Page 12

TÉMA ČÍSLA NA PŘEMÝŠLENÍ

97,4Ë%

ÜESKÝCH DOMÁCNOSTÍ MÁ ZATÍM JEŠTæ DOMA TELEVIZI

10

P

odle statistického serveru nationmaster.com vlastní televizi 65,3 % světových domácností. Na světě je tedy zhruba jedna a půl miliardy pokojů, ložnic, světnic, špeluněk a kuchyní, kde vládne modré světlo. Drtivá většina z tohoto neuvěřitelného množství zářících kouzelných obrazovek zcela pochopitelně připadá na tu menší, tzv. vyspělou část světa. Ale právě tady dnes začíná televize zvolna prohrávat.

ZËDESETI TRŽNæ NEJÚSPæŠNæJŠÍCH HRAÜEK POěÁD JEŠTæ SOUVISÍ SËTELEVIZNÍMI POěADY

54Ë%

000Ë000Ë009$ STÁLA ROKU 1942 PRVNÍ TV REKLAMA. BYLA NAËHODINKY BULOVA AËTRVALA 20 VTEěIN.

DæTÍ MEZI 4 AË6 LETY SE BUDE RADæJI KOUKAT NAËTELEVIZI, NEŽ BY SI HRÁLY SËTATÍNKEM

přítomnost násilí či nahotinek na obrazovkách ( jako konzervativním věřícím), ani pasivní konzumentský přístup TI, KTEŘÍ NECHTĚJÍ ŠTĚSTÍ k životu ( jako bio lidem). Přesto jim život bez televize V některých zemích Severní Ameriky, Evropy i té šťastnější vyhovuje. Svůj postoj vysvětlují buď jako čistě praktický, části Asie a Austrálie s Oceánií by se domácnosti bez teledobrovolně skromný, minimalistický či nutný kvůli zachovizí daly považovat téměř za statistickou chybu. Ve větvání rodinné pohody. šině z nich nemá TV přístroj tak pět procent rodin. Česká Věřte nevěřte, na tomto světě existují i matky, republika obsadila v této blahobytné části tabulky se svými CO JSOU ZAČ? které by vám odpřísáhly, že po odstranění tele97,4 % otelevizovaných domácností krásné 26. místo, hned Otázku, jací jsou lidé bez televize, vize děti už nezlobí, nehádají se a nervou. za Velkou Británií a Spojenými státy. Oproti tomu stojí třeba si v roce 2008 položila profesorka „Možná tak první dva dny byly otrávené, ale pouhá 2,4 % domácností v Etiopii. Vidíte, jak si žijeme. komunikace na Wake Forest Uni- pak se začaly nudit tak moc, že si spolu začaly Právě ze Spojených států, Británie a dalších televiz- versity v Severní Karolíně s krásným dokonce i hrát,“ říká na svém blogu reneganích velmocí se ale čím dál hlasitěji ozývají kritické hlasy jménem Marina Krcmar. Vyzpo- demothering.com americká matka tří dětí. proti základnímu atributu spokojeného rodinného života vídala desítky amerických nete- Od chvíle, kdy vyhodila bednu, mezi svými – bedně. To, co vypadá jako statistická odchylka, je ve sku- levizních domácností a dospěla dětmi dlouhodobě pozoruje méně agrese a více tečnosti realitou. I když by tomu asi průměrný Ind uvě- k závěru, že lidé, kteří neměli telku chuti ke spolupráci, lepší výsledky ve škole, řil jen těžko, existuje na světě zvětšující se procento lidí, nikdy, by se dali rozdělit na dva snadnější komunikaci v rodině. kteří televizi nemají, i když by mohli. totálně odlišné tábory. Levicové Také v Čechách je stále častěji k vidění před alternativce (tzv. „bio lidi“) a ultra- deseti či dvaceti lety úkaz naprosto nevídaný. konzervativní, nábožensky silně založené tradiční rodiny. „Tito tak diametrálně odlišní lidé, kteří by se spolu jinak neshodli vůbec na ničem, odpovídali na mé otázky o televizi skoro totožnými slovy,“ řekla vědkyně o své práci. Potud výzkum. V realitě je sama paní profesorka statistickou odchylkou. Televizi nemá, ale jinak je celkem normální. Ani jeptiška, ani hippie. Takových, jako je ona, je ale čím dál víc.

SPOLU A BEZ TV V České republice stejně jako v USA přibývá lidí, kteří vlastně proti televizi v principu nic nemají, nevadí jim ani

12

2012 | 12 | Čilichili: Konec vysílání  

Ano, přibývá lidí, které nebaví televize.

2012 | 12 | Čilichili: Konec vysílání  

Ano, přibývá lidí, které nebaví televize.