Page 1

magazyn reklamowy

ISSN 1899-5225

WWW.CKINFO.PL

NUMER 5

LISTOPAD 2008

MAGAZYN BEZPŁATNY

CK INFO URODA

Jesienna odbudowa i rewitalizacja skóry

HOBBY

Bellydance Podróże

KUBA-perła

Antyli

SPORT

MAGIC BAR szczegółów

szukaj na promocyjnych stronach

5 % 10%

0% 2 taniej

INFORMATOR - FELIETON - KULINARIA - KULTURA - TECHNOLOGIE - SHOPPING - PUBY & KLUBY


EDITORIAL

L

Poszukujemy osoby na stanowisko

istopad jest dla mnie miesiącem szczególnym. Czasem refleksji i

wspomnień, jesieni jazzowej oraz oczekiwania na białe święta. Mam nadzieję, że ten miesiąc jest także dla Państwa szczególny i że gdzieś pomiędzy natłokiem spaw codziennych, znajdziecie Państwo chwilę aby oddać się lekturze naszego magazynu. Na łamach listopadowych radzimy jak zadbać o zdrowie i urodę. Prezentujemy porady, opisujemy wspaniałe zakątki naszego świata. Odkrywamy nowe pasje. Podpowiadamy co robić w wolnym czasie: co warto kupić, przeczytać, gdzie dobrze zjeść i zabawić się.... Dodatkowo w tym miesiącu startujemy z naszą stroną internetową www.ckinfo.pl, na której będziecie mogli Państwo śledzić kalendarz wydawniczy, listę cyklicznej dystrybucji, przeglądać aktualny numer oraz mieć wgląd do numerów archiwalnych.

Specjalista ds. Sprzedaży Powierzchni Reklamow ych Podstawowe obowiązki poszukiwanie nowych Reklamodawców przygotowanie i prezentacja ofert handlowych prowadzenie bazy klientów Wymagania rekrutacyjne umiejętności komunikacyjne i negocjacyjne świadomość komercyjna miła aparycja, umiejętność pracy w zespole doświadczenie w sprzedaży mile widziane Osoby zainteresowane proszone są o wysłanie swojego CV wraz ze zdjęciem na adres:

Zapraszam do odwiedzenia naszej strony. Życzę przyjemnej lektury.

redakcja@ckinfo.pl W tytule maila prosimy o wpisanie PRACA. Redakcja zastrzega sobie skontaktowanie się tylko z wybranymi

Karolina Kaleta,

kandydatami.

redaktor naczelna ckinfo

DOM

Pomaluj to sam!

18 TECHNOLOGIE

14

6 4 7 9 8

TRENDY Skocz do wody HOBBY Bellydance taniec który jest kobietą… ZDROWIE Do twarzy ci z uśmiechem Chore zatoki DOBRE RADY Na wszystko jest sposób

26

Pomocny GPS

PODRÓŻE

SPORT Magic Bar

Kuba – perła Antyli

12 13 17 19

DZIECKO Domowe przedszkole URODA Jesienna odbudowa i rewitalizacja skóry SHOPPING KULTURA Rozkład imprez Nowości wydawnicze Recenzje

28 29 30

KULINARIA Dodatki do setki Coś dla tradycjonalistów i koneserów TALONY z CKINFO taniej! FELIETON Piotr Tkaczyk Czy gwiazda jest jeszcze gwiazdą?

REDAKTOR NACZELNA: Karolina Kaleta WSPÓŁPRACOWNICY: Jadwiga Helen, Marcin Kamiński, Karolina Socha, Piotr Tkaczyk, Katarzyna Tomala, Adriana Podsiadło | KONTAKT: mobile: 601 665 475 | e-mail: redakcja@ ckinfo.pl SKŁAD GRAFICZNY I PRZYGOTOWANIE DO DRUKU: mediaXstudio, tel. 662 148 270 | DRUK: Zakład Poligraficzny TERCET, Wyrowce 50, 26-085 Miedziana Góra | WYDAWCA: Simply Agencja Kreatywna | Nakład: 5 100 egz. OKŁADKA: Wiktor Franko | FOTOGRAFIE: Wiktor Franko, Karolina Kaleta, Internet Jeżeli chcecie otrzymać grudniowy numer magazynu CKINFO prosto do domu, wyślijcie do nas maila z Waszym adresem. Na podany w mailu adres, wyślemy bezpłatny egzemplarz za pośrednictwem Poczty Polskiej, na nasz koszt. Limit miesięcznego nakładu przeznaczony do dystrybucji pocztą: 250 egz. Redakcja ckinfo nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam. Wydawca ma prawo odmówić zamieszczenia ogłoszenia i reklamy, jeżeli ich treść lub forma są sprzeczne z charakterem pisma.

CKINFO




TRENDY

Skocz do wody Piotr TKACZYK

Od tysiącleci ludzie traktowali wodę, jako arenę zmagań sportowych oraz miejsce wyśmienitej zabawy. Dla wielu osób wypoczynek kojarzy się nierozerwalnie z wypadami nad jeziora, morze lub na basen. Wodę można śmiało wykorzystać dla poprawy stanu swojego zdrowia, polepszyć samopoczucie i zrzucić zbędne kilogramy.

Pływania można nauczyć się w każdym wieku. Najlepiej oczywiście zacząć swoją przygodę z wodą już w dzieciństwie, wtedy nauka wymaga najmniejszego wysiłku, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby nawet osoby w średnim wieku poznały tajniki pływania. Sport

ten wyśmienicie hartuje organizm, podtrzymuje zdrowie, przedłuża młodość, rozwija mięśnie, wzmacnia serce i płuca. Ważny dla rodziców jest fakt, że dzięki systematycznym ćwiczeniom w wodzie ich pociechy mogą skorygować wszelkie skrzywienia kręgosłupa, których nabawiły się podczas godzin spędzonych przed komputerem i w szkolnych ławkach. Podczas pływania ciało dziecka przyjmuje w wodzie optymalną pozycję dla jego kręgosłupa i jest on częściowo zwolniony od nacisku spowodowanego ciężarem ciała.

Spalaj kalorie W wodzie, z uwagi na jej temperaturę i ruch, zachodzi szyb

CKINFO

sze spalenie kalorii. W czasie godzinnego treningu spalamy 700 kalorii, stanowi to równowartość dwóch dużych słodkich batonów, czy dwóch dużych porcji lodów z polewą czekoladową.

upraSpecjaliści zalecają upra wianie tego sportu co najmniej 3 razy w tygodniu, przez minimum 30 minut. Im więcej jednak będziemy pływać, tym stan naszego zdrowia będzie lepszy. Dzięki rytmicznie powtarzającym się naprzemiennym ruchom stylu dowolnego lub grzbietowego, jak w żadnych innym sporcie wyrabiają się mięśnie całego pociała a nasza sylwetka poprawia się.

pracy. Przede wszystkim jednak możliwość swobodnego utrzymywania się i poruszania w wodzie gwarantuje nam bezpieczeństwo w razie przypadkowego wpadnięcia do wody.

Aqua aerobik Jest to rodzaj ćwiczeń fitness, które odbywają się w wodzie. Wyjątkowe właściwości wody sprawiają, że jest to trening bezpieczny i efektywny oraz dostępny dla wszystkich. Zanurzenie daje także poczucie prywatności, wciąż możemy cieszyć się treningiem w grupie i nie musimy krępować się naszych krągłych kształtów, gdyż są ukryte pod powierzchnią wody. Nasz organizm reaguje na temperaturę wody, jej ciśnienie, odczuwa lepkość i napięcie powierzchniowe. Dodatkowo podczas ruchów w wodzie występuje opór związany z tarciem. Aqua aerobik polecany jest przede wszystkim osobom, które ze względu na znaczną tuszę, problemy z kręgosłupem lub stawami nie mogą korzystać

Zacząć można zawsze

Zachętą dla wielu osób może być informacja, że w tej dyscyplinie sportu prawie w ogóle nie zdarzają się kontuzje. Pływanie wspaniale dział również na naszą psychikę i humor po ciężkim dniu w


TRENDY z tradycyjnych ćwiczeń fitness. W wodzie człowiek o masie 70 kg waży zaledwie około 6 kg, dzięki temu odciążony jest kręgosłup, stawy i nogi. Umożliwia to dłuższe wykonywanie ruchów, które na lądzie znacznie szybciej powodują zmęczenie.

Wyposażenie do aqua aerobiku W głębokich basenach konieczny jest sprzęt zwiększający pływalność, pozwala on na swobodne unoszenie się na powierzchni wody.

pas wypornościowy – wykonany z niezwykle elastycznej pianki z plastikowymi elementami wzmac wzmacniającymi otwory na pasek. Pas ułatwia utrzymanie prawidłowej pozycji podczas treningu aqua aerobic. Dostępny w różnych rozmiarach.

Zaplanuj trening Aby zaplanować trening aqua aerobiku, trzeba zdawać sobie sprawę z ogromnej różnicy między ćwiczeniami na lądzie i w wodzie. Ćwiczenia i

prowadzenia treningu w wodzie są starannie dobierane przez przeszkolonego trenera. W klubach fitness możemy skorzystać z kilku rodzajów zajęć. Dobór ćwiczeń zależy przede wszystkim od wielkości i głębokości basenu oraz używanego sprzętu. Zajęcia mogą odbywać się w wodzie płytkiej (głębokość do pasa), wodzie o średniej głębokości (do klatki piersiowej) i głębokiej (brak kontaktu ciała z dnem). W zależności od głębokości zmienia się rodzaj treningu, może się zdarzyć, że w czasie jednych zajęć będziemy przechodzić z wody płytkiej do głębszej lub odwrotnie. W przypadku wody płytkiej i o średniej głębokości wykonujemy zajęcia choreograficzne o charakterze aerobowym lub wzmacniamy mięśnie przy wykorzystaniu oporu wody. W przypadku wody głębokiej do ćwiczeń niezbędny jest sprzęt opisany wcześniej.

makarony – to wszechstronny przyrząd do zajęć fitness, zabaw i relaksacji w wodzie. Wykonane z wysokiej pochłania jakości, bardzo wytrzymałej, elastycznej i nie pochłaniającej wody pianki. Zwiększają pływalność, trzyma się je pod pachami lub na nich siedzi. Nie zapewniają takiego komfortu jak pasy, lecz mogą spełniać także inne role podczas treningu. ciężarki – hantle wykonane z pianki są bardzo lekkie, znacz swobodnie unoszą się na wodzie, stawiają jednak znaczny opór, kiedy staramy się je wcisnąć pod powierzchnię. przezna Wtedy właśnie ujawniają swoje właściwości i przeznaczenie.

Korzyści jakie przynoszą ćwiczenia w wodzie: Prawdopodobieństwo kontuzji jest bliskie zeru Kręgosłup i stawy nie są obciążone Regularne pływanie koryguje skrzywienia kręgosłupa u dzieci Kalorie są spalane szybko i skutecznie Sylwetka i postawa znacznie się poprawiają, a mięśnie równomiernie się rozwijają. Ćwiczenia w wodzie zapewniają relaks po dniu w pracy Organizm jest zahartowany, wzmacniają się płuca i serce

PATRZ STR. 29 TALONY, RABATY

zapraszamy do małego SPA w centrum Kielc

aqua-aerobic nauka pływania zajęcia z fizjoterapeutą

samodzielne wejścia na basen

czynne 7 dni w tygodniu godz. 6.00-22.00 Kielce, Paderewskiego 4 (w budynku CitiPark)

Rezerwacje i informacje 041 335-98-12

tak relaksująco...

sauna, gejzer jacuzzi masaże wodne

tak zdrowo i przyjemnie


DOM

Mariusz KAMIŃSKI

Pomaluj to

sam!

Dostęp do coraz lepszej jakości farb i narzędzi sprawia, że malowanie staje się prostsze. Nawet osoby, które zabierają się za odświeżanie ścian po raz pierwszy w życiu mają duże szanse, że efekt ich pracy będzie

D

wyglądał profesjonalnie.

