Page 1

ЯКОЮ МОЖЕ СТАТИ ПЛОЩА ПЕРЕД ОДА В ПОЛТАВІ: ПРО НАШ ПРОЕКТ-ПЕРЕМОЖЕЦЬ КОНКУРСУ «ТЕРИТОРІЯ МАЙДАНУ»


Відкритий архітектурно-художній конкурс на визначення кращого КОНЦЕПТУАЛЬНОГО ПРОЕКТУ ВІДКРИТОГО ГРОМАДСЬКОГО ПРОСТОРУ „ТЕРИТОРІЯ МАЙДАНУ” У МІСТІ ПОЛТАВІ


| ПЛОЩА |

Міський ресурс, доступний для всіх городян Один із найцінніших видів міського простору Місце масового збору людей


ДОСЛІДЖЕННЯ Й АНАЛІЗ ТЕРИТОРІЇ Ми багато разів відвідували ділянку проектування, спостерігали за життям на ній, попутно фіксуючи для себе різні особливості та недоліки території (як очевидні, так і малопомітні). Ми проаналізували територію в контексті міської тканини, її розташування та функціонального призначення. Окрему увага приділили існуючій інфраструктурі, транспортним і пішохідним зв’язкам: зробили ревізію наявних елементів, підрахували пішохідні потоки і кількість паркомісць.


МІСЦЕ ТЕРИТОРІЇ У МІСЬКІЙ ТКАНИНІ


найбільша впорядкована площа в місті

ОСНОВНІ РИСИ Й ОСОБЛИВОСТІ ТЕРИТОРІЇ:

домінанта – адміністративна будівля, що потенційно передбачає громадсько-політичну активність територія із насиченим пішохідним транзитом має перепади рельєфу особливості ландшафтного проектування не відповідають сучасному призначенню площі


КОРИСТУВАЧІ ПЛОЩІ Для нас надзвичайно важливою була думка людей: що вони думають і як сприймають дану територію. На жаль, у нас не було ресурсів, щоб влаштувати повноцінне опитування, тому обмежилися вибірковими інтерв’ю, запитали у соціальних мережах, а також певною мірою поклалися на власний емпіричний досвід. Типологічно перелічили наявних і потенційних користувачів площі.


РЕЗУЛЬТАТИ ІНТЕРНЕТ-ОПИТУВАННЯ

На своїй фейсбук-сторінці ми опублікували картинки з твердженнями, що ілюстрували потенційні проблеми площі. Голосувати за найбільш актуальні проблеми ми запропонували «лайками».

59

Відсутня інфраструктура для відпочинку, немає місць для сидіння

24

Там нічого робити, не вистачає інфраструктури для активностей

21

Гнітить адміністративна будівля поряд та/або інше оточення

19

Там завжди дуже мало людей, не вистачає відчуття громадськості

16

Занадто великий простір, немає місць для усамітнення, не подобається бути у всіх на виду

10

Заважають інші: ті, хто вигулює там собак, охорона ОДА тощо

10

Просто не звик(ла) там зупинятись і ніколи про це не задумувався(лась), якось історично не склалося


ВИЯВЛЕННЯ ПРОБЛЕМ ПЛОЩІ ТА КОНЦЕПТУАЛЬНІ РІШЕННЯ За результатом проведеного аналізу в рамках проектної пропозиції ми сформулювали основні недоліки і виклики існуючої ситуації. До кожного аспекту запропонували рішення на рівні концепту, що передбачалося конкурсними умовами.


ПІШОХІДНІ ЗВ’ЯЗКИ

НЕДОЛІКИ І ВИКЛИКИ ІСНУЮЧОЇ СИТУАЦІЇ Існуючу мережу пішохідних зв’язків було сформовано на основі принципу симетричності, яку глядач може побачити лише з певної висоти. Самих зв’язків недостатньо, доріжки не передбачають найкоротшого транзиту, а задумана симетрія давно порушена через те, що пішоходи обирають найзручніший для себе шлях.

