Page 1

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku

www.facebook.com/vychodnicechy

TURISTICKÉ NOVINY ‚ ˇ pro region Vychodní Cechy

léto 2013

Vydejte se na Laškrounskou kopu

Svezte se s Arnoštem po Labi

Prozkoumejte přírodní krásy Králického Sněžníku

str. 3

str. 4

str. 8

POZNEJTE VŠECKY LETNÍ PECKY A VYHRAJTE!

Vandrovní knížka Soutěžte s námi a vyhrajte zážitkový let historickým dvojplošníkem, noc v historické Tvrzi Orlice nebo projížďku v kočáru.

PARDUBICKÝ KRAJ PŘIPRAVIL VE SPOLUPRÁCI S DESTINAČNÍ SPOLEČNOSTÍ VÝCHODNÍ ČECHY JIŽ DRUHÝ ROČNÍK ATRAKTIVNÍ PRÁZDNINOVÉ SOUTĚŽE LETNÍ PECKY, POZNEJ VŠECKY. PO LOŇSKÉ VELEÚSPĚŠNÉ PREMIÉŘE SE LETOS ORGANIZÁTOŘI ROZHODLI ZAMĚŘIT HLAVNĚ NA TRADICE.

Z

ajímá vás, co je cílem tohoto unikátního projektu? Navštívit zajímavá místa regionu a ještě si přitom zasoutěžit o  velmi lákavé ceny. Co

k tomu budete potřebovat? Především vandrovní knížku. Můžete ji získat v každém informačním centru v Pardubickém kraji, na všech 22 soutěžních místech či

na webových stránkách turistického portálu Pardubického kraje www.vychodnicechy.info. Potom už stačí jen chuť poznávat krásy kraje a od 1. června do 23. září, kdy se projekt uskuteční, nasbírat pět razítek do Vandrovní knížky a  tu pak poslat na adresu Destinační společnost Východní Čechy, náměstí Republiky 12, 530  02 Pardubice, a to nejpozději do 30. září. Z  takto doručených Vandrovních knížek bude vylosováno dvacet výherců, kteří se mohou těšit na hodnotné ceny. A  jaké jsou ty nejatraktivnější? Mezi nimi bude například ubytování na jednu noc pro dvě osoby v hotelu Tvrz

Principem soutěže „Letní pecky, poznej všecky 2“ je nasbírat do Vandrovní knížky alespoň pět razítek z celkového počtu 22 možných. Kde seženete Vandrovní knížku? Na každém infocentru v Pardubickém kraji, na všech 22 soutěžních místech a ke stažení na www.vychodni-cechy.info/soutez-letni-pecky-poznej-vsecky-2/ O co se hraje? 1. cena – zážitkový let historickým dvojplošníkem pro 1 osobu 2. cena – ubytování na 1 noc pro 2 osoby v hotelu Tvrz Orlice 3. cena – projížďka v kočáru pro 2 osoby v hřebčíně Slatiňany 4. cena – dárkové propagační předměty a rodinná vstupenka do Tvrze Bouda, Hůrka a Vojenského muzea Králíky 5. cena – dárkové propagační předměty a rodinná vstupenka do Muzea v přírodě na Veselém Kopci a Betléma Hlinsko 6. cena – dárkové propagační předměty a rodinná vstupenka na noční prohlídku Muzea obuvi a kamene ve Skutči 7. cena – dárkové propagační předměty a rodinná vstupenka do Berlovy vápenky v Závratci 8. cena – dárkové propagační předměty a rodinná vstupenka do Východočeského muzea v Pardubicích 9. cena – dárkové propagační předměty a rodinná vstupenka do Státního zámku Slatiňany 10. cena – dárkové propagační předměty a rodinná vstupenka do Afrického muzea Dr. Emila Holuba v Holicích 11.–20. cena – dárkové propagační předměty Od kdy můžu soutěžit? Soutěž probíhá od 1. 6. do 23. 9. 2013. Co musím udělat, abych se mohl soutěže zúčastnit? Získat alespoň 5 razítek do Vandrovní knížky. Kdy a kde proběhne předání cen? Každá Vandrovní knížka s alespoň 5 nasbíranými razítky musí být řádně označena jménem soutěžícího, korespondenční adresou, mailovou adresou a kontaktním telefonem. Takto označenou Vandrovní knížku zašlete na adresu Destinační společnost Východní Čechy, nám. Republiky 12, 530 02 Pardubice, a to nejpozději do 30. září 2013. Z takto doručených Vandrovních knížek pak bude vylosováno 20 výherců, kterým budou předány ceny. Výherci budou včas informováni.

OBSAH:

Detailní informace k celé soutěži najdete na www.vychodnicechy.info www.pardubickykraj.cz

Východní Čechy Orlice, vyhlídkový let pro jednu osobu či projížďka v kočáru pro dvě osoby ve slatiňanském hřebčíně. Je zkrátka na co se těšit!

str. 1, 2, 3

Pardubicko str. 4

VANDROVNÍ KNÍŽKU MŮŽETE ZÍSKAT V KAŽDÉM IC V PARDUBICKÉM KRAJI

Chrudimsko-Hlinecko

HRAD SVOJANOV PLNÝ ZMĚN

str. 5

Orlické hory a Podorlicko

DVACET KILOMETRŮ OD POLIČKY I SVITAV A ŠEDESÁT OD BRNA LEŽÍ HRAD SVOJANOV. VE DNE SE ZDÁ BÝT DOCELA OBYČEJNÝ, ALE HNED, JAK SE SETMÍ, ZAČNOU SE TAM DÍT VĚCI… NĚCO O TOM VÍ KASTELÁN MILOŠ DEMPÍR (NA SNÍMKU), KTERÝ NA HRADĚ ŽIJE I PRACUJE UŽ ŠESTÝM ROKEM. VYHÝBÁ SE NETOPÝRŮM PROBUZENÝM ZE ZIMNÍHO SPÁNKU, VYPRÁVÍ MÍSTNÍ POVĚSTI A SKORO SE ZDÁ, ŽE JIM VĚŘÍ. VĚŘIL I V PROMĚNU HRADU, V JEHO REKONSTRUKCI PODPOŘENOU 23 MILIONY KORUN Z ROP SEVEROVÝCHOD. A VYPADÁ SPOKOJENĚ. PROTOŽE SE POVEDLA… Svojanov je jediný hrad v severovýchodních Čechách rekonstruovaný díky evropské dotaci z ROP Severovýchod. Jak si to vysvětlujete?

krásně. Ale to hlavní návštěvníky teprve čeká v novém prohlídkovém okruhu.

Povídejte… Druhý okruh vede sklepením pod palácem s mučírnou. O  tu je největší zájem. Lidi natahování na skřipec, palečnice, dřevěné vozy pro vězně, nástroje na odkrajování kůže, židle s desítkami bodců a další mučidla lákají. Je to něco neobvyklého, takže to chápu. Ve sklepeních jsou i postavy z knížky Tajemný hrad Svojanov a nezapomínáme na pověsti.

Například… Svojanov je jedním z mála hradů, které nepatří státu. Před 103 lety ho koupilo Město Polička, které je dobrým hospodářem. Proto jsme také mohli požádat o dotaci.

Z nedalekého lesíka se někdy ozývá pláč malého chlapce, který údajně během Třicetileté války přišel o svou rodinu a v lese

se ztratil. Po hradě se zase v noci prochází malé děvče, které se tu smrtelně zranilo při jedné z historických rekonstrukcí. Někdy tu zaslechneme i flétnu, na níž hraje jedna ze

str. 6

Českomoravské pomezí str. 7

Králický Sněžník

zemřelých manželek hradních pánů. Mám pokračovat?

str. 8

Koupání

Vy tomu všemu věříte? Na hradě bydlím a dětský pláč v  noci opravdu někdy zaslechnu…

str. 9

Aktivní odpočinek a cyklovýlety

Na Svojanově tradičně zahajujete sezonu o měsíc dříve než jiné hrady a zámky. Proč?

str. 10, 11

Rodiny s dětmi

Myslím, že návštěvníci uvítají po zimě změnu. To se zatím potvrzuje a letos to vypadá, že bude suverénně největší zájem o  dům zbrojnošů. Příjemně bude od jara do podzimu i na hradbách. A protože je kraj kolem Svojanova dosud neobjevený, nocleh na hradě s ranní projížďkou na kole po okolních lesích udělá dobře každému. Krásně je tu totiž skoro pořád.

str. 12

Kultura str. 13

Cool strana

Eva Jouklová, foto Eva Jouklová a archiv DSVČ

Co všechno se po rekonstrukci změnilo?

str. 14 Dolní Morava Lázně Bohdaneč

Heřmanův Městec Seč

Chrudim

Králíky Choceň

Vysoké Mýto

Skuteč

Praktické informace

Letohrad Ústí n. Orl.

Česká Třebová Lanškroun

Litomyšl Svitavy

Hlinsko Polička

Moravská Třebová

str. 15

Novinky str. 16

Turistické noviny pro region Východní Čechy | léto 2013

turisticke_noviny_leto_2013.indd 1

Žamberk

Holice PARDUBICE

Přelouč

Po dvou letech jsme zahájili hradní sezonu bez lešení. Poprvé jsme pozvali návštěvníky na parkány kolem vnějšího hradebního obvodu. Jsou na nich bašty a vyhlídkové altány, čtyři objevené střílny i  goticky rozčleněná zahrada. Při pěkném počasí je tam opravdu

www.vychodnicechy.info

02.05.13 11:42


léto 2013

strana 2

VÝCHODNÍ ČECHY

Babiččin dvoreček: pohoda venkova

STEZKOU VILÉMA Z PERNŠTEJNA

VÍTE, JAKÁ DOMÁCÍ ZVÍŘATA SE DŘÍVE CHOVALA NA KAŽDÉM VESNICKÉM DVORKU? STÝSKÁ SE VÁM PO PRÁZDNINÁCH U BABIČKY NA CHALUPĚ?

POKUD SI CHCETE UDĚLAT PŘÍJEMNOU PROCHÁZKU PARDUBICEMI A ZÁROVEŇ NAČERPAT PÁR ZAJÍMAVÝCH INFORMACÍ O MĚSTĚ, DEJTE SE SMĚREM OD ZELENÉ BRÁNY PO STEZCE VILÉMA Z PERNŠTEJNA.

V

ydejte se na výlet do malebné vesničky Licibořice na úpatí Železných hor. Při návštěvě Babiččina dvorečku si budete moci pohladit a nakrmit ovce, kůzlata, kravku, králíky, koně, drůbež… a  v  přilehlé Dědečkově obůrce zblízka pozorovat lesní zvěř. Na statku si prohlédnete staré stroje a nářadí, ochutnáte výborný sýr, připomenete si, jak krásně voní seno. Pro děti je připraven hrací koutek, jízda na poníkovi či maňáskové divadlo. V  areálu se můžete občerstvit a nakoupit si netradiční dárky z přírodních materiálů. Více informací získáte na webu www.dvorecek-liciborice.cz nebo na telefonu 608 728 699.

Najděte in-line království v Orlických horách! teré stezky pro in-line bruslaře patří mezi ty absolutně nejlepší v Česku? Rozhodně ty v Orlických horách a Podorlicku! Kudy vede ta nejoblíbenější? Ta jde nádherným zeleným údolím Tiché Orlice a  je vhodná pro začátečníky i pokročilé bruslaře.

K

C

elková délka tohoto okruhu s deseti zastávkami je 2,5 kilometru a zvládnout se dá za jednu hodinu. Bez problémů tak trasu absolvují i  rodiče s  malými dětmi či senioři. A  pokud by přece jen nožičky bolely, příjemných míst k  posezení i  občerstvení je po cestě dost a dost. Posedět a odpočinout si můžete například v Tyršových sadech, na Pernštýnském náměstí nebo na náměstí Republiky. O  těchto i  několika dalších

místech v centru Pardubic se můžete dozvědět různé zajímavosti z  informačních tabulí. Další najdete například na renesančním pardubickém zámku, na Zelené bráně – dominantě města, či poblíž budov Winternitzových automatických mlýnů. Průchod stezkou je bez bariér, takže je přístupná i  osobám s  tělesným postižením nebo rodinám s  kočárky, navíc jsou jednotlivé tabule doplněny základními informacemi v Braillově písmu.

DESET DŮVODŮ, proč navštívit centrum Pardubic: ➊ Zelená brána ➋ Pernštýnské náměstí ➌ Příhrádek ➍ Zámek ➎ Východočeské muzeum ➏ Tyršovy sady ➐ Kostel svatého Bartoloměje ➑ Automatické mlýny ➒ Komenského náměstí ➓ Dům U Jonáše

Veselý Kopec patří všem, co si rádi hrají VESELÝ KOPEC PATŘÍ DĚTEM A JEJICH RODIČŮM. TEDY RODINÁM, KTERÉ SI CHTĚJÍ SPOLEČNĚ HRÁT A PROŽÍT PŘÍJEMNÉ CHVÍLE V ZAJÍMAVÉM PROSTŘEDÍ MUZEA LIDOVÉHO STAVITELSTVÍ V PŘÍRODĚ. 

NOVÁ EXPOZICE V MUZEU ŘEMESEL V LETOHRADĚ JEDNÍM Z NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍCH CÍLŮ VÝCHODNÍCH ČECH JE MUZEUM ŘEMESEL V LETOHRADĚ. PROČ? KAŽDÝ ROK JE ZDE K VIDĚNÍ NĚCO NOVÉHO. A CO LETOS? Vydat se můžete například na dvanáct kilometrů dlouhou trasu z Ústí nad Orlicí do Letohradu a zpět nebo o něco kratší trasu z Ústí nad Orlicí do Chocně. Cestou budete mít možnost odpočinout si na mnoha odpočívadlech, občerstvit se u  nejrůznějších stánků a  restaurací přímo u stezky.

P

ro vás, kteří si rádi společně hrajete, je k  dispozici herní plán, podle něhož můžete samostatně procházet roubené chaloupky, hledat odpovědi na  otázky, které vás dovedou k rozluštění ta-

jenky a získání malé odměny. Při těchto objevných výpravách se dozvíte zajímavé věci a všimnete si drobností, které by vám jinak mohly zůstat skryty. Takže, hurá na Veselý Kopec. www.vesely-kopec.eu

V ČEM JE KRÁLICKÁ PEVNOSTNÍ OBLAST MIMOŘÁDNÁ? NAVŠTIVTE KRÁLICKOU PEVNOSTNÍ OBLAST! V ČEM SPOČÍVÁ JEJÍ MIMOŘÁDNOST? ZPŘÍSTUPŇUJE ROZSÁHLÝ POČET OBJEKTŮ PEVNOSTNÍ OBRANNÉ LINIE BUDOVANÉ ČESKOSLOVENSKEM VE DRUHÉ POLOVINĚ TŘICÁTÝCH LET MINULÉHO STOLETÍ.

A ti nejmenší zcela jistě ocení chvilku odpočinku na dětských hřištích a v altánech, kterých je kolem stezky hned několik. Nebo se mohou rozhodnout pro zkoumání malých i velkých labyrintů v kraji „Učitele národů“ Jana Amose Komenského nebo dát raději přednost brouzdání v řece. A co třeba zkusit novou stezku v údolí Divoké Orlice, z  Lípy nad Orlicí do Kostelce nad Orlicí a dál do Doudleb? Je to jen na vás! www.mojeorlickehory.cz

N

ajdete ji kolem města Králíky v nejvýchodnější části Pardubického kraje. Pevnostní objekty jsou dodnes mementem tragického vývoje, který byl poznamenán druhou světovou válkou. Z  pozůstatků československého pevnostního systému z let 1935 až 1938 je dnes nejznámější Muzeum československého opevnění – dělostřelecká tvrz Bouda a také dělostřelecká tvrz Hůrka. Ve Vojenském muzeu v Králíkách je pak celoročně přístupná expozice věnovaná problematice obrany státu. A co zde uvidíte? Exponáty z  výzbroje mobilních

součástí armády, jako jsou bojová vozidla, dělostřelecké zbraně, uniformy, ale i dobové dokumenty či fotografie… www.kpo1938.com

J

de o unikátní zubařskou a  gynekologickou ordinaci s  rentgenem z roku 1920. Neuvěřitelně kompletní a  zachovalé vybavení, nástroje, přípravky a léky poskytuje dnešní generaci hrůzu nahánějící podívanou. Rozhodně je to zážitek. Mezi oblíbené letní akce v  kraji patří i  Řemeslnická sobota, která se koná 6. července na nádvoří areálu Muzea řemesel, tentokrát ve znamení páry. Kromě mnoha řemeslníků ve stáncích a rozpohybovaných strojů na mechanické trase zde bude k vidění i parní válec, parní nákladní automobil, lokomobila a  dvě parní stříkačky. Pro děti to bude nezapomenutelný zážitek.

Pokud přijedete do Muzea řemesel do Letohradu, určitě se nudit nebudete. Více než padesát dílniček a provozoven vám připomene atmosféru první republiky a um našich dědečků a babiček. Restauraci i parkoviště najdete přímo v areálu. www.muzeumremesel.cz

Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové v Litomyšli podruhé od záštitou Rady Pardubického kraje se letos podruhé stane Litomyšl dějištěm gastronomických slavností ve jménu Magdaleny Dobromily Rettigové. Tato národní buditelka a autorka první české kuchařky je jednou z  největších osobností východočeského regionu. Posledních jedenáct let života strávila v Litomyšli, kde zemřela a je také pochována. Rettigová hospodyňky vždy učila, aby jídlo bylo nejen chutné, ale i  estetické, snažila se přimět zkušené kuchařky, aby nepodléhaly stereotypu a experimentovaly. Tyto stále moderní požadavky jsou také mottem

P

turisticke_noviny_leto_2013.indd 2

slavností, které vyvrcholí 18. května na litomyšlském Smetanově náměstí. Kvalitní gastronomii zde představí hotelové školy Pardubického kraje, přední kuchařští odborníci z celé republiky a nejlepší restaurace regionu. Prezentovány budou zejména regionální výrobky a  česká kuchyně, doplňkem bude mezinárodní účast z  partnerských měst ze Slovenska, Nizozemí a Japonska. Tváří slavností jsou tentokrát Filip Sajler a Ondřej Slanina, oblíbení kuchaři z  televizního pořadu Kluci v akci. Už od 6. do 17. května pak můžete při Gurmánské pouti ochutnávat menu podle M.

D. Rettigové v několika litomyšlských restauracích a zapojit se do soutěže o atraktivní ceny. www.gastroslavnosti.cz

02.05.13 11:42


léto 2013

VÝCHODNÍ ČECHY

strana 3

Gurmáni se mohou těšit na Apetit Festival

Dolní Morava Lázně Bohdaneč

PARDUBICKÉ DOSTIHOVÉ ZÁVODIŠTĚ SE V SOBOTU 29. A V NEDĚLI 30. ČERVNA STANE DĚJIŠTĚM GASTRONOMICKÉHO SVÁTKU APETIT FESTIVAL.

