Page 63

Kolikrát musí člověk hru hrát, než ji pustí ven? To nespočítám. Tisíckrát? Dělal jsem ji tři roky. V posledních měsících jsem už jenom testoval, opravoval chyby a to byla dost otrava. Vždycky jsem hru jenom projel, odklikal co nejrychleji, ale i tak to zabralo třeba hodinu a čtvrt. Tři roky. Nezdálo už se vám o těch postavičkách? Mně ne. Ale Honza z dua DVA, které nám k Botanicule dělalo hudbu, měl prý jednou v noci sen. Jedna postavička ze hry, konkrétně pan Lampion, v něm vystupovala u Krause v televizi. Normálně tam povídal, jak se mu s náma spolupracovalo... Takhle daleko to se mnou nikdy nezašlo. Dá se tvorbou her vůbec uživit? Pokud pracujete v herním studiu, které dělá jen mainstreamové 3D střílečky, tak jste na tom velmi dobře. Na druhou stranu jsou tu malá nezávislá studia s vývojáři, kteří nedělají hry jen proto, aby na nich zbohatli. Tahle studia si mohou dovolit experimentovat, vymýšlet netradiční vizuály atd. Ale s penězi je to tam horší. To je váš případ? Ano. Amanita Design, která Botaniculu dělala, má štěstí. Její předchozí hry byly tak úspěšné, že vlastně financuje vznik her nových. Nepotřebujeme žádné investory, kteří by nám říkali, jak má hra vypadat. Nestane se, že by někdo přišel a řekl: „Pan Lampion je moc tlustý, měli byste ho nakreslit hubenějšího, ať se to lidem líbí.“ Naše práce nás slušně živí, rozhodně si nemáme nač stěžovat. Je pravda, že byste na tom mohli být ještě líp, kdyby si tu hru skoro každý nestáhl zdarma... Ale já jsem opravdu spokojený s tím, co je. Ano, většina lidí si Botaniculu stáhne, ale třeba o ní na oplátku napíšou na netu, že je super. Já přece po nějakém šestnáctiletém klukovi nemůžu chtít, aby si kupoval všech těch sto her, které za rok

ČiliChili | 09 | 2012 cilichili.cz | facebook.com/cilichili

smaží... Navíc vyjde brzy verze pro iPady, tam bude stát pár dolarů, a to už je člověku hloupé si nekoupit.

JAROMÍR

Celý příběh se odehrává na jediném stromě. Jak vás to napadlo? Ležel jsem na zahradě v jižních Čechách a na hlavu mi spadlo jablko... Dobře, na hlavu ne, ale jinak je to pravda. Ležel jsem na zahradě, vymýšlel téma a najednou mi došlo, že ho mám přímo před sebou. Vzal jsem foťák a celé to léto si zahradu fotil.

Šestadvacetiletý rodák z Mělníka vystudoval obor filmová a televizní grafika na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Dosud vydal dvě samostatné komiksové publikace: Koule a Krychle, Kmen a jiné příběhy. Je autorem mnoha krátkých animovaných filmů nebo hudebních klipů – jejich poznávacím znamením je jednoduchá kresba a lehce morbidní humor. Je hlavním autorem logické adventury Botanicula, která letos vyšla u společnosti Amanita Design a sbírá ceny i ve Spojených státech. Žije a pracuje v pražské Libni, vzal si spolužačku ze střední školy.

Kromě nominací a ceny z Independent Game Festivalu v San Francisku, což jsou takové Oscary nezávislých her... čí pochvala za Botaniculu byla nejhezčí? Jeden táta mi poslal fotky z pokojíčku svých dětí, které prý konečně nemají na stěnách obrázky z Angry Birds, protože je vyměnily za naši hru. Obrázky z Angry Birds? Jste asi jediný, kdo to nezná. To je hra, kde ptáci střílejí na prasata.

<

PLACHÝ

63

2012 | 09 | Čilichili: Malí supermani  

Děti jako stroje na úspěch.

2012 | 09 | Čilichili: Malí supermani  

Děti jako stroje na úspěch.