КОНЦЕПТУАЛЬНЕ РІШЕННЯ Створення нової системи пішохідних зв’язків різних категорій: від транзитних до прогулянкових. Взяті до уваги існуючі пішохідні потоки, основні напрями руху людей. Також передбачено створення прогулянкового маршруту площею. Покриття доріжок, як і весь пішохідний простір, запроектовано з урахуванням потреб маломобільних груп населення, руху велосипедистів, передбачені заходи для відведення дощової води.


«ВІДЧУЖЕНІСТЬ» БУДІВЛІ АДМІНІСТРАЦІЇ ВІД ПЛОЩІ

НЕДОЛІКИ І ВИКЛИКИ ІСНУЮЧОЇ СИТУАЦІЇ Будівля ОДА стоїть на стилобаті, що створює відчуття замкнутої монументальної фортеці. Це додає будівлі зайвої масивності, відчужує її від оточуючого відкритого простору.

КОНЦЕПТУАЛЬНЕ РІШЕННЯ Заміна стилобату природним ландшафтом – схилом, який візуально стирає кордон між рівнинною відкритою площею і будівлею, яка знаходиться на піднесенні. Фасад будівлі можна використовувати в якості екрану – поверхні для світлової проекції.


МОРАЛЬНО ЗАСТАРІЛИЙ ЛАНДШАФТНИЙ ДИЗАЙН

НЕДОЛІКИ І ВИКЛИКИ ІСНУЮЧОЇ СИТУАЦІЇ Клумби і газони наразі не виконують жодних функцій, крім естетичної, а також підкреслення величності будівлі ОДА. Іноді вони є перешкодами для руху та зібрання людей на площі.

КОНЦЕПТУАЛЬНЕ РІШЕННЯ Створення живого простору, яким можливо користуватись без остраху нашкодити йому. На газонах можна відпочивати, а клумби та інші ландшафтні елементи є доповненням, а не перешкодою. Новим інфраструктурним елементом є сухий фонтан – відкрита ділянка, на якій вода розпиляється в повітрі. Він допомагає освіжитись у спеку, приваблює дітей і водночас не суперечить концепції відкритого простору.


ЗАКРИТА ВІД ЛЮДЕЙ ВУЛИЦЯ ЗИГІНА

НЕДОЛІКИ І ВИКЛИКИ ІСНУЮЧОЇ СИТУАЦІЇ Закрита вулиця Зигіна, що позаду будівлі ОДА, заважає вільному транзиту людей. Відрізаний клаптик міського простору використовується надзвичайно рідко. Огорожа створює ряд незручностей і є негативним символічним аспектом.

КОНЦЕПТУАЛЬНЕ РІШЕННЯ Відкриття вулиці Зигіна для вільного транзиту пішоходів. Уздовж вулиці виділене місце для паралельного паркування автомобілів, що знімає навантаження з парковки на площі біля будівлі обласної ради, особливо під час сесій.


АЛЕЇ

НЕДОЛІКИ І ВИКЛИКИ ІСНУЮЧОЇ СИТУАЦІЇ Дві затінені алеї по обидві сторони від площі уздовж вулиць Коряка і Сінної є дуже затишними, але наразі використовуються лише як транзитні, на них відсутні лавочки, смітники, освітлення.

КОНЦЕПТУАЛЬНЕ РІШЕННЯ Облаштування алей мінімальною інфраструктурою для відпочинку, повноцінним вуличним освітленням. Встановлення сидінь, лавок зі столиками на алеї уздовж вулиці Коряка – місць для обідів на свіжому повітрі, якими можуть користуватись працівники навколишніх офісів.


ПРОБЛЕМА МЕМОРІАЛІВ

НЕДОЛІКИ І ВИКЛИКИ ІСНУЮЧОЇ СИТУАЦІЇ Відсутні елементи, які вшановують пам’ять або відображають події Революції Гідності, зараз є лише тимчасові конструкції.

