Page 60

Rozhovor

O starém Dikobrazu si mimochodem myslíte co? Měli jsme ho tady v Mnichově objednaný a děti se na něm učily česky. Ptaly se, táto, už přišel novej obraz? Ležel na toaletě a ony si ho tam vždycky četly. Toleroval jsem to, byl jsem rád, že česky vůbec čtou. Byl to komunistický týdeník, jedním z jeho cílů bylo rozkládat rodinu ve prospěch socialistického kolektivu a měla to být legrace. Ha, ha, ha. Náměty na kresby si vymýšlíte sám, nebo vám je posílají třeba redaktoři z Frankfurter Allgemeine Zeitung, se kterými léta spolupracujete? Nevymysleli si snad ani jeden za čtyřicet let. Tu a tam si přejí „něco k Vánocům“ nebo „něco k blížícím se volbám“. Kreslím to, co mne provokuje. Jsem nevolník zpráv a komentářů. Sleduju, co se děje ve světě, čtu několik novin, teď už i na internetu, a mám zkušenost se socialismem. Tím sítem všechno protahuji v hlavě a hledám, jak to nakreslit. V jedenáct dopoledne to mám vymyšlené a jdu nahoru, protože mám ateliér nad bytem, kreslit. Druhý den to zpravidla vychází. Karikaturistou jste chtěl být odmalička? Já jsem literát. Možná umím líp psát než kreslit. Nicméně když nakreslím obrázek, tak mám zítra peníze na dlani. Tím to i začalo. Chodil jsem jako trouba do Literárních novin s básničkami a povídkami a nic. Na Vánoce jsem tátovi pokreslil nějaké čtvrtky, pak to sebevědomě odnesl do Literárek a hned za týden to vyšlo. Moc se mi líbilo, když jsem pak s Milanem Kunderou a jinými slovutnými umělci stál v Českém spisovateli před honorářovou pokladnou. Kdy jste poprvé vycestoval na Západ? V roce 1964 jsem navštívil Mnichov. V Praze jsme už měli robátko, což byla pro soudruhy záruka, že se vrátím. Dopracoval jsem se do Süddeutsche Zeitung. Pokračovalo to v Anglii v Daily Mirroru. Tehdy mělo víkendové vydání šestimilionový náklad a dostali jsme spolu s módním návrhářem Pierrem Cardinem celou vnitřní stranu. Každý den mě tam pak celý měsíc tiskli. A v ranních zprávách doma hlásili, že český kreslíř začal otiskovat své kresby v Mirroru. Ve druhých zprávách už to neopakovali. Od té doby si mě hlídali.

41

Tehdy jste začal přemýšlet o emigraci do Německa? Ne. Ze začátku jsem mohl z Prahy obesílat v cizině jen dělnické a odborářské noviny v Itálii a v Rakousku, ale pak to začalo. Přišel rok 1968 a okupace. Dokud jsem spolupracoval s Literárními novinami, emigrovat jsem nechtěl. V srpnu ke mně z ústředního výboru KSČ, od Alexandra Dubčeka, poslali řidiče, abych nespal tu noc doma, protože na mě byl vydán zatykač. Tak jsem přespal u sousedů a ráno odjel s rodinou do Mnichova. Nebál jste se, že se nikdy nevrátíte? Vypadalo to, že to bude trvat navždycky. Měl jsem to odškrtnuté. Když něco nemůžu mít, tak mne to netrápí, to je jako s tím koněm, co ho neumím nakreslit. Nezanevřel jste na tu zemi? To bych doma s dětmi nemluvil česky. Zanevřel jsem, je-li to správné slovo, na odporný komunistický stát. Natolik, že když jsem dostal německé občanství, z českého jsem se vyvázal. Spolupracoval jste i s Karlem Krylem, že? Až tak moc jsme spolu nespolupracovali, spíš popíjeli. Karel byl doma spíš v rádiu, ve Svobodné Evropě. Já pracoval hlavně doma u stolu. Ilustroval jsem mu jednu knížku, také obálku pro gramofonovou desku Rakovina, tu s řády. Myslím, že jsme se měli rádi, i když byl někdy nepříjemný. Ale jak vzal do rukou Natašu, říkal tak své kytaře, byl to najednou úplně jiný, báječný člověk.

IVAN JOSEF STEIGER Narozen: Roku 1939 v Praze Kreslí: Jeho domácí noviny jsou Frankfurter Allgemeine Zeitung. Nicméně má za sebou léta spolupráce s největšími evropskými a americkými novinami. Většinou jde o nadčasové kresby, které lze použít i po letech. V ateliéru má tři tucty pořadačů plné kreseb, ve sklepě to samé. Hračky: V bavorském Mnichově a tuzemské Praze provozuje muzea hraček. Nejdřív je sbíral po burzách, nyní je kupuje na aukcích. Má jednu z největších sbírek v Evropě, snad na světě, do níž patří i šest prvních exponátů panenky Barbie. Tři z nich jsou k spatření v muzeu historických hraček na Pražském hradě.

2012 | 06 | Čilichili: Konec světa  

Konec světa bude. Jen nevíme kdy a jak.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you