Page 27

Chtějí, abych potomka opravila

Milena Nováková je psycholožka z organizace Neo CZ a o dětech toho ví hodně. Zeptali jsme se jí, co na všechny ty nároky říkají mrňousové.

Je vůbec reálné dítě někam cíleně „dostrkat“? Reálné to je. Ovšem s rizikem, že v pubertě si dítě řekne „kašlu na vás, už toho mám plné zuby“ a začne dělat přesný opak toho, k čemu ho zatím rodiče vedli. Jaký je tedy správný přístup? Nechat dítě, aby se rozhodlo samo, co chce dělat? Je otázka, jestli pětileté dítě ví, co chce dělat. Rodiče ho budou vždy někam směrovat a je určitě správné dítě vést k aktivnímu životu. Na druhou stranu by si rodiče měli uvědomit, jak citlivé rozhodnutí to je. Aktivní, pohybově nadané dítě by asi nemělo sedět u klavíru.

Jak se díváte na takové ty všeobecně vzdělávací snahy. Například na někoho, kdo na své děti mluví odmalička anglicky? Dvoujazyčná domácnost má smysl, pokud opravdu dvoujazyčná je. Nevidím moc ráda, když na dítě mluví anglicky dva Češi. Přišlo za vámi už dítě s tím, že ho rodiče přetěžují? S přímou stížností přijdou děti málokdy, protože nechtějí své rodiče zklamat. Stává se, že za mnou rodiče přivedou dítě s tím, že odmítá chodit do nějakého kroužku, a chtějí po mně, abych zjistila, jestli je tam třeba někdo nešikanuje. Já ale zjistím, že ten kroužek dítě prostě nebaví nebo jich ČiliChili | 09 | 2012 cilichili.cz | facebook.com/cilichili

má jednoduše moc. Kvůli tomu je nesoustředěné, unavené, podrážděné, nedokáže vypnout. Je zajímavé, že projevy dítěte, na které rodiče kladou příliš vysoké nároky, jsou velmi podobné projevům dětí zanedbávaných. Co když je dítě nadané třeba na sport, se kterým se musí začít ve čtyřech letech, protože v osmi už je pozdě? Co udělá s psychikou dítěte prostředí vrcholového sportu v takovém věku? Mám klienta, kterému je deset a je velmi nadaný gymnasta. Trénuje od čtyř let, minimálně pětkrát týdně dvě hodiny. Nedokáže fungovat jinak než ve „výkonovém režimu“, nedokáže si hrát, bavit se, velmi těžko projevuje emoce, není spontánní. Je neustále nastavený na to, že dře a že musí něco dokázat, aby mohl fungovat. Dostal se ke mně proto, že proti té zátěži začal protestovat a rodiče to odmítají přijmout. To, že ho museli přivést za vámi, ale svědčí o tom, že tam asi nebude něco v pořádku. Oni vidí, že syn má psychické problémy. Nepřipouštějí si ale, že by mohli být příčinou. Chtějí po mně, abych jim syna „opravila“ a on aby mohl fungovat dál podle jejich představ.

<

27

2012 | 09 | Čilichili: Malí supermani  

Děti jako stroje na úspěch.

2012 | 09 | Čilichili: Malí supermani  

Děti jako stroje na úspěch.