainstalować. Bardzo często w ten prosty sposób możemy uniknąć poważnego zagrożenia.

2

Smartfony nie są fizycznie połączone kablami w sieć, ale to nie jest przeszkodą dla cyberprzestępców. Wymyślili oni wiele sposobów dotarcia

Po drugie: SMS-y. Jednym ze sposobów na dostanie się choćby do naszych finansów są SMS-y Premium, które mogą bardzo szybko narazić użytkowników na wysokie rachunki. Skąd biorą się takie SMS-y? Są one generowane przez wirusa, który zainstalował się w smartfonie. Wiadomości tekstowe wysyłane są bez wiedzy i

zgody użytkownika, choć to jego konto obciążają. Równie niebezpieczne są aplikacje, które wykradają jednorazowe kody do rachunków bankowych – przychodzące do nas właśnie w wiadomościach SMS – pozwalające na obejście wielopoziomowej weryfikacji użytkownika w bankach. Nie wolno ufać też SMS-om i MMS-om od nieznajomych. Lepiej nie otwierać linków, które przesyłane są do nas w takich wiadomościach, bo mogą one przekierować nas na stronę, na której czeka wirus gotowy rozgościć się na naszym urządzeniu.

3

Po trzecie: poczta e-mail. Niezwykle niebezpieczne są wiadomości typu phishing, które możemy odebrać w mobilnej skrzynce e-mailowej. Badania prowadzone rokrocznie przez Intel Security pokazują, że świadomość użytkowników internetu w tym zakresie nie jest zbyt wysoka. Opublikowane w maju bieżącego roku wyniki testu przeprowadzonego na 19 tys. użytkowników ze 144 krajów pokazują, że tylko 3 proc. z nas potrafi bezbłędnie zidentyfikować fałszywego e-maila oznaczającego atak przestępczy. Fałszywy e-mail może zawierać nieprawdziwy rachunek z wezwaniem do zapłaty, może nas przenieść na łudząco podobną stronę podszywającą się na przykład pod stronę logowania banku. Bez sprawdzenia, czy to prawdziwa strona, możemy wpuścić cyberprzestępców do naszego konta, finansów, danych osobowych.

4

Po czwarte: otwarte sieci Wi-Fi. Cieszymy się, gdy będąc poza domem, znajdziemy niezabezpieczoną hasłem sieć Wi-Fi, która pozwo-

MAGAZYN COMARCH ERP WWW.NZ.COMARCH.PL

|

63


WIEDZA

li nam bezkosztowo połączyć się z internetem. Naturalnie jest to duże ułatwienie w naszej komunikacji ze światem. Warto jednak pamiętać, że poprzez publiczne, otwarte sieci złodzieje mogą włamać się do naszych urządzeń, przejąć loginy, zainstalować złośliwe oprogramowanie (malware) itp.

5

Po piąte: hasła. A raczej ich brak. Polityki bezpieczeństwa w firmach często nakazują ustawianie i regularne zmienianie haseł na komputerach PC, aby nikt niepowołany nie mógł skorzystać z tych urządzeń. Z równie wielką uwagą powinny być traktowane smartfony i tablety. Codziennie jesteśmy narażeni na zgubienie czy kradzież naszych urządzeń mobilnych. Nie używając haseł dostępowych, ułatwiamy zadanie wszystkim, którzy będą chcieli poznać zawartość naszych kart pamięci.

JOANNA BAŁUT, Product Manager, Comarch SA

[ Nie jesteśmy bezradni! ] Przeszkolenie pracowników w zakresie zagrożeń ze strony cyberprzestępców to pierwszy, podstawowy i dość tani krok do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa firmowych danych. W walce z cyberprzestępcami pomogą nam również systemy zabezpieczające. Wielu producentów znanych aplikacji dla komputerów stacjonarnych czy laptopów oferuje także rozwiązania na urządzenia mobilne – często są one darmowe. Programy takie jak np. McAfee Mobile Security ostrzegą nas o niebezpieczeństwie, nie pozwolą otworzyć strony stwarzającej zagrożenie, zablokują złośliwe oprogramowanie i niechciane wiadomości (spam), sprawdzą, które aplikacje wymagają dostępu do zbyt dużej ilości danych. Dodatkowo ochronią nasze dane na-

wet wtedy, gdy zagubimy telefon – lokalizując urządzenie lub usuwając z niego zdalnie wszystkie dane, jeśli niemożliwe jest jego odzyskanie. McAfee Mobile Security ma również interesującą funkcję CaptureCam, która robi zdjęcie osoby trzymającej telefon i wysyła je właścicielowi pocztą elektroniczną wraz z informacją o lokalizacji urządzenia na podany wcześniej adres e-mail. Jeśli stosujemy w firmie model BYOD, musimy poszukać takiego rozwiązania, które zabezpieczy wszystkie urządzenia wykorzystywane przez pracowników (nawet różnych producentów) mające dostęp do sieci oraz danych: a zatem smartfony, tablety i laptopy. Tego typu działania stanowczo zwiększą nasze szanse na zwycięstwo w walce z cyberprzestępczością.

