Page 59

CO STOJÍ ZA TO SLEDOVAT Řachanda i pro babičku

O

divadle se u nás v širší společnosti moc nediskutuje. Divadlo neprovokuje, nepřináší nová témata, neboří tabu. Za největší revoltu se považuje, když ze sebe herec vysype pytlík sprostých slov, a za divadelní zážitek, když se na scéně objeví někdo známý z televize. V Evropě to přitom funguje úplně jinak. Ne že by se tu nehrálo pro buržousty, i tady frčí muzikály a rodinné komedie. Najdete tu ale taky představení jako laboratoř, školu, chrám zasvěcování. Leckdy je o strach Divadelní zážitek je, když usednout do hlediště. Dochází tu ale k zážitkům na celý život. se na jevišti objeví někdo takyV roce 1996 se v Česku konal známý z televize. první festival německého divadla. herců, která se nebála pobíhat  Parta po scéně s odhalenými zadky i předky, demonstrovat násilí a jít s textem tak hluboko, že jste jim to maximálně věřili, působila v kontextu místních zahnilých vod jako zjevení. ČiliChili | 09 | 2012 cilichili.cz | facebook.com/cilichili

Malé soubory a festivaly Ne že by všechno stálo za pozornost, ale někdy tu najdeme zárodky, které slibují lepší budoucnost. Jeden příklad za všechny: projekt Spitfire Company. Jde o experimentální divadlo, které poslední dobou sklízí čím dál větší úspěch. Tenhle umělecký soubor pořádal i zajímavý festival Nultý bod. Spojili se s druhým, tematicky podobným festivalem Za dveřmi do jednoho a nebojí se do Čech zvát i divadelní legendy, které jsou jejich stylu blízké.

Nový cirkus Sice se zpožděním, ale tenhle vizuálně zajímavý divadelní trend se už usadil i u nás. Festival Letní Letná má už pěknou tradici a v srpnu jste se na něj mohli přijít podívat i vy.

59

2012 | 09 | Čilichili: Malí supermani  

Děti jako stroje na úspěch.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you