Page 25

Valtice, Lednice), milé obyvatele, dobré víno, samozřejmě zázemí kempů a dalších ubytovacích zařízení a windsurfingovou školu. Navíc tudy kráčely dějiny. Už před 27 000 lety tu naši prapředkové lovili mamuty a plácali obtloustlé madony.

PRO AKVARISTY Dotek Pacifiku uprostřed hlavního města. Tak zhruba by se dal definovat zážitek ze ZOO Mořský svět na pražském Výstavišti. V rozměrných akváriích jsou tu od roku 2002 k vidění obyvatelé světových oceánů od hvězdic až po žraloky. Ti sídlí v největším českém akváriu o objemu 100 tisíc litrů. A místní management dělá vše pro to, aby každý rok přidal alespoň jedno další akvárko a nové druhy ČiliChili | 07 | 2012 cilichili.cz | facebook.com/cilichili

potvor. Přesto je prý největší místní hvězdou ryba Klaun, profláknutá filmem Hledá se Nemo. Možná proto, že spousty dalších mořských živočichů, které zde potkáte tváří v tvář, nebudete schopni ani pojmenovat. Sice si s nimi nezaplavete, ale když si některé z nich prohlédnete zblízka, nejspíš ani nebudete chtít.

PRO PACIENTY Slovenské lázně Podhájska se chlubí přízviskem Moře na Slovensku. Lázeňští hosté se tu celoročně koupou v „třetihorních“ pramenech, které jsou složením v podstatě identické s mořem. V České republice tuhle funkci plní lázně Luhačovice a jejich slavná „zbytková mořská voda“

Vincentka. Ta se honosí celou řadou léčivých účinků. Jak jistě víte, vodu z tohoto bohem zapomenutého moře lze zakoupit v láhvích a pak si třeba udělat vlastní moře v paneláku.

PRO ALERGIKY Kdo nesnáší chlór a stýská se mu po moři, může využít nabídky slaných plaveckých bazénů. První a jeden z nejhezčích mají v Havlíčkově Brodě. Výhody slaného plavání by se daly shrnout takhle: absence chlóru a pozitivní účinky soli. Bazén je navíc krásný, hyper super moderní a nechybí v něm nejrůznější atrakce pro vodní radovánky. V mírně slaném roztoku si můžete zaplavat také v Ostravě, Třeboni, Brně, Praze, Pardubicích atd.

<

25

2012 | 07 | Čilichili: Chceme moře  

Moře nám chybí. Ne že ne.

2012 | 07 | Čilichili: Chceme moře  

Moře nám chybí. Ne že ne.