Heřmanův Městec Seč

Chrudim

Králíky Choceň

PARDUBICE

Přelouč

Žamberk

Holice

Vysoké Mýto

Skuteč

Letohrad Ústí n. Orl.

Lanškroun

Svitavy

Hlinsko Polička

P

ro tuto příležitost se závodiště promění v místo setkávání gurmánů, místo na vysoké úrovni, kde bude zastoupena ušlechtilá gastronomie a zkrátka vše, co je skutečně dobré. „Naším cílem je vybrat ty nejlepší zástupce z východočeského regionu (Královéhradeckého a Pardubického kraje), kteří by skvěle reprezentovali kvalitní gastronomii,“ uvedl za pořadatele Martin Nauš. Připraveno je pro vás setkání s těmi nejlepšími šéfkuchaři, restauracemi, pivovary, vinařstvími, kavárnami, koktejlovými bary, ale i regionálními specialitami a potravinami, které byste jinde nepotkali. „Hlavním

tahákem bude bezesporu přítomnost nejslavnějšího českého kuchaře Zdeňka Pohlreicha,“ řekli organizátoři akce. Na tomto food festivalu budete moci ochutnat takové pochoutky, jako je například vařený humr ve vinném vývaru podávaný s česnekovou omáčkou aglio olio a bagetou, nebo flank steak – vyzrálý steak z hovězího pupku, připravený na lávovém grilu s omáčkou Criolla. „Věříme, že východočeský Apetit Festival se stane tou největší událostí v oblasti gastronomie v tomto regionu a těšíme se na začátku léta v  Pardubicích na shledanou,“ dodali pořadatelé. www.apetitfestival.cz

ARNOŠT HOTEL GARNI Arnošta z Pardubic 676 tel.: 466 054 211, tel./fax: 466 613 668 GSM: 724 917 656 www.hotel-arnost.cz, hotel@hotel-arnost.cz

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ V CENTRU PARDUBIC snídaně formou bufetu zdarma dva salonky pro 10-15 osob kadeřnictví, kosmetika

CIHELNA PLNÁ BOJOVÝCH UKÁZEK

Česká Třebová

Litomyšl

Moravská Třebová

SMETANOVA LITOMYŠL MÁ DVĚ PĚTKY V LETOŠNÍM ROCE SLAVÍ SMETANOVA LITOMYŠL PŮLKULATÉ JUBILEUM, OD 13. DO 30. ČERVNA SE USKUTEČNÍ JEJÍ 55. ROČNÍK.

B

ěhem osmnácti dní uvede třiadvacet pořadů a festival bude po skončení „litomyšlské“ části pokračovat ještě do 4. července letní stagionou v Nových Hradech. Právě ta by mohla být velkým lákadlem pro prázdninové výletníky. Během pěti večerů totiž budou moci návštěvníci volně procházet nádherným rokokovým zámečkem a jeho zahradami, na různých místech přitom na ně budou čekat drobná umělecká či akrobatická vystoupení a  stoly s  občerstvením.

Teprve po úplném setmění svolají trubači diváky do přírodního divadla, kde se odehraje opera Henryho Purcella Královna víl, inspirovaná Shakespearovým Snem noci svatojánské. Noční rej elfů, nymf a antických božstev se mísí s  vtipnými výstupy lidských postav řemeslníka Klubka či Opilého básníka. Kapacita jednotlivých představení je velmi omezena, zájemci by proto měli návštěvu dobře naplánovat a vstupenky zakoupit již nyní. www.smetanovalitomysl.cz

áká vás vojenská historie? Tak si nenechte ujít unikátní vzpomínkovou akci Cihelna 2013, která se každoročně koná v okolí města Králíky. Hlavní program bude opět k vidění na předváděcí ploše u  Vojenského muzea Králíky, mezi pěchotním srubem K – S 14 „U  Cihelny“ a  vrchem Výšinou, na němž byla v  letech 1936 až 1938 vybudována dělostřelecká tvrz Hůrka. A  na co se mohou návštěvníci těšit? Na bojové ukázky převážně s  tématem druhé světové války. Jejich hlavním motivem letos bude Ostravská operace 1945. A  kdy že se Cihelna 2013 odehraje? Tato mimořádně atraktivní podívaná připadá na 16. a 17. srpna! www.akcecihelna.com

L

Užijte si 55 slev a bonusů! Navštivte nejzajímavější místa Českomoravského pomezí a ušetřete spoustu peněz se slevovou knížkou Bonus pas. Slevy a bonusy poskytují • hrady, zámky, muzea a galerie • sportovní, ubytovací a wellness zařízení • restaurace a kavárny Bonus pas získáte v informačních centrech regionu i u všech poskytovatelů slev.

KUPON NA SNÍDANI Inzerce

ZDARMA* * Kupon platí pouze pro hosty ubytované přes recepci hotelu za pultové ceny a pro jednu osobu.

Užít si Zemskou korunu? Na Lanškrounské kopě UŽIJTE SI ZEMSKOU KORUNU! TŘEBA PŘI 45. LANŠKROUNSKÉ KOPĚ A MĚSTSKÝCH SLAVNOSTECH, KTERÉ LETOS PŘIPADLY NA SOBOU 14. ZÁŘÍ.

Litomyšl Polička Moravská Třebová Svitavy Vysoké Mýto

L

anškrounská kopa je tradiční akcí milovníků turistiky, při níž na vlastní nohy objevíte nejjižnější výběžky Orlických hor na hranici Čech a Moravy. Osloví každého, kdo má rád aktivní život. Možná i proto je největším pochodem startujícím z  jednoho místa a  patří do trojice největších turistických akcí v České republice. A pro koho je určena? Nejen pro pěší, ale i  cykloturisty či kolečkové bruslaře. Speciální trasa je připravena také pro handicapované. Aby si podle své chuti a kondice vybral opravdu každý, jsou nachystány trasy pro pěší v délce 5, 10, 15, 25, 35, 60 a 100 kilometrů, pro cyklisty 20, 30, 45, 55, 70 a 110 kilometrů po silnici a 60 kilometrů terénem po trase závodu nebo in-line trasa v délce 15 kilometrů.

Průvodce Lanškrounem do vašeho mobilu

turisticke_noviny_leto_2013.indd 3

www.ceskomoravskepomezi.cz

VSTUPTE DO MAGICKÉHO SVĚTA LOUTEK! stupte do Magického světa loutek a nechte se vést od historie k moderně českého loutkářství. Nahlédněte i do světa Orientu. Nechte se oslnit tichou krásou loutek, které ožívaly, mluvily v rukách loutkářů a  těšily se potleskem publika. Nyní jejich tiché čekání můžete zpříjemnit svou návštěvou nově zrekonstruovaného Muzea loutkářských kultur v Chrudimi. A  na koho se můžete těšit? Na loutky kočovných loutkářů, varietní loutky, rodinná loutková divadla a  dekorace českých umělců. Nechybí ani Spejbl a  Hurvínek, tvorba Jiřího Trnky nebo Josefa Váchala. V zahraniční části expozice jsou k vidění stínové loutky z Indonésie, výběr loutek z Indie, Japonska, Číny nebo Barmy a  také vietnamská vodní loutka. Jaké další novin-

V

Malým účastníkům učaruje Pohádkový les v rekreačním areálu přírodního parku Lanškrounské rybníky se soutěžemi a  pohádkovými bytostmi. Při letošním ročníku bude mít premiéru běžecký závod na Zámeček, k torzu historického zámku u Lanškrouna s vyhlídkou a občerstvením. Současně s  Lanškrounskou kopou se na náměstích a v ulicích města konají od 10 ho-

din až do večera slavnosti s vystoupením řady hudebních skupin či divadelních souborů. A nechybí ani tradiční trhy. A  co že je ta Zemská koruna? Název Lanškroun je českým pojmenováním původně německého názvu města Landeskrone, tedy v  překladu Zemská koruna. Inu, jak prosté… www.lanskrounskakopa.cz

ky vás v Chrudimi čekají? Tak třeba nová herna pro děti či kavárna. Naopak tradiční zůstává termín Loutkářské Chrudimi, celorepublikové přehlídky amatérského loutkářství. Její 62. ročník se uskuteční od 29. června do 4. července. Takže, brzy na shledanou! www.puppets.cz

02.05.13 11:42


léto 2013

strana 4 Dolní Morava Lázně Bohdaneč

Heřmanův Městec

Chrudim

Seč

Králíky Choceň

PARDUBICE

Přelouč

Žamberk

Holice

Vysoké Mýto

Skuteč

Letohrad Ústí n. Orl.

Česká Třebová Lanškroun

Litomyšl Svitavy

Hlinsko Polička

Moravská Třebová

Na cestě potkáte i jeleny a daňky LESNÍ DRUŽSTVO VYSOKÉ CHVOJNO VYBUDOVALO V ROCE 2011 NAUČNOU STEZKU VISELCE, KTERÁ SEZNAMUJE NÁVŠTĚVNÍKY S HOSPODAŘENÍM V LESÍCH.

T

rasa začíná u Kulturního domu města Holic, nedaleko Afrického muzea Dr.  Emila Holuba. Zastavme se na chvíli v  tomto objektu. V roce 2012 byla ukončena rozsáhlá rekonstrukce tohoto muzea, jejímž autorem byl akademický architekt David Vávra. O tom, že se expozice opravdu povedla, svědčí to, že ji hned první sezonu zhlédlo téměř 23 tisíc návštěvníků. Zpět ale k naučné stezce. Po opuštění města vede k rybníku Hluboký a dále do lesa zvaného Viselce a končí ve Vysokém Chvojně u zookoutku. Cestou jsou návštěvníci seznamováni s funkcí lesa, s  hospodařením v  lese, se živočichy žijícími v  dané lokalitě a  významem lesa pro obyvatelstvo. Z pozorovatelny u zookoutku lze vidět jeleny, daňky, srny, divoká

prasata a muflony. Kousek od cíle naučné stezky se nachází arboretum s  mnoha vzácnými dřevinami. V  současné době je zde 62 druhů jehličnanů a 152 druhů listnatých keřů a stromů. Stezka je přístupná celoročně jak pro pěší, tak pro cyklisty a není náročná ani pro ne příliš zdatné turisty, měří pouhých 7 kilometrů. www.mestoholice.cz

PARDUBICKO

Jediná „létající pevnost“ v Evropě na Aviatické pouti JEDINÁ „LÉTAJÍCÍ PEVNOST“ B-17, KTERÁ SKUTEČNĚ LÉTÁ V OKRUHU 5700 KILOMETRŮ OD ÚPATÍ HORY ŘÍP, BUDE NA AVIATICKÉ POUTI V PARDUBICÍCH! Z ANGLICKÉHO DUXFORDU PŘILETÍ NEJPOZDĚJI DO 31. KVĚTNA A ZPĚT SE VRÁTÍ NEJDŘÍVE V PONDĚLÍ 3. ČERVNA.

P

řesto možná ani čtyři dny nebudou stačit k tomu, abychom se na tento unikátní letoun do sytosti vynadívali. Ať už v  letu, nebo na statické ukázce. Dnes už je jasné, že se bude jednat o absolutně nejdražší nákup jednotlivého letounu pro účely veřejného vystoupení v  celé historii Aviatických poutí. A aby také ne. Udržet čtyřmotorový bombardér z roku 1944 v letuschopném stavu stojí stovky a tisíce pracovních hodin dobrovolníků při údržbě a tisíce a desetitisíce liber za náhradní díly, pojištění a  pronájem potřebného zázemí. Ačkoliv se to zdá v  dnešní době jen málo uvěřitelné, je pravdou, že nezbytné prostředky věnují podle svých možností obyčejní lidé z čistého fandovství nebo národního patriotismu. Protože však ani to zdaleka

nestačí, provádí letoun každý rok několik placených vystoupení na leteckých dnech a vzpomínkových akcích v  Anglii nebo nejdále na dohled bílých útesů doverských ve francouzské Normandii nebo Holandsku. Ani pomyšlení na nějaké lety přes půl Evropy, ke kterým byly „B-17ky“ původně konstruovány. Až do této chvíle, kdy se rozjíždí mise Aviatická pouť, na níž „stará dáma“ poletí přes pět hodin… Nad Pardubicemi se tedy bombardér Boeing B-17 Flying Fortress objeví poprvé od roku 1945, tentokrát však s prázdnou pumovnicí. A posláním, jež dokonale zapadá do koncepce letošního ročníku Aviatické pouti: připomenout činnost amerického letectva nad protektorátem Čechy a Morava v letech 1944 až 1945. www.aviatickapout.cz

1. a 2. června 2013 Letiště Pardubice

23. Aviatická pouť TE KRÁT A VÝCHODĚ www aviatickapout cz www.aviatickapout.cz

GOČÁRŮV PAVILON SLAVÍ STOVKU V PRVNÍCH LETECH DVACÁTÉHO STOLETÍ BYLO ČESKÉ LÁZEŇSTVÍ NA VRCHOLU SVÉ SLÁVY. JEHO ZLATÝ VĚK SE PROMÍTAL DO VYSOKÉ NÁVŠTĚVNOSTI.

Vydejte se na plavbu s Arnoštem! CHCETE SE VYDAT NA ATRAKTIVNÍ PLAVBU PO LABI? TAK SI NENECHTE UJÍT VÝLET LODÍ ARNOŠT Z PARDUBIC! DRUHOU SEZONU JI BUDE MÍT V PROVOZU DOPRAVNÍ PODNIK MĚSTA PARDUBIC.

O

d kdy se bude možné vydat do Kunětic, Srnojed nebo Brozan? Podle letního jízdního řádu už od soboty 20. dubna. Kromě pravidelných plaveb na vás čekají různé akce v podobě večerů s  hudbou, zábavy pro děti a celé rodiny, ale také speciální plavby pro seniory. Budete-li mít chuť, můžete si na lodi udělat i firemní večírek, rodinnou oslavu nebo svatební hostinu. www.lod.cz

KRÁSKA A NETVOR NA „KUŇCE“ KRÁSKA A NETVOR BUDE K VIDĚNÍ PŘI STRAŠIDELNÉ NOČNÍ PROHLÍDCE NA „KUŇCE“!

T

ajemný, strašidelný, ale také romantický příběh na motivy slavné francouzské pohádky bude k vidění na svícemi osvětleném středověkém hradě 5. července od 19 hodin. Vyšperkovaný bude spoustou světelných a hudebních efektů. Nebudou chybět ani prvky černého divadla a  také ponuré oživlé bytosti a  výjevy přímo v  hradních interiérech. Do poutavého děje vás vtáhne nejen atmosféra nočního hradu, ale rovněž překrásný hudební doprovod, a  to vše pod taktovkou známého umělce Marka Dobrodinského. www.hrad-kunetickahora.cz

M

ezi šlechtou bylo samozřejmostí, aby si zejména během léta užívala pobytu v lázních. Navíc přibývalo pacientů ze středních vrstev. Na lázeňských kolonádách se tak nositelé knížecích i jiných titulů začali stále častěji potkávat s  právníky, vyššími úředníky, ale i bohatšími podnikateli. Nebylo divu, že se rovněž majitelé bohdanečských lázní rozhodli investovat do jejich rozvoje. Ožehavou však byla otázka, koho pověřit zhotovením projektu nového pavilonu. Bylo z koho vybírat. Nakonec padla volba na ještě ani ne pěta-

třicetiletého architekta Josefa Gočára. Ten byl v Bohdanči známou postavou, stejně jako jeho rodiče.

Důvěru slavný rodák ze Semína nezklamal. Když se ale před sto lety na 1. máje nový lázeňský pavilon otevíral, nikdo asi netušil, o jak architektonicky významnou stavbu se jedná. Pavilon, kterému se krátce po otevření začalo říkat Gočárův, si dodnes uchovává všechny podstatné rysy tehdy nastupujícího stavebního stylu – kubismu. Dokladem toho je skutečnost, že se díky němu Lázně Bohdaneč dočkaly zatím své jediné poštovní známky. Současně se dostaly i na zlatou pamětní minci České národní banky! www.llb.cz, www.lazne.bohdanec.cz

Folklorní festival odstartuje Pernštýnskou nocí ČERVEN SE V PARDUBICÍCH PONESE VE ZNAMENÍ FOLKLORU. TRADIČNÍ FOLKLORNÍ FESTIVAL PARDUBICE – HRADEC KRÁLOVÉ BUDE V PÁTEK 7. 6. ZAČÍNAT PERNŠTÝNSKOU NOCÍ. PARDUBICKÝ ZÁMEK I PERNŠTÝNSKÉ NÁMĚSTÍ OŽIJÍ STAROČESKÝM JARMARKEM, SPOJENÝM S UKÁZKAMI PRACÍ LIDOVÝCH ŘEMESLNÍKŮ.

K

dostání budou výrobky z keramiky, dřeva a  proutí, aranžmá ze sušených květin, perníky, výrobky z kůže a  samozřejmě medovina a  různé staročeské občerstvení. Na třech pódiích (u  Spolkového domu, u  Morového sloupu a na malém nádvoří pardubického zámku) vystoupí folklorní soubory v  půlhodinových blocích. V  atriu radnice se odehrají komorní pořady, na prvním nádvoří pardubického zámku poběží doprovodný historický program, který diváky přenese do středověku. Pro milovníky folku je opět připraven koncertní program na Příhrádku. Jako každý rok se před půlnocí rozezpívá Zelená brána. O půlnoci se přesune zpívání do Atria radnice, kde zazní písně na dobrou noc. Kejklíři, dobová řemesla,

středověká krčma a tradiční folklorní vystoupení – to všechno a  ještě mnohem víc čeká na návštěvníky letošní Pernštýnské noci. V  sobotu 8. června se celý festivalový program přesune do Hradce

Králové. S festivalem se rozloučíme v neděli 9. června na nádvoří zámku v Pardubicích, kde bude od 14 hodin k  vidění tradiční Rozmlouvání na zámku. www.pardubice.eu

ZA TROPICKÝMI MOT ÝLY DO PARDUBIC aňkův sál pardubického zámku zaplnili od 26. dubna motýli. Východočeské muzeum připravilo do těchto barokních prostor netradiční výstavu Krása motýlích křídel, která návštěvníkům představí nejen naše, ale i mnohem atraktivnější tropické druhy motýlů. Mimo fotografií a preparátů bude zcela jistě nejzajímavější částí výstavy místnost, kde se návštěvník ocitne přímo uprostřed reje živých motýlů. Výstava potrvá do 13. října. O  tom, že motýlí křídla jsou krásná, se pokusí autoři výstavy návštěvníky přesvědčit prostřednictvím barevných makrofotografií a  také ukázkami preparovaných motýlů. Te-

K

turisticke_noviny_leto_2013.indd 4

maticky je tato zajímavá a nápadná hmyzí skupina představena v  nejrůznějších aspektech života, včetně jejich vývoje, morfologie, fyziologie, biologie a ekologie. Velká pozornost je věnována vztahu člověka k těmto nádherným a zajímavým živočichům. Motýl se stal inspirací malířů, fotografů, ale i  básníků a  hudebních skladatelů. V  současnosti jsou však naši motýli ohroženi, a  to především způsobem intenzivního hospodaření v krajině. Květnatá louka se stovkami barevných motýlů se stává stále větší vzácností. Také o této ohrožené kráse pojednává výstava v pardubickém zámku.

