Page 1

Vybrané telefony a tarify Vodafonu plus porce pěkně ostrého čtení | www.cilichili.cz | 1 | 2015


Vjistiz·jm~yµjo· Ml}xv¿ enihrshygl¿ wtivjioxrŸq szp‹h‹rŸq WR/[wtwfitxy

desfpir¿ hiwmkr wqixepmgo¿q tszvgliq


Fakebook

ČiliChili 1 | 2015

Ondřej Brzobohatý O něm Partner Taťány Kuchařové.

Ve zkušebně

Přidat portrét |

Přidat akt |

Zahájit chat

Ptejte se mě, na co chcete.

Na parketu

Na pódiu

Na toaletě

Aleš napsal na zeď uživatele Ondřej Brzobohatý To se máš, ty igráčku, co? Prachy, ksicht, sláva, blondýna... Ondřej: Ano, díky.

Radek napsal na zeď uživatele Ondřej Brzobohatý Jaké to je, chodit s bývalou Miss? Ondřej: Mnohem lepší než s bývalou Nemiss.

Klára napsala na zeď uživatele Ondřej Brzobohatý

Marcela napsala na zeď uživatele Ondřej Brzobohatý Jste nejkrásnější pár českého showbusinessu. Jak se s tím srovnáváte? Ondřej: Oba s Taťánou víme, že důležitá není vnější, ale vnitřní krása. Proto jsme založili nadaci Agáta, která pomáhá hnusným lidem vyrovnat se s jejich handicapem.

Když se teď Táňa pokouší o herectví, nechtěl byste začít s modelingem? Jana napsala na zeď uživatele Ondřej Brzobohatý Ondřej: Ne, dopadlo by to podobně.

Marie napsala na zeď uživatele Ondřej Brzobohatý

Ztělesňujete to nejhorší z lesklého mediálního mainstreamu! Ondřej: Ještě že vy ztělesňujete to nejlepší z matné facebookové avantgardy.

Působíte velmi inteligentně. Jak to děláte? Ondřej: Nezapomeňte, že jsem herec. Naučil jsem se slova interakce, kreativita a frekventovaný. Kreativně je pak s vysokou frekvencí používám v osobních interakcích, což lidi s nižší inteligencí přivede k dojmu, že působím inteligentně.

Filip napsal na zeď uživatele Ondřej Brzobohatý Chtěl bych být jako vy, jak to mám udělat? Ondřej: Zkuste se narodit slavným rodičům.

Foto: Profimedia, Shutterstock

Karolína napsala na zeď uživatele Ondřej Brzobohatý Alexie napsala na zeď uživatele Ondřej Brzobohatý Proč jste odešel ze seriálu Gympl? Je pravda, že si s Táňou navzájem říkáte Barbie a Kene? Ondřej: Hrál jsem tam mladého učitele, který má podkrovní byt, nové nablýskané auto a drahou elektroniku. Už jsem nechtěl lidem lhát.

Ondřej: Ne,říkají nám tak Dyk s Vilhelmovou, protože závidí, že vypadáme na své pohlaví.

3


4

ČiliChili 1 | 2015

LIDÉ Z ČILICHILI

Dočtete se u nás i s obrázky 6 8 10 26 30 36 40 42

Souboj na život a na smrt Bedřich na sjezdovce Život smrti Rudí bratři dnes Wrestling ze sídliště Cvičí s vámi Měsíc? Omáčka jako křen Testujeme na sobě

123: Vodafone 46 48 49 50 58 59 60 63 64 65 66 68 70 73

Turbo Internet Vodafone experti Zadáno pro Vodafone Všechno o telefonech Nabídka měsíce Náš stroj Předplacená nabídka Volání v cizině Připojení s Vodafonem Připojení bez kabelu Tablety Telefony za korunu Red tarify pro firmy Red tarify

Musíme tam všichni

Lidových mouder okolo umírání je hromada. Ne vždycky s nimi člověk úplně souhlasí, ale vzhledem k tématu je slušnost nad nimi aspoň pokývat hlavou. O mrtvých jen v dobrém. A krchov je natolik sichr, že si na nějaké to mudrování může troufnout úplně každý. Ostatně trocha instantního fňukání nad dojemně moudrým postem na facebooku udělá člověku v pauze na oběd intelektuálně dost dobře. Hele, chudák X Y z Kodaně na smrtelné posteli nejvíc litoval, že nebyl sám sebou. No přesně! Že dal moc na mínění ostatních. Jo! A že zabil život prací, která ho nebavila. Jasně, to lajkuju! Takže se vždycky najde nějaký ten milion lidí, co to pošlou dál. Ne, že by se tím většina z nich plánovala alespoň náznakem řídit, ale je to něco jako moderní dopis štěstí. U něj se přece taky nesměl přerušit řetěz, aby se na člověka nepřilepila Dopis měsíce smůla. A se smrtí se nežertuje. Ideálně T o ní nemluvit vůbec. Ale ono neplatí, že Vážená redakce, jsem studentem markde nic není, ani smrt nebere. Naopak. ketingové komunikace a váš magazín Není vybíravá. A času máme málo. Sakra se mi fakt líbí. Mohl bych u vás pracomálo. Tak hezký nový rok.= vat? Nebo k vám aspoň psát? michal.schindler@vodafone.com Těším se, Martin

Ředitelka redakce Markéta Kost čelní Moreno Šéfredaktor Michal Kost týlní Schindler Zástupci šéfredaktora Štefan Jazylka Švec Filip Kostrč Horáček Kreativní ředitel Tomáš Kost klínová Trnobranský Editor sekce Vodafone Petra Kost hlavatá Poláková Editoři a psavci Jindřich Kost hákovitá Novák Martin Pánev Groman Online department Martin Kladívko Pistulka Jakub Kovadlinka Kašpárek Jakub Horní čelist König Marie Dolní čelist Dudziaková Fotoguru Petr Kost radličná Toman Designová mládež Jakub Kost sedací Mařík Karolina Čéška Slováková Manažer Marek Kost slzná Slezák Produkční Pavel Kost krychlová Matuška DTP Aleš Lopatka Duroň Manažeři inzerce Marek Kost loketní Hammerschmied Zdeněk Kost zápěstní Vaculík Fotograf Michael Kost vřetenní Kratochvíl Obálka www.3ax.cz

<

Milý Martine, oceňujeme, že chcete někoho z nás nahradit a vyhodit na dlažbu. Mládí vpřed. Začali bychom ale přeci jenom tou externí spoluprací. Každého, kdo pro nás chce psát, prosíme nejdřív o ukázky textů. Pošlete to nejlepší, co jste zatím napsal, a uvidíme. Mějte se! Redakce

TIRÁŽ Vydavatel Boomerang Publishing, s. r. o., Nad Kazankou 37/708, 171 00 Praha 7 – Troja, tel.: 244 023 201, www.bpublishing.cz, pro Vodafone Czech Republic, a. s. Tisk Helma Roto, s. r. o. Uzávěrka vydání 17. 12. 2014. Datum vydání 2. 1. 2015. Distribuce Česká republika. Periodicita měsíčník. Prodej inzerce Marek Hammerschmied, e-mail: marek.hammer@bpublishing.cz. Uzávěrka podkladů inzerce 02/2015 15. 2. 2015 MKČR 15371. Ježiš vstal z mrkví. Údaje jsou platné ke dni uzávěrky. Změny uvedených údajů nebo tiskové chyby jsou vyhrazeny. Má smrk na jazyku. E-mail do redakce: redakce@cilichili.cz. Kompletní ceník s aktuálními cenami stejně jako kompletní popis podmínek jednotlivých produktů a služeb najdete na www.vodafone.cz.


5

.J ný je ý i spok j ý. Jsi sp jený i spokoj ý. Jsi sp j poko okoje ojený Js poko n Jsi sp jený. Jsi s okojený. i spokoje . Jsi spok ný. Jsi s kojený. Js spokojen . Jsi spoko ný spo oko ko . Jsi i sp jený ý. Js okoje Jsi sp kojený. Js pokojen Jsi spoko ný. Jsi sp ojený. Jsi pokojený i spokoje ý. Jsi spo s Js n k . s o k . i je ý o i je ý o p o Js p n o s Js p n k . s k . i s je Js ojený Jsi spoko ný. Jsi spo ojený. Jsi pokojený i spokoje ý. Jsi spo jený. Jsi o o spok Js p n k . ý. Jsi okojený i spokoje ý. Jsi spo jený. Jsi s okojený. i spokoje . Jsi spok jený. Jsi s p n o sp Js p ný ko . Js ý. Jsi okojený i spokoje ý. Jsi spo jený. Jsi s okojený. i spokoje . Jsi spok jený. Jsi s ý p n ko . Js is sp jen ý. Js oko i sp ný. Js spokojen Jsi spoko ný. Jsi sp ojený. Js pokojený i spokoje ý. Jsi spo ojený. Jsi Js n k . s k . i je ý o i je ý o i o Js p n o Js p n Js s k ený. i spokoje . Jsi spok ný. Jsi s kojený. okoje ý. Jsi spo jený. Jsi s okojený. i oje Js po ný o Jsi sp jený. i spokoje ý. Jsi spok jený. Jsi s okojený. i spokojen . Jsi spok ný. Jsi sp kojený. Js je ý o o Js p n o Js p n k . s Js k . s je ojený Jsi spoko ný. Jsi spo ojený. Jsi pokojený i spokoje ý. Jsi spo jený. Jsi okojený. ý. ok .J is jen ý. Js oko i sp oje kojen . Jsi spok ný. Jsi sp kojený. Js spokojen Jsi spoko ný. Jsi sp ojený. Js pokojený k . s je ý o . i je ý o i o kojen . Jsi spok ný. Jsi sp kojený. Js spokojen Jsi spoko ný. Jsi sp ojený. Js pokojený is ý po ný oje Jsi pok ný. koje okoje ý. Jsi spo jený. Jsi s okojený. i spokoje . Jsi spok jený. Jsi s kojený. Js spokojen ý o i o p n o Js p n ný k . s je ok . Js is poko ný. Jsi sp ojený. Js pokojený i spokoje ý. Jsi spo ojený. Jsi okojený i spokoje ok . Js is jen ý. Js ok i sp oje jen spok ný. Jsi sp kojený. Js spokojen Jsi spoko ný. Jsi sp kojený. Js pokojený Jsi spoko . s je o . i je ý o i o je spok ný. Jsi sp kojený. Js spokojen Jsi spoko ný. Jsi sp kojený. Js pokojený Jsi spoko is ý. oje Jsi po ný. koje oj spo i spo jený. Jsi okojený. i spokoje . Jsi spok jený. Jsi s kojený. Js spokojen . Jsi spok ný ko o sp Jsi ný ko . Js spo si spo ojený. Jsi pokojený i spokoje ý. Jsi spo jený. Jsi okojený. i spokoje ý. Jsi spok n sp ok k . Js is jen ý. Js oko Jsi sp kojený. Js pokojen Jsi spoko ný. Jsi sp ojený. Jsi pokojený i spokoje ý. Jsi spo ý. Js oje Jsi s kojený. pok ný. Jsi s ojen Jsi spok spo n k . s k i ý o i je o Js p n o Js p . s k ý o i oje ný. okoje ý Jsi spo jený. Jsi s okojený. i spo spok ný Jsi sp kojený. Js okoje J i sp k ý Jsi

Výzkum roku

T

PODPRAHOVÉ ZPRÁVY NEFUNGUJÍ

Sport

Podle vědců se existenci podpRahOvých zpráv v méDiích nikdy nEpodařilo nikomu potvrdit. Fámy o nich Jsou zcela nepoDložené. ŽádnoU podprahovou či jinak přikráŠlenou zprávu se v televIzi, roZhlAse, novinách ani časoPisEch Nikdy Nakrátko T nikdo nepokoušÍ LÁĎA HRUŠKA vypustit a roZhodně UVAŘIL SEKANOU nikdy nikoho Z CIHLY. nEovlivňoval.= Papír je škodlivý pro malé děti, obsahuje glukózu a vede k obezitě. Školy zavedou sešity z betonu.

T

Petra Kvitová vyhrála další Grandsalám

Rozdíly v platech mezi muži a ženami jsou alarmující, přiznala podnikatelská sekce skupiny Bilderberg a doporučila globálně snížit platy mužů.

Svět symbolů

Foto: Profimedia Ilustrace: Karolína Slováková

<

T

Český státní znak musí změnit zvíře Mezistátní heraldická komise po letech diskusí sjednotila používání zvířat ve státních znacích. Každé zvíře bylo uvolněno jen pro jeden státní znak z důvodu zajištění nezaměnitelnosti jednotlivých erbů. Heraldický lev připadl Velké Británii, proto musí Česká republika do tří měsíců vyměnit zvíře na svých státních symbolech, mincích, pečetích a dalších heraldicky relevantních místech. Náhradní zvíře dosud česká heraldická komise nevybrala. Důležité je, že dva ocasy můžou vybranému tvoru zůstat.=

<

PRO ZASMÁNÍ

V LETADLE SE SEJDE ČECH, RUS A AMERIČAN. ČECH POVÍDÁ: „NAZDAR!“ A OSTATNÍ MU NEROZUMĚJÍ.


6

ČiliChili 1 | 2015

Duel

Život : Smrt Žere, ale je mu to putna

Žít stojí hrozný peníze

Zaplatíte funus a vyřízeno

0 :1

Den co den do rachoty 0 : 1

Můžete si válet šunky

Máte strach, že umřete 0 : 1

Už jste v penálu, takže pohoda

Furt máte hlad a chuť na pivko 0 : 1

Vydržíte nejíst klidně do konce světa

0:5 Smrt vyhrála na celé čáře. Tak se na to nachystejte, to je holt život.

Ze zahraničí

T

Chilská armáda provedla vojenský papuč. Z jiného zahraničí

HAMOUN DNE

Herní doupě

T DALAJLÁMA VYPOTŘEBOVAL Super Senior Bros. SVĚTOVÉ ZÁSOBY Vzhledem ke stoupajícímu počtu seniorů a jejich rospočítačové gramotnosti přišly firmy NintenORANŽOVÉ BARVY. toucí do a Activision Blizzard s oprášenou herní klasikou SVĚT SE POTÝKÁ určenou důchodcům. Cílem hry Super Senior Bros. je babičku, bývalou princeznu, která jde dědečS NEDOSTATKEM, doručit kům Mariovi a Luigimu už dlouho na nervy, jako dáPOMERANČE rek drakovi. Babička může hru vyhrát také, a to pokud Mario a Luigi v průběhu MODRAJÍ, transportu neopatrně zaklepou bačkorami.=< DĚTI Výzva T V AFRICE Přidejte se! PLÁČOU. Dne 25. 1. 2015 v 18.00 středoevropského času se všichni obyvatelé světa postaví čelem k západu a ze všech sil fouknou. Země se začne točit na druhou stranu, všichni začneme postupně mládnout a navíc budou brzo znovu Vánoce!=

<

T

ZAMĚSTNANEC BOLIVIJSKÉ POJIŠŤOVNY SE ZÁZRAČNĚ PROMĚNIL V NEZAMĚSTNANÉHO. Ženu, která v USA nabízela objetí za úplatu, umačkali zákazníci. V Antarktidě se našla Atlantida. Archeologům se tam nechce, protože jsou zvyklí na Egypt a nemají rádi zimu.

Ilustrace: Tereza Vašků

Člověka furt něco žere 0 : 1


7

TOP 10

Kde berou zpěváci grimasy Když jeden zpívá pro 20 000 lidí, nemůže ještě myslet na to, jak se mu tváří obličej. Proto si zpěváci cvičí grimasy, které pak nasazují ve vrcholných okamžicích koncertů. Je poměrně snadné dešifrovat, odkud své výrazy kopírují.

1

2

Tři hodiny v autobusu! Konečně pisoár! Uzrel som Boha. Ale nepočujem ho.

3

Foto: Profimedia

Patnáct : nula.

4 Já se za ní nechtěl otočit, Táňo.

7 Jau, to bylo do brňavky.

5 Heč, mám dražší mobil!

8 Ty seš ženatej?

6 Vana s vířivkoooooooouuuu...

9 Nemontuj se do mý ségry!

10 PAVOUK!


8

Pavlač Emila Hakla

ČiliChili 1 | 2015

T

Vždycky, když za ním přijdu s nějakou volovinou, pižlá mi nějakou tu pihu či absces, si povídáme a zdatně žertujeme. Před časem k němu zase přijdu na kontrolu, opět padlo pár vtípků. Načež povídá: „A teď vážně, našli jsme vám tam nějakej…“ Když jsem vyšel z brány, ulice, kterou jsem šel ze špitálu na tramvaj, zvláštně zářila. Všechny ženy na tramvajové refýži na mě upřeně hleděly. Nepřišlo mi to divné – naopak. Takhle nějak jsem si to Doma si dám dva panáky, sednu k počítači – rachocelý život představoval. ta nepočká. Jen tak ze švandy vyťukám mojesmrt.cz. Překvapí mě, že nejenže web existuje, ale tváří se seriózně. Aplikace Mojesmrt.cz umožňuje sestavit si seznam posledních přání a motivuje lidi, aby včas mluvili o konci života. Je společným projektem občanského sdružení Cesta domů a kreativní agentury Yinachi. Vyhledal jsem si Yinachi, dříve Gate, a ejhle – jsme vlastně na stejné lodi… Můj problém trval přesně týden, než mi doktor zavolal, že to nebylo tak horké a výsledky že jsou negativní. Negativní výsledky mě provázejí celý život – tyhle byly myslím vůbec první, které mi udělaly radost.

Ilustracet: Tereza Vašků

Mám lékaře, se kterým je legrace

Smrt není legrace. Zvláštní je, že na ni tady u nás nějak nejsme připraveni. Nebo ji prostě jen nemáme rádi. Anebo jsou vztahy už tak off, že spoustě lidí nestojí za to jít příbuznému na funus. Statisticky se tu ostatně koná nejméně pohřbů na počet obyvatel a v počtu nevyzvednutých uren jsme tuším na třetím místě. Závěrem bych téma odlehčil historkou, jak sestřenici-doktorce umřela doma babička, která Svět víry a lásky měla neuvěřitelně T světle modré oči. Za- Češi si konečně zvolili Boha. Je to tlačila jí je, zavolala Bůh pro dům a zahradu. havrany, pak ji napadZ Paříže byly po stížnostech lo, že by ty její oči turistů vystěhováni Francouzi. chtěla ještě naposled Benátky zakázaly lidi obecně. vidět, tak je otevřela, pár minut se dívala a opět je zavřela. =

<

73 – Pluh, píše Ž.I.V.O.T, kreslí Nikkarin


Centrum současného umění DOX Poupětova 1 Praha 7 www.dox.cz

Frédéric Brenner Wendy Ewald Martin Kollar Josef Koudelka Jungjin Lee Gilles Peress Fazal Sheikh Stephen Shore Rosalind Solomon Thomas Struth Jeff Wall

24 / 10 2014

Nick Waplington

Exhibition Partner

DOX Partners

This exhibition has been organized by Chronicle of a People Foundation, Inc., New York, and the tour is managed by Curatorial Assistance, Pasadena, California.

02 / 03 2015

Světová premiéra výstavy

DOX Media Partners

Frédéric Brenner, Ruth Chaya Leonov-Carmely, Nechama Weitman, Pnina Leonov, 2010. © Frédéric Brenner


10 Téma

ČiliChili 1 | 2015

K O N E C D O B R Ý,


ČiliChili 1 | 2015

Téma

11

VŠECHNO DOBRÉ

Text: Jiří Holubec Obrázky: 3AX, Michael Kratochvíl, Patrik Budenz, Profimedia, Shutterstock, YouTube, archiv


EXHUMACE SMRTI

12

Člověk, coby smrtelný tvor, bude mít ke smrti vždycky tak trochu divný vztah. Pomineme-li vyznavače goth, death a jiných metalů, najdete asi málokoho, kdo by jí byl nějak zvlášť okouzlen.

N

a druhé straně je fakt, že jsme ke kmotřičce zubaté dřív mívali vztah daleko bližší. Není to tak dávno, kdy jsme ji přijímali smířlivě, už jen proto, že jsme ji velmi důvěrně znali. Rodiny žily pohromadě, umíralo se doma a dřív než dnes ( ještě před sto lety se běžně odcházelo na věčnost kolem čtyřicítky). Smrt měla svůj předepsaný průběh, rituály a nikdo ji nikam neschovával. Naopak – k lůžku umírajícího se chodili lidé loučit, stejně jako se chodilo gratulovat k narození dítěte. Pak se Evropou převalily dvě války a všechno bylo jinak.

SEJDE Z OČÍ A ODEJDE Jakkoliv jsme byli zvyklí na přirozené dožití, smrti náhlé a tragické se lidé odjakživa báli. Církev pro ni dokonce měla speciální termín „mors repentina“ a učila, že je nesmyslným nástrojem náhody, který narušuje řád světa, a je projevem Božího hněvu. Během první poloviny 20. století mors repentina zkosila desítky milionů lidí a přeživší si ji rozhodně nehodlali nijak připomínat. Dostali jsme k ní averzi. Válka ovšem zasáhla do našeho vnímání konce života i jinak. Z laboratoří se vynořila antibiotika, z polních nemocnic nové metody transfuze a zruční lékaři, jejichž válečné zkušenosti převracely medicínu vzhůru nohama. Nemocné už jsme nekurýrovali doma odvarem z bylinek, ale posílali do nemocnic, kde začali i umírat. Pěkně uklizení, abychom se na ně nemuseli dívat.


Téma 13

ČiliChili 1 | 2015

ZAČALI JSME SE ODCHODU ZE SVĚTA BÁT. PROTI BÍLÝM KACHLÍKŮM Ať jsme se snažili sebevíc, smrt jsme ze svého okolí odstranit nedokázali. Navíc se ukázalo, že její ignorace nevede k ničemu dobrému. Začali jsme se odchodu ze světa bát. Důstojné umírání jsme vyměnili za úporné prodlužování života a pohřby se z aktu loučení změnily v traumata. Nic z toho není pro rychle stárnoucí civilizaci vhodná strategie. Na západě Evropy, kde to pochopili dřív než my, se už od 60. let začal trend obracet. O smrti, podpoře umírajících a pozůstalých se začaly vést debaty, pořádat konference a v roce 1967 zakládá Cecilie Saundersová v Londýně první hospic svatého Kryštofa. Hospicové hnutí, které zajišťovalo umírajícím důstojné podmínky dožití a jejich rodinám podporu, se rozšířilo do celé Evropy. S výjimkou zemí, kde se předstíralo, že poroučíme větru a dešti a smrt si ochočíme v příští pětiletce. Na zlom ve vnímání posledních záležitostí jsme si museli počkat do revoluce. Už v roce 1990 se Marie Opatrná snažila o založení prvního hospicu, ale nepodařilo se jí probojovat si cestu skrz houštinu byrokratického nepochopení. Společně s Marií Svatošovou proto začala pečovat o umírající v domácnostech a v roce 1995 se jí podařilo otevřít první český lůžkový hospic v Červeném Kostelci. Dnes jich u nás existuje celkem patnáct s tím, že v domácí péči pokračuje hnutí s optimistickým názvem Cesta domů.

Morana neboli Smrtka za chvíli poletí do řeky

HURÁ, PEPKA!

