Page 26

Téma

ČEŠI NECHÁPOU SÍLU, KTEROU DÁVÁ MEˇSTU PRˇÍSTAV

Josef Podzimek nás chce propojit s mořem. Není to jeho myšlenka, poprvé s ní přišel Karel IV. Už přes sto let máme stavbu 350 kilometrů dlouhého průplavu, který by nás spojil se třemi moři, dokonce uzákoněnou. Že jste o ní nic neslyšeli? Nejste sami!

Kde se vzala myšlenka kanálu Dunaj–Odra–Labe? Prosím vás, v první řadě neříkejme kanál. To je sice doslovný překlad slova canal, ale v češtině to používají jenom aktivisté, kteří chtějí vzbudit dojem, že jde o špinavou stoku. Všichni ostatní už se naučili používat výraz vodní koridor. Nejde jen o dopravní cestu, kdyby vodní koridor stál v roce 1997, tak by Morava vůbec nepoznala stoletou vodu. Co těm aktivistům na vodním koridoru tolik vadí? Ekologové obecně nemají rádi velké stavby. Proti velkým věcem se dobře protestuje. Dálnice, přehrady, elektrárny. Existence vodního koridoru by přinesla menší hluk, nižší nehodovost, menší spotřebu pohonných hmot, nižší exhalace. Všechno máme zdokumentované v číslech a celý svět to ví. Proto se taky vodní doprava všude rozšiřuje.

JOSEF PODZIMEK * 28.5.1937 Brno Vystudovaný vodohospodář. Pracoval léta jako ředitel závodu Dolní Vltava a vedoucí vodohospodářského a technického rozvoje Povodí Vltavy s.p. Už víc než 50 let se zabývá propagací vodní cesty Dunaj–Odra– Labe. Postupně napsal sám nebo se spoluautory následující publikace: Povodí Vltavy I., II., III. (1970, 1971, 1973), Modernizujeme labsko–vltavskou vodní cestu I. a II. (1975, 1976), Dolní Labe (1976), Vodní cesty světa (1994), Křižovatka tří moří – vodní koridor Dunaj–Odra–Labe (2007).

Oni tvrdí, že všude zaniká... To jsou nepravdy. Ale abych byl spravedlivý. Tuhle jsem tu měl návštěvu, ředitele Výzkumného ústavu vodohospodářského, což je doktor přírodních věd a ekolog. A on se najednou zarazí a říká: „Ale pane inženýre, já nejsem zelenej, já jsem ekolog.“ Což je opravdu rozdíl. Protože kdo tomu rozumí, tak proti není, protože ví o všech ekologických aspektech. Zatímco ti, co ječí, tak ty baví ječet. Navíc ekologické organizace, které vykazují činnost, dostávají od Ministerstva životního prostředí dotace na svou činnost. A do té činnosti se dá zařadit i protestování proti vodním cestám. Čím víc protestují, tím víc dostanou od vlády peněz. Mě to opravdu štve. Jsem vystudovaný vodohospodář, a i když tenkrát slovo ekologie neexistovalo, učili nás lásku k přírodě. V lese nevyhodím papírek. Ale tohle je jen militantní ismus. Co čísla z ciziny? Jak vodní doprava funguje tam? Když se stavěl průplav Rýn–Mohan–Dunaj, který má letos dvacáté výročí, protestovalo se proti němu hrozně moc. Ten průplav prosperuje, vozí toho víc, než se čekalo, a ekonomika celého toho území šla nahoru. Nicméně i tehdy ekologové stavbu zastavili, natočili film a teprve, když obyvatelé toho regionu viděli, že jim promítají se srdceryvným komentářem záběry už hotových úseků průplavu s tím, že tahle krásná řeka má být zničena, pochopili, že jsou to kecy. Ten průplav probíhá ostře sledovanou

>

26

2012 | 07 | Čilichili: Chceme moře  

Moře nám chybí. Ne že ne.

2012 | 07 | Čilichili: Chceme moře  

Moře nám chybí. Ne že ne.