Potrzebne narzędzia

wydatek w granicach 150–300 zł,

Przed rozpoczęciem malowania

ale musimy pamiętać, że będzie

trzeba wybrać się do sklepu

nam ona niezmiernie przydatna

i zaopatrzyć się w niezbędne

do różnych celów przez wiele

oprzyrządowanie. Do malowania

kolejnych lat.

większych, gładkich powierzchni

obre rady

Papierową taśmę należy zawsze

przyklejać na suchą farbę, a zrywać ją, kiedy nowa warstwa farby

kuwety, praca przy pomocy

Najważniejszy jest plan

tych narzędzi jest szybsza i ła-

Gwarancją sukcesu podczas ma-

twiejsza, a efekt jest lepszy niż w

lowania jest dobre rozplanowanie

przypadku tradycyjnych, dużych

czynności i ich kolejność. Po wy-

przez składy budowlane

pędzli. Do pomalowania trudno

niesieniu wszystkich przedmio-

i supermarkety nam nie

dostępnych miejsc, takich jak

tów z pomieszczenia powinniśmy

odpowiadają, powinniśmy wybrać

złączenia ścian z sufitem, miejsc

ocenić stan ścian i umyć je wodą

się do punktu komputerowego

przy oknach i framugach, czy

z dodatkiem mydła malarskiego

mieszania farb. Produkty tam

powierzchni za kaloryferami

przy pomocy szerokiego pędzla.

sprzedawane są droższe niż te

niezbędny nam będzie mały,

Odstającą farbę trzeba namoczyć

z supermarketów, ale w zamian

płaski, zakrzywiony pędzel lub niewielki wałek. Nie

i usunąć szpachelką. Następnie

wybieramy kolor spośród kilku

przystępujemy do szpachlowania

tysięcy odcieni.

możemy także zapomnieć o

pęknięć i ubytków w ścianie. Kie-

bardzo przydatnej papierowej

dy szpachla wyschnie należy ją

i część powierzchni zostawiamy

taśmie malarskiej, folii do

przetrzeć siatką do szlifowania,

na kolejny dzień, nie musimy myć

przykrycia podłogi i szpachelki

w celu jej wyrównania. Podczas

wałka, wystarczy, że zawiniemy

do usunięcia łuszczącej się farby.

go w folię i obkleimy taśmą, wtedy

Podczas malowania najczęściej

malowania przyjmujemy zasadę „od góry do dołu”.

zachodzi konieczność uzupełnie-

Zaczynamy od sufitu, malując

nia pęknięć, dziur po wkrętach

kilka centymetrów dalej od

wypełniająca pęknięcia ścian

oraz innych ubytków w ścianach,

miejsca, gdzie ostatecznie ma

będzie schła, możemy pomalować

do tego celu niezbędne nam

przebiegać linia łączenia dwóch

sufit, zaoszczędzimy wtedy dużo

będzie szpachelka i siatka do

kolorów. Po wyschnięciu sufitu

czasu.

szlifowania. Drabinka malarska

naklejamy papierową taśmę

stalowa (tańsza i cięższa) lub

oddzielającą go od ścian i konty-

podłoża pod jak najmniejszym

aluminiowa (droższa i lżejsza) to

nuujemy malowanie.

kątem.

powinniśmy używać wałka i



CKINFO

jeszcze jest świeża. Dzięki temu uzyskamy proste linie, a farba nie odpadnie przy usuwaniu taśmy. Kiedy kolory farb oferowanych

Jeśli malujemy popołudniami

farba na nim nie zaschnie. W czasie kiedy szpachla

Taśmę malarską odklejamy od


HOBBY

Bellydance taniec który jest kobietą Karolina SOCHA

T

aniec brzucha istnieje od paru tysięcy lat, jednak to właśnie dzisiaj przeżywa swój prawdziwy renesans. Uważany jest za bardzo kobiecą formę ruchu, który potrafi wydobyć z kobiet to co najpiękniejsze - umiejętność uwodzenia i witalność.

Taniec brzucha pomaga pozbyć się kompleksów, symbolizuje płodność, wzbogaca duchowość, pobudza seksualność i ma właściwości uzdrawiające.

„ PATRZ STR. 29 TALONY, RABATY


dobre rady

Uśmierz ból sparzonego języka Użyj do zmiękczenia mięsa Wymyj pięknie okna

Jadwiga HELEN

Powiększ małą koszulę

N

ie możesz oddychać? Może kołnierzyk w koszuli jest za ciasny? Przełóż przez dziurkę małą gumkę recepturkę i zaczep jej końce na guziku. Zawiąż krawat i swobodnie oddychaj.

Uśmierz ból sparzonego języka

P

izza była pyszna, ale niestety bardzo gorąca! Aby uśmierzyć ból oparzonego pizzą, kawą, herbatą czy zupą języka, sięgnij do cukiernicy i posyp bolące miejsce cukrem. Natychmiast poczujesz ulgę.

Usuń nieprzyjemny rybi zapach

O

tym, że ryby są zdrowe słyszeliśmy już wszyscy, ale wciąż ich niedoceniamy. A ryby zawierają tak wiele ważnych substancji odżywczych, że powinny być składnikiem każdej zdrowej diety. Zdrowe, smaczne ale jest jeden problem. Zapach, który wypełnia cały nasz dom po ich przyrządzeniu. Jest na to sposób – włóż na patelnię, na której smażysz ryby, kawałek masła orzechowego. Wchłonie ono nieprzyjemny zapach.

Użyj do zmiękczenia mięsa...

P

o co komu specjalna sól do zmiękczania mięsa, skoro wystarczy puszka piwa? Piwo doskonale nadaje się do zmiękczania twardych kawałków mięsa. Na godzinę przed upieczeniem namocz mięso w piwie. Jeszcze lepszy efekt uzyskasz, marynując je w piwie przez cała noc.

Wyczyść

Wymyj pięknie okna

okulary

N

astępnym razem do czyszczenia okularów użyj filtra do kawy zamiast chusteczki. Dobrej jakości filtry wytwarzane są ze 100% papieru, nie pozostawiają więc na szkle żadnych włosków. Można nimi także czyścic lustra i ekrany monitorów telewizyjnych i komputerowych.

Z

rób własny płyn do mycia okien. Zmieszaj w wiaderku 2 łyżki mąki ziemniaczanej, ½ szklanki amoniaku, ½ szklanki białego octu i 4 litry ciepłej wody. Nie przejmuj się mleczną barwą roztworu. Dobrze wymieszaj i nalej do butelki ze spryskiwaczem. Rozpyl na szybę, a następnie spłucz ciepłą wodą. Wytrzyj do sucha papierowym ręcznikiem lub inną szmatką, która nie pozostawia kłaczków. 

CKINFO

Zapobiegnij splątywaniu się łańcuszków

A

by łańcuszki się nie splątywały, przed włożeniem ich do szuflady czy szkatułki wsuń je na garść słomek.


ZDROWIE

Adriana PODSIADŁO

Do twarzy

ci z uśmiechem Koń raduje się kiedy rży. Psia oznaka radości to machanie ogonem. U człowieka natomiast w stanie euforii na twarzy „rysuje się grymas”… lekkie wygięcie ust ku górze, które na długo potrafi człowiekowi poprawić nastrój!

Uśmiechamy się na wiele sposobów. Uśmiech może być radosny, przepraszający, figlarny, życzliwy, porozumiewawczy... „Suszenie zębów” wiąże się jednak nie tylko z miłymi wydarzeniami i pozytywnymi emocjami. Są bowiem także uśmiechy złośliwe i nieszczere - tzw. „uśmieszki”. Jedno jest jednak pewne - Uśmiech to magia. Powstaje z niczego, a potrafi zdziałać cuda. Ludzie, którzy się uśmiechają są z zasady postrzegani jak najbardziej pozytywnie. Osoba, która jest uśmiechnięta, szybciej zdobywa zaufanie i łatwiej nawiązuje kontakty z innymi. Promienny, szeroki uśmiech na twarzy drugiego człowieka sprawia, że sami stajemy się pogodni i nabieramy dystansu do trudnych spraw.

Co kraj to inny uśmiech?

Znaczenie uśmiechu zależy również

od kraju i kultury, a nawet temperamentu uśmiechającego się. Mistrzami uśmiechu, niekoniecznie naturalnego, są Amerykanie. Postrzegani są oni jako wiecznie uśmiechnięty naród, który pomimo niepowodzeń cały czas gra wiecznie zadowolonych ludzi sukcesu. Czyli w kilku słowach taki uśmiech kontrolowany made in USA. Inaczej się rzecz ma w przypadku uśmiechu w krainie sushi. Japończycy bowiem zwykle uśmiechaj się, kiedy popełnią błąd. Nie są w tym uśmiechu zadowoleni, tylko bardzo zawstydzeni, więc ich uśmiech jest gorzki. Nie lubią wyrażać uczuć i często uśmiechają się, aby pokryć swój wstyd lub zakłopotanie. W Polsce liczba uśmiechających się ludzi jest coraz większa. Jednak nadal daleko nam do krajów południowych, których mieszkańcy są naturalni i spontaniczni w okazywaniu radości. I to nie-

zależnie od swojej sytuacji życiowej. My Polacy uśmiechamy się, gdy udaje nam się w życiu i jesteśmy spełnieni. Kubańczycy i inni Latynosi robią to zawsze.

Śmiech to zdrowie

Śmiejąc się, wdychamy trzykrotnie większą ilość powietrza, uaktywniamy pracę serca, które wzmagając krążenie krwi pozwala na efektywniejsze dotlenienie organizmu, oraz funkcjonowanie układu odpornościowego.

Pamiętać P amiętać także należy o jednej ważnej zależności piękny uśmiech = zdrowe zęby. Ładne, zdrowe zęby mają bowiem duży udział w urodzie naszego uśmiechu. Niezależnie od tego czy jest smutny czy radosny, amerykański czy japoński.

PATRZ STR. 29 TALONY, RABATY

Magia uśmiechu


ZDROWIE

Katarzyna TOMALA

chore zatoki Sezon zachorowań na zapalenie zatok rozpoczyna się jesienią i trwa do wiosny. Zdrowe zatoki nie przysparzają nam problemów, jednak chore potrafią utrudnić życie. Cieknący katar z nosa na pewno nie jest czymś przyjemnym. Jeśli utrzymuje się dłużej, najrozsądniejszym rozwiązaniem jest pójście do lekarza rodzinnego lub laryngologa. Może on wtedy stwierdzić początek choroby zatok.

Zapalenie zatok to po prostu zapalenie błony śluzowej, wyścielającej wnętrze zatok, oraz towarzyszące mu zapalenie błony śluzowej nosa. Głównym objawem zapalenia zatok są uciążliwe bóle zatok. Lokalizacja bólu zależy od tego, która zatoka zajęta jest procesem zapalnym. Ból pojawiający się w obrębie czoła może wskazywać na zajęcia procesem zapalnym zatok czołowych. Infekcja zatok szczękowych może powodować ból górnej szczęki, zębów i bolesność uciskową policzków. Zatoki sitowe zlokalizowane są blisko kącików wewnętrznych oczu i przewodów łzowych. W związku z tym proces zapalny tych zatok często powoduje obrzęk powiek i tkanek otaczających oczy. Dodatkowym objawem jest ból zlokalizowany pomiędzy oczami, w miejscu gdzie łączą się ze sobą brwi. Zapalenie zatok sitowych może również objawiać się niedrożnością nosa, bolesność uciskową boków nosa oraz utratą powonienia. Chociaż zatoki klinowe są rzadziej zajęte procesem zapalnym, infekcja w tej okolicy może powodować ból, także w odległych narządach np. ból ucha, szyi i głęboki ból w szczycie głowy. W większości przypadków proces zapalny dotyczy jednak jednocześnie kilku zatok. Objawami takiego zapalenia jest, więc ból całej twarzy i uczucie rozpierania. Bóle zatok nasilające się przy pochylaniu, pod10

CKINFO

czas wysiłku fizycznego, poważnie ograniczają aktywność chorych. ograniczają

Tylko do czasu wizyty u lekarza możemy sami rozpocząć leczenie. Środki dostępne bez recepty udrożnią nos i ujścia zatok, będą działać przeciwbólowo i przeciwzapalnie, łagodząc dokuczliwy ból. Jednak samodzielne leczenie, jak i porady farmaceuty bez proble-wizyty u lekarza proble mu nie rozwiążą.

