Page 29

312 kontejnerů uveze buď jedna 150 metrů dlouhá loď, nebo tři vlaky 1,5 km dlouhé, nebo 4,5 kilometru dlouhá kolona kamiónů. Čím chcete ještě přesvědčovat? Jinak na obrázku je průplavní most přes Labe u Magdeburku. Vodní nadjezd.

Dunajem a Sávou, a to proto, že začalo stavět dřív, než se na něco ptalo Evropské unie. Ta to chválí a dá jim na to peníze. My se ani nezeptáme. Teď EU podporuje Francii, která staví průplav Seina-sever. Ten prochází přírodní rezervací a nad ní se staví největší akvadukt světa, aby tam žáby mohly v klidu zůstat. Až to postaví, mohla by EU podpořit další takový projekt. Ale my ho radši nebudeme stavět vůbec. Je to hrozný paradox. Slováci si kupříkladu řekli, že střed Evropy je v Malackách a vážně projednávají projekt za 45 miliard eur, že tam vznikne největší transkontinentální terminál v Evropě. Jak je možné, že o tom nic nevím? To nevím. Dneska jsme jediná země ze 27 států EU, která není vodní cestou nebo přímo napojená na moře. Nechápeme ekonomickou sílu, kterou dává městu přístav. Rakousko a Slovensko mají Dunaj, Polsko má sice vnitrozemské vodní cesty v hrozném stavu, ale má moře. A Německo má moře, dokonalé vnitrozemské vodní cesty a spousty

ČiliChili | 07 | 2012 cilichili.cz | facebook.com/cilichili

průplavů. Stejně Francie, Nizozemí a Belgie. Naše realita je taková, že se uvažuje o zrušení Ředitelství vodních cest, aby se ušetřilo pár korun za provoz malého úřadu. Co by se teď mělo stát, aby průplav byl? Stát teď musí v Děčíně zajistit celoroční splavnost Labe a postavit plavební stupeň Přelouč, aby se splavnilo Labe do Pardubic. Až to bude hotové, může se soustředit na další aktivity. My bychom chtěli, aby mezitím připravoval podmínky pro dokončení vodního koridoru D–O–L. Bohužel ti zelení chtějí revitalizovat i to, co se udělalo od Rakousko-Uherska, a chtějí tam zpátky ty komáry, ty živé tvorečky. A národ to baští. Já už nevím. Dunaj je jediná mohutná řeka blízko našich hranic a teď je v něm voda zadarmo. Za třicet nebo čtyřicet let už to tak být nemusí. A jižní Morava bude vysychat. Pak snad pochopíme, ale už bude pozdě.

<

29

2012 | 07 | Čilichili: Chceme moře  

Moře nám chybí. Ne že ne.

2012 | 07 | Čilichili: Chceme moře  

Moře nám chybí. Ne že ne.