Issuu on Google+

ráj pro emila ROBOTI

Japonci milují roboty a narazíte na ně doslova všude. Satoko Inoue a Tomohiro Šibata jednomu z nich dokonce svěřili svůj svatební obřad. Nevěsta pracuje pro firmu iFairy, která vyrábí inteligentní roboty, a Šibata je její zákazník. Když už kvůli robotům začali randit, řekli si, že by se od nich i mohli nechat oddat. A protože bydlí v Japonsku (kde milují roboty), tak jim to bylo umožněno.

TÉMA

Tvořivý krumpáč

e l e v ot b o r

NIPPON JE EDEN PRO ROBOLIDI NEBO ROBO CO KOLI NEJZDRAVĖJŠÍ MÍSTO NA SVĖTĖ

MISTňI V KOPÁNÍ DĖR Japonci jsou milovníky potrhlých soutěží. Mezi nejšťavnatější patří každoroční mistrovství kopáčů děr, které se odehrává v polovině února poblíž Tokia. Okolo 200 týmů kopáčů má 30 minut na vyhloubení co největší díry, přičemž se hodnotí nejen hloubka, ale i kreativita kopání – jeden z týmů prý získal Zlatou lopatu díky tomu, že navršil vykopanou hlínu do úpravné pyramidy.

24

Dědo nemlať mě

Je libo dobrůtku? ŠITBURGR Japonská strava je založená na zdravých a čerstvých surovinách. Profesor Ikeda z výzkumné laboratoře Tokijských vodovodů a kanalizací ale přišel s nápadem vyrábět umělé maso z lidských exkrementů. Výsledek je chutná hmota podobná sójovému masu s vysokým obsahem proteinů a pouhými 3 % tuku.

Za místo, kde se lidé ve zdraví dožívají nejvyššího věku, se považuje japonský ostrov Okinawa. Žije zde asi milion Japonců a z toho jich je 457 starších sta let. A nejde o žádné nemohoucí starce na kolečkových židlích. Ostrov se pokládá za kolébku bojového umění karate a zdejší legenda Seikichi Uehara porazil devětatřicetiletého vyzyvatele, boxerského šampiona Katsuo Tokashikiho, když mu táhlo na 97 let. Jeho sousedka, 106letá Nabi Kindžo, se zase dostala do novin, když vyhnala ze svého domu jedovatého hada a po nemilosrdném pronásledování ho utloukla plácačkou na mouchy.


2012 | 11 | Čilichili: Made In Japan