Charakterystyka bólów zatok

Jak sobie pomóc podczas bólu zatok?

masowanie

Przez 15-30 sekund delikatnie uciskaj opuszkami palców wskazujących punkty znajdujące się po obu stronach nosa - najpierw u jego nasady, a następnie przy samych skrzydełkach. Czynność powtórz kilka razy, cały czas głęboko oddychając.

okłady

Przygotuj słaby napar z mięty (2 łyżki suszonych liści ziela na 1 litr wrzątku). Zwilż nim mały ręcznik i taki ciepły kompres połóż na twarz.

inhalacje

Do inhalatora lub na głęboki talerz wlej trochę gorącej wody, dodaj kilka kropli olejku eukaliptusowego, sosnowego czy tymiankowego i nosem wdychaj opary. Możesz też przyłożyć do nosa chusteczkę skropioną tymi olejkami.

Zetrzyj na tarce cebulę i połóż ją na talerzu. Co jakiś czas wąchaj cebulę przez kilka minut.

Zapalenie zatok w liczbach:

w 10-20% przypadków przyczyną ostrego zapalenia zatok są wirusy; 5 zatok obocznych nosa ma człowiek; 8 tygodni mogą utrzymywać się objawy zapalenia zatok; 70% i 20oC taką wilgotność i temperaturę powinno mieć pomieszczenie, w którym przebywa osoba z chorymi zatokami; 15% Polaków cierpi na dolegliwości związane z zatokami

Objawy zapalenia zatok

ból głowy; wydzielina w nosie; zatkanie nosa; podniesiona ciepłota ciała; uczucie spływania wydzieliny do gardła; nudności; brak łaknienia

Chroń zatoki 1. Gdy jest zimno na dworze chodź w czapce, osłaniając czoło i skronie; 2.

Nie wychodź z domu zaraz po umyciu włosów, gdy włosy są jeszcze wilgotne; 3. Nawilżaj powietrze w domu. Zatoki nie lubią przegrzanego i suchego powietrza; 4. Przed snem przewietrz pokój; 5. Stosuj nawilżające spraye do nosa, zawierające sól morską; 6. Nie lekceważ kataru; 7. Regularnie odwiedzaj stomatologa. Bakterie z zębów szybko i łatwo mogą dostać się do zatok; 8. Jeśli jesteś alergikiem, musisz się leczyć. Alergie też mogą wywołać choroby zatok.


L EKU O G E I N A T CENTRUM "15&,"b/",3",084,*&+p /*&-*$;:480*$)1"$+&/5ÂŹ8

501"$+&/$*b"15&,*/",3",084,*&+p

-*$;€*-&;"04;$;£%;*-*

413"8%l0*-& 5"/*&+.0ˆ&4; ,61*Â&#x;-&,*

413"8%l *-&.0ˆ&4; ;"04;$;ÂŁ%;*Â&#x;

ZAPEWNIAMY: pełny asortyment - leki gotowe, recepturowe, kosmetyki, zioła dogodne godziny otwarcia - do nas ZAWSZE zdąşysz, pracujemy CODZIENNIE od 7.30 do 23.00, równieş niedziele i święta

fachowy i miły personel dogodny dojazd i parking

ZAPRASZAMY Kielce, ul. Krakowska 293 budynek Agromy tel. 041/ 345-89-97

;"%080-&/*&1"$+&/5"+&45%-"/"4/"+8"ˆ/*&+4;& +&45&i.:1050ˆ&#:10."("Â&#x;


DZIECKO

Karolina SOCHA Zabawa odgrywa w życiu dziecka niezwykle ważną rolę. Dzięki niej maluchy uczą się otaczającego świata - rządzących nim praw i zasad, poznają smak rywalizacji, radość zwycięstwa i pierwszą gorycz porażki. Zabawa może być także sposobem na zachęcenie podopiecznego do edukacji, która wbrew powszechnego przekonania może być łatwa i przyjemna.

Dla maluchów

znaleźć wyrazy i wpisać je pomię-

W zabawach z maluchami możemy

dzy te litery, tak by zaczynały się

wykorzystać bardzo popularną

na literę napisanego poprawnie

REKIN

układankę, czyli dziesięciokąt

słowa i kończyły literą drugiego,

uczestnicy siedzą w kręgu trzy-

z otworami na klocki różnego

odwrotnego słowa.

mając chustę na wysokości barków. Są oni turystami kąpiącymi

kształtu. Metodą prób i błędów dziecko trafia w końcu na

Inna gra rozwijająca podobne

się na morzu. Pod chustą jest

odpowiedni kształt. Popularność

umiejętności polega na tym, że z

jedna osoba - rekin, który poluje

zyskują także plastikowe podkład-

dowolnego długiego słowa zapi-

na turystów, wciągając uczestni-

ki na stolik dziecięcy z obrazkami

sanego na kartce, dziecko może

ków zabawy pod chustę.

roślin i zwierząt, które można

utworzyć kilkadziesiąt innych

kolorować zmywalnymi flamastra-

wybierając pojedyncze litery i

RYBAK I RYBKA

mi dołączonymi do zestawu.

układając z nich nowe, krótsze

uczestnicy siedzą w kręgu trzy-

wyrazy.

mając brzegi chusty. Wybieramy

Skojarzenia słowne, nauka pisania i czytania

CHUSTA KLANZY jest prostą, a zarazem intrygującą

stę i stara się złapać rybkę znaj-

Zabawy te skierowane są już do

pomocą dydaktyczną. Umożli-

dującą się pod chustą. Bawiący

większych dzieci, które rozpo-

wia zabawę z dziećmi w każdych

się falują chustą utrudniając w

czynają swoją przygodę z nauką

warunkach; bezpieczną zabawę,

ten sposób rybakowi złapanie

czytania i pisania. Należy wyko-

integrację grupy bez względu na

rybki. Gdy ten złapie rybkę na-

rzystać fakt, że zabawy te roz-

wiek uczestników, pobudzanie

stępuje zamiana par.

wijają zdolności kojarzenia słów.

wyobraźni, możliwość ćwiczenia

Wystarczy wybrać dowolne słowo

ref leksu, zwinności i spostrze-

BILARD

i zapisać je na kartce - z lewej

gawczości, zabawy dynamiczne

Grupa wachluje chustą, na której

strony pionowo od góry na dół, np.

i statyczne; czerpanie radości

jest piłeczka. Ma ona wpaść

krzesło, a z prawej od dołu do góry,

płynącej z ruchu i przebywania

do otworu znajdującego się na

np.: ołsezrk. Nasza pociecha musi

w grupie.

środku chusty.

osoby które przyjmują role rybek i rybaka. Rybak wchodzi na chu-

PATRZ STR. 29 TALONY, RABATY

GRUPA PRZEDSZKOLNA - Liczne zajęcia edukacyjne, plastyczne i artystyczne: spotkania z gitarą, język angielski, gry i zabawy ruchowe, rytmika oraz taniec.

URODZINY U BAJA PATATAJA - Wyjątkowe i niezapomniane chwile małego jubilata oraz zaproszonych gości. W programie między innymi zabawy z chustą Klanza oraz przy dźwiękach gitary.

OPIEKA INDYWIDUALNA - Musisz coś pilnie załatwić?... Nie ma kto w tym czasie zająć się Twoim dzieckiem?... Przyjdź do akademii zabawy i twórczego rozwoju u BAJA PATATAJA.


URODA

Jesienna odbudowa i rewitalizacja skóry Jesień to idealny czas aby zregenerować naszą skórę. Dzięki nowoczesnej kosmetologii i urządzeniom, możemy poddać się specjalistycznym zabiegom, dzięki którym nasza cera odzyska zdrowy młodzieńczy wygląd. Kuracja w gabinecie powinna składać się z czterech do nawet - dziesięciu zabiegów. Zabiegi powinny być wykonywane początkowo dwa razy w tygodniu, potem gdy stan skóry ulegnie poprawie - raz w tygodniu.

zęstym problemem, który pojawia się po upalnym lecie - są przebarwienia. Jeśli przebarwienia są umiejscowione w naskórku, to po jakimś czasie same znikną lub się zmniejszą. Okres ten może jednak trwać bardzo długo a szybko z takimi przebarwieniami poradzi sobie kosmetyczka. Zabiegi złuszczania naskórka to dobry początek jesiennej kuracji. Metodę zabiegu, preparaty i częstotliwość peelingów, zaproponuje kosmetyczka po ocenieniu stanu naszej skóry. Spośród najczęściej wykonywanych zabiegów tego typu warto wymienić: peeling ziołowy, AHA, BHA, aminokwasy oraz mikrodermabrazję. Jesienią warto również zadbać o naczynka na naszej twarzy, które podczas lata często ulegają rozszerzeniu lub nawet pęknięciu. Dla tych, którzy borykają się z tym problemem oraz tych, którzy chcą zregenerować swoją skórę po wakacjach polecamy poniższe zabiegi wykonywane w gabinecie kosmetycznym.

Proponowane zabiegi w okresie jesiennym to: Likwidacja rumienia i rozszerzonych naczynek za pomocą zabiegu IPL

Promień IPL gwałtownie podgrzewa krew w naczyniu krwionośnym powodując jego obkurczenie i trwałe zamknięcie. Zabieg jest bezinwazyjny i zupełnie bezbolesny. Podczas zabiegu pacjent może odczuwać delikatne ukłucie, które natychmiast zanika. Najlepsze efekty są przy wykonaniu serii ok. 6-10 zabiegów co 7-14 dni.

Mikrodermabrazja

Peeling migdałowy

Doskonały na każdą porę roku do każdego typu skóry. Nie zawiera substancji fotouczulających – nie powoduje przebarwień! Spłyca drobne zmarszczki, rozjaśnia nieregularne przebarwienia powierzchowne, reguluje łojotok, poprawia stan skóry trądzikowej z zaskórnikami, zmianami ropnymi i zapalnymi – NOWOŚĆ !!!

Mikrodermabrazja jest to łagodne i w pełni kontrolowane, mechaniczne ścieranie warstwy rogowej naskórka za pomocą kryształów. Zabieg ten zdecydowanie poprawia wygląd skóry, wygładza ją, uwalnia od martwych komórek, pobudza odnowę komórkową i powoduje lepsze wnikanie aktywnych składników. Daje on błyskawiczną poprawę owalu twarzy, zmniejszenie zmarszczek, bruzd, kurzych łapek, blizn, objawów trądziku i przebarwień skóry. Zabieg jest bezbolesny i może być stosowany jako pojedynczy lub w seriach. Głębokość i ilość zabiegów dobierana jest indywidualnie, w zależności od kondycji skóry, rodzaju i stopnia jej uszkodzenia. Pomimo, że pozytywny wpływ mikrodermabrazji widoczny jest już po pierwszym zabiegu, zalecane jest ich kontynuowanie w celu wydłużenia spektakularnych efektów.

Wizyta w gabinecie kosmetycznym to nie tylko poprawa naszego wyglądu ale i głęboki relaks. Piękna i zadbana skóra, wiąże się z naszym dobrym samopoczuciem, którego tak bardzo potrzebujemy w pochmurne jesienne dni.

C

Złuszczenie jest niewielkie, mało wi widoczne lub w ogóle nie występuje. Ten delikatny i skuteczny zabieg nie wyłącza pacjenta z aktywnego życia. Skóra po peelingach chemicznych wymaga intensywnego nawilżania i ochrony. Kuracja może być przeprowadzona zarówno podczas mrozów i latem podczas ekspozycji słonecznej! porad udzieliła mgr kosmetologii Magdalena KSIĄŻEK-WASIŃSKA Gabinet Kosmetyczny STREFA PIĘKNA Kielce ul. Św.Leonarda 13/1 tel 41 368 02 33 CKINFO

13


PODRÓŻE

Katarzyna TOMALA

Kuba

– perła Antyli

Z czym kojarzy Ci się Kuba? Na pewno z błękitnym morzem, rajskimi plażami, cygarami, tańce, rumem i Fidelem Castro. Jednak, aby poznać prawdziwą Kubę, należy przekroczyć pewne granice. Nie wystarczy wyjść z hotelu i udać się do dzielnicy, do której zwykli turyści, popijający drinki przy basenie nie docierają. Hemingway mawiał: Myśl tylko o tym, co nie jest realne. A poza tym patrz, słuchaj i czuj. Aby poznać Kubę, należy kierować się tą myślą, bo prawdziwa Kuba jest z dala od pięknych plaż i turystycznego zgiełku, jest po prostu magiczna.