Nejatraktivnější jsou bezesporu exotičtí motýli z tropů, jejichž křídla hýří zářivými barvami a  bizarními obrazci. Takové exempláře je možné na výstavě spatřit živé a navíc pozorovat i  jejich vývoj od housenky přes kuklu až po dospělého krasavce. V  samostatné místnosti se v průběhu trvání výstavy budou měnit chované druhy, protože jejich život je kratší než doba trvání výstavy. Po celých šest měsíců se ale bude vždy na co dívat a  v  každou chvíli zde bude poletovat alespoň pět až deset druhů cizokrajných motýlů. Housenky známého bource morušového samozřejmě nemohou chybět.

K výstavě je nachystána celá řada doprovodných akcí (například cyklovýlet za motýly do okolí Pardubic – 8. června), odborně komentované prohlídky (16. května a  3. října) a dvě dlouhodobé fotosoutěže. www.vcm.cz

02.05.13 11:42


CHRUDIMSKO-HLINECKO

léto 2013

strana 5

Na Řemeslnou sobotu, jarmark a sladkou kostku

Dolní Morava Lázně Bohdaneč

NENECHTE SI UJÍT NEVŠEDNÍ PROHLÍDKU SKUTEČSKÉHO MUZEA V SOBOTU 17. SRPNA. ZA JEDNOTNÉ A ZVÝHODNĚNÉ VSTUPNÉ MŮŽETE NAVŠTÍVIT VŠECHNY EXPOZICE, ALE HLAVNĚ STÁLOU VÝSTAVU O HISTORII OBUVNICKÉHO A KAMENICKÉHO ŘEMESLA. TA OD 9 DO 17 HODIN OŽIJE JIŽ TŘETÍM ROČNÍKEM ŘEMESLNÉ SOBOTY.

N

ehybné figuríny vystřídají živí lidé, kteří se obuvnickým a kamenickým řemeslem zabývají celý profesní život. Proto zde uvidíte zručného ševce, který bude předvádět ruční i strojní

šití boty. Dozvíte se tu také spoustu zajímavostí z prostředí ševcovské světničky. V žulovém lomu zazní kovadlina a  roztopí se výheň, protože pro dělníky pracující v lomu bude třeba vykovat dlá-

ta a špičáky. Ale kovář předvede i  svoji další tradiční výrobu. Roztočí se transmise beranovy štípačky žulových kostek. Šikovný štípač na ní za jeden pracovní den dokázal vyrobit až tři tisíce kusů silničních kostek. Jak? To uvidíte sami! Kromě oživlých expozic Muzea obuvi a kamene můžete navštívit krátkodobou výstavu obrazů Jiřího Křiklavy a také památník hudebního skladatele Vítězslava Nováka, kde se v hudebním salonku můžete zaposlouchat do tónů jeho skladeb. A  protože se ve Skutči ve stejný den koná tradiční posvícenský jarmark a zdejší aeroklub pořádá vyhlídkové lety, můžete v zábavě pokračovat vesele dál. A co na závěr? No přece sladkou tečku – žulovou kostku! Nebojte, ta není z kamenolomu, ale z cukrárny... www.muzeum.skutec.cz

Heřmanův Městec Seč

Chrudim

Králíky Choceň

PARDUBICE

Přelouč

Žamberk

Holice

Vysoké Mýto

Skuteč

Letohrad Ústí n. Orl.

Česká Třebová Lanškroun

Litomyšl Svitavy

Hlinsko Polička

Moravská Třebová

Hlinecký Betlém pořádně prokoukl ZNÁTE HLINECKÝ BETLÉM? A VÍTE, ŽE V POSLEDNÍ DOBĚ POŘÁDNĚ PROKOUKL? MŮŽE ZA TO REVITALIZACE TÉTO UNIKÁTNÍ PAMÁTKOVÉ REZERVACE, KTERÁ I PRO LETOŠNÍ ROK CHYSTÁ CELOU ŘADU ZAJÍMAVÝCH KULTURNÍCH AKCÍ.

Z

avítat můžete třeba na Hlinecké medobraní (29. června), Den dřeva (27. července) či Adámkovy folklorní slavnosti (30. srpna až 1. září). Potěšit se tu můžete i Příběhem dřevěné panenky, jež vám přibliží tradiční

dřevěné hračky z Hlinecka. Dozvíte se tady také spoustu zajímavých informací o vesnických masopustních obchůzkách a  maskách a  mnoho dalšího. Stačí jen přijet... www.hlinsko.cz

ZKUSTE KOČÁROVÝ TRENAŽÉR VE ŠVÝCÁRNĚ VYZKOUŠEJTE SI KOČÁROVÝ TRENAŽÉR NEBO DRŽENÍ UZDY! ZAJÍMÁ VÁS, JAK SE MÁ SPRÁVNĚ OSEDLAT KŮŇ? TO VŠE A MNOHEM VÍC ZJISTÍTE V NOVĚ OTEVŘENÉM INTERAKTIVNÍM MUZEU STAROKLADRUBSKÉHO KONĚ VE SLATIŇANECH, KTERÉ NAJDETE NAD ZÁMECKÝM PARKEM.

V

e Švýcárně si budete moci prohlédnout i nejrůznější předměty, jež slouží k osedlání a okování koní. Jsou tu například sbírky bičů, sedel, chomoutů, jezdecké boty, udidla, podkovy, ostruhy či uzdy. Ale pozor, uvidíte tady také hlavy koní podle plemene! Novým členem slatiňanské stáje je velký plyšový koník s nosností až 100 kilogramů, na němž je možné otestovat strojení do chomoutového postroje. Neméně zajímavé jsou filmy o  starokladrubském koni a  jeho životě, o  zakladateli světově proslulého Hipologického muzea Františku Bílkovi i historii a současnosti Slatiňan. www.slatinany-svycarna.eu

ORIENTÁLNÍ DÍVKY NA MUCHOVÝCH PLAKÁTECH ím vás upoutá Regionální muzeum v Chrudimi? Především neobyčejnou atmosférou, kterou se může pyšnit nová expozice plakátů Alfonse Muchy. Instalace souboru 42 atraktivních děl, vytvořených převážně v Paříži, je doplněna výběrem grafických listů jeho významného počinu zvaného Documents Decoratifs a dvěma kovovými talíři s potiskem hlav dvou orientálních dívek, zhotovených v  hlavním městě Francie v 90. letech 19. století. A jak je tato unikátní expozice členěna? Na plakáty divadelní, dekorativní panó, propagační plakáty a kalendária. www.muzeumcr.cz

Č

V barokní perle uvidíte i film v osmi jazycích BAROKNÍ PERLA PARDUBICKÉHO KRAJE, POUTNÍ KOSTEL PANNY MARIE POMOCNÉ NA CHLUMKU V LUŽI, LÁKÁ SVÉ NÁVŠTĚVNÍKY I NA ZAJÍMAVÝ FILM.

T

en je pro zájemce k dispozici hned v  osmi různých jazycích. A  pozor! Do jedné z nejpozoruhodnějších památek v regionu se už dostane úplně každý. Nejen pro turisty s omezenou možností pohybu zde byl vybudován klasický výtah, a  to v  tvarové replice věže s  přístupovou podzemní chodbou. www.luzsky.navstevnik.cz

FILM JE K DISPOZICI V OSMI RŮZNÝCH JAZYCÍCH.

42 DĚL ALFONSA MUCHY V REGIONÁLNÍ MUZEU CHRUDIM.

Silná židovská stopa v „Heřmaňáku“ SILNÝ ŽIDOVSKÝ OTISK MÁ VE SVÉ BOHATÉ HISTORII HEŘMANŮV MĚSTEC. VŽDYŤ PRVNÍ ZMÍNKY O ŽIDOVSKÉM OSÍDLENÍ SE ZDE OBJEVUJÍ UŽ V 15. STOLETÍ. A CO NÁM Z NĚJ ZBYLO DODNES? TAK NAPŘÍKLAD VELMI ZACHOVALÝ HŘBITOV, JEHOŽ EXISTENCE JE DOLOŽENA OD ROKU 1667.

V

roce 1760 se tu zrodila unikátní synagoga. Původně barokní objekt byl v roce 1870 přestavěn do dnešní novorománské podoby. A  kdo to „měl na svědomí“? Architekt František Schmoranz. Se synagogou pak sousedí bý-

valá židovská škola. Ta byla zrušena v roce 1909. Dnes v ní našla své zázemí unikátní Gallery Cyrany, která se může chlubit pozoruhodnou sbírkou východočeských malířů a sochařů dvacátého století. www.hermanomestecky.navstevnik.cz

POZNEJTE SEČSKOU PŘEHRADU! VYDEJTE SE ZA POZNÁNÍM NEJVĚTŠÍ REKREAČNÍ OBLASTI V PARDUBICKÉM KRAJI! MŮŽETE ZAČÍT TŘEBA PROCHÁZKOU KOLEM SEČSKÉ PŘEHRADY. A KDE?

Z

kuste nový okruh, který vede ze sečského náměstí přes městský úřad k hrázi a pak podél vody do kempu Seč Pláž. Ten prošel v poslední době výraznou proměnou. Jakou? Vzniklo tu například nové Sportovně – kulturní centrum, kde se v  letních měsících uskuteční různé sportovní turnaje a hudební vystoupení. www.mestosec.cz

turisticke_noviny_leto_2013.indd 5

02.05.13 11:42


léto 2013

strana 6 Dolní Morava Lázně Bohdaneč

PARDUBICE

Přelouč Heřmanův Městec Seč

Králíky Choceň

Vysoké Mýto Skuteč

Chrudim

Letohrad Ústí n. Orl.

Česká Třebová Lanškroun

Litomyšl Svitavy

Hlinsko Polička

Moravská Třebová

ORLICKÉ HORY ZAVÁDÍ JEDINEČNÝ MOTIVAČNÍ SYSTÉM MÁTE RÁDI ORLICKÉ HORY A PODORLICKO?

P

okud ano, tak by vás měl zajímat pilotní projekt jedinečného motivačního systému, který se zde nyní rozbíhá. Jde o to nabídnout „něco navíc“ všem, kteří jsou ochotni spolupracovat, ať už jde o místní podnikatele, obyvatele či návštěvníky. Na speciální kartu je možné čerpat různé slevy a  benefity, jejichž seznam můžete najít na webovém portále www.mojeorlickehory.cz. A to je přece důvod, proč do krásných Or-

LETNÍ SEZONA V DEŠTNÉM!

Žamberk

Holice

lických hor zavítat nebo se do nich i několikrát během roku vrátit, nemyslíte? Nabídka je tu opravdu pestrá, no, uznejte sami!

ORLICKÉ HORY A PODORLICKO

oznejte, že Orlické hory a Podorlicko jsou krásné i v létě! Můžete zde navštívit mnoho atraktivních památek i  zažít aktivní nebo odpočinkovou dovolenou. Zkuste třeba Kozí chlívek. Kde ho najdete? V Deštném v Orlických horách. A rozhodně se nebojte, že by tam o  vás nebylo příkladně postaráno. Kromě krásné restaurace s vůní české i staročeské kuchyně tu můžete vyzkoušet třeba masáže a aromatické koupele ve stylové dřevěné vaně či saunu a vířivku. Podobný komfort nabízí i hotel Alfa Resort, který myslí též na aktivní odpočinek. Čeká vás tu dobře vybavené fitness centrum, ale můžete si zde zahrát například stolní tenis, kulečník, elektrické šipky, tenis, volejbal, pétanque či ruské kuželky. www.kozichlivek.cz, www.hotel-alfa.cz

P

Milý návštěvníku regionu Orlické hory a Podorlicko, právě držíte v ruce vstupenku k nevšedním zážitkům. Mějte ji vždy u sebe a získávejte výhody. Které? To se dozvíte při návštěvě našeho nového webového portálu

hory.czz www.mojeorlickeh

Realizováno v rámci projektu Marketingová kampaĖ a podpora destinace Orlické hory a Podorlicko – 1 .þást

LÉTO A AKTIVNÍ TURISTIKA

Na čerstvého pečeného pstruha do Jablonného POKUD MÁTE RÁDI ČERSTVÉ RYBY, URČITĚ NAVŠTIVTE AREÁL PŘÍRODNÍHO KOUPALIŠTĚ V JABLONNÉM NAD ORLICÍ. OD KVĚTNA DO ZÁŘÍ ZDE MŮŽETE OCHUTNAT MÍSTNÍ SPECIALITU – ČERSTVÉHO PEČENÉHO PSTRUHA Z NEDALEKÝCH SÁDEK.

Pokud jste se rozhodli navštívit Orlické hory a Podorlicko v létě,

N

emusíte tu však jen mlsat, ale můžete zde také aktivně trávit svůj volný čas. K dispozici jsou dvě antuková hřiště na tenis, volejbal či nohejbal a dětské hřiště. Věřte, že areál je přímo ideálním místem pro vaši dovolenou strávenou v přírodě. Nabízí také ubytování v chatkách a sociální zázemí. www.jablonneno.cz

máme připravenou tu nejpestřejší nabídku. Cyklisté a bruslaři roztáčí svá kola v Orlickém cyklo-a in-line království, které nabízí jednu z nejkvalitnějších sítí cyklistických a in-line stezek a značených tras v České republice. Vodáci mají možnost sjíždět vodáckou řeku Orlici a navštívit krásná místa na jejím toku, která jsou známá hlavně díky pořadu Šumná města. Ti, co sportu zase tolik nedají, tráví v Orlických horách a Podorlicku svou klidnou dovolenou na venkově. Své dveře otvírají krásné, staré roubenky, na svazích se pase zvěř a celkově tu můžete načerpat chybějící klid a sílu.

Chcete vidět unikátní lékárnu? ZE ZAJÍMAVÉ EXPOZICE ROVNOU ZA UKÁZKAMI PRÁCE SE DŘEVEM.

B

udova žamberského muzea vypadá zvenčí malá, ale skrývá spoustu pokladů. Expozice představuje rozvoj lidových i uměleckých řemesel, ale najdete tu i celou řadu zajímavostí – novogotickou lékárnu, velké loutkové divadlo, raritou je třeba  pohyblivý betlém. Muzeum se podílí na kulturních

aktivitách města, nabízí výstavy, besedy a přednášky.V  červnu můžete přijet na Svátky dřeva, které jsou  letos zaměřené na sakrální plastiky, betlémy  a  anděly. O  prázdninách  bude otevřena výstava Z pověstí Českého ráje s kouzelnými bytostmi z řezbářské dílny Jarmily Haldové. www.muzeumzamberk.cz

JÍDELNÍČEK I PRO CYKLISTY!

P

ři výletu křížem krážem Orlickými horami na kole nesmíte po cestě vynechat zastávku v Hostinci U Hubálků v Kostelecké Lhotě, který leží na cyklotrase číslo 4360. Čeká tu na vás odlehčený jídelníček vhodný pro cyklisty či místní regionální speciality. Najdete zde také dvě venkovní zahrádky se stojany na bicykly i základní servis kol. www.uhubalku.cz

V HLAVNÍ ROLI WELLNESS HOTELY NA RYCHNOVSKU NABÍZEJÍ ROMANTICKÉ PROSTŘEDÍ.

C

hcete mít výhled do pohádkového místa a vychutnávat přitom celou řadu zajímavých výhod, jako je třeba nádherná příroda, příznivé klimatické podnebí a  léčivá voda? Tak zavítejte do Letoviska Studánka, vzdáleného jen kousek od Rychnova nad Kněžnou. Romantické prostředí, které skýtá přírodní park Les Včelný, už od 17. století přálo nejrůz-

nějším léčebným procedurám. A nejinak tomu je i dnes, kdy se tu můžete nechat hýčkat moderními wellness technologiemi. Odpočiňte si v bazénu a vířivce, při masážích nebo se vydejte pěšky do přírody, na koně či brusle. Nebo se zastavte přímo v  Rychnově nad Kněžnou v rodinném Wellness Hotelu Panorama. Jeho historie se začala psát už před rokem 1938 a po svém otevření v roce

1940 patřil mezi nejvýznamnější v regionu. Kromě wellness centra s  nerezovým bazénem a  vířivkou, saunou s  vyvíječem sněhu a službami nevidomého maséra tu můžete otestovat i  místní restauraci, jejíž specialitou je domácí žitný chléb, pečený podle původní receptury z 18. století. www.hotelpanorama.eu www.hotelstudanka.cz

DOPRAVA PRO VŠECHNY, RADIOBUS ORLICKÉ HORY A PODORLICKO SE MOHOU POCHLUBIT UNIKÁTNÍM DOPRAVNÍM SYSTÉMEM, A TO I PRO HANDICAPOVANÉ.

S

tačí využít Radiobus, který je schopen přepravit až čtyři vozíčkáře a má zabudovanou speciální vysouvací sedačku. Obsahuje také upravené lehátko, které se po vyjmutí šesti sedadel ukotví v podlaze.

turisticke_noviny_leto_2013.indd 6

A pokud do Orlických hor přijedete vlakem, vyzvedne vás po předchozím objednání v bezbariérových stanicích Česká Třebová, Choceň a Častolovice. www.mojeorlickehory.cz/pro-vsechny

02.05.13 11:42


ČESKOMORAVSKÉ POMEZÍ

léto 2013

strana 7

Bonus pas – knížka plná slev

Dolní Morava Lázně Bohdaneč

CHCETE SI UŽÍT TO NEJLEPŠÍ Z NABÍDKY TURISTICKÉ OBLASTI ČESKOMORAVSKÉ POMEZÍ A JEŠTĚ UŠETŘIT SPOUSTU PENĚZ? STAČÍ SI VYZVEDNOUT BONUS PAS A ZAČÍT ČERPAT ATRAKTIVNÍ SLEVY A VÝHODY, KTERÉ VÁM PŘINÁŠÍ.

V

slevové knížce najdete celkem padesát pět bonusů a slev, které poskytují hrady, zámky, muzea a  galerie, ale také informační centra, restaurace a  kavárny, sportovní a wellness zařízení. S Bonus pasem, který získáte v  informačních centrech regionu a  u  všech poskytovatelů slev, můžete ušetřit několik set korun, možná i více. Zá-

leží pouze na tom, kolik nabízených slev a výhod využijete. Chcete za zvýhodněnou cenu navštívit litomyšlský a  moravskotřebovský zámek, tajemný hrad Svojanov nebo unikátní poličské hradby, světničku Bohuslava Martinů či rozhledny Toulovcových maštalí? Projít se muzejními a  galerijními expozicemi ve Svitavách, Vysokém Mýtě, Poličce, Litomyš-

li nebo Moravské Třebové? Relaxovat na koupalištích, v bazénu či wellness centru, zahrát si squash a bowling nebo si dát něco dobrého k jídlu a pití? To vše, včetně slev na ubytování v mnoha hotelech a penzionech, vám přináší Bonus pas. Neváhejte a přijďte si pro svůj Bonus pas, slevové knížky budou vydávány pouze do vyčerpání zásob. www.ceskomoravskepomezi.cz

Heřmanův Městec Seč

Chrudim

Králíky Choceň

PARDUBICE

Přelouč

Žamberk

Holice

Vysoké Mýto

Skuteč

Letohrad Ústí n. Orl.