КОНЦЕПТУАЛЬНЕ РІШЕННЯ Гармонійне поєднання нового громадського простору з водним елементом – штучним струмком, який одночасно є частиною інфраструктури і символічно демонструє хід подій революції. Вода символізує життя і очищення, а її потік – зміни, плинність часу. Основні дати і події революції відображені уздовж течії води, вони передані за допомогою рельєфу й різних технічних рішень. На площі розміщується комплекс фотостендів із зображеннями подій Революції на площі. Фотостенди встановлені у точках, з яких були зроблені фотографії, завдяки чому виникатиме контрастний ефект «було тоді – є зараз».


МЕМОРІАЛІЗАЦІЯ У процесі пошуку ідеї ми довго не могли віднайти вдалий принцип передачі подій і символів Революції єдиним елементом, але згодом в тих чи інших проявах почала проявлятися ідея тайм-лайну (уявної лінії часу). Паралельно в обговореннях час від часу виникала вода, яка символізує життя і очищення, а її потік – зміни, плинність часу. Так народилася ідея єдиного водного елементу – штучного струмка, що символічно демонструє хід подій революції. На ньому за допомогою рельєфу й активного дизайну окремих елементів будуть хронологічно відображені основні дати і події Революції.


На перший погляд у нашому підході до меморіалізації зміст переважає над формою, але це зовсім не так. Ми лише відмовилися від вертикальних домінант, які, вірогідно, здатні викликати повагу, але заразом і відчуження. Вони символізують патерналістичний нагляд, тяжіння над людиною, що, на нашу думку, є протилежним свободі і самостійності – ідеалам Революції. Пам’ятний елемент є безпрецедентним за розмірами для нашого міста, просто він не виділяється серед оточення.


21.11.2013 | ПОЧАТОК ПОДІЙ РЕВОЛЮЦІЇ ГІДНОСТІ

Вода виливається із переповненого кубу і символізує переповнену посудину терпіння українського народу, що вилилося в національне обурення. Спочатку це малесенький струмок, який неодноразово розгалуджується, доки не перетворюється на сильний потік. Так само як протест починався із малочисельних окремих виступів і лише згодом набув безпрецедентного, всенаціонального масштабу.


30.11.2013 | НІЧ ПОБИТТЯ СТУДЕНТІВ

Тріщини на дні показують межу, яку тоді перетнула влада, розбивши її і тим самим зруйнувавши для себе можливість виправити ситуацію. Вони також символізують перші поранення – побитих людей, які не чекали на таке розгортання подій і не змогли протидіяти агресії.


ніч на 11.12.2013 | ПЕРШИЙ ШТУРМ МАЙДАНУ, ЯКОМУ ЗМОГЛИ ДАТИ ОПІР

Елементи на дні поступово збурюють потік води – події в Києві й інших містах набувають все більшої бурхливості, утворюється супротив води – супротив Майдану проти придушення й насилля.


19-22.01.2014 | ВОГНЕХРЕЩА

Диктаторські закони. Атмосфера максимально напружена. Хвилясте дно символізує хвилюючі процеси на Майдані, активні дії з обох сторін; каскад – барикади, силові зіткнення, зникнення людей.


22.01.2014 | ОФІЦІЙНО ОГОЛОШЕНІ ПЕРШІ ВБИТІ МАЙДАНІВЦІ

Три стовпи символізують перші жертви: Сергій Нігоян – застрелений, Михайло Жизнєвський – застрелений; Юрій Вербицький – закатований. Стовпці, які символізують Сергія і Михайла мають отвори від куль, Юрія — надломлений.


19.02.2014 | НЕБЕСНА СОТНЯ

Період найбільшої кількості жертв та убитих. Кам’яні білі глиби, непорушні на шляху потоку, символізують майданівців, що мужньо стояли за свої переконання і віддали за це життя. Полеглі люди назавжди залишили свій слід, вони змінили подальший потік – плин нашого з вами життя.


