Page 58

Klíč k určování svůdnic Ty bezejmenné krásky na obalech měly něco společného: atmosféru neřesti a tajemna. Jako by se vynořovaly ze zóny, kde rozpoutané ženské schopnosti dělají z mužů poslušné beránky. Nebo aspoň poslušné nákupčí popových desek... Text: Pavel Klusák, redakce Foto: Archiv

Objevovaly se hlavně na přelomu 50. a 60. let, kdy se atmosféra koktejlových barů prolínala s omámením prvními družicemi a vzory z bruselského Expa. Není složité osudově se zaplést s pop-music a její velkou dobou. S „easy listening“, instrumentálkami, které ilustrovaly pohodový životní styl 50.–70. let. Součástí orchestrálních „zaručených výběrů“ byla kráska na titulu. A leccos z tehdejší produkce vděčí za svůj prodej právě tvářím a tělům z obalu. Tak jako je při sběru hub zapotřebí atlas osvědčené dvojice Pilát-Ucháč, i putování zónou popových svůdnic potřebuje průvodce. Než se toho zhostí Lonely Planet, nabízíme svou verzi. K VOLNÉMU POUŽITÍ Je to jako periodická tabulka prvků. Na počátku jsou studentky s nebesky nevinným pohledem, na konci protřelé barové bytosti, jež vás stáhnou s sebou ke dnu. Mezi nimi je mnoho přechodových stádií a taky dosud nepopsané druhy.

58

Jsou čarodějky z elpíček vítězky, nebo oběti? O jejich postavení něco napovídá slovní hříčka, která se vžila. Říká se jim totiž „vixens of vinyl“ (vinylové krásky) – a první, starší význam tohoto pojmenování jsou gumové panny ze sexshopu. Při vší úctě k tvůrcům svůdného vizuálního stylu koktejlové éry je nutno říct, že ta metafora není zas až tak bezohledná: i krasavice na obalech jsou jaksi bez skrupulí nastrčené k použití – i když tady to vede ke konzumentským slastem, ne fyzickým. Nebo snad... VRÁTÍ SE KOŤÁTKA? Se slzou v oku prohlížíme novodobá alba. Doba čarodějek na obalu je pryč. Zkusme si představit, jak by to vypadalo, kdyby bratři Ebenové, Kryštof s Richardem Krajčem nebo Tomáš Klus věnovali titulní foto nějaké anonymní dračici, případně nevinnému koťátku. Kdepak: retro má hodně podob, ale tahle cesta se zdá už provždy zarubaná. Kam se vytratily všechny ty mihotavé bludičky z fotoateliérů?

<

2013 | 02 | Čilichili: Všichni jsme depkaři  

Deprese je novodobý mor a nikdo neví proč.

2013 | 02 | Čilichili: Všichni jsme depkaři  

Deprese je novodobý mor a nikdo neví proč.