Česká Třebová Lanškroun

Litomyšl Svitavy

Hlinsko Polička

Moravská Třebová

Pivní slavnosti ve Svitavách VŠICHNI MILOVNÍCI ZLATAVÉHO MOKU JSOU ZVÁNI DO SVITAV.

V

tomto historickém městě Českomoravského pomezí se totiž v sobotu 13. července 2013, po loňské úspěšné premiéře, uskuteční další ročník pivních slavností. Během celého dne si budete moci pochutnat na nejrůznějších druzích piva a  pivních specialitách převážně z  produkce malých pivovarů. Ochuzeni nebudete ani o gurmánské požitky a připraven bude bohatý kulturní program. K poslechu a možná i k tanci zahraje několik hudebních skupin různých stylů. Pivní festival ve Svitavách přivítá také borce v  nominační soutěži mistrovství České republiky ve vaření kotlíkových gulášů a  jedlíky účastnící se soutěže

v pojídání bramborových knedlíků. Celá akce tedy slibuje nejen dobré jídlo a pití, ale také spoustu zajímavých zážitků. Přijeďte do Svitav – určitě nebudete litovat! www.svitavy.cz

Vydejte se do království včel ve svitavském muzeu

PROJDĚTE SE STALETÍMI PO CESTĚ OD RENESANCE K BAROKU JIŽ OD KVĚTNA SE V MORAVSKÉ TŘEBOVÉ MŮŽETE PROJÍT PO UNIKÁTNÍ STEZCE, KTERÁ VÁS PROVEDE STALETOU HISTORIÍ TÉTO RENESANČNÍ PERLY ČESKOMORAVSKÉHO POMEZÍ.

P

o prohlídce moravskotřebovského zámku, středověké mučírny a  alchymistické laboratoře se vydáte přes obnovené zámecké zahrady a  hradby po nejvýznamnějších renesančních a  barokních památkách ve městě. Z  historického centra města vás 1,4 kilometru dlouhá stezka zavede až na Křížový vrch s barokním sousoším Kalvárie. Zrekonstruovány byly také kaple na křížové cestě, lapidárium či Schody

VÍTE, CO VČELY DĚLAJÍ V JEDNOTLIVÝCH ROČNÍCH OBDOBÍCH? KTERÉ ROSTLINY JSOU PRO NĚ DŮLEŽITÉ A KTERÉ VČELÍ PRODUKTY MŮŽETE VYUŽÍT PRO SVÉ ZDRAVÍ?

O

dpovědi na tyto i mnohé další otázky najdete na unikátní výstavě Včela – základ života, kterou můžete od 8. června navštívit v Městském muzeu a galerii ve Svitavách. Názornou formou se dozvíte, jak se včely

mrtvých. Součástí stezky je i moderní, více než pět metrů vysoká „Brána času“ seznamující s  nejdůležitějšími milníky v historii Moravské Třebové. Cesta do renesance k  baroku bude slavnostně otevřena 11. května 2013. Můžete se těšit na divadelní představení pod širým nebem, komentované prohlídky, koncerty, hry pro děti i dospělé a mnohá další překvapení. www.moravskatrebova.cz

Na duševní bázně, v Litomyšli lázně TAK, JAKO JSOU KLASICKÉ LÁZNĚ ZAMĚŘENÉ NA LÉČBU A REKONVALESCENCI TĚLA, JE LITOMYŠL MÍSTEM, KDE LZE OBNOVIT SÍLY DUŠEVNÍ.

J

e to město neobyčejně kulturní a lázeňské... ovšem vodu tam nikdo nepije.” Těmito slovy popisuje ve svém Krvavém románu Litomyšl Josef Váchal. Ve smyslu jeho odkazu bychom vám rádi město Litomyšl představili ve zcela novém světle – jako první české lázně ducha. Cílem celé lázeňské koncepce je poukázat na bohatost a rozmanitost města „L“, které návštěvníkům nabízí širokou škálu možností trávení volného času a kde si můžete snadno vyléčit svoji duši. Mapa litomyšlského lázeňství obsahuje tři roviny – lázně těla, lázně ducha a lázně

pro oko. Pod hlavičkou lázně těla se skrývají vybraná sportovní a relaxační zařízení, jako lázně ducha jsou uvedeny litomyšlské galerie, výstavní prostory a kulturní stánky. Lázně pro oko přinášejí výběr z realizací současné architektury v Litomyšli. Celá Litomyšl je plná nejrůznějších inspirativních i  gurmánských pramenů. Lázeňská kolonáda je navíc „osázená“ neobvyklými lázeňskými lavičkami, jejichž výsledná podoba je dílem mnoha umělců zvučných jmen. Lázeňskou Litomyšl stojí za to vidět. www.lazneducha.cz

dělí, jak žijí a rozmnožují se. Podíváte se také do úlu a  zjistíte, jak se včelí domov v průběhu let vyvíjel. Interaktivní výstavu o  světě včel s  fotografiemi, obrazovými materiály, ukázkami včelařského nářadí i různých typů úlů si užijí malí i velcí. Svitavské muzeum vám ale nabízí i  další zajímavé expozice. Na výstavě Babiččino velké prádlo si prohlédnete jedinečnou sbírku praček, ždímaček, dřevěných plácaček, vyvařovacích kotlů a  dalších strojů a  nástrojů používaných k  praní. Vaše nejmenší určitě zaujme také pohádkový svitavský vyřezávaný betlém, který je vystaven poprvé po mnoha letech pobytu v depozitářích! www.svitavy.cz

Oživené prohlídky světničky Bohuslava Martinů VE DVOU PRÁZDNINOVÝCH TÝDNECH, OD 2. DO 7. ČERVENCE A OD 6. DO 11. SRPNA, ČEKAJÍ NA NÁVŠTĚVNÍKY POLIČKY SPECIÁLNÍ PROHLÍDKY RODNÉ SVĚTNIČKY BOHUSLAVA MARTINŮ VE VĚŽI KOSTELA SVATÉHO JAKUBA.

S

větnička je v provozu po  celou letní sezonu od dubna do října, ovšem při těchto speciálních prázdninových akcích návštěvníky na věži uvítá malý Bohuslav Martinů a jeho otec Ferdinand se sestrou Marií. Světnička bude oproti běžnému provozu více zabydlená a tak může mít každý pocit, jako kdyby tu jen před malou chvílí dobrosrdečný tatínek Ferdinand opravil boty, přísná maminka Karolina naškrobila tvrdé košilové manžety a sestra Mařenka nechala rozešité šaty. www.cbmpolicka.cz

Na pstruhy s Janem Werichem a Josefem Sodomkou ysoké Mýto proslavila v  první polovině 20. století rodinná firma Carrosserie Sodomka. Velkých úspěchů dosáhla ve 30. letech, kdy sbírala cenné vavříny na soutěžích elegance i autosalonech. Ve Vysokém Mýtě se karosovaly automobily mnoha známých značek a jezdily v nich významné osobnosti té doby. Když v roce 1932 přebíral Jan Werich jeden ze šesti unikátních Sodomkových kabrioletů, netušil, že mu město a řeka, která jím protéká, přiroste k  srdci. Werich byl totiž vášnivým rybářem a Loučná byla plná pstruhů. Ještě dnes pamětníci vzpomínají na jeho rybaření a  na posezení a  jeho vy-

V

turisticke_noviny_leto_2013.indd 7

právění v restauraci u  Tejnorů i  ve vinárně u Žižků. S Janem Werichem přijížděla do Vysokého Mýta řada osobností, jako například Ljuba Hermanová, Jiří Sovák, Miroslav Horníček nebo Karel Vlach. Nebýt ovšem krásného vozu od firmy Carrosserie Sodomka, stěží by slavný herec pstružnou řeku a Vysoké Mýto objevil. Na břehu Loučné stojí starý mlýn Jangelec, dnes penzion a restaurace, kde si, stejně jako kdysi Werich a jeho přátelé, můžete pochutnat na specialitách z pstruhů. www.vysoke-myto.cz www.penzion-jangelec.cz www.muzeum-myto.cz

02.05.13 11:42


léto 2013

strana 8 Dolní Morava Lázně Bohdaneč

PARDUBICE

Přelouč Heřmanův Městec Seč

Žamberk

Holice

Králíky Choceň

Vysoké Mýto Skuteč

Chrudim

Letohrad Ústí n. Orl.

Česká Třebová Lanškroun

Litomyšl Svitavy

Hlinsko Polička

Moravská Třebová

LANOVKOU NA BUKOVOU HORU ZA PÁR MINUT SKIPARK ČERVENÁ VODA NESPÍ ANI V LÉTĚ. CO VÁM MŮŽE NABÍDNOUT? KAŽDÝ VÍKEND JE TU V PROVOZU LANOVÁ DRÁHA, KTERÁ VÁS DOKÁŽE DOPRAVIT NA VRCHOL BUKOVÉ HORY ZA NECELÝCH ŠEST MINUT.

KRÁLICKÝ SNĚŽNÍK

TAM, KDE BYLY DOLY, JSOU DNES KRÁLÍKY TAM, KDE DŘÍVE BÝVALY DOLY, SE DNES NACHÁZÍ TÉMĚŘ PĚTITISÍCOVÉ MĚSTO KRÁLÍKY. VÍTE, ŽE PRVNÍ HISTORICKY DOLOŽENÁ ZMÍNKA O NĚM POCHÁZÍ UŽ Z ROKU 1357?

N

a jaké zajímavosti láká dnes? V bývalé radnici na náměstí je umístěna expozice zdejšího muzea. Připomíná historii města i  místní řezbářské školy. A  co ještě zde najdete? Velkou sbírku fauny – od malých broučků až po muflona.

Nedaleko odtud můžete navštívit barokně upravený kostel svatého Michaela Archanděla. Užitečná může být i zastávka v Dlouhé ulici, kde v jednom z opravených měšťanských domů sídlí regionální turistické informační centrum. www.kraliky.eu

M

ůžete tam vyrazit i s  kolem a pak využít některou ze zdejších oblíbených cyklotras. Ale klidně se „jen“ projděte po okolí, pokochejte se krásnými výhledy do krajiny a  nechte se svézt lanovkou zpět. Nebo se vydejte na delší pěší túru. Jako cíl cesty si můžete vybrat třeba rozhlednu na Suchém Vrchu nebo známou dělostřeleckou tvrz Bouda… www.skiparkcervenavoda.cz

POZNEJTE KRÁSY „STŘECHY EVROPY“! od vrcholem Králického Sněžníku vyvěrá pramen řeky Moravy. Je často považována za tepnu Moravy, přitom je zajímavé, že na historickém území Moravy nezačíná a ani nekončí. Pramení v severovýchodním cípu Čech, odkud protéká napříč severní, střední a jižní Moravou a posléze splývá až na slovenském území pod Děvínem s vodami Dunaje. K  nejzajímavějším partiím při řece Moravě patří její pramenná oblast, pohoří Králický Sněžník. Odtud bystřina stéká přík-

P

rým svahem do hlubokého údolí s obcemi a osadami Horní, Velká a Dolní Morava. Do údolí je krásný pohled přímo od pramene studánky, odkud většina turistů stoupá též na nedaleký vrchol vytvořený sutí z rozbořené polské rozhledny. Při pohledu z vrcholu i od pramene Moravy snad každého zaujme kuželovitý vrcholek na konci západního (hraničního) hřbetu pohoří. Nazývá se Klepý nebo Klepáč (údajně podle sypajících se „klapajících“ kamenů při chůzi).

Polští sousedé mu výstižně říkají Trojmořský vrch. Voda z jeho svahů totiž odtéká do tří moří. Východní svah odvodňuje Morava v úmoří Černého moře, na jižním svahu pramení Lipkovský potok tekoucí do blízké Tiché Orlice v úmoří Severního moře a ze západního svahu v  Polsku odtékají pramenné potůčky Kladské Nisy v úmoří Baltského moře. Tato geografická zvláštnost dala Králickému Sněžníku vzletné označení „střecha Evropy“. www.kralickysneznik.net

Jak vypadají schody, po nichž kráčel Ježíš ZAJÍMÁ VÁS, JAK VYPADAJÍ SCHODY, PO KTERÝCH JEŽÍŠ KRISTUS KRÁČEL K PILÁTOVI PONSKÉMU NA ODSOUZENÍ? ŘÍKÁTE SI, JAK SE JEJICH KOPIE V ORLICKÝCH HORÁCH LIŠÍ OD ORIGINÁLU V JERUZALÉMĚ?

P

řijeďte se podívat do Kláštera na Hoře Matky Boží u Králík. Kromě Kaple svatých schodů tu uvidíte i  nádherné ambity s  mnoha obrazy, sochami a kryptou, ale také nádvoří poutníků. A po-

ČISTÝ HORSKÝ VZDUCH A RAJSKÝ KLID JEN MÁLO JE MÍST JAKO TOTO. ZE ZDEJŠÍCH VRCHŮ, KRÁLICKÉHO SNĚŽNÍKU, JEŘÁBU NEBO SUCHÉHO VRCHU, DOHLÉDNETE K NEJVYŠŠÍ HOŘE MORAVY, PRADĚDU. A ZA DOBRÉ VIDITELNOSTI SI MŮŽETE VYCHUTNAT I ZÁPAD SLUNCE NAD SNĚŽKOU.

J

ako na dlani můžete vidět Kladskou rovinu na polské straně hranice i dlouhé pásmo Orlických hor. Podíváte-li se blíže, uvidíte vesničky v  údolích, staleté usedlosti rozeseté po pastvinách, zdravé lesy, věkovité stromy, remízky, aleje a uslyšíte zurčení křišťálově průzračných vod. Pod Králickým Sněžníkem začíná svou dalekou pouť několik významných řek plynoucí do třech moří. Do Černého plynou vody Moravy pramenící pod Králickým Sněžníkem, nebo Moravské Sázavy vytékající zpod Bukové hory. Tichá Orlice stékající z úbočí Jeřábu teče do Severního moře a tok Kladské Nisy směřuje k Baltu. Hranice tří evropských úmoří se sbíhají na vrchu Klepý. Čistý horský vzduch, malebná krajina, rajský klid, krásné rostliny a  vzácní živočichové, jako je například v celé Evropě ohrožený pták chřástal, to vše nabízí zdejší příroda. Ať už vyrazíte po husté síti značených tras pro pěší nebo cykloturisty, zajdete na houby, budete

turisticke_noviny_leto_2013.indd 8

PRŮVODCI V DOBOVÝCH UNIFORMÁCH I SE STYLOVOU VÝZBROJÍ NAVŠTIVTE OBLÍBENÉ SPOLEČNÉ VÍKENDY MUZEÍ A PAMÁTNÍKŮ V KRÁLICKÉ PEVNOSTNÍ OBLASTI! TY SE KONAJÍ OD DUBNA DO ŘÍJNA VĚTŠINOU POSLEDNÍ VÍKEND V MĚSÍCI. O CO PŘI NICH KRÁČÍ?

P

rovozovatelé otevřou muzea i mimo běžné zvyklosti, prodlouží obvyklou otevírací dobu a  připravují pro návštěvníky řadu atrakcí. Je při nich možné spatřit průvodce v dobových uniformách se stylovou výzbrojí a různé výstavy. Nechybí ani speciální prohlídkové trasy. Vojenské muzeum Králíky

šplhat po skalách, vznášet se na křídle nad krajinou, prohánět se v koňském sedle, odměnou vám bude zážitek z nádherného místa s  nezaměnitelným geniem loci.

zor! Od kláštera je skvostný výhled přímo na Králický Sněžník, údolí Moravy či úpatí Orlických hor. Nedaleko najdete i Mariánský pramen, rozhlednu Val či sochu rytíře Franty. www.kraliky-klaster.cz

pak předvádí těžkou a bojovou techniku v pohybu. A  kdy se společné víkendy konají? Od 27. do 28. dubna, od 25. do 26. května, od 29. do 30. června, od 27. do 28. července, od 16. do 18. srpna (při akci Cihelna 2013), od 28. do 29. září a od 26. do 28. října. www.kpo1938.cz

Možná se to na první pohled nezdá, ale takových míst, jako je kraj pod Králickým Sněžníkem, mnoho není. Vychutnejte si jeho kouzlo! www.kralickysneznik.net

02.05.13 11:43


léto 2013

KOUPÁNÍ

PŘIJEĎTE SE BAVIT I RELAXOVAT DO AQUAPARKU V MORAVSKÉ TŘEBOVÉ PŘÍJEMNÉ OSVĚŽENÍ I SPOUSTU ZÁBAVY NABÍZÍ V LETNÍCH MĚSÍCÍCH MORAVSKOTŘEBOVSKÝ AQUAPARK. MODERNÍ BAZÉNY S VYHŘÍVANOU VODOU DOPLŇUJE MNOHO ATRAKCÍ, NA KTERÝCH SE ROZHODNĚ NEBUDETE NUDIT.

K

hlavním lákadlům patří tobogán o délce 51 metrů, sedací lavice s celoplošnou vzduchovou masáží nebo houpací bazén. Mezi návštěvníky se oblibě těší i  téměř třicetimetrová skluzavka, vodní hřib, chrliče a stěnové trysky. V nabídce samozřejmě nechybí ani občerstvení s  příjemným posezením pro malé i velké. Pokud vám nestačí vodní radovánky, můžete si zahrát pétanque, stolní tenis nebo plážový volejbal. K  dispozici jsou i tenisové kurty. Aquapark můžete navští-

Mělice lákají i na písečné pláže áká vás čistá voda a  pláže z  jemného písku? Tak přijeďte do Marin kempu či Marin klubu, který najdete na malebném poloostrově uprostřed krásného písečného jezera Mělice nedaleko města Přelouč! V  kempu se můžete ubytovat ve stanech či karavanech. Nebo byste raději bydleli v  podkrovních pokojích či v  moderním penzionu? I to je možnost.

L

vit od května do září. V červnu, červenci a  srpnu nabízí prodlouženou provozní

Z Konopáče můžete vyrazit i na ryby DŘÍVE TU BÝVALY VYHLÁŠENÉ ELIŠČINY LÁZNĚ. DNES SE ZDE NACHÁZÍ UNIKÁTNÍ PŘÍRODNÍ KOUPALIŠTĚ S VÍCE NEŽ ŠEDESÁTIMETROVÝM TOBOGÁNEM A AUTOKEMP S CELOROČNÍM PROVOZEM. ANO, ŘEČ JE O KONOPÁČI.

