Page 49

Dejte nudě sbohem a užijte si tak trochu jiné prohlídky... Rádi s celou rodinou cestujete po českých hradech a zámcích, ale při zdlouhavých a nezáživných výkladech usínáte? Pak je čas vyrazit na originální prohlídky, které vás zapojí přímo do děje! Po celé léto můžete luštit hádanky vedoucí k tajuplné třinácté komnatě, nahlédnout do mýty opředeného atomového krytu na pardubickém zámku, nebo na hradě Rožmberku odsoudit členy rožmberské dynastie k věčným mukám pekelným! Pro otrlé povahy je připravena noční prohlídka kostnice v Sedlci či setkání s katem. TAJEMSTVÍ A ZÁHADY PŘI NICHŽ VÁS ZAMRAZÍ V ZÁDECH Jestliže milujete dobrodružství a romantiku, nechcete být jen pasivními účastníky prohlídek a rádi řešíte hádanky, navštivte hrady a zámky zapojené do nevšedního projektu Otevřete 13. komnatu. Interaktivní prohlídkou vás provede tajemná postava z minulosti či pověstí, která se váže ke konkrétnímu objektu – například na zámku Kačina se setkáte s duchem hraběte Rudolfa Chotka, který propadl alkoholu, na Kosti čeká otrlé návštěvníky hradu kat Heřman, který v kulaté Červené věži zazdil tucet císařských vojáků, Slezskoostravským hradem zase provází lotr Xaver Zahozenec, postrach celého ostravského kraje. Jaký byl život s poťouchlým zámeckým pánem Oktaviánem, který neváhal své manželce nastražit myši do postele se dozvíte na zámku Chlumec nad Cidlinou. Dáváte-li přednost spíše postavám z říše fantazie, zastavte se v broumovském klášteře, kde na vás čeká známý filmový loupežník Lotrando nebo na zámku Loučeň, kterým provází místní Bílá paní. Oživené prohlídky se konají obvykle o víkendech a svátcích až do konce října.

Patříte-li k nebojácným turistům, nenechte si ujít nevšední zážitek v sedlecké kostnici, kde budou od 25. červ-

na do 4. září probíhat každé pondělí mimořádné noční prohlídky s kostýmovaným průvodcem, který vás za svitu svíček kostnicí provede. Na závěr vás čeká ještě hudební vystoupení v horní kapli. Každé úterý od 25. června do 4. září se v nedaleké katedrále Nanebevzetí Panny Marie konají další zvláštní prohlídky. Za zpěvu gregoriánského chorálu si prohlédnete všechny její taje a zákoutí – od podlahy až pod střechu. Na vlastní oči spatříte kosti zavražděných mnichů, relikvie svatých, nejstarší monstrance na světě a ochutnáte mešní víno. Nevšední překvapení čeká každou sobotu návštěvníky pardubického zámku, který skrývá jedno velké tajemství – protiletecký krytt z 50. let schovaný v zámeckých valech, o němž koluje mnoho fantastických historek k – hovoří se například o propojení do jakési nemocnice skryté v podzemí zámku. Možnost prozkoumat neznámý prostor mají návštěvníci pardubického zámku každou sobotu v 10.00 a v 15.00 hodin.

almary (29.–30. 9.) nebo netradiční prohlídky hradních zákoutíí s názvem Hofmistrova závěť (27.–28. 10.). V druhé půli prázdnin, 11. srpna padne vodní hrad Budyně do rukou burgundským vojákům! Návštěvníci se tak vrátí do roku 1474 a setkají se se švýcarskými žoldnéři, burgundskými vojáky i statečnými obránci hradu. Jednotlivé drobné šarvátky mezi vojsky pak vyvrcholí dramatickým dobýváním hradeb.

S Karlem IV. se můžete setkat také na hradě Karlštejně, a to 29. září při Karlštejnském vinobraní, kterého se každoročně účastní také Karlova choť Eliška Pomořanská v doprovodu 250členného průvodu v gotických kostýmech. Na Karlštejně si můžete vychutnat nejenom různé druhy vín, burčáku a kulinářských specialit, ale také vystoupení šermířů, kejklířů a pištců, ukázky lidových řemesel a pokud budete mít chuť naučíte se tančit historické tance.

Když se na hrad Rožmberk vypravíte v nočním čase odhalíte, která z duší, slavných osobností mocného rodu Rožmberků a Vítkovců náleží nebi, a která peklu. Rozhodnutí, kdo bude muset do pekla a kdo přijde do nebe bude na vás. CESTUJTE ČASEM PŘI HISTORICKÝCH AKCÍCH Rozptýlení od starostí všedního dne se vám dostane na hradě Sovinci, který pořádá celou sezónu zajímavé kulturní pořady. Na každý víkend je připravena jiná historická akce – gotický rytířský turnaj v seku mečem (11.–12. 8.), festival práva útrpného Tajemství staré

Více tipů na výlety po Česku najdete na

www.kudyznudy.cz

2012 | 07 | Čilichili: Chceme moře  

Moře nám chybí. Ne že ne.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you