Jeśli zdecydujesz się poznać tę magiczną Kubę, pamiętaj, że czas się tu zatrzymał. Wyrzuć z pamięci te wszystkie artykuły, które o Kubie przeczytałeś. Spójrz trzeźwo przed siebie, choć po rumie może być to trudne, weź głęboki oddech i rozpocznij niezapomnianą podróż. Nie wynajmuj drogiego hotelu. Zamieszkaj raczej w casa 14

CKINFO

particular (pokojach gościnnych, pensjonatach), gdzie ceny są kilkakroć niższe niż w hotelach. Obrazek kubańskiej ulicy niekiedy przypomina obrazek polskiego miasteczka, gdzie popołudniami na ulicach dzieci grają w piłkę, a dorośli rozmawiają na różne tematy, niekiedy siedząc przed domem i grając w karty. Atmosfera tam panująca mogłaby wydawać się, że jest senna i leniwa. Kamienice noszące piętno czasu, okna przez które niemalże można zajrzeć do środka domu, ciasne i ciemne klatki schodowe są nam znane i dalekie od naszego wyobrażenia Kuby – enklawy rewolucjonistów. To prawda, to biedny kraj, gdzie ludzie odżywiają się ryżem, fasolą i kukurydzą, ale rewolucjoniści nie siedzą w każdym krzaku. Wielu Kubańczyków ma wyroki polityczne, czekają, nie spieszą się, bo

wiadomo jak wygląda kubańskie więzienie.

W aromacie cygara…

Przede wszystkim odwiedź najbliższą plantację tytoniu. Sierra de los Organos czy Pinar del Rio to najsłynniejsze na świecie uprawy tytoniu. Chyba każdy z nas słyszał


PODRÓŻE

Podróżujesz dalej.

też stare historie o niezapomnianym smaku cygar, produkowanych z najlepszego tytoniu i zwijanych przez młode dziewczęta na wilgotnych od potu udach. Tak naprawdę przy produkcji cygar pracują zarówno mężczyźni jak i kobiety, a jedyną pozostałością z dawnych czasów jest lektura gazet i książek czytanych przy pracy przez lektora.

Zaopatrzyłeś się już w cygara?

Może teraz zjadłbyś coś? Ale co? McDonalda tu nie znajdziesz. Kubańczycy nie są zarażeni kulturą Zachodu. Nie ma tu cocacoli. Jeśli się chcesz napić, pijesz po prostu rum. Ale zjadłbyś coś pewnie. Na te parę dni wakacji chcesz stać się kubańczykiem proszę bardzo. Może ryż, który jest głównym składnikiem ich diety? Nie, ryż masz na co dzień. I tak ten kubański jest importowany, to

może Christianosy y Moros (Chrześcijanie i Maurowie). Tak, tego spróbujesz. Lekko kwaskowa potrawa złożona z ryżu i czarnej fasoli dobrze smakuje, ale ty zjadłbyś coś jeszcze. Choć Kuba jest osadą rybacką, nie masz dużego wyboru w gatunkach ryb. Większość bowiem owoców morza idzie na sprzedaż, a każdy kuter wypływający na połów musi mieć zgodę. Może skosztujesz malangę, coś na wzór azjatyckiego manioku. Proszę bardzo. REKLAMA

Za zakrętem na ulicy widzisz mały biznes. Jego właściciel sprzedaje smażone banany, które pachną na kilometr. Nigdy takich nie jadłeś. To nie te same banany, co płyną przez ocean do Europy, te są słodsze, bardziej bananowe, po prostu kubańskie. Tak banany i orzechy kokosowe są głównym składnikiem deserów. Chcesz się napić. Kuba to ojczyzna Hemingwaya. Skoro tu jesteś chcesz iść jego śladami. Może popołudniowy drink El Mojito w jego ulubionej knajpie? Ale nie rum. Piłeś go już dziś. Może piwo. Hatuey? Tak, to dobra marka i ta etykieta z Indianinem.

W rytmach mambo

Nadchodzi wieczór. Chcesz się pobawić. Na pewno przy dźwiękach rumby, mambo, cza-czy. W końcu to właśnie Kuba jest ich ojczyzną.


PODRÓŻE Idziesz do klubu, przed którym tłoczą się młodzi Kubańczycy. Wstęp do takiego klubu to ¾ miesięcznej pensji. Czekają, może się im uda dostać do środka. Ty jednak wchodzisz i kubańskie rytmy porywają cię do tańca. Budzisz się rano, boli cię głowa.

C

To normalne, bo Kuba działa jak narkotyk. Odurza nasze zmysły cudownymi zapachami egzotyki, barwami atakuje wzrok, ogłusza latynoskimi rytmami. Czujesz się, jakbyś zbudził się z przepięknego snu. To po prostu Kuba – perła Antylii.

CIEKAWOSTKI Kubańczycy ubańczycy wierzą w szczęście, które przynosi woda deszczowa oraz kąpiel w białych kwiatach, które symbolizują czystość. oraz o raz kąpiel w białych Osoby robiące cygara mogą je palić w dowolnych ilościach w

K

KUBAŃSKIE DRINKI D RINKI MOJITO Pokrój limonkę na 8 części. 3-

4 wrzuć do szklanki, dodaj 7-8 liści mięty, cukier trzcinowy. Ugnieć wszystko razem, aż poczujesz zapach mięty. Szklankę dopełnij kruszonym lodem, nie w kostkach. Wlej 40 ml rumu (polecany biały), dopełnij wodą gazowaną i zamieszaj długą łyżką lub dodaj mieszadełko. Udekoruj gałązką mięty i cząstką limonki. Pij przez słomkę.

miejscu pracy.

CUBA LIBRE

W 1492 roku Kubę odkrył Krzysztof Kolumb, nazywając ją Juana Kuba podzielona jest na 14 prowincji

Do szklanki do long drinków

Kuba to miejsce ostatniego spoczynku najsłynniejszego

wrzuć pokruszony lód, wlej 40

rewolucjonisty świata - Che Guevary.

ml białego rumu, 10 ml soku

Gadżety ze słynną fotografią brodatego rewolucjonisty Fidela

cytrynowego, uzupełnij colą.

Castro są jedną z popularniejszych, obok rumu, kawy i cygar,

Wrzuć również plasterek cytry-

pamiątek z Kuby.

ny i dodaj mieszadełko.

Cenną rzeczą prosto z Kuby jest też czarny koral. REKLAMA


SHOPPING

NIEGRZECZNY PASAŻER Kiwające łebkami psy, pluszowe kości do gry czy też nalepki na zderzak – te gadżety dawno już wyszły z mody, niegrzeczny pasażer to jest to! Umieść tego uroczego osobnika na tylnej półce swojego samochodu, a kiedy zahamujesz, zdejmie on spodnie i zademonstruje swoje okrągłe jak księżyc w pełni pośladki kierowcy stojącemu w korku za Tobą. To zabawka jest absolutnie dziecinna, niemądra, głupawa, ale jakże wesoła. Cena: 45 PLN

Niegrzeczne gadżety PIES ŚWINTUCH Pomysł był prosty, chodziło o to, żeby stworzyć wypchanego potworka, który będzie się przyczepiał do nogi i wyładowywał na niej swoje sztuczne napięcie seksualne, wydając przy tym niedwuznaczne dźwięk. Zboczony pies przyczepia się do Twojej nogi lub jakiegokolwiek innego przedmiotu. Następnie wystarczy przekręcić jego ucho i piesek czyni swoja perwersyjną powinność. Cena: 75 PLN

RĘCZNIK KĄPIELOWY TWISTER Ten gigantyczny ręcznik nie służy do tego, by się nim wycierać (cho(cho ciaż spełnia także i tę funkcję), gimnastylecz do tego, by gimnasty kować swoje błyszczące od olejków ciało. Jeśli fajnie było grać w Twistera na dywanie w domu, pomyśl o ile lepiej będzie to wyglądało na plaży w kostiumach kąpiekąpie lowych. Być może gra nie będzie szła Ci tak dobrze, jak za starych dobrych lat (wiadomo, mięśnie i stawy już nie te), ale kogo by to obchodziło - w końcu nie chodzi o to, by wygrać, ale by brać udział w zabawie. Cena: 119 zł

SŁODKI STANIK Ten seksowny stanik pasuje do każdego rozmiaru, zrobiony jest z około 330 owocowych cukierków, ale zawiera jedynie 40 kalorii. Osoba pokazująca go po kolacji, nie musi wiele mówić do swojego mężczyzny, 100% sukces gwarantowany. Razem ze słodkimi stringami tworzy idealny zestaw wieczorowy Cena: 24 PLN

STRÓJ KĄPIELOWY BORATA Borat z Kazachstanu zawojował świat. Wszyscy pokochali jego dyskrecję, kulturę i ogładę. Nie, nie proponujemy nikomu wyhodowania środkowoazjatyckich wąsów, oferujemy za to klasyczny ‘kazachski’ strój plażowy, w którym Borat występuje w jednej ze scen filmu. Kostium jest wygodny, praktyczny i eksponuje wszystkie kluczowe fragmenty męskiej sylwetki. Cena: 52 PLN

ŚWIECĄCE KOŚCI MIŁOŚCI Idealne do przełamania pierwszych lodów, posiadają w rzeczy samej moc lodołamacza. Zapomnij o tradycyjnych afrodyzjakach, zaopatrz się w kości miłości. Na jednej z nich umieszczone są nazwy części ciała, a na drugiej nazwy czynności. Po prostu potrząśnij kośćmi i rzuć, a następnie postępuj według dostarczonych ci przez kości instrukcji. Cena: 14 PLN CKINFO

17


TECHNOLOGIE

Mariusz KAMIŃSKI

Zgubiłeś się? GPS pomoże. Jeśli często podróżujemy samochodem, to zapewne co jakiś czas zdarza się nam źle skręcić na skrzyżowaniu lub ominąć zjazd z drogi szybkiego ruchu. Na pewno też nieraz zatrzymywaliśmy się na poboczu, by sprawdzić gdzie jesteśmy lub korzystając z chwili postoju na czerwonym świetle staraliśmy się szybko zerknąć na mapę. Po kilku takich wyjazdach w nieznane okolice dochodzimy do wniosku, że tracimy zbyt wiele czasu na poszukiwanie odpowiedniej drogi. Może w takim razie warto zainwestować w przyrząd do nawigacji satelitarnej?

Jazda jak po sznurku

kudziesięciu satelitom, które krążą

braki. Bardzo prężnie rozwija się ry-

Dzięki urządzeniu do nawigacji sa-

dookoła Ziemi, wysyłając sygnały od-

nek odbiorników GPS do palmtopów

telitarnej bez problemu będziemy

bierane przez urządzenia w naszych

i telefonów komórkowych. Dostępne

mogli dojechać do celu, nawet jeśli

autach. Odbiorniki są produkowane

opcje pozwalają na podłączenie od-

podróżujemy po nieznanym nam

przez prywatne firmy, a władze USA

biornika do tych urządzeń na kablu,

terenie. Niewielki odbiornik umiesz-

zapewniają, że korzystanie z sygnału

na karcie rozszerzeń lub bezprzewo-

czany w naszym aucie poprowadzi

wysyłanego przez satelity pozostanie

dowo (bluetooth). Popularne stają

nas jak po sznurku nawet na drogach

darmowe.

się również palmtopy z fabrycznie

poza granicami Polski. Do urządzenia

wbudowanym odbiornikiem GPS.

wprowadzamy cel naszej podróży, by

Co wybrać?

potem przejeżdżać przez skrzyżowa-

Ceny odbiorników GPS do samo-

Dokładność

nia według zaleceń prowadzącej nas

chodów wahają się w granicach od

Dokładność urządzeń GPS to temat

strzałki. Dla wielu osób przydatną

300 do 1700 złotych. Te droższe mo-

wzbudzający wiele emocji ze względu

opcją będzie możliwość włączenia

dele oprócz pokazywania nam trasy

na różnicę pomiędzy laboratoryjnym

podpowiedzi płynących z głośników.

mają możliwości odtwarzania fil-

pomiarem a codziennym zastosowa-

Podczas jazdy urządzenie ciepłym

mów, przeglądania zdjęć i słuchania

niem urządzenia. Ogólnie przyjmu-

głosem podpowie nam: „skręć w pra-

muzyki. Są wyposażone w głośniki

je się, że dokładność odbiorników

wo”, „na rondzie prosto” itp.

stereo, a po podłączeniu specjalnej

GPS waha się w granicach od 1 do

kamery, mogą wyświetlać obraz za

3 metrów. Producenci jednak często

naszym tylnim zderzakiem podczas

podają parametry samego modułu

Tak jak wiele innych przydatnych

cofania. Odbiorniki są także wypo-

GPS, a nie końcowego urządzenia

rzeczy, z których korzystamy, GPS

sażone w karty pamięci, na których

razem z komponentami i anteną. W

(Global

był

zapisywane są dane oraz port USB,

efekcie popularne gotowe urządze-

początkowo stworzony na potrzeby

który może służyć do komunikacji z

nia oparte na tym samym układzie

amerykańskiej armii. System ten

komputerem. Przed wyruszeniem w

GPS mogą różnie się zachowywać w

jest utrzymywany i zarządzany przez

trasę powinniśmy się upewnić, czy

rzeczywistych warunkach pracy. W

Departament Obrony USA, ale ko-

nasze urządzenie wyposażone jest

tym przypadku najlepszą miarą jako-

rzystać z niego może w zasadzie każ-

w aktualną mapę kraju, do którego

ści jest cena, im urządzenie droższe,

dy, kto zaopatrzył się w odpowiedni

wyjeżdżamy, w przeciwnym razie

tym spokojniejsi możemy być o jego

odbiornik. A wszystko to dzięki kil-

powinniśmy niezwłocznie uzupełnić

dokładność i niezawodność.