P

okud netušíte, kde leží, tak věřte, že navazuje jihozápadně na Heřmanův Městec. Co nabízí? Klidné prostředí a všude kolem nádhernou pahorkatou krajinu na úpatí Železných hor. A  pro koho je kemp určen? Především k rekreaci pro rodiny s dětmi. Tak ho vyzkoušejte! Můžete si tu klidně zahrát i  nějaký sport, například nohejbal, volejbal, tenis nebo vybíjenou. K  dispozici je zde také půjčovna sportovních potřeb. A budete-li mít chuť, můžete si v přilehlých rybnících zkusit rybařit… www.zeleznehory-hm.cz

Odpočiňte si v přírodě! Třeba v sauně KOUPALIŠTĚ S NEVŠEDNÍM HŘIBEM CHCETE SI ODPOČINOUT A BÝT PŘITOM OBKLOPENI ČISTOU PŘÍRODOU? TAK ZAVÍTEJTE NA ÚPATÍ ŽELEZNÝCH HOR DO REKREAČNĚ-SPORTOVNÍHO AREÁLU TESLA V HORNÍM BRADLE. KDE HO NAJDETE?

N A určitě si nenechte ujít jízdu na vodních lyžích, wakeboardu nebo na kruhu či banánu. K občerstvení můžete využít malý bar se zastřešenou pergolou, vedle které je umístěné dětské hřiště s  trampolínou, prolézačkou či ping-pongový stůl. Děti jistě uvítají i dovádění na vodní skluzavce.

dobu s večerním koupáním do 21 hodin. www.moravskatrebova.cz

strana 9

achází se na břehu řeky Chrudimky nedaleko Sečské přehrady. Svou polohou a krajinou je vhodný pro pěší turistiku i  cykloturistiku. Samotný areál se může pochlubit vyhřívaným bazénem, který je vybaven i  protiproudy

a chrličem. Letošní nejvýznamnější novinkou jsou však služby wellness. Kromě bazénu s vířivkami a zážitkovými relaxačními sprchami a  tryskami nabízí nově i  finskou saunu, infra saunu a řadu dalších atrakcí. www.modrovic.cz

Pastvinská přehrada láká kempaře ZNÁTE ŠLECHTŮV PALOUK? JEŠTĚ NE! TAK JE NEJVYŠŠÍ ČAS TO NAPRAVIT!

V

ydejte se do podhůří Orlických hor, na Pastvinskou přehradu, do zdejšího autokempu, který je přímo u přehrady. Kromě ubytování ve vybavených chatkách, možnosti stanování i umístění karavanů nabízí rovněž

půjčovnu loděk a šlapadel. Můžete si do sytosti užít vodních radovánek, rybolovu nebo se vydat na výlety po okolí, kde na vás dýchne třeba vojenská historie či nádherná krajina… www.atcslechtuvpalouk.cz

CHCETE SE HEZKY SVLAŽIT VE VODĚ S PŘÍJEMNOU TEPLOTOU? TAK ZAVÍTEJTE NA KOUPALIŠTĚ V DOBRUŠCE, KTERÉ MÁ KROMĚ BAZÉNU TAKÉ DĚTSKÝ BAZÉNEK.

Č

ím je zajímavý? Tím, že má šestiúhelníkový tvar s nerezovým hřibem v jeho středu s přepadávající tekoucí vodou. Ale najdete tu mnohem víc atrakcí! Například dětský

koutek, hřiště na plážový volejbal, stolní tenis, pétanque či restauraci s terasou a kiosky s občerstvením, které určitě přijde k duhu… www.mestodobruska.cz

Sluneční pláž s vlnobitím a tobogánem ZAPLAVAT SI, POBAVIT SE, ZACVIČIT SI NEBO PŘÍJEMNĚ RELAXOVAT MŮŽETE V NOVĚ ZREKONSTRUOVANÉM AQUACENTRU V PARDUBICÍCH. NEBO VÁS LÁKÁ SPÍŠE SLUNEČNÍ PLÁŽ?

V

letních měsících tu najdete víceúčelový bazén se skvělými atrakcemi. Jaké patří mezi nejoblíbenější? Skluzavka či téměř stometrový tobogán. Využít můžete i chrliče, šplhací síť, vlnobití či vodní

masážní lůžka. Na své si tu přijdou také nejmenší. Ti se mohou vyřádit v brouzdališti se skluzavkami a pumpou s otočným vědrem. Hezky si pohrají rovněž na dětském hřišti či pískovišti… www.aquapce.cz

Ani milovníci tenisu, volejbalu či badmintonu nebo jiných míčových her tu nepřijdou zkrátka! Vyžít se mohou na kurtu, jenž je součástí Marin klubu. Takže, vzhůru do Mělic! www.waterski.cz

Koupání v největší české přírodní plovárně pro celou rodinu ysokomýtská Tyršova veřejná plovárna je opravdovým rájem pro všechny generace. Sedm tisíc metrů čtverečních vodní plochy s  udržovanými trávníky a  vzrostlými stromy kolem ní skýtá návštěvníkům velký prostor pro nerušené sportovní vyžití i pro odpočinek. Představte si, že plovárna pojme najednou bez problémů 2 500 návštěvníků! Kromě vodních atrakcí – tobogánu, skokanského můstku a skluzavek – je zde pestrá nabídka dalších aktivit. Zahrát si můžete plážový volejbal, stolní tenis, nohejbal, fotbálek, minigolf, pétanque či

V

turisticke_noviny_leto_2013.indd 9

ruské kuželky. Děti se jistě zabaví na pískovišti či dalších atrakcích. A kdo se chce občerstvit, může posedět v  restauraci u  pavilonu, který svým stylem připomíná český film Rozmarné léto. Pavilon, který je nyní kulturní památkou, byl vybudován v  roce 1931 pro celonárodní výstavu tělesné kultury a  patří k  příkladům konstruktivisticko-funkcionalistické etapy ve vývoji české architektury. Plovárna je otevřena od května do září, denně od 9 do 19 hodin. www.vysoke-myto.cz www.tsvmyto.cz/plovarna

02.05.13 11:43


léto 2013

strana 10

Kolem nejprudší sjezdovky v republice ydejte se na sedmnáct kilometrů dlouhou, středně náročnou trasu s  celkovým převýšením 350 metrů! Zavede vás z  Dolní Lipky poblíž patrně nejprudší sjezdovky v  České republice v  Dolní Moravě k  vrcholu, který leží na hlavním evropském rozvodí do Červeného Potoka. A mimochodem, jen tak pro pořádek, nese název Klepý… www.kralickysneznik.net

V

Z Třemošnice na kole podél Doubravy

AKTIVNÍ ODPOČINEK A CYKLOVÝLETY

Projeďte si Železnohorský region PROJEĎTE SI NA KOLE ŽELEZNOHORSKÝ REGION! KDE LEŽÍ? NA ÚZEMÍ NÁRODNÍHO GEOPARKU ŽELEZNÉ HORY. A ČÍM VÁS MŮŽE OKOUZLIT?

VYDEJTE SE Z TŘEMOŠNICE NA DESETIKILOMETROVÝ VÝLET PO OKOLÍ! MŮŽETE VYRAZIT PŘES MLADOTICE, KNĚŽICE, PAŘÍŽOVSKOU PŘEHRADU PODÉL ŘEKY DOUBRAVY ZPĚT.

A

co vás čeká na trase? Tak například Berlova vápenka v Závratci u Třemošnice. Je to cenná technická kulturní památka, která dokládá místní průmyslovou tradici a historii. Při-

POZNEJTE RŮŽENEC NA VLASTNÍ NOHY! CHCETE POZNAT RŮŽENEC NA VLASTNÍ… NOHY? TAK VYZKOUŠEJTE CYKLISTICKOU TRASU Z CHOCEŇSKÉHO PŘÍRODNÍHO PARKU PELINY DO POUTNÍHO MÍSTA HOMOL.

T

ato trasa vás provede dvěma typickými podhorskými fenomény. Spatříte soutok obou Orlic – Tiché a Divoké – a vystoupáte blíže k nebesům po svatých schodech na unikátní poutní místo. Část tras vede po nezpevněných cestách, část tvoří asfaltové cesty a nefrekventované silnice. Z Chocně vyjedete hlubokými lesy, které vás budou provázet až k  soutoku řek. Budete projíždět okolo typických písníků a čeká vás i  stoupání. Největší k  rozhledně Vrbici, která však rozhodně stojí za to.

bližuje evropskou raritu – 150 let starou výrobu vápence, k níž vedla pět kilometrů dlouhá lanovka. Výstavu doprovázejí expozice mapující minerály v okolí, jež sloužily jako surovina pro výrobu. U vápenky ve stodole je pak nově vybudované Zemědělské muzeum, kde nadšenci z  Třemošnice a  okolí nashromáždili staré zemědělské stroje i  předměty ze starých chalup, jako jsou hrnce, nářadí apod. Za pozornost stojí i  Pařížovská přehrada, která je technickou památkou. Mimochodem, víte, že hráz je postavena z lomového kamene a  má tvar trojúhelníku? A  rada na závěr: určitě si vychutnejte projížďku podél řeky Doubravy, je to nádhera! www.tremosnice.cz

P

estrá krajina zde přechází od polabských písníků, rybníků, potůčků a říček přes zvlněné podhůří s  bohatým výskytem smíšených lesů až po nádherné vrcholky Železných hor. Tento malebný kraj můžete začít poznávat třeba od židovské synagogy v  Heřmanově Městci. Odtud se vydejte na osmikilometrovou cestu nenáročným

Se skřítkem Hugem po Hřebečských důlních stezkách Moravské Třebové nenajdete jen renesanční zámek, středověkou mučírnu nebo Muzeum egyptské princezny. Malebná krajina v okolí přímo vybízí k vyjížďce na kole či pěší procházce. Vydat se můžete na rozhlednu Pastýřka tyčící se nad městem nebo k  nově vybudovaným Hřebečským důlním stezkám. Blízkou

V

i dávnou historií hornictví na Hřebečsku vás po unikátní síti stezek pro pěší i cyklisty provede důlní skřítek Hugo. Během výletu objevíte rozhlednu v  podobě těžební věže na Strážném vrchu, makety starých důlních děl, odpočívadla a vyhlídkové plošiny s jedinečným výhledem na Králický Sněžník nebo Jeseníky. Milovníci

SPATŘÍTE SOUTOK OBOU ORLIC – TICHÉ A DIVOKÉ – A VYSTOUPÁTE BLÍŽE K NEBESŮM PO SVATÝCH SCHODECH...

PŘES OBŘÍ POSTELE DO KLADRUB POKUD MÁTE RÁDI JÍZDU NA KOLE, MÁME PRO VÁS TIP NA VÝLET PO PARDUBICKU.

V

ydejte se z Chvaletic kolem žulových skalních útvarů Obří postele do Zdechovic, dál přes Řečany nad Labem až za koňmi do Kladrub. Startovním bodem jsou Chvaletice (1), původně hornické město v nejsevernějším výběžku Železných hor. Odtud pojedete směrem na Zdechovice (2). V lesích nad obcí se nacházejí žulové útvary nazvané Obří postele. Ve Zdechovicích láká k  prohlídce středověká tvrz ze 14. století, na návsi pak kostel svatého Petra a Pavla. Původně renesanční zámek, přestavěný ve stylu baroka, je veřejnosti bohužel nepřístupný.

turisticke_noviny_leto_2013.indd 10

Cestou kolem rybníků přijedeme do Řečan nad Labem (3). Hlavní pozoruhodností je zde románský kostel Panny Marie, stojící na místě, kde se podle pověsti nacházelo pohanské pohřebiště. Dalším cílem naší cesty jsou Kladruby nad Labem (4) – obec, kde se nachází národní kulturní památka. Jde o Národní hřebčín Kladruby nad Labem, nejstarší hřebčín na světě, založený roku 1563. Hřebčín je již od 16. století domovem ušlechtilých starokladrubských koní. Z Kladrub se přes obec Hlavečník můžeme vrátit zpět do Chvaletic, kde 26 kilometrů dlouhá trasa končí. www.pardubicko.info

terénem směrem k autokempu Konopáč. Odtud zamiřte do Kostelce u  Heřmanova Městce, kde můžete vidět třeba místní kostel svatého Petra a Pavla. A co cíl vaší cesty? Tím může být třeba arboretum v Heřmanově Městci, které je volně přístupné a nachází se zde takřka tři desítky druhů nejrůznějších stromů. www.zeleznohorsky-region.cz

NA KOLE OKOLO PASTVINSKÉ PŘEHRADY áká vás výlet na kole okolo Pastvinské přehrady? Na této pohodové, 35 kilometrů dlouhé trase, která je vedená z velké části v přírodním terénu, na vás čekají nádherné pohledy na samotnou přehradu, ale i malebná údolí s lesy a loukami. A  jen tak mimochodem: celkem vystoupáte o 720 výškových metrů. Začít můžete v  Areálu aktivní turistiky Pod Černým lesem v  Žamberku. Odtud naberte směr Líšnice, Nekoř, pak Klášterec nad Orlicí a podél pravého břehu Pastvinské přehrady zpět na Nekoř, obec Šedivec a Letohrad znovu na Žamberk. Věřte, bude to zážitek! www.obecpastviny.cz

techniky zjistí, jak byly budovány portály štol – vstupy do podzemí nebo kolika kolejemi byl osazen důl Hugo Karel. Při poznávání Hřebečských důlních stezek neopomeňte ani návštěvu Mladějovské úzkokolejky a průmyslového muzea. Kluci i  tatínkové si zde prohlédnou různé typy parních i motorových lokomotiv, drezín, ale i motocyklů a stavební či zemědělské techniky. Od května do září jsou pro vás o sobotách připraveny projížďky vláčkem taženým parní lokomotivou, které vás přiblíží k bývalým dolům na Hřebči. V srpnu by si pak milovníci vojenské historie neměli nechat ujít tradiční akci s  názvem Mladějov – Blosdorf 1915, jejíž součástí je také rekonstrukce bitvy z první světové války a speciální jízdy na úzkorozchodné dráze. www.hrebecskedulnistezky.cz www.mladejov.cz

NA DISCGOLF DO SVITAV VÍTE, CO JE TO DISCGOLF? NOVÁ, DYNAMICKY SE ROZVÍJEJÍCÍ SPORTOVNÍ A VOLNOČASOVÁ DISCIPLÍNA, SI RYCHLE ZÍSKÁVÁ MNOHO PŘÍZNIVCŮ PO CELÉM SVĚTĚ.

L

P

rincip hry je podobný klasickému golfu – cílem je co nejmenší počet hodů potřebných k umístění létajícího disku do kovového koše. Pokud si chcete DiscGolf zahrát a užít si spoustu zábavy, přijeďte do Svitav, kde pro vás bude od června v provozu speciální hřiště. Vstup na hřiště bude volný a disky si můžete vypůjčit v informačním centru. Lze si však také přinést vlastní klasický létající talíř. Tak neváhejte, hra je vhodná pro dospělé i děti. Pokud rádi trávíte svůj volný čas aktivně, můžete ve Svitavách také zavítat do lesního rekreačního areálu Brand. Nedaleko rekre-

ačního rybníka Rosnička je pro vás vybudována dvoukilometrová fitness stezka, která prochází deseti stanovišti opatřenými jednoduchými cvičebními prvky, zaměřenými na rodinné cvičení zábavnou formou. Dvanáctikilometrová cyklostezka je vedena výhradně lesem. Součástí areálu je také venkovní posilovna, kterou využijí jak dospělí, tak i děti či senioři. Projít si zde můžete také část naučné stezky „K pramenům řeky Svitavy“, kde se na jednotlivých stanovištích dozvíte zajímavé informace o  lese a  přírodě vůbec a vaše děti potěší interaktivní prvky. www.svitavy.cz

02.05.13 11:43


AKTIVNÍ ODPOČINEK A CYKLOVÝLETY

léto 2013

ADRENALINOVÉ JÍZDY NA AUTODROMU VE VYSOKÉM MÝTĚ

strana 11

Na „chopperu“ se sedlem proklatě nízko… UŽ JSTE NĚKDY JELI NA DOWNHILL KÁRÁCH NEBO KOLOBĚŽKÁCH? ŽE NEMÁTE PONĚTÍ, O ČEM JE ŘEČ? JSOU TO SPECIÁLNÍ STROJE, NA KTERÝCH SE DÁT SJET I SJEZDOVKA.

K

ára je speciální tříkolka, „chopper“ se sedadlem proklatě nízko. Na něm se vyvezete nahoru na svah a dolů už to jede samo. Slabší povahy prý cestou dolů i brzdí… A co ta koloběžka? Ač tomu název neodpovídá, není zase tak malá. Je to pořádná mašina s velkými koly. Ostatně, jezdit na ní může pouze osoba starší 12 let a vyšší než 140 centimetrů.

ilovníky rychlosti a vůně motorů láká Autodrom ve Vysokém Mýtě na opravdové adrenalinové zážitky. Můžete zažít vzrušení při sledování motokárových a  motocyklových závodů, které se zde konají téměř každý víkend od dubna do konce září. Ovšem ten správný „adrenalin“ nejlépe zažijete, když si půjčíte motokáru a  projedete se na jednom ze dvou okruhů. Kromě motokár si zde můžete zapůjčit rovněž

M

čtyřkolku, buginu či vznášedlo. Na své si přijdou také děti, pro které jsou k dispozici malé čtyřkolky. A  pokud se chcete třeba jen přesvědčit o  svých řidičských schopnostech, přihlaste se do jednoho z  mnoha jednodenních i  vícedenních kurzů bezpečné jízdy. Možná vás překvapí, jak málo víte o tom, jak zvládnout automobil ve výjimečných situacích. www.vysoke-myto.cz www.autodromvmyto.cz

CYKLOVÝLET DO ČESKÝCH VERSAILLES VYDEJTE SE Z VYSOKÉHO MÝTA DO NOVÝCH HRADŮ PO JEDNÉ Z NEJHEZČÍCH CYKLOTRAS V REGIONU. ČEKÁ VÁS VÝLET MÍRNĚ KOPCOVITOU MALEBNOU KRAJINOU S ČASTÝM STOUPÁNÍM A KLESÁNÍM.

