Page 1


etkinlik | events

athena akustik repertuarıyla bu ay Babylon’da. athena is unplugged at Babylon this month.

ocak

Yeni bir yıl, yeni zevkler! Eğer sergi gezmeyenlerdenseniz, bu yıl bir değişiklik yapın ve İstanbul’da sayıları giderek artan sanat galerileri arasında kendinize bir rota çizin. Kışın evden çıkmayanlardansınız, yeni aldığınız ajandanıza eğlence garantili konserleri yazın. Yeni yılda kendinize bir Dostoyevski romanı hediye edin. Kısacası yeni yılın keyfini çıkarın!

6|

| OCAK JANUARY 2011

A New Year, new appetites! If you are not and have never been an exhibition enthusiast, make a change and pop in one of the galleries, which are increasingly more in Istanbul. If you do not like going out in winter, note down only entertainmentguaranteed concerts in your new-bought planner. Buy yourself a Dostoyevsky novel! In short, enjoy the new year!

january


OCAK JANUARY 2011 |

|7


etkinlik | events

Athena’yla Akustik Gece Athena Unplugged

14 ocak • january 14 Türkiye’de alternatif olarak görülebilecek bir türü başarıyla popüler bir müzik türü haline getirmiş ender gruplardan biri olan Athena sevenleriyle uzun bir aradan sonra Babylon sahnesinde buluşuyor. Athena, son albümleri PİS’i bu yıl yayınladı ve çıkış parçaları ‘Serseri Mayın’ ile enerjilerinden ve yeteneklerinden hiçbir şey eksilmediğini kanıtladı. Şimdi ise sevenleriyle Babylon’da sıcak bir atmosferde buluşmaya hazırlanıyor. Akustik performanslarıyla Athena’nın daha sakin bir tarafını görmek isteyenler bu konseri kesinlikle kaçırmasın. www.babylon.com.tr A band that has achieved to make an alternative style of music widely popular in Turkey, Athena is taking stage for a live performance at Babylon after a long period of hiatus. Athena released their latest album, “PİS”, this year and proved that they have lost nothing of their energy and talent with the hit song, “Serseri Mayın”. Nowadays, they are preparing to meet their fans at Babylon in a cosy atmosphere. Those who would like to listen to Athena songs in a calmer tune should not miss this concert.

8|

| OCAK JANUARY 2011


OCAK JANUARY 2011 |

|9


etkinlik | events

Almodovar Mercek Altında

A Photo-Discussion on Almodóvar 11 ocak • january 11 Akbank Sanat’ta her ay gerçekleştirilen “Fotoğraf Kareleri Üzerinden Okumalar” adlı söyleşinin ocak ayı misafiri, “Dönüş,” “Annem Hakkında Her Şey,” “Konuş Onunla” gibi unutulmaz filmlerin yaratıcısı İspanyol yönetmen Pedro Almodovar. Ünlü yönetmenin filmlerinden fotoğraf kareleri üzerinden okumaların yapılacağı etkinlikte, fotoğrafçı Yalçın Savuran ve çevirmen-fotoğrafçı Neşet Kutluğ fotoğraf-sinema ilişkisi üzerine bir söylem oluşturmak üzere 11 Ocak 2011 Salı günü saat 19.00’da Akbank Sanat’ta bir araya geliyor. www.akbanksanat.com 10 |

| OCAK JANUARY 2011

The monthly discussion event based on the intertextuality of film and photography, “Photographs on Movies” focuses this month on the work of Pedro Almodóvar, the celebrated director of “Return” (2006), “All About My Mother” (1999), and “Speak to Her” (Hable con ella, 2002). Still images from the movies by Almodóvar will be interpreted and discussed upon in the event, where photographer Yalçın Savuran and translator-photographer Neşet Kutluğ come together to have conversation about photography-cinema relationship. The event will take place on January 11, 2011 at 19:00 at Akbank Art Beyoğlu.


OCAK JANUARY 2011 |

| 11


etkinlik | events

Yüzyüze

Face to Face 16 aralık - 15 ocak december 16 - january 15 Doruk Sanat Galerisi etkinliklerine Yiğit Altıparmakoğulları’nın 3. kişisel sergisi olan “Yüzyüze” isimli sergisiyle devam ediyor. “Yüzyüze” isimli sergisinde sanatçı yakın çevresinde bulunan ve farklı yönleriyle ilgi çekici bulduğu çeşitli disiplinlerden genç sanatçı ve edebiyatçıların portrelerinden oluşan bir seri oluşturmayı amaçlamış. Ressam, konu edindiği portrelerin kendi gözlemlerine müdahale etmesine izin vererek ilginç bir çalışmaya imza atmış. Sergi 15 Ocak’a kadar görülebilir.www.doruksanatgalerisi.com Doruk art gallery presents the third solo exhibition of Yiğit Altıparmakoğulları, “Face to Face.” The exhibition includes works that are portraits of young artists and writers who were attractive to the artist for their peculiar characteristics. The artist allowed portrait owners to transform the paintings according to their own perspective, thereby giving birth to an unusual line of work. The exhibition runs until January 15, 2011.