Jak to działa?

18

Positioning

CKINFO

System)


KULTURA

CO, GDZIE, KIEDY?

Katarzyna TOMALA ckinfo I nowości wydawnicze

Przekonajcie się sami.

Alchemik. Sekrety nie-

CENA: 26 PLN

śmiertelnego, Nicholasa Flamela28

Zatoka Trujących Jabłuszek

Egipt

Monika Szwaja

Anna Szaleńcowa

To ciąg dalszy książki „Klub

Przewodnik ten po prostu

jego grób jest pusty. Legenda miesza się z prawdą.

mało używanych dziewic”.

nie zabiera wakacyjnego

Czy żyje dzięki sekretnej miksturze? Gdzie kryje się

Czy istnieje naprawdę taka

czasu. Szybko i przyjemnie

tajemnica długowieczności?

Według kroniki Nicholas Flamel zmarł w 1418, ale

się z niego korzysta. Zawiera

zatoka? Czy w dzisiejszym świecie możemy być jeszcze sobą? Przekonajcie się sami.

praktyczne informacje. Jest bogato ilustrowany.

CENA: 28 PLN

Pozwala na dobre zaplanowanie wyjazdu.

ckinfo I nowości płytowe The Best Of Bond... James

CENA: 47 PLN

Bond

Różany labirynt Tatiana Hardie

Pozory mylą

CD 1 szt.

John Dee, astrolog i matema-

Sandra Brown

CENA 53 PLN

tyk epoki elżbietańskiej ukry-

Doktor Lara Mallory, autor-

wa przed śmiercią notatki,

ka głośnego politycznego

Maria Awaria

na których odtajnienie świat

skandalu, który doprowadził

Maria Peszka

musi się przygotować. Mijają lata. Jest rok 2003 i

do upadku błyskotliwego

CENA 38 PLN

ostatnia spadkobierczyni tajemnicy umiera na raka.

senatora, otwiera gabinet

Nie ma córki, której mogłaby przekazać tajemnicę,

lekarski w Teksasie. Matka senatora chce się jej

więc przekazuje ją Willowi – jednemu ze swoich

pozbyć z miasta, tym bardziej, że Lara poznała jej

Sonaty: Haydn, Beetho-

synów. Zostawia mu pergamin i tajemniczy kluczyk,

młodszego syna. Razem z nim odkrywa tajemnicę,

ven, Mozart

który ma doprowadzić go do prawdy.

która może zmienić losy jego rodziny.

CENA 34 PLN

CENA: 47 PLN

CENA: 29 PLN Nikt

Tajemna historia Moskwy

The Albums

Magdalena Kozak

Ekaterina Sedia

9 CD Box, Abba

Trochę mroczna książka o

Każde miasto ma swoje

CENA 134 PLN

wampirach, przeznaczeniu i

tajemnice i sekrety. Są w nich

tej ciemnej stronie.

miejsca magiczne i niezwy-

CENA: 28 PLN

kłe. Książka jest zderzeniem

Cafe De Los Maestros

dwóch światów, bo tuż

CENA 34 PLN

Zielony trabant

na wyciągnięcie ręki kryje się inny świat, gdzie

Katarzyna Gacek

wszystko jest możliwe.

To świetny obyczajowy kry-

CENA: 22 PLN Black Ice, AC/DC

minał obfitujący w doskonałe wątki sensacyjne, napisany

Sny o Utopii. Podróże w

2 CD

doskonałym i charaktery-

poszukiwaniu dobrego

CENA 83 PLN

stycznym językiem.

życia

CENA: 26 PLN

Tobias Jones Dla jednych to dość dobrze

Tamta strona czasu

ckinfo I koncerty

napisany reportaż, dla innych

Eugeniusz Dębski

pogłębione studium chrześcijanizmu. Książka

Waglewski, Fisz, Emade

Czy niewinne tropienie

pełna jest odwołań. Czy Utopia istnieje, czy warto

kiedy: 06.11.2008

niewinnego męża może

jej szukać?

gdzie: Warszawa

przysporzyć kłopotów?

CENA: 26 PLN

bilety: 36 PLN CKINFO

19


KULTURA

CO, GDZIE, KIEDY?

Doda

Dubuska i Cała Góra

Festiwal Dźwięku

kiedy: 08.11.2008

Barwinków

FLAPART

gdzie: Warszawa

kiedy: 08.11.2008

kiedy: 22.11.2008

bilety: 45-100 PLN

gdzie: Mundo Cafe

gdzie: Baza Zbożowa

start: 20.00

start: 17.00

Raz, Dwa, Trzy

info: Cała Góra Barwinków to polski zespół grający

info: KONCERTY: MADŻA-

kiedy: 09.11.2008

muzykę reggae i ska. Zespół powstał latem 2002

DŻA - BEATBOX

gdzie: Warszawa

roku, chociaż jego początki sięgają roku 1998.

Zespół ŁĄKI ŁAN, KINIOR

bilety: 45-100 PLN

Grupa powstała w Kłobucku i tam też działa,

& MAKARUK, GRAŻYNA

obecnie kilku jej członków studiuje w Warszawie.

AUGUŚCIK

Wrocławski festiwal

Nazwa grupy pochodzi od tytułu tomiku wierszy

gitarowy

Jerzego Harasymowicza.

Hunter kiedy: 22.11.2008

kiedy: 09-14.11.2008 gdzie: Wrocław

Zaduszki Jazzowe

gdzie: Mundo Cafe

bilety: 43 -200 PLN

kiedy: 08-09.11.2008

info: polski zespół

gdzie: Pałacyk Zielińskiego

heavymetalowy. Jednak

Klaus Schulze feat. Lisa

start: 17.00

muzycy Huntera określają swój styl jako soul metal.

Gerrard

info: w sobotę zagra Om Art. Formation z Bułgarii

Zespół założony został w Szczytnie przez Pawła

kiedy: 13.11.2008

oraz Artur Lesicki Trio. Niedziela z kolei będzie na-

Grzegorczyka i Grzegorza Sławińskiego w 1985

gdzie: Warszawa

leżeć do Andrzeja Jagodzińskiego i Tomasza Muchy z

roku. Nazwa grupy pochodzi od tytułu piosenki

bilety: 165-345 PLN

zespołami oraz Olega Kireyeva Quartet z Rosji.

zespołu Def Leppard, Die Hard The Hunter.

bilety: 25 PLN Eastwestrockers

Ania Dąbrowska kiedy: 11.11.2008

Coma

kiedy: 28.11.2008

gdzie: Warszawa

kiedy: 13.11.2008

gdzie: Mundo Cafe

bilety: 50/60 PLN

gdzie: Mundo Cafe

info: polski zespół i sound

start: 19:00

system grający muzykę reggae i dancehall. Został założony przez selektora Kubę

T.Love

Kremlowskie Kuranty

1200 w listopadzie 2004 po jego powrocie z

kiedy: 27.11.2008

kiedy: 15.11.2008

Amsterdamu. Oprócz niego od początku w składzie

gdzie: Warszawa

gdzie: Mundo Cafe

byli wokaliści Grizzlee i Cheeba oraz VJ i selektor JahLaptop. Przez pierwsze pół roku skład grał na

bilety: 36 PLN

imprezach w opolskich klubach. Z czasem sound sysComa

Lao Che

tem zdobywał coraz większe uznanie w środowisku.

kiedy: 09.11.2008

kiedy: 09.11. 2008

Pojawiły się kolejne zaproszenia na imprezy i

gdzie: Warszawa

gdzie: Hala przy ul. Żytniej

festiwale, także za granicą. Zagrali na festiwalach

bilety: 25/30PLN

start: 16.00

Reggae Seasplash w Chorwacji, LB27 Reggae Camp

info: polski crossoverowy zespół muzyczny

pod Budapesztem, Nie zabijaj, Ostróda Reggae

założony przez byłych członków zespołu Koli w

Festiwal 2005, One Love we Wrocławiu.

ckinfo I koncerty w Kielcach

1999 roku w Płocku. Świetliki

bilety: 5/10 PLN

gdzie: Mundo Cafe

Maraton Jazzowy

gdzie: DŚT

info: polska grupa muzyczna

kiedy: 21-23.11.2008

start: 18.00

powstała w Krakowie w

gdzie: Odjazd

info: Wystąpią: Małżeństwo z rozsądku z Wrocła-

info: Bodzentyńska 9

wia oraz Browar Żywiec z Krakowa.

październiku 1992, zaliczana do nurtu muzyki alternatywnej i poezji śpiewanej. 20

CKINFO

Maraton piosenki poetyckiej kiedy: 30.11.2008

kiedy: 07.11.2008

bilety: 10 PLN


CO, GDZIE, KIEDY?

ckinfo I imprezy klubowe

KULTURA

cja wykonania, idealna synchronizacja, zachwycająca sceneria, poruszająca do głębi muzyka.

XXI Depeche Mode party

bilety: 140 PLN, 110 PLN, 90 PLN

kiedy: 08.11.2008 gdzie: Alibi Club

Off Fashion

start: 20.00

kiedy: 13.11.2008

Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki

gdzie: KCK Impreza andrzejkowa

info: Międzynarodowy Konkurs dla Projektantów i

kiedy: 29.11.2008

Entuzjastów Mody

start: godz. 20.00 Rowerem do Portugalii

bilety: 25 zł

kiedy: 16.11.2008 ckinfo I imprezy sportowe

gdzie: Pałacyk Zielińskiego start: 17.00

Puchar jesieni kiedy: 11.11.2008

Nurt 2008

gdzie: Miedziana Góra - Tor wyścigowy

kiedy: 17-23.11.2008 gdzie: KCK

ckinfo I muss informacyjny

info: zobacz art. Nurt 2008

Sala Zabaw Baja Patataja

Spotkanie z Danielem Passentem kiedy: 19.11.2008 gdzie: WDK

Indiana i Mutt wyruszają do najbardziej odległych zakątków Peru krainy starożytnych grobowców, zapomnianych odkrywców i złotego miasta szybko jednak zdają sobie sprawę z tego, że nie są sami. Na trop Kryształowej Czaszki wpadli także sowieccy agenci pod wodzą zimnej jak lód i porażająco pięknej Iriny Spalko (Cate Blanchett). Sowieci wierzą, że odkrywając tajemnice czaszki będą mogli zapanować nad światem. Profesor Jones i jego młody towarzysz muszą szybko znaleźć sposób na pokrzyżowanie szyków bezlitosnym Sowietom i powstrzymanie ich przed zagarnięciem obdarzonej nadprzyrodzoną mocą Kryształowej Czaszki.

start: 17.00

Skazaniec

info: zobacz art. Daniel Passent w Kielcach

Reżyser: Waugh Ric Roman; Obsada: Val Kilmer, Stephen Dorff, Harold Perrineau Jr., Sam Shepard, Anne Archer; Gatunek: sensacyjny