N

ež ale šlápnete do pedálů, nezapomeňte si prohlédnout historické centrum Vysokého Mýta se starobylými bránami a věžemi, největším čtvercovým náměstím u  nás a chrámem svatého Vavřince s unikátní secesní výzdobou. Za návštěvu stojí také místní muzeum s  expozicí automobilových elegánů v čele s kabrioletem Aero 50 Dynamik. Cestu do Nových Hradů vám zpestří zajímavé vyhlídky do kraje a  zastávka v  nedalekém Knířově, kde stojí proslulý poutní kostel Zvěstování Panny Marie. V  kouzelném novohradském údolí navštívíte komplex rokokového zámku,

Ale jinak je ježdění na kárách a koloběžkách ideální zábava pro skupiny teenagerů, táty od rodin, ale také maminky či babičky. Nevěříte? Přijeďte se sami přesvědčit do Skiareálu Přívrat. Kde ho najdete? V  předhůří Orlických hor, 10 kilometrů od Ústí nad Orlicí, 6 od České Třebové a 14 kilometrů od Litomyšle. www.ski-privrat.cz

ZÁBAVA MŮŽE ZAČÍT! JE TU LASER GAME řijďte si zahrát akční adrenalinovou hru zvanou Laser Game! Jde o bezbolestnou formu paintballu či airsoftu. Odehrává se v  uzavřené tmavé aréně, která má kapacitu šest až deset hráčů. Soupeří spolu dva týmy. Jejich cílem je za patnáct minut nasbírat co nejvíce bodů za zásah protivníka. Vyhrává družstvo s  vyšším celkovým skóre. Dá se ale samozřejmě

P

zjistit i to, kdo koho zasáhl. A aby to hráči neměli zas tak lehké, čekají na ně nejrůznější překážky a bonusy. Jedinečný zážitek, který pohltil spoustu příznivců, můžete okusit v pardubické Laser Game aréně. Kde ji najdete? V ulici Jiřího z Poděbrad, čp. 2593. Tak na co ještě čekáte? Zábava může začít! www.lasergamepardubice.cz

PROZKOUMEJTE BETONOVOU HRANICI ydejte se prozkoumat, jaké zajímavosti nabízejí naučné stezky v Králické pevnostní oblasti! Tou nejrozsáhlejší je ta, která nese název Betonová hranice. Měří patnáct kilometrů. Její začátek a  konec leží v  Mladkově a  trasy vedou k  Muzeu československého opevnění – dělostřelecké tvrzi Bouda.

V

Naučná stezka Vojenské historie – Králíky propojuje Velké náměstí v Králíkách s Muzeem opevnění – dělostřeleckou tvrzí Hůrka. Prochází kolem bojových objektů této tvrze. Sestupuje k Vojenskému muzeu Králíky a k Muzeu československého opevnění z let 1935 až 1938 – pěchotnímu srubu K – S 14 „U Cihelny“. www.kpo1938.cz

CHCETE BÝT MAZÁKEM TANKOVÉHO PRAPORU?

hcete být mazákem tankového praporu? Tak si vyzkoušejte sami na vlastní kůži, jaké to je řídit tank! Nebojte se, že byste nevěděli, co máte dělat. O vaši bezpečnost se bude starat zkušený vyškolený instruktor. Nebo vás přitahuje spíše laserová střelnice či lanové centrum? Tak přijeďte do areálu Tank Power v Přelouči, který nabízí více než tři desítky lákavých programů určených pro skupiny i jednotlivce, sportovce i nesportovce, zkrátka pro každého.

C

hospodářských budov a zahrad ve francouzském stylu, který téměř jako bájný pták Fénix povstal v uplynulých dvou desetiletích z pomyslného popela devastace. Zámek pro svůj půvab a  podobnost získal přízvisko „české Versailles“. Dnes je centrem turistických, cykloturistických výletů i společenských akcí. Zámek nabízí stylové interiéry, restauraci, cukrárnu a v původní barokní sýpce také První české muzeum cyklistiky. Prohlédnout si můžete i  novou Galerii anglických klobouků nebo bloudit přírodním labyrintem v zámecké zahradě. www.vysoke-myto.cz www.nove-hrady.cz/zamek

DO ŘÍČEK NA KOLE ČI S KOLOBĚŽKOU SPOUSTA ZAJÍMAVÉHO VYŽITÍ ČEKÁ I V LÉTĚ NA RODINY A NADŠENÉ SPORTOVCE VE SKI CENTRU ŘÍČKY V ORLICKÝCH HORÁCH.

O

d druhé poloviny června do první půlky září bude v provozu čtyřsedačková lanovka, která vás vyveze až na hřeben Orlických hor i  s  kolem, nebo zapůjčenou terénní károu či koloběžkou. Využít tu můžete také víceúčelové hřiště s umělým povrchem, houpačku pro děti, občerstvení a další atrakce. A nezapomeňte ani na úžasnou vyhlídku. www.skiricky.cz

Asi budete překvapeni, kolik vojenské techniky v areálu uvidíte. Věřte, že jí tu je skutečně požehnaně. Nudit se tu tedy rozhodně nebudete… www.tankpower.cz

ZAVĚSTE SE DO KORUN STROMŮ NA PODHŮŘE hcete si odpočinout od každodenního stresu? Vydejte se do přírody a  zažijte adrenalin v  Rekreačních lesích Podhůra. Kde leží? Nedaleko Chrudimi! A co všechno v nich najdete? Tak například lesní tělocvičnu, kryté ohniště či rozhlednu Báru. Ale můžete se tu také zavěsit do korun stromů a užívat si v lanovém parku. Ten je složen ze dvou různě obtížných okruhů. Má dvě desítky překážek o délce více než 200 metrů ve výšce od deseti do tří metrů. A pokud s sebou přivezete i drobotinu, tak věřte, že i ta se tu báječně vyřádí. Třeba v  dětském lanovém parku, který se skládá celkem z devíti překážek. Je určen pro caparty od tří do deseti let. www.podhura.cz

C

PEKLÁK LÁKÁ I NA LANOVÝ PARK NA KOMPLETNĚ ZRENOVOVANÝ LANOVÝ PARK A BIKE PARK S PŮJČOVNOU KOL A NOVĚ I HORSKÝCH TROJKOLEK SE MŮŽETE TĚŠIT V LÉTĚ V ČESKOTŘEBOVSKÉM AREÁLU PEKLÁK.

Z

ajímá vás, co nabízí Bike park? Tratě různých obtížností – od těch pro zkušené downhill ridery, se spoustou skoků a klopených zatáček, až po ty, které jsou určeny spíše začátečníkům. A kde najdete Lanový park? Ten je umístěn v  krásném přírodním prostředí s překážkami na živých stromech ve výšce od dvou do čtrnácti metrů. A pozor, má přejezd přes sjezdovku a můžete v něm využít až 33 překážek! www.peklak.cz

turisticke_noviny_leto_2013.indd 11

02.05.13 11:43


léto 2013

strana 12

Odkud se díval na tabuli Bohuslav Martinů?

RODINY S DĚTMI

Spousta zábavy pod Sněžníkem

UŽIJTE SI POLIČKU S DĚTMI! POKUD CHCETE NAHLÉDNOUT DO HLUBIN ŠTUDÁKOVY DUŠE, NEMĚLI BYSTE SI NECHAT UJÍT VÝSTAVU ŠKOLA ZÁKLAD ŽIVOTA. KDY A KDE? OD 23. DUBNA DO 1. ZÁŘÍ VE TŘÍDĚ BOHUSLAVA MARTINŮ.

T

u mnozí znají jako kulisu pro krátkodobé, tematicky zaměřené výstavy. Ne každý si ovšem v tu chvíli uvědomí, že se nachází v jedné ze tříd bývalé chlapecké měšťanské školy a možná sedí na místě, odkud kdysi poslouchal výklad pana učitele malý Bohuslav Martinů. Ponechme tedy tentokrát vyniknout kouzlo onoho původního prostoru, doplněného o  dobové vybavení a  vyučovací pomůcky. Součástí třídy bude přírodopisný kabinet

Vyjeďte si na koni v Kovářově! hcete si vyjet na koni? Jedinečnou šanci máte v  ranchi Kovářov, který leží asi dva kilometry od Seče u Chrudimi. Vyjížďku zde může absolvovat jak úplný začátečník, tak i zkušený jezdec, pokud je mu více než dvanáct let. Mladší tu povozí u stájí. Tak neváhejte a přijeďte otestovat, jaký je ten nejkrásnější pohled na světě – tedy ze sedla koně… www.kovarov.info

C

plný praktických předmětů, které používali učitelé pro doplnění svého výkladu, aby žáci lépe porozuměli živočišnému a rostlinnému světu. Přeneseme se o více než sto let zpět do jedné z vyučovacích hodin, v níž se dozvíte, jak vypadala výuka, co se děti učily, jaké byly tresty pro zlobivé žáky a mnoho dalších zajímavostí. Usednete do  školních škamen a  zkusíte se  podepsat  úhledným krasopisem na  břidlicové tabulky. Nebo se s  dětmi můžete vypravit do výstavních sálů

Městské galerie. Tam bude od 30. dubna do 1. září k vidění výstava kresleného světa Jiřího Šalamouna. Tento český výtvarník, ilustrátor, autor kreslených filmů a plakátů se proslavil díky příběhům Maxipsa Fíka. A pokud patříte mezi ty, co si rádi hrají, určitě si nenechte ujít výstavu s názvem Něco pro kluky, něco pro holky. Ve velkém výstavním sále Centra Bohuslava Martinů se odehraje od 21. května do 1. září. Víte, co otevírá bránu do světa dětských her? Hračka. A čas letních prázdnin přibližuje další z hravých výstav, která je určena pro kluky a holky jako odměna za celoroční školní píli. Jde o soubor hraček rozvíjejících umělecké schopnosti, cit, fantazii, hrubou a  jemnou motoriku, představivost, logické myšlení nebo strategii. Těšit se můžete na velkou kolekci historických hraček i soudobou produkci vybraných českých výrobců. Neoddělitelnou součástí instalace budou opět tematické koutky, kde si děti mohou mnohé vyzkoušet a pohrát si. www.policka.org

žijte si spoustu zábavy přímo pod vrcholem Králického Sněžníku! Přijeďte do unikátního areálu v Dolní Moravě, který se může pochlubit jednou z nejzajímavějších bobových drah v  republice. A  což takhle otestovat unikátní lanový park, jenž nabízí spoustu zábavy, dobrodružství, adrenalinu a  nezapomenutelných zážitků. Ti nejmenší se mohou vyřádit v  dětském parku, kde je k  dispozici mimo jiné i  nafukovací hrad se skluzavkou, kolotoč a  především trampolína. V  areálu si mů-

U

žete vyzkoušet také DiscGolf. Místo míčků a holí používaných v golfu jsou při této hře třeba plastové talíře, disky (frisbee), které jsou dostupné v  různých tvarech a  váze a mají tedy různé letové vlastnosti. A nebo dáte raději přednost Powerfanu, inteligentní mašince na výrobu adrenalinu, který se vám určitě vyplaví během volného pádu, aniž byste museli otevřít padák nebo být přivázáni za nohy k bungee gumě? Atraktivní může být i  cesta lanovkou… www.dolnimorava.cz

NAJDĚTE RÁJ SRDCE V BRANDÝSE! Bubákov a Pohádkov na zámku Potštejn CHCETE POZNAT LABYRINT SVĚTA A RÁJ SRDCE?

M

áte jedinečnou příležitost v Brandýse nad Labem, kde v letech 1622 až 1625 pobýval sám autor slavné knihy – „Učitel národů“ Jan Amos Komenský. Přírodní bludiště má rozměry 35 x 35 metrů

a v jeho středu se skrývá objekt symbolizující ráj srdce. Habrový labyrint bude přístupný o víkendech od začátku května do konce září, o letních prázdninách pak každý den. www.brandys-ve-svete.cz

PROTOŽE JE POTŠTEJNSKÁ HISTORIE ÚZCE SPJATÁ SE ZNÁMÝMI OSOBNOSTMI, JAKO JE KAREL IV., JAN LUCEMBURSKÝ A TŘEBA I LOUPEŽIVÝ MIKULÁŠ A KŘIVOHUBÝ JEŽEK, ZVE ZÁMEK POTŠTEJN DO SVÉHO SKLEPENÍ.

N

a odvážlivce čeká nezapomenutelný strašidelný zážitek s názvem Bubákov. Ze všech expozic je právě tato tou nejoblíbenější. Kdo by se přece jen v Bubákově bál, může navštívit pohádkové bludiště, Pohádkov. Tato kouzelná interaktivní expozice pro děti od jednoho roku je nabádá k  hledání deseti zakletých pohádek. Když je malí návštěv-

níci odtajní, budou odměněni. Pohodovou zámeckou atmosféru završí návštěva stylové zámecké cukrárny, která nabízí domácí zákusky vyrobené zámeckou cukrářkou Evelínou. Ochutnat tu můžete i vynikající poháry, kávu z Frolíkovy ruční pražírny či pravou horkou čokoládu. Dobové kostýmy jsou samozřejmostí. www.zamekpotstejn.cz

Muzeum domečků, panenek a hraček Litomyšl NAJDĚTE KLÍČE DOBRÁ ZPRÁVA PRO MALÉ HOLČIČKY A KLUKY I DALŠÍ MILOVNÍKY K CHRUDIMSKÉMU HRAČEK PŘICHÁZÍ Z LITOMYŠLE. SBĚRATELKA DOBROMILA FILOVÁ ZDE POKLADU! OTEVŘELA SOUKROMÉ MUZEUM DOMEČKŮ, PANENEK A HRAČEK.

N ŠATLAVU PARDUBICKÉHO MÁZHAUSU OBÝVAJÍ DINOSAUŘI ŠATLAVA, PODZEMNÍ VÝSTAVNÍ PROSTOR PARDUBICKÉHO MÁZHAUSU, SE OD 3. DUBNA PROMĚNILA V PRAVĚKOU ŽIVOČIŠNOU ŘÍŠI PLNOU DINOSAURŮ.

D

inosauři kralovali naší planetě v období druhohor přes 134 milionů let. Výstava v  Šatlavě se snaží dětem hravou výtvarnou formou ukázat, kdy a jak pravěká stvoření žila, jak vypadala a  s  čím vším se musela ve své době potýkat. Děti i dospělí zde mohou zhlédnout desítky realistických modelů těchto uhrančivých prehistorických stvoření v několika různých prostředích i situacích. Obdivovat děti mohou jak dravé dinosaury uprostřed zuřivých soubojů na život a na smrt, tak i výjevy ze života

turisticke_noviny_leto_2013.indd 12

ajdete jej na zámeckém návrší, v tzv. novém pivovaru, kousek od zámku. „V našem muzeu máme panenky od roku 1840 do dnešní doby společně s  jejich domečky se zařízením,“ láká Dobromila Filová a vypočítává: „Panenek, včetně obyvatelek domečků, máme kolem šesti set a domečků víc jak sto. V muzeu si prohlédnete rovněž průřez historickým vývojem hraček a také hračky pro pány kluky – autíčka, vláčky, cirkus, kolotoče, stejně jako

obchody, školy a hospodu Veselka“. Muzeum je určeno především pro rodiny s dětmi, školy a školky, ale také sběratele a milovníky starých věcí. Zkrátka pro všechny, kteří si chtějí vzpomenout na své dětství. Expozici můžete v  sezoně navštívit od pondělí do soboty od 10 do 18 hodin, v neděli od 13 do 18 hodin. Mimo sezonu bude mít muzeum otevřeno podle zájmu, o svátcích po telefonické domluvě. www.muzeum-domecku-panenek.cz

ajděte tři klíče k chrudimskému pokladu! Jak? Zapojte se do hledání pokladu v  rámci projektu Chrudim – město tří muzeí, který sdružuje Regionální muzeum, Muzeum barokních soch a  Muzeum loutkářských kultur. A v čem je gól? Když si zakoupíte dvoudenní společnou vstupenku, získáte zdarma průvodce hrou, v  níž budete plnit různé úkoly. Po návštěvě každého muzea získáte klíč a  až je budete mít všechny, můžete odemknout chrudimský poklad a odhalit jeho tajemství. www.mesto3muzei.cz

N

býložravých druhů, hynoucích například v proudech žhavé lávy velké zářící sopky. Součástí expozice je i noční scenérie s jezírkem a vodopádem, kde se oddávají radovánkám vodní druhy těchto plazů. Dozvíte se také o události, která byla zřejmě příčinou zániku této jedinečné živočišné skupiny. Dle mínění vědců se tento osudový okamžik odehrál pravděpodobně na konci období křídy… Výstavu Dinosauři můžete navštívit se svými dětmi i během letních prázdnin. www.mazhaus.eu

02.05.13 11:43


léto 2013

KULTURA

VAMBERK? V hlavní roli krajka áte rádi krajku? Tak to byste neměli chybět od 28. do 30. června ve Vamberku. Proč? V tyto dny se zde totiž konají VII. Krajkářské slavnosti. A co na nich bude k  vidění? Snad vše, na co si v  souvislosti s touto unikátní textilií vzpomenete. Aby ne, když Vamberk ležící nedaleko Rychnova nad Kněžnou, v  podhůří Orlických hor na řece Zdobnici, je hlavním městem krajky… www.vamberk-city.cz

M

strana 13

Svitavský TOP týden si nenechte ujít Řemeslnická sobota ve znamení páry CELOPRÁZDNINOVÝ PROGRAM SVITAVSKÝCH LETNÍCH SLAVNOSTÍ, KTERÉ PŘINÁŠÍ BOHATOU KULTURNÍ NABÍDKU OPRAVDU PRO KAŽDÉHO, VYVRCHOLÍ JIŽ TRADIČNĚ V ZÁVĚRU SRPNA TOP TÝDNEM.

T

en bude zahájen v neděli 25. srpna velkým koncertem skupiny Buty na svitavském náměstí. Celý týden bude probíhat Řezbářský memoriál Aloise Petruse ve volnočasovém areálu Svitavský stadion. Přijďte se podívat, jak se budou kmeny topolů pod rukama řezbářů ze všech koutů České republiky měnit v  nové sochy, které doplní venkovní galerii šestadvaceti výtvorů z  předchozích tří ročníků. Pro letošní rok bylo zvoleno téma „Z pohádky do pohádky“ a určitě bude opět na co se dívat. K dalším vrcholům patří

VE ZNAMENÍ PÁRY BUDE OBLÍBENÁ ŘEMESLNICKÁ SOBOTA V AREÁLU LETOHRADSKÉHO MUZEA ŘEMESEL A NA LOUCE POD SÝPKOU. TENTOKRÁT PŘIPADNE NA STÁTNÍ SVÁTEK – 6. ČERVENCE OD 10 DO 18 HODIN.

koncert oblíbené zpěvačky Anety Langerové, ten je pro vás připraven na pátek 30. srpna. Sobota je vyhrazena dalšímu ročníku přehlídky mažoretkových skupin, 21. ročníku Slavnosti dechových hudeb a vernisáži nových soch vytvořených při řezbářském memoriálu. TOP týden zakončí v  neděli 1. září pouť ke svatému Jiljí, kde pro vás bude připraven zajímavý historický program, staročeský jarmark, gastronomické speciality a chybět nebude ani tradiční večerní koncert v Kostele svatého Jiljí. www.svitavy.cz

Z

ajímá vás, co zde bude k vidění? Tak například parní válec Zettelmeyer z roku 1936, parní nákladní automobil Škoda Sentinel z roku 1924, parní lokomobila, dvě parní hasičské stříkačky a skleněný parní stroj. A  jaká řemesla se tu budou prezentovat? Tak třeba předení, tkaní, soustružení,

pletení košů nebo také výroba šindele, kartáčů či skla. Nebude chybět ani čertovská kovárna, historický kolotoč, ukázka výslechu na četnické stanici, živá zvířata, silácké kousky Siláka Franty, výstava historických povozů, řada hudebních vystoupení a mnoho dalších atrakcí a lákadel. www.muzeumremesel.cz

ELÁN BUDE TVRDIT MUZIKU NA KŘÍŽOVÁ HORA PUTUJE ZA PÍSNIČKOU LETIŠTI PŘED AVIATICKOU POUTÍ P MÁTE RÁDI LEGENDÁRNÍ SLOVENSKOU SKUPINU ELÁN? ZAJÍMAJÍ VÁS LÉTAJÍCÍ STROJE? UNIKÁTNÍ SPOJENÍ NABÍDNE JEDINÉ LETOŠNÍ ČESKÉ VYSTOUPENÍ TÉTO FORMACE, KTERÉ BUDE SOUČÁSTÍ KONCERTNÍ ŠŇŮRY THE BEST OF TOUR.

utování za písničkou. To je název nejen hudebního festivalu, který bude letos již po sedmé hostit Křížová hora v obci Červená Voda.