Kilka słów o bezpieczeństwie danych w Comarch? Posłużę się tu przykładem aplikacji mobilnej Comarch ERP Mobile Sprzedaż. Sama aplikacja, a tym samym dostęp do danych jakie zawiera, chroniona jest indywidualnym hasłem i loginem użytkownika. Co więcej, została ona wyposażona w funkcjonalność szyfrowania mobilnej bazy danych, co zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo. Klient korzystający z aplikacji mobilnej Comarch ERP Mobile Sprzedaż może włączyć na serwerze synchronizacji opcję szyfrowania, dzięki czemu dane znajdujące się na urządzeniach mobilnych będą niedostępne do podglądu z poziomu innych aplikacji, np. w przypadku utraty telefonu lub skopiowania plików bazy danych. W ten sposób firma może zabezpieczyć się przed kradzieżą wrażliwych danych z urządzania mobilnego. Do dyspozycji mamy zdalne programy do usuwania baz danych albo resetowania urządzeń do ustawień fabrycznych. Dzięki GPS w razie kradzieży możemy śledzić położenie urządzenia. W sytuacji kiedy urządzenie się zepsuje, aplikacja Comarch ERP Mobile Sprzedaż umożliwia pobieranie historycznych danych z centrali, dzięki czemu pracownik nie traci historii swoich transakcji. Dzisiaj mamy możliwość także tworzenia backupu danych w chmurze. Taką możliwość daje nam iBard24, gdzie dane przechowywane są w Certyfikowanym Comarch Data Center. Korzystając z tego rozwiązania, mamy kilka poziomów bezpieczeństwa - login i hasło tworzone przez klienta, ochrona transmisji danych - jak w serwisach bankowości internetowej, szyfrowanie danych na komputerze użytkownika oraz zewnętrzna lokalizacja kopii zapasowych.

64

|

NOWOCZESNE ZARZĄDZANIE nr 2/2015 (24)


WIEDZA

Jak rozpoznać phishing i jak się przed nim chronić? 1

P

2

T

3

N

4

N

5

J

6

T

7

P

rzede wszystkim należy korzystać z oprogramowania, które dba o bezpieczeństwo naszych urządzeń (komputerów, smartfonów, tabletów), a także zwracać uwagę na komunikaty o wykrytym niebezpieczeństwie.

rzeba pamiętać, że nawet e-mail od znajomego nadawcy może być potencjalnie niebezpieczny. Możemy bowiem mieć do czynienia z oszustem, podszywającym się pod naszego znajomego lub współpracownika. Przed otwarciem linku lub zapisaniem załącznika warto sprawdzić, czy e-mail rzeczywiście został wysłany przez osobę, którą znamy. W tym celu wystarczy zobaczyć adres e-mail w polu nadawcy: jeśli coś się w nim nie zgadza (nawet jeden znak), bezpieczniej jest taką wiadomość skasować.

awet e-maile od przyjaciół mogą być zainfekowane. Niestety, nie każdy używa oprogramowania zabezpieczającego, niektórzy zaś ignorują komunikaty wyświetlane przez takie programy. Jeśli zatem na ekranie komputera czy smartfona pojawi się informacja o wykryciu zagrożenia, nie wolno otwierać linków czy ściągać załączników, nawet jeśli e-mail na pewno przyszedł od zaufanego nadawcy.

ie wolno „nabrać się” na wygląd e-maila. Zwykle kiedy dostajemy e-mail nieodpowiednio sformatowany, z błędami językowymi, bez polskich znaków, domyślamy się, że to może być atak typu phishing. Takie maile zazwyczaj udają wiadomości od bardzo znanych firm.

ednak nawet ładnie wyglądająca i dobrze napisana wiadomość może pochodzić z niebezpiecznego źródła, dlatego pamiętajmy o sprawdzeniu adresu, z którego został wysłany e-mail. Zazwyczaj nasze podejrzenia budzą adresy, które nie mają nic wspólnego z instytucją podpisaną pod wiadomością lub które przypominają tanie podróbki w stylu Somy czy Panasoniic. Łatwo się pomylić, trzeba zatem bardzo uważnie sprawdzać adresy nadawców e-maili.

ak samo łatwe jak stworzenie łudząco podobnego do rzeczywistego adresu e-mail jest przygotowanie fałszywego adresu URL w linku. Aby rozpoznać fałszywy URL, przed kliknięciem w link zamieszczony w e-mailu należy sprawdzić, dokąd zamierza on nas przekierować (adres wyświetla się na dolnej krawędzi okna przeglądarki). Jeśli URL nie jest taki, jakiego się spodziewamy, nie klikajmy w taki link. Lepiej własnoręcznie wpisać w wyszukiwarkę link do strony, na którą chcemy zostać przekierowani. Dodatkowo niektóre programy zabezpieczające mogą dla nas sprawdzić każdy adres URL w czasie rzeczywistym. Warto korzystać z takich rozwiązań.