21.02.2014 | ЗАВЕРШЕННЯ РЕВОЛЮЦІЇ ГІДНОСТІ

Революція стала лише початком значних змін. Спокійна поверхня символізує відносний, оманливий спокій, що настав після недавніх подій, а нестійке дно з насипного каменю – нестійку ситуацію в країні. Форма водойми у вигляді коми говорить нам, що кінець струмка, як і закінчення революції, не ставить крапку на подіях новітньої історії країни, переформатуванні української свідомості.


Уздовж всього струмка будуть вигравійовані дати, імена, події, цитати тощо. Ми обрали основні події революції на власний розсуд, перелік може бути змінений або доповнений, а символічна передача подій мати інші прояви. Чітких принципів щодо кількості і характеру подій наразі не пропонується, важливим є лише принцип хронології.


ЕКСПЛУАТАЦІЯ МІСЦЯ ПЕРЕТИНУ ПІШОХІДНИХ ЗВ’ЯЗКІВ Водний елемент має кілька точок перетину з пішохідними доріжками і одне місце перетину на площі. У місцях перетину з пішохідними доріжками передбачається кілька варіантів забезпечення безбар’єрного руху пішоходів: 1) струмок проходить під доріжкою; 2) доріжка підвищується (з нормативним ухилом) у зоні перетину зі струмком. У місці перетину на площі струмок ніби врізається в неї, зберігаючи рівну площину поверхні, але не втрачаючи свою візуальну безперервність.

УШАНУВАННЯ ПАМ’ЯТІ Пам’ятний елемент має ряд переваг перед традиційним пам’ятним знаком. Передбачена можливість покладання квітів, встановлення лампадок на конкретну дату. Відзначення Революції може відбуватись не лише в день її початку або кінця, як це відбувається зараз, а відповідно до кожної вагомої дати. Сам процес ушанування може набути унікальних традиційних рис відповідно до протяжності елементу: невеликої ходи, організації людей тощо.

ЗАМЕРЗАННЯ ВОДИ ВЗИМКУ Через замерзання на період морозів вода у струмку буде відсутня, що, за нашим переконанням, не стане проблемою, адже події Революції також відбувалися взимку – відсутність води додасть символічності, а також полегшить хід подій, пов’язаних із ушануванням, наприклад, забезпечить безперешкодне покладання квітів


ПЕРЕДАЧА ПОДІЙ РЕВОЛЮЦІЇ, ЩО ВІДБУВАЛИСЯ БЕЗПОСЕРЕДНЬО НА ПЛОЩІ

На території буде розставлений комплекс фотостендів із зображеннями безпосередніх подій Революції на площі. Через інтерактивну рамку можна буде побачити проекцію історичного фото на фоні теперішнього навколишнього середовища, завдяки чому виникатиме контрастний ефект «було тоді – є зараз», особливо сильний у спокійний теплий сонячний день.

ФОТО-СТЕНДИ Схема стенду Схема стенду текстова Текстова частина частина

Варіації стендів Варіації стендів

фотографія Фотографія (297х420 мм) (297х420)

title

title text

title

title

title

text

text

text

text

title text

title text

1500

text

title

title

text

сухий фонтан

ГЕНЕРАЛЬНИЙ ПЛАН М1:500

P

1

P


ПЛОЩА ДЛЯ ЗІБРАНЬ Ми вирішили залишити мощену площу для зібрань в тих же габаритах, що і зараз. Враховуючи те, що натовп людей під час масових зібрань скупчується як біля будівлі ОДА, так і біля проїжджої частини по вулиці Соборності, яка наразі є відкритим газоном, ми додали мощення з еко-плитки у цій зоні. Таким чином, у теплу пору року це покриття буде виглядати як газон, але під час масових зібрань не будуть виникати незручності у зв’язку із появою бруду через надмірне навантаження.


СУХИЙ ФОНТАН Сухі фонтани дуже поширені у світі, вони ефективно виконують функцію зволоження та охолодження повітря у спекотну погоду. Вони є більш інтерактивним порівняно із класичними для нашого міста фонтанами, з ними легше взаємодіяти. У вимкненому стані фонтан не створить перешкод для пересування і зібрання пішоходів.