O tom, že stojí na tuto akci s  tradičně vynikající atmosférou dorazit, svědčí i  hlavní hvězda programu – skupina Hradišťan. Tu podpoří vsetínská formace

T

o se odehraje v pátek 31. května od 20 hodin v předvečer 23. ročníku Aviatické pouti. Unikátní letecká show nese podtitul Tenkrát na Východě a  na pardubickém letišti se uskuteční během prvního červnového víkendu. „Návštěvníci koncertu se mohou těšit nejen na Elány samotné a další doprovodný kulturní program, ale také na úžasná historická a  současná letadla a  pozemní techniku, kterou uvidí v  komponovaném programu Aviatické pouti. V  době konání koncertu bude již většina letadel i techniky na letišti včetně herců v dobových uniformách s původní výstrojí a výzbrojí,“ uvedl jeden z  organizátorů Aviatické pouti Richard Santus.

Na koncertě zazní například písně Kočka, Nie sme zlí, Tuláci v podchodech a další dvacítka legendárních písní oblíbené slovenské kapely. Velká scéna s přibližně 200 čtverečními metry, LED obrazovky, výkonný zvukový aparát, bohatý světelný park a  další vizuální efekty – to vše obklopené unikátní leteckou technikou slibuje opravdu mimořádný a nevšední zážitek.

Hvězdná společnost v hlineckém pivovaru PROŽIJTE HVĚZDNOU SPOLEČNOST SI PRO LETOŠNÍ SEZONU VYBRAL HLINECKÝ PIVOVAR DEN MEZI KELTY! PRO SVŮJ TRADIČNÍ FESTIVAL LÉTO S RYCHTÁŘEM.

edinečnou příležitost k tomu budete mít na festivalu keltské kultury Lughnasad. Letos se uskuteční v  pátek 2. a  v  sobotu 3. srpna a  jeho téma zní Zkrocení kovu. První den bude patřit koncertu skupin Nezmaři a  Asonance. Sobota pak bude vyhrazena ukázkám keltských řemesel, tradičním trhům, irským tancům či tematickým přednáškám. Ale pozor! Nebude chybět ani druidský obřad či divadlo, koncerty, hry a  soutěže pro děti i  dospělé. Přijeďte, pořadatelé z občanského sdružení Boii už se na vás těší! A věřte, že to bude zážitek! www.lughnasad.cz

J

S

ezonu otevře 25. května skupina Divokej Bill, která v Hlinsku oslaví patnáct let své existence. Slavná jména se v pivovaru objeví také 22. června na Rychtář Festu, kde zahraje Tomáš Klus, Vypsaná Fixa, Škwor, Mandrage, Rybičky 48 a další kapely. Atraktivní spojení Harleje a  Alkeholu přijde na řadu 20. července. Těšit se můžete i na tradiční vystoupení legendárního „souboru kreténů“ a jeho přátel. Tři sestry spo-

turisticke_noviny_leto_2013.indd 13

lečně s hosty, formacemi E!E a Doctor P. P., předvedou své umění 16. srpna. Letos dorazí rovněž populární Kryštof, a to 31. srpna, společně s kapelami UDG a Nebe. Skvělý program je nachystán i  na závěr sezony. Na Dni s  Rychtářem, který se uskuteční 14. září, se bude slavit 100 let pivovaru. A  gratulovat do Hlinska přijedou formace No Name, Turbo či Buty. No, řekněte, není to skvostná festivalová nabídka? Určitě ano! www.letosrychtarem.cz

Žamboši, domácí Kapky, českobudějovická partička Bonsai č. 3 a svitavský soubor Do větru. Kdy se festival odehraje? Uskuteční se 22. června. Jeho hudební část startuje od 16:30 hodin v amfiteátru u rozhledny. Ale pozor! Už předtím bude kolem rozhledny veselo. Řemeslný jarmark tu začne ve 13 hodin. Na své si zde přijdou také děti. Pohádková cesta vypukne pod lesem na posezení nad lipovou alejí mezi jednou a druhou hodinou odpolední. O hodinu později pak přímo v  amfiteátru bude hrát divadlo pro děti. Dojde i  na skautské hry. Ke slovu přijde například lukostřelba či provazochodectví. A to vše v lesíku směrem na Šanov, asi 100 metrů od rozhledny. Ochoz amfiteátru rozzáří jako obvykle výstava prací žáků základní školy v Červené Vodě. Zkrátka, je na co se těšit! www.putovanizapisnickou.cz

Užijte si Kejkle a kratochvíle v Moravské Třebové PŘIJMĚTE POZVÁNÍ NA OBLÍBENÝ STŘEDOVĚKÝ FESTIVAL PLNÝ LIDOVÉHO VESELÍ, DOBOVÝCH ŘEMESEL, KEJKLÍŘŮ, ŠERMÍŘŮ A TRUBADÚRŮ, KTERÝ SE I LETOS USKUTEČNÍ V HISTORICKÉM CENTRU MORAVSKÉ TŘEBOVÉ.

V

sobotu 31. srpna 2013 se na moravskotřebovském náměstí můžete vypravit do středověku. Uvidíte šermířské souboje, fakírská vystoupení a dobové hry. Vyzkoušíte si střelbu z  luku a kuše, souboj na kládě či procházku na chůdách. Připraveny budou také zábavné soutěže pro děti i dospělé a chybět nebude ani středověká krčma s občerstvením a jarmark s řemeslnými výrobky. Atraktivní program je

nachystán také pro hudební nadšence. Těšit se mohou na kapely Ready Kirken, O Brass, Werglův Pjos nebo Buty. Po celý den samozřejmě můžete navštívit nedaleký zámek, středověkou mučírnu i alchymistickou laboratoř nebo se projít po nově otevřené Cestě od renesance k baroku. Tak neváhejte a přijeďte se bavit a užít si poslední prázdninovou sobotu do Moravské Třebové. www.moravskatrebova.cz

02.05.13 11:43


léto 2013

strana 14

COOL STRANA

Město v pohybu – týden dobré pohody Za přehlídkou mimů do Poličky TÝDEN ZÁBAVY A SPORTU PRO VÁS PŘIPRAVILO MĚSTO ÚSTÍ NAD ORLICÍ OD 3. DO 8. ČERVNA 2013. TÝDEN DOBRÉ POHODY VYVRCHOLÍ V SOBOTU VYSTOUPENÍM SKUPINY ABBA STARS REVIVAL A OHŇOSTROJEM.

Č

ekají na vás profesionální umělci i regionální amatérské hudební a taneční skupiny, dětská vystoupení žáků místních základních škol i  sportovní aktivity pro děti a školáky. Rodiny s dětmi mohou absolvovat program FIT rodina. Zúčastnit se můžete tenisového turnaje, nohejbalového klání či orientačního běhu městem nebo cvičení zumby. Navštívit můžete výstavy nebo zajímavé budovy včetně kostela při dnech otevřených dveří. Na Mírovém náměstí budete účastníky malířského plenéru Střední školy uměleckoprůmyslové a  před základní uměleckou školou vám zatančí soubor C-Dance. Po celý týden  každý podvečer vystoupí na

CHCETE ZAVÍTAT NA JEDINÝ MEZINÁRODNÍ FESTIVAL PANTOMIMY V ČESKÉ REPUBLICE? TAK SE PŘIJEĎTE PODÍVAT NA MIME FEST, KTERÝ SE JIŽ PODRUHÉ USKUTEČNÍ VE VÝCHODOČESKÉ POLIČCE.

L pódiu na Mírovém náměstí profesionální kapely a zpěváci. Těšit se můžete na skupinu Mig 21, Žalmana s jeho „spolem“, Jana Budaře a  Eliščin Band, Ewu Farnou, Michala Prokopa, UDG, Progres 2 a  Vladimíra Hrona. Pátek bude tradičně určen hlavně přízniv-

cům rocku. Týdenní festivalové menu vyvrcholí předáváním cen účastníkům sportovních akcí, bohatým kulturním programem a ohňostrojem. Přijeďte do pohodového Ústí nad Orlicí, bude to stát za to! www.ustinadorlici.cz

HLINEČTÍ STUDENTI MAJÍ SVŮJ FESTIVAL PROČ SPOLU KOMUNIKOVAT POUZE PŘES INTERNET? NENÍ LEPŠÍ SI VYMĚŇOVAT ZKUŠENOSTI RADĚJI OSOBNĚ?

T

o si řekli na hlineckém gymnáziu se svými zahraničními partnery a dohodli se na tom, že se společně budou podílet na mezinárodním studentském festivalu Student Artsy Fartsy Festival. Ten se uskuteční od 4. do 8. září v ulicích Hlinska, ale také v místním multifunkčním centru a památkové rezervaci Betlém. Přehlídka, která má podtitul Creativity Festival, nabídne bohatý divadelní i hudební program v českém i anglickém jazyce, ale také workshopy či výtvarné dílny. Je tedy určitě se na co těšit... www.mfc-hlinsko.cz

Přinese Svojšicím třináctka štěstí? BUDE TŘINÁCTKA ŠŤASTNÁ? POŘADATELÉ LEGENDÁRNÍHO TANEČNÍHO FESTIVALU VĚŘÍ, ŽE ANO. A DĚLAJÍ VŠE PRO TO, ABY SI TO SAMÉ MYSLELI TAKÉ NÁVŠTĚVNÍCI LETNÍHO SVOJŠICKÉHO AREÁLU V PÁTEK 21. ČERVNA.

etošní ročník přivítá profesionální mimy a studenty uměleckých škol z Česka, Slovenska, Polska, Maďarska a Německa. Záštitu této pozoruhodné akci převzala legenda tohoto žánru – Boris Hybner. A kdy se přehlídka uskuteční? Od 16. do 22. září. Těšit se můžete na nejrůznější workshopy, semináře, prezentace nové generace mimů, vystoupení na poličském náměstí a školní či rodinná představení. Nebude chybět ani vystoupení špiček v  oboru, jako jsou například Radim Vizváry (Česko), Miro Kasprzyk (Slovensko) nebo Bartolomiej Ostapczuk (Polsko). www.mimefest.cz

Na Relax Meeting za vylepšenými rychlými vozy PATŘÍTE MEZI MILOVNÍKY ORIGINÁLNĚ VYLEPŠENÝCH RYCHLÝCH AUT? TAK SI NENECHTE UJÍT RELAX MEETING, ATRAKTIVNÍ TUNINGOVÝ SRAZ, KTERÝ NA PRVNÍ MÍSTO KLADE POHODU, KLID A BEZPEČÍ.

P

ro maximální pohodlí účastníků i návštěvníků je vždy umístěn v  prostředí, které poskytuje dostatečné zázemí a kvalitní servis. A kdy a kde se letos tato akce odehraje? I tentokrát to bude hned na dvou místech. Nejprve najde svůj azyl na pardu-

bickém dostihovém závodišti, a to od 14. do 16. června. Od 13. do 15. září pak bude podobně laděný program k vidění v autokempu Konopáč u Heřmanova Městce. Tak přijeďte! Bude to určitě zábava! www.relaxmeeting.cz

ARTEX ZPESTŘÍ OHNIVÁ SHOW CHCETE BÝT U TOHO, KDYŽ SE POTKÁVAJÍ NOVÉ TVÁŘE S TĚMI ZAVEDENÝMI?

T

o je ten den, kdy se do věhlasného přírodního amfiteátru sjede řada zvučných jmen světové elektronické scény. Českou premiéru si odbude černý kůň letošní přehlídky, Argentinec Adrian Hour, ale i Němec Marc Romboy. Své umění ve Svojšicích předvede rovněž Francouz Olivier Mateu’s alias Rodriguez Jr., který se během posledních několika let vypracoval mezi producentskou špičku světové elektronické scény, či skotský DJ a producent Gary Beck. Dorazí i  půvabná blondýnka ze severu Ida Engberg, Španěl David Tort i  v  Česku dobře známý techno pionýr Chris Liebing. www.svojsice.cz

T

ak byste neměli chybět na tradičním hudebním a výtvarném festivalu Artex 2013, který se na Velkém náměstí v Králíkách uskuteční 13. července. Kromě milovníků

ARCHIMYŠL ANEB OSLAVA SVĚTOVÉHO DNE ARCHITEKTURY iž v roce 1996 bylo na shromáždění Mezinárodního svazu architektů dohodnuto, že každé první říjnové pondělí bude Světovým dnem architektury. Před dvěma lety si tento den poprvé připomněla i některá města v České republice. K  druhému ročníku se již hrdě přihlásila i Litomyšl a založila tak novou tradici, která každoročně nabízí zájemcům o moderní architekturu a design třídenní maraton nejrůznějších akcí pod názvem ArchiMyšl. Hlavní náplní jsou komentované procházky s architekty a historiky umění, besedy či architektonické dílny pro děti. I  letos

J

turisticke_noviny_leto_2013.indd 14

se můžete těšit na projížďku s odborným komentářem, během které si prohlédnete oceňované stavby či rekonstrukce z posledních dvaceti let. Projdete se po promenádě podél řeky Loučná, nakouknete do Městské sportovní haly, navštívíte White gallery v  Osíku, areál bytových domů v  lokalitě U  Nemocnice, Nový kostel, Městský bazén, zimní stadion a sportovní areál Černá hora i  internát pedagogické školy. Putování zakončíte na zámeckém návrší a součástí výletu bude i nezbytná svačina. Tak si zapište do diářů datum 5. až 7. října 2013 – ArchiMyšl. www.litomysl.cz

převážně rockové hudby si tu přijdou na své i příznivci výtvarného umění. K dobrým zvykům této akce patří také zavedená a  divácky oblíbená ohnivá show a také to, že vstupné je zdarma.

Turistická slevová knížka „Užijte si Litomyšl“ INFORMAČNÍ CENTRUM V LITOMYŠLI NA LETOŠNÍ TURISTICKOU SEZONU PŘIPRAVILO VE SPOLUPRÁCI S MNOHA LITOMYŠLSKÝMI PODNIKATELI A DALŠÍMI SUBJEKTY NOVINKU.

T

ou je turistická slevová knížka „Užijte si Litomyšl“. Najdete v ní více než 60 lákavých výhod a slev, které můžete využít na vstupy do památek, jako je litomyšlský zámek, Červená věž, Portmoneum, nově otevřené muzeum panenek a dalších. Z ostatních kategorií se mohou návštěvníci města těšit na slevy v  restauracích, hotelech a penzionech, zvýhodněný vstup do bazénu, fitcentra, výhody v  kavárnách, vinárnách a  různých místních obchodech

a obchůdcích se suvenýry a  specializovaným zbožím. Slevová knížka je k  dostání v Informačním centru na Smetanově náměstí a u zámku. Více informací na telefonním čísle 461 612 161.

02.05.13 11:43


léto 2013

PRAKTICKÉ INFORMACE

strana 15

Kalendář nejvýznamnějších akcí v Pardubickém kraji ČESKOMORAVSKÉ POMEZÍ Květen Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové | 6.–19. 5. 2013, Litomyšl Týden chutí a vůní inspirovaný kuchařským uměním M. D. Rettigové zakončí gastrovíkend na Smetanově náměstí. Čermákovo Vysoké Mýto | 18. 5. 2013, Vysoké Mýto 21. ročník národní přehlídky dětských dechových hudeb. Poličské rockoupání | 24.–25. 5. 2013, Polička Folk-rockový hudební festival patří k největším open-air akcím v regionu. Červen Sodomkovo Vysoké Mýto | 8. 6. 2013, Vysoké Mýto Nejen krásné automobily či koncerty swingové hudby přináší festival věnovaný designérovi Josefu Sodomkovi. Smetanova Litomyšl | 13. 6.–30. 6. 2013, Litomyšl 55. ročník mezinárodního operního festivalu doprovodí 9. ročník uměleckého cyklu Smetanova výtvarná Litomyšl. Hřebečský slunovrat | 22. 6. 2013, Hřebeč Hudební festival na Hřebči – na půli cesty mezi Svitavami a Moravskou Třebovou. Červenec Toulovcovy prázdninové pátky | 5. 7.–31. 8. 2013, Litomyšl Pohádky nejen pro děti a koncert nejen pro dospělé jsou připraveny každý pátek o prázdninách na Toulovcově náměstí. Slavnosti piva | 13. 7. 2013, Svitavy Na náměstí Míru předvedou své produkty malé pivovary z celé České republiky.

Září Mezinárodní partnerské dny | 6.–7. 9. 2013, Vysoké Mýto Oblíbený festival přinese atraktivní kulturní a sportovní program pro děti i dospělé. Mime Fest | 16.–22. 9. 2013, Polička Mimové na náměstí a v ulicích, představení pantomimy i workshopy, to vše pod záštitou předního českého mima Borise Hybnera. Svatováclavský košt | 21. 9. 2013, Svitavy Ochutnávky kvalitních vín, sýrových a jiných specialit doplní koncerty hudebních skupin. Říjen ArchiMyšl | 5.–7. 10. 2013, Litomyšl Výstavy, přednášky a komentované prohlídky staveb v Litomyšli, městě moderní architektury. Biskupické kaléšek | 5. 10. 2013, Biskupice „Nebudete stonat, nebudete mřít, budete-li Biskupickó slivovicu pít!“

CHRUDIMSKO-HLINECKO Květen Slatiňanské pozastavení | 25. 5. 2013 Folklorní festival s doprovodným programem v zámeckém parku ve Slatiňanech. Tradičně ukázky starokladrubských vraníků v akci, možnost prohlídky hřebčína, vyjížďky v kočáře apod. Červen Cena Nasavrk | 9. 6. 2013 Běžecký půlmaraton s mezinárodní účastí a programem pro celou rodinu v Nasavrkách a okolí. Tradice Železnohorského regionu | 22. 6. 2013 Stará řemesla a tradice v areálu rozhledny Barborky v Horních Raškovicích u Heřmanova Městce.

Rubena Manitou Železné hory | 24. 8. 2013 Cyklistický závod vedoucí z Chrudimi do Železných hor a zpět. Září Obžínky | 7. 9. 2013 Folklorní festival a celodenní trh lidových řemesel, tradiční dožínkové občerstvení v Chrudimi. Babí léto v Železných horách | 20.–21. 9. 2013 Prodejní výstava výrobků a výpěstků z regionu v Autokempingu Konopáč. Říjen Bramborový jarmark v Chrudimi | 12. 10. 2013 Spousta bramborových pochoutek na Resselově náměstí v Chrudimi.