amiętajmy, że najlepiej jest szukać wszystkiego w internecie samodzielnie. Każde kliknięcie w gotowy, przesłany przez kogoś link, naraża nas na to, że trafimy na stronę z niebezpiecznymi treściami. Wpisanie interesującej nas frazy w wyszukiwarkę czy adresu URL w pasek tejże wyszukiwarki zajmuje tylko kilka dodatkowych sekund, a może nas uchronić przed utratą danych i spędzeniem wielu godzin na naprawianiu szkód uczynionych na komputerze czy smartfonie przez niebezpieczne oprogramowanie. MAGAZYN COMARCH ERP WWW.NZ.COMARCH.PL Źródło:| Intel65 Security


WIEDZA

by klient chciał słuchać – czyli opowieść o content marketingu Historia content marketingu zaczyna się w 1837 roku w stanie Illinois w… kuźni. Pewien kowal i wynalazca wpada na innowacyjny pomysł usprawnienia pracy na roli – pokrywa pług polerowaną stalą, dzięki czemu lepka i wilgotna gleba nie przykleja się do narzędzia. Cóż z tego jednak, kiedy doskonały pomysł nie ma siły przebicia – wszak kowal nie ma pieniędzy ani sposobów na reklamę. Po pewnym czasie doznaje olśnienia: „A co, jeśli zacząłbym uczyć farmerów jak mogą stać się lepszymi rolnikami, jak sprawić, aby ich farmy przynosiły większe zyski, a ich praca była bardziej efektywna? Wtedy zyskam ich zaufanie i stanę się autorytetem, a co za tym idzie – produkt, który chcę im sprzedać, stanie się w ich oczach wartościowy”. Tak też robi. Zajęcia dla farmerów przyciągają tłumy, a kowal zaczyna sprzedawać zaprojektowany przez siebie pług.

66

|

NOWOCZESNE ZARZĄDZANIE nr 2/2015 (24)


WIEDZA

Tomasz Malinowski specjalista ds. marketingu, comarch sa

Treść content marketingowa musi być przede wszystkim istotna dla naszej grupy docelowej – musimy wczuć się w osobę, do której kierujemy komunikat, „wejść w jej skórę” i zapytać, czego ona tak naprawdę potrzebuje.

Osoba, o której mowa, to nie kto inny tylko John Deere. Założona przez niego firma to obecnie jeden z liderów wśród producentów maszyn rolniczych na świecie, która zajmuje 79. miejsce na liście 100 najlepszych marek świata, a jej wartość szacuje się na ponad 5 mld dolarów. John Deere zapoczątkował filozofię, w której firmy uczą i kształcą swoich klientów, pomagają im, zdobywając tym samym ich zaufanie. Stąd już tylko krok do content marketingu.

Taki komunikat może być zarówno pojedynczym zdjęciem, hasłem reklamowym, artykułem, jak i historią/opowieścią, interaktywną zabawą z klientem, flash mobem: form jest wiele. Zasada natomiast jest jedna: komunikat musi opowiadać o marce tak, by dostarczyć odpowiedź na zainteresowania, potrzeby i pytania klientów.

[ Czym NIE jest content marketing? ]

Wyobraźmy sobie markę samochodową, która tworzy dwa komunikaty marketingowe. Jeden z nich to rozbudowany opis techniczny w formie ilustrowanego folderu, dotyczący specyfikacji modeli samochodów. Drugi z komunikatów to pełen emocji film reklamowy, o wysokim stopniu ogólności, który pokazuje rodzinę jadącą na wakacje i w którym logo i nazwa marki pojawia się przez zaledwie kilka sekund. Komunikaty są zgoła inne, różnią się od siebie w praktycznie każdym aspekcie, ale każdy z nich będzie content marketingiem na najwyższym poziomie. Kluczowe jestkierowanie ich do odpowiednich grup odbiorców i wybór kanałów komunikacji. Z jednej strony mamy film reklamowy, cechujący się wysoką estetyką i przyjemnym podkładem muzycznym, przedstawiający emocjonalną historię szczęśliwej rodziny jadącej na wakacje – zasieje ziarno ciekawości wśród mężczyzn w wieku 40+, dobrze zarabiających, posiadających rodziny lub stojących u progu decyzji o jej założeniu, którzy z tyłu głowy mają świadomość wymiany samochodu w niedalekiej przyszłości. Z drugiej mamy pełen technicznych informacji, ale przygotowany w najwyższej jakości druku i grafiki folder specyfikacji technologicznej wybranego modelu samochodu. Trafi on do pasjonatów marki, chcących wiedzieć wszyst-

Na rynku reklamy i marketingu istnieje wiele definicji usiłujących określić i precyzyjnie opisać, czym jest content marketing. Bądźmy jednak ostrożni – wiele z nich mija się z prawdą, wrzucając do content marketingowego worka wiele narzędzi, które nie mają nic wspólnego z tą formą promocji. Papierkiem lakmusowym jest tutaj charakter informacji przekazywanej do odbiorców – nie możemy skupiać się wyłącznie na punkcie widzenia marki, nie zastanawiając się, czy treści te są potrzebne klientom, nie pytając siebie samych o to, jak klienci mogą wykorzystać dostarczane informacje do poprawy działania swoich firm.

