Page 24

Téma

SKORO jako PRAVÉ Když už žádné moře nemáme, musíme si ho aspoň představovat. Děláme to na různých místech, takzvaných Potěmkinových mořích, kde se pak věnujeme náhražkovým činnostem.

JAKO NA RIVIÉŘE Máchovo jezero čili Perla české země, jak tenhle osmý největší domácí rybník nazýval prvorepublikový oběžník, bývala vyhledávaným centrem domácího letního turismu už v 19. století, ještě před vznikem Máchova kultu. Rybník zvaný Velký nechal založit Karel IV., později ho začali spravovat Valdštejni, kteří v něm roku 1898 povolili koupání. V roce 1906 tu už stály lázně a vzniku letního ráje nestálo nic v cestě. Proběhly mohutné investice, objevila se první reklama a rázem začali pražští lékaři dětem houfně předepisovat ozdravné pobyty v nových „lázních“. Kdo tu během první republiky nebyl aspoň jednou na prázdninách, ten nic neznamenal. Z původního nedostatku průmyslu se náhle pro Doksy a okolí vyklubala výhoda. V roce 1961 se jezeru i kraji dostalo oficiálně přízviska Máchovo a Máchův. Status „malého, ale našeho“ domácího moře si zachovává dodnes.

U SOUSEDŮ VE STEPI Jezero Balaton vzniklo přibližně před 15 000 lety větrnou erozí. Je největší ve střední Evropě a celkem logicky

24

se mu přezdívá Maďarské moře. V dobách, kdy i Jugoslávie byla jen pro vyvolené, tvořilo dějiště mnoha československých dovolených. Veliké je na to dost, pověstným se stalo pro svou malou hloubku a západem vonící suvenýry. Jeho hladina je poměrně klidná, ale při prudším větru se umí taky pěkně rozvlnit. Pobřeží po Budapešti druhé nejnavštěvovanější turistické destinace je nejvýznamnějším lázeňským centrem Maďarska a disponuje mnoha minerálními a termálními prameny. Takže skoro jako moře.

V BRANIBORSKÉ DŽUNGLI V opuštěném hangáru 60 kilometrů jihovýchodně od Berlína stojí údajně největší vnitřní bazén na světě. Tropický ostrov, jak se tento mega akvapark nazývá, nezná zavírací hodiny a kromě vodních radovánek nabízí také tropický prales, tropický květinový háj a tropickou vesnici s tropickou hospodou. Přestože někteří návštěvníci kritizují moc malou hloubku v tropických bazénech (1 a 1,4 metru max.), zájem teplomilných hostů je prý obrovský. Obzvlášť v zimních měsících je vhodné, pokud si tu chcete zarezervovat např. stan na spaní, učinit tak alespoň měsíc dopředu.

PRO POTÁPĚČE Za všechny ty desítky lomů, pískoven a přehrad, kam si vnitrozemští potápěči jezdí pěstovat svou vášeň, jmenujme jezero Čečelice ve středočeském kraji. Jeho výjimečnost spočívá ve vodní fauně. Roku 1993 tu tehdejší Vojenské stavby Praha ukončily těžbu písku a jámu, která po nich uprostřed borového lesíka vznikla, zalily vodou. Vzniklé jezero se pyšní nejčistší vodou v širokém okolí, a protože v čisté vodě se daří vzácným vodním měkkýšům a žahavcům, začalo se mu brzy přezdívat České moře. Při ponorech jsou tu běžně k vidění okouni, líni, hrouzci, sumeček americký, a hlavně sladkovodní medúzky. Potápěči se tu noří až do hloubky 20 m a mohou si prohlédnout i utopený bagr.

PRO WINDSURFAŘE Milovníci prkna s plachtou oceňují především prostor čili velký povrch zavodněné plochy. To znamená Lipno, Rozkoš nebo Velké Dářko. Vodní nádrž Nové mlýny na úpatí Pálavských vrchů se navíc pyšní hned několika plusy. Mají tu nejteplejší podnebí z celé republiky, krásné okolí (Mikulov,

2012 | 07 | Čilichili: Chceme moře  

Moře nám chybí. Ne že ne.

2012 | 07 | Čilichili: Chceme moře  

Moře nám chybí. Ne že ne.