Page 22

Téma

TO

dá rozum, že lidé žijící v blízkosti moře jsou jiní než vnitrozemci. Sem tam se nějaký vědec s nadbytkem volného času snaží vybádat, čím to je – třeba výzkumníci z Harvardu připisují rozdíl mořské dietě s hojností omega-3 kyselin, které působí jako přirozené antidepresivum. Důvod bude ale jinde. Žijete-li u moře, máte celý život před očima něco, čemu nedohlédnete na okraj. Víte, že vás to může během pár vteřin spolknout jak slon malinu. Moře vám prostě dá problémy do správné perspektivy. Nastavuje vlastní měřítka. Rybník můžeme přeplavat. Moře neošvejkujete. Žijete-li s něčím takovým v hlavě, nebudete se divit, proč Nizozemci osidlující Lipno nevyjedou na jezero bez plovací vesty.

22

„Mají ji děti i dospělí, klidně celý den, a nikdo ani nepomyslí na to, že by ji mohl sundat,“ říká Jakub Píchl, předseda vodní záchranné služby Praha. „Češi jsou na tom přesně opačně.“ Na druhou stranu nelze říct, že bychom svůj mořský hendikep brali na lehkou váhu. Naopak. Děláme všechno pro to, abychom si jeho geografickou neexistenci vynahradili. A když už se do toho dáme, tak to bereme hákem. ČEŠI NA PALUBĚ K nejreálnějšímu čeření mořské hladiny jsme se dostali za dob Rakousko-Uherska, které pochopitelně disponovalo vlastním námořnictvem. V C. K. Kriegsmarine byli Češi a Moravané, ač vnitrozemci, kupodivu

četně zastoupeni. Jindřich Marek z Vojenského historického ústavu tvrdí, že našinci se na Jadran ve velkém stěhovali od roku 1905. Před vypuknutím 1. světové války byl každý desátý rakousko-uherský námořník z Česka. A ne, že bychom drhli paluby nebo dělali podržtašky. Mořeplavci od narození měli proti nám sice praxi v řízení rybářského člunu, ale v elektrotechnických a strojírenských pracích na válečných lodích je čeští kutilové hravě přebíjeli a obsazovali místa dělostřelců, strojníků, radiotelegrafistů, sloužili v projekčních kancelářích jako inženýři, kresliči a potápěči. U té poslední profese prý bylo výhodou i to, že na rozdíl od mnoha Chorvatů uměli naši kluci plavat.

2012 | 07 | Čilichili: Chceme moře  

Moře nám chybí. Ne že ne.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you