[ Wejdź w skórę swojego odbiorcy ] Treść content marketingowa musi być przede wszystkim istotna dla naszej grupy docelowej. Musimy wczuć się w osobę, do której kierujemy komunikat lub historię, „wejść w jej skórę” i zapytać, czego ona tak naprawdę potrzebuje? Co ją zainteresuje? Czego ja potrzebowałbym/ałabym na jej miejscu? Odpowiedź na te pytania pozwoli stworzyć prawidłowy komunikat content marketingowy.

[ Jak mówić i do kogo? ]

MAGAZYN COMARCH ERP WWW.NZ.COMARCH.PL

|

67


WIEDZA

Mistrzowie content marketingu

Cola-Cola

i stworzony przez nią „Coca-Cola Journey” – internetowy magazyn poruszający tematy związane ze stylem życia, publikujący ciekawe historie internautów i materiały wideo związane lub też nie z marką, takie jak np. cykl artykułów prezentujący najlepsze przepisy na piknikowy wyjazd czy poradnik o tym jak najlepiej fotografować jedzenie. Takie materiały budują pozytywny wizerunek marki, wywołują skojarzenia i emocje odpowiednie dla charakteru produktu.

Red Bull – nie bez powodu Joe Pullizzi, twór-

ko o samochodzie, którym jeżdżą, jak i do osób, które dopiero rozpoczynają proces zakupu. porównując ofertę marki z ofertą konkurencji. W obu przypadkach mamy do czynienia z contentem na najwyższym poziomie. Różnica tkwi w grupie docelowej i etapie cyklu sprzedażowego, na jakim content dociera do potencjalnego klienta.

[ Komunikuj się na własnym podwórku ] Warto również pamiętać, że znaczenie w content marketingu mają nie tylko media zewnętrzne, w których wynajmujemy czas antenowy lub miejsce na stronie, nie tylko media społecznościowe. To przede wszystkim nasze własne kanały informacji, takie jak blogi, media społecznościowe, kanały wideo czy media drukowane, które pozwolą nam zdobyć zaufanie klientów i budować nasz wizerunek liderów opinii w swoich branżach. Spójrzmy jeszcze raz na Johna Deere’a. W swoich działaniach postawił nie na sprzedaż wprost, ale na kształcenie, pomaganie i rozwijanie świadomości swoich potencjalnych klientów. Oczywiście – powiedzmy sobie otwarcie – celem końcowym jest sprzedaż. Środkiem do tego celu będzie tworzenie autentycznie ciekawego, interesującego i potrzebnego klientowi contentu, który z jednej strony będzie odpowiedzią na potrzeby i wątpliwości klienta, a z drugiej zbuduje obraz naszej marki jako godnej zaufania.

ca Content Marketing Institute, powiedział, że „Red Bull to firma mediowa, która przy okazji sprzedaje napoje energetyczne1”. Red Bull organizuje cykliczne eventy na dużą skalę (Red Bull Air Race, Konkurs Lotów Red Bull, Red Bull Music Academy), a także okazjonalne wydarzenia, np. rekord Felixa Baumgartnera w skoku ze spadochronem w 2012 roku. Eventy mają na celu związać wizerunek marki z energią, aktywnością i emocjami, czyli tym, za co odpowiada napój energetyczny. Dodatkowo Red Bull posiada bazę stworzonych przez siebie materiałów marketingowych, takich jak np. zdjęcia czy filmy wideo, sprzedawanych następnie na rynek zewnętrzny. Jest to tzw. Red Bull Content Pool.

Samsung

– zapłacił 20 mln dol. za zdjęcie „selfie”, które Bradley Cooper wykonał sobie i plejadzie innych aktorów podczas rozdania Oscarów w 2014 roku telefonem marki Samsung. Specjaliści szacują, że aby uzyskać zasięg i liczbę wyświetleń na tym samym poziomie co zdjęcie aktorów, Samsung musiałby wydać na kampanię w social media około 1 mld dol.

Snickers – kiedy podczas Mistrzostw Świata w 2014 roku Luis Suarez, piłkarz reprezentacji Urugwaju, ugryzł poczas meczu swojego rywala z reprezentacji Włoch, Giorgio Chielliniego, Snickers natychmiast wykorzystał to zdarzenie w swojej kampanii reklamowej „Głodny – nie jesteś sobą”. Podręcznik do content marketingu. Proste sposoby na zmianę twojego podejścia do marketingu, http://cmex.eu/wp-content/uploads/2014/11/CMH_PL_www.pdf

1

68

|

NOWOCZESNE ZARZĄDZANIE nr 2/2015 (24)


WIEDZA

5 kroków do skutecznego content marketingu

1

Określ swoją grupę docelową

Nawet najciekawiej opracowany tekst, najbardziej kreatywny film reklamowy czy pomysłowa infografika nie przyniosą zamierzonego efektu, jeśli będą niespójne z oczekiwaniami grupy docelowej, do której są kierowane. Dlatego ważne jest, aby przed przygotowaniem materiałów marketingowych starannie sprecyzować, do kogo będziemy kierować swój komunikat, z jakich kanałów korzysta nasz odbiorca, a w związku z tym – jaki komunikat tworzymy, a także jakich treści te osoby od nas oczekują.