KRÁLICKÝ SNĚŽNÍK Červen Muzejní noc na pěchotním srubu K-S 14 U cihelny | 15. 6. 2013 Prohlídka vojenského opevnění s bohatým kulturním programem, ukázky řemesel, soutěže. Putování za písničkou na Křížovou horu | 22. 6. 2013 Folkový festival a jarmark tradičních výrobců v areálu rozhledny na Křížové hoře v Červené Vodě. Den radosti | 28. 6. 2013 Hry, zábava a hudba pro rodinné kolektivy na téma „Námořníci v pruhovaném tričku“.

Nasavrcká paleta | 22. 6.–1. 9. 2013 Výstavy obrazů Jana Rusňáka v nasavrckém zámku.

Moravskotřebovský bramborák | 20. 7. 2013, Moravská Třebová Festival folkové a country hudby se uskuteční na nádvoří zámku.

Oslavy 220. výročí narození Josefa Ressela | 28.–30. 6. 2013 Oslavy v Chrudimi a na Podhůře s doprovodným programem, jehož součástí budou i Balóny nad Chrudimí.

Sudety MTB Challenge 2013 | 29.–30. 7. 2013 Mezinárodní etapový cyklistický závod (dříve známý pod názvem Glacensis Bikechallenge) s kulturním večerem v Králíkách.

Srpen Divadelní pouť na hradě Svojanově | 3.–4. 8. 2013, hrad Svojanov Divadlo pro děti i dospělé, vystoupení kejklířů i tržiště s ukázkami řemesel.

Loutkářská Chrudim | 29. 6.–4. 7. 2013 Přehlídka amatérského loutkářství s bohatým doprovodným programem.

Srpen Králický triatlon – 26. ročník | 10. 8. 2013 Veřejný závod: běh 5 km, plavání 400 m, cyklistika 20 km.

Výtvarné Hlinecko – Vojtěch Hynais | červen–září Městské muzeum a galerie Hlinsko.

Cena Iscarex – běh do vrchu na Králický Sněžník | 10. 8. 2013 Mistrovství ČR v běhu do vrchu, které je součástí pohárů ISCAREX CUP 2013 a SAUCONY Český pohár v běhu do vrchu 2013.

Polička 555 | 16.–18. 8. 2013, Polička Prázdninový festival přináší klasickou hudbu, jazz, rock, ale i divadelní představení.

Červenec Veselokopecký jarmark | 20.–21. 7. 2013 Ukázky lidových řemesel, prodej výrobků lidových řemeslníků, vystoupení folklorních souborů. Košumberské léto | červenec–srpen 2013 Koncerty, divadelní představení pro děti i dospělé, tradiční rockový festival.  Hrad Košumberk u městečka Luže.

Červen Třicetiletá válka v Chocni | 2. 6. 2013 Historická akce Choceň za Třicetileté války v podání souboru Jirásek a skupiny REGO. Město v pohybu 2013 – týden dobré pohody | 3.–8. 6. 2013 14. ročník tradiční kulturně sportovní akce v Ústí nad Orlicí. Jablonský Medvídek | 7.–8. 6 2013 19. ročník folk a country festivalu, Jablonné nad Orlicí. Mezinárodní hudební festival | 8.–16. 6. 2013 24. ročník tradičního hudebního festivalu, Letohrad, zahajovací a závěrečný koncert se odehraje v amfiteátru tvrze Orlice v Letohradě. Čermenské slavnosti | 21.–23. 6. 2013 Tradiční folklorní festival v Dolní Čermné. Svátky dřeva | 21.–23. 6. 2013 13. ročník se zaměřením na betlémy a církevní plastiky představí letos opět ukázky práce řezbářů, ale i podmalby na skle nebo keramické sochy andělů. Bohatý program, jarmark, festival, Žamberk. Knoflíkiáda III. | 22. 6. 2013 3. ročník charitativní akce v Novém zámku u Lanškrouna. Červenec Rieter Cup 2013 | 1.–5. 7. 2013 Mistrovství ČR jednotlivců v tenise v kategorii mužů a žen, tenisové kurty ve všesportovním areálu Ústí nad Orlicí.

Červenec Hudební festival Artex Králíky | 13. 7. 2013 Tradiční hudební a výtvarný festival na Velkém náměstí v Králíkách. Jeřáb 1003 – V. ročník závodu horských kol | 20. 7. 2013 Cyklistický závod na horských kolech, který se stal součástí Šumperského poháru MTB.

Historická bitva Mladějov – Blosdorf | 10. 8. 2013, Mladějov na Moravě Rekonstrukce bitvy z první světové války a noční jízdy vlaku taženého parní lokomotivou.

Putování za Třebovským kohoutem | 18.–19. 5. 2013 Dálkový turistický pochod včetně cyklotras je akcí dvoudenní, ale je možná účast i na libovolný den, Česká Třebová.

Akce Cihelna 2013 | 16.–18. 8. 2013 Vzpomínková akce s ukázkami boje o čs. opevnění, konaná s podporou armády, spojená s ukázkami vojenské techniky a rekonstrukcí vojenské operace z 2. světové války, Králíky.

TOP týden | 25. 8.–1. 9. 2013, Svitavy Vyvrcholení Svitavských letních slavností obstarají koncerty, Řezbářský memoriál A. Petruse či nedělní pouť ke sv. Jiljí.

Srpen Lughnasad | 2.–3. 8. 2013 Tradiční festival keltské kultury v Nasavrkách.

Září Svatomichalská pouť | 27.–29. 9. 2013 Akce konaná na Velkém náměstí v Králíkách, v neděli dopoledne se uskuteční „poutní“ mše svatá v Kostele sv. Michala.

Týden hudby | 26.–30. 8. 2013, Vysoké Mýto Nejen alternativní hudební styly rozezní Amfiteátr M-klubu.

Salvátorská pouť | 10. 8. 2013 Kolotoče, atrakce pro malé i velké, stánkový prodej v Chrudimi.

ORLICKÉ HORY A PODORLICKO

Kejkle a kratochvíle | 31. 8. 2013, Moravská Třebová Středověký festival plný lidového veselí, řemesel, kejklířů, šermířů a trubadúrů.

Rallye Železné hory | 17. 8. 2013 Automobilové závody se startem, cílem a servisní zónou v Chrudimi.

Květen Cyklo Glacensis | 17.–18. 5. 2013 12. ročník mezinárodní cyklistické akce, start z 10 českých a z 10 polských měst.

Litické šermování | 5.–7. 7. 2013 Dobová šermířská a divadelní představení doprovázená ukázkami historických řemesel, hrad Litice. Řemeslnická sobota | 6. 7. 2013 Další ročník oblíbené akce živých řemesel v regionu s ukázkami větších mechanizmů v pohybu (i velkých parních strojů), manufakturou pro děti, čertovskou kovárnou, živou hudbou a dalším bohatým programem pro děti i dospělé, Muzeum řemesel Letohrad. Orlická brána | 18.–20. 7. 2013 Letní kulturní festival hudby, filmu, tance, divadelních vystoupení pro děti a dospělé, okolí Tyršovy rozhledny, Divišovo divadlo Žamberk. Srpen Pivní slavnosti | 17. 8. 2013 Festival rockových kapel a tradiční letní akce pro všechny, přírodní park Peliny Choceň. Září Lanškrounská kopa a celoměstské slavnosti | 13.–14. 9. 2013 Tradiční dálkový pochod, při kterém můžete poznat zblízka region. Vystoupení předních kapel, náměstí J. M. Marků Lanškroun.

žijících na území regionu a majoritní společnosti v rámci kulturního, společenského a sportovního programu. Westernový den | 18. 5. 2013, Areál Pardubického pivovaru Národní abilympiáda | 24.–25. 5. 2013, ČEZ Arena Pardubice, velká i malá hala 21. ročník soutěže schopností a dovedností osob se zdravotním postižením. Červen Dětský super den | 1. 6. 2013, Dostihové závodiště Pardubice Největší dětský den v regionu. Aviatická pouť | 1.–2. 6. 2013, Letiště Pardubice Přehlídka (nejen) letecké techniky. Folklorní festival Pardubice – Hradec Králové | 7.–9. 6. 2013, Pernštýnské náměstí a zámek v Pardubicích Národní lidová hudba a tance, tradiční folklor. Pernštýnská noc | 7. 6. 2013, Pernštýnské náměstí a zámek v Pardubicích Staročeský jarmark spojený s hudební produkcí. International Festival Jazz Dance Open 2013 | 8.–10. 6. 2013, Východočeské divadlo Pardubice 9. ročník mezinárodního soutěžního tanečního festivalu a dalších rozmanitých forem umění, workshopy. Červenec Czech Open | 11.–28. 7. 2013, Ideon, ČEZ Arena Pardubice Mezinárodní festival šachu, bridže a her. Srpen Pardubická juniorka | 12.–18. 8. 2013, tenisové kurty pod zámkem v Pardubicích Tenisové mistrovství juniorů České republiky. Pardubický festival vína | 23.–24. 8. 2013, zámek v Pardubicích Vinařská výstava, ochutnávky, cimbál, prezentace vinařů. Září Pivní slavnosti | 6. 9. 2013, areál Pardubického pivovaru Zlatá přilba | 27.–29. 9. 2013, plochodrážní stadion Pardubice – Svítkov 65. ročník motocyklových plochodrážních závodů. Říjen Podzimní městské slavnosti s ohňostrojem | 11.–13. 10. 2013, Zámek Pardubice, historické jádro města, břeh Labe v Pardubicích 20. ročník festivalu pardubických umělců, divadelních představení, hudební multižánrové produkce, ochutnávek medu, zakončený ohňostrojovou show na Labi.

PARDUBICKO

Velká pardubická steeplechase | 13. 10. 2013, Dostihové závodiště Pardubice 123. ročník nejprestižnějšího tuzemského překážkového dostihu.

Květen Multikulturní týden | 17.–24. 5. 2013 Pernštýnské náměstí, sportovní areál na Olšinkách, ZUŠ Lonkova, Divadlo 29…, Pardubice Setkání cizinců, etnických a národnostních menšin

Kompletní kalendář akcí se bude průběžně aktualizovat na stránkách oficiálního turistického webu Pardubického kraje – www.vychodnicechy.info.

PARDUBICKÝ KRAJ

Dolní Morava Lázně Bohdaneč

PARDUBICE

Přelouč Heřmanův Městec Seč

Žamberk

Holice

Králíky Choceň

Vysoké Mýto Skuteč

Chrudim

Letohrad Ústí n. Orl.

Česká Třebová Lanškroun

Litomyšl Svitavy

Hlinsko Polička

Moravská Třebová

© PLANstudio

turisticke_noviny_leto_2013.indd 15

02.05.13 11:43


léto 2013

strana 16

ROZHLEDNA VE TVARU HŘIBU VYDEJTE SE NA SUCHÝ VRCH! NAVŠTIVTE ZDEJŠÍ ROZHLEDNU, KTERÁ JE SOUČÁSTÍ KRAMÁŘOVY CHATY. VÍTE O TOM, ŽE PŮVODNĚ BYLA V LETECH 1931 AŽ 1932 STAVĚNA JAKO VODÁRENSKÁ VĚŽ? A CO VÁM JEJÍ TVAR PŘIPOMÍNÁ? ANO, SPRÁVNĚ: HŘIB!

P

táte se, jak je rozhledna vysoká? Třiatřicet metrů. A na vyhlídkovou plošinu, která se nachází ve výšce 22 metrů, vede 128 schodů. A pokud byste se cítili být po výstupu unaveni, můžete si odpočinout přímo v Kramářově chatě, která se pyšní i kvalitní relaxační zónou. K dispozici tu jsou dva whirlpooly, ale také sauna, a to jak klasická finská, tak parní. Součástí relaxační zóny je rovněž ochlazovací část. www.suchak.cz

SEZNAMTE SE S OSKAREM, MAGDALENOU, JOSEFEM, ZDISLAVEM A HERERET. ŽE NEVÍTE, O KOHO SE JEDNÁ? NAPOVÍ VÁM NOVÉ ANIMOVANÉ FILMY, KTERÉ PŘINÁŠÍ ROZHOVORY S NĚKOLIKA VÍCE ČI MÉNĚ ZNÁMÝMI OSOBNOSTMI ČESKOMORAVSKÉHO POMEZÍ.

P

JAK DOBŘE ZNÁTE ŽELEZNÉ HORY? NÁRODNÍ GEOPARK ŽELEZNÉ HORY SI PRO VÁS VE SPOLUPRÁCI S INFORMAČNÍMI CENTRY PŘIPRAVIL HONBU ZA POKLADEM.

A

Známé i neznámé osobnosti Českomoravského pomezí vás budou bavit

oznáte svitavského rodáka Oskara Schindlera, zachránce více než tisícovky lidských životů, ale také člena NSDAP, milovníka žen a rychlých motocyklů. S Magdalenou Dobromilou Rettigovou, která žila v  Litomyšli, si uvaříte podle některého z  receptů z  její oblíbené domácí kuchařky. Ve Vysokém Mýtě potkáte Josefa Sodomku, věhlasného designéra automobilových karosérií. Naopak zcela neznámý stavitel Zdislav vám představí majestátní poličské hradby a rod Martinů. Seznámíte se i s egyptskou princeznou Hereret, jejíž mumie je součástí atraktivní expozice muzea v  Moravské Třebové. Na webu Českomoravského pomezí najdete nejen animované filmy, ale také rozhlasové příběhy, komiksy, pohlednice i omalovánky pro vaše nejmenší.

STAŇTE SE LOVCEM INDICIÍ!

byste se k němu dostali, musíte odhalit heslo, které se ukrývá v  tajence. Soutěž vás nebude nic stát, pouze čas a někdy trochu námahy při přemýšlení nad jednotlivými úkoly.

NOVINKY

Soutěžní okruhy jsou nenáročné a zaberou vám nejvýše půl dne. Pro úspěšné absolvování každého z nich je třeba si v příslušném informačním centru vyzvednout soutěžní list, který je pro každý okruh odlišný. Nebo si je můžete stáhnout na webových stránkách zúčastněných informačních center, Národního geoparku Železné hory (www.geoparkzh.cz) a turistické oblasti Chrudimsko-Hlinecko (www.navstevnik.cz). A informace na závěr: úspěšní lovci indicií budou zařazeni do slosování o  deset atraktivních sběratelských geologických odměn. Soutěž není časově omezena. Vzhůru na lov!

Uživatelé Facebooku mohou vyhrát některou ze zajímavých cen. Pokud jste majitelem chytrého telefonu, neváhejte a zahrajte si novou unikátní hru Geofun. Navštívíte nejzajímavější místa a atraktivity Českomoravského pomezí, budete se bavit při plnění nevšedních úkolů a soutěžit o atraktivní ceny. Ti nejúspěšnější z  vás se pak zařadí po bok hrdinů nových animovaných filmů a stanou se jednou z dalších osobností Českomoravského pomezí. www.ceskomoravskepomezi.cz/osobnosti www. geofun.cz

VÝJIMEČNÁ SEZONA CHOLTICKÉHO ZÁMKU etošní sezona na choltickém zámku bude v mnoha ohledech výjimečná. Proč? Poprvé v  novodobé historii se totiž zámecké interiéry otevřou pro veřejnost nejen o víkendech, ale v celé návštěvnické sezoně každý den kromě pondělí. A na co se kromě nových expozic mohou zájemci

L

těšit? Mimo jiné i na pestrou nabídku kulturních akcí. A  jak zámek prokoukl? Vznikly tu nové prostory pro rozšíření expozice, paralelně fungující jako přednáškový sál. Své místo zde našla i nová pokladna včetně prodejny upomínkových předmětů. Samozřejmostí

je moderní sociální zařízení a nechybí ani zázemí pro správce zámku a průvodce. Přilehlé budově byl navíc navrácen původní renesanční vzhled a  v  interiéru byly částečně obnoveny historické malby desítky let ukryté pod novými vrstvami nátěrů. www.zamekcholtice.cz

Pojďte s námi do pohádky Hledáte ideální místo pro vaši rodinnou dovolenou nebo prodloužený víkend?

Tvrz Orlice v Letohradě – zážitek, na který nezapomenete

Připravili jsme pro vás nové vícedenní programy určené speciálně rodinám s dětmi. Pohádkové Českomoravské pomezí okouzlí vás i vaše nejmenší. Neváhejte a přijeďte se přesvědčit!

f

PŘIJEĎTE NA VÝLET DO LETOHRADU DO NOVĚ OTEVŘENÉHO AREÁLU STŘEDOVĚKÉ TVRZE ORLICE Z KONCE 13. STOLETÍ. TVRZ SE VZÁCNĚ ZACHOVANÝMI STAVEBNÍMI ČÁSTMI Z OBDOBÍ GOTIKY, RENESANCE A BAROKA JE KULTURNÍ PAMÁTKOU.

Staňte se fanoušky Českomoravského pomezí na Facebooku a soutěžte o zajímavé ceny.

P

rohlédnout si můžete opravené interiéry tvrze s originálním gotickým a  renesančním sklepením, v  expozicích mimo jiné uvidíte funkční historickou tiskařskou dílnou, sbírku zbraní, expozici historického skla ze zaniklých orlických skláren nebo Kouzelný les pro děti. V  areálu je možné se ubytovat v  moderním hotelu s wellness a konferenčním sálem. Velkým lákadlem je dětské hřiště s  lanovkou a  prolézacím hradem, na nádvoří voliéry výra a nosála. V areálu je nově umístěna tzv. „Neviditelná Perská věž“ architekta Zdeňka Fránka. V pátek 2. a v sobotu 3. srpna bude vždy od 20 hodin na nádvoří k  vidění divadlo „Poslední láska Petra Voka“. www.tvrzorlice.cz

Litomyšl Polička Moravská Třebová Svitavy Vysoké Mýto

www.ceskomoravskepomezi.cz

Vyzýváme všechny čtenáře Turistických novin pro Východní Čechy, aby je odložili do kontejneru pro tříděný odpad v okamžiku, kdy je už nebudou potřebovat.

Evidenční číslo: MK ČR E 18864 Vydání Turistických novin pro region Východní Čechy je realizováno v rámci fáze udržitelnosti projektu Turistické noviny pro Východní Čechy, který byl financován z Regionálního operačního programu regionu soudržnosti Severovýchod Vydala Destinační společnost Východní Čechy, nám. Republiky 12, 530 02 Pardubice. Redakční rada: René Živný, Romana Vojířová, Tomáš Černý, Jiří Zámečník, Petra Smrčková, Miroslav Beran, Alena Horáková, Zuzana Nováková, Josef Rychter. Vydání č. 9, květen 2013. Celkový náklad 40 000 výtisků. Grafické zpracování: MAXX Creative communication s. r. o. Tisk: BARTH – media, a. s.

Turistické noviny pro region Východní Čechy | léto 2013

turisticke_noviny_leto_2013.indd 16

www.vychodnicechy.info

02.05.13 11:43

Léto 2013  
Léto 2013