Akademia zabawy i twórczego rozwoju zaprasza wszystkie dzieci na wspaniałą

W górach jest wszystko co kocham

i niezapomniana zabawę u Baja Patataja

kiedy: 22.11.2008

gdzie: ul. Św. Leonarda 1/14

gdzie: Pałacyk Zielińskiego

www.bajapatataja.pl

start: 18.00 info: „W górach jest wszystko co kocham..” - cytat

Wolna Scena

z wiersza Jerzego Harasymowicza stał się mottem

kiedy: od 30.10 w każdy czwartek

ogólnopolskiego projektu muzyczno-poetyckiego

gdzie: Odjazzd

skupiającego ludzi, którzy „znaleźli siebie w tych

info: wolna scena pod patronatem Radia Kielce

górach...”, ludzi, którzy na stałe związali się z górami, i którzy z gór wynieśli muzykę i poezję. Utwory wy-

Gealforce Dance

konywane przez artystów spod znaku „W górach...”

kiedy: 09.11.2008

należą do nurtu tak zwanej piosenki turystycznej.

gdzie: KCK

Nurt ten rozwinął się głównie za sprawą zespołów:

start: 19:00

Wolnej Grupy Bukowina z Wojciechem Belonem na

info: Irlandzka muzyka na żywo, najpopularniejszy

Reżyser: Spielberg Steven; Obsada: Harrison Ford, Cate Blanchett, Karen Allen, Shia LaBeouf, Ray Winstone, John Hurt; Rok produkcji: 2008; Gatunek: przygodowy

czele, a później także Starego Dobrego Małżeństwa.

nurt tzw. muzyki etnicznej, połączona jest z efektownym tańcem, baletem, a przede wszystkim

Dzień z Herbertem

ze stepem, w którym członkowie Gaelforce Dance

kiedy: 29.11.2008

są prawdziwymi mistrzami. To, co prezentują można

gdzie: Baza Zbożowa

określić krótko - feeria świateł i niesamowita perfek-

info: W programie rozstrzy-

Dobry mąż i ojciec zostaje uznany za winnego zabicia włamywacza i trafia do więzienia, gdzie musi radzić sobie z codziennym życiem w ciężkim zakładzie karnym...

Uwiedziony Reżyser: Langenegger Marcel; Obsada: Hugh Jackman, Ewan McGregor, Michelle Williams, Lisa Gay Hamilton; Gatunek: thriller Film opowiada historię doradcy finansowego Jonathana (McGregor), który na swojej drodze spotyka charyzmatycznego prawnika (Jackman). Dzięki nowemu przyjacielowi bohater trafia do seks klubu oferującego możliwość realizacji najbardziej wyrafinowanych zachcianek i pragnień. Tam Jonathan poznaje kobietę ze swoich snów. Niedługo potem zostaje głównym podejrzanym nie tylko w sprawie zaginięcia kobiety, ale także kradzieży 20 milionów dolarów.


KULTURA

CO, GDZIE, KIEDY?

gnięcie konkursu „Pudełko zwane wyobraźnią”,

Dziady

gdzie: Filharmonia Świętokrzyska

wręczenie nagród, otwarcie wystawy, prezentacja

kiedy: 11-12.11.2008

start: 19:00

twórczości Zbigniewa Herberta, spektakl w wyko-

gdzie: Teatr im. S.

info: P. Paleczny (fortepian), Orkiestra

naniu teatru Ecce Homo oraz warsztaty plastyczne.

Żeromskiego

Symmfoniczna Filharmonii Świętkorzyskiej pod

Międzynarodowy Dzień Misia

start: 18.00; info: Dziady Adama Mickiewicza w

batutą Marka Pijarowskiego wykonają Koncert

adaptacji i inscenizacji Stanisława Wyspiańskiego

fortepianowy e-moll op.11 F. Chopina i Symfonię

kiedy: 25.11.2008

D-dur Tytan G. Mahlera Zabawy na podwórku

gdzie: Muzeum Zabawek i Zabawy ckinfo I wystawy

kiedy: 15-16.11-2008

Koncert Familijny – Pieśni legionowe

gdzie: Teatr im. S. Żerom-

kiedy: 09.11.2008

skiego; start: 17.00 i 19.00

gdzie: Filharmonia Świętokrzyska start: 11.00

Urszula Cisak „Zbliżenie” kiedy: 27.10.2008 – 23.11.2008

Zabić Superwajzora jak 14 tysięcy kurczaków

info: wystąpią: Zespół Instrumentów Dętych 113

gdzie: Odjazzd

kiedy: 22-23.11.2008; gdzie: Teatr im. S. Żerom-

Brass, Andrzej Wiśniewski i Roman Kogut (soliści

info: fotografia

skiego; start: 17.00

Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego). Słowo o muzyce wygłosi Agnieszka

Elżbieta Kardamasz-Cieszyńska

Choinka u Iwanów

kiedy: od 21.11.2008

kiedy: 22-23.11.2008

Nowak-Zagórska.

gdzie: BWA Na Piętrze

gdzie: Teatr im. S. Żerom-

Wirtuozi gitary

info: malarstwo

skiego; start: 19.00

kiedy: 11,13.11.2008

Marzena Balewska

Zdzisław Reczyński

start: 19.00

kiedy: od 21.11.2008

w monodramie „Aktor

info: podczas koncertu wysłuchamy: Koncert na

gdzie: BWA Piwnice

- reaktor”

gitarę i smyczki J. Świderka, Impressions na gitarę,

info: malarstwo

kiedy: 27.11.2008

kontrabas, perkusję i smyczki, M.Walawender

gdzie: Odjazzd

Koncert na gitarę i małą orkiestrę, A. Tansmana

info: Bodzentyńska 9

Concertino na gitarę i orkiestrę.

gdzie: Filharmonia Świętokrzyska

Sami o Sobie kiedy: 28.11.2008 gdzie: Galeria Winda

Nocą na pewnym osiedlu

Barwy Romantyzmu

start: 19.00

kiedy: 29.11.2008

kiedy: 28.11.2008

gdzie: Teatr im. S. Żeromskiego

gdzie: Filharmonia Świętokrzyska

start: 19.00

start: 19.00

ckinfo I teart

info: usłyszymy m.in. Uwerturę Manfred op.115, Griga

ckinfo I kameralnie

kiedy: 09.11.2008, gdzie:

R. Schumanna, Koncert wiolonczelowy e-moll op. 85 i Symfonię c-moll op.68 J. Brahmsa.

Teatr im. S. Żeromskiego

Arcydzieła Symfoniki

start: 17.00 i 19.00

kiedy: 07.11.2008 PATRZ STR. 29 TALONY, RABATY


KULTURA

CO, GDZIE, KIEDY?

Akcja charytatywna Studenci - Dzieciom

Daniel Passent w WDK-u

Redakcja Presika Magazynu Studentów Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, zachęca wszystkich studentów do wzięcia udziału w akcji charytatywnej.

Fundacja Kultury Wici i Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach zapraszają 19 listopada o godzinie 17 do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej na spotkanie z legendą polskiego dziennikarstwa – Danielem Passentem. Gospodarzem spotkania będzie Jakub Wątor, redaktor Wici.Info.

Już po raz trzeci, z waszą pomocą chcą zorganizować Mikołaja dzieciom z Dziennego Ośrodka Socjoterapii „Rafael” przy ul. Skibińskiego 8. Akcja polega na zbiórce zabawek, słodyczy i wszystkiego tego, co 6 grudnia może sprawić dzieciom radość. Zakończeniem akcji będzie koncert charytatywny i maraton filmowy na których serdecznie wszystkich zapraszamy! Upominki możecie przynosić do biura Redakcji (UJK ul. Leśna 16, p. 34) w każdą środę od 16.00 do 18.00 lub w wyznaczony dzień, zbiórki na poszczególnych wydziałach.

Od 17 do 21 listopada będziemy świadkami kolejnego przeglądu form dokumentalnych NURT 2008. To wyjątkowy przegląd. Pokazuje bowiem prawdziwych ludzi, czasem nas samych, prawdziwe problemy, rozterki w mistrzowsko skonstruowanych reportażach, czy dokumentach. Jednak to nie tylko konkurs na najlepszy dokument. To również szereg imprez towarzyszących: wernisaży, warsztatów, spotkań z twórcami, dyskusji nie tylko o filmie, ale i o życiu. Jedną z najważniejszych nagród przyznawaną na NURCIE jest nagroda publiczności. Chcesz mieć wpływ na to, kto wygra? Nic prostszego, biegnij na przegląd.

PROGRAM 17 XI 16:30 – „Sprawiedliwość? Proszę czekać…” Agnieszki Świdzińskiej (film nagrodzony na Nurcie w 2007 roku) – po

To doskonała okazja, by wysłuchać dziennikarskich rad mistrza, dowiedzieć się, co myśli na temat dzisiejszych i dawnych mediów oraz osobiście zadać mu pytanie. (Zdjęcie ze strony WWW.mbpgdynia.pl)

Szczegóły wkrótce na plakatach.

XIV odsłona NURTU

Daniel Passent od 49 lat publikuje artykuły w „Polityce”, był m.in. korespondentem podczas wojny wietnamskiej. Znany jest ze swojego nienagannego warsztatu i analitycznego stylu pisania. Jest autorem kilku tysięcy felietonów, kilkunastu książek, wielu tekstów do Kabaretu Dudek i Kabaretu Pod Egidą oraz internetowego bloga „En passant”.

filmie dyskusja 19:00 – Wernisaż Fotografii Zofii Nasierskiej w auli UJK, ul. Leśna 16

19:00 – Promocja książki „Żuławski. Przewodnik Krytyki Politycznej.” Piotra Kletowskiego i Piotra Mareckiego z udziałem autorów.

18 XI

20 XI

9:00 - 11:00 pokazy konkursowe 12:00 - 14:00 pokazy konkursowe 16:00 - 18:00 pokazy konkursowe 19:00 – uroczyste otwarcie Nurtu, I pokaz specjalny - światowa prapremiera filmu „Agada Ba - Holot” Yaakova Grossa, opowiadającego o powstaniu Tel - Avivu.

9:00 - 11:00 pokazy konkursowe 12:00 - 14:00 pokazy konkursowe 16:00 - 18:00 pokazy konkursowe 19:00 – III pokaz specjalny – projekcja filmu „Trzech kumpli” Ewy Stankiewicz i Anny Ferens.

21 XI

19 XI 9:00 - 11:00 pokazy konkursowe 12:00 - 14:00 pokazy konkursowe 14:30 - II pokaz specjalny - pokaz filmu „Dokument wg Laboratorium Reportażu” oraz spotkanie z Kierownikiem Laboratorium Reportażu Markiem Millerem i Krzysztofem Dobreckim Redaktorem Naczelnym czasopisma Workshop. 16:00 – 18:00 pokazy konkursowe

9:00 - 11:30 – warsztaty 12:00-14:00 – IV pokaz specjalny – filmowe odkrycia Marii Malatyńskiej 17:00 – V pokaz specjalny – projekcja filmu „Słońce i cień” Jana Holoubka. Po pokazie spotkanie poświęcone Gustawowi Holoubkowi z udziałem Jana Holoubka i Magdaleny Zawadzkiej. 19:00 - uroczyste zakończenie NURTU

PATRZ STR. 29 TALONY, RABATY


KULTURA

CO, GDZIE, KIEDY?

KTT w Siedmiu Bramach Jerozolimy 23 listopada 2008r. w Teatrze Wielkim w Warszawie wystąpi Kielecki Teatr Tańca. Z okazji 75 urodzin kompozytora Krzysztofa Pendereckiego zostanie wystawiona Opera Narodowa Siedem Bram Jerozolimy z udziałem orkiestry, trzech chórów, solistów i naszego kieleckiego zespołu. Reżyserem spektaklu jest Jarosław Minkowicz, natomiast choreografem Elżbieta Szlufik-Pańtak i Grzegorz Pańtak. Koncert zostanie zarejestrowany przez TVP.