PORNOGRAFIE Geoffrey Gorer v roce 1955 vydal dodnes citovanou publikaci Pornografie smrti. Píše v ní, že ke smrti zaujímáme v podstatě stejný postoj jako naši pradědečkové k hambatinám. Víme, že jsou všude, každý z nás s nimi přišel do styku, ale všichni se kolektivně tváříme, že se nás to netýká.

Snad největší obrat v chápání smrti přišel ale nedávno. Vlastně během uplynulých pár měsíců. Nadační fond AVAST letos v únoru spustil program Spolu až do konce. Rozdělil 7,5 milionu mezi jedenáct projektů zaměřených na péči o nevyléčitelně nemocné lidi. Tři studentky sdružené do tria Ke kořenům vybraly na HitHitu šedesát tisíc na otevření poradenského centra alternativních pohřbů. Na jaře k tomu budou otvírat v Ďáblicích přírodní hřbitov, kam budou pozůstalí chodit jako do parku a zesnulí budou odpočívat pod vzrostlými stromy. Aby toho nebylo málo, přidalo se i Národní muzeum a spustilo velkolepou sérii expozic se společným názvem Smrt. Noviny a časopisy začaly o smrti psát a spousta lidí uvádí Cestu domů jako svou nejoblíbenější neziskovku. Nemá asi cenu přecházet z extrému do extrému a namísto ignorování začít být smrtí a umíráním posedlí. Měli bychom s ní ale počítat a je dobře, že z ní znovu začíná být společenské téma. Asi nejlepší inspirací, jak s ní zacházet, je věta Marka Twaina: „Snažme se žít tak, aby naší smrti litoval i majitel pohřební služby.“

<


14 Téma

ČiliChili 1 | 2015

JAK CHCEME UMŘÍT

KDE UMÍRÁME

21 % Rychle

Bezbolestně

V rodinném kruhu

Ve spánku

Doma

58 %

V nemocnici

9% V léčebném ústavu

Jak to se mnou sekne Se smrtí je dobré počítat. My jsme počítali podle informací serveru Umirani.cz a údajů z Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

2% Na veřejném místě

0,5 % Při převozu

6,5 % V sociálním zařízení

3% Ostatní


15

PRAVDĚPODOBNOST, ŽE ZEMŘETE, PODLE POHLAVÍ

61 %

Z NÁS O SMRTI SE SVÝMI BLÍZKÝMI NEMLUVÍ, PROTOŽE

Nechci své blízké děsit Je to ještě daleko

KOLIK Z NÁS ŘEŠÍ DŮLEŽITÁ ROZHODNUTÍ SPOJENÁ S KONCEM ŽIVOTA AŽ VE CHVÍLI TĚŽKÉ NEMOCI

63 %

Ostatní se mnou o tom nechtějí mluvit

100 %

100 %

Muži

Ženy

PRAVDĚPODOBNOST, ŽE ZEMŘETE, PODLE SOCIÁLNÍCH VRSTEV

100 %

100 %

Chudí

Bohatí

Nechci to přivolávat Nemám o tom s kým mluvit

Je mi to nepříjemné

PRAVDĚPODOBNOST, ŽE ZEMŘETE, PODLE DOSAŽENÉHO VZDĚLÁNÍ

Jiné důvody

POČET NEZÁVISLE OVĚŘENÝCH ZPRÁV O EXISTENCI POSMRTNÉHO ŽIVOTA

0

100 %

100 %

Žádné

Základní

100 %

100 %

Středoškolské

Vysokoškolské


16 Téma

ČiliChili 1 | 2015

Zasaďte nade mnou strom Na HitHitu se objeví leccos, ale ekofunebrácké trio, které se rozhodlo změnit pohřební rituály, je přece jen unikát. Na konto jim přistálo 109 % požadované částky, takže nám kyne naděje, že se nebudeme muset ukládat pod žulovou desku. Když budete chtít, můžete už brzy spočinout v hájku a nechat nad sebou kvést jabloň. Zařídí to Blanka Dobešová, Monika Suchánská a Alžběta Živá.


17

CO SI ZAŘÍDIL POHŘEB, PŘESTAL MÍT PÁN PROBLÉMY SE ZDRAVÍM, DAŘÍ SE MU DOBŘE A VZKVÉTÁ. Vy chcete založit hřbitov v sadu? Nejenom. Snažíme se reagovat na krizi pohřebních rituálů. Třeba v Praze probíhá půlka všech kremací bez obřadu. Žádné rozloučení, žádné setkání pozůstalých. Částečně je to proto, že v nabídce pohřebních služeb pozůstalí nenajdou nic, co by odpovídalo jejich přáním. Nevyhovují jim chladné a neosobní obřady v krematoriích. Krátká dvacetiminutová rozloučení se tam střídají jako na běžícím páse a mluví na nich řečníci, kteří zemřelého neznali. Snažíme se nabídnout smysluplnější a osobitější alternativy. Zakládáme přírodní hřbitov, děláme poradenství pro pozůstalé a organizujeme alternativní poslední rozloučení třeba v kavárnách či v přírodě. Není tu ta krize proto, že jsme ateistický národ a rituály nás obecně moc nezajímají? Myslím, že Češi nejsou tak docela ateisté. Spíš jsme takoví duchovní kutilové a své vnímání světa skládáme ze kdečeho. Dobře to je vidět na svatbách. To jsou rituály, ke kterým přistupujeme s čím dál větší kreativitou. A i kdybychom byli ateisté, nemyslím, že by ateisté neměli potřebu naposled se rozloučit s blízkými. Další důvod jsou peníze. Nejjednodušší pohřeb žehem přijde zhruba na patnáct tisíc. I to můžeme změnit tím, že vytvoříme rituály nové. Ochránci přírody vám tleskají. Jsou tradiční pohřby neekologické? Současná kremace moc ekologická není, i když je mnohem šetrnější než v minulosti. Nejpřirozenější a nejšetrnější je prostý pohřeb bez rakve, jen v bavlněném rubáši. Což u nás zákon nedovoluje, musíte mít rakev. Snad se to změní. Má nás vlastně zajímat, jaký budeme mít pohřeb? Není to jedno? Umírajícímu člověku to jedno není. Ředitel Pohřebního ústavu hl. města Prahy Julius Mlčoch nám vyprávěl, jak za

To nám ten děda pěkně roste

KE KOŘENŮM

Poradenské centrum pro pozůstalé funguje ním přišel starý pán, který na světě už nikoho vlastně podobně jako neměl. Vybral si hrob, zaplatil pohřeb a sposvatební agentura, jen kojeně odešel s tím, jak mu spadl kámen ze místo sňatku organizuje srdce. Od té doby uplynulo pár let, pán prý poslední rozloučení. přestal mít problémy se zdravím, daří se mu Holky vedou zákazníky dobře a vzkvétá. Hlavní důvod, proč o svém hlavně k tomu, aby pohřbu mluvit předem, je ale ten, že tím si způsob rozloučení pomáháme blízkým. Když jim o svých posledzvolili sami. Na jednom ních přáních řekneme, jsou lépe připraveni na pohřbu hrála kapela to, aby uspořádali smysluplné poslední rozloučení. Někdo si třeba přál mít v rakvi knihu sestavená z pozůstalých. Další obřad jeden Vetřelci a volavky, někdo další chtěl vegetavýřečný příbuzný celý riánskou pohřební hostinu... odmoderoval. Ďáblický Vytlačujeme smrt ze svých životů? Už se to trochu obrací a mluví se dokonce Les vzpomínek by se měl otevírat na jaře. o renesanci zájmu o smrt. Rozvíjí se hospicové hnutí, paliativní péče, zavádějí se alternativní pohřby. Třeba v Anglii existuje přes 200 přírodních hřbitovů, nechává se v nich pohřbít zhruba 7 procent zesnulých. Jsou hřbitovy vůbec k něčemu? Nemůžeme na zesnulého vzpomínat kdekoliv? Vzpomínat můžeme. Mě například babička učila hrát na klavír a vzpomenu si na ni, když si k němu sednu. Hřbitovy a pohřební rituály jsou ale pořád důležité. Existuje dokonce názor, že pohřbívání mrtvých je hlavní rozdíl mezi člověkem a zvířaty. Proto je trochu na pováženou, že od nich právě u nás tak upouštíme. Neděje se to totiž nikde jinde na světě. Jsme v tom trochu bizarní unikát.

<


18 Téma

KAM BYS CHTĚLO, TĚLO?

ČiliChili 1 | 2015

Když umřete v Tibetu, odnesou vás do skal jako krmení dravým ptákům. O pár set kilometrů na jih vás příbuzní spálí na břehu řeky, hodí do vody a všichni se v té vodě vykoupou. Kmen Torajů z ostrova Sulawesi zase věří, že mrtvý nezemřel, ale jen odpočívá. Své mrtvé proto zabalí do balíku savé tkaniny (aby vstřebávala hnilobu a pohlcovala zápach), uloží je do postele, normálně se s nimi baví a každý den jim nosí večeři. A jaký máme teprve výběr my, když nechceme žehem nebo pod kytky!

Pamětní urna ve tvaru vrchní části zesnulého


19

KRYOGENIKA

KREMACE ZA NÍZKÝCH TEPLOT Ekologičtější než žeh je kremace chemická. Místo hoření využívá k rozložení tělesných ostatků chemikálie, které tělo prostě rozpustí. Proti klasické kremaci na 1000 °C si ta chemická vystačí s takřka pokojovými 180 stupni, ale potřebuje vyšší tlak. V praxi to vypadá tak, že se tělo uloží do kovové rakve s hydroxidem draselným, uzavře a natlakuje asi na 10 barů. Tělo se kompletně rozloží, spláchne a zbylé kosti se rozemelou na prach, který se uloží do urny.

Výstřelek technooptimistů, kteří věří, že v budoucnu budou lidi žít věčně, a chtějí taky. Těsně po smrti se nechají zmrazit v lázni tekutého dusíku. Sarkofág s nimi se pak uloží v některém z kryoinstitutů, kde ťuhýci očekávají den, kdy je lékaři rozmrazí a uvítají ve světě zítřka. Procedura stojí kolem čtvrt milionu dolarů. Jestli na to nemáte, existuje asi třetinová varianta, kdy se zmrazí jen hlava.

POHŘEB DO VESMÍRU Jestli se vám příčí myšlenka na kytičky zespoda, nezoufejte. Firma Celetis Memorial Spaceflights vás pošle opačným směrem. Nejlevnější je jízda v raketě, která za lidových 995 dolarů ostatky vynese na nízkou orbitu. Vypuštění na oběžnou dráhu s šancí shořet v atmosféře stojí 3000 dolarů, jednosměrný trip na Měsíc 10 000 dolarů a vystřelení do hlubokého vesmíru 12 500 dolarů. Samozřejmě ne celého těla, ale asi 5 gramů popela.

POSMRTNÁ KOMPOSTÁŽ

LIS

Tělo se nejdřív zmrazí v tekutém dusíku, a když dosáhne patřičné křehkosti, roztříští se vibracemi na mikroskopické kousky. V separátoru se z něj vydělí plomby a další implantáty a ve vakuové sušičce se drť zbaví vody. Prášek se buď rozptýlí, nebo pohřbívá v rozložitelných urnách z kukuřičného škrobu třeba ke kořenům stromů. Propagátoři tvrdí, že po roce už v zemi nenajdete vůbec nic.

Lidské tělo se po spálení změní na uhlík. To je tvárný a přizpůsobivý materiál. Dá se třeba slisovat do průmyslového diamantu (cca za 20 000 dolarů za karát). Můžete ho smíchat s cementem a odlít z něj bustu. Přidat ho do inkoustu a nechat si s ním něco vytetovat. A britský producent alternativního techna Jason Leach ve firmě And Vinyly nabízí, že vám z popela vylisuje gramodesku. Základní balíček třiceti desek vyjde na 3000 liber. Volba nahrávky je na vás.

MUMIFIKACE Organizaci Summum založil v roce 1975 Claude Nowell, zvaný též Summum Bonum Amon Ra. Sám pan Ra je autorem mumifikačního procesu, který vyžaduje 77 dní máchání ve zvláštním roztoku a dalších 1000 hodin práce. Moc zájmu nevzbudil, takže první takto udělanou mumií je Nowell sám. Můžete se na něj zajít podívat do pyramidy v Salt Lake City, kde stojí obalen zlatem v bronzové rakvi.


20

TICHO


Téma 21

ČiliChili 1 | 2015

FOTOPŘÍBĚH O TOM, NA CO SE LIDI NECHTĚJÍ PTÁT

Patrik Budenz fotí mrtvé mezi smrtí a pohřbem. Fotoprojektů o smrti je dnes na webu k nalezení spousta, ale ten jeho je výjimečný svojí jemnou přímostí a zvláštní estetikou. Najdete ho celý na stránkách grauwerk.de. Foto: Patrik Budenz

Bojíte se smrti? Nebojím se koukat na mrtvé lidi, jinak bych je nefotil. Pokud jde o můj vlastní strach – spíš bych řekl, že jsem si smrti vědom, než že se jí bojím. Focení mrtvých je zajímavý koníček. Lákalo vás odjakživa? Než jsem začal s projektem Post Mortem, pracoval jsem pro Ústav forenzních věd v Berlíně. Dělal jsem jim fotodokumentaci. Tam jsem si uvědomil, že mě zajímá, co se děje s těly mezi smrtí a pohřbem. Je to totiž spousta věcí. A tak jsem začal fotit v márnicích, mrazicích boxech, na patologii, v pohřebních ústavech a krematoriích. Většina lidí dnes umírá v nemocnici. I když někdo umře doma, jeho tělo okamžitě přebírají profesionálové. Nikdo neví, co se děje pak, a lidé se bojí ptát. Proto to fotím. Když budeme vědět, co se po smrti děje, když si jí budeme vědomi, možná se jí trochu přestaneme bát. Jsou lidé pracující na pitevně jiní než ostatní? Většina si to myslí. Ostatně i televizní seriály je většinou ukazují jako podivíny. Ale ti, co jsem potkal já, nejsou. Nemají morbidní mozky, baví je totéž, co ostatní, vyprávějí si vtipy a baví se o televizních zprávách. Fotíte jenom mrtvé, nebo i něco jiného? I když mám za to, že je důležité přemýšlet o smrti, tak bych to nerad dělal každý den. Takže ano, fotím i jiné věci. Třeba právě teď dokončuji portréty thai boxerů vyfocených těsně po zápase.

<


ČiliChili 1 | 2015

O tělo jsme se postarali na předchozích stránkách, teď se mrkneme, kam po smrti zamíří duše.

NEBE Celý koncept nebe a pekla, který postupně přebíraly další náboženské soustavy, pochází ze staré Persie. Zoroastrismus pojímá nebe jako zahradu, kam se může člověk vydat čtvrtý den po své smrti. Cesta vede přes most Činvat, který se rozšíří, když na něj vstoupí spravedlivý. Na jeho konci ho přivítá krásná dívka, která je ztělesněním jeho dobrých skutků na zemi, a uvede ho do domu hymnů, kde bude očekávat soudný den.

JUDAISMUS

ZOROASTRISMUS

PEKLO A NEBE

22 Téma

NEBE Jakožto jedno z nejstarších náboženství by měli mít židé jasno. Zřetelného slova se ale v Tanachu nedopátráte. Židé přesto věřili v různé podoby nebe, většinou v souvislosti s Mesiášem, po jehož příchodu budou spravedliví probuzeni z věčného spánku. Jak to tam ale bude vypadat, čert ví.

PEKLO

PEKLO

Jak možná tušíte, most Činvat se pod nohama hříšníka smrskne a bude tenký jako ostří meče. Místo krásné děvy lapí chudáka do spárů ohyzdná stařena, která ho svrhne do pekla. Tam jsou pro něj připravena nápaditá muka sestavená na míru jeho pozemským hříchům. Lakomci musí například pojídat své vlastní ruce.

V otázkách pekla není judaismus o nic konkrétnější. Starý zákon mluví pouze o místě, kde odpočívají duše mrtvých (šeol). Kromě toho se zmiňuje o místě Gehinom. Původně to bylo údolí, kam se přinášely lidské oběti bohu Molechovi a následně se z něj stala věčně hořící skládka, která v pozdějších výkladech posloužila jako metafora pro peklo. Trest v něm nacházejí hříšníci a nevěřící.


NEBE

Velmi podrobný popis najdete v knize Zjevení. Ráj je ve městě obehnaném hradbami, s dvanácti branami hlídanými anděly. Najdete v něm trůn Boží, u něhož vyvěrá řeka živé vody.

Do muslimského nebe vede jako do zoroasterského cesta přes most, který přejdou jen ti, jejichž dobré skutky převáží jejich prohřešky. Nebe je zahrada, v níž spravedliví oblečeni do brokátu odpočívají na pohovkách a popíjejí. Samozřejmě je obsluhují krásné hurisky, i když nikdo neví, co to vlastně je.

PEKLO

PEKLO

PEKLO

Starořecký hádes dostal jméno po svém vládci, který oplývá nápaditostí ve vymýšlení muk určených hříšníkům. Ve starořeckých bájích jich najdete spoustu. Tityos musí svázaný snášet supy, kteří mu pojídají játra. Tantalos trpí hladem a žízní, přestože stojí v ovocném sadu po kolena ve vodě, a chudák Sisyfos musí po zbytek věčnosti valit kámen do kopce.

Křesťanské peklo je jakousi kombinací starořeckého hádu, kde trpí hříšníci, a židovského plamenného údolí. Existuje spousta výkladů o tom, co se vlastně v pekle děje, většina se shoduje na tom, že v něm hoří neuhasitelný oheň. Výjevy muk, které proslavil Hieronymus Bosch, ale v oficiálních křesťanských textech nenajdete. Pravé utrpení podle nich spočívá v odloučení od Boha a jeho lásky.

Také v muslimském pekle hraje hlavní roli oheň. Vlastně je z něj celé peklo postaveno. Korán mluví o ohnivé zdi obklopující hříšníky, ti jsou navíc oblečeni do oděvů z ohně a skrápí je voda horká jako roztavená mosaz. Když se snaží utéct, budou biti železnými pruty.

NEBE

HINDUISMUS A BUDDHISMUS

Řekové posmrtnému nebi říkali elysium a původně bylo určeno pouze bohům. Postupem doby k sobě začali pouštět své lidské příbuzné, hrdiny a nakonec otevřeli brány vyvoleným spravedlivým lidem. Žádné konkrétní blaho je tu nečekalo, mohli prostě pokračovat ve spokojeném a šťastném životě, který vedli před smrtí.

ISLÁM

NEBE

KŘESŤANSTVÍ

ŘECKÁ MYTOLOGIE

23

NEBE A PEKLO Východní náboženství mají koncept nebe a pekla postavený jinak. Duše člověka je podle nich lapená do kruhu smrti a znovuzrození. Hinduisté mu říkají samsára, buddhisté karmický koloběh. Život v něm je utrpení a vymanit se z něj můžeme jen tak, že uzříme svět takový, jaký je, a odvrhneme jeho lákadla. Hinduisté tomu říkají mókša, buddhisté nirvána. Zajímavě to pojímá tibetský buddhismus ve své Knize mrtvých. Podle ní se duše 49 dní po smrti nachází v mezistavu zvaném bardo. O tom, jestli se vrátí na svět, nebo dojde nirvány, rozhoduje mj. způsob, jakým dotyčný skonal.


24

1

KOSTNICE V KUTNÉ HOŘE 3

Na sedleckém hřbitově je od 14. století rozsypaná hrst hlíny z Božího hrobu, takže pohřeb sem znamenal zkratku do nebe. V 15. století byl hřbitov zrušen, kosti exhumovány a zdejší mniši je 2 začali skládat v podzemní kapli do pyramid. Dnes je tu z nich dokonce výzdoba KAPUCÍNSKÝ KLÁŠTER včetně lustru. V BRNĚ

Do známé krypty mniši pohřbívali až do roku 1787, kdy Josef II. krypty uvnitř měst zakázal. Díky cirkulaci vzduchu se tu těla nerozkládala, ale vysychala a měnila v mumie. Jsou zachovalé a je mezi nimi vidět i vojevůdce baron Trenck. Poznáte ho podle dvoumetrové postavy a useknuté hlavy.

Kuk na mrtvolu

BROUMOVSKÝ KLÁŠTER Za prohlídku stojí celý klášter, ale pro nás je nejzajímavější sklepení, ve kterém je uloženo 34 mumií. Ty původně ležely v kryptě farního kostela sv. Prokopa ve Vamberku, kde ale po havárii kanalizace došlo k porušení mikroklimatu a mumifikovaná těla začala hnít. Právo být takto pohřbeni měli KATAKOMBY V KLATOVECH jen významní občané Vamberku. Krypty pod jezuitským kostelem se používaly k pohřbívání v 17. a 18. století. Těla se vkládala do dubových rakví, obkládala chmelem (prý kvůli dezinfekci) a díky důmyslnému systému větracích šachet měnila v mumie. Během oprav za první republiky dělníci šachty zasypali a z původních dvou stovek těl se 5 zachovalo jen 30.

4

ZÁMEK MIKULOV Když restaurátoři otevřeli před osmi lety hrobku mikulovského kostela sv. Václava, našli v sarkofágu Markéty Františky Lobkowiczové spolu s tělem i zachovalé pohřební šaty. Dnes je můžete vidět na výstavě spolu s dalšími čupr pohřebními úbory.

6

KOLUMBÁRIUM NA VÍTKOVĚ

BRNO 2

KLATOVY

4

1

KUTNÁ HORA

PRAHA

6

BROUMOV

3

MIKULOV

5

VÍDEŇ

7

Pod Žižkou se původně rozkládalo mauzoleum, kde odpočívali komunističtí pohlaváři v čele s nabalzamovaným Gottwaldem. Už 7 jsou pryč, zato tu uvidíte balzamovací komoru včetně přístroje VÍDEŇSKÉ FUNEBRMUSEUM s všeříkajícím názvem muchobijka. Obyvatelé Vídně jsou proslulí makabrózní zálibou ve smrti. V ulici Goldeggasse najdete celé muzeum pohřebnictví. Vystavují tu unikáty smuteční výzdoby a všelijaké druhy rakví, včetně rakve sedací. Při říjnové muzejní noci se můžete nechat zkusmo do jedné z rakví zaklapnout.


Téma 25

ČiliChili 1 | 2015

MARTIN BREST BLONĎÁK JOE BLACK Ještě před tím, než Hollywood udělal z upírů metrosexuály, se pokusili něco podobného provést i se Smrťákem. Ve slaďáku Seznamte se, Joe Black si ho zahrál Brad Pitt, který nabídne mediálnímu magnátovi pár týdnů života výměnou za pobyt na světě. A jak jinak, zamiluje se do magnátovy dcerky.

TERRY PRATCHETT SMRŤ ZE ZEMĚPLOCHY Po populární Pratchettově Zeměpološe jezdí v kápi zahalený kostlivec na koni jménem Truhlík a mluví VELKÝMI PÍSMENY. Pratchettův Smrť je sice trochu smutný, ale dobromyslný, má pro lidstvo tak trochu slabost a snaží se mu vyjít vstříc. Například svůj příchod zkouší uvádět žertovnými frázemi, aby pro lidi jejich smrt nebyla takový šok.