сухий фонтан

ГЕНЕРАЛЬНИЙ ПЛАН М1:500

ГЕНЕРАЛЬНИЙ ПЛАН

P

1

P

2

існуючі будівлі проїзжа частина пішохідні доріжки газон мощення еко-плиткою велосипедна доріжка велопарковка парковка для інвалідів

P P

тимчасова парковка паркомісце

УМОВНІ ПОЗНАЧЕННЯ:

умовна лінія барикад (підсвітка) сухий фонтан існуючі дерева вуличні меблі


Ми переконані у тому, що гідним ушануванням подій Революції Гідності та пам’яті Небесної Сотні є втілення у життя озвучених на Майдані цінностей та ідеалів: гідності, рівності, свободи, якісних змін. Тому ми вирішили відобразити це в якісно новому середовищі, де гармонійно поєднанні комфортний громадський простір, що здатен приваблювати людей і служити місцем для масових зібрань, а також пам’ятний знак, що делікатно нагадує про важливі в історії нашої країни події й ушановує полеглих у них учасників.


ДОДАТОК 1

СВІТОВИЙ ДОСВІД МЕМОРІАЛІЗАЦІЇ У ГРОМАДСЬКИХ ПРОСТОРАХ ТА АРХІТЕКТУРІ


МЕМОРІАЛ ПЕНТАГОНУ | Пентагон, США

http://www.archdaily.com/6152/pentagon-memorial-kbas-studio https://goo.gl/9tqbwv


ПАРКОВА АЛЕЯ "ДАЙТЕ МИРУ ШАНС" | Монреаль, Канада

http://www.landezine.com/index.php/2010/10/give-peace-a-chance/ http://www.novate.ru/blogs/150910/15549/


МЕМОРІАЛ УБИТИМ ЄВРЕЯМ | Берлін, Німеччина

http://www.landezine.com/index.php/2010/03/memorial-to-the-murdered-jews-of-europe/ https://goo.gl/qkRFmz


САД СПОГАДІВ | Марбург, Німеччина

http://www.landezine.com/index.php/2016/02/garden-of-remembrance-by-scape-landschaftsarchitekten/


ПАРК ЧОТИРЬОХ СВОБОД ІМЕНІ ФРАНКЛІНА ДЕЛАНО РУЗВЕЛЬТА | Нью-Йорк, США

http://www.landezine.com/index.php/2013/08/fdr-four-freedoms-park/ https://www.buro247.ru/culture/news/11693.html


МЕМОРІАЛ МИРУ | Саїкі, Японія

http://www.landezine.com/index.php/2012/07/saiki-peace-memorial-park-by-earthscape/ http://bloglandshafta.com/?p=7729


ДОДАТОК 2

ПРИКЛАДИ ФОРМ, ЯКИМИ МИ НАДИХАЛИСЬ


ПЛОЩА ПЕРЕД АЕРОПОРТОМ У МІСТІ АДЕЛАЇДІ Аделаїда, Австралія

ПЛОЩА ГАЙ АУЛЕНТІ Мілан, Італія

https://goo.gl/9gSelj

https://goo.gl/ROCq6Y


ПЛОЩА ЗЕЙТОНЕХ Бейрут, Ліван

http://worldlandscapearchitect.com/zeytouneh-square-beirutlebanon-gustafson-porter/#.WEXP4tWLTIW

ПЛОЩА В МІСТІ ТОРОНТО Торонто, Канада


МЕМОРІАЛ ПАМ’ЯТІ ПРИНЦЕСИ ДІАНИ Лондон, Великобританія

ПЛОЩА МАРІЄН Герліц, Німеччина

http://landscapeisseo.blogspot.mx/2010/05/remarkablelandscape-architects_03.html

http://www.landezine.com/index.php/2009/12/goerlitz-mariensquare/

Якою може стати площа перед ОДА в Полтаві: про наш проект-переможець конкурсу «Територія Майдану»  
Advertisement