Page 44

Letem světem

Sushmita Sen začínala jako miss 

CO JEŠTĚ STOJÍ ZA VIDĚNÍ

náhle změní v dračici, co mu střevíčkem na jehlovém podpatku zláme vaz. Její koketování se šejkem nad získanou tajnou disketou už vypadá jako happy end, ale není. Podobné dějové zvraty trvají ještě dvě hodiny. MEZI HVĚZDAMI Dostali jsme se do kašírované zahradní restaurace, kde se rožnila selata. Z reproduktorů to na plný pecky vyje: „Yahoo! Hauu! Yahoo!“ Svůdník Akshay Kumar na sebe lije flašku šampusu, přičemž se na něj vrhá ebenová kráska Sushmita Sen, ale on ji ladně zatočí a odhodí kamsi v dál. Zkouška rejžu uspokojila, takže zavelel přestávku. V ní jsem se od jednoho z podržtašků dozvěděl, že tihle herci nejsou jen tak nějací ochotníci ze vsi, ale v Indii dost velké hvězdy. Třeba zmíněná Sushmita Sen se stala v roce 1994 první indickou Miss Universe. Takové stars to tady nemají vůbec jednoduché. Stejně jako u nás se musí po večerech společensky devastovat v klubech milionářské čtvrti na Malabárském vršku, ale kromě toho často hrají až v deseti filmech najednou. Klevety a drby o tom, jak se kde zmastily nebo koho olízly, plní stránky filmových bulvárů jako Stardust či Star and Style.

Hele, mám růžový lístek!

MAFIÁNSKÉ PRACHY? Po zkoušce se jede na ostro. Klapka, stop a znovu s vtíravým: „Yahoo! Hauu! Yahoo!“ My, vyparádění komparsisté, se tváříme jako snobská smetánka a rozprávíme mezi sebou. Po zhruba pěti hodinách tohohle šaškování je konec. Odevzdali jsme kostýmy a vrhli se na opulentní večeři. Žádné atrapy, opravdová bašta u nekonečně dlouhých stolů. Hvězdy nalevo, kompars napravo. Honorář nám poctivě vyplatili až v autobuse. Kdyby člověk nebyl na cestě, mohl by tady takhle vegetit dlouhé týdny. Musel by se ale smířit s tím, že peníze, co vydělá, nejsou až tak úplně poctivé. V Bombaji byl vždy film trochu spjatý s organizovaným zločinem. V osmdesátých letech minulého století začali donové, jak se tu říká mafiánským bossům, masivně investovat do bollywoodských produkcí. Špinavé prachy v nich vyprali nejlíp. Každý místní film přijde na několik desítek milionů dolarů, které se tím pádem rozmnoží jako v líhni. Před lety si na to úřady došláply a v lochu skončil bollywoodský magnát Barat Šáh, prokázaně napojený na mafiánský gang dona Davúda Ibrahíma. Ani nepoctivé prachy ale, jak známo, v kapse nepálí. Přesto jsem je radši vypral v jednom z bombajských barů.

<

57

Věže mlčení Kruhovité vyvýšené stavby s plochým vrškem používají k pohřbívání vyznavači proroka Zarathuštry. Nahé tělo mrtvoly se položí na vrchol věže a jeho maso slouží za potravu ptákům. Zoroastriánství je jedno z nejstarších náboženství. Džinistický chrám Jain temple stojí hned naproti polské ambasádě. Džinisté by měli každý den po koupeli navštívit místní chrám bosi a oděni do jednoho kusu látky, čímž dají najevo pokoru a skromnost. Architektura chrámu ale oplývá přebujelou výzdobou. Brána Indie Nejslavnější architektonickou památku Bombaje postavili v letech 1911 až 1924 podle návrhu architekta George Witteta. Na výšku měří šestadvacet metrů. Byla vybudována v upomínku návštěvy krále Jiřího V. a jeho manželky.

ČiliChili | 06 | 2012 cilichili.cz | facebook.com/cilichili

2012 | 06 | Čilichili: Konec světa  

Konec světa bude. Jen nevíme kdy a jak.

2012 | 06 | Čilichili: Konec světa  

Konec světa bude. Jen nevíme kdy a jak.