SMRT S LIDSKOU TVÁŘÍ Jasně, můžeme se utěšovat reinkarnací nebo vidinami ráje, ale jednou ho potkáme. Smrťáka. Jak asi bude vypadat? Kultura se s jeho představou kupodivu vypořádává optimisticky. Na rozdíl od hnusáků, kteří nás chtějí o život připravit, bývá Smrt sympatická. U Ingmara Bergmana hraje šachy a v Národním divadle na lunetě od Mikoláše Alše je to krásná dívka s modrýma očima a tmavými vlasy. A našli jsme i další příklady.

JAN DRDA KMOCHÁČEK SMRŤÁK Z DAŘBUJÁNA A PANDRHOLY Pohádka, v níž je smrt ve své nestrannosti jediná spravedlivá moc všehomíra. Nadto opatřil Drda kmocháčka spoustou sympatických vlastností. Soucitem, chápavostí pro lidské slabosti a schopností exnout tuplák piva bez pomocí rukou. Lepšího kmotra byste pro své třinácté batole jen těžko hledali.

MONTY PYTHON CHMURNÝ ŽNEC ZE SMYSLU ŽIVOTA Ve skeči z filmu Smysl života se musí Chmurný žnec vyrovnat s partičkou pompézních Anglánů a užvaněných Amíků. Než jim dojde, že se hromadně otrávili pomazánkou z lososa, projde si pan Žnec hotovým peklem. Navíc tu bandu musí doprovodit do nebe, kde jsou každý den Vánoce, a zkousnout, že jsou moc líní na to, jít tam pěšky.


ČiliChili 1 | 2015

Postmoderní Vinnetou Aaron Vincent Elkaim ve svém projektu Sleeping with the Devil (Obcování s ďáblem) fotí svět indiánských kmenů, které žijí v rezervaci v kanadské Severní Albertě. V roce 1970 byla zničena jejich půda a řeka, která je živila, při ropné ekologické katastrofě. Měli na výběr mezi pracákem a prací pro ropné firmy, které jsou zodpovědné za zničení území jejich předků. Většinou zvolili to druhé a dnes prosperují. Ovšem za cenu ztráty své identity a kultury. A tenhle rozpor se snaží snímky Aarona Vincenta Elkaima zachytit.

www.aaronvincentelkaim.com

26 Čumenda


27


28 Čumenda

ČiliChili 1 | 2015

NĚKTERÉ KULTURNÍ TRADICE BUDOU ZACHOVÁNY, ALE NEJSEM SI JISTÝ, JAK DLOUHO MŮŽE VYDRŽET PŮVODNÍ ZPŮSOB ŽIVOTA, TEDY LOVU, RYBAŘENÍ, SBĚRU LESNÍCH PLODŮ, KTERÝ JE SPOJEN SE STÁLE ZNIČENOU PŮDOU.


www.aaronvincentelkaim.com

29


30 Reportáž

Extrémní cirkus v ringu Jak pravil klasik: Viděl jsem stíhačku couvat a žábu bušit pěstí do skály. Ale že se dočkám profesionálního wrestlingu v Kulturním domě Krakov, jsem opravdu netušil. Text: Jiří Holubec Foto: Michael Kratochvíl

ČiliChili 1 | 2015


Reportáž 31

ČiliChili 1 | 2015

Ochráníš mě, beruško?

klubů amerického fotbalu. A to prosím mluvíme o reálných sportech. Wrestling vypadá dost divně i v supernafouknutém americkém originálu. Copak nikdo nevidí, že ti natupírovaní masáci v legračním spodním prádle do sebe nebuší doopravdy? Odpověď zní: Ano, všichni to ví. Když do sebe ale buší uprostřed ječícího desetitisícového kotle hysterických fanoušků, tak je to každému jedno. Co se ale stane, kdy stejnou podívanou posadíte do kulturáku, přikrčeného v moři bohnických paneláků?

E

xotické šarády se stejně jako exotické rostliny dají těžko přesazovat. Americký sport je toho zářným příkladem. Když jsem letos na jaře zašel v San Francisku na baseball, našel jsem místo sportovního zážitku obří kotel plný lidí, kteří si vesele povídali, cpali se smaženými pochoutkami a většinu času jim bylo celkem jedno, co provádí těch pár týpků v kšiltovkách na trávníku pod nimi. Jenže pak jsem se dal na chvíli do řeči s dvěstěkilovým sousedem. Nejenže mi byl schopen vysvětlit baseballová pravidla do nejobskurnějších detailů a odrecitovat statistiky odpalů všech hráčů na hřišti šest sezon dozadu. Dokázal se také spolu se zbytkem stadionu v jeden okamžik vymrštit ze sedadla a štěstím bez sebe provolávat slávu úspěšnému pálkařovi. A já zjistil, že hopsám s ním a královsky se bavím. Přesně na takovém zasvěceném masovém fanatismu americké sporty stojí. Odeberte ho a zbude vám ošuntělá podívaná, kterou koneckonců můžete zažít na jakémkoliv zápase české baseballové ligy, případně utkání pražských

NEKONEČNÝ ZÁPAS První dojmy z akce potvrzují moje předsudky. Okolí kulturáku zeje prázdnotou. Žádné davy, světlomety ani fešné roztleskávačky. Jediný důkaz, že jsme na správném místě, jsou ručně načmárané šipky vedoucí vzhůru schodištěm. Samotný sál vypadá ještě bizarněji. Namísto testosteronem napumpovaného davu tu na židličkách posedávají tatínci s dětmi, na střídačku proložení skupinkami pokérovaných svalnatců. Všichni si spořádaně špitají a ťukají nohou do melodií z reproduktorů, postavených na pódiu obloženém rudým sametem. Když ústřední melodii z Nekonečného příběhu vystřídá Words Don’t Come Easy začínám se bát, jestli jsme se nestali aktéry dalšího pseudodokumentu od Klusáka a Remundy. Nakonec do ringu na pódiu napochoduje dvojka promotérů a já se trochu uklidním. Jednak proto, že jeden

>


32 Reportáž

z nich má nejdivočejší plnovous na světě a vypadá fakt wrestlingově. Druhý důvod je, že se dvojka představí jako Michal Petrgál a Michal Škorpil, dlouholetí komentátoři bojových sportů na Eurosportu. Z bouřlivého přivítání soudím, že publikum se přece jen skládá převážně z wrestlingových fandů. Těm nepřijde divné ani varování, že přebírají zodpovědnost za vlastní úrazy a nesmějí bušit do zápasníků.

ČiliChili 1 | 2015

PAK SESKOČÍ DOLŮ A KOPNE BIG DADDY WALTERA MEZI NOHY.

MÁŠ TAM ŠPEK! Show začíná. Dívat se na wrestling jako na choreograficky promakanou šou (anebo kungfu film bez možnosti rychloposuvu) se ukazuje jako dobrý způsob, jak se přenést přes občasné hluché momenty. Těch je bez kulisy, na kterou jsem zvyklý z televize, celkem dost. Ne, že by se zápasníci nesnažili. Řežou do sebe hlava nehlava, lámou si klouby, řvou a pot z nich cáká snad až na schodiště. Jsou ale v prostředí, kdy jim diváci nerozumí a při mezihrách se musí spoléhat na mimiku a herecké schopnosti. A těmi bohužel neoplývají. Nejemotivnější reakci první poloviny večera zaznamenávám u chlapečka z první řady, který po tatínkovi rozhořčeně vyžaduje vysvětlení, proč v prvním zápase dvojic vyhráli ti zlí. Celkem se mu nedivím. Zápasník, nemluvící česky, ztvárnil svou zápornou postavu tak, že při nástupu do ringu obešel první řadu publika a opovržlivě do ní vytřásl pot ze svého hára. A pak doprovodil spršku potu realistickým frkancem. A takový arogant potom prosím zláme hodnému Němcovi ruku v lokti a zkope ho do kulata? „Proč tati?“ nechápe klučík odchovaný pohádkami, kde nad zlem zvítězí dobro, anebo aspoň Tom Cruise. Táta neví. Asi je to průprava na to, jak funguje reálný svět. Chlapeček z toho nakonec vytěží aspoň lekci v mezinárodních nadávkách a spolu s anglicky mluvícími sousedy ječí „Jů sak!“. Na druhé straně ringu zase vítězství zla nad dobrem inspiruje první české skandování večera. Vítězné poskakování mohutně vyvinutého borce provází pokřik: „Máš tam špek! Máš tam špek!“

DRSNÁ EVROPA „Většina kluků nejsou profesionální wrestleři,“ dozvídám se od nařachaného sympaťáka jménem Toby Blunt, kterého odchytím v předsálí během focení se zardělou, uchichtanou fanynkou. Toby před asi půlhodinou absolvoval akrobatickou bitku, během které s ním soupeř asi dvanáctkrát třísknul o podlahu ringu a párkrát ho málem uškrtil. Toby se ovšem nedal a svého soka udolal saltem z rohového sloupku zakončeným elegantním dopadem

Až vyrostu, budu mlátička


33

Ligr osobně

Držte ho, nebo nás sežere!

na soupeřův hrudní koš. Vzhledem k prožitému vypadá celkem v pohodě. „Hlavní rozdíl mezi evropským a americkým pojetím je, že u nás se zápasením člověk neuživí. Nemáme tolik času na přípravu, takže víc improvizujeme a souboje jsou syrovější,“ vysvětluje. „Je to taky dané tím, že hodně wrestlerů naší federace jsou vrcholoví sportovci. Jsou mezi námi judisté, zápasníci, bojovníci z K1.“ „A čemu se věnuješ ty?“ ptám se. „Já jsem masér,“ odtuší a s omluvou jde pózovat dalším fanouškům.

PĚSTÍ DO OHRYZKU To, jaký byl o borce během přestávky zájem, dokazuje, že se většina přítomných baví. Já jsem pořád na vážkách. Na jednu stranu uznávám, že je to občas legrace. Třeba hned na začátku se do ringu dostavil pán jménem Big Daddy Walter, svlékl se do černých elastických slipů a prohlásil, že je šampión. Zatímco německou angličtinou hecuje publikum k vlažnému skandování, ze zákulisí se objevuje dvojka soupeřů. Evidentně hrají záporné postavy, protože větší z nich se vyšplhá na rohový sloup ringu, zařve „Nenávidím Čechy!“, pak seskočí dolů a kopne Big Daddy Waltera mezi nohy. Ten ho na oplátku udeří pěstí do ohryzku a rozpoutá se souboj.

Prostředí kulturáku má své výhody. V amerických halách sledujete zápasníky ze stametrových odstupů – pokud nejste ochotni vypláznout majlant za lístky do prvních řad. V KD Krakov jsme od ringu vzdáleni zhruba pět metrů, a když Big Daddy poprvé zvedne padoucha nad hlavu a řízne s ním o podlahu, je to šlupka, že celé publikum nadskočí a poprvé spontánně aplauduje. Zvlášť chlapeček v první řadě po každé ráně mhouří oči a ptá se tatínka, jestli to bolí. „Neboj, to je jen jako,“ jásá jeho otec a spolu se zbytkem sálu tleská hrdinnému Waltrovi, který elegantně vykope podlého protivníka z ringu mezi diváky. „Zápasy jsou domluvené a nacvičené, ale ty pády jsou opravdové,“ opravuje tatínkovu teorii hlavní šéf večera Michal Petrgál, kterého odchytávám v předsálí. „V každém týmu zápasníků funguje postava zvaná booker, která na večer sestavuje scénář. Kdo proti komu nastoupí, jak dlouho budou zápasy trvat, jak budou zhruba probíhat a samozřejmě taky, kdo vyhraje. Zápasníci se pak dohodnou na podrobnostech a během zápasu se mezi sebou domlouvají, čehož si ale laik nemá šanci všimnout,“ vysvětluje.

SVALNATÉ DÍVKY ZASAHUJÍ Po přestávce a jedné desítce do kelímku se moje dojmy lepší. Pomáhá také fakt, že souboje jsou čím dál tím vychytanější. Hned první zápas proběhne takřka celý mimo ring a do následující bitky dvojčlenných týmů se v různých okamžicích zapojí trenéři, asistenti, rozhodčí a pár podezřele svalnatých dívek z publika. Navíc souboj o titul šampióna týmů končí vítězstvím klaďasů. Hubení, ale mrštní

>


34 Reportáž

ČiliChili 1 | 2015

PŘIŠPENDLÍ MU LOPATKY NA ŽÍNĚNKU A ROZHODČÍ NAPOČÍTÁ DO TŘÍ.

CO JE TO WRESTLING?

Hrané zápasení pochází z klasického zápasu ve volném stylu. Jeho počátky sahají až někdy do období krátce po občanské válce v USA, takže přesně nikdo neví, kdy se ze sportu stalo divadlo. O něco jasnější je důvod proč. Normální zápas vypadá tak, že se po sobě válej dva chlapíci v plavkách. Jediné zajímavé momenty nastanou, když jeden druhému sedne rozkrokem na ciferník (což je legrační), anebo když se některému ze zápasníků náhodou podaří vychytaný hmat a  švihne protivníkem pořádHot&Spicy sice celou dobu dostávají strašlivý ně o  zem. Nějakému inteligentnímu nářez, ale nakonec se zmátoří a vyhrávají přímo promotérovi jednoho dne došlo, že ty spektakulárním simultánním kopancem drtícím nudné části lze přeskočit a  divákům soupeřovu lebku zepředu i zezadu zároveň. Ve naservírovat jen šou. Jelikož by ale borci výskoku. Finálový souboj mezi Axelem „Axeman“ opravdové bitkaření nepřežili, začaly se Tischerem a hromadou pokérovaných svalů jmé- choreografie zápasů donem Bad Bones je už úplný úlet. Oba borci prý mlouvat předem a pečli- reality show. Když do wrestlingu začaly patří k evropské špičce, mají vypilovanou tech- vě nacvičovat. Publikum v  půlce 80. let proudit peníze z  kabeniku, spoustu akrobatických triků a dost páry na v  cirkusových stanech, lových televizí, celý byznys doslova to, aby stodvacetikilovým soupeřem házeli jak zápasnických arénách explodoval a  vytvořil vlastní alternativtanečnicí akrobatického rokenrolu. Celý zápas a později v televizi na tu ní vesmír osídlený postavami klaďasů navíc trvá skoro půl hodiny. Když Bad Bones hru přistoupilo. Hlavně (známích pod termínem babyface) s rozběhem kopne Axemana mezi oči, přišpen- proto, že wrestling neu- a  záporáků (heels). To, že si zápasníci dlí mu lopatky na žíněnku a rozhodčí napočítá strnul na pouhém kašíro- své postavy pěstují, navíc promotérům vání zápasu a  postupem umožnilo rozehrávat dlouhodobé přído tří, řve nadšením celý kulturák. doby zmutoval do jakési běhy založené na vzájemné nenávisti ÚPLNĚ NOVÝ CIRKUS míchanice nekonečného největších hvězd. Bob Backlund se pral Těžko říct, jestli se z wrestlingu stane v Česku seriálu říznutého brutální se seržantem Slaughterem, Hulk Hogan nějaký podstatnější fenomén. Moc se o něm neví s  Roddy Piperem a  snad nejslavnější a nikdo se mu aktivně nevěnuje. Michal Petrgál prý ví rivalové Ric Flaire a  Ricky Steamboat snad o dvou, třech Češích, kteří se vydali na vlastní pěst se spolu kydlili dvacet let, během ktetrénovat do Anglie. Na kašírované spektákly tu nejsme rých absolvovali přes dva tisíce zápasů. moc zvyklí. Když tu největší světová wrestlingová fedeSchválně zkuste přijít na jinou formu race WWE uspořádala před pěti lety načančanou devatelevizní zábavy, kterou by dva herci desátiminutovou show, moc rozruchu nevzbudila. Jestli a  jedna zápletka udrželi tak dlouho. syrový evropský wrestling a snaha dvou nadšenců přiA  to prosím hovoříme o  televizních nese lepší výsledek, se ukáže příští rok. Koncem března kanálech, za které fanoušci musí platit. má proběhnout pokračování. Prý větší, delší a brutálnější. Zakladatel a  většinový vlastník největOsobně si myslím, že šanci mají, a cestou domů jsme ší wrestlingové federace WWE Vince dokonce s kolegou fotografem vymysleli unikátní marMcMahon se ve forbesovském žebříčku ketingovou strategii, která spočívá v promování wrestmiliardářů pohybuje už skoro patnáct lingu jako extrémní formy nového cirkusu. Sám za sebe let. To je ovšem všechno Amerika. prohlašuji, že kdybych se měl rozhodovat mezi wrestlinV  evropském wrestlingu se peněz točí gem a opakovaným shlédnutím letošní La Putyky na Letní podstatně méně a  samotný wrestlingu Letné, tak bez zaváhání půjdu na wrestling. vlastně i podstatně jinak vypadá.

<


36 Kácíme modly

ČiliChili 10 | 2014


Kácíme modly 37

ČiliChili 1 | 2015

T

Měsíc je mezi nebeskými tělesy celebrita. V posledních letech se v novinách a na internetu zjevuje s železnou, vlastně lunární pravidelností. A když nevyšel konec světa a horoskopy už jsou ohrané, přebral právě on roli velkého esoterického orákula, které má mimořádnou moc. Mimo jiné ovlivňuje superúplněk. Pokud to plodnost, růst vlasů a počet sebevražd.

ak třeba nevíte, tak to je jev, kdy se Měsíc v úplňku octne nejblíž našim zeměpisným šířkám a díky tomu se jeví zhruba o 15 % větší a asi o 40 % jasnější než úplněk klasický. Podívaná je to celkem zajímavá, na rozdíl od snůšky balastu, která se kolem jeho zázračného vlivu shromažďuje. Například Blesk letos v září přinesl při příležitosti superúplňku velký rozhovor se „známou čarodějnicí Petrou Alraune Neomillnerovou“, navíc v rubrice Chat s odborníkem. Paní odbornice radami nešetřila a je dost dobře možné, že 9. září nejedna Češka zasedla před zrcadlo, zapálila bílou svíci a v zšeřelé místnosti zírala do zrcadla ve snaze spatřit v něm svého nastávajícího. Ty zadané potom čerpaly lunární energii, harmonizovaly osobnost anebo se věnovaly „výrobě potomka“, takže o zábavu bylo postaráno.

Text: Jiří Holubec Ilustrace: Karolína Slováková

„Sebevraždy“, „Lékařská pohotovost“, „Nehody“, „Zvířecí útoky“ a další a další témata, jejichž závažnost má údajně narůstat spolu s přibývajícím Měsícem. Jenže, jak se dozvíte hned na první pohled, prakticky žádnou souvislost nikdo nikdy nezaznamenal. Nepotvrdila se ani teorie založená na nedávném objevu pozitivně a negativně nabitých ionů v atmosféře, které mají údajně vliv na lidské chování (negativní iony jsou hodné, pozitivně nabité vzbuzují lumpárny). Měsíčním teoretikům hraje do karet fakt, že pozitivní iony jsou v atmosféře hojné právě při Měsíci v úplňku, kdy má údajně docházet k většímu výskytu kriminálních činů. Statistiky ovšem nic takového neprokázaly a teorie zanikla s tím, že největším zdrojem pozitivně nabitých ionů není úplněk, ale klimatizace a výfukové plyny.

MÁ ČLOVĚK PŘÍBOJ?

ŽENA POČNE V SOUBĚHU PERIOD

Alrauneiny rituály (schválně, jestli to dokážete říct třikrát rychle po sobě) jsou celkem nevinnou zábavou a v to, že by měly nějaký účinek, věří snad málokdo. Samotný Měsíc v úplňku je ale jiná káva. Zeptejte se namátkou svých známých, jestli věří, že na nás má jeho svit nějaký účinek. Dozvíte se spoustu zajímavostí. Například že má vliv na vývin rostlin, růst vlasů, porodnost, četnost sebevražd, psychických poruch, poruch spánku a alkoholismus (stará hospodská pravda, že s dorůstajícím Měsícem se lépe chlastá). Většina těch pověr je tak bizarních, že si s nimi seriózní výzkumníci ani nelámou hlavu. Některá tvrzení jsou ale natolik zakořeněná v lidovém folklóru, že za nějaký ten experiment stojí. Koneckonců, můžete si celkem oprávněně říct, že Měsíc má přece vliv na pohyb oceánů, které tvoří 80 % zemského povrchu. A lidské tělo je tvořeno z 80 % vodou. Není na povídačkách o něm přece jen něco pravdy?

Nojo, řeknete si možná. Pověry jsou pověry, ale co normálním mozkem pochopitelné věci? Každý přece ví, že se při úplňku hůř usíná, už jen proto, že nám šajnuje oknem do očí. A co třeba dámské záležitosti? Nemá Měsíc vliv na porodnost už jen proto, že ženský organismus je sesynchronizován do stejných period? Měsíc je přece symbolem ženství, paní Alraune říkala... Dobře, aniž bychom se vraceli k naší čarodějnici-odbornici, můžeme přiznat, že vliv Měsíce na spánek a fungování ženského organismu byl předmětem seriózních výzkumů a některé z nich dokonce jakousi souvislost objevily. Takže po pořádku: Víra, že Měsíc má něco do činění s ženským organismem, sahá daleko do minulosti. O tom, že „ženská plodnost se řídí podle Měsíce“, psali na hliněné tabulky už staří Babyloňané a Asyřané. Jelikož máme nepochopitelnou tendenci považovat prastaré národy za neomylné vševědy, snažíme se jejich myšlenky odůvodnit. Třeba takzvané světové centrum lunární gynekologie se nachází velmi blízko, konkrétně na Slovensku, kde je dodnes velmi populární takzvaná Jonášova metoda. Doktor Eugen Jonáš svou slavnou metodu vymyslel v padesátých letech 20. století a založil ji na astrologii a lunárních

DAREBÁCI, HORMONY A PORODY Podobnou otázku si položil profesor Eric H. Chudler, ředitel centra Sensomotorického neuroinženýringu (to si taky řekněte třikrát) na Washingtonské univerzitě. Na své stránce faculty.washington.edu/chudler/moon. html shromáždil úctyhodnou sbírku nejrůznějších studií, ve kterých hraje nějakou roli úplněk. Najdete zde sekce „Násilí, agresivita a zločiny“, „Deprese a psychózy“,

>


38 Kácíme modly

ČiliChili 1 | 2015

NAPOSLEDY SE OBJEVIL, KDYŽ PŘEDPOVÍDAL APOKALYPSU KVŮLI cyklech. Její základní teze tvrdí, že ženská plodnost se řídí HOMOSEXUALITĚ, dvěma nezávislými cykly. První vychází z menstruačního cyklu, během kterého připadá největší pravděpodobnost PROSTITUCI početí na 10. až 17. den. Druhý cyklus je lunární a ideální chvíle k početí nastává, když se Měsíc nachází ve stej- A DROGÁM. ném postavení, v jakém byl v okamžiku narození matky. Jakmile se plodné dny obou cyklů sejdou, je podle doktora Jonáše takřka jisté, že žena otěhotní.

