Page 48

Do propagačních letáků se tlačí brněnské podzemí, vycpaní krokodýli a další obskurnosti 

scénu a radnice je nejen není schopna podpořit, ale ani jim poskytnout místo ve svých propagačních materiálech. Tam se tlačí brněnské podzemí, vycpaní krokodýli a další obskurnosti, které s reálným městským životem mají málo společného.

Vy se tu informační díru snažíte vyplnit svým průvodcem Brnem. Snažím se, protože by mi bylo líto, kdyby se o té spoustě kaváren, malých divadel a zajímavých míst lidi nemohli dozvědět. A setkává se s úspěchem? Zdá se, že ano. Dokonce mi nedávno přišel e-mail od člověka, který si průvodce stáhnul zadarmo na nějakém fóru. Psal mi, že by mi za něj chtěl zaplatit, protože se mu líbil. Má Žít Brno nějaký nalajnovaný koncept do budoucna? Místo konceptů u nás uplatňujeme princip tvůrčí anarchie. Většinou nás posouvají kupředu nějaké pozvánky na konference nebo události – jako třeba

třeba generátor koncepcí nebo projekt šalina leaks, který umožňuje magistrátním úředníkům postěžovat si na radniční nešvary. Nezaznamenáváte tlaky, abyste se stali něčím oficiálnějším? Občanským sdružením? Politickou stranou? Tyhle ambice jdou mimo nás, snad s výjimkou Sváti Bartíka, kterému nikdo nevidíme do hlavy. Je ale fakt, že se díky našemu webu spousta lidí dozvěděla, jak funguje lokální politika. A jak je možné k ní přistupovat. Že existuje zákon 106, který vám zaručuje právo na informace, o které radnici požádáte. A že požadování těch informací nemusí být levičácký aktivismus, ale jednoduchý způsob kontroly toho, jak vaši radní nakládají s veřejnými prostředky. Máme radost z toho, že se díky nám zvedla míra asertivity lidí při jednání s radnicí, ale to je z politických ambicí asi tak všechno. Pokud tedy opominu fakt, že si spousta lidí myslí, že jsme tajný marketingový projekt brněnské radnice. A nejste? Nejsme. Ale uznávám, že by to byl velmi dobrý koncept.

<

nominace na Křišťálovou lupu. Abychom všude nemluvili o tom samém, tak se dokopeme vymyslet

48

ČiliChili | 07 | 2012 cilichili.cz | facebook.com/cilichili

2012 | 07 | Čilichili: Chceme moře  

Moře nám chybí. Ne že ne.

2012 | 07 | Čilichili: Chceme moře  

Moře nám chybí. Ne že ne.