2

Zaplanuj swoje działania

Poświęć czas, aby zaplanować swoje działania marketingowe. Wybierz kanały komunikacji najbardziej pasujące do Twojej grupy docelowej i komunikowanych treści, określ ogólną strategię działań marketingowych, a także opisz szczegółowo każde z nich. Zastanów się nad celami, jakie mają spełniać Twoje działania. Nie zawsze celem jest natychmiastowe zwiększenie zysku – może potrzebujesz działań, które pozwolą najpierw zbudować zaufanie do Twojej marki.

Twórz różnego rodzaju treści

4 5

Możesz przygotować zarówno ciekawy folder na temat swojego produktu czy usługi, jak i historię klienta, który z sukcesem z niego korzysta (client case study). Napisz i udostępnij poradnik na temat rozwiązania aktualnych problemów Twojej branży, w którym nie padnie ani jedno słowo na temat Twojej oferty sprzedażowej, ale dzięki któremu zbudujesz wśród klientów zaufanie i pozytywny wizerunek marki.

3

Uruchom różne kanały komunikacji

Zadbaj, aby drogi dotarcia do odbiorcy były urozmaicone. Możesz przekazać tę samą treść w artykule, materiale wideo lub w trakcie interaktywnej gry z uczestnikami konferencji. Bądź kreatywny, kontaktuj się ze swoimi odbiorcami na różnych płaszczyznach i cały czas miej na uwadze, aby komunikat był spójny z oczekiwaniami i potrzebami Twojej grupy docelowej.

Odpowiadaj na potrzeby swoich odbiorców

Kroki 1-4 mają służyć jednej z najistotniejszej kwestii – pomogą przygotować content, który będzie idealnie trafiał w potrzeby odbiorców. Szukaj, analizuj, słuchaj. Zastanów się jaki problem ma Twój potencjalny klient i jakie masz dla niego rozwiązanie; jak Twój produkt/usługa wpisuje się w jego potrzeby. Pamiętaj, że Twoi klienci będą oczekiwali różnych treści na różnych etapach zainteresowania Twoją marką – weź to pod uwagę, kiedy będziesz „szył” komunikat na ich miarę.

MAGAZYN COMARCH ERP WWW.NZ.COMARCH.PL

|

69


WIEDZA

Dawid Bugajski

KOLEJNE ZMIANY

radca prawny, serwis prokonsumencki.pl

w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów. Czy jest się czego bać? 7 lipca 2015 roku rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Jest to kolejna poważna zmiana w przepisach ochrony konsumentów po nowej Ustawie, która weszła w życie 25 grudnia 2014 roku.

70

|

Nowe regulacje są wspólną inicjatywą Ministra Finansów, Ministra Sprawiedliwości oraz Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Nowelizacja ustawy zawiera wiele ciekawych zmian. Wprowadza ona bowiem nowe instytucje oraz reformuje stare, a wszystko to w trosce o ochronę konkurencji i ochronę interesów konsumentów. Poniżej znajdą Państwo kilka – naszym zdaniem – najciekawszych zmian, które wejdą w życie po upływie 6-miesięcznego vacatio legis.

[ Czy „tajemniczy klient” będzie zmorą sprzedawców? ] Do tej pory przedsiębiorcy naruszający zbiorowe interesy konsumentów byli w dużej mierze bezkarni. Często bowiem dochodzi do łamania przepisów już na etapie zawierania samej umowy. Należy zauważyć, że stan ten nie jest w żaden sposób monitorowany, tak więc ciężko udowodnić przedsiębiorcy stosowanie nieuczciwych praktyk. W takich sytuacjach, podczas wyjaśniania sytuacji,

NOWOCZESNE ZARZĄDZANIE nr 2/2015 (24)


WIEDZA

bardzo często słowo konsumenta występuje przeciwko słowu przedsiębiorcy. Prezes UOKiK znalazł jednak sposób na nieuczciwych sprzedawców. Na ratunek konsumentom wyruszy tajemniczy klient – pracownik UOKiK – który będzie próbował zakupić towar u danego sprzedawcy. Jego zadanie będzie polegało na skontrolowaniu, czy sprzedawca nie wprowadza w błąd konsumenta i czy jednocześnie udziela wszelkich niezbędnych informacji. Dla celów dowodowych cały proces takiego zakupu będzie mógł być utrwalony za pomocą urządzeń rejestrujących obraz lub dźwięk. Sprzedawca dowie się, że był nagrywany dopiero po skontrolowaniu go przez tajemniczego klienta. Warto jednak wskazać, że kontrolujący będzie musiał cały czas pozostawać obiektywny, w żaden sposób nie może prowokować sprzedawcy do nieuczciwego zachowania.

Zapewne po przeczytaniu powyższego akapitu każdy przedsiębiorca poczuje lekki strach, nawet jeśli jego zachowanie jest w pełni zgodne z prawem. Czy wprowadzenie instytucji tajemniczego klienta oznacza, że teraz kontrolowany będzie każdy przedsiębiorca? Uczciwi sprzedawcy mogą w tym momencie odetchnąć, bowiem zanim pracownik UOKiK uda się do konkretnego sklepu w celu dokonania kontrolowanego zakupu towaru, będzie musiał uzyskać zgodę Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK). Natomiast SOKiK wyda postanowie-

nie o podjęciu czynności kontrolnych tylko w przypadku prawdopodobieństwa popełnienia praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów. Jak wyjaśnia wiceprezes UOKiK, prawdopodobieństwo to może wynikać ze skarg konsumentów lub z doniesień prasowych.

[ Rejestr klauzul pójdzie w zapomnienie ] Zmianie ma ulec także rejestr klauzul niedozwolonych, do których wpisywane są postanowienia uznane – jak sama nazwa wskazuje – za niedozwolone. Według Prezesa UOKiK, dotychczasowy rejestr jest nieczytelny, mało przejrzysty i nieusystematyzowany. Zarówno przedsiębiorca, jak i konsument przeglądając dotychczasowy rejestr klauzul niedozwolonych, nie są w stanie poznać motywów, które kierowały organem dokonującym wpisu. Brakuje uzasadniania, które wyjaśniałoby dlaczego dany zapis został uznany za niezgodny z prawem. Co więcej, bardzo często zapis w niemalże identycznych formach pojawia się w rejestrze kilka razy. Zgodnie z nowelizacją, publikacji będą podlegały wszystkie wydane decyzje o uznaniu postanowienia wzorca umowy za niedozwolone wraz z jej uzasadnieniem, chyba że uzasadnienie to obejmowałoby tajemnice przedsiębiorstwa lub inne informacje podlegające ochronie na podstawie odrębnych przepisów. W nowym rejestrze decyzji dodane zostaną dodatkowe kolumny, np. „uzasadnienie”, „informacja o wykreśleniu”, „inny plik”. Co za tym idzie, poznanie motywów podjęcia decyzji o uznaniu postanowienia za klauzulę niedozwoloną będzie jak najbardziej realne. Dodatkowo będzie istniała możliwość załączenia do rejestru dokumentu, z którego pochodzi dany zapis. Projekt aktualizacji przewiduje także umieszczenie informacji o dezaktualizacji postanowienia uznanego za niedozwolone ze względu na zmianę stanu prawnego. Zgodnie z informacjami zawartymi w uzasadnieniu do projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz ustawy kodeks postępowania cywilnego, rejestr decyzji ma przybrać charakter edukacyjno-informacyjny, a klauzule w nim zapisane mają stanowić jedynie wskazówkę co do ewentualnej niezgodności z prawem klauzul wpisanych do rejestru. Prowadzony na podstawie dotychczasowych przepisów rejestr klauzul będzie funkcjonował jeszcze przez 10 lat

MAGAZYN COMARCH ERP WWW.NZ.COMARCH.PL

|

71


WIEDZA

od wejścia w życie ustawy, jednakże nie będzie już dalej aktualizowany.

[ Nowy model kontroli postanowień wzorców umów ]

ków SOKiK czy – w ostatnim czasie bardzo popularne – składanie pozwów przez organizacje quasi-konsumenckie, których jedynym celem jest szybki zarobek, a nie ochrona konsumentów.

Do tej pory postępowanie w sprawie uznania postanowienia wzorca umowy za niedozwolone przebiega w następujący sposób: SOKiK orzeka o uznaniu danego postanowienia za niedozwolone, zakazując przy tym jego wykorzystywania. Następnie Prezes UOKIK wpisuje taką klauzulę do rejestru klauzul niedozwolonych umieszczonego na stronie Urzędu. Należy także zwrócić uwagę na fakt, że dopiero po wpisaniu konkretnego postanowienia do rejestru Prezes UOKiK może wszcząć postępowanie w sprawie praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów, a w konsekwencji nałożyć na niego karę. Głównym problemem dotychczasowego postępowania jest fakt, że postępowanie przed Prezesem UOKiK odnosi się jedynie do eliminowania konkretnych postanowień z wzorców umów, a nie do całych, konkretnych umów opartych na danym wzorcu. Jak widać, powyższy model nie jest idealny, ponieważ uniemożliwia on zagwarantowanie pełnej ochrony konsumentowi oraz całkowitej eliminacji z obrotu niedozwolonych postanowień wzorców umów. Do największych mankamentów obecnego modelu zalicza się: długi czas postępowania, niespójność orzeczniczą, szeroko pojęte problemy związane z rozszerzoną prawomocnością wyro-

Nowy, administracyjny model uznawania postanowień wzorców umów za niedozwolone przyznaje Prezesowi UOKiK kompetencje do wydania decyzji w tym przedmiocie. W związku z tym, że niejako za całe postępowanie odpowiedzialny będzie Prezes UOKiK, to z założenia powinno ono przebiegać o wiele sprawniej. Zgodnie z nowymi regulacjami, postępowanie powinno zakończyć się w terminie 4 miesięcy, chyba że sprawę można zakwalifikować do spraw szczególnie skomplikowanych – wówczas czas ten zostanie wydłużony do 5 miesięcy. Terminy te są analogiczne do postępowań w sprawach praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów. Według UOKiK, termin ten jest wystarczająco długi, aby sprawa mogła zostać rozpoznana w terminie.

72

|

NOWOCZESNE ZARZĄDZANIE nr 2/2015 (24)

1 2

3 4


WIEDZA

Należy także zwrócić uwagę, że prawomocna decyzja wydana przez Prezesa UOKiK będzie miała skutek zarówno wobec konkretnego przedsiębiorcy oraz wobec wszystkich konsumentów, którzy zawarli z przedsiębiorcą umowę na podstawie wzorca wskazanego w decyzji. Zwiększeniu uległy także sankcje finansowe nakładane na przedsiębiorców, którzy stosują postanowienia niedozwolone, co niewątpliwie wpłynie na efektywność całego postępowania. Prezes UOKiK będzie mógł bowiem nałożyć karę finansową do 10 proc. obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok nałożenia kary. W odpowiedzi na tę zmianę często podnosi się, że jest to kara zbyt dotkliwa i nieproporcjonalna w stosunku do naruszenia.

Patrząc na nowe kompetencji Prezesa UOKiK można odnieść wrażenie, że praktycznie cała decyzyjność w kwestii uznania klauzuli za niedozwoloną będzie skupiała się w jego rękach. W istocie tak będzie, jednakże należy pamiętać, iż decyzje Prezesa UOKiK nie będą ostateczne. Będzie można się od nich odwołać w pierwszej kolejności do SOKiK, następnie do Sądu Apelacyjnego w Warszawie, a na końcu do Sądu Najwyższego.

Kto będzie mógł złożyć zawiadomienie o możliwości stosowania przez przedsiębiorcę klauzul niedozwolonych? Oczywiście konsument (chociaż do końca nie było to pewne), Rzecznik Konsumentów, Rzecznik Ubezpieczonych, organizacja konsumencka lub zagraniczna organizacja, o której mowa w art. 99a ust. 1 ustawy o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw. O czym warto byłoby jeszcze pamiętać wszczynając postępowanie w sprawie? Przede wszystkim o tym, że został wydłużony termin przedawnienia czynów naruszających zbiorowe interesy konsumentów z 1 roku do 3 lat. Zatem wszczęcie postępowania nie będzie możliwe wtedy, gdy od końca roku w którym zaprzestano stosowania powyższych czynów upłynęły 3 lata.

[ Podsumowanie ] Powyżej przedstawione zostały tylko wybrane zagadnienia, które porusza nowelizacja ustawy. Obserwując cały proces przebiegu legislacyjnego widać wyraźnie, że końcowa wersja różni się w dosyć dużym stopniu od pierwotnego projektu Prezesa UOKiK. Chociażby zrezygnowano w ostatnim czasie (2 lipca 2015 roku) z in-

stytucji przeszukania w sprawach praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów. Czy zmiana ta była warunkiem koniecznym, aby rząd zaakceptował projekt i praca nad nim nie poszła na marne? Czy jak to mówi słynne przysłowie „nie taki wilk straszny, jak go malują” i zmiany nie okażą się dotkliwe dla przedsiębiorców? Zapewne poznamy odpowiedź na to pytanie w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

MAGAZYN COMARCH ERP WWW.NZ.COMARCH.PL

|

73


PO GODZINACH

Bąbelki we włoskim wydaniu [ Włoski amant z Veneto i dama z Lombardii ] Najbardziej popularnym z włoskich win musujących jest powszechnie znane Prosecco. Jest bazą słynnego koktajlu Bellini i Aperol Spritz.. Dużym nietaktem byłoby nie wspomnieć jednak o „królowej włoskich win musujących”, czyli Franciacorta z Lombardii, która jest godną rywalką nie tylko francuskiego szampana. Czym różnią się od siebie Prosecco i Franciacorta? Przede wszystkim metodą produkcji, szczepami, z których są zrobione, oraz regionami, z których pochodzą. Co mają ze sobą wspólnego? Bąbelki, włoski rodowód oraz wykwintny i orzeźwiający smak.

Łyk dobrego, schłodzonego trunku pozwoli nam choć na chwilę zatrzymać się i popatrzeć na świat, odrywając od codziennej gonitwy. Dodatkowo przywodzi nam na myśl wspomnienia o piaszczystej plaży i gorącym słońcu. Gdzie więc najlepiej jest rozkoszować się tym znakomitym trunkiem? Zapraszamy na Półwysep Apeniński. Wiele włoskich regionów, szczególnie tych leżących na północy kraju, słynie z zapadających w pamięć bąbelków.

W Polsce Prosecco pojawiło się kilka lat temu i szybko podbiło podniebienia Polaków. Znane, lubiane, a przy tym w rozsądnej cenie. Prawdziwe Prosecco pochodzi z północnych Włoch, z regionu Veneto (Wenecja Euganejska). Obecnie nazwa ta jest zastrzeżona. Wino wyprodukowane jest w 100 proc. z tego samego szczepu – Glera, ale poza regionem, nie może być nazywane „Prosecco”.

[ Bąbelki dające orzeźwienie ] Najważniejszą kwestią w winie musującym są bąbelki. W Prosecco powstają one w sposób naturalny, podczas fermentacji, tak zwaną metodą Charmata. Podczas tego procesu wino fermentuje w dużych, hermetycznie zamkniętych zbiornikach, a dopiero potem jest przelewane pod ciśnieniem do butelek. Idealnym przykładem jest Prosecco Canella DOC i DOCG – orzeźwiające, eleganckie, lekko wytrawne o delikatnym bukiecie, z optymalnie zrównoważoną kwasowością i delikatną słodyczą.

[ Bellini – słynny wenecki koktajl nie tylko dla gwiazd ] Warto wspomnieć kilka słów o kultowym włoskim koktajlu o nazwie Bellini. Po raz pierwszy został on przyrządzony w latach 60., w słynnym Harry’s Bar w hotelu Cipriani w Wenecji. Barman odkrył koktajl, mieszając typowe dla regionu Veneto lokalne składniki: Prosecco, mus z białych brzoskwiń gatunku Maria Bianca oraz sok malinowy. W tym czasie odbywała się w Wenecji wystawa prac średniowiecznego malarza znanego jako Giovanni Bellini, który w swoje dzieła chętnie wplatał kolor różowy w różnych odcieniach. Zainspirowało to barmana do nazwania koktajlu jego nazwiskiem. W 1988 roku winnica 74

|

NOWOCZESNE ZARZĄDZANIE nr 2/2015 (24)


PO GODZINACH

Czytelników magazynu

„Nowoczesne Zarządzanie” zapraszamy na zakupy w sklepie internetowym: www.wineavenue24.pl

Canella zamknęła Bellini w butelce. Dziś koktajl obecny jest w 60 krajach świata, od niedawna również w Polsce.

[ Szyk Lombardii zamknięty w butelce ] Wyborną i ekskluzywną propozycją dla wytrawnych koneserów jest Franciacorta, nazywana również „szampanem z Lombardii”. To wino z najwyższej półki, jednak wciąż bardziej przystępne cenowo niż większość szampanów i do tego konkurencyjne jakościowo. Produkowane jest tradycyjną metodą szampańską, czyli metodą wtórnej fermentacji w butelce. Dzięki temu charakteryzuje się lekkim drożdżowym smakiem – jak wina z Szampanii. Franciacorta ma jednak mniejszą kwasowość niż szampany, ponieważ pochodzi z bardziej nasłonecznionej części Lombardii.

Jednym z największych i jednocześnie najbardziej prestiżowych producentów w regionie jest winnica Ca’ del Bosco. Produkowana tu Franciacorta jest uznawana za klasykę gatunku. Dobrym tego przykładem jest flagowa Franciacorta Ca’ del Bosco Cuvee Prestige Brut DOCG, zrobiona z najlepszych winogron ze szczepów Chardonnay, Pinot Nero i Pinot Bianco. *** Prosecco dobrze smakuje w połączeniu z twardymi serami typu parmezan, delikatnymi sałatami, rybami, owocami morza czy nawet deserami. Prosecco i polskie truskawki? Dobrze, że przynajmniej na to pierwsze nie trzeba czekać do kolejnego lata!

Drodzy Czytelnicy! Jak w każdym numerze Nowoczesnego Zarządzania, także i w tym proponujemy Wam 3 pozycje książkowe do zdobycia. Wystarczy prawidłową odpowiedzieć na poniższe pytanie przesłać na adres nz@comarch.pl. Pytanie/zadanie brzmi: Kto jest w firmie odbiorcą danych controllingowych? Mamy 9 książek do rozdania, decyduje kolejność zgłoszeń. W mailu z odpowiedzią prosimy o podanie tytułu książki, którą chcieliby Państwo otrzymać.

Robert Golej, Katarzyna Prędkiewicz ANALIZA FINANSOWA PRZEDSIĘBIORSTWA

Roman Kotapski BUDŻETOWANIE W ZARZĄDZANIU PRZEDSIĘBIORSTWEM BUDOWLANOMONTAŻOWYM MAGAZYN COMARCH ERP WWW.NZ.COMARCH.PL

Aleksander Binsztok (red.) MEDIACJE GOSPODARCZE

|

75


Zrozum swój biznes z Comarch Business Intelligence Czytelne wykresy i analizy, które pomagają szybciej podejmować decyzje

Dostęp przez Internet w każdym miejscu na świecie

Integracja z systemami Sage Symfonia, Insert Subiekt GT, Asseco WAPRO i innymi Prezentacja na każdym urządzeniu (laptop, tablet, smartfon)

Gotowe raporty i analizy danych z Twojej firmy

Comarch BI Cloud

Comarch ERP BI

BI pod klucz

NOWOŚĆ dla małych i średnich firm, które mają już system ERP, w tym Sage Symfonia, Insert Subiekt GT, Asseco Wapro i inne.

Business Intelligence dla firm, które posiadają system Comarch lub poszukują systemu ERP z rozwiniętą analityką.

Business Intelligence dla średnich lub dużych firm, które nie chcą zmieniać systemu ERP, ale chcą rozbudować go o moduł BI.

BI

WWW.BI.COMARCH.PL

Profile for Comarch ERP

Nowoczesne Zarządzanie 2 2015  

Comarch ERP Magazyn B2B wydawany przez Comarch SA

Nowoczesne Zarządzanie 2 2015  

Comarch ERP Magazyn B2B wydawany przez Comarch SA

Advertisement