Page 20

TÉMA

Otloukánci a socky Odborníci tvrdí, že vaše děti budou úspěšné, pokud to budou samy chtít. V oblasti, kterou si samy vyberou. Nabízíme vám pár příkladů toho, jak chudé, osiřelé, líné, hloupé či neduživé a věčně nemocné dítě ke štěstí přišlo. Protože to samo chtělo.

THOMAS EDISON

ALBERT EINSTEIN

Od dětství měl problémy se sluchem a nesoustředěností, do školy chodil jen epizodně a jeho učitel reverend Engle vstoupil do dějin tím, že nad svým žákem zlomil hůl, nazval ho pitomcem a poslal ho natrvalo domů.

V patnácti letech ho vyhodili ze střední školy a neuspěl ani při přijímačkách na Švýcarský federální technologický institut. Dostal se na něj až o dva roky později, poté, co si konečně dodělal maturitu.

20

MILOŠ FORMAN Budoucí oscarový režisér ztratil oba rodiče v nacistickém koncentráku a od dvanácti let cestoval s kufrem po příbuzných, velkou část dětství strávil v domově mládeže v Poděbradech. Odtud byl ale pro porušování kázně vyloučen.

MICHAEL JORDAN

CHARLIE CHAPLIN

CHARLIZE THERONOVÁ

Muž, který je považován za nejlepšího basketbalistu všech dob, byl ve druháku vyhozen ze školního basketbalového týmu. Naštěstí pro svět to Michael nevzdal, začal tvrdě trénovat a později řekl: „Minul jsem koš více než 9000krát. Prohrál jsem téměř 300 zápasů. Znovu a znovu jsem prohrával. A proto jsem nakonec uspěl.“

Charlieho dětství na přelomu 19. a 20. století v Londýně provázela extrémní chudoba, podvýživa a absolutní nejistota v čemkoliv. Jeho otec zemřel na následky alkoholismu ve 37 letech a matka nedlouho poté skončila v blázinci. A tak se dvanáctiletý Charlie ocitl ze dne na den na ulici a začal se o sebe starat sám.

Vyrosla ve farmářské komunitě poblíž jihoafrického Johannesburgu, a když jí bylo 15 let, viděla, jak máma v sebeobraně zastřelila tátu, agresivního alkoholika.

2012 | 09 | Čilichili: Malí supermani  

Děti jako stroje na úspěch.

2012 | 09 | Čilichili: Malí supermani  

Děti jako stroje na úspěch.