A jakie jest Twoje podwórko? Szarych miast z szarymi osiedlami, na których mieszkają szarzy ludzie jest wiele. Wiele jest też szarych podwórek, zapomnianych i nieprzyjaznych, na których ukrywają się dzieci, szukających spokoju, samotności i akceptacji. Jednak ten świat, który w wyobrażeniu dziecka jest różowy, może i czasem lepszy niż ten w domu, może brutalnie pęknąć i nabrać tych szarych barw, bo przekroczenie granicy pomiędzy tym co „jest”, a tym co „mogłoby się wydarzyć” może nie pójść po naszej myśli. Zabawy na podwórku Edny Mazyi w reż. Julii Wernio to dramat o beznadziejnej samotności, braku miłości oraz niezawinionej winie. Oparty jest na wydarzeniach z 1988 roku, kiedy to czternastoletnia dziewczyna z kibucu Shomrat została zgwałcona przez jedenastu mężczyzn. Po trwającym kilka lat procesie tylko czterech z nich zostało skazanych. Choć sztuka ma już kilka lat, to nadal jest jakże aktualna, bez względu na to, w której części świata znajduje się podwórko. W pewnym stopniu to również studium prawdy, pokazujący jak można nią manipulować i doprowadzić do tego, że sama obróci się przeciw sobie. Na naszych oczach dzieje się proces, rozgrywają się też wydarzenia, które spowodowały, że mieszkańcy jednego podwórka znaleźli się na sali rozpraw. Ofiara staje się prokuratorem, oprawcy – obrońcami. W roli reżysera występuje Asaf, który choć nie brał udziału w gwałcie, jest najbardziej za niego odpowiedzialny. Potyczki słowne, mistrzowsko zagrane, ukazują jaki ten nasz świat może być brutalny. Pokazuje, że w męskim świecie kobieta jest rzeczą. Dvori, główna bohaterka jak każda dziewczyna chce być akceptowana i za to ma ponieść karę. Czyżby ofiara była też swoim oprawcą? Aneta Wirzinkiewicz, grająca jej rolę, doskonale ukazała, psychikę nastolatki, a zarazem była doskonałą Panią Prokurator. Bogusław Kudłek, grający Selę Borochowa, z sztuki na sztukę staje się wiarygodniejszy, a Asaf Sacharow, którego grał Hubert Bronicki, przypominał strusia, chowającego przy problemach głowę w piasek. A czy Ty wiesz co dzieje się na twoim podwórku?

Galerie Biuro Wystaw Artystycznych BWA Piwnice BWA Na Piętrze ul. Leśna 7 tel. 041 344 49 42, 041 344 63 19 www.bwakielce.wici.info Galeria Fotografii ZPAF – BWA ul. Planty 7 tel. 041 344 76 36, 041 366 29 71 Galeria Lakiernia ul. Zbożowa 4 tel. 041 344 11 77 www.lakiernia.wici.info Galeria Współczesnej Sztuki Sakralnej ul. Zamkowa 5/7 tel. 041 360 00 02 Galeria Zachęta ul. Orla 3 tel. 041 41 344 40 14 wew. 238 Galeria Winda Kieleckie Centrum Kultury pl. Moniuszki 2b tel. 041 344 40 32, 041 344 40 33 www.galeriawinda.pl 24

CKINFO

Muzea Muzeum Geologiczne ul. Zgoda 21 tel. 041 361 25 37 Muzeum Historii Kielc ul. Św. Leonarda 4 tel. 041 340 55 20 Skarbiec Katedralny pl. Panny Marii 3 tel. 041 344 63 07 Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego ul. Jana Pawła II 25 tel. 041 344 57 92 Muzeum Narodowe Plac Zamkowy 1 tel. 041 344 23 18 www.muzeumkielce.net

Teatry

Ośrodki Kultury

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” ul. Duża 9 tel. 041 344 58 36 www.teatr-kubus.pl

Wojewódzki Dom Kultury ul. Ściegiennego 6 tel. 041 361 27 37, 041 361 24 10 www.wdk-kielce.pl

Teatr im. Stefana Żeromskiego ul. Sienkiewicza 32 www.teatr-zeromskiego.com.pl

Dom Kultury Zameczek ul. Słowackiego 23 tel. 041 361 39 31

Kielecki Teatr Tańca pl. Moniuszki 2b tel. 041 361 27 46 www.ktt.pl

DŚT Pałacyk Zielińskiego ul. Zamkowa 5 tel. 041 368 20 53 www.kielcedst.pl

Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga pl. Moniuszki 2b tel. 041 368 11 40 www.filharmonia.kielce.com.pl

Kieleckie Centrum Kultury pl. Moniuszki 2b tel. 041 344 40 32, 041 344 40 33 www.kck.com.pl

Kina

Muzeum Wsi Kieleckiej Dworek Laszczyków ul. Jana Pawła II 6 tel. 041 344 92 97

Kinoplex ul. Świętokrzyska 20 tel. 041 332 13 30 www.heliosnet.pl

Muzeum Zabawek i Zabawy Pl. Wolności 2 Tel. 041 344 40 78 www.muzeumzabawek.kielce.pl

Moskwa ul. Staszica 5 tel. 041 344 47 34 www.kinomoskwa.pl

Baza Zbożowa ul. Zbożowa 4 tel. 041 344 11 77 www.bazazbozowa.eu Młodzieżowy Dom Kultury ul. Kozia 10a tel. 041 344 34 23, 041 343 64 20 www.mdkkielce.pl


CO, GDZIE, KIEDY?

KULTURA

„Nocą na pewnym osiedlu” Jako społeczeństwo nader często bywamy ksenofobiczni, konserwatywni, dajemy się uwodzić się politycznym hasłom populistycznym. Trawią nas: wrodzony antysemityzm, nienawiść do wszystkiego, co obce i nieznane. Podejrzliwość, brak wzajemnego zaufania, katolicyzm spod znaku skrajnych ugrupowań i instytucji – to nasza choroba przewlekła. Obżarstwo, lenistwo, narodowa frustracja z szabelką w dłoni… Wydawało mi się, że nie ma tak wielkiej hipokryzji, wzajemnej niechęci i podejrzliwości, jak w naszym małym społeczeństwie, w naszym przedmurzu chrześcijańskiej Europy, w kraju środka, w maleńkim państewku, „w Polsce, czyli nigdzie”. A jednak! Znalazłem jeszcze jeden kraj taki. Kraj mniejszy od naszego, kraj bardziej nieufny od naszego, gdzie większe triumfy święci polityczny populizm, jeszcze bardziej ksenofobiczny. Kraj maleńki terytorialnie. Kraj maleńki w swych grzeszkach. Oto na mapie ksenofobii wyrasta Austria. Herbert Berger w groteskowy, wykrzywiony, a nieprawdopodobnie zabawny sposób kreśli obraz austriackiego społeczeństwa. Wykrzywione twarze ludzi, nie-ludzi, ludożerców, pedofilii spod znaku Josefa Fritzla, podglądaczy, podsłuchiwaczy, gwałcicieli i morderców, hitlerowców, haiderowców, katolików, imigrantów, jugoli, turków, polaczków – oto odsłania nam się obraz farsy bawarskiej. Pozostaje tylko pytanie, czy należy się z tego śmiać? Jak daleko można się posunąć w obśmiewaniu tego, co na pozór nie śmieszne, a straszne? Tylko, kto potrafi się z tego śmiać? Nie wiem. Ja na pewno! Mnie to bawi, mnie to śmieszy! Witamy w Bawarii nie tylko piwem, ale krwią płynącej! Piotr Sieklucki, reżyser „Nocą na pewnym osiedlu”, czyli farsa bawarska – adaptacja i reżyseria Piotr Sieklucki na podstawie jednoaktówek Herberta Bergera, scenografia Łukasz Błażejewski. Premiera 26 października, Teatr im. S. Żeromskiego w Kielcach. Występują: Beata Pszeniczna, Dawid Żłobiński, Edward Janaszek, Marcin Brykczyński, Paweł Sanakiewicz, Mirosław Bieliński, Teresa Bielińska, Marzena Ciuła, Wojciech Niemczyk, Beata Wojciechowska, Janusz Głogowski

Promocja ważna

10zł

Ze zniżki może skorzystać ta sama osoba tylko jeden raz.

Promocja ważna

do 30 listopada 2008

CKINFO

25

Ze zniżki może skorzystać ta sama osoba tylko jeden raz.

ODJAZZD Kielce, ul. Bodzentyńska 7

Promocja ważna

7 zł (taniej o 3 zł) 7 zł (taniej o 3 zł) 3. Odjazzdowy zestaw śniadaniowy duży tylko 30 zł (taniej o 10 zł) 1. Piekielnie Wściekły Pies - tylko

2. Diabelnie Odjazzdowe Tosty - tylko

do 30 listopada 2008

CHILLOUT CLUB Kielce, ul. Hipoteczna 2

Wybierz swój ulubiony smak i zapal fajkę wodną za

do 30 listopada 2008

PATRZ STR. 29 TALONY, RABATY


KULINARIA

opracowała: Jadwiga HELEN

Dodatki do setki

„Niech się pan zastosuje do starej, mądrej zasady. Podobne należy leczyć podobnym. Jedyne, co może przywrócić panu życie, to dwie wódki pod pikantną, gorącą zakąskę”. Michaił Bułhakow Mistrz i Małgorzata

„Śledzik lubi pływać”

Ś

ledziki są niezastąpionymi przystawkami na polskich stołach. Smakują wyśmienicie same w sobie, jak i w różnego rodzaju sałatkach śledziowych. Jako nieodłączny element praktycznie każdej imprezy, można serwować je w przeróżnych kombinacjach: z cebulką, z sosem cygańskim, meksykańskim, po żydowsku czy w śmietanie. Wariacje na ten temat są wręcz nieograniczone. A że nie od dzisiaj wiadomo, że śledzik lubi pływać - świetnie pasują do mocnych trunków.

„Oscypek Hej!”

O

scypek znany nam wszystkim twardy wędzony ser, przygotowywany jest z solonego mleka owczego. Pyszny sam ale równie doskonały w połączeniu: na przykład opiekany z boczkiem i podawany z żurawiną. REKLAMA

Przekąska coraz bardziej popularna i chętnie spożywana na wielu imprezach.

„W sam raz na raz”

K

oreczki są jedną z najbardziej popularnych przekąsek na naszych stołach. Najczęściej robimy je w połączeniu żółtego sera, ogóreczka, wędliny, papryki i oliwki. Koreczki możemy jednak dowolnie komponować w zależności od upodobań. Mogą być wegetariańskie, rybne, mięsne o nawet owocowe.

Gotowe koreczki podawać wbite w duże grejpfruty lub jabłka, w główkę kapusty lub w dynię.

„Coś dla tradycjonalistów i koneserów”

T

radycjonaliści nie obejdą się bez marynowanych pieczarek lub kiszonych ogóreczków. Natomiast dla prawdziwych koneserów polecamy papryczki faszerowanych twarożkiem. Przekąskę tą możemy serwować na ostro lub słodko. Znakomita nietypowa przystawka podawana zarówno na bankietach jak i niewielkich przyjęciach, jej piękny kolorowy wygląd robi furorę na stołach szwedzkich, doskonała do wina.

Przekąski Połówki orzechów włoskich zlepiać ze sobą serem śmietankowym, owijać filetem anchois i spiąć z boku wykałaczką. Świetną przekąską są opiekane polędwiczki z kurczaka na śliwce suszonej. Delikatne mięso świetnie komponuje się ze słodyczą śliwki, przepyszne do białego półwytrawnego wina. Awokado obrać i pokroić w kostkę o boku 1,5 cm. Przygotować w misce sos vinaigrette (ok. 150 ml), wsypać do sosu awokado oraz tyle gotowanych obranych krewetek, ile kostek awokado. Delikatnie wymieszać i odstawić pod przykryciem do lodówki. Po godzinie wyjąć produkty z marynaty, osączyć i osuszyć na papierowym ręczniku. Nabijać na szpadki kolejno: kostkę awokado, krewetkę oraz kostkę świeżego obranego ogórka. Duże czerwone jabłko umyć, pozbawić gniazda nasiennego i pokroić w krążki o grubości 1,5 cm (nie obierać). Każdy krążek posmarować obficie serkiem topionym (dowolnie wybranym) i delikatnie oprószyć papryką. Pokroić w kliny i nabijać na szpadki.


Kielce, ul. Leonarda 1 /14

10zł

CANCUN

Flautas - trzy rureczki kukurydzianych tortilli nadziewane kurczakiem i serem żółtym podawane z salsą zieloną i pomidorową. Cena bez zniżki: 16 zł

Ze zniżki może skorzystać ta sama osoba tylko jeden raz.

