Page 43

TIPY & TRIKY Co si přivézt Drobné suvenýry jako vyřezávané slony, obrázky malované na umělé hedvábí či dýky seženete všude. Pevné ceny bývají ve šperkařstvích, značkových prodejnách i potravinách. Jinde se smlouvá. Oželte žvýkací tabák. Je opravdu silný.

Budiž světlo

TIPY & TRIKY

FILMOVÍ FANATICI Vášeň většiny Indů pro film je nefalšovaná. Městská kina si na návštěvnost nemůžou stěžovat, do odlehlejších oblastí jezdí kočovná kina jako v dobách bratří Lumièrů, byť s poněkud modernějším vybavením. Televize tady totiž není samozřejmým doplňkem domácnosti. I v Bombaji často vidíte, jak na bednu v nějakém výklenku civí polovina ulice. Největšími hity jsou kriketové zápasy a soap opery, což jsou donekonečna prodlužované verze bollywoodských celovečerních filmů. Těch se jen v metropoli ročně natočí ke dvěma stům, obvykle víc než tříhodinových. V Indii se ale točí filmy i v jiných jazycích než v hindštině. Například v hlavním městě svazového státu Tamilnád Čennaji existuje Kollywood pro Tamily. Všechny filmy každopádně vypadají, jako by vypadly z jedné kamery. Točí se jednotným stylem masala, což je název indické směsi koření. Obsahuje totiž všechny žánry od komedie po akční thriller. Náš majstrštyk má přibližně tuhle synopsi: Na recepci jakéhosi šejka, kde břišní tanečnice kroutí snad i ušima, se vetře maskovaný chlápek a z aktovky doluje disketu. Pak se o ni pere s bodyguardy, a přestože dostává nášup, nakonec je bojovým uměním podobným kung-fu ztříská. Do toho si hodí duet s šejkovou konkubínou, která se ale

>

ČiliChili | 06 | 2012 cilicili.cz | facebook.com/cilichili

Jana Synková se přemeditovala na Yanu Guptu 

Kde spát Máte spoustu možností od luxusu až po ulici. Opravdu honosných hotelů s liftboyi je v Bombaji řada. Nicméně i hotýlky u silnic jsou útulné a za zlomek ceny. Nejlevnější jsou hostely. Nesmí vám ale vadit, že celou noc okolo vás probíhá koncert. Sípání, chrápání, mluvení ze snu a občas i horší věci. Co si dát Jídelníček je tak rozmanitý, že si ani neuvědomíte absenci hovězího či vepřového. Kráva je pro hinduisty posvátná, prase pro muslimy nečisté. Většina jídel je kořeněna kari, ale ne tou atrapou, co je k mání u nás. Po jídle se tu žvýká betel. Alkoholu se moc neholduje. Rum Old Monk a pivo Kingfisher ale stojí za košt.

Co nedělat U džinistů neplácejte mouchy, v mešitách ať se dívky zahalí. Hledače náboženských pravd je také nutné varovat, že hlavně na méně důvěryhodných místech občas skončili muži okradeni, ženy znásilněny. Proto si ášram pořádně procvakněte. Gíta Mehta to v předmluvě své knihy Karma Cola zhušťuje do věty: „Nikdy jsem neměla věřit guruovi, který nosí adidasky.“ Indové jsou milí společníci, ale nemusíte jim připomínat koloniální doby, kdy na ně britští úředníci pohlíželi spatra. Obrňte se asertivitou vůči hotelovým náhončím, pouličním prodejcům či průvodcům. Čím místní oslníte Samo vzezření Evropana budí ve většině Indů zdvořilost. Můžete i podiskutovat o Gándhím nebo Néhrúovi. Na škodu není ani orientace v indických náboženstvích. Nejpopulárnějším sportem je kriket, takže vyznat se v něm taky pomůže.

58

2012 | 06 | Čilichili: Konec světa  

Konec světa bude. Jen nevíme kdy a jak.

2012 | 06 | Čilichili: Konec světa  

Konec světa bude. Jen nevíme kdy a jak.