PO PORODU APOKALYPSA Postupem doby Eugen Jonáš svou metodu rozpracoval do nebývalých podrobností. Hlásal, že její pomocí lze předejít narození dětí s vrozenou vadou, a tvrdil, že dokázal vypočítat, kdy se má počít chlapeček a kdy holčička. Jonášova metoda byla hlavně na Slovensku ohromě populární a dala dokonce vzniknout termínu „Jonášovy děti“. Jelikož ale nebyla nikdy publikována v odborné literatuře, je její účinnost doložená pouze „dopisy spokojených maminek“ a historkami „u nás to zabralo, takže to funguje“. Podobných svědectví sice najdete na miminkovských fórech spoustu, ale při bližším pátrání najdete zrovna tak svědectví opačná. Navíc, pokud by opravdu nějaký vztah mezi lunárními cykly a ženskou plodností existoval, měl by být prokazatelný statistikami s dostatečným počtem respondentů. A žádné takové bohužel neexistují. Ne že by se vědci nesnažili. Hlavně v devadesátých letech se průzkumů prováděla spousta. Ve Francii to byli například pánové Benski a Gerin, v italské Florencii doktoři Periti a Biagiotti, v USA Ivan Kelly a James Rotton. Přestože jejich výzkumy zahrnovaly desetitisíce případů, žádnou synchronizaci s měsíčními cykly nikdo neobjevil. Jonášova metoda je tedy stále zahalena tajemstvím a obživne pokaždé, když se vitální stařík (otec jedenácti dětí) objeví v médiích. Naposled to bylo před pár lety, kdy předpovídal apokalypsu zapříčiněnou „potraty, homosexualitou, prostitúciou a drogami“.

SPANÍ PODLE FÁZÍ Tvrzení, že úplněk působí negativně na lidský spánek, je ze všech lunárních pověstí asi nejrozšířenější. Existuje dokonce i studie, která ho jakž takž potvrzuje. Konkrétně jde o výzkum univerzitní psychiatrické kliniky v Basileji, během kterého doktor Christian Cajoche vytáhl ze šuplíku deset let starou studii spánku a vývoj spánkových poruch přiřadil k měsíčním fázím. Přestože výzkum probíhal v klimatizované místnosti bez oken, k jeho údivu se ukázalo,

že pokusní spáči usínali během úplňku zhruba o pět minut později, spánek byl o dvacet minut kratší a doba hlubokého spánku se zkrátila o celých třicet procent. V období těsně před úplňkem navíc v jejich krvi klesala hladina melatoninu – hormonu důležitého pro řízení spánku a životních rytmů. Když ale doktor Cajoche vyrukoval s výsledky, dostal přes prsty. Kolegové zjistili, že celý pokus byl založen na sledování pouhých 33 pacientů, což je na jakékoliv závěry žalostně málo. Aby bylo jednou provždy v otázce spánku za úplňku jasno, dal neurochirurg Martin Dresler z Psychiatrického institutu Maxe Plancka v Mnichově dohromady mezinárodní projekt sledující 1265 dobrovolníků po 2097 nocí a získané údaje podpořil analýzou dostupných dat z 20 000 dalších pozorovaných prospaných nocí. Výsledek? „Nevypozorovali jsme žádnou statisticky relevantní korelaci mezi lidským spánkem a lunárními cykly,“ zněla závěrečná zpráva.

A TO PLATÍ Přes všechny vyvrácené legendy nelze jednoduše říct, že na nás Měsíc nemá žádný vliv. Bez obtíží se dá například prokázat tendence postávat na kopcích s foťákem na stativu pokaždé, když se blíží superúplněk. Anebo zvýšený výskyt bolehlavů u jedinců zastávajících tezi, že s dorůstajícím Měsícem se lépe pije. Tvrzení čarodějnic a zázračných doktorů ale berte s rezervou. Namísto vlivu Měsíce za nimi s daleko větší pravděpodobností najdete snahu vydělat si peníze na důvěřivých lidech. Pročež je zajímavé sledovat sérii kauz, kdy doktor Jonáš žaluje význačné české astrology za to, že kopírují jeho systém lunárních plodných dní a vydávají ho za svůj vynález. Píše o tom server osud.cz, jehož autor je sám jedním z Jonášových dětí, takže to musí být pravda.

<


Hledáme inspirativní řešení, jak lépe zacházet s vodou www.soutezprovodu.cz Přihlaste do 12. února 2015 svůj projekt do studentské soutěže a vyhrajte 30 000 Kč!

Soutěž vyhlašuje Nadace Partnerství za finanční podpory Nestlé. Partneři soutěže:


40 Konzum | Sporák

ČiliChili 1 | 2015

Omáčka jako křen

Jsou jídla, která z restaurací a hospod skoro zmizela – a je to věčná škoda. Tak třeba křenová omáčka. Pikantní, a přitom jemná. Ideální s hovězím masem a knedlíkem. Takže když už si ji nemůžete dát na každém rohu, je ideální čas ji vrátit do hry aspoň doma, třeba o nedělním obědu. Uvidíte, že babička bude zírat – sama ji už jistě léta nejedla. Text: Martin Groman Foto: Michael Kratochvíl


41

PRO ČILICHILI VAŘÍ MÁMA IVA Z PENZIONU V POLÍCH

• VELOUTÉ Začíná to jednoduše – v hrnci rozehřejete máslo, aby se z něj začalo kouřit, a necháte na něm zesklovatět najemno nakrájenou cibuli. Pak přidáte hladkou mouku. Umícháte jíšku. Jakmile se spojí mouka a máslo v lepivou hmotu, přilijete hovězí vývar a metličkou rozmícháte. A máte velouté. Tedy základ všech bílých omáček. Vidíte, obyčejná křenovka a klidně u toho můžete mluvit jako mistři gastronomie.

www.penzionvpolich.cz Co potřebujete 3 lžíce másla 1 větší cibuli nakrájenou najemno 2 lžíce hladké mouky ¾ litru hovězího vývaru 2 lžíce octa

••• KNEDLO, UZENO A teď co k tomu. Ideálně knedlík: 6 housek nakrájejte na kostičky. V míse smíchejte ½ litru mléka, 1 žloutek, špetku soli a půl kila hrubé mouky. Pak přidejte nakrájené housky a zadělejte hmotu na knedle. Vytvarujte šišky a vařte ve vroucí osolené vodě půl hodiny. Z mas je ke křenovce ideální uzený hovězí jazyk. Stačí uvařit, aby se prohřál, a stáhnout z něj kůži. Nakrájet a hotovo. Jestli je to na vás už moc odvážná kombinace, tak zkuste jakékoli vařené hovězí.

••KŘENO

½ litru mléka

Přidáme 2 lžíce octa a velouté vaříme za stálého míchání asi dvacet minut, aby se mouka rozvařila. Omáčka musí být hladká. Poznáte to snadno, ponořte lžíci a vytáhněte ji hřbetem vzhůru. Uvidíte, jestli na ní je jen hladký film z omáčky, nebo cucky. Film je správně. Po dvaceti minutách přilejte mléko a smetanu. A teď dochutit – sůl, pepř, cukr podle libosti. Nakonec přidejte čerstvý nastrouhaný křen nebo krenex, co kdo snese. A když je omáčka hustá, sundáme ze sporáku a vhodíme do ní ještě kousek studeného másla. Bude krásně lesklá.

1 dcl smetany kousek studeného másla sůl, pepř, cukr křen nebo krenex dle chuti


42 Konzum

ČiliChili 1 | 2015

PÁNI, PŘIJEDOU DÁNI

Věci, které jsme objevili a které stojí za to vidět, slyšet, přečíst, sníst, objevit, oblíct nebo objet. Text: Michal Pařízek, Jan Studnička, Filip Serranito Foto: Profimedia, archiv

Sune Rose Wagnerová a Sharin Foo si říkají The Raveonettes a už od roku 2001 se snaží spasit rock’n’roll. Model holka-kluk jim funguje v tom nejlepším podání, tahle dánská dvojka už dávno porazila Američany v jejich parádní disciplíně. Základem jsou čirá padesátá léta, lehce dobarvená moderním zvukem. Nové album Pe’ahi vydali The Raveonettes bez upozornění loni uprostřed léta a kritici skončili opět v předklonu. První velký domácí koncert roku 2015 vás proto čeká v pátek 23. ledna v pražské Meet Factory. www.meetfactory.cz


43

OPEN AIR NA MRAZENěkde se začínat musí. Spousta dnešních hvězd zažila první průlom právě v Groningenu na severu Nizozemska. Od roku 1996 se zde koná festival Eurosonic, přehlídka mladých, čerstvých a nadějných, která léty vyrostla do olbřímých rozměrů. Čtyřicet tisíc návštěvníků dnes není nic výjimečného, což je úctyhodné, když si uvědomíte, že drtivá většina programu Eurosonicu jsou naprosto neznámá jména. Hraje se úplně všude, kde jsou zásuvky, a často i bez nich. Na oficiální program se časem nabalilo několik alternativních přehlídek, prezentují se tu jednotlivé státy, letos je na řadě Island. Ubytování ve městě po dobu festivalu seženete jen stěží, na všechny koncerty je plno a open air stage na náměstí uprostřed ledna uvidíte taky jenom tady. Zážitek jako hrom. www.eurosonic-noorderslag.nl

FOTOSTUDIO PRO MOBILZakládáte si e-shop a potřebujete pěkné obrázky svých produktů? Podívejte se na Orangemonkie na Foldio, přenosný ateliérek, se kterým zvládnete udělat skvělé produktové fotky i telefonem. Do 17. ledna máte navíc možnost na Kickstarteru podpořit, a tím pádem i získat Foldio 2, které je větší a vychytanější. www.orangemonkie.com

DRUHÉ KOLO SPECTACULAREFestival Spectaculare loni rozvířil klidné vody české hudební scény. Na přelomu ledna a února se kluby, divadla a galerie nečekaně zaplnily davy hudbychtivých fanoušků. Většinou šlo o poměrně náročnou, inteligentní taneční a elektronickou hudbu, žádné knedlíky. Byly ty vyprodané akce náhoda, nebo jsme na tom tak dobře? Uvidíme, další ročník Spectaculare začíná 20. ledna. Festival tentokrát potrvá dva týdny a těšit se můžete na Lawrence Englishe, Poppy Ackroydovou, Sylvaina Chauveaua, Synkro, Brandt Brauer Frick a spousty dalších včetně české špičky. Doporučujeme hlavně koncert Biosphere, kteří budou s místními VJ’s krotit hvězdné soustavy v planetáriu. www.spectaculare.cz

LATINSKOAMERICKÁ KUCHYNĚ NA KOLEJÍCH Obyvatelé kolejí Karlovy univerzity v pražské Hostivaři mají v domě nezvykle exotickou restauraci. Jmenuje se BriBri stejně jako indiánský kmen z Kostariky. A z Kostariky je i manželka majitele. A protože se tu věnují latinskoamerické kuchyni, pochází z tohoto kontinentu i veškerý personál a především kuchaři. Takže tahle jídla mají v  krvi a umí je opravdu skvěle. Vyzkoušeli jsme. A  pokud se vám nechce do Hostivaře, jídlo můžete v některých částech Prahy objednat v rozvozech. www.bribri.cz

si na YouTube *klipPusťte Můj milý od DášiVokaté a Oldřicha Kaisera. Je boží na několik způsobů.


44 Konzum

ČiliChili 1 | 2015

TVÁRNICE NEŘESTI

ZNOVU VYNALEZENÁ KLÁVESNICEOd dob mechanických klávesnic na téměř dřevěných telefonech uplynula už dlouhá doba. Dneska si vesele mastíme displeje svých chytrých telefonů mačkáním virtuálních tlačítek na  virtuálních klávesnicích. Pokud chcete zažít ještě větší sci-fi, stáhněte si aplikaci Swype, která popírá skoro všechny principy psaní. Stačí prstem přejíždět po místech na klávesnici, o kterých víte, že skrývají vaše kýžená písmenka, a chytrý slovník si domyslí, která slova chcete napsat. Rychlost psaní je pak neuvěřitelná. Nejstrašidelnější je, že to opravdu funguje – a to i v češtině. www.swype.com

NULA A DOST

ČERNOBÍLÝ FATHERLANDJames O’Barr, tvůrce legendárního komiksu Vrána, tvrdí, že nejlepší komiksy vznikají, pokud je kreslíř, inker a scenárista jedna osoba. A artová euro-americká kniha Niny Bunjevacové Otčina to potvrzuje. Autobiografický pohled na rodinu, kde je otec srbským radikálem a matka obyčejnou ženou, do vás v černé a bílé vtluče všechny důležité informace o balkánském konfliktu a horu atmosféry navíc. Příjemná záležitost nepříjemného obsahu. www.bbart.czServer Kickstarter.com už pomohl spoustě nadějných projektů k realizaci a slávě. Bohužel se zde najdou i projekty, které nikoho nezaujmou a z vytoužené částky nevyberou ani cent. Italský umělec Silvio Lorusso proto vytvořil stránku www.kickended.com, která kompiluje ty nejméně úspěšně kampaně vůbec. Ručně dělaná přáníčka, fotografie kočiček, krátký film o domácím mazlíčkovi... Bavte se. www.kickended.comV Londýně roku 1875 si ještě Jack Rozparovač cvrnká kuličky. Je to páchnoucí špinavé město, v  němž na 12 dospělých mužů připadá jedna kurva, pardon, placená sexuální společnice. A tak je jen otázkou času, kdy se dědic kosmetické firmy dočte v lehce skandálním průvodci Další spanilé jízdy po Londýně o nebývalých kvalitách mladičké rusovlasé prostitutky a vyhledá její služby… Jestli od tlustého románu s  názvem Kvítek karmínový a bílý čekáte Padesát odstínů šedi ve viktoriánském kabátku, budete zklamáni. Romantické duše rovněž, žádná Pretty Woman v korzetech se nekoná. Všichni ostatní čtenáři se zhluboka nadechnou, protože londýnská Skořepka nevoní po fialkách, a ponoří se do barvitého světa britské společnosti mezi usoplené fracky a udřené švadleny, nahlédnou do deníků dívek s rodokmenem, vyrůstajících v internátních školách a čekajících na vhodnou partii, seznámí se s emancipovanými vdovami a ratolestmi z vyšší třídy odloženými v dětských pokojích. Michel Faber vám to naservíruje do nejmenších podrobností, ovšem s neuvěřitelnou lehkostí, od snídaně přes donášku pošty (sedmkrát denně!) až po oblékání do večerní róby a osobní hygienu. Budete fandit sečtělé dívce Sugar, která chce uniknout z hampejzu, nebo naivní manželce Williama Rackhama, jež ani netuší, proč každých osmadvacet dní krvácí. Román Kvítek karmínový a bílý vychází v sytém překladu Viktora Janiše a výtečné grafické úpravě Pavla Růta a těch 7,5 cm, které mu budete muset vyčlenit v knihovně, za to dozajista stojí. www.argo.cz


Konzum 45

HOLKY ZASE V PUNKU

007 JE JEN ČAJÍČEKCo je nejslavnější český komiks? Rychlé šípy? Čtyřlístek? Samá voda, pro Američany je to jednoznačně Zero, poměrně čerstvá série, kterou má na svědomí český rodák Aleš Kot, toho času žijící v USA. Příběh zvláštního agenta jménem Nula vypráví směle a nečekaně, začíná na konci. První sešity nedávno vyšly souborně česky a je to jízda jako hrom. Nakladatelství Crew slibuje Bonda pro třetí tisíciletí, ale to přirovnání kulhá. Edward Zero je mnohem nebezpečnější, navíc každý jeho příběh kreslí jiný výtvarník. Dávejte bacha, konec světa je za rohem a další díly na spadnutí. www.crew.cz

Když se před devíti lety rozpadla dámská trojice Sleater-Kinney, tak bylo smutno. Carrie, Corin a Janet toho věděly hodně o  punku, alba jako All Hands on the Bad One, One Beat nebo The Woods psala dějiny žánru – pořádně rozevlátý rudý prapor, hromové riffy a  sborové refrény. Po rozchodu už to nikdy nebylo ono, děvčata to zkoušela s kdekým a pauza trvala dlouho. Ale hrom uhodil a Sleater-Kinney jsou zpět. Nové album No Cities to Love se povedlo náramně, vychází v polovině ledna a kytky hledejte jenom na obalu. Koncert v Česku? Nebude, nejblíže se Sleater-Kinney ukážou v březnu v Berlíně. www.sleater-kinney.com FOTOGRAFIE PRO MIMOZEMŠŤANYNizozemský fotograf Hans Eijkelboom už dvě dekády fotografuje tisíce lidí na ulicích po celém světě. V jednu chvíli zjistil, že udělal obrovskou vizuální studii pozemšťanů, antropologický katalog. Vydává ho ve formě knihy s názvem People of the Twenty-First century (Lidé 21. století). www.phaidon.com


46

Turbo Internet

VĂ­ce informacĂ­ ke vĹĄem nabĂ­dkĂĄm naleznete na www.vodafone.cz/turbo

5BEZKF Vodafonovo Turbo Internet

46 48

Vodafone experti

ZadĂĄno pro Vodafone

49

VĹĄechno o telefonech

50

58

/BC­ELBNĂ&#x203A;T­DF /ÂĄÄĄTUSPK

59 60

1Ä&#x2122;FEQMBDFOÂĄOBC­ELB 7PMÂĄO­WDJ[JOĂ&#x203A;

63 64

1Ä&#x2122;JQPKFO­T7PEBGPOFN Tablety

66

Telefony za korunu

68

3FE-5&UBSJGZQSPĹŤSNZ NabĂ­dka pro rodinu Red LTE tarify

74

73

70

MĂĄme pokryto, UBL[SZDIMVKFNF NĂĄĹĄ Turbo Internet pokrĂ˝vĂĄ rychlĂ˝mi NPCJMO­NJEBUZPCZWBUFM UBLKFOBĂ?BTF UPTO­NQPÄ&#x2122;ÂĄEOĂ&#x203A;SP[KFU 6ÄžPEQSPTJODFTQPVÄĄU­NF[CSVTVOPWŠ-5&WZT­MBĂ?F ( OBGSFLWFODJ.)[ E­LZLUFSŠTFWBÄĄFSZDIMŠQÄ&#x2122;JQPKFO­SP[GSĂ?­BÄžOB.CJUT5PIMF[SZDIMFO­TJVÄžJKFUF IMBWOĂ&#x203A;WFNĂ&#x203A;TUFDI QSPUPÄžFQÄ&#x2122;FLSZKFT­ļ(7QSPTJODJ KTNFUPSP[KFMJW,MBEOĂ&#x203A; 0MPNPVDJBWF4MBOŠN BMFVÄž EPLPODFÂşOPSBQÄ&#x2122;JCVEPVJ%Ă&#x203A;Ă?­O 4PLPMPW Ă&#x152;FTLÂĄ-­QB .Ă&#x203A;MO­L )SBEFD,SÂĄMPWŠ 3BLPWO­L 'S½EFL.­TUFL -PVOZ /ZNCVSLB#FSPVO%PLPODFMFUPÄĄO­IPMŠUBCVEFUFN­U UBLIMFCMFTLPW½5VSCP*OUFSOFUWFWÄĄFDINĂ&#x203A;TUFDIĂ&#x152;FTLŠ SFQVCMJLZWĂ?FUOĂ&#x203A;1SBIZ #SOB 1M[OĂ&#x203A;B0TUSBWZ LEF-5& QPCĂ&#x203A;Ğ­OBGSFLWFOD­DIB.)[3ÄŻ[OŠGSFLWFODFFYUSBÄ&#x2122;FÄĄJUOFNVT­UF ESUJWÂĄWĂ&#x203A;UÄĄJOB-5&[BÄ&#x2122;­[FO­ TJQPSBE­TBNB5BLÄžFTJQSPTUĂ&#x203A;KFOPNWÄĄJNOFUF ÄžFWÂĄN 5VSCPJOUFSOFUOBKFEOPVGSĂ?­KFÄĄUĂ&#x203A;SZDIMFKJ6ÄžJKUFTJUP


Turbo Internet

TURBO MAPA 6 WDOLMVPHVHMHGQLรNRXQDรHVNยซPWUKX YSRNU\Wยฏ7XUER,QWHUQHWHPWDG\YฤฃXGHXล€ Pฤฑล€HWHVXUIRYDW7XUERU\FKORVWยฏ

,#-(4ร'60#674$1+06'40'67 5VSCP*OUFSOFUOFOยญฤพยกEOยกWร›EB.SLOร›UF DPKF Uฤ™FCB BCZWยกNCร›IBMOBQMOP

Datovรฝ tarif

"CZTUFTJVฤพJMJSZDIMยกEBUB TUBรยญ WยกNKBLยฝLPMJWOยกฤกNPCJMOยญUBSJG TJOUFSOFUFN Uฤ™FCB3FE-5&

$ NWXยฃOQยฏSฤ›HKOHGQDMGHWH na www.vodafone.cz/turbo

.6'5+/MCTVC LT'

%ยกNFWยกNKJ[BEBSNPNยญTUPWBฤกยญ TUBSฤกยญ4*.LZ;Bฤ™ยญEยญUFUPTOBEOP W4BNPPCTMV[F.ฤฏK7PEBGPOF OFCPWQSPEFKOร›1PLVETF DIDFUFQฤ™FTWร›EรJU KFTUMJWยฝNร›OV QPUฤ™FCVKFUF NSLOร›UFOB4*.LV EPNPCJMVล‹UBTQSยกWOยกNยกOยกQJT -5&

Mobil/tablet/modem

+FQPUฤ™FCB[Bฤ™ยญ[FOยญTQPEQPSPV -5& B.)[ 1BLWยกN5VSCP*OUFSOFUQPCร›ฤพยญ WUยฉOFKWร›UฤกยญNPฤพOยฉSZDIMPTUJ UยฉNร›ฤ™WฤกVEF

 =GURMPDS\7RSRk3RVLWLRQVUR

47


48

7PEBGPOFFYQFSUJ

Více informací naleznete na www.vodafone.cz/kariera

Jak se stát 7PEBGPĈ¡LFN Na stránce s našimi experty máme tentokrát CPSDFBLWÛUJOLZ[QSPEFKFOWÌFTL½DI #VEÛKPWJD­DIB'S½ELV.­TULV4FLOFKJNUP ľFKP +FTUMJCZTUFUBLZDIUÛMJQSBDPWBUQSP7PEBGPOF NSLOÛUFPCÍBTOBwww.vodafone.cz/kariera TLWÛM½DIMJE­OFO­OJLEZEPTU

-QJQVGÐ hledáme nejvíc? Ě¯N£VHŀHSU£FHYFDOOFHQWUXFKFHSHYQ«QHUY\1ÝFR QDWRPMHDOHWDKOHSU£FHY£VQDŀLYRWSěLSUDY¯MDNRŀ£GQ£ MLQ£&KODSLVHQDXϯGÝODWGYÝDŀWěLYÝFLQDU£]VOHÏQ\SRS£U PÝV¯F¯FKQDOLQFHQHGRMPHXŀDQL/£VNDQHEHVN£$QDY¯FMH WRVXSHU]DÏ£WHNNDUL«U\M¯WQDKRUXSDNQHQ¯SUREO«P 7HÑ]URYQDQHMY¯FKOHG£PHRSHU£WRU\QDOLQNXS«ÏH SURDQJOLFN\POXY¯F¯]£ND]Q¯N\WDNŀHMHVWOLVLWURXI£WH RWHVWRYDWDQJOLFNRXNRQYHU]DFLYUH£OQ«PSURYR]X NRXNQÝWHURYQRXQDtam.je/operator9]£ORŀFH.DUL«UD QDMGHWHLNRPSOHWQ¯VH]QDPYROQ¿FKSR]LF 7Ýģ¯PHVHQDY£V


Zadáno pro Vodafone

.įK7PEBGPOFW¡N VTOBEO­ľJWPU 4WįKºÍFUNįľFUFN­UTU¡MFQPELPOUSPMPV4UBÍ­TJ[EBSNB TU¡IOPVUBQMJLBDJ.įK7PEBGPOF1ęJKFK­NQPVľ­W¡O­OFÍFSQ¡UF EBUB[FTW©IPEBUPW©IPPCKFNVBOJWÌ3 BOJW[BISBOJÍ­

V APLIKACI NAJDETE

-F[ĿCRNKMCEK DÜJGONGFPCRQWĿKLGVG FQUVCPGVGQFP¢UDQFİ PCP¢MWRCWFKQMPKJ ÎCUQRKUİCGMPKJPC YYYXQFCHQPGE\ICNGTKG

 S ěHKOHGDNWLYQ¯FKVOXŀHE DDNWX£OQ¯¼WUDW\ G HWDLO9\¼ÏWRY£Q¯VPRŀQRVW¯ SODWE\NDUWRX P RŀQRVWGRELW¯NUHGLWXSODWHEQ¯NDUWRX QHERNXSRQHP

/PW½UFMFGPO N­TUPTUBS©IP ,WHOHIRQ\VW£UQRXDOHGDM¯VHRPODGLW3ěLQHV WHQ£PVYıMVW£UQRXF¯VWURMDRGQHVWHVLQRY¿ ]DOHSģ¯FHQX

 LQIRUPDFHRÏHUS£Q¯GDWPLQXWD606 mapu prodejen

NOVÝ STROJ SE SLEVOU

 URDPLQJRYRXNDONXODÏNX

= OHYQ¯PHY£PKRRFHQXYDģHKRVWDU« KRNRXVNX6WDϯNG\ŀ]DQ£PLVNRϯWH GRNWHU«NROLYQDģ¯SURGHMQ\

 VWDYUHNODPDF¯DSRŀDGDYNı DPQRKRGDOģ¯KR

 7DKOHY¿KRGDSODW¯SěLQ£NXSXQRY«KR WHOHIRQX+RWRYRVWSURY£VERKXŀHO nemáme.