Promocja ważna

zniżki na cały asortyment

Shiva

Kielce, ul. Wesoła 42

Ze zniżki może skorzystać ta sama osoba tylko jeden raz.

do 30 listopada 2008

Ze zniżki może skorzystać ta sama osoba tylko jeden raz.

Promocja ważna

Kielce, ul. Karbońska 1

do 30 listopada 2008

* z wyjątkiem protetyki

MoDent

10% 10%

zniżki* na wszystkie usługi stomatologiczne

Kielce, ul. Wojska Polskiego 7

Baja Patataja

Promocja ważna

zabawy GRATIS

Ze zniżki może skorzystać ta sama osoba tylko jeden raz.

do 30 listopada 2008

GODZINA

do 30 listopada 2008

1

Promocja ważna

TALONY

zniżki na zajęcia aqua aerobicu

Kielce, ul. Paderewskiego 4a/4

Promocja ważna

Ze zniżki może skorzystać ta sama osoba tylko jeden raz.

do 30 listopada 2008

CITI SPORT

Kielce, ul. Warszawska 154

do 30 listopada 2008

20%

Expert Fitness

CKINFO

27

Ze zniżki może skorzystać ta sama osoba tylko jeden raz.

zniżki na wszystkie usługi fitness

Promocja ważna

20%


SPORT

Jadwiga HELEN

MAGIC BAR

Magic bar to zajęcia fitness niezwykle popularne w ostatnim czasie, stanowiące kapitalne połączenie treningu wytrzymałościowego z elementami ćwiczeń siłowych. Zróżnicowanie ćwiczeń i tempa, świetna, porywająca muzyka, dopasowana do niej idealnie choreografia, motywacja instruktora i jego przykład, zgranie grupy – skutecznie rekompensują wysiłek i ciężką pracę, którą wykonują uczestnicy zajęć, prawie że nie zdając sobie z tego sprawy. osoba dobiera wiec sobie indy-

Kto może ćwiczyć?

widualnie ciężar, w zależności od

Rewolucyjność metody polega

Magic Bar przynosi rezultaty, jakie

wykonywanego ćwiczenia. Waga

dotychczas nie były do osiągnię-

sztang waha się w granicach od 1

cia w sali aerobiku, a nawet na

do 18 kg. Podczas jednego utworu

siłowni. Na zajęciach Magic Bar

muzycznego wzmacnia się jedną

ćwiczy się w grupie, wykonując

grupę mięśniową.

setki powtórzeń podstawowych Instruktor ma obowiązek korzy-

korzenie właśnie na siłowni (squat,

stania wyłącznie z profesjonalnie

martwy ciąg, wyciskanie, podrzut,

opracowanej choreografii przez

wyciskanie francuskie). Długość

specjalistę Fitness. Instruktor uczy

czasu pracy (średnio 5 min na

się jej na pamięć, gdyż dopiero

jedna grupę mięśniową), przy

wówczas może skupić w pełni

stosunkowo niewielkim obciążeniu

uwagę na uczestnikach zajęć i ich

(waha się ono od 800 gram do 23

korygowaniu.

zdecydowanie większe niż na siłowni spalanie tkanki tłuszczowej. Do ćwiczeń używa się sztangi o odpowiednim ciężarze. Każda 28

CKINFO

może każdy. Zróżnicowanie ciężaru sztangi pozwala na pełną indywidualizację treningu. Trening ten polecany jest więc zarówno dla kobiet jak i mężczyzn, zaawansowanych i

ruchów i ćwiczeń mających swoje

kilogramów), gwarantuje jednak

między innymi na tym, że ćwiczyć

debiutantów.

W porównaniu z „machaniem sztangą” na siłowni, Magic Bar to najlepszy, najszybszy, najatrakcyjniejszy i najpewniejszy sposób na osiągnięcie doskonałej formy fizycznej, dzięki której poprawiasz swoją sprawność i przedłużasz młodość.

Na czym polega „magia” Magic Bar?


SPORT

Przykład jednego z ćwiczeń: Wyciskanie sztangi w leżeniu na stepie W leżeniu tyłem (głowa oparta na stepie) opuszczamy i wyciskamy sztangę sprzed klatki piersiowej. Ruch zaczynamy z góry. Nogi ugięte w stawach kolanowych, odcinek lędźwiowy kręgosłupa przylega do stepu. Sztangę trzymamy szerokim nachwytem, dłonie ustawiamy w taki sposób, aby przy zejściu sztangi ramiona i przedramiona tworzyły kąt 90° (łokcie na wysokości stepu). Podczas wykonywania ćwiczeń nie załamujemy nadgarstków, łokcie prowadzimy w linii barków, starając się przy wyproście nie blokować stawów łokciowych; ważne zwłaszcza dla osób z przeprostem.

Dzięki treningom MAGIC BAR: 1. 2.

popraw isz wydolno ść organiz mu zwiększ ysz wytrzym ałość i siłę mięsni bez nadmiernego wzrostu utracisz tkankę ich obwodów tłuszczową na rzecz pięknego za-

3.

4.

skutecz nie przerysu mięśnia efekt ciwdzia łasz osteoporozie wzmożonego spalani a kalorii utrzymuje się jeszcze przez 12 godzin po

5.

zakończeniu ćwiczeń

Skąd się wziął pomysł? System został opracowany przez Inkę Szymański nie bez powodu nazywaną ikoną polskiego fitnessu. Inka Szymański przygotowała własną koncepcję ćwiczeń fitness ze sztangą, opartą na mających już miejsce za granicą ćwiczeniach BODY PUMP. W październiku 1999 roku, podczas międzynarodowej konwencji, zaprezentowała ona polskim instruktorom pierwszą w Polsce lekcję ze sztangą. Sztangi do tej prezentacji zamówiła w Hiszpanii i na prośbę dwóch polskich klubów sprowadziła do Polski.

fot. K. Kaleta

PATRZ STR. 29 TALONY, RABATY

Profesjonalne zajęcia z najlepszymi instruktor ami

ZAJĘCIA NA SALI FITNESS: BUB MI X DA NCE STEP A NB SUPER LINI A A BC A EROK ICK BOX ING M AGIC BA R SPINBIK E PIL ATES BODY FLY PIŁK I

PATRZ STR. 29 TALONY, RABATY

ZAJĘCIA NA SIŁOWNI: BODY SPACE TR ENING INDY W IDUA LN Y

USŁUGI DODATKOWE: G A BINET M A SA ŻU SOL A R IUM

EXPERT FITNESS, ul. Warszawska 154, tel. 041 331 08 88 ZAPRASZAMY: Poniedziałek – Piątek od 8.00 – 22.00, Sobota od 9.00 – 14.00, Niedziela od 10.00 – 14.00


FELIETON

Piotr TKACZYK

Czy gwiazda jest jeszcze gwiazdą? We wrześniu telewizje wystartowały ze swoimi nowymi ramówkami. A w nich po raz kolejny znalazły się same gwiazdy. Gwiazdy tańczą, śpiewają, ślizgają się na lodzie, występują w reality show, w talk-show itp. Warto się przyjrzeć dokładniej, cóż to za gwiazdy tam się pojawiają.

J

eśli dana osoba pojawiła się

Wystarczy jednak spojrzeć na osoby

każdym kroku przypominać, że są

kiedykolwiek w telewizji, to już

z pierwszego lepszego programu

oni gwiazdorami, bo przecież wszy-

ma szansę wystąpić w programie

tego typu, żeby zrozumieć, że coś tu

scy o tym wiedzą. Śmiało mogę też

dla gwiazd. Oczywiście, jeśli ktoś

jest nie tak. Gwiazdą jest na przy-

napisać, że oni nie ślizgają się na

jest aktorem, to w tym programie

kład Conrado Moreno, który poka-

lodzie, nie fałszują na scenie przed

nie będzie grał, tylko śpiewał, jeśli

zywał się swego czasu w programie

jury i nie biorą prysznica w łazience

jest piosenkarzem, to naturalnie

rozrywkowym o Unii Europejskiej,

bez drzwi na oczach telewidzów.

nikt mu nie pozwoli śpiewać, bę-

gwiazdą jest Jarosław Jakimowicz,

dzie musiał jeździć na lodzie albo

aktor jednej roli, który wystąpił w

tańczyć i tak to się właśnie odbywa.

„Młodych wilkach”, a potem został

Wszystkie te programy opierają się

restauratorem,

przede

show z gwiazdami. Moim zdaniem,

na tym, by kazać ludziom robić to,

wszystkim jest Jola Rutowicz, która

powinniśmy jednak uważać, żeby

czego nie potrafią. Wtedy jest po

ma swojego różowego konia i jest

nie dać się ogłupić i wciągnąć w

prostu śmieszniej, Misiek Koterski

znana z tego, że tata jej poradził,

ten plastikowy świat. Telewizja to

fałszuje tak, że uszy puchną, Prze-

aby korzystała ze swej młodości i

fałsz i ułuda, zrozumie to każdy, kto

mek Saleta przewraca się na lo-

szalała. Świat się kończy, nastąpiło

obejrzy amerykańskie wersje tak

dzie, a widzowie klaszczą w dłonie

całkowite pomylenie pojęć. Gwiazd

popularnych w Polsce programów

z radości. Specjaliści od produkcji

jest mało i powinno ich być mało,

i porówna je z naszymi rodzimymi

programów telewizyjnych wymyślili

niezależnie od tego, jaką nazwą

produkcjami. Oprócz formuły, de-

to bardzo sprytnie, ludzie zawsze

zostanie opatrzony ten czy inny

koracji i zasad producenci kopiują

lubią oglądać, kiedy coś się komuś

program i rzesze jego uczestników,

wypowiedzi uczestników, ich wy-

nie udaje, nie jest to już naturalnie

prawdziwych oryginalnych osobo-

gląd, podejście do rozgrywki, wręcz

przyjemność estetyczna, ale zwy-

wości zawsze będzie niewiele. Mia-

całe osobowości. W programach dla

czajna złośliwie-ludzka.

no gwiazdy przysługuje ludziom z

„gwiazd” nie widzimy prawdziwych

samego szczytu, tym najlepszym

ludzi, oglądamy jedynie role, które

związku z tymi programami

w swojej dziedzinie. Osoby te wiele

ci ludzie przyjmują. Może i jest to

nastąpił

wysyp

osiągnęły i na zawsze mają swoje

swego rodzaju ciekawa rozrywka,

gwiazd. Okazało się, że w naszym

miejsce w świadomości ludzi. Jed-

warto jednak pamiętać o tych spe-

kraju mamy wręcz ich zatrzęsienie,

nak największa różniąca pomiędzy

cyficznych „zasadach gry” i z dużą

jest ich tyle, że z powodzeniem za-

gwiazdami prawdziwymi i tymi tyl-

rezerwą podchodzić do tego wszyst-

pewniają obsadę wielu telewizyj-

ko z nazwy, jest taka, że mówiąc o

kiego, co osoby na ekranie mówią i

nych show przez kilka sezonów.

tych największych nie trzeba na

robią.

W

30

CKINFO

niebywały

gwiazdą

Z

pewnością czasem warto dla rozluźnienia obejrzeć czasem


Codziennie od 12.00 ul. Wojska Polskiego 7 tel. 886 786 884 www.cancun.org.pl Minimalna wartość zamówienia 20 zł, dowóz w ograniczonej strefie gratis.


CA–DOBÇ

#ZYNNE

CF[QŠBUOZEPKB[EEP LMJFOUBXDJHVNJOVU PEQSPXBE[BOJF JVSVDIBNJBOJF TBNPDIPEÉX QS[FXÉ[E[JFDJQPE XTLB[BOZBESFT [BLVQZ[EPTUBX EPEPNV [OJ•LBEMBTUBŠZDILMJFOUÉX PCTŠVHBQS[ZKÀ¼JJNQSF[ VTŠVHJLVSJFSTLJF SFBMJ[BDKBSFDFQU

KRZYSKIE ZRZESZENIE TRANSPORTU I US ŚWIETO ŁUG Kielce, Mickiewicza 1

  2!$)/4!8) !,&!



"%:0€!4.%:!-!7)!.)%4!8)



CK INFO - LISTOPAD  

Listopadowy numer CK INFO.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you