Page 50

LETEM SVĚTEM

CO SI DÁT JehnçÝí párek vËrohlíku, tĜeba pĜímo pod Hallgrímskirkja. Nçkomu šmakuje, jinému ne. Ale je to tradice. Pokud máte opravdu kachní žaludek, dejte si Hákarl, kostiÝky shnilého žraloÝího masa. Je to prý opravdové zlo aËnesnesou ho ani leckteĜí domácí. AËjestli je vám to málo, dejte si Svið. To je prosím vaĜená ovÝí hlava. Bacha, jí se iËsËoÝima. My se tçmhle laskominám vyhnuli. Ale poĜídili jsme si slušnou závislost naËmístním jogurtu zvaném Skyr. Ten doporuÝit mĶžeme.

JAK PO OSTROVĚ SËdopravou to tu je celkem jednoduché. MĶžete vyjet jedním zËmnoha turistických terénních busĶ, které opisují pĜedem dané okruhy. Takzvaný Golden Circle vás protáhne poËtĜech nejvçtších pamçtihodnostech. Uvidíte Velký gejzír, který dal jméno gejzírĶm celého svçta. Dalším bodem programu je majestátní vodopád Gullfoss. AËnakonec národní park Þingvellir, kde vËroce 930 vznikl parlament Althing. Pokud je vás víc, urÝitç si pĶjÝte auto. Rozhodnç stojí zaËto, pĜiplatit si zaËÝtyĜkolku. Protože jenom sËní se dostanete pĜes brody, strmá stoupání aËrozbahnçné cesty až doËvnitrozemí. Samosebou mĶžete zkusit iËsehnat letenku naËnçjaký zËvnitrostátních spojĶ. Je to rychlé, aËpokud vás pustí kËokýnku, užijete si výhledy jedna báseĎ.

50

Sraz u horkých pramenů

můžete ostatně sami pustit. A zatímco v Čechách hromada muzikantů všechny ambice utopí v teoretických diskuzích po hospodách, striktně omezený prodej alkoholu, zima a tma dodávají Islanďanům ten správný zápal NEJVÍC KAPELNÍKŮ NA SVĚTĚ pro věc. Zkuste se podívat na výše zmíněnou Co byste taky chtěli od lidí, jejichž národní jídlo je shnilý Heimu nebo vynikající dokument Screaming žralok zapíjený pálenkou zvanou Černá smrt. Žralok grón- Masterpiece, ať víte, o čem mluvím. ský prý neumí vylučovat moč, takže čurá takříkajíc do sebe. Reykjavík se s námi rozloučil západem Jeho maso je kvůli velkému obsahu amoniaku a kyseliny slunce, jako ze žurnálu. Za horizontem zmimočové vlastně jedovaté. Proto musí ležet několik měsíců zela špička katedrály Hallgrímskirkja, město se v zemi, než se dá začít sušit. Když vám místní nabídnou rozpadlo na osamocené baráky a ty pak zmijeho kousky ochutnat, rádi dodají, že místní fajnšmekři zely v černých lávových skalách. Ani se nemumaso během sušení ještě polévají z vlastních měchýřů. síme bavit o tom, že sem co nejdřív poletíme Islanďané mají vůbec zvláštní smysl pro humor. Trošku zpátky. Jakmile vás Island chytne, je to napopoťouchlý, trošku černý... ale humor to je. Ne náhodou řád. Však to zkuste sami. zrovna odtud pochází Hugleikur Dagsson, který kreslí ty nejdrsnější vtipy na světě. Možná za to mohou ty obrovské rozměry sopečných pohoří, pod kterými se i velké farmy krčí jako krabičky od sirek. Pravděpodobně to má něco společného i s vědomím, že se ty kopce mohou kdykoli probudit a převalit se vám na hlavu. A třeba to dělají ty dlouhé zimní noci. V rámci boje proti depkám tu kromě humoru taky každý na něco hraje. Zastavili jsme na cestě v malém motorestu hodinu a půl od civilizace. Servírka nám přinesla polívku, pod nohy se jí pletly dvě čtyřleté děti. Dokonce i tahle paní se nám pochlubila svojí pop metalovou kapelou, nedávno je prý hráli v rádiu. Díky tomuhle podhoubí tu mají tolik skvělých skupin. Na serveru gogoyoko.com si je

<

ČiliChili | 2 | 2013 cilichili.cz | facebook.com/cilichili

2013 | 02 | Čilichili: Všichni jsme depkaři  

Deprese je novodobý mor a nikdo neví proč.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you