Page 24

TÉMA Remi, 6 let

Mě strašně moc baví karate. Až od 12 let dítěte na něj klub přispívá a pak už do něj opravdu investuje. POSEDLÍ RODIČE Nenajde se ujetost, kterou by rodiče neudělali, pokud chtějí mít ze syna profíka. Na zápasech i trénincích si běžně nadávají, radí trenérům, které to samozřejmě nesmírně těší, a jsou schopní si počkat na rozhodčího. Co si sudí někdy vyslechnou během zápasů před dětmi je opravdu jen pro silné nátury. A občas dojde i na násilí. TY ZVADLEJ MAFIÁNE Jedna rodinka nabyla dojmu, že má doma Messiho. Táta hrával fotbal, ale nedostal se dál než do 2. ligy. Tím silněji se rozhodl, že jeho syn bude ten, který to dokáže. Maminka byla také ambiciózní bývalá sportovkyně, nicméně schopná a na první pohled sympatická žena. A tak se vrhla na trenéra, tedy ne doslova, ale tak, že pokud si chtěl s trenérem promluvit někdo o jejich dítěti a o fotbale, byla vždycky u toho. Musela o všem vědět, o všechno se starala. Jen aby byl vždy jejich synek v nominaci na příští zápas a mezi nejlepšími. Muž zase coby bývalý fotbalista trenérovi nabídl pomoc při tréninku. Postupem času to byl ale hlavně jeho kluk, kterého koučoval, ostatní se jen tak plácali po hřišti. Čas od čas každý lepší klub nabírá další hráče. Takže došlo na den, kdy do klubu přišel další kluk, který měl stejně ambiciózního tatínka. Taky fotbalista, pro změnu to dotáhl až do Rakouska. Byla otázka času, kdy si obojí rodiče začnou jít na nervy. Nejdřív se jen tak pomlouvali za zády, ale na jednom ze zápasů, kde byl problém se sestavou, se kluci místo finále a fandění rodičů dočkali toho, že se tatínkové během zápasu vyřvali, pozuráželi do mafiánů a porvali jako koně. HRÁT I BEZ NOMINACE Jedna maminka se pro změnu rozhodla, že má doma nadaného fotbalistu, a tak koupila byt hned vedle fotbalového stadionu prvoligového klubu. Klukovi to nešlo první rok, ani druhý, ani třetí. Nejdřív mu stačilo, že dřel, jenže pak přestal stíhat. V první lize už se jede na budoucí hvězdy, není to kroužek, a každý půlrok přichází vyřazování slabších

článků do nižší soutěže. Jenže jako nadšeně rodič kývá na přestup synka z horní dolní výš, o to negativněji vnímá sestup. Reakce maminky byla klasická. Trenérovi zopakovala, co všechno pro klub dělá, dává dary, vždycky pomůže. Dokázala účast synka prodloužit o další rok. A kdyby nezasáhl šéftrenér mládeže, možná by tam kluk chodil i dál. Maminka ho totiž po roce díky bytu u stadionu na tréninky posílala samotného, celý rok všechno ignorovala, poctivě platila příspěvky a posílala malého i na zápasy přesto, že nebyl v nominaci, a trenér dlouho neměl to srdce mu říct „už sem nechoď“. Pak už kluk na fotbal nikdy nepřišel. I takhle šílení jsou rodiče, když si myslí, že doma mají hvězdu. SBALIT TRENÉRA Když nemáte peníze, nebo třeba i máte a hrajete v dobrém klubu, není nad to si to pojistit. Leckterá maminka použije všechny zbraně. Maminky, které chodí s trenéry a časem začnou třeba i spolukoučovat, jsou u dětských oddílů k vidění leckde.

<

24

Julie, 6 let Dělám stojky a provaz a jezdím na koni a na kole a uzvednu těžkou židli a zalévám kytky a myju nádobí. Babeta, 3 roky Umím zpívat a vysoko se houpat. A ještě výš se houpat. A písničky. Adam, 7 let Dovedu plavat a potápět se a sjezdovat na lyžích a sčítat a odčítat tak do 1000. Ema, 4 roky Já umím všechno.

2012 | 09 | Čilichili: Malí supermani  

Děti jako stroje na úspěch.

2012 | 09 | Čilichili: Malí supermani  

Děti jako stroje na úspěch.