Page 33

ZAVÍJEČI

NEZBYTNOSTI DO CHAOSU

Nůž Krátkovlnné rádio na baterky Cennosti na výměnu Nezbytné léky Potraviny: pšenice, kukuřice, sardinky, med, fazole, rýže Sůl Zásoby pitné vody (člověk potřebuje cca 2,5 litru na osobu a den) Tablety na čištění vody Příručka na přežití v nepromokavém obalu Dobrá střelná zbraň

Skladujete-li potraviny déle, hrozí vám zavíječi (taky se jim říká potravinoví moli). Pokud proti nim nechcete chovat kudlanky a jiné predátory, balte potraviny (zejména obiloviny, cukry, koření, těstoviny apod.) do tvrdších obalů (plastových krabic, igelitu), protože zavíječi papír i mikroten či celofán provrtají. Jen to chce občas otevřít a provětrat. To, co zavíječi napadnou, je třeba vyhodit a rychle prohlédnout ostatní potraviny. Šíří se dost rychle (housenky jsou mrňavé cca 4 mm a světlé).

Chovejte kozy, králíky a slepice! ENERGIE PRO PŘEŽITÍ Protože ke kolapsu dochází většinou naráz, je dobré se na něj připravovat dřív, než přijde. V době rozjíždějící se krize potřebné věci nebudou levné, nebo nebudou vůbec. Dominující úlohu má energie. Energie udělá z nepitné povrchové vody, které je kolem dost, vodu pitnou. Energie je nutná pro přípravu pokrmů a pro zajištění tepla. Řešením bohužel není dynamo, které budeme pohánět šlapáním či točením klikou. Jsme málo výkonní. Část energie si zajistíme sekyrou - seženeme dříví. Budeme-li chtít přežít, nemusíme v létě nadělat zásoby dřeva na celý rok, stačí jen pro období, kdy je zataženo a nesvítí sluníčko. Vybavíme dům solárním ventilačním systémem a solárním systémem pro ohřev vody a vytápění. I v lednu tak můžeme mít za jasného mrazivého dne uvnitř teplotu nad 20°C i dostatek teplé vody. Z bilančního hlediska poskytne 1m2 tepelného slunečního kolektoru za rok cca 500 kWh užitečné energie. To je množství, které by člověk „vyšlapal“ na rotopedu s dynamem za 1000 hodin. Pořízení zbývající potřebné energie (dřeva) pro zatažené chladné dny a pro vaření ve sporáku na dřevo tak může být spíš než dřinou posilující zábavou. Vybavení venkovského domu nebo rekreační chaty či chalupy základním soběstačným energetickým systémem je ve srovnání s hodnotou nemovitosti zanedbatelným výdajem, přitom umožní nalézt v takovém objektu útočiště i pro přežití dlouhodobých civilizačních kolapsů.

KOMUNITA

NAUČTE SE ZÁKLADY

První pomoci a lékařské péče Sebeobrany Čištění vody Zahradničení Kladení pastí Použití a oprav střelných zbraní Lovu Vaření Práce s nářadím Chovu zvířat Domácí výroby elektřiny

A Seznamujte se s co největším počtem lidí v okolí místa, kde bydlíte. B Budujte přátelské vazby. C V krizi přežije jen soudržná komunita, počínaje rodinou. VYHNĚTE SE KURDĚJÍM Radoslav Šrot v užitečné knize Ovoce, rady pěstitelům (Aventinum, 1998) píše, že čtyřčlenná rodina by měla ročně zkonzumovat:

Jablka a hrušky: Třešně a višně: Švestky, ryngle a slívy: Meruňky a broskve: Angrešt a rybíz: Maliny a ostružiny: Jahody: Ořechy: Vinné hrozny:

200–240 kg 25–30 kg 30–35 kg 25–30 kg 25–35 kg 10–15 kg 40–50 kg 5–10 kg 10–15 kg

Seznam je užitečný při plánování zahrádky. V této úplnosti plodin má rodina zajištěný přísun ovoce po dobu mnoha měsíců. Vychází to tak na 350 gramů ovoce (cca 2 jablka) na člověka a den.

<

ČiliChili | 06 | 2012 cilichili.cz | facebook.com/cilichili

68

2012 | 06 | Čilichili: Konec světa  

Konec světa bude. Jen nevíme kdy a jak.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you