56‚*0Û6'5+#2.+-#%+ ZDARMA

9 ¯FHVHGR]Y¯WHQD ZZZYRGDIRQHF]Y\NXSWHOHIRQX QHERXQDģLFKSURGHMFı

QDVNHQRY£Q¯P45NµGX QDZZZYRGDIRQHF]DSOLNDFH ]DVO£Q¯PEH]SODWQ«606YHWYDUX &+&,$33QDϯVOR

4G

1. místoYNDWHJRULL .OLHQWVN¿VHUYLV

49


50

1ęFIMFEUFMFGPOįBUBCMFUį

1DE¯GNDFK\WU¿FKWHOHIRQı

Vodafone Smart 4 mini

Vodafone Smart 4

Nokia Lumia 530

Sony Xperia E1

HTC Desire 310

Samsung GALAXY Ace Style

Ceny Standardní cena

,Í

,Í

,Í

,Í

,Í

,Í

2Q΢VGÎP®RNCVDC

,Í

,Í

,Í

,Í

,Í

,Í

/ÜU®ÎP®URN¢VMC

,Í

,Í

,Í

,Í

,Í

,Í

12

18

24

24

24

24

%GP[PCURN¢VM[ RĚ®MNCF

2QÎGVOÜU®Eİ 9¯FHYDULDQWVSO£WHN]MLVW¯WHXQDģLFKSURGHMFı 2Q\P¢OMC Dostupnost

ve všech prodejnách /

ve vybraných prodejnách a e-shopu / WFTIPQV OBPCKFEO¡O­WQSPEFKOÛ

Aktuální dostupnost Technická specifikace 1RGTCÎP®U[UVªO &KURNGLXEO Rozlišení displeje %GNMQX¢XPKVĚP®RCOÜĦ4#/ 2QFRQTCRCOÜĦQXªMCTV[ /CZXGNKMQUVRCOÜĦQXªMCTV[ Procesor +PVGTPGV2QFRQTC).6' (QVQCRCT¢V$NGUM#WVQHQMWU

Android

Android

Windows Phone

Android

Android

Android

10,16 cm/4"

11,43 cm/4,5"

10,16 cm/4"

10,16 cm/4"

11,43 cm/4,5"

10,16 cm/4"

480 × 800

480 × 854

480 × 854

480 × 800

480 × 854

480 × 800

Bľ(#.#

Bľ(#.#

Bľ(#.#

Bľ(#.#

Bľ(#.#

Bľ(#.#

ŕ(#

ŕ(#

ŕ(#

ŕ(#

ŕ(#

ŕ(#

— ()[

— ()[

— ()[

— ()[

— ()[

— ()[

•/•/–

•/•/–

•/–

•/•/–

•/•/–

•/•/–

.QJYŋŋ

.QJYŕŋ

.QJYŋŋ

.QJYŋŕ

.QJYŋŋ

.QJYŋŕ

-CRCEKVCDCVGTKG O#J

1400

1880

1430

1750

2000

1500

&ªNMCJQXQTW OKPWV[ 

Bľ

Bľ

Bľ

Bľ

Bľ

Bľ

2QJQVQXQUVP®FQDC JQFKP[ 

Bľ

Bľ

Bľ

Bľ

Bľ

Bľ

9K(K)25

•/•

•/•

•/•

•/•

•/•

•/•

$NWGVQQVJ

•/4.0

•/4.0

•/4.0

•/4.0

•/4.0

•/4.0

(/T¢FKQ/2RĚGJT¢XCÎ

•/•

•/•

•/•

•/•

•/•

•/•

(TGMXGPEG /*\ )5/)

900/1800 /1900/2100

900/1800/1900/2100

850/900 /1800/1900/2100

850/900 /1800/1900/2100

850/900 /1800/1900/2100

850/900 /1800/1900/2100

(TGMXGPEG /*\ .6' 4Q\OÜT[ OO *OQVPQUV I

121,6 × 64,6 × 12,3

134,7 × 66 × 10,6

119,7 × 62,3 × 11,7

118 × 62,4 × 12

131,4 × 68 × 11,25

121,2 × 62,7 × 10,65

111

152

129

120

140

ÍFSO¡

ÍFSO¡

bílá

bílá

modrá

šedá

(QTO¢V5+/

4*.

.JDSP4*.

.JDSP4*.

4*.

4*.

.JDSP4*.

'MQVĚ®FC ήOX®EV®ON®R YYYXQFCHQPGE\GMQVTKFC

2,1

3,3

3,1

3,0

4,1

$CTGXPªRTQXGFGP®

8YHGHQ«FHQ\MVRXMHGQ¯PSě¯NODGHPVSO£WHN0D[LP£OQ¯YHOLNRVWVSO£WN\MHG£QDY¿ģ¯0LQLP£OQ¯KRPÝV¯ÏQ¯KRSOQÝQ¯'«ONDVSO£FHQ¯PıŀHE¿WQHERPÝV¯Fı3RGP¯QNRX]¯VN£Q¯WHOHIRQXQDVSO£WN\MH X]DYěHQ¯¼ÏDVWQLFN«VPORXY\VH]Y¿KRGQÝQ¯PQDVOXŀE\'DOģ¯LQIRUPDFHRFHQ£FKDSRGP¯QN£FKY£PU£GLVGÝO¯QDģLSURGHMFL9¯FHLQIRUPDF¯RVSO£WN£FKQDOH]QHWHWDN«QDVWU

 9ģHFKQ\FHQ\XY£G¯PHLV'3+DMVRXSODWQ«GRGDOģ¯DNWXDOL]DFHQDE¯GN\


51

1ęFIMFEUFMFGPOįBUBCMFUį

.Ï

UVCTKHGO

3URYÝUQ«]£ND]Q¯N\ WHOHIRQXŀRG.ÏSěL ]DNRXSHQ¯YEDO¯ÏNX VWDULIHP9¯FH QDVWUDQÝQHER XQDģLFKSURGHMFı

.Ï

.Ï

UVCTKHGO Smart 250

Huawei Ascend Y550

.Ï

UVCTKHGO Smart 250

Nokia Lumia 630

LG F60

UVCTKHGO Smart 250

Vodafone Smart 4 Power

Sony Xperia E3

Samsung GALAXY Express 2

Ceny Standardní cena

,Í

,Í

,Í

,Í

,Í

,Í

2Q΢VGÎP®RNCVDC

,Í

,Í

,Í

,Í

,Í

,Í

/ÜU®ÎP®URN¢VMC

,Í

,Í

,Í

,Í

,Í

,Í

24

24

24

24

24

24

%GP[PCURN¢VM[ RĚ®MNCF

2QÎGVOÜU®Eİ 9¯FHYDULDQWVSO£WHN]MLVW¯WHXQDģLFKSURGHMFı 2Q\P¢OMC

ve všech prodejnách /

Dostupnost

ve vybraných prodejnách a e-shopu / WFTIPQV OBPCKFEO¡O­WQSPEFKOÛ

Aktuální dostupnost Technická specifikace 1RGTCÎP®U[UVªO &KURNGLXEO Rozlišení displeje %GNMQX¢XPKVĚP®RCOÜĦ4#/ 2QFRQTCRCOÜĦQXªMCTV[ /CZXGNKMQUVRCOÜĦQXªMCTV[ Procesor +PVGTPGV2QFRQTC).6' (QVQCRCT¢V$NGUM#WVQHQMWU

Android

Windows Phone

Android

Android

Android

Android

11,43 cm/4,5"

11,43 cm/4,5"

11,43 cm/4,5"

12,7 cm/5"

11,43 cm/4,5"

11,43 cm/4,5"

480 × 854

480 × 854

480 × 800

540 × 960

480 × 854

540 × 960

Bľ(#(#

Bľ(#.#

Bľ(#(#

Bľ(#(#

Bľ(#(#

Bľ(# (#

ŕ(#

ŕ(#

ŕ(#

ŕ(#

ŕ(#

ŕ(#

— ()[

— ()[

— ()[

— ()[

— ()[

— ()[

•/•/•

•/•/–

•/•/•

•/•/•

•/•/•

•/•/•

.QJYŕŕ

.QJYŋŕ

.QJYŕŕ

.QJYŕŕ

.QJYŕŕ

.QJYŕŕ

-CRCEKVCDCVGTKG O#J

2000

1830

2100

3000

2330

2100

&ªNMCJQXQTW OKPWV[ 

Bľ

Bľ

Bľ

Bľ

Bľ

Bľ

2QJQVQXQUVP®FQDC JQFKP[ 

Bľ

Bľ

Bľ

Bľ

Bľ

Bľ

9K(K)25

•/•

•/•

•/•

•/•

•/•

•/•

$NWGVQQVJ

•/4.0

•/4.0

•/4.0

•/4.0

•/4.0

•/4.0

(/T¢FKQ/2RĚGJT¢XCÎ

•/•

•/•

–/•

•/•

•/•

•/•

(TGMXGPEG /*\ )5/)

850/900 /1800/1900/2100

850/900 /1800/1900/2100

850/900 /1800/1900/2100

850/900 /1800/1900/2100

850/900 /1800/1900/2100

800/850/900 /1800/1900/2100

(TGMXGPEG /*\ .6'

800/900 /1800/2100/2600

800/900/1800/2600

800/900 /1800/2100/2600

800/850 /1800/2100/2600

800/900/1800/2600

133 × 68 × 9,5

129,5 × 66,7 × 9,2

127,5 × 67,9 × 10,65

141 × 71,4 × 9,5

137,1 × 69,4 × 8,5

132,44 × 65,76 × 9,8

153

134

144

162

143,8

134

ÍFSO¡

ÍFSO¡

bílá

ÍFSO¡

NÛEÛO¡

modrá

.JDSP4*.

.JDSP4*.

.JDSP4*.

.JDSP4*.

.JDSP4*.

.JDSP4*.

3,4

3,2

2,8

4Q\OÜT[ OO *OQVPQUV I $CTGXPªRTQXGFGP® (QTO¢V5+/ 'MQVĚ®FC ήOX®EV®ON®R YYYXQFCHQPGE\GMQVTKFC

8YHGHQ«FHQ\MVRXMHGQ¯PSě¯NODGHPVSO£WHN0D[LP£OQ¯YHOLNRVWVSO£WN\MHG£QDY¿ģ¯0LQLP£OQ¯KRPÝV¯ÏQ¯KRSOQÝQ¯'«ONDVSO£FHQ¯PıŀHE¿WQHERPÝV¯Fı3RGP¯QNRX]¯VN£Q¯WHOHIRQXQDVSO£WN\MH X]DYěHQ¯¼ÏDVWQLFN«VPORXY\VH]Y¿KRGQÝQ¯PQDVOXŀE\'DOģ¯LQIRUPDFHRFHQ£FKDSRGP¯QN£FKY£PU£GLVGÝO¯QDģLSURGHMFL9¯FHLQIRUPDF¯RVSO£WN£FKQDOH]QHWHWDN«QDVWU

 9ģHFKQ\FHQ\XY£G¯PHLV'3+DMVRXSODWQ«GRGDOģ¯DNWXDOL]DFHQDE¯GN\


52

1ęFIMFEUFMFGPOįBUBCMFUį

1DE¯GNDFK\WU¿FKWHOHIRQı

.Ï

UVCTKHGO

3URYÝUQ«]£ND]Q¯N\ WHOHIRQXŀRG.ÏSěL ]DNRXSHQ¯YEDO¯ÏNX VWDULIHP9¯FH QDVWUDQÝQHER XQDģLFKSURGHMFı

 .Ï UVCTKHGO

 .Ï UVCTKHGO

RED LTE

Samsung GALAXY Xcover 2

HTC Desire 610

Sony Xperia M2 Aqua

RED LTE

Samsung GALAXY S 4 mini

LG G3s

Huawei Ascend P7

Ceny Standardní cena

,Í

,Í

,Í

,Í

,Í

,Í

2Q΢VGÎP®RNCVDC

,Í

,Í

,Í

,Í

,Í

,Í

/ÜU®ÎP®URN¢VMC

,Í

,Í

,Í

,Í

,Í

,Í

24

24

24

24

24

24

%GP[PCURN¢VM[ RĚ®MNCF

2QÎGVOÜU®Eİ 9¯FHYDULDQWVSO£WHN]MLVW¯WHXQDģLFKSURGHMFı 2Q\P¢OMC

poslední šance

Dostupnost

ve všech prodejnách /

ve vybraných prodejnách a e-shopu / WFTIPQV OBPCKFEO¡O­WQSPEFKOÛ

Aktuální dostupnost Technická specifikace 1RGTCÎP®U[UVªO &KURNGLXEO Rozlišení displeje %GNMQX¢XPKVĚP®RCOÜĦ4#/

Android

Android

Android

Android

Android

Android

10,16 cm/4"

11,94 cm/4,7"

12,19 cm/4,8"

10,5 cm/4,3"

12,7 cm/5"

12,7 cm/5"

480 × 800

540 × 960

540 × 960

540 × 960

720 × 1280

1080 × 1920

Bľ(#(#

Bľ(#(#

Bľ(#(#

Bľ(# (#

Bľ(#(#

Bľ(#(#

2QFRQTCRCOÜĦQXªMCTV[ /CZXGNKMQUVRCOÜĦQXªMCTV[

ŕ(#

ŕ(#

ŕ(#

ŕ(#

ŕ(#

ŕ(#

Procesor

—()[

— ()[

— ()[

— ()[

— ()[

— ()[

+PVGTPGV2QFRQTC).6' (QVQCRCT¢V$NGUM#WVQHQMWU

•/•/–

•/•/•

•/•/•

•/•/•

•/•/•

•/•/•

5Mpix/•/•

8Mpix/–/–

8Mpix/•/•

8Mpix/•/•

8Mpix/ •/•

13Mpix/•/•

-CRCEKVCDCVGTKG O#J

1700

2040

2300

1900

2540

2500

&ªNMCJQXQTW OKPWV[ 

Bľ

Bľ

Bľ

Bľ

Bľ

Bľ

2QJQVQXQUVP®FQDC JQFKP[ 

Bľ

Bľ

Bľ

Bľ

Bľ

Bľ

9K(K)25

•/•

•/•

•/•

•/•

•/•

•/•

$NWGVQQVJ

•/4.0

•/4.0

•/4.0

•/4.0

•/4.0

•/4.0

(/T¢FKQ/2RĚGJT¢XCÎ

•/•

•/•

•/•

•/•

•/•

•/•

(TGMXGPEG /*\ )5/)

850/900 /1800/1900/2100

850/900 /1800/1900/2100

850/900 /1800/1900/2100

850/900 /1800/1900/2100

850/900 /1800/1900/2100

850/900 /1800/1900/2100

800/900/1800/2600

800/850/900 /1800/2100/2600

800/900/1800/2600 SPBNJOH

800/900 /1800/2100/2600

850/900/1800 /1900/2100/2600 139,8 × 68,8 × 6,5

(TGMXGPEG /*\ .6' 4Q\OÜT[ OO

130,5 × 67,7 × 12,1

143,1 × 70,5 × 9,6

140 × 72 × 8,6

124,6 × 61,3 × 8,9

137,75 × 69,6 × 10,3

*OQVPQUV I

149

143,5

149

107

133,5

124

$CTGXPªRTQXGFGP®

šedá

modrá

bílá

ÍFSO¡

[MBU¡

ÍFSO¡

(QTO¢V5+/

SIM

NanoSIM

MicroSIM

MicroSIM

MicroSIM

MicroSIM

'MQVĚ®FC ήOX®EV®ON®R YYYXQFCHQPGE\GMQVTKFC

2,7

3,3

3,6

2,7

3,1

8YHGHQ«FHQ\MVRXMHGQ¯PSě¯NODGHPVSO£WHN0D[LP£OQ¯YHOLNRVWVSO£WN\MHG£QDY¿ģ¯0LQLP£OQ¯KRPÝV¯ÏQ¯KRSOQÝQ¯'«ONDVSO£FHQ¯PıŀHE¿WQHERPÝV¯Fı3RGP¯QNRX]¯VN£Q¯WHOHIRQXQDVSO£WN\MH X]DYěHQ¯¼ÏDVWQLFN«VPORXY\VH]Y¿KRGQÝQ¯PQDVOXŀE\'DOģ¯LQIRUPDFHRFHQ£FKDSRGP¯QN£FKY£PU£GLVGÝO¯QDģLSURGHMFL9¯FHLQIRUPDF¯RVSO£WN£FKQDOH]QHWHWDN«QDVWU

 9ģHFKQ\FHQ\XY£G¯PHLV'3+DMVRXSODWQ«GRGDOģ¯DNWXDOL]DFHQDE¯GN\


53

1ęFIMFEUFMFGPOįBUBCMFUį

.Ï

UVCTKHGO RED LTE Plus

Nokia Lumia 830

HTC One mini 2

Samsung GALAXY S 4 LTE-A

Apple iPhone 5c 8 GB

Sony Xperia Z2

Sony Xperia Z3 Compact

,Í

,Í

,Í

,Í

,Í

,Í

2Q΢VGÎP®RNCVDC

,Í

,Í

,Í

,Í

,Í

,Í

/ÜU®ÎP®URN¢VMC

,Í

,Í

,Í

,Í

,Í

,Í

24

24

24

24

24

24

Ceny Standardní cena %GP[PCURN¢VM[ RĚ®MNCF

2QÎGVOÜU®Eİ 9¯FHYDULDQWVSO£WHN]MLVW¯WHXQDģLFKSURGHMFı 2Q\P¢OMC Dostupnost

ve všech prodejnách /

ve vybraných prodejnách a e-shopu / WFTIPQV OBPCKFEO¡O­WQSPEFKOÛ

Aktuální dostupnost Technická specifikace 1RGTCÎP®U[UVªO &KURNGLXEO Rozlišení displeje %GNMQX¢XPKVĚP®RCOÜĦ4#/

Windows Phone

Android

Android

iOS

Android

Android

12,7 cm/5"

11,43 cm/4,5"

12,68 cm/5"

10,16 cm/4"

13,2 cm/5,2"

11,68 cm/4,6"

720 × 1280

720 × 1280

1080 × 1920

640 × 1136

1080 × 1920

1280 × 720

Bľ(#Bľ(#

Bľ(#(#

Bľ(#(#

Bľ(#(#

Bľ(#(#

Bľ(#(#

2QFRQTCRCOÜĦQXªMCTV[ /CZXGNKMQUVRCOÜĦQXªMCTV[

ŕ(#

ŕ(#

ŕ(#

ŕ(#

ŕ(#

Procesor

— ()[

— ()[

— ()[

— ()[

— ()[

— ()[

+PVGTPGV2QFRQTC).6' (QVQCRCT¢V$NGUM#WVQHQMWU

•/•/•

•/•/•

•/•/•

•/•/•

•/•/•

•/•/•

10Mpix/•/•

13Mpix/•/•

13Mpix/•/•

8Mpix/•/•

20Mpix/•/•

20,7Mpix/•/•

-CRCEKVCDCVGTKG O#J

2200

2100

2600

3200

2600

&ªNMCJQXQTW OKPWV[ 

Bľ

Bľ

Bľ

Bľ

Bľ

Bľ

2QJQVQXQUVP®FQDC JQFKP[ 

Bľ

Bľ

Bľ

Bľ

Bľ

Bľ

9K(K)25

•/•

•/•

•/•

•/•

•/•

•/•

$NWGVQQVJ

•/4.0

•/4.0

•/4.0

•/4.0

•/4.0

•/4.0

(/T¢FKQ/2RĚGJT¢XCÎ

•/•

•/•

•/•

–/•

•/•

•/•

(TGMXGPEG /*\ )5/)

850/900 /1800/1900/2100

850/900 /1800/1900/2100

850/900 /1800/1900/2100

850/900 /1800/1900/2100

800/850/900/1700 /1800/1900/2100

850/900/1700 /1800/1900/2100

(TGMXGPEG /*\ .6'

800/900 /1800/2100/2600

800/900/1800/2600

800/850/900 /1800/2100/2600

800/850/900 /1800/2100/2600

800/850/900 /1800/1900/2100

700/800/850/900/1700 /1800/1900/2100/2600

4Q\OÜT[ OO

139,4 × 70,7 × 8,5

137 × 65 × 10,6

136,6 × 69,8 × 7,9

124,4 × 59,2 × 8,97

146,8 × 73,3 × 8,2

127 × 64,9 × 8,6

150

137

130

132

163

129

$CTGXPªRTQXGFGP®

PSBOľPW¡

TUę­CSO¡

ÍFSO¡

bílá

ÍFSO¡

bílá

(QTO¢V5+/

MicroSIM

NanoSIM

MicroSIM

NanoSIM

MicroSIM

NanoSIM

3,3

2,5

2,7

2,9

*OQVPQUV I

'MQVĚ®FC ήOX®EV®ON®R YYYXQFCHQPGE\GMQVTKFC

8YHGHQ«FHQ\MVRXMHGQ¯PSě¯NODGHPVSO£WHN0D[LP£OQ¯YHOLNRVWVSO£WN\MHG£QDY¿ģ¯0LQLP£OQ¯KRPÝV¯ÏQ¯KRSOQÝQ¯'«ONDVSO£FHQ¯PıŀHE¿WQHERPÝV¯Fı3RGP¯QNRX]¯VN£Q¯WHOHIRQXQDVSO£WN\MH X]DYěHQ¯¼ÏDVWQLFN«VPORXY\VH]Y¿KRGQÝQ¯PQDVOXŀE\'DOģ¯LQIRUPDFHRFHQ£FKDSRGP¯QN£FKY£PU£GLVGÝO¯QDģLSURGHMFL9¯FHLQIRUPDF¯RVSO£WN£FKQDOH]QHWHWDN«QDVWU

 9ģHFKQ\FHQ\XY£G¯PHLV'3+DMVRXSODWQ«GRGDOģ¯DNWXDOL]DFHQDE¯GN\


54

1ęFIMFEUFMFGPOįBUBCMFUį

1DE¯GNDFK\WU¿FKWHOHIRQı

.Ï

UVCTKHGO

3URYÝUQ«]£ND]Q¯N\ WHOHIRQXŀRG.ÏSěL ]DNRXSHQ¯YEDO¯ÏNX VWDULIHP9¯FH QDVWUDQÝQHER XQDģLFKSURGHMFı

.Ï

UVCTKHGO RED LTE Plus

LG G3

HTC One (M8)

Samsung GALAXY S5

Apple iPhone 5s 16 GB

Samsung GALAXY Note 4

Apple iPhone 6 16/64/128 GB

Ceny Standardní cena

,Í

,Í

,Í

,Í

,Í

,Í

2Q΢VGÎP®RNCVDC

,Í

,Í

,Í

,Í

,Í

,Í

/ÜU®ÎP®URN¢VMC

,Í

,Í

,Í

,Í

,Í

,Í

24

24

24

24

24

24

%GP[PCURN¢VM[ RĚ®MNCF

2QÎGVOÜU®Eİ 9¯FHYDULDQWVSO£WHN]MLVW¯WHXQDģLFKSURGHMFı 2Q\P¢OMC Dostupnost

ve všech prodejnách /

ve vybraných prodejnách a e-shopu / WFTIPQV OBPCKFEO¡O­WQSPEFKOÛ

zeptejte se nás

Aktuální dostupnost Technická specifikace 1RGTCÎP®U[UVªO &KURNGLXEO Rozlišení displeje %GNMQX¢XPKVĚP®RCOÜĦ4#/

Android

Android

Android

iOS

Android

iOS

13,97 cm/5,5"

12,7 cm/5"

12,95 cm/5,1"

10,16 cm/4"

14,48 cm/5,7"

11,94 cm/4,7"

1440 × 2560

1080 × 1920

1080 × 1920

640 × 1136

1440 × 2560

750 × 1334

Bľ(#(#

Bľ(#(#

Bľ(#(#

Bľ(#(#

Bľ(#(#

(#(#

2QFRQTCRCOÜĦQXªMCTV[ /CZXGNKMQUVRCOÜĦQXªMCTV[

ŕ(#

ŕ(#

ŕ(#

ŕ(#

–/–

Procesor

— ()[

— ()[

— ()[

— ()[

— ()[

—()[

+PVGTPGV2QFRQTC).6' (QVQCRCT¢V$NGUM#WVQHQMWU

•/•/•

•/•/•

•/•/•

•/•/•

•/•/•

•/•/•

13Mpix/•/•

Ultrapixel technologie/•/•

16Mpix/•/•

8Mpix/•/•

16Mpix/•/•

8Mpix/•/•

-CRCEKVCDCVGTKG O#J

3000

2600

2800

neuvedeno

3220

neuvedeno

&ªNMCJQXQTW OKPWV[ 

Bľ

Bľ

Bľ

Bľ

Bľ

2QJQVQXQUVP®FQDC JQFKP[ 

Bľ

Bľ

Bľ

Bľ

Bľ

Bľ

9K(K)25

•/•

•/•

•/•

•/•

•/•

•/•

$NWGVQQVJ

•/4.0

•/4.0

•/4.0

•/4.0

•/4.0

•/4.0

(/T¢FKQ/2RĚGJT¢XCÎ

•/•

•/•

•/•

–/•

–/•

–/•

(TGMXGPEG /*\ )5/)

850/900 /1800/1900/2100

850/900 /1800/1900/2100

800/850/900/1800 /1900/2100/2600

850/900 /1800/1900/2100

850/900 /1800/1900/2100

850/900/ /1800/1900/2100

850/900/1900/2100

800/900/1800/2600

800/850/900 /1800/2100/2600

800/850/900 /1800/2100/2600

800/850/900 /1800/2100/2600

800/850/900 /1800/2100/2600 138,1 × 67 × 6,9

(TGMXGPEG /*\ .6' 4Q\OÜT[ OO

164,3 × 74,6 × 8,95

146,36 × 70,6 × 9,35

142 × 72,5 × 8,1

123,8 × 58,6 × 7,6

153,5 × 78,6 × 8,5

*OQVPQUV I

149

160

145

112

176

129

$CTGXPªRTQXGFGP®

titan

šedá

ÍFSO¡

WFTN­SOÛġFE¡

ÍFSO¡

WFTN­SOÛġFE¡ TUę­CSO¡ [MBU¡

MicroSIM

NanoSIM

MicroSIM

NanoSIM

NanoSIM

NanoSIM

3,0

3,5

(QTO¢V5+/ 'MQVĚ®FC ήOX®EV®ON®R YYYXQFCHQPGE\GMQVTKFC

8YHGHQ«FHQ\MVRXMHGQ¯PSě¯NODGHPVSO£WHN0D[LP£OQ¯YHOLNRVWVSO£WN\MHG£QDY¿ģ¯0LQLP£OQ¯KRPÝV¯ÏQ¯KRSOQÝQ¯'«ONDVSO£FHQ¯PıŀHE¿WQHERPÝV¯Fı3RGP¯QNRX]¯VN£Q¯WHOHIRQXQDVSO£WN\MH X]DYěHQ¯¼ÏDVWQLFN«VPORXY\VH]Y¿KRGQÝQ¯PQDVOXŀE\'DOģ¯LQIRUPDFHRFHQ£FKDSRGP¯QN£FKY£PU£GLVGÝO¯QDģLSURGHMFL9¯FHLQIRUPDF¯RVSO£WN£FKQDOH]QHWHWDN«QDVWU

 9ģHFKQ\FHQ\XY£G¯PHLV'3+DMVRXSODWQ«GRGDOģ¯DNWXDOL]DFHQDE¯GN\


1ęFIMFEUFMFGPOįBUBCMFUį

55

1DE¯GNDRE\ÏHMQ¿FKWHOHIRQı

Apple iPhone 6 Plus 64/128 GB

Samsung Gear S

(chytré hodinky)

Nokia 108

Alcatel One Touch 2010G

Nokia 208

Samsung S5611

Ceny Standardní cena

,Í

,Í

,Í

,Í

,Í

,Í

2Q΢VGÎP®RNCVDC

,Í

,Í

,Í

,Í

/ÜU®ÎP®URN¢VMC

,Í

,Í

,Í

,Í

24

24

12

12

%GP[PCURN¢VM[ RĚ®MNCF

2QÎGVOÜU®Eİ 9¯FHYDULDQWVSO£WHN]MLVW¯WHXQDģLFKSURGHMFı 2Q\P¢OMC

novinka

Dostupnost Aktuální dostupnost

ve všech prodejnách /

novinka ve vybraných prodejnách a e-shopu / WFTIPQV OBPCKFEO¡O­WQSPEFKOÛ

/

Technická specifikace 1RGTCÎP®U[UVªO &KURNGLXEO Rozlišení displeje %GNMQX¢XPKVĚP®RCOÜĦ4#/ 2QFRQTCRCOÜĦQXªMCTV[ /CZXGNKMQUVRCOÜĦQXªMCTV[ Procesor +PVGTPGV2QFRQTC).6'

iOS

Tizen

Nokia S30

Nokia S40

13,97 cm/5,5"

5,08/2"

4,57 cm/1,8''

6,1 cm/2,4''

6,1 cm/2,4''

6,1 cm/2,4"

1080 × 1920

480 × 360

128 × 160

240 × 320

240 × 320

320 × 240

Bľ(#(#

Bľ(#.#

Bľ.#.#

Bľ.#.#

Bľ.#.#

/ ŕ(#

–/–

ŕ(#

ŕ(#

ŕ(#

—()[

—()[

.)[

•/•/•

•/•/–

–/–/–

•/–/–

•/•/–

•/–/– .QJYŕŕ

(QVQCRCT¢V$NGUM#WVQHQMWU

.QJYŕŕ

7("ŋŋ

.QJYŋŋ

 .QJYŋŕ

-CRCEKVCDCVGTKG O#J

neuvedeno

300

950

750

1020

1000

&ªNMCJQXQTW OKPWV[ 

Bľ

neuvedeno

Bľ

Bľ

Bľ

neuvedeno

2QJQVQXQUVP®FQDC JQFKP[ 

neuvedeno

Bľ

neuvedeno

Bľ

Bľ

Bľ

9K(K)25

•/•

•/•

–/–

–/–

–/–

–/–

$NWGVQQVJ

•/4.0

•/4.0

•/3.0

•/3.0

•/3.0

•/3.0

(/T¢FKQ/2RĚGJT¢XCÎ

–/•

–/•

•/•

•/•

•/•

•/•

(TGMXGPEG /*\ )5/)

850/900 /1800/1900/2100

900/1800/2100

900/1800

850/900/1800/1900

850/900 /1800/1900/2100

850/900 /1800/1900/2100

(TGMXGPEG /*\ .6'

800/850/900 /1800/2100/2600

4Q\OÜT[ OO

158,1 × 77,8 × 7,1

39,8 × 58,3 × 12,5

110,4 × 47 × 13,5

106 × 52,5 × 13,55

114,2 × 50,9 × 12,8

118,2 × 48,9 × 23,9

172

67

70,2

102

89,6

91

WFTN­SOÛġFE¡

ÍFSO¡

ÍFSO¡

ÍFSO¡

ÍFSO¡

ÍFSO¡

NanoSIM

NanoSIM

4*.

4*.

.JDSP4*.

4*.

3,8

*OQVPQUV I $CTGXPªRTQXGFGP® (QTO¢V5+/ 'MQVĚ®FC ήOX®EV®ON®R YYYXQFCHQPGE\GMQVTKFC

8YHGHQ«FHQ\MVRXMHGQ¯PSě¯NODGHPVSO£WHN0D[LP£OQ¯YHOLNRVWVSO£WN\MHG£QDY¿ģ¯0LQLP£OQ¯KRPÝV¯ÏQ¯KRSOQÝQ¯'«ONDVSO£FHQ¯PıŀHE¿WQHERPÝV¯Fı3RGP¯QNRX]¯VN£Q¯WHOHIRQXQDVSO£WN\MH X]DYěHQ¯¼ÏDVWQLFN«VPORXY\VH]Y¿KRGQÝQ¯PQDVOXŀE\'DOģ¯LQIRUPDFHRFHQ£FKDSRGP¯QN£FKY£PU£GLVGÝO¯QDģLSURGHMFL9¯FHLQIRUPDF¯RVSO£WN£FKQDOH]QHWHWDN«QDVWU

 9ģHFKQ\FHQ\XY£G¯PHLV'3+DMVRXSODWQ«GRGDOģ¯DNWXDOL]DFHQDE¯GN\


56

1ęFIMFEUFMFGPOįBUBCMFUį

1DE¯GNDWDEOHWı

6CDNGVUFCV[ RTQXÜTPª zákazníky

6SHFL£OQ¯QDE¯GND LVSěLSRMHQ¯PSUR YÝUQ«]£ND]Q¯N\

6CDNGVUFCV[ RTQXÜTPª zákazníky

6CDNGVUFCV[ RTQXÜTPª zákazníky

6CDNGVUFCV[ RTQXÜTPª zákazníky

Více se dozvíte na VWUQHERXQDģLFK SURGHMFı

Alcatel One Touch Pop 7"

Vodafone Smart Tab 4G

Samsung GALAXY Tab 4 8"

Apple iPad mini 3 16 GB

Ceny Standardní cena

,Í

,Í

,Í

,Í

2Q΢VGÎP®RNCVDC

,Í

,Í

,Í

,Í

/ÜU®ÎP®URN¢VMC

,Í

,Í

,Í

,Í

24

24

24

24

%GP[PCURN¢VM[ RĚ®MNCF

2QÎGVOÜU®Eİ 9¯FHYDULDQWVSO£WHN]MLVW¯WHXQDģLFKSURGHMFı 2Q\P¢OMC

novinka

Dostupnost

ve všech prodejnách /

ve vybraných prodejnách a e-shopu / WFTIPQV OBPCKFEO¡O­WQSPEFKOÛ

Aktuální dostupnost Technická specifikace 1RGTCÎP®U[UVªO &KURNGLXEO Rozlišení displeje %GNMQX¢XPKVĚP®RCOÜĦ4#/ 2QFRQTCRCOÜĦQXªMCTV[ /CZXGNKMQUVRCOÜĦQXªMCTV[ Procesor +PVGTPGV2QFRQTC).6' (QVQCRCT¢V$NGUM#WVQHQMWU -CRCEKVCDCVGTKG O#J Podpora volání 2QJQVQXQUVP®FQDC JQFKP[ 

Android

Android

Android

iOS

17,78 cm/7"

20,32 cm/8"

20,32 cm/8"

17,7 cm/7,9"

600 × 1024

800 × 1280

800 × 1280

2048 × 1536

Bľ(#(#

Bľ(#(#

Bľ(# (#

Bľ(#

ŕ(#

ŕ(#

ŕ(#

— ()[

— ()[

— ()[

— ()[

•/•/–

•/•/•

•/•/•

•/•/•

2Mpix/–/–

5Mpix/–/–

3Mpix/–/–

5Mpix/–/•

3240

4060

4450

– Bľ

Bľ

Bľ

neuvedeno

9K(K)25

•/•

•/•

•/•

•/•

$NWGVQQVJ

•/4.0

•/4.0

•/4.0

•/4.0

(/T¢FKQ/2RĚGJT¢XCÎ

–/•

•/–

•/•

–/•

(TGMXGPEG /*\ )5/)

850/900/1800/1900/2100

900/1800/900/2100

850/900/1800/1900/2100

850/900/1700/1800/1900/2100

800/900 /1800/2100/2600

800/850/900 /1800/2100/2600

800/850/900 /1800/2100/2600

192 × 113 × 8,9

209 × 123,7 × 7,9

210 × 124 × 8

220 × 134,7 × 7,5

285

327

320

341

ÍFSO¡

ÍFSO¡

ÍFSO¡

TUę­CSO¡

MicroSIM

MicroSIM

MicroSIM

NanoSIM

(TGMXGPEG /*\ .6' 4Q\OÜT[ OO *OQVPQUV I $CTGXPªRTQXGFGP® (QTO¢V5+/ 'MQVĚ®FC ήOX®EV®ON®R YYYXQFCHQPGE\GMQVTKFC

8YHGHQ«FHQ\MVRXMHGQ¯PSě¯NODGHPVSO£WHN0D[LP£OQ¯YHOLNRVWVSO£WN\MHG£QDY¿ģ¯0LQLP£OQ¯KRPÝV¯ÏQ¯KRSOQÝQ¯'«ONDVSO£FHQ¯PıŀHE¿WQHERPÝV¯Fı3RGP¯QNRX]¯VN£Q¯WHOHIRQXQDVSO£WN\MH X]DYěHQ¯¼ÏDVWQLFN«VPORXY\VH]Y¿KRGQÝQ¯PQDVOXŀE\'DOģ¯LQIRUPDFHRFHQ£FKDSRGP¯QN£FKY£PU£GLVGÝO¯QDģLSURGHMFL9¯FHLQIRUPDF¯RVSO£WN£FKQDOH]QHWHWDN«QDVWU

 9ģHFKQ\FHQ\XY£G¯PHLV'3+DMVRXSODWQ«GRGDOģ¯DNWXDOL]DFHQDE¯GN\


1ęFIMFEUFMFGPOįBUBCMFUį

57

6CDNGVUFCV[ RTQXÜTPª zákazníky

6CDNGVUFCV[ RTQXÜTPª zákazníky

NOVÝ STROJ NA SPLÁTKY A BEZ NAVÝŠENÍ Samsung GALAXY Tab S 10.5

$ FOVTJNįľFUFSP[MPľJUEPNÛT­ÍO­DITQM¡UFLUBL KBL vám to vyhovuje, a bez navýšení. %©MLBTQM¡DFO­ OFCPNÛT­Dį %ę­WÛKġ­TQMBDFO­OFTUPK­OJDOBW­D 4 QM¡ULVTJNįľFUFWZCSBUQPEMFW½ġLZTW©IP .JOJN¡MO­IPNÛT­ÍO­IPQMOÛO­

Apple iPad Air 2 64 GB

Ceny Standardní cena

,Í

,Í

2Q΢VGÎP®RNCVDC

,Í

,Í

/ÜU®ÎP®URN¢VMC

,Í

,Í

24

24

.ÛT­ÍO­TQM¡ULB W,Í

.JOJN¡MO­ NÛT­ÍO­QMOÛO­ 100 150 200 250 300 450 500 600 700

%GP[PCURN¢VM[ RĚ®MNCF

2QÎGVOÜU®Eİ

,Í ,Í ,Í

 9¯FHYDULDQWVSO£WHN]MLVW¯WHXQDģLFKSURGHMFı

,Í

2Q\P¢OMC Dostupnost

,Í

novinka ve všech prodejnách /

ve vybraných prodejnách a e-shopu / OBPCKFEO¡O­WQSPEFKOÛ

v e-shopu

,Í

• • • • • •

• • • • • •

• • • • •

• • • •

• • • • • • • • • •

Aktuální dostupnost Technická specifikace 1RGTCÎP®U[UVªO

Android

iOS

26,67 cm/10,5"

24,64 cm/9,7"

Rozlišení displeje

2560 × 1600

2048 × 1536

%GNMQX¢XPKVĚP®RCOÜĦ4#/

16 GB/3 GB

Bľ(#

&KURNGLXEO

2QFRQTCRCOÜĦQXªMCTV[ /CZXGNKMQUVRCOÜĦQXªMCTV[

•/128 GB

Procesor

4× 1,9 GHz

2× 1 GHz

+PVGTPGV2QFRQTC).6' (QVQCRCT¢V$NGUM#WVQHQMWU -CRCEKVCDCVGTKG O#J Podpora volání 2QJQVQXQUVP®FQDC JQFKP[ 

•/•/•

•/•/•

8Mpix/•/•

8Mpix/–/•

7900

neuvedeno

Bľ

9K(K)25

•/•

•/•

$NWGVQQVJ

•/4.0

(/T¢FKQ/2RĚGJT¢XCÎ (TGMXGPEG /*\ )5/) (TGMXGPEG /*\ .6' 4Q\OÜT[ OO *OQVPQUV I

Brno

)CNGTKG8CĉMQXMC Masarykova 2 NC Královo Pole 1N[ORKC

ÌFTL©#VEÛKPWJDF

+);%GPVTWO2TCĿUM¢

)SBEFD,S¡MPW© (WVWTWO

-JCFSFD

OC Nisa

Praha

#VTKWO(NQTC %GPVTWO%JQFQX %GPVTWOÍGTP¾/QUV ,WIQUN¢XUM¢ Národní 28 0%'FGP Novoplaza 1%0QX¾5O®EJQX++ 1%.GVĉCP[ 2CNNCFKWO 8¢ENCXUMªP¢O 8KPQJTCFUM¢

.MBE¡#PMFTMBW

•/4.0

1N[ORKC

1SPTUÛKPW

–/•

–/•

0MPNPVD

6IFSTL©)SBEJġUÛ

850/900/1800/1900/2100

850/900/1700/1800/1900/2100

800/850/900 /1800/2100/2600

800/850/900 /1800/2100/2600

0TUSBWB

Ústí nad Labem

178 × 248 × 6,6

240 × 169,5 × 6,1

467

444

$CTGXPªRTQXGFGP®

platinová

šedá

(QTO¢V5+/

MicroSIM

NanoSIM

'MQVĚ®FC ήOX®EV®ON®R YYYXQFCHQPGE\GMQVTKFC

7:#3"/‰130%&+/:430;ĠĘ&/06 /"#%,065&-&'0/Į"5"#-&5Į

)NQDWU

#XKQP5JQRRKPI2CTM Nová Karolina

1BSEVCJDF

AFI Palace

1M[FĈ

-QPGÎP¢ /CUCT[MQXQP¢OÜUV® 1%(QTWO /®TQXªP¢O

Zlín

Centro Zlín 1%<NCVªLCDNMQ

P¢O4GRWDNKM[ Tesco

8YHGHQ«FHQ\MVRXMHGQ¯PSě¯NODGHPVSO£WHN0D[LP£OQ¯YHOLNRVWVSO£WN\MHG£QDY¿ģ¯0LQLP£OQ¯KRPÝV¯ÏQ¯KRSOQÝQ¯'«ONDVSO£FHQ¯PıŀHE¿WQHERPÝV¯Fı3RGP¯QNRX]¯VN£Q¯WHOHIRQXQDVSO£WN\MH X]DYěHQ¯¼ÏDVWQLFN«VPORXY\VH]Y¿KRGQÝQ¯PQDVOXŀE\'DOģ¯LQIRUPDFHRFHQ£FKDSRGP¯QN£FKY£PU£GLVGÝO¯QDģLSURGHMFL

 9ģHFKQ\FHQ\XY£G¯PHLV'3+DMVRXSODWQ«GRGDOģ¯DNWXDOL]DFHQDE¯GN\


58

/BC­ELBNÛT­DF

;BľJKUFTLVUFÍOPVTWPCPEV CF[UFMFGPOVWSVDF .PCJMZ[BNÛTUOBMZOBġFSVDF UZIMFIPEJOLZPE4BNTVOHVKFPTWPCPE­1ęJKEFW¡NIPWPS 4.4 FNBJM BWġFDIOPWZęFġ­UFQęFTOÛ5FMFGPOOFDI¡UFWLBQTF"OBC­[FK­JEBMġ­WZDIZU¡WLZ

3ěL]DNRXSHQ¯ VQÝNWHU¿P]5HG/7( WDULIıGRVWDQHWHGR KRGLQHNGUXKRXGDWRYRX

SIM zdarma1\Q¯MHQ

.Ï

DSRWRP.Ï ™PÝV¯Fı

9REUD]H 'RVW£Y£WHXSR]RUQÝQ¯ ]NDOHQG£ěıDSOLNDF¯ DVRFL£OQ¯FKV¯W¯

1DSě¯MPX 3ěLM¯P£WHKRYRU\D606 Sě¯PRQDKRGLQN£FK

6RULHQWDF¯ 9HGHY£V*36 QDYLJDFHSURSÝģ¯

)LW 6SRUWXMHWHVSRGSRURX DSOLNDF¯1LNHQHER6+HDOWK

 8YHGHQ«FHQ\MVRXSODWQ«SěLQ£NXSX]Dě¯]HQ¯QDVSO£WN\V0LQLP£OQ¯PPÝV¯ÏQ¯PSOQÝQ¯P.ÏDMVRXYÏHWQÝ'3+'DOģ¯LQIRUPDFHY£PU£GLVGÝO¯QDģLSURGHMFL


NĂĄĹĄ stroj

59

VĂ­ce informacĂ­ ke vĹĄem nabĂ­dkĂĄm naleznete na www.vodafone.cz nebo volejte zdarma 800 777 777

Expert na rychlĂĄ data 3FQVCMJLBKFUBLÄ&#x2122;LBDFMÂĄQPLSZUÂĄ5VSCP *OUFSOFUFNBUFĂ?UPDIDFDIZUS½UFMFGPO LUFS½UPTO­NVN­"TBNP[Ä&#x2122;FKNĂ&#x203A; [BQÄ&#x2122;­[OJWPVDFOV1Ä&#x2122;FTOĂ&#x203A;UBLPW½KF 7PEBGPOF4NBSU1PXFS

Vodafone Smart 4 Power ExkluzivnĂ­ telefon od Vodafonu ]DEH]NRQNXUHQĂ?QÂŻFHQX Podporuje rychlĂ˝ Turbo Internet 3DUÂŁGQÂŻYÂżGUĹ&#x20AC;EDWHULH GLVSOHMQDSRKRGOQÂŤVMÂŻĹ&#x20AC;GĂ?QÂŻ internetu i multimĂŠdiĂ­ Ă&#x17D;W\Ä&#x203A;MÂŁGURYÂżSURFHVRU*+] a Android 4.4 KitKat

NynĂ­ jen

.Ă?

DSRWRP.Ă? Â&#x2122;PĂ?VÂŻFÄą

8YHGHQQÂŤFHQ\MVRXSODWQÂŤSÄ&#x203A;LQÂŁNXSX]DÄ&#x203A;ÂŻ]HQÂŻQDVSOÂŁWN\V0LQLPÂŁOQÂŻPPĂ?VÂŻĂ?QÂŻPSOQĂ?QÂŻP.Ă?DMVRXYĂ?HWQĂ?'3+'DOÄŁÂŻLQIRUPDFHYÂŁPUÂŁGLVGĂ?OÂŻQDÄŁLSURGHMFL


60

1Ä&#x2122;FEQMBDFOÂĄOBC­ELB

VĂ­ce informacĂ­ ke vĹĄem nabĂ­dkĂĄm naleznete na www.vodafone.cz/predplacene-karty

7ZCFSUFTJ[OBÄĄJDITLWĂ&#x203A;M½DI QÄ&#x2122;FEQMBDFO½DILBSFU /FLBÄžE½DIDFN­UQBVÄĄÂĄM BUBLQSPWÂĄTNÂĄNF TLWĂ&#x203A;MŠQÄ&#x2122;FEQMBDFOŠLBSUZ4UBĂ?­TJKFOWZCSBU

WHOHIRQ0% PĂ?VÂŻĂ?QĂ?QD SÄąOURNXNUHGLW.Ă? + neomezenĂŠ volĂĄnĂ­ v sĂ­ti na 30 dnĂ­ =

.Ă?

KARTA PRO PARTU Karta pro partu 1SPHSBNĂ?UZÄ&#x2122;LBĹ&#x2039;WPMÂĄO­OBĂ?­TMB 7PEBGPOF

 ,Ă?NJO

7PMÂĄO­EPWÄĄFDIT­U­WĂ&#x152;3

 ,Ă?NJO

4.4EPWÄĄFDINPCJMO­DIT­U­WĂ&#x152;3

 ,Ă?

..4EPWÄĄFDINPCJMO­DIT­U­WĂ&#x152;3

 ,Ă?

KARTA PRO PARTU S TURBO TELEFONEM A 500 MB DAT 0#2ÄŻ.41-7<&#4/#

ĂĄ Limitovan edice

8Ĺ&#x20AC;LMWHVL7XUER,QWHUQHWQDSOQRVHVNYĂ?OÂżP WHOHIRQHP+XDZHL$VFHQG<D0%GDW PĂ?VÂŻĂ?QĂ?QDSÄąOURNX]GDUPD1DYÂŻFGRVWDQHWH neomezenĂŠ volĂĄnĂ­ v sĂ­ti Vodafonu na prvnĂ­ch 30 dnĂ­.

 4 LP�UFTJQSPLBSUVEP7PEBGPOVOFCPLOBĥJNWZCSBO½NQBSUOFSįN

VĹĄechny ceny uvĂĄdĂ­me i s 21% DPH a jsou platnĂŠ do dalĹĄĂ­ aktualizace nabĂ­dky.

0Â&#x201A;ÄĄ72-'-#46Ă&#x203A; PRO PARTU JednoduĹĄe si aktivujte 2TQITCOĂ&#x17D;V[Ä&#x161;MCZvlĂĄdnete WRYNWHUÂŤNROLYSURGHMQĂ? QHERSÄ&#x203A;HVDSOLNDFL0ÄąM 9RGDIRQHSÄ&#x203A;ÂŻSDGQĂ?QDĂ?ÂŻVOH 1DVWDYÂŻWHVLWDNDĹ&#x20AC;Ă?W\Ä&#x203A;L 9RGDIRQHĂ?ÂŻVODQDNWHUÂŁEXGHWHYRODW]D]YÂżKRGQĂ?QRX FHQX.Ă?3UYQÂŻQDVWDYHQÂŻ MH]GDUPDNDĹ&#x20AC;GÂŁGDOÄŁÂŻ]PĂ?QD WHOHIRQQÂŻKRĂ?ÂŻVODSDNVWRMÂŻ .Ă? =DNDĹ&#x20AC;GÂŤGRELWÂŻ.Ă?GRstanete 8QFCHQPGQFOĂ&#x153;P[ YSRGREĂ?606GRVÂŻWĂ?9RGDIRQX]GDUPDQDDĹ&#x20AC;GQÂŻ9ÂŻFH LQIRUPDFÂŻQDMGHWHQDVWUDQĂ? 62 nebo na webu www.vodafone.cz/odmeny 8Ĺ&#x20AC;ÂŻYHMWHVL7 dnĂ­ internetu s objemem 60 MB dat zdarma6WDĂ?ÂŻVHSÄ&#x203A;LSRMLWNLQWHUQHWXEĂ?KHPSUYQÂŻFKVHGPL dnĂ­ po aktivaci karty.


1ęFEQMBDFO¡OBC­ELB

7½IPEO©CBM­ÍLZ LQęFEQMBDFO½NLBSU¡N 6ľ­WFKUFTJTFTWPVLBSUPVQPę¡EOPVE¡WLVWPM¡O­ 4.4BEBU 4UBÍ­TJWZCSBU[OBġJDICBM­ÍLį#VEFUFTF[OJDIUÛġJUEO­PEF EOFBLUJWBDFBNįľFUFTJKFLPVQJULKBL©LPMJWQęFEQMBDFO©LBSUÛ ,EZLPMJWQPUęFCVKFUFBLPMJLS¡UDIDFUF

%DO¯ÏN\VYRO£Q¯P DEDO¯ÏN\VGDW\ D606PıŀHWHNOLGQÝ NRPELQRYDW

$CN®ÎM[MGMCTVÜŎ-QORNGV .RPSOHWYV¯WL ]D -Î

.RPSOHW GRYģHFKV¯W¯ ]D -Î

0%GDW606DYRO£Q¯YV¯WL 9RGDIRQXQHRPH]HQÝ 3URDNWLYDFL]DģOHWH]GDUPD 606QDϯVORYHWYDUX .203/(79)

*%GDW606DYRO£Q¯GR YģHFKV¯W¯QHRPH]HQÝ 3URDNWLYDFL]DģOHWH]GDUPD 606QDϯVORYHWYDUX .203/(7968'(

61

3RNXG XEDO¯ÏNıVGDW\ Y\ÏHUS£WHMHMLFKREMHP GRVWDQHWHRGQ£VDŀ GROHGQDGDOģ¯ GDWD]GDUPDDEH] RPH]HQ¯

$CN®ÎM[MGMCTVÜŎ8QN¢P® 9RO£Q¯YV¯WL QHRPH]HQÝ ]D -Î

9RO£Q¯GR YģHFKV¯W¯ ]D -Î

9RO£Q¯GRYģHFK V¯W¯QHRPH]HQÝ ]D -Î

1HRPH]HQ«YRO£Q¯YV¯WL 9RGDIRQX3URDNWLYDFL]DģOHWH ]GDUPD606QDϯVORYH WYDUX92/$1,9)

1HRPH]HQ«YRO£Q¯YV¯WL 9RGDIRQXPLQXWGR RVWDWQ¯FKV¯W¯3URDNWLYDFL ]DģOHWH]GDUPD606QDϯVOR YHWYDUX92/$1,9)3/86

1HRPH]HQ«YRO£Q¯GRYģHFK V¯W¯3URDNWLYDFL]DģOHWH]GDUPD 606QDϯVORYHWYDUX 92/$1,968'(

$CN®ÎM[MGMCTVÜŎ&CVCC5/5 0%GDWD606 YV¯WLQHRPH]HQÝ

0%GDWD606 YV¯WLQHRPH]HQÝ

*%GDWD606GR YģHFKV¯W¯QHRPH]HQÝ

]D -Î

]D -Î

]D -Î

0%GDWDQHRPH]HQ«606 YV¯WL9RGDIRQX3URDNWLYDFL ]DģOHWH]GDUPD606QDϯVOR YHWYDUX'$7$

0%GDWDQHRPH]HQ«606 YV¯WL9RGDIRQX3URDNWLYDFL ]DģOHWH]GDUPD606QDϯVOR YHWYDUX'$7$

*%GDWDQHRPH]HQ«606GR YģHFKV¯W¯3URDNWLYDFL]DģOHWH ]GDUPD606QDϯVORYHWYDUX '$7$*%

 9ģHFKQ\FHQ\XY£G¯PHLV'3+DMVRXSODWQ«GRGDOģ¯DNWXDOL]DFHQDE¯GN\%DO¯ÏN\VLPıŀHWHNG\NROLYDNWLYRYDWWDN«QDPXMYRGDIRQHF]QHERQD 


62

1ęFEQMBDFO¡OBC­ELB

Více informací naleznete na www.vodafone.cz/odmeny

4QęFEQMBDFOLPVW¡T ÍFL¡OBW­DPENÛOB Ì­NE©MFKTUFTO¡NJ U­NW­D[­TL¡UF4UBÍ­TJEPC­UQęFEQMBDFOPV LBSUV0ENÛOVEPTUBOFUFQPLBľE© LEZľTJEPCJKFUFBTQPĈ LPSVO/FCPW¡TPENÛO­NF LEZľTJEPCJKFUFPOMJOF

To, zda chcete ]DRGPÝQX606N\ QHERYRO£Q¯PıŀHWH NG\NROLY]PÝQLWQD muj.vodafone.cz

1&/Û0;<#8Û40156 Jsem T7PEBGPOFN

První rok Druhý rok 7 ěHW¯URNDY¯F

Online dobíjení je pohodlné, bez registrace a navrch VRGPÝQRX

%PTUBOVWPM¡O­OFCP4.4 WT­UJ7PEBGPOV

na FP[ na FP[ na FP®

%PQSPHSBNVTFNįľFUFQęJIM¡TJUW*OUFSOFUPW©TBNPPCTMV[F OBmuj.vodafone.cz LEFTJ[WPM­UF [EBDIDFUFKBLPPENÛOV WPM¡O­ OFCP4.4LZ1PLVEDIDFUFKBLPPENÛOVEPTU¡WBU4.4LZ TUBÍ­TJKFBLUJWPWBUQęFT4.4[EBSNBWFUWBSV0%.&/:OBÍ­TMP 7700 %BMġ­JOGPSNBDFOBKEFUFOB www.vodafone.cz/odmeny1PLVE N¡UF,BSUVQSPQBSUV QęJIMBġPWBUTFOFNVT­UF0ENÛOZWFGPSNÛ 4.4CVEFUFEPTU¡WBUBVUPNBUJDLZ

1&/Û0;<#10.+0'&1$+6Ž Získejte dva dny volání v síti Vodafonu zdarma6WDϯVLGRE¯W DOHVSRĊ.ÏRQOLQHSěHVDSOLNDFLQHERY6DPRREVOX]H0ıM Vodafone nebo na dobijeni.vodafone.cz. 1SP[­TL¡O­PENÛOZTFOFNVT­UFOJLBNSFHJTUSPWBU NįľFUFEPC­KFU [QPIPEM­EPNPWBBKFġUÛ[BUPEPTUBOFUFPENÛOV

0ENÛOZQMBU­QSPWġFDIOZQęFEQMBDFO©LBSUZLSPNÛ,BSUZTF Wġ­NWġVEZ LUFS¡WTPCÛPENÛOZ[BEPCJU­VľN¡ 9RGDIRQHRGPÝQ\]DYÝUQRVWDRGPÝQ\]DRQOLQHGRELW¯VHQHVϯWDM¯3RNXGMVWHUHJLVWURY£QLGRRGPÝQ]DYÝUQRVWGRVWDQHWHSRX]HMH


63

7PM¡O­WDJ[JOÛ

9¯FHLQIRUPDF¯NHYģHPQDE¯GN£PQDOH]QHWHQDwww.vodafone.cz/roaming

/FPNF[VKUFTFBOJWDJ[JOÛ ;BISBOJDFNJTO¡NJNįľFUFWPMBU 4.4LPWBUJTVSGPWBU CF[QSPCM©NįTUFKOÛKBLPEPNB5BLTFOFPNF[VKUF

8ŀLMWHVLVYıM GRP£F¯WDULIYH HYURSVN¿FK ]HP¯FKMHQ]D -ÎFGP

7PEBGPOF3PBNJOHOBEFO 9ROQ«PLQXW\606DGDWDEXGHWHÏHUSDW ]HVY«KRGRP£F¯KRWDULIXRGRNDPŀLNX DNWLYDFHGRSıOQRFLW«KRŀGQH3ě¯FKR]¯ YRO£Q¯D606MVRX]DGDUPR 'DWD]HVY«KRGRP£F¯KRWDULIXPıŀHWH ÏHUSDWDŀGRY¿ģH0%]DGHQ

300 MB GDWMLŀ]D -ÎOÜU®E

3RSODWHNSODW¯WHMHQ]DW\GQ\NG\QDģH VOXŀE\RSUDYGXSRXŀLMHWH 0LQXWDKRYRUXSRSURYRO£Q¯YROQ¿FKPLQXW EXGH]D.Ï606NDSRY\ÏHUS£Q¯WÝFK YROQ¿FKVWRM¯.Ï

1ęJQPKFO­[F[BISBOJÍ­ OBTU¡MPW[³OÛ

Jak na aktivaci . SLOÛUFEPOBġ­*OUFSOFUPW© OFCP.PCJMO­TBNPPCTMVIZ BUBNTJ[WPMFO½UBSJG[BLMJLOÛUF . įľFUFUBLZ[BWPMBU EP)MBTPW©TBNPPCTMVIZ OB ŋ[WPMUFTJNFOV.© TMVľCZ"LUJWPWBUTMVľCZ

'DWRY¿WDULINWHU¿VHKRG¯SURGHOģ¯FHVW\ SR(YURSVN«XQLL,GH£OQ¯MHSURGRYROHQRX QHERVOXŀHEQ¯FHVWX 7DULIVHDXWRPDWLFN\REQRYXMHSRGQHFK RGGDWDDNWLYDFH9Sě¯SDGÝY\ÏHUS£Q¯ GDWRY«KROLPLWXVWRM¯0%GDW.Ï QHERMHPRŀQ«WDULIREQRYLW]DPÝV¯ÏQ¯ SRSODWHNYSOQ«Y¿ģL 7HQWRWDULIQHO]HNRPELQRYDW V5HGWDULI\NWHU«XŀYVREÝURDPLQJRY« VOXŀE\REVDKXM¯

 &HQ\XY£G¯PHV'3+DMVRXSODWQ«DŀGRGDOģ¯DNWXDOL]DFHQDE¯GN\2GDOģ¯FKURDPLQJRY¿FKVOXŀE£FKVHGR]Y¯WHQDZZZYRGDIRQHF]URDPLQJ


64

1ęJQPKFO­T7PEBGPOFN

Více informací ke všem nabídkám naleznete na www.vodafone.cz/internet

.PCJMO­JOUFSOFU 5VSCP*OUFSOFUVľQPLS½W¡UBLęLBLBľE½LPVU SFQVCMJLZ'SÍFUOBOÛNNįľFUFTKBL½NLPMJW EBUPW½NQęJQPKFO­NPE7PEBGPOV

-F[ĿX¢OPGDWFQWFCVC XGXCĢGODCN®ÎMWUVCÎKV OİĿGVGUKLGLGFPQFWĢG PCX¾ĢKV

$FO­L .ÛT­ÍO­UBSJGZ .PCJMO­QęJQPKFO­(#

0CKFNEBU

$FOB

;W½IPEOÛO¡DFOB TFTNMPVWPV

;WÛUġFO­EBUPW©IP CBM­ÍLVNÛT­D

$FOB

10 GB

,Í

,Í

1 GB

,Í

4 GB

,Í

,Í

1 GB

,Í

.PCJMO­QęJQPKFO­ (#

1,5 GB

,Í

1 GB

,Í

.PCJMO­QęJQPKFO­.#

500 MB

,Í

,Í

1 GB

,Í

.PCJMO­QęJQPKFO­(#

3ěLY\ÏHUS£Q¯PÝV¯ÏQ¯KRGDWRY«KRREMHPX]DFKRY£PHSOQRXU\FKORVWYDģHKRSěLSRMHQ¯G¯N\VOXŀEÝ'DWDQDGU£PHFEDO¯ÏNX=DNDŀG¿FK0%]DSODW¯WH.Ï'ROHGQDVL QDY¯FPıŀHWHXŀ¯WQDģLYROQRXM¯]GXD'DWDQDGU£PHFEDO¯ÏNXEXGHWHP¯W]GDUPD2NDŀG«PQDY¿ģHQ¯Y£PVDPR]ěHMPÝG£PHYÝGÝW606NRX

5BSJGZQSPQę­MFľJUPTUO©QęJQPKFO­

0CKFNEBU

$FOB%PEBUFÍO½PCKFNEBU

$FOB

1ęJQPKFO­OBEFO

.#IPEJO

,Í

1ęJQPKFO­OBEWBEOZ

.#IPEJO

,Í

.#EO­

,Í

60 MB

,Í

1ęJQPKFO­OBU½EFO

Vodafone Mobile Connect K5150

Samsung Mobile Hot Spot 1PEQPSVKFQęJQPKFO­ LTE

8ŀRG

777.Ï

1PEQPSVKFQęJQPKFO­ LTE

,CMUKRQĚ®FKVFCNĢ®FCVCRQX[ÎGTR¢P®QDLGOWFCV! 2EMHPGDWVLPıŀHWHQDY¿ģLWYDSOLNDFL0ıM9RGDIRQHQHERQDPXMYRGDIRQHF]SURVWěHGQLFWY¯PVOXŀHE=YÝWģHQ¯GDWRY«KREDO¯ÏNXD'RGDWHÏQ¿REMHPGDW 9ģHFKQ\FHQ\XY£G¯PHV'3+DMVRXSODWQ«GRGDOģ¯DNWXDOL]DFHQDE¯GN\&HQ\MVRX]DRNURXKOHQ«QDFHO«NRUXQ\VPÝUHPGROı

8ŀRG

77.Ï


1ฤ™JQPKFOยญT7PEBGPOFN

1ฤ™JQPKUFDFMPVLBODFMยกฤ™ EPNยกDOPTUJDIBUV 1Pฤ™JรUFTJPEOยกT1ฤ™JQPKFOยญCF[LBCFMVTNPEFNFNBNฤฏฤพFUFTJW[ยญUJOUFSOFU LBNLPMJWBQฤ™JQPKJULOร›NVBฤพ[Bฤ™ยญ[FOยญOBKFEOPV"GSรยญEPTUBUFรOPV SZDIMPTUยญ LUFSPVOFPNF[VKยญฤพยกEOยฉMJNJUZ

1ฤ™JQPKFOยญCF[LBCFMV .ร›TยญรOยญUBSJG

$FOB

;WยฝIPEOร›OยกDFOB TFTNMPVWPV

;WยฝIPEOร›OยกDFOBTFTNMPVWPV LEZฤพVฤพVOยกTKFEOVNยกUF

1ฤ™JQPKFOยญCF[LBCFMV

,ร

,ร

 ,ร

Modem Vodafone B3000 DATA BEZ KABELU A BEZ OMEZENร

Podporuje Qฤ™JQPKFOยญ LTE

Internet k vรกm sviลกtรญ rychlostรญ 4 Mbps a od vรกs 2 Mbps. ,QVWDODFHMHVQDGQยฃ,NG\ล€ nejste IT odbornรญk, lehce to zvlรกdnete. 0ฤฑล€HWHSฤ›LSRMLWDล€ ]Dฤ›ยฏ]HQยฏ0RGHPVL YH]PHWHWฤ›HEDQDFKDOXSX DSฤ›LWRPQHPXVยฏWH internet platit dvakrรกt.

Nynรญ jen

.ร

DSRWRP.ร ย™PรVยฏFฤฑ

Vลกechny ceny uvรกdรญme s 21% DPH a jsou platnรฉ do dalลกรญ aktualizace nabรญdky.

65


66

Tablety

Více informací ke všem nabídkám naleznete na www.vodafone.cz nebo volejte zdarma 800 777 777

%PQęFKUFTJUBCMFU JTQęJQPKFO­NN­TUP KFEO©L¡WZEFOOÛ +TUFOBġJWÛSO­[¡LB[O­DJ 5PNZEPL¡ľFNFPDFOJU.¡NFQSPW¡TW½IPEOPV OBC­ELV67PEBGPOVW¡TMVYVTO­UBCMFUTQPEQPSPVSZDIM©IP5VSCP*OUFSOFUV WZKEFOBUBLPWPVDFOV ľFTUBÍ­ LEZľTFW[E¡UFUęFCBKFEO©L¡WZEFOOÛ BN¡UFIPWLBQTF"TQPę¡EOPVQPSD­EBU

Vodafone Smart Tab 4G 7DEOHWVSRGSRURX/7(D7XUER,QWHUQHWX NWHU¿VLPıŀHGRYROLWRSUDYGXNDŀG¿ .U£VQ¿SDOFRY¿+'GLVSOHM 6NYÝO¿Y¿NRQDSDU£GQ¯Y¿GUŀEDWHULH

s 4 GB dat 9\MGHFFDQD

.Ï GHQQÝ .ÏSRÏ£WHÏQ¯SODWED za tablet

 1DE¯GNDMHXUÏHQDSUR]£ND]Q¯N\VSOĊXM¯F¯SRGP¯QN\YÝUQ«KR]£ND]Q¯ND9RGDIRQXDSODW¯SěLVRXÏDVQ«PX]DYěHQ¯VPORXY\V0LQLP£OQ¯PPÝV¯ÏQ¯PSOQÝQ¯PDSRě¯]HQ¯WDEOHWX QDVSO£WN\YGDQ«YDULDQWÝY¿ģHVSO£WN\WRFHO«QDPÝV¯Fı&HQ\XY£G¯PHYÏHWQÝ'3+9¯FHLQIRUPDF¯QDZZZYRGDIRQHF]WDEOHW\VGDW\QHERXQDģLFKSURGHMFı


Tablety

67

PodnikĂĄte? 2QĂ&#x17D;¢VGĂ&#x17D;PÂŽRNCVDWO¢VG LGP\C-Ă&#x17D;

Apple iPad mini 3 Samsung GALAXY Tab 4 8" 1HXYĂ?Ä&#x203A;LWHOQÂżYÂżNRQDYÂżGUĹ&#x20AC;EDWHULH PerfektnĂ­ 8" displej pro prohlĂ­Ĺ&#x20AC;HQÂŻLQWHUQHWXDPXOWLPÂŤGLÂŻ /7(SURRSUDYGXU\FKOÂŤ SÄ&#x203A;LSRMHQÂŻNLQWHUQHWX ,QWHUQÂŻSDPĂ?ħDĹ&#x20AC;*% VPRĹ&#x20AC;QRVWÂŻDĹ&#x20AC;*%QD microSD

Vyjde cca na

.Ă? GHQQĂ? .Ă?SRĂ?ÂŁWHĂ?QÂŻSODWED za tablet

7Ă?ÄŁWHVHQDQDSURVWR dokonalĂ˝ 7,9" displej Retina Vyjde cca na 6NYĂ?OÂżNRP promis mezi velkĂ˝m iPadem a iPhonem PerfektnĂ­ spoOHĂ?QÂŻNQDFHVW\ .Ă?SRĂ?ÂŁWHĂ?QÂŻSODWED LGRNDQFHOÂŁÄ&#x203A;H

.Ă? GHQQĂ? za tablet

s 4 GB dat

Apple iPad Air 2

s 4 GB dat

1HXYĂ?Ä&#x203A;LWHOQĂ?WHQNÂżDOHKRXĂ?NÂż 3RWĂ?ÄŁÂŻYÂŁVVNYĂ?OÂŤEH]GUÂŁWRYÂŤUR]KUDQÂŻ Dokonale pevnĂĄ hlinĂ­kovĂĄ konstrukce

s 10 GB dat Samsung GALAXY Tab S 10.5 Jediný tablet se Super AMOLED displejem a vysokým rozliťením Tak ťtíhlý a tak lehký Sejme våm otisky SUVWĹ Podpora LTE a Turbo Internetu

Vyjde cca na

Vyjde cca na

.Ă? GHQQĂ? .Ă?SRĂ?ÂŁWHĂ?QÂŻ platba za tablet

s 10 GB dat

.Ă? GHQQĂ? .Ă?SRĂ?ÂŁWHĂ?QÂŻ platba za tablet


68

Telefony za korunu

Více informací ke všem nabídkám naleznete na www.vodafone.cz nebo volejte zdarma 800 777 777

%PQęFKUFTJCBM­ÍLZ TUFMFGPOFNVľPELPSVOZ +TPVDIZUę­BKTPVW½LPOO­BWġJDIOJQPEQPSVK­SZDIM½5VSCP *OUFSOFU1S¡WÛUZIMFGFġ¡LZNįľFUFEPTUBUWCBM­ÍLVTOBġJNJ 3FE-5&B4NBSUUBSJGZ"OBN­TUÛW¡TUPCVEFTU¡UVľPEKFEO© LPSVOZ5BLTJWZCFSUFUPOFKMFQġ­ęFġFO­7­DFJOGPSNBD­POPW½DI 3FE-5&UBSJGFDIOBKEFUFOBTUS

.Ï Huawei Ascend Y550

VWDULIHP Smart 250

%BUBGSÍ­OB-5& ,WBMJUO­ EJTQMFK .QJYGPUPBQBSBUTBVUPGPLVTFN &YUSBW½LPOO¡CBUFSJF 5FMFGPOTUBSJGFN[B-ÎPÝV¯ÏQÝ

.Ï Samsung GALAXY Express 2

VWDULIHP Smart 250

5PVDI8J[SP[ISBO­TFTQPVTUPVWZDIZU¡WFL 7FML½BQęFIMFEO½ 5'5EJTQMFK .QJYGPUPBQBS¡UT-&%CMFTLFN 5FMFGPOTUBSJGFN[B-ÎPÝV¯ÏQÝ

.Ï Sony Xperia M2 Aqua

VWDULIHP RED LTE

&YLMV[JWOÛKFOV7PEBGPOV 1SWO­UFMFGPOTUęFEO­Uę­EZ LUFS½KFPEPMO½ QSPUJQSBDIVBWPEÛ /BEVQBO½ÍUZęK¡ESPW½QSPDFTPS "QMJLBDF45".*/"QSPWÛUġ­W½ESľCBUFSJF 5FMFGPOTUBSJGFN[B-ÎPÝV¯ÏQÝ

1 DE¯GNDMHXUÏHQDSUR]£ND]Q¯N\VSOĊXM¯F¯SRGP¯QN\YÝUQ«KR]£ND]Q¯ND9RGDIRQXDSODW¯SěLVRXÏDVQ«PX]DYěHQ¯VPORXY\V0LQLP£OQ¯PPÝV¯ÏQ¯PSOQÝQ¯P DSRě¯]HQ¯WHOHIRQXQDVSO£WN\YGDQ«YDULDQWÝY¿ģHVSO£WN\VSRÏ£WHÏQ¯SODWERXRG.ÏWRFHO«QDPÝV¯Fı&HQ\XY£G¯PHYÏHWQÝ'3+9¯FHLQIRUPDF¯ QDZZZYRGDIRQHF]WHOHIRQ\RGNFQHERXQDģLFKSURGHMFı


Telefony za korunu

Sony Xperia E3 5FOLยฝBMFILยฝUFMFGPOQSP BLUJWOยญฤพJWPU "QMJLBDF5SBDL*%QSPSP[QP znรกvรกnรญ hudby 7ZTPLยกWยฝESฤพCBUFSJF -5&UFMFGPO[BQBSยกEOยญDFOV 5FMFGPOTUBSJGFN[B -รŽPรVยฏรQร

Samsung GALAXY S 4 mini Dokonalรก kombinace designu a vรฝkonu 4,3" velkรฝ AMOLED displej รJUFMOยฝOBTMVODJ 4OBEOยฉPWMยกEยกOยญTWZDIZUB nรฝm TouchWiz rozhranรญm Hlasovรฉ a dรกlkovรฉ ovlรกdรกnรญ .QJYGPBQBSยกUB)%WJEFP 5FMFGPOTUBSJGFN[B -รŽPรVยฏรQร

.ร VWDULIHP Smart 250

Sony Xperia Z3 Compact /BCVฤกFOยฝTNBSUQIPOF WEFDFOUOยญDISP[Nร›SFDI .QJYGPUPBQBSยกUTWZTPLPV IPEOPUPV*40Bฤพ )%53*-6.*/04EJTQMFKTWยฝ CPSOPVรJUFMOPTUยญOBTMVODJ .PฤพOPTUOBISยกWยกOยญ,WJEFB 5FMFGPOTUBSJGFN[B -รŽPรVยฏรQร

.ร VWDULIHP RED LTE Plus

.ร VWDULIHP RED LTE

Samsung GALAXY S5 Krรกsnรฝ 5,1" Full HD displej TUFDIOPMPHJยญ".0-&% 3ZDIMยฉEBUPWยฉQฤ™FOPTZOFKWยฝ LPOOร›Kฤกยญ-5&LBUFHPSJF รŒUFรLBPUJTLฤฏQSTUฤฏBUFQPWยฝ senzor $FSUJGJLยกUPEPMOPTUJ*1 (voda, prach, nรกraz) 5FMFGPOTUBSJGFN[B -รŽPรVยฏรQร

.ร VWDULIHP RED LTE Plus

69


70

3FE-5&UBSJGZQSPūSNZ

9¯FHLQIRUPDF¯NHYģHPQDE¯GN£PQDOH]QHWHQDYYYXQFCHQPGE\ŭTOC

Tarify pro firemní zákazníky %SVI¡4*.LBSUBQSPUBCMFUOFCPOPUFCPPL CF[QFÍO©ºMPľJġUÛQSP WBġFEBUB OFPNF[FO©WPM¡O­B4.4EPWġFDIT­U­VO¡T WPM¡O­BEBUB W[BISBOJÍ­BLUPNV.PCJMO­[BCF[QFÍFO­5PKTPVOBġFUBSJGZ#VTJOFTT 3FE-5&5FÏNįľFUFWZVľ­UWZTPLPSZDIMPTUO­EBUPWPVT­ĥ7PEBGPOV QPLS½WBK­D­WÛUġJOVOBġFIPº[FN­ PQSBWEVOBQMOP

$WUKPGUU

$WUKPGUU

5OCTV

5OCTV

0GQOG\GPª XQN¢P®C5/5

0GQOG\GPª XQN¢P®C5/5

YHŮUPÝ

YHŮUPÝ

100 minut

250 minut

GRYģHFKV¯W¯ SRY\ÏHUS£Q¯.ÏPLQ

GRYģHFKV¯W¯ SRY\ÏHUS£Q¯.ÏPLQ

0GQOG\GPª5/5

0GQOG\GPª5/5

GRYģHFKV¯W¯

GRYģHFKV¯W¯

150 MB dat

300 MB dat

.Ï

.Ï

OÜU®ÎPÜ

OÜU®ÎPÜ

& HQ\MVRXSODWQ«SěLSRGSLVXVPORXY\V0LQLP£OQ¯PPÝV¯ÏQ¯PSOQÝQ¯PQDPÝV¯FıMVRXYÏHWQÝ'3+]DRNURXKOHQ\QDFHO«NRUXQ\VPÝUHPGROıDMVRXSODWQ« GRGDOģ¯DNWXDOL]DFHQDE¯GN\3RGP¯QN\QDZZZYRGDIRQHF]]Y\KRGQHQHVOX]E\


3FE-5&UBSJGZQSPūSNZ

71

BUSINESS &47*‚&#618‚5+/-#46# <&#4/#

Business

RED LTE

Business

RED LTE Plus

Business

RED LTE Premium

,FLBľE©NVUBSJGV#VTJOFTT3FE-5&EPTUBOFUFKFġUÛESVIPV-5&4*.LBSUVQSPUBCMFU OFCPOPUFCPPL7BġF[Bę­[FO­UBLCVEPV TQPMFÍOÛÍFSQBUPCKFNEBU LUFS½EPTU¡W¡UF WS¡NDJTW©IPOFPNF[FO©IPUBSJGV.įľFUF IPUBLWZVľ­UPQSBWEVOBQMOP

#F[QFÍO© ºMPľJġUÛEBU

 $'<2'Í0Š›.1ľ+ġ6Û&#6 7BġFGPULZ WJEFBBEBMġ­EBUBCVEPV [¡MPIPW¡OBWCF[QFÍO©NºMPľJġUJ7PEBGPOF $MPVE%PTUBOFUFTFLOJNQSPTUęFEOJDUW­N IFTMBTOBEOP[LBľE©IPDIZUS©IPUFMFGPOV UBCMFUVÍJQPÍ­UBÍF

#F[QFÍO© ºMPľJġUÛEBU

1,5 GB

sdílených dat

4 GB

sdílených dat

10 GB

sdílených dat

.PCJMO­ [BCF[QFÍFO­

+ 300 MBY]DKUDQLϯ ]µQD

$'<2'Í0156 Neomezené volání a SMS

Neomezené volání a SMS

Neomezené volání a SMS

YHŮUPÝ

YHŮUPÝ

YHŮUPÝ

Neomezené volání

Neomezené volání

Neomezené volání GRYģHFKV¯W¯

GRYģHFKV¯W¯ + 1000 min.GR]DKUDQLϯ

GRYģHFKV¯W¯ + 1000 min.GR]DKUDQLϯ + 600 min.Y]DKUDQLϯ ]µQD

Neomezené SMS

Neomezené SMS

Neomezené SMS

GRYģHFKV¯W¯

GRYģHFKV¯W¯

GRYģHFKV¯W¯

.Ï

.Ï

.Ï

OÜU®ÎPÜ

OÜU®ÎPÜ

4UBSJGZ#VTJOFTT3FE-5&1MVTB1SFNJVN N¡UF.PCJMO­[BCF[QFÍFO­ºQMOÛ[EBSNB

81&#(10')#.'4+' ,UBSJGįN#VTJOFTT3FE-5&1MVTB1SFNJVN [­TL¡UF[EBSNBCPEZ [BLUFS©NįľFUF OBLVQPWBUOBQPSU¡MV7PEBGPOFHBMFSJFEJHJU¡MO­PCTBI/BKEFUFUBNOBQęFMFLUSPOJDL© ÍBTPQJTZ IVECVOFCPNPCJMO­BQMJLBDF

OÜU®ÎPÜ

 .'8##ľ-Î 5 0#<#ęŽ<'0Ž $IZUS©UFMFGPOZ UBCMFUZBNPEFNZ LUFS©TJVO¡TLPVQ­UFOBTQM¡ULZ EPTUBOFUF W½IPEOÛKJBľP,Í 6OHYDDŀ.ÏQD]Dě¯]HQ¯SODW¯SURQRY«LVW£YDM¯F¯ŮUHPQ¯]£ND]Q¯N\VWDULIHPVHVPORXYRXQDPÝV¯FıDNQ£NXSX]Dě¯]HQ¯QDVSO£WN\9¿ģHVOHY\MH]£YLVO£QDY¿ģL 0LQLP£OQ¯KRPÝV¯ÏQ¯KRSOQÝQ¯1HSODW¯SURU£PFRY«VPORXY\D2QH1HW&HQ\XY£G¯PHYÏHWQÝ'3+'DOģ¯LQIRUPDFHY£PU£GLSRVN\WQRXQDģLSURGHMFL


72

1SPūSNZ

Více informací naleznete na www.vodafone.cz/mobilnizabezpeceni

Parádní kousek QSPGJSFNO­[¡LB[O­LZ 0SL[IRWRDSDU£WVDXWRPDWLFN¿P]DRVWěHQ¯PD,62 ÎW\ěM£GURY¿SURFHVRU6QDSGUDJRQ*+]4XDOFRPP 9RGRWÝVQ¿DSUDFKRWÝVQ¿ Wě¯G\NU\W¯,3D,3

 %DWHULHP$KŏY¿GUŀDŀGYDGQ\

Mobilní [BCF[QFÍFO­

5QP[:RGTKC<%QORCEV Pro Business Red LTE Plus a Premium máte 0RELOQ¯]DEH]SHÏHQ¯ zdarma.

8;7ľ+,6'/1$+.0Ž<#$'<2'Í'0Ž 0#1%*4#075'$'+<#/Û560#0%į / RNDOL]DFH]DPNQXW¯QHERY\PD]£Q¯GDW NG\NROLYSRWěHEXMHWH 9 ]G£OHQ«QDVWDYHQ¯HPDLOıD:L)L 1\Q¯MHQ

.Ï

DSRWRP.Ï ™PÝV¯Fı

9 \QXFHQ¯QDVWDYHQ¯KHVODQD]Dě¯]HQ¯ 9 KRGQ«SURYģHFKQ\RSHUDÏQ¯V\VW«P\ Antivirová ochrana. & HQD0RELOQ¯KR]DEH]SHÏHQ¯MHMHQ.ÏPÝV¯ÏQÝ

$FMLPW¡DFOBOBTQM¡ULZ&=.

.Ï

 6 SU£YDDŀ]Dě¯]HQ¯]MHGQRKR DGPLQLVWU£WRUVN«KR¼ÏWX

2ĚKRQĚ®\GP®UVCTKHGO CPCURN¢VM[\®UM¢VGVGPVQ VGNGHQPQ-ÎNGXPÜLK 6 OHYDDŀ.ÏQD]Dě¯]HQ¯SODW¯SURQRY«LVW£YDM¯F¯ŮUHPQ¯]£ND]Q¯N\VWDULIHPVHVPORXYRXQDPÝV¯FıDNQ£NXSX]Dě¯]HQ¯QDVSO£WN\9¿ģHVOHY\MH]£YLVO£QDY¿ģL 0LQLP£OQ¯KRPÝV¯ÏQ¯KRSOQÝQ¯1HSODW¯SURU£PFRY«VPORXY\D2QH1HW&HQ\XY£G¯PHYÏHWQÝ'3+'DOģ¯LQIRUPDFHY£PU£GLSRVN\WQRXQDģLSURGHMFL


/BC­ELBQSPSPEJOV

73

/BC­ELBQSP DFMPVSPEJOV "ĥVľKEFPTUVEFOUB QBSUOFSBOFCPE­UÛ VO¡T N¡NFOBC­ELVQSPLBľE©IPÍMFOBSPEJOZ"SBEPTU CVEFN­UJWBġFQFOÛľFOLB

5BSJGQSPQBSUOFSBB5BSJGQSPE­UÛ [EBSNBTJNįľFUFQPę­EJULFWġFN 3FE-5&UBSJGįNBLUBSJGV4NBSU

Tarif pro partnera Neomezené volání

6CTKHRTQF®VÜ zdarma

Tarif pro UVWFGPVC

50 min.

600 min.

v síti Vodafone + 130 min. do ostatních sítí, SRY\ÏHUS£Q¯.ÏPLQ

v síti Vodafone, RVWDWQ¯.ÏPLQ

Neomezené SMS

Neomezené SMS

v síti Vodafone, RVWDWQ¯.Ï606

v síti Vodafone, RVWDWQ¯.Ï606

250 MB

20 MB

LQWHUQHW

LQWHUQHW

.Ï OÜU®ÎPÜ

.Ï

OÜU®ÎPÜ

do všech sítí

Neomezené SMS do všech sítí

1,2 GB LQWHUQHW

.Ï OÜU®ÎPÜ

 3UREOLŀģ¯LQIRUPDFHVH]HSWHMWHSURGHMFı&HQ\MVRXSODWQ«SěLSRGSLVXVPORXY\V0LQLP£OQ¯PPÝV¯ÏQ¯PSOQÝQ¯PQDPÝV¯FıNURPÝ7DULIXSURVWXGHQWDNWHU¿MHEH]]£YD]NX &HQ\MVRXYÏHWQÝ'3+]DRNURXKOHQ\QDFHO«NRUXQ\VPÝUHPGROıDMVRXSODWQ«GRGDOģ¯DNWXDOL]DFHQDE¯GN\3RGP¯QN\QDZZZYRGDIRQHF]]Y\KRGQHQHVOX]E\


3FE-5&UBSJGZ

74

9¯FHLQIRUPDF¯NHYģHPQDE¯GN£PQDOH]QHWHQDZZZYRGDIRQHF]WDULI\

6ľJKUFTJUVSCPSZDIM© QęJQPKFO­T3FE-5&UBSJGZ ,3FE-5&UBSJGįNEPTUBOFUF[EBSNBESVIPV4*.LBSUVQSPUBCMFUOFCP OPUFCPPL"KFġUÛNįľFUFVLM¡EBUGPULZBKJO¡EBUBEPCF[QFÍO©IP ºMPľJġUÛBN­UKFUBLTU¡MFQPSVDF5BSJGZ3FE-5&OBC­[FK­UBL© OFPNF[FO©WPM¡O­B4.4EPWġFDIT­U­VO¡TOFCPWPM¡O­BEBUB W[BISBOJÍ­1SPN©OÛO¡SPÍO©VľJWBUFMFN¡NFUBSJGZ4NBSUTFTQPVTUPV WPMO½DINJOVUEPWġFDIT­U­

Smart 100

Smart 250

100 minut

250 minut

GRYģHFKV¯W¯ SRY\ÏHUS£Q¯.ÏPLQ

GRYģHFKV¯W¯ SRY\ÏHUS£Q¯.ÏPLQ

Neomezené SMS YV¯WL9RGDIRQH RVWDWQ¯.Ï606

Neomezené SMS GRYģHFKV¯W¯

100 MB dat

250 MB dat

.Ï

.Ï

OÜU®ÎPÜ

OÜU®ÎPÜ

& HQ\MVRXSODWQ«SěLSRGSLVXVPORXY\V0LQLP£OQ¯PPÝV¯ÏQ¯PSOQÝQ¯PQDPÝV¯FıMVRXYÏHWQÝ'3+MVRXSODWQ«GRGDOģ¯DNWXDOL]DFHQDE¯GN\D]DRNURXKOHQ«QDFHO« NRUXQ\GROı3RGP¯QN\QDZZZYRGDIRQHF]]Y\KRGQHQHVOX]E\


3FE-5&UBSJGZ

75

&47*‚&#618‚5+/ -#46#<&#4/#

RED LTE

RED LTE

RED LTE

Plus

,FLBľE©NVUBSJGV3FE-5& EPTUBOFUFKFġUÛESVIPV-5&4*. LBSUVQSPUBCMFUOFCPOPUFCPPL 7BġF[Bę­[FO­UBLCVEPV TQPMFÍOÛÍFSQBUPCKFNEBU LUFS½EPTU¡W¡UFWS¡NDJTW©IP OFPNF[FO©IPUBSJGV.įľFUFIP UBLWZVľ­UPQSBWEVOBQMOP

Premium

#F[QFÍO© ºMPľJġUÛEBU

 $'<2'Í0Š ›.1ľ+ġ6Û&#6 #F[QFÍO© ºMPľJġUÛEBU

1,5 GB

4 GB

sdílených dat

sdílených dat

Neomezené volání

Neomezené volání

10 GB

sdílených dat + 300 MBY]DKUDQLϯ ]µQD

Neomezené volání

do všech sítí

do všech sítí + 1000 min.GR]DKUDQLϯ

do všech sítí + 1000 min.GR]DKUDQLϯ + 600 min.Y]DKUDQLϯ ]µQD

Neomezené SMS

Neomezené SMS

Neomezené SMS

do všech sítí

do všech sítí

do všech sítí

.Ï

.Ï

.Ï

OÜU®ÎPÜ

OÜU®ÎPÜ

7BġFGPULZ WJEFBBEBMġ­EBUB CVEPV[¡MPIPW¡OBWCF[QFÍO©N ºMPľJġUJ7PEBGPOF$MPVE,FTW½N EBUįNTFEPTUBOFUFTOBEOP QSPTUęFEOJDUW­NIFTMB[LBľE©IP DIZUS©IPUFMFGPOV UBCMFUVÍJ QPÍ­UBÍF

OÜU®ÎPÜ

VODAFONE GALERIE ,UBSJGįN3FE-5&1MVT B1SFNJVN[­TL¡UF[EBSNBCPEZ [BLUFS©NįľFUFOBLVQPWBU OBQPSU¡MV7PEBGPOFHBMFSJF EJHJU¡MO­PCTBI/BKEFUFUBN OBQęFMFLUSPOJDL©ÍBTPQJTZ IVECVOFCPNPCJMO­BQMJLBDF


6Q¿PN\REUD]RYHNMVRXVLPXORY³Q\ k6DPVXQJ(OHFWURQLFV&R/WG$OO5LJKWV5HVHUYHG

2015 | 01 | Čilichili: Konec dobrý, všechno dobré  

Pomineme-li vyznavače goth, death a jiných metalů, najdete asi málokoho, kdo by byl smrtí nějak extra okouzlen. Je ale důležité brát ji na v...

2015 | 01 | Čilichili: Konec dobrý, všechno dobré  

Pomineme-li vyznavače goth, death a jiných metalů, najdete asi málokoho, kdo by byl smrtí nějak extra okouzlen. Je ale důležité brát ji na v...