Büyük Kentler Küçük Sorunlar Minor Problems in a Major City 8 ocak’a kadar untıl january 8 Günümüzün en önemli sanatçıları arasında yer alan Tobias Rehberger’in “Büyük Bir Kentteki Küçük Problemler” sergisi 8 Ocak tarihine kadar Akbank Sanat’ta sanatseverlerle buluşmaya devam ediyor. Çalışmalarında; sanat, yaşam ve tasarım arasındaki etkileşim anına hem çağdaş, hem de duysal bir şekilde odaklanan Tobias Rehberger, son yıllarda özellikle tarih ve anlatılara çağrışım yaparak artık kullanılmayan yerlerin unutulmuş güzelliklerini ortaya çıkarıyor. Sanatçı, alışılagelmiş algıları kırarak dikkatleri geçici olanın üzerine çekiyor. www.akbanksanat.com “Minor Problems in a Major City”, an exhibition dedicated to the artist Tobias Rehberger’s work, runs at Akbank Art Gallery until January 8, 2011. Tobias Rehberger’s work focuses on the interactive moment of art, life and design in both a contemporary and sensual way. In his work, he recalls history and stories, makes unused places visible again in their forgotten beauty, disrupts familiar perspectives, and directs our attention to the transitory. 12 |

| OCAK JANUARY 2011


OCAK JANUARY 2011 |

| 13


etkinlik | events

Cirque du Soleil Türkiye’de

Cirque du Soleil to perform in Turkey 19 şubat - 4 mart • february 19 - march 4 Gösteri sanatlarında yepyeni bir boyut açan Kanadalı dünyaca ünlü topluluk Cirque Du Soleil’un en köklü gösterilerinden Saltimbanco, Akbank’ın ana sponsorluğunda ilk kez Türkiye’ye geliyor. 19 Şubat – 4 Mart tarihleri arasında Abdi İpekçi Arena’da sahne alacak Cirque Du Soleil topluluğu, asla kaçırılmaması gereken görselliğiyle akrobasi ve teatral performansın doruğa çıktığı, bir şehir masalını konu eden muhteşem Saltimbanco gösterisiyle nefesleri kesecek. Organizasyonu Pozitif tarafından gerçekleştirilecek olan Cirque Du Soleil-Saltimbanco gösterisinin biletleri Aralık ayının ilk haftası Biletix üzerinden satışa çıkacak. www.biletix.com World-famous Canadian artistic entertainment company Cirque Du Soleil will be in Turkey for the first time with their groundbreaking display of artistic performance and acrobatics, “Saltimbanco”, under the sponsorship of Akbank. Organised by Pozitif, “Saltimbanco” will be playing at the Abdi İpekçi Arena in Istanbul between February 19 and March 4, 2011. “Saltimbanco”, a unique show narrating a metropolitan story, combines acrobatics with theatrical performance. Tickets for the event will be released in the first week of December on the online ticket website, Biletix.

14 |

| OCAK JANUARY 2011


OCAK JANUARY 2011 |

| 15


etkinlik | events

Suyun Kıyısında Yaşam ve Ölüm Life and Death at the Sea Front

26 - 27 ocak • january 26 - 27 Akbank Oda Orkestrası, 2011 yılının ilk konserlerinde, alışkanlık haline gelmiş olan ilginç ve yaratıcı konser programlarına bile yeni bir boyut getiriyor. Program bir okyanus ve iki yüzyılın ayırdığı besteciler, Venedik ve Buenos Aires’i bir araya ve karşı karşıya getiriyor. Gecenin solistliğini kemanıyla Lara St. John, orkestra şefliğini ise Cem Mansur üstleniyor. Bu müzik ziyafeti 26 Ocak’ta Caddebostan Kültür Merkezi’nde, 27 Ocak’ta Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda izlenebilecek. www.akbanksanat.com Akbank Chamber Orchestra unveils yet another innovative concert programme for 2011. The first concerts of 2011 bring together two composers separated by an ocean and two centuries – one from Venice and one from Buenos Aires. The concerts feature violin soloist Lara St John and Cem Mansur as conductor. The first concert takes place on January 26 at Caddebostan Culture Centre and the second on January 27, at Cemal Reşit Rey Concert Hall.

Bir Yere Mi Gidiyorsun? Going Somewhere?

15 ocak • january 15 Güçlü ve rafine diliyle döneminin önemli fotoğrafçıları arasında gösterilen Alp Sime, son sergisi “Paralaks”ın ardından “Bir yere mi gidiyorsun?” başlıklı serisiyle X-ist’te sanatseverlerle buluşuyor. “Bir yere mi gidiyorsun?”, sanatçının belgeleme ve sunum sürecinde temasta bulunduklarıyla oluşan deneyüstü birleşmeyi irdeliyor. En sıradan nesneleri bile bu maceranın alegorik öğelerine dönüştüren çalışma, sanatseverleri daha yakından ve daha içeriden bakmaya davet ediyor. www.artxist.com Alp Sime, who is renowned for his powerful and refined language, is shown as one of the most important photographers of his time. His new show, titled “Going Somewhere?”, runs at X-ist after his last exhibit “Parallax” (2009). “Going Somewhere?” focuses on the super-experimental consolidation of documentation and presentation processes as he has experienced them. The works, which transform the most ordinary objects into allegorical elements of this adventure, invite artlovers to have a closer and deeper look. 16 |

| OCAK JANUARY 2011


OCAK JANUARY 2011 |

| 17

JetLife: Etkinlik  
JetLife: Etkinlik